Engeland dringt aan op snelle regeling Sjahrir acht Ned. nota in haar geheel onaanvaardbaar Felle protestnota van de Ver. Staten aan Rusland Modemateriaal bewijst goede diensten aan de industrie MGR. STEPINAC OPNIEUW VOOR HET GERECHT? Geen uitholling Weinig gunstig weekend ZESDUIZEND MAN IN STAKING BIJ WIL TON-FIJENOORD Ook gedeelte van A.T.0.-personeel legt het werk neer Wordt de zaak voorgelegd aan de Verenigde Naties Ons land staat op dit gebied mede op de eerste plaats Dreigend conflict in het bouwbedrijf Actie der communisten tegen verering der H. Maagd D' OPPOSITIELEIDER GEARRESTEERD Begin van grote aanval der Russen? Tot hoofd en hart Het weer. Wisselend weer S*»d Amerika protesteert bij Russen in Berlijn Vrijwillige ballingschap PHILITE E1V PLASTICS Velerlei toepassing ZATERDAG 7 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23866 DE MOEILIJKHEDEN IN INDIË „Nationale regering voor Indonesië" bet te Australische verklaring Verwerking Kunstleer" en regenjassen Staking bij de A.T.O. SLAGERS GAAN SLUITEN IHet zijn juist vaak de kleinig- I heden, die ons eigen geluk en dat y van anderen verhogen y NA HONGARIJE: BULGARIJE BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart, Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severiri. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De beide Britse consuls-generaal in Ned.-Indië: Mitcheson en Lambert, heb ben Vrijdag per vliegtuig een bezoek ge bracht aan Djokjakarta voor een confe rentie met Soekarno en Sjahrir. Mitche son verklaarde na de conferentie, dat Soekarno de oprichting had goedgekeurd van een speciale voorlichtingsdienst en consulair bureau in Djokjakarta, waartoe de Nederlanders zich reeds in principe bereid hadden verklaard. Beide Britse autoriteiten weigerden er zich over uit te laten, of hun missie met het Indone sische antwoord aan Nederland in ver band stond. Van betrouwbare zijde werd echter gezegd, dat Engeland op een snelle en vredelievende regeling van de In donesische impasse aandrong. Het bezoek was het eerste, dat bui tenlandse diplomaten, permanent ge accrediteerd bij Nederlands-Oost- Indië, aan de Indonesische hoofdstad hebben gebracht. De Britse missie vertrok na de confe rentie onmiddellijk per vliegtuig naar Batavia in een speciaal R.A.F.-toestel, dat uit Singapore gekomen was voor de reis BataviaDjokjakarta. Volgens een speciale correspondent van Aneta te Djokja, heeft Sjahrir op een aldaar gehouden persconferentie ver klaard: „Wij accepteren het idee van een 'nterim-regering als mogelijkheid om het tot stand komen van een federale rege ling te vergemakkelijken. De Nederlandse Voorstellen zijn daaromtrent niet defini tief, onze tegen-voorstellen zijn meer ge detailleerd. Wij wensen een soort natio nale regering voor geheel Indon^ië, daardoor de overgangsperiode tot 1949 Gemakkelijker te overbruggen zal zijn." De belangrijke vragen zullen echter 2Un, aldus Sjahrir, welke is de positie Van deze regering en welke is de positie Van de Gouverneur-Generaal? Tot nu t°e had de G.-G. alle uitvoerende macht bi handen. Wij wensen een regering die V'c-rkelijk regering is en alle uitvoerende diacht bezit, welke een normale regering beeft. De macht van de G.-G. dient daar- N uitdrukkelijk te worden vastgelegd. verwachten niet, dat 'hij betrokken zijn bij de normale uitvoerende macht, ■naar er zouden situaties kunnen ont staan, waarbij hij zou kunnen optreden. Sjahrir meende, dat de mogelijkheden voor de constructie van een dergelijke Vcgering velerlei zijn. Omtrent de Republikeinse tegen voorstellen verklaarde hij, dat deze vervat zijn in een nota, waarin, even als in de Nederlandse nota, de voor naamste punten van politieke, eco nomische en militaire aard zijn. De tegenvoorstellen zijn, aldus Sjahrir, gebaseerd op de overeenkomst van Linggadjati. De financiële en econo mische problemen zullen, zo ging hij verder, gemakkelijk te regelen Verwachting tot Zaterdagavond: Geleidelijk naar Zuid.West tot Zuid draaiende en afzwakkende wind. Af. nemende bewolking. Overwegend droog Weer. Enige stijging van temperatuur. Zondag: zon 4.2220.56, maan 0.40 1.59. Maandag: zon 4.2120.57, maan 0.48—9.09. (Van een bijzondere medewerker) Bet koele weer, waarnaar bijna ieder- in 't begin van deze week verlangde, 's tenslotte gekomen. Wij schreven enige *iggen geleden reeds, dat de warme lucht, ^'e toen nog boven ons land lag, zowel Vah het Zuid-Westen als van het Noord- °°sten uit werd verdrongen. De aanval bit het Zuid-Westen heeft' het tenslotte Gewonnen. Donderdagnacht werd ons Ifhd overstroomd door koelere lucht, af- *°bistig van de Atlantische Oceaan. Dit gepaard met vrij veel onweer, hoe- j61 de totale hoeveelheid neerslag nog al !®Sen viel. De westelijke circulatie, die v® de Oceaan reeds aanwezig was, heeft ,lch echter daarna langzaam verder naar ~jet weer in ons land. Wat is nu het al- hiene weerbeeld, dat een dergelijke 'Lelijke circulatie ons in deze tijd van jaar geeft? Zonder een verwachting Willen geven, kunnen we toch wel "Gen, dat er veel meer wind zal zijn in de afgelopen hitteperiode, meer ^Welking, nu en dan regen en dat het "^merkelijk koeler zal blijven. wii echter helemaal niét zeggen. Wij nu met zekerheid een periode van U(i en onaangenaam weer tegemoet 1 Zodra het zonnetje even doorkomt, Pt de temperatuur vrij snel op. Zo kan Wa Z-G- wisselende weer altijd nog vrij rbie dagen geven. Inmiddels ziet het er het weekend niet zo gunstig uit. troost kan zijn, dat in het algemeen Westelijke circulatie begin Juni nog t erg bestendig is. l.~lJ K.b l0lAstig is aan mr. J. Boon, overeen diens verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking van vice- nt van de rechtbank te Amster- iv Onrtar /Jor-iVKofnio-incr vrvnr dp velt onder dankbetuiging voor de vele Hu Rechterlijke betrekkingen bewezen «ten. zijn, wanneer een nationale regering is ingesteld. Naar aanleiding van de uitspraken van de grote politieke partijen over de Nederlandse nota, verklaarde hij, dat, volgens het algemeen gevoelen, de Ne derlandse nota in haar geheel onaan vaardbaar is, ofschoon vele afzonderlij ke punten wèl acceptabel geacht wor den. Sjahrir ontkende tenslotte de ge ruchten, als zou de republiek een ver zoek tot arbitrage hebben gedaan: „Wij zullen alles doen om de kwestie slechts door de twee betrokken partijen te doen regelen." In een'verklaring van de Australische vakvereniging van havenarbeiders, gis teren uitgegeven, wordt gezegd: De vakvereniging heeft het recente verzoek van de Indonesische en Nederlands-In dische regering aan de Australische re gering tot verscheping van de goederen, die momenteel in Australië worden vastgehouden, naar Indonesië ten be hoeve van de Indonesische bevolking, in overweging genomen en besloten mede te werken aan de verscheping van deze goederen. Naar verluidt, zal het groot ste gedeelte dezer goederen aan Indo nesische autoriteiten worden overge dragen, overeenkomstig een regeling tussen de republiek en de Nederlands- Indische autoriteiten. Amerikaanse autoriteiten in Berlijn hebben een formeel protest gezonden aan de Russische commandant van Ber lijn in verband met de arrestatie van een Poolse vrouw en haar 12-jarige zoon, welke onlangs door Russische soldaten werd uitgevoerd in de Amerikaanse sec tor van de stad. In het protest werd aan de Russen verzocht, de twee gevangenen naar de Amerikaanse zone terug te zenden. Ge- eist werd dat de Russen de verzekering zouden geven, dat geen herhaling zou plaats vinden van het incident, dat een schending betekende van de Amerikaanse jurisdictie in de sector. mm&sx In Amerika heeft men proeven genomen met een Shermantank, uitgerust met een waterkanon. Het bleek, dat men de meest gevaarlijke branden, zoals die in munitie opslagplaatsen, met meer succes kan bestrijden Ongeveer 6000 man personeel van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam is een sit-downstaking begonnen, eerst Donderdagavond de nachtploeg, vervol gens Vrijdagmorgen de dagarbeiders. De oorzaak is, dat enkele dagen geleden de directie aankondigde, dat het toegelegde winstaandeel, dat over 79 werkuren zou lopen, uitbetaald zou worden, doch Don derdagavond werd aangeplakt, dat van een uitbetaling niets kon komen, omdat het College van Rijksbemiddelaars nog geen toestemming tot uitbetaling had verleend. Aan werkbazen en verschil lende anderen zou de uitbetaling reeds zijn geschied. Met goedkeuring van president Truman heeft het departement van Buitenlandse Zaken een felle nota aan het adres van Rusland opge steld, waarin de Russen beschuldigd worden zich op onwettige wijze te hebben gemengd in de Hongaarse aangelegenheden. In de nota wordt voorgesteld een ge zamenlijk Angio-Amerikaans-Russisch onderzoek in te stellen naar de Hongaar se toestand. Voorts bevat de nota de be dreiging, dat Amerika de zaak aan de Ver. Naties zal voorleggen als de Russen geen genoegdoening geven of de nota niet beantwoorden. De nota is evenwel nog niet overhandigd. Verschillende diplomatieke vertegen woordigers van Hongarije zijn vrijwillig in ballingschap gegaan, omdat zij de nieuwe regering van hun land niet kun nen erkennen. De Hongaarse gezant in Parijs, heeft zich schriftelijk tot George Bidault gewend en hem medegedeeld, dat hij zich niét langer als vertegenwoordiger van het huidige Hongaarse regime be- Een beton-trein, enig in Europa, trok op het station Etterbeek in België zeer de aan dacht. Deze trein wordt thans gebruikt voor betonwerk langs de electrische lijn BrusselCharleroi schouwt. De gezanten in Brussel, Ankara en Washington zijn eveneens afgetreden. De vroegere Hongaarse gezant te te Washington, Aladar Szegedy- Maszak, heeft op een persconferentie verklaard, dat het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken twaalf leden der Hongaarse legatie, die geweigerd hebben de nieuwe re gering te Boedapest te erkennen, asyl heeft verleend. Een ander geluid komt uit Londen. De daar geaccrediteerde diplomatieke verte genwoordiger van Hongarije, Stephen Bede, is Vrijdag naar Zürich vertrokken, waar hij zal vergaderen met Hongaarse sociaal-democratische leiders. Daarna zal hij wellicht een bezoek aan Boedapest brengen. Hongarije heeft plaatsvervangers be noemd voor de gezanten te Washington en Bern, die geweigerd hebben naar Boe dapest terug te keren. Volgens de New-Yorkse „Daily News" is Ferenc Nagy_ (je voormalige minister-president van Hongarije, die thans nog in Zwitserland vertoeft, af getreden, omdat het, Wen van zijn vier jarig zoontje van communistische zijde werd bedreigd. Volgens het blad heeft de 22-jarige zoon van Nagy te Wash ington verklaard, dat zijn vader een boodschap ontvangen had van de in houd: „Uw ontslag of het leven van uw zoon". In antwoord op deze boodschap heeft Nagy van Genève uit telegraphisch zijn ontslagaanvrage naar Boedapest door gegeven, nadat „De Rode Garde'' die de vierjarige jongen naar de grens ge bracht had, vlakweg medegedeeld had, dat ziJ de jongen mee terug zouden ne men naar Boedapest. Bela Varga, de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement, beschuldigd van medeplichtigheid bij een complot tegen 4 de Hongaarse republiek, houdt zich, naar thans vernomen wordt, te Wenen schuil. Dertig agenten van de Hongaarse geheime politie zijn te We nen aangekomen. De Hongaarse legatie te Wenen heeft om bijzondere bescher- De laatste jaren is op het gebied der materialen een nieuwe wereld voor ons opengegaan, de wereld der kunststoffen. Na de bevrijding en het daarmee samengaande contact met het buitenland werden ons allerlei wondere verhalen verteld over de „Plastics", de kunststoffen die naast de van ouds bekende materialen zoals hout of glas grote opgang maakten en vaak eigenschappen hadden die met de „oude" materialen niet bereikt konden worden. Men sprak zelfs van de twintigste eeuw, als de eeuw van de „Plastics van uw nieuwe regenjas of kunstglazen sigarettenkoker. De thermoplastische kunststoffen heb ben zoals de naam al aanduidt de eigenschap bij verwarming plastisch te worden en bij afkoeling weer hard. Dit kan naar believen herhaald worden. Soms, bij een bepaalde thermoplasti sche kunststof, is het nodig de grondstof bij te mengen met een bepaalde vloeistof, waarin zij min of meer oplost. De hoe veelheid van deze vloeistof, die men treffend de weekmaker noemt, be paalt de soepelheid, resp. de hardheid van het materiaal. Ook bij de vormgeving van de thermo plastische materialen maakt men gebruik van matrijzen, maar hier is niet, zoals bij het vormen van thermohardende voor werpen, een vrij lange tijdsduur nodig om het voorwerp bij verhoogde temperatuur door te harden, maar in dit geval moet men de grondstof in warm-weke toestand iti een koude matrijs spuiten, waarna het voorwerp vrijwel direct uit de matrijs genomen kan worden. De vormgeving gebeurt in een z.g. spuitmachine, waarin de grondstof door een verwarmd kanaal in een koude ma trijs wordt gespoten. Dit gaat in vele gevallen geheel automatisch. Eén van de meest bekende „Plastics" Nu heeft men, wanneer men aan „Plas ties denkt, vaak alleen het glanzende modemateriaal voor ogen waaruit de „kunstlederen" damestassen, regenjassen e.d. gemaakt worden, of het kunstglas, dat nu in allerlei sier- of gebruiksvoor werpen de etalages gaat vullen, althans in het buitenland, of men denkt aan Nylon-kousen, maar toch gaat de voor stelling in het algemeen niet ver genoeg, want de grote groep van „Plasties" om vat niet alleen de hier genoemde mate rialen, maar nog tientallen andere ther moplastische kunststoffen die in het da gelijks leven minder algemeen bekend zijn, en daarnaast nog de thermoharden de stoffen zoals „Philite", „Bakellte" enz. De nieuwere materialen, die nu opgang maken, zijn in 't algemeen thermoplas tische kunststoffen. Men kan gerust zeg gen, dat Nederland met de kennis van deze stoffen evengoed op de hoogte is als welk ander land. Niet alleen in de mode, ook in de in dustrie speelt dit materiaal een rol, die steeds belangrijker wordt. In vele Philips- apparaten komen onderde en voor, die, wat materiaal betreft, een broertje zijn is Polyvinylchloride, het materiaal waar van de bekende „Plastic"-regenjassen en „kunstlederen" damestassen zijn ge maakt. De stof zelf was reeds vóór de oorlog bekend, maar het heeft pas in en na de oorlog opgang gemaakt en algemene be kendheid gekregen. Dit „modemateriaal" nu, bewijst al vrij lang uitstekende diensten aan de electrotechnische industrie. Het wordt o.a. veel gebruikt als isolatie materiaal voor snoeren. De draadfa- briek POPE te Venlo heeft op dit gebied rijke ervaring en ieder kent de smaakvolle snoeren, met de soe pele, op rubber gelijkende omhulling. Het feit dat dit materiaal vrijwel iedere kleur, in alle graden van hel derheid kan aannemen, verhoogt de aestetische waarde niet gering. Behalve de goede electrische eigen schappen heeft dit materiaal het voor deel onbrandbaar te zijn wat voor elke electrische installatie van grote waar de is. De „Philite"-fabriek maakt van deze stof voornamelijk aansluitstukken, die een snoer buigzaam aan een stop contact of het/apparaat moet bevesti gen en contactstoppen. De stof kan na melijk dooj. keuze der weekmaker ver werkt worden tot een rubberzachte of een hoornhard materiaal in alle tussen liggende graden van" hardheid, vandaar het feit dat men er soepele aansluitstuk ken en hardere contactstoppen van kan maken. Een andere toepassing is het omgeven van een metaal met een huidje van p.v. c. waardoor het metaal bestendig wordt gemaakt tegen chemische invloeden van buiten-af. Al de gunstige eigenschappen geven p.v.c. een bijna onbegrensd toepassings gebied, en wanneer men hierbij nog de hoeft het geen betoog dat dit materiaal een grote slijtvastheid rekent, (schoen zolen) prachtige toekomst tegemoet gaat, ming van de Oostenrijkse politie ver zocht. Naar gemeld wordt staat het Hon gaarse leger de laatste vjer dagen onder rechtstreeks toezicht van Russische of ficieren, die een strenge discipline hand haven. De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf, waarin zijn vertegenwoordigd de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, de R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, is reeds sedert 21 Juni 1946 bezig te komen tot afsluiting van collectieve arbeidsover eenkomsten. De Bedrijfsunie heeft zich thans tot de Werkgeversorganisaties ge wend met de mededeling dat zij uiterlijk 30 Juni a.s. wenst te vernemen, of laatst genoemde organisaties bereid zijn, met ingang van 1 Juii a.s. aan de suggestie van het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid gevolg te geven. Mocht op genoemde datum geen be vredigend antwoord zijn ontvangen, dan zal de Bedrijfsunie de door haar nood zakelijk geachte maatregelen nemen tot doei hebbende inwilliging van de alles zins redelijke verlangens der bouwarbei ders welke als zodanig ook door het College en de Stichting zijn erkend te te bereiken. Na het lezen van die mededeling is eerst de nachtploeg bij het werk gaan stil zitten en Vrijdag volgde de dagploeg dit voorbeeld. Men kan wel zeggen, dat het gehele personeel bij deze staking be trokken is. Naar men ons mededeelde zijn verschillende besprekingen gehou den tussen de fabriekskern en de direc tie, terwijl ook de verschillende vakbon den zich met het geval bezig houden. Inmiddels heeft de werfdirectie zich naar Den Haag begeven voor een spoed- bespreking met het College van Rijksbe middelaars. Men hoopt daar tct een op lossing te komen. Zowel de perso- neelskern als de directie zullen de sta kers aanraden het werk te hervatten. Maandag LI. is bij de ATO te Rotter dam een staking onder het personeel uitgebroken, omdat aan drie mensen, die weigerden een half uur over te wer ken, ontslag was aangezegd. De stakers, ongeveer 250 in getal, omvattende bijna het gehele personeel, heeft de staking tegelijk aangegrepen om een actie tot loonsverhoging en premievrij pensioen op touw te zetten. De bonden staan niet achter deze actie, maar deze wordt ge leid door een comité van georganiseer- den en ongeorganiseerden. Naar men ons verzekerde, weigert de directie van de ATO met dit comité te onderhande ten. Het vervoer ondervindt reeds veel stagnatie. Uit Amsterdam meldt het comité uit het personeel van de ATO, dat de actie leidt voor een loonsverhoging van 20 pCt. en een premievrij pensioen voor het gehele personeel en bovendien wil bereiken dat het ontslag van de drie Rotterdamse personeelsleden wordt in getrokken: de staking die Maandag in Rotterdam is begonnen heeft zich nu ook uitgebreid tot de hoofdstad. Twee derde deel van het Amsterdamse per soneel zou bij deze staking betrokken zijn. Naar de Amsterdamse directie van de ATO ons echter verzekerde, is van het 700 man tellende personeel een veertigtal sedert gisteren niet opgeko men en vindt het bedrijf normaal voort gang. De Amersfoortse slagers hebben m navolging van hun collega's te Leiden en Oegstgeest besloten de winkels voor taan op Maandag en Dinsdag te sluiten in verband met de verlaging van het vleesrantsoen. Uit Zagreb wordt gemeld, dat maarschalk Tito besloten zou hebben een nieuw proces tegen Mgr. Stepi. nac te beginnen. De gevangen gehou- den Aartsbisschop van Zagreb be lichaamt immers nog steeds de sterk, ste weerstand tegen het communis tische regiem en is voor het Kroati sche volk een legendarische figuur geworden sinds hjj een gratieverzoek weigerde te ondertekenen en niet inging op de door de minister-presi- dent Bakaritsj voorgespiegelde in- vrijheidstelling en de mogelijkheid tot emigratie naar Amerika. De on. middellijke aanleiding tot dit nieuwe proces zou zijn de recente uitlevering van Kroatische oorlogsmisdadigers door Engeland aan Belgrado. Het be. treft hier personen van wie het Tito, regiem beweert, dat zij indertijd in betrekking stonden tot Mgr. Stepi. nac. Tezamen met hen wil men thans opnieuw de reeds veroordeelde Aartsbisschop voor het gerecht bren. gen. Dagelijks organiseren de communisten demonstraties tegen de zich nog in vrij heid bevindende bisschoppen. Hieraan nemen ook de orthodoxe Montenegrijnen deel. De demonstraties geschieden onder het motto: „Weg met de dienaars van de Vaticaanse reactie." Veroordelingen van katholieke pries ters zijn eveneens aan de orde van de dag. Een pastoor b.v. werd tot lang durige kerkerstraf veroordeelt, omdat hij gepreekt had over: „De goddelozen zullen geen vrede kennen." Een andere geestelijke, Golec genaamd, werd met zeven jaar dwangarbeid gestraft, om dat hij „volksvijanden'' in bescherming zou hebben genomen. Uit Joegoslavië teruggekeerde Italianen verhaalden over de onmenselijke behandeling van ka tholieke priesters in de concentratie kampen der Tito-politie. Deze Italianen zijn daar zelf gevangen gehouden. Uit hun mededelingen blijkt, dat de priesters in de concentratiekampen de meest mensonterende arbeid moeten verrichten, terwijl zij voortdurend met vermindering van hun voedselrantsoen gestraft worden, \yanneer zij ook maar de geringste tegenzin vertonen. De hun door bekenden toegestuurde pakketten krijgen zij nooit. In de afgelopen win ter leden de gevangenen zeer ernstig door de koude, omdat in de kampen dekens ontbraken. Toen de omwonende bevolking dit vernam, zond zij vrijwillig dekens, maar deze werden aan de pries ters ontrouden. Wegens hun moed en hoogstaand moraal ondervinden de priesters de grootste achting van al hun medegevangenen. Zoals bekend, heeft onlangs de Kroatische minister-president Ba karitsj verklaard dat een der eerste bewijzen ran loyaliteit, welke men van de Katholieke Kerk eist, „het opgeven der verering van de Moeder Gods is." De woede der communisten keert zich sinsdien ten volle tegen de verering van de II. Maagd. In vele plaatsen werden de opgestelde Maria-beelden stukgeslagen. Dit ge schiedde o.a. te Travnik in Bosnië. Dat het hier wandaden betreft, welke de overheid toelaat, blijkt uit bovenstaande verklaring van Baka ritsj. De nieuwste bekend geworden uiting van vijandigheid, tegen de Katholieke Kerk is hej sluiten op regeringsbevel van het Bisschoppelijk Gymnasium St. Vid te Lubljana. Dit gymnasium was de oudste en beste onderwijsinstelling in Slovenië, waar gedurende tientallen jaren het grootste deel der priesters en intellec tuelen van dit land opgeleid werd. Ondanks de tot nu toe zonder resul taat gebleven pogingen door de commu nisten tot instelling van een nationale katholieke kerk in Joegoslavië worden nog steeds betogingen hiertoe op touw gezet. Evenwel nemen hier slechts niet- katholieken aan deel. Het geldt hier meer een gewone propagandistische manoeu vre, want de communisten durven het niet aan, daadwerkelijk de stichting van een nationale katholieke kerk té onder nemen, omdat zij terdege weten, dat zulks een fiasco zou betekenen. (Van een bijzondere medewerker) Het is merkwaardig, hoevele mensen zich in het wezen der Kath. Arbei dersbeweging vergissen. Voortdu rend stuit men op pogingen, delen van de taak der Kath. Arbeidersbeweging over te hevelen naar andere instanties. Waarmee men, waarschijnlijk onbewust, het voort bestaan der beweging zelve bedreigt. Het kan niet genoeg herhaald worden, dat de Kath. Arbeidersbeweging krachtens haar wezen en haar historische ontwikkeling, en evenzeer krachtens bisschoppelijke op drachten, een totale organisatie is, die de gehele mens wil dienen en derhalve de gehele mens in haar invloedssfeer moet kunnen betrekken. Het wezen van de Kath. Arbeidersbeweging is een totale organisatie. Dat betekent, dat zij de mens, die zijn belangenbehartiging aan haar heeft toevertrouwd, niet alleen ziet als de ambachtsman, maar als de Ne derlandse katholieke deelgenoot aan het bedrijfsleven, die mede door zijn arbeid in het onderhoud van zijn gezin moet kunnen voorzien, maar die bovendien gerechtvaardigde aanspraken maakt op de culturele rijkdom van onze samenle ving. In deze volzin worden verschillende kwaliteiten van een mens genoemd, waarop de taak van de Kath. Arbeiders beweging moet zijn afgestemd. De histo rische ontwikkeling der K.A.B. toont aan, dat zij met deze totaliteit immer heeft rekening gehouden. Het was de enige methode, om tot een werkelijke emancipatie van de arbeidersstand te geraken. Nodig was opvoeding tot goed staatsburger, consequent katholiek, zo goed mogelijk vakman, voortreffelijk huisvader, gecultiveerd mens (onder welk laatste woord natuurlijk wordt ver staan iemand, in wie de ziele-eigen- schappen harmonisch zijn samengevoegd en die de mens in staat stelten op een juiste wijze te genieten ook van de cul turele rijkdommen der wereld). Om dit brede doel te kunnen benaderen, was de oprichting van speciale diensten en in stellingen een onontkoombare noodzaak. Het ontwikkelingswerk van de Ensche- desche kern, door Ariëns geleid, tot de huidige nationaal geleide ontwikke lingscentrale, is hier een van de meest sprekende voorbeelden. Voor de gods dienstige vorming, onderscheidenlijk ont wikkeling, richtte de K.A.B. haar werk zaamheden op het stimuleren van het lidmaatschap van zuiver kerkelijke ver enigingen als Congregatie en Derde Orde. maar vatte haar evenzeer ook recht streeks aan door in eigen kring een pe riodieke gemeenschappelijke H. Com munie te propageren, eigen retraites te bevorderen (werd niet het retraitehuis te Zenderen gebouwd mede op aandrang van de Kath. Arbeidersbeweging in Twente?), waarnevens godsdienstige studieclubs van het begin af werkzaam waren. In dezelfde lijn moet men zien de oprichting van eigen toneelverenigin gen, muziek- en zanggezelschappenaf delingsbibliotheken en afdelingen voor lichtere ontspanning. Op het gebied van de Volksgezondheid groeiden om deze re denen instituten als „Herwonnen Le venskracht", verenigingen voor uitzen ding van zwakke kinderen, kwamen wo ningbouwverenigingen tot stand, werd de coöperatieve gedachte bevorderd, richtte men de aandacht op het gebied van rechtszekerheid door het in het le ven roepen van rechtskundige advies- bureaux, bevorderde men de volksdeugd van de spaarzaamheid door het stichten van een eigen spaarbank, riep men een eigen levensverzekeringsmaatschappij in het leven. Zo groeide het totale beeld der Kath. Arbeidersbeweging tot zoals we het thans kennen. Dat in dit beeld de vakorgani- satorische arbeid geheel logisch past, behoeft welhaast geen nader betoog. Hierdoor immers worden de voorwaar den geschapen, waarop een verdere ont wikkeling en cultivering mogelijk zijn. it betoog werd nog eens opgezet, omdat de laatste weken uit ver scheidene publicaties, en evenzeer uit vele brieven, ons gebleken is, dat men een of ander onderdeel van deze zelfwerkzaamheid der katholieke arbei ders min of meer overbodig acht. Het is zo onschuldig, indien men beweert, dat het toch eigenlijk „onzin" is, dat. de ka tholieke arbeiders een eigen toneelclub hebben. Dit kan toch even goed in sa menwerking met andere maatschappe lijke standen, redeneert men. Het ama- teur-tonel zou dan misschien zelfs beter gediend zijn. Het is maar een simpel voorbeeld, dat hier wordt aangehaald; het is niet an ders dan bij wijze van voorbeeld neerge schreven. Theoretisch heeft degene, die zulks beweert, geen ongelijk. Maar men moet die eieren toneelclub niet los trach ten te haken van het geheel. Want In de plaats X gaat het om een toneelclub, in de plaats IJ vindt men een eigen ar beidersspaarbank dwaasheid. Wanneer men nu hier een toneelclub er af brok kelt en elders meent, dat eigen econo mische instellingen als spaarbank, wo ningbouw e.d. evenzeer buiten het ver band met de K.A.B. kunnen bestaan (welke theorie niet bestreden wordt) dan is men systematisch bezag, deze be weging uit te hollen. Bij dit alles bedenke men, dat de KAB. er niet is voor zich zelf, maar om de mens, di^ zij wi! en moet dienen. De leider van de oppositionele Bulgaarse Boerenpartij, Nikola Pet kof, is Donderdagavond laat gear resteerd. Hij wordt beschuldigd van samenzwering. Zijn arrestatie vond plaats na een heftig debat in het parlement, dat 6 uur heeft geduurd en waarna de afge vaardigden tenslotte besloten de parle mentaire onschendbaarheid op te hef fen. In Bulgaarse kringen te Londen zegt men, dat de arrestatie van de Bulgaar se oppositieleider Nikola Petkof het be gin is van een grote aanval van het door de communisten beheerste regiem in Bulgarije op de oppositie. Men trok een vergelijking met Hongarije, waar een dergelijke gang van zaken plaats neeft. Petkof verwierf zich een grote naam in het Bulgaarse verzet tegen de Duit sers, die hem in Februari 1941 arres teerden en in het beruchtste concentra tiekamp van Bulgarije opsloten. In Juli werd hij vrijgelaten, doch even iater opnieuw gearresteerd en geïnterneerd in een bergdorpje. Daar ontsnapte hij en dook twee jaar in de illegaliteit on der. in Juni 1942 was hij een van de oprichters ven het „vaderlandse front". Hij maakte deel uit van het „opperbe vel", toen de verzetsbeweging naar So fia oprukte. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1