Voortzetting begrotingszitting in Haarlems raad Zandvoorts voorseizoen een succes H.H. Elisabeth en Barbara Kerkberichten Bouw van 116 arbeiderswoningen door R.K. Boawver. Bavo" Van het witte doek D; Doodvonnis aan Tj. v. d. Weiden voltrokken Meer badgasten, meer baden en meer inkomsten G. HONING ZN. Een geestelijk adellijke kerk Zaxi? Bei 130Q0 Russen verstrekken geen documenten Duitsers in Indië uitgewezen Radio Moors BLOEMENCANTANTE IN DE FEESTWEEK HET CONFLICT HOOGOVENS TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF lil! AGENDA ZATERDAG 7 JUNI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING CHIN. IND. REST. HONGKONG ff' Tussentijdse voorstellen Bloembollencultuur 'T FRIESCHE SCHATHUIS Koperwerk, meubelen enz. Men kan nog op retraite Stads-Bibliotheek en Leeszaal PAS OP, or IK STOP JE IN HET KOLENHOK Nieuwe Gracht 36 Tuinwijklaan 21 Landzichtlaan 33 Telefoon 1O230 Telefoon 11012 Heemstede h. T. Officiële ontvangst Bloembollenvak H.V.G.B. wint van Nereus Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Ar'tsendienst BEVERWIJK Zilveren jubileum Grafische vakstüdieclub opgericht Zondagsdienst geneesheren NOORDWIJKERHOUT Oud-wethouder E. Oostdam Hzn. Aanbiddingsfeest St. Victorparochie Personalia Katholieke filmvoorziening Verscheping goederen naar Indonesië Scheepvaartberichten VASTERE MARKT Nadat de heer A. Peterse officieel als lid van de Haarlemse raad was geïnstal leerd (waarmede de K.V.P.-fractie ein delijk voltallig geworden is), werd de behandeling van de begroting 1947 in de Vrijdagmiddag zitting van de gemeente raad voortgezet. Wethouder Angenent voerde allereerst het woord en beantwoordde de verschil lende opmerkingen gemaakt tijdens de algemene beschouwingen, betrekking hebbende op Openbare Werken. Spr. was van mening, dat het op het ogenblik nog niet gewenst is, over te gaan tot oprichting van een studiecommissie in zake de toekomst van Haarlem als in dustrie- of woonstad, zoals het raadslid Hooy (K.V.P.) had voorgesteld. Ook stonden B. en W. afwijzend tegenover het voorstel van de heer Voogd (P.v.d. A.), een 5- of 10-jarenplan voor de gemeente op te stellen, hetgeen niet wil de zeggen, aldus de wethouder, dat er thans zonder enig plan gewerkt wordt. Degenen, die vragen of voorstellen. u aanzien van de Publieke Werken had den gedaan, kregen een antwoord van wethouder Schreurs. De regionale ge meentelijke samenwerking, die de heer Noordhoff (P.v.d.A.) bepleitte, juichte spr. toe, ofschoon de gezamenlijke gas- en lichtvoorziening niet eenvoudig te or ganiseren zal zijn. De gasfabrieken zijn in de regel gemeente-bedrijven, maar de electriciteitslevering is landelijk gere geld, zodat in het laatste geval de mo gelijkheden kleiner zijn. Haarlem kan, wat betreft de stroomvoorziening, zijn belangen bepleiten via Amsterdam. Er is, zo verklaarde de wethouder nadruk kelijk, geen sprake van, dat gemeentelij ke Haarlemse productiebedrijven in hun zelfstandigheid zullen worden aangetast. Huis der duizend heerlijke smaken HAARLEM. Smedestraat 21, telefoon 21375 ZAND VOORT. Zeestraat 38, telefoon 2925 (Adv.) Een romantische film, getiteld „Aloha", draait deze week in het Frans Halsthea. ter. Het is het verhaal van een Frans officier en een Engelse aviatrice, die op elkaar verliefd raken en ten gevolge van een vliegongeval op een paradijs-eiland in de Stille Zuidzee verzeild raken. Zij maken verschillende avonturen mee voor ze met een schip naar Europa wor den teruggebracht. Maar dan is de zaak nóg niet geheel en al in kannen en krui ken voor het tweetal. Hij moet eerst in het Vreemdelingenlegioen treden en ern stig ziek worden, vooraleer zij elkaar eeuwig trouw blijven. Een lichte amuse, mentsfilm, vlot, maar zonder enige pre tentie (18 jaar). Leopold Stokowski, Bruno Walter, Jascha Heifetz, Arthur Rubinstein, Gre- gor Piatigorsky, het zijn namen, die een zeer hoog muziekpeil garanderen in de film „Camegie Hall", die gedurende deze week in het Rembrandttheater te zien zal zijn, maar dat deze musici hun kunst hebben laten misbruiken voor een onno zel filmverhaal, is niet te begrijpen en bijna niet te vergeven. De zoon van de werkster van het concertgebouw moet pianist worden als zijn vader, maar de jongeman gaat niet de klassieke weg, maar komt terecht in een banden wordt een jazz-pianist, door de Ameri kaanse wereld verafgood. Hieromheen hoort men Mozart, Beethoven, Mahler, Tschaikowsky enz.; de muziekliefhebber in Rembrandt doet 'z'n ogen dicht, luis tert en geniet. De reproductie van de muziek is in deze film schier volmaakt en het is prettig eens kennis te maken met de grote muzikale grootheden, die men alleen van naam kent. Hoe ver de techniek is, wordt iedereen gewaar, als hij de prachtige opnamen bekijkt van spelende musici en instrumenten. (Elke leeftijd). „Het recht van de sterkste" is een danig gekruid verhaal, dat zich in de prae-historische tijd afgespeeld zou heb ben. Voorwereldlijke monsters en oer mensen binden met elkander een strijd op leven en dood aan, waaruit we kun nen concluderen dat het vroeger ook niet altijd pais en vree geweest is. In deze machtige oerwouden spreekt de liefde een woordje mee en zo zien we hoe een wilde stam, door invloed van een min of meer geciviliseerde dame, de ruwe gewoonten van hun Stam gaan verlaten. Liefhebbers van sensatie kun nen in City wel iets van hun gading vinden. (18 jaar). Het thema van de oude schoolvrien dinnen, die elkaar na tien jaar weer eens zullen ontmoeten om de weder waardigheden uit te wisselen is niet nieuw. De Denen hebben echter in de film „Afspraakje om 5 uur" verschillen de originele vondsten ingelast, als het ware een aantal close ups uit de levens van die verschillende vrouwen, zoals de zelfde idee meesterlijk in de Franse film ,.Het balboekje" werd toegepast. De man komt er niet bepaald goed af als de vrouwtjes gaan vertellen, waarom de film dan ook voor 18-jarigen is. Daar het afspraakje kort is, heeft het voorprogramma in Palace deze week een respectabele lengte. Vooral de wederop- bouwfilm. waarin men ziet hoe de Duitse versperringen zijn weggeruimd om Ne derland weer een lief en mooi oord te maken, is de moeite van het zien waard. Spaame-theater vertoont deze week een film. Daklozen geheten, avontuur- 'lijk naar het uiterlijk, doch aangrijpend naar het innerlijk. Het is het avontuur van twee rijke jongens, die een tijdlang het leven delen van de armsten der ar men. teneinde het mysterie van een valse handtekening op te lossen. Deze rolprent is, niettegenstaande de tal rijke ernstige momenten, een amuse mentsfilm van goed gehalte, niet in het minst door het medespelen van het Londens Symphonieorkesi en de be kende pianist Sandy McPherson. (Volw.) Ten slotte zeide spr. nog, dat gestreefd zal worden naar een matige winst uit de gemeente-bedrijven, al hoopte hij, dat de raad dit woord ruim zou interpre teren. Om de rij van wethouders te sluiten, besprak de heer Geluk de uitvoerig be handelde wijkgedachte en de vorming van gemeenschappen, waarin de maat schappelijke en culturele maatregelen besproken en allerlei belangen behartigd kunnen worden. De voorzitter meende, dat het initiatief tot oprichting daarvan van de bevolking diende uit te gaan, daar waar men behoefte hiertoe gevoelt. In dien er veel belangstelling voor bestaat, dan zou men, aldus spr., een commissie kunnen vormen, bestaande uit verschil lende vertegenwoordigers van organisa ties, voor advies in sociale culturele aan gelegenheden. Aangaande het voorstel van de heer Pakker (A.R.) om een hulp-secretarie in Haarlem-Noord op te richten, merkte de wethouder op, dat, afgezien van de moeilijkheid van practische uitvoering (waar haalt men het personeel vandaan en hoe komt men aan 'n gebouw?), het plan niet financieel verantwoord is. Tot slot deelde spr. mede, dat ook B. en W. van mening zijn, dat het georga niseerd Overleg en de Dienstcommissies weer worden inegsteld. Ook des avonds kwam de raad bijeen. De behandeling van de begroting werd nog even verschoven, daar eerst enkele belangrijke voorstellen aan de orde wa ren, o.a. het aanvragen van een voor schot groot f 1.091.036.voor de bouw van 116 arbeiderswoningen (bestaande uit 19 eengezins-, 34 beneden- en 63 bo- venwoningn) op een terrein nabij de Vondelweg door de R.K. Woningbouw vereniging „St. Bavo", Noord. Op een vraag van de heer Kloet (P.v d.V.), wanneer particulieren bij de bouw van woningen te pas zouden komen, antwoordde wethouder Angenent, dat de meeste particulieren zelf niet erg ge negen zijn om tot bouwer) over te gaan, omdat de financieringsregeling 1947 weinig acceptabel is. Met algemene stemmen werd dit voor stel aangenomen, evenals de twee bij de algemene beschouwingen ingediende voorstellen, n.l. om aan het gemeente- personeel n' vacantietoeslag te verstrek ken ter grote van 50 pCt. van het loon, berekend naar een 14-daagse vacantie, en om het Georganiseerd Overleg en da Dienstcommissies weer in te stellen. Hierna werd wederom naar de begro ting gegrepen. De raad begon met de bespreking van de Hoofdstukken en nam eerst de uitga ven door. Aanleiding tot debat vormden: de telefoonaansluiting voor de raadsle- leden ten laste van de gemeente (waar van niets kan komen), de baldadigheid der jeugd (waarbij wethouder Geluk de opmerking maakte, dat de ouders hier op de eerste plaats een taak hebben en de volksgezondheid (bij welk thema het raadslid Mol (C.P.N.) op de noodzake lijkheid wees. dat Haarlem er een nieuw groot ziekenhuis bij krijgt, dat ook wethouder v. d. Wal graag gebouwd zag, maar waarvan voorlopig toch nog geen sprake zal kunnen zijn). Voorzitter Geluk zeide op een desbe treffende vraag van de heer Voogd (P.v. d.A.), dat 't aantal zweminrichtingen in de stad te gering is en dat zowel in het Noordersportpark als in 't Burgemeester Reinaldapark een zwembad geprojec teerd is. Dr. Hoge (K.V.P.) vond het onaange naam te constateren (zulks naar aanlei ding van een uitlating van het raadslid Mol) dat steeds meer de mening postvat, dat men als particulier eerder in eer- ziekenhuis wordt opgenomen dan als ziekenfondspatiënt. Spr. bestreed deze mening en toonde de onjuistheid daarvan aan. Na een wijdlopige beschouwing van het raadslid Blokdijk (P.v.d.A.) over drankbestrijding werd de vergadering gesloten en verdaagd tot volgende week Woensdag. e socialiste mevrouw Roland Holst heeft eens verklaard, dat na de afschaffing van de tollen nog an dere zaken moeten worden afgeschaft. Wil men een dienst van de gemeenschap aan de gemeenschap bewijzen, dan moe ten gas, water, electriciteit gratis aan de verbruikers ter beschikking gesteld wor den. Zij redeneert nog even verder en komt tot de conclusie, dat b.v. ook ieder een de gemeentetram zonder betaling moet kunnen gebruiken. Op deze uit spraak kwam de wethouder van financiën terug bij de behandeling van de Haar lemse gemeentebegroting, naar aanlei ding van een vraag of de gemeentebedrij ven winst mogen maken. De socialistische wethouder wilde niet zover gaan, wat ik betreur. Het zou een reuze oplossing zijn cm in deze dure tijd stroom en gas om niet aan de gemeenschap, dus aan de bevolking te schenken. En ik voel er alles voor om zonder betaling in tram of bus te mogen meerijden, hoewel er dan heel wat bussen en trams aanwezig moeten zijn om alle passagiers te kun nen vervoeren. Mevrouw Roland Holst is echter o.i. nog niet ver genoeg gegaan. Wij moeten eten om' te leven en dus is het een dienst van de gemeenschap aan de gemeenschap, dat we brood, aardap pelen en andere levensmiddelen zomaar bij onze leveranciers kunnen halen. De mens leeft echter niet van brood alleen, maar moet ook ontspanning hebben. Daarom dienen de directeuren van de bioscopen hun deuren wijd open te zet ten om iedereen zonder enige vergoeding toe te laten. Hoe de bakker, de slager, de bioscoop-exploitant dan moeten le ven? Wel, door uitkeringen van de mi nister van Financiën. Deze moet de mensen schadeloos stellen. En hoe komt de minister dan aan de contanten? Door belastingen te heffen, net zoveel, dat Iedereen een dienst van de gemeen schap aan de gemeenschap bewijst. Nu, dan zijn er geen lonen en salarissen meer nodig, want dan betaalt de baas aan de minister. Ja, wat zakgeld voor ieder zou niet onaardig zijn, of zorgt de gemeen schap voor ijsjes en sigaretten? Dat de wethouder van financiën te Haarlem daar maar zó licht overheen gestapt is, ik had hem wijzer gedacht. RADIO Van oucfs bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Tijdens de Haarlemse feestweek, die van 2 tot 9 Augustus wordt gehouden, zal 4 en 7 Aug. des avonds 8 uur op de Grote Markt een bloemencantate ten gehore worden gebracht, waaraan de H.O.V. en een groot aantal zangvereni gingen oi.v. Jos de Klerk zullen mede werken. Elke Dinsdag- en Donderdag avond 8 uur wordt onder zijn leiding iri de Doelen gerepeteerd. Het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur komt Maandagmor gen 10 uur in spoedeisende vergadering. Indien als gevolg daarvan een buiten gewone algemene vergadering moet wor den gehouden, zal deze worden gehou den Maandag 23 Juni. Het betreft een vak- en geen bestuursaangelegenheid. JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 t/o Nutsspaarbank Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van Tj. van der Weiden, tot de docdstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is gistermorgen voltrokken. Tj. van der Weiden, die gedurende de bezetting burgemeester van Velsen was, werd tot de doodstraf veroordeeld we gens medeplichtigheid aan mishande ling, hulpverlening aan de vijand, het blootstellen aan opsporing en vervolging van Nederlanders en vrijheidsberoving, de dood tengevolge hebbend, alles meer malen gepleegd. Zeventien Nederlanders moeten tengevolge hiervan de dood heb ben gevonden. Bij de behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie wenste de procureur-fiscaal in plaats van de doodstraf levenslange gevangenisstraf te zien opgelegd. De Raad verwierp even wel het cassatieberoep. Bij K. B. is gratie verleend aan A. J. du Burck, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem. De doodstraf is veran derd in levenslange gevangenisstraf. Het personeel van Hoogovens en ne- venbedrijven, georganiseerd in de sa menwerkende organisaties voor de metaalindustrie, is bijeengeroepen voor een Woensdag 11 Juni te houden be spreking omtrent het conflict. De recollectieclub afdeling Haarlem organiseert een retraite voor heren in het retraitehuis te Ber gen. Wie er nog aan wil deelnemen ver- voege zich bij de heer M. Doek, Voor duinstraat 40. Er zijn nog enkele plaat sen over. Van de leerlingen der Stads-Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem slaagden voor het examen van bibliotheek-assistente de dames L. Schepers, C. Schneiders en L. Taconis; voor de B-cursus van deze op leiding slaagden de dames J. v. d. Berg, T. Bosse, A. Cannegieter, A. Kloeke, F. Lammerts v. Bueren en M. Vetter. Enkele nieuwe leerlingen kunnen ge plaatst worden. In Mei 1947 werden aan de Prinsen hofbibliotheek uitgeleend 10.444 werken, aan het filiaal 3949 werken, tezamen 14.393 werken (v. j. 15.403), waarvan 506 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 3278 en 310 bezoekers en bezoeksters, te zamen 3588 (v. j. 4002). Nu de periode van warm weer is on derbroken maakt Zandvoort een tussen, tijdse balans op van de resultaten van het zo uitzonderlijk goed ingezette voor seizoen. Dit voor-seizoen loopt van half Mei tot 1 Juli. De statistieken van het strandbezoek wijzen uit, dat de strandpachters reeds evenveel hebben ontvangen als in 1946 tot begin Juli. Het waterleidingbedrijf registreerde dagverbruiken, die ver uitgingen boven die van de drukste dagen van 1946. De badinrichtingen, die anders nooit vóór Juni openden, verwerkten nu al tiendui zenden baden. Het aantal vaste badgas ten overtreft dat van verleden jaar om streeks dit tijdstip. Het belooft dit jaar dus voor Zandvoort een goed seizoen te worden. Aangaande de klachten van enkele Amsterdammers in een onzer voorgaande nummers, merkt men in Zandvoort op, dat de regeling der voor baden verboden zones door het bestuur van het strand schap is vastgesteld. Op het „stoelen, strand" mag men niet baden, maar dit strand blijft een belangrijk en onmisbaar deel van de badplaats, waar de mensen rustig van de zon en de zee kunnen ge nieten, de kinderen „pootje kunnen ba den", zonder gehinderd te worden door de in- en uit zee komende baders. De. ze verbodsbepaling is nodig, omdat op dat strandgedeelte geen verkleedgelegen. heden zijn en degenen, die in zee willen, zich dan temidden van het publiek moe ten ontkleden. Dit is in strijd met de goede zeden. Door de geweldige drukte der laatste Zondagen kon aan de ver bodsbepaling niet streng de hand worden gehouden. De politie trad soepel op. Van Brrrr!! Er bestaat geen angstiger dreigement, waarmee TJ TJw zoon zyn Iswade streken kunt beteugelen. Want om in een donker kolenhok te moeten vertoeven, waarin spinnen, duizendpoten en andere ongure beesten rondkruipen, 1 s ge en pretje. Als Uw zoon groot en slim was geweest, zou hy gauw aan zynmoeder vragen of hy misschien de aangewezen bonnen 74 en 75 naar Honing brengen. Daf is de enigste manier om aan zulk een dreigement te ontkomen, want een paar dagen later is het kolenhok gevuld, zodat er geen plaats" meer jroor ondeugende bengels is. Maar al mocht hy niet op dit listige mee komen, U kunt ons evengoed Uw bonnen wel toevertrouwen. Dat U dan van de winter niet in de kou behoeft te zitten, daarvoor zorgt: De parochie Oud-Schoten om- vatte in de vorige eeuw het uit gestrekte gebied tussen Driehuis en de Schotersingel, het Spaame en Bloemendaal. Het bleek voor de toen malige pastoor niet mogelijk de belan gen van zijn parochianen naar behoren te behartigen, waarom hij in 1898 ver zocht het zuidelijk deel van zijn paro chie-gebied af te staan aan de parochies van de Groenmarkt en de Jansstraat. Dit verzoek werd door „het Bisdom" niet onveranderd toegestaan, maar toch werd het doel van pastoor Kester bereikt, want hem werd veroorloofd zijn bedieningsrechten en het huisbezoek te laten uitoefenen door de pastoors van genoemde Haarlemse parochies. In de eerste dagen van 1902 gaf de Bisschop opdracht aan pastoor Dickman van Oud-Schoten, een bijkerk met zeiu standige administratie te bouwen in de onmiddellijke omgeving van Haarlem. Als plaats voor het gebouw werd een stuk grond gekocht, in de volksmond nog steeds bekend als ,,'t Klooster." De naam was onder het volk blijven voortleven, omdat sinds 1400 op de tegenwoordige hoek Kloosterstraat—Schoterweg een klooster heeft gestaan, gesticht door de Bagijnhofpastoor Goudsmit: „Convent onser Vrouwe Visitatie buyten de Sint Janspoorte" en bewoond door Broeders des Gemeene Levens. Door de eerbied, welke de kloostergemeenschap afdwong, is dit klooster in onze omgeving het langst gesnaaid gebleven, zelfs bij het beleg van Haarlem. Maar door de prac tische moeilijkheden, toen de Hervormde leer zich genesteld had, takelde het af. Later werd het een buitenplaats met de naam ,,'t Klooster". Deze historische plek dan, werd aan gekocht voor de bouw van de bijkerk ten gerieve van pastoor en parochianen van Oud-Schoten. Een jaar later reeds kreeg dit kerkje zelfstandigheid, onder patronaax van de H. Elisabeth, de weldoenster; het moest echter zijn terrein delen met de parochie van Sint Antonius, die in het Klever park een bijkerk bouwde, welke ook reeds jaren een zelfstandig bestaan leidt. Typerend is, dat in 1902 de gemeente Haarlem een bouwplan ontwierp binnen de grens van het F0®11 nt>® zelfstandige Schoten, zodat de bewoners der nieuwe wijk door de activiteit van het Bisschop pelijk bestuur reeds een kerk in de jonge Haarlemse uitbreiding aantroffen. Be jaarde lezers zullen zich de landelijke situatie van rond 1900 nog duidelijk her inneren. Pastoor Mees. bouwde de kerk van de H. Elisabeth en' Sint Barbara als patro nes van een zalige dood werd aan de pa- rochietitel toegevoegd. Architect was de Haarlemmer Bruning. De parochie leidt een bloeiend gods dienstig leven en er bestaat een grote devotie tot O. L. V. van Al tijddurende Bijstand, die hier een eigen altaar bezit. De huidige pastoor, de Z.E. Heer A. Lühn, heeft kort na de oprichting van de parochie Teeds in deze kerk gepreekt; hij was toen kapelaan te Haarlemmer- liede. Bij zijn intrede als pastoor heeft hij de volkszang ingesteld en de Grego riaanse zang een plaats gegeven naast de meerstemmige kerkmuziek. Het koor gebruikt een Graduale Ro- manum, dat gecalligrafeerd en uitgege ven werd door Annie Bank en waarin de Hollandse vertaling van de Latijnse t'ekst achter de gebeden gegeven wordt. Deze calligrafieën zijn niet zo rijk als de met miniaturen en randwerk in goud fen kleuren versierd middeleeuwse koor boeken. De opbouw der pagina's en de gekozen letter met de eenvoudige initiaal geeft een rustige, smaakvolle bladspiegel. Beter achten wij een wèlgecomponeerd beeld van noten en tekst dan een aan vulling hiervan met artistiek niet te to lereren verluchtingen of (altijd onware) imitaties van de gothische miniaturen. Dit is een goede stap op weg naar een opleving van het voor onze tijd verant woorde koorboek. De kerk in de Paul Krugerstraat moge een stapelplaats zijn van genaden om de grote godsdienstige activiteit, die er door geestelijken en parochianen wordt ont plooit, zij verwerft deze winst voor de eeuwigheid zander dat één der rijkste gaven aan de mens: de kunst in de diensj van God is gesteld, want kunst is hier ten enenmale en volkomen afwezig. ijverig bekeuringen maken was geen sprake. Dezer dagen komt de bereden rijkspolitie weer assisteren en dan zal scherper toezicht worden gehouden. Trouwens bij elke toegang tot het strand staan de voorschriften duidelijk aange. geven, zodat niemand onwetend behoeft te zijn. Het is onjuist, dat men in Zandvoort voor het genot van de zee en de vrije lucht moet betalen. Alléén als men van de diensten van de strandpachters ge bruik maakt, is men een door de gemeen te, in overleg met de prijsbeheersing, vastgestelde vergoeding verschuldigd, d.w.z. voor gebruik van stoelen, kam. peertenten of badinrichting. By „Bad- Zuid" kunnen kinderen voor 15 cent ba den; zij krijgen daarvoor gebruik van ca. bine, kledingtrommel, douches en toe zicht van de badlieden. Dat is toch zeker niet te duur. Het bestuur van het strandschap en het gemeentebestuur doen alles om een juis te exploitatie van het strand, ook uit oogpunt van orde en goede zeden, te be. vorderen. Het gemeentebestuur zal officieel ten stadhuize ontvangen Woensdag 11 Juni, des avonds 8 uur, de congressisten van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenver keer, en Donderdag 19 Juni, des middags 5 uur, de deelnemers aan de jaarverga dering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Maandagmiddag 2 uur vergadert in het Concertgebouw te Haarlem de Ver. tot Behoud van het Bloembollenvak in Ne derland. Donderdagavond speelde het eerste ze vental van H.V.G.B. de eerste competi tiewedstrijd in dit zomerseizoen. In Zaandijk werd Nereus. X overwonnen met 61, nadat de rust was ingegaan met 3—0. Ondertrouwd: F. A. d. Vries en J. Lit. Gehuwd: J. J. v. d. Meij en J. H. Seders; F. A. d. Vries en J. Lit. Geboren: V. D. WinnubstBerkhout z; A. C. StellaartBoogert z; E. v. Ros- sum—Zwart z; J. M. Schwebke—Eggev mond z; J. v. d. LandenWolters z; G. ReijndersWijnands d; H. J. v. d. Berg Sampion d; J. P. BreedBogers d; A. F. A. Roosenv. d. Meij d; T. Telder Brum d; M. J. v. d. Berg—Krom d; P. A. SchnetkampNoordam d; J. Ooster beek—Homan d. Overleden: M. J. Boot—Zantvoort 70 j„ Merkmanstraat; H. Fennis 74 j„ Spie gelstraat; A. Lingg 83 j., Vooruitgang straat; H. Kist 62 j., Obistraat; J. M. Termaat—v. Halen 73 j., K. Wijngaard- De dokters-Zondagsdienst wordt 8 Juni waargenomen door dr. S. B. Drijber. Dezer dagen herdenkt de heer R. W. A. Muijen de dag dat hij 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur der huidige tuindersvereniging „Kennemerland" en de voormalige „Vrije Veiling". De heer Muijen is een der voormannen op orga nisatorisch gebied in tuinbouwend Ken nemerland. Dezer dagen kwam de afdeling Bever wijk van de Ned. Kath. Graf. Bond in vergadering bijeen. Een belangrijk be sluit werd genomen, namelijk over te gaan tot de oprichting van een Grafische vakstudieclub. De voorzitter, de heer A. v. d. Plas, en de secr.-penningm. de heer P. Warffemius, zullen voorlopig de func ties van voorzitter en secretaris van deze club vervullen. De Zondagsdienst van de geneesheren wordt 8 Juni waargenomen door dr. W. Muijs v. d. Moer. Apotheek voor Zondag- en nacht dienst: Donker, DAG EN NACHT In de ouderdom van 68 jaren is alhier overleden de heer E. Oostdam Hzn. De overledene is jaren lang wethouder, locoburgemeester van deze gemeente ge weest. De begrafenis is Zaterdagmorgen op het kerkhof van de St. Victor-parochie. A.s. Zondag viert genoemde parochie het jaarlijkse Aanbiddingsfeest. Op deze feestdag zal Mgr. N. Stam, vicaris-apos- tolicus van Kissumu in Afrika en mis sionaris van Mill Hill, te 10.30 uur een pontificale Hoogmis opdragen. Z. H. Exc. zal bij het Lof en de plech tige processie bisschoppelijke assistentie verlenen. Onze plaatsgenoot P. Pijnenburg slaagde bij de Franciscanen te Venray voor het eindexamen Gymnasium B. C. P. Br. uit Noordwijkerhout had ge durende de oorlog 210 kg. aardappelen naar Leiden vervoerd en daarvoor f 2.25 in rekening gebracht, terwijl de officiële prijs slechts f 1.95 was. Gezien de schone lei van Br. besloot de tuchtrechter het geval met een waarschuwing af te doen. De Russische autoriteiten in. Hongarije hebben Groot-Brittannië doen weten, dat zij geen documenten kunnen over leggen, welke bewijsmateriaal zouden bevatten voor medeplichtigheid van Ferenc Nagy en andere leden van de partij der kleine boeren aan een complot tot omverwerping van de republiek. Ge neraal Swiridof heeft reeds Donderdag by de overhandiging van de betreffende Britse nota, mondeling geantwoord, dat het onmogelijk was bewijsstukken over te leggen, daar alleen de Hongaarse re gering in het bezit was van afschriften van het document in kwestie en de Sovjet-autoriteiten zich daar niet in konden mengen. Maandag a.s. vertrekt van Tandjong Priok de „Indrapoera" met 453 Duitse mannen, vrouwen en kinderen, aan wie verblijfsvergunning voor Indië is gewei gerd. De uitgewezenen vertrekken naar Hamburg. De K.F.A. en het Katholiek bureau voor maatschappelijk en cultureel overleg, waarin de vijf grote katholieke stands organisaties en de landelijke leiding van de Katholieke Actie samenwerken, hebben op gericht een stichting „Katholieke film voorziening". Zij wil de katholieke organi saties in staat stellen in de toekomst mo reel en cultureel verantwoorde filmpro gramma's te ontvangen. Het bestuur wordt gevormd uit het hoofdbestuur der K.F.A. en de leden van de raad van overleg. Het bureau van de K.F.A. te Den Bosch verstrekt omtrent de stichting de nodige inlichtingen. Hoewel de Australische havenarbeiders de boycot van Nederlandse schepen nog niet hebben Opgeheven, is thans besloten mede te werken aan de verscheping van bepaalde goederen naar Ned.-Indië. ADINDA 30/5 v Davao te Manilla. ALDABI p. 6/6 Finisterre n. B. Air. ALPHARD 5/6 v. Rio Gr. te Porto Alegre. ALPHERAT 2/6 v. Los Angel. n. R'dam. ARUBA 4/6 v. Mollendo n. Cristobal. BACCHUS n, Alexandr. 6/6 te R'dam. BACKHUYSEN 6/6 te Hongkong, dokken. BENGKALIS 4/6 v. Goa te Calcutta. BONAIRE Calc.-R'dam 4/6 v. Cochin. BOISSEVAIN 2/6 v- Singap. n. Hongk. DJRAK 4/6 v. Sabang te Calcutta. EEMDIJK V.S.-R'dam 6/6 te A«tw. ESSO HAAG p. 4/6 ouessant n. Aruba. EURYADES A'd.-Bat. 4/6 te Belawan. FARMSUM p 4/6 Wight n Hamptonr. FT. A'DAM 24/5 v. Bat. te' Soerabaja. GOUWE 3/6 v. Delfzijl te Stettin. HELVETIA 5/6 v Rott. te Batavia. HEMONY Amst.-Ö.-Afr. p. 5/6 Gibr. HERMES (tank) 29/5 v. Bat. n. Balikp. HERMES 4/6 v. Curacao n. Aruba. HERCULES 5/6 v- Istanboul n. Triest. HYDRA 3/6 v. Trinidad n. Demerara. JAVA Bat.-A'dam p. 6/6 Finisterre. JAVA 9/6 v. Batavia te A'dam verw. JOH. DE WITT p. 5/6 Kp. Bon n. P. Said. JUNO 6/6 v Madeira n. Curacao. KELBERGEN 6/6 v. A'dam te R'dam. KON. EMMA 1/6 v. Demerara te Trinidad. KONGSBORG n. R'dam 4/6 te Basrah. LEEUWENHOEK 4/6 v. Karachi n. Rott. MAETSUYCKER p. 5/6 Malta n. A'dam. MANTO 30/5 v. Barranq. te Curacao. MUIDERKERK 4/6 v. Vancouv. n. R'dam. NIEUW HOLL. Bat.-A'dam 5/6 V. Aden. NIJKERK 5/6 y. Kaapstad n. A'dam. ODYSSEUS 4/6 v. Palermo n. Carthagena. ORPHEUS 5/6 v. Savona n. San Felise. PERICLES 6/6 v. Cur. te Carthagena. POELAU LAUT 5/6 v. Colombo n. Bat. PR. ALEXANDERp. 5/6 Cp. Race n. Canad. PR. WILL. 4 1/6 V. M'real n. Gr. Meren. ROSSUM 5/6 v. Amst. n. Mantyluoto. SALAWATI 3/6 te Calcutta. SALLAND 5/6 v. Kp. St. Vine. n. A'dam. SANDWICH 4/6 v. N.Y. n. West-Indië. SAROENA 5/6 v. Palemb. n. Hongkong. SOCRATES 3/6 v. An tof. te Talcahuano. SOMMELSDIJK 4/6 v. Aden n. Penang. STAD MAASTRICHT 5/6 te East London. STR. SOENDA 3/6 v. Mombasa n. China. TABIAN 6/6 v. Batavia te Singapore. TARAKAN Amst.-Bat. 5/6 v. Genua. TASMAN 5/6 v. Batavia n. Semarang. TIBERIUS 2/6 v. Curacao te La Guaira. TJIBESAR p. 2/6 Thurday Isl. n. Austr. TRILAND 5/6 v- Walvisbaai n. Marseille VEENDAM 6/6 v. R'dam n. New York. VENUS 5/6 v. Istanboul n. Bourgas. VOLENDAM R'dam-Bat. 5/6 v. Colombo, v. d. WAALS 4/6 v. Mobile te Mombasa. WITTE ZEE 5/6 v. Blzerta n. R'dam. ZAAN 3/6 v. Köping te Brahestad. ZEEHOND 6/6 v. Seattle te Rotterdam. ZIJPENBERG 5/6 v. R'dam n. Norfolk, Amsterdam, 6 Juni 1947. De beurs had vandaag over het geheel een vriendelijker aanzien dan gisteren, on danks de lagere notering voor olies te Lon den was de openingskoers hier 3% hoger op 400%, terwijl vrij spoedig de notering tot 402% opliep. De overige actieve fond sen lagen eveneens vrij vast in de markt, alleen Unilever zette wat lager in. doch kon zich in de vrije markt'herstellen. De Staatsfondsenmarkt gaf hier en daw fractionèle. koersverbeteringen te zien. Stadsschouwburg: 7 Juni, Aerdenhouts Kindertoneel met „Baron Kneef Ceneus", 2 u. Comedia met „De reiziger zonde* bagage" 8 u. 8 en 13 Juni, Comedia me* „Jongenslyceum" 8 u. 13 Juni Verenigde Spelers met „Maria Stuart" 7.30 u. Concertgebouw: l Juni, Feestconcerfc Toonkunstenaars 8 u. 10 Juni H. O. V. volksconcert 8 u. 13 Juni, H. O. V.-con- cent 8 u. DOMI: (Overveen) 8 en 11 Juni, Zang klas Truus Smit met „Beatrix Irene" 3 u. Kloppersingelkerk: H. Lasschuit orgel" concert 8 u. Grote kerk: 10 Juni, Orgelconcert 8 U, 12 Juni om 3 u. Cadi-club; 10 Juni en 13 Juni Cabaret 8 uur. Geb. Vrijz. Herv.: Ben IJzertiraat met gamelan, 7.30 u. Bioscopen: Rembrandt: Camegie Hall (alle leeft.). Cinema Palace: Afspraakje om 5 uur (18 jr.). City: Het recht van de sterkste (18 jr.). Spaarne-theater: Dak lozen (volw.). Allen 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. Frans Hals 2, 4.30, 7 en 9.15, City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Overige bioscopen 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 14 Juni waargenomen door: fa. Duljm en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378. Be- geman en Sneitjes, Kruisweg 30, telef- 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstr. 68, tel, 23525. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 28320. Zieken vervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 1190 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400. Beiden dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen Cor Dik en Ceramiek Groeneveldt (t.m. 14 Juni). Tekeningen Pierre Samuelson. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST BAVO (Leidse- vaart). Zondag H.H. Missen 6.30, 7-39, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Congr. meisjes sen. 12.15 u., meisjes jun. 1 u. en jon gens jun. 2 u. Congr. voor de Derde Or de 2.30, H. Fam. dames 4.30 u. Lof 7 U- Maandag H. Fam. heren 8 u. Dinsdag congr. meisjes 7 u., jonge dames 8.15 u. "Woensdag congr. jongens 7 u., Vrijdag pl. Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 4.30-- 8.30 u. Lof 7 uur. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag H.H Missen 6.45, 7, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Uitstelling 2—5 u. Lof 7 u. Maandag Lof 7.30 u. Congr. heren 8 u. Dinsdag Congr. meisjes 7 u., congr. jongedames 3, u. Woensdag Lof 7.30 u., congr. jongens 7 u„ Donderdag biechten 5—8 u., Vrijdag gez. H. Mis 7 u. Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 5—9 u. Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag congr. dames 8 u. Dins dag Lof 7.30 u. Woensdag Lof 7.30 U- Vrijdag lof 7.30 u. Zaterdag biechten 4 tot 9 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne) Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). Lof 7.30 u. Maandag congr. heren 7.30 u. Dinsdag congr- meisjes jun. 7.30 u. Vrijdag gez. H. Mis 8 u. Lof 7-30 u. Zaterdag biechten 5 8.30 U. Lof 7.30 u. H. JOANNAS DE DOPER (Amster- damst-raat)Zondag H.H. Missen 6.30) 7.30, 8.45 (Hoogmis) 10.30 en 11.45 U. Lof 7 u. Maandag H. Fam. heren 8 u- Dinsdag congr. meisjes 7.15 en jonge dames 8 u. Donderdag Lof 7.39. Vrijdag Lof 7.30. Zaterdag biechten 4.308.30 U. H. ELIZABETH en BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag H.H. Missen 630 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maan dag H. Fam. heren 8.15. Dinsdag Lol 7.30. Congr. meisjes sr. 8.15, Donderdag biechten 68 u. Lof 7.30 u. H. Fam. da mes 8.15. Vrijdag Lof 7.30. Zaterdag biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.43 (Hoogmis) en 11.30. Lof 7 u. Maandag H. Fam. heren 8 u. Woensdag congr. jongens jr. 7.30, sr. 815. Donderdag biechten 68 u. Lof 7.30. Vrijdag lo* 7.30 u. O.. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN (Rijksstraatweg)Zondag H.H. Misseü 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30. Maandag H. Fam. heren 8 u. Donder dag biechten 6—7.30. Vrijdag lof 730 Zaterdag biechten 59 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag H.H. Missen 7.30 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Lof 730 Maandag congr. meisjes 7 u., dames 8.15 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Biechten 89 u Woensdag congr. heren 8.30 u. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 59.30 U- Lof 7.30 u, ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloe mendaal: Zondag H.H. Missen 7, 8-30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30, Lof 7 uur. Dinsdag congreg. jongens jr. 7 uur. Don derdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 9 uur' Congreg. meisjes 2.15 uur. O.L.VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen)Zondag H.H. Missen 7. 8' 9 (Hoogmis) en 70.30 uur. Lof 7.30 uur. Donderdag biechten van 4 tot 6 uuT- Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 8 uur. Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout)Zondag H.H. Missen 7.30, (Hoogmis) en 41 uur. Lof 4 uur. Dinsda» Lof 7.30 Uur. Congreg. jongens 8 uw<> Donderdag - biechten van 5 tot 8 uOL Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biecht' van 4 tot 9 uur. Lof 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede): Zondag Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en l1- uur. Lof 7.30 uur. Maandag H. Earn n. heren 7.30 uur. Woensdag congreg. gens sr. 8 uur. Donderdag biechten j 6 tot 7.30 uur. Lof 7.30 uur. Vrijdag 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot uur. Lof 7.30 uu? O.L.VR. HEMELVAART (H®eIjÓ stede)Zondag H.H. Missen 7, 8^3 (Hoogmis) en 113° uur. Lof 4 f. Maandag congr. meisjes sr. Woensdag congr. jongens sr. 7 uur. derdag biechten van 6.30 tot 7 uur. dag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten 5 tot 8.30 uur. Lof 7.30 uur. H. AGATHA (Zandvoort)5 H.H. Missen 7, 8, 10 (Hoogmis). DinS- uur. Maandag congr. dames 8 uur.,e,.- dag congr. jongedames 8 uur. dag biechten van 6 tot 8 uur- van 5 Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten tot 9 uur. H ADALBERTUS (Spaarndami ^g. dag H.H. Missen 7.30 en 10 uur mis) Lof 7.30 uur. Maandag vr|j- meisjes jr. 7.30 uur, sr. 8.15 uur- v#p dag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechw 5 tot 7.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2