3 Kamerdebat over Perswezen geschorst ACTIE TEGEN KATH. KERK IN ROEMENIE? meeste grote stations te Parijs in staking Waar toekomstige binnenschippers opgeleid worden Amendement-Burger kon er niet doorgejaagd worden VIER GROTE OMROEPVERENIGINGEN ZENDEN GEZAMENLIJK UIT DREIGEND VERVAL VAN BAGIJNHOFKAPEL Amsterdams en nationaal heiligdom Russische metropoliet over het offensief der orthodoxe kerk Beroep van Ramadier om het werk niet in de steek te laten I Dagtaak op het opleidingsschip Koningin Wilhelmina" W Droevig debat Aardappelprijs op drift Geen verliezen in Indië electrificatie gaat voort Veel kan gemeenschappelijk gedaan worden Eigenaardige kostschool Aalmoezenier Solleveld een geliefde figuur I NOG 9 „BOMBRIEVEN" Uit Turijn afkomstig ZATERDAG 7 JUNI 1-947 PAGINA 3 feall ikje u. ng® dag ar. >n- .30 ur, >r- 0 ag ur., ur. en ur- Prijscontrole grijpt in „Een N.S.B.-sadist aan wiens handen bloed kleeft" Doodstraf geëist tegen „vertrouwensman" ftadio Nederland Wereld- omiroep n Dagindeling Grote attractie mts Sus", >rtcï gda 'eert V. on- „ag- M u. Sgel- aret Jcne* van ïpafe- u- itv: pên 'den üjffl Ba dlef- 68, Sin» -str. rd, Oor 14 Ise- 0, 9 jsjes «n- Or- i u. flag 5 u. Öag |0— 1.H U. Lof igr. i u. s 7 flag flag üwe 5.30, Lof ,ns- u- 0 4 ne) en dag ïgr- Mis 5— :er- :.3 0, U- 1 u. 'aill .30, m- LOl dag da- dag on- ).4a dag igr dag lof EN sen .30. er» .30 :ie- .30. .30 1.15 u lag u- ye- .30 ETS 8, ur. ur. en (Van onze parlementaire redacteur) Ook Vrijdagmiddag is de Tweede Ka- Bier er niet in geslaagd tot een einde te komen aan het droevige debat over de Noodvoorziening Perswezen. Zij is zelfs helemaal vastgelopen op het befaamde onteigeningsamendement van mr. Bur ger. De minister heeft schorsing van de beraadslaging over dit amendement moe ten aanvragen, zodat de Kamer er de Volgende week nog verder op door moet gaan. Hiermede is het uiterst twijfel, achtig geworden of de wet nog tijdig, n.l. vóór 1 Juli, op welke datum de thans geldende noodregeling expireert, door de Eerste Kamer zal komen en het Staats blad zal bereiken. Bij de aanvang der vergadering deed minister Gielen mededeling van het re sultaat, waartoe het overleg met zijn ambtgenoot van Justitie over het amen dement had geleid. Het bleek dan, dat het in beginsel niet strijdig is met de grondwet, omdat de onteigening in het algemeen belang kan zijn. Doch men kwam weldra tot de conclusie, dat dit Slechts grauwe theorie was. In de eerste plaats zou men door het zo maar toe te passen niet de juiste grondwettelijke re. gel in acht nemen. Die regel is toch, dat onteigening moet geschieden tegen voor afgaande schadeloosstelling. Afwijking van deze regel is toegestaan in tijd van oorlog, wanneer onverwijlde inbezitne ming noodzakelijk kan zijn. Nu, dat is op het ogenblik niet vol te houden, zoals ook prof. Romme de vorige dag reeds had betoogd. Dan waren er nog twee bezwaren tegen het amendement. Er wordt n.l niet in ge zegd te wiens behoeve de inbezitneming geschiedt en vervolgens is het niet duide lijk, dat de inbezitneming in het algemeen belang geschiedt. Wat een wonder, zou ftiep^-zeggen. Het is maar al te duidelijk, dat de inbezitneming bepaald niet in het algemeen belang geschiedt. Het amende ment was dus wel in strijd met de Grond wet, Recht is nu eenmaal recht en onrecht is onrecht. De minister wilde het amen dement dan ook beslist niet aanvaarden en deelde alvast mede, dat hij, mocht het Worden aangenomen, zou verzoeken de be raadslagingen te schorsen. Maar hij ver telde reeds opdracht te hebben gegeven een afzonderlijke wettelijke regeling van de in het amendement behandelde materie te ontwerpen. En daar zou veel spoed mee betracht worden. Toen is er lang geredekaveld over de Vraag of het amendement om te beginnen maar moest worden teruggenomen dan wel of men kon volstaan met schorsing van de Vergadering voor een paar uur, opdat :nen zich inderhaast kon zetten aan de taak het amendement op de grondwet af te stemmen. Natuurlijk was het veel verstan diger het amendement terug te nemen, maar de partijgangers van mr. Burger wa- fen nu net veel te lekker aan het winnen. Zij wilden het amendement er op deze middag doorjagen en het was slechts het halsstarrige volhouden van de minister, dat er tenslotte toe dwong de behandeling Van het amendement althans te schorsen, be heer Gielen verklaarde het onmogelijk, dat hij in luttele uren tijds overleg pleegde •bet zijn ambtgenoten van Justitie en Eeo- •lomische Zaken. Zo raakte men dus defi- 30 li® O* a» k>f 9 Ji' J0 Xt- ti' Ij' ïV Opnieuw is gebleken, flat in de over gangstijd tussen winteraardappel en Vroege aardappel de prijsvoorschriften algemeen worden overtreden. Kon in het vorige seizoen het lange uitblijven van de vroege aardappel als oorzaak wor den genomen, thans is de voorziening, aldus deelt men ons van bevoegde zijde biede, zo ruim, dat daartoe geen aan leiding bestaat. Zelfs voor zandaardap- Pelen worden buiensporig hoge prijzen Bevraagd, die ver boven het toegelaten maximum van 11 cent liggen. De klei- aardappelen, die niet meer dan 12 cent her kilogram in de winkel mogen kos ten, „doen" hier en daar zelfs 25—26 cent. Dit is meer dan het dubbele van de toe- Bestane prijs. De prijscontrole heeft de laatste tijd krachtig ingegrepen en ruim 500 proces sen-verbaal opgemaakt tegen aardappel handelaren en telers, onder wie ook en kele grote ondernemingen en veilingbe- sturen. Naar het A.N.P. van officiële zijde ver- heemt, zijn er gedurende de afgelopen Week geen verliezen onder de striju- krachten der Koninklijke Marine, dei- Koninklijke Landmacht en van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger gerapporteerd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, hoo.pt men 1 October a.s. de eerste «lectrische trein Den Haag, via Utrecht, haar Arnhem te kunnen laten rijden. 1 Januari van het volgend jaar hoopt men de lijn Arnhem—Nijmegen geëlec- frificeerd te hebben. „Een N.S.B.-sadist en iemand, aan ^iens handen het bloed kleeft van vele goede Nederlanders", zo betitelde mr. J. *N>nker, advocaat-fiscaal van de Rot terdamse Kamer van het Bijzonder Ge- techtshof, de Vrijdagmorgen terecht- Btaande 38-jarige J. H. R., gewezen ad ministratief hoofdambtenaar bij de Rot terdamse electrische tram en tijdens de "ketting vertrouwensman van burge meester Muller, alsmede secretaris van Jte directie der R.E.T. Van Juli 1941 tot September 1944, zo bleek ter zitting, had Intensief medegewerkt aan de uit- 5®b-ding van arbeidskrachten naar "Uitsland, vooral van hen die hij als ^hti-nationaal-socialistisch gezind be- tehouwde. -kir. Donker, die zeide, dat voor de ?°or hem gepleegde reeks van misdaden «h voor zijn houding gedurende de be- jreUing geen fatsoenlijk woord te vin- eh was, eiste de doodstraf. beschikking van de Minister van K. en w., is in het bestuur van de Achting Radio Nederland Wereldom. benoemd mr. E- M. J. A. Sassen Vught. nitief in de knoop bjj deze duistere mani pulaties. Het lot van de overige amendementen en artikelen is snel verhaald. Het ging nu nog hoofdzakelijk om een aantal ingrijpende bevoegdheden, die de minister zo maar even wil toebedelen aan een administratief ambtelijk orgaan als de Persraad. Een belangrijk punt daarvan was het „droit de réponse", dat, geheel misplaatst, in deze noodwetgeving aan de Persraad wordt toegekend. Dr. Kortenhorst wilde de bevoegdheid om het „droit de réponse" te hanteren alleen maar ver schoven zien van de Persraad naar de minister, wat de zaak natuurlijk in wezen niet veel veranderde, noch meer aan vaardbaar maakte. De minister liet het helemaal aan de Kamer over. Bij aan vaarding van het amendement-Korten- horst zou hij het hele artikel liever zien vervallen. Niets daarvan, zei de Kamer, die het bij dit wetsontwerp niet bont ge noeg kan zijn. Het amendement-Korten- horst werd verworpen en het artikel zelf werd aanvaard. Zo planten we plompverloren een nieuw recht in de noodperswetgeving. Van dr. Kortenhorst's resterende amendement op de bevoegdheden van de Persraad, strek kende om deze bevoegdheden bij de ver antwoordelijke minister te leggen, werd het eerste verworpen, waarop dr. Korten- host de overige amendementen maar in trok. Het was toch tegen de bierkaai vechten. Dit is het eincie van een der minst verheffende weken in onze parlemen taire geschiedenis. Een erbarmelijk slecht voorbereide wet. een behandeling door de Kamer die bij de meeste partijen beneden peil was. Het is droevig. Wij hebben in een vorig overzicht reeds doen uitkomen, dat hier niets anders dan een moorddadige concurrentiestrijd is uitgevochten tussen vertegenwoordi gers van belangengroeperingen. Dat is geschiedt onder het mom van objectieve en onbevooroordeelde behandeling. In de hoofden van al deze vechtende volks vertegenwoordigers leefde voortdurend een aantal namen en de voornaamste daarvan waren ,,Het Parool", „Trcuw", nog een stuk of wat andere en inzon derheid „De Telegraaf". Het blad is nog niet her-verschenen, of men vliegt el kander reeds naar de keel en niemand, die het veel kan deren cf men daar bij recht schept dan wel groot onrecht be gaat Wij hebben geen ogenblik verheeld, dat, onze sympathie was aan de zijde van de amendementen van dr. Kortenhorst. Van de amendementen wel te verstaan, niet aan de zijde van hun verdediger. Want de verdediger van de amendemen ten-Kortenhorst is dezelfde, die de advo caat is van „De Telegraaf" en al stond hij op sterke rechtsgronden in dit deDRt over de Persnoodwet, het lijkt ons slechte parlementaire zede, dat de pleitbezorger van ten partij zich in de Kamer opwerpt tot kampioen van een algemeen belang, waarmede het particuliere belang, dat hij buiten de Kamer vertegenwoordigt, zo nauw betrokken is. Verwonderlijk, dat' men in de katholieke fractie deze rol aan dr. Kortenhorst heeft overgelaten. Het kwaad straft trouwens zichzelf. Slechts dr. Kortenhorst kan zich ver beeld hebben, dat de argumenten, die hij naar voren bracht, indruk zouden maken op zijn tegenstanders, die overi gens evenzeer door particuliere belangen gedreven werden, zij het dan dat zij het niet zo bont maakten als hij. Het mo rele vertrouwen had hij nu eenmaal niet. Het is een zeldzaam onverkwikke lijk schouwspel geweest. Vrijdagmiddag heeft de minister van O., K. en W„ dr. J. Gielen, de onlangs benoemde programmaraad voor de radio-omroep geïnstalleerd. Hü belichtte daarbij de betekenis, welke naar 's ministers mening aan deze raad in het huidige radiobcstel moet worden toegekend. Toen de minister kort na zijn optre den voor de noodzakelijkheid stond, de zaken van de omroep opnieuw te regelen, heeft hij gemeend een voorlopige oplos sing van het vraagstuk te moeten be vorderen in een richting, die meer aan sloot bij het verleden van voor de oorlog dan die, welke door zijn voorganger was ingeslagen. Hij heeft echter aan dit nieuwe tijdelijke bestel zijn medewer king niet willen verlenen zonder dat aan het ernstigste bezwaar, dat tegen het vroegere stelsel werd aangevoerd, althans ten dele tegemoet gekomen was. Dat ernstige bezwaar was, dat het oude Ne derlandse stelsel te Veel het beeld van versnippering vertoonde en te weinig gezamenlijk de nationale gedachte recht deed wedervaren. Spr. heeft daarom ge zocht naar éen middel, waardoor met behoud van de autonome medewerking van de omroepverenigingen, de nationale gedachte in de omroep ook op deze wijze de plaats kreeg, waarop zij recht had. En hij meent de oplossing van dit vraag stuk, dat lang niet gemakkelijk was, ge vonden te hebben in het instituut van de gezamenlijke programma's. Het verheugt spr-, dat hfl de om roepverenigingen bereid hecfj gevon den mede te werken aan een rege ling, waarbij ongeveer één vierde ge deelte van de zendtijd wordt besteed aan programma's, die onder ge zamenlijke verantwoordelijkheid der vier grote omroepverenigingen worden uitgezonden. Daardoor wordt gestalte gegeven aan de gedachte, dat naast het vele, waarin wij van elkaar verschillen, er ook veel is, dat wij gezamenlijk en ge meenschappelijk kunnen doen. Het is dit gedeelte van het program ma, dat in het bijzonder aan de zorg van de programmaraad is toevertrouwd. De minister zal het In hoge mate toe juichen, indien dit gedeelte van het pro gramma wordt bezet met de hoogste cultuuruitingen van ons volk, voor zover deze niet aan een bepaalde levensstro ming gebonden zijn. Teneinde te voorko men, dat het gezamenlijk programma door een al te rigoreus hanteren van het z.g. principiële veto alle ontwikkelings mogelijkheid zou verliezen, bevat de voorgedragen regeling de bepaling, dat bepaalde programmastof, ondanks daar tegen uitgesproken principieel bezwaar van de zijde van één der omroepvereni gingen. toch in het gezamenlijk program ma kan worden opgenomen, n.l. op last van de regeringscommissaris voor het radiowezen. Indien hcj werk van de programma raad slaagt, zal aldus de minister wellicht een kostbare aanwijzing kunnen worden gegeven voor de richting, waar in de oplossing van het definitieve ra- diobestel moet worden gezocht. IÉ De kapel van het Amsterdamse Begijnhof, die als middelpunt en draagster der tradities van de verering tot het H. Sacrament van Mirakel en van de Stille Omgang, een Amsterdams, maar bovendien een na tionaal Katholiek heiligdom is, ver toont sinds geruime tijd ernstige teke nen van verval. Muren en interieur zijn ernstig aangetast door het vocht, zodat de vloer verzakt, het plafond op een plaats reeds bezweken is, het orgel letterlijk door de inwerking werd verteerd en overal de verf bladdert. De eerste dringende maatregelen tot herstel zijn getroffen: vakkundig per soneel van de firma Hillen Roosen heeft een begin gemaakt met de ver nieuwing van de onderbouw der bui tenmuren, waardoor het optrekken van vocht verder wordt voorkomen. Bo vendien wordt de buitenmuur grondig schoon gemaakt, zodat de fraaie oude, rose baksteen weer vrij komt. Nu deze ingrijpende werkzaamheden in het kerkje worden uitgevoerd, ligt het in de bedoeling om tot een algehele res tauratie van het intérieur over te gaan. Hiertoe heeft destijds bij het zesde eeuw feest het Gezelschap van de Stille Om gang een fonds gesticht, dat door alle plaatselijke afdelingen in de lande zou worden versterkt. Het voorstel werd aan vaard, dat elke deelnemer aan de Stille Omgang tenminste één gulden zou offe ren voor een waardig herstel van de Begijnhofkapel, opvolgster van de H. Stede, het middelpunt van de devotie tot het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Twee grote afdelingen heb ben reeds de daad bij het woord gevoegd en hun „gulden per deelnemer" in het fonds gestort. Voor de anderen is het thans wellicht het juiste ogenblik, nu met het herstel een aanvang is gemaakt en een volledige restauratie zou kunnen volgen. Deze laatste is echter afhankelijk van de inlossing der belofte: één gulden per man. Het dreigend verval van de Begijn hofkapel gaat allereerst de Amsterdamse Katholieken aan, die zo'n grote ereschuld hebben aan het H. Sacrament van Mi rakel, al was het alleen maar om het zo vurig afgebeden behoud van hun stad in dreigend oorlogsgevaar. Maar evenzeer behoort deze kapel aan gans Katholiek Nederland, dat jaarlijks met tienduizen den optrekt ter H. Stede, om er de gun sten te verwerven van de Christus Eucharisticus. Samen mogen zij dan. Katholiek Amsterdam en Katholiek Ne derland, bijdragen tot herstel van de luister van dit kleine, maar unieke Gods huis, dat bij een restauratie zal herbo ren worden in al de blanke, innige schoonheid en sfeer van achttiende eeuwse huiskerk- De nota Het recente bezoek van de Russische orthodoxe metropoliet Alexei van Mos kou aan Boekarest en de door hem al daar gehouden redevoeringen, doen Roe meense katholieke kringen voorzien, dat er binnenkort een uitgebreide actie te gen de katholieke kerk in Roemenië verwacht kan worden, teneinde deze in dit land en de Balkanlanden aan de invloed van Rome te onttrekken. In een rede, welke de Roemeense pre mier Groza op een banket ter ere van Alexei uitsprak, zeide hij letterlijk: „De katholieken zijn over een wereldwijd front het offensief begonnen. De or thodoxe kerk moet een dergelijk offen sief beginnen en zeker nu wij kennis gekregen hebben van de plannen, die de godsdienst voor buiten haar terrein lig gende imperialistische doeleinden wil len gebruiken. Front makend tegen de godsdiensten, die de vrede niet dienen, moet de orthodoxe kerk krachtig optre den." Tijdens een plechtige mis in de. ka thedraal van Boekarest kondigde Alexei een congres der orthodoxe kerken in Moskou aan, waar diverse actuele pro blemen onderzocht zullen worden en plannen tot actie zullen worden opge steld. De woorden van Groza tonen opnieuw de voortschrijdende Sovjet-invloed op alle gebieden van het Roemeense open bare leven aan. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 6 Juni. n de loop van de dag is de sta kingsbeweging, welke de treinen loop vanaf het Gare de l'Est in de vroege morgen had stopgezet, overgeslagen naar de meeste grote stations van Parijs. Veelal echter werd het verkeer met de banlieu in enige omvang voortgezet; getroffen is vooral het reizigersverkeer op de grote verbindingen; het personeel houdt de machinedepots bezet, en kele treinen, die volgeladen met rei zigers voor vertrek langs de perrons gereed stonden, wachtten tevergeefs op hun locomotieven. In de hallen der stations legerden de reizigers, waaronder hele families met uitvoerige vacantiebagage; zij maakten de indruk van verplaatste personen. Wie hun tevredenheid niet verbergen, zijn de militairen, wier Parijs verlof vandaag eigenlijk afgelopen was. Een bespreking, welke -de regering vanmiddag had met de directie der Na tionale Spoorwegmij. en met de vertegen woordigers van het spoorwegpersoneel, werd afgebroken; daar de regering wei- y zjen wel, d'c jongens in de donkere pakjes, de vlotte kepi's overmoedig schuin, de koperen knopen glanzend. Wij zien ze wel en wij vragen ons wel af, waar die vrolijke druktemakers met hun plezierige snuiten wel thuis horen! Maar wij vergeten al spoedig weer het troepje, dat even te voren voorbij stoeide en waar we een ogenblik met interesse naar hadden staan kijken! Toch zijn deze jongens èn hun thuis onze aandacht wel degelijk waard. Zij zullen later een van de voornaamste schakels zijn tussen het buitenland en ons, zij zullen ons vertegenwoordigen in alle landen, waardoor Nederland wordt omringd, zij zullen onze naam bekend maken in velè VOOr onze handel belangrijke streken. Zij zijn n.l. de jongens, die leren om later onze Binnen-, Rijn- en Kustvaart in handen te kunnen nemen. Hun home is gevestigd in een schipwat is aannemelijkerdan dat jongens, die hun hele leven op het water zullen zwerven, ook het onderricht daar omtrent op het natte element ontvangen? Zij zullen zich er thuis voe len, want, daar gij voor 60 reeds schipperskinderen zijnzijn zij vertrouwd met de deinende beweging van het schip en met het zachte klotsen tegen de wanden. De meesten zijn graag op deze school, terwijl degene, die met heimwee te kam pen heeft, reeds spoedig door de vrien delijke commandant op zijn gemak wordt gesteld. Het is een internaat, dit schip, dat de waardige naam „Koningin Wilhelmina" draagt en in Amsterdam ligt. Een eigen aardige kostschool!De meesten, die op een kostschool waren, en hun enigs zins gebonden bestaan vergelijken met dit frisse, vrije leven, zouden wensen, dat zij dit ook zo gehad mochten heb ben Maar men vergist zich licht: het leven aan boord van het opleidingsschip „Koningin Wilhelmina" is voor deze be trekkelijk jonge druktemakers nog al zwaar. Zij worden goed gedrild, ofschoon dit niét wil zeggen, dat ze geen prettige leiding hebben. Integendeel, hun com mandant is een zeer vriendelijk man, die hart heeft voor zijn jongens en zijn werk. Hij weet om te springen met deze kna pen, die gewend zijn aan de ruimte van het water on de oneindigheid van de he mel, en die zich r.u geplaatst zien tussen vier beklemmende muren. De „Koningin Wilhelmina" is niet oud, zij kwam in gebruik in 1937, Zoals ge- Er komt heel wat kijken, eer je al die verschillende voorschriften onder de knie hebt en de betekenis van alle scheep, vaarttekens kent. Leerlingen van het op. leidingsschip „Koningin Wilhelmina" in volle aandacht bij hun studie zegd, komen hier voor 60 pet. schippers kinderen, de overige 40 pet. zijn jongens van de wal. Schipperskinderen genieten echter de voorkeur. Denk niet dat deze inrichting alleen min °f meer voor de „gewone" jongen is, dit absoluut niet waar, uit de beste kringen ontvangen hier jongens hun opleiding. Amsterdam is niet de enige stad, waar men zo'n instituut kent, ook Rotterdam en Delfzijl zijn deze donkere uniformen niet vreemd. De jongens worden behandeld in het kader van het ruwe leven op het water. Des morgens half zeven is het „over-all", de scheepsterm voor „opstaan!'" Zij krij gen tot zeven uur gelegenheid zich te wassen, te kleden en de kooien op te maken. Ja, inderdaad, zij slapen in kooien en óók boven elkaar! Zij was sen zich aan lange wasbakken, voor zien van ongeveer tien kranen stromend water. Om zeven uur is het app^l. Daarna begint hun dagtaak: aardappelen schillen, slaapzalen en klas sen schoonmaken, touw knopen en splitsen. Dan, om acht uur, gaan zij aan tafel voor het ontbijt- Hierbij wordt ge legenheid gegeven tot gebed. Er zijn ver. schillende godsdiensten vertegenwoordigd, waaronder ook de Rooms-Katholieke. Van half negen tot negen uur vermaken de jongens zich in de recreatie. Om negen uur les volgens het lesroos ter. Dit is zó geregeld, dat de drie klas. sen elkaar steeds aflossen in de twee lo kalen. Wanneer de eerste klasse prae- tische les (roeien, wrikken, onderhoud van het schip, enz.) heeft, heeft de der. de in het ene lokaal en de tweede in het andere les. Zij ontvangen practische en theoretische lessen, o.a. natuurkunde, reglementen, motorenkennis, enz. Om twaalf uur zijn de lessen afgelopen en gaan de jongens weer aan tafel voor het middagmaal. De hofmeester heeft, ge holpen door zijn assistent, de koksmaat, het eten bereid en wordt nu geholpen door acht willekeurige jongens, die ge durende een hele week zullen dienen. De volgende week moet weer een ander achttal dit werkje opknappen, dus zo wisselt dit geregeld af. Van half twee tot half zes is er weer les en om zes uur avondeten. Van zeven tot acht uur wellicht het moeilijkste uurtje van de dag verplichte studie Maar dan kunnen zij zich ook naar har. telust uiten in het uur recreatie dat volgt. In deze tijd wordt ook aandacht besteed aan de geestelijke verzorging en gymnastiek. Een zeer geliefde figuur on der de jongens is aalmoezenier J. A. Sol leveld, kapelaan in de St. Nicolaas.pa- rochie. Deze zorgt, dat de jongens hun vrije tijd niet op straat verdoen, maar een gepast vermaak zoeken, bijv. in het tehuis aan de Prins Hendrikkade.... Om negen uur verdwijnen zij naar de slaapzalen in de diepte van het Alles wat ie op het water nodig hebt, leren de jongens van het opleidingsschip „Ko ningin Wilhelmina". Het leven in boten en schepen is vaak hard en moeilijk, maai geen echte schipper zou het voor een leven aan de wal willen ruilen schip en na een kwartiertje napra ten gaan de lichten uit en moet het stil zijn. Een aardig gehoor is het wanneer de commandant appél houdt en de namen van de jongens voorleest en een helder „Present" uit de diverse bedden terugkrijgt. Naast aalmoezenier Solleveld zijn ook een Hervormd en een Gereformeerd predikant voor het geestelijk welzijn van de jongens werkzaam. De boot biedt plaats aan onge veer 120 personen. Door zijn econo mische indeling is alles licht en ruim. De commandant heeft een woning aan boord, waar hij met zijn gezin verblijf houdt. Twee bootslieden houden de ruim 80 jongens in toom, en de comman dant is de directeur. De hofmeester verzorgt de inwendige mens, daar bij geassisteerd door de koksmaat. Vijf leraren onderwijzen de jongens, maar dezen zijn extern, en vertrek ken dus iedere avond. Het schip bestaat uit drie ruime slaap zalen, waarvan 2 grote en 1 kleinere; dan 2 eetzalen, een gymnastiekzaal, die tevens dient als recreatie-verblijf, 2 zonnige, lichte klassen, plaats biedend aan ongeveer 30 jongens, en 8 zeer mo derne douchecellen. Een naaikamer, gar derobe, ziekenkamer, en het kabelgat! Het kabelgat is een ruimte onder de boeg waar touw, verf en diverse werk tuigen geborgen worden. Het is sche merig en er hangt een pittige lucht van teer en touw. Een héél geschikte plaats om te spelen! Des Woensdags half vijf gaan de jongens passagieren, meestal naar het tehuis van aalmoezenier solleveld, waar zij zich best amuseren. Daarbij hebben zij een voetbalclub en ook het volley ball is hun niet onbekend. De grote attractie is de driemaande lijkse vaart van het motorschip „De Juliana", waardde jongens van de tweede en derde klassen in groepen van 16 vol ledig practisch onderricht ontvangen. De „Prinses Juliana" vertrekt des Maan dags en komt des Zaterdags weer thuis. Dit garft zo drie maanden achtereen, wanneer tenminste de reis naar het IJsselmeer is. Gaat „De Juliana" naar de Zeeuwse wateren, dan blijft zij langer dan zes. dagen weg. Het is een gunstig verschijnsel, dat de ouders van schipperskinderen hen meer en meer laten studeren, om hen vertrouwd te weten met alles wat onze huidige techniek aan nieuws brengt. Het varen op de rivieren of langs de kust wordt door de grote levendigheid van het ver keer te water zeer verzwaard. Met de modern ingerichte schepen van tegenwoordig wordt dit bezwaaif ech ter bijna geheel te niet gedaan. Doch nu is het ook zeer te wensen, dat de toekomstige vaarders op de rivieren of langs de kust, goed ge schoold zijn, zodat zij °P kundige wijze weten mee te werken aan de wederopbouw van ons land. De „Koningin Wilhelmina" is een van de instellingen, die op doel treffende manier aan deze wens 1 zijn tegemoet gekomen. Zij heeft de hand aan de ploeg geslagen can te arbeiden op een nu weliswaar nog zwaar te bewerken akker, maar die later rijke oogst zal opleveren. gerde om onder bedreiging te onderhan delen. Volgens de spoorwegmannendele- gatie waren de stakingsbewegingen echter van spontane aard en kwamen dus niet voor hun verantwoording. Om half acht heeft minister-president Ra madier over de radio de stakers aange spoord het werk te hervatten: „Eist al les wat U billijk lijkt. De regering, die weet wat het land U verschuldigd is, verbindt zich alles te doen wat verenig baar is met het economische evenwicht van het land: maar werkt op de post. die gij vrijwillig hebt aanvaard en die gij niet in de steek kunt laten". De op roep van de federatie van spoorwegper soneel om het werk te hervatten, welke oproep minister-president Ramadier aan zijn oproep vooraf had willen zien gaan, is echter tot dusverre achterwege ge bleven. Het komt de positie van de re gering in deze zeer moeilijke dagen zeer te stade, aai vanmorgen de socialistische kamerfractie nagenoeg eenstemmig haar vertrouwen in Ra madier heeft hernieuwd en zich heeft aangesloten bij diens opinie, dat de bijeenroeping van een bui tengewoon congres der partjj op zich reeds als een desavouering van zijn regeringsbeleid zou kunnen worden uitgelegd. DJt buitengewoon congres zou ver langd zijn door die groep der S.F.I.O., die van mening is, dat het partijbelang eist, dat de communisten weer in de regering worden opgenomen, om deze zodoende hun deel te doen dragen van de verantwoordelijkheid voor de behan deling der arbeidsconflicten. Of die wederopname alleen reeds ook voldoen de zou zijn om de rust te doen weder keren moet echter sterk worden betwij feld, reeds daarom wijl zeker niet alle stakingen door communistische elemen ten worden aangestookt. Voorts meldt Reuter nog, dat het be stuur van de vakvereniging van spoor wegarbeiders het beroep van Ramadier, het werk te hervatten en de compromis- oplossing inzake de lonen te aanvaar den, van de hand gewezen heeft. Het Franse kabinet kwam onmiddellijk na het bekend warden van de verwer ping van het beroep van Ramadier in een noodvergadering bijeen. Vertegen woordigers van de generale staven van leger, marine en luchtmacht woonden de kabinetszitting bij. Tijdens de noodzitting werd besloten niet over te gaan tot vordering der spoorwegarbeiders. Men besloot tot >t ge bruik van alternatieve middelen om essentiële goederen te vervoeren, Hoewel geen bijzonderheden hieromtrent bekend zijn, meent men te weten, dat er zowel militaire vrachtauto's als schepen en vliegtuigen gebruikt zullen worden. Voorts zouden de spoorwegarbeiders zelf het vervoer van melk en aan bederf onderhevig voedsel op zich hebben ge nomen. Scotland Yard heeft verklaard, dat nog negen bombrieven Engeland vanuit Italië bereikten, zodat het aantal dodelijke missives tot 20 is gestegen, sedert de ontdekking van het moordcomplot in het begin van de week ontdekt werd. Sommige van de nieuwe bombrieven waren aan voormalige kabinetsministers gericht, maar Scotland Yard weigerde namen te noemen. Volgens de Engelse pers hebben ook Attlee, Churchill en Ghinwell bombrie ven ontvangen. Zij bevonden zich tus sen de negen nieuwe brieven die van daag in Engeland binnenkwamen. Alle post voor Buckingham Palace, de partementen en de huizen en bureaux van vooraanstaande personen, wordt nauwkeurig gecontroleerd. Uit de laatste berichten uit Londen, die uit betrouwbare bron komen, blijkt, dat de 20 brieven uit Turijn afkomstig rijn,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3