G.-G. zou functie krijgen van Hoge Commissaris Onmiddellijke demilitarisatie in het grensgebied r Loop der gebeurtenissen heeft hem volkomen verrast Leger, vloot en luchtmacht gereed voor elk spoedgeval IN FRANKRIJK RIJDT GEEN ENKELE TREIN Hongaarse premier zoa bij aftreden gedeporteerd worden Premier slaakt een Bulgaars oppositieleider zou een staatsgreep voorbereid hebben Engeland en de V.S. vragen opheldering Minder scherpe nota Ned. schepen vrij gegeven Traman voor de oud-strijders: Onze verantwoordelijkheid ligt in het leiding geven Sovjettroepen aan Roemenië's grens? Anderhalf millioen reizigers onderweg gestrand Gouden uren voor „wilde vaart" Tot hoofd en hart TEGENVOORSTELLEN DER REPUBLIEK: Ned. leger vervangen door republikeins Opheldering omtrent „bombrieven" Het weer. C.-G. weer naar Indië arrestatie van petkof aan Rusland? diepe zucht Zeven Oestasji-leiders ter dood veroordeeld Ook woningen voor grote en zeer grote gezinnen Vrije uitwisseling van groente en fruit Geen verdere verlaging van vleesrantsoen MAANDAG 9 JUNI 1947 e bureaux van redactie en administratie-. 69ste JAARGANG No. 23867 Militaire zaken Economische regeling (Vervola op pap. 2) ONTHULLINGEN VAN NAGY „Hoop op bevredigende oplossing" New YorkBatavia V* Nieuw schip voor H.A.L. Onderzoek naar staartstuk van Skymaster Russische journalisten niet naar Britse zone ATOOMCONTROLE Nieuwe Russische voorstellen Franco's successiewet I Er zijn er, die sterven door velen gekendterwijl zij zichzelf niet kendenj NED. MISSIE IN DE WEST Brandweer rukte bij aankomst uit Tussen België, Luxemburg en ons land Weerslag in Londen VADER SCHIET ZOON NEER Drama te Rotterdam SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents pet m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Een Indonesische republikeinse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de repu blikeinse tegenvoorstellen op de Nederlandse eisen Zondagavond aan mr. Sanders, secretaris-generaal van de C—G., zijn overhandigd. In deze voorstellen wordt Bepleit voor de vorming van een Indonesische nationale interim-regering, op Wijziging van de positie van de G.-G. in die van Hoge Commissaris. He woord voerder deelde voorts mede, dat ook de republikeinse minister van Economische Zaken, Gani, vandaag aan Van Mook tegenvoorstellen zou overhandigen. naam zou kunnen krijgen van Hoge Commissaris. Aan de nota van antwoord der Indo nesische delegatie aan de Commissie- Generaal, is het volgende ontleend: Met de ondertekening van de overeenkomst Verwachtte de regering van de Repu bliek, dat de door het Nederlandse leger °hdemomen maatregelen te Buitenzorg> Krian, Sidoardjo en Mcdjokerto onge daan zouden worden gemaakt, terwijl de blokkade van de republikeinse havens *>u worden opgeheven. Met verbazing, 2<> zegt de nota, neemt de delegatie ken- dis van de beschuldiging, in de nota van de C.-G. naar voren gebracht, als Bouden in het republikeins gebied geen VUst, erde en veiligheid bestaan. De delegatie meent, dat veeleer in het door de Nederlanders bezette gebied een '«kort heerst aan waarborgen voer de ontplooiing van democratische begin selen. Vervolgens komt de nota tot een aan tal detailpunten. De Indonesische delegatie is bereid het Nederlandse voorstel tot vorming van een interim-regering te aan vaarden. Zij is van mening, dat het gebied van Nieuw-Guinea alsnog in de Negara Indonesia Timoer moet worden cpge- domen. Ook bij de vaststelling van de s'atus van Borneo zou de Republiek Itelijk medezeggenschap op prijs stel ten. De nota verlangt, dat gedurende de overgangstijd de de facto positie van de Republiek niet gewijzigd wordt; dat daarentegen de vorming van een interim-regering een wijziging zal meebrengen in de positie van de G.-G., wiens ambt bijvoorbeeld de De interim-regering zou moeten be staan uit vertegenwoordigers van Re publiek, Negara Indonesia Timoer en Borneo en minstens de helft der leden zcu uit vertegenwoordigers van de repu bliek moeten bestaan, de besluiten moe ten met meerderheid van stemmen worden genomen. Gedurende de overgangstijd is in na der te bepalen gevallen de instemming van de Hoge Commissaris noodig. De interim-regering heeft tot voor naamste taak: A. Voorbereidingen te treffen tot het vormen van een constituerende raad (constituante), die de grendwet voor de verenigde staten van Indonesië moet samenstellen. B. Afdoening van de lopende zaken. C. Overdracht van bevcegdheden der Nederlands-Indische regering aan de federale organen en de deelstaten. Met het tot standkomen van de inte rim-regering zullen federale ministeries in het leven worden geroepen. De interim-regering benoemt een ver tegenwoordiger in Nederland in afwach ting van een Hoge Commissie. Onmiddellijk na het tot standkomen van de interim-regering zal de Neder landse regering stappen nemen tot het voordragen van Indonesië als lid van de UNO en zal begonnen worden met een eigen Indonesische vertegenwoordiging in het buitenland door ambassades en con sulaten. De republiek heeft het recht, een handelsvertegenwoordiger aan te stellen aan een ambassade of consulaat van de interim-regering in het buiten land. De delegatie verlangt: a. Het demilitairiseren van de demar- catiegebieden en overdragen van de be waking van de zones aan de politie dér beide partijen. b. Beide legereenheden zullen de de- marcatiegebieden verlaten en zich terug trekken naar de respectievelijke garni zoensplaatsen. c. Geleidelijke vervanging van bezetting van het Nederlandse leger door het republikeinse leger. d. Onmiddellijke vermindering van de respectievelijke troepensterk ten. Als basis van samenwerking ziet de delegatie het volgende: a. De verdediging van de Ver. Staten van Indonesië moet e,en zaak zi-in van de staat zelf. b. De defensie dient te worden opge dragen aan een nationaal leger. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat een vreemd leger haar aandeel bijdraagt, ech ter alleen wanneer beide legers strijden voor een gemeenschappelijk doel. c. Hieruit vloeif voort, dat in Indone sië het nationaal federaal leger moet worden versterkt en dat nu ree<ts opera tionele eenheden in het federale leger worden vastgelegd. d. Het vormen van een legermacht in de staten, niet behorende bij de republiek, moet gedurende deze overgang gezamen lijk worden volvoerd tussen enerzijds de republiek en de andere Indonesische staten en anderzijds Nederland. e. Als grondslag voor samenwerking gedurende de overgangstijd stelt de dele gatie voor: Dat hulp van Nederlandse zijde wordt gegeven in de vorm van materiaal en in dien nodig van adviseurs. Verdere vorm van samenwerking wordt vastgesteld door beide staven. De kwestie van rust en orde in het gebied van de republiek dient los t'e wor den bezien van de troepensterkte van het Nederlandse leger. De handhaving van rust en orde in hét gebied van de repu bliek is de taak der republikeir.se politie en niet die van het Nederlandse leger. De eigendom van vreemdelingen zal worden teruggegeven met uitzondering van die eigendommen, waarvan de repu bliek nationalisering nodig acht met vergoeding voor geleden schade. De delegatie aanvaardt de economi sche voorstellen van de Nederlandse delegatie onder voorbehoud van enkele detailpunten. Naar het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" meldt, heeft de Belgische politie op een Frans grensstation, in de trein van Brussel naar Parijs, een man en een vrouw gearresteerd, die in het bezit wa ren van- een koffer met een dubbele bodem, welke brieven met explosieve in houd bevatte. De vrouw vertelde, dat de man niets met de orieven te maken had en dat zij lid was van een geheime organisatie en de koffer in Parijs van een onbekend persoon had onfvangen De Belgische politie wil zich niet uitla ten over de zaak en heeft geweigerd ae namen en verdere bijzonderheden van de gearresteerden bekend te maken. De leden der Commissie Generaal, de heren prol. ir. W. Schermerhorn en Max van Pc.ll, zijn per K.L.M. weer naar Indonesië vertrokken. Zij werden uitgeleide gedaan door minister Mansholt, pro). Romme en Koos Vorrink Verwachting tot Dinsdagavond: Vooi- het Noorden van het land: Afnemende wind hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord. Van zee bin- nendrijvende wolkenbanken met aan- va.ukelijk nog hier en daar in de kust streken van Friesland en Groningen nog een enkel buitje. Voor het overige gedeelte van hef land: afnemende wind overwegend uit Westelijke rich tingen. Droog weer met perioden van zonneschijn. Overdag hogere tempera turen dan vandaag. Zon 4.21—20.58 Maan 1.08—10.21. Na een verblijf in Nedetland van tien *tegen zijr.- Zondagochtend de leden van *te Commissie-Generaal, Schermerhorn Van Poll, met een Skymaster weer jtear Indië vertrokken. Zij werden o.m. tetgeieide gedaan door prof. mr. C. P. Romme, voorzitter der Tweede Ka merfractie van de K.V.P., en de heer J. J*. Kiveron, secretaris-generaal van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Tegenover een A.N.P.-verslaggever ver- ^tearde Schermerhom goede hoop te °esteren, dat met vereende krachten ?®n bevredigende oplossing zal worden Jtereikt. Over de mededelingen, welke ^iahrir gedaan heeft op een persconfe- Bhtie, waarbij hij verklaarde de vesti- Ffbg van een interimregering te accep ten, zeide Schermerhom: „Ten op- tehte var.- deze voor mij uiteraard offi- meUze berichten zal ik nog geen stand out innemen. Ik wil Sjahrir op geen en- Jte'e wijze in de wielen rijden en wacht ftet definitieve antwoord van de repu- 'ikeinse delegatie met belangstelling af." „Er wordt gesproken- over tegenvoor stellen, welke van republikeinse zijde ge- /p-an zouden worden" aldus Scher- m^rharn „of zulke voorstellen zullen °kioen aan de door ons ter voortzetting de besprekingen gestelde voorwaar- 0 zal uiteraard afhangen van de aard voorstellen." Vandaag opent de K.L.M. de passa- «rsdienst New YorkBatavia via Am- jP®rdam met een eerste passagiersvlucht. route van deze nieuwe dienst loopt Pte de andere week via Basra en Bag atlgkok en Singapore. jj - en verder over Karachi, Calcutta, Georges Dimitrof, de Bulgaarse mi nister-president, heeft Zaterdag, jn te genwoordigheid van de minister van Buitenlandse Zaken, de politieke ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ontvangen. Deze hebben opheldering gevraagd omtrent de arrestatie van Petkof, de leider der oppositie, en er op gewezen, flat huns inziens deze zaak van internationaal belang zou kunnen blijken. Dimitrof heeft verklaard, dat het hier om een zuiver Bulgaarse kwestie ging en dat Petkof, ais Bulgaars burger, slechts aan de Bulgaarse wetten onderworpen was. Dimitrof voegde er aan toe, dat hij uit drukkelijk bevel gegeven heeft Petkof op de gewone wijze gevangen te zetten en dat men niet van plan was een buiten gewone procedure op hem toe te passen. De openbare aanklager beschuldigt Petkof in een brief aan het parlement, van misdadige activiteit sinds Juli 1945. Petkof zou een staatsgreep voorbereid hebben, daarbij rekenend op internatio nale moeilijkheden. Zijn bedoeling was, volgens de openbare aanklager, een illegale militaire organisatie in het Bulgaarse leger te stichten, in een on- De Russische autoriteiten te Berlijn hebben thans de eerste groep vrijgegeven van de Nederlandse schepen, die zich •n de Russische zone bevinden. Het be treft hier 37 schepen, die allen te Berlijn liggen. Van elders in de zone verblijven de schepen is er nog geen vrijgegeven. Een der officieren van het C. G. R. is thans te Berlijn om de terugkeer der schepen te regelen. overzicht der opening van de iveaeropbouwtentoonsteUtng welke door burgemeester Kwii\t geschiedde V eisenIJmuiden, langs gevoerd proces tegen officieren, die beschuldigd werden van samenzwering, is, naar in de brief werdt verklaard, bewijsmateriaal aan het licht gekomen, dat duidde op medeplichtigheid van Petkof. Leden van de tot het regeringsblok behorende sociaal-democratische partij in Bulgarije, hebben geen toestemming kunnen krijgen de internationale socia listische conferentie, die te Zürich wordt gehouden, als waarnemers bij te wonen. Hun verzoek kreeg niet het vereiste aantal stemmen. De West-Europese landen stemden tegen. Senora Eva Duarta de Peron, de vrouw van de Argentijnse president, is Zondagavond in Madrid aangekomen. Zij werd op het feestelijk versierde vliegveld ontvangen door Franco en zijn vrouw, terwijl grote mensenmenigten haar toejuichten. Veertig gevechtsvlieg tuigen escorteerden het lijntoestel, waar mee mevr. Perron arriveerde. Ferenc Nagy, ex-minister-president van Hongarije, die na beschuldigd te zijn van verraad een week geleden tijdens zijn vacantie in Zwitserland is afgetre den, heeft Zaterdag te Genève verklaard, dat de loop der gebeurtenissen hem vol komen verrast heeft. 18 Mei, 4 dagen na zijn ycrfek naar Zwitserland, was hij uit Boedapest op gebeld, dat luitenant-generaal Swiridof, de Russische voorzitter van de geallieer de bestuurscommissie te Boedapest, het verzoek van Nagy om Belga Kovacs, de door de Sovjetautoriteiten gearresteerde secretaris van de partij der kleine boe ren, vrij te laten, had verworpen op grond van het feit, dat de ondervraging van Kovacs nog niet voltooid was. Aan de andere kant stelde Swiridof aan de Hon gaarse autoriteiten de notulen ter be schikking van de ondervraging van Ko vacs, waarin Nagy er van beschuldigd werd op de hoogte te zijn geweest van het complot. Nadat Rakosi, de vice-premier, en Zol- tan Tildy president van Hongarije, hem verzocht hadden naar Boedapest terug te keren, liet Nagy zich dit afraden door een waarschuwing van vrienden en col lega's, overgebracht door de Hongaarse gezant te Bern en later door Tildy tele fonisch ondersteund. Hoewel er geen grondwettige redenen voor zijn aftreden cestaan, stemde Nagy er in beginsel in toe af te treden om de toestand niet te verergeren. De president van Hongarije, Zoltan Tildy, heeft volgens radio Boedapest verklaard, dat de politieke crisis in Hon garije tot een einde is gekomen en dat de berichten in de buitenlandse pers van een staatsgreep en van onlusten niet in overeenstemming zijn met de werke lijkheid. Tildy sprak deze woorden voor Hon gaarse krijgsgevangenen, die de Sovjet- Unie thans heeft vrijgelaten vóór de ratificatie van het vredesverdrag. Tildy verzekerde hun, dat zij bij hun terug keer een nieuw land vinden, waar de noodlottige heerschappij der fascisten voorbij is. Balin Szupy, een naar Oostenrijk ge vlucht lid van de partij der kleine boe ren verklaarde tegenover Oostenrijkse regeringsvertegenwoordigers dat de Hongaarse president Zoitan Tildy on der bewaking van de Hongaarse com munistische politie werd gesteld, toen hij bij het begin van de crisis zijn ont slag wilde indienen. Tildy, zo zeide Szupy, is daarom slechts niet afgetre den, omdat hji, van Sovjetzijde ge dreigd werd met deportatie, indien hij zijn plan zou uitvoeren. President Truman heeft in een rede te Kansas City in Missouri de Amerikanen gewaarschuwd, dat de verzwakking van de Amerikaanse strijdkrachten sedert de nederlaag van Duitsland en Japan een „aanmoediging betekende voor zekere landen, om de weekhartigheid van de vredelievende naties te beschouwen ais een uitnodiging tot aanvallen". Truman sprak zijn rede uit voor de oudstrijders van de 35ste divisie, waarbij hij in de eerste wereldoorlog gediend had. Truman herinnerde er aan, dat Hitler's geneigdheid tot oorlog maken groeide naar gelang zijn ontzag voor de sterkte van de democratieën afnam. Van nu af aan, aldus de President, moeten wij ons leger, onze vloot en onze luchtmacht be reid houden om effectief te kunnen op treden in elk spoedgeval. Zij moeten ge organiseerd worden op efficiënte militaire basis en kunnen steunen op reserves van goed geoefende burgers. Onze hoop op vrede, rechtvaardigheid en internationale samenwerking is belichaamd in de Ver enigde Naties. Onze verantwoordelijkheid is gelegen in het leiding geven aan de volkeren der wereld, die naar de vrede trachten en neemt gestalte aan in het helpen van minder gefortuneerde volke ren, die er ernstig naar streven de in stellingen van vrije onafhankelijke vol keren te verbeteren en weer in te richten. Wü kunnen onze plicht tot dienen voor de zaak van de vrede slechts vervullen door onze kracht te handhaven. Een wil tot vrede zonder kracht voor vrede is van geen waarde, aldus de President. De Holland-Amerika-lijn heeft op dracht gegeven aan de Dok- en Werfmü. Wilton-Fijenoord voor het bouwen van een gecombineerd passagiers- en vracht schip, bestemd voor de lijndienst naar Californië en Brits-Columbia. Het schip zal worden uitgerust met een turbine installatie waarmee het een snelheid van 17 knopen zal kunnen ontwikkelen. Het zal worden voorzien van moderne koel- ruimen voor het vervoer van vers fruit vlees en vis. De passagiersinrichting is berkend op ongeveer 50 eerste klasse passagiers. Lajos Dinnyes, de nieuwe Hongaarse premier, heeft tijdens zijn eerste pers conferentie in antwoord op de vraag of zijn voorganger, Ferenc Nagy, schuldig werd geacht aan het beramen van een complot tegen de republiek, verklaard, dat Nagy tot nog toe hiervan niet is be schuldigd, doch alleen verdacht. Dinnyes zeide 'voorts, dat de buitenlandse politiek van Hongarije ongewijzigd blijft. Het land wenst goede betrekkingen met de V.S. en Engeland en natuurlijk in de eerste plaats met zijn buur de Sovjet- Unie, aldus Dinnyes. Ten slotte vroeg men de eerste minis ter of de politieke partijen die nu „half vrij" waren, bij de komende verkiezingen zouden verdwijnen. De premier slaakte een diepe zucht en kon slechts antwoor den. „Daar vraagt u mij iets." Zeven leiders van de. Oestasji-strijd- krachten in Joegoslavië, onder wie Slavko Kvaternik, de voormalige com mandant van de Oestasji-strijdkrachten en minister van Oorlog in de regering van dr. Ante Pavelitsj en Mehmed Alaj- begovitsj, voormalig minister van Bui tenlandse Zaken, zijn Zaterdag in Bel grado ter dood veroordeeld. Een DC-4 Skymaster, van de Scan- dinaafse luchtvaartmaatschappij, welke Zaterdag uit Stockholm naar New Jfork zou vertrekken, is binnengehouden naar aanleiding van een telegram van de Douglasfabrieken te Santa Monica in Californië, waarin verzocht werd het staartstuk van de machine aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen Volgens het telegram was een dergelijk onderzoek gewenst, omdat een omangs voorgevallen ongeluk met een Skymas ter verondersteld wordt veroorzaakt te zijn door het afvallen van het staart stuk. De Russische autoriteiten hebben een uitnodiging, om een gezelschap Russi sche correspondenten een tour door de Britse zone van Duitsland te laten ma ken, van de hand gewezen, omdat~de Britten er op stonden, dat de journa listen logies- en reiskosten in sterling zouden betalen door middel van het speciale Britse legergeld in Duitsland. Toen de Britse journalisten, die in het afgelopen jaar zes reizen door de Sovjet zone gemaakt hebben, telkens als gas ten van de Sovjet-autoriteiten, tegen deze beslissing protesteerden, werd ge antwoord, dat aldus beslist was, omdat er geen betaalmiddelen, als van Britse zijde vereist, beschikbaar waren. Reuter merkt op, dat de Britse jour nalisten in de Sovjet-zone steeds grote gastvrijheid genoten hebben. Het officiële Russische blad in Duits land „Tagliohe Rundschau" ziet de Britse voorwaarde als een middel om de Russische journalisten uit de Britse zone te weren. Britse kringen te Berlijn spre ken deze bewering krachtig tegen. De hoop, dat men misschien gedeel telijk weer uit de impasse zal geraken, waarin de kwestie van de internationale controle op de atoomenergie was geko men, is weer herleefd, nu Gromyko Zaterdag te Lake Success heeft aange kondigd, dat hij nieuwe voorstellen heeft voor de commissie voor de atoomenergie, die Woensdag zitting zal houden. Zaterdag keurde de Spaanse Cortes de successiewet, waarbij Spanje nomi naal een koninkrijk wordt en Franco benoemd wordt tot chef van de staat voor het leven, goed. Deze wet geeft Franco tevens het recht, tijdens zijn leven, een opvolger te benoemen. In regeringskringen verwacht men, dat Franco de opvolgingswet begin Juli aan een referendum zal onderwerpen. Volgens berichten in Turkse bladen zijn er grote Russische troepenconcen traties waargenomen aan de grens van Bessarabië aan de Noord-Oostelijke grens van Roemenië. In Roemenië zelf heeft de politieke politie de laatste dagen min stens 15.000 anti-communisten gearres teerd. Dr. H. J. Friedericy, drs M. Weisglas en de heer A. C. Lysen, secretaris van de missie naar West-Indië, zijn Zater dag op doorreis naar Curasao en Suri name per K L. M. op het vliegveld La- guardia aangekomen. Dr. Friedericy verklaarde, dat men ten eerste de gou verneurs van Curasao en Suriname op de hoogte zal stellen van de politieke situatie in Indië. Ten tweede zal men het a.s. bezoek van de ministers Eeel en Jonkman aan Curasao en Suriname voorbereiden. Ten derde zal men be sprekingen voeren met de gouverneurs en de staten betreffende de op handen zijnde politieke en constitutionele her vormingen van deze gebiedsdelen en de betrekkingen tussen Nederland en de ander delen van het Nederlandse ge menebest. Vóór dc landing werd gemeld, dat door magnetische storingen geen con tact kon woiden gemaakt met de con troletoren. Uit voorzorgsmaatregelen rukten de brandweer uit. Een motor was afgeslagen toen men landde. De landing verliep goed. In het woningbouwprogramma, daf de centrale directie van de Volkshuisvesting zo hoog mogelijk poogt op te voeren, is niet alleen bet totaal aantal woningen van belang, maar ook de grootte van elke woning afzonderlijk. Er moet, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede, uiteraard rekening worden gehouden met de gezinssamenstelling van de bevolking, waardoor niet alleen kleine en middelmatige, maar ook grote gezinnen de voor hen geschikte woningen kunnen betrekken. Er bestaan 6611 schatting voor geheel Nederland ook hier moet de volkstel ling meer zekerheid brengen waarbij 10 pCt. van het aantal te bouwen wo ningen voor zéér kleine en 20 pCt. voor kleine gezinnen nodig is. De grootte van deze woningen varieert voor het éérste geval van 125 tot 160 M3. En voor het tweedè geval van 160 ot 200 M3. Het aantal woningen voor gezinnen van ge middelde samenstelling zal ongeveer 60 pCt, van het totaal uitmaken. De om vang van deze woning, die het meest ge vraagd wordt, loept van 225 tot 290 M3 (gem. 260 M31. Tenslotte zijn er nog woningen nodig voor grote en zéér grote gezinnen met een inhoud varierende van 290 tot 350 M3 en van 360 tot 410 M3. Deze woningen zullen volgens de globale schatting over geheel Nederland rond 10 pCt. van het totaal uitmaken. Het is dus niet zó, dat de regering van plan zou zijn alle nieuw te bouwen woningen tot een inhoud van 250 M3 te beperken. Wel degelijk wordt bij de uitvoering van het woningbouwprogramma rekening ge houden met de bestaande behoefte van alle delen van het Nederlandse volk. De Nederlandse, Belgische en Luxem burgse voorzitters van de commissie voor landbouw, voedselvoorziening en visserij hebben, vergezeld van enige adviseurs be sprekingen gevoerd over de uitvoering van het protocol, dat de ministers van Landbouw van de bij de Tolunie betrok ken landen hebben opgesteld over de uitwisseling van landbouwproducten in het kader van de Tolunie. Men werd het er over eens, aldus meldt men oris van bevoegde zijde, dat vrije uitwisseling van bepaalde producten kan geschieden, mits tegen prijzen, welke niet beneden de vast te stellen minimumprijs voor het betrokken product liggen. Ter bepaling van deze minimumprijzen werd een prij- zencommissie ingesteld, waarin elk land met. twee vertegenwoordigers zitting heeft. Voorts zal de mogelijkheid tot vrije uit wisseling worden bestudeerd voor all® tuinbouwproducten, verwerkt of onver werkt, alle sierteeltproducten, alle zaai en pootgoed, alle fijne handelszaden met uitzondering van oliehoudende zaden, broedeieren, eendagskuikens, slachtkip- pen, kleine fokdieren zoals duiven, ko nijnen e.d., eventueel stamboek- en ge- bruiksvee en andere producten. De in Parijs begonnen spoorwegstaking heeft zich in een snel tempo straalsge wijs uitgebreid. Volgens belofte van de stakers zullen de treinen voor aan be derf onderhevige levensmiddelen blijven rijden, hoewel er tot nu toe in Parijs nog geen zijn gesignaleerd. De plotselinge uitbreiding van de sta king over geheel Frankrijk heeft voor honderdduizenden zeer onaangename gevolgen gehad. Men schat het aantal gestrande reizigers op ongeveer 1*4 mil lioen. Te Parijs arriveerde nog na de staking een trein van de Simplon- Oriënt-Express, maar na zijn aankomst sloten ook de deuren van het Gare de l'Est zich en werd aan de ingang van dij station de laconieke mededeling ge plakt: „Treinenloop tot nader order ge schorst". De omgeving van de Parijse stati ons maakten een meelijwekkende in druk: onder de luifels van het Gare du Nord zaten honderden mensen te wachten in de stille hoop, dat de staking niet al te lang zou duren en zij nog naar huls zouden kunnen te rugkeren. Evenveel anderen hadden geen plaats meer onder de overkap ping kunnen veroveren en zaten mismoedig in de plensende regen op straat. Maar er kwamen geen treinen en Parijs heeft nooit zoveel daklozen gehad als in de nacht van Zaterdag op Zondag De hotels waren niet de instellingen, die het meest van de staking profiteer den; zij zijn toch reeds overvol. Maar de taxi-chauffeurs, de vrachtrijders en al len, die over vervoermiddelen beschik ken, beleefden gouden uren. De prijzen stegen snel. Tien francs voor een kilo meter is reeds heel normaal geworden, zodat reizigers, die verder dan Versailles of een voorstad moeten, fabelachtige prijzen kunnen betalen. De regering heeft ook busdiensten ingesteld. Meer dan 1200 Amerikaanse en Britse touristen en zakenlieden zagen zich eveneens van de vervoermiddelen naar hun havens afgesneden. Het Engelse leger heeft onmiddellijk een „jeep-karavaan" ingesteld van Parijs naar Calais om de belangrijkste reizigers van de Kanaal boten te halen. Het Britse Foreign Office charterde vier vliegtuigen om Britse rei zigers naar Engeland terug te brengen. Ook Londen ondervond de weerslag van de staking, want honderden reizigers, die de hoofdstad verlieten om via Frank rijk naar het vasteland te reizen, wisten dat zij wel op de boot konden gaan, maar in Frankrijk geen verdere vervoermidde len zouden vinden. De leiders van de vakbond der Franse spoorwegarbeiders hebben Zondag een beroep gedaan op Ramadier voor de her opening van de besprekingen ter beëin diging van de spoorwegstaking, doch or kwam geen antwoord van de regering. De communistische leider Duclos heeft Ramadier in een toespraak „koppig" ge noemd om zijn weigering met de vakbond te onderhandelen, terwij', de stakirg nog voortduurt. Maar Ramadier blijft op zijn politiek staan en wil blijven vasthouden aan de enige politiek, die de frank kan redden. Hij weigert te onderhandelen, zolang de Federatie van Spoorwegpersoneel niet een beroep heeft gedaan om het werk te hervatten. Deze beweert echter hiertoe niet in staat te zijn. Volgens mededeling van de Vak groep Slagerijen te Utrecht zou over wogen worden het reeds verlaagde vleesrantsoen opnieuw drastisch te verlagen. Van officiële zijde ver neemt hej A.N.P., dat van een ver dere verlaging van dit rantsoen geen sprake zal zijn. Een vreselijk drama speelde zich Za terdag omstreeks elf uur af in de Jagers laan op de hoek van de Strerelsveg te Rotterdam, toen de 50-jarige H. F. zijn zoon, de 27-jarige zeeman Jan Douwe Feberwee uit de Zeisstraat, tot tweemaal toe met een automatisch pistool aan schoot, waardoor de jonge man vrijwel onmiddellijk dood neerviel. De vader, een politiek delinquent, was, nadat hij in vrij heid was gesteld, naar zijn woning te ruggegaan, waar zijn zoon, die in de oor log voor de geallieerden had gevaren, het huis in bezit had genomen. Tussen beiden was een verschil gerezen over het meu bilair. H, F. is gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1