T oonkunstenaarsvereniging Nieuwe piloten worden gekweekt Ypenburg en Gilze-Rijen Strenge discipline, geen walk-over en geen uitvluchten of excuses te 3-e V.Komv NAGY^S"CHAUFFEUR WIL NIET VEEL ZEGGEN niet bijgelovig Geslaagd feestconcert Splinters Opleiding voor de K.L.M. Tegenvoorstellen der republiek Staking bij Wilton opgeheven Document van „abdicatie" getekend op motorkap van auto Ferenc Nagy was AI.IMIA Uit de grond gestampt Mgr Van der Loos ten grave gedragen MAANDAG 9 JUNI 1947 PAGINA 2 AD EN OMGEVING Zilveren priesterfeest Mgr. C. J. Henning VACANTIETOESLAG GEMEENTEPERSONEEL BEIJNES MAAKT WEER COMPLETE WAGENS JONGEN BEZAT EEN STENGUN Zilveren jubileum Incassodienst „Beatrix Irene" Ontvangst Nederlandse musici MEDICIJNEN PER LUCHTTAXI BLOEMENDAAL ZIEKENTRIDUUM TE BLOEMENDAAL 8, 9 en 10 Juli Demonstratiekamp ZANDVOORT HEEMSTEDE D is tr ibu ti ed ienst HeemstedeBennebroek Veiling van schepen Ouden van dagen gaan varen Drukte bij de motorraces Burgerlijke Stand die terugkeerde door BARBARA BOWER iiiiiiiiiiiimiiiimiuiiiimniiiiiiiiiimiuiiiiiis JCk vind" dit MJ gelegenheid san Uitslag Luva-verloting Een kind voor een oorkonde (Wordt vervolad hti By gelegenheid van de jaarlijkse ver gadering te Haarlem van de K.N.T.V. heeft de plaatselijke afdeling dezer ver eniging een feestconcert georganiseerd, waarop uitsluitend werken van Haarlem se componisten ten gehore werden ge bracht. Het programma van dit concert was zeer uitgebreid: muziek voor orgel, orkest, mannenkoor, mezzo-sopraan en koor met orkestbegeleiding in zeer wijduiteenlo- pende stijlen, alhoewel al deze muziek in een tijdsverloop van ongeveer een halve eeuw is geschreven. Wanneer het de be doeling van de leiding zou zijn geweest eens scherp omlijnd aan te tonen wat een evolutie (om nog maar niet dit woord met een r er vóór te gebruiken) zich in enkele tientallen jaren in de Haarlemse toonkunstenaars-wereld heeft afgespeeld, dan beantwoordde dit concert aan de ge stelde verwachtingen. Alleen had men dan wellicht verwacht de werken precies volgens de ontwikkeling te mogen aan horen. Het derde nummer plaatste ons namelijk al op het uiterste hoogtepunt der evolutie: .Egmondt onthalsd",, proza uit P. C. Hooft's Ned. Historiën (er zijn hier enige zinnen toegevoegd: twee regels uit psalm 50 van Vondel, en ook weg gelaten (onbegrijpelijk) b.v. die over de majestueuse kleding van de waardige Egmondt-figuur bjj het bestijgen van het schavot) voor gemengd koor en orkest geschreven door Jan Mul of een of andere stijl zich vermoedelijk niet lang meer zal handhaven laten we op het mo ment buiten beschouwing Een gewoon concertpubliek, dat vrij zeker primair zang en secondair orkestbegeleiding dacht te zullen horen, zou bedrogen zijn uitge komen. Gelukkig voor de componist en uitvoerenden (Leids Studentenkoor en H..V. onder Robert) bevonden zich in de zaal in hoofdzaak toonkunstenaars, die door hun meerdere kennis en bevattings vermogen de bedoelingen van Mul beter konden begrijpen en waarderen. Het orkest beeldt eigenlijk het verhaal De receptie bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van Mgr. C. J. Henning, regent van Hageveld, zal Dins dag a.s. zijn van een uurhalf drie voor geestelijken, ouders en verdere belang stellenden. Het voorstel, waarover wij in ons raadsverslag mededeling deden, om de 50 pet. vacantietoeslag voor het gemeen- tepersoneel in te voeren, zal moeten wachten op de rijksregeling, die dezer dagen afkomt. Indien de uitkering van vacantietoeslag wordt goedgekeurd, zal de zaak weer in de raad aan de orde komen. De Kon. fabriek J. J. Beijnes N.V. te Haarlem heeft Zaterdagmorgen het eer ste complete werkstuk, dat de fabriek na de bevrijding vervaardigde, afgele verd, n.l. een tien meter lange'NB.-bus met 46 zitplaatsen op Crossley-chassis. De eerste van een serie van 95, die de fabriek nog leveren moet. Dit jaar zui len bovendien nog 25 bussen voor de Haagse Tram en 230 goederenwagens voor de N.S. worden afgeleverd, zodat met de levering van de eerste N.S.-bus een begin is gemaakt. Tot voor kort kon Beijnes nog slechts alleen reparaties uitvoeren. De politie heeft bij een 17-jarige ieer- Iing van de Ambachtschool te Haarlem een stengun met 46 scherpe patronen in beslag genomen. De jongen had desten- gun met een 15-jarige collega geruild voor een steekpeddei van een kano, een zwemband en een boek. De andere pa tronen had hy geruild voor een snoep- bon. De voorwerpen zijn in beslag ge nomen. 15 Juni zal de Incasso-storting- en ophaaldienst der gemeente Haarlem 25 jaar bestaan. Dit feit zal officieel her dacht worden Dinsdag 17 Juni, des mid dags 3 uur in het kantoor Jacobijne- straat 22. In gebouw „Domi" te Overveen ging Zondag de première van het kinder zangspel „Beatrix Irene", opgedragen aan prinses Margriet. De tekst en mu ziek van dit fleurige spel heeft mej. Truus Smit in de oorlogsjaren geschre ven, toen zfj op 'n boerderij was onderge doken. Zij heeft met het schrijven van dit stuk voornamelijk beoogd reeds vroeg bij de jeugd de liefde voor ons Vorsten huis op te wekken. Het spel van de kinderen verdient alle lof en in het bijzonder dient hier het optreden van het danseresje Anneke Verwaal en het zangeresje Jenny v. d. Mei gencemd te worden. Vooral laatst genoemde beschikt over een veelbelo vend stemmetje. De regie was in vertrouwde handen van mevr. Verwaal, terwijl de muzixale begeleiding op uitstekende wijze mej. Lyda Bakker verzorgde. Woensdagmid dag is er een herhaling van dit zang spel. Op de hoek KennemerstraatZaan- redamstraat zijn Zondagmiddag twee auto's op elkaar gebotst; een der wagens ramde de deur van perceel Kennemer straat 28, terwijl een passagier een lichte hersenschudding opliep. Rector L. v. d. Griendt van Huize St. Bemardus te Sassenheim viert Dinsdag zijn 25jarig priesterfeest. Op ons bureau, Smedestraat 5, ligt ter inzage de passagierslijst van m.s. Talisse, m.s. Kota Gede, m.s. Limburg en ms. Bantam, welke schepen vermoe delijk 17, 20, 23 en 25 Juni in Amster dam zullen aankomen. uit, terwijl het koor in meer declamato rische trant zijn taak vervult. Alleen in de aanhef zingt het koor op een klinker een klacht en ook de eigen woorden van Egmondt: „Heere, in uwe handen be veel ik mijnen geest" worden in de ware zin des woords gezongen. En laten we hier er direct aan toevoegen, dat deze plaatsen juist de meest gevoelvolle plaat sen zijn. Niet dat het orkestspel onbelang rijk is, maar de instrumentale uitbeelding geschiedt bijna voortdurend op een droefgeestige of felle, soms zelfs snijden de wijze. Hiertoe geeft de tekst wel aan leiding, doch we misten in de muziek te veel het nobele, waardige en fiere ka rakter van den toch als een held ster vende Egmondt, dat oX boven het tra gische moet uitkomen. Niet alleen Hooft, maar ook andere schrijvers, zoals Prof. Bolk, wijzen bijzonder op het waardige sterven van Egmondt. Van Sas Bunge ging de „Ballade des Pendus" van Frangois Villon voor Mezzo sopraan met een fraaie, kleurrijke or kestbegeleiding. Deze muziek, in impres sionistische stijl geschreven, trok in hoge mate de aandacht en boeide in haar ge heel. Mevrouw Lucie Goldschmeding— Bolman droeg haar partij klankrijk en met overtuiging voor. Hendrik Andriessen dirigeerde zijn „Capriccio" voor orkest en al mag het contact met het orkest niet immer 100 pCt. worden genoemd, toch voldeed dit modern getint, maar evengoed bevattelijk werk, door zijn afwisselende bouw (wat een fijne lyriek in het eerste middendeel!) en geestige hoofdgedachte. Willem Andriessen hoorde tot nu toe misschien de beste uitvoering van zijn oorspronkelijk met orgelbegeleiding voor het gebruik in de Katholieke Kerk ge dachte Mis-compositie. Een werk. het welk ondanks enkele zwakke plaatsen (Domine Fili is iets te plechtstatig, waar door de spanning een weinig verslapt. Benedictus niet het meest diepgaand deel van het werk) indruk maakt, niet alleen door de mcoie klankcombinaties, maar ook door het zuiver-gewijde karakter, al gaat het nu met een solo-kwartet Jo Vincent, Annie Hermes, Lefèvre en Lou- man en orkestbegeleiding. Georg Ro bert leidde met grote zekerheid en enthousiasme Als orgelsolo speelde Jacob Bijster zijn „Toccata", die uitmuntend voor dit in strument getoonzet en op een iets te ge rekt middendeel na, krachtig opgebouwd is. Geopend werd met Philip Loots' „Mor genlied", een werk in ongewone trant door het licht-staccato, dat de schrijver in ruime mate aanwendde. Dit brengt voor een goed bezet koor met massaal klonkvolume grote moeilijkheden met zich mede, doch Hoogerwerf met zijn „Caecilia" overwon deze op lofwaardige wijze. Behalve vele toonkunstenaars uit alle delen des lands en bekende Haarlemse muziekkenners merkten we onder de aan wezigen o-a. op: de Commissarissen der Koningin van de provincie Noord-Hol land en Utrecht. Alle componisten en uitvoerenden, niet het minst de heren Andriessen, behaal den veel succes. Ol Koop Zaterdag ontving het gemeentebestuur van Haarlem ongeveer 30 leden van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging in de hal van het Stad huis. Deze musici waren uit alle delen van het land naar Haarlem getogen, om Zondag in onze Spaaroestad htm 67e jaarvergadering te houden. De loco-burgemeester, wethouder Ge luk, verwelkomde de toonkunstenaars op hartelijke wijze. Hij wees er op, dat de Nederlandse muziek op een hoog peil staat en grote belangstelling in het bui tenland geniet. De voorzitter van de K.N.T.V., prof. dr. K. Ph. Bernard Kempers, bedankte het Haarlemse gemeentebestuur voor de aan gename ontvangsl en gaf vervolgens een overzicht van het wel en wee der vereni ging in de laatste jaren. Hij bracht' o.a. naar voren, dat er tijdens de vergadering gesproken zou worden over het oprich ten van een stichting „Jeugd en Mu ziek." Een patiënte had dringend behoefte aan een medicijn, welke niet in ons land, maar wel in België verkrijgbaar was. Familieleden huurden een luchttaxi en vlogen naar Brussel. Men reed diverse apotheken af, helaas zonder resultaat. De radio-omroep werd ingeschakeld en zond een dringend bericht uit. Onmid dellijk werd van alle kanten getelefo neerd naar apotheken en doktoren, die het gevraagde geneesmiddel bezaten. Politie en douane hadden het radiobe richt echter ook gehoord en kwamen onverwijld naar het vliegveld om de „smokkelaars" tot de orde te roepen. Gelukkig had men een doktersrecept, zodat de terugtocht zonder storing ver liep. De patiënte kon spoedig van haar pijnen worden verlost, dank zij de lucht taxi. Bioscopen: Rembrand t: Carnegie Hall (alle leeft.). Cinema Palace: Afspraakje om 5 uur (18 jr.). City: Het recht van de sterkste (18 jr.). Spaarne-theater: Dak lozen volw.)Allen 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 14 Juni waargenomen door: fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378. Be- geman en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 28320. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 1190 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400. Beiden dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsthandel Leffelaar; Schilderijen Cor Dik en Ceramiek Groeneveldt (t.m. 14 Juni). Tekeningen Pierre Samuelson. Dinsdag 11 Juni Concertgebouw: H. O. V. Volksconcert, 8 uur. Cadi-club: Cabaretprogrammia, 8 u. Grote kerk: Orgelbespeling. 8 u. De parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal is de kerk waarin het allereerste ziekentriduum ge geven werd. Van daaruit is de actie van het Ziekenapostolaat uitgegaan in Ne derland en in meer dan veertig verschil lende andere landen. De Paus verhief deze kerk tot de prima-primaria-kerk van het Wereldziekenapostolaat. Op 8, 9 en 10 Juli zal in deze kerk weer het jaarlijks terugkerende Ziekentriduum gegeven worden. Rector A. Sanders zal des morgens onder het H. Misoffer en des middags onder het Lof de predikaties houden. Opgave voor de stad Haarlem kan ge schieden bij mej. M. Beune op haar bu reau aan de Mariastichting, Kamperlaan te Haarlem. Opgave van uit de omgeving van de stad Haarlem geschiedt bij mevr. v. Kra nendonkDuffels, Bloemendaalseweg 72 te Bloemendaal. Mevr. v. Kranendonk houdt daarvoor zitting 16, 17 en 18 Juni, des middags van 2 tot 5 uur; mej. Beune 16, 18 en 20 Juni, des middags van 3 tot 5 uur. In zover de plaatsruimte het toelaat, zijn ook verder wonende patiënten wel kom; ook zij richten de aanvrage tot mevrouw Van Kranendonk, maar vóór 18 Juri. Op het bosterrein nabij de Campagna werd Zaterdagmiddag en Zondag een demonstratiekamp gehouden onder de naam „Lademoka" (Laurentius demon stratiekamp). Op het terrein was een kapeltent, die volkomen aan de litur gische voorschriften voldoet, opgericht. Bij inspectie van een volledig ingerichte patrouille-tent konden wij constateren, dat alles door de padvinders model was opgeborgen. Bij het bereiden van de maaltijden wordt de grootste hygiëne betracht. Jammer genoeg vlot het nog niet erg met de fabricatie van tenten. Toch kon groepsleider N. Schoots ons een modeltent tonen, die speciaal ge schikt is voor de klimaatwisselingen. Voorts waren er op het terrein twee uitkijktorens gebouwd. Binnenkort zal een wens van de Laurentiusgroep in vervulling gaan, n.l. een eigen stamhut, waaraan reeds wordt gebouwd. Er wa ren verschillende attracties, waarvan de baten ten goede zullen komen aan hec zomerwerk. O.a. het „Zoeloe"-cabaret trok veel belangstellenden. Woensdag 11 Juni en Donderdag 12 Juni is gelegenheid voer het aanvragen van zeep voor artsen, verpleegsters enz. Tegen overlegging van diploma en stamkaart kunnen de bonnen dadelijk in ontvangst worden genomen aan de distributiedienst v. Merlenlaan 2, 's mor gens tusschen 9 en 12 uur, loket 2. Zaterdagmiddag werd aan de Jacht haven alhier in stromende regen en voor de eerste maal een veiling van schepen gehouden, onder leiding van de heer J. Kok. Er was voor deze veiling, welke in totaal 14 nummer, besloeg, veel interes se, speciaal voor de B. M. zeilboten, die flir.ke prijzen tussen de f 800.en f 1000.maakten. Een zeer mooie IJsselmeerkruiser bracht het tot f 3250. Voor motorboten was niet zoveel belang stelling en enige kano's gingen tegen matige prijzen van de hand. Zaterdag 21 Juni zal wederom een sche- penveiling worden gehouden. 24 Juni gaan de ouden van dagen bo ven de 65 jaar wederom een boottocht ondernemen. Zij, die daaraan willen deel nemen, moeten zich vóór 15 Juni opgeven bij één der leden van het uitvoerend co. mi té. Voorts wordt een beroep gedaan op de mildheid van de Heemsteedse in gezetenen en de goedgeefsheid van de middenstand, teneinde deze onderneming te kunnen financieren en de oudjes de nodige versnaperingen te bezorgen. Het adres van de secretaris-penningmeester, de heer L. Timmers, is: Lieven de Key. laan 3, giro 266162. Het doel van de reis blijft nog een ver rassing; de deelneemsters en deelnemers vernemen dat 24 Juni 's morgens 9 uur. Het uitstapje naar Bennebroek ge. schiedt 18 Juni. Dinsdag 17 Jura, des avonds 8 uur, zal de Indische Club weer een bijeen komst organiseren in het Volkskoffi'e- huis aan de Heemsteedse Dreef. (Van onze speciale verslaggever) Het veld stooft in de zon en alg je niet danig oppagt, neemt zo'n snelle Harvard in een buiteling een forse pluk haar van je mee, dat door de schroefwind brutaal recht overeind staa o. Ze zeggen, dat Duitsers en Hollanders, de een liefst buiten medeweten van de ander, hier de omgeving hebben kaal ge hakt, maar je merkt dit niet. Het veld lijkt een lusthof en waar je ook kijkt, aan alle einders lopen de starttanen te loor in de bossen. Neen, geef ons Gilze-Rijen, en al heb ben wij ook niet het hart ook leerling van de Rijksluchtvaartschool te worden wij zijn er, eerlijk gezegd, een tikje te oud voor de branie van de jonge ke rels in zo'n gele vlieg tegen de hemel verwarmt je nog meer dan de zon. En waarachtig die doet haar best! Zoals ook de mannen van de Rijks luchtvaartschool dat gedaan hebben. Ze begonnen op 1 Jan. 1946. Met niets. Dat wil zeggen met niets dan de heer J. A. Bach die men voor dit werk uit andere bezigheden weghaalde, wat hem aanvankelijk misschien niet eens zo welgevallig was. Desniettemin hij kwam. De Ned. regering gebood en hij schoot ln het gelid. Even later, April 1946, schoot de hele school uit de grond Vijf en zeventig leerlingen. Acht April de lucht in. U had het toen moeten zien, zegt De motorraces gaven op deze voor de badplaats-als-zoodanig verloren kille Zondag het ncdige vertier. De spoorwegen hebben extra-treinen laten lopen. Ondanks het ongunstige weer hebben nog pl.m. 18.000 personen de wedstrijden bezocht. Vele civiele, mili taire en politie-autoriteten waren aan wezig, o.a. de heer Reinalda, commissa ris der Koningin in de Province Utrecht, mr. Van Thiel, procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, mr. Van den Burg, substituut-officier van Justi tie, en generaal-majoor Droste van de Generale Staf. De gemeente-politie versterkt met 150 man rijkspolitie heeft vcor uit stekende orde-maatregelen zorg gedra gen. Geboren: W C. M. J. v. Sikkelerus Gielen, z; M- I- J- LeenersWiewei, z; C H. v. d. WielGales, z; C. A. C van Houtenv Disseldorp, z; A. P. Beij— v. Eekhout, z; B. Scheeresv. d. Heij den, z; G. RomijnSchuurman, z; M. C. HabrakenSpee, z; J. C. Schreurs Terpoorten, z; J. H. d. BoschBosch- ma, z; R. Bos—Sijmons, d; M. L. L. v. VlietQuick, d; A. H. Terol—d. Jong, d. Overleden; H. J. Vasen, 56 j; G. A. Wüstrow, 78 j; B. J. A. Stubenitskjj, 70 j; L. de Maaker, 82 j. (Vervolg van pag. 1) De Indonesische delegatie heeft er geen bezwaar tegen mede te werken aan de verkoop van ondernemingsproducten, in republikeins gebied gewonnen, voor dat de gemeenschappelijke commissie werkzaam zal zijn. De opbrengst van de verkoop van ondernemingsproducten wordt in haar geheel gestort in het deviezenfonds. De netto-opbrengst zal deze centrale ver kooporganisatie aan de rechthebbende uitkeren zodra zal zijn vastgesteld wie de rechthebbende is. Alsnog dient te worden vastgesteld in welke valuta die uitbetaling zal geschieden. Van de opbrengst van de producten zullen worden betaald alle onkosten, die de republiek heeft gemaakt voor het beheer en de verkoop van die produc ten, voordat die opbrengst aan de recht hebbende zal zijn uitgekeerd. Ten aanzien van ondernemingen en particuliere bedrijven, die zullen wor den genationaliseerd tegen vergoeding, zal een gemeenschappelijke inventaris worden opgemaakt. Alle staatsbedrijven zullen blijvend Katholiek Uitgeest heeft Zaterdag ochtend met talrijke geestelijken en B. en W. het stoffelijk overschot van de parochieherder Mgr. J. C. v. d. Loos, geheim kamerheer van Z. H. de Paus, Ridder van het H. Graf en in Ie Orde van Oranje Nassau en drager van het Oostenrijkse Erekruis, ten grave ge dragen, nadat een plechtige K. Mis van Requiem voor zijn zielerust was opge dragen door deken B. Hosman uit Be verwijk, met assistentie van de beide parochie-kapelaans. Kapelaan Balestra uit Rotterdam sprak de lijkrede uit, met aanhaling van de tekst: „Zolang een sterk man in volle wapenrusing zijn erf bewaakt is zijn gehele gezin ln veilig heid. Iedereen weet dit," aldus spr.: „die hij van nabij kende of tot zijn intimi behoorde bleef zijn hele leven lang zijn beste vriend. Al zijn kapelaans kwamen steeds bij hem. Voor zijn priesterstuden ten was hij als een vader. Geen gezin in de parochie of op critieke momen ten sprak hij het beslissende -voord. Meer dan 300 parochianen heeft hij gedoopt, meer dan 325 huwelijken heeft hij voor zich zien sluiten en meer dan 450 parochianen heeft hij met gebed en liturgische handelingen ten grave ge dragen." Spr. vroeg tenslotte een gebed voor zijn zielerust. Rector Berkhout van het Maagden huis te Amsterdam, een neef van de overledene, verrichtte de absoute. Ver kenners en gidsen omzoomden het pad van het kerkhof en brachten jen laat ste groet. worden beheerd en bestuurd door de republikeinse diensten. Ondernemingen en bedrijven van vij andelijke onderdanen zal voorshands de interim-regering beheren. Bjj de verdeling van voedingsmidde len moet Indonesië als een geheel wor den beschouwd. Een centraal orgaan dient hiertoe voor geheel Indonesië te worden opgericht. Het Centraal Voedingsmiddelenfonds heeft tot taak de vaststelling van het minimum-menu voor het gehele volk. Ingesteld moet worden een gemeen schappelijk douaneregiem en douane corps, waarbij aanstonds zal worden overgegaan tot het opstellen van een unifore douane-wetgeving voor geheel Indonesië. Ten einde het economisch verkeer te bevorderen, dient een voorlopige rege ling betreffende de onderlinge verhou ding tussen het republikeinse geld en het Ned.-Indische geld tot stand te wor den gebracht in afwachting van een definitieve regeling. De vorming van een interim-regering elimineert voor de republiek verschei dene voorheen voor haar noodzakelijke functionarissen als gouverneur, o. a, voor Borneo, Celebes, Ambon en de Kleine Soenda-eilanden Door de vorming van een interim regering zullen ais een natuurlijk ge volg hiervan aan de republiek on middellijk die gebieden worden te ruggegeven, die niet slechts het Ne derlandse leger heeft bezet, doch waarvan ook het bestuur geheel of gedeeltelijk berust bij de Nederland se regering. Dit staat in betrekking tot die steden, die voor hét ondertekenen van de over eenkomst van Linggadjati in handen waren van het Nederlandse bezettings leger en voornamelijk wel die steden, waar het republikeinse gezag na de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati werd verzwakt of nagenoeg gereduceerd zoals Buitenzorg, Padang. Modjokerto, Medan, Palembang en andere steden. De bestuursoverdracht aan de repu bliek in bovengenoemde steden kan on middellijk geschieden zonder de beslis sing betreffende de personeelovemame, die nu een commissie in studie zal nemen, af te wachten. De Indonesische delegatie kan niet accoord gaan met de mening van de C.-G., dat de invoeging van de bezette gebieden afhankelijk moet worden ge steld van de uitvoering van.de gemeen schappelijke proclamatie van 29 Maart 1947 nopens politieke gevangenen. Daar entegen is de Indonesische delegatie met de C.-G. van oordeel, dat overal de voor waarden van rechtszekerheid en vreed zame politieke ontwikkeling moeten wor den geschapen. In overeenstemming met deze opvat ting meerit de regering van de repu bliek te mogen verwachten, dat de vrij lating van politieke gevangenen op be vredigende wijze zal geschieden. li Vil 12) Pas, toen zij nog slechts twee dagen uit de kust waren, hoorde zij, dat hun be stemming Hartmouth was. Hartmouth? Wa^ was er °°k weer met Hartmouth? Ze rakelde haar geheugen op en zag een blauw velletje postpapier met een ge drukt adres: HILLRISE, NEWTON ROAD, HARTMOUTH, Telefoon HART MOUTH 258. Ze bekeek weer het dichte, peuterige handschrift op de enveloppen die de post haar drie of vier keer per jaar bracht. De brieven daarin vertel den haar over de gezellige middagjes, de „reuzekoopjes" en de „zalige" vacan- ties van „je, je innig toegenegen Mar- jorie Mallison geboren Mottram". Ja, Marjorie, wier vlakgom ze had ge leend en op wier potloden zij had ge kloven, woonde in Hartmouth en was me-t een dokter getrouwd. Marjorie met haar benen-als-heipalen, haar sluike haren en haar muizenmandje, zou blij zijn haar te zien, ze zou zich over haar ontfermen, totdat ze een koffer had gekocht en met het noodzakelijkste gevuld. Ze zou ook Edith logies verlenen, wanneer haar zus ter haar kwam verwelkomen. Zo gauw ze aan wal was, zou ze Mar jorie opbellen en daarna een taxi nemen naar Newton Road. Marjorie, die de Extra Prijs had ge wonnen, als zijnde „de hulpvaardigste leerlinge, zowel voor het onderwijzend personeel als voor haar medescholieren", wier rapporten, bij afwezigheid van het sarcasme, dat die van Nona Ranskill had gesierd, lof toezwaaiden aan een braaf en degelijk karakter „heel goed, doet flink haar best, werkt nauwgezet, uit muntende vorderingen" en, loftuiting van het schoolhoofd: „Marjorie geeft op school de toon aan en oefent een bui tengewoon gunstige Invloed uit" Mar jorie wós de aangewezen persoon om bij aan te kloppen. Het was dus in orde. Miss Ranskill sloot haar overpeinzingen voor die dag af, trok de mouwen van de pyama van de eerste luitenant omlaag, stootte haar hoofd tegen de rand van zijn kooi en draaide zich op haar zfj. Visioenen van Marjorie drongen zich aan haar op; echo's van Marjorie's stem hielden haar uit de slaap. Het wag nogal een keelstem geweest. haar eerste toespraak als klasseleidster van de zesde klas „ik vir.d, dat we niet op alle slakken zout behoeven te leggen, maar Ik geloof, dat we het alle maal, stuk voor stuk, aan onze eer ver plicht zijn, er een ontzettend goed jaar van te maken, wegens die neuwe school die hier is gekomen. Ik bedoel, dat we geen keet meer moeten schoppen tijdens het wandelen of dergelijke dingen meer. Persoonlijk zou ik het een reusachtig idee vinden, als we de eerste halve mijl of in ieder geval tot we buiten het dorp zijn, ln de pas blijven. Ik weet wel, dat zoiets niet altijd meevalt, maar ik vind werkelijk, dat we die afschuwelijke nieu we school moeten laten zien, dat St. Catherine dè school is. Volgende week dagen we hun elftal voor een wedstrijd uit en we moéten eenvoudig winnen. Maar hoe dan ook, het lijkt me een ge weldig idee om te beginnen met twee aan twee te marcheren. Wie ervoor is, steekt zijn hand op.Nona, word wak ker.... Nona, iedereen heeft zün hand omhoog. Stem jij niet mee?" En uit een ver verleden, doch leven dig als de herinnering aan dood en be grafenis van de timmerman, aan doods nood temidden van de zeeën, klonk weer Nona Ranskill's antwoord: „Ik zie niet ln. waarom we voor een nieuwe school te koop zouden gaan lo pen."* „Maar dat is geen te koop lopen. Ik bedoel, dat we hen ervan moeten door dringen, dat St. Cat de beste school is. Het is als het ware om ons prestige hoog te houden. Ik zeg al, we hoeven niet op alle slakken zout te leggen, maar er zijn nu eenmaal van die dingen, die je niet nader kunt omschrijven. Ik ben van me ning, dat marcheren eerbied zal afdwin gen. Nog eens, hand omhoogNona!" „Maar ik zie niet in waarom zij hüri school niet de beste zouden vinden. Mis schien gaan zij ook wel marcheren, dan moeten wij er een muziekcorps bij ne men. Bovendien zou ik niet weten, waar om St. Catherine de beste school is, al leen maar omdat wü er toevallig heen- gestuurd zijn." „Nona!" „Nee, dat z'e Ik niet in. Ik vindt dit belachelijk." Daarna had Marjorie, gezeten op de rand van de rij wasbakken in de kleed kamer, Nona zo ernstig bezworen „par tij voor St. Cat te kiezen", dat Nona, meer ten einde raad dan overtuigd, ten slotte mompelde, dat het marcheren haar niet zoveel schelen kon, als ze maar niet altijd met haar verkeerde voet begon. En Marjorie's triomfantelijk: „Ik wist wel, dat je bij zou draaien, ik wist wel, dat je me alleen maar op stang wou jagen", besloot; het gesprek. Eir volgden visioenen van Marjorie, ter men hier. Eten chaos plus een aantal kleine woonbarakken, door de R. A. F. goedgunstig achtergelaten. Enfin, toekomstige vliegeniers zijn geen krentenwegers, dus het ging. Ze konden starten, er was lucht en meer hadden ze warempel niet nodig. Aanvankelijk tenminste, want ga pilo- ten opleiden, piloten met practisch als zekere eindbestemming verkeersvliegen bij de K. L. M. en bepaal je dan tot 75 leerlingen. Gaat niet, onmogelijk. In No- vember 1946 volgde de opening van een tweede school op Ypenburg. Vijf dagen later 80 nieuwe leerlingen. Sindsdien kan men pas goed spreken van een Rijks luchtvaartschool; Eten door het Rijk ont worpen opleiding van verkeersvliegers met de pretentie ooit Nederlands enige pilotenschool te worden. En zie nu het re sultaat. 9 Mei de eerste vier gebreve- teerd en nu zweven ze warempel al met viermotorige Dakota's door de ruimte. Acht anderen volgen en voordat in de oudejaarsnacht de klok 12 uur slaat, hoopt de R- L. S. er minstens 30 aan de K. L M. te hebben afgeleverd. Dertig nieuwe Nederlandse piloten, dat betekent 30 buitenlanders minder, dus 30 salarissen in buitenlandse valuta uitge spaard. Rekenen doen wij in het na oorlogse Nederland bij alles. Ook hier, waar Canadese Instructeurs werken voor Nederlands geld! Men moet die opleiding overigens niet zien als een walk-over. Herinnert u de winter, herinnert u dan de houten barakken, de sneeuw en de onmogelijkheid om te vliegen. Zet daarin 150 Nederlandse jongens en hoor ze dan kankeren. Genade! Maar niet voor hen. Zo'n Rijkslucht vaartschool heeft haar eigen methode om problemen op te lossen. Niet vliegen, dan sneeuwruimen. Bezig blijven. Weer of geen weer. 's Morgens om kwart over zes op. Gvmnastiek, ontbijten, werken. De ene week theorie op Ypenburg. de andere week vliegen. De jonkies bij Den Haag in kleine Tiger-Moth's, de gevorderden hier in de zon op Gilze-Rijen in Harvards, Beechcrafts of in een knaap van een Ju 52, die de sensatie geeft van een hele kist vol passagiers. En dan discipline. Strenge discipline. Toekomstige verkeersvliegers moeten rechte lijntjes trekken. Niet vies zijn van benzineladen en bougies ver wisselen. Op tijd op les komen. Geen uit vluchten bedenken en geen excuses, want op een misgreep volgt straf, onafwendbaar Dat betekent niet, dat zo'n school een klooster of het vliegen een saai spelletje wordt. Het zit er immers in, het avon tuurlijke. En wie brengt niet even thuis de groeten als je alleen in een Mothje zit? Even uit de route, een paar minuten Wie merkt dat? Doch dat is nu juist de taak van de leiding: die spontane onder nemingslust dwingen binnen de juiste grenzen. Die koninklijke bezitters van 24 Tiger-Moths voor de beginopleiding. 14 Harvards, pijlsnelle eenmotorlge voor de gevorderden, 8 Beechcrafts, een aller modernste tweemotorige voor een paar passagiers en 3 Ju 52, om aan de zware te wennen, moeten leren verantwoordelijk heid te dragen. Daarop ls de organisatie Ingesteld. Afdeling I, Vïiegschool Ypenburg, puik gehuisvest in prima barakken, die al alle nationaliteiten bevatten, zodat het eens tijd werd, dat er ook Nederlanders kwamen, vormt de beginphase eerste jaar. Afdeling II, Gilze-Rijen, precies als Ypenburg onder een eigen comman dant. de eindphase. Wie vandaar afzwaait naar de K.L.M. die er nog eens een schepje practische opleiding boven op doet, heeft in de zak van zijn battle-dress het uniform der leerlingen met de trotse distinctieven brevet verkeersvlieger en navigator 2ae klasse. Dat heeft hij dan ook dik verdiend, want zonder 200 uur alleen als voerder te hebben gevlogen wordt dat aan niemand uitgereikt. De toelatingseis is 5-jarige H.B.S -B- wat daarmee gelijk staat, desnoods een M.U.L.O.-man, mits hij zijn wiskunde maar onder de knie heeft. Hij wordt eens be keken en uitgehoord, een beetje psycho logisch getest niet te veel, want zo ont zettend veel vertrouwen heeft men daar hier niet in en als het dan goed uitvalt, kan hij beginnen. De leerlingen, die bu voorkeur zo tussen de 17 en de 20 moe ten liggen dat sluit anderen niet uit hebben een zeer reële kans op uitstel ol vrijstelling van dienst en er is dus niets wat de carrière in de weg staat Ni"'®, behalve dan het schoolgeld misschien, dat f 1000.per jaar bedraagt. Doch ook daarvoor heeft vadertje Staat een billijke regeling getroffen. Wie niet kan. beh°"'t niet te betalen, tenminste nu nog niet, doch eerst later als de opleiding heeft vruchtgedragen en verkeersvlieger zus en zo in staat is uit zijn eigen salaris het voorschot bij gedeelten aan te zuiveren. Verdere bijzonderheden bij de directeur, de heer J. A. Bach. Dep. van Verkeer en Waterstaat, Binnenhof 20, Den Haag. Deze zomer komt er weer een nieuw® cursus en, als wü goed hebben geluis terd, binnenkort zelfs nog een hele nieuwe vïiegschool op een ander vlieg veld. Vliegeniers zitten niet stil, wat wonder ook!' Ze werken en trainen en als ze op be gane grond in dat kleine wonder dat „Linktrainer" heet, leren, hoe ze in d« toe komst blind moeten vliegen, vorden er respectabele zweetdruppels gelaten. Toch heeft men ons hier willen doen geloven, dat een der leerlingen zo met blindvliegen op de grond ver trouwd raakte, dat hij op de glasplaat, waarop zijn route wordt aangetekend, rustig weg zijn naam schreef. Waar of niet, het is aardig gevonden! Zeker is> dat ze wel rustig alleen een Beechcraft van Gilze-Rijen naar Groningen oren- gen. Met een klein ommetje in Hilver sum boven het huis van het meisje, zonder dolle toeren natuurlijk, maar dat werd ons eigenlijk onder geheimhouding ingefluisterd. Na een bespreking tussen de directie en de fabriekskern, tydens welke de directeur mededeling deed van het re" sultaat van zijn besprekingen met het College van Rijksbemiddelaars in Den Haag is de nachtploeg van de werf Wil' ton-Fijenoord te Schiedam Vrijdagavond weer aan het werk gegaan. Ook de dag- ploeg heeft Zaterdagochtend de arbeid hervat. Het college van Rijksbemidde- laars heeft toegezegd heden zijn be slissing over het toekennen van het winstaandeel van 79 werkuren bekend te zullen maken. De hoofdprijs van de Luva-venot.ing ter waarde van f 6000 is gevallen op no> 25562. de tweede prijs op no. 05154, de derde prijs op nó. 37016. De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdag met 54 stemmen tegen 17 de arbeidswet, waarbij de macht van de vakverenigin gen beknot wordt, aangenomen. Deze stemmenverhouding is voldoende om een eventueel presidentieel veto te weer staan. (Van onze correspondent) Veel wilde de chauffeur van de gewezen Hongaarse president Ferenc Nagy niet loslaten, toen wij hem gisteren in de straten van Zürich ontmoeten, bezig zijn wagen te repareren. Hij wenste naar Boeda pest terug te keren en praatte uit vrees voor de geheime staatspolitie in Hongarije zijn mond liever niet voorbij. Ons oog was getrokken door de grote elegante wagen van de minister-presi dent, een geschenk van de grote maar schalk Stalin, waarmee deze zijn „grote vriendschap" wilde tonen. Op de radiator draagt hij de Sovjetster met de Sovjet- wijl ze zichzelf, met een heldhaftigheid, die bedenkelijk riekte naar zelfvoldaan heid, aan ging geven wegens overbodig spreken in de slaapzaal. „Voorschrift is voorschrift, en ik heb het overtreden en het zou een gemene streek zijn, als ik mezelf niet aangaf, ook al moest ik dat nieuwe meisje vertellen waar de badka mer was, omdat ze zich onpasselijk voel de worden." Visioenen van Marjorie's terugkeer, gelouterd van zonde, ofschoon eigenaresse van een slechte aantekening, waarop zij bij het hoofd had aangedron gen. „Ze was reuze geschikt. Ik ben ge weldig blij dat ik mezelf gerapporteerd heb. Weet je wa^ ze zeiNee, ik praat er liever niet overnou, vooruit dan. Ze zei, dat het nou 3®. ik bedoel ze vond, dat ik het eerder als een onder scheiding kon beschouwen, dan als een slechte aantekening." Toch zou Marjorie, die altijd hele be- zendir.gen potloden en vlakgom en vloei papier bezat, die de weg wist. in spoor boekjes en stambomen, wier jarretelles nooit braken en wier kleren altijd keurig opgevouwen op een stapeltje lagen, toch zou diezelfde Marjorie de aangewezen persoon zijn om een moederziel verlaten silandbewoonster raad te geven. „Als we geluk hebben", zei comman dant Wrekin, „dan krijgen we morgen lamd In zicht." standaard, het Russische fabrieksmerk» ofschoon de wagen in Amerika gebouwd is. Deze wagen bracht dezer dagen hei» vijfjarig zoontje van Nagy uit Hongarije naar Zwitserland. Over de overgave van het kind aan zijn ouders aan de Lichten- steins-Zwitserse grens wilde de chauf feur ons een en ander vertellen. Het kind kwam onder geleide van zij" gouvernante en twee „heren" van hef Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken met de Stalin-wagen aan de Zwit serse grens aan, terwijl de minister-pre sident in de Packard, zijn dienstwagen, aan de grens arriveerde. De namen va0 de beide „heren" wilde de chauffeur ons niet mededelen; hij vertelde slechts dat een van hen een communist en de ander een partisaan, dus ook een communist, was. De ontmoeting vond Maandag plaats Voordat Nagy echter zijn kind in ontvangst kon nemen, moest hij aan de beide gezanten uit Boedapest zijn eigenhandig geschreven abdicatie oorkonde ter hand stellen. Eten han deltje dus: het kind voor de oorkonde en dat drie dagen, nadat Dinnyes reeds tot minister-president benoemd was. De Russen wilden in elk geval e®0 „legale" abdicatie in handen hebben. de motorkap van deze wagen heeft Nag? het document getekend. Daarna reisden de beide heren met de dienstwag®15 terug naar Boedapest in gezelschap v'a" de communistische gezantschapsraad eD controleur bij het gezantschap in Berd. kameraad Szar, terwijl minister-pru dent Nagy terugreisde naar Bern. De grote Stalin-wagen bereidt Nag^ intussen veel zorg. Hij zou hem gra*£ in Zwitserland verkopen om zijn emlgra tenverblijf te kunnen financieren- chauffeur verzekerde ons, dat zijn heef zonder middelen naar Zwitserland 8e^°, men was. Hij vertelde verder, dat üxexi. waü. xaij vei tciuc vciuci» reeds eerder in dienst geweest was v twee Hongaarse minister-presidente 1 Imredy en Sztojai. die, zoals men w in Boedapest terechtgesteld zijn. Na schijnt dus niet erg bijgelovig anders zou hij beslist een andere cB® feur gekozen hebben en niet een rn die reeds twee heren te gronde zag Nagy is er echter nog goed van af? men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2