Lauweren der nu voor JA AK Triomftocht over de heuvels van Zuid-Limburg MPM SYEN Ajax en Heerenveen Koppig verzet der Friezen weerstaat betere techniek delen de buit R BL.-WIT GELIJK MET V0LEWIJCKERS NEC wint bij MW en Ajax speelt 3-3 tegen Heeren veen In drie phasen Motoren ronkten te Zandvoort H. Veer wint grote Zwaarbevochten zege van HBC Tweede helft gaf doorslag Drie doelpunten van Abe Lenstra MVV had met pech te kampen Geflatteerde zege van NEC Eerste nederlaag van Ajax tegen VVGA HHC blijft winnen prijs De Booy wint ronde van Haarlem VAN LOCHEM KAMPIOEN KLEIN BILJART 35/2 RKTVV WINT VAN TSC Volewijckers-Blauw-Wit Grote Ned. hockeyzege in Denemarken MAANDAG 9 JUNI 1947 PAGINA 3 Peleton uiteen De wind tegen Slag op de hellingen GhestemKeiler tweemaal remise Moeilijkheden rond de T.T.-races mwmm i S B.V.V. I M.V.V. N.E.C. A/jax B.V.V. Heerenv. M.V.V. N.E.C. VOETBAL IN ENGELAND Zilveren Bal tournooi KLEINE OVERWINNING VAN NEDERL. TURNERS VINGERHOEDT WINT INTERN. BILJARTTOURNOOI I Jaak Syen winnaar van de tweede Afaas- Peel'Mijncourse (Van onze sportredacteur) HEERLEN, 8 JUNI Een Limburgse naam gaat van mond tot mond: Syen! Jaak Syen! Overal langs de glooiende Zuid-Limburgse wegen klinkt applaus, gejuich, geroep. In elk dorp baant de geestdrift om de vlucht van de streekgenoot zich een weg in luidkeelse toejuichingen en overal langs de teenzame veldwegen, waar mensen staan, wordt bemoedigend een hand geheven: Vooruit Syen, zet door. Syen, cmgeven door een karavaan van volgauto's en motorordonnansen, kijkt nie' op of om. Maar elke groet, elk gebaar, elke flits van gejuich, die tot hem doordringt, prikkelt en sterkt hem op zijn eenzame tocht aan het hoofd van het gemotoriseerde peleton. Met een sterke, soepele trap jaagt hij naar de eindstreep, heuvel op, heuvel af en er is niets, wat hem nog remmen kan. Syen, de acht-'en-twintig-jarige Maastrichtenaar, wint de tweede MPM-koers; het is een grote dag voor sportlievend Limburg. Maar het succes van deze zo' goed geslaagde koers reikt verder dan de grenzen van het Maas-Peel-Mijngebied. De strijd, die hier geleverd werd en die de besten van ons rennerscorps in de beslissende slag tegen elkaar opjoeg, overtrof de allure waarmee de knappe organisatoren reeds het vorig jaar een succesvolle MPM organiseerden. Het was een strijd in drie phasen. Toen de renners in Maastricht startten, blies een stevige Zuid-Wester ze in de rug en joeg het tempo omhoog tot een gemiddel de van 43 kilometer in de eerste uren. Joossen en Buuron kregen een lekke band bij Lutterade en dat betekende hun von nis, want bij zo'n tempo kun je er zo maar niet een paar kilometer per uur meer uit persen. Bij Echt werd De Korver het slacht offer van een leeglopend tube en met al Zijn lust om in déze koers een De Korver op zijn best te laten zien, moest hij het onbarmhartig voortsnellend peleton voor goed vaarwel zeggen. En dat waren dan al leen nog maar de pechvogels. Anderen Werden finaal door het gesloten peleton losgereden en stierven een roemloze koers- dood op de eerste kilometers van een par cours, dat roem beloofde voor hem die er naar wist te grijpen. Dat was de eerste phase. Toen kwam de schifting. Even voor bij Maasbree, met de wind nog bemoe digend in de rug, scheurden de koplo pers zich van het peleton los en vormden een leidende groep van 11 man, onder wie zich renners bevonden die het in hun macht hadden deze eerste uitloop poging al beslissend te doen zijn: Voo- ren en Lust, twee grote namen van het vorig jaar, Schweitzer, Lambrichs en Bakker. Schellingerhout dacht er 't zijne van en baande zich met Loos en De Ruiter, die beiden zo'n moedige koers gereden, hebben, een weg naar de kop-, groep. Maar daarmee was het nog niet afgelo pen. Opnieuw scheurde zich een groepje van het peleton los en ook nu zaten er Waardevolle troeven in: Motké, Jansen, De Boog, Evers en de winnaar Syen. Dit groepje duwde er zóveel vaart uit, dat de Jacht maar kort duurde en in een paar lilometer tijd was de basis voor de beslis- ing gelegd. Het peleton kreeg geen aan- meer en alleen een paar taaie knapen als de onstuimige Verlioeve, Van Gerven en De Gans wisten met een terug geslagen Loos als vierde man, 45 km. ver- der aansluiting te krijgen bij de vluchte lingen Intussen had Limburg zijn eerste troef op tafel gegooid Met Venlo In zicht demarreerde plotseling Jan Lambrichs, maar het was nog geen poging tot-m-der dood en samen met Vooren, die 'n schuch tere poging had gewaagd om het met cie vluchtelingen aan te pappen, werd hy Weer ingelopen. In die buurt kregen de renners de wind ook tegen en die maaide door hun gele deren als een zeis door het koren. Nog vóór Sittard waren acht renners uit de hoofd groep verdwenen en toen daarna Vooren, Byen en de Belg Claessens om beurten aan de kop gingen zeulen, volgden er nog meer. Lambrichs bijvoorbeeld en Motké, die te- Voren óók ais eens was teruggevallen, maar toen de kracht had gevonden om weer bij te komen. De Ruiter was de grote pech vogel Een lekke band had de Rotterdam mer al een keer van de weg afgeduwd, maar met ongeloofelijke wilskracht en taaie Volharding had de moedige knaap zich Weer opgewerkt. Toen hij kort daarop op nieuw tegenslag had, haalde hij die ach terstand bijna nóg eens in, maar Juist toen hij aan de laatste 10o meter zou beginnen, Werd er vooraan weer eens gebombardeerd en kwam de hardnekkige Rotterdammer niet meer bi). De kopgroep bestond toen hog uit 11 man, n.l. Lakeman, Bakker, Eyers, Verveer, Syen, Schweitzer, De Hoog, Motké, Vooren, J. Jansen en de Belg Claessens. En toen begon, op de hellingen van het Prachtige Zuid-Limburgse heuvelparadijs, de grote slag. Eerst een, aantal kleine de marrages, achtereenvolgens van Syen, Claessens en Vooren, van wie de laatste herhaaldelijk gepoogd had zijn kansen op een tweede MPM-zege te verbeteren. Maar er was geen wegkomen aan. En toen. onder het gejuich der bewoners van Evenaken, die dus de basis van het Limburgse succes 2agen leggen, de grote poging van Syen. Poging? Er was eenvoudig geen houden kan, toen de Maastrichtenaar 32 km. vóór dc finish de banden verbrak, die hem tot dan toe aan het leidend peleton gekoppeld hadden. Kaarsrecht ging hij weg met een zelfvertrouwen, dat hem een zeer snelle Voorsprong deed nemen en dat meteen alle twijfel over de kans van slagen wegvaagde. Bet was een triomftocht, zoals van Arie Vooren, toen die het vorig jaar alleen de Limburgse heuvels was op_ en afgegaan. Maar nu zagen de duizenden Limburgers ®en streekgenoot naar de overwinning snellen en de nooit en nergens uit te loeien hoop op een eigen victorie in eigen land brak zich baan in een enthousiaste bijval, die van Syen's solo een ware triomf tocht maakte. Drie minuten voor zijn achtervolgers hit, joeg Syen naar zijn mooi succes. Bet droge stof van de veldwegen drong iïi zijn oren en ogen en nestelde zich in heus en mondhoeken. Maar voor Syen bestond alleen een witte streep en niets hield -hem daarvan af. Geen stof en droge leem en zelfs de zwaarste van alle Nederlandse hellingen, de Cauberg. Voo- ren en Jansen waagden er tevergeefs hun laatste uitlooppoging kon deze sterke onvermoeide overwinnaar, de as- ëepalm uit de juichend opgeheven han den rukken. L>0 uitslag was: 1. Syen, 237.5 km. in W30.57; 2. Vooren op 3.86; 3 Cor Bakker, Lakeman. 5. Evers, 6. Claessens (B en 8. Jansen en Schweitzer op 5.52, 9. verveer op 6.27, 10. De Hoog op 10.8, 11. ■Póttgens (B.), 12. Motké op 16.-. De zevende en achtste partij tussen jjhestem en Keiler in het tournooi om het werelakampioenschap dammen zijn op re- rjjse uitgelopen. Keiler speelde de zevende h Ghestem de achtste partij met wit. De Sf'hd is nu 97 in het voordeel van de 'lansman. De organisatoren van de vijfde ronde van Haarlem hebben het ditmaal niet best getroffen. De slechte weersgesteld-. heid was oorzaak, dat de belangstelling onder de verwachtingen bleef. Op het bekende parcours in Haarlem-Noord is echter vooral bij de 100 km. voor ama teurs uitstekende sport te zien gegeven. Het waren vooral P. Peters en P. Drost, die leven in de brouwerij brachten en herhaaldelijk trachtten uit te lopen, hetgeen echter niet altijd gelukte. Zelfs moest brost tegen het einde lijdelijk toe zien, dat hij niet slechts door Peters, maar ook door De Booy werd gelapt en het was tenslotte De Booy, die met de zege vóór Peters ging strijken. Op één ronde volgde Drost, Westerduin, Ouwen- hand, Sieveling, Spronk, Witteveen, Henneman en Lelieveld. Tijd van de winnaar was 2 uur 44 min. 6 sec. Als extra attractie werden twee man ches van 30 km. achter motoren verre den. De eerste rit werd gewonnen door C. de Best, gevolgd door Bakker, Rem- kes, G. Peters, v. d- Star, Pronk, Klink, Meester en Kenter. G. Peters had veel last van een blessure en startte niet in de tweede manche. Deze rit leverde de revanche van Bakker op, die ditmaal winnaar bleef, vóór Cor de Best, terwijl v. d. Star, Remkes, Matena, Kenter, Klink, Meester en Pronk in deze volg orde binnen kwamen. Een aantal vooraanstaande personen op sportgebied uit alle Duitse zones heeft dezer dagen een voorlopig comité ge- vormd met het oog op Duitslanas deel neming aan de Olympische Spelen Aangezien de decreten van de gealli eerde bestuursraad de stichting van een comité voor de vier zones niet go dogen, werd besloten de leden van nu pre-Olympisch Comité alléén te kiezen uit de ingezetenen van de Britse zone. In het bijzonder wordt de hertog van Mecklenburg genoemd, die vóór de oor log deel uitmaakte van het I.O.O. ais afgevaardigde van Duitsland. De lucht boven Zandvoort, waar hier en daar schuchter een stukje blauw blikte, daverde van het motorengeronk en het nijdig gekef der uitlaten; gelijk raketten vlogen de stalen monsters over de bochtige wegen van he^ circuit, die steunden en kreunden onder het geweld der machines. Even kleurrijk als het palet van een schilder was de aanblik rond de baan, groene dennenbomen en zanderige heuvelruggen en overal kijk- lustigen, tot zelfs op de daken der hui zen toe. Inderdaad, het circuit van Zandvoort is voor de renners en er waren Zondag heel wat deelnemers voor dit sportief treffen niet eenvoudig. De bochten waren even talrijk als verraderlijk en het waren juist de spannende en ge waagde duels in de krommingen, die de toeschouwers als het ware tot stilte de den verschrompelen. Zo was het in de 500 c.c.-klasse J. Bovee, die in zijn serie op meesterlijke wijze de kop verdedigde tegen C. van Katwijk op Triumph, en bij het ingaan van de negende ronde een lelijke smak maakte om vervolgens met machine en al tegen de trottoirband op te vliegen. Zwaar aan het gelaat gewond moest hij de strijd opgeven, daarbij aan Van Katwijk de ereronde overlatend. En was het niet een dag tevoren dat A. P. van Hamersveld tijdens een proefrit ook tegen een trottoirband aanreed, waarbij hij zodanig kwam te vallen, dat zijn toe stand momenteel zeer ernstig te noe men is? Het geknetter der 125 c.c.-motoren, waar Dick Renooy op zijn Eysink weer zich, evenals vorig jaar, onbetwist de snelste toonde en lujtig zijn rondjes draaide, vormde de prelude in deze machtige „stalen-symphoie". De gemiddelde snelheid in de 250 c.c.- klasse was ongeveer 86% km. Als bij zonderheid tekenen we aan dat in deze serie D. Renooy met een 125 c.c.-ma chine lange tijd in de kopgroep kon blij ven meepraten, maar tenslotte moest hij toch ervaren, dat dit voor hem geen doen was en H. Vink op Velocette die akelig secuur bochten draaide was met zijn tijd van 31 min. 34.9 sec. juist snel genoeg om in een baaierd van en thousiasme een extra ronde te rijden. In de 350 c.c.-klasse was het vooral B. Maltha (Triumph) die met een gezicht van „wat-maak-je-me" het genoegen heeft gesmaakt om 3 min of meer ver blufte collega's voor de tweede keer zijn achterspatbord te laten zien. De eerste serie in de zware klasse was, na de ern stige val van J. Bovee, voor Van Katwijk. Bijzonder fraaie strijd gaven in de tweede serie H. Veer op Triumph en O. Moeke op B.W.M. te zien. H. Veer won hier met een gemiddelde snelheid van ruim 91 km. De wind kwam inmiddels met vlagen opzetten toen het hoogtepunt van deze wegraces aanbrak. Het is de eerste keer in Nederland, dat men op de weg zij- spanraces kan aanschouwen. Het was een spectaculair gezicht de zijspannen pijlsnel de wegen te zien beklimmen; het was anders een allesbehalve com fortabele houding, die de mensen in het zijspan moesten aannemen. Vooral H. Steman bracht het publiek door zijn ge durfde staaltjes tot groot enthousiasme. De Ned. Motorrijders Bond deelt mede, dat bij de onlangs gehouden besprekingen tussen de organisatoren van de T.T.-races enerzijds en de Ned. Motorrijders Bond an derzijds eerstgenoemden geen regeling wens ten te treffen inzake vergoedingen uit de recette aan de Nederlandse motorrenners wegens hun deelneming. De Motorrijdersbond wijst er op, dat toen pl.m. 150 renners geheel belangeloos aan de wedstrijden hebben deelgenomen, waar door de organisatoren, naar de bond ver zekert, in staat waren een netto winst van pl.m. f 80.000 te boeken. Derhalve acht de bond het onbillijk, dat men nu bijna uit sluitend buitenlandse renners wil engage ren en de Nederlandse motorrenners voor bijlopen, waarmee bovendien een belangrijk bedrag aan deviezen is gemoeid. Tegen deze gang van zaken heeft de Motorrijders- bond geprotesteerd. Gezien de afwijzende houding van de organisatoren der T.T.- races heeft de bond besloten zijn leden niet aan de wedstrijden te doen deelnemen. Ock wil men trachten de buitenlandse renners te bewegen zich afzijdig te houden. ;U- Nationale motorraces te Zandvoort. Draayer op Norton en Fijma op Rudge in actie Met de wetenschap, dat een nederlaag practisch het einde zou betekenen van HBC's verblijf in de tweede klas, heb ben de Heemstedenaren het roemruchte DEC aan de Spaarndammerdijk op een dusdanige wijze party gegeven, dat een zege het uiteindelijke resultaat was. Er is in het Heemsteedse kamp geen reden tot wanhoop, want het staat vast, dat indien de komende wedstrijden met de zelfde verbetenheid zullen worden ge streden, elke tegenparty aan de zwart- witten kwade tegenstanders zal krijgen. Het begin bracht al de juiste stem ming onder de grote supportersschare welke de HBC-ploeg naar het Spaam- dammerkwartier had vergezeld. Arie Martin, de veteraan, die al zo'n jaar of (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 8 JUNI. ..Ik worstel fcn kom boven". Dit oer-Nederlandse devies is ten volle van toepassing op de elf stevige Friezen, die, het Heerenveen team vormend, deze avond de kieskeurige Westerling even hebben getoond hoe het met hun opvatting van het voetbalspel gesteld is. Een wonderploeg, deze kerels uit het hoge Noorden. Niet in de gebruikeiyke zin des woords, doch met iets meer de nadruk op het wonderlijk. Een half uur lang komt er geen man aan te pas en heeft het er alle schijn van, dat ze volkomen overspeeld zijn maar dan plotseling duikt ergens de zwarte kop van de grote Abe op en.het doelpunt is gemaakt zonder dat er iemand op verdacht is. Drie stuks nam deze ravenzwarte voor zijn rekening. Stroker en Brokmann (2 maal) zorgden voor het tegenwicht, zodat de buit op volkomen eerlijke wijze verdeeld werd. trucjes uithaalden, hU trapte er niet in, maar wél het leer weg met zo'n ont stellende kracht, dat Van Stoffelen bij de eerstvolgende aanval het spel over de rechtervleugel leidde. Fischer, tel lier In hoofd en voeten, drong op tot voor het doel, zette voor en Brockman's schedel deed de rest (32). Eindelijk dan had het Westen de leiding. Het is Keizer c.s. niet zo héél zwaar aan te rekenen, temeer niet waar er weer eens echt gevoetbald werd, maar toch er werd op dit moment door het leidende team een fout gemaakt, en In het bij zonder door de bewaker van Abe Len stra, die de rood-witten op een verlies- punt Is komen te staan. Na ongeveer 70 minuten spelen had men toch moeten inzien, dat de Friezen hun aard niet verloochenen en zich allerminst gewonnen seven zolang er nog gespeeld wordt. Hoe dan ook, <je hoofdstedelijke voorhoede en middenlinie besteedden al hun aandacht aan het offensief. Schitterend combinatie spel van alle spelers gaf de wedstrijd ten kampioenscachet van het zuiverste wat-r, en het uitvallen van Stroker, die door Btomvliet werd vervangen, bleek de goede zaak aanvankelijk niet te schaden. Maar op het meest onverwachte ogenblik was het daar weer. Een schijnbaar kleine fout van Blomvliet brengt het leer bij Jonk man; ergens begint een donkere figuur verbazend hard te lopen, verdedigers ver zamelen zich voor het bedreigde Ajax- doel enroets, door een kluwen van lichamen heen is daar Abe en met een omhaal langs de grond schenkt hij zijn aanvoerder cfe voldoening- van diens voor zet (33). Het eivölle Ajax-stadion heeft hartelijk geklapt voor het gebodene, dat inderdaad voor beide elftallen een mooi, sportief be- gir der kamT>inen^c^m~etitie was. „Ik worstel en kom boven", en zo was het. Nadat Ajax de toss gewonnen had, was er al dadelijk zo'n hevige druk op het Friese doel. dat tastbare resultaten onmogelijk lang uit konden blijven. De hoofdstedelijke voorhoede gaf diverse fraaie staaltjes van driehoekspel te zien en het eerste schot, dat hieruit voort kwam, was van Van Dijk, die nog geen halve minuut later keeper Veenstra weer in de grootste moeilijkheden bracht met een kopbal. Ook Fischer scheen er zin in te hebben en zijn eerste voorzet gaf mid- voor Broekman de volle kans voor een zweefsprong, die maar op een haarlok na zijn doel miste. vijftien minuten lang stond Heerenveen met de rug tegen de muur. Een in grootse vorm spelend Ajax ranselde er op los met een felheid en een kracht, die het voethal-minnend hart deden opspringen van vreugde. Hier was het roemruchte Ajax „en scè ne". Er bestond geen Heerenveen. De rood-witten waren op het oorlogspad. Vriend en vijand gunden hun het eerste doelpunt. Maar zo niet Abe Lenstra. Na een uittrap van doelman kreeg rechtsbinnen Van der Ploegh het leer te pakken. Vrij ontactisch loste hij een schot op doel, dat Van Stoffelen kopte, helaas recht voor het uiterst gevaarlijke linkerbeen van Abe Lenstra, die er geen gras over liet groeien (01). Zijn grote vreugde was het bewijs voor het volko men onverwachte van dit succes. Ajax vocht door, gaf alles wat het aan tech niek bezat doch tevergeefs. Bij een ge waagde soloren van de Friese midvoor Brandsma kwam deze door te enthou siast optreden van Van der Linden te vallen, wat aanvoerder Keizer voor de hopeloze taak stelde een penalty van Abe Lenstra te stoppen. En zo werd de rood-witte achterstand nog eens even verhoogd (02). Dit was te erg. Heeren veen mocht dan in zijn aanvallen, die een naar Friese aard ruim en open ka rakter vertoonden, iets gevaarlijker ziju dan de Meer-bewoners, die het van hun snortpasses wilden hebben, een voor sprong van twee doelpunten was in Strijd met alle verhoudingen. Nadat Van der Veen wegens een blessure zijn plaats had afgestaan aan Van Stoffelen en die aan de invaller Van 't Hart, greep Stroker zijn kans. Na fraai driehoekspel met Dra ger en Van Dijk tot op Ongeveer 10 meter van het Friese doel gekomen, beheerste hij zich meesterlijk en Veenstra was een geslagen man (12). Dit was het sein tot de invasie in het Heerenveense doelge bied. De Ajax-defensle stelde zich tot ver over de helft op om als het ware mede te genieten van de grandioze charges, die èn haar voorhoede en haar middeniinie, waarin Van Stoffelen een prima spilpar- tii weggaf, op het vijandelijke doel uit voerden. en met succes. Van stoffe len iets naar rechts gezwenkt, plaatste het'leer keurig voor doel; wéér dook Broek man op de- goede plaats op en de gelijkmaker was geboren (22), Resume rend: een overwicht van de Ajacieden met een aantal zeer gevaarlijke Lenstra- aanvallen. Een zomer-regentje besproeide de twee de helft. Direct zat de linker-Ajaxvleu- "el er fel bovenop. Het was echter spoe dig duidelijk, dat het andere lid van de familie Lenstra, Abe's broer. die als rechtsback stond opgesteld, óók van een bijzondere samenstelling moest zijn. Wat Drager en Van Dijk ook voor goochel- De ontmoeting AjaxHeerenveen. De back van Heerenveen, v. d. Laan, weet op het nippertje te redden Voor een niet-uitverkocht huis heeft MW zijn eerste kampioenswedstryd tegen NEC met 31 verloren. Vrijwei de gehele eerste helft waren de Maastrich tenaren in het offensief en belegerden vaak minutenlang het doel van keeper Nagtegaal, dat op miraculeuze wijze aan doorboring ontsnapte. Paal en lat waren welkome assistenten. Toch dient ver meld, dat rechtsback Cuyten prachtig stond te verdedigen en de MVV-voor- hoede te kort schoot in het afvuren van beslissende schoten, zodat Vlieks, die het gehele middenveld beheerste, af en toe met verre schoten het voorbeeld moest geven. Vlieks was de beste man bij MVV. NEC bepaalde zich voor rust tot snelle uit vallen, meestal geleid door linksbuiten van Hemert, die, hoewel gering ln aan tal, door het ver opdringen van de MW-achterhoede zeer gevaarlijk wa ren. De Maastrichtenaren hadden met rust zeker een voorsprong verdiend. Ook de tweede helft begon veelbelovend, of beter, weer met pech voor MVV, want nauwelijks was het spel 1 minuut oud of weer schoot Renders buiten bereik van keeper Nagtegaal tegen de paal. De in vallende duisternis en een fikse regen bui maakten de omstandigheden voor beide partijen moeilijker. Een onschul dige corner leverde na 9 minuten voor NEC een doelpunt op. Lakenberg kopte van dichtbij in. Een korte felle reactie id ii 0 ln 0 0 CSj- 3-3 8» R In Hoorn werden gisteravond de Neder, landse kampioenschappen hoofdklasse klein biljart, kader 35/2 beëindigd. De Amsterdammer Van Lochem, die des mid dags in de voorlaatste ronde een voor spro; g van 2 punten had behaald, liet deze voorsprong des avonds tegen Teegelaar niet meer verloren gaan en behaalde de kam pioenstitel. De uitslagen van de laatste partijen lui den: Van Bokhoven Kruithof Eichelsheim Poyok Lubach Schmidt Van Lochem Teegelaar De eindstand Van Lochem Lubach Schmidt Poyck Teegelaar Van Bokhoven Eichelsheim Kruithof 50.00 28.37 33.33 30.25 44.44 39.22 33.33 31.83 van het tournooi luidt: 400 8 162 227 8 101 400 12 110 363 12 147 400 9 104 353 9 144 400 12 101 373 12 167 pnt. car. brt. h.s. alg.gem. 12 2500 80 229 31.25 10 2625 59 284 44.20 8 2663 56 215 47.55 8 2265 75 193 30.20 6 2336 68 207 34.35 6 2091 74 143 28.24 4 2562 92 147 27.84 2 1710 69 152 24.78 De start vande kampioenscompetitie is wel buitengewoon verrassend geweest. Heerenveen bracht een geduchte slag toe aan de hooggeroemde suprematie vam het Westen door by Ajax met 33 gelijk te spelen en MW stelde het Limburgse Zuiden teleur door zijn 3—1-nederlaag op eigen grond tegen NEC. In ieder geval is door deze resultaten de kampioenscompetitie tot een geheel open tournooi ver- klaard, waarin verrassingen, althans op het ogenblik, niet geheel uitgesloten schij nen. Vryd«.g valt de beslissing t.a.v. de zesde kampioen, want Blauw Wit, dat met 2o van stormvogels won, gaat nu zijn geluk beproeven ln de beslissingswedstryd tegen Volewyckers. Men herinnert zich dat de Zebra's vorige week hun stadgeno ten met l—0 versloegen. SW bracht de oud eerste klasser VUO een 31-nederlaag toe. De tweede stap op het pad in rte richting van de eerste klas is hiermede voor de SW-ers gezet. Hier luidt de stand: SW 2 2 0 0 71 4 VUO 1 0 O 1 13 0 Excelsior 1 0 0 1 04 0 In het Oosten heeft Rigtersbleek zich hersteld. Na de 1—0-nederiaag van verle den week heeft het nu een 3—0-overwin- ning op Tubantia behaald. Zwolse Boys deed het juist andersom. Wonnen de Boys verleden week met 10 tan Rigtersbleek, nu moesten zij met 10 ln Rheden hun meerdere erkennen. De stang is: Rigtersbleek 2 10 1 31 2 Zwolse B. 2 10 1 11 2 Tubantia 2 10 1 34 2 Rheden 2 10 1 23 2 RKTVV heeft het tegen TSC tot, een 2l-overwinning kunnen brengen en is hiermede in puntenaantal gelijk gekomen Het zal echter nog een zware opgave wor den. In district I won EDO met 72 van VSV Een wedstrijd die voor heide clubs van geen belang meer was. Toch is de uitslag wel wat erg aan de hoge kant. In- district II is de voor Blauw Wit zc belangrijke wedstrijd op een overwin ning voor le Amsterdammers uitgedraaid. Het doelpuntengemiddelde van de beide kopploeeen in dit district geeft wel heel duidelijk het verschil in sterkte tussen de achterhoeden en voorhoeden weer De stand aan de kop is: Volewijckers 20 13 1 6 27 6140 Blauw-Wit 20 12 3 5 27 42 31 In het Noorden heeft Be Quick getoond tot de kopgroep te behoren. Met 40 zond het Eiumen naar huis, Frisia wist met 53 de baas te blijven over Sneek. KFC heeft zleh wel op een erg overtui gende wijze laten kennen tegen Emma. Met liefst 5—2 gingen de Kogers ten on- tegen de club uit Dordrecht. De stand is nu: 1 1 0 0 5—2 10 0 1 2—5 Emma KFC Zeeburgia 2 0 3—3 1—3 Kampioenscompetitie: AjaxHeerenveen M.V.V.—N.E.C. Prom.-degradatiecompetitie: EmmaKÏ.C 52 S.V.V.—V.U.C. 3—1 Rigtersbl.Tubantia 30 RhedenZwolse B. 10 R.K.T.V.V.—T.S.C. 2—1 Competitie seizoen '46'47: V.S.V.—E.D.O. 2—7 Stormv.Blauw Wit 02 ExcelsiorNeptunus 22 FrisiaSneek 53 Be Quick—Emmen 4—0 TSC Valk RKTW 2 2 2 De beslissingswedstryd om het kam pioenschap eerste klasse KNVB, dis trict II, tussen Volewijckers en Blauw- Wit zal Vrijdagavond, 13 Juni, om 7 uur in het Ajax-stadion te Amsterdam wor den gespeeld. In de Engelse League zijn dit keer slechts onbelangrijke wedstrijden gespeeld. De match, die Stoke City door een over winning nog kans op het kampioenschap geeft, stond Zaterdag niet °P het pro gram. De uitslagen zijn; Eerste iivisie: Sheffield Un.Arsenal 2—1. Tweede divisie: chesterf.Sheff. 4 43 2 LeicesterFulham 20; MillwallBurn.'" 33 2 I 11; Newport CNewcastle Un. 42. 23 2 I TottenhamBamsley 11. van MVV volgde met als resultaat twee corners. NEC kwam met goed combina tiespel in het offensief en dreigde een kwartier lang een zelfde rol te gaan spelen als MW voor rust. Doch in de 26e minuut bracht Renders goed op en Verdonschot doelpuntte de gelijkmaker De spanning kwam er weer volledig in. In de 37ste minuut werd MW geslagen. Een verre trap van rechtsback Reynen liet van Kerkoerle lopen voor zijn doel man, Wittelings. Deze reageerde ver keerd en over hem heen .verdween de bal in het doel. Dit doelpunt ontnam keeper Wittelings zijn zekerheid en drie minuten later liet hij een onschuldig schot van Lakenberg glippen (13). Hiermede kwam de eindstand en had NEC een geflatteerde overwinning be haald. Het jaarlijkse Zilveren Baltoumooi voor Overgangers en 2e klassers, werd ditmaal in het Noorder Sportpark te Haarlem verspeeld. Kanaries en S C. Haarlem 2 bereikten de finale, maar de eindstrijd is tot een nader te bepalen datum uitgesteld, vanwege de slechte weersomstandigheden. De Zaterdagmiddag in het VUC-stadion gespeelde wedstrijd NederlandBelgië (Za terdagmiddagvoetbal) is met 32 door de gasten gewonnen. Bij rust stonden zij met 21 voor. RIC (Roeiclub Ignatius-College) werd tweede in de door de AMVJ georganiseerde roeiwedstrijd op de Boshaan in het num mer snelroeien voor Jongens van 17 en 18 Jaar. De schermwedstrijd Frankrijk-Belglë-Ne- derland ging in verband met de spoorweg staking in Frankrijk, waardoor de Franse schermers niet aanwezig waren, niet door. De Engelsman Fergus Anderson (Velo cette) won de Grote Prijs van Europa te Bern. De Nederlandse motorrijder Simons plaatste zich tiende. Op 1 en 2 Augustus zal te Haarlem een elftal van de Ned Cricketbond uitkomen tegen het Engelse team Free Foresters. De Flamingo's zullen op 3 en 4 Aug. tegen dit elftal spelen. twintig geleden de zwart-witte kleuren hoog hield, was er een paar maal tussen uit getrokken, waarby hy vriend en vijand verbaasde door zijn razend snelle rennen. In de vierde minuut resulteerde het spel van deze „oude vos" al in een goal,' toen hij het le:r op rappe wijze had opgebracht en met een felle knal doelman Van Dijk onhoudbaar passeer de: 01. Een weifelen in de verdediging, men bleef staan appellerend voor bui tenspel. werd de bezoekers noodlottig, toen Westenberg doorbeet op Nieuwen - hoff's pass en de bal kalm in het doel plaatste11. In de tweede helft moest HBC zich aanvankelijk op scherp stellen voor een serie aanvallen van DEC, die lang niet ongevaarlijk waren. Steeds driester drongen de DEC-ers naar voren en met acht roodhemden vow het HBC-doel zag het er lelijk uit voor de tweede klas sers. Nu echter kreeg Willemse kans te tonen,' wat hy als doelman waard Was, en het moet gezegd worden, dat de Heemsteedse keper zich in deze periode op weergaloze wijze heeft geweerd. Vijf kogels van schoten maakte hy onscha delijk en eenmaal wierp hij zich voor de voeten van de toestormende Westen - berg, die vrij op het doel afstoof en zich deze uitnemende kans zag ontglippen. Maar ook De Reus en Jan van der Lin den stonden in alle opzichten hun man netje en ondanks een bloedende wond aan zijn oog week de HBC-captain geen moment van zyn post. Tot twintig mi nuten voor tyd bleef het 11. HBC was nu toch meer in de aanval gekomen en de Heemstedenaren vochten als leeu wen om het tot een doelpunt te brengen. De binnenspelers bleken niet bij maente het de DEC-verdediging werkriijk lastig te maken en gevaar dreigde er slechts van de vleugels, waar Nolet en Martin met overleg te werk gingen. Een hoek schop van Nolet, scherp genomen, werd door Van Dijk gestopt, doch het Argus oog van arbiter Augustyn constateerde, dat dit net achteT de iyn was geschied en zo lag HBC dus met 21 voor. De Heemstedenaren roken de zege en heb ben na dit doelpunt de DEC-ers iedere kans tot scoren ontnomen. In de laatste minuut was het nogmaals Nolet. die met een fraai doelpunt de overwinning tot een voldongen feit maakte. Alcmaria HBC Holland DEC 2 X 1 1 11—1 43 4—7 3—11 De op het hockeyveld van Idreaetspar- ken gespeelde landenwedstrijd tussen de Deense en Nederlandse dames eindigde met een grote zege der bezoeksters: 06. nadat de rust met 01 was ingegaan. De Nederlandse voorhoede was verre weg superieur. De beide vleugels vertoon den zeer snel spel en gaven uitstekend voorzetten. Over het algemeen waren trouwens de Nederlandse dames steviger en sneller met de bal dan de Deense, in wier team nodig jeugdige krachten moe ten worden opgenomen. Het eerste doelpunt werd door de Deen- sen zelf gescoord. In de tweede helft wis ten de Nederlandse dames haar voor sprong te vergroten tot 30, na lang durige scrimmages voor het Deense doel. Hieraan werd spoedig een vierde doel punt toegevoegd, waarna mej. E. Piel van de linksbinnenplaate en de kanthalf mej. H. Smithuyzen de eindstand op 60 brachten. Voor het eerst na de oorlog werd een In ternationale turnontmoetlng georganiseerd, die te Hengelo werd gehouden en ln pen kleine Nederlandse overwinning eindigde. De Nederlandse keurturnploeg verkreeg 588.45 pnt. België bracht het tot 567.2 pnt. Hoewel bij het paard-voltigeren en het hoogrek een duidelijk overwicht van de Nederlanders werd getoond, was hij de an dere onderdelen slechts van een zeer ge ringe meerderheid sprake. Wel viel het op. dat onze landgenoten, onder leiding van de heer Klazema, veel soepeler werkten. De persoonlijke prestaties van de Neder landers lulden; Linde 99.85 pnt.. Vos 99.80 pnt. Van Galen 97.75 pnt.. Boot 95.85 pnt- Volkers 95.06 pnt.. Verboeckx 94.85 pnt. Per onderdeel luiden de prestaties: paard- sprone Ned 53.35. België 52.60; vrije oef. Ned. 107.06, België 107; paard Ned. 106 05. België 96.05; ringen Ned. 105.03. België 103.08- brug Ned. 106.04, België 106; rek Ned. 109.01. België 101.03. Bij de wielerwedstrijden in het Pare des Princes te Parijs is Senfftleben sprintkam pioen van Frankrijk bij de profs geworden door de kampioen van het vorig jaar Ge- rardln in twee ritten te slaan. Een Internationale sprintwedstrijd voor profs te Zurich werd gewonnen door de Italiaan Astolfl voor Plattner, Hagenbusch en Van der Vijver. De 13e etappe van de Ronde van Italië werd gewonnen door; 1. Bevilacqua, 2. Lambertlni, 3. Lellt. De internationale wegwedstrijd voc*" amateurs te Vaesteras over 111 km. is gewonnen door de Deen Christian Peder- sen ln 2 uur. 49 min. 27.8 sec. Tweede werd de Nederlander Gustaaf van Beek Tijdens de wielerwedstrijden op de baan te Heljst werd Derksen winnaar, vóór Seherens, Van Vliet. Van Looveren en Gos- selin. De honkbalcompetitie wordt wel sterk door verrassingen gekenmerkt, want nu was het WGA dat voor de klap op de vuurpijl zorgde door Ajax met 65 te kloppen. Deze overwinning kreeg haar beslag in de 8e innings. De Ajaxieden hadden reeds in de 4e innings een 4O-voor sprong genomen door enkele honkslagen en een home-run van Bosboom. Wel was in de 6e innings de stand terug gebracht tot 43, maar in de 8e innings vergrootte Ajax de voorsprong weer tot 53. In de gelijkmakende beurt bleven de Ambtenaren het antwoord echter niet schuldig en met drie runs veran derden zij de achterstand in een 65- voorsprong, welke zij niet meer afston den. Blauw-Wit had zonder Wildere, Al- tink en v. Heeswijk geen moeite O WO er met 9—6 onder te houden. Het weer was slecht en de beide werpers Urba- nus en Linke hadden moeite hun wor pen onder contróle te krijgen. Blauw- Wit had reeds in de eerste drie innings en 80-voorsprong genomen door goed iet hout er op te leggen, waarbij vooral Wynands zeer actief was en tot de 5e innings hielden zij de tegenscore blank. Hierna echter liet het veld Linke in de steek en enige nuttige honkslagen leverden OWO 6 runs op. In de 8e innings zag Blauw-Wit kans z'n totaal op 9 runs te brengen. De derby tussen Schoten en HHC heeft niet datgene gebracht wat er van verwacht werd. Daar was het spel der geel-zwarten te slecht voor. De drie runs, welke zij in de derde innings tegen zich kregen door een fout van De Mon, waren al beslissend voor de 6trjjd en. regelmatig werd de score opgevoerd tot 10 runs. Alleen in de 8e en 9e innings zag Schoten kans twee runs by elkaar te slaan. De Belg Vingerhoedt heeft gisteravond, door een overwinning op De Leeuw het internationaal blljart-touroool te Waal wijk gewonnen. De uitslag van deze party luidt: dt 400 19 101 Vingerhoed: De Leeuw Het eindklass 1 Vingerhoedt 2 De Leeuw 3. Van Hasselt 4 Jacob6 5. De Ruyter 400 361 1600 1561 1334 1188 1013 21.05 19 83 19.— als volgt 20.51 78 131 63 132 24 72 78 113 17.10 70 912 16 97 75 126 15.58

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3