De maat is vol NOTA VOLKOMEN ONAANVAARDBAAR In feite verwerpt de republiek de basis-overeenkomst Haast onoverkomenlijke moeilijkheden voor regering-Ramadier m I Donderdag staan 44 „fascistische samenzweerders" terecht Opnieuw stijging van temperatuur Tegen politieke stakingen Ned. kringen te Batavia: OOK DEN HAAG TELEURGESTELD Thans hebben arbeiders in vijftig electriciteitsbedrijven het werk neergelegd Voornaamste beklaagden: leden van de hleine-boerenpatij Controle over olie BEIJNES WEER IN VOLLE GLORIE Roemeens protest tegen communisme 1948-jubileumjaar Manifesten van werkgevers en vakcentrales Aanval van extremisten Mogelijkheid tot gijzeling uitgebreid Gediplomeerd op zijn ...102de jaar velden Electrische treinen, goederenwagens, autobussen Dictatuur van een minderheid Advocaten van Mgr. Stepinac gearresteerd Toi hoofd en hart Italië vraagt nieuwe dollarlening Herdenking 50-jarig regeringsjubileum PjNSDAC 10 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23868 Explosies te Batavia Naar algemene staking in Frankrijk? Antara-bericht tegengesproken TWEEDE MASSAPROCES IN HONGARIJE Het weer. Staking opgeheven *<JREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^onnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het is wel een heel slechte beurt, welke de Indonesische delegatie met haar gisteren bekend gewor den antwoord-nota maakt, zowel in ons latw zelf als in het buitenland, vooral na de uiterst lankmoedige houding der Nederlandse regering, nog culminerend in de nota der Comm.-Generaal, die zelfs Seen ultimatum genoemd mocht worden. Qe Oosterling moge dan over het alge- Qteen een goed diplomaat genoemd wor- den, van de Westerse psychologie blijkt hij weinig begrip te hebben. De Indo nesische delegatie heeft tenminste kans Bezien de grote goodwill, waarover zij 'tl ons land, Amerika en Engeland be schikte, in nog geen twee jaar vrijwel Beheel te verspelen. Op het laatste mo- dient had de republiek wellicht nog iets hunnen redden uit de chaos door haar Self veroorzaakt. Nu probeert zij, door heftige verwijten tot de Ned. regering richten, alleen haar eigen gezicht te redden tegenover het Indonesische volk. Itl haar zelfoverschatting tracht zij haar toch reeds, zelfs in de ogen der Indone siërs, zo geschonden prestige nog hoog fe houden door op de Nederl. nota niet toet ja of neen te antwoorden, maar door opnieuw eisen te stellen, waarop óns antwoord slechts kan luiden: onaan vaardbaar. Misschien heeft de republiek ver wacht, dat na de „salto mor- tales" en „volte faces" van ben Haag en Batavia der laatste Weken dit antwoord er nog net mede door kon, maar wij geloven, dat zij tich thans ernstig vergist. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de Ned. rege ling dit antwoord der Ind. delegatie bevredigend kan achten. De eerste reac tie in Den Haag is dan ook een gevoel Van teleurstelling. Blijkbaar heeft de Indonesische delegatie verwacht haar holitiek van chicaneren, saboteren en tiaineren nog zo lang te kunnen voort- Setten tot de Nederlanders moreel en ma- Serieel murw waren geslagen. Zij zullen tich vergissen. Want de Nederlandse Vegering zal nu de consequentie uit haar eigen nota moeten trekken. De Raad Van ministers heeft op 2 Juni immers het volgende besloten: „Mocht het antwoord van de republi keinse regering onverhoopt onbevredi gend zijn, dan ziet de Nederlandse rege- ting, in overeenstemming met het gevoe- 'en van de Commissie-Generaal, in Voortzetting der tot dusver gevoerde on derhandelingen geen heil en zal zij "Vereenkomstig haar verantwoordelijk heid op andere wijze naar een oplossing Van de thans in Indonesië bestaande "Ohoudbare toestand streven." Wij hebben reeds eerder geschreven, dat „deze andere wijze voor een oplos- tiïig" uiteindelijk waarschijnlijk geen tiidere zal kunnen zijn dan een militaire Hie. Reeds te lang heeft de republiek al- V die het goed menen met de Indonesi- ,\e volken, maar die ook hun Neder- Mdse plicht kennen tegenover In- tftè. -°T» de proef gesteld. De maat is thans vol! Bevoegde auioriieilen verklaarden vandaag ie Baiavia aan Uniied Press, dai hei Indonesische aniwoord op hei Nederlandse memorandum in de hoogsie Nederlandse kringen als „volkomen onaanvaardbaar'' wordi beschouwd Bronnen uii de naasie omgeving van de Luiienani-Gouver- neur-Generaal zeiden, dai hei republikeinse aniwoord in feiie de overeenkomst van Linggadjaii verwerpt. „In onze ogen duidt de strekking van hei aniwoord er op, dai de republiek óf niei bereid óf onmachtig is, de overeenkomst van Linggadjaii in praktijk ie brengen". DEN HAAG, 9 Juni. In regeringskringen wordt de nota der republiek thans bestudeerd met al de ernst, die de toestand vereist. Intussen kan reeds thans wor den medegedeeld, dat de eerste indruk daar bepaald teleurstellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk werk kunnen worden genoemd, wanneer het een civiel proces gold. Maar hier geldt het de uitwerking verder te brengen, op een voet van constructief staatmanschap, van het accoord van Linggadjati. Dat stelt geheel andere eisen dan een redelijk klinkend antwoord, zoals thans de republiek heeft gegeven. Bovendien verwijdert dit antwoord zich in letter en geest van Linggadjati. Blijkbaar wil de republiek een overheersende plaats in Indonesië innemen, ten koste van de andere delen, die zichzelf willen zijn als gelijkgerechtigde partners in de te stichten Indonesische federatie. Betrouwbare bronnen te Batavia hebben aan U. P. verklaard, dat verdere onderhandelingen nutteloos zullen zijn, aangezien het Indonesi sche antwoord onbruikbaar is. „In feite verlangt de republiek thans de volledige macht. Op deze wijze, ter wijl de wereld ons volledig verant woordelijk houdt voor de totstand koming van de souvereine democra tische Verenigde Staten van Indo nesië op I Januari 1949, zjjn wij niet bfj machte onze medewerking te ver lenen aan een dergelijke ontwikkeling als gevolg van de voorwaarden van het Indonesische antwoord". Terwijl sommige officiële Neder landse bronnen „verrassing" tot uit drukking brengen over de krachtige bewoordingen van het republikein se antwoord, geven anderen onom wonden toe: „Het werd verwacht". In niet-officiële kringen te Batavia heerst, volgens Aneta, de opvatting, dat de republikeinse antwoord-nota niet in alle opzichten beantwoordt aan de in de Nederlandse nota als uiterste grens van aanvaardbaarheid gestelde normen. Men heeft de indruk, dat de republikeinse nota op verschillende punten rechtstreeks in stemming met of beantwoording van de Nederlandse nota ontwijkt, terwijl in sommige gevallen een aanvankelijk ge geven principiële instemming later weer wordt herroepen. Gezien het ultimatieve karakter van de Nederlandse nota kan, zo meent men, deze wijze van beant woording bezwaarlijk als bevredi gend aanvaard worden. De zozeer ge. wenste opheldering van de situatie is nog niet bereikt. Financiële en economische deskundi gen zijn van mening, dat de economische punten in de republikeinse nota moei lijk aanvaard kunnen worden als ant. woord op de concrete uitwerking van de vraagstukken, welke van Nederlandse zijde naar voren zijn gebracht. Na de terugkeer van Schermerhom en Van Poll zal de Commissie-Generaal zo spoe dig mogelijk aan de Nederlandse rege ring advies uitbrengen. Te Batavia zijn gisteren vier hevige ex plosies gehoord. Het bleek, dat de Ne derlanders Japanse munitie-voorraden opbliezen. Sommige waarnemers meen den, aldus meldt United Press, hieraan de conclusie te kunnen vastknopen, dat deze explosies bedoeld waren als „machtsvertoon." Zy herinnerden er aan, dat, toen het Nederlandse memo randum aan de Indonesiërs werd over handigd, de Nederlandse luchtmacht voor het eerst sedert maanden nacht vluchten ging uitvoeren. Indonesische troepen vuurden in de afgelopen week in herhaalde botsingen regering-Ramadier ziet zich in •Mik rijk, tengevolge van catastrophale ?Jakingen voor haast onoverkomelijke /'öcilijkheden geplaatst. Terwijl de al- ^öiene spoorwegstaking nog aan de ?Hg is, hebben Maandagavond de ar- 'tilers in 50 electriciteitsbedrijven, het .erk volkomen stilgelegd. De leiders van vakverenigingen der gas- en electri- Heitsbedrijven hebben medegedeeld, de compromisvoorstellen der rege- °g met betrekking tot de lonen „on aanvaardbaar" zijn. De leiders verklaar- JS, dat een bevredigende oplossing van regering uiterlijk Zondag a.s. te mid- ^riiacht tegemoet wordt gezien. Enige waarnemers zijn van mening, tenzij er onverwacht een snelle en jHicale regeling wordt getroffen, er het eind van deze week een prac- algemene staking zal zijn. ïtamadier heeft er in toegestemd, he- ve,1ochtend een delegatie te ontvangen H vakbondleiders van de stakende ^oorwegarbeiders, nadat hij de vorige Vrijdag de onderhandelingen met vakbond had afgebroken en geëist, w* de arbeiders eerst weer aan het zouden gaan. Het initiatief voor de «Uwe onderhandelingen is echter van vakbond uitgegaan. Tïet verzoek van de vakbond kwam na j.11 conferentie van de leiders met de je°°fden van de CGT en wordt door ve- w1 geïnterpreteerd als de uitvoering n communistische bevelen tot beëin diging van de staking. De premier zal vandaag in de nationale vergadering een rede houden in verband met de stakin gen. In een communiqué van het ministerie van Vervoer is een waarschuwing ge richt tot degenen, die het verkeer van door de regering op de weg gebrachte bussen en vrachtauto's zouden willen stagneren, zoals door stakers te Cher bourg geprobeerd is. De regering zou maatregelen nemen voor patrouillering van de wegen, waarlangs die bussen en vrachtauto's rijden. De meeste van die voertuigen transporteren passagiers van of voor schepen ui(; of naar Amerika. Volgens het communiqué worden de voedselvoorraden nog steeds per spoor vervoerd. Op zekere punten heeft een aantal spoorwegarbeiders gepoogd de voedseltreinen tegen te houden. „Wan neer iets dergeiyks inderdaad zou ^ge schieden, of ledige wagons niet zouden terugkeren, zullen stappen gedaan wor den om het transport van vitaal belang te verzekeren," aldus het communiqué. Radio-Parijs heeft opnieuw gewaar schuwd tegen zwarte prijzen voor het vervoer. De regering heeft Maandag avond bekend gemaakt, dat de auto's van taxichauffeurs, die gestrande En gelsen voor fantastische prijzen naar de havensteden aan het Kanaal brengen, in beslag genomen kunnen worden. Duclos, vice-president van de Nationale Vergadering en secretaris van de com munistische party, heeft een verklaring M Spoorwegstaking in Parijs. Reizigers voor het Gare de l'Est, wachtend op het einde staking, om. ten spoedigste naar hun plaats van bestemming te vertrekken uitgegeven, waarin hij ontkent, dat de staking door zijn partij werd opgezet. De oorzaak van de staking is volgens Du clos gelegen in de ellendige toestand van de arbeiders en in hun ongerustheid over de rechtse richting, die de Franse politiek langzamerhand uitgaat. met machinegeweren en mortieren op Nederlandse troepen nabij de demarca tie-lijn, zo deelde een Nederlandse mi litaire woordvoerder te Batavia vandaag mede. Iiy zeide, dat de Indonesische repu- blikeinen rond Bandoeng defensieve for. tificaties en wegblokkades oprichten en dat Nederlandse patrouilles te Soerabaja meer dan 200 bommen, granaten, land mijnen en andere stuks munitie hebben ontdekt. De militaire woordvoerder te Batavia heeft vandaag Antara het be richt betwist, dat de Nederlandse troe pen in de afgelopen week zeer actief zijn geweest in het gebied tussen Tjiandjoer en Buitenzorg, waarbij rij wel iedere dag de demarcatielijn werd overschreden en te Buitenzorg granaatvuur burgerslacht offers eiste. De woordvoerder zegt, dat dit bericht „van a tot z onjuist" is Eerst nu is bekend geworden, dat een vijftigtal extremisten in de nacht van 5 Juni een aanval ge pleegd hebben op Alloe AJloe, 64 ki lometer van Makassar. De aanval lers hebben het bestuurs'kantoor en vijf huizen in brand gestoken, waar bij twee personen gedood werden en het bestuurskantoor geplunderd. De daders zijn nog niet opgespoord. Pauselijk Internuntius Z.H. Exc. Mgr. P. Giobbe, temidden der Don Bosco-jongens wier instituut Zondag het 10de lustrum vierde. Mgr. Giobbe droeg in de O.L. Vrouwekerk te Amersfoort een Pontificale H. Mis op Naar het A.N.P. verneemt, is in de loop van deze maand de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, met de bedoeling de gijzeling mogelijk te maken by het niet nakomen van de alimenta tie-verplichting. Robert Rownd, wiens universitaire studies onderbroken werden door een oorlog, heeft eindelijk zijn diploma voor letteren van de universiteit in Macville (U.S.A.) ontvangen. Dit zou op zichzelf niets verbazing wekkends zijn, ware het niet, dat de gediplomeerde 102 jaar telt en zijn stu dies niet heeft kunnen voortzetten omdat hij zich gemeld had voor de oor log in 1864! De Hongaarse communisten hebben, naar Maandag door een Amerikaan se zegsman tegenover A. P. verklaard werd, aan de Hongaars-Amerikaanse petroleummaatschappij Maori, die het grootste olieveld in Zuid-West Hongarije exploiteert, een aanbod ge daan om de aandelen op te kopen en tevens te kennen gegeven dat het Amerikaanse personeel van de maat schappij Hongarije binnenkort zal moeten verlaten. De communisten worden echter in hun nationalisatie- plannen gehandicapt door het feit dat de Russen de helft van de Hon gaarse aandelen in de Maortmaat- schappij in handen hebben. De vorige week zou de plaatsvervan gende minister-president Matyas Ra- kosi, in Lipse, in het gebied van de Maort-olievelden, besprekingen gevoerd hebben met Paul Rudemann, plaatselijk vertegenwoordiger van de Standard Oil Door dc N.V. Beijnes Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens te Haarlem werd Maandag de eerste van een serie van 95 autobussen, bestemd voor de Nederlandse Spoorwegen, afgeleverd. Deze bussen, welke bijna 11 meter lang zijn, bieden plaats aan 46 personen O reeds in het kort gemeld, de direc tie van de N.V. J. J. Beijnes, Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens te Haarlem mede, dat thans een myipaal in haar geschiedenis is bereikt. Immers, tengevolge van de plundering van dit bedrijf in de winter 1944'45, kon slechts gedacht worden aan het uitvoeren van de noodzakelijkste herstellingswerkzaam heden aan het transportwezen; maar nu kan het haar naam fabriek van rytui- gen en spoorwegen alle eer aandoen. Een autobus van een serie van 95 stuks voor de Ned. Spoorwegen,gebouwd op uit Engeland afkomstige Crossley-chassis, is thans afgeleverd. Dit is tevens een van een serie van 25 stuks voor de Haagse Tramweg Maat schappij. Ook zullen ruim 200 goederen wagens voor de N. S., gebouwd worden. Verder wordt met de nieuwbouw van ge stroomlijnde electrische rijtuigen een be gin gemaakt; hiervan zullen dan een honderdtal vervaardigd worden. Voorts worden nog 400 gesloten goederenwagons op stapel gezet. Inderdaad een hele vooruitgang, die niet alleen de N.S.. maar ook het reizend publiek ten goede zal komen Een vooruitgang, die des te op merkelijker is, wanneer men bedenkt, dat na de bevrijding het bedrijf in een chao tische toestand verkeerde. Practisch de gehele inventaris, kostbare gereedschap pen, werktuigen en machines waren weg gevoerd of met de beruchte „gründlich- keit" vernield. Zo kon men na de be vrijding met handkracht bescheiden re paraties voor de N. S. uitvoeren. Ir. G. van Ditzhuyzen, bedrijfs leider sprak waarderende woorden over het G. E. B. te Haarlem, dat in de korts mogeiyke tijd steun ver leende. Dank zij de medewerking der verschillende ministeries en Rijksbu reaus, kon men weer de beschikking over de machines krygen en sinds - dien is het fortissimo gegaan. Afge leverd werden 86 gerepareerde ry- tuigen, waarin 10.000 en meer ar beidsuren verwerkt werden en tevens 75 herstelde autobussen. Voor 90 pet. is thans het machinepark intact, terwijl in de loop der volgende 3 maanden enkele grote machines ver wacht worden, zodat de outillage dan weer op vooroorlogs peil staat. In de montagehallen hebben wy onder leiding van leden van de bedrijfsleiding de autobus, welke 'n lengte heeft van 11 meter, uitgerust is met een motor van 125 pk. en plaats kan bieden aan 46 per sonen, kunnen bewonderen. Op de Cros sley-chassis wordt de carosserie gebouwd, geheel Vervaardigd door dit bedrijf en de tekenkamer zorgt er voor dat alles op de milimeter klopt. De bus, die met de passagiers een totaal gewicht heeft van 12.300 kg., is van alle gemakken voor zien; zo is een vernuftig apparaat aan gebracht, waarmede men in staat is om bij gevaar de ruiten geheel te doen ver splinteren, zodat men de autobus kan verlaten. De eerste bus is Maandag door de Spoorwegen op haar deugdeiykheid getest en het zal niet lang meer duren oi men kan deze wagens voomameiyk op de langere trajecten langs Neder lands dreven zien snellen. En ook hier is het devies van kracht: Vlug, veilig en voordelig! en deze het dubbele van de oorspronke lijke investering van de Standard Oil hebben aangeboden, als de Amerikanen wilden uittreden. Het aanbod van om streeks 5.000.000 dollar werd geweigerd en Rakosi kreeg de mededeling, dat een Duits aanbod van 25.000.000 dollar voor hetzelfde object aan het begin van de oorlog was afgeslagen. In Boedapest zal Donderdag voor het volksgereeht het proces tegen 44 fas cistische samenzweerders" beginnen Dit zal het tweede massaproces zijn van betrokkenen bij de „samenzwering" die de kabinetscrisis van verleden week verhaastte. Bij het eerste proces werden drie doodstraffen uitgesproken en twaalf gevangenisstraffen van een jaar tot le venslang. De voornaamste beklaagden in hel komende proces zijn allen leden van de party der kleine boeren, o.a. An dre Misteth, minister van wederopbouw in het kabinet Nagy, Paul Jaczko, Pi- por Ham, Sandor Kiss, leider van de boerenbond, en Easzlo Vatay, hoofdre dacteur van een weekblad in Boedapest Maandag is aartshertog Joseph van Habsburg door het volksgerecht schuldig bevonden aan collaboratie en het aan dringen op het voortzetten van de oor log tegen de geallieerden tijdens zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer in October 1944. Het hof deed slechts een gedeeltelijke uitspraak en verklaarde alle bezittingen van de Aartshertog ver beurd. Gehele uitspraak zal pas volgen als de geallieerde autoriteiten hem uit Oostenrijk hebben uitgewezen. Hector McNeil, de Engelse minister van Staat, heeft Maandag in het La- In een door de Roemeense nationale boerenpartij uitgegeven communiqué wordt „ten overstaan van de publieke opinie der wereld geprotesteerd tegen het optreden van de regering, die zich staande houdt door de dictatuur van een minderheid, welke voortgaat het land communistisch te maken tegen de uit- drukkeiyke uitspraak van de volkswil In." Het communiqué verlangt toepas sing van artikel 3 van het vredesverdrag en nakoming van de bepalingen van Potsdam, Jalta en Moskou. Tenslotte wordt er in het communiqué op aan gedrongen, dat de koning ten volle uit oefening van zijn bevoegdheden gegeven zal worden door uitschakeling van de macht der huidige regering. Anderzijds wordt in het communiqué geprotesteerd tegen de arrestaties, die zonder ophouden doorgang vinden en tegen de terreur methoden en vervolgingen van de rege ring. Volgens de Romeinse correspondent van de New York Times heeft de Joego slavische regering de advocaten, die Mgr. Stepinac in zijn proces verdedigd hebben, doen arresteren. Een van hen kon naar Italië ontvluchten en leeft daar thans onder de naam Blaekowitz. Gestrengheid jegens zichzelf, ge paard aan zachtheid jegens an- i^deren, vormt een goed karakter. gerhuis medegedeeld, dat de Engelse ambassadeur in Moskou instructies neeft gekregen opheldering te vragen over de Russische politiek in Hongarye. Groot-Brittannië heeft aan Was hington bemerkingen doen toekomen op het ontwerp van de nota, welke de Ver enigde Staten aan Moskou willen zen den in verband met de regeringswijzi ging in Hongarije. In welingelichte krin gen te Londen neemt men aan, dat som mige wijzigingen in de Amerikaanse tekst zijn voorgesteld. De woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken wei gerde mede te delen, of het door Dimi- trof, de Bulgaarse minister-president, gegeven antwoord op de Britse vragen naar aanleiding van de arrestatie van Petkof als bevredigend beschouwd werd. Tot nog toe zijn geen verdere berichten meer ontvangen over arrestaties in Po len of Slowakije. De gebeurtenissen in Oost-Europa en de Balkan worden ech ter te Londen met scherpe aandacht ga de geslagen. Onder vele intermpties van de linkse partijen heeft de nieuwe Italiaanse pre mier, De Gasperi, Maandag zijn rege ringsprogram aan de Nationale Verga dering voorgelegd. De premier verklaarde, dat he^ groot ste gevaar, dat Italië thans bedreigt, in flatie is en hij deed opnieuw een beroep op de V.S. om een lening van 200.000.000 dollar. Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend zonnig weer met wei nig wind. Warmer. Zon 4.2020-58. Maan 1.26—11.34. Een Westeiyke circulatie is in het be gin van Juni meestal niet erg bestendig. En inderdaad, na het koele, winderige weer van de laatste week is de circulatie thans opnieuw bezig van karakter te ver anderen. De laatste van een reeks depres sies, die over de Oceaan trok, is thans ten Westen van Ierland blijven steken en zal zich ook niet verder naar ons land kunnen verplaatsen. Bovendien heeft het hoge.drukgebied, dat gewoon lijk bij de Azoren ligt, zich in onze rich ting uitgebreid. Op het ogenblik stijgt de luchtdruk over Noord-Duitsland en Scandinavië sterk, terwyi de stijgingen in Frank rijk minder groot zijn. De toevoer van koele Oceaanlucht zal daardoor wor den afgesneden en de wind zal in ons land geleidelijk naar Oostelijke rich ting draaien. En dit betekent dan op. nieuw een stijging van temperatuur. Maandag werd te Amsterdam de eerste bijeenkomst gehouden van het landelijk initiatief-comité 1948, dat zich ten doel stelt de herden. king van het 50-jarig regeringsjubi leum van H. M. de Koningin en van de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland op waardige wijze te doen vieren. Het comité wil niet grootse nationale manifestaties, die de herdenking opvoeren tot een ni veau, dat de historische betekenis van het bijzondere jaar 1948 tot haar recht doet komen en die te vens in staat zijn ruime intematio. nale belangstelling voor ons land te wekken. Bovendien wil het comité coördinerend optreden ten opzichte van plaatselijke en regionale plannen. Dit geldt in het bijzonder ter voorkoming van een ver. snippering van krachten ten aanzien van het nationale geschenk, dat H. M. de Koningin namens het gehele Neder, landse volk zal worden aangeboden. Het comité is als volgt samengesteld: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland (erevoorzitter), mr. Am. J. d'Ailly (voorzitter), mr. A. J. M. van Dal (se cretaris), Karei F. Overhof (pfenning- meester), mevr. A. M. Boissevainvan Lennep, H. v. d. Eerenbeemt, J. Engel man, prof. dr. P. S. Gerbrandy Henri de Greeve, ltadm. C. E L. Helfrich, lt-gen. mr. H. J. Kruis, E. Kupers, mr. K. P. van der Mandele, prof. mr. E M. Mijers, lt.-kol. C. F. Pahud de Mortanges, ir. P. A. Philips, prof. dr. J. Romein, mr. M. Rooy, mr. D. U. Stikker en irW. L. Utermaker, terwijl nog enige represen tatieve figuren üajn uitgenodigd tot het comité toe te reden. Het werk by de kabelfabriek te Delft, alwaar de arbeiders sir.ds Donderdag staakten in verband met een geschil over de toekenning van een prestatietoeslag, is hedenmorgen hervat. De Raad van Vakcentralen, bestaande uit Ned. Verbond van Vakverenigingen, Ned. Kath. Arbeidersbeweging en Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft zich met een manifest gericht tot de Neder landse arbeiders. Daarin zegt de Raad o.m.: Er zpn lieden, wier geesteiyke en poli tieke voedingsbron buiten Nederland moet worden gezocht, lieden, die de soci ale en economische chaos nastreven met het doel, middels die chaos, politieke winst te maken. Daarbij wordt gespeculeerd op de on wetendheid, de goede trouw van de ar. helders, wordt misbruik gemaakt van de nood, waarin ons land, door vijf jaren toegepaste roof, momenteel verkeert. Wat deert die lieden de nood van ons volk? Zij voeren bevelen uit, stellen in het wilde weg eisen, proclameren, waar zy de kans hebben, stakipgqn. Nieuw is dat niet; het is de spinrag methode van de communisten en de syn dicalisten van vóór de oorlog. Nu hebben de heren meer kans dan toen, nü heeft men de gelegenheid ons als gevolg van de oorlog in nood verke. rend volk te bespringen, zyn nood te mis bruiken. De nood van ons volk. Een kind kent die. Wij zijn sterk ver armd; wij hebben geen grondstoffen- geen machines; wy moeten een en ander elders kopen. Om dat te kunnen doen moeten wy in het buitenland lenen, dat wil zeggen, dat onze schuld steeds gro ter wordt. Hier gaat de verantwoordelykheid van de Nederlandse arbeiders spreken. Voor namelijk hün arbeid kan en zal cms volk op de duur uit het moeras van de ar moede redden. Het is geen kunst onverantwoorde loon-eisen te stellen en stakingen te proclameren; daarvoor behoeft men niet over een groot verstand te be schikken, zelfs niet over een organi satie. Brutaliteit en onverantwoorde lijkheid zijn daarvoor voldoende. Wat schieten de arbeiders ermede op vyf gulden meer loon te ontvangen, in dien huren en pryzen met meer dan ƒ5.worden verhoogd? En dat gebeurt, indien lonen en pryzen worden vrijgelaten, indien willekeurig door het gebruik van machtsmiddelen, veranderingen in de lonen worden aangebracht- Er is onder deze abnormale omstan. digheden slechts één orgaan, hetwelk verantwoordelijk kan zyn, en dat is de regering. Men Iran van mening verschillen over de politiek, die de regering ten deze heeft gevolgd en nog volgt. Maar elk Ne derlander, die de nood beseft, waarin cms land en volk zich bevinden, zal zich mo reel verplicht gevoelen de regering by haar zware opbouw.arbeid zoveel moge lijk behulpzaam te zijn. Het streven onzer Centralen blyft op het volgende gericht: De lonen zo hoog mogelijk; de pryzen zo laag mogelijk; de sociale positie zo doeltreffend mo gelijk; de toekomst zo ideaal mogelyk. De Raad van Vakcentralen en zijn vakbonden spreken, zij het geheel ten overvloede, nog eens heel nadrukkelijk uit, dat zij voortdurend al het redelijke zullen doen om de waarachtige belangen van de arbeiders doelmatig te behartigen. Verstaat nn uw taak en uw plicht: on der geen omstandigheid meedoen aan stakingen en acties, die niet uitgaan van of gevoerd worden door uw eigen vak bond. Niet alleen niet meegaan, doch gij dient u, en met alle u ten dienste staan de geoorloofde middelen, tegen zulke ac ties te verzetten. Dan dient gij uw belangen en die van nw gezinnen, dan dient ge een lands- en volksbelang van de allergrootste orde. De raad van bestuur in arbeidsza ken, het gemeenschappelijk orgaan van alle centrale werkgeversorgani saties in Nederland, heeft in verband met de thans zich voordoende ar beidsconflicten een communiqué ge publiceerd, waaraan net volgende is ontleend; (Vervolg op pagina 3)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1