VERDER ONDERHANDELEN VRUCHTELOOS Regering noemt berichten over crisis „absoluut vals" Arbeiders in electriciteitsbedrijven gaan weer aan het werk COMMUNISTEN EISEN MEER ZETELS IN HET KABINET Tal van schatten komen te voorschijn Mongoolse troepen China binnengedrongen Officiële kringen te DRIE WEGEN VAN M00K BLIJFT Besprekingen met spoorwegarbeiders zonder gunstig resultaat Voorstellen tot reorganisatie afgewezen Minister Gruber vraagt ontslag Geen bonnen voor sigaren Thans dieptepunt van vleespositie Vaak een Bijna iedere week een schat slag van tienduizenden bureaux van redactie en administratie.- Per electrische naar Brussel? Functie uitoefenen in ,,'s lands belang Radio Djokja: Oproep voor dienstplicht Het weer Taak der Slavische volkeren Ernstige toestand in Noord-Griekenland NU TSJECHOSLOWAKIJE? Geruchten over interventie door Rusland als fantastisch gekenschetst Amerikaanse nota aan ons land Voedselvoorziening bedreigd Wel andere rook artikelen Binnenkort langzaam verbetering -„Zwart nieuws" in Moskou Steun van Russische luchtmacht? Tot hoofd en hart Opnieuw de doodstraf geëist woensdag 11 juni 19 at 69ste JAARGANG No. 23869 Nieuwe mijlpaal Praags aartsbisschop over DE EERSTE DAKOTA AAN YOUGO-SLAVIë FRANKRIJKS GROTE STAKING Zenuwoorlog in Oostenrijk Verschepingen voor Duits land via Rotterdam? Vooroorlogs Joods bezit VRIENDSCHAPSVERDRAG MET INDONESISCHE REPUBLIEK SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 ^bonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 1. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt Aneta. dat in officiële Nederlandse kringen te Batavia de indruk heerst, dat de heropening van de discussie over de punten van geschil, welke na aanbieding van het republikeinse antwoord nog tussen de Nederlandse en de republikeinse opvattingen blijken te bestaan, vruchteloos zou moeten worden geacht. Uiteraard zal, alvorens aan Nederlandse zijde te Batavia tot een definitieve standpuntenbepaling kan wor den overgegaan, de situatie met de Commissie-Generaal moeten worden be sproken. Welingelichte zegslieden meenden te mogen verwachten, dat het uit eindelijk advies, dat de Commissie-Generaal aan de Nederlandse regering zal moeten overbrengen, van de thans bestaande indrukken niet zeer zal afwijken. Welingelichte woordvoerders te Bata via hebben A.P. medegedeeld, dat naar fianleiding van het republikeinse ant woord de Nederlanders zich thans voor drie wegen gesteld zien: 1. De goede diensten van een derde mogendheid te verkrijgen, om te bemiddelen in de geschillen. 2. De Indonesische kwestie voor to leggen aan de U.N.O. of het We reldhof. 3. Een beperkte militaire actie to ondernemen, teneinde de Indonesiërs tot samenwerking te dwingen. De 'best ingelichte buitenlandse Waarnemers in Batavia zijn van mening, dat gekozen zal worden tus sen de tweede en de derde moge lijkheid. De woordvoerder van de regerings voorlichtingsdienst heefj gisteren in het Wekelijks radio-commentaar over de re publikeinse nota o.m. over het incident Te Buitenzorg met de Pasoendan gezegd: Er zal een eind aan dit soort moeilijk heden komen niet juist dan, wanneer de Nederlandse troepen zich terugtrekken, ■baar wanneer de onderscheidene repu blikeinse functionarissen een andere op vatting van hun taak aan de dag zullen 'eggen." Jt De Nederlandse Spoorwegen streven er naar, allereerst die lijnen te elec- trificeren, welke ook reeds voor de oorlog geëlectrificeerd waren. Is dit geschied dan komt de electrificatie aan de beurt van de lijnen Dordrecht --Lage Zwaluwe Breda Tilburg Boxtel. Vermoedelijk zal nog dit jaar «en begin worden gemaakt met de uit toering van deze plannen. ill Belgis is momenteel slechts de lijn biltwerpen—Brussel geëlectrificeerd. Een Belgische electrificatie-commissie heeft "an de directie der spoorwegen aldaar Mannen voorgelegd om te komen tot de Mectrificatie van de lijnen Antwerpen aren en BrusselLeuvenLuik. Of 8ah een van deze beide projecten voor lig zal worden verleend, is nog niet bekend: Wanneer men in België inderdaad zou "Vergaan tot electrificatie van de lijn AntwerpenEssen, zou een electrische evbinding AmsterdamBrussel niet tot e onmogelijkheden behoren. Dit zou de *fde geëlectrificeerde verbinding tus- «b twee landen in Europa zijn. Er be- .a'*n reeds electrische verbindingen basen Italië en Zwitserland en Noor den en Zweden. Een moeilijkheid bij q« Uitvoering van genoemd project zou vanwel het verschil in stroomsterkte "hjven. In België heeft men nl. een jbderc spanning dan in Nederland en pankrijk, in welke beide laatste Ian- men. een 1500 volt gelijkstroom '«eft. Dinsdagochtend te kwart over elf gilden de sirenes en gingen de vlag gen op de brug omhoog, toen de Matste overspanning in de spoorbrug bij Baanhoek (Gem. Sliedrecht) op baar plaats was gebracht. Na ander half uur zwijgzame doch ingespannen en vlotte arbeid was dit secure karwei verricht door de geweldige bokken „Ajax" en „Heracles", die bet 60 m. lange en 220 ton zware gevaarte tot op een centimeter nauw keurig- op de peilers plaatsten. -hiermede was de 475 meter lange ^-'Ververbinding over de Beneden-Mer- -«de in de spoorlijn Dordrecht-Slie- ,recht-Gorinchem hersteld. In de rich- (hg Dordrecht ligt nu nog een spoorbrug j. er de Wantij, die eveneens bijna gereed Ij-, 10 Juli zal reeds een proeftocht over c'de bruggen gereden worden. Met het ljjSt-and komen van de belangrijke ver- ding Dordrecht-Elst-Nijmegen is dan d'hieuw een mijlpaal in de opbouw van Ij" spoorwegen bereikt. De nieuwe brug ^Maat uit acht delen. Daarvan heeft ;,eh twee overspanningen kunnen samen- ÏWm uit de resten van de oude brug, van de bodem van de Merwede zijn jMiehaald. Verder zijn vier stukken ge- /Uikt 's-GRAVENHAGE, 11 juni. Of ficieel wordt medegedeeld: In het begin van dit jaar is bevestigd, dat dr. Van Mook in October 1946 nogmaals zijn voornemen te kennen had gegeven omtrent einde 1946 ontheffing van zijn taak te verzoeken. Hieraan werd toen toegevoegd, dat Van Mook echter had medegedeeld, daartoe pas te zullen over gaan, wanneer het stadium der politieke ontwikkeling zulks mogelijk mocht ma ken. Het overleg tussen de ministers Beel en Jonkman en Van Mook, de vorige maand te Batavia gehouden, heeft ge leid tot het inzicht, dat de politieke ont wikkeling de vervanging van Van Mook thans nog niet gedoogt. Het kabinet heeft derhalve de vorige weck Van Mook verzocht, zijn functie in 's lands belang te willen blijven uit oefenen, totdat de politieke toestand hei verzoek om ontheffing vervulbaar za) maken. Radio Djokja heeft namens de repu blikeinse militaire woordvoerder omge roepen, dat alle gewezen „Heiho's" (sla- vensoldaten van de Japanners) opgeroe pen worden zich voor morgen to melden bij hun kazernes. Voorts meldt Radio Djokja, dat uit alle lagen van de bevol king gewapende hulptroepen worden ge vormd. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke trvt matige naar Oostelijke richtingen draaiende wind. Afnemen de bewolking en vrij warm. Zon 4.20—20.59, maan 1.40—12.48. „Het Slavisch ideaal is geen chauvi nistisch ideaal. De Slavische volkeren moeten, in de ware christelijke geest, bijdragen tot de wederopbouw van Eu ropa", aldus sprak Mgr. Beran, aarts bisschop van Praag, zich uit ter gele genheid van de oprichting der Tsjechi sche Benedictijner provincie en de in stallatie van de nieuwe abt van de Bene dictijner abdij te Brevnov. De aartsbisschop vervolgde: „De Sla vische volkeren zijn geroepen, een be langrijke rol te spelen bij de ontwikke ling van Europa. Ik ben overtuigd, dat de nieuwe Benedictijner provincie, welke onder de bescherming is gesteld van St. Adalbert, een grote bijdrage zal vormen bij het volbrengen van de taak, die de Slavische volkeren in de wereld hebben. Indien de Slavische eigenschappen, die tot nu toe niet geheel werden ontwik keld, gebruikt worden in de ware geest van het christendom, zullen wij bemer ken, dat de Slavische volkeren hun aan deel zullen hebben in de vernieuwing van Europa en dat zij zullen helpen het gevaar te keren, waarover de men sen in het Westen het zo vaak hebben; het gevaar dat heel Europa bedreigt." Deze verklaringen van aartsbis schop Beran zijn van het grootste belang, gezien het buitengewone prestige hetwelk hij zelfs in niet- katholieke Tsjechoslowaakse krin gen geniet. Hij was een der helden van het Tsjechisch verzet tegen de Nazi's en bracht bijna drie jaar door in him kerkers en concentratie kampen. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris, heeft medegedeeld, dat ongeregelde troepen, ter sterkte van enkele duizenden manschappen, die langs de Albanese, Joego-Slavische en Bulgaar se grenzen worden geconcentreerd, klaar staan voor een invasie. Tsaldaris be schreef de toestand als „ernstig". Gisteren werd' de eerste van de drie voor de Joego-Slavi^che luchtvaart Mij. bestemde Dakotas, die Fokkor tot ver keersvliegtuigen heeft verbouwd, op bet vliegveld Schiphol afgeleverd. Des avonds vertrok het vliegtuig van Brussel riaar Belgrado. De aflevering der overige twee toestellen zal zeer binnenkort volgen. Mgr. dr. C. J. Henningregent van het seminarie Hageveldvierde Dinsdag zijn zilve ren priesterjubileum. De jubilaris temidden van zijn familie Door het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn berichten in de buitenlandse pers, volgens welke in Tsjechoslowakjje een crisis verwacht zou worden in verband met de recente gebeurtenissen in Hongarije, als „abso luut vals" gekenschetst. Het is waar, aldus de verklaring, dat in Tsjechoslowakjje levendig is gediscus sieerd over het Slowaakse probleem De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, dr. Karl Gruber, heeft Dinsdag bij kanselier Figl zijn ontslag in gediend, nadat bekend geworden was, dat de communisten in geheime besprekingen met de kanselier een groter aantal porte feuilles in het Oostenrijkse kabinet had den geëist. In politieke kringen hadden eerder geruchten de ronde gedaan dat de Oos tenrijkse communistcnleider Ernst Fischer tegenover leden van de Christe. lijk-Democratische Volkspartij verklaard zou hebben, dat de kanselier dr. Leopold Figl zich in een geheim onderhoud be reid verklaard had de regering op brede, re basis te plaatsen door er meer com munisten in op te nemen en zelf af te treden om zich geheel aan de leiding van zijn Volkspartij te wijden. Gisteravond verklaarde Fischer, dat de aan hem toegeschreven verklaringen af gelegd waren in een particulier onder, houd met leden van de Volkspartij en informeel waren. De communistische „Volksstimme" heeft Dinsdagavond een speciale editie tj-j-, uitgegeven, de eerste in Wenen sedert de «n de oude bruggen l J bevrijding, waarin dr. Gruber wordt ge- 'let tphen- Uiteraard doet ketge doodverfd als een „Amerikaans agent", V ^er aesthet\sch aan' doch deviezen die _het nieuws heeft laten uitle|ken ook befangrijk S over geheime besprekingen tussen dr. overspanning van de. spoorbrug bij Sliedrecht werd met behulp rstei "Ajax" en Sliedrecht" geplaatst. Door het gereedkomen van deze brv van dt 1 "Aiax" en „Sliedrecht" geplaatst. Door het gereedkomen van deze brug is het ban de directe verbinding DordrechtH\jmegyi belangrijk naderbij gekomen Figl en Fischer. Het blad eiste onmiddel lijk aftreden van dr. Gruber en van het gehele „romp-kabinet". Kanselier Figl heeft Dinsdagavond in een rede voor radio.Wenen ontkend, dat hü de communistische leider Fischer zou hebben gezegd, dat hjj be. reid is af te treden. „Integendeel heb ik verklaard, dat ik op het pad van plicht en verantwoordelijkheid voor Oostenrijk verder zal gaan", aldus Figl. De kanselier zeide voorts, gezegd te hebben, dat er geen kwestie zou zijn van nieuwe verkiezingen alvorens de door de grondwet vastgestelde zittingstermijn van het parlement zou zijn verstreken. Fischer had tegenover hem verklaard bereid te zijn aan de regering deel te nemen, indien een bepaalde persoon er uit zou treden. Tevens noemde Fischer een aantal andere personen, die hij dan aan de regering wilde zien deelnemen. Hij en Fischer hadden verder economi sche kwesties besproken en Fischer was het met de regering eens, dat geen con cerns in Oostenrijk onder buitenlands beheer mogen staan. De politieke storm was Dinsdagavond nog geenszins tot bedaren gebracht. Al le partijen beraden zich nog steeds over de door hen aan te nemen houding. De mogelijkheid bestaat, dat een voor van daag uitgeschreven bijeenkomst van het parlement zai worden uitgesteld, totdat de houding der partijen duidelijk is ge worden. Het bestuurscomité van de so cialistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin geheime politieke onderhandelingen veroordeeld worden en een volledig onderzoek van de genele kwestie wordt geëist. „Slechts het Oos tenrijkse volk heeft over Oostenrijks lot te beslissen", aldus zegt de verklaring. „Wij zullen nieuwe verkiezingen eisen zodra er een waarborg bestaat, dat die verkiezingen inderdaad de vrije wil van het Oostenrijkse volk tot uitdrukking zullen brengen." Het bestuur van de Volkspartij heeft een verklaring uitgegeven, volgens wel ke er geheime besprekingen met de communisten zijn gevoerd, doch de com munistische voorstellen voor reorgani satie van het kabinet werden afgewezen De verklaring voegde er aan toe, dat geen minister zal aftreden als gevolg van communistische druk. Op een massa-vergadering heeft de communistische leider, Fischer, geëist dat het parlement een speciale commis sie voor onderzoek naar het „lek" zal instellen. Hedenmorgen vroeg is tussen een de legatie van arbeiders uit de Franse gas- en electriciteitsbedrijven en de minister van industriële productie, Robert La- coste, een overeenkomst 'tot stand ge komen, waardoor een eind gekomen is aan het loongeschil jn deze bedrijven, nadat tevoren de staking zich over ge heel Frankrijk dreigde uit te breiden. De besprekingen tussen Ramadier met vertegenwoordigers van de C-G.T. over de spoorwegstaking zijn echter volledig mislukt, daar de spoorwegarbeiders ab soluut aan de gestelde voorwaarden wil den vasthouden. Later deed de C.G.T. een nieuw verzoek om de onderhandelin gen weer te hervatten, waarbij nieuwe voorwaarden zijn gesteld, die voigens een regeringswoordvoerder niet. te combine ren zijn met de plannen van de regering, die daarom de nieuwe voorwaarden evenmin zal kunnen accepteren. In een uiteenzetting voor de nationale vergadering heeft Ramadier Dinsdag avond opnieuw de nadruk gelegd öp de vastbeslotenheid van de regering om haar gezag te handhaven en niet tot on derhandelingen over te gaan onder de druk van stakingen bij openbare dien sten. Ramadier verwierp het denkbeeld van een krachtmeting tussen de regering en de georganiseerde arbeiders, doch hij aanvaardde een meting van wijsheid, en hij deed een beroep op de wijsheid van de arbeidersklasse in dit ernstige uur. „Als op dit ogenblik de regering onder bedreiging zou weigeren de verantwoor delijkheid te aanvaarden voor het hand haven -'an haar gezag, zou dit betekenen dat wij afstand deden van de republiek," aldus Ramadier. Hij waarschuwde dat de voedselvoorraden in Parijs binnen een paar dagen uitgeput zouden kunnen zijn en dat het kolenvraagstuk in vele fa brieken acuut wordt. Ramadier waarschuwde voor het cri- tieke punt in de spoorwegstaking, wan neer de fabrieken te kort aan steenkool zullen krijgen en d© voedseldistributie gedesorganiseerd zal worden. Deze be zorgdheid wordt klaarblijkelijk gedeeld door het vakverbond der spoorwegarbei ders, dat een dringend beroep op de stakers heeft gedaan om de voedselbe- voorrading te verfbkeren. Uit de havensteden komen berichten, dat vis op de kade ligt te bederven en in verschillende provinciecentra hebben de stakers geweigerd fruit te vervoeren. De minister van vervoer, Moch, heeft het parlement medegedeeld, dat hij be schikt over een grote reserve vracht auto's en chauffeurs. De socialistische fractie heeft, volgens een communiqué, zonder voorbehoud en eenstemmig het energieke optreden van het ministerie van openbare werken en transport, in de huidige moeilijke om standigheden, goedgekeurd. Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken hoopt binnenkort een nota te zenden aan Nederlaud en België, waarin wordt voorgesteld een bijeenkomst te houden van des kundigen op het gebied van het transportwezen, om een plan samen te stellen voor de omlegging van be paalde Amerikaanse verschepingen, bestemd voor Duitsland, via Rot terdam en Antwerpen. Autoriteiten van de Amerikaanse de partementen van Buitenlandse Zaken en Oorlog stellen op het ogenblik het stand punt van de Amerikaanse regering tot in bijzonderheden vast. Daarna zal wor den voorgesteld besprekingen te houden in Brussel en Den Haag, waarschijnlijk nog in Juni. Ged. Staten van Limburg stellen voor, dat de provincie een subsidie van f 10.000 zai verlenen in de aankoopsom van kasteel Neer- canne. De eerste gasten van het jubilerende Studentencorps der Amsterdamse Universiteit, bestaande uit een Engelse delegatie, werden aan het Centraal Station feestelijk ingehaald en dat het standpunt van sommige func tionarissen van de Slowaakse democra tische partij verschilt van dat van an dere partijen, speciaal waar het de kwestie van zuivering der democratische partij van aanhangers van wijlen Mgr. Tiso betreft. Dergelijke kwesties had den, volgens het ministerie, echter niets van doen met de gebeurtenissen in Hon garije en elders. Veronderstellingen over plannen tot interventie door de Sovjet- Unie werden „fantastisch" genoemd en waren ofwel te wijten aan algeheel onbe grip omtrent de betrekkingen tussen Tsjechoslowakjje en de Sovjet-Unie, of wel aan kwade wil. Even absurd werden genoemd de geruchten over plannen tot het onwettig verklaren van de democra tische party. Naar wij vernemen, zuilen morgen bonnen worden aangewezen voor vijf rantsoenen sigaretten of kerftabak. Op deze bonnen zuilen geen siga ren mogen worden afgeleverd. Op een druk bezochte vergade ring van slagers, di^ te Maastricht werd gehouden, heeft de heer De Ruyter. directeur van het bureau van de R.K. Ranze bond voor Sla gerspatroons te 's-Gravenhage, uit voerig de stand van Nederlands vleespositie besproken, waarbij hij mededeelde, dat men in de loop der komende maanden uit het diepte punt van thans zal zijn gekomen. Spr. verwachtte, dat men van het huidige vleesrantsoen van 1*6 ons vlees per week per hoofd, geleidelijk zou kunnen komen tot a 4 ons op het einde van 1947. Daartoe zal de binnenlandse veestapel op peil moeten worden gebracht. Want Nederland moet een einde maken aan de zeer kostbare vlees-import, waarmee men tot nu toe het vleesrantsoen wist te handhaven. De heer De Ruyter zeide voorts, dat het Nederlandse slagersbedrijf een zeer ernstige crisis wacht, tenzu de 11000 slagers-vakgenoten zich hecht aaneen sluiten tegenover de coöperatie, maar vooral tegen de vleeswarenconcems. Voor alles dienen de slagers hun eigen vrije vakbond in het kader van een hech te middenstandsbeweging sterk te ma ken, waardoor, aldus spr.. tevens de on gewenste vakgroep verdwenen zou. „Pagina's van het door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken uitgegeven tijdschrift „America" worden in de Sovjet-Unie op de zwarte markt verkocht", aldus Marshall in zijn betoog tegen de voorgenomen be zuiniging op de uitgaven voor de Voorlichting overzee. De generaal wilde niet horen van de voorgeno men bezuinigingen on ivee.s op het zeer grote belang van dit soort nieuwsvoorzieningj Egypte heeft gisteren te Cairo een vriendschapsverdrag gesloten met de In donesische republiek. De schatgraver: van Amsterdam, de Vermogensopsporingsdienst, heeft weer eens raak gegrepen. Uit de kei" der van het Nederlands Israëlietisch Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizers gracht bracht men Dinsdag een grote collectie koper- en zilverwerk te voorschijn, ten dele waardevol antiek. Het wa$ een moeizaam werk, want Het Chinese centrale nieuwsbureau heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat troepen uit Buiten-Mongolië de pro vincie Sinkiang binnengedrongen zijn. De Mongolen zijn snel 360 K.M. opge rukt, terwijl vier vliegtuigen met Sovjet emblemen voor de trocpen uit militairen en burgers bombardeerden en mitrail leerden. Onofficiële woordvoerders in Nan king verklaarden, dat het door de iso latie van Sinkiang voor de regering on mogelijk was, voldoende troepen te zen den, om aan de aanval het hoofd te dieden. In New York werd er aan herinnerd, d#t de aanvrage van Buiten-Mongolië voor het lidmaatschap van de V. N. in Juli behandeld zou worden. Tijdens be sprekingen in de Veiligheidsraad, welke vorige zomer plaats hadden, kwam aan het licht, dat Buiten-Mongolië slechts buitenlandse betrekkingen onderhield met één land, n.l. Rusland. China heeft Buiten-Mongolië 1 Januari 1946 erkend als een onafhankelijke republiek, nadat tijdens een plebisciet was komen vast te staan, dat de bevolking practisch met algemene stemmen de onafhanke lijkheid wenste. De waarde van een mens wordt I niet bepaald door de stoel waar hij op zit J de kelder stond sinds de oorlog in het verlaten ziekenhuis onder water. De aanwijzingen waren echter zo positief, dat vakkundig personeel van de aannemer J. L. Barends, in opdracht van de dienst, de kelder droog legde, waarna het onderzoek spoedig tot resultaat leidde. In een der keldergewelven werd achter een speciaal daartoe gemet seld en zorgvuldig gecamoufleerd muurtje een bergplaats gevonden, waaruit een groot aantal voorwer pen te voorschijn kwam, die hier door Joden vóór hun transport naar Duitsland waren verborgen. Een der vele vondsten, welke de dienst ge regeld in Amsterdam doet, op zol ders en in kelders, achter muren en in de ffond. En niet het minst bfj goede buren en verre vrienden, die het nog altijd voor de joden „be waren": van aangifteplicht hebben zij nooit gehoord. Maar de Vermogensopsporingsdienst kent zijn Pappenheimers. Mannen als brigadier Van Leusden en agent Loae- wüks, onder de oorlog actieve leden van een knokploeg, weten waar zy zoeken moeten. Vaak ook bij „goede vaderlan ders", die na veel verdienstelijk werk toch voor de verleiding bezweken en wat hun door Joden, in de hoop op be houden terugkomst, werd toevertrouwd, of eenvoudig weg uit de verlaten wo ningen „gepulst", zoals de massale roof naar de beruchte verhuizer Puls werd genoemd, onder rich hielden. Nu stonden zy hier, de beide speur ders, in het N.I.Z., de een in overall, met de hun toegevoegde vaklieden, moei zaam te voorschijn gekropen uit een lage, donkere keldergang, een loze ruim te voor leidingen, waar rij na enig ije- ken de bergplaats hadden gevonden en geleegd. Aangetast en half verteerd van het water, overdekt met modder en drek, lag de „buit" aan hun voeten en bood een jammeriyke aanblik. Voor werpen van waarde en rommel bleken inderhaast bijeen gesmeten, deurknop pen zo goed als oude koperen en zilve ren preciosa, een rookstandaard en een parapluiebak, een fraai antiek offer blok. Alles vuil en afzichtehjk, maar dat ooit geleefd en geglansd had en bijge dragen tot menselijk geluk. De para pluiebak was van de directeur van het ziekenhuis, weet men toevallig. En waar en M' wie zou dat kostelijk kannetje hebben geprijkt? Al deze stomme ge tuigen van zo abrupt gewijzigd mensen lot gaan thans naar het gebouw van de dienst, aan de Herengracht, en ko men, na zorgvuldig geregistreerd te zijn, ter beschikking van het Beheersinstituut. (Vervolg op pagina 4) De 29-jarige student Jan Ale Visser te Groningen, tegen wie 15 April de dood straf was geëist wegens het doden van een drietal Sneker burgers en het le- vensgevaariyk verwonden van de tegen woordige burgemeester van Sneek. stond Dinsdag opnieuw terecht. Het Hof had een psychiatrisch onderzoek gelast. De conclusie van het rapport luidde, dat verdachte volkomen toerekeningsvatbaar moest worden geacht. De procureur-fis caal eiste daarom opnieuw de doodstraf. De toegevoegde verdediger mr. F. C. Stoop refereerde zich op grond van dit rapport aan het oordeel van het Hof. De Groninger kamer van het Bijzonder Gerechtshof had" verdachte reeds 3 Maart jl. ter dood veroordeeld wegens bovengenoemde feiten. Tot de voornaamste wyrigingen in de weekstaat van de Ned. Bank per 9 Juni behoorden een inkrimping van de bank- biljettencirculatie met f 17.4 millioen lot f 2.746.7 millioen. een stijging van de goudvoorraad met f 1-75 millioen tot f 523.33 millioen en een daling van de deviezenvoorraad met f 10.4 millioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1