Uitvinding van „Fabrykant" Soetens kwam vijftig jaar te laat „Railroutes"tassen Amsterdam en de Spaarnestad Sport uit Haarlem en omgeving De Beverwijkse plannen van Beijnes Lagere eisen in Vrij-Nederland-zaak H. J. L. Klein Schiphorst AGENDA" Gewonde militairen uit Indië Het wachten is op een bouwvergunning Voorlopig programma Haarl. Sportweek Tegen verdachte B. is nog een derde zaak aanhangig gemaakt Brood en haring voor delinquenten VRIENDSCHAP TUSSEN V.S. EN CANADA Truman over plan tot hulpverlening velsen-noord WOENSDAG 11 JUNI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING SCHOENENBONNEN Volksconcert H.O.V. Zanguitvoering Van rokers en kleermakers Burgerlijke Stand Ridder in de Orde van de H. Gregorius K. C. DONSEN t i MGR. HENNING'S ZILVEREN FEEST Luisterrijke viering STORK LEVERT DEVIEZEN CONCURRENTIE VOOR DE „IJZEREN BAAN" JE JUS Een succes T.Y.B.B.O.N.A. Post tegen telefoon Haarl. R.K. Dam genootschap Nat. atletiekwedstrijden RKSV Velsen Zware nederlaag H.P.C. Brandweer-wedstrijd Waterpolo Alles tevergeefs Vreemde practijken in twee kampen HALF JAAR VOOR TEXTIEL- SMOKKEL Vrijdag in Amsterdam GRATIE VERLEEND Loon- en arbeidsvoorwaarden aan de papierfabrieken R.K. Fabrieksarbeiders IJMUlDEll Kath. Vrouw op excursie ZANDVOORD Burgerlijke Stand LUSTELOZE MARKT prr De Beverwijkse plannen van Beij nes verkeren niet meer in een begin stadium en zullen, naar de heer Beijnes op een persconferentie mede deelde, binnen 3 a 4 jaren verwezen lijkt worden. De directie heeft door de bekende ar chitecten Merkeibach en Karsten te Am sterdam de nieuwe fabriek, die aan de Munnikenweg verrijzen zal, laten ont werpen. In contouren is het plan dus reeds uitgewerkt. Een bouwbureau door personeel van Beijnes gevormd, bestu deert de plaatsing van machinerieën in het door de architecten ontworpen be drijf, dat uit twee gescheiden afdelingen bestaat, één voor de bouw van de trucks en de wagens zelf en één voor de ver dere aankleding. De directie wacht op een bouwvergun ning van het Rijk om met het werk te kunnen beginnen. Met het gemeen tet«éetuur van Bever wijk en O. W. wordt voortdurend con tact onderhouden. Het is de bedoe.mg van het Beverwijk se bedrijf een modvi-wagonfabriek te maken, die zeer laj-jem zal zijn uitge- ïust Ruim 600 man zunen er werk vin den Van 12 t/m 21 Juni zullen in „De Vleeshal'' schoenenbonnen worden uit gereikt. In aanmerking komen: Personen,wier T. D.-nummer eindigt op het cijfer 3 en in het cezit zijn van een inlegvel, waaraan zich nog de bon 612 bevindt. Kinderen, geboren in Augustus 1946 komen onmiddellijk voor een schoenen bon in aanmerking, ongeacht het cijfer van hun T. D. In de maand, waarin zij hun eerste verjaardag vieren, komen zij evenwel niet opnieuw voor een bon in aanmer king. Kinderen, geboren op 1 September 1946 of later, mag geen bon worden ver strekt. Kinderen, geboren in Juni van een der jaren 1932 t/m 1945, komen even eens volgens onderstaande lettennde- ling, voor een extra schoenenbon in aanmerking. De letterindeling is als volgt: 12 Juni A t/m C, 13 Juni D t/m P, 14 Juni G en H, 16 Juni I t/m K. 17 Juni L t m N, 18 Juni. O t/m R, 19 Juni S t/m V, 20 Juni W t/m Z, 21 Juni na-uitreiking. Geopend voor het publiek Maandag t/m Vrijdag van 8.3012.15 en van 14 16.45 uur, des Zaterdags van 8.30—12.15 uur. Dit uitgestelde Volksconcert mocht zich in een bijzonder grote belangstelling verheugen, en het is bovendien uitmun tend geslaagd. Kees Hartvelt heeft met zfjn musici een avond gegeven van ge zonde en accurate musiceerkunst, waar van een prachtig gespeelde Vijfde Sym- phonie de apotheose vormde.' Met de ouverture Obéron van Carl Maria von Weber werd geopend: de in leiding was zeer contrastrijk met het opgewekte, pittige hoofddeel en slot. Tineke de Slmidt, de dochter van een onzer bekende stadgenoten, veroverde het publiek met haar temperamentvolle en zeer muzikale voordracht van Franck's Variations Symphoniquis. Een zeer knappe prestatie van een veelbelo vende jeugdige pianiste. Wel was haar aanslag 'n enkel moment nog wat zwak tegenover het op volle kracht spelend orkest, maar voordracht en techniek vleier. zeer te loven, bij deze werkelijk pittige en onbevangen interpretatie van het werk. Tschaikowsky's Vijfde boeide na de pauze van begin tot einde door de waarlijk effectvolle weergave, welke Hartvelt en de zijnen er aan gaven. Het geheel was zeer fraai van stemming en alle instrumentalisten gaven zich ge heel aan de niet lichte taak. de veel vuldige wisseling van stemming soepel te doen verlopen en Kees Hartvelt wrist een zeer fraaie klankkleur te bereiken, met grandioze en indrukwekkende finale. Een ovationeel applaus beloonde Hart velt en zfjn musici voor deze glansrijke prestatie, wraarin hij het gehele ensem ble terecht liet delen. We zijn benieuwd naar het van opzet moderne volksconcert, dat Vrijdag a.s. het seizoen zal besluiten. J. Scheepens. Met de repetities voor de massale zanguitvoering van de Haarlemse feest- week is Dinsdagavond in de Doelen een begin gemaakt. Gezien de korte tijd van voorbereiding en het uitgebreide pro gramma („Zó zong de Gouden Eeuw" en een reeks Haarlemse bloemenliederen) wordt een oproep gedaan op de zange ressen en zangers om hun medewerking niet uit te stellen en de repetities ge regeld te bezoeken. De eerstvolgende re petitie is Donderdagavond 8 uur. In samenwerking met ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen heeft cte Economische Recherche proces-verbaal op gemaakt tegen acht personen, diezichlp Haarlem sinds geruime tijd bezig hiel den met zwarte handel in Belgische shag, welke uit Brabant werd aangevoerd. Vier van deze acht personen zijn voor de Of ficier van justitie geleid. Ongeveer 3C k.r. Belgische shag en een bedrag van f1 360 werden in beslag genomen. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt tegen een Heemsteedse kleermaker, die herencos- tuums zonder inlevering van punten af leverde voor prijzen, variërende van f325— tot f345,—. Ook de koper3 zijn geverbaliseerd, terwijl ongeveer 20, cos- tr.ums in beslag werden genomen. Getrouwd: W. Dijs en C. Visser; P Smit en A. J. Vermeer; P- Slagter er» H. C Brouwer. Geboren: A. A. Ligtvoet—v. Maas, z; M. J. Kuiper—v. Twuijver, z; J. J. Smit- v. Essen, z; M. M. A. Moorer—Mersman, z; M. VeltmanNijman, z; C. Terol— Krikke, z, A. v. Barenv. Huis, z; C. F. Kerkman— v. d. Ham, z;J. P. Belles— v. d. Genugten, z; H. P. v. Loenen v. d. Aardweg, d. Overeden: N. H. Akkerman—Possel, 51 Kamperlaan; H. A. M. Hijmensen, 59 j Rollandstraat; K. C. Donsen, 74 j., Emostraat; C. v. Leeuwen, 72 j., Antho- niestraat; C. Mulder, 5 m., Ripperdapark; J. E. E. v. BemmelBenit, 63 j-. Klever laan: H- v. Uiitert. 51 i.. Piinboomstraat. Het Haarlemse bedrijf, dat geen mogelijkheden tot uitbreiding biedt en zeer ongunstig is gelegen, zal na de overplaatsing naar Beverwijk ge heel worden opgeheven. Wat het personeel betreft, is de direc tie van oordeel, dat zeker de ouderen er de voorkeur aan zullen geven in Haar lem te blijven wonen. Dit levert bij nor male treinenloop geen bezwaar op. Wel zal Beverwijk bij de woningbouw reke ning moeten houden met de vestiging van deze industrie. Het heeft Z. H. de Paus be haagd de heer H. J. L. Klein Schiphorst te Haarlem te be noemen tot Rid der in de Orde van de H. Gre gorius. Fasitoor Wennen, advi seur van de'Ne- derl. Kath. Bond van Bouwpa- troons, heeft deze verheugende onderscheiding aan de algemene voorzitter van deze organisatie medegedeeld. Naar wij vernemen zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de versierselen aan de nieuwe ridder uitreiken. De heer Klein Schiphorst heeft voor de organisatie van de Kath. Bouwpa- troons, met welke hij zijn zilveren jubi leum onlangs vierde, grote verdiensten verwerven. Na een slepende ziekte is nog plotse ling overleden de heer K. C. Donsen. oud-voorzitter van de R.K. Woningbouw vereniging St. Bavo (Haarlem-Oost). Het is bekend, dat de heer Donsen zeer veel voor de volkshuisvesting heeft ge werkt en de bouwvereniging zijn beste krachten gaf. Hij was zeer goed bekend met de noden der bewoners. Zij vonden een warm vriend in hem, die hen met woord en daad bijstond. Ook op lief dadig terrein was de heer Donsen werk zaam. Hij was lid van de St. Vincentius- vereniging en van de conferentie van St Jan. Hij gaf zich aan het werk der bibliotheek van de Vincentiusvereniging aan de Hagestraat. Ook de Kath. Arbei dersbeweging verliest in hem een ijverig werker. Zijn nagedachtenis zal bij velen in hoge ere blijven. Morgen wordt in de parochie van St. Jan om 6.45 en 9.30 uur de gezongen Requiem opgedra gen. Hedenavond 7.45 uur is er Rozen kransgebed voor zijn zielerust ook in de parochie van St. Jan. De R. K. Handelsreizigersvereniging „St. Christoffel" kwam dezer dagen in vergadering bijeen. Nadat de heer Sam son een kort verslag had gegeven over de jaarvergadering, hield de voorzitter een interessante causerie over het on derwerp: „Machine, vriend of vijand van de mens". Op ons bureau Smedestraat 5 ligt de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Nieuw Holland", welk schip vermoede lijk 19 Juni in Amsterdam aan zal komen. Sedert Zaterdag 29 Maart 1947 bevindt zich aan het bureau van politie in de Smedestraat een herearijwiel, merk Fon- gers in zeer goede staat verkerend, met luchtbanden, hetwelk onbeheerd voor een winkel alhier werd aangetroffen. Maandag 16 Juni zal de heer E. Ver- wer, notarisklerk, 25 jaar in deze functie werkzaam zijn. Bioscopen: Kembinandt: Carnegie Hall (alle leeft.). Cinema Palace: Afspraakje om 5 uur (18 jr.). City: Het recht van de sterkste (18 jr.). Spaarne-theater: Dak lozen (volw). Allen 2.30, 7 en 9.15 u. Apotheken; De avonddiensten worden tot 14 Juni waargenomen door: fa. Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378. Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 28320. Ziekenvervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11190 en Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400. Beide dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsthandel Leffeiaar; Schilderijen Oor Dik en Ceramiek Groeneveldt (t.m. 14 Juni). Tekeningen Pierre Samuelson. DONDERDAG 12 JUNI Stadsschouwburg: Comedia met genslyceum", 8 u. Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 u. „Jon- Het zilveren priesterfeest van Mgr. dr. C. J. Henning, regent van „Hageveld", is. zoals reeds in het kort gemeld, met alle luister gevierd. Bij de plechtige Hoogmis, die gister morgen met pontificale assistentie van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers door de jubilaris werd opgedragen, waren o.a. aanwezig het voltallig Kathedraal Ka pittel, jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester van Heemstede en wethouder J. van Lent. Het studentenkoor o.l.v. de weleerw. heer Th. Straathoff zong de „Missa in honorem Sanctae Caecilia" van Von Wöss, terwijl na de H. Mis een der studenten het 3e orgelchoraal speelde. Aan het ontbijt heeft de Vicaris-Ge neraal van het Bisdom, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, uit naam van de geeste lijkheid ondercouvert een bedrag aan geboden tot opluistering van de kapel. Bij de feestelijke receptie in de aula bood de heer W. A. Simonis uit naam van de ouders der studenten eenzelfde geschenk aan. De weleerw. heer C. P. M. Holt- kamp overhandigde namens het college van leraren het bedrag voor een Paas kandelaar. Tot besluit van de dag voerden stu denten in de aula „Het leven is een droom" op, een mysteriespel van Cal- deron. Kapel en aula waren fcrachtig versierd door de firma Van Empelen uit Heem stede, terwijl de decoratieve aankleding op artistieke wijze belangeloos was uit gevoerd door de firma Randoe te Haar lem, waardoor Hageveld met nog meer recht de naam van „Porta Coeli" voor zich kon opeisen. Naar wij vernemen, heeft Stork's Ap- paratenfabriek te Amsterdam, dochter onderneming van de Machinefabriek Stork te Hengelo, een order ontvangen voor de bouw en installatie van tien palmoliefabrieken in West-Afrika. De ge bouwen zullen geheel van ijzer worden opgetrokken, terwijl de eerste fabriek na anderhalf jaar en de laatste na twee en een half jaar bedrijfsklaar zullen zijn. Deze order is zeer belangrijk voor de versterking van de deviezenpositie van ons land, want de fabrieken worden ge heel voor buitenlandse rekening gebouwd in de meest moderne en volledige uit voering en zullen onder leiding van Nederlandse werkkrachten worden ge monteerd. Op de Zijlweg zat een jongeman in bewusteloze toestand voor een perceel. Het bleek oen 17-jarige leerling van het Lyceum te zijn, die per rijwiel op de Zijlweg had gereden naast een andere scholier en toen met het stuur verward raakte. Met een zware hersenschudding is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 12 Juni des namiddags van 34 uur door George Robert luidt: Balletto del granduca, J. P. Sweelinck; Toccata, Adagio et Fuga C gr. t., J. S. Bach; Kleines har- monisches Labyrinth, J. S. Bach; Suite du premier ton, L. N. Clérambault, Grand plein jeu, Fugue, Duo, Trio, Basse et Dessus de Trompette, Reclts de Cromorne et de Cornet séparé. Dialogue sur les grands jeux; Ricsr- care, Andries de Braai; Toccata, C. F. Hen driks Jr. Een uitvinding moet precies op tijd komen. Er zijn uitvindingen, die te vroeg kwamen, en daardoor geen succes gehad hebben; en er zijn uit vindingen, die te Iaat kwamen, en daardoor in zekere mate belachelijk zy'n geworden. Tot de laatste soort behoort de uit vinding van de heer Soetens. Ware Soetens vijftig jaar eerder met zijn denkbeelden gekomen, dan was hij wellicht een beroemd man geworden, en dan zou heel Eiiropa vermoedelijk overdekt zijn met zijn railroutes. Juist honderd jaar geleden, in 1847 heeft de uitvinder van deze nieuwigheid een belangrijke poging gedaan, zijn ideeën tussen Amsterdam en Haarlem te verwerkelijken. Wie was Soetens? Soe tens, geboren in 1800, woonde o.a. in Amsterdam, Brussel en Den Haag. Hij noemde zich „Fabrykant". Hij was de schrijver van vele artikelen in weten schappelijke tijdschriften en schreef zelfs een werk van meer algemene aard van 4000 pagina's! Maar het belangrijkste terrein van zijn werkzaamheden lag op het gebied van het „tramwezen", zo ver telt Dr. J. M. Fuehs in „Nieuw Spoor". Vier en veertig jaar oud kwam hij het eerst te voorschijn met zijn denkbeelden, waarvoor hij tot zijn dood zou vechten. Hij schreef toen een brochure over de ijzerbanen en het asphaltspoor in de straatweg tussen Amsterdam en Haar lem. Tevens vroeg hij een concessie aan om over te mogen gaan tot de bouw van dit spoor. De requestrant stelde zich voor, de afstand van twintig kilometer tussen beide steden in precies vijf kwartier af te leggen. Wagens voor achttien passa giers, getrokken door een paard, zouden zich bewegen over twee stroken asphalt, waartussen een schelpen baan lag, waar op de paarden zoudenv draven. De baan zou worden aangelegd op de berm van de straatweg. Het voortbewegen van de wagens op deze harde weg zou bijkans geen kracht vorderen. De paarden zouden onderweg viermaal verwisseld worden. Aanvankelijk scheen het, of Soetens succes zou hebben. Hij kreeg dJ beno digde concessie. En de pers leek hem welgezind. „Wij kunnen niet anders dan hulde brengen aan de ontwerper en ver dediger, die aan deze zaak alles, wat hij bezat, ten offer bracht," schreef een blad uit die dagen. „Jammer is het echter, dat het ge noegen deze zo wenselijke communicatie tot stand te zien komen, onmiddellijk wordt verbitterd door het denkbeeld, dat door de Hollandse IJzeren baan aan zienlijke verliezen zullen worden gele den, want wij doen ons hier de vraag, welke reiziger vindt zoveel behagen in de ijzeren baan, dat hij dit middel van vervoer zal blijven prefereren, wanneer hij voor 45 cent in 6611 onomvalbaar en gesloten rijtuig, op elastische kussens gezeten, niet van poort tot poort, maar van de Dam te Amsterdam to^ op de Grote Markt te Haarlem, dagelijks vijf tien maal heen en terug de overtocht kan maken, zodat de ijzeren baan het ten slotte zal moeten opgeven en bewijst dit des te meer, dat de spoorweg alleen maar bestaansredenen heeft op lange af standen." Ook de gemeenten stonden welwillend tegenover het plan, want Soetens kreeg vergunning om in de wegen zijn asphalt spoor te leggen en de benodigde gebou wen te plaatsen. Maar één ding man keerde hem nog: Geld. Donderdag 3 Juli 1921 u. optocht. De deelnemers melden zich op het bu reau Lichamelijke Opvoeding op het stadhuis; 19—19.30 u. volksdansen op de Grote Markt. Vrijdag 4 Juli 19—21 u. tumdemon- straties op drie pleinen; 1921 u. zwem wedstrijden. Zaterdag 5 Juli 13 uur roeiwedstrijden Z.B. Spaame; 14 uur wandelmarsen; 16 uur stedenkorfwal wedstrijd Haarlem- Den Haag; 15 uur kaatswedstrijd op het sportterrein aan de Kleverlaan Vermoe delijk komen 1ste klas kaatsers uit Zaandam. Intern, tenniswedstrijden Haarlem-Derby. Schaakwedstrijden. Zondag 6 Juli intern, tenniswedstrij den; 1016 uur kanowedstrijden om de Nat. kampioenschappen Z.B. Spaame. Invitatie zeilwedstrijden Mooie Nel. On derlinge roeiwedstrijden ZB. Spaame; 11 uur Intern, cricketwedstrijden Haar lem—Derby aan de Spanjaardslaan; 14 uur Intern, wielerwedstrijden m.mw. van renners uit Derby; 20 uur tafel- wedstrijden Kleine Houtweg; 20 uur sportbal in het Gem. Concertgebouw met medewerking van twee dansorkesten. Maandag 7 Juli 1921 uur tumde- monstraties op openbare pleinen; 19 u. Intern, bokswedstrijden Haarlem-Derby Gem. Concertgebouw. Dinsdag 8 Juli 11 u. Intern, cricket- wedstrijden Donkere laan; 15 uur poli- tievoetbalwe<jstrijden E.D.O.-terrein; 19 uur propagandazwemfeest Kleverlaan; 19 uur athletiekwedstrjjden. Woensdag 9 Juli 11 uur Intern, cricket wedstrijden Spanjaardslaan; 1919.30 u. krachtsportdemonstraties Kleverlaan; basketball demonstratie S. C. Haarlem- A.M.J.V. A'dam; 20.10 u. handbalwed strijd 19 uur honkbalwedstrijd E.D.O.- terrein. Donderdag 10 Juli sluitingavond E.D. O.-terrein: 19—19 30 athletiek; 19 30— 20.05 uur voetbal; 20.0520 25 athletiek; 20.2521 uur voetbal; 2121.30 uur mas sale tumdemonstratle. Het elftal van Haarlem gaat Zondag de reis naar Helmond ondernemen om er te spelen tegen een plaatselijke combina tie. De roodbroeken zullen in deze wed strijd enkele nieuwe spelers tetsen. Voor de promotie-wedstrijd TYBB ONA, welke a.s. Zondag op het EDO- terrein wordt gespeeld, is het elftal van TYBB als volgt samengesteld: Huch- tenburg, De Wildt, Huneker, v. d. Vlugt, Smit, v. Leeuwen, v. Berkel, Snoeks, v. Riel, Vessies, v. Turnhout. Het medespelen van Smit, die Zater dag j.l. tegen Musschen een knie-bles sure opliep, is echter nog onzeker. Jaarlijks wordt tussen elftallen van de Haarlemse Post en Telefoon een voetbalwedstrijd gespeeld om een wis selbeker. Ditmaal staat deze wedstrijd in het teken der liefdadigheid en wel ten bate van de oorlogsslachtoffers der P.T.T. De wedstrijd wordt a.s. Vrijdag avond gespeeld op het EDO-terrein, dat belangeloos voor dit doel beschikbaar is gesteld. De directeur der P.T.T. te Haar lem, de heer Smit, zal de aftrap doen er de Haarlemse Postfanfare verleent haar medewerking. Met vliegende vaandels en slaande trom vertrekt de Postfanfare tegen zeven uur van het Frans Halsplein naar het EDO-terrein. De uitslagen van de gespeelde wed strijden luidden: J. KoopmanC. Stijn- man 02i A. Masteling—A. Galama o.f.m. afg.' Th. van WortG. Kraak 20, G. HesselmanC Mul 11, J. GroenA. J. Joosten 02, M. Herben— J Koopman afg. In het kader van het 25-jarig bestaan van de R- K. Sportver. „Velsen" zal de afdeling athletiek op Zondag 22 Juni op het sportterrein aan de Kweekerslaan nationale athletiekwedstrijden houden voor dames en heren. Aan de dameswedstrijden nemen deel: De Bataven (Leiden), A.L.O. (Rotter dam), Ambon (Amsterdam) en I.E.V. (Velsen). Vrouwelijke deelnemers kunnen zich opgeven bij mej. G. Schouten, v. d. Von- dellaan 41; mej. R. Heynen, Hofdijkiaan 23; G. Hof, Platanenstraat 2; mevr. A. M. Winkel—v. d. Berg, v. Dalenlaan 23. Het programma voor de herenwedstrij - den omvat o.m. kogelstoten en discuswer pen, hoog- en verspringen, speerwerpen en hardloopwedstrijden. Voor de invita tienummers zijn verschillende bekende athleten uitgenodigd, o.a. van A.A.C. (Amsterdam), Suomi (Velsen), H.A.V. (Haarlem) en Blauw-Wit (Amsterdam). Het was waterpolo van klasse, dat men gisteravond van het SVH-team te zien kreeg. In de eerste helft kon HPC zich tegen het zo perfect gespeelde en listige combinatie-spel staande houden, had zelfs kans gezien uit een straf- worp van Mauritz de leiding te nemen, doch van Dommelen maakte gelijk. Na de hervatting bleek eerst wat Tordoir cs. wel in hun mars hadden. Flitsend spel bracht, door van Dommelen en Snoeks (2x) de stand op 14, waarna de debacle zich voltrok uit doelpunten van Charles Toirdoir, Snoeks en Polfliet: 1—7. Het was de grootste nederlaag, welke HPC ooit als hoofdklasser leed. In de eerste klasse won DWR met 5—2 van Nereus en DWR 2 met 3—2 van DJK 2. De dames-reserves verloren met 21 van ADZ 2. Zaterdag 21 Juni a.s. organiseert de kring Haarlem der Nederlandse vereni ging van brandweercommandanten een brandweerwedstrijd op 't sportveld aan de Nic. Beetslaan te Zandvoort. Aan deze wedstrijd zullen deelnemen alle brand weercorpsen uit Haarlem en omgeving. De winnaar zal uitkomen in de geweste lijke wedstrijden welke later in Zaandam zullen worden gehouden. Uitslagen van de in de waterpolocom- petitie van kring Haarlem gespeelde wed strijden: D.W.T. 3—H.PC. 2 (dames) 0—0, D.W.R.—H.V.G.B. (meisjes) 2—4, D.W.R.—H.V.G B. (jongens) 1—2, Haar lem 2—H.V.G.B. -2 (dames) 0—5, H.Z.V. 2D.W T. 3 uitgesteld, H.P.C.—Haarlem (jongens) 0—11, H.P.C. 4—Haarlem 4 3—1, H.P.C. 5—HVG.B. 5 1—0, D.W.T.— D.W.R. (jongens) uitgesteld. V.ZV.— H.V.G.B. (jongens) 0—7, V Z.V. 3— H.V.G.B. 4 1—4, HP.C. 2Haarlem 2 (dames) 1—3, H.Z.V. 1—V.Z V. 2 (dames) 04. Opnieuw vastgestelde wedstrijden: Zeshonderdduizend gulden waren er benodigd, en Soetens begon nu zijn po gingen, dit bedrag bij elkaar te krijgen. In de eerste plaats hield hij tentoon stelling met zÜn model. Talloze Amster dammers en Haarlemmers kwamen een zeer verkleind ontwerp van zijn wagen in ogenschouw nemen. Brochures wer den alom rondgezonden; besprekingen met bankiers volgden en tenslotte ging Soetens zich tot het publiek wenden door middel van voordrachten. Hij moest wel spoed achter de zaak zetten, want vol gens zijn concessie moest he^ spoor op 1 September 1847 in volle werking zijn. 1847 was een spannend jaar voor Soe tens. Er deden dreigende geruchten de ronde. De spoorweg was reeds doorge trokken tot Rotterdam, en de lijn Am sterdamUtrechtArnhem was alreeds in exploitatie. Zouden zijn rails nog een kans maken? Zouden er geldschieters genoeg zijn. die hem vertrouwen gaven? Soetens zelf bleef vol optimisme, tenmin ste in zijn uitingen! Als er verschillende aanvallen op hem worden gedaan, plaatst hij een ingezonden mededeling in de couranten, die hij eindigt met de opmerking: „Wij gaan dus met onwan kelbare moed verder voort, deze zaak met overtuiging ten spoedigste in exploi tatie te brengen." De datum van 1 September verstreek en er lag nog geen stuk van zijn rail route in der weg. Maar Soetens zette door. Hij trok naar Haarlem en beiegde daar een openbare vergadering om zijn plannen uiteen te zetten. Volgens zijn mededelingen heeft deze voordracht, ge houden in tegenwoordigheid van een talrijk en uitgelezen publiek, de unanie me en ondubbelzinnigste goedkeuring weggedragen. „Een eenvoudige rekensom leert, dat een enkele reis per trein tachtig cent zal kosten, maar per asphaltspoor zal men voor tachtig cent heen en terug kunnen reizen! En wie zal er nog aan denken, het reisje per spoor te manen? De financiële uitkomsten zullen enorm zijn. Het asphaltspoor zal niet alleen stellig 13 pet., maar vermoedelijk meer dan 25 pet. renderen. De spoorweg is gedoemd te verdwij nen. Wie gaat er bovendien tot uitspan ning of vermaak in de IJzerbaanwagens zitten hotsen, waar men, behalve de an nexe voet- of omnibusreizen eri verdere onaangenaamheden, gedurende ganse overtocht geen enkel hartelijk woord met zijn reisgenoten kan wisselen, door het oorverdovende geraas der wagens op het ijzer", roept de spreker uit. „Er gaat niets boven het gemakkelijke, het aangename van het zachtrijdende as phaltspoor!" Nu is, zo vervolgt de voorvechter van het nieuwe vervoermiddel, hem van de zijde van het publiek een verzoek ge daan. De aanleg zal zo iets bijzonders zijn, dat hem verzocht is, aan ieder, die aan deze proefneming een bedrag van duizend gulden bijdraagt, een ge denkpenning uit te reiken. „De tijd die alles vernielt, zou ook hun nagedachte nis verslinden, en toch zou Nederland aan hun verlichte ondernemingsgeest dat heerlijke middel van vervoer schul dig zijn". Het lukte in 1847 niet. Het geld kwam niet bij elkaar. Maar Soetens zat niet stil. Hij was als het ware bezeten van zijn railroutes. Dus trachtte hij door te zetten. Hij wierp zich nu meer op het stede lijke vervoer en begon in Den Haag een actie om daar een soort tram aan te leggen. Jarenlang zond. hij requesten, be legde vergaderingen, maar ook hier volg de geen resultaat. In 1861 komt hij met een geheel nieuw plan. Hij stelt nu voor de 900 mijlen Staatsstoomspoorwegen te veranderen in 1800 mijlen Soetens-railroutes. Dan zou, alweer volgens een eenvoudig rekensom metje, honderd millioen gulden bespaard kunnen worden. En dit bedrag verdeelt Soetens maar meteen. De meest be dreigde zeedijken zullen versterkt wor den; er zal een doorgraving komen tot betere afwatering van de Rijn; er zul len talrijke ijsbrekers worden gebouwd; in Scheveningen zal een vluchthaver worden aangelegd. En danja dan blijft er toch nog altijd veertig millioen gulden over „tot aanmoediging van de nijverheid en doelmatige ontginning van heidevelden en duingronden". „Spoorwegen zijn goed in uitgestrekte berglanden; Nederland kan die spoorwe gen best ontberen. Het geld. dat daar op uitgespaard kan en moet worden, zal aan tal van andere zaken ten goede ko men." zo blijft Soetens koppig betogen Soetens heeft voor zijn uitvinding gevochten tot aan zijn dood. En eigenlijk heeft hij geen succes gezien. Het is een tragische bijzonderheid, dat twee dagen voor zijn dood de gemeente Amsterdam hem een ver gunning gaf voor een lijn, die nim mer is uitgevoerd. De patentwagens van de man. die juiist honderd jaar geleden in zo felle bewoordingen te keer ging tegen de Spoorwegen en slechts heil verwacht te van zijn uitvinding, hebben op de weg tussen Amsterdam en Haarlem niet gelopen. Pas in 1904 kwam op de plaats, waar Soetens zijn rails had willen leggen, de electrische tram te rijden. De verdachte in de Vrij Nederland zaak, die in de middagzitfcing terecht stond, was E. M., de man die onder pres sie het adres van de familie L. verraden had. Twee jaar had mr. Besier tegen M geëist in October van verleden jaar. Hij achtte dit thans een te hoge straf en verlaagde zijn eis tot 1 jaar voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Als vierde verdachte verscheen de 41- jarige J. B., ex-N.S.B.-er, die lid was van de Wach- und Schutadienst en de hoofdschuldige was van het verraad. Hij was het, die de Inlichtingendienst aan het eerste spoor hielp. Mr. Besier verlaagde ook tegen B. zijn eis van 20 jaar tot 15 jaar, mede In verband met het feit, dat B. verleden jaar voor een ander, verraad (waarvan de verzekeringsagent Bronkhorst de dupe werd) reeds tot 7 jaar is veroordeeld. B. ondergaat wel een uitzonderlijks berechting. Er is n.l. intussen een In de kampen voor politieke delin quenten te Laren en Naarden zijn auto werkplaatsen gevestigd van de firma J„ te Utrecht, die hoofdzakelijk met gedetineerden werken. Deze gedetineer den hadden klachten over de voeding, die niet toereikend zou zijn, zodat de firma besloot clandestiene aanvulling te ver schaffen, zulks met medeweten van de kampleiding. Op aanwijzing van de mo lenaar H. te Eemnes, kwam men in een plaatsje bij Nijmegen, waar' tarwe te koop was. Met een militaire vrachtauto werd de tarwe naar de bakker W. te Laren vervoerd, waar brood werd gebak ken, dat met haring en sigaretten aan de delinquenten werd uitgereikt. Dezer dagen is de auto met 1200 kg. tarwe aangehouden en kon de C. C. D. te Utrecht de zaak verder uitzoeken. Be halve de molenaar, die weer op vrije voeten is gesteld, zijn .gearresteerd de bakker W„ alsmede een tweetal bazen van de werkplaatsen m het kamp Naar den alsmede een baas uit het kamp Laren, A. G., die naar Amsterdam zijn overgebracht voor verder onderzoek. Temidden van de veesmokkelzaken, die de Bijz. Politierechter te Breda Dinsdag behandelde, verschenen plotseling een zestal verdachten van een textielsmok- kel. Zij hadden 1250 knotten breika toen, 1360 klossen garen en 8640 schoen veters de grens willen overbrengen, doch werden Woensdag 1.1. gearresteerd. Thans werden zij onmiddellijk voor geleid en veroordeeld. Mr. Kneepkens zei, dat een snelle berechting de enig goede manier is om de smokkel uit te .roeien. Hij bracht hulde aan de politie en eiste tegen ieder der verdachten zes maanden gevangensstraf. Mr. Hamer D.W.T.—DW.R. (jongens) 3 Juli, H.Z.V.4 veroordeelde deze Tilburgse smokkelaars 2—D.W.T. 3, 8 Juli conform de eis. derde zaak tegen hem aanhangig ge maakt. De bijzondere omstandigheden zijn er de oorzaak van, dat hij voor iedere zaak apart terecht staat en niet zoals gebruikelijk éénmaal voor zijn rechters verschijnt en dan één straf krijgt voor alle bewezen misdaden sa men. De raadsman van B. bracht het punt van de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van het verraad ter sprake Hij was van mening, dat men B. niet verantwoordelijk kon stellen voor de ar restaties van de 36 Haarlemmers, omdat deze zijn opgepakt aan hand van de bij de fam. L. gevonden lijsten en het niet B., maar M. is geweest, die de Inlich tingendienst het adres van L. heeft ver strekt. De Procureur-Fiscaal persisteer de bij zijn vroegere eis tegen de laatste verdachte. Mej. K., de vriendin van B., die vandaag verklaarde, dat B. haar ge dwongen had hem te vertellen, van wie zij de blaadjes, die hij bij haar thuis op tafel had aangetroffen, had ontvangen. Mr. Besier nam het deze verdachte kwa lijk, dat zij na de bevrijding opnieuw de uit een interneringskamp ontsnapte B. in haar huis verborgen had gehouden en eiste juist als in October 1946: 8 Jaar. President Truman heeft in een rede. uitgesproken voor het Canadese parle ment, verklaard, dat de Verenigde Sta ten van plan zijn het herstel van de we reld te bevorderen door die landen te helpen, die zichzelf helpen. De president zei: „Wij zijn van plan ons in te spannen voor en gelden te ste ken in het wereldherstel door diegenen te helpen, die in staat en bereid zijn daarvoor in gelijke mate bij te dragen. Wij zijn van plan diegenen te helpen, die ongedwongen in vrede ruet hun bu ren leven, zonder anderen te intimideren of geïntimideerd te worden." Truman noemde de volgende doelstel lingen van de Amerikaanse wereldpoli tiek „Wij zijn van plan, diegenen te steunen, die dé waardigheid van het Individu res pecteren. dat individu wettelijk een ge lijke behandeling garanderen en het de grootst mogelijke vrijheid toestaan, om aan zijn eigen toekomst te bouwen en een zo groot mogelijk succes te behalen. Het is ons doel de landbouw en in dustrie van de wereld uit te breiden, ter wijl op makkelijker wijze toegang tot de grondstof fengebieden en markten ver leend zal dienen te worden. Verder zullen de producten van alle gebieden en fabrie ken ter aarde op groter schaal verspreid worden." De president verwees herhaaldelijk naar fle grote vriendschap tussen de Verenigde Staten en Canada. Op een gegeven ogen- Wik merkte lijj op, dat het woord „bui tenlands" misplaatst-Jeek, wat betreft de betrekkingen tussen beide landen. Hij verklaarde, dat de V.S. en Canada niet beweren, dat zij het monopolie "an een vriendschapsformule bezitten, maar dat dat deze formule gaarne met anderen zou- zij deze formule gaarne met anderen zou- wantrouwen en verdenking af ten be hoeve van het gezonde verstand, weder zijdse eerbied en gelijkgerechtigheid met de andere leden van de U.N.O. Hij stelde voor deze principes op gro-e I schaal toe te passen. Hsus, we weten in Haarlem, dat we met onze draaiorgels niet kunnen wedijveren met Amsterdam. De pierementen, die we hier hebben mo gen er wel zijn, de muziekstukken, dis in de gaatjesrollen verscholen liggen gaan met de tijd mee, de bediening is volkomen naar de eisen van het am bacht, maar tochhet Amsterdamse orgel is niet te evenaren, omdat het een onderdeel van de stad is en bij de grach ten hoort, als Coster op onze Grote Markt. Een bewijs daarvoor levert ons het Studentencorps van de hoofdstedelijke Universiteit, dat het 315-jarig bestaan van deze hogeschool o.a. gaat vieren met een draaiorgelwedstrijd op het Fre- deriksplein. Woensdag 25 Juni zullen daar wedstrijden in „schoon-spelen" en „stijldraaien" worden gehouden met behulp van niet minder dan 14 draai orgels. Dat moet een groot festijn wor den. De man achter het wiel zal door artistieke uitbarstingen de geest van Leopold Stokowski of Eduard van Bei- num oproepen, hij zal door een bepaal de manier van draaien b.v. handover hand, lento of forto de mooie blauwe Donau op het Frederiksplein doen stro men of een schone Violetta in een kost bare gondel voorbij laten peddelen. Het boemeltje van Purmerend zal langzaam overgaan in de Traviata en Lang zullen ze leven zal de luisteraar in volkomen bruiloftstemming brengen. En wanneer de orgelman talent heeft zal hij eigen arrangementen dat doe je tegenwoor dig als je mee wilt praten in de muzi kale wereld maken door het wiel plotseling te remmen of met een Diesel- electrische vaart rond te draaien. Och. wat zal dat schoon worden! Zo schoon, dat het comité tot voorbereiding van de Haarlemse feestweek in Augustus eens moet gaan kijken of we die 14 orgels in clusief stijldraaiers en schoonspelers niet zullen uitnodigen om hier hun ta lenten aan de bevolking te tonen. Gaan we kijken? Het m.s. „Maetsuycker" met aan boord ruim 200 gewonde- en afgekeurde mili tairen uit Indië zal vermoedelijk Vrijdag 13 Juni in Amsterdam binnenlopen. Direct na de debarkatie worden de mili tairen naar huis of naar een hospitaal vervoerd, zodat het voor familieleden geen zin heeft naar Amsterdam te komen, omdat' met het oog op een vlot verloop van de ontscheping niemand toi het terrein wordt toegelaten. Bij K. B. is gratie verleend aan C. A Kooijmans tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gereont®- hof te Arnhem en aan J. van Baméveld* tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. De doodstraf is ten aanzien van Kooijmans veranderd in levenslange ge vangenisstraf en .ten aanzien van Van Bameveld in een gevangenisstraf voor de tijd van 15 jaren. Dat het bij het in werking treden der nieuwe loon- en arbeidsvoorwaar den aan de papierfabrieken anders ge lopen is, dan men dacht, bewees gister avond de lange rij sprekers, die allen op hun manier hun bezwaren naar voren brachten over onjuiste indeling in groep of functie. Het waren in hoofdzaak be sprekingen voor het personeel, werk zaam in de cellulosefabrieken, mede in verband met de conferentie, welke de hoofdbestuurders der Unie a.s. Zaterdag met de hoofddirectie van de V. G. P te Amsterdam zullen houden, De heren Albers, Cornelisse en Nooy hebben goede nota van de diverse klach ten en opmerkingen genomen. De ar beiders, aan wie werd verzekerd, dat het uiterste beproefd zal worden om aan de redelijke wensen tegemoet te komen, wachten nu het resultaat af. De R. K. fabrieksarbeiders van de af deling Velsen-Beverwijk worden Vrijdag 13 Juni des avonds half acht in Con cordia ter vergadering verwacht, waar een zeer belangrijke agenda zal worden afgewerkt. De Kath. Vrouw maakte Dinsdagmid dag met een 30-tal leden een zeer Se' slaagde excursie naar de bijenstan „Mellona" te Santpoort. Onder deskun dige leiding werden de vele kasten «h korven bezichtigd en het leven der nU' vere bijen gadegeslagen. Geboren: J. C. Sprenkeling en W. deb Hartog, d; J. Moll en D. Keur, z; Drommel en H. Th. Roest, z., H- Halewijn en C. J, Dees, d; J. J. Casti en V. A. Goudriaan, d. g. Ondertrouwd: H. Drommel en S. ter Wolbeek, J. H, Keer en A. van Gehuwd: P. A. W. Wlngerder en J. Bol, Swaluëstraat 26. Overleden: E. J. Brandenburg, 50 A Stolte, 31 j. Amsterdam, lo Juni 10i7'bjj De stemming ter beurze was vandaag opening algemeen iets zwakker. Een e B)j stige uitzondering viel te constater de de aand. Ned.-lnd Handels Bk.. ge- laatste dagen regelmatig oplopen. Jt ct\eS rucht wil dat voordelige de hervatting der dividenduitkering^^- toelaten. Volgens anderen zouden der kingen omtrent een fusie met Jftar»w grote Bankinstellingen gaande zijn, ge- de naam der Ned. Handel Mij. w noemd. Aand. Werkspoor konden een 2» ond« koers bedingen op 161%, b „enwerK'f.f invloed der berichten over samen met Philips in verband met de i der hete luchtmotor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2