Vraagstuk der woningruimte Persdebatten geëindigd r Nationalisatie van grote banken in Hongarije Aan samenwoning, als noodzakelijk euvel, valt niet te ontkomen c Zware-belastingen aangekondigd TEXTIELSCHMRSTE en werklust UI 0-C- V.KOJUW Huisvesting van ouden van dagen Grote woorden in het Hogerhuis Gewijzigd amendement-Burger aanvaard Een oud modeboek gaat open die terugkeerde WOENSDAG 11 JUNI 1947 PAGINA 3 RAPPORT KATH. BUREAU OVER: Ouden van dagen Als de aardbeien goedkoper worden Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen - Geert intimidatie NED. BOEREN NAAR CANADA In opdracht van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg heeft een commissie een rapport uitgebracht over het vraagstuk der Woningruimte. De commissie acht het noodzakelijk, dat overheidsmaatregelen, welke reeds in feite werden genomen, ook in de toekomst niet zullen kunnen Uitblijven. Deze maatregelen zullen in de eerste plaats er op gericht moeten lïin, dat de woningvoorraad op peil wordt gebracht. Bijzondere aandacht wordt gewijd aan de concentratie van het wonen van Ouden van dagen. Het samenwonen van meer gezinnen in één woning wordt in de huidige omstandigheden een noodzakelijk euvel genoemd. Het gebrek aan woonruimte is het grootste sociale kwaad, hetwelk op dit tooment bestaat. De gevolgen van het Woonruimtegebrek op godsdienstig, ze delijk en maatschappelijk terrein zijn haar onze mening veel erger, dan men oppervlakkig wel vermoedt, zo zegt het rapport. Alle andere sociale problemen Zijn minder urgent dan dit. Zwaar getroffen door de huidige wo ningnood zijn duizenden oorlogsslacht offers, de jonggehuwden, die nog ge scheiden moeten leven of op een onmo gelijke wijze inwonen bij familie, de tij dens de oorlog uit hun woningen ge groeide gezinnen, de gerepatrieerden, die ha jaren van scheiding in het kamp leven zo hunkeren naar herstel van hun gezinsverband, de vrijgelaten delinquen ten, die wij op verzoek der overheid in de geest van christelijke vergevingsge zindheid weer in ons midden opnemen. Ook degenen, die wensen te trouwen on zelf geen voorlopige woongelegenheid kunnen vinden, dienen geholpen te wor den. Actio Catholica geeft in haar orgaan Van Maart 1947 een overzicht van heb Woningtekort ontstaan door de oorlog, Zowel door verwoesting als door achter stand in aanbouw. 1 Januari 1947 bestond een tekort op het gebied der woningvoorziening van globaal 400.000 woningen. De bevolkingsaanwas en noodzakelijke krotopruiming vragen jaarlijks de bouw Van circa 50.000 huizen. Wil men dus de achterstand in 10 jaar inhalen, dan zullen er in deze periode gebouwd moeten worden 400.000 woningen plus 10 X 50.000 woningen is 900.000 woningen, ofwel 90.000 woningen per jaar. Vermeden moet worden het streven naar per fectionisme. Men stelle zich op het standpunt, hoe kunnen met het beschikbare materiaal Zoveel mogelijk eenvoudige doch dege lijke woningen worden gebouwd. Met kiem wordt ook aanbevolen by de houw er rekening mee te houden, dat He woningen aan een toekomstig hoger Voningpeil zoveel mogeiyk kunnen wor- Vn aangepast. Met kleine woningen kunnen worden geholpen kleine gezinnen (jongehuw- den en ouden van dagen). Een rouleersysteem zal toegepast moe ten worden om gegroeide gezinnen naar grotere woningen over te brengen, ter- Wijl de omstandigheden het noodzake- li.ik maken, dat de gehuwden, wier kin- Heren het ouderlijk huis verlaten heb ben, zich gaan vestigen in een kleinere Woonruimte. De grote gezinnen behoren te worden opgenomen in het gewone leven. By het bouwen van woningcomplexen dient aan verschillende typen van wo- nigen te worden gedacht. In daarvoor in aanmerking komende gevallen worde ook de bouw van seml- permanente woningen bespoedigd. Het samenwonen wordt zeker niet al® een ideale oplossing beschouwd. De woningen zün er niet geschikt voor en gevaren dreigen voor on dermijning van het intieme gezonde huiselijk leven. Men zal echter goed doen, aldus het rapport, zich met de gedachte vertrouwd te maken, dat aan samen wonen niet te ontkomen valt. Wel zal naar beperking gestreefd moeten worden. Het streven van de Landelyke Stich ting voor Behuizing van Bejaarden, al dus het rapport, verdient vermelding vanwege haar initiatief om te komen tot een centrale oplossing van het huis vestingsprobleem der bejaarden. Van 65-jarige leeftijd af schat men het aan tal katholieke ouden van dagen op 250.000. Gedacht wordt aan een reeks pensiontehuizen tot een aantal per te huis van circa 40. Bij verwezenlijking van deze plannen zou woonruimte voor jongere gezinnen disponibel komen. Nagegaan kan worden, of in eigen gemeente een grote woning (landhuis) voor ouden van dagen kan worden be stemd, waardoor het gewenste doel; woonruimte voor jonge gezinnen, ge deeltelijk is te bereiken. In de meeste gevallen zal er wel ge legenheid zijn oudere paren, die Voor zich z©!f grote huizen ter beschikking hebben, gezamenlijk in een woning onder te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Toen het gordijn Dinsdagmiddag weer opging over het laatste bedryf van de eomedie Noodvoorziening Perswezen, bleek het onteigeningsamendement van de heer Burger vernieuwd en gegroeid te zijn. Het was een complete paragraaf van de wet geworden en dat alles strek te om de onteigening nu althans for meel aan te passen aan de Grondwet, weshalve de heer Burger dan ook aan sluiting had gezocht bij de bepalingen van de onteigeningswet. Merkwaardig, hoe eenvoudig het toch is, een amendement, dat strijdig is met de Grondwet, conform de Grondwet te maken. Men zet er doodbedaard in „ter verzekering van de zuivering van het Nederlandse perswezen in het algemeen belang" en op hetzelfde moment is het ook het algemeen belang. Het werkt als een toverwoord. Prof. Romme gelukkig heeft men bij de katholieken ingezien, dat men toch beter doet de juiste vormen in acht te nemen prof. Romme dan kon noch tans helemaal niet onder de indruk ko men van 's heren Burger's pogingen om de Grondwet te eerbiedigen. Hy zeide, dat hij het amendement slechts opper vlakkig had kunnen lezen, doch daarna hield hij een toespraak van drie kwar tier, na afloop waarvan er over het amendement niet heel veel nieuws meer te zeggen overbleef. Hij ziet in de onteigening wel een straf, en als zodanig blijft onteigening in strijd met de Grondwet. Maar, wierp mr, Bürger tegen, er staat nu toch een bepaling bij omtrent de schadeloosstel ling, die men de onteigende moet uit keren! Jawel, antwoordde prof. Romme, dochzowel mr. Burger als zijn partij genoot mr. Donker heeft ook toegege ven, dat de onteigening in dit geval een sanctiemaatregel is. De Grondwet kent geen onteigening als sanctiemaatregel. Daar stond de hypocrisie opnieuw ln het blote hemd Verder had prof. Romme een menigte juridische detailbezwaren, die al.'e teza men demonstreerden welk een overhaast en gewrongen in e.kaar geflanst amende ment we hier hebben. Ook minister Gie- len had zo enige practische bezwaren, waaruit duidelijk bleek hoezeer hij een afkeer heeft van dit soort van dilettan tisme. Weliswaar had hij op advies van Justi tie het grondwettige bezwaar laten val len, maar hij voorzag toch een zo grote menigte van onoplosbare puzzles, dat men wel kan begrijpen, dat hij er niets voor voelde, de bevoegdheden, zouden ze hem door aanneming van dit amende ment gegeven worden, te hanteren. En dit te minder, omdat hij voorne mens is, ook bij aanneming van het amen dement-Burger, toch een nieuw wets ontwerp uit te werken, waarin dezelfde materie grondig geregeld wordt. De minister somde overigens enige van de moeilijkheden op, die hij voorziet. Als men spreekt van onteigening van de be zittingen, dan is in de eerste plaats de vraag: wat zijn bezittingen? De wetge ving kent het woord „bezittingen" niet. Vervolgens: bedoelt men de gebouwen, of de machines, of beide? Maar dan kon het wel eens op schadeloosstellingen van enorme bedragen uitlopen. En als de boel dan weer ondershands verkocht wordt, en de prijs zou veel lager zijn, dan de scha deloosstelling, die de Staat heeft moeten betalen, wie draait dan op voor het ver schil? De Staat? Ja, bij de goede, eerlijke onteigening komt het ook nooit zo te pas, dat de overheid onteigent met het doel een andere partij in de gelegenheid te stellen het onteigende machtig te wor den. Als men eenmaal begint te knoeien, dan blijft het geknoei aan de gang. Wat ervan zij, de Kamer zag in grote meerderheid niets anders dan dit alge meen belang, dat stond te springen om het amendement-Burger. Een door prof. Romme ingediende motie, om het amen dement, in afwachting van het door de minister aangekondigde nieuwe wetsont werp, af te voeren, werd verworpen met 49 tegen 40 stemmen, met de stemmen van katholieken, liberalen, enkele Chris- teiyk-Historischen en de Staatk. Ger. voor, en het amendement-Burger kwam er daarna met vlag en wimpel door. Met 56 tegen 33 stemmen werd het aanvaard. Het wetsontwerp werd daarna zh.st. aangenomen, waarbij de liberalen slechts de aantekening verlangden tegen te zijn. Verder heeft de Kamer na korte dis cussie nog aanvaard de verlenging van het wetsontwerp Dienstplichtvoorzie ningen. Hongaarse minachting voor sigaret en dollar Lord Pakenham zegt vreemde dingen Over de moed van het Duitse karakter Huwelijksfeesten in Nukualofa Senora Peron reist door Europa. Engelands minister van de Bezet- tingszalcen in Duitsland, Lord Pa kenham, heeft vreemde dingen ge zegd tijdens redevoeringen tot Duitsers in Duitsland. „U kunt er trots op zijn Duitsers te zijn", zeide hij tot jeugdlei ders in Düsseldorf. „We moeten onder hand alle bitterheid uit het verleden blaar eens vergeten, «enk niet dat de Wereld tegen u is. In Engeland bestaat er grote vriendschap voor u, En ver geet niet dat u de moed van het Duitse karakter geërfd heeft." Bijna logisch, dat de lastigste inwo- hers van Hamburg, wonende in de ge troffen St. Pauli sloppenwijk van de havenstad, deze aardige minister toe juichten, toen hy op de hoek van een straat beloofde „alles te doen, wat hy kon". De Hamburgenaren vonden het ondanks alles prachtig en enige vrouwen Hepen: „Good luck" en „So long". Op de Tonga-eilanden worden de vet ste varkens, de beste schapen en duizenden kuikens en haantjes op het ogenblik van merktekenen voorzien. De hofmeesters van hare hoogheid ko ningin Salote trekken iedere dag door de dorpen en laten de omroepers op de drums slaan om de bevolking kond te doen, dat er grote feesten op komst zijn eh het beste van het beste op de tafels ihoet komen. Twee zonen van de koningin zullen °P dezelfde dag door een methodistische driester in de echt worden verbonden en de hoofdstad Nukualofa zal dagen bele en. zoals de kleurrijkste Amerikaanse *ilihs ons niet kunnen voorstellen. Van f-He eilanden in Polynesië komen de gas- teh: prinses Te Puea heeft een Dakota gecharterd om van Nieuw Zeeland zo Stlel mogelijk te kunnen reizen. De vor- ften en prinsen uit het uitgestrekte ge bied van de Stille Oceaan maken de "^ohten in prauwen en Zuidzee-vaartui- gen. zó groot is zelfs de toeloop, dat de g^ten in de hutten moeten worden in gekwartierd en de" koks van de koninklij- 6 keuken nu reeds iedere avond de geuren van gebraad en gebak over het hoofd-eiland laten waaien. Wanneer ik in één zin het verschil zou willen vermelden tussen het - Hongarije van nu en dat van j^rtien maanden geleden, zou ik zeg- y nj -De sigaretten en de dollars zyn 'dwenen en er is weer een stabiele munt", aldus schrijft een correspondent in de „Daily Herald". Hij bemerkte het tot zijn schade, toen hij de portier by 't station van Boedapest met sigaretten wilde betalen en een minachtende af wijzing in ontvangst moest nemen. Zijn verbazing steeg, toen hij van een ver volgens aangeboden dollar slechts één Hongaarse florin terug kreeg. Opnieuw dus een bewijs voor de minachting, die een deel van de Hongaren plotseling voor de dollar aan de dag meent te moeten leggen. Was deze eerst enige milliarden pengös waard, sinas de in voering van de nieuwe munt is het stads beeld van Boedapest vele malen gevuld geweest met rijen van duizenden mensen, de zo snel mogelijk huif dollars kv.ijt wil den worden. Want een te groot bezit aan dollars betekent in het uieuwe Honga- rye de zwaarste straf als voor het zwaarste misdrijf: de dood. Er was ook nog iets anders veran derd sinds het vorige bezoek van de correspondent: Nagy was per telefoon afgetreden. Maar daarover zullen we het hier maar niet hebben. Nidat de Argentijnse regering met het uitdelen van pakketjes de Ro meinen en Romeinsen het hoofd op hol heeft gebracht, is nu mevrouw Perón. de vrouw van de president, per soonlijk op reis naar Europa gegaan om voor haar land goodwill te verzamelen eneen beetje propaganda te maken Senora Perón is een moderne vrouw. Zy werkt dageiyks op het Ministerie van Arbeid, droeg bij de herfstmanoeu- vres van het vorig jaar tot veler verba zing een lange broek en heeft sinds Juni 1946 17.120 000 pesos uitgedeeld. Zy ver toeft nu in het „moederland" Spanje, waar zy met mevrouw Franco vriend- sehappeiyke betrekkingen gaat aankno pen. Italië is het tweede reisdoel, Enge land en Frankrijk zyn de andere landen, die zij op deze geheel zelf bekostigde reis zal aandoen. De nieuwe Hongaarse premier Lajos Dinnyes heeft Dinsdag in zijn eerste redevoering voor de Nationale' Vergade ring aangekondigd, dat de Hongaarse regering zal overgaan tot nationalise ring van de grote banken, wat noodza kelijk is voor de voltooiing van het drie jarenplan, dat op 1 Augustus zal in gaan. Dinnyes kondigde aan, dat vermogens boven de 70.000 Forints (19.000 gulden) zwaar beiast zouden worden. Voorts deel de hy mede, dat de overbrenging van de Zwabisch-Duitse bevolking uit Hon garije naar de Sovjetzone van Duitsland zou worden voortgezet, „daar de Ameri kaanse zone gesloten is"- In verband met de berichten uit Bern dat de voormalige Hongaarse gezant Ferenc Gordon zich op last van Nagy .meester heeft gemaakt" van bezittingen die aan de legatie toebehoren, zal, naar Dinnyes verklaarde, een proces tegen Gordon geopend worden. Het Hongaarse Nieuwsbureau meldt, dat de Hongaarse regering een witboek zal publiceren over de recente samen zwering tegen de republiek. Dit zou ver klaringen bevatten van Bela Kovacs en bijzonderheden omtrent diens mede plichtigen in het complot, met name Fe renc Nagy, de voormalige premier, en Bela Varga, de voormalige voorzitter van de Hongaarse Nationale Vergade ring. De Hongaarse communistische afge vaardigde Jossef Revai heeft in een ar tikel in het communistische dagblad „Szabadsag" Nagy ervan beschuldigd, dat hy geheime betrekkingen onder hield met Dean Acheson en met deze ln briefwisseling had gestaan over de toepassing van de Truman-doctrine in Hongarije. De briefwisseling zou plaats gehad hebben via Nagy's zoon, die ln de V. S. verbiyft. HIT DOMIIINI OER VROUW Welke vrouw interes seert zich tegenwoordig niet voor textiel in het algemeen en voor de textielposi- tie van ons land in het bijzon der? Is er kans, dat het binnen kort beter wordt of is er nog geen verbetering te zien? Het is zo typisch vrouweiyk, deze interesse voor textiel en daarmee natuurlyk voor kleding, dat „ien zich werkelijk verbaasd afvraagt, hoe het komt, dat niet veel meer meisjes naar de mo deateliers stromen. Het zelf be denken, tekenen en maken van nieuwe modellen is wel een zeer aantrekkelijke bezigheid. Er moeten toch talloos veel meisjes zijn, die hier een prettige en af wisselende werkkring in zouden kunnen vinden, juist ook meis jes, die zich nu niet zozeer tot huishoudelijke arbeid voelen aangetrokken. Hoeveel meisjes zyn er niet met een aangeboren aanleg voor tekenen? In cos- tuum tekenen zou voor haar misschien een aardig, goed be taald werk liggen. Het is een interessant en practisch beroep. Men maakt iets, dat nut heeft voor tientallen mensen en kan meteen toegeven aanzijn schoonheidsdrang. Dan het ma ken van de kleding zelf. Er zijn veel meisjes, die er wel voor zouden voelen costuumnaaister te worden, maar die terug schrikken voor een lange oplei ding. Waarom zouden zy niet naar een confectiebedryf gaan en daar h©t vak in de praktijk leren? De directie van de Nationale Confectie Industrie was zo vriendelyk ons in de gelegen heid te stellen eens een kykje te nemen in haar bedrijf, terwyl het in werking was. Eerst een tochtje door de opslagruimten, die op ons de indruk maakten, zeer rijk voorzien te zyn, maar die door de „mannen van het vak" met andere ogen werden bekeken. Mantelstoffen zijn er nu weer eens genoeg, maar de voering blijft nog steeds een groot probleem. Ook zomerstof- jes voor dames- en kinderkle ding zijn nog altyd moeilijk te krijgen. in de naaiafdeling, waar de vrouw de scepter zwaait. Tien tallen naaimachines staan ach ter en naast elkaar. Aan elke machine een fris meisje en ter wyl de machines ratelen, schui ven vlugge handen het goed er onder door. Een effen lapje ging er in en 'n keurig gesmookt lijfje komt er uit. Dat lijfje gaat door naar de volgende machine, waar een ander meisje er met de zelfde snelheid een kantje aan stikt. De volgende zet er een mouwtje in of een kraagje op. Nu lijkt het op het oog een beetje saai, steeds maar lyf- jes te smocken- of altijd door mouwtjes in te zetten, maar dit bezwaar wordt opgeheven, door dat de meisjes geregeld wisselen. De nieuwelingen worden door de afdelingschefs opgevangen en de eerste weken wat wegwijs ge maakt. Dan krijgen ze een vaste plaats en gaan echt meewerken. Van lieverlede leren ze het hele bedrijf kennen en na verloop van enige jaren zyn ze volleerde naaisters. Op een prettige ma nier hebben ze een beroep ge leerd, waar ze hun hele verdere leven plezier van hebben. Er is natuurlyk meer keuze, maar een oonfectie-atelier lykt ons geen gekke plaats voor een meisje, dat wil werken. Natuur lyk moet nten zich even goed op de hoogte stellen van de gang van zaken en de opvattingen en verhoudingen, die in een zaak bestaan, alvorens men zyn kind er heen stuurt. Wat wij in het genoemde bedrijf zagen, ook op het &ebied van sociale zorg voor het personeel, was uitstekend, maar zo zal het wel niet overal zyn. Daarom blyft het altyd aan te bevelen, eens inlich tingen in te winnen of te laten inwinnen door een betrouwbaar persoon omtrent dg zaak, waar ons kind heen wil. Dat zouden wij u trouwens altyd willen aanraden by elke nieuwe betrek king. Misschien vindt u de raad overdreven, maar bedenk wel: voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast. In het Stedelyk Museum te Amsterdam wordt een tentoon stelling gehouden. Dat is niets bijzonders. Maar wat daar te zien is, is wel bijzonder, zo by- zonder, dat wy durven zeggen: dat mag geen enkele vrouw overslaan. U hebt het druk, u hebt geen tijd voor uitgaan en tentoonstellingen .bezoeken, goed, maar deze keer moet u zien, dat u tijd maakt. U zult geen spijt van hebben, u zult een uur, of twee uur, of misschien een hele middag ronddwalen in het modeboek van moeder, grootmoeder en overgrootmoe- een nauwkeurig onderzoek on derworpen, zodat eventuele weef fouten by het snyden kunnen worden vermeden. Dit snijden gebeurt ook al in het groot. Van reclame maken en op de prijzen van die tijd. H©t mooiste vinden we in de costuumzalen, waar toiletten uit de Franse Revolutie tentoonge steld staan, uit de Napoleonti sche tijd, de tyd van Restaura tie en tweede Keizerrijk. We zien er de prachtige oude stoffen, die vaak na tweehonderd jaar r.og volkomen ongeschonden zijn. We bewonderen de kostelijke kanten lubben en fichu's. We worden vastgehouden door de magnifie ke herencostuums uit die da gen. Een beige satijnen redingo te, geheel omzoomd met een rand van de fynste, handge- borduurde bloemetjes in allerlei fraaie tinten. Herenvesten, ge heel bedekt met kostbaar bor duurwerk. We denken aan de saaie herencostuums van nu, die allemaal eender zyn en voe len. dat er toch wel heel wat der. Monsieur Gobion van de Al lesstoffen worden eerst aan Gaieties Lafayette in Parys bracht een collectie costuums uit de tijd van 1750 tot 1900 naar Amsterdam, waar wy niet °P uitgekeken komen, 't Begint al 0by het binnenkomen, waar de een stapel stof wordt op de bo- kleine vitrines vol liggen met venkant het patroon getekend, snuisterijen en sieraden uit oude romantiek uit het dagelykse le Dit gaat zeer snel, doordat men tyden. Prachtige haarkammen, ven is verdwenen. Maar dat het geperforeerde patroon door- die zowaar in onze moderne stuift, yiymscherpe messen snij- kapsels ook weer succes zouden den vyf en twintig cf dertig hebben, armbanden, gespen, mantels ineens met een snel- odeurflaconnetjes, zo fijn en be- heid, waarmee de naaister er koorlyk, dat men er geboeid niet één kan knippen. Dit sny- naar blijft kyken. Hier vinden den gebeurt veelal door mannen, we ook een verzameling oude maar dan belanden de stoffen affiches en nota's, die een aar-, dige kijk geven op de wijze van Echte oude porceleinen modepopjes, gekleed in echte, oude costuums bevolken de straten van Parijs op de tentoonstelling, „Mode als spiegel der historie" in het Stedelijk Museum te Amsterdam. De toiletten van de winkelendeen wandelende dames herinneren we ons nog slechts uit grootmoeders foto-album. Deze kostelijke ver zameling werd door de Galeries Lafayette te Parys naar Amsterdam overgebracht geldt ook voor de dameskledy. Wat waren de dames in haar ryk bewerkte keurslijfjes en wijde hoepelrokken veel eleganter, maar ook veel onpraktischer ge kleed, dan de dames van nu. Want terwijl onze vrouwelijke ydelheid de hoepelrok en queue bewondert, flitst het beeld van een overvolle tram en een sport- fiets door onze geest. Ze is on gelooflijk elegant en vrouweiyk deze dracht, maar ze hoort bij sierlijke karossen en rustig thee drinkende dames Het is aardig, ook de kin dermode eens te vergelyken met <iie van r.u. Er zijn diverse jongens- en meisjescostuums. Een prachtcollectie treffen we aan rond de wieg van Napo leon's zoon, de Koning van Ro me. Een fluwelen jongenspakje is van maaksel wel absoluut verouderd, maar de meisjes jurkjes, die er naast staan, zou den het nog best doen. We zou den er nu een ander materiaal voor kiezen, maar de modelle tjes zouden zo of met een kleine wijziging voor onze meisjes te gebruiken zyn. Aardig is ook een vitrine met kleertjes van de kleine Kaning van Rome, ge schenken van burgers voor de prins. Een paskamer tydens het GmSkbbn Gezellig, zo'n gestreept bloesje op een donkere rok, maar ge. kleed zijn we er niet mee. Als we er echter zo'n kort, vlug jasje op dragen, kunnen we er rustig mee op visite gaan. En als we dan nog eens een keertje van blouse kun nen verwisselen, biedt het ene pakje vele mogelijkheden tweede Keizerrijk van het mo- dehuis Worth, dat n°£ altijd toonaangevend is in Parijs, vraagt verder onze aandacht. Dan volgen een drietal pano rama's in Parijs rond 1890. Echte porceleinen modepopjes, eigendom van Galeries Lafayet te, bevolken de Champs Elysées en de Avenue de l'Opéra. Ze zyn gekleed in oude toiletten, zo minutieus en keurig, dat we alleen hier in een uur niet uit gekeken komen. Tot slot nog een salon om streeks 1900. De heer in het ge zelschap is hier in uniform ge kleed. Dat is jammer, want doordat op het gebied van he renkleding vaak de uniform als voorbeeld wordt genomen, missen we een volledig beeld van de burgerherenmode van deze tyden. In dit laatste tafe reel zien we nog eens de hoe. pelrok en verder de juist toen zeer populaire queue. Aardig zyn ook de afdelingen die ons in staat stellen de geheimen van deze vrouwelijke uitspattin gen te doorvorsen: de corsetten, die de wespentaille veroorzaak ten, de onderrokken met hoe pels, de rugkussentjes, die de queue droegen, en de enorme aantallen rokken die de dames in de oude tijd haar omvang verschaften. Al deze geheimen liggen daar open en bloot, zicht baar voor ieder, die ze zien wil. De naakte onthulling van het vrouwelyke raffinement. De tentoonstelling als geheel is een kostelijk schouwspel, dat niemand mag nalaten te gaan zien. Al kunnen we de aardbeien nu niet onder de meest vita mine-rijke vruchten scharen, toch zyn ze ieder jaar opnieuw zeer welkom, omdat ze de eer ste zijn in het nieuwe fruitsei- zoen. Door haar aromatische geur en smaak kunnen we ze op verschillende wijzen zowel bij de brood- als warme maaltijd tot allerlei heerlijkheden ver werken. Fyngewreven met wat suiker vormen ze een fris en smakelyk broodsmeersel. We kunnen de aardbeien ook koken met wat water, daama door een zeef wrijven, dit vruchten moes binden met wat aardap pelmeel en op smaak brengen met wat suiker. Ook dit receptje is uitstekend geschikt om in- plaats van Jam gebruikt te worden. Op warme dagen vor men fijngewreven Eiardbeien vermengd met suiker en karne melk of spuitwater een heerlyk verfrissende drank. Hangop met aardbeien 2 1. karnemelk, 250 gr. aard beien, suiker, enkele beschui ten. Leg op een diepe kom een vochtig gemaakte schone witte doek, welke enigszins als een zak doorhangt. Giet hierin de karnemelk en laat deze heel langzaam op een koele plaats doorlekken. Neem zodra het water uit de karnemelk door de doek gelopen is, het dikke gedeelte met een lepel van de doek af en doe dit over in een glazen schaal. Verwyder van de aardbeien de kelkblaadjes en snijd de zachte plekken er af. Was ze vervolgens in ruim water en laat ze in een vergiet uitlekken. Maak de helft van de hoeveelheid aardbeien met een vork fijn en klop dit moes luchtig door de hangop. Breng de massa op smaak met suiker en klop ze luchtig op. Gameer ze tot slot met de fijngewreven beschuiten en de overgebleven heelgehouden aarbeien. Presen teer dit gerecht als koud toetje. Gestoofde aardbeien 750 gr. aardbeien, ongeveer 100 gr. suiker, 1 dl. water, wat aardappelmeel of maizena. Ver wyder de groene blaadjes van de aardbeien, snijd de zachte plekjes weg en was ze in ruim water. Laat ze dan op een ver giet zeer goed uitlekken. Ver meng het water met de suiker en kook dit tot een stroop. Leg de aardbeien erin en laat ze enige minuten zachtjes door koken. Neem ze dan met een schuimspaan voorzichtig uit het vocht en doe ze over in een schaal. Bind het vocht met wat aardappelmeel of maizena, dat met een scheutje koud water tot een glad papje is aange maakt. Giet dit stroopje over de aardbeien, laat ze afkoelen en presenteer ze als nagerecht of als compóte by vlees. Aardbeienvla 1. melk, 50 gr. griesmeel, 40 gr. suiker, 1 eiwit, 250 gr. aardbeien. Breng de melk aan de kook, vermeng het griesmeel met de suiker en strooi het roerende door de kokende vloeistof. Laat de vla onder roeren ongeveer 5 minuten doorkoken. Neem de massa van het vuur, klop het eiwit stijf en schep het luchtig door de vla. Maak de aardbeien op de bekende wijze schoon, laat ze uitlekken en maak de helft van de hoeveelheid met een vork fyn. Voeg er desver- kiezende nog wat suiker aan toe. Giet een gedeelte van de vla in een schaal, leg daarop wat aardbeienmoes en giet er vervolgens weer een laagje vla overheen. Vul de schaal op deze wyze laag om laag, zorg dat de bovenste laag uit de vla bestaat. Laat de massa geheel afkoelen en gameer ze tot slot met de hele aardbeien. dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de wel dadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat, bekend om zyn stimule rende invloed op de bloedzuiverende orga nen. Die doen dan Uw bloed weer krach tiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kru schen de oorzaak weg van aie slopende rheumatisohe pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Uw apotheker en drogist hebben Kruschen Salts voorradig (Adv.) Nadat de regering reeds by twee amendementen op het wetsontwerp tot nationalisatie van het binnenlandse ver voer door het Britse Hogerhuis was ver slagen, heeft de minister van Dominions, Lord Addison, het Huis gewaarschuwd zeer voorzichtig te zijn by het gebruik maken van zijn conservatieve meerder heid, daar dit „zeer gevaarlijk" zou zijn. Addison zeide, dat het Hogerhuis zeer spaarzaam dient te zyn in het aanbren gen van veranderingen in een wetsont werp, dat door het Lagerhuis met zeer grote meerderheid is aangenomen. De leider der oppositie, de markies van Salisbury, verklaarde hierop, onder luid gejuich van zijn partijgenoten, dat Lord Addison's waarschuwing een vorm van chantage is. Het derde amendement werd vervol gens in stemming gebracht en opnieuw werd de regering verslagen. De Canadese minister van Wederop bouw heeft Dinsdag in 't Canadese La gerhuis bekend gemaakt, dat 1000 Ne derlandse boeren 17 Juni scheep zullen gaan naar Canada. f<n door BARBARA BOWER niiiiiiiiniimiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiininis 14) „Ja, maar" Miss Ranskill had haar stem verheven „ik ben net aangeko men. Ik heb Zy aarzelde. Ze kon onmogelijk tegen die stem ginds zeggen: „Ik heb drie-en-een-half jaar op een onbewoond eiland gezeten," en dus ein digde zij neutraal: „Ik heb nogal een moeilijke tijd achter de rug) en" „Dat spyt my." De stem van de dok ter klonk argwanend. „Wel Miss Ran kin, ik zal Marjorie de boodschap over brengen en als u vanavond na etenstyd nog eens kunt opbellen." „Ranskill!" riep zij uit. „R-a-n-s- k-i-1-1 Nona Ranskill. Marjorie zal zich mij vast herinneren. We zaten in dezelfde klas op St. Catherine en „Ranskill; juist, ik heb het iehoord. Ik zal het niet vergeten. Ik zal het op schrijven en nu „Denkt u, dat Marjorie niet voor van avond thuiskomt? Weet u, het is allemaal nogal moeilyk. Ik ik ben ziek geweest, en als „Dat is jammer." De woorden zelf mochten van deelne ming getuigen, de toon echter waar schuwde haar omonwonden: „Als kennis spijt het mij, maar niet als dokter. Schoolvriendin te zyn geweest van Mar jorie, geeft u nog niet het recht my gra tis te consulteren." Miss Ranskill onderbrak zijn waarschu wing. „O, ik maak het uitstekend, maar ik zou Marjorie graag zo spoedig moge lijk spreken." „Natuurlyk. Nu, laat eens kijken. Ik weet het wel byna zeker, dat ze vanmid dag hier een of andere vergadering heeft; dan is ze dus met theetijd thuis. Als u eens om ongeveer half vier langs kwam?" „Graag," zei Miss Ranskill dankbaar. „Uitstekend dan. Tot ziens." Er klonk een klik aan de andere kant van de lijn, maar zy legde de hoorn niet neer Haar vingers klemden zich om het eboniet. Het leek een vreemd „welkom- thuis" na al de jaren van gevaar en ont beringen. Ze had niet verwacht, afge snauwd te worden in een vierkant hokje, in het bijzijn van een verveelde politie agent en een jonge marine-officier die haar zo gauw mogeiyk wenste kwyt te raken, zodat hij van zijn kort verlof kon genieten. Zy hing de hoorn op. „Myn vriendin is niet thuis. Ik ben vanmiddag op de thee genodigd. Ik zal de tyd daarvóór zien zoek te brengen. Lykt het u ook niet het beste, dat ik eerst naar de bank ga om te proberen of men zich daar met mijn eigen bank in verbinding kan stellen?" „Gaat u liever eerst een kop koffie met mij drinken," zei de luitenant en zich tot de politieagent wendend: „Je wordt bedankt, brigges; ik breng het verder wel in orde." „Uitstekend, sir." De mist scheurde, slonk en vluchtte weg, toen zij het hek door gingen en het door een flauw zonnetje beschenen pla veisel betraden. Een adelborst salueerde, een voorbijwandelend in khaki gekleed meisje, met een uitdagend - gezicht, trok haar schouders naar achteren en wiegde in haar heupen toen zij de marine officier in het oog kreeg. Een paar meisjes in lange broeken, de krullen half opgenomen onder een ban deau, staarden naar Miss Ranskill. Zij merkte het niet. Al haar aandacht werd opgeëist door het lawaai het geratel van een paar legerauto's, het aanzetten van motoren, getoeter van claxons, een fluitende jongen en het geroep van een paar mannen. Gedreun vermengde zich met geratel; gegier met geloei. Het enige vertrouwde geluld was het gekrijs van de meeuwen; al het andere verdoofde haar. Een bordje trok haar aandacht: „Open. bare schuilkelder op 500 meter af stand!" Ze wendde zich tot haar metge zel: „Zijn er al luchtaanvallen geweest?" Hy beantwoordde het saluut van een matroos en zei toen: „Myn hemel, dat zou ik denken! U moest het eens zien. Hoewelwe geven ze tegenwoordig dubbel en dwars hun portie terug." Hy salueerde weer. ,Jk zal proberen, een taxi te krijgen." Er naderde er een, maar het vaantje was neer. „Er komt er zo wel weer een." „Maar ik vind het niets erg om te wandelen," zei Miss Ranskill. „Met een taxi zyn we er vlugger. Je wordt dat salueren zo beu." Er was op dat ogenblik nergens een uniform te bekennen, maar een plotse ling en schel: „Kyk es! Moet je die rok zien!" van een klein meisje, dead Miss Ranskill inzien, waarom haar be geleider zo gesteld was op de veilige be schutting van een taxi. Een troepje kinderen, elkaar aan stotend, gichelend en fluisterend, dren telde dichter en dichterby. De jonge officier maakte een halve draai om en deed twee stappen ln hun richting. „Mars!" zei hy. „In looppas!" Ze stoven naar alle kanten uiteen en barstten in een schel gelach uit, als een koor boze geesten. „Ongemanierd tuig. Als u 't niet erg vindt hier even te wachten, dan ren ik om een taxi. Er is een standplaats vlak om de volgende hoek." Hij stak in draf de weg over, maar vóór hy de overzyde had bereikt, storm den de kinderen weer op haar af. Ze gaapten Miss Ranskill aan en vormden een kring om haar heen. Eén kind, met een vuil, maar vriende lyk gezichtje, lachte tegen haar. „Waar gaat u naar toe?" „Naar een winkel." „Nou, schiet op dan!" krijste het kind en stak een rose tong uit. „Schiet op dan! Nou, vooruit!" Een taxi schoof aan door de modder, de jonge luitenant sprong van de tree plank en zwaaide het portier open, ter wijl de kinderen uiteen stoven. „Het is my een raadsel wat dat geboefte tegen woordig mankeert. Vader weg en moeder te slap, denk ik." (Wordt vervolgd) 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3