CRITIEKE PERIODE IN INDIË OP KOMST SIGAREN VRIJ Spoorwegstaking in Frankrijk geëindigd Overeenstemming bereikt Engeland en Ver. Staten over Petkof's arrestatie Inbraken op ambassade de Russische in Londen BONDSKANSELIER FIGL WIL NIET AFTREDEN ABD EL KRIM, LASTPOST VOOR FRANKRIJK EN SPANJE Mobilisatie van Indonesische hulptroepen Maandag kabinets zitting KRACHTIGE PROTESTNOTA AAN RUSSISCH BEVELHEBBER Zal kwestie-Hongarije voor de V.N.gebracht worden? r Diepe sympathie Oostenrijks crisis Dan weigeren de Russen het vredesverdrag te tekenen Taaie vrijheidsstrijder keert terug in de bewoonde wereld... en in de politiek Bureaux van redactie en administratie: Engelsen als bemiddelaars Ernstige verwondering Na advies van C.-G NETELIG GEVAL No. 1 VANDAAG VERKLARING VAN. BEVIN Zonderling ei NETELIG GEVAL No. 2 Controle op de atoom energie Noodregeling ouderdoms voorziening Tot hoofd en .hart Prinses Marijke moet oogoperatie ondergaan donderdag 12 juni 194/ o 69sfe JAARGANG No. 23870 PlfïKltl llllr f V Het weer. Over verdrag tussen de republiek en Egypte Het bureau van de Franse premier, Ramadier, heeft mede gedeeld, dat te 4.30 uur een overeenkomst is bereikt, waar door de Franse spoorwegsta king beëindigd is. De overeen komst is door de regering on dertekend. Het vakverbond van spoorwegarbeiders heeft de arbeiders gelast, heden te 9 uur aan het werk te gaan. DE VLIEGRAMP OP KASTRUP 1 October a.s. in working Drama aan de grens Douanebeambte dood geschoten SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 0. I. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Radio-Djokjakarta heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Indonesische republiek de mobilisatie van haar gewapende hulptroepen gelast heeft, teneinde „iedere eventualiteit het hoofd te kennen bieden." Deze aan kondiging maakt een einde aan de stilte, die gevolgd was op het over handigen van de republikeinse ant woordnota op de Nederlandse voor stellen voor een interim-regering, die veertien dagen geleden werden aam- geboden. Betrouwbare waanjemers geloven, dat Indonesië snel de critie- ke periode van haar nu 22 maanden oude strijd voor pelitieke onafhan kelijkheid zal bereiken. Uij; Nederlandse bror. wordt gemeld, de sftuatie „cp het front" bij Soe- tabaja", dicht bij Modjokerto, slechter is keworden; Antara deelt mtede, dat 10 luni de kustverdediging in de buurt van Banjoewangi een Nederlands oorlogs chip beschoten heeft. Een blad in Djok jakarta voorspelt ernstige plaatselijke ixitsingen, als het memorandum niet zou borden aangenomen. Goed ingelichte kringen te Batavia zijn éigens U.P. van mening, dat de En gelsen pogen om in Indonesië de rol van "^middelaar tussen de republikeinen en Nederlanders te spelen. Officiële Britse kringen weigeren hierover com mentaar te verlenen, doch ingelichte «ringen wijzen er op, dat Vrijdag j.l. 'erwijl het republikeinse kabinet bezig "ks het antwoord op de Nederlandse hota op te stellen, de'Britse consul-gene ral Mitcheson en zijn plaatsvervanger Lambert 'n reis naar Djokjakarta maak ten en dezelfde middag weer naar Ba- 'aVia terugkeerden. De volgende dag, Baterdag, ging de Britse voorlichtings- ®fficier Colin MacLaren per vliegtuig "aar Singapore, ogenschijnlijk om zijn Vrouw te ontmoeten. Een woordvoerder liet doorscheme ren, dat Mitcheson en Lambert aan het republikeinse kabinet een serie Voorstellen overlegden en ook hun goede diensten aanboden bij het op- Stellen van het Indonesische ant woord op de Nederlandse r.ota. j^en neemt te Batavia aan, dat Mac- Tpen in Singapore verslag ging uit ingen aan Wright, de plaatsvervanger Lord Killearn. Nederlands commentaar Bij de behandeling van de eigenlijke tegenvoorstellen in de Republikeinse 'htwoord-nota heeft de woordvoerder van de Regeringsvoorlichtingsdienst 'te Batavia voor de radio o.m. verklaard. de republiek zich nu eens voorstelt aBs vertegenwoordiger van Indonesië als ^heel, dan weer als volwaardig tegen- deelster van de Nederlandse regering, zich vervolgens te vereenzelvigen met *e toekomstige federatie. Na de behan deling van de diverse paragrafen zeide practisch niet voor in de republikeinse r.ota en als dit voorkomt, is de redactie van de betreffende paragraaf toch wel zó, dat deze samenwerking in feite uit loopt op een dictaat van de repu bliek," aldus besluit de Nederlandse woordvoerder. Het Belgische Roode Kruis heeft een bedrag van honderdduizend francs be schikbaar gesteld voor de oorlogsslacht offers van Nederlands-Indië. Dit bedrag is toegezegd aan het Nederlandse en Indonesische Roode Kruis. ,,-i;i Verwachting tot Vrijdagavond: Koude macht. Overdag meest mati ge wind tussen Noord-Oost en Oost. I11 de Noordelijke provincies nog over drijvende wolkenvelden. In het overige gedeelte van bet land licht half be wolkt. Op de meeste plaatsen iets ho gere temperatuur dan vandaag. Zen 4.20—20. Maan 1.54—14.42. Ie woordvoerder in zijn conclusie het v°lgende: „De republiek stelt in de ant- Woord-nota. steeds eisen. Zij trekt in feite alle macht aan zich en zij 1 doet dit op grond van pretenties, die stuk voor stuk in de praktijk hog bevestiging moeten vinden, aan. gezien zij tot op heden juist door die Praktijk in alle opzichten worden gelogenstraft". >.Er zou samengewerkt moeten worden B^sen de Nederlanders, dé republikeinen, Oost-Indonesiërs en de bewoners van I °rneo, om met vereende krachten dit ^bd een waardige plaats in de wereld 4 geven. Het woordsamenwerking komt Bti de kringen van de Nederlandse re ling heeft het bericht omtrent het JWten van een vriendschapsverdrag van 1® republiek Indonesia met een buiten- vbdse mogendheid, in casu Egypte, karvan nog geen officiële bevestiging ei'd ontvangen, vanzelfsprekend ernstige ,-'fWondering gewekt zo verneemt het Moeht via een officiële bevesti- jj'bg blijken, dat inderdaad een derge- |pe overeenkomst is tot stand gekomen, behoudt de regering zich uiteraard v,°br, haar standpunt ten aanzien van X'pte, zowel als ten aanzien van de -Publiek te bepalen. Hedenmorgen 10.40 uur plaatse lijke tijd zijn de leden van de Com missie-Generaal, Schermerhorn en Van Poll, te Batavia aangekomen. Een woordvoerder van de Commis sie-Generaal deelde mede, dat van de zijde der Commissie geen verkla ringen te verwachten waren vóór de kabinetszitting van Maandag a.s. te Den Haag. De Commissie-Generaal hoopt vóór Maandag haar advies betreffende de republikeinse ant- woord-nota aan de Nederlandse re gering te hebben uitgebracht. De Commissie-Generaal zal de komen de dagen gebruiken voor een nauwgezette bestudering van de nota, alsmede voor besprekingen met de Nederlands-Indische regering en adviseurs. Gisteren hebben de leden .van de C.-G. de nacht doorgebracht bij Wright de plaatsvervanger van Lord Killearn, te Singapore^ waar zij informele bespre kingen voerden. Lord Killearn is mo menteel afwezig. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een krachtige nota gezonden aan de Russische bevel hebber in Hongarije lt.-gen. Swiridof waarin geprotesteerd wordt tegen de Somverwerping" van de regering Nagy. In politieke kringen in Washington meent men, dat de nota tevens de be dreiging inhoudt, dat de V.S. de kwestie zo nodig voor de V.N. zullen brengen. De Verenigde Staten zouden dan vra gen, dat er een onderzoek ingesteld wordt naar de situatie in Hongarije door vertegenwoordigers van Rusland, Engeland en de Verenigde Staten. Lord Vansittart, de vroegere Britse plv. minister van Buitenlandse Zaken, heeft Woensdag in het Hogerhuis be kend gemaakt, dat hij een brief had ontvangen van de afgezette Hongaar se premier Ferenc Nagy, waarin Rus land ervan wordt beschuldigd, Hongarije geheel onder de heerschappij der com munisten te willen brengen. Het doel der Sovjets is 'de bourgeois-democratie te vernietigen en Hongarije geheel on der de heerschappij der communisten te brengen, aldus wordt gezegd in de brief, die in het hogerhuis werd voorge lezen. De Duitse Nazi's werkten op pre cies dezelfde wijze en rekenden ook op hun vijfde colonne, aldus lord Vansit tart. Eerder had Bevin medegedeeld, dat hij overwoog vandaag in het Lagerhuis een verklaring over Hongarije af te leggen. De minister van Staat, Hector Mac- Neil, maakte bekend, dat de Britse am bassadeur ih Rusland, sir Maurice Pe terson, verzocht was de Hongaarse kwes tie met Molotof te bespreken, om de houding der Sovjet-regering vast te stel len. Later op de avond verklaarde Lord Pakenham namens de regering dat Mo lotof heeft geweigerd met de Britse am bassadeur de moeilijkheden in Hongarije te bespreken en Engeland er van be schuldigd zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van Hongarye. De spoorlijnen van Frankrijk zijn zes dagen verlaten geweest. De ma chinisten, de sein- en wisselwachters, de stationschefs en loket-ambtena ren hadden hun standplaatsen ver laten, zodat Frankrijk zijn grootste staking sinds jaren beleefde. Na moeilijke onderhandelingen is tussen de regering en de vakverenigingen overeenstemming bereikt, zodat he den de poorten van duizenden sta tions weer opengaan en tienduizen den Franse spoorlieden hun plaat sen weer zullen innemen. Indertijd deed de minister van Eco nomische Zaken de toezegging, dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn verdubbeld. De rantsoenver hoging, van 2 op 2 rantsoen per week, had een bevredigend resultaat. In verband hiermede, en rekening houdende met de huidige productie verhoudingen, zal daarom in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te stellen, met ingang van morgen de distributie van sigaren worden opgeheven. Het rantsoen dat waarschijnlijk gehandhaafd kan blij ven op'2'£ eenheid per week, kan dan in zijn geheel besteed worden voor de aanlkoop van sigaretten en kerf tabak. Maurice Lemaire, de directeur-generaal van de Franse Staatsspoorwegen, had kort na middernacht een voorstel van negen punten aan de vakbondleiders voorgelegd tydens een conferentie op het bureau van de premier, waaraan door vier partyen werd deelgenomen, n.i. de regering in de persoon van premier Ramadier, autori teiten van de C.G.T., de directie van de spoorwegen en de leiders van de vakbond van de spoorwegarbeiders. De leiders van de C.G.T. en de spoor wegvakbond vertrokken om 2 uur om het voorstel te bespreken op het hoofdkwar tier van de vakbond, kort voor 4 uur keer den zij terug naar het bureau van Ra madier met het bericht, dat zij het aan bod van de directie hadden aanvaard De overeenkomst voorziet in loonsver hogingen en andere toezeggingen, welke het land in het komende half jaar op ongeveer tien milliard francs zullen ko men te staan. De onderhandelingen waren aanvan kelijk vastgelopen, doordat Ramadier een limiet van acht milliard francs had ge steld als hoogste bedrag dat de genatio naliseerde spoorwegen konden opbrengen, waarbij Frankrijks kwetsbare financiën in evenwicht zouden blijven. De federatie had daartegenover twaalf milliard ge vraagd. De voornaamste voordelen, die de ar beiders ten deel vallen onder de nieuwe compromisovereenkomst zijn een vergoe ding van duizend francs per maand, een verhoging van tien procent der lonen van vaders van grote gezinnen en verhoging van IV2 procent der pensioenen. Naar men verwacht zullen de hoofd- lynen reeds heden weer kunnen func tioneren, doch het zal nog verscheidene dagen duren voor alle diensten weer normaal zijn. In een verklaring, die Ramadier van daag heeft uitgegeven, wordt gezegd dat de staking tot ieders tevredenheid ten einde is gekomen. „De oproep tot .wijsheid is gehoord. De regering ver trouwt dat de spoorwegarbeiders hun krachtsinspanningen zullen verdubbelen om de spoorwegen binnen de kortst mo gelijke tyd weer op orde te krijgen." Naar wy vernemen heeft de Raad voor de Luchtvaart besloten een openbaar on. derzoek in te stellen naar de vliegramp op het vliegveld Kastrup bij Kopenha gen, waarbij alle inzittenden om het le ven kwamen. De behandeling zal geschieden 7 Juli a s. Er zullen drie deskundigen van de K.L.M. worden gehoord, n.l. de heren Luymes, Fucks en Smirnoff. Een maand geleden ongeveer raapte de heer Van den Broeke te Schoondijke van een zijner kip pen een ei. dat niet minder dan 190 gram woog. Dezer dagen ont stond een gat in de schaal van dit ei. Behalve uit een dooier met wit, bleek de inhoud voorts nog te bestaan uiteen ei met 'yschaal van gewone afmetingen Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de arrestatie van Nikolai Petkof, leider van de oppositie in Bulgaryc, ver klaard, dat, indien Petkof voor de rech terstoel verschijnt, het huidige Bulgaar se regiem naar het idee van vele Bul garen en zeker van alle vrijheidlievende volkeren buiten Bulgarije voor de rech terstoel zal verschijnen. De V. S. ge voelen een diepe sympathie voor Petkof, omdat hij openlijk gestreden heeft voor het invoeren en voortbestaan van de burgerlijke vrijheden in zijn eigen land. Het ministerie herinnert in dit ver band aan de verklaring van Yalta over het bevrijde Europa en het Bulgaarse wapenstilstands- en vredesverdrag, dat vrijheid van de mens in Bulgarije waar borgde. Bevin verklaarde woensdag in het Lagerhuis, dat de arrestatie van Petkof en andere maatregelen bij de Engelse regering de vraag hebben doen op komen of het de bedoeling der Bulgaarse regering zou zijn de laatste sporen van vrijheid in Bulgarije uit te wissen. Vol gens Bevin had de Bulgaarse premier, Dimitrof, aan de Britse politieke ver tegenwoordiger in Sofia de verzekering tleorge Zaroebin, de Russische ambas- k eur te Londen, heeft tweemaal bij' het Jhtse departement van Buitenlandse geprotesteerd naar aanleiding van "aken ten nadele van de Russische "assade in Londen. In de protesten geen gewag gemaakt van vermis- s van officiële documenten. inbraak vond plaats op 2 Juni in bgj. 'at van de eerste secretaris der am- V6J;^de. Enkele gouden horloges werden atta ist' „Alles lag overhoop" aldus de „en zelfs in het kolenhok is ge it, l"- Een andere inbraak werd gepleegd V'f flat van een hd van de staf van de --attaché. Na deze inbraak miste tt ehkele particuliere bezittingen, waar in r horloges, doch kostbaarder artike. jït bontjassen waren achtergelaten. Viie®ek zorgvuldig gespeurd te zijn in Vn, tijdschriften en particuliere cor- ^dentie. Verder zyn twee inbraken gepleegd in de school van de ambassade, waarbij gezocht is in de lessenaar van de hoofd-onderwijzeres en particuliere papie ren. Er zijn geen pogingen gedaan om in de ambassade zelf in te breken. Het Russische persagentschap Tass vond het vreemd, dat Scotland Yard er niet in geslaagd was de daders te vinden. „Het vreemde gedrag van de inbrekers en de niet minder vreemde hulpeloosheid van de politie moeten wel leiden tot de conclusie dat de Britse autoriteiten geen belangstelling hebben voor het vinden van de da ders." Een woordvoerder van Scotland Yard, die men vroeg de beschuldigingen te be vestigen of ontkennen, antwoordde kort: ,.Wy hebben geen commentaar. U zult begrijpen, met welke moeilijk heden wij te kampen hebben in. een der gelijk geval." gegeven, dat „geen haar van Petkof's hoofd gekrenkt zou worden, zolang hij zich in arrest bevond". Dimitrof be loofde ook dat Petkof rechtskundige bijstand zou krijgen en dat „geen mar teling of andere middelen van physieke dwang zouden worden toegepast". „On der deze omstandigheden kan de En gelse regering slechts het opstellen van de aanklacht afwachten, die tegen Pet kof wordt ingebracht", aldus Bevin. De Hongaarse minister-pre sident F. Nagy met zijn zoon tje in Genève na zijn mys- terieuse reis naar Zwitser land en zijn ontslagname als hoofd der regering in Hongarije. Abd el Krim is gevlogen. Men had hem gebracht waar hij wilde zyn: toen ging hij van boord en werd door koning Faroek liefderijk opgenomen, in de onmid dellijke nabijheid van nog een andere gast, die ook in Egypte een asyl heeft gevonden; de groot-Moefti van Jeruzalem, Amin el Hoesseini, die uit zijn Franse gevangenis spoorloos verdween en pas in Egypte weer opdook. Goed gevoed, van alle moderne hulpmiddelen voorzien, voeren zij nu hun rusteloze Mohammedaanse actie, de een in Palestina, de ander in Noord-West-Afrika. Engeland en Frankrijk zullen met deze heren nog heel wat te stellen krijgen. Welk een moeite hebben de Span jaarden vijfentwintig jaar geleden met Abd el Krim gehad! Zij konden hem er niet onder krijgen; aan hun nederlagen demonstreerde de primitieve hoofdman uit de hete bergen, hoe zwak Spanje in die dagen was. Hij wist gedaan te krijgen, dat Alfonso XIII en Primo de Rivera zich lieten prikkelen tot een grootscheepse actie ter onderwerping van het Rif, maar Abd el Krim hakte zoveel Spanjaarden in de pan, dat de Spaanse positie in Afrika voorgoed onder mijnd bleef. De Spanjaarden moesten zegevieren, anders liep de positie der Fransen in het woelige nabije Marokko gevaar, anders zouden in het onbetrouwbare Algiers en het schijnbaar- ingeslapen Tunis ook weer pacificatie-acties noodzakelijk worden. Daarom sprong de „grote Marianne" de vernederde Spanjaard bij en na een moeizame veldtocht van zeer velen met al de hulpmiddelen van die dagen tegen één, die over niet veel meer dan zijn vuisten beschikte, werd Abd el Krim verslagen. Men voerde hem naar Réunion. en lyrische Franse reisversiaggevers spraken er van, „dat de vlam van het Rif-verzet voorgoed was geblust. Abd el Krim heeft last van rheuma; dik en vadsig verkwijnt hij!" De echte Arabier slaapt echter in gevangenschap nooit in. Eindeloos geduld heeft de profeet hem geleerd te koesteren. Bovendien kent hij de onschatbare waarde van de humor: een heldenverhaal zonder humor is geen goed verhaal; een heldendaad blijft van mond tot mond gaan, .als volkshumor het de moeite van vertellen waard maakt. Daarom is dé groot-moefti in weerwil van zijn raadselachtige onbetrouw baarheden toch een held, omdat hy de „giaurs" (de Christenhonden) er heeft tussen genomen. Daarom wordt koning Faroek steeds meer held (en steeds meer een waarachtig candidaat voor het in de laatste twintig jaren onvervuld gebleven kalifaat), omdat hij huis en hof ter beschikking stelt van de politieke Uilenspiegels der Muzel- maanse wereld. En ook Abd el Krim heeft door zijn „ontsnapping" en door thans guitige vraaggesprekken toe te staan héél Noord-Afrika mee, want het is een voorval waar echt-mohammedaans om te lachen is, d.w.z. monkelend, met vele knipoogjes, en met zachte vergenoegde keelgeluiden. Plotseling heeft hij geen rheuma meer. Hij is, in weerwil van zijn 67 jaren, fris als een kemphaan. En temidden van zijn vrienden kan de Riff-Kabyl, die eens droomde van een sultanaat over Marokko,, de oude verhalen ophalen: hoe hij in 1921 bij Anual de Spanjaarden de eerste nederlaag toebracht; hoe hij 20.000 hidalgo's in het zand deed bijten en hoe een man als Lyautey door zijn toedoen mee pensioen moest gaan. Pas Pétain, thans zelf een gevangene, kreeg hem op de knieën, nadat Abd el Krim's ruiters verzet geboden hadden tot onder de muren van Fez, in 1926. Thans is het 21 jaar later. Met een Australisch schip, de Katomba, keerde de balling van Réunion, waar hij geen kranten mocht lezen en waar hy geen radio mocht horen, terug. Hij had het stoffelijk overschot van zijn moeder bij zich, plus zijn twee vrouwen en elf kinderen. Doei van de reis was Villeneuve Loubet, in Zuid-Frankrijk. Maar vreemd: in Port Said stond een Pullman klaar, die hem naar Caïro bracht, hem en ai de zjjnen en al zyn bagage.... Het Oostenrijkse parlement heeft Woensdag een eis verworpen van de communist Ernst Fischer tot benoeming van een parlementaire commissie, om een onderzoek in te stellen naar de per soon van dr. Karl Gruber, de Oosten rijkse minister van Buitenlandse Zaken en diens onderhandelingen met Ameri kaanse autoriteiten in Wenen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming verworpen. Bondskanselier Figl verklaarde dat de regering niet bereid was af te treden en evenmin van plan was nieuwe verkie zingen te doen houden. Ernst Koreff, spreker van de socialis tische fractie, verklaarde over de bnder- handelingen van Fischer met kanselier Leopold Figl: „Het was een overrompe ling van de democratie, een absoluut fascistische methode welke poogde het „sterke-regering-idee" te bereiken." Koreff verklaarde, dat zijn partij Figl's optreden als een „fout en niet als een vooropgezette bedoeling" beschouw de, en dat het Oostenrijkse volk deze bedriegerij van de Volkspartij, welke Oostenrijk makkelijk het lot van Hon garije had kunnen doen navolgen, niet licht zou vergeten. Zowel Figl als Fischer was doodstil tydens deze afstraffing. Beiden waren zij voor Koreff aan het woord geweest en hadden toen hun zienswijze op de be doelde gesprekken gegeven, welke echter weinig verschilde van hun eerder ge dane verklaringen. Fischer beweerde, dat hij tydens zijn onderhoud met Figl had voorgesteld hem minister van Binnenlandse Zaken en Handel te maken. Hij verklaarde tegen over het parlement dat, indien hy deze functie zou krygen, Oostenrijks weder opbouw bespoedigd zou worden. Groot gelach volgde op zijn verklaring dat „elke fatsoenlijke regering in elk fatsoenlijk democratisch land zou aftreden indien zij zich in een positie bevond, waarin de Oostenrijkse regering zich momenteel bevindt." Volgens Fiseher zouden de Russen wei geren het vredesverdrag met Oostenrijk te tekenen, zolang de huidige regering aan de macht blijft. De Russische gedelegeerde in de Vei ligheidsraad, Andrei Gromyko, stemde er Woensdag in een nieuw gedetailleerd acht punten bevattend program inzake de internationale atoomcontröle. mee in. dat de internationale controle-commis sie op de atoomenergie uitgebreide vol machten behoort te krijgen. Het Russi sche program liet echter nog altijd eni ge belangrüke gapingen tussen de stand punten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bestaan. Bij K. B. van II Juni is bepaald, dat de wet „Noodregeling Ouderdoms voorziening" per I October a.s. in werking zal treden. Op deze datum zullen de eerste uitkeringen aan de daarvoor in aanmerking komende ouden van dagen geschieden. I Het is beter veel te zeggen in I weinig xooorden dan veel te spreken en niets te zeggenj Jl i 1 1 De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt in overleg met het Prin selijk Paar het volgende mede: „Reeds kort na de geboorte van Prinses Marijke is gebleken, dat de kleine een dubbelzijdige lens-troebe ling heeft. Er is hieraan niet direct ruchtbaarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht hoe de kleine Prin ses zich lichamelijk zou ontwikkelen. Daar haar gezondheidstoestand uit stekend is, bestaat thans tegen een operatie generlei bezwaar. Prinses Marijke zal voor een ope ratieve behandeling door prof. dr. H. J. M. Weve in het Nederlandse Gasthuis voor Oogiijders te Utrecht worden opgenomen." Naar wy vernemen, zal de doop eerst na de behandeling geschieden. In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft zich nabij de Duitse grens te Siebengewald een drama met dode lijke afloop voorgedaan. Twee pa trouillerende douanebeambten troffen bij de grens een man aan, die ze som meerden halt te houden en zijn pa pieren te tonen. Nadat de man zijn papieren te voorschijn had gehaald trok hy een revolver en vuurde op beide beamb ten. De 25-jarige hulpcommies W. B. Schol- ten stortte zwaar getroffen ineen en overleed een half uur later. Hij bleek een schot door de longen gekregen te hebben. De uniform van zijn collega werd op verschillende plaatsen doorschoten. Noch. tans kwam deze er met een schampschot van af. De onverlaat is er in geslaagd met medeneming van zijn papieren oveT de Duitse grens te verdwijnen. Men ver moedt niet met een smokkelaar, maar eerder met een gevluchte S.S.-er te doen te hebben. Het slachtoffer was pas drie maanden gehuwd. Er werd terstond een onderzoek met speurhonden ingesteld, maar enig spoor heeft men tot dusverre biet gevon den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1