ENGELSE EN AMERIKAANSE STAPPEN? Geruchten der over nieuwe nota Ver. State Woedende communisten schreeuwen in Hongaars parlement Felle aanklacht tegen het Russische regiem Istanboel, spionnagecentrum van het Oosten Dit land een politiestaat' 1 Vele wegen leiden naar Rome DE SNELSTE, HOOG BOVEN DE ALPEN, DOOR DE LUCHT Nieuwe luchtlijn der K.L.M. betekent een grote vooruitgang Arrestatiebevel tegen Suiyok? Bij de zwarthandelaar in geheimen I Engeland stoort zich niet aan Russisch verwijt Gallagher oppert een idee weekloon extra Russische vliegtuigen helpen Mongolen Suiker niet vrij Tol hoofd en hart Politieke activiteit te Batavia commandant landmacht Bewaking te Batavia opgeheven WILDSTE POLITIEKE TERREUR Incident in Oostenrijk Oorzaak oogziekte van Prinses Marijke vrijdag 13 juni 1947 69ste JAARGANG No. 23871 TOESTAND UN NEDERLANDS-INDIË Besprekingen van de C.-G. IN SURINAME Republikeinse actie Internationaal centrum Het Eeuwige Rome Werkgevers mogen uitkeren Tegen uitvoer van sigaren Het weer. Zweedse auto beschoten Strijd in Noord-C kina Staking in Charleroi duurt voort - v m Vrouwen lazen verkeerd &UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14380 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. \fJ. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 1é cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Met de onthulling van Britse of- ficiële kringen, dat de Commissie- Generaal, die Donderdag in Batavia arriveerde, de Woensdagavond heeft doorgebracht ten huize van de waar nemende gemachtigde voor Zuid-Oost. Azië. Wright, is opnieuw voedsel ge- 'geven aan de geruchten, dat Enge- land als bemiddelaar zou optreden in de impasse tussen Nederland en de Indonesische republiek ter zake van de ten uitvoer legging van de overeenkomst van Linggadjati. Ingelichte kringen zeggen, aldus United Tb-ess, dat de Engelsen gedurig werken ®an een poging om een verdere ontaar. ding van de Indonesische situatie te Vermijden. Zij beweren, dat, toen de Britse consul Mitcheson onlangs een bezoek aan de Indonesische hoofdstad bracht ten tijde, dat de Indonesiërs het Nederlandse memorandum bestudeerden, bij met zich een suggestie van de Britse 'egering bracht, dat de Indonesiërs het Nederlandse voorstel voor een interim- Vagering zouden aanvaarden. Het verluidt, dat de Engelsen aan de Indonesiërs vertelden, dat, gezien de grote Britse pogingen in India, de we reld terecht of ten onrechte het Neder landse voorstel ter zake van een inte- Ntn-regering gunrtig zou ontvangen. Mit- vheson wees daarom op de practische Punten in het Nederlandse plan, doch beed geen concrete voorstellen. Ingelichte kringen zeggen, dat de Engelsen net voornamelijk op een garantie afstuurden, dat het Indonesi sche antwoord gunstig genoeg zou zijn om een basis te vormen voor toe komstige Nederlands-Indonesische onderhandelingen, liever dan de Indo nesiërs te dwingen het Nederlandse memorandum zonder meer te aan vaarden. Zy beweerden, dat artikel 17 van de overeenkomst van Linggadjati de Arbitrage-clausule het resultaat van britse druk was en dat daarom de bieuwe Britse stappen in het geheel niet Verrassend zijn. Officiële Amerikaanse kringen Weigeren commentaar te leveren op de berichten, dat de Amerikaanse regering een nota aan Nederland zou hebben gericht, waarin nog eens uit. drukking werd gegeven aan de sterk .gevoelde wens, de Indonesische kwestie vreedzaam geregeld te zien. Verklaring van Marshall Gisteren heeft de minister van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, Schermerhom en Van Poll hebben gisteren uitvoerige besprekingen ge voerd met Van Mook, diens naaste medewerkers en hun eigen adviseurs. Deze besprekingen zijn hedenmorgen Voortgezet. De woordvoerder van de C.-G. ver gaarde tegenover Aneta, dat het niet Nieel zeker was, dat de C.-G. voor baandag gereed zóu zijn met het advies v°or de Nederlandse regering, daar nog Allerlei personen en instanties moeten gorden geraadpleegd, o.m. Sultan Namid II van Pontianak, hoofd van de ^aerari West-Borneo, alsmede Soekawati eh Hamelink en Anak Agoeng, de Agoeng Van Oost-Indonesië, die thans allen te Batavia vertoeven. Volgens de woordvoerders was niet te ^rwachten, dat de C.-G, ten behoeve ^an het opstellen van het advies voor Nederlandse regering, overleg zal en met de republikeinse delegatie. Voorts deelde hij mede, dat v°l- Sens directe informaties uit Neder land, het bericht, als zou de Partij van de Arbeid ook een strakker op treden van het kabinet-Beel in een onverhoopte onvermijdelijke situatie steunen, onjuist is. De organen van de Party van de Arbeid zullen zich hierover in een op een dezer dagen te houden vergadering beraden. De te Batavia aanwezfge republikeinse ^Ptoriteiten komen dagelijks bijeen, om toestand te bespreken. Gisteren vond >v een informeel contact plaats tussen fpsimo, Soepeno en Boedjardo, terwyi ?®den ook Gani in de werkvergadering ^Senwoordig was. De berichten, dat deze erkvergadering het bijzondere karak- q van een spoedvergadering had, wer- tegengesproken. (Volgens hoge republikeinse autoritei- (gb was ook de situatie te Buitenzorg b deze dageiykse besprekingen aan de de gekomen. Het is niet uitgesloten, jjt Sjahrir, die zich op het ogenblik te ^bggadjati bevindt, op korte termyn te ^tavia zal terugkeren. Inmiddels wor- jfyb Hatta, die thans op Sumatra is, als- regeringsautoriteiten te Djokja, da- ijks van de politieke ontwikkelingen ^e hoogte gehouden. ^fficieel wordt medegedeeld: Va lt—kolonel van de Generale Staf het K. N. I. L., W K. Boogh, wordt Nen inganS van de dag van vertrek uit h6verland, omstreeks 20 Juni as., ont- d6 van zyn tewerkstelling bij dezes- Afdeling Van het ministerie van Over- Co^ Gebiedsdelen en benoemd tot Vjv.-'handant van de Landmacht in Su able. te Marshall, op een persconferentie Washington verklaard: „De regerihg van de Verenigde Staten heeft met vreugde kennis geno men van het feit, dat de regering van de Indonesische republiek spoedig heeft geantwoord op de Nederlandse voorstel, len van 27 Mei voor een federaal be stuur, waarin alle delen van Indonesië zijn vertegenwoordigd. Hoewel de volledige tekst van de Nederlandse en de Indone sische voorstellen ons nog niet ter hand werd gesteld, hopen wij, dat in deze ontwikkeling de mogelijkheid besloten xigt van een spoedige vreedzame oplos sing in een geest van goede trouw en compromis." Officiële bronnen in Washington zeg gen, volgens U.P., dat de wens, die Marshall te kennen heeft gegeven, naar een spoedige en vreedzame regeling van de politieke kwesties in Indië, is ingegeven door het verlangen naar een zo snel mogelijke stabilisering van de toestand in Zuid-Oost-Azië. De Ameri kaanse verklaring, aldus deze bronnen, toont twee aspecten: 1. Marshall' en andere autoriteiten, die zich bezig houden met de econo mische zorgen van de wereld, menen, dat Zuid-Oost-Azië in tegenstelling met Europa een gebied is, dat zich in eco nomische zin snel kan herstellen, wan neer de politieke situatie eenmaal ge stabiliseerd is. 2. Een verklaring als die, welke over Indonesië is uitgegeven, is typisch voor de politiek van de Ver. Staten om die ontwikkelingen aan te moedigen, die dui den op de behoefte van afhankelijke volken naar een groter mate van zelf bestuur. In bevoegde kringen is de ten- denz merkbaar, Nederland hulde te brengen voor zijn jonaste handelin gen ten opzichte van Indonesië. Men is van oordeel, dat de Neder landers op het ogenblik in be langrijke mate van werkelijkheidszin blijk geven tegenover de feiten, waarvoor zij zich geplaatst zien en dat zg oprechte pogingen doen, tot een oplossing te komen, die zo wel voor de meer gematigde elemen ten onder de Indonesiërs als voor de Nederlanders aanvaardbaar is. Twaalf van de voornaamste republi keinse politieke partyen hebben zich verbonden in de „Kesatoean Tekan Partai", om een eenheiJsprogram vast te stellen, met de bedoeling „alle even tualiteiten, voortvloeiende uit de conse quenties van de republikemsche ant woordnota, het hoofd te kunnen bieden." Voorzitter is Kamadjaja van de P.N.I. De partijen zijn: de Masjoemi, de P.N.I., de Partai Sosialis, de Christelijke Par kindo, twee communistische partijen, de Arbeiders Party,.de proletarische Partij en de Volkspartij. Als eerste stap zal 17 Juni te Solo een vergadering gehouden worden, waar als sprekers zullen optre den de communist Alimin, Soetomo en het voormalige communistische Kamer lid Roestam Effendi, aldus meldt Antara uit Solo. Inmiddels heeft 12 Juni in een com mentaar Radio-Djokja gezegd, dat de Indonesiërs niet meer overheerst en uit geperst willen worden. Daarom zijn zij vastbesloten voor de vrijheid te strijden. In het geval zy hiertoe gedwongen zouden worden, zal de politiek van de verschroeide aarde worden toegepast, waarvoor alle verantwoordelijkheid op de Nederlanders zal neerkomen. De commentator besluit met een be roep op het volk, zich gereed te houden voor dienstbetoon aan het geliefde ge boorteland Indonesië. De Nederlandse militaire woord voerder te Batavia deelde vandaag mede, dat de bewaking van de voor naamste republikeinse gebouwen door Nederlandse militaire posten thans opgeheven is. Daar staan ze dan! Na veertien dagen onzekerheid zijn de sigaren van de bon. En al deze diep ge- interesseerde en rooklustige kijkers vragen zich met een klein beetje onrust in het hart af, of de feestelijke me dedeling, geschil derd op het étalage glas, nu wel echt au serieux genomen moet worden. Ze lachen, maar zever trouwen het nog niet helemaal. Eerst maar eens zien, vandaag, of de si garen niet even snel zijn weggevlogen als de rook, die zij verspreiden. Beter een sigaar in de mond dan tien zon der bon, denken zij wellicht- 99 199 Desza Suiyok, de leider van de Hon" gaarse partij van de vrijheid, heeft gis teren in het Hongaarse parlement op verrassende en moedige wijze critiek geleverd op de communistische staats greep en de handelwijze van de nieuwe regering openlijk aan de kaak gesteld, Hongarije betitelend als een ondemo cratische politiestaat en een beroep doende op de party der kleine boeren om de communistische tactiek tot de hare te maken, wilde Hongarije nog ooit een democratische staat worden. In een een uur durende aanklacht tegen het nieuwe regime verklaarde de leider van de vrijheidspartij, dat de wild ste en meest laakbare politieke terreur in Hongarije woedt. Er bestaat geen Prinses Elizabeth van Engeland ontving in het beroemde stadhuis van Londen het burgerrecht der City van Londen. Na de plechtigheid overhandigt de Lord Mayor aan de prinses de met juwelen versierde herinneringspenning vrijheid van drukpers, vergadering of meningsuiting meer. Telkens wanneer wij een politieke bij eenkomst aankondigen, komt een geor ganiseerde, weerspannige massa van 400 tot 500 man. goed gewapend, goed oe- taald en volkomen dronken, opdagen en stuurt de vergadering volgens een goed overlegd plan in de war, en gebruikt in de meeste gevallen geweld tegen het publiek en de sprekers. Bij een van die gelegenheden' waren, volgens Suiyok, 5 a 6 mensen gearres teerd, omdat zij zich verzet hadden. Die 400 a 500 mensen waren dan de verdedigers van de democratie, vervolgde Suiyok sarcastisch. „Ze waren door en door eeriyke, fatsoenlijke mensen. Hun optreden werd geprezen. r>e vyf. zes mensen, die klappen kregen en zich verzetten, waren de vijanden der demo cratie. „Anderen," vervolgde Suiyok, „zyn de een na de ander gearresteerd. Dit roemruchte democratische beulswerk begon met de arrestatie van studen ten in Szeged, die tegen een aanhangig wetsvoorstel demonstreerden, waarbü het godsdienstonderwijs facultatief werd gesteld. Wij zijn een politiestaat geworden, waarin de invloed van de politie niet alleen steeds zwaarder en zwaarder drukt oP het openbare leven, doch waarin deze invloed onverdraag lijk geworden is voor het particuliere leven van het individu." Hier ontstond weer een geweldig kabaal onder de communisten. Verschei dene hunner sprongen op en schreeuw den tegen Suiyok, totdat zij door herhaald bellen van de voorzitter enigermate tot kalmte gebracht werden. Suiyok viel vervolgens de regering- Dinnyes aan. Dit was volgens hem geen democratische regering. Hij kon geen Amsterdam, Genève, Rome. Deze drie steden, die elk op eigen gebied in de historische en economische ontwikkeling van Europa een zeer bijzondere rol hebben gespeeld, zul len door de K. L. M. verbonden wor den door een rechte snelle weg. 19 April 1936 werd Rome voor het eerst in het Europese luchtnet der K. L. M. opgenomen en wel toen de lucht- verbinding Amsterdam-Frankfurt- Milaan in samenwerking met de Deutsche Lufthansa en de Avio Li- nee Italiane werd doorgetrokken naar Rome. Deze dienst droeg de naam: „Rome Air Rapide". Als gevolg van het uitbreken van de oorlog moest deze dienst evenals de andere lucht- verbindingen worden gestaakt. Na de bevrijding werd met ingang van 10 November 1945 Rome viermaal per week aangedaan door de Batavia-dienst, dóch daar deze lijn in opdracht van de Nederlandse Regeringstransportdienst gevlogen wordt, waren de boekingsmoge lijkheden slechts zeer beperkt. De nieu we verbinding, welke driemaal per week gevlogen zal worden, betekent zeer zeker een grote vooruitgang. Thans kunnen reizigers uit Italië b.v. driemaal binnen twee dagen per K. L. M. naar de Nieu we Wereld vliegen, terwijl omgekeerd in Amsterdam een directe aansluiting voor de uit de Verenigde Staten komen de passagiers naar Rome bestaat. Tevens wordt door deze dienst een verbinding op alle werkdagen met Ge nève geschapen, daar ook de driemaal wekelijkse verbinding Amsterdam-Ge- nève-Madrid-Lissabon v.v. via deze plaats gaat. Tenslotte hebben reizigers van de Zuidatlantische dienst te Lissa bon een aansluiting op Rome gekregen. Amstelstad Van eeuwen her klopt in de Amstel stad het hart van Nederland, financieel, economisch en cultureel. Handei en scheepvaart, die over zee- en landgren zen heen de werelddelen omspannen, vonden en vinden hier een trefpunt De reiziger en handelsman kunnen van Schiphol thans weer vrywel alle Euro pese hoofdsteden en verschillende grote steden in de andere werelddelen regel matig bereiken. Genève bezit meer nog dan de andere Zwitserse steden een internationale sfeer. Het is geen toeval, dat juist hier in de jaren tussen de twee wereldoorlogen de Volkenbond zyn zetel koos, dat van hier uit het Internationale Rode Kruis zijn zegenrijk werk verricht en dat ook nu weer vele instanties van de Verenigde Volkeren zich in Genève gevestigd heb ben. Maar niet alleen door zyn internatio nale en culturele betekenis of door eigen schoonheid en die der omgeving trekt deze stad duizenden vreemdelingen. Ge nève met zijn 150.000 inwoners vormt het centrum van in het Kanton Genève ge vestigde industrie, die voornamelijk ge specialiseerd is op horloges en luxe ar tikelen, die over de gehele wereld be kend zyn. Rome, het middelpunt van beschaving in de oudheid, ligt nu op 2 uur 40 min. vliegen van Genève en op 5 uur 50 min. van Amsterdam. Geschiedenis en heden zijn wellicht nergens ter wereld zo ver vlochten als in de Eeuwige stad. De ge schiedenis en het heden blijven Rome met zijn vele bibliotheken en weten- schappeiyke Instituten erkennen als een centrum van de culturele en religieuze wereld. De handel en nijverheid in de Ita liaanse hoofdstad zijn niet van primair belang. De industrie, die voornamelijk gericht is cp het artistieke en het reli gieuze element, vervaardigt onder meer goud- en zilverwerk, mozaïken en ca meeën, kunstmatige parels, gobelins, ta- pyten, etsen, prenten, zijden stoffen enz. Daarnaast vindt men echter in Rome een tabaksfabriek, een muntbedrijf en fabrieken voor meel, vermicelli, machi nes, spoorwegmateriaal en metaalwaren. Van veel groter belang is de winning van mineralen als basalt-lava, tufsteen, trawertijn puzzolaanaaxde in de om geving van de stad. Een belangrijk aan tal inwoners vindt voorts een bestaan in het „vreemdelingenverkeer", dat bevor derd wordt door de stoffelijke en gees telijke overblijfselen van de Romeinse geschiedenis en betekenis van de stad en haar omgeving als centrum van het Rooms-Katholicisme. Rome bezit, dank zij de binnenhaven Ripagrande, gelegen op de rechtéroever van de Tiber, en de zeehavens friumioino en Civitavecchia een uitstekende verbinding met de Middellandse Zee. Vele wegen leiden naar Rome zegt een oud spreekwoord. Inderdaad, er zün vele wegen, doch de snelste weg leidt, hoog boven de Alpen, door de lucht! Nadat aanvankelijk na zijn redevoe ring gemeld was, dat de parlementaire onschendbaarheid va« Suiyok zou worden opgeheven, meldt hej blad van de Hon gaarse Vrijheidspartij volgens de laatste berichten, dat tegen hem een arrestatie bevel is uitgevaardigd. Nadere berichten, die hiervan de juistheid bevestigen, ont breken nog. vertrouwen hebben in de politiek van Dinnyes en hij zou die noch in ziin eigen naam noch in naam van zijn partij aan vaarden. Gedurende Sulyok's rede heerste er een ontzettend kabaal, woedende communis ten schreeuwden en joelden en de com munistische leider en waarnemende pre mier, Matyas Rakosi, liep van lessenaar tot lessenaar en fluisterde met leden van zijn party. De opwinding, die daardoor ontstond, was groot en in de wandelgan gen werd Suiyok een moedig man ge noemd, dat hij zich zo tegen de commu nisten durfde te verzetten, want ze had den hem met gemak kunnen arresteren. stanboul. de parel der Dardanellen, schittert thans meer dan ooit als hoofdstad van de internationale spionnage. De vreemdelingen-kolonie al daar voorziet de er gevestigde spion- nagediensten ruimschoots van beroeps spionnen, die de Balkan, het Midden- Oosten en de Kaukasus afschuimen. Reeds in 1939, toen de Engelsen en Fransen het fameuze, doch mislukte plan-Weygand voorbereidden, om een gemotoriseerde flankaanval te onderne men cp de legers der As-mogendheden, kwam er te Istanboul een verse ploeg geallieerde spionnen aan. Zy obser veerden zowel o. a. Duitse troepenbe wegingen in Zuidoost-Europa als de gedragingen van de eveneens te Istan boul werkzame nazi-agenten. Dit ging zo door tot na de oorlcg. Nu echter ligt het zwaartepunt eer der op de politieke, dan op de mili taire spionnage. Er zijn oolk fascisti sche en nazi-emigranten van allerlei slag in Istanboul neergestreken, nadat zij gevlucht waren uit hun respectie ve landen. Zij vonden in de Turkse havenstad o.a. Wit-Russen, die met de Duitsers vochten, en Muzelmannen, uit de Sovjet-Republiek Kaukasië, die de Groot-Moefti van Jerusalem zijn toegedaan en niets willen weten van het Kremlin, of daar nu Tsaren of Stalins huizen. Bovendien lopen zij er in de armen van de inmiddels ook gearriveerde spionnen nit de diverse huidige Balkan-landen. Een donker poorthuis in een steegje; een bordje met „Yougoslavenska Sloga", zie hier het Hoofdkwartier van Tito's OZNA. 300 meter verder bevindt zich de Britse ambassade met een ander bord bij een ander poortje: .Raspoorten- afdeling". Dit is het hoofdkwartier van de befaamde Intelligence Service. Een en ander ligt te midden van het ge roezemoes en de geur. typerend voor de wijk bij de Perastraat, waar duizenden Grieken, Joden, Armeniërs en Turken hun zaakjes doen in café's, eethuizen en pasteibakkerijtjes. In deze omgeving wordt de verborgen strijd gestreden tus sen de geheime diensten van Engeland en Sovjet-Rusland. Hier bevindt zich het broeinest der in ternationale spionnage in het Nabije en Midden-Oosten, waartoe de vele inter nationale vraagstukken en twistpunten in dit gebied: Griekenland, Palestina, de Dardanellen, de heerschappij in de Mid dellandse Zee etc. gerede aanleiding geven. De middelen, waarvan de partijen zich bedienen, zijn vrijwel gelijk. Hun hoofd kwartieren bevindenzich op bevriend gebied: in Turkije voor de Engelsen, in Roemenië voor de Sovjets. Ieder tracht zijn tegenparty uit te schakelen. Op de Balkan is de NVD die de taak der G.P.O.E. en de N.K.W.D. voor de Balkan en het Midden-Oosten heeft overgeno men in het defensief, terwijl dit in Bij ontstentenis van Bevin, die in Cambridge was om een eredoctoraat iri ontvangst te nemen, heeft de Britse mi nister van Staat, Hector Mc.Neil, vpor de debatten een verklaring afgelegd over de Britse houding t.a.v. de Hongaarse kwestie. Mc.Neil zeide, dat Engeland zal voort gaan er op aan te dringen, dat de toe stand in Hongarije opgehelderd wordt, zonder zich te bekommeren om het Russische verwijt, dat Engeland zich in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije mengt. Mc.Neil verklaarde, dat het de Britse regering leed deed van de Russische Minister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotov, te moeten vernemen, dat Enge land zich in de binnenlandse kwestie van Hongarije mengde. Volgens Mc.Neil was Bevin verbaasd en betreurde hij het uitermate, dat de volkomen correcte vraag om inlichtin gen beantwoord was met beschuldigin gen. Toen de communistische afgevaardig de Gallagher het idee opperde, dat Fe- renc Nagy naar Hongarye moest terug keren en hen, die hem ervan beschul digden tegen de regering gecomplot teerd te hebben, te woord moest staan, werden zijn woorden met gelach van de conservatieven ontvangen. Bevin had hetzelfde voorstel van Gallagher Woens dag in het Lagerhuis al verworpen met de opmerking: „Ik zou dat advies niet durven geven zonder daaromtrent van een ander land eerst de garantie te hebben ontvangen, dat zijn ieven geen gevaar loopt." McNeil weigerde een vraag te beant woorden, of Engeland de kwestie voor de U.N.O. zou brengen. het Midden-Oosten het geval is met de Intelligence Service. De chef van laatstgenoemde dienst, voorzien van een diplomaten- pas, vervult in werkelijkheid een missie van commerciële en informa tieve aard die hem de mogelijkheid biedt tot het leggen van vele con tacten. In zijn dienst werken Joego- slaven, Bulgaren, Roemenen, alsook de KNK (Kafkaski Nozavisini Ko mi bet), een Kaukasische anti-Sov- jet-organisatie. De Sovjet-Russische NVD beschikt te Istanboel over drie centrales: de OZNA, de Joegoslavi sche contra-spionnage: de Bulgaarse Militie en de GN, de Roemeense na tionale garde. De hoofden dezer drie centrales en de vertegenwoordiger der NVD zijn ambtenaren hunner respectieve legaties en ambassades te IstanboeL Zy bekleden er om beurt ondergeschikte functies. Merkwaardige feiten hebben zich voor gedaan bij deze zwarthandelaren in geheime inlichtingen: een nazi-agent is er thans Engels spion; een Servisch fas cist is agent van de OZNA geworden. Eind December 1946 kwam er in Turkije een groep Argentijnse ingenieurs en in dustriële experts aan; na een tydje ble ken zijDuitsers in Engelse dienst te zyn! Naar wij vernemen, heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars bepaald, dat het veroorloofd is, zonder voorafgaande afzonde r- lijke toestemming van het College, in de loop van 1947, één of meer uitkeringen toe te kennen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 2 ran het jaarloon ran de betrokken werknemer, ineens of bü gedeelten uit te keren bij een of meer gelegenheden, zoals Pasen, Kerst mis, de vacantie, eind ran het boek jaar, enz. Deze uitkeringen mogen niet doorbe rekend worden in de verkooppryzen, ter- wyi overeenstemming moet zijn bereikt, in het onderling overleg in de verschil lende bedrijfstakken. Zoals men weet was tot heden het doen van een zodanige uit kering alléén toegestaan aan die werk gevers, die dit ook vroeger deden. Bovengenoemd besluit komt tevens te gemoet aan de wensen, geuit in het bakkersbedryf. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van vandaag af sigaren en cigarillos in beginsel niet meer als goe deren voor het persoonlijk gebruik van de reiziger of als kleine geschenken zonder vergunning van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer mogen wor den uitgevoerd. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen kunnen evenwel naar gelang van de omstandigheden de uitvoer van een aangebroken doos met ten hoogste tien sigaren toestaan. Hierbij zullen zy onder meer rekening houden met de hoeveelheid aan andere tabaksfabrika ten (sigaretten 'en tabak), welke de reiziger by het verlaten van het land bij zich heeft. Verwachting tot Zaterdagavond: Windstille, koude nacht. Morgen overdag tot matig toenemende wind tussen Noord en Oost. In de Noorde. iijke provincies opnieuw overtrekkende wolkenvelden, waardoor de tempera tuur vrij laag bl|jft. In het overige gedeelte van het land naar het Zui. den afnemende of dunner wordende bewolking met vrij veel zon. Slechts weinig hogere temperatuur. Zon 4.2020, maan 2.0715.22. Toen de auto van de Zweedse Relief- missie in Oostenrijk gisteren bij een Russische barrière wilde keren, werd hij plotseling door Russische schildwachten beschoten. Ame Karlsson, de directeur van het hulpwerk voor kinderen, die aan het stuur zat. werd onmiddellijk gedood en de algemene directeur van het reliefwerk, dr. Thonsten Ameus, door rondvliegend glas licht gewond, De Russische soldaat had verklaard, dat hy, voordat hij schoot de wagen had aangeroepen, doch dr. Arneus verklaar de, dat geen der inzittenden iets ge hoord had of van oordeel was geweest dat men had moeten stoppen. Gesteund door Russische vliegtuigen rukken de Mongoolse strydkrachten, volgens berichten van het Chinese pers bureau, op naar de stad Tsjitai, in wel ker nabyheid onlangs uranium gevonden zou zyn. Tydens een vergadering hebben 35.GOO man personeel der metaalfabrie- ken in het bekken van Charleroi beslo ten de staking voort te zetten. In het Transit Camp voor verlofgangers te. Hoek van Holland hebben de Engelse sol daten aan de straten bekende namen gege. ven. Hier sien wij de „Nederlandse" Dow- ningstreet. Op de achtergrond het Helden der Zee-monument Als gij iets wilt bereiken, bedenkt dan, dat een kalm bevel meer uit werkt dan een, dat met heftigheid wordt gegeven Het heuglijk nieuws voor de si- garenliefhebbers over de sigaren, die in den vervolge zonder inlevering van een distributiebon kunnen wor den gekocht, heeft enige verwarring gewekt betreffende de distributie ran suiker. Bijna gelijktijdig met het be richt over de opheffing van de si- garendistributie werd nJ. bekend, dat in Amerika alle distributiemaat regelen waren opgeheven en aange zien in de Verenigde Staten alléén nog suiker werd gedistribueerd, werd er in dit laatste bericht de nadruk op gelegd, dat nu dus in Amerika ook de suiker zonder bon verkrijgbaar is. In Amsterdam hadden kruideniers Donderdagmiddag te kampen met ge jaagde huisvrouwen, die zich' naar de winkels begaven, om zich direct van de zozeer begeerde suiker te voorzien en daarna teleurgesteld en zonder suiker naar huis terugkeerden. De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt nog mede, dat ^.e kleine dubbelzydige lenstroebeling, die dezer dagen uit de beide ogen van Prinses Maryke chirurgisch zal worden verwij derd, het gevolg is van het feit, dat Prinses Juliana in het begin van haar zwangerschap aan rode hond heeft gele den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1