TWEE MILLIARD FRANCS r r I D 1 DON BOSCO" TIEN JAAR IN NOORD-NEDERLAND Clayton zal in Europa een onderzoek instellen 04 V.W-UW WAT STAAT ER TE GEBEUREN IN HET VERRE OOSTEN Tariefsverhogingen zijn t l Leusderend heeft vee' geleden in de oorlog Ook in Rusland Tribunaal van Boekarest veroordeelt „fascisten" Zondag a.s. feestviering Maximumprijzen voos kersen en aalbessen VRIJDAG 13 JUNI 1947 PAGINA 3 buitenlands overzicht Mongoolse agressie kan de situatie totaal veranderen Mobilisatie in Griekenland KOSTEN FRANSE SPOORWEGSTAKING L LIL ■:m v i Pioniers Ldie terugkeerde Vergoeding voor Kamerleden op f6000 Voorts nieuwe pensioen regeling Ex-burgemeester van Weert uit kamp ontsnapt Onderzeedienst der marine wordt gedecoreerd Kuisvesting Ouden van Dagen EEN TON BRAND SCHADE De opmars van Mongoolse troepen in de Chinese provincie Sinkiang komt voor de centrale regering te Nanking wel op een erg ongelegen ogen blik. Kampend met interne moeilijkhe den, welke veroorzaakt worden door fi nanciële onmacht, gebrekkige admi nistratie en een vredesbeweging vooral onder jongere intellectuelen, voelt de nieuwe Chinese regering van generaal Tsjang Tsjoen, aan wie een groot deel van de leiding der landszaken is over gegaan uit de handen van Tsjang Kai Tsjek, haar actie tegen het binnenlandse communisme grotendeels lamgelegd. Wel iswaar kan de nieuwe regering bogen op een méér nationale samenstelling dan voorheen: niet slechts de Kwo Min Tang is vertegenwoordigd, doch ook de socia listen, de Jong-China-Partij en enkele andere groeperingen. Deze verbreding der basis van het kabinet heeft tot nu toe evenwel geen grotere militaire stoot kracht opgeleverd, en daar komt het in de burgeroorlog toch heel erg op aan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de communisten wier positie enige tijd geleden een harde slag gekregen had door de val van Jenan, hun hoofdstad en sterkste bolwerk, sinds enkele weken weer vorderingen maken tegen de cen- tralen in de Noordelijke provincies. Nu komt daar voor de Nankingse lei ders nog een nieuwe moeilijkheid bij, en de terugslag daarvan zal zich ongetwij feld aan het binnenlandse f*ont doen ge voelen. Of men laat de Mongolen vrij spel, öf men onttrekt troepen aan andere gevechtsterreinen, hetgeen dan altijd winst voor de communisten zou beteke nen. Het is heel goed mogelijk, dat de Mongoolse agressie een opleving van de activiteit - der communistische legers tot, gevolg heeft. Zelfs kan de invloed van de gebeurte nissen in Sinkiang zich doen gevoelen in Frans Indo-China. De opstandelingen van Ho Tsji Min staan immers in nauwe betrekking èn tot Moskou èn tot de Chi nese communisten, en meer dan' eens is gemeld, dat communisten uit Zuid-China hun'geestverwanten in Indo-China met terdaad steunden. Tot nu toe suddert er de strijd, die zo fel werd ingezet, vrij zachtjes voort, en er worden onderhan delingen gevoerd, die evenwel nog geer. succes hebben opgeleverd. Het zal van de kracht der Mongoolse agressie en van het troepenmateriaal, dat de centralen tegen hen in het veld moeten brengen, afhangen, hoe de binnenlandse oorlog In China en in Indo-China zich in de eerst komende weken zal ontwikkelen. Deze zaken heett Rusland in de hand. Waagt men het te Moskqu, door te zetten, dan lijkt een wederopleven van de beroerin gen op geheel het vasteland van Oost- Azië het onvermijdelijke gevolg. Is Frankrijk onmiddellijk in de strijd betrokken, verder staan daar Engeland en Amerika van af. De Verenigde Sta ten hebben hun bemiddelingspogingen in China, welke door de tegenwoordige mi nister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall, werden geleid, aan het begin van dit jaar opgegeven. Zij zijn tevreden met het bezit van een sterke verdedi gingsgordel van strategische punten in de Stille Oceaan, waarbij Japan zich on der leiding van generaal MacArthur mo gelijkerwijs tot een waardevolle aanwinst zal ontwikkelen. Engeland heeft, juist te rechter tijd, zijn Indische -kwestie geregeld; de toe stand is daar nu rustig, en gevaar voor uitbreiding v^n Oost-Aziatische conflic ten over Brits Indië is geen nabije mo gelijkheid. Enigszins anders is het in Malakka, waar de nieuwe organisatie van het Britse bewind op grote tegen stand der vorsten en volkeren is gestuit, en waar men slechts noodgedwongen be rust in het Engelse bestuur. Ook Birma, dat onlangs de vervulling van zijn onaf- bankeliikheidswensen van de Londense autoriteiten heeft afgedwongen, is een betrekkelijk onbetrouwbare medespeler. Het huidige voorlopige bestuur, waarin Oe Aung San de voornaamste persoon is, heeft sterke communistische sympa thieën, hetgeen zijn betekenis heeft in het beeld van Azië's politieke structuur. Zijn Engeland en Amerika dus niet onmiddellijk betrokken bij de Mongoolse aanval in Noord-China, zij hebben er zoveel andere belangen van economische, strategische en politieke aard, dat het geval hun toch ten zeerste raakt. Een gewapend conflict van omvang in die streken, dat uitgaat boven de huidige, nog geheel gelocaliseerde, leidt onher roepelijk tot een internationaal conflict. En ook dat ligt geheel aan de wensen van hst Kremlin. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is in de commissie van bijstand voor ,,Het Nederlands Openluchtmur seum" te Arnhem benoemd tot. lid cn voorzitter C. G. Matser burgemeester der gemeente Arnhem. De Amerikaanse militaire missie heeft in een nota aan de Grieksche ge-» nerale staf de recrutering van 20.000 soldaten goedgekeurd, die de troepen zullen vervangen, die sedert 1940 onder dienst .zijn. Hieraan werd de voorwaar de verbonden, dat het Griekse leger zijn verzoek cm meer materiaal aanzienlijk beperkt. Gedurende de opleidings- periode van drie maanden zal het Griekse leger in feite met 20.000 man toenemen, doch in de Amerikaanse nota wordt gezegd, dat een zelfde aantal ve teranen gedemobiliseerd moet werden. Volgens het Roemeense blad „Liber- tater Cluj" heeft het tribunaal te Boe karest 29 leden van 'n „pro-fascistische sabotage-organisatie, welke leden zich „Transsylvanische partisanen" noem den en in betrekkingen stonden met Hongaarse samenzweerders" tot gevan genisstraffen of dwangarbeid veroor deeld. Negen der voornaamste beklaag den kregen 5 a 15 jaar. 20 anderen straffen variërend van 3 maanden tot 2 jaar. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, 12 Juni Aan de langste spoorwegstaking in vredestijd, welke de geschiedenis zal heb ben gekend, is vandaag een einde geko men. Te 9 uur waren de Parijse stations weer voor het publiek geopend; enkele sneltreinen vertrokken bereids voor 11 uur naar hun bestemmingen, maar over het algemeen was het middag voor het verkeer met de voorsteden weer geregeld hervat werd en 5 uur in de namiddag aleer op de grandes lignes de treinenloop weer enigszins in het gerede was. In het algemeen kwam de electrische tractie ge makkelijker op dreef dan de stoom. In de eerste uren was het in de hallen der grote stations nog niet bijster ge animeerd; ie laatste berichten, die aspi rant-reizigers gisteren voor het naar bed gaan hadden opgevangen, omtrent het verloop der onderhandelingen hadden dan ook minder opgewekt geluid; en eerst om half 8 vanochtend vernam men via de radio de bekendmaking van het bereikte accoord en de oproep der vakverbondiei- ders tot de stakers om het werk te her vatten. Het personeel maakte over het algemeen een montere indruk; blij om de verworven voordelen en ongetwijfeld ook blij, dat het zich weer met zijn prach tige speelgoed kon gaan bezig houden Aan het Gare de l'Es t, welks personeel met deze staking was begonnen en waar nu ook de hekken het laatst geopend werden, vertelde men de anecdote van de stationschef van een klein plaatsje ergens verloren liggend in de Vogezen, die op de derde dag der staking het volgenae telegram naar Parijs zond: Weet niet of er staking is, maar wij zien hier geen treinen meer". Regering en betrokken vakbonden uiten beide hun vergenoegen erover, dat tenslotte toch het gezonde verstand heeft gezegevierd, waarbij iedere partij natuur lijk op het gezonde verstand van de te genpartij doelt, het gezonde verstand aan eigen kant van het begin af nimmer ge faald hebbend. Met de regeling in zicht heeft het or gaan van de S.F.I.O., „de Populaire", wij selijk geschreven niet van een overwln- „Pas op uw woorden", een voorname raad voor iedere Rus De letters „O.K. nog ouder dan de weg naar Rome Dronken of niet dronken Een getemde Duitse adelaar Een Londeng gerechtshof heeft on langs een belangrijke beslissing genomen ten aanzien van de amb telijke vaststelling, of iemand al of niet als dronken moet worden beschouwd. Indien zo zeide de rechter iemand niet in staat is bij de eerste poging een op de grond liggend muntstuk op te ra pen, dan is hij dronken. Faalt hij echter in het foutloos opzeggen van een vers Van „Moeder de Gans", dan kan hij ook nog nuchter zijn. Een dokter, die na eenmaal voorzeggen, „Maria, Maria, wat ben je in de contrarie" kon navertellen, werd niet veroordeeld, maar een chauf feur, die naar een penny misgreep, mocht enkele dagen binnen de muren van een cel doorbrengen. edereen, die zich in Rusland een autoriteit mag noemen, zal in de toekomst nog enige graden voor zichtiger dienen te zijn, dan tot dus verre reeds geraden was. Hij zal zijn lip pen nog iets zorgvuldiger moeten be waken en om met Homerus te spre ken zjch zelf zo moeten controleren, dat geen staatsgevaarlijke woorden aan de haag zijner tanden kunnen ontsnap pen. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft tot deze verdubbelde voorzichtig heid bevolen door een nieuw decreet >,om de verantwoordelijkheid voor het onthullen van informaties, die als staats geheimen beschouwd moeten worden, te verhogen." Ambtenaren, militairen en doodgewone burgers hebben allen evenveel met deze wet te maken. ,,Wees voorzichtig, de vijand luistert mee," is in Rusland het niet verzwakkende Parool. De gevangenisstraffen variëren van 16 tot 20 jaar, die in „kampen voor dwangarbeid'' zullen moeten worden doorgebracht. Wat een staatsgeheim is, vormt voor iedere Rus nu een zaak van leven of dood. Het beste kan hij maar niets zeg gen. Doet hij zijn mond toch open, dan moet hij zwijgen: over alles wat met militaire zaken, al of niet militaire tech niek, buitenlandse politiek, buitenlandse betrekkingen en buitenlandse handel te maken heeft. Hij mag vooral geen woord zeggen over plaats en systeem van op slag etc. van waardevolle metalen, waar den, goud en geld, noch over export, import en grondstoffen. En het slot artikel laat ieder weten, dat ook onder de bepalingen vallen: „alle andere in formaties, die door de Raad van Minis ters van de U.S.S.R. als niet geschikt •oor onthulling beschouwdkunnen wor den." Slodat iedere Rus maar het verstan digste doet, te zwijgen als goud. Sinds enige weken geleden in de New York Herald Tribune een Frangaise het ontstaan van de let ters „O.K." aan de orde stelde, hebben Zovelen zovele vèrsles over de betekenis Segeven, dat zelfs de redactie van het blad er'niet meer uit wijs kan worden. Maar nu is t einde van de controverses ëekomen; eindelijk heeft een Mr. Snow bit Parijs zich tot de hoogte 'an een biet te overtreffen baas boven baas we ten op te werken. Hijschrijft: „Toen twee van mijn vrienden onlangs in het diepste natuurlijk, bol van de wereld afdaalden, in het Isëre Departement, vonden zij het skelet van een beer, dat volgens ge leerden 250.000 jaar oud moet zijn. Het beest hield in zijn klauw een stuk kalk geklemd en op de muur van het hol was de lakonieke bood schap gekrast „O.K.". Aldus moeten we tot de conclusie komen, dat de oorsprong van O.K. tot in de duis terste tijden van de oudheid terug gaat. Ik voel iets vreemds drama tisch in de gedachte van deze oude beer, die in het diepste van alle holen kroop om in eenzaamheid en vrede te sterven, maar eerst nog deze van levendige geest getuigende boodschap aan de mensheid in de wand kraste. En dat toen de dood bij de keel gegrepen hem reeds had." e Duitse adelaar mag officieel van de wereld verdwenen zijn, een Duitse adelaar leeft nog steeds in bloeiende welstand. Met de tijd is zijn naam veranderd en „Yank'' ge worden. En nu hij toch een Amerikaanse naam gekregen heeft, meende de stad Heidelberg, die zich eigenaresse van deze Duitse adelaar mag noemen, het beste te doen door hem aan generaal Eisen hower cadeau te geven. Voordat Eisen hower zijn tuin zal opluisteren met e«n getemde Duitse adelaar, zal het dier eerst nog enige keren voor goede en nuttige doeleinden gebruikt worden. Behalve getemd, is deze vogel namelijk ook opgevoed. Geduldige lieden hebben hem geleerd voor de film op te treden en hem zó beroemd gemaakt, dat reeds vele officiële persoonlijkheden de eer hebben gezocht met hem kennis te maken. Met zijn manager vertoeft hij op het ogenblik op de Zugspïtze. een van Duitslands hoogste bergtoppen, waar opnamen voor een nieuwe film worden gemaakt. „Yank" zal er nog be roemder door worden en nog meer mensen de gelegenheid geven een handtekening in zijn eigen „gouden boek"- te zetten, waar vele grote namen reeds een plaats hebben gevonden. naar of overwonnene te kunnen spreken, maar wat zeggen de feiten? De aanvankelijke eisen van het spoor wegpersoneel werden voor de tweede he.ït van het lopende jaar op een bedrag van 12 milliard francs geschat. Verkregen zijn globale positieverbeteringen tot een be drag van 10 milliard. Dit resultaat is dan nog bovendien bereikt in onderhandelin gen, die gevoerd werden zonder dat voor af door de Federatie van Spoorwegarbei ders of door het bureau van de C. G. T. een oproep tot werkhervatting was gelan ceerd, zonder welke ODroep of hij al dan niet gehoor zou vinden, volgens Rema- dier, een onaanvaardbare bedreiging aan wezig bleef, die het voeren van bespre kingen onmógelijk maakte. De regering heeft tenslotte dan toch maar berust in het risico van een crisis van het rege- ringsgezag; misschien was dit risico on vermijdelijk en misschien ook is het be ter, dat het gezag van de vakbonden in deze aangelegenheid meer ontzien wordt dan het regiem, want het schijnt vast te staan, dat ook deze spoorwegstaking, die haar psychologische ondergrond heeft ge had in ontevredenheid over het talmen der regering met de nakoming van de lang geleden gegeven beloften, is aange stookt door elementen, die de oude ge vestigde bonden, aangesloten bij de C.G.T. en de C.F.T.C, voorbij willen streven: de ene noemt hen Trozkistisch. de ander anar chistisch, weer anderen zien er een nieu we uitgave van de oude zuiver syndicalis tische vakbonden in. Het gaat hierbij om de C.N.T., Confédération Nationale du Travail, die in enkele maanden tijds haar aanhang van 6000 tot 120.000 leden zou hebben zien groeien. Inmiddels heeft <je Nationale Spoorweg maatschappij tengevolge van de staking ruim 2 milliard aan Inkomsten gedorven; terwijl de nieuwe lasten het voor 11)17 geraamde deficit in de exploitatierekening van 20 op 30 milliard brengen. Nieuwe tariefsverhogingen Zjjn ,ian QOk direct in uitzicht gesteld, zoals verhogingen der gas- en electriciteitstarieven ongetwijfeld ook het gevolg zullen zijn van loonsver beteringen, waarmee de' regering eergis teren de opnieuw dreigende staking der gas- en electriciteitsbedriiven lieeft bezwo ren. welke genationaliseerde bedrijven ook zonder dat reeds op een aanzienlijk mil- liarden-defieit kunnen bogen. Vrij algemeen verwacht het publiek een definitief opgeven van de politiek, welke belichaamd was in het experiment.Blum waarna men zich dan, zoals een avond blad het uitdrukte, begeeft „in het on bekende. of het maar al te bekende". Niettemin blijft alsnog de regeringsver klaring. dat zij vóór i Dec. geen andere salaris.herZieningen zal toestaan, dan die van de abnormaal lage Ook blijft zij de hardnekkige geruchten van een nieuwe devaluatie- van de franc vanwege de zeer slechte schatkistpositie hardnek kig tegenspreken. Dat in Mei de index der vrjje handelsprijzen weer met 5% pet. is opgelopen, spreekt de regering niet tegen; zij schrijft dit echter toe aan de seizoenprijs der aardappelen. 99 Tussen de statige sparren en ho ge Amerikaanse eiken van de Treker bossen ligt de monu mentale patriciërsvilla Leusderend. Bijna weggedoken ligt het huis tussen de eeuwig-groene bomen maar over de Arnhemse- of Dode- weg hoort men luide jongensstem men galmen, die in een geestdriftig spel hun levensenergie tonen. Sinds tien jaar ontvangt „Don Bosco" hier de Nederlandse jongens, die de Italiaanse Heilige willen vol gen en in de rijen van zijn zonen werk, brood en de hemel zoeken. Tien jaar is dit idyllisch stukje na tuurschoon nu de plaats waar de moderne jeugdheilige jongens vormt voor het salesiaanse leven. In 1937 was de villa een klein-semi- narie. De kroniek van de afgelopen tijd is een spannend relaas van een bijna romantisch leven. Schulden en zorgen waren er overvloedig, maar iedereen lachte. Men lachte uit overtuiging, om dat men door ondervinding wist. dat de Madonna van Don Bosco, de machtige Hulp der Christenen, voor hen zou zor gen. De interesse van vele mensen uit de omgeving werd gewekt en men sprak over het huis in de bossen. Het bleef niet bij spreken alleen, maar men toonde sympathie door de helpen de daad. Naast het huis verscheen een noodgebouw. „Pinardi" doopten de jon gens het, omdat het herinnerde aan de eerste schuur, waar Don Bosco zijn jongens onderbracht. Het was als in de dagen van de Heilige zelf. Ook hier heerste die vertrouwelijke salesiaanse familiesfeer: de grote steun van de op voeder en het ideale milieu voor de jon gens. In dezj rustige omgeving van blij vertrouwen werden de priesterstudenten gevormd. Zo verliepen de eerste jaren van Dop Bosco's huis te Leusden: jaren van blij-gedragen zorg en rijpende vruchten Volgens een bericht van de New York Times hebben president Truman en Marshall de onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Clayton, gemachtigd in Europa de mogelijkheden te onder zoeken voor het uitwerken van een pro- gram van samenwerking tussen de Europese landen, dat voorziet in Europa's eigen onderhoud. Het bericht vermeldt voorts, dat Clay ton, die binnenkort zal terugkeren naar de internationale handelsconferentie te Genève, zich naar Londen, Parijs, Brussel en misschien nog andere Europese hoofd steden zal begeven om te vernemen wat de Europese landen van plan zijn om tot zulk een samenwerking te geraken. Marshall heeft Donderdag tijdens een persconferentie een nadere uiteenzetting gegeven van zijn herstelplan voor Euro pa. Hij wees er weer op, dat voor Ame rikaanse hulp nodig is. dat Europa zelf het initiatief neemt. „Wij geven gehoor aan een voorstel, dat de economie van Europa, waarvan de politieke toekomst afhankelijk is, verbetert, aldus Marshall. Marshall verklaarde, dat hij voor zijn rede in de Harvard-Universite.it geen voorstellen met betrekking tot een hulp program uit Europa had ontvangen. Er worden verscheidene voorstellen In Europa besproken, bijvoorbeeld Chur chill's verklaringen over een Verenigd Europa. Marshall legde er de nadruk op dat toen hjjj de term „Europa" gebruikte, ook op Engeland en de Sovjet-Unie was gedoeld. Met Europa bedoelde hy „alles ten Westen van Azië". Volgens een raming van Amerikaanse regeringsexperts zal Europa, met inbe grip van Engeland, in de komende 3 of 4 jaren jaarlijks een bedrag van 5 milliard a 6 milliard dollars nodig hebben om weer op de been te komen, aldus werd medegedeeld door Benjamin Cohen, een van de voornaamste adviseurs van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Tenzij Europa zich van voldoende steun kan verzekeren, zal het voor sommige Europese landen moeilijk zijn politieke onrust te vermijden. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de plannen tot verwijdering van de economische „bottlenecks", waarop de pogingen van de Europese Staten tot vergroting van de handel en de productie vastlopen, aldus voegde hij er aan toe. Een vergroting van de steenkoolproductie of het transport van steenkool zou stimulerend werken op het economische leven van bijna alle Europese landen. Hetzelfde kan gezegd worden van een vergroting van de pro ductie van voedingsmiddelen in Europa door het leveren van meststoffen, zaden en landbouwmachines. Wij hebben belang bij een vrij Europa, zo verklaarde hij. Het economisch herstel van Europa is even belangrijk voor het economische leven van een vreedzame wereld als het economisch herstel van Duitsland voor Europa. De minister van Landbouw, Vissen, en Voedselvoorziening heeft in de hui dige prijzen voor kersen en aalbessen aanleiding gevonden tot het stellen van maximumprijzen voor dit fruit. Ingaande Maandag a.s. mag de klein handel voor kersen maximaal f 1.15 per kg. berekenen. Aalbessen (rode en witte) mogen met ingang van die datnm t/m 21 Juni ten hoogste f 0.85 per kg. en van 23 Juni af f 0.65 per kg. kosten. Voor groothandelaar en teler zijn voor kersen de maximumprijzen resp. op f 97 en f 85 per 100 kg. gesteld. De rode en witte aalbessen mag de groothandel t/m 21 Juli voor ten hoogste f 71 en de teler voor ten hoogste f 60 per 100 kg. verhandelen. Van 23 Juni af zijn voor dit fruit voor groothandelaar en teler de maximumprijzen resp. f 54.50 en f 45 per 100 kg. De herfst van 1942 bracht de grote beproeving. Sinds de Duitsers in Neder land huis hielden was de omgeving van Leusderend een beruchte buurt gewor den. Vijfhonderd meter verder lag het concentratiekamp Alle gebouwen in de omtrek had de S.S. in beslag geno men. 19 November kwam Don Bosco aan de beurt. Om 11 uur stopten auto's van de SD. voor het pittoreske oud-Hol landse bordes. -In de hal werd de hele communiteit bij elkaar geschreeuwd. Iedereen moest binnen twee uur het terrein verlaten hebben. Huis en gehele inventaris wer den „onteigend". Drie jaar huisden de vreemden als barbaren. Aan de ingangen stonden zwaargewapende soldaten. De vroegere bewoners durfden slechts uit de verte naar de markante gevel te kijken. In de bioscoop konden ze het huis bewonderen, want verschillende keren draaide in het journaal een propaganda-film van het ..Wachtbataljon Nordwest". Doch ook dete jarp" V"-"viermde de Madonna van „Don Bosco" haar huis in de Treker bossen Eenige dagen na de capitulatie kwa men de eerste salesianen naar Leusden. Ondanks de scherpe demarcatielijn tus sen Oost- en West-Nederland bereikte men de vroegere woning. Ze vonden haar leeg, gehavend en uitgewoond. Het prachtige park was verwilderd en ge bruikt als munitie-opslagplaats. De ka pel was cantine gewordenMaar de zelfde avond hing weer het kruisbeeld aan de muur en onder dit zegeteken de beeltenis van Maria, Hulp der Christe nen. In September kwamen de jongens, maar nu als groot-seminaristen. Hun behuizing was armer dan die van een dagloner, maar in de zalen eh kamers leefde weer de opgeruimde geest van vroeger. Vrolijkheid maakt een moeilijk leven aangenaam. Het verblijf voor hogere studies was echter provisorisch. In de herfst van 1946 trokken de studenten naar Italië, om daar hun studies voort te zetten. En nu? Nu klinken weer jongens stemmen in de lanen van het park. Sinds vorig jaar is hier de eerste salesiaanse nijverheidsschool van Neder, land gevestigd. Nu hoort men Tveer het geruis van een werkbank en het gekners van een boormachine. Het is er nog klein, maar de bouwplan nen liggen klaar. Ze wachten nog op een enkele vergunning. Die komt er. Daar zorgt de Madonna van Doh Bosco voor. Machines zijn in Engeland be steld want „Don Bosco" wil immers aan de kop staan van de vooruitgang. Er is weer dezelfde blijde familiesfeer van vóór de oorlog. Een deel van de jongens blijft bij „Don Bosco" als salesiaans coadjuteur. Dit is de moderne lekenbroeder: reli gieus in de meest strikte zin van het woord, maar voor niet ingewijden een gewone burger, die in niets opvalt dan misschien door zijn goed humeur en eeuwig blij gezicht. Zij staan naast de priesters en leven met hem precies het zelfde familieleven, met dezelfde rech ten en plichten. Dikwijls zijn zij de pio niers, die g'aan, waar het priesterzwart niet komen kan. Zij vinden hun taak naar gelang hun aanleg en vermogens, maar vóór alles zijn ze religieus met hun geloften van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid. Was de afgevaar digde van Argentinië op het landbouw- congres te Genève geen salesiaans coadjuteur? In de blijde sfeer van een onbezorgd familieleven bereiden de door BARBARA BOWER '•iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiï 16) Dit was iets vriendelijks, iets dat ver warmde en haar een weinig haar zelf respect hergaf. Er bevonden zich ver scheidene bankbiljetten in de enveloppe. Miss Ranskill nam er een uit. „Geeft u mij een schone handdoek voor mijn gezicht alstublieft," ze. „Hebt u niet kleiner?" ,,Ik vrees van niet, nee." '„Wel" de juffrouw zei het fier en zelfbewust.„'s ochtends om deze tijd hebben we nooit veel wisselgeld, maar ik kan wel eens kijken wat er aan te doen is." Miss Ranskill nam een poederdonsje op, depte het in de poeder en bewerkte er haar neus mee, bekeek zich in de spiegel en wist niet of ze lachen of hui len móest. De perzikkleurige poeder stak roosteloos en belachelijk af tegen haar "dooide huid. Ze liet het donsje weer in de doos vallen en probeerde de poe der met een ander donsje van haar ge zicht te vegen. Het meisje nam haar verachtelijk op en wendde zich toen tot de juffrouw. „Kunt u me een paar nieuwe donsjes geven?'' „We hebben de doos vanochtend pas gevuld, dame." „Dat weet ik. maar" een smalle vinger wees op de doos, waar Miss Rans- kill's donsje een perzikkleurig vlekje had veroorzaakt „er is er een vuil bovenop gelegd. Ik durf ze werkelijk niet te gebreken." De juffrouw maakte een paar klak- geluiden met haar tong, ledigde de doos in een vuilnisvat, stevende naar een kast, nam er een pakje nieuwe donsjes uit er keek toornig naar Miss Ranskill. „De gebruikte donsjes moet u hierin gooien." Was het niet belachelijk, redeneerde Miss Ranskill, dat een boze toiletjuf- frouw en een onbeschaamd x-benig wicht haar het gevoel gaven een niets waardig straathondje te zijn? Wat had die juffrouw van de wereld gezien? Ze bracht haar dagen door temidden van wasbakken en kranen en porcelein, terend op een aalmoes. En wat bezat dat kind, behalve een gladde gekunsteld heid en een tweedehands gelaatskleur, die ze acht keer op een dag moest ver nieuwen? Wat zij van het leven wist, ontleende ze grotendeels aan de films en aan stuiversromannetjes. Hoe zou den ze zich weten te redden, als ze een maand lang dag aan dag niets dan vis te eten kregen, als ze een boot moesten bouwen en een graf graven? Zo rede neerde en argumenteerde Miss Ranskill bij zichzelf, maar het bracht haar voor het ogenblik geen uitkomst. Het was iets lachwekkends, dat zij, na jarenlang naar gezelschap gehun kerd te hebben, nu slechts één wens koesterde: zich af te zonderen achter een toiletdeur, weg van de mensen, naar wie zij zich zo moeizaam een weg ge baand had. Ze had wel eens gehoord van gevangenen, die hun hoofd tegen de binnenkant van de celdeur bijkans te pletter beukten. Nu had zij lust één van die gesloten i deurén met haar vuis ten te bewerken, open te breken en zich te verschuilen. Ging dat meisje maar weg en kwam de juffrouw, die zeker wisselgeld was gaan halen, maar terug. De beschaafde lucht van zeep en poeder begon op haar zenuwen te werken. Ze boorde haar vingertoppen in de handpalmen, in een poging de littekens en schrammen te verbergen, zich plot seling schamend onder de .blikken van het meisje. Dat had .ie mij moeten laten doen. "is-, Ranski'l, Ik zie niet graag, dat jc je handen ruw maakt. Dat hoort niet. Ja, de timmerman, vermoeid als hij was, had haar handen en, wat hij noemde haar dame-zijn, nog geëerbie digd. De herinnering aan zijn bezorgd heid wekte als een magneet op haar trots. De haveloosheid harer verschij ning was maar van voorbijgaande aard. Over een paar weken zou zij weer de oude zijn. Toch er waren mensen, beter dan zij, mensen als de timmer man, die altijd veracht en uitgespogen zouden worden niet omdat zij niet deugden, maar om de kleren die zij droegen; niet omdat zij hadden gestolen en minderwaardig geleefd, maar omdat het werk hun huid had gelooid, omdat zij zonder mes aten of hun handen a!s servet gebruikten. Mensen, van wie men in een treincoupé wegschoof, omdat hun kleren naar hun werk riekten en naar het zweet, dat het werk te voorschijn had gedreven, in plaats van naar bont en parfum. Het was meer voor de timmerman en zijn klasse, dan voor zichzelf, dat Miss Ranskill nu sprak. „Kijk," zei ze, terwijl ze haar gezwollen vingers voor het meisje uitspreidde. „Zie je mijn han den? Dat je onvriendelijk bent, is nog het ergste niet, maar je bent nog oer dom ook.'» „Pardon?!" De stem van het meisje had die on genaakbare toon aangenomen, die som mige mensen tegenover hun minderen aanslaan, maar Miss Ranskill liet zich niet meer van haar stuk brengen. Ze sprak als een schooljuffrouw voor een klas giebelende domoren ,,Zie mijn handen eens en denk dan eens na of ik iets aan jouw ring zou hebben. Je was immers bang, dat ik hem stelen zou hij zou niet eens aan mijn pink passen! Kijk eens naar mijn gezicht! Ik smeer het niet elke avond met reuzel in." „Ik ik Het meisje deinsde ach teruit. „Nee maar!" Op dat ogenblik kwam de juffrouw terug, telde haar op een beledigde ma nier het wisselgeld uit, liet een stuiver in de gleuf glijden en trad opzij. En nu stond Miss Ranskill alleen en trillend in een hokje van zes bij vier voet-. De uitbarsting had haar afgemat. Het kon allemaal niet waar zijn. Zo kon een thuiskomst niet zijn Het was niet redelijk, dat zij, na al de eenzaamheid van het eiland en de leegte van de zee, terug moest keren in de nog verschrik kelijker eenzaamheid van een vijandige omgeving. Al die troostende beelden van arm stoelen, theedrinken bij het haardvuur, verwelkoming door dierbare vrienden en de veilige weelde van een huis, had den haar in de steek gelaten. (Wordt vervolgd) jongens zich voor op hun komende taak, die veel vraagt en niet gemakke lijk is. Naast deze groep zijn er jongens die een vak leren, om later hun brood te kunnen verdienen en de plaats in de wereld in te nemen, waar ze door hun capaciteit en vorming bekwaam voor zijn. Zij moeten de apostelen worden van hun toekomstig milieu. Hier leren ze reeds de ideale samenwerking tussen clerus en leek. Don Bosco wilde goede christenen vormen en goede burgers in de maatschappij. Daarom zei hij; „Geeft de jeugd een goede opvoeding en de maat schappij zal goed zijn". In deze dagen viert het huis haar tweede lustrum. Zondag j.l. celebreerde Z.H.Exc. mgr. P. Giobbe een pontificale Hoogmis om God te danken voor de overvloedige genaden, die Hij in de voor bije jaren schonk. 15 Juni ai. zal er een grootse hulde zijn in het prachtige park van het in stituut. Met een Maria-processie en een plechtig Lof wordt de novene besloten, die de bewoners gehouden hebben voor hun medewerkers en weldoeners. Alle vrienden en katholieken van Amersfoort, het Gooi en het Sticht, zelfs van beel Nederland, zijn bij deze viering welkom. Na de processie wordt een unieke fancy-fair gehouden ten bate van de nieuwe gebouwen. Vrolijk zullen de vlaggen wapperen aan de schilderachtige gevel en over alle vreugde zal de geest hangen van Don Bosco. de geest van blijdschap en grenzeloos Godsvertrouwen. Ingediend is een ontwerp tot wijziging van de bedragen van de schadeloosstel ling en van het pensioen van de leden en van de gewezen leden van de Tweede Kamer. Wat de hoogte der schadeloosstel ling betreft, meent de minister dat, gelet op de stijging van de salarissen in het algemeen, een verhoging van het bedrag van f 5000.— met f 1000. in het hnidige stadium billijk is te achten. Het bedrag van het pensioen zou te bepalen zijn op f 187,50 voor elk jaar, gedurende hetwelk aftredende leden lid der Kamer waren, tot een maximum van f 3500.—. Voorgesteld wordt deze herziening in werking te doen treden met ingang van 1 Januari 1947. De voormalige N S.B.-burgemeester van Weert, Rosener-Manz, die sedert de be vrijding in het bewaringskamp Sluis 16 te Weert verbleef, wist Donderdagmor gen, tijdens werkzaamheden op de Alt- weerterheide, dank zij een list, te ont snappen. Opsporingspogingen door de Weerter politie hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Men vermoedt, dat hij in de richting België is uitgeweken. H. M. de Koningin heeft aan de On derzeedienst van de Kon. Marine een hoge onderscheiding toegekend, n.l. het ordeteken van Ridder in de vierde klasse der Militaire Willemsorde. H. M. heeft het voornemen deze onderscheiding, die nog slechts aan twee andere onderdelen van de Kon. Marine, nl. het korps Mariniers en de Marine-Luchtvaart dienst is toegekend, persoonlijk aan de Onderzeedienst uit te reiken bij de vie ring van het 40-jarig bestaan van de dienst, Vrijdag 20 Juni. In een gecom bineerde plechtigheid zal H. M. eerst een monument ter nagedachtenis van de ge vallenen bij de Onderzeedienst onthullen en daarna de versierselen van deze hoge onderscheiding aan de commandant overdragen. De voorlopige Raad van de Volkshuis vesting heeft zich met een verzoek om inlichtingen betreffende de huisvesting van bejaarden en alleenwonenden ge wend tot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het ministerie heeft hierop verklaard, het als alleszins moge lijk te beschouwen, dat een deel van het per gemeentehuize voor woningbouw toe gekende volume gebruikt wordt voor de bouw van een tehuis voor ouden van da gen. Voorwaarde hierbij is echter, dat op deze wijze een groter aantal woningen beschikbaar komt, dan men met het uit getrokken deel van het toegewezen bouw volume had kunnen bouwen. Het wordt zelfs wenselijk geacht, zodra de mogelijkheid tot bouwen groter wordt, ieder jaar een deel der contingenten voor dergelijke tehuizen te bestemmen, daar op deze wijze méér gezinnen kunnen worden gehol pen dan thans het geval is. De schede, veroorzaakt door een brand i de zeepfabriek „Marseille" te Tilburg, dt geschat op f 100.000.—Naast gro- i hoeveelheden zeep en grondstoffen, - ingen ook vele machines verloren. Ver kering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3