Schoenen ééns in anderhalf jaar Schermerhorn acht verdere besprekingen mogelijk HULPVERLENING AAN EUROPA INDIEN MOGELIJK NDG DEZE WINTER Nagy naar Amerika Eerlang zilveren guldens en rijksdaalders Tachtig toegezegde textielpunten worden gehonoreerd Regelmatige zeep- toewijzing Warme lucht naar ons land BS Van Mooh daarentegen zou deze vrachteloos vinden Engeland neem Spoedig overleg met Frankrijk en andere Europese landen Uitnodiging van regering irrstf» f Telefoon stond niet stil EEN SIGARENFABRIKANTEN IN DAG UITVERKOCHT Sigaret meer gewild dan de sigaar Gehawde vrouw in de fabriek Esl 1 SCHAARSTE, SCHAARSTE, HET MAGISCHE WOORD Het weer. Onnodig uitstel dient vermeden NIKKEL EN BRONS IN PLAATS VAN ZINK Frankrijk ratificeert verdrag roet Italië Na „staakt het vuren" Beperkte voorraad sigaren Tot hoofd en hart ZATERDAG 14 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23872 Textiel Schoenen Rijwielbanden Zeep Wereldparlement Republikeins commentaar Kabinetscrisis dreigde Eerste krachtproef voor regering-De Gasperi BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Schaarste aan goederenschaarste aan dollarsDit welhaast magische begrip van deze tijd is er de oorzaak van dat de Nederlander nog steeds „van de hand in de tand" leeft en dat zijn eerste levensbehoeften nog altijd Zo krap worden toegemeten. We zullen inderdaad onze tachtig toegezegde textielpunten gehonoreerd krijgen, er komt telkens om de twee weken een bon aanwijzing voor zeep, al is het nog mondjesmaat, maar de opzet, dat ieder per jaar één paar schoenen kan krijgen zal niet verwezenlijkt kunnen worden. Men zal vooralsnog slechts om de anderhalf jaar nieuwe schoenen kunnen kopen. terwege mochit blijven, ook al om de zwarte handel in tabaksproducten te be strijden. De aanvankelijk blijkbaar gunstige vooruitzichten op het gebied der deviezen hebben in het najaar 1946 aanleiding gegeven tot een zeker aankoopschema in het buitenland, dat niet te handha ven was, toen in Maart 1947 de deviezen- vooruitzichten minder gunstig bleken te zijn. Derhalve moesten de verschillende ministeries hun beleid op het ingekrom pen deviezenprogram aanpassen. In kringen van handel en industrie heerst de laatste tijd enige ongerustheid omtrent de goederenvoorziening en daar om heeft de minister van Economische Zaken enkele mededelingen gedaan over de stand van zaken van diverse ver- bruiksgoederen. Hierbij dient in aanmer king te worden genomen, dat èn de goe derenmarkten èn de deviezenpositie zo danig zijn, dat zich te allen tijde om standigheden kunnen voordoen, die aan de vooruitzichten afbreuk doen Wij leven, zo heeft minister Huys- mans verklaard, als het ware van de ene maand in de andere, ongeveer op dezelfde wijze als helaas menige huisvrouw zich tegenwoordig van de ene week naar de andere moet slepen om haar loon van de ene week aan dat van de andere te kunnen ver binden en het hoofd boven water te houden. Hieronder volgen de diverse gegevens: Tabaksartikelen Donderdag werd bekend gemaakt, dat sigaren voortaan zander bon kunnen korden gekocht en afgeleverd. Tot deze Maatregel werd besloten, omdat rekening -Wdende met de productieverhoudingen hi «e tabaksindustrie en de vraag van het publiek gemeend werd. dat ondanks de zorglijke financiële toestand toch enige verruiming op dit gebied niet ach- De afgelopen week heeft niet het Warme weer gebracht, dat men op grond van de luchtdrukverdeling meende te mogen verwachten. Voort durende Noordelijke winden voerden Uitgestrekte wolkenvelden van de Noordze aan, waardoor behalve in het Zuid-Oosten van het land verwar ming door de zon vrijwel geheel uit bleef. Nu is het weer bezig te veran deren. Warmere en vooral meer vochtige lucht dringt uit Frankrijk naar ons land door. Dit gebeurt onder invloed van een de- Pressie op de Oceaan, die Ierland nadert eh die haar invloed ook nog verder op het weer in ons land zal doen gelden. Interessant is de sterke tegenstelling in Windrichting tussen de koude lucht, Waarin ons land zich nog bevindt, en de Warme lucht, die in aantocht is. Zo hwam het bij de ingang van het KanaaV voor, dat de koude lucht met een snel heid van 40 K.M. per uur uit het Oosten droomde en de warme lucht, ruim 100 K.M. meer naar bet Zuiden gelegen, biet dezelfde snelheid uit het Westen. Ook in ons land zullen bij het binnen dringen van de warme lucht vrij scher ps windtegenstellingen optreden. Verwachting tot Zaterdagavond: Tot matig toenemende wind tussen Noord.West en Noord.Oost, later in het Zuiden omlopend naar het Zuid. Westen. Overdrijvende wolkenvelden. Weinig verandering van temperatuur. Overwegend droog. Zondag: zon 4.1921.01, maan 2.2216.45. Maandag: zon 4.19—21.02, maan 2.40—18.12. Het is de bedoeling dit jaar de toege zegde 80 punten aan te wijzen. Verge leken bij verleden jaar, toen 50 punten werden aangewezen, betekent dit, dat de voorziening dit jaar beter zal zijn dan in 1946. Gaarne wordt toegegeven, dat voor al in verband met de grote achterstand, deze voorziening nog lang niet zal be antwoorden aan de vraag, die er is. Hierbij moet echter niet uit bet oog warden verloren, dat vóór de oorlog, toen het aanbod aan elke vraag kon vol doen, gemiddeld per volwassen Neder lander slechts een costuum in ongeveer twee jaar werd aangeschaft en een over jas per drie en een half jaar, terwijl elke volwassen Nederlandse vrouw slechts één japon of jurk per jaar en éénmaal in de drie jaar een mantel of mantelcostuum kocht. Ook andere textielartikelen wer den minder vaak gekocht dan wel eens wordt gedacht. Boven de 80 punten ontvangen de wer kers, die zulks bij de uitoefening van hun beroep nodig hebben, werkkleding, zü het in een mate, die nog te wensen overlaat. Dat de productie niet voldoende zal zijn om de punten te honoreren, behoeft niet te worden gevreesd. In 1946 was aan wollen stoffen be schikbaar 8.800 tan, thans kan afgeleverd tot 20.000 ton en de kunstzijden weefsels en tricotages zijn opgelopen van 15.800 tot 20.000 ton en de kunstzijde weefsels van 3.700 tot 4.400 ton. Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar een paar schoenen per hoofd van de bevolking zou worden toege wezen. In verbamd met de noodzake lijke versobering zal niet meer dan een paar schoenen per 1% jaar be schikbaar worden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon worden verstrekt. Bepaalde cate gorieën ontvangen bovendien een paar werkschoenen per jaar. Het totaal verbruik aan schoenen voor de oor log kwam neer op iets meer dan een paar per jaar. In overweging is een regeling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschik ken, geleidelijk bij deze distributie zullen worden ingeschakeld. De grote wereldschaarste aan grond stoffen voor de zeepfabricage is oorzaak, dat de voorziening van dit artikel nog beneden dc behoefte blijft. Het ligt in dc bedoeling, telkens om de twee weken een bon aan te wijzen voor resp. 250 gram waspoeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huishoudzeep of 180 gram toilet zeep. Hoewel niet te hopen is het speciaal op dit gebied mogelijk, dat er zich moei lijkheden zullen voordoen, waardoor dit program niet steeds kan worden gevolgd. Betet laat dan nooit. Twee jaar geleden strandde op de kust bij het dorpje den Koog op Texel de IJmuidense logger „De Bruinvis". Sedert enige weken is het gestrande schip bezig, om op eigen kracht weer los te komen Volgens onbevestigde berichten, die in doorgaans welingelichte krin gen de ronde deden 20 meldt A. P. uit Batavia zou. Schermer, horn van mening zijn, dat de Indone sische tegenvoorstellen een basis vor. men voor verdere besprekingen, ter. wijl Van Mook meent, dat verdere bilaterale discussies onder de hui dige omstandigheden waarschijnlijk vruchteloos zouden zijn. Indonesische woordvoerder heeft Een Engeland is voornemens het initiatief te nemen bij het regelen van besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Europese landen om te overleggen, hoe het plan van Marshall voor hulp aan Europa uitgewerkt kan worden. Indien een conferentie van de Europese landen wordt belegd, zal Engeland voorstellen de behoeften van Europa onder te verdelen in: voedsel, steenkool, kleding, deviezen enz. Al zal er enige tijd moeten verlopen, voordat concrete maatregelen kunnen worden getroffen, toch beseft men zowel te Londen en Washington als in de Europese landen, dat onnodig uitstel moet vermeden worden. Waarschijnlijk zal men pogen Marshall's plan althans gedeeltelijk deze winter in practijk te brengen. loof ik, maar ik zal er voortdurend voor pleiten en mijn steun er aan geven, om dat ik er van overtuigd ben, dat de ge wone mensen in de wereld nooit oorlog willen," aldus de minister. Het gewone gezonde verstand en de gewone mensen zullen oplossingen vin den voor de grote problemen, die ons bezig houden, indien hun een kans wordt gegeven deze dingen te bespreken, zoals wij in onze parlementen doen, aldus Bevin. Dit legt de internationale pers grote verplichtingen op. De minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin verklaarde gisteren in een rede gehouden tijdens een door de ver eniging der buitenlandse pers te Londen aangeboden lunch dat Engeland met de meeste spoed en actief na zal gaan hoe het het beste aan de uitnodiging van Marshall gehoor kan geven en zo spoe dig mogeljjk met Frankrijk en andere Europese landen contact op zal nemen om te zien hoe het best en het nuttigst van het Amerikaanse aanbod gebruik gemaakt zal kunnen worden. Bevin noemde Marshall's hulpprogram een mogelijke brug tussen Oost en West en waarschuwde dat het om ideologische en andere redenen noodlottig zou zijn wanneer dat grootse streven gedwars boomd zou worden. Het verheugde hem oprecht dat veel wanbegrip was wegge nomen, doordat Rusland in de Ameri kaanse plannen was opgenomen. Vol gens Bevin zou de door Marshall in Har vard gehouden rede een der grootste in de wereldgeschiedenis kunnen blijken te zijn en evenals dat het geval was toen de Verenigde Staten een vier-mogend- heden-verdrag voor Europa voorstelden, leek het hem thans dat „dat grote, nieuwe en prachtige land" op de meest onbaatzuchtige wijze gehandeld had bij zijn poging om al zijn krachten in te spannen om Europa te sparen voor nieu we rampspoed en om het zo spoedig mo gelijk te herstellen. Bevin sprak vervolgens over een we reldparlement, waarvan hij zich uitdruk kelijk voorstander verklaarde. „Dit zal niet ln mijn tijd tot stand komen, ge- Serene Nagy, de voormalige Hongaarse 'Thiister-president, heeft gisteren in het ®ebeim Zwitserland per vliegtuig veriaten zich met zijn gezin naar de Ver. Sta- b begeven. De Amerikaanse regering Nagy en zün gezin de diplomatieke 2*tu8 verleend en bad Nagy ultdrukke- 'erzocht zich naar de V.S. te bege- Eerder had Nagy verklaard in Zwit- r'and te willen blijven. ^^'jdens een conferentie van functiona- van de Hongaarse ministeries van vj^hlandse Zaken en Justitie zijn de belangrijke punten van een ont- van een nieuwe kieswet, aldus meldt radio Boedapest, goedgekeurd: Iedereen die de leeftijd van 21 jaar heeft bereikt en de laatste twee jaar in Hongarije heeft gewoond is kiesgerechtigd. Degenen, die om politieke redenen na de bevrijding werden geïnterneerd of een leidende po sitie hebben bekleed in fascistische orga nisaties, zal het kiesrecht ontnomen worden. Zij, die alleen lid geweest zijn van fascistische partijen mogen stemmen, in dien zi) sinds de bevrijding getoond heb ben, waarlijk democratische opvattingen te huldigen. Staatsambtenaren, die we gens politieke redenen ontslagen zijn, mogen niet stemmen. Deszo Sutyok, het liberale parlements lid, die gisteren' zo'n sensatie veroorzaakt heeft door het nieuwe Hongaarse regime als 'n politiestaat te brandmerken, heeft in een interview medegedeeld, dat zijn partij zou weigeren aan de komende na tionale verkiezingen deel te nemen, ten zij deze onder internationaal toezicht gehouden zouden worden. Hij leverde daarna critiek op de ver slaggeving van de conferentie te Moskou en ten aanhore van ambassadeurs, zaak gelastigden en politieke vertegenwoordi gers van 21 landen nam Bevin de pers onder handen over de manier, waarop zij de berichtgeving over de conferentie had verzorgd. Wereldproblemen, verklaarde hij, leg gen een grote verplichting op aan de internationale pers. Het is haar plicht het nieuws en de meningen correct weer te geven. Terwijl hij verzocht meer op de ware feiten te letten, pleitte hij er voor de verslaggeving van aangelegenheden, die voor de hele wereld van belang zijn, minder tendentieus te maken, gaarne zou hij in de redactionele kolommen een duidelijker afscheiding tussen het nieuws en de critiek zien. „Ik ken niemand, die grotere verant woordelijkheid heeft voor de rust en vrede en het scheppen van de toekom stige wereld dan de schrijver van hoofd artikelen. die zich niet te veel moet le nen voor het schrijven van tendentieu ze artikelen, maar veel meer moet letten op de eigenlijke feiten," aldus Berin. Uit het ontwerp van wet „Nieuwe re geling inzake het Nederlandse muntwe zen," dat de minister van Financiënn aan de Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal heeft aangeboden, blijkt, dat het in de bedoeling ligt de uit de bezettingstijd daterende zinken munten af te schaffen en te vervangen door nikkelen en bronzen geldstukken. In de toekomst zal ons muntstelsel be staan uit zilveren rijksdaalders en gul dens, zuiver nikkelen kwatrjes en dub beltjes, bronzen stuivers en centen. Voorts wordt in het ontwerp van de nieuwe muntwet nog genoemd de gouden dukaat als van rijkswege gegarandeerde hand'elspenning zonder de hoedanigheid van wettig betaalmiddel. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zullen uit ons muntstelsel dus verdwijnen het gouden tientje en het gouden vijfje, de halve gulden, het twee-en-een-halve centstuk en de halve cent. Uit artikel 6 van het ontwerp muntwet (ln de oude muntwet artikel 5) blijkt voorts, dat ook aan de rijksdaalder en aan de gulden de hoedanigheid van pas munt zal worden gegeven, waardoor zij slechts tot een beperkt bedrag wettig be taalmiddel zullen zijn, nl. tot vijftig gul den Voor kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen worden de vroegere grenzen ge handhaafd. In verband met het wegval len van het onderscheid tussen teken- munten en pasmunten wordt in het ont werp van de nieuwe muntwet verder gesproken over munten, zonder meer. De vierkante nikkelen stuiver zal worden vervangen door een rond geld stuk van brons met een middellijn van 21 millimeter. De cent wordt in middel lijn 17 millimeter, dat is 2 millimeter kleiner dan voorheen ter vergemakkelij king van het onderscheid tussen cent en stuiver. Evenals de kwartjes en dub beltjes zullen voortaan ook de stuiver en do cent de koninklijke beeltenis dra gen. Het ligt in het voornemen hiervoor een nieuwe beeltenis van H. M. de Ko ningin te vervaardigen. Ook de jure worden het gouden tientje en het gouden vijfje afgeschaft. De minister van Financiën stelt er Prijs op te verklaren, dat hiermede geen oordeel is uitgesproken over een even tuele terugkeer van het stelsel van de gouden standaard als zodanig. Zolang de ontwikkeling van de zilver- Prijs niet meer zekerheid verschaft om trent de marge tussen nominale en in trinsieke waarde van de zilveren mun ten, zullen de destijds in Amerika ge slagen zilveren guldens niet in circulatie worden gebracht. Een deel van de voor raad van 130 mülioen stuks zal evenals de te Philadelphia in de Verenigde Sta ten geslagen zilveren dubbeltjes en kwartjes kunnen worden dienstbaar ge maakt bij de voldoening van de ver plichting tot teruglevering van het op basis van de Leen- en Pachtwet tijdens de oorlog verkregen muntzilver. Hoewel wellicht nog enige jaren pa pieren rijksdaalders en guldens in om loop zullen blijven, meent de minister dat de zilveren gulden en rijksdaalder vooralsnog de jure dienen te worden gehandhaafd en in de muntwet behoren te worden opgenomen. Naast historische overwegingen heeft ook de betekenis van de dukaat in het gebruik, dat in bepaalde gebieden, met name ook in Ned.-lndië, daarvan wordt gemaakt als middel tot schatvorming en als grondstof van onbetwistbaar gewicht en gehalte, geleid tot het handhaven van deze munt. In verband met de be palingen va^ het deviezenbeslult 1945 zal de vrije aanmunting hiervan door ingezetenen zonder dispensatie voors hands niet mogelijk zijn. In principe echter wordt dit recht in de nieuwe muntwet opgenomen. Tot inwisseling van de buiten omloop gestelde munten zal gedurende ten minste drie maanden gelegenheid wor den gegeven. Vrijdag medegedeeld, dat Sjahrir in het door de republikeinen bezette binnen- land zou blijven, totdat duidelijk zou zijn, of Nederland als gevolg van de Indonesische tegenvoorstellen, waarin de onmiddellijke instelling van een voorlo pige regering wordt geëist, voornemens is de onderhandelingen te beëindigen of voort te zetten. „Indien de. Nederlanders van ge voelen zijn, dat het republikeinse antwoord een basis bevat voor ver dere besprekingen, is Sjahrir bereid naar Batavia terug te keren," aldus de woordvoerder. Is dit niet het ge val dan verwacht men, met het oog op de gevaren van de toestand, niet, dat hij het risico zal nemen van het binnenland afgesneden te worden. Een woordvoerder van het republi keinse ministerie van Voorlichting heeft in een radiocommentaar verklaard, dat de republikeinen de Nederlandse nota beschouwen als een .poging om de ver schillen in de beide concepties van Ling- gadjati te overbruggen. „Ook de Indone sische delegatie deed eenzelfde poging bij het opstellen van de tegennota". De commentator noemt de z.g. Nederlandse interpretatie van Iinggadjati „de schuld van deze misère". Inmiddels wordt in een communiqué van het repu blikeinse ministerie van Voorlichting gezegd, dat de tegennota geenszins een soort manoeuvre is om een vertraging in de gang van zaken te veroorzaken. Vooral op economisch gebied heeft de republiek in de desbetreffende punten in haar nota haar „goede wil" getoond. De Franse Nationale vergadering heeft gisteravond met grote meerder heid gestemd voor ratificatie van het vredesverdrag met Italië. In Tenda en Briga zal door een volksstemming be slist worden over aanhechting aan Frankrijk. Er werden 510 stemmen ten gunste van ratificatie uitgebracht, terwijl een tachtigtal leden zich van stemming ont hield, om blijk te geven van hun bezwa ren tegen zekere punten van het ver drag en mede uit protest tegen het ver zoek van Bidault om vertrouwen in zijn persoonlijk beleid ten aanzien van de kwestie Triest. Het waren zowel radicaal-socialisten als leden van de uiterst rechtse vleugel, die zich van stemming onthielden. Er dreigde een ogenblik een kabinets crisis, daar de radicalen in de regering vertegenweordigd zijn, doch dit kon tenslotte door persoonlijk optreden van Ramadier vermeden worden. De nieuwe regering-De Gasperi heeft gisteren haar eerste krachtproef door staan, toen een door de monarchisten in. gediende motie om het verdere onderzoek inzake een beweerd distributie-schan daal uit te stellen, in de nationale ver gadering met 248 tegen 175 stemmen en een onthouding werd aangenomen. De regering werd gered doordat 100 afgevaardigden van de centrum, en linkse partijen zonder te stemmen de vergadering verlieten. Deze afgevaardig den zullen over het lot van de regering beslissen, wanneer de volgende week de vertrouwenskwestie zal worden gesteld. De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week het volgende verlies is gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: Geen verliezen. Koninklijke Landmacht: Geen ver liezen. Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Soldaat Bontang, afkomstig uit Ned.- lndië. Gesneuveld tengevolge van ex tremistische actie 6 Juni 1947. De vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabricaten maakt het publiek er op attent, dat. hoewel de sigaren thans zonder bon mogen worden ver kocht, de voorraad toch nog zeej. be perkt is, zodat de winkelier niet op grote schaal sigaren kan afleveren en zich verplicht ziet de aflevering van sigaren te beperken tot diegenen, die bij hem hun distributiebon voor sigaret ten of kerftabak besteden. De „Maetsuycker" is Vrijdag in de Amsterdamse haven aangekomen met een aantal revatriërende Nederlandse soldaten uit Indonesië. Familieleden, vrienden en ken- 'nissen hadden zich langs de kade opgesteld, om de terugkerenden een hartelijk welkom toe te roepen De bonvrjje Nederlandse sigaar heeft tot gevolg gehad, dat op één dag practisch alle voortaden, die in de fabrieken aanwezig waren, zijn verkocht. De orders van de win keliers zijn door de telefoons binnen- geregend om nog niet te spreken van de particulieren, die het er op gewaagd hebben bij de fabrikanten het' beste van het beste te bestellen, maargeslaagd zijn zij niet, want de verstandigen hebben zich strikt gehouden aan de richtlijnen van het Rijksbureau om de aflevering aan de klanten op de normale wijze en in dezelfde verhouding te doen ge schieden als tot dusver, d. w. z. dat in de loop van de volgende week de winkeliers bevoorraad worden en dat zjj deze week hun klanten, die over al in den lande in queue voor de winkels hebben gestaan, moeten be dienen met hetgeen zij zelf bezitten. Het is een feit, dat de merksigaren vlot verkocht worden, terwijl de min der bekende producten in voorraad zijn blijven liggen. Velerlei oorzaken hebben hieraan medegewerkt: De grotere rook- productie van één rantsoen sigaretten, welke een rantsoen sigaren luxueus doet schijnen. Met veertig sigaretten kan de roker langer zijn behoeften bevredigen dan met 10 sigaren. Bovendien had de sigaar bij de bevrijding geen geallieerde hulp om gepropageerd te warden. De buitenlandse sigarettenfabrieken voer den middels de geallieerde legers een propaganda voor een goede sigaret, ter wijl de Nederlandse sigaar nog in haar papieren onderrok gestoken was. Toen het in Nederland noodzakelijk wa6 de rantsoenen te verhogen, had de sigaret tenindustrie, die veel minder arbeids intensief is, dan die der sigaren, de ge legenheid in korte tijd aan de vraag te voldoen, terwijl de sigarenindustrie een aanlooptijd nodig had om de productie te kunnen verhogen. Thans heeft de sigarettenindustrie haar vooroorlogse productiequota basisjaar 1939 reeds met 16 pCt. overschreden, terwijl de sigaren- Industrie nog slechts 40 pCt. tabak van het basisjaar 1939 te verbruiken heeft. Het feit, dat er een run op de sigaren winkeliers is geschied wijst er op, dat de Nederlandse sigaar bij de rokers nog steeds een aantrekkelijk artikel is, doch tevens dat zij door haar volume, dat niet in overeenstemming was met onze deviezenpositie noch met de rook- frequentie, die de sigaret kan bieden, in een ongunstige positie komt te liggen. I Laat uw kind. van zijn jonge leven I genieten en omring het met veel \liejde en warmte.J (Van een bijzondere medewerker) Enige maanden geleden hebben we op deze plaats aandacht geschon ken aan en gewaarschuwd tegen t toenemend verschijnsel, dat vele ge huwde vrouwen opnieuw in het pro ductie-proces worden ingeschakeld. We hebben ons toen tot een principiële af keuring moeten beperken, omdat het uitermate moeilijk bleek de beschik king te krijgen over concrete feiten- Na veel moeite is het ons thans gelukt officiële cijfers uit een 26-tal plaatsen te verzamelen, betrekking hebbende op 11 industrieën. Hierbij moge ons de op merking van het hart, dat van officiële zijde niet zoveel geheimzinnigheid be hoeft te worden betracht by het be schikbaar stellen van zulke gegevens. Het blijkt uitermate moeilijk bijv. ver antwoordelijke ambtenaren van gewes telijke arbeidsöureaux en bedrijfsleiders er toe te bewegen mededelingen te doen. Uit deze houding kan geen andere con clusie worden getrokken, dan dat men ook in die kringen voelt, dat deze toe nemende arbeid van de gehuwde vrouw een sociologisch verkeerd verschijnsel is. Het deed bij sommige bedrijven pret tig aan te horen, dat men daar prin cipieel geen gehuwde vrouwen te werk wenst te stellen, al komen zich bij deze bedrijven dagelijks gehuwde vrouwen voor werk aanmelden. In de industrieën, waarover het on derzoek liep, bleken, officieel geregis treerd, pijn. 3500 gehuwde vrouwen werkzaam te zijn. Bij deze 3500 zijn niet meegerekend de zeer vele thuiswerk sters, die vooral worden gevonden in de fijnleder-industrie en de verpakkings bedrijven. Bovenaan by de industrieën, waarin veel gehuwde vrouwen werkzaam zijn, staat de textiel-industrie met 1380 ge huwde vrouwen. Hierop volgt de land bouw met 800 (alleen in Drenthe), en voornamelijk seizoenarbeid. In het veen werken nog 350 gehuwde vrouwen. Ver volgens komt de metaalindustrie met 401, voedings- en genotmiddelen industrie met 224, rubber-industrie met 51, papier- en aardewerk elk met 39, leder-industrie met 9, hout-industrie met 3 gc-huwde vrouwelijke arbeids krachten. Nadrukkelijk zy nogmaals vastgesteld, dat het onderzoek zich slechts over 26 plaatsen uitstrekte en betrekking had op slechte 11 industrieën. We wiilen niet trachten de wet van het gemid delde in deze te gaan toepassen. Boven staande cijfers zijn gunstig genoeg om de omvang van het huidige euvel aan te geven. Hosvelen in werkelijkheid in het bedrijfsleven zijn opgenomen, zou enigszins kunnen bi ij ken uit een telling van het G.A.B. te Leiden, die wij toe vallig onder ogen kregen en welke gold van Mei tot October 1946. Van de 1022 als werkzoekende ingeschreven vrou welijke arbeidskrachten was pl.m. 27 pCt. gehuwd. Van het totaal aantal plaatsingen ad 505 waren 165 gehuwden. Het percentage plaatsingen verhoudt zich merkwaardig scheef. Van de onge huwde werkzoekenden werd n.L ge plaatst 45 pCt., welk percentage van de gehuwden bedroeg ruim 60 pCt. Ter ver ontschuldiging voerde men aan, dat dit percentage zo hoog was, omdat onder de zich aanbiedenden velen waren, die speciaal huishoudelijk werk zochten. In Breda werd ons verzekerd, dat pLm. 90 pCt. van het aantal ingeschreven werk sters gehuwd is. Wanneer men zulke cijfers rang schikt, denkt men onwillekeurig aan de felle afwijzing, die Pius XI neerschreef over de arbeid van de gehuwde vrouw Quadragesimo Anno no. 71 A), Het is een verfoeilijk misbruik jonge kinderen en zwakke vrouwen uit te buiten. De huisvrouwen moeten eigenlijk binnenshuis of in de onmiddellijke omgeving haar werkkring hebben, zij moeten zich kunnen geven aan haar huishouden. Daarentegen is het een schandelijke wantoestand, die met alle middelen uit de weg geruimd moet worden, dat huismoeders zich door het karig loon van haar man gedwongen zien buitenshuis voor de kost te gaan werken, zodat haar eigenlijke zorgen en plichten, met name de opvoeding der kinderen, worden verwaarloosd. Daar om moet met alle kracht er naar ge streefd worden, dat de huisvaders een loon ontvangen, dat ruim genoeg is, om behoorlijk te voorzien in de ge meenschappelijke behoeften van een gezin." Duidelijker taal is t. a. v. deze ma terie niet wel denkbaar. Nu kan men natuurlijk aanvoeren, dat op het ogen blik van kinder-uitbuiting geen sprake meer is. Inderdaad, die is er niet meer in de zin, welke een Kinderwet S. v. Houten noodzakelijk maakte. Maar is het geen schandelijke uitbuiting van kinderen, indien deze aan de moeder zorgen worden ontnomen en zolang in crèches worden opgeborgen. Wat helpt het, of een sociaal werkster ook ,,ge- zinsbelangen" uit naam van de fabriek in het gezin komt behartigen, als die zelfde fabriek het eerste belang van het gezin kapot slaat door de moeder weg te halen. We nemen onmiddellijk aan, dat er economische redenen zijn, zowel voor de fabriek als voor het arbeidersgezin, die de toenemende arbeid van de ge huwde vrouw verklaren. Te verontschul digen is het, zowel met het oog op de natuurlijke constructie van het gezin als op de zo juist geciteerde woorden van de Paus, nooit. We kunnen het niet bewijzen, tenzij met citaten links en rechts opgevangen, maar wy hebben de stellige indruk, dat hier bewust wer kende ontkerstenende tendenzen even eens werkzaam zyn. Lazen we dezer dagen niet in een raadsverslag, dat een humanist het bewust beperkte kleine gezin een óewijs achtte van toenemend plichtsgevoel by ouders, en hebben we elders niet kunnen lezen, dat een vrou wenorganisatie zodanige vrijheid voor de vrouw vordert, dat zij, over eigen geld en tijd beschikkende, niet langer de „hulpe" van de man moet zijn. maar ook maatschappelijk volkomen zijn ge lijke. Tegen het toenemend euvel, als hier gesignaleerd, is ernstige waakzaamheid geboden in de vorm van gezonde ge zinspolitiek, maar eveneens in de vorm van goede voorlichting, ook van de vrouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1