Maar mentaliteit om P. v.d. Arbeid verzoekt hernieuwd contact Weer twee vliegrampen in Amerika In totaal één en zestig doden NATIONALISATIE VAN DE NEDERL. BANK Centrale Volksbank bestaat 25 jaar Rusland beantwoordt inzake Hongarije nota OVEREENSTEMMING TUSSEN C.-G. EN INDISCHE REGERING Op alle voorname punten Prof. Romme: Maatregelen vragen aan republiek meer op zijn plaats Waarschuwing van Kardinaal-Primaat van Spanje Wetsontwerp ingediend Spaarbank van de Kath. arbeiders Tot hoofd en hart Nog geen verkiezingen in Italië Nederland en de Republiek FRANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Referendum van groot belang MAANDAG 16 JUNI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23873 „Batoela" te water gelaten Congrespartij aanvaardt Britse plan Prof. Romme over resolutie Handelsaccoord met Bulgarije „Laatste waarschuwing' Het weer. Moordaanslag op verpleegster KOOPT NOG GEEN SPIJSOLIE Aanvullingskaarten bewaren Kinderen krijgen één ei MAXIMUMPRIJZEN VAN EIEREN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlIHmeler hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Er moet bij millioenen Nederlanders, die gedwongen waren vijf jaar onder de harde laars van dé Ge zetter te leven, wel een gevoel van verbittering, om niet te zeggen van ver ontwaardiging ontstaan zijn bij het lezen van het rapport, dat de Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer heeft gepubliceerd over de verslagen van de Algemene Rekenkamer te Lon den. Terwijl het levenspeil in ons land van maand tot maand daalde, het leven van duizenden goede vaderlanders dage lijks op het spel stond on de terreur van de Duitser in het zicht van de nederlaag geen grenzen meer kende, „vierde" het ambtenarencorps van onze regering te Londen, naar herhaaldelijk uit dit verslag blijkt, de oorlog. Als men in een dergelijk officieel rapport, waarin meestal ieder woord wordt gewikt en gewogen, zelfs uitdrukkingen vindt als „haak'- en Sinterklaas-mentaliteit, moet het wei heel erg zijn geweest. Duidelijk is te Londen het gemis ge bleken van een Volksvertegenwoordi ging, die geregeld, aan de hand van het verslag der Rekenkamer, controle kon uitoefenen. Evenmin was in de En gelse hoofdstad een onbelemmerde pu bliciteit mogelijk over de financiële gestes der regeringsinstanties, want de vijand luisterde mee. Toch zal niemand de preventieve werking van een onbe lemmerde publiciteit in deze zaken kun nen ontkennen. Misschien onbewust, hebben de hon derden ambtenaren in Londen hiervan op vaak onbegrijpelijke wijze geprofiteerd. Zij dansten niet alleen om het gouden kalf, maar hoog tn laag deden mee het te slachten, zonder er aan te denken, dat al het geld, dat aan de overzijde van de Noordzee werd uitgegeven, eigenlijk het vermogen vormde van het verarmde Nederlandse volk. Als men in het ver slag leest, hoe vele ambtenaren in Lon den en Amerika door de combinatie van salaris plus allerlei emolumenten (reis- en verblijfskosten) inkomens genoten, die in generlei verhouding stonden tot wat Zij voor overeenkomstige arbeid in Ne derland zouden hebben genoten, dan Wrijft men zich de ogen uit. De staaltjes, in het rapport vermeld over de gedra gingen van de regeringsvoorlichtings dienst en de Netherlands Purchasing Commission (inkoopcommissie), die in ongeveer het duurste gebouw te New Vork, het Rockefeller Centre gevestigd Was, de persoonlijke toelagen, die velen Wisten te incasseren, het gebrek aan efficiency in het overheidsbeheer (op ca. U00 ambtenaren waren er 723 schrijf machines; van 99 op één departe ment verstrekte typewriters kon de aan wezigheid niet worden vastegesteld) hebben ons weer heel wat illusies armer gemaakt. Het toont ons in schrille kleuren de tegenstellingen in die dagen tussen Londen en ons volk in het gebiea, smachtend radiotoestel m achter zijn de overzij. naar wat opbeuring van Onwillekeurig vraagt men zich af of het wel zin heeft nog langer over het Londense beleid na te kaarten. Gedane zaken nemen immers geen keer' Voch geloven wij, dat een nauwkeurig onderzoek wèl zin heeft. Dit betekent ook ®en waarschuwing voor de toe komst. Want uit de slotopmerkingen van öe Commissie blijkt, dat zij vreest, dat de „haal"- en Sinterklaasmentaliteit ook hfi nog niet verdwenen zijn. Het rapport zegt: „De Commissie acht het juist van de Regering exposé's en overzichten te ontvangen, speciaal op die gebieden, waar mogelijk in het heden nog toestanden Voortbestaan, die in oorlogstijd gegroeid Zijn en waarin verbetering zou kunnen Worden gebracht. (Administratie gezant schappen; regeling reis- en verblijfsver goedingen; Nederlands Informatie fellreau te' New York, Scheepvaartfonds, °m slechts enige te noemen)." Indien dit inderdaad zo is. dan is krachtig ingrijpen van de regering ten Spoedigste noodzakelijk. Wij kunnen helaas ook niet aan de indruk ontkomen, dat èn in Nederland zelf èn daarbui ten tal van personen rondlopen in over heidsdienst, die uit de staatskas trachten te halen, wat er uit te halen valt, en daarbij misschien zelfs elkaar nog de' bal toespelen. In het rapport slaakt de voorzitter der Algemene Rekenkamer de verzuchting; '.Wie geruime tijd de controle der Rijks financiën heeft gehad loopt gevaar wat Eomber te worden over de menselijke batuur. Want hij leert er de mens niet van zijn beste kant door kennen." Het is triest. Zij, die aan dit spel mee doen, menen op hun manier slim te han delen. Wij vinden het karakterloos, zeker hp ons land in zo'n uiterst moeilijke financiële toestand verkeert. En zo zal het gehele Nederlandse volk Or wel over denken. Een hooggeplaatst Nederlands zegs man te Batavia heeft tegenover Aneta verklaard, dat het advies van de Com missie-Generaal, met de opstelling waar van Zondagavond een begin is gemaakt, geen minderheidsadvies zal bevatten. Ten aanzien van alle voorname punten van dit advies bestaat thans volledige overeenstemming tussen de Ned.-Indi- sche regering en de C.-G. Dit resultaat is bereikt na uitvoerig overleg met de regeringen van Indonesia, Timoer en West-Borneo, welker mening luidde, dat het republikeinse antwoord geen aankno pïngspunten biedt voor verder overleg op korte termijn. De Indonesische republiek zal een derde natie om bemiddeling vragen, in dien de onderhandelingen met de Ne derlanders mislukken, zo heeft Gani, minister van Economische Zaken, ver klaard. Dit besluit, zo zeide hij, zou in overeenstemming zijn met de slotclau- sule van Linggadjati. Het bureau van Lord Killearn te Singapore heeft officieel ontkend, enig verzoek tot bemiddeling in de Indonesische kwestie te hebben ont vangen. Zondag zijn de Indonesiërs, vol gens A. P., gewaarschuwd, dat zij geweld tegenover geweld zouden stellen, wanneer de Nederlanders de republikeinse tegenvoorstellen af wijzen en tot militaire actie hun toevlucht zouden nemen. De „waar schuwing" was afkomstig van Soe- dirman, de Indonesische opperbe velhebber. Hij sprak voor radio- Djokjakarta. Hy aei o.m.„Iedereen Op het Italiaanse ministerie ran Buitenlandse Zaken is Zaterdag: een overeenkomst getekend met betrekking tot het terugtrekken van Britse troe pen uit Italië en het bepalen van hun status gedurende de 90 dagen volgen de op het van kracht worden van het vredesverdrag met Italië. In verband met de nog steeds voort' durende besprekingen voor de nieuwe Italiaanse constitutie heeft de Consti tuante met 279 tegen 155' stemmen uit gesproken voor uitstel der verkiezingen tot de komende lente, Bij de Rotterdamse Droogdokmaat schappij is met goed gevolg een derde schip van de serie van acht schepen, der batavia-klasse, n.l. de „Batoela" te water gelaten. Deze schepen zijn, zoals men weet, bestemd voor de KPM-vrachtvaart in Indië. moet zich gereed houden. Indien u geen wapens bezit, kunt u altijd nog speren van bamboe maken." Uit Semboeloeng op Oost-Java is van Indonesische zijde bericht, dat een Nederlands oorlogsschip getracht neeft de kust-artillerie uit te schakelen. Van officiële Nederlandse zijde werd mede gedeeld, dat de Nederlandse marine tij dens geregelde patrouilles van tijd tot tijd door kust-artillerie beschoten werd. Hierbij werd, waar noodzakelijk, het vuur beantwoord. Nederlandse militaire autoriteiten heb ben een Indonesisch bericht, „dat troe pen, die met verlof waren, met tanks op Bali zijn geland", tegengesproken. Zij voegden hieraan toe, dat Bali een ver lofscentrum is, alwaar geregeld troepen komen en gaan. ®r worden geen tanks meegenomen. In de Ridderzaal te Den Haag is de tweede conferentie van de Belgisch-N ederlands- Luxemburgse interparlementaire Unie officieel geopend. Tijdens het openingswoord van de voorzitter der Nederlandse afgevaardigden, de heer Serrarens (rechts). Verder links graaf Carton de Wiart, mr. van Schaiic, voorzitter der Tweede Kamer, minis ter F' gsmans, fhr. Beelaerts van Blokland, vice.pres. van de Raad van State en de leider der Luxemburgse delegatie, de heer Reuter In Krasnapolsky te Amsterdam heeft Zaterdag de Partijraad van de Partij van de Arbeid vergaderd onder voorzitterschap van de heer Vorrink. Aan het einde van deze vergadering Werd een resolutie met algemene stemmen aangenomen, waarin o.m. vastgesteld wordt, dat de antwoord nota van de republiek-ïndonesia voor on middellijke verwezenlijking voorstelt een staatsrechtelijke constructie, die niet te rijmen valt met hetgeen de overeenkomst van Linggadjati voor de overgangstoe. stand naar de souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië bepaalt. De Neder landse regering zal daaraan niet zonder grondwetsherziening kunnen medewerken. Anderzijds, aldus de resolutie, nog steeds overtuigd, dat een gewapend conclift heil loos zou zijn voor beide naties en dat na het tot stand komen van Linggadjati geen andere grondslag voor een juist be leid aanvaardbaar is dan een loyale uit voering door beide partijen van dit ac- coord, doet de P. v. d. A. een hartstochte lijk beroep op de regeringen van Neder land en van de republiek bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een ca tastrophe te voorkomen. In het bijzonder wordt van de Neder, landse regering gevraagd: a. Hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termijn tot een resultaat te geraken. b. Het onderwerpen van de daar. voor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak overeenkomstig het accoord van Linggadjati; c. Duidelijke maatregelen, geschikt Twee zware vliegrampen hebben de Amerikaanse luchtvaart in de afgelopen dagen weer getroffen. Een D.C. 4 Sky- mastcr van de U.S. Capital Airlines, die van Chicago op weg was naar Washing ton, is met vijftig inzittenden aan boord bij Leesburg tegen een berg gevlogen. Alle inzittenden kwamen hierbij om het leven. Zaterdagmorgen werd het wrak van het toestel vanuit de lucht waargeno men, doch het duurde verscheidene uren voor de reddingsbrigades de plaats van «r De Primaat van Spanje, Kardinaal ®hrique Pla Y Deniel, heeft in een her derlijk schrijven de Spaanse katholie ken gewaarschuwd, dat de stemming in ^et referendum over generaal Franco's "Pvolgingswet, die 6 Juli gehouden zal ^°rden, niet vervalst moet worden, noch ?°or degenen, die stemmen, noch door en, die belast zijn met de organisatie van. „De Kerk," aldus de Primaat, "Mist op het grote belang, dat aan deze s'emming is verbonden, maar wil geen kevies geven in de kwestie, hoe men I °et stemmen. De Kerk roept alle ge" /*vigen op naar hun geweten te werk jO gaan. De Kerk wil geen stelling 9°men, maar voelt zich geroepen om een ''roep te doen op de gelovigen in ogen- '!kken, die even beslissend kunnen zijn ,s die van 1936 (toen de burgeroorlog ''brak), daar velen buiten Spanje be- efen, dat het martelaarschap van zo *le duizenden, die voor hun geloof, °d en Spanje stierven, van geen nut geweest." Senoi- Miguel de Rivera, zoon van de (Wanse dictator uit het begin van de ''tiger jaren, is uit Estorial (Portugal) v Madrid teruggekeerd. Naar verluidt e*t Primo de Rivera gepoogd Don Juan, de Spaanse troonpretendent, te overreden geen opdracht aan zyn vol gelingen te geven om het referendum te boycotten. Volgens de vrienden van de Rivera is de laatste optimistisch over Don Juan's houding t. a. v. het refe rendum. De monarchisten, die reeds ge neigd zijn om ten gunste van de nieuwe wet te stemmen, zien hun positie zeer versterkt door het herderlijk schrijven van de Primaat. Het comité van de Voor-Indische Congresparty heeft een resolutie, waar bij het Britse plan voor de machtsover dracht aan de Voor-Indiers wordt goed gekeurd, met 157 tegen 29 stemmen en 32 onthoudingen aanvaard. Door de uitslag van deze stemming is het Britse plan van 3 Juni voor de verdeling van Voor-Indië door de noog- ste autoriteiten van Voor-Indië's voor naamste partijen het Congres en de Mohammedaanse Liga die samen on geveer 300 millioen Voor-Indiërs verte genwoordigen, uiteindelijk goedgekeurd. de ramp konden bereiken. Een vreselijk toneel openbaarde zich aan de reddingsploeg, die het eerst het wrak bereikte. Slechts het staartstuk van de machine was intact gebleven. Op een kleine afstand lag de uitgebrande romp. De lijken van de meeste inzitten den bevonden zich in de romp of vlak er by. Vijftien inzittenden moeten uit het vliegtuig geslingerd zijn voordat dit in brand vloog. Binnen een tijdvak van 15 dagen zijn er nu drie zware ongelukken gebeurd met hetzelfde type vliegtuig, welke in totaal aan 146 mensen het leven hebben gekost. De piloot van het toestel, de 46-jarige kapitein Horace Stark, was een van de bekwaamste vliegtuigbestuurders der V. S. en had reeds meer dan 3 millioen kilometer gevlogen. Verscheidene uitvin dingen op luchtvaartgebied zün door hem gedaan, die door de meeste maat schappijen worden toegepast. Kortgele den ontving hy nog een onderscheiding voor een uitvinding die het piloten on der alle omstandigheden mogelijk maakt nauwkeurig hun positie te bepalen. Het tweede ongeluk gebeurde Zondag morgen toen een B29 Superfort leger vliegtuig met 11 inzittenden aan boord bij Springfield in de staat Vermont eveneens tegen een berghelling vloog. Alle inzittenden werden gedood. President Truman heeft naar aanlei ding van deze rampen een uit vijf le den bestaande raad van deskundigen benoemd, die een onderzoek moet in stellen naar de veiligheid bij het vlieg- wezen. Dinsdag zal de eerste bijeenkomst worden gehouden. De Republikeinse senator Owen Brew ster, voorzitter van de Handels-subcom missie voor de luchtvaart van de Ame rikaanse Senaat, acht het niet uitgeslo ten, dat er in de Skymasters een con structiefout zit. In minder dan drie we ken tijd zijn in de V. S. drie en in Ja pan is één Skymaster verongelukt. Brew ster verklaarde, dat hy motorstoornis hier onwaarschijniyk vond. 72 K.M. van Dalat In Frans ïndo- China is een Frans vliegtuig neergestort waardoor 10 personen, o.w. vier kinde ren, zijn gedood. Het vliegtuig onder hield een geregelde verbinding tussen Saigon en Dalat. om de ernstig verstoorde vertrou. wenssfeer te herstellen en met name: I. In verband met de aankomst van de Tweede divisie in Indone sië, onmiddellijke aflossing van troepen en zo spoedig mogelijk verdere vermin dering van de troepenmacht; H. Algeheel herstel van de toestand in Buitenzorg, zoals die was vóór de aanslag van de PRP, tenminste met ver. wijdering uit Buitenzorg van de voor het gebeurde mede-verantwoordelijke Neder landse autoriteiten; III. Beëindiging van de campagne als thans de Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia voert, die ontaard is in een psychologische oorlogsvoorbereiding; IV. Benoeming van progressieve figu- ren op leidende posten in Indonesië. Het A. N P. heeft zich naar aanlei ding van deze resolutie tot de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij gericht met het verzoek daarop enig commentaar te le veren. „Ik kan mij levendig begrijpen," aldus prof. Romme, „dat in de deadlock waar in het antwoord van de republiek- Indonesië de zaak van de wederopbouw van het Ryk in het algemeen en van Indonesië in het bijzonder heeft gebracht, men ook een hartstochtelijke poging overweegt om de vreedzame gang van de ontwikkeling liefst geen ogenblik te doen onderbreken. Met bijzondere be langstelling heb ik er kennis van ge nomen, dat de Partijraad van de P. van de A. zich in zijn resolutie duidelijk conformeert aan het Kamervotum van 20 December J.I., waarbij de Kamer de motie-RommeVan der Goes van Naters aanvaardde. Terecht spreekt immers de resolutie uit, dat zo diepe principiële verschillen, als waarvan het republi keinse antwoord blijk geeft, niet moch ten worden verwacht, waar uit de corres pondentie, die voor de ondertekening van Linggadjati is gevoerd, de republiek Indonesië volledig op de hoogte was van de Nederlandse interpretatie. Dat de partyraad als officieel orgaan van de P. v. d. A. er toe is overgegaan dit uit drukkelijk te stellen, acht ik wel van belang, gelet op de soms wel zeer zon derlinge beweringen, die over de Indo nesische politiek van de P, v d. A. de ronde doen." „Intussen vind ik het niet juist", zo vervolgde mr. Romme, „om zoals de resolutie het noemt, zich met con crete vragen eenzijdig tot de Neder landse regering te wenden. Dit kan alléén de schijn wekken al is dit ongetwijfeld niet bedoeld als zou de Nederlandse regering in gebreke zijn met de loyale uitvoering van Linggadjati terwijl de gehele reso lutie van de partijraad terecht de geest ademt, dat niet de Nederlandse regering, maar de republiek terzake in gebreke is en schromelijk in ge breke is". Prof. Romme's commentaar op deze concrete vragen kan men het best aldus weergeven. Hij was van mening: A) Dat met „hernieuwd contact over de meest dringende punten" als waarom de resolutie vraagt, alléén bedoeld kan zijn een contact, dat verenigbaar is met wat de partijraad sub 8 als zijn over tuiging uitspreekt, n.l-: „Dat een oplos sing niet langer meer kan worden uit gesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ontstaan". Of zodanig con tact die naam mag dragen, kan volgens mr. Romme verschillend worden beoor deeld; B) Dat de gedachte om arbitrage in te roepen over minder dringende pun ten, die daarvoor vatbaar zijn, onjuist is: Over voorstellen, die apert in strijd zijn met Linggadjati en die ons daaren boven in botsing zouden brengen met de grondwet, kan arbitrage niet aan de orde komen; C) Dat naar het bereiken van een vertrouwenssfeer zeker steeds moet worden gestreefd, maar dat z.i. de on partijdigheid in partijdigheid zou ont aarden, wanneer men de gedachte zou wekken als zou deze vertrouwenssfeer vooral van Nederlandse zyde geschaad zijn. „Het jongste antwoord van de repu- Als resultaat van besprekingen is een handelsaccoord met Bulgarije gepara feerd. Het betreft een impor^ uit Bul- garye van ongeveer 6 mill, gulden en eén export van ruim 534 mill, gulden. bliek, zo zeer afwijkend van het over- eengekomene te Linggadjati (zoals de resolutie van de partijraad in alle dui delijkheid stelt)", zo vervolgde mr. Romme, „levert naast 'n ganse reeks van andere feiten, een jammerlijke proef op de som, dat beschadiging van de ver trouwenssfeer een euvel is, waarover men zich vóór alles tot de republiek moet richten. Daarom ware het vragen van maatregelen aan de republiek hier naar mijn gevoel meer op zijn plaats geweest." Teneinde mogeiyk misverstand te voor komen, voegde mr. Romme hieraan uit drukkelijk toe, dat hij zich met de ook in de overeenkomst van Linggadjati ver vatte gedachte van zo spoedig mogelijke vermindering van de troepenmacht na tuurlijk verenigde. „Zo lang dit nog niet mogelijk is," zo besloot Romme zijn commentaar, „moet de aflossing m.i. aldus geschieden, dat evenmin van een vermeerdering als van een vermindering van gevechtswaardige troepen kan wor den gesproken. Voor wie zich stelt op de basis van Linggadjati, spreekt dit van zelf en dat, in tegenstelling tot de repu bliek, de regering zich op deze basis stelt, biykt, naar overigens niet anders te ver wachten viel, ook de vierkante mening te zijn van de partijraad van de P. v. d. A." De resolutie van de P. v. d. A. stond hedenmorgen in het middelpunt van de belangstelling, seint Aneta uit Batavia. Socialistisch georiënteerde zegslieden verklaarden tegenover Aneta, dat de resolutie opgevat moet worden als een laatste ernstige waarschuwing aan de republiek inzake de houding van de P. v. d. A. Indien onverhoopt dit laatste beroep aan republikleinse zijde niet be grepen zou worden en van Nederlandse zijde tot uiterste middelen overgegaan zou moeten worden, verklaarde de con tactpersoon van de party te Batavia, dat de partijraad in deze resolutie te kennen geeft, dat zij zich vooralsnog zeker niet afzijdig wil plaatsen van de politieke koers van de Nederlandse regering. Tijdens de viering van het 300-jarig ver blijf der zusters Norbertinessen te Oos. terhout, werd de proost van het klooster, de hoogwaardige heer H. v. Reeth, koninklijk onderscheiden. De nieuwe Officier van Oranje Nassau naast Mgr. P. Hopmans De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden hei ontwerp van wet inzake de nieuwe bepa lingen van het statuut van de Nederlandsche Bank N.V. Gelijktijdig is ingediend het hiermede samenhangende wetsontwerp ter regeling van de eigendomsovergang op de Staat van de aandelen in hei maatschappelijk kapitaal van de bank, m.a.w, inzake dc nationalisatie van de Ne derlandsche Bank N.V., welk ontwerp mede ondertekend is door de minister van Justitie. Het doel, dat de minister van Finan ciën met de invoering van fen nieuwe Banbwet ter vervanging van de Bar.k- wet 1937 beoogt, is uiteengezet tn de begeleidende Memorie van Toelichting. Daaruit blijkt, dat in verband met bo venbedoelde overgang van de aandelen van de Ned. Bank de wenselijkheid naar voren is gekomen, de in de Bankwet 1937 en in het Koninklijk Besluit van 1 Oct. 1945 vervatte voorzieningen te herzien en waar nodig aan de nieuwere denkbeel den omtrent geld- en circulatiebank wezen aan te passen. Bovendien stelt de minister voor de destijds op grond van vorengenoemd Koninklijk Besluit inge stelde Bankraad te vervangen door een gelijknamig college van breder opzet. De bepalingen omtrent de samenstelling en de taak van deze Bankraad zullen in de nieuwe Bankwet worden opgeno men. De bankbiljetten, uitgegeven door de Nederlandse bank, hebben de hoeda nigheid van wettig betaalmiddel. Sinds 18 Juli 1904 was dit bij eer. afzonderlijke wet geregeld, doch de bepaling werd ook naderhand niet >n de bankwet zelf opge nomen. Reeds sedert het loslaten van de gouden standaard is de verplichting vail de Nederlandse Bank. om ter betaling van haar biljetten deze in te wisselen in tekenmunt tot ongelimiteerde bedragen, opgeschort. De minister acht thans het ogenblik gekomen cm deze bepaling de finitief op te heffen. Het bovenstaande vormt naar bet ooideel van de minister van financiën geen beletsel om te gelegener tijd even tueel de gouden standaard te herstel- len. Voor dit stelsel is n.l. van belang, dat een vast verband wordt gelegd tus sen de waarde van de geldeenlieid en die van een bepaalde hoeveelheid ii)n goud. Hiervoor behoeft de verplichting van de circulatiebank, om haar bil et- ten in goud te betalen, niet te worden gehandhaafd. De Centrale Volksbank van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, die Zater dag in Utrecht haar 25-jarlg bestaan met een grote herdenkings-bijeenkomst vierde, had alle reden dit op feestelijke wijze te doen geschieden. Gedurende de ze kwart eeuw is langzamerhand een eenheid tot stand gekomen op het ge bied van het sparen in de K. A. B.. een eenheid, die eerst goed tot haar recht kwam toen tijdens de oorlog tussen de verschillende in de K. A. B. bestaande spaarbanken een fusie ontstond en de Centrale Volksbank een landelijke in stelling werd, waarvan thans de neer B. Koppelman de directeur is. Uit alle delen van het land waren nu functio narissen van de Centrale Bank naar de Domstad gekomen om tevens het on derlinge contact te verstevigen en zich te bezinnen op de toekomst. Boven dien ontving op die dag een groot aantal kassiers, die eveneens hun zil veren feest vierden, uit handen van de voorzitter van de K. A. B., de heer A. C. de Bruyn. als blijvende herinnering voor hun activiteit een oorkonde. De plechtigheden begonnen des mor gens met een ontvangst in de hal van het stadhuis, waar burgemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk een toespraak hield. Na de receptie des middags in de foyer van de Stadsschouwburg, waar honderden bezoekers, o.w. afgevaardig den van de zusterafdelingen van de K. A. B. en vertegenwoordigers van tal van andere organisaties, de Raad van Com missarissen en de directie hun geluk wensen kwamen aanbieden, was het de heer J. A. Kolkman, voorzitter van de Raad van Commissarissen, die in de grote Schouwburgzaal het openings woord sprak. Hij memoreerde de ge schiedenis van de Centrale Bank, die thans een der grootste Nederlandse spaarbanken Is geworden. Verwachting tot Dinsdagavond: Heldere windstille nacht. Morgen overdag tot matig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Gedeelte lijk bewolkt. Overwegend droog. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon 4.19—21.02, maan 3.04—20.42. De Sovjet-voorzitter van de geallieer de bestuursraad in Hongarije, generaal Zwiridof, heeft in een Zondag gepubli ceerde nota het Amerikaanse protest inzaJke de politieke crisis in Hongarije van de hand gewezen. Zwiridof bestrijdt de Amerikaanse op vatting, dat de wijzigingen in de Hon gaarse regering tegen de wil van de meerderheid van het Hongaarse volk tot stand zouden zijn gekomen. De ka binetscrisis, aldus Zwiridof, is veroor zaakt, doordat Ferenc Nagy geweigerd heeft op een verzoek van de regering en van zijn partij naar Hongarije terug te keren. In Moskou is terzelfder tijd een com muniqué uitgegeven over het onderhoud tussen Molotof en de Britse ambassa deur Peterson, waarin de beschuldi gingen aan het adres van Engeland worden herhaald. Geruchten doen de ronde dat Peterson opnieuw een onder houd gehad zou hebben met Molotof, By zyn aankomst uit Zwitserland in New York werd de voormalige Hongaarse premier Nagy verwelkomd door Aladar Szegedy-Maszak, de voormalige Hongaar se gezant te Washington, en Lazlo Med- gesy, die voorheen als consul-generaal te New York optrad. Nagy's zoon Ferenc die attaché was bij de Hongaarse legatie te Washington, was wegens ziekte afwe zig. Op een persconferentie op het vlieg veld gevraagd naar wat hij van de grote mogendheden verwachtte in verband met Hongarije, antwoordde Nagy: „Toen de grote mogendheden de oorlog hadden gewonnen, werd door alle kleinere mo gendheden verwacht, dat er geen obsta kels in de weg gelegd zouden worden aan een vrij geloof in de democratie". Nagy ontkende op het vliegveld Shan non in Ierland gezegd te hebben dat de V.N. weinig zouden kunnen doen in deze kwestie. Hij voegde er met nadruk aan toe: „Het is de hoge plicht der V.N. een onderzoek in te stellen wanneer zij be merken, dat de souvereiniteit van enig volk bedreigd wordt. Ik ben er zeker van. dat de Veiligheidsraad een onderzoek zal bevelen in de Hongaarse kwestie evenals in de kwestie van enig ander Oost- Europees land." Nagy zeide geen mede delingen te kunnen doen over zijn ver dere plannen. Bij de beoordeling der mensen moet gij ook zien naar hun kleine daden. In het kleine letten zij minder op zichzelf dan in grote dingen J Hierna betrad de heer Jos Veldman, tweede voorzitter van de K. A. B., het spreekgestoelte om te spreken over een halve eeuw sparen in de Katholieke Ar beidersbeweging. De heer A. C. de Bruyn sprak nog en kele woorden van waardering voor het prachtige werk dat de functionarissen van de Centrale Volksbank hebben ver richt en reikte vervolgens persoonlijk de oorkonden uit Namens alle agenten bood de heer Koopmeinders een ameublement aan voor de directeurskamer. Des avonds werd in de Philipszaal van het Jaarbeursgebouw nog een gezellige avond voor alle genodigden gehouden. Zaterdagmiddag heeft de 27.jarige D. uit Amsterdam een moordaanslag gepleegd op de verpleegster T-, in de omgeving van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, waar mej. T. werkzaam is. Het tweetal ontmoette elkaar, waarna een woordenwisseling is gevolgd. De Am sterdammer trok een revolver en loste een schot, dat echter geen doel trof. Nog tweemaal schoot hij, maar beide keren ketste het wapen. Tenslotte sloeg D. de verpleegster met de revolver op het hoofd, waardoor zij ernstig gewond raak- te.Spoedig was de politie van Bloemen. daal aanwezig, die de Amsterdammer aanhield en naar het bureau van politie overbracht. De verpleegster is in een zie kenhuis te Haarlem opgenomen. Er is onlangs een vóór-inleveringsbon bekend gemaakt voor spijsolie. Dit zal tot gevolg hebben, dat de detaillisten binnenkort weer met deze olie zullen worden bevoorraad. Thans is dit nog niet het geval. Daar er kortgeleden een soort paraffine-olie zonder bon in de handel bleek te zijn gekomen, die bij nader onderzoek een voor menselijke consumptie niet eens onschuldig en ze ker waardeloos product bleek te zijn. be staat het gevaar, dat deze olie als ..Bonspijsolie" te koop zal worden aan geboden. Men is alleen zeker van de aflevering van goede spijsolie, zo deelt men ons van bevoegde zijde tnede. in dien men deze op de bon by zijn sona fide winkelier betrekt. Het tijdstip, waar op de aflevering kan beginnen, zal nog worden bekend gemaakt. In het stedelijk gebied van ons land zijn in April z.g. aanvullingsbonkaarten uitgereikt, die voor het geval er in de laatste maanden vóór de nieuwe oogst zich tijdelijk noodzakeiyke verschutvin- gen zouden voordoen in de voedselvoor ziening, dienst zouden moeten doen. Nu het waarschijnlijker wordt, dat zulke moeilijkheden zullen uitblijven, zal men geneigd zijn de kaart als waardeloos te beschouwen. Deze opvatting is a i e t juist. Men beware de kaart zorgvuldig. In de bonnenlpst, die 19 Juni zal worden gepubliceerd, wordt een bon aan gewezen voor één ei voor de leeftijds groepen C. D en E. Het blijkt, dat het publiek er nog nie^ voldoende van op de hoogte is, dat er ma ximumprijzen voor kippeneieren bestaan, welke afhankelijk zijn van de klasse, waarin een ei volgens zijn gewicht is in gedeeld. Van de grootste naar de klei nere eieren is die verdeling in zes klas sen genummerd 1 tun. 6. Het nummer staat met een stempel op het ei aange geven. De prijzen, die voor eieren van de onderscheidene klassen ten hoogste mo gen worden berekend zijn: klasse 1 (meer dan 65 gram)16 cent; klasse 2 (boven 60 t.m. 65 gram) 15 cent: klasse 3 (boven 55 t.m. 60 gram) 14 cent; klasse 4 (boven 50 t.m. 55 gram) 13 cent: klas se 5 (boven 45 t.m. 50 gram) 12 cent en klasse 6 (minder dan 45 gram) 11 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1