GERRIT SCHULTE triomfeert als in ia zijn beste jaren Twee étappezeges en de eind overwinning in PROVINCIËN ZES de KOERS Drie dagen roeien op Bosbaan Twee MVV-doelpunten in één minuut AJAX IN DEN BOSCH GESLAGEN m Ook de laatste partij remise Benauwde 1-0-zege van H.B.C. Martin's doelpunt beslissend Amsterdamse verdediging verliest beheersing tegen BW Eindstand 17-11 De Ruyter verbetert record 800 M. PRACHTIG GESLAAGD Goede prestaties van juniorenathleten HEERENVEEN, AJAX EN N.E.C. AAN KOP DE WIND HIELP EEN HANDJE LIVERPOOL KAMPIOEN Vijf doelpunten in twintig minuten MAANDAG 16 JUNI 1947 PAGINA 3 r NIEMAND STOND BUITENSPEL vy De Korver m de slag Van der Zande alleen In noodweer BLAUW-WIT LOOPT 3-1- ACHTERSTAND IN Vijf voor half twee worden de hekken gesloten u -\ Schutte, zoals de wielerwereld hem zo goed kent; de lachende overwinnaar van talloze courses sinds vele jaren, die Zaterdag en Zondag de hoofdrol speelde in de Zes Pro. vinciën-koers en met twee overwinningen en één tweede plaats de victorie van deze 600 K.M. lange wedstrijd tot zich trok Tijdens de athletiekwedstryd Parijs Amsterdam wist onze landgenoot De Ruyter een mooi succes te behalen op de 800 Meter. Hij slaagde er niet ln dit nummer te winnen. Maar zijn strijd met Ranserme was dermate fel, dat hij er in slaagde het sedert 7 September 1938 te name van Sjabbe Bouman staande Nederlandse record van 1 min. 52.3 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 51.9 sec. Het merkwaardige is, dat ook Bouman destijds zijn reoord te Parijs ttiaakte. De Ruyter nam onmiddellijk de kop en zette er een hoog tempo in, 53.1 sec. over de eerste 400 meter. Hansenne volgde hem gemakkelijk. Op de laatste 200 meter Waakte Hansenne zich los van De Ruyter en, hem nauwkeurig in het oog houdend, Won de Parijzenaar in de tijd van 1 min 49.8 sec., een nieuw Frans record. Deze stedenontmoeting is overigens voor de Amsterdammers niet erg succesvol verlopen. In het nummer 110 m. horden- loop werd Zwaan twee achter de Frans- Wan Richard. De 400 m. leverde ook een voiledige zeg<e voor de parijzenaars op. Op öe vijftienhonderd meter was er een fraaie strijd. Slijkhuis wist hier de puntjes voor Amsterdam binnen te halen door van Vernier in de sprint te winnen In de ?00 tl won Blok. De 400 m. hordenloop le Verde echter weer een volledige punten- Cverwir.ning voor Parijs op. Bij het ver springen ging het voor de Amsterdam mers al niet beter, evenals in het num ber kogelstoten. Op de 5000 meter be letten de Parijzenaars eveneens de eerste plaatsen, m de overige nummers Wisten de Amsterdammers nog enige pun ten te behalen. Het eindresultaat luidde: Parijs 121 punten, Amsterdam 71 punten. Te Bussum werden de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland van de Ned. Kegelbond tussen Alkmaar, Haarlem, Amsterdam en Gooi-Eemland gehouden. Amsterdam 1138 hout. Alkmaar 1112 hout Baarlem 1017 hout, Gooi-Eemland 1013 hout. Tijdens athletiekwedstrijden van de Ra tingclub de Bruxelles werden drie Neder landers tweede, n.l. 100 m. Van Osta speerwerpen Van der Pol en discuswerpen De Bruyn. LatasteT (Ned.j werd eerste op de 3000 m. Neptunus snapte er het meeste van in de voetbalwedstrijd-zonder-toepas- sing-van-de-buitenspelregel, die het Zaterdagavond te Rotterdam tegen R.F.C. speelde. Zijn achterhoede was veel sneller dan die van de tegenpartij en zijn voorhoedespelers maakten ook van de gelegenheid gebruik, zich achter de achterspelers op te stellen. Vooral rechtsbuiten Sjerp had een pro. ductieve bui, want hij maakte 5 van de 6 doelpunten. R.F.C. daarentegen maak te van de geboden voordelen een slecht gebruik en zijn tegenpunt, dat Griese maakte, was niet in buitenspelpositie gemaakt. Het succes van deze proef- wedstrijd was zodoende gering. Zo was het ook met de belangstelling van het publiek. Beiden zullen wellicht groter zijn, wanneer bij een volgende gelegen heid eens ploegen aan het werk zijn, die technisch op een hoger peil staan dan deze twee executanten. (Van. onze sportredacteur) HEERLEN, 15 Juni Een storm raast door de glooiende straten van Heerler- ',eide. onstuitbaar en onweerstaanbaar, en zijn naam is Schulte. Schulte, die op weg is om 400 Meter vóór een peleton met Nederlands beste wegrenners zijn meest grootse prestatie van de laatste jaren te gaan leve ren door een overwinning in de zware etappenwedstrijd door de Zes Provin ciën. De Schulte, die hier naar de zege snelt en als een vorst onthaald wordt door een juxhende menigte van tienduizenden, is niet meer de roe keloze k achtpatser van een paar jaar geleden en men heeft daaruit willen concluderen, dat S<-hu|Je'S glorietijd voorbij was. Maar de Schulte, die van avond met een brede lach op zijn bemodderd gezicht als overwinnaar de finish passeerde, heeft een wedstrijd gereden zoals geen enkele van zijn jongere rollega's. En dat konden zij ook moeilijk, omdat dit alleen is weg gelegd voor de allerbesten, zoals Schulte er nog altijd een is. Helst liep weg en toen dat lang genoeg geduurd had om gevaar voor een Neder landse over-wlnning op te leveren, sprong Schulte weg, met Vooren aan zijn wiel. Maar Vooren had bij de eerste poging te veel van zijn kracht gebruikt en kon de hulp niet geven die Schulte nodig had om het peleton te ontlopen. Ze zakten weer terug. Maar toen vlak daarop Motké en Ver veer, twee renners die ln deze wedstrijd eindelijk hun reputatie weer eens ge stand deden, naar voren stoven, sprong Schulte- weer ln het wiel en pas toen dit drietal ln felle jacht de Belg zijn mooiste kans had ontnomen, konden negen an deren zich bi.1 hen voegen. Van toen tot Amsterdam wérd het een telkens herhaald pogen om weg te komen. Schulte pro beerde het en Lakeman, Verpoorten en Jansen en Joosen, maar niemand kon de voorsprong krijgen die hem een zekere kans gaf. totdat in de hoofdstad zelf. La keman, toegejuicht door zijn stadgenoten, met schulte en Claessens een paar hon derd meter kon nemen. Het werd een sprint, waarin Lakeman natuurlijk won en Schulte met 20 meter voorsprong op de Belg, de tweede plaats bezette. Het was al minder dan hij zich had voorgenomen, toen hy Zaterdagavond in Amsterdam twee meter achter Lakeman over de eindstreep stoof. Maar de Zon dag was v-oor hem van het eerste tot het laatste uur, omdat hy zijn tyd af wachtte en omdat hij fot tweemaal toe ongenadig toesloeg, toen hij die tyd ge komen, achtte. Het is moeilijk het complete verhaal van deze etappewedstrijd over 600 kilometer door de zes provinciën in al zijn details te schilderen. Een boelende en variërende strijd als deze laat zich, in de finesses verteld, niet samenpersen in het nauwe corset van amper anderhalve kolom. Hier in is alleen plaats voor de verrichtingen van de allerbesten en voor het grootst geleden leed als dat van Franken, toen hy met Schulte vóór het peleton zat, maar moest loslaten, omdat zijn band leegliep. Maar een Schulte die zó verzot was op de overwinning als deze besmeurde gewel denaar, zou een Franken toch altijd te IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllillliillllll Deze Zes Provinciën Rit was een expe riment. omdat het de eerste grote etapi>c- wedstrijd was ln ons land seder twintig laar. zowel in sportief als in organisato risch opzicht is hy bijzonder geslaagd. Op de weg hielden de manschappen van de Rykspolitie op waarlijk voorbeeldige wyze orde ln de stoet van volgauto's en zorgden tegelijkertijd dat liet verkeer vrij wel zonder vertraging kon voortgaan. De gemeentelijke ordebewaarders deden dnar in geen enkel opzicht voor onder en alleen bij de finish in Tilburg was het wat rom melig. Maar de publieke belangstelling overtrof de stoutste verwachtingen. Nij megen, Amersfoort, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, kortom overal getuigde dichte mensenmassas' van het meeleven met dit sportevenement, dat in alle opzichten zo bijzonder goed geslaagd is. Illllllllllllll lllllllllllltlllllllllllllliliiiiiiiiHiilllllllllllllllllll sterk zijn geweest zoals hij ook te sterk was voor Vooren en Scheliingerhoudt en Sijen en Lakeman, toen hij vlak na Sit- tard de nog fonkelende degen trok. En Vooren was toch sterk in deze course en óók op het succes belust. Dat hy er niet bij kon, hoewel hy steeds ln de voorste celederen reed en dat de anderen met al hun jeugd en beloften of met al hun routine er óók niet bij konden, komt al leen omdat Schulte de vorm weer eens had, waarin hij menselijkerwijs gesproken alles kan. Ook De Korver, de ontembare vecht jas zat weer volledig in de slag en zo- aals altyd was hy het, die de lont weer in het lcrult g°°lde- Te woeS, veel te vroeg nog, veerde hy weg uit de pas in Maastricht gestarte groep. Hy nam 400 meter en hield ze enige tyd, maar na- tuurlyk moest hij de wapens strekken èn voor het peleton èn voor de onzinnig heid van déze poging op dit moment. Hy zou echter terugkomen. Intussen werd niet veel later weer een poging ondernomen en die had al veel serieuzer vormen aangenomen Vooren liep weg, met Lust, Verveer en Pepels, een sterk kwartet, dat aan kracht won 'toen Scheliingerhoudt en Lakeman de kwalitei ten van deze weglopers op de juiste waar de schatten, door de vluchtelingen ach terna te gaan. Inderdaad werd het een prachtige poging met een boeiend ver loop, maar het peleton onderschatte het gevaar niet en na een achtervolging, die overigens honderd vijftig kilometer had geduurd, was de moeilijkheid bezworen. Schulte speelde zijn eerste rol in Ede, maar het was een Schulte die een wan hopig gebaar maakte en gejaagd uitkeek naar de materiaalwagen. Schulte die een lekke band had en zijn kans in gevaar zag. Maar hij verspeelde slechts acht hon derd meter en benutte die toen om te laten zien wat hij straks nog zou kunnen pres teren. En hij zou het doen. Nauwelijks had hy aansluiting of de Belg- Van der Ook Van der Zande heeft zijn naam aan de Zes Provinciën Koers geklonken. Op de tweede etappe, die Zondag liep van Amsterdam over Rotterdam naar Tilburg, koos hij bij Haarlem het hazenpad. Er werd blijkbaar niet veel waarde aan gehecht en zo slaagde hy erin langzamerhand een voorsprong op te bouwen, die tot 3 mi nuten 10 seconden uitgroeide. Maar toen liet peleton daar de lucht van kreeg, ging het er feller achteraan en toen minderde Van der Zande's voorsprong zienderogen. Zijn lot was beslist toén vlak bij Delft De Korver Ternede en Luyendljk demarreer den en de vluchteling na een solo van ruim 50 kilometer achterhaalden. Ge drieën Luyendljk viel af door machine- defect gingen ze verder en namen een voorsprong van ongeveer twee minuten waarbii Van der Zande uiteraard niet de voornaamste rol speelde. Die was in han den van De Korver. Een De Korver. aan gevuurd door tienduizenden stadgenoten; een vastbesloten De Korver die uit het enthousiasme van zijn tocht door de Maasstad de energie zou putten voor een J beslissende slag. Maar vyf kilometer voorby Rotterdam maakte een lekke band een einde aan zitn kansen. De anderen konden het toen ook niet lang meer houden en zo kwamen de lauweren aan Sehulte, die ln de stra ten van Tilburg goed genoeg de sltuat'e kende om 75 meter voorsprong te nemen op een grote groep en na zijn tweede plaats ln Amsterdam nu zlin eerste t« behalen. Het zou er niet bij blijven. Na een ver traging van bijna een uur gingen de ren ners op pad voor de laatste etappe. Het weer dat op de eerste dag stralend was geweest, werd nu bijzonder slecht. De regen en hagelstormen maakten de ren ners vaak van dichtbij volkomen onzicht baar en het getuigt dan ocfk wel voor de geweldige interesse van het publiek, dat het in dit noodweer op de vertraagde ka ravaan bleef wachten. Die belangstelling was overal enorm, maar Eindhoven over- t:of alles met een dichte haag van zeker wel 60.000 toeschouwers. Het peleton was tot zover dicht bijeen gebleven. Maar daarna begonnen de ont- viuchtingspoglngen weer. Eerst De Hoog. <!:e 55 seconden kreeg, toen Pelienaers en Van der Helst, die nog geen honderd me ter wegkwamen. En toen schreef De Korver voor de derde maal zyn naam in de geschiede nis van dezê wedstryd. Vlak voor Sit- tard ging hij er met Francken van door om dan nü nog zijn poging te wa gen. Maar hij deed niets anders dan de weg bereiden voor Schulte, die de weglopers achterna sprong en toen liet staan. Die als een eekhoorn klom en als een raket daalde en triomphantelijk de zegepalm zwaaide, terwyl de ande ren nog worstelden om hun plaats in 't tweede gelid. Het totaalklassement luidt: 1. Schulte (Den Bosch) 15 uur 22 min. 1 sec.; 2 Lakeman (Amsterdam) 15 uur 23 min. 24 sec.; 3. Georg Claes (Belg.) 15 u. 24 min. 45 sec.; 4. Vooren (Beverwijk); 5. Motke (Amsterdam)6. Syen (Maastricht)7. Evers (Beverwijk), allen zelfde tijd; 8. Claessens (België) 15 uur 25 min. 4 sec.; 9 Jef Jansen (EIsloo) 15 uur 25 min. 35 sec.; 10. C. Joosen (Made) 15 uur 26 min. 43 sec.; 11. v/d Helst (België) 15 uur 28 min. 34 sec.; 12. Verpoorten (België) 15 uur 29 min. 33 sec.; 13. Verveer (Rot terdam) zelfde tijd; 14. v/d Zande (Hal steren) 15 uur 30 min.15. B. Franken (St. Nicolaas) 15 uur 30 min. 4 sec. De laatste wedstrijd Van de met zoveel succes door K.D.O te Amsterdam georga niseerde athletiekdagen is eveneens goed geslaagd, ondanks het feit dat de weers omstandigheden ditmaal minder gunstig waren. Vooral de junioren kwamen Zondag middag uitstekend voor de dag en leverden prestaties waarmee zjj dikwijls ook in de senioren-klassen de eerste plaatsen hadden kunnen bezetten. Hoewel de baan door regelmatige regen buien veel aan snelheid had ingeboet, won de junior Kolen van Volewijckers de 100 m. In 11.8 sec., waar de B-, C- en D-klassers van de senioren slechts resp. 11-9. 12 en 12.4 sec. tegenover wisten te stellen. De eerst 17-Jarige Weischer van K.D.O. sprong 6.03 m. ver en Van de Walle van Vole wijckers 5.79 m. Voorts wist de Blauw-Wit- ter Manck. in scherpe strijd met De Vos en Rem, de 800 m. in 2 min. 9 sec. te lopen, daarmede eveneens onder de tiid van de se nioren blijvend. Wanneer aan de technische voltooiing van de jeugd rustig wordt voortgewerkt, zullen vele van deze knapen ln de toekomst tot behoorlijke athleten uitgroeien. Burgemeester d'Ailly eert Lakeman, die de étappe Maastricht-Amsterdam van de Zes Provinciën-koers won M.V.V. liep hard van stapel, want de Wedstryd was nauweiyks twaalf minuten °Ud toen de Maastrichtenaren binnen Zestig seconden tweemaal scoorden, daarna kreeg het spel echter een dus danig karakter dat men met de punten verdeling vrede kan hebben. Geen van keide ploegen liet overweldigend voet bal zien. By Blauw Wit had men het Uitgesproken' stopperspil-systeem laten varen, maar daardoor boette de Amster damse verdediging veel aan kracht ln. Maastrichtse binnentrio, dat be- dooriyk vryheid van handelen genoot en door zyn mlddenllnie en vleugelspelers v°iop aan het werk werd gezet, was niet dreef en verknoeide talloze kansen. Blauw-Wit, dat technisch de meer dere was, ontbrak het aan „feu sacré" fi het vond in de Maastrichtse achter hoede, waarin Van Bun vooral na rust b'tblonk, een groot struikelblok. Blauw Wit dat tegen de Westerstorm grapte, dreigde MVV met deskundig fbortpassing te overbluffen en de eerste ÏPht minuten waren dan ook voor de Am- u erdammers. De Maastrichtse middenllnle S?«K toen vat op het korte spel dat te 6 werd doorgevoerd en verplaatste het "?1 naar haar eigen voorhoede. ürin de "elfde" mTnüüt kreeg Tap de öal toegespeeld en gaf door naar de vrij- taande Berkhof, die in vliegende vaart /"houdbaar voor Van Raalte tnkogelde. In de volgende minuut een voor- 8? Van Dresene Tap miste, waardoor Van H°<ute mlsleid werd en verrast zag deze <5 bal in het doel verdwijnen. In hoog •"Po golfde het spel op en neer met MVV, gesteund door de wind. Iets meer m de aanval. In deze periode viel vooral het goede werk van linksbuiten Dresens op, dat echter door het MVV-binnentrio werd verknoeid. In de 25e minuut bouwde Blauw-Wit een prachtaanval op die ein digde met een lange pass van Bergman tiaar Wildschut Deze doelpuntte onhoud baar (21). Tot de rust bleef MVV do mineren, doch de onzekere Blauw-Wit- terdediging wist verdere doelpunten te voorkomen. De tweede helft begon met slecht spel van belde zyden. De eerste behoorlijke MVV-aanval na negen minuten leverde uit een goede combinatie Tap-Berkhof- Penders het derde doelpunt op. Met deze voorsprong leek de overwinning voor MVV verzekerd, doch acht minuten later werkte Van Kerkoerie voor het MW-doel onvol doende weg en uit de doelworstellng, die ontstond, verkleinde Wildschut de ach terstand (32). Met een behoorlijke kans op een gelijk spel nam Blauw Wit het heft in handen en schoof aanhoudend op het MW-doel af. Inderdaad lukte het in de 25e minuut Wijngaarden een voorzet van Wildschut te benutten en de stand wa» gelijk. Blauw Wit verzuimde hierna door te zetten en zodoende kweeg MVV weer gelegenheid zich kansen te schep pen, die zich in groten getale voordeden tnaar door onbesuisd spel steeds werden gemist. In verband met de onthulling van het gedenkteken door Prins Bernhard wordt de bezoekers van de Olympische Dag er op gewezen, dat de toegangshekken van 13.25 tot 14.00 gesloten blijven en ieder dus zorgen moet voor 13.25 uur aan wezig te zijn. De gym nas tick-demon stratie, met daarop aansluitend de ont hulling begint precies 13.30 uur. De deelnemers van de Zes Provinciën-koers passeren de Moerdijkbrug In de kampioenscompetitie heeft de Westelijke suprematie een gevoelige duw gehad door de 52-nederlaag van AJax tegen BW. Blauw-Wit heeft ook een pun tje moeten laten bij het Maastrichtse MVV, door tegen deze club met 33 gelijk te spelen. Heerenveen heeft er geen doekjes om gewonden en NEC met 62 naar huis gestuurd. De stand is nu: Heerenveen Ajax N. E. C. B. V. V. M. V. V. Blauw-Wit 9— 7 7— 8 8—10 5— 2 7— 9 3— 3 In de promotie-degradatiecompetitie is KFC naar de onderste plaats verhuisd, door de 10-nederlaag, die de Kogers bij het Amsterdamse Zeeburgia leden. De stand Is hier: Elmma Zeeburgia K. F. C- 110 0 2 5—2 110 0 2 1—0 2 0 0 2 0 2—6 VUC onderging tegen Excelsior zijn twee de nederlaag. Met 34 gingen de oud eersteklassers ten onder. S. V. V. Excelsior V. U. C. 2 2 0 0 4 7—1 2 10 12 4—7 2 0 0 2 0 47 3 2 0 1 4 3 1113 2—2 3 1113 45 3 10 2 2 In het Oosten speelde Tubantia gelijk tegen Zwolse Boys (11). Rigtersbleëk won zijn uitwedstrijd tegen Rheden met 34. Hierdoor is Rigtersbleek alleen aan de kop komen te staan. Rigtersbleek Zwolse Boys Tubantia Rheden De Valk won van TSC met 21, waardoor het op het ogenblik alleen de leiding heeft. De Valk 3 2 0 1 4 5—4 R, K. T. V. V. 2 10 12 2—3 T. S. C. 3 1 0 2 2 5—5 In de competitie zijn slechts enkele on belangrijke wedstrijden gespeeld. Alleen in district V is de situatie aan de staart door de overwinning van Frisia op Veendam (42) en van Velocitas op Sneek (31) zodanig geworden, dat drie clubs gelijk staan. Emmen, Velocitas en Frisia moeten nu een halve competitie spelen om uit te maken wie degradatiewedstrijden moet spelen. De stand aan de staart is: Velocitas 20 5 3 12 13 40—55 Frisia 20 6 1 13 13 4564 Emmen 20 6 1 13 13 2655 Nadat Vrydagavond enige voorwed- strijden waren gehouden, zijn Zaterdag op de Bosbaan by Amsterdam de inter nationale roeiwedstryden voortgezet, die de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan organiseert. Opnieuw maakte daarbij de Jonge vier van Laga. die het ln de beslissing op moest nemen tegen de ploegen van Maas. Triton en Argo 2, een opmerkelijk snelle tijd o'.tr de 2 km., n.l. 7 min. 41 sec Bij de oude vier werd Amstel winnaar. Een zeer mooie stryd werd geleverd door de vier ploegen, waaronder de Antwerp Sculling Club, die in de beslissing voor de Jonge acht B uit kwamen. Lange tijd lagen de boten gelijk tot Njord en Nereus Iets uitliepen. In een spannende eindspurt sloeg Nereus Njord met een kwart bootlengte in de tijd van 6 min. 51 sec. Hoewel Van der Meer, de Nederlandse Scullerkampioen, tot tweemaal toe ln zijn heat voor de oude skif in het riet raakte noteerde hij de snelste tijd van de avond op de 2 km.-baan Met 8 min. 7.2 sec. sloeg de Willem 3-er zijn clubgenoot Neumeier en Logger van Poseidon, we!ke laatste met een tijd van 8 min. 10.5 sec. als tweede ook voor de be slissing in aanmerking kwam. Bij de jonge skif A plaatsten zich voor de beslissing Boers van De Hoop, Puhr I, Snethlage van Triton en Van Orden van de Maas. De enige Belgische deelnemer, R. Vinger- hoet van Royai Sport Nautique Bruxelles, werd tweede op 4 bootlengten achter Van Orden van de Maas. BIJ de Jonge acht A maakte het Spaame de snelste tijd met 6 min. 48.2 sec. en won met miniem verschil van Njord. In tegenstelling met de twee voorgaande dagen stond er Zondagmiddag een vrij sterke wind, die de roeiers op de rechte 2 km. lange baan pal ln de rug hadden, en die derhalve de tijden gunstig beïnvloed heeft. Zo won bijv B. Piessens van Ant werp Sculling Club de oude skif ln 7 min. 42.4 sec. voor de Nederlandse scullerkam pioen H. van der Meer. een boordroeier bij uitstek, voor wie de harde wind achter slechts een twijfelachtig voordeel beteken de. Intussen bleven beide roeiers ver bene den de in de voorwedstrijd gemaakte tijd, de Belg zelfs ruim 37 seconden. Logger van Poseidon, die als derde eindigde, werd slechts met taflengte door Van der Meer geslagen. Bij de Jonge skif was M. van Orden (Maas) heer ën meester en won met enkele lengten van Snethlage (Triton) en Boers (De Hoop). Efen fraaie overwinning, be haald in grote stijl, boekte voorts de Jonge vier van Royal Sport Bruxelles. die met een verrassende voorsprong van 1% boot lengte op Njord als eerste uit het strijd perk kwam. De oude achten van Delftse Sport en Nereus gingen bij de beslissing in dit nummer met een halve lengte verschil na een spannende race als eerste en tweede door de finish en hetzelfde geschiedde hij de jonge acht A, waarin Laga met een seconde verschil ln 6 min. 26 sec. van Njord 2 won. Om 5 uur gingen voor het laatste num mer de lichte vier van Argo, Njord en Laga van start. Met een bootlengte verschil won Argo deze race voor Laga. Zaterdag is de laatste belangrijke wed strijd van de eerste divisie gespeeld, na melijk Sheffield UnitedStoke City. De strijd, waarvan Stoke City's kampioen schap afhing, begon ln de trant van een bekerwedstrijd. Binnen drie minuten h;.d de 38-jarige invaller Pickering Sheffield United de leiding gegeven en nog geen twee minuten later had Ormston voor Stoke City gelijk gemaakt. Drie minuten na rust hernam Sheffield United de lei ding door Rickett. Stoke City wist geen doelpunt meer te maken, zoodat Sheffield United won met 2—1 en dientengevolge Liverpool het kampioenschap der eerste divisie bezorgde. Op de vergadering van het Nederlands Olympisch Comité heeft de voorzitter van het Nederl. Handbal Verbond medegedeeld dat deze sportorganisatie overweegt aan de internationale handbal federatie voor te stellen in Nederland de wereldkam pioenschappen 1948 te organiseren. Ghestem wordt gehuldigd met het behoud van zijn wereldtitel dammen Het moet Arie Martin ongetwyfeld grote voldoening hebben geschonken, dat hy, de oudgediende en ex-R.K.F.-inter- nationaal, op wie HBC al zo menigmaal een beroep heeft gedaan, dat hy het mocht zijn, om ook nu weer zijn club op het beslissende moment de zege te ver schaffen. Want het zag er met dubbel blank en nog tien minuten te spelen wei nig hoopvol uit voor de Heemstedenaren, die maar gen kans hebben gezien het tot het overigens verdiende doelpunt te brengen. (Van onze speciale verlsaggever) 's-HERTOGENBOSCH, 14 Juni. Ruim 15.000 toeschouwers zijn Zaterdagavond getuige geweest van sensationele gebeurtenissen in de wedstryd om het lands kampioenschap tussen B.V.V. eu Ajax. Twintig minuten voor het einde is er op de Bosse grasmat een paniek ontstaan, die zonder twyfel in de na-oorlogse com petitie-voetbalhistorie haar weerga niet vindt. Ajax, dat tot op het ogenblik van dit débacle met 02 de leiding had, is in deze noodlotsminuten met zo'n enorme kracht van zyn voetstuk getuimeld, dat op dit moment nog niet is vast te stellen hoe groot de schade, die de Amsterdammers, naast hun 52-nederlaag, aan zelf respect opliepen, zal zyn. Hoe net in 's hemels naam mogelijk is geweest, dat drie geroutineerde voetballers, de Ajax-defensie vormend, zo volkomen hun beheersing kwyt konden raken, zal wel altijd, ook voor henzelf, een raadsel blijven, doch dat zy daarmede voor hun vereniging een gewonnen wedstrijd verloren deden gaan, is een onherstelbare tekortkoming van het eerste formaat. Het is hier niet de plaats een vonnis te vellen, temeer met, daar de talloze feiten, die de helse toestand schiepen door de totale chaos maar nauweiyks bijeen te garen vielen, doch een vermaning tot beheersing, gericht aan alle betrokkenen, moge, voornameiyk met het oog op de a.s. returnmatch van Dinsdagavond, als een sportieve raad aan vaard werden. B.V.V. uit het veld geslagen te zijn Slechts drie man bleven in de aanval. Her was alsof Ajax de zaak bekeken had en zelfs de tot aan de middenlijn opgedron gen rechtsachter Potharst permitteerde zich de luxe een kogel op het Bossche doel te richten. Gezien het taaie, energieke spel van de Brabanders, dat zy ook in deze eerste helft demonstreerden, viel er echter nog wel Iets te verwachten. Om 2 minuten voor 8 blies scheidsrech ter Schippers voor de tweede maal ver zamelen en geen sterveling vermoedde een seconde, dat ln de volgende 45 minuten een grand spectacle zou los breken zoals maar zelden op onze dege. lijke Nederlandse sportvelden voorkomt B.V.V.'s rechtsbinnen v. d. Dungen mistte een goede voorzet van zijn linkervleugel, wat do Bossche supporters de in stilte ge mompelde wanhoopsklacht ,,Dè gao zo nie" ontlokte. Toen Van Dijk op het meest onverwachte ogenblik een verre ingooi van Fischer op zijn wreef nam, het leer omhaalde en oerhard langs de volkomen overdonderde Saris in het net dreef (0—2), was het in veler brein voor B.V.V. een verloren zaak. temeer waar duidelijk was, dat de Amsterdamse techniek en het raf finement der Ajax-offensieven nog wel iets boven dat der Bosschenaren uitstaken. Slechts één wapen kon hiertegen helpen: vüür! En dat kwam; feslagen uit tegen Met een zacht zomerwindje in de zeilen ging B.V.V. goed van start. Uit het mid denveld opgezette aanvallen leidden spoe dig tot stevige charges op de Ajax-veste, waar v. d. Linden en Potharst hun man netje stonden. Samen met v. d. Veen, die, het voorbeeld van de B.V.V.-spil ICrijgh volgend, in ver teruggetrokken positie opereerde, wisten zij de gevaren afdoen de te bezweren. De eerste corner was voor de Bosschenaren, doch de kopbal, die Van den Dungen daaruit distilleerde, ging naast. Ook Ajax liet zich, zy het m mindere mate. niet onbetuigd. Broek man, zwaar gedekt, kreeg ;echter geen schijn van kans tegen zyn schaduw Krygh en een kopballetje van Van Dijk belandde in Saris' veilige armen. Toch was het in deze eerste minuten B.V.V., dat de toon aangaf. Wat de Zuiderlingen echter ook probeerden, hun spel bleef tè doorzichtig en zelfs twee corners en een vrije trap. genomen door Van Beek, leverden geen tastbare resultaten op. Het binnentrio met Overbeek als leider hield het spel erg kort en doelworstelingen, gepaard gaande met py'nlyke botsingen, waarvan vooral de Bossche middenvoor te lijden had, bleven niet uit. De schoten op Saris waren minder talrijk, doch het raffinement waarmede zy afgevuurd werden deed ver moeden, dat het moment nabij was. waar. op de score geopend zou worden. Toch liet dit tot de 40ste minuut op zich wach ten en het typerende was, dat het geen voorhoedeman, doch de Ajax-linkshalf Stroker was, die zyn ploeg, nadat Drager een schot op Saris gelost had, dat van diens borst terugsprong, met een vinnige tik de leiding gaf (0—1). Even scheen elkaar klappende hoofden of van het thuisfront op de tribune? Swanenberg, rechtsbuiten van B.V.V., lopende langs de aanvurende overdekte- tribune-bewoners, was de eerste die voel de wat zyn supporters wensten. Kogel op kogel vuurde hjj naar zijn midvoor en op het vyandelijk doel. Eenmaal stompte Keizer het ingezonden schot gevaarvol weg, daarna kopte Overbeek over. de der de maal boorde de rechtsbuiten er zelf naast. Geïnspireerd door ztja makker, trok ook Van Beek op de linksbuitenplaats fel ler van leer. De Ajax-defensie reageerde op deze herhaalde aanvallen op vrij forse, soms zelfs ruwe wijze en het eerste slacht offer van dit nerveuze optreden werd een der eigen spelers, v. d. Linden, ln plaats van rustig op Keizer terug te spelen, schoot onzeker een ingeschoten bal terug het veld in, waar v. d. Dungen klaar stond en de score op 12 bracht. Een orkaan brak los. Opnieuw stormde B.V.V. op het Ajax-doel af. v. d. Linden greep op onzachte wijze in en het gevaar leek bezworen. Eén der B.V.V.-ers appel leerde echter, op. welk appèl de arbiter in ging. Een vrije trap voor B.V.V. zette linksbuiten v. Beek in een doelpunt om (22). Voor wat toen volgde ontbreken de woorden. Een deinende massa hief een gehuil aan, dat 't Bossche team opzweepte tot fanatisme. Het geloei was nauwelijks minder geworden, toen Overbeek uit ®en schitterende voorzet van Swanenberg met een feilloos schot B.V.V. de leiding gaf (32). Radicaal overbluft stond Ajax een wijle te schutteren, waarvan linkshalf Vos dankbaar gebruik maakte om er nog een schepje op te doen (42). Weer kreeg Ajax het te kwaad met zijn zenuwen. Uiterst geënerveerd greep Potharst de opnieuw toestormende Overbeek by zyn shirt, wat voor de strenge scheidsrechter reden was een vrij e trap toe te kennen zonder resultaat. Keizer, volkomen gede primeerd door het onbesuisde optreden van zijn backs en door de scherpte der scheidsrechterlijke beslissingen, raakte er finaal uit en zo kon het gebeuren, dat do Bossche aanvalsleider nogmaals de stand kon verhogen en deze op 52 bracht. Het zag er goed voor Ajax uit, toen het te gen B.V.V. zijn eerste doelpunt scoorde, maar weinig later zou de Amsterdamse vreugde in verslagenheid verkeren Op een wel zo duidelijke wijze was de onmacht van het binnentrio aan het licht getreden, dat men geen stuiver meer gaf voor de kans op een HBC-overwinning. Holland verdiende de zege zeer zeker niet. Ook het spel van de gasten uit het Sticht bleef ver beneden de maat en de voorhoede legde, gelyk aan die van HBC, een onmacht aan de dag, welke bepaald indrukwekkend was. Parallel aan HBC's aanval, dreigde ook hier slechts gevaar van de wingspelers, waarvan linksbuiten v. Dongen ht meest op de voorgrond trad. Toen gedurende het laatste kwartier voor halftime HBC een uitgesproken meerder heid had gedemonstreerd, dacht men in het Heemsteedse kamp: let op, na rust gaat 't gebeuren. En Inderdaad, ook in de tweede helft zette HBC de zaken aanvan kelijk op dezelfde voet voort. De zwart- witten bleven het Holland-doel attaque ren, Martin en Nolet brachten de bal tel kens keurig netjes op, doch wat gaf dit alles wanneer by de binnenspelers niet één harde doorzetter aanwezig was, die het leer op de juiste manier wist te be handelen, waardoor het een hopeloos ge- wiiemel bleef voor het doel. Toen hierna Holland aan het woord kwam, was het aan de andere kant al niet veel beter. De sterke HBC-defensie, waarin v. d. Linden naar hartelust stopperde, kon het wel af, zonder bepaald in grote moei lijkheden te komen, ook al omdat de ge- va arlyke v. Dongen door de Reus behoor lijk in toom werd gehouden. Een veel ge vaarlijker karakter kregen de HBC-aan- vallen toen Martin tegen het einde naar de centervoorplaats werd gedirigeerd. Er kwam nu vaart in het spel en zowaar kwam het enige doelpunt tot stand bij een doorbraak van Martin, die, met rechsacher Weerensteyn op zyn hielen, de Holland-goalie van dichtby geen kans gaf (10), waarmede deze zeer spannen de strijd beslist was. Alcmaria won van DEC, zodat Holland en DEC thans uitgeschakeld zyn. De stand luidt: Alcmaria 4 HBC 4 Holland 4 DEC 4 15—2 5—3 4—8 4—15 Helmonds ElftalHaarlem 13. Nederlands LimburgBelgisch Lim burg 1—3. Middelkamp (Kieldrecht) won een cri terium te Etten (130 km.) ln 3 u. 55 min.; 2 Vethaak; 3. Liebreghts; 4 Van der Hey- den; 5. Braspennink. Nadat ook de 13de en voorlaatste partij van de match om de wereldtitel tussen Keiler en Ghestem voor onze landgenoot verloren was gegaan, zette Keiler in de laatste party. Zondag in Amsterdarn^e- speeld, alles op alles om althans nojffde eer te redden. Hij speelde met zwart na Ghestem's 32-28 17-21 tegen en lokte een opsluiting aan de korte vleugel uit, waar op Ghestem echter niet inging. Niettemin trachtte de Nederlander een va-banque genre uit te lokken, maar Ghestem. van zijn kant terecht, herleidde elke poging hiertoe tot een negatief aandoende kalme verdediging. Na een drie om drie ruil op centrum en korte vleugel zag Keiler de kans schoon om het vijandelijke basisveld 28 te bezetten, daarmee een centrumaan- val inleidende, die weliswaar perspectie ven bood. doch voor de Fransman niets verontrustends had. Kort daarop volgde een ruil. en hoewel er nog genoeg aan knopingspunten waren voor een hernieuw de centrumaanval, nam Keiler de snelste weg door een ruil, dit keer van zyn kant, die kort daarop tot een puntenverdeling leidde. De eindstand is hiermede 1711 voor Ghestem geworden. Hier volgt de party, voorzien van enige korte annotaties: Wit: P. Ghestem. Zwart: R. C. Keiler. 1 32—28 17—21; 2. 37—32 11—17; 3. 41—37 7—11; 4. 34—30 1—7. Zwart noodt tot 31— 26, om dan later met 18—22 een aanval op de witte lange vleugel te kunnen in leiden, maar wit omzeilt elk risico en zet voort met5. 4034. op zijn beurt zwart 2126 offrerende. Blijkbaar zyn de motie ven, waarom Keiler dit achterwege laat, dezelfde als die van Ghestem (zie vorige opmerking)521266. 4440 18— 22 Dus toch. maar het is een groot ver schil of veld 26 door een wit of door een zwart stuk is bezet7. 49 -14 13IS8. 30—25 9—13 9. 34—29 4—9: 10. 29—24 Weliswaar een flinke ruil, maar wit tracht voldoende tempi te behouden. Wanneer hy ruit 34 bezet, volgt 1923. zwarts lan ge vleugel wordt ontwikkeld en dan kan Keiler een vlottere aanval rechts onder nemen. 1020x29; 11. 33x24 22x33; 12. 39x28 19x30: 13. 25x34 18—22: 14. 38- 33 Na de ruil op 43—39 zou het witte cen trum te veel" uiteengeslagen worden. 14. 12—18; 15. 42—38 17—21; 16. 28x17 11x22; 17. 47—42 14—19; 18. 44—39 10—14; 19. 5041 5—10; 20. 35—30 7—12. Met 21— 27 en 16 ;27 sluit zwart wit weliswaar op, maar v ;t houdt dan altijd de ressource door 33 -28. waarmee zwart's voorpost geen st -rke positie inneemt. 21. 30—24 19x30; 22. 31x25 6—11; 23. 40—34 21—27. Kenneiyk geïnspireerd door de bedoeling om straks een centrumaanval in te leiden 24. 32x21 26x17; 25. 31—26 22—28 26 33x22 17x28: 27. 34—29 Wit tracht een om singeling te formeren. 27111728. 3S—33 17—22 Zwart heeft z'n zin. hij staat stevig op het vijandelijk centrum. Wit neemt echter geen risico's en vervolgt met 29. 37—32 28x37 30. 42x31 14—19. En na: 31. 29—24 19x30 32. 25x34 is de zwarte aanval door wit tot z'n juiste proporties herleid, al blyven er nog mogelijkheden voor een hervatting van het offensief. 3210—14 33. 43—38 14—19 34. 45 41 27; 35 4843. Wit's stelling blijkt ge heel op 'n practische verdediging ingericht to zijn. 3515—20 36 45—40. In dit geval sterker dan 44—40, waarmede de kracht van de linie 33/39 44 verloren zou gaan. 369—14. Op 19—23 volgt ge raffineerd 33—28 43—38 39x19 26—21 en 31x11! 37. 40—35 3—9; 38. 33—?9. Wit biedt een ruil aan en zwart gaat er op in, daar mee de party betrekkelijk snel en ..pijn loos" naar een puntenverdeling voerende. 3816—21; 39. 26x28 18-23 40. 29x18 13x42; 41. 43—38 42x33 42. 39x28 20—25; 43. 31—27 19—24 44. 36—31 9—13 45 34— 29 versnelt de beslissing. 24x22 46. 27x2 25x14 47. 35—30 14—20 48. 44—39 8—13; 49. 39—34 13—19 50. 34—29 19- 23; 51. 29x18 12x23 52. 31—27 23—28 53 41 37 28—33 54. 27—22 7—12 55. 37—31 33— 39; 56. 31—26 39—44 57. 22—17 12x21: 58. 26x17 44—49 59. 17—12 49—35 60 30—25 20—24; 61. 12—7 3540; 62. 7—1. Remise. KAMPIOENSCOMPETITIE B. V. V—Ajax 5—2 HeerenveenN. E C82 M. V. V—Blauw-Wit 3—3 PROMOTIE-DEGRADATIECOMPETITIE K. F. C.Zeeburgia 01 V. U. C.Excelsior 34 TubantiaZwolse Boys 11 RhedenRigtersbleek 84 De Valk—T. S. C21 COMPETITIE SEIZOEN *46'47 D- F. C.Stormvogels 0o D. W. S.—E. D. 021 Be QuickLeeuwarden 1 3. V. A. V.Achilles 6—2 FrisiaVeendam 42 VelocitasSneek 31J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3