Marshall's plan wordt uitgewerkt Nederland, België, Luxemburg zijn het eens Mgr. Roy, aalmoezenier van onze bevrijders Truman tegen belastingwet NIEUWE ARRESTATIES IN HONGARIJE Beroep van Piek verworpen Opnieuw acht jaar geëist k I Prof. Romme spreekt op bondsvergadering K.A.B. Actie eigen huis voor iedere arbeider Thans aartsbisschop van Quebec Banken worden genationaliseerd Tot hoofd en hart nj Engeland zoekt contact met Rusland Militaire actie op Java en Sumatra Het weer. VANDAAG ADVIES VAN COMM.-GEN. ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA Papiervoorziening blijft op huidig niveau DINSDAG 17 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23874 Versterkingen in sector Semarang Indexcijfers ONDERZEEDIENST VEERTIG JAAR Viering te Rotterdam Niets maakt de mensen zo oud als hun ijver om jong te schijnen TWEE VLEESLOZE DAGEN IN RESTAURANTS Dinsdag en Vrijdag Grote Amerikaanse gift voor Rode Kruis Arbeid door Duitse particulieren BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft aan de correspondent van Reuter medegedeeld, dat België, Nederland en Luxemburg het eens zijn geworden over een gemeenschappelijke politiek in ver band met generaal Marshall's beroep inzake economische samenwerking in Europa. De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van de vorming van de economische unie „Benelux", welke aan de minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Marshall, zal worden overgemaakt. Op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verwacht men dat ook Rusland spoedig in de besprekingen over Marshalls plan betrokken zal worden. Men verwacht dat Engeland op dezelfde wijze als Frankrijk met Rusland contact op zal nemen. Inmiddels heeft de Londense Evening Standard medegedeeld, dat in Parijs berichten de ronde doen, dat Molotof na het bezoek van Bevin naar de franse hoofdstad zou gaan, om het plan van Marshall te bespreken. Molotof zou daar gedetailleerde besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, voeren. Deze zou op treden als bemiddelaar tussen Oost en West. Het commentaar van de Prawda geeft echter weinig hoop. Zij schrijft over het plan-Marshall dat het „een copie is van liet plan van President Truman om met behulp van de dollar politieke pressie uit te oefenen." Het was een plan „van in menging in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen", aldus de Prawda. die voortgaat: „Zodra een land, b.v. Hongarije, zijn regeringslichamen van samenzweerders zuivert, laat Ame rika onmiddellijk zijn bazige stem horen.' Volgens de Prawda was de Sovjet- Unie vastbesloten „zich tegen inmenging in binnenlandse aangelegenheden van kleine landen door grote mogendheden te verzetten''. Frankrijk heeft bij de Amerikaanse regering voorstellen ingediend om 'n aan tal commissies op te richten ter be studering van de speciale vraagstukken, die aan het herstel van Europa in de weg staan, en van hetgeen nodig is om tot een oplossing in overeenstemming met het voorstel van Marshall te komen. Men neemt aan, dat de Franse rege ring op het ogenblik gekant is tegen het bijeenroepen van een algemene Euro pese conferentie, omdat ter voorkoming van een Europese catastrophe spoedig resultaten moeten worden geboekt. Jefferson Caffery, de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, en Paul Rama- dier. de Franse premier, hebben Maan dag het plan van Marshall en de ko mende Frans-Engelse onderhandelingen besproken. Een woordvoerder van het Noorse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Noorwegen bereid zou zijn deel te nemen aan besprekingen over Marshall's voorstel, mits dit plan zodanig zou worden uitgevoerd, dat daar door de buitenlandse politieke geschil len niet verder worden toegespitst. John Mccloy, president van de We reldbank, heeft te Quebec beloofd, dat de Wereldbank haar steun zal verlenen aan elk willekeurig plan, dat de Euro pese landen in het kader van het voor stel van Marshall tot het verlenen van economische hulp zullen uitwerken. De economische commissie voor Euro pa der V. N., die in Genève bijeen is, zou gaarne in de gelegenheid worden gesteld te helpen het plan van Marshall ten uitvoer te brengen. Men wijst er op, dat de omvang van de steun, die de economische commissie zou kun nen verlenen, afhangt van de houding die de landen van Oost-Europa tegen over het plan aannemen. In het Nederlandse militaire over zicht van de afgelopen week wordt mel ding gemaakt van één Nederlandse dode en twee gewonden. De Nederlandse mili taire woordvoerder te Batavia meldt, dat op Sumatra alleen de toestand in Palem- bang rustig is. Bij Medan en Padang werden Nederlandse patrouilles met mor tieren en automatische wapens bescho ten, terwijl in Medan de voedselblokkade gehandhaafd blijft. Op Java geschiedden ook verschillende beschietingen. In de Oostelijke sector van Batavia kwamen de Nederlanders drie maal in gevecht met de republikeinen, terwijl in de Westelijke sector de sluizen van het inundatiekanaal werden opengezet, waar door de sawahs geïnundeerd werden. In Soerabaja deden zich wederom ruim twintig beschietingen voor van Neder landse patrouilles, waarvan de meeste binnen de demarcatielijn. In alle secto ren van Semarang leggen de republikei nen versterkingen aan. Op Zuid-Borneo werd een belangrijk verzetsleider gear resteerd. De republikeinse militaire woordvoerder maakt melding van Neder landse acties, waarbij de republikeinse kustwacht in het gebied van Modjokerto onder vuur werd genomen. Tevens spreekt hij van overschrijding door de Nederlan ders van de demarcatielijn in Oost-Java en rapporteert een vuurgevecht nabij Tangerang. De indexcijfers van lonen waren (op basis Juni 1938/Juni 1939 100> 31 Mei 1947 in het akkerbouw- en veehouderij bedrijf 241.0 tegen 240.6 30 April en 31 Maart j.l. en voor nijverheid en land bouw 175.8 (Mei en April) en 176.1. Voor 24 takken van nijverheid waren deze cijfers resp. 165.2, 165.3 en 165.6. (Bijzondere correspondentie) Juist veertien dagen vóór het grote Maria-congres in Ottawa, waartoe de vijf millicen Canadese katholie ken (drie millioen daarvan in de Frans talige provincie Quebec) hun geloofs genoten uitnodigen en waaraan zeven kardinalen, onder wie Tisserant uit Ro me, Gerlier uit Lyon, Spellman uit New York en Frings uit. Keulen zullen deelnemen (om niet te gewagen van Bing Orosbey en de Dionne-vij fling) Juist te voren is als lang-verwachte op- volger van kardinaal Villeneuve Mgr. Marice Roy tot aartsbisschop van Que bec benoemd. De nieuwe aartsbisschop van Canada s oudste diocees is 42 jaar oud en werd nauwelijks een jaar geleden bisschop gewijd, na ruim vijf jaar als aalmoeze nier' in het Canadese leger te hebben gediend. Hü vertrok met het eerste Canadese contingent, dat zich in December 1939 in Halifax inscheepte, en werd later hoofd-aalmoezenier var. de Eerste Cana dese Divisie. Drie jaar geleden was hij bij de verovering van Rome en werkte als verbindingsofficier tussen het le®er en het Vaticaan. Twee jaar geleden was hij één van onze bevrijders. Vele gees telijken en leken in Nederland zullen zich ongetwijfeld zijn spirituele en effi ciënte persoonlijkheid met dankbare sympathie herinneren. Mgr. Roy, wiens vader rechter en de ken van de juridische faculteit van de Uaval-universiteit in Quebec is, werd in 1927 priester gewijd en studeerde daarna drie jaar te Rome, waarna hp professor in de dogmatische theologie werd aan het groot-seminarie van Quebec. Bij het uitbreken van de oorlog bood hij dade lijk zijn diensten als aalmoezenier aan en diende vijf jaar met even voorbeel dige moed als toewijding. Na zijn terug keer op het eind van 1945 ging Mgr. Roy, kolonel met veie militaire onderschei dingen en de orde van het British Em igre, weer naar rijn leerstoel aan het seminarie terug en werd er op 31 De cember directeur van, maar een maand later volgde zijn benoeming tot bisschop Van Trois Rivières, één van de diocesen van de provincie Quebec. Ook Trois Ri- Viéres heeft hem niet kunnen hou- Karakteristiek zowel voor de nieuwe aartsbisschop en straks naar alle waarschijnlijkheid kardinaal als voor zijn vaderland is de bijzonderheid, dat hp uit vissen was, toen het bericht van de benoeming tot aartsbisschop van Quebec hem bereikte. Quebec is ruim 1200 K.M. in het vierkant en in de schaars-bevolkte oneindigheid, die zich noordelijk vsm de steden en dorpen uit strekt, liggen ontelbare meren en meer tjes, een ruig paradijs voor hengelaars. De luxe-toerist uit de V.S. kan zich per vliegtuig naar een meer laten brengen, waar hij gegarandeerd de enige is, die de forellen tegemoet treedt, maar de Canadese burgers hebben er kampen en blokhutten en clubhuizen voor hun frisse vacarvtie. Mgr. Roy was, na het eind van- het studiejaar, met zijn vader voor enige dagen naar het kamP van een neef gekomen en had er juist zijn oude battle-dress aangetrokken en zijn werp hengel ter hand genomen, toen een boodschap van de Apostolische Delegaat hem naar Ottawa riep. Overigens is deze bijzonderheid niet alleen karakteristiek voor zijn persoon en voor zijn vaderland, maar sedert Petrus ook voor zijn herdersambt. Verwachting tot Woensdagavond: Heldere nacht met weinig wind Morgen overdag tot matig toenemen de wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Aanvankelijk overal zonnig weer. La ter in het Westen van het land toe nemende bewolking, vooral in de hogere niveaux. Overwegend droog. Iets hogere temperatuur dan van daag. Zon 4.19—21.02, maan 3.38—21.07 Het advies van de Commissie-Ge. neraal zal vandaag (er kennis van de Nederlandse regering worden ge. bracht, verneemt Aneta van welinge lichte zijde. Aan de republikeinse dele. gatie zal mededeling worden gedaan over het standpunt van de Commis sie-Generaal ten aanzien van het re. publikeinse antwoord. Men mag aan nemen, dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laats.e alinea van de Nederlandse nota, waarin gezegd wordt: „Mocht dit antwoord afwijzend of onbevredi gend zijn, dan riet de Commissie.Ge- neraal tot haar leedwezen geen mo gelijkheid de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag, wat verder moet gebeurer, voorleggen aan de Nederlandse regering." De Britse consul-generaal te Batavia, Mitcheson, is teruggekeerd van zijn be. zoek aan Djocjakarta en heeft over zijn reis aan de Britse regering rapport uit gebracht, zo verklaarde gisteravond een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Naar wordt vernomen, was 't doel van Mitcheson's reis zich op de hoogte te stel len omtrent het enigszins critieke sta dium in de Nederlands-Indonesische on derhandelingen. Het wordt mogelijk ge acht, dat Mitcheson zich in verbinding zal stellen met Sjahrir in Batavia, doch berichten, dat een van beide partijen om Britse bemiddeling heeft verzocht, wor den van gezaghebbende züde te Londen tegengesproken. Een officieel republikeins zegsman heeft, in tegenstelling tot de verklaring van Gani, aan Aneta medegedeeld, dat een verzoek om arbitrage in republikein se kringen slechts als mogelijkheid wordt gezien en geenszins onderwerp van be. raadslagingen heeft uitgemaakt. Ilr, Ms. fregat ..Johan Maurits" is van Amsterdam naar Den Helder vertrokken. Hoe wel het niet de geu-oonte is, dat een oorlogsbodem passagiers medenccmt, werd een uitzondering gemaakt voor een tiental leerlingen van een Amsterdamse school, welke de „Maurits" geadopteerd heeft. Tevens maakten tien Marva's voor het eerst deze reis mede. Dat de schooljongens dit reisje buitengewoon apprecieerden behoeft geen betoog President Truman heeft gisteren zijn ecrs'e veto uitgesproken tegen een wetsvoorstel, dat door het door de Re publikeinen beheerste congres was goedgekeurd. Het wetsvoorstel beoogde een verlaging der belastingen met 4 milliard dollar. Truman meende dat het wetsvoorstel dubieuze voordelen bood ten koste van een gezonde belastingpolitiek. „Wij siaan bovendien nog steeds voor het feit", al dus de President, „dat wü grote verant- woordelpkheden hebben t.a.v. de inter nationale hulpverlening en opbouw, die ten nauwste samenhangen met onze po gingen om 'n duurzame vrede te verzeke ren. Wij bevinden ons nog steeds in een overgangsperiode, waarin nog' veel onze ker is. Een tijd van ruime werkgelegen heid, hoge prijzen, lonen en winsten, zo als wij die nu beleven, moet een surplus opleveren van de staatsinkomsten t.o.v. de uitgaven. Dit surplus moet groten, deels of geheel benut worden om de staatsschuld (welke geraamd wordt op 265 milliard dollar) te verminderen. Truman is de eerste President in de geschiedenis üer V. s. die zijn veto uit spreekt over een wet voor belastingver laging. Slechts eenmaal eerder werd over een belastingwet het veto uitgesproken, namelijk door President Roosevelt in 1944. Harold Knutson, voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaar digden voor de geldmiddelen, die oor spronkelijk de wet voorstelde, noemde dc daad van Truman „ongevoelige poli tiek" en deed een beroep op het Congres om het veto te niet te doen. Men acht het echter niet waarsch'jniijK. dat 'n de Senaat de vereiste twee derde meer derheid hiervoor zal behaald worden. „Hongarije is bereid alle materiaal over de jongste crisis aan een commissie van onderzoek der V. N. voor te leggen, als de grote mogendheden hiermee ac- coord gaan," aldus verklaarde de Hon gaarse sociaal-democratische minister van Justitie, Istrvan Ris, tijdens een in terview. „Indien een dergelijk onderzot zou plaats hebben, zal Amerika, daar ben ik zeker van, onmiddellijk Ferenc Nagy en Tibor Eckhardt (leider der Boerenpartij voor dc oorlog) tengevolge van wat het over hen zou vernemen, uit het land zetten." De sociaal-democratische partij, die 69 der 420 zetels in de Nationale Ver gadering heeft, zal niet aan nieuwe ver kiezingen deelnemen, indien zij geen eigen onafhankelijke lijst heeft, aldus de minister. Ben andere woordvoerder van deze partij gaf uiting aan rijn bezorgdheid over de rol, die de V. S. thans in Europa spelen. ,,Wil Amerika de rol van Duits land overnemen en een nieuwe ramp veroorzaken? De Hongaarse socialisten zijn bang, dat de kapitaalsbelangen voor de Amerikaanse regering belangrijker rijn dan de vrede der wereld," aldus deze woordvoerder. De politieke toestand ln Hongarije is nog niet geheel tot oplossing gebracht. Volgens onbevestigde berichten is kolo nel Stefan Szemes, die de Hongaarse militaire missie op de vredesconferentie te Parijs leidde, gearresteerd. Men ver wacht ook, dat de partij der kieine boe ren vandaag minstens nog zes van haar afgevaardigden uit de partij zal stoten. Deszo Sulyok, leider van de Hongaar se Vrijheidspartij, heeft aan Laszlo Rajk, minister van Binnenlandse Zaken, be loofd niet meer in het openbaar te zul len spreken, voordat de minister de hou ding van zichzelf en van zün commu nistische politie t.o.v. de bijeenkomsten en de organisatie der vrijheidspartij heeft bepaald Maandag is het op een bijeenkomst van de Vrijheidspartij te S2eged tot bot singen gekomen. De politie moest tussen beide komen. Verscheidene personen werden gewond. Te Boedapest werden de leden der Vrijheiöspartü op een bijeenkomst met rotte eieren bekogeld tijdens de rede van de vise-president der partij. Er ontstond een schermutseling van man tegen man. Stoelen werden als wapens gebruikt en binnen vijf minuten was er in de zaal een ravage. De ruiten wa ren kapot en de zaal lag bezaaid met kapotte stoelen en gewonden. Na aan komst van de politie werd de strijd bui ten voortgezet en werd het balkon van het hoofdkwartier der Vrijheidspartij het mikpunt voor de rotte eieren. Eerst na een uur slaagde de politie er in het plein te ontruimen. Maandagavond is bekend gemaakt, dat 13 der belangrijkste banken van Hongarije onmiddellijk aan commissaris sen zullen overgaan. De drie voornaamste banken van Boedapest zullen worden toegewezen aan drie commissarissen, die resp. door de communistische, de socialistische en de kleine boerenpartij zullen worden benoemd. In Augustus zulle» de banken genationaliseerd wor den. (Van onze Haagse redacteur) Carel Piek, wiens cassatie-beroep Maandag in behandeling kwam, heeft het klaargespeeld reeds in de allereerste tijd van de bezet ting zich bij brede lagen van de be volking een zeldzaam ongunstige repu tatie te verwerven en dit was dan ook wel de innerlijke weerstand, waarop rijn verdediger, mr. C. H. Telders, haast voelbaar stuitte, toen hij het eerste kwar tier van rijn pleidooi besteedde om aan te tonen, dat de nood der tijden dwong tot het in het leven roepen van een or ganisatie als de Winterhulp. In deze geest ging de verdediging verder, wij hoorden de raadsman zijn cliënt meer dere malen vertrouwelijk tutoyeren er. het bleef niet bij een aanvoeren van verzachtende omstandigheden, doch op een gegeven moment klonk onomwon den: Niemand heeft van Piek kwaad ondervonden. Het is interessant bü "ulk een uitspraak de reacties bij het gewone uubliek, dat de zitting bijwoonde, gade te slaan: men schudt verontwaardigd het hoofd en er gaat een afkeurend ge mompel door de rijen. Men moet gehoord hebben hoe dit heer in een stortvloed van woorden vertelde, dat hü zich toch altüd zo voor sociale vraagstukken geïnteres seerd had, hoe hij nu nog met een stalen gezicht beweerde, dat het ge hele Winterhulp-apparaat gebaseerd was op vrijwilligheid (en uit die vnen- delü'ke giften trok hü een inkomen van f 12.400!) en hoe hü „mijnheer dc voorzitter" aansprak, als was hü gelükgerechtigd medebestuurslid van een door hem zelf uitgeschreven ver gadering, om zich een beeld te kunnen vormen van de arrogantie van Carel Piek, voormalig leider van de W. H N., adspirant-lid van de Germaanse SS (om „onder te duiken" voor de Duitsers, naar het heette)gegadigde voor het burgemeestersambt te Gro ningen,. sollicitant, naar de leiding van afdeling 7 op het ministerie van Justitie, zogenaamd consul-generaal van het Nederlandse Rode Kruis. De Raad van Cassatie liet zich door de vele mooie woorden van de requi- rant en de verdediger, die zijn cliënt meer dan het volle pond heeft gegeven, niet intimideren. Piek staat zün rnan- Meer dan 500 Nederlandse kinderen, die in concentratiekampen in Indonesië heb ben gebeten, brengen drie maanden in Denemarken door om op verhaal te komen. De aankomst der kinderen in Kopenhagen netje, maar een president als prof. Verrijl blijft toch altijd rijn meerdere. Voor het auditorium was dit flitsend vraag- en antwoordspel ongemeen inte ressant en een nieuw hoogtepunt werd bereikt, toen halverwege zijn verdedi ging, die twee en een half uur duurde, mr. Telders de Germaanse SS een vol komen onbelangrijke studieclub noemde, waarop de raadsheer, mr. Tollenaar, re pliceerde, dat hij het eerder als een moordenaarsorganisatie zag, waarbij hij dacht aan namen als Feldmeyer en het Silbertanne-commando. Een haast amusant moment was het toen de raad speculerend op Piek's con tacten met de SD in Frankrijk, de mo gelijkheid opperde van andere, niet In het Nederlandse gasthuis voor ooglijders te Utrecht heeft Prinses Marijke Maandag eeji oogoperatie ondergaan. De operatieve behandeling werd verricht door prof. dr. H. J. M. Weve (2de van links) in aanwezigheid van dr. J. H. G. Carstens (links); dr, de Groot (2de van rechts) en dr. Roberts, een Engelse oogspecialist (rechts) meer te bewijzen, misdragingen en de requirant theatraal uitriep: „Ik schrik van de gedachte, dat u mij van zoiets beticht Alle edele verontwaardiging mocht nem echter weinig baten; in een vrij kort, maar zeer helder requisitoir conclu deerde de procureur-fiscaal tot verwer ping van Piek's beroep, hetgeen bete kent, dat hij rijn gevangenisstraf van acht jaren, met aftrek van voorarrest, dient te behouden. Over vier weken zal de Ra«d zijn uit spraak doen. Het voornaamste punt op de agenda voor de bondsvergadering van de K.A.B. was gistermiddag ongetwijfeld de inlei ding van prof. mr. C. P. M. Romme over de onderneming als gemeenschap in het recht. Tijdens deze vergadering werd besloten, dat een studiecommissie zich zal bezighouden met dit onder werp, ontleend aan het gelijknamige boek van prof. Romme, en de resultaten hiervan te zijner tijd bekend zal ma ken. Ook werd die middag een aantal voorstellen van verschillende bonden behandeld en aangenomen. In zijn nogal academische rede betoog de prof. Romme, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie thans een onderwerp is van grote actualiteit, hetgeen overigens tot tevredenheid stemt. Prof. Romme hoopte, dat zij, die de reorganisatie van de onderneming vooraf willen zien gaan aan publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, niet hun zin krijgen, daar wellicht de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zon der meer van de practische politiek zou worden afgevoerd. De eenheid van de bedrijfstak is nodig als toetssteen voor de opbouw van het sociale en economi sche gemeenschapsleven. Een afzonderlijke onderneming kan niet in de totale be hoefte van de bevolking voorzien. Daar voor is een hogere eenheid als de be drijfstak onontbeerlijk. Voor het particuliere welzijn van de massa is de ombouw van de onderneming een noodzakelijke aanvulling voor de op bouw van de bedrijfstak. De gebruikelijke kijk op de onderneming heeft echter tot gevolg, dat men onderscheid pleegt te maken tussen arbeiders in organisatorisch- technische zin en kapitaalverstrekkers in economisch-organisatorische zin. Deze vi sie betekent echter als het ware een ach teruitstelling van de factor arbeid in de onderneming. De instelling, die het tech nisch doel beoogt, is zodoende het middel Hieruit volgt, dat de medezeggenschap voor de onderneming in economische zin. van de arbeider buiten de onderneming staat. Verder ging Prof. Romme uitvoerig in op het doel van de onderneming, die óf streeft naar het middel „om te halen wat er te halen valt" óf een objectief doel heeft, het particuliere welzijn van allen, die bij de onderneming betrokken z(jn Voor de christen is het niet moeilijk hier in zqn keuze te bepalen. Het begrip gezagsdrager moet men vol gens de heer Romme zien in het kader van de gemeenschapsgedachte; de gezags drager is de" dienaar van het doelgoed van de gemeenschap. Prof. Romme zeide ver der, dat bij de totstandkoming van de lei ding in de N.V. een onmiskenbare een zijdigheid bestaat ten gunste van het ka pitaalselement in de onderneming. Als uitgangspunt voor de positieve rege ling wilde de heer Romme, dat de aan deelhoudersvergadering werd omgezet een ondemeinersvergadering, waarin ar beiders, ondernemers en kapitaalverstrek kers zouden zijn vertegenwoordigd. Ook ltij de prlvé-onderneming van een bepaalde minimum-grootte achtte Prof. Romme een ondemeinersvergadering juist. prof. Rom me zou tenslotte als toezichthouder ln de ondemeinersvergadering van de N.V, een arbeidercommissaris willen zien aangewe zen, die behalve het belang van dc arbei der ook dat van de gehele onderneming in het oog dient te houden. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Steinmetz, dat meer contact met de leden gezocht moest worden, verklaarde de heer De Bruyn, dat de verantwoorde lijkheid hiervoor hoofdzakelijk ligt bij de afdelingsbesturen. Verder deelde hij mede, dat er aandacht zal worden besteed aan de te hoge dividend-uitkeringen. Wat ne Stichting van de Arbeid betrof, was uit de nota met adviezen, gericht aan het College van Rijksbemiddelaars gebleken, dat c.e activiteit van deze stichting niets te wen sen overliet, maar dat het College \an Rijksbemiddelaars zich weinig of niets van deze adviezen aantrok. Op het ogenblik is een commissie Ingesteld, waarin ook de heer Andriessen zitting heeft, die de wen selijkheid zal onderzoeken of de stichting een verandering' zal moeten ondergaan. Het voorstel van de Houtbewerkersbond en de Utrechtse Diocesane Bond om te komen tot een vrijwillige ondernemings spaaractie. gericht op het verkrijgen van een eigen huis door de arbeiders, met dien verstande, dat de werkgevers evenveel bij dragen als de arbeider spaart, werd door de vergadering aangenomen en het ver- bondsbestuur zal in deze richting stap pen ondernemen. Betreffende het voorstel om te komen tot de oprichting van een K.A.B. in Indië zeide de heer De Bruyn, dat er in Oost en West geen prijs op ge steld wordt, dat van Nederlandse züde hierin het initiatief wordt genomen. Wel zal de mogelijkheid geopend worden, dat mensen uit deze gebieden de opleidings school in Nederland zullen kunnen volgen en als competente krachten zullen kun nen terugkeren. Tweehonderdduizend zeelieden en ha renarbeiders in de Verenigde Staten, die bij de CIO zijn aangesloten, hebben gisteren de schepen veriaten, waardoor de scheepvaart in alle grote Ameri kaanse havens lam kwam te liggen, na dat de onderhandelingen, di«. op het laatste ogenblik nog gevoerd werden, niet tot een oplossing der impasse met de scheepseigenaren hadden kunnen lei den. Door deze staking werd het werk op 700 schepen stilgelegd. De boot werkers werkten in New York door. De minister van Arbeid heeft order gegeven, dat de staking zo snel mogelük tot een oplossing moet worden gebracht, daar anders een uitbreiding moeilijk te voorkomen zal zijn. Wanneer de onder handelingen met de tankmaatschap pijen mislukken, vreest men zelfs, dat in totaal 2000 schepen zullen komen stil te liggen. Het 40-jarig bestaan van de On derzeedienst der Koninklijke Ma rine zal worden gevierd met een driedaagse jubileumreünie 19, 20 en 21 Juni. De plaats van samenkomst is de onderzeebootbasis aan de Waalhaven te Rotterdam. Al het ..personeel, dat vroeger bij de Onder zeedienst geplaatst is geweest (o.w. een groot deel der huidige vlag officieren) is uitgenodigd de bijeen komst geheel, hetzü gedeeltelik bü te wonen. Prins Bemhard. inspecteur-generaal der Kon. Marine, zal op de eerste dag aanwezig zijn. De volgende dag. nadat autoriteiten en genodigden de basis be zichtigd hebben zal H. M. de Koningin een monument onthullen ter nage dachtenis van het in de tweede wereld oorlog gevallen Onderzeedienstpersoneel Deze bijeenkomst zal het hoogtepunt van het jubileum vormen aangezien H. M. terstond daarna de Militaire Willémsorde aan de gehele Onderzee- dienst zal verleenen, op grond van de voorbeeldige wijze, waarop deze zich in de oorlog heeft gedragen. Deze hoogste militaire onderscheiding zal aan de commandant van de Onderzeedienst, de luitenant ter zee der eerste klasse J. F. van Duim, ter hand worden ge steld. De laatste dag. Zaterdag, zal gewijd zün aan sportwedstrijden voor de be manning van de onderzeediensten. \ai Op vragen van het Tweede-Kamerlid Vorrink betreffende de papiervoorziening van de dagbladpers heeft minister-presi dent Beel geantwoord, dat hü vanzelf sprekend van oordeel is dat aan een zo ruim mogelijke voorlichting van de bur gers door middel van de dagbladpers een grote betekenis moet worden toegekend en dat de noodgedwongen beperkte om vang der dagbladen sinds de bevrüding aan de pers bü de juiste vervulling van haar voorlichtende taak zware eisen stelt. Onder volledige erkenning van de taak der dagbladpers met betrekking tot de geestelijke volksgezondheid en de verdediging van de democratische be ginselen, alsmede van de bijzondere plaats welke dienovereenkomstig de papier- voorziening van de dagbladpers in het be hoef tensch erna van ons volk verdient, moet opgemerkt worden, dat nochtans ook bij de materiële behoef ten voorzie ning van ons volk bepaalde minima gel den, die in acht genomen dienen te wor den, zelfs indien in verband hiermede de papiervoorriening van de dagbladpers enige vermindering zou moeten onder gaan. De regering is er in geslaagd, rij het met belangrijke opofferingen op het ge bied der voorziening met niet tot da luxe-klasse behorende stoffelijke goede ren, een oplossing te vinden, waardoor, althans vooDopig en onder voorbehoud van een regelmatige aanvoe1", de papier- voorziening der dagbladpers op het hui dige niveau kan worden gehandhaafd. In de Staatscourant is thans een beschikking van de minister van Landbouw, Visaerjj en Voedselvoor ziening gepubiioeerd, waarin voor het hotel- en restaurantbedrijf, zomede voor de z.g. broodjeswinkels, twee vleesloze dagen per week worden ingesteld, fcw. de Dinsdag en d« Vrijdag. Dit houdt in, dat het voor het publiek op deze dagen niet mogelijk zal rijn maaltijden en broodjes te bestellen met vlees, omdat het de eigenaar van een hotel, restaurant of broodjeswinkel ver boden is op die dagen vlees e.a. te ser veren. Deze maatregel houdt verband met het streven bij de huidige moeilijk heden in de vleesvoorziening het ge bruik, waar mogelijk, zoveel als het kan te beperken. De directeur-generaal van het Rode Kruis, de heer H. Ketwich Verschuur, heeft op een persconferentie medege deeld, dat in Indië ruim 1100 medici, verpleegsters en hulpkrachten van het Rode Kruis werkzaam rijn. Over hun werk bij de voorposten zal binnenkort een film worden uitgebracht. Van het Amerikaanse Rode Kruis, dat zün werkzaamheden in West Europa heeft gestaakt, ontving het Ned. Rode Kruis de complete inrichting voor een orthopaedisch ziekenhuis ten geschenke. Tezamen met andere instanties, zal hieraan een bestemming worden gege ven De Byzondere Raad van Cassatie heeft zijn beslissing gegeven op de vraag of Duitsers, die hier te lande tüdens de bezetting arbeid hebben verricht, welke in hun eigen land als normale arbeid zou zün te beschouwen geweest, naar Nederlandse rechtsorde al of niet straf baar zijn. De procureur-fiscaal, prof. mr. Langemeyer. was bü öe behandeling van een zaak in cassatie in het belang der wet 19 Mei 1.1. tot de conclusie gekomen, dat dergelijke personen niet strafbaar te achten zün. De Bijzondere Raad heeft, o.m. overwegende, dat de vraag van strafbaarheid afhankelijk is van de fei telijke waardering der daden, het be roep verworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1