HET ONONTDEKTE LAND West-Brabant heeft eigenlijk van alles c E Deviezenknoeierij berecht Sanatorium met twee waarachtige fabrieksschoorstenen V.kcuiw r EUROPEES ECONOMISCH OVERLEG r A' Tijdverlies aan de grens f 15.000.- voor tweeduizend dollar Maria-oord te Rosmalen half in aanbouw wÊÊÊÊm 8 »MiH WALLACE DREIGT MET NIEUWE PARTIJ DINSDAG 17 JUNI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Het voorbeeld van de kleinen m löP Eerste steen voor Lidice Benoeming mr. Cals Men kan *t niet eens worden over het gouverneuschap van Triëst Argentijns crediet voor Italië LUCHTVAARTTERREIN IN HILVERSUM Verrader moet zich verantwoorden „Kleine Zusters van St. Jozef" 75 jaar Ldie terugkeerde (Wordt vervolgd) 2 Het initiatief moet van Europa ko men, verklaarde generaal Marshall in zijn rede te Harvard, waar hij onlangs sprak over de Amerikaanse hulpverlening aan Europa, en waar hij deze hulpverlening min of meer afhan kelijk stelde van economische samen werking tussen de naties van de Oude Wereld. Zulke samenwerking bestaat nog niet, tenzij tussen Nederland, België en Luxemburg, maar zij kan beginnen te bestaan. Er moet een mogelijkheid zijn om de taak, de bevolkingen van ons we relddeel op een behoorlijk economisch peil te laten leven, niet aan afzonderlijke regeringen alleen over te laten, doch haar met vereende krachten te vervul len, zonder elkaar duizend en één moeilijkheid in ire weg leggen. Eer ste punt van een dergelijke samenwer king kan dan zijn, dat men in on derling overleg vaststelt, hoe de Ameri kaanse hulp bij het financieren van Europa's opbouw het best kan geschie den, zodat de V. S. niet langer met aparte tanden te maken behoeven te hebben, doch Europa in zijn geheel kunnen bijstaan. Men heeft de aansporing hier terdege verstaan, en reeds vandaag is minister Bevin te Parijs, om met zijn Franse collega Bidault, met de premier, en met anderen, over dit onderwerp besprekin gen te voeren. Het is Bevin's bedoeling, de leiding te nemen bij het overleg dat nodig zal blijken, en hij neemt Frank rijk daarbij als eerste en belangrijkste partner. Van enthousiasme in Parijs kan hij zich verzekerd achten: de Fran sen hebben aanstonds stappen onder nomen, om de houding der Sovjet-Unie, die, zoals Marshall uitdrukkelijk heeft gezegd, van het hulpprogram geenszins is uitgesloten, te polsen. Dit wijst er wel op, dat Frankrijk, van de West- Europese staten nog het meest met de Russen bevriend, de kwestie zo breed mogelijk wil opvatten en inderdaad geheel Europa, óók Rusland en óók de door Rusland beheerste Oost-Europese lan den, in deze aangelegenheid wil betrek ken. Het bewijst tevens, dat Frankrijk de zaak heel ernstig neemt. Intussen verkeert men nog geheel in het onzekere over de Russische hou ding. Een aanwijzing vormt wellicht het feit, dat Moskou noch in zijn poli tiek noch in zijn pers bepaald vriende lijk ten opzichte van de Angelsaksers is. En men kan ook wel gissingen vastkno pen aan de pogingen in Hongarije en in de Balkan Amerikaanse invloed op fi nancieel terrein zoveel mogelijk te we ren. Doch daar staat dan tegenover, dat Rusland zelf best enige steun kan ge bruiken by de wederopbouw van zijn zo ontzaglijk geteisterde industrie- en •landbouwgebieden, en dat het enige tyd geleden om een Amerikaanse lening heeft gevraagd. Men kan dus nog geen peil trekken op wat Molotof en de zijr.cn Zullen antwoorden, al is het weinig twij felachtig dat zij weinig zullen voelen Yo^r een economische samenwerking Waarbij zij ook maar iets moeten prijs geven van het onbeperkte eigen beslis singsrecht en de onbeperkte geheim houding ten aanzien van hun economie en die van hun satellieten. Met of zonder Rusland, een begin van overleg is nu tot stand geko men met Bevin's Parijse bespre kingen. Zodra deze besprekingen enigs zins gevorderd zijn, zal men, zich moeten wenden tot de andere regeringen van geheel Europa of minstens van West- Europa. Men zal dan ook by de rege ringen van de Lage Landen komen, en men zou zijn voordeel kunnen doen met de ervaringen die Nederland, België en Luxemburg hebben opgedaan bij het tot stand brengen van een nauw, voor elke partij voordelig, op de gemeenschappe lijke belangen gericht, economisch con tact. Het schijnt ons van staatsmans wijsheid te getuigen, als Frankrijk en Engeland niet al te krampachtig aan hun leiderschap bij het komend overleg zullen vasthouden, doch een ruime plaats zullen verlenen aan de drie klei ne staten die onmiddeliyk na de oorlog hebben ondernomen wat de groteren pas aanvatten nu zij een aansporing hebben ontvangen en een onmiddellijke belo ning voor welslagen vóór zich zien. In een fabriek in ons land is men begonnen met de productie aan de lopende band van „utility-pannen", teneinde de Nederlandse huisvrouwen in staat te stellen haar keukenuitrusting weer een beetje op peil te brengen. Pannen en deksels gereed voor verzending Henry Wallace, de voormalige vice- President der V.S., heeft in een te Washington gehouden rede er bij presi dent Truman en Marshall op aangedron gen, Stalin en Molotof op een confe rentie te Berlijn uit te nodigen. Hij stelde voor deze conferentie, als eerste stap in de richting van een politiek, die tot doel heeft het bereiken van over eenkomst tussen Amerika en de Sovjet- Unie, voorrang te verlenen boven de vre desregelingen met Duitsland en Oosten rijk. Wallace spoorde de Amerikaanse re gering aan, aan de v.N. een volledig verbod van internationale wapenhandel voor te stellen om de huidige breuk in de onderhandelingen over een overeen komst inzake de atoomenergie te helen. Verder riep hij de democratische partij op om de leiding te nemen van een actie om de Amerikaanse munitie-industrieën te nationaliseren. Tenslotte dreigde Wallace met de op richting van een nieuwe party, indien de beide bestaande partyen voortgaan op -de huidige weg, die tot oorlog en depres sie leidt en met zelfmoord gelijk staat, ook al zou deze nieuwe partij het vol gend jaar geen kans op succes bij de presidentsverkiezingen hebben. Nadat Wallace verklaard had, dat de V.S. de markten van het socialistische Europa en van de Sovjet-Unie nodig zullen heb ben, indien zy een economische depressie willen voorkomen, besloot hij met een critiek op de verkiezingsmethoden in Zuid-Karolina en Kansas en op de totale afwezigheid van verkiezingen te Washington. Een groep Britse mymwerkers heèft gisteren een blok grauw graniet op zyn plaats gezet, de eerste steen van het nieuwe Lidice. 140 vrouwen in rouwkle ren en kinderen, de enige overlevenden van het vroeger 500 inwoners tellenae dorp, dat na de aanslag op Heydrich door de Duitsers was platgebrand en met de grond gelijk gemaakt, waren erby tegenwoordig. De Britse mynwer- kers overhandigden een chèqute van 30.375 pond voor de wederopbouw van Lidice, die geheël door vrijwilligers zal worden uitgevoerd. Bergen op Zoom en omgeving hebben eigenlijk alles. Men kan er een stukje van Texel, de Veluwe, Zuid-Limburg, een handje polders, haast van al het moois wat vinden. Doch er zijn maar weinig mensen, die weten dat deze Brabantse Westhoek, op de uiterste rand van de Kempen, een van de schoonste plekjes is, zo niet het schoonste van gans het land. Want waariyk, daar in de buurt van Halsteren en de Wouwse Plantage, aan de Melanen liggen de vennen, die naar het schünt uit Friesland zyn gehaald. En dan de dulntjes, die wat opschep perig liggen te koesteren in de zon, als meisjes, die niets te doen hebben dan bruin worden. Het is eigenlijk net alsof wij deze duintjes van de Belgen cadeau hebben gekregen en het is nu eenmaal een goed gebruik om een gegeven paard niet in de bek te kijken. Doch de dijken en het „Kopke", die zijn werkelijk van ons, dat is weer echt Nederland en het zeewater spoelt er zo vrolijk aan, dat het lijst alsóf de golven golfjes zijn geworden en dartelend in het voorjaar krijgertje spe len. Waar men ook gaat, als men er een paar uur wandelen voor over heeft, dan ziet men vertegenwoordigers uit alle de len van het land, in Brabants Westhoek bij elkaar liggen. Friese vennen, Veluwse bossen, Texelse schorren, Limburgse heu vels, Schevenings strand, Zuid-Hollandse polders, Drentse veldwegen, Groningse boerderijen, Loosdrechtse plassen en Gooise ruiterpaden. Voor buitenlanders is dit oord geen Nederland, want wij zagen er geen windmolens, geen Volendammers. Doch boeren op klompen kunnen deze buiten landers er zien en een paar briefkaarten met molens erop zijn nog wel te krijgen. Neen, Brabants Westhoek is eigenlijk nog een onontdekt gebied. Met zo'n land behoeft men werkelijk niet buiten de grenzen te gaan. Het is niet te begrijpen, dat het toerisme niet meer gebruik maakt van dit wonder schoon oord, waar de bordjes „Verboden toegang" even talrijk zijn als de esta- minetjes in België, doch waar men nog zoveel te genieten heeft, dat men na een vacantie zal zeggen, daar gaan we volgend jaar weer naar toe. Evenmin is het te begrijpen, dat er in Bergen op Zoom zo weinig pensions worden ge houden, want het mag misschien nog een jaar duren, mogelijk twee, maar Van het hondenfluitje naar een geheim wapen - Zelfs voor Rome te prijzig Hoe moeilijk het isTramconducteurs spitsen hun oren - Abd el krim beleeft goede dagen. De Amerikaanse commandanten uit de oorlog, die bij gebrek aan ande. re bezigheden, niets anders doen dan denken en nog eens denken over mo gelijkheden voor een eventuele volgende oorlog, hebben opnieuw een idee door hun hoofd voelen schieten, dat voor na dere bestudering de moeite waard wordt geacht. Het principe isals zo vaak eenvoudig. In dit geval gaat het uit van het geluid van een hondenfluitje, zoals dat iedere avond in alle plaatsen van de Wereld wordt gehoord, wanneer bij het wandelingetje vóór het naar bed gaan, een hond in de duisternis verdwijnt. „Want", zo zegt commandant Kenne dy, die in dit geval de grote man is, „het hondenfluitje kp.n men als een voorbeeld van een zenuwslopend geluid nemen". Hij wil zich nu gaan toeleggen op vliegtuigen, die geen bommen boven een stad uit. gooien, maar zyn uitgerust met een ap paraat, dat door een onafgebroken lange fluittoon de bevolking van een gehele stad haar zenuwen doet verliezen. Kennedy heeft nog andere ideën. Kleuren onder infra.rood en boven ul tra-violet dicht hu geheime krachten toe die in een komende oorlog verwoes. tende effecten kunnen hebben, terwijl het verwekken en voorkomen van regen- val een van zijn stokpaardjes is, die hij ftog in een geheimzinnig waas verborgen houdt. Zelfs in Rome kan de politie een prijs op een zeker moment &1 te duur vinden. „U moet nu niet denken, dat alles mogeiyk is", zei de politie-com- hiissaris tegen de directie van de Ro meinse nachtclub in Hotel de Russie, Waar büna 6000 lire of ongeveer 55 gul den moesten worden neergeteld voor de consumptie van vijf glaasjes (geen gla zen) whiskey. Hoe moeiiyk het is en hoe succes loos om Duitsland op te voeden tot wat men noemt „ware demo cratie", hebben de Amerikanen opnieuw ondervonden, toen zij de antwoorden hadden bestudeerd, die 1000 Duitse jon Sens en meisjes tussen 10 en 18 jaar °P een serie vragen gegeven hadden. De uitslag zal voor vele nog steeds vol Soede moed zijnde Amerikanen een klap m het gezicht zijn geweest: want w^t tverd er, geantwoord op de vraag: .•Waarom wonen jullie de jeugdpro- Sramma's van de Amerikanen by?" om het voedsel en het suikergoed Frankfurt dacht 45 pCt. er aldus ®vcr, in Kassei 30, in Heidelberg 30 en resse bij, vermoedelijk zouden velen ge zegd hebben: „Fiat, alles gaat niet in eens". Maar in dezelfde vier steden gaven gemiddeld 25 pCt. verder te ken nen, dat zij slechts belangstelling toony den, om de Amerikanen te kunnen laten zien, wdt Duitse kinderen wel en niet kunnen waarderen. Voor alle Ameri kaanse opvoeders in democratie moet het wel heel bitter zyn geweest, toen zy uit de statistiek van het onderzoek lazen, dat gemiddeld slechts 8 pet. de programma's meemaakten uit interesse voor het onderwerp, waar per slot van zake alles om draait: de democratie. De tramconducteurs, de straatvegers en allen die tot het gemeen- tepersoneel van Frankfort be hoort, hebben er nog wat werk bijgekre- gen. Feitelijk komt het hierop neer, dat zij hun oren moeten spitsen en even tueel tegen de burgemeester moeten vertellen: „Die man daar heeft gezegd, dat er een oorlog tussen Rusland en Amerika komt." Walter Kolb, de burgemeester van Frankfort, ziet geen ander middel om de practyken van de geruchten-versprei ders de kop in te drukken. Weigert een Duitser, die kennelijk aan de fluister campagne meedoet, zyn naam te noe men, dan moet de conducteuf of de straatveger respectievelijk zyn tram of bezem in de steek laten en de politie halen. „Dat geklets in tram, trein en winkels moet nu maar eens uit zyn. Het brengt ons werk in gevaar." En met deze ferme woorden van burgemeester Kolb weet iedereen in Frankfort waar hij (en zij) aan toe is. bd el Krim, van zyn gevangen schap verhuisd naar een luxe- verblijf in Cairo, zal geen spyt hebben van zijn vlucht van het schip, dat hem naar Frankrijk moest brengen. Want behalve alle vriendeiykheden van de zyde van de Mohammedanen, de aanwezigheid van zijn vrouwen en kin deren, geniet hy als geschenk van de Egyptische regering een „pensioen" van twee millioen Franse francs per maand, dat ondanks de deplorabele staat van de franc toch altijd nog een twintig duizend gulden betekent. dan zal deze buurt zijn ontdekt en dan zal er voor mensen met initiatief een stevige boterham zijn te verdienen De genen, die eenmaal in dit gebied zijn geweest, komen onherroepelijk terug. Vraagt het maar aan de Bergense V.V V., die U zo bereidwillig te woord staat. De aanvragen om logies zyn veelal van deaslfde vacantiegangers. Waariyk. er ligt voor Bergen op Zoom een grote toe komst op toeristisch gebied. Toeristen, die werkeiyk toeristen zijn, zullen daar wel zolang raad op weten. Voor dezulken ligt hier een oord van ongekende weel de. zoals op meer plaatsen in het goe de en gastvrye Brabant, doch daarover een volgend maal. Bü de behandeling vari*zijn rapport over de middenstand in België, tijdens de zitting van de interparlementaire Unie in Den Haag, heeft de heer Pierre de Smet, lid van 'de Belgische delega tie, met waardering voor het correcte optreden en de discretie van de Belgi sche en Nederlandse douane-beambten bij de contröle van bagage en deviezen te Esschen en Roosendaal, de nadruk kelijke wens uitgesproken 'om de kost bare tijd, welke de reizigers verliezen aan de Belgisch-Nederlandse grens, te verminderen. De heer De Smet heeft eveneens aan gedrongen op de noodzakeiykheid van electrificatie van de spooriyn Amster damBrussel. Als wij aldus de Belgische senator een ware economische eenheid willen verwezenlijken, dan moeten wy in onze drie landen leren een nieuw begrip te krygen van het algemeen belang van zulk een gesloten economisch geheel. Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft mr. J. M. L. Th. Cals te Nijmegen benoemd tot assistent in de faculteit der rechtsgeleerdheid bij de r.k. Universiteit te Nijmegen. De Sovjet-Unie heeft zich Maandag tegen een Brits verzoek verklaard, dat de kwestie van het gouverneurschap van Triëst, ten aanzien waarvan de Grote Vier nog geen overeenstemming hebben kunnen bereiken, op de agenda van de Veiligheidsraad zou worden ge plaatst. Andrei Gromyko, de Sovjet-afgevaar digde, verklaarde, dat de Veiligheids raad deze kwestie niet kan bespreken, alvorens het vredesverdrag met Italië is geratificeerd. Toen de afgevaardigden later bijeen kwamen stelde Gromyko een nieuwe candidaat *voor het gouverneurschap voor, wiens naam niet bekend werd ge maakt. Men meent te weten, dat deze candidaat een burger der Sovjet-Unie is. Volgens een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen Italië en Argentinië bin nenkort een commercieel-financiële overeenkomst te Buenos Aires onderte kenen. Naar verluidt zou deze overeen komst betrekking hebben op een crediet van 400 millioen pesos aan Italië en een goederenruil tussen de twee landen. Mevrouw Peron,. echtgenote van presi dent Peron van Argentinië, wordt op 24 Juni te Rome verwacht voor een tien daags bezoek aan Italië, tijdens hetwelk zy tevens een particuliere audiëntie by de Paus en een ontmoeting met presi dent de Nicola en premier de Gasperi zal hebben. De minister van Verkeer en Water staat heeft beschikkende op het ver zoekschrift van de stichting „Vliegveld het Gooi" te Hilversum, om als lucht vaartterrein te haren behoeve een ter rein aan te wyzen, gelegen in de pro vincie Noord-Holland in de gemeente Hilversum, bepaald, dat ten behoeve van de stichting „Vliegveld het Gooi" ge noemd terrein, onder benaming „Lucht vaartterrein Hilversum" aangewezen als luchtvaartterrein voor landvliegtuigen voor hej, openbaar luchtverkeer. Met uit sluiting van het rechtstreekse verkeer met het buitenland tussen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang mag op het luchtvaartter rein niet worden geland, noch daarvan worden opgestegen. Van het luchtvaart terrein mag, behoudens in bijzondere gevallen door de Directeur-Generaal van de Rijksluchtvaartdienst te geven toe stemming, uitsiftitend worden gebruik gemaakt door vliegtuigen met een totaal gewicht van niet meer dan 2000 K.G. Militaire vliegtuigen zullen zijn vrij gesteld van de betaling van landings gelden. De ondernemer zal moeten ge dogen, dat door het departement van Oorlog na met hem gepleegd overleg ten behoeve van genoemd departement op het luchtvaartterrein vliegloodsen wor den opgericht en schuilloopgraven, gas- kelders e.d. worden aangelegd. De on dernemer zal de nodige maatregelen tref fen ter voorkoming, dat vliegtuigen, wel ke het luchtvaartterrein gebruiken, vlie gen over het gebied, behorende tot het naby het luchtvaartterrein gelegen sa natorium „Zonnestraal". Vrydag 20 Juni a.s. zal een der ergste Zaanse verraders voor het Buitenge woon Gerechtshof te Amsterdam te recht staan, n.l. A. J. M. Bakker. Ver dachte heeft verscheidene Nederlanders, die wapens in hun bezit hadden, bij de Duitsers aangegeven, dienstgenomen by de Waffen SS en Nederlanders, die naar Zwitserland wilden vluchten, ver raden. Bovendien heeft hij van '43 tot '45 als kapo dienst gedaan in een-con centratiekamp te Danzig-Matzkau en in deze functie een onmenselijke terreur uitgeoefend. De Arnhemse Economische Politie rechter heeft gisteren vrijwel de gehele zitting gewijd aan de berechting van een deviezenknoeiery, waaraan zich voor namelijk hebben schuldig gemaakt de 70-jarige directeur van Nimweegs Reis bureau J. J. B. J. B. en de Zaltbommel- se bankdirecteur C. Ph. De directeur van het reisbureau verschafte verschil lende van zyn cliënten gelegenheid in het buitenland" vreemde valuta te beko men tegen betaling van fancy-prijzen hier te lande. De deviezen-overtredin gen, welke hem per dagvaarding ten laste zijn gelegd, vormen slechts een klein deel van de vele deviezenovertre- dingen, waaraan hij zich sinds de be vrijding heeft schuldig gemaakt. In Ja nuari van dit jaar heeft hij een vrou welijke cliënte T. W„ de schoonzuster van de Zaltbommelse bankier Ph., aan tweeduizend Amerikaanse dollars gehol pen ten behoeve van haar dochter, die naar Canada wilde. Hij heeft deze cliënte daartoe in Amsterdam ontmoet en in kenhis gebracht met een zekere Van B„ zijn hoofdleverancier van vreem de valuta. Om de tweeduizend dollar te krijgen moest zij f 15000 neertellen. Daarmede ontving zij een code-cheque, waarop in Amerika tweeduizend dollars zouden worden verstrekt. Iets dergelijks gebeurde ook met iemand, die in Zwit serland francs nodig had voor de repa ratie van een van zijn sleepboten, met de bankier Ph., die aan zijn studerende zoon in Zwitserland tweeduizend francs extra wilde geven, en met de directeur van een filmconcem, die in Frankrijk een aanmerkeiyke schuld had en daar van een half millioen francs wilde del gen. De Officier van Justitie had tevoren uiteengezet, dat deze zaak een van de eerste belangrijke zaken op het gebied van de berechting van „Inlandzahlung" is. Er is, daarvan was spreker overtuigd, veel meer geknoeid. Hij eiste tegen B. een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en tegen de Bommelse bankier Ph., die ook gedetineerd was. zes maanden met aftrek, benevens f 10.000 boete. De Officier van Justitie vond Ph. yv> reel even zwaar schuldig, omdat deze bankier zich als correspondent van de Nederlandse Bank heeft laten verleiden mede te doen aan deze ergerlijke vorm van deviezenknoeierij. Dat de heer Ph. in deze zaak betrokken is, trof de Officier van Justitie des te pynlijker, omdat zijn naam in het buitenland zo'n goede klank heeft en hy onze grootste deviezenleverancier is. De vonnissen werden: B. zes maanden met aftrek en Ph. zes weken met aftrek, benevens f 5000 boete, subsidiair drie maanden hechtenis. Dat betekent, dat de Zaltbommelse bankier, die inmiddels is ontslagen als correspondent van de Nederlandse Bank. op vrije voeten kon worden gesteld. Enige andere betrokke nen by deze deviezenzwendel kregen geldboetes en/of voorwsardelyke ge vangenisstraf, terwyl de op hen in be slag genomen vreemde valuta werden verbeurd verklaard. Zaterdag zullen de „Kleine Zusters van St Jozef", misschien meer bekend onder de naam van „Zusters van Heerlen' de dag herdenken, waarop voor 75 jaar de Dienaar Gods Mgr. Petrus Jozef Savelberg, de grondslag legde van haar Congregatie. Zij zullen deze dag alleen kerkelijk en in de religieuze familiekring vieren, zon der receptie of andere viering naar buiten. Bij verhindering wegens ziekte van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens zal Z. H. Exc. Mgr. Lebouille een pontificale Hoogmis van dankbaarheid opdragen in de kapel van het Moederhuls. Wel hopen de Zusers uit erkentelijkheid jegens haar Stichter, wiens proces van zaligverklal-ing is ingeleid. In de loop ran het jubeljaar gelegenheid te vinden hem in de plaatsen, waar zij haar liefde wenken uitoefenen meer bekend te ma ken teneinde daardoor zijn verering te bevorderen, en wellicht zijn zaligverkla ring te bespoedigen. By beschikking van de minister van Economische Zaken is op grond van de desbetreffende bepalingen van het Zui veringsbesluit 1945 gerekend met ingang van 24 September 1944, aan V. H. Ploom, inspecteur-generaal der Mijnen, ontslag verleend. v, Verwoest te Gennep. Herbouwd in Rosmalen (Van onze speciale verslaggever) Twee, naar het uiterlyk volkomen waarachtige fabrieksschoorstenen, waaruit, zoals een braaf zomerwindje dat wilde, heel traag wat rookwolkjes op- kringelden, vormden onze eerste en laatste indruk van het sanatorium „Ma- na-oord" in Rosmalen. Een nogal eigenaardige indruk, dat geven wij toe, maar daarom nog niet minder waar of niet minder verklaarbaar. Elk sanatorium heeft immers zijn „econo mie", d.w.z. zyn plaats, waar gekookt, gestoofd en gestookt wordt. Fn aange zien Rosmalen een bijzonder sanatorium is, mag het niemand verwonderen, dat ook zyn „economie" wat bijzonder is uit gevallen met twee knapen van schoor stenen, die van verre de inclruk trekken het hart te vormen van een welgescha pen fabriekscomplex. Dat dit niei het geval is, blijkt, wan neer men naderby komt en ontdekt, waarom hier van een bijzonder sanato rium sprake is. Eerst ontmoet men n.l. grondwerkers, metselaars en timmerlui en pas veel later zusters en patiënten. Wie meent hieruit het byzondere al direct te kunnen verklaren, moet men helaas teleurstellen. Hei is niet een niéuw, nog half in staat van aanbouw verkerend sanatorium. Het is integendeel oud en in herbouw. Het is een byzonder sanatorium. Laat ons het geheim ontsluieren Jaren geleden stond .Maria-oord" in Gennep. Het werd gebouwd in de tyd van de vorige wereldoorlog of eigenlijk is ook dat al weer onjuist. Het werd niet gebouwd. Het groeide. Zo van niets tot wat het zijn moest uit het initiatief van een gewoon huisdoscr, die een school omvormde tot sanatorium. Juist als nu, omdat de nood zo hoog was. Het stond er meer dan 25 jaar. Het leverde de vruchten van zijn arbeid terug aan het leven en betaalde zyn tol aan de dood. Het was niet byzonder groot en niet by zonder klein, doch precies omvangrijk genoeg voor zijn zeer specifieke taak: Neerlands enige katholieke damee sanatorium te zyn. Toen kwam de oorlog, waarin de Maas belangrijker was dan Gennep. Nog twee maanden «liepen de patenten in de kelder, terwyi hier en daar een verdwaalde granaat zijn baan door het sanatorium tekende, dan evacueerde men naar Haneveld. Ruim 900 zieken en sanatorium-patiënten vertoefden daar in een gebouw, dat bestemd was voor 250 tuchthuisboefjes. Gennep vond men later terug als een leeggeschoten huls. Toen trok de geneesheer-directeur ln een auto door Nederland. Door Brabant en Lim burg, door Utrecht en Gelderland, op zoek naar een huis, een villa of desnoods een kasteel met enigszins voldoende accomodatie voor. zijn 160 patiënten, zijn staf en hemzeif En het gebeurde op een dag, dat hij toerde van Nijmegen naar Den Bosch of van Den ■Bosch naar Nijmegen, dat weet niemand meer precies te vertellen. Maar op die tocht passeerde hij Rosmalen. Toen moet het lot* van een latent-aanwezige waakzaamheid zijn geweest, die hem die leegstaande villa deed ontdekken, die nu als klooster dient voor de Zusters van Liefde uit Tilburg, die én het sanatorium verplegen. Rond die villa groeide het sanatorium weer op. Langzaam, zoals een gehavende boom groeit, die meer wortels mist dan bezit. Men mocht twee eigen lighallen bouwen en kreeg verder eenvoudigweg 10 Zweedse barakken toegewezen, die men voor de „luttele" huurkoopsom van f 2000— per jaar en per stuk (duur van de beta ling 10 jaar) kon accepteren of niet, in welk laatste geval men verder niet op enige overheidshulp behoefde te rekenen. Dus werden ze, mede gedachtig het feit, dat men ze zo nog f 10000 beneden d* kostprijs kreeg, aanvaard. ln een van die barakken wordt nu vol gende week de operatiezaal tn gebruik ge nomen en als ze binnen een half jaai allemaal gereed zijn, telt het sanotonum 225 bedden. Nu 110. Wij hebben er langt gelapen met een gezicht, waarop wy vriendelijkheid poogden te demonstreren en medelijden te verbergen. Als een be- zoeker, die meet dat hij zal worden na gestaard, zelfs als de deur al dicht is, wiens naam en functie zullen worden verspreid* omdat hier zo weinig anders is dat ver spreid kan worden. Het leven in een sanatorium ligt gevat in drie stadia- Geheel te bed, een a twee maal per dag op en de kuren op de lig stoelen. Die drie mogelijkheden bepalen de cadans voor het leven, zij zijn het on derwerp van a-le gedachten en de basis voor alle plannen. Normaal maar wat is normaal in een sanatorium? duurt die kuur 1 a 1^ jaar. Doch soms duurt ze langer, valt een Uil door BARBARA BOWER iiiiiiimiiiiiiiiiiiifiminiiiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiiiF 19) „Kan ik u helpen?" Haar lippen ston den op het punt, het woord „dame" te vormen, maar ze bedacht zich. „Ja, ik denk van wel, als u zo goed wilt zyn." De ogen van de vrouw tegen over haar waren vriendelyk en haar mond was zuiver en krachtig gewelfd. „Ik denk van wel. Ik wil alles nieuw hebben. Ik heb deze kleren vier jaar gedragen en nu „Ja, dame, ik weet het. in de oorlog tracht men het met zijn kleren zo lang mogelijk te rekken, maar er komt een ogenblik dat „Ja, da is zo, maar 't komt eigenlijk niet door de oorlog. Het doet ook niet ter zake. U bent een vrouw, evenals ik U ziet wat voor kleren ik aan heb." Miss Ranskill besefte plotseling, dat zy i*1 Miinchen 41. Woonde de overige 50 een kam, een nagelschuurtje en een tube de voorstellingen nu nog uit inte- I crème in haar rechterhand geklemd hield. Haar zelfverzekerdheid liet haar in de steek. „Ikik heb helemaal vergeten die dingen te laten inpakken". „Ik weet het, dame, het is lastig. Nog kortgeleden kocht een klant hier een wer kelijk mooie, suède mantel. Ze moest hem in haar boodschappenmand doen, boven op de haring, ofschoon de krant die er omheen zat, al doorweekt was. Maar we moeten eigenlijk nog dankbaar zyn, dat we tenminste nog vis krygen". „Vindt u werkeiyk?" De herinnering aan vis overviel haar. Vis in allerlei stadia; half bedoren vis, die uitgesneden moest worden; vis, deels gedroogd in de zon en rottend in de re gen; gulzige vissen, die de moeizaam ge. sneden haken inslikten; vogels, die zó naar vis smaakten, dat omgekeerd alle vis wekenlang naar zeevogel smaakte, zo dat je verhemelte in opstand kwam; vis in de boot, gepekeld en doorweekt van het zeewater. „Denkt u eens in, hoeveel gevaren er aan dé vangst verbonden zijn De stem klonk vermanend en Miss Ranskill begreep. „Ja, natuurlijk". „Wat wilde mevrouw eigenlyk zeggen?" „Ik wilde vragen of ik wat ondergoed kon kopen en daarna een mantelpak en kousen". „Zeker, dame. Wilt u misschien een costuum uitzoeken?; dan kan ik u daarna naar de lingerie-afdeling brengen". „En kousen?" ..Kousen vindt u beneden, dame. Had u die eerst willen kopen?" „Zoudt u er niet een paar boven willen laten brengen? Ik ga liever niet weer naar beneden voor.... voor ik er anders uitzie". „Ik zal zien, wat ik voor u kan doen, dame, maar we hebben te kampen met personeeltekort, ziet u. Bovendien hebben we nog een vry grote keus, wat tinten betreft". „U zoudt my een erg groot genoegen doen", pleitte Miss Ranskill. „Ik had graag een paar reekleurige van niet al te dunne zijde, géén kunstzy of dunne fil d'écosse. Ik geloof, dat ik maar be ter doe fil d'écosse te nemen." By de ge dachte aan de vier pond, veertien shil ling en vier pence leek het haar ver standiger geen zydé te kopen. „We hebben misschien nog een paar katoenen". „Ik behoef maar één paar". „Geen natuurzijden, natuurlijk, en ze ker geen fil d'écosse". Miss Rankill kende die toon uit haar kleuterjaren: „Geen jam en koek op el kaar, miss Nona; wat denkt u wel?" Net als toen wilde zij argumenten horen. „Waarom niet?" „Het is oorlog". „Wat?" „Oorlog, dame. Het valt niet mee schaarse artikelen te bemachtigen". Miss Rankill besefte, dat ze zich moest verontschuldigen. „Het spyt me. Ik dacht er niet aan". De opgetrokken wenkbrauwen en strakke lippen drukten eer medelijden dan verontwaardiging, doch bovenal min achting uit". „U moet weten, dat ik in meer dan drie jaar geen krant gelezen heb". Ieder woord maakte nu de kloof tassen haar en de ander wyder. „Of naar de radio geluisterd; op één keer na, een paar da gen geleden". „Werkeiyk, dame? Ja, ik weet wel, dat sommige mensen alle lectuur, die aan de oorlog herinnert, vermijden. Hoewel ik zelf niet zonder het nieuws zou kunnen leven". Van vertrouwelykheid kon geen sprake meer zyn. Er heerste een ijskoude vorme. lykheid tassen hen, als tussen een gast vrouw en een gast, die een ongelukkige opmerking over een familielid of vrien din gemaakt heeft. De verkoopster ging Miss Ranskill voor naar een toonbank, waar zy twee kunst zijden kledingstukken uitkoos, waarvan de glans onder haar blik scheen te ver. doffen. Daarna vroeg zy naar de prys van het mantelpak, dat zy in de etalage gezien had, hoorde dat het te duur was, koos een ander, een zachtbruin, en nam op aanraden van de verkoopster een iets 'Ichter getinte jumper. „Kleren, die u altyd kunt dragen, da me. Het is werkeiyk practischer neutrale kleuren te kiezen, wanneer de kleren zo lang mee moeten". „Morgen koop ik het rode mantelpak en overmorgen het groene", zei Miss Ranskill nadenkend, geheel onbewust, dat zy hardop gesproken had. Een paar opgetrokken wenkbrauwen waren het enige antwoord. Het stilzwij gen, dat volgde, werd verbroken door een meisje, dat de kousen kwam brengen. Twee minuten later bevond Miss Rans kill, nadat de verkoopster er met tegen zin in had berust, dat zij straks alles te- geiyk zou betalen, zich tussen de spiegels van een vierkant hokje. We zullen ons zelf niet meer herken nen, wanneer we ons helemaal in het nieuw hebben gestoken, denk je ook niet, Miss Ranskill? Ik koop 'n paasbest pak en draag het een maand lang elke Zon dag en als ik jou dan aan zie komen, zeg ik by mezelfWie is die chique dame? Ik durf wedden, dat ze van haar levens dagen nog nooit een vinger heeft uitge stoken. Nee maar, wat zullen we nou hebben? Dat is Miss Ranskill! Wie had dat kunnen denken! We zullen ons op een goeie dag eens fyn opknappen, reken maar! Dé bescheiden kleur van het mantel pak verhoogde het lei.blauw van haar ogen en voegde zich naar de door het zonlicht gebleekte strepen ln heur haar. tuic ptauircu als het enige, waarop een patiënte leeft de toekomst weer zo ongrijpbaar ver ls. Als zij weer moet liggen wachten op het geluk ze-Y éénmaal per dag naar het tollet te mogen. Tussen die meisjes gaan de zustere rond. De Zusters van Liefde en de weinige lekenverpleegstera, die hier een plaats hebben gevonden. Zy verzorgen, helpen en ondersteunen. Een van die zeven liefdewerken, die barmhartigheid vragen en verwerven. Maar zy zijn te weinig talryk en als straks het sanatorium inderdaad geheel is bezet, zal haar aantal ontoereikend zyn. Dan zal er weer een oproep uit gaan naar de Katholieke Vrouwelijke Jeugd van Nederland. Haar zal ƒ39. per maand, kost en inwoning worden geboden en daarvoor in ruil zal haar dienst worden gevraagd, alle dagen en met alle gevaren van dien. Zullen er weer weinigen zijn, die de oproep zullen beantwoorden? Maar weinig of niet. de Zusters van Liefde, die dit werk in Gcn- nep begonnen, zullen niet versagen. Zij versaagden niet in de moeilijkste oor logsdagen, niet in de eerste opbouw- phasen toen 160 man moesten delen van het eten, dat werd klaargemaakt in een gewone villakeuken en zy zullen dus ook niet. versagen straks als een groter aan tal patiënten meer werk en meer in spanning zullen vorderen. Zy houden vol, zoals alleen diegene volhoudt, die niet zichzelf maar de zie ke als middelpunt stelt. Daarom kan men er van overtuigd zyn. dat het ge heel nieuwe sanatorium, dat over enige jaren op een open terrein achter dit voorlopige móét verrijzen, zal verrijzen, ook al beraamt men op het ogenblik de kosten van sanatoriumbouw op f 15000. per bed. dit betekent voor dit sanatorium een slordige drie millioen gulden in to taal. Het werk van deze zusters is een plichtsbetrachting, waarvan men spreekt noch schrijft. Misschien omdat de Zus ters zelf niet beseffen hoe goed ze doen en de patiënten niet hoe goed aan haar gedaan wordt. Daardoor behouden die laatsten de frisheid, die gelooft in de beterschap. Daardoor zullen ze die ook verwerven. Daardoor en door de medi sche hulp en de zoele wind van de bos sen rond Rosmalen. De Zusters kunnen nog geld gebrui ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3