Sjahrir; Tijd genoeg voor onderhandelen C.-G. tegen militaire actie Rotterdam weer transito-haven voor Duitsland? RETOURVLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA ZONDER RADIO AAN BOORD BEVIN EN BIDAULT IN PARIJS BIJEEN i: Advies Comm.-Gen. te Den Haag Treinverkeer op Amerikaanse havens stilgelegd HA VENSTAKING IN AMSTERDAM BREIDT ZICH UIT Moord op de heide te Hilversum r Spoedig contact met Amerikanen te verwachten Ida Velthuyzen van Zanten heeft bijna alle gevechtsvliegtuigen gevlogen 'j i Tweemaal per week naar Berlijn R.K. Sportdag in het Feijenoord-stadion Tol hoofd en hart Geen publicatie Boswachter do*r nekschot gedood Examenvrees K.L.M.-stewardess werd pilote Overeenstemming inzake het plan-Marshall Prettig werk" WOENSDAG 18 JUNI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23875 „Alle mogelijkheden nog open" Schouten over Indië r' Nieuwe K.LJW.-vluchten --- ------- Het weer. HEEL JAAR ZIEKENGELD Uitkeringsduur verlengd ONMENSELIJK OPTREDEN Bewaakster van kamp Vught voor het Hof Toch gelukt! Eindelijk zelf vliegen Wat wij aan kennis winnen, boe ten wij vaak in aan gevoel ERNSTIG ONGELUK TE ZALTBOMMEL Eén dode en drie zwaar gewonden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimete. hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m >>oogte. De administratie behoudt zich~het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Sjahrir, die vanmorgen te Batavia is aangekomen, heeft op een perscon ferentie meegedeeld, dat er „geen reden voor oorlog" was in Indonesië. Hü zei, dat de republiek nog steeds bereid was door middel van voortge zette onderhandelingen te trachten tot een vreedzame regeling te komen. Hij stelde voor de onderhandelingen voort te zetten op basis van het Ne derlandse ultimatum van 27 Mei en de Indonesische tegenvoorstellen van S Juni, met het doel de kloof tussen beiden te overbruggen. „Ik zie niet in waarom de Nederlanders zo pessimistisch zijn, en daarom ben ik hierheen gekomen om de situatie zelf te bekijken," aldus Sjahrir Hij deelde mede, dat hij een ontmoeting zou hebben met de Britse consul-generaal, Mitcheson, op wiens verzoek hij naar Batavia was teruggekeerd en ook met vertegenwoor digers van andere buitenlandse regerin gen, onder wie vermoedelijk de Ameri kaanse consul-generaal, Walter Foote, ofschoon Sjahrir hem niet met name noemde. Hij zeide tenslotte, dat hij nog niet besloten had, of hij zich tot de Neder landse Commissie-Generaal zou wenden om rechtstreeks het Nederlandse stand punt over de Indonesische crisis te ver nemen. Wèl verklaarde hij: „Er is nog tijd genoeg voor onderhandelen". Inmiddels deelden Nederlandse woord voerders te Batavia aan A. P. mede, dat de Commissie-Generaal Donderdag een begin zou maken met het zenden naar Den Haag van omvangrijke adviezen over de toekomstige Nederlandse poli tiek ten aanzien van de crisis in Indo nesië. Zij voegden hieraan toe, dat aan vullende aanbevelingen van de regerin gen van Oost-Indonesië en West-Bomeo aan dat rapport toegevoegd zouden worden. De woordvoerders weigerden iets te zeggen over het besluit van de Commissie, maar van gewoonlijk goed ingelichte zijde werd voorspeld, dat de Commissie, hoewel zij zou zeggen, dat de Indonesische tegen voorstellen onaanvaardbaar waren, toch voor de een of andere diplo matieke oplossing van het probleem was en dus tegen militaire actie I Een hooggeplaatste Nederlandse woordvoerder verklaarde: „De pers blijft maar doorgaan met te praten over mi litaire actie. Er moet evenwel aan her innerd worden, dat arbitrage door een derde partij of een beroep op de Ver enigde Naties tot de eerste mogelijk heden blijft behoren." Uit andere bron nen in Batavia wordt vernomen, dat Engeland en de Ver. Staten voortduren de pressie uitoefenen, om een militair conflict in Zuid-Oost-Azië te voor komen. Een woordvoerder van de R- V. D. te Batavia heeft Dinsdagavond in zijn com- ■mentaar de huidige situatie besproken. Hy wees er op, dat de Nederlandse en Nederlands-Indische regering welbewust in progressieve koers gestuurd hebben en dat zij niet van plan zijn hiervan af te wijken. I „Alle mogelijkheden zijn nog open en men kan veilig aannemen, dat aan het gebruik van machtsmiddelen eerst in de laatste plaats gedacht kan worden", aldus genoemde woord voerder. De progressieve politiek van de Neder landse regering, welke perse ten uitvoer gebracht zal worden, wordt gebruskeerd door de republiek, die de Nederlandse regering wil dwingen tot een progressi viteit, welke tot een chaos leidt. Het advies der Commissie-Gene raal omtrent de republikeinse tegen- nota is hedenmorgen bij de regering te Den Haag binnengekomen. Naar het A.N.P. verneemt, hebben overeenkomstig eerdere berichten de regeringen van West-Bomeo en Indo nesia Timoer inderdaad nog afzonder lijke adviezen voor de Nederlandse re gering opgesteld. Een uittreksel uit deze adviezen heeft bereids de Nederlandse regering bereikt. Over de inhoud der ontvangen advie zen wordt ten departemente stilzwijgen betracht. Men deelde ons mede, dat de regering het in dit stadium niet raad zaam acht tot een of andere publicatie over te gaan. Commentaar leverende op berichten, dat Nederland had geprotesteerd bij de Egyptische regering tegen de erkenning door Egypte van de Indonesische repu bliek en het vriendschapsverdrag, heeft de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse zaken der Indonesische repu bliek, Salem. Dinsdag op een perscon ferentie te Cairo verklaard, dat indien Nederland werkelijk had geprotesteerd en gedreigd had zyn houding ten op zichte van Egypte te wijzigen, Egypte een souvereine staat was, die op een dergelijk protest kon antwoorden. De heer Schouten, leider der A.R.- Tweede Kamerfractie, sprak gisteravond op een vergadering van de Christelijk- Staatkundige Partij te Batavia over de huidige situatie. Hjj zeide o.m., dat naar de mening der Anti-Revolutionnairen en Chrjstelyk-Historischen van voortzetting der besprekingen slechts schadelijke, om niet te zeggen heilloze, gevolgen te ver wachten zijn. De republiek immers is on machtig en onwillig medewerking te verlenen aan een integrale uitvoering van Linggadjati. Over het advies zeide de heer Schouten, dat het ondenkbaar zou zijn, dat de Nederlands-Indische re gering en de Commissie-Generaal zou den adviseren tot iets, wat in strijd zou zijn met het slot van de Nederlandse nota van 27 Mei, en dat het evenmin denkbaar zou zijn, dat de slotalinea niet het standpunt van de Nederlandse re gering zou weergeven. Naar de mening van de heer Schouten ziet de republiek, gedragen door de revolutionnaire idee, Linggadjati als een obstakel en dat maakt haar ongeschikt voor het mede samenwerken aan de uitvoering van Linggadjati. „De regering behoort nu op grondslag van haar souvereiniteit te doen wat met de republiek niet mogelijk blijkt te verwezenlijken," aldus spr. Hy uitte de hoop, dat de regering een beslissing zal nemen in overeenstemming met de behoeften van deze tyd en met haar verantwoordelijkheid voor de volken van Indië voor ogen. Indien de regering tot dat beleid besluit, staan wij achter haar." Op dezelfde vergadering zeide de heer Bruins Slot in een bespreking van de resolutie van de Partyraad van de P. v. d. A.: „Op dit beslissende uur steekt een der partijen, waarop dit kabinet steunt, de kop in het zand, nu zij biyft aan dringen op een beleid, dat naar ieders mening hier onmogeiyk is en nu zij biyft vasthouden aan een politiek, die heeft gefaald." De heer Schouten onderschreef de rede van de heer Bruins Slot. Het leest van de Ommegang te Brussel. Een indrukwekkend detail uit de optocht vormden de vaandeldragers met hun gunstig bewerkte, kleurige vaandels De Amerikaanse spoorwegen hebben, ®*h te voorkomen dat de spoorwegwagons 'h de havens, waar thans gestaakt wordt, borden vastgehouden, besloten geen goe den meer naar de havens te vervoeren °ok de aanvoer van steenkolen en graan volledig worden stopgezet. Vermoedelijk zal een hoge functionaris *an de Amerikaanse regering een direct beroep op de zeelieden doen om schepen ?et belangrijke ladingen voor de op- 00 Uw en het herstel van Europa onge leid hun weg te laten gaan, indien de fcjaatseiyke zeeliedenstaking in Amerika al§eheei zou worden. Verleden jaar heeft J*1 soortgelijk geval zich voorgedaan, tydens een totale zeeliedenstaking schepen met toewyzingen van de UNRRA naar plaatsen mochten varen, waar hulp dringend nodig was. De Amerikaanse regering stelt alle po gingen in het werk om te voorkomen dat de staking algemeen wordt en tracht contact te leggen tussen werkgevers en stakers, wier aantal reeds 240.000 zou be dragen. Ongeveer 2000 schepen zullen daardoor worden vastgehouden. De Oostenrijkse kanselier, Leopold Figl, heeft de president van de vakbond van havenarbeiders telegrafisch ver zocht zün bemiddeling te verlenen, opdat de negen voedselschepen, die voor Oos- tenryic bestemd zijn, geladen kunnen worden en uit de haven van New York kunnen vertrekken. In het Roergebied wordt de voedseltoestand weer kritieker. Deze week zal geen vlees, groente of vet verstrekt worden. Voor de viswinkels verdringt zich thans jong en oud, om het rantsoen te verkrijgen Op gen Dinsdagmiddag door de E.V.C., afdelin^ transport, te Am sterdam gehouden vergadering werd met vrijwel algemene stemmen be- hesloten 1. dat in afwachting van een ant woord van de directie van de Scheepvaartvereniging Noord Don derdag een proteststaking van twee uur van alle bij de E.V.C. aange sloten havenarbeiders zal worden geproclameerd. 2. dat bij eventueel uitblijven van een bevredigend antwoord eèn lang- zaam-aan-staking zal worden be- «r Twee dames, die met hun kinderen aan het wandelen waren, deden gister middag omstreeks half twee een lugubere vondst op het zandpad tussen de Utrecht se weg en het Tienhoven kanaal in de gemeente Hilversum. Zij troffen een manspersoon aan, die dwars over het pad lag er» naar hun mening zwaar ge wond was. De dames begaven zich on middellijk naar de dichtstbij gelegen villa „Hoomeboeg" en stelden de bewo ners van hun ontdekking in kennis met als gevolg, dat de G.G.D. werd gewaar schuwd en ook de politie spoedig ter plaatse was. By een nader onderzoek werd weldra uitgemaakt, dat het hier de 58-jarige boswachter van het Goois Natuurreser vaat, Albert van der Schagt, betrof, wo nende Lorentzweg te Hilversum. De man bleek reeds enige uren overleden te zijn. Van der Schagt had ernstige ver wondingen opgedaan aan het ach- •terhoofd en al spoedig ontdijkte men, dat de doodsoorzaak was te wijten aan een schot met een vuurwapen, op korte afstand gelost. De kogel moet van achteren in de nek zijn gedrongen en aan de voor zijde het hoofd weer verlaten heb ben en werd op de plaats van het misdrijf, waar bloedsporen aanwezig De KX.M. zal, Ingaande 15 Juli, tweemaal per week retourvluchten tussen Amsterdam en Berlijn onder houden, aldus deelde dr. W. W, Huender, hoofd van de Nederlandse militaire missie in Berlijn, United Press mede. De vluchten worden mogelijk gemaakt, dartk zij een over eenkomst met de vier bezettende mogendheden. Vertegenwoordigers der K.L.M. zei den dat de nieuwe lyn tevens zal dienen om Beriyn in directe verbinding met Rio de Janeiro te brengen. In de toestemming aan<»de K.L.M. ziet men een teken voor de openstelling van Beriyn voor het internationale verkeer. waren, een halve decimeter diep in de grond, gevonden. De fiets van het slachtoffer lag langs het pad, enkele meters verder. Van der S. was jaren boswachter in deze streken, in dienst van verschillende particulieren, en sinds Augustus 1945 had hy zijn aan stelling bij het Goois Natuurreservaat. De man was enigszins doof en moest ge bruik maken van een gehoorapparaat. Het staat wel vast, dat hier een ern stig misdryf in het spel is, en de com missaris van politie te Hilversum doet een dringend beroep, speciaal op de twee bovengenoemde dames, en verder op ieder, die misschien in deze zaak ook maar de geringste inlichtingen kan ver schaffen, over eventuele personen die in de buurt gezien zijn, zich zo spoedig mogeiyk aan het recherchebureau Minis terlaan te vervoegen. By het inwinnen van nadere informa ties is het de politie gebleken, dat het slachtoffer van het misdryf des morgens om ongeveer half negen van huis is ge gaan. Het is niet onwaarschynlijk, dat v. d. S. in een bepaald opzicht het slacht, offer is geworden van zijn doofheid, zo dat hy misschien zijn aanrander niet heeft gehoord. Het kwam in de oorlogs jaren meerdere malen voor, dat ln de omgeving van de Hoorneboeg clandestien hout werd gekapt ea op een afstand van 25 meter hoorde van der S- dit niet. Een onderzoek, waarby gebruik werd gemaakt van een politiehond, mocht niet baten. Een leerling van de Zeevaart school te Delfzijl had met, examen vrees te kampen. Teneinde zeker te zijn van de uitslag van zijn examen, nam hij op een nacht uit de direc teurskamer de examenopgaven mee en schreef deze over, waarna hjj de gezegelde enveloppe, die hij aan de onderkant had opengesneden, des ochtends weer op haar plaats depo neerde. De inbraak werd al spoedig ontdekt. De betreffende leerling werd aangehouden en op transport naar Groningen gesteld.. i gonnen. De reeds uitgebroken staking onder de ongeveer 1500 losse havenarbeiders wordt intussen voortgezet. Alhoewel men veilig kan aannemen, dat de inzet ook van dit conflict weer is de erken ning van de E.V.C., tracht men van de zijde der Eenheidsvakcentrale de in williging van drie eisen te forceren: onmiddellijke invoering van een nacht toeslag. toekenning van een loontoeslag van 8 pet. en het vaststellen van een werkweek van* Maandag tot Zaterdag 6 uur. Naar wij vernemen heeft dë staking tot op heden geen invloed op het ver trek der schepen. Alie boten, die Dins dag uit Amsterdam volgens schema moesten vertrekken, zijn vertrokken. In verband met de staking in de ha- Ven deelt de Scheepvaartvereniging Noord ons mede. dat zij het vertrouwen heeft, dat na de kort geleden bereikte verbetering in de arbeidsverhoudingen, de arbeiders zich niet blijvend zullen laten opjagen door overwegingen van politieke aard, die slechts de goede gang van zaken in de haven en het daarmede gepaarde eigen en algemeen belang kunnen benadelen. De arbeiders kunnen hun wensen steeds door de kern van de S.HB. kenbaar maken. Het contact tus sen de directie der SE.B. en het bestuur der Scheepvaartvereniging Noord is zo nauw, dat alle verlangens, welke door de S.H.B.-kem naar voren worden ge bracht, door de Scheepvaartvereniging Noord ernstig worden behandeld. Generaal Clay, de opperbevelheb ber van de Amerikaanse zone in Duitsland, heeft Dinsdag het Ameri kaanse departement van Buitenland se Zaken meegedeeld, dat hjj gereed is onderhandelingen aan te knopen met de Nederlandse en Belgische re geringen over een overeenkomst, waanjoor een aantal Amerikaanse verzendingen voor Duitsland bestemd, Weer een oorlogswond in het land van Maas en Waal genezen. De bekende schutsluis te St. Andries, die de verbinding vormde tussen Maas en Waal werd door de oor logshandelingen zwaar beschadigd, zodat de schepen de sluis niet meer kimden pas- seren en de grote omweg over Lobith moesten maken. De geheel herstelde sluts *3 thans weer in gebruik genomen. De eerste schepen varen, rui te zijn geschut, de sluis weer uit over Rotterdam en Antwerpen zou den warden geleid. Men verwacht, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken en het departement van Oorlog generaal Clay binnen 24 uur zullen verzoeken zo spoedig mogelijk ver tegenwoordigers naar Den Haag en Brussel te zenden. Op deze conferentie zal men trachten het Amerikaanse besluit, om deze havens, in plaats van Bremen en Hamburg, te gebruiken voor enkele verzendingen, in de juiste bewoordingen vast te leggen. De Nederlandse en Belgische regerin gen hebben aangeboden alle extra-uit gaven te bekostigen, die voortvloeien uit het gebruik van hun havens voor der gelijke verzendingen. Functionarissen van de Amerikaanse regering hopen, dat de overeenkomst bin nen enkele weken haar beslag zal krij gen. De overeenkomst zou neerkomen op het omschakelen van verzendingen van 150.000 a 200.000 ton naar Rotterdam en Antwerpen. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met vooral ie de avond en nacht regenbuien, ge paard gaande met onweer. Matige wind uit Zuid-Westelijke richtingen Lagere temperaturen dan vandaag. Zon 4.1S—21.03, maan 4.25—22.20. BU de Tweede Kanier is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet en der Invaliditeitswet, waarmee verlen ging van de uitkeringsduur van het zie kengeld van een half jaar tot een jaar wordt beoogd. Verwacht wordt, dat met een premie verhoging van ongeveer 12 t)Ct. van het thans voor de Ziektewet geldende premie tarief de kosten van de onderhavige ver betering zullen kunnen worden gedekt Deze maatregel brengt nog een viertal gunstige gevolgen met zich mede Met de voorgestelde regeling wordt be reikt, dat de "verplichte Ziekenfondsver zekering van de arbeider ook tijdens diens ziekte over een vol Jaar kan voortduren- hetgeen mede van belang is voor zijn ge zinsleden, die eventueel op grond van zijn verzekering indirect verzekerd zijn. Voorts behoudt de arbeider over de de gen. waarover hij ziekengeld krachtens de Ziektewet ontvangt, tevens aanspraak op kinderbijslag ingevolge de kinderbijslag wet, indien hij ook overigens aan de be palingen van die wet voldoet. Aangezien vervolgens, zoals vermeld, ge durende de tijd. dat ziekengeld ingevolge de Ziektewet wordt uitgekeerd, de verze kering krachtens die wet blijft bestaan, behoudt de echtgenote van de arbeider eventueel ook gedurende die tijd recht op kraamgeld. Voorgesteld wordt verder, de verjarings termijn op zes maanden te brengen. Tevens wordt hiermede de verjaringstermijn van t recht op kraamgeld op een half jaar ge bracht hetgeen met het oog op de vry veelvuldig voorkomende te late aanvra gen in verband met onbekendheid met de wettelijke bepalingen eveneens gewenst is. Om te voorkomen, dat de thans voor gestelde verlenging van de uitkerinesduiir van het ziekengeld eerst over een half jaar na haar inwerkingtreding effect sor teert. zal de wijziging odk voor de lonende gevallen van toepassing worden verklaard. Mr. Deelen hield voor het Bijzon, der Gerechtshof te 's-Hertogenbosch een fel requisitoir, waarin hij zijn af schuw uitte over de misdragingen van Jenneke vail Rijnsbergen uit Vught, die bewaakster was geweest in het kamp Vught en als zodanig onmenselijk was opgetreden tegen, over de Joodse vrouwen, die zij moest bewaken. zy had de gevangenen getrapt en ge slagen en niet zelden liet zy de vrouwen urenlang op appèl staan in de stromen de regen. Zelfs de lijken kon zy niet met rust laten. Als zij deze op haar weg pas. seerde, schopte zij ze en sleurde zij ze op zy. Gisteren had deze beruchte be. waakster zich voor het Hof te verant woorden, waarbij men niet de indruk kreeg, dat zy zich iets van haar rech. ters aantrok. Uiterlijk onbewogen liet zij de striemende aanklacht van de Procu reur-Fiscaal over zich heengaan, die haar voor altyd uit de samenleving wilde bannen en derhalve levenslange gevan genisstraf eiste. Uitspraak over 14 dagen (Van onze speciale verslaggever) T x 7 ie in lf)39 wel eens een rondleiding op Schiphol heeft meegemaakt, 1/1/ kon hier of daar in een hangar een meisje aantreffen in een blauwe overall, ingespannen kijkend bij reparaties aan de machines. Dit meisje was de stewardess Ida Velthuyzen van Zanten, die het 't prettigst vond, op deze wijze haar vrije tijd door te brengen. Sedert die tijd. heeft datzelfde meisje 40.000 km. als pilote op haar naam staan en maakte ze met passagiers een retourvlucht naar Zuia-Afrika in een twee-motorige Aerovan, 13.000 km. zonder radio aan booord; een prestatie, die niet alleen in het aan vrouwelijke piloten arme Nederland, maar ook in het buitenland opgang maakte! K.L.M.-pik>ten volgde ze de opleiding voor navigator. Inmiddels beraamde ze met Trix Ter- windt de tegenwoordige hoofd-ste- wardess, die in de oorlog als parachu- tiste boven ons land werd neergelaten en door de S.D. gearresteerd plannen om naar Engeland uit te wijken. Twee maal trachtte ze met een marinesloep van Kykduin uit we8 te komen, maar dit mislukte. De boot werd lp beslag genomen, doch allen konden ontkomen. 99 Het is opmerkelijk, hoe weinig zij voldoet aan de voorstelling, die men zich maakt van een vrouw met stalen zenuwen, die vrijwel alle ge vechtsvliegtuigen heeft gevlogen en voor 'n tochtje naar een ander wereld deel als enige bemanning" haar hand niet omdraait! In het buitenhuis in Bennebroek, waar ze sedert haar terug komst uit Engeland met haar broer en schoonzuster woont, is ze een prettige gastvrouw, uiterst kalm, maar het is niet gemakkelijk, haar over zichzelf aan het praten te krijgen, want ze is zeer bescheiden. „Vroeger heb ik niet aan vliegen ge dacht", zegt ze, en het Is alsof ze zich dat nu pas realiseert. „Dat kwam, toen ik een paar jaar vóór de oorlog mijn broer ln Amerika ging bezoeken. De reislust kreeg mij te pakken en ik trok in myn eentje verder naar China, Japan, Indo-China, Siam, alles zo goedkoop mogelyk; waar het kon, ging ik het binnenland ln." Intussen had ze by de K.L.M. gesol liciteerd, maar vóór ze daar dn 1939) stewardess werd, leerde ze in Engeland zweefvliegen en haalde er het brevet motorvliegen. Stewardess was ze maar kort want de oorlog brak uit. Met de Toen trok ze Ln 1942 de stoute schoenen aan en wandelde, zonder papieren en met weinig geld de Bel gische grens over. Per trein via Frankrijk bereikte ze Zwitserland, w%ar ze onmiddellijk in een kloos ter werd geïnterneerd! Een hall jaar moest ze wachten op haar ver gunning om verder te reizen, maar „je ontmoette er telkens weer ken nissen, veel uit de vliegerij, die weg gekomen waren en op een goede dag arriveerde Trix, die kort na my op dezelfde manier uit Neder land was gegaan." Eindeiyk kreeg ze haar Spaanse visum en, na een oponthoud van zes weken in Madrid, kon ze doorreizen naar Lissabon, waar ze een oude be kende terugzag: de K.L.M.-vlieger Tepas in de oorlog omgekomen die haar naar Londen vloog. „De eerste, die ik daar in de politieke quarantaine mocht spreken, was Par- mentier, en ik kon hem bedanken voor de prachtige wyze, waarop hy Trix en my heeft geholpen om uit Zwitserland verder te komen.'' „Trix arriveerde iets later in Enge land» en ging in opleiding voor parachu- tiste, ik kwam bij een regeringsbureau, waar ik foto.copieën moest maken." Het bloed kruipt waar het niet gaan kan.Ida wilde vliegen. In haar vrije tyd werkte ze reeds als instructrice bij het A. T. C- (Air Training Corps), dat jonge vliegers opleidde en in '43 werd ze pilote by de A. T A. (Air Transport Auxiliary). Ze moest alle soorten militaire toe stellen behalve de zwaarste bommen werpers overvliegen van de fabrieken naar de Engelse vliegvelden, of terugha len, wanneer ze moesten worden voor zien van een nieuwe uitvinding, byv. ra dar. By de A. T. A. waren, naast een groot aantal vliegers, een honderdtal vrouwelyke piloten in dienst onder wie Poolse, Amerikaanse en zelfs een Chi leense. „Wjj vonden het werk heerlijk. Het schijnt dat de mannelijke collega's de vrouwen eerst niet voor „vol" aanzagen, maar in mijn tijd was dat al niet meer zo. We deden dan ook minstens evenveel, zo niet meer werk dan de mannen". Na de bevrijding werd ze pilote bij een luchttaxi-onderneming, waarvan er in Engeland vele bestaan. Voor dit bedrijf maakte ze ook de vlucht naar Zuid_Afri- ka met zeven passagiers, en ze vloog er nog een half jaar met passagiers tussen Rhodesia en Kaapstad. Maar ze verlangde naar Nederland. Op 18 Mei maakte ze op het vliegfeest op Ypenburg, deel uit van het winnend team van de N. L. S. „En nu?" „Ik biyf vliegen. Misschien by het taxibedryf van Frits Diepen op Ypen. burg." Succes Ida, we zullen zeker nog wel eens van je horen! Dinsdagmiddag is de Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin per vliegtuig in Parijs aangekomen om daar met zijn Franse collega George Bidault besprekingen te voeren over het plan-Marshall en de wederopbouw van Europa. Bij zyn aankomst op het vliegveld Le Bourget by Parys verklaarde Bevin dat hy niet zo zeer naar Frankrijk is gekomen om politieke geschillen te be spreken dan wel om te onderzoeken, welke stappen noodzakelyk zijn voor het economisch herstel van Europa. Bevin verklaarde, dat de millioenen op dit continent, die tengevolge van de oorlog en de invasie hebben geleden, recht heb ben op een behoorlyke levensstandaard en dat dit geen uitstel gedoogt. Op de vraag, of alle landen van Zondag 19 Augustus zal geheel ln het teken staan van de katholieke actie op sportgebied, wanneer in het Feijenoord- stadion te Rotterdam een R. K. sportdag wordt gehouden, waarvan de organisatie is opgedragen aan de Rotterdamse Ka tholieke Sport Vereniging „Spartaan'. Ongeveer twee duizend medewerkers en medewerksters van R. K. sportclubs, zul len aan deze unieke dag luister byzetten. De sportdag zal worden geopend met een H. Mis die om tien uur wordt opge dragen door deken Niekel; deze zal ook de predicatie houden. Scholae cantorum en andere groepen koorzangers zullen de plechtigheden met gezang opluisteren. Na de H. Mis is er een uur pauze, daarna volgt de Intocht met muziek en vlaggen van de deelnemers en deelneem sters. Er zal deskundige voorlichting zijn bij een aantrekkelijk programma van turndemonstraties en hockey en ook een voetbalwedstrijd zal uiteraard niet ont breken. Het slot bestaat uit een apotheose in de vorm van een Krulsvictorle. Tijdens deze apotheose wordt een kort woord ge sproken. waarna de aanwezigen gezameu lijk het Christus regnat zullen zingen. Omstreeks vyf uur. zal deze sportdae, waarvoor dezelfde prijzen gelden als voor de normale competitiewedstrijden ln het Feijenoord-stadion. ten einde zijn. Europa deel zouden hebben aan het plan van Marshall, glimlachte Bevin, terwyl hij op overtuigende toon zei: „Ik hoop het". Bevin en Bidault hebben Dinsdag de gehele avond tot na middernacht ge confereerd over bet Amerikaanse kan bod van hulp aan Europa, dat Marshall onlangs heeft gedaan. Een woordvoerder van de Britse am bassade te Parijs verklaarde, dat het reeds van het begin der besprekingen duidelijk is gebleken, dat er een grote mate van overeenstemming heerst. Men neemt aan, dat de besprekingen een algemeen karakter hebben. Er is nog geen definitieve beslissing genomen over het Franse voorstel om vier speciale commissies op te richten voor het bespreken van steenkool- en staalvervoer en de landbouw. Evenmin kwam men tot een beslissing ten aanzien van de vraag welke landen van Europa in het eerste stadium by de „planning'' der Europese economie zul len worden betrokken. Alberto Tarchinani, de Italiaanse ambassadeur te Washington, heeft offi cieel aan William Clayton, de Ameri kaanse onderminister voor economische aangelegenheden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, meegedeeld, dat Italië zyn volledige steun zal verlenen aan het plan van Marshall om in Euro pa met vereende krachten tot econo misch herstel te komen. Een zeer noodlottig ongeluk geschied de dezer dagen bij werkzaamheden aan de spoorbrug te Zaltbommel. Op een stelling, welke onder de brug hing. be vonden zich zes schilders. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het gevaarte plotseling naar beneden gestort, waar door de werklieden van zeventien meter hoogte terecht kwamen op het mate riaal der oude brug. dat op de uiter waard lag. De dertigjarige Van Does burg uit Neerynen. vader van vier kin deren, was op slag dood. Dri<> anderen werden zwaar en twee licht gewond. De slachtoffers zyn naar Den Bosch en Utrecht overgebracht Men vreest voor het leven van een der zwaargewonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1