Wijziging in de structuur van het Triniteitslyceum Britten protesteren tegen Russische verwijten Na één jaar reeds keuze tussen H.B.S. en gymnasium Sport uit Haarlem en omgeving SPORTWEEK 1947 Kalkoenenteelt in de Bollenstreek SPORT ■WEEK! AGENDA De vrijwillige brandweer HCC BOEKT FRAAIE OVERWINNING Het drama in de Wijker- meerpolder Politieke delinquenten in Hollandia Ugaat met vacantie Belangstelling voor plan-Marshall WOENSDAG 18 JUNI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Voor- en nadelen Betere gymnasium-opleiding „SANCTA MARIA" Examens KA.B. Kring West i - DISTRIBUTIENIEUWS INCASSO-DIENST IN HET ZILVER Nieuw gebouw toegezegd „De Sierkan" heft détail- verkoop op F aillissementen Ged. Staten gaan etrmee accoord Orgelbespeling Uitspraken Tribunaal ZANDVOORT Ontslagen Waterpolo Kring Haarlem Haarl. R.K. Dam- genootschap Nieuws van de sportclubs Uitbreiding van H.B.C. Cricketprogramma ondanks regen grotendeels afgewerkt HVGB wint van AZ Redding van kleine kwekers Ernstige mishandeling van man en vrouw Civiele procedure Driessen- Goudriaan Ir. Driessen veroordeeld NEDERL. LANDBOUWERS NAAR CANADA Berucht Duitser in arrest HEEMSTEDE J. G. J. v. d. HORST t Europese samenwerking in studie Schepen met repatriërenden in ons land Voetbal wereldbeker 1949 Burgerlijke Stand VERDEELDE MARKT^ Voor jongens kent ons land in hoofdzaak twee richtingen van middelbaar en voorbereidend ho ger Onderwijs: de Hogere Burgerschool en het Gymnasium, beide in de hoogste klassen gedifferentieerd in een A- en B.opleiding. Van deze beide school typen was de Hogere Burgerschool, de stichting van Thorbecke, oorspronke lijk bedoeld als afsluitend, als direct opleidend voor de maatschappij. Aller, lei onderwij s-herzieningen gedurende de laatste dertig, veertig jaren hebben er echter toe geleid, dat ook de Hogere Burgerschool voor velen een instituut werd van voorbereidend hoger Onder, wijs, één van de wegen die leiden naar de Universiteit. Zo is de HBS langza merhand voor een gedeelte op één lijn gesteld met het Gymnasium, dat van den beginne af een voorbereiding be doelde te zijn voer verdere hogere of universitaire studie. Uiteraard zal het in vele gevallen moeilijk zijn onmiddellijk na de lagere- schooljaren een beslissing te nemen ten aanzien van de vraag, of een jongen la ter universitaire studies zal maken of niet, terwijl ook in het geval, dat men hiervan vrijwel zeker is, een keuze tussen de Gymnasium en HBS.opleiding niet steeds eenvoudig zal zijn. Met het oog daarop heeft men sinds ruim dertig jaren naar wegen gezocht, die het mogelijk maken deze beslissing enigen tijd uit te stellen. Hierom ging men er toe over de beide genoemde onderwijsinrichtingen te verenigen in één school-type: het Ly eeum. Op een Lyceum namelijk volgen alle leerlingen in de aanvang gedurende een bepaald aantal Jaren hetzelfde leer. program. Op de meeste Lycea omvat deze periode de eerste twee leerjaren. Na de tweede klas wordt de leerling voor de keuze gesteld, of hij verder de gymna sium- of de HBS-afdeling wil- Het voordeel van deze wijze van or ganisatie is in de eerste plaats, dat de keuze tussen beide richtingen meer ge motiveerd kan zijn doordat de aanleg en de capaciteiten van den leerling thans, na twee jaren, met meer zekerheid be oordeeld kunnen worden. Hier komt bij dat in vele gevallen nu ook meer bekend zal zijn, in welke richting de Idealen van den jongen georiënteerd zijn, zodat ook uit dien hoofde de keuze van stu dierichting gemakkelijker zal worden. Er zijn evenwel ook bezwaren. Deze kunnen wellicht niet beter duidelijk ge maakt worden dan door de vraag te stellen: welk program dient men te vol gen in de eerste leerjaren, waarin nog geen differentiatie van studierichting wordt toegepast? Met andere woorden: hoe moet het leerplan van de Onder bouw worden ingericht? Het zal duidelijk zijn. dat men hier bij de keuze heeft uit twee mogelijkhe den: men volgt gedurende de eerste twee jaren ófwel het programma van de Ho gere Burgerschool, ófwel het programma van het Gymnasium; dit laatste met enige wijzigingen. Beide mogelijkheden zijn in practijk gebracht. Men kan zelfs in het alge meen zeggen, dat het merendeel van de niet-katholieke scholen in de Onderbouw het HBSJeerplan volgt, terwijl de meeste katholieke Lycea in de Onder bouw het Gymnasium-programma heb ben ingevoerd (de z.g. Onderbouw met Latijn). Het Triniteitslyceum volgt sinds nu bijna 25 jaren de eerstgenoemde metho de: de Onderbouw-jaren zijn ingericht volgens het leerplan van de Hogere Burgerschool. Men is indertijd hiertoe overgegaan o.a. op grond van de erva ring, dat het onderwijs in het Latijn gedurende de Onderbouwjaren op grote moeilijkheden stootte, doordat het me rendeel der leerlingen tevoren wist een maal de HBS-richting te zullen kiezen en daardoor geneigd was het alsdan aflopende vak Latijn grotelijks te ver waarlozen. De* toenmaals gekozen opbouw van het Triniteitslyceum heeft echter ook zijn grote bezwaren. Men is namelijk ge noodzaakt het zesjarige programma van de klassieke talen, Latijn en Grieks, te verdelen over vier leerjaren. Dit heeft allereerst tot gevolg, dat in de gymna sium-klassen een onevenredig groot aantal lesuren aan deze beide vakken dient te worden besteed; een situatie, die niet bevorderlijk is voor de belang stelling van de leerlingen voor deze vakken. Daar komt Wj. dat het gecon centreerde programma min of meer be lemmerend blijkt te werken voor het rustig bezinken van de bejiandelde 'eer stofin het algemeen moet het tempo te hoog worden opgevoerd, zodat met name de minder begaafde leerlingen niet in staat zijn het besprokene rustig te verwerken. Het blykt trouwens voor een groot aantal leerlingen ook een te zware taak tn de derde lc'asse zowel met Latijn als met Grieks te moeten beginnen. Het gevolg van een en ander is, naar onze mening, geweest dat de gymna sium-afdeling vaD het Lyceum zwaar der werd dan misschien noodzakelijk is. zodat voor middelmatig begaafden, die een gymnasium zouden kunnen volgen, deze gymnasium-afdeling van het Ly ceum afgesloten bleef, terwijl meerderen die deze richting kozen, na één of twee jaren genoodzaakt waren over te gaan naar de H-BB.-afdeling. Reeds lang hebben we dan ook naar weêen gezocht, die een oplossing voor deze bezwaren zouden kunnen geven. Het leek ons niet gewenst, om de bovenge noemde bezwaren, over te gaan tot een Onderbouw met Latijn- Naar onze me. ning komt dan de gunstiger positie van de Gymnasium-afdeling ten nadele van de toekomstige HBS-ers. Na rijp beraad hebben we daarom be slo.en met ingang van de volgende, de zes en twintigste cursus van ons Lyceum, de Onderbouw te maken tot een éénjarige, zodat in het vervolg de keuze tussen de HBS-afdeling en het Gymnasium gedaan zal moeten worden na de eerste klas. Hierdoor wordt dus de definitieve keu. ze van studierichting met een jaar ver vroegd. hetgeen ongetwijfeld in sommige gevallen een bezwaar zal zijn. We zijn /- De Rector van het Triniteitsly ceum, pater dr. Modestus van Straaten O.E.S-A., vraagt in bij gaand artikel de aandacht voor een zeer belangrijk onderwerp, dat talrijke ouders zal interesse ren en dat een radicale wijziging van de lyceumstructuur aankon digt. v evenwel van mening, dat in veruit de mees.e gevallen na één jaar met vol doende zekerheid en genoegzaam veilig deze keuze gedaan zal kunnen worden, zodat o-i. om dit bezwaar de werkelijk grote voordelen voor de gymnasium-afde ling niet mogen worden prijs gegeven. Deze voordelen immers springen in het oog. In de eerste plaats kan het totaal aantal lesuren In de klassieke talen voortaan worden verdeeld over vijf leerjaren, zodat de afzonderlijke klassen een minder geconeentreérd leerplan kun nen krijgen. Vervolgens zullen thans de gymnasiasten in de tweede klas begin nen met Latijn, terwijl het onderwijs in het Grieks pas in de derde klas zal aan vangen. Het Triniteitslyceum krijgt dus met ingang van de cursus 1947-'48 een één jarige" Onderbouw. We hopen met deze beslissing de belangen van onze leerlin gen het best behartigd te hebben en te vens te hebben medegewerkt aan het leggen van een betere basis voor een werkelijk humanistische opvoeding in de goede zin van het woord. Triniteitslyceum Dr- Modestus van Straaten OESA Rector. Voor het eindexamen M.M.S. aan het R. K. Lyceum voor Meisjes ,,Sancta Ma ria" aan de Dreef zijn geslaagd de dames: Th. M. A J. van Baar, M. R. Th. van Beers, W. J. Berendonk, Th. N. J. A. v. d. Bergh, J. M. Th. v. der Ham, P. A. M. Th. Heymans, J. J. S. Kranendfjk, Th. M. Lindner, A. v. Schie, P. L. C. Thorborg te Haarlem; A. C. C. Franke, Th. M. Th. M. Klippers te Overveen, E. M. M. Uiten- daal te Bloemendaal; M. I. M. Francken te Aerdenhout; M. H. Peeperkom te Heemstede; C. P. v. d. Reep te Hillegom; J. H. P. M. van der Veld te Lisse en A M. J. Th. Djjkzeul te Zqndvoort. Voor het linnennaaien B slaagden alle candidaten van de R. K. Vakschool „St. Veronica", Spaame 89, Haarlem: Tiny Bank, Ina de Koning, Truus Burghout, Anny Postma, Riek Turkenburg, Rie Blom, Martha v. Hooff, Diny Schouten, Mies Hennekam, To Sleper, Bep Corbée, Jo v. Egmond, Truus Bosma, Anny Evers, M. C. Zwaanenbeek. Aan de Rijkskweekschool zijn geslaagd de dames: E. Stringer, J. Weijgers, M. de Wit, M. Spaargaren en L. Engels. Van kring West van de Kath. Arbei dersbeweging kan gezegd worden, dat hij .zijn seizoen besloten heeft met twee prach tig geslaagde avonden. Voor de tweede avond waren ook uitgenodigd de Ka- jotters van de Kathedrale parochie. In het bijzonder werd welkom geheten de heer A. Boilerman. De R.K. Toneelvereniging „St. Gene- sius" bracht voor het voetlicht „De Ty- ran," toneelspel in drie bedrijven naar het Engels door Bob Bertina. Voor dilet tantenwerk werd er goed gespeeld, vooral door Miss Porter (Miep van Oostrom). Voor „Thuisfront" werd nog een col lecte gehouden, welke opbracht f 44,33. Zaterdag 6 Sept. zal te Haarlem een Academie voor voortgezet economisch onderwijs worden geopend, waarvan de lessen 16 Sept. zullen beginnen. Belang stellenden kunnen inlichtingen inwin nen bij de secretaris der stichting, Heem- steedse Dreef 64 te Heemstede. Bioscopen: Rembrandt: De vreemdeling (18 j.). Cinema-Palace: Along came Jones (14 j). Luxor: Wereld zonder zonde (18 j.). Frans Hals: Moor,j in de studio (18 City: Gekke toeristen (alle leeft.) Spaame-theaterStraatzanger-miUionnair 118 j.), 230. 7 en 9.15 u. ApothekenDe avonddiensten worden tot 21 Juni waargenomen door: Th. A Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef 11596. Grijseels en Van Hees, L. Veerstr. 19, tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Fr Halsplein, tel. 11180. Heemstede: Heemsteedse Apotheek Bin nenweg 98, tel. 28197. Aerdenhout-apo- theek, Zandv.laan 164, tel. 26772. Zieken vervoer: fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Beide dag en nacht. Frans Hals-Museum: Kunst zij ons doel, dagelijks 105 u. (t.m. 6 Juli). Donderdag 19 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 u. Donderdag 19 Juni: Haarlem: Schoenenbonnen letters S tot en met V. Heemstede: Schoenbonnen letters N tot en met R van 24.30 uur. Santpoort: Schoenbonnen alle letters van 912 uur. Een van Haarlems meestbelang rijke gemeentediensten, de Incasso- dienst, vierde Zondag 15 Juni zijn 25-jarig bestaan. Dinsdag werd ter gelegenheid van dit feit een officiële receptie gehouden in het kantoor aan de Jacobijnestraat, waarbij B. en W. van Haarlem, verscheidene autoriteiten en het gehele personeel van het bedrijf aanwezig waren. De directeur, de heer J. H. Borger, die het eerst het woord voerde, verwelkom de de aanwezigen en vertelde zijn audi torium op interessante wijze de voor naamste punten uit de levensloop van de Gemeentelijke Incasso-dienst. De heer Borger bedankte het personeel voor alles, wat het in de loop der jaren voor de dienst en de gemeente gepresteerd heeft. Wethouder mr. Schreurs, die namens het college van B. en W. sprak, bedank te op zijn beurt de directeur, de heer Borger, voor het vele werk, dat hij in zijn functie heeft verricht. Spr. wees er voorts op, dat de Incasso-dienst zeer slecht gehuisvest is, maar dat, zodra de omstandigheden gunstiger zouden wor den en de middelen daarvoor aanwezig waren, B. en W. er,voor zouden zorgen, da» de Incasso-dienst in een nieuw en modem gebouw zou worden onderge bracht. De heer J. StarréVeld sprak de aan wezigen namens het personeel toe en bracht naar voren, dat er onder de amb tenaren een hechte collegialiteit heerste, die, zoals hij zeide, aan de voortreffelijke leiding van de heer Borger te danken was. Hierna overhandigde de heer ln~ denbosch de directeur een enveloppe met inhoud. Tot slot werd in de hal een gedenk- ste« onthuld, waarbij de waarnemend- burgemeester, wethouder Geluk, de wens uitsprak, dat de steen spoedig naar een nieuw gebouw zou worden overge bracht. De directie van de melkinrichting „De Sierkan" zal haar détailverkoop ophef fen en de verschillende wijken zullen aan melkslijters worden overgedragen Personeelsleden van „De Sierkan" zul len hiervan echter niet de dupe worden, want de directie draagt zorg, dat allen in de melkhandel worden ondergebracht. De Haarlemse Rechtbank heeft Dins dag 17 Juni de navolgende faillissemen ten uitsgesproken: J. A. Vens, zaak drij vende onder de naam Kunstnijverheids- industrie „De Vlamboog", wonende te Wormerveer, Soendastraat no. 7. Curator Mr. M. D. Proper, advocaat en procureur te Haarlem, en J. Bley, wonende te Westzaan, Kerklaan no. 39. Curatrice mevr. Mr. E. A. J. Scheltema—Conradi. advocate en procureur te Haarlem. Rech- ter-commissaris in bovengenoemde fail lissementen is Mr. N. Reeling Brouwer. Men zal zioh herinneren, dat het com munistische raadslid mr. Proper bij Ged. Staten bezwaar had ingediend tegen de verordening, waarbij de vrijwillige brand weer in plaats van beroepspersoneel ge kozen werd. Hij meende, dat de Vastge stelde verordening in strijd zou zijn met het Koninklijk Besluit, dat voor de grote steden uitdrukkelijk een beroepsbrand weer decreteerde. Ged. Staten hebben echter geen aanleiding gevonden, het te- trokken raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Dit behoeft geen verwondering te baren, want de toenmalige burgemeester Reinalda had reeds carte blanche van de minister ont vangen, vooraleer hij de kwestie in de raad bracht. In de Grote6of St. Bavokerk te Haarlem zal Donderdag 19 Juni, des namiddags van 34 uur, George Robert het orgel bespelen. Het programma vermeldt: Fantasie D kl. t. en Variaties over „Est ce mars", J. P. Swes- linck; Puer nobis nascitur en Les Cloches, N. Lebègue; Noël, L. Cl. d'Aquin; Pastorale, César Franck op verzoek)Sonate da Chie- sa, Tema con variazioni, e finale, H. An- driessen. Hedenmorgen heeft het Haarlems Tri bunaal uitspraak gedaan in de zaak tegen K. G. J. te IJmuiden-Oost, die reeds in 1930 lid van de N.S.B. was. Hij zal tot 10 Augustus geïnterneerd blijven. A. de K. uit Santpoort is in Vrijheid gesteld, ontslagen zijnde uit de beide kiesrechten. De heer C. Schulz, wethouder van Sociale Zaken te Bloemendaal, zal 20 en 27 Juni geen spreekuur houden. De Haarlemse PT.T.-Toneelvereniging „Postaal Genoegen" geeft Zondag 22 Juni in de Stadsschouwburg een toneel avond, waarop het toneelspel In 4 bedrij ven van Anton Coolen, „De Vreemde ling" genaamd, zal worden opgevoerd. Na afloop der voorstelling is er gelegenheid tot dansen in de H.K.B. Donderdagavond 7 uur speelt op het D.W.S.-terrein te Amsterdam een Bel gisch tegen een Nederlands militair elf tal. De gasten zullen in de Koudenhorn- kazerne te Haarlem ondergebracht wor den. Bovendien staan er nog enkele uit stapjes op het programma: Woensdag avond gaan de Belgen naar het Frans Hals-theater, terwijl aan de gasten Don. derdag in Restaurant KieVer te Zand- voort thee wordt aangeboden. Dinsdag 1 Juli te 10.30 uur zal de Eerstaanwezend-Ingenieur der Genie te Haartem in het openbaar aanbesteden het doen van voorzieningen aan mili taire gebouwen en werken in Haarlem- Zuid. De minister van Binnenlandse Zaken heeft op grond van het Zuiveringsbe sluit 1945 met ingang van 5 Mei 1945 a an C, A. H. Gerke, wethouder te Zand- voort, ontslag uit zijn functie verleend. Reproductie van affiche voor Anjerdag 1947 Traditie getrouw opent ook de Sport week 1947 met een grote Sportoptocht op Donderdag 3 Juli, des avonds 7 uur. De route is als in 1946, de opstelling geschiedt op de Kleverlaan. Op de Grote Markt zal weer een vaandel- en vlaggendéfilé worden ge houden. De loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, heeft zich bereid verklaard van het bordes van het stadhuis de Sportweek 1947 officieel te openen. Als hoofdleider treedt op de heei J. W. Duyff; de heer Huib de Ru zal als aesthetisch adviseur medewer king verlenen. Reeds hebben ve le sportorganisaties zich voor deelne ming aangemeld Tot uiterlijk 20 Ju nl kunnen vereni gingen zich nog op geven bij het Secretariaat Afd. Lich. Opv. Stadhuis. Tussen 7 en 7.30 uur, dus vóór de op tocht de Grote Markt bereikt, zullen le den van het Volksdanscentrum „Haar lem" o. 1. v. H. J. v. d Wateren een volksdansdemonstratie geven op de Grote Markt. Na de afmars van de op tocht wordt het publiek in de gelegen heid gesteld, deel te nemen aan een volksdansbal Aan alle leden van het Volksdanscen trum „Haarlem" wordt verzocht daarbij hulp te verlenen. Het eerste zevental dames van D.W.R heeft gisteravond na een spannende wedstrijd met 31 het onderspit moeten delven tegen het sterke dameszevental var- „De Robben." Het tweede zevental dames van D.W.R. bracht het er beter ai. Met 4—3 werd 3KIOJUU 1 047 HAARLEM gewonnen van het tweede zevental van „De Robben". Voor de herencompetitie won D.W.R. 3 van Haarlem 3 met 62. Uitslagen van de in de waterpolocom- petitie Kring Haarlem gespeelde wed strijden. Aid dames: H.V.G.B. 2D.W.T. 3 3—0; Haarlem 2—V.Z.V. 2 4—0; I^.Z.V. 1—H.P.C. 2 0—4. Afd. meisjes: H.V.G.B.—D.W.T. 3—0 Afd. jongens: D.W.R.H.P.C. 60: Haarlem—H.V.G.B. 3—2; V.Z.V—D.W.R. 0—6; D.W.T—H.P.C. 6—0; D.W.T.- Haaxlem 06. Ie klasse: Haarlem 4V.Z.V. 3 01; P.S.V.H. 1—H.V.G.B. 4 2—2. 2e klasse: D.W.T. 3—H.P.C. 5 3—2 De uitslagen der gespeelde partijen voor de onderl. competitie luiden als volgt: P. Mul—M. Herben 1—1; J. Lucas A. Stijnman 2—0; Th. van Wort—A. Joosten 20; G. HesselmanJ. Koop man 20; G. KraakC. Mul 02. De R, K. Sportvereniging Leonidas biedt de meisjes boven de 17 jaar in Haarlem en omstreken de gelegenheid de handbalsport te beoefenen. Aanmelding kan gesohieden bij mej. A. Diependaal; Maraisstraat 22 of bij mej. R. de Vries, Jan/Gijzenkade 269. De Haarlemse race.club Excelsior hield een wedstrijd over 50 K.M., uitslag: 1. Bert Schell Jr. 2. Jan v. Maris. 3. Karei Neeft. 4. Jan Rijnevelt. 5. Keijzer. De poging om ook andere sporten on der de hoede van H. B. C. te brengen, Is met een tweede succes bekroond. Was het optreden van de toneelafdeling op de laatste feestavond een groot suc ces, thans Is de tweede onderafdeling, ad. de tafeltennisploeg Maandagavond met behoorlijk succes gestart. Al werden Zondag J-1- de cricketers Van tijd tot tijd door de regen van de velden gejaagd, alle eerste-klas-ontmoetlngen kon den toch tot een einde gebracht worden. De belangrijkste ontmoeting tussen HOC I en Rood en Wit, een klassieke wedstrijd, die sinds 1883 het jaar van instelling der eerste klasse elk jaar onafgebroken Is ge houden, is met grote meerderheid door de thuisclub gewonnen (203 voor 7 wickets te gen 95), al hadden de Haarlemmers het ge luk niet aan hun zijde, daar zij op een nat veld moesten fielden. Bij HHC I lieten Gal- lois met 38 en Van Manen met 63 schitte rend batten zien. Niettegenstaande het natte veld, was het fielden van Rood en Wit al leen al een gang naar de Van Hogenhouck- laan waard. Rood en Wit trof Sodderland in grootse vorm met de bal aan en tegen dit bowlen was geen enkele batsman, met uit zondering van v. Katwijk (30), bestand. Sodderland's cijfers: 8 voor 29 spreken een duidelijke taal om te kunnen afleiden, dat Rood en Wit een kansje op de overwinning gehad zou hebben. De „derby" te Amsterdam won VW met 74 runs (121 tegen ACC 47), waarbij Alders voor VW met de merkwaardige cijfers van 8 voor 8 voor de dag kwam. Haarlem verloor van Quick (N) met 6 wickets. In de Engels'man Rose hebben de Nijmegenaren een goede aanwinst gekregen Zondag J.l. bowlde hij tenminste 6 voor 16, in 23 overs, w.o. 12 maidens! Hermes-DVS kon nog maar Juist vaD Sparta op Spangen winnen (96101 voor 9) Het zwakspelende HBS leverde nog vrij goed werk door slechts met 44 runs van HCC U te verliezen. (155111). Het programma voor a.s. Zondag -luidt: PWVRA te Enschede: ACCSparta te Am sterdam; HBS—Rood en Wit en HCC II— HCC X, Den Haag: Hermes-DVS—VW te Schiedam en Quick—Excelsior te Nijmegen Het eerste zevental van HVGB speel de Dinsdag een waterpolowedstrijd tegen AZ. HVGB won met 5—3. Als alles goed gaat, zal Nederland zich. straks bijzonder op de kalkoenenteelt gaan toeleggen met het doel een gewild exportproduct te verkrijgen en tevens om d® kleine kwekers in de Bollenstreek, ,die slechts een klein inkomen hebben of zelfs financieel aan de grond zitten, een betere verdienste te waarborgen. De burgemeester van Voorhout heeft met de kleine kwekers van zijn gemeen te overlegd, wat in deze te doen staat en het gevolg van de besprekingen is, dat thans met officiële instanties een plan wordt uitgewerkt. Indien de minis ter een gewillig oor heeft voor de kal koenenteelt, zullen op korte termijn de kalkoenen, een belangrijk deel van het Engelse Kerstmaal, achter de Hollandse duinen voedsel pikken. Zoals reeds werd bericht, heeft gistermórgen te ongeveer 5 uur zekere B., bewoner van een der gemeente woningen aan de Wijkermeerweg, de bij hem inwonende jonge echtelieden d. K. met messteken zo ernstig wrwond, dat zij in het Rocd-Kruis- Ziekenhuis te Beverwijk moesten worden opgenomen. De aanleiding tot dit misdrijf was een radiotoestel van B., dat de 25-jarige vrouw van v. d. K. Zaterdag even had aangezet. Een vriend van B. had hem dit overgebracht en deze wond zich daar over zeer op. Er wai'en trouwens meer wrijvingen, die uiteindelijk tot gevolg hadden, dat B. gistermorgen de vrouw mishandelde, naar een mes greep en haar door steken in borst en rug zeer ernstig verwondde. Ook de echtgenoot van v. d. K. werd door de woesteling aan gevallen. Ook hij liep messteken op. In zeer ernstige toestand heeft men beiden naar het Rode-Kruisziekenhuis overge bracht. B. is later door de politie in de Nieuw- straat aangehouden. Zijn kleren zaten onder het bloed. B. staat niet zeer gunstig bekend, onder verdenking van lidmaat schap van de* S.S. heeft hij negen maan den vastgezeten, terwijl hij eerder twee jaar kreeg wegens het mishandelen van een oude man te Wormerveer. He^ vertrek met het ni.s. „Tarakan" 28 Mei van Amsterdam van 119 politieke delinquenten naar Hollandia (Nieuw- Guinea) heeft aanleiding gegeven tot verschillende onjuiste veronderstellin gen. zoals b.v. een eerste begin van kolo nisatie of emigratie. In verband hiermede deelt men ons van gezaghebbende zijde het volgende mede: Te Hollandia hebben de Amerikanen grote legervoorraden achtergelaten, welke de Nederlands-Indische regering heeft overgenomen. Deze voorraden, be staande uit een groot aantal machines, hefwerktuigen, voertuigen, tractoren, motoren, electrische licht- en koel installaties enz.'moeten worden gemaakt ten gebruike ter plaatse, waar behoefte aan die voorraden bestaat. Ter voorziening' in het tekort aan werkkrachten te Hollandia- heeft de Mi nister van Justitie goedgevonden, dat bij voorkeur technisch geschoolde po litieke delinquenten, aan wie de tribu nalen de maatregelen van internering hebben opgelegd, zich -vrijwillig voor het verrichten van arbeid te Hollandia op gaven op de volgende voorwaarden: Ze moeten zich verbinden voor twee jaar, waarna terugzending naar Neder land geschiedt. Gezinnen kunnen niet medegaan noch volgen; zij Ontvangen echter een rede lijke ondersteuning' gedurende de af wezigheid van het gezinshoofd. De werkkrachten genieten vrije kost en inwoning en een bescheiden maande lijks zakgeld. Zij worden bij hun vertrek voorwaardelijk in vrijheid gesteld, leven in Hollandia derhalve als vrije mensen, maar moeten zich onderwerpen aan be paalde maatregelen van tucht en orde. Bij goed gedrag gedurende hun werktijd in Hollandia worden zij na terugkeer in Nederland uiteraard niet meer geïnter neerd. Of na het thans vertrokken contin gent, n°g verdere uitzendingen zullen volgen, is nog niet bekend. De civiele rechtbank onder presidium van mr. C. Veen deed heden uitspraak in de civiele procedure, ingesteld door prof. dr. ir. J. Goudriaan, oud-presi dent-directeur der N. S., tegen ir. Ch. H. J. Driessen, hoofdingenieur der N.S., naar aanleiding van de brochure die deze, inmiddels gepensionneerd hoofd ingenieur heeft uitgegeven betreffende het beleid van prof. Goudriaan als pre sident-directeur der N. S. tijdens de bezetting, mr. Westerouwen van Meete- ren, advocaat van prof. Goudriaan, had een schadeloosstelling geëist voor een bedrag van ƒ25.000. De Rechtbank achtte een aantal pas sages in de brochure beledigend en ver oordeelde ir. Driessen tot een schade loosstelling van 2500.De proces kosten ten bedragen van f 865.komen éveneens ten laste van ir. Driessen. Het s.s. „Waterman", een Victory- schip, dat de regering indertijd heeft aangekocht en nu aan de Stichting Landverhuizing Nederland is afgestaan om ruim achthonderd Nederlandse emi granten naar Canada te vervoeren, is gistermiddag uit Rotterdam naar Montreal vertrokken. De emigranten, merendeels landbouwers, gaan naar Ca nada om daar een bedrijf op te zetten. Een groep van 43 studenten, afkomstig uit diverse universiteitssteden, maakt de reis mee om corveediensten te ver richten. In het Zuiden van ons land is aange houden de 33-jarige Duitser Anton Koul- lon „politisch Fürer", die tijdens de evacuatie van Wageningen in 1944-45 belast was met de bouw van stellingen. Hij zou een ware terreur uitgeoefend hebben op de arbeiders. Voorts wordt hij er van verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan ernstige mishandelingen, diefstal enz. Na eerst te Wageningen te zijn verhoord, is hjj in Arnhem opge sloten. We zaten op een bankje ergens langs de Zeeweg. De zon brand de aan de hemel, boven het asphalt van de grote rijweg danste de warmte en de helmbossen wuifden in do heerlijke zeewind. Dat bankje beviel ons niet, maar de strook, die tussen weg en duinen is vrij gelaten, is zo smal, dat men practisch tot de zee moet doorfietsen, wil men zich geheel in Gods vrije natuur voelen. Dat is .jammer voor ide wandelaars, want niet ieder kan de lange stijgende en dalende en wellicht de mooiste weg van het va derland te voet afleggen. We zaten dus op een bankje om wat uit te rusten. Eerst met het gezicht naar het asphalt, waarover auto's raasden eii talrijke militaire vrachtwagens rangeer den, heen en weer tuften, dikke olie- rookwolken achterlatend, die er meer voor voelden wat te blijven hangen dan naar hoger sferen op te stijgen. Toen draaiden we ons om en keken tegen prikkeldraad. Maar daarachter lag een panorama zo schoon en zo natuurlijk, dat we auto's en walm vergaten en ge noten om er weer minstens drie winter weken op te kunnen teren. „Zullen we onder het prikkeldraad doorkruipen?" vroeg m'n gezelschap. Ongetwijfeld zal deze vraag ook duizen den malen in concentratiekampen ge steld zijn. En alsof onze gedachten pa rallel liepen maakten we tegelijk een opmerking over die afschuwelijke draden met die venijnige punten, waaraan we zulke ellendige herinneringen hebben. „Ze hadden toch wel een meter of vijftien kunnen vrijgeven," merkte ik op „Zou het publiek dat waard zijn?" Maar het Nederlandse volk bestaat toch niet uit vandalen? Zouden ze vijf tien meter duinstrook in een paar zo mermaanden kunnen vernielen? Nemen we aan, dat het niet het geval is, dan is er maar één conclusie, n.l. dat de over heid of de grondeigenaren harten van prikkeldraad hebben, als wijlen Blonde Mientje. Ziet u wel. dat die afrasterin gen oorlogsherinneringen ophalen? We hebben ons weer naar de weg toe gekeerd. naar de militaire auto's. Boze overpeinzingen op deze stralende mid dag. Waarom doet men ons dat. aan? De stand is nu: HVGB 1 2 2 4 11—4 AZ 1 3 2 1 4 11—9 DWR 1 2 1 1 2 7—6 De Robben 1 1 1 0 2—4 Nereus 1 2 2 0 3-11 Na een langdurige ziekte is overleden de heer J. G. J. v. d. Horst, die niet alleen als was-industrieel, maar ook als oud-voorzitter van H. B. C. veel en goed werk gedaan heeft. Met de heer v. d. Horst is niet alleen een goed huisvader heengegaan, maar ook een-man die zich grote verdiensten voor de katholiek® sport heeft verworven en onder wiens doelbewuste en krachtige leiding H B. O. een bloeiperiode In het langjarige be staan van een der oudste katholieke sportverenigingen in den lande door maakte. Ook in de diocesane katholieke sportbeweging was Zijn stem van invloed en vooral de jeugd in de katholieke sport had zijn grote belangstelling. en mèt U nog vele andgre abonné's op ons blad. En U wilt evenals die andere abonné's graag Uw lijfblad blijven lezen op Uw vacantie-adres Dat kanMaar mogen wij U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra tie rekening te houden? Ie. Geef minstens 5 dagen van te voren op, wanneer U vertrekt en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres. 2e. Weet U nog niet wanneer U terug komt, bericht ons dit dan tijdig zodra U dit wél bekend is. 3e. Indien U weekabonné bent, betaal dan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo veel maal het weekabonnementsgeld vooruit, als U weken afwezig bent. Mogen wij op Uw medewerking rekenen? Wij wensen U een prettige vacantie toe! Administratie NIEUWE HAARL. CRT. Sir Maw'ce Peterson, de Britse am bassadeur te Moskou, heeft instructie ontvangen een nader onderhoud aan te vragen met Molotof en hem een memo randum te overhandigen over het Britse standpunt ten aanzien van het optreden der Sovjet-Unie in de recente Hongaarse regeringscrisis. Van betrouwbare zijde verluidt, dat in dit memorandum de door Molotof vroeger naar voren gebrachte bewerin gen in krachtige bewoordingen van de hand worden gewezen. Peterson heeft order ontvangen er nogmaals op te wijzen, dat Groot-Brfittannië ten volste recht 'had, inlichtingen te vragen, op grond van de richtlijnen voor de gealli eerde bestuursraad. Ferene Nagy heeft tijdens een pers conferentie te Washington verklaard, dat hij binnen de perken der wet iedere mogelijkheid te baat zou nemen om de huidige toestand in Hongarije te wij zigen. Nagy weigerde bijzonderheden omtrent zijn plan te onthullen, doch zeide, dat hij contact zou opnemen met functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. „Ik Van officiële zijde wordt medege deeld: De Nederlandse regering heeft met zeer grote belangstelling en waar dering kennis genomen van de door de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken op 5 Juni j.l. te Cam bridge Massachusetts afgelegde ver klaring over de gezondmaking, waar voor verdere Amerikaanse hulp on misbaar is, van de economische efi financiële toestand van Europa, welke een onmisbaar onderdeel vormt van een gezonde wereld-economie en con solidatie van vreedzame verhoudingen. Nederland streeft er te zamen met België en Luxemburg reeds geruime tijd naar, om in Europa economische verhoudingen te scheppen, die zich aan de hedendaagse omstandigheden aanpassen, welk streven deze landen blijkens hun Tolunie in daden trachten om te zetten. Bovendien zijn zij be reid ten bate van de gezondmaking van Europa elke andere suggestie in overweging te nemen De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Europese samenwer king reeds in studie, zoals blijkt nlt het memorandum over Duitsland van 14 Januari j.l. Op betrekkelijk korte termyn hoopt de Nederlandse rege ring het resultaat van die studie niet alleen aan alle Europese landen, maar met name ook aan de Ameri- t, kaanse regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Washington heeft het State Department in kennis gesteld van dit standpunt en van het bovenvermelde voornemen. Te vens doet de Nederlandse regering hier van mededeling aan alle Europese re geringen. De regeringen van België en Luxem burg hebben na overleg met de Neder landse regering het State Department van een overeenkomstig standpunt doen blijken. Vrijdag a.s. zullen te Amsterdam twee schepen met repatriërenden uit Indië aankomen. Het zijn de „Talisse" met 98 personen aan boord en de ,,Nieuw- Holland" met 1017 naar het vaderland terugkerende landgenoten. Belde sche pen worden Donderdagavond in IJmui- den verwacht en zullen Vrijdagochtend, te Amsterdam debarkeren. wil de woordvoerder zijn van een volk zonder stem om de wereld op de hoogte te stellen van wat er in Hongarije en andere Centraal-Europese landen gaan de is," aldus Nagy. Op de vraag, of hij een regering in ballingschap wilde sa menstellen, antwoordde hij: Daarover kan ik nog geen verklaring afleggen, omdat ik slechts enkele dagen hier ben." De premier van de Hongaarse coalitie regering, Lajos Dinnyes, verklaarde gis teren dat zijn partij, de kleine boeren, nooit zou toestemmen in verkiezingen zonder afzonderlijke partij lijsten of in een kieswet, waarbij het kiesrecht zou worden beperkt. Deze verklaring staat tegenover die van de sociaal-democratische minister van Justitie, Ris, die heeft medegedeeld dat de nieuwe kieswet tenminste 300.000 Hongaarse kiezers zou uitsluiten. Het F.I.F.A.-comité heeft inzake de organisatie van het wereldkampioen schap 1949 te Londen vergaderd en be sloten de Braziliaanse voetbalbond te verzoeken speciale luchtverkeersfacilitei- ten te verschaffen voor ploegen van deelnemende landen in Juni 1949 in Bra zilië. Alle landen, die lid zijn van de F.I.F.A-, zullen een dezer dagen een invitatie tot deelneming aan genoemde wedstrijden ontvangen. Ondertrouwd: W. J. A. Lauer en Kohier. Ondertrouwd: 17 Juni P. K. Keizer en E. H. W. Gart. Gehuwd: 17 Juni H. A. v. Meurs en H. v. Zanten. Geboren: T. de Boer-de Rook, z: A. M. Verburg-Heeres, z; H. Weber-Jacobs z; M. J. S. Rotteveel-Wassenaar, z; L. v. Meeleren-v. Wijlen, z; S. v. Deursen- Hagebout, z; J. G. Kist-v. Zonneveld, z; C. Bast-Weber, z; C. M. M. Com- missaris-Spieringê, z; A. Kolk-Lang broek, z; J. H. Bosman-Glerum. z; A. J. M. G. v. Gorkum-Grootes, d; J. J' v. Putten-Appelman, d; H. M. Peetoom" Joosten, d; M, J. Kaptein-v. d. Zijden, d;G. w'. M!. v. Dijk-v. Buuren, d; W. M. Westmaas-v. Leeuwen, d; A. A. E. Coc- coris-Dekkers, d; M. Boerebach-v. d- Brink, d; J. C. Niesen-Barens. ,d; B- Breebaart-Heijdeman, d. Geboren: 15 Juni G. SprokholtStrir ker z; 14 Juni J. Luiten—d. Bens z; Juni M. J. H. Rutte—Schiedler z; Juni J. RingersMoser z; 17 Juni M. c' Fortgensv. Beeleri d; 17 Juni J. Han' zonv. h. Nederend d; 16 Juni A. G- Tintelen—Dokkum d; 17 Juni E. B' Wassenaar—Hinlopen d; 17 Juni Klein—'Wésbonk d; 14 Juni L. J. AP»11 Sebas d. Overleden: J. v. d. Stad-KorstanJA 74 j., Hazepaterslaan; A. M, A. v. Lu nenburg 62 j„ Gr. Houtstraat; T. d Vries-de Jong, 67 j„ Colensostraat; R; M Wijkhuizen, 1 m„ Z. Brouwerstraat" K. A. de Waal Malefijt-Watzema, 55 J-' Pijlslaan; J. Griekspoor-Vastenh°u 78 j., Hyacintenlaan; J. P. Engel Gasthuisstraat; P. M. G. v. d. Leed 73 j., Hazepaterslaan. 71 Overleden: 16 Juni O. A. Schagen, j.. Byzantiumstraat; 16 Juni J. G. d. Horst, 48 j„ Kamperlaan; 16 Junl Geljon—Minnaar, 50 j-, Kamperiaah, Juni T. J. v. d. Waarden, 80 j-, 143 perlaan. Amsterdam, 17 Juni l94^aJj De voorgestelde schadeloosstelling a3a de houders van aandelen Neaei Bank in de vorm van 2% pet. inschri) grootboek kan over het algemeen ongunstig genoemd worden. MAe0. De meeste actieve fondsen open» Koef daag niet geanimeerd en boekten verliezen van enkele procenten. ^e^ Unilever bood op gunstige «"na c»- wachtingen, men spreekt van a melijk goed weerstand. t algL In de vrije markt werden °t'cr meen de geleden koersverliezen enigszins ingehaald*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2