Kantoorbediende nam vele mensen bij de neus Militair beleid Mei 1940 zal worden onderzocht K rui r PO N w HET DOMEIN DER VROUW WARME JASJES Groenten- Varia BATIK-INDUSTRIE HERLEEFT 3-e V.koam Goedgelovige ging grif in op zijn fantastische praatjes Ook het M.G. in het enquête-voorstel opgenomen I E" Aftfeg ).&u§xL Jeugdbeweging KILLE DAGEN N te duur ijs In Zuid-Willemsvaart lag drie ton munitie Winkeliers aan rand van de afgrond L Ldie terugkeerde WOENSDAG 18 JUNI 1947 PAGINA 3 „Voor het goede doel" ==3 L de en In plaats van jus Tomatensaus 30 JUNI ANJERDAG Met de arrestatie van de 25-jarige Haagse kantoorbediende J. H. V. heeft de Rotterdamse politie een oplichter en een fantast in handen gekregen, 't Was tijdens een verjaars- fuifje, dat een kennis van een poli tieman vol trots vertelde, dat hij voor het eerst van zijn leven een jonkheer in zijn auto had gehad, „een fijne vent, en zo doodgewoon." Hij had hem geholpen op adressen in Rotterdam en Den Haag een oude luitenantsuniform te halen, be stemd voor een luit, wiens goede uniform bij een auto-ongeval „in de soep gereden" was. De politieman vond het een vreemd geval, omdat er toch wel aan een nieuwe uniform te komen is. Het kwam tot in formeren aan het opgegeven adres en daar bleek, dat men de „jonkheer" die ook een officiersuniform droeg honderd pop geleend had. Dit was het begin van de draad, die vervolgens leidde naar het hotel, waar mijnheer gelogeerd had. Hij bleek er met schuld vertrokken te zijn. Een dame, die enkele dagen later aan dat hotel de bagage van V. kwam ha len, bleek de echtgenote te zijn. Ze werd voor onderzoek meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waar even la ter ook V. verscheen, die hoog van de toren begon te blazen. Een nader onderzoek deed vermoeden, dat de man zich na de bevrijding hoofdzakelijk met inlichtingen hed bezig gehouden. In het concentratie kamp- „Wöbeling," waar hij enige tijd had doorgebracht, had hij zich reeds voor meer uitgegeven dan hij was. Hij liet zich doorgaan voor een dominees zoontje en ging, om zijn bewering ge loofwaardig te doen schijnen, voor in ge bed, maar ondertussen zou hij zijn me degevangenen op velerlei manieren be stolen hebben. In Juli 1945 meldde hij zich by de B. S. in een dorp in de Achterhoek, waar hij fantastische belevenissen uit het concentratiekamp vertelde en een lezing hield in tegenwoordigheid van de notabelen van het dorp, ty- dens welke hij beweerde de enige man te zijn, die wist waar de slachtoffers uit zijn kamp begraven lagen. Graag zou hy een auto willen hebben, om verschillende familieleden van de t slachtoffers te bezoeken. Die auto werd hem welwillend voor een week afgestaan, waarna hij inderdaad verschillende mensen bezocht en en met verhalen, die van a tot z gelogen waren, van streek bracht. Na zijn reis had hij zich min of meer onmogelijk gemaakt en da^ hii echter niet zonder de commandant van de plaatselijke B. S. een prachtige verklaring te hebben afgetroggeld, waar in stond, dat hij destijds wegens zeer gevaarlijk en belangrijk illegaal werk door de Duitsers was weggevoerd en waarin ledereen verzocht werd hem alle mogelijke steun te verlenen. Met behulp van gestolen blanco formulieren stelde hij daarna zelf een verklaring op, waarin* de burgemeesters'in Twenthe hem grote De prijs van consumptieijs is reeds het vorig jaar bepaald op 10 cent voor een normale hoeveelheid ,va9 gram. Nu het verbruik aanzienlijk is toegenomen hebben veel verkopers zie niet ontzien, hun prijzen onredelijk op te drijven Talrijke klachten zijn reeds bij de prijscontróle binnengekomen over buitensporig hoge prijzen, die in gelegenheden ln Scheveningen en an dere ontspanningsoorden worden ge vraagd. Het is te verwachten, dat krachtig zal worden ingegrepen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zijn hier en daar bij 'de controle, die zich ook tot andere consumptie-artikelen uitstrekt, reeds strenge maatregelen toegepast. dank betuigden voor het vele belangrijke werk, dat hij verricht had. Het zetten van een valse handtekening bleek voor hem een koud kunst je. Ook stal bij een diploma voor oud-leden van de N.B.S., vulde dit zelf in en hing het thuis in een lijstje op. Later toog hij op audiëntie bij hooggeplaatste personen, die hem op hun beurt weer van aanbevelingsbrieven, nu echte, voorzagen. Hoe de gearresteerde te werk ging, blijkt nog uit het volgende. Zoals men weet bestaat er een Stichting „Puttfens Jeugd", die zidh ten doel stelt de kinde ren van de omgekomen mannen van dat dorp onder haar bescherming te ne men. Op een dag stapte V. naar een drukkerij in Den Haag en bestelde daar 40.000 briefformulieren voor deze Stich ting. Met de zes proefdrukken, die hij kreeg, ging hij nu manoeuvreren. En kele brieven schreef hij aan zichzelf en ondertekende die met „kapitein J. Bleus", een gefingeerde naam. In deze brieven verzocht hij zichzelf ook thans weer, evenals het vorige jaar, zijn medewer king te verlenen bij het organiseren van bijeenkomsten ten bate van Puttens Jeugd. Met de brieven in zijn zak ging hij naar grote sigaren- en sigarettenfa- brieken en distilleerderijen en kreeg overal „voor het goede doel" wat los. Dat goede doel waszijn eigen portemon- naie. Uit alles blijkt, dat de Rotterdamse politie een zeer goede vangst heeft ge daan. De hulpverleningsdienst afdeling H te Venlo heeft onder auspiciën van de Rijkswaterstaat Zondag de Zuidwillems vaart van munitie gezuiverd. Speciaal tussen Hëeswijk en 's-Hertogenbosch lag er een grote hoeveelheid munitie op de bodem van het kanaal, die er door de Duitsers bij hun overijlde vlucht is ingeworpen. In de nacht van Zaterdag op Zondag, toen de scheepvaart stil lag, is het betreffende kanaalgedeelte afge tapt, waarna de mannen der Venlosche afdeling Zondagmorgen vroeg aan het werk zijn gegaan. Met als resultaat, dat ruim drie ton munitie kon worden ver zameld. Deze munitie bestaat voorname lijk uit geweer- en mitrailleurmunitie, welke door genoemde dienst verder on schadelijk zal worden gemaakt. Te Enschede is een protestvergade ring gehouden van kruideniers en gros siers uit Overijsel en de Gelderse Ach terhoek, waarbij ook vertegenwoordigers uitandere delen des lands aanwezig waren. Het protest ging tegen de prijs politiek der regering welke, zoals ver schillende sprekers opmerkten, de oor mak is, dat honderden winkeliers aan de rand van de afgrond staan. Namens de vakgroep Detailhandel Kruideniers waren werd aan de vergadering mede gedeeld, dat de volgende week Donder dag de minister van Economische Za ken een deputatie zal ontvangen. De grieven van de winkeliers zullen aan de minister worden voorgelegd, terwijl tevens aan de minister zal worden ver zocht de bruto-winstmarge op 20 pCt. te stellen. De vergadering nam een motie aan, waarin, gezien de noodtoestand, wordt aangedrongen op steun van de regering. Uit de tekst van het voorstel van de heer Van der Goes van Naters tot het houden van een enquête naar de gebeurtenissen, verband houdende met de. Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten te Londen, blijkt, dat in het bijzonder wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar: Het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en onmiddellijk daarvoor. De wijze, waarop in de minis terraad het besluit tot het overbrengen van de zetel der regering naar het bui tenland is tot stand gekomen en de daaraan gegeven uitvoering. De opvat tingen, die er bij deze kabinetten en hun leden bestonden ten aanzien van de voortzetting van de oorlog en de Ne derlandse deelneming daaraan. Het aftreden van jhr. mr. D. 3. de Geer als minister van Algemene Zaken en van Financiën en als voorzitter van de raad van ministers. De aan jhr. de Geer verstrekte opdracht voor een reis naar Nederlands-Indië en het falen daarin, alsmede de wijze, waarop hij naar Nederland heeft kunnen terug keren. De verbindingen met het bezette Ne derlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten. Het contact met en de politiek ten aan zien van de verzetsbeweging in Neder land en het beleid ten aanzien van de organisatie der Nederlandse en binnen landse strijdkrachten. Tevens de voor bereiding van de organisatie van het bestuur na de bevrijding, onder andere het M. G. Het financiële beleid in Londen, daar onder begrepen het aankoopbeleid. De vertegenwoordiging van Nederland in het buitenland en de behartigng der Nederlandse belangen aldaar. De mate waarin en de wjjze waarop de hulpverlening aan Nederlandse krijgsge vangenen en civiele gedetineerden heeft plaats gevonden. Het Indonesische .beleid in Londen, in het bijzonder teil aanzien van de recru- tering en opleiding der troepen. De moeilijkheden, welke zich in deze kabinetten hebben voorgedaan, voor zover ven invloed op de regeringspolitiek. in het bijzonder de aan leden van die kabinetten verleende ontslagen. Het voorstel vermeldt verder degenen, die als getuigen of deskundigen zouden kunnen worden gehoord. De in te stellen commissie van onderzoek, aldus verder hft voorstel, zal kunnen bestaan uit zeven leden, vertegenwoordigende de in de Ka mer aanwezige politieke stromingen. De termijn, waarbinnen bet onderzoek dient te zijn afgelopen, zal bepaald kunnen worden op een Jaar na de benoeming* der commissie. In de memorie van toelichting op zjjn voorstel herinnert de heer Van der Goes van Naters er o.m. aan, dat de Kamer nimmer de gelegenheid heeft gehad, van de uitgeweken regering inlichtingen te ver krijgen naar de politieke en militaire ge beurtenissen, verband houdende met de Duitse invasie en het militair en civiele beleid daarna. Onder de punten, waarin het Londen- se beleid tot twijfel aanleiding heeft ge geven, noemt de 'voorsteller o.m.: De organisatie van het Militair Gezag en de verhouding van dit gezag tot de Nederlandse regering enerzijds en het ge allieerd opperbevel anderzijds. Wat betreft de vraag* Of voor het be doelde onderzoek een parlementaire en quête noodzakelijk is. wijst de voorsteller er op. dat het memorandum van oud- minister-president Gerbrandy een per soonlijke getuigenis geworden is, waar te genover dadelijk andere feiten en andere waarderingen van feiten zijn gesteld, ter wijl onlangs in het proces-De Geer de grote gewenstheid is gebleken van een ob jectief alzijdig onderzoek, vanuit algemeen staatkundig gezichtspunt. =3 Twaalf jaar ging hef goed Milton Reynolds tussen twee polen Strijd om een paardetram Een koe als mannetjes putter - „Welkom Thuis" voor Churchill. Twaalf jaar had mijnheer Smedley uit Manchester Zondags voor zijn vrouw gekookt en twaalf jaar was het goed gegaan. Tot Zondag 15 Juni 1947. Of mijnheer Smedley de voor gaande nacht niet goed geslapen had, of met zijn gedachten afwezig was, ver meldt het verhaal niet, maar in plaats van bloem of iets dergelijks gebruikte hjj D.D.T., dat over het algemeen voor andere doeleinden gebruikt wordt. De gastheer proefde wel iets en een gast meende ook een vreemde smaak gewaar te worden. Maar zij zeiden dit vanzelf sprekend eerst, toen zij zich ziek gmgen voelen en na twee uur naar het zieken huis gebracht moesten worden. Het is goed afgelopen. Het moet werkelijk on gedierte zijn, dat door D.D.T. onscha delijk gemaakt kan worden. Miltan Reynolds, de pennenfabri- kant, die in April enige dagen reclame voor zichzelf en zijn producten maakte door een recordvlucht om de wereld te maken, is van gedach ten veranderd. Zijn ondanks alle bra- vour, enigszins timide uitgesproken woorden, dat hij van zijn leven geen tweede dergelijke tocht zou maken, heb ben hun kracht al weer verloren. Hij loopt nu zelfs met nog grotere plannen rond. Strooide hij vorige keer zijn pen nen boven de vliegvelden van Parijs en Tokio uit, de komende maal zal hij de Noord- en Zuidpool zelf opzoeken om zijn gaven uit te werpen. Hij gaat van Noord naar Zuid vliegen en zal daarbij één sprong van 6000 mijl trachten te maken, n.l. van Nieuw-Zeeland over de Zuidpool naar Argentinië. Het stuk van de tocht, dat over Siberië zal lopen, brengt de nodige moeilijkheden mee, daar de Russen nog geen toestemming hebben gegeven over hun in geheimzin- wisheid gehulde gebieden te vliegen. n Engeland wonen niet alleen vele mensen, die gehécht zijn aan witte pruiken en ganzeveren, er zijn er ook, die op de paardentram gesteld zijn. Dat ondervonden de duizenden, die naar de motorraces op het eiland Man gingen en in hun hotels overlast hadden van ijverige eilandbewoners, die petities voorlegden voor het behoud van de paardentram, die volgens een besluit van de gemeenteraad gedoemd zijn in September aanstaande te verdwijnen. Men moet zeggen, dat dit hobbelende, zich voortsjokkende vervoermiddel het nog knap lang uitgehouden heeft. Maai de moderne ideeën hebben nu ook op het eiland hun invloed doen gelden en de modernen vinden het té gek in een tijd, die men de atomische noemt, nog oaardentrams te handhaven. Strijdt men in Engeland om de paardentram, in Argentinië ver oorzaakte een koe een treinongeluk door zich op de spoorbaan neer te zet ten en er rustig te blijven zitten, toen een sneltrein naderde. Het gevolg was groter dan men van een doodgewone koe zou verwachten. Zij moet een man netjesputter zijn geweest, want de loco motief werd uit de rails gelicht, de wa gens ontspoorden, 20 personen werden gedood en 46 gewond. en onverbiddelijke automatische deur heeft eerst op een Engels station, vervolgens in twee Engelse huizen en twee Engelse harten kort stondig verdriet veroorzaakt. De deur sloot zich op het moment, dat William Brown in de trein stapte voor zijn hu welijksreis en zijn vrouw nog op het perron stond. De trein vertrok, de brui degom vertrok, maar de bruid bleef achter. In tranen. In plaats dat zij wachtte tot de bruidegom weer terug de man veronderstelde, dat zij met een andere trein naar het besproken hotel aan de zee was gegaan. De politie moest er aan te pas komen om bruid en brui degom weer gelukkig te verenigen. Liggend op een draagbaar, het hoofd door zes kussens gesteund, met brede glimlach en de sigaar als gewoonlijk tussen de lippen, aldus werd Winston Churchill gisteren in zijn woning in Londen binnengedragen na terugkeer uit het ziekenhuis, waar hij aan ©en breuk geopereerd werd. Deze hulpeloosheid beviel hem niets; aan werklieden, die aan de bouw van een huis bezig waren; hief hij als gewoon lijk de hand voor het V-teken, even in- haerent met Churchill als zijn sigaar. Aan de deur stond mevrouw Chur chill haar man op te wachten met een „Welkom thuis", maar voor de secreta ressen, die zijn oorlogsmemoires moeten opnemen, is de vacantie weer afgelopen. Reeds voor de oorlog von den we hier in Nederland talrijke bloeiende jeugd bewegingen. De Katholieke jeugd was georganiseerd in ver. schillende Katholieke verenigin gen en bonden. We hadden toen reeds verkenners en gid sen, Kruisvaarders en graal- meisjes, K.J.V.-sters en K.J.M.- sters en zo wanen er nog veel meer. Na de oorlog werd de Katho lieke jeugdbeweging opnieuw georganiseerd en op verlangen van het Hoogwaardig Episco paat werd voor de Katholieke jongens de verkennerij, voor de Katholieke meisjes de gidsen- beweging de organisatie. De ar beidende mannelijke jeugd ver enigde zich in de K.A.J. Zo kreeg iedere groep haar eigen vereniging. Dit is goed en gewenst. Wij zullen de laatste zijn om het grote nut van goe de jeugdverenigingen te ontken nen. In deze tijd van maat schappelijke ontwrichting zijn ze niet alleen zeer nuttig, ze zijn zelfs dringend nodig- Het is noodzakelijk, dat onze jeugd goede jeugdverenigingen heeft, waar zij niet alleen komt voor spel en vermaak, maar waar de leden ook gevormd en geschoold worden tot goede burgers en principiële Katholieke mannen en vrouwen. Vooral voor de oudere meisjes en jongens, die op hun werk vaak in contact komen met mensen van andere politieke en godsdienstige over tuiging, is het nodig, dat zij vast in hun schoenen staan. Daarom is het gewenst, dat de jeugdbe weging, naast de verzorging van de godsdienstige en zedelij ke vorming, ook grote aandacht besteedt aan de staatkundige en maatschappelijke voorlich ting. Ieder, die enig begrip heeft van de zorgen, die communisten en socialisten besteden aan de scholing van hun jeugd, zal het met ons eens zijn, dat alleen reeds uit het oogpunt van zelf verdediging aan de maatschap pelijke en staatkundige vorming van de Katholieke jongeren de uiterste zorg moet worden be steed. Nu zal men ons misschien te genwerpen, dat de staatkundige vorming in de politieke organi satie thuis hoort en niet in de jeugdbeweging. Wij geven at gaarne toe, maar wij willen thans op deze aangelegenheid niet ingaan. Deze plaats leent zich hier ook minder voor. Gedwongen door de toestand, neemt de Katholiej^g jeugdbe weging ook vaak de plaats van het gezin in, wat ze zeker ook niet behoort te doen. Vader en moeder zijn de aan gewezen opvoeders van de kin deren, maar in ontzaglijk veel gevallen moet de jeugdbeweging deze taak geheel of gedeeltelijk overnemen, omdat de ouders te kort schieten. En maar al te veel ouders accepteren deze plaatsvervangers te gemakkelijk. Natuurlijk, het is gemakkelijk wanneer men een zware taak van zich kan afschuiven, maar het is niet juist en zeker ook niet verantwoord. God stelde de ouders aan als de natuurlijke opvoeders van het kind. Helaas bleken maar al te veel ouders niet meer tegen deze taak opge wassen. Was er geen goede jeugdbeweging geweest om de kinderen op te vangen, dan zou het er voor velen treurig hebben uitgezien. Maar nu bespeuren we bij talrijke ouders de neiging om de zaak een beetje te gaan omdraaien. Ze proberen zoveel mogelijk af te schuiven op de jeugdbeweging. Die heeft im mers de zorg voor de jeugd! Het is erg genoeg, dat de opvattin gen en gedragingen van veel ouders het nodig maakten, dat de jeugdbeweging een deel van de taak der ouders overnam, maar laten de ouders wel be denken, dat zelfs de beste jeugd organisatie hen niet van hun verplichtingen als opvoeders van hun kinderen kan ontslaan. Zomerhoedjes mogen gerust iets zonnigs hebben. Wat dunkt van de twee modelletjes, die deze dame in haar hand houdt? Ze zijn wel snoezig, maar' alleen geschikt voor volop zonnig weer. Voor het Nederlandse klimaat is het hoedje, dat de juffrouw draagt, meer geschikt. De bol is van vilt, de grote rand van fijn stro „Wie in dit land oud wil wor den, mag wel van ijzer en staal zijn," hoorde ik onlangs iemand opmerken, toen op de afmatten de hitte van enige weken gele den een bijna winterse kou volgde. Zo erg is het nu ook weer niet, want dan zouden er in Nederland heel wat stalen mannen en vrouwen rondlopen, maar wel moeten we hier met onze kleding steeds op plotselin ge weersveranderingen bedacht zijn. De regenjas is in ons kli maat nog steeds het meest on ontbeerlijke kledingstuk, want zelfs op een stralende zomerdag kunnen we plotseling door een regenbui overvallen worden. Verder kunnen we ook nooit ge noeg wollen jasjes, truitjes en slipovers hebben in onze kleer kast. Als we uittrekken voor een fietstocht of een wandeling, kap het soms wat later op de dag plotseling kil worden. Op een zomerdag is het in een zonloze kamer of kantoor dikwijls nog vrij fris. De fleurige zomerjurk. voor Een stukje boter, een stukje ui 2 a 3 eetlepels tomaten puree of 2 it 3 verse tomaten, l. water, 2 bouillonblokjes, 20 gr. maizena, zout, peper. Smelt het stukje boter, voeg er de gewassen en ge snipperde ui bij en laat deze ongeveer-5 minuten zachtjes fruitenDoe er dan de toma tenpuree of in plakjes gesne den verse tomaat bij en laat alles samen nog ongeveer 5 minuten fruiten. Giet er ver. volgens het water bij en laat de massa onder af en toe roe ren langzaam aan de kook komen. Bind de jus met de aangemengde maizena, laat de bouillon-blokjes er in op lossen en maak ze met zout en peper op smaak. Dit zomerjurkje is gemaakt van gebloemde katoen. De vierkante hals is weer in de mode geko men. De vleugelmouwtjes, die evenals het schootje geschulpt zijn, staan aardig en zeer vrou welijk, De strikjes op de schou ders en in de taille geven het japonnetje iets zeer jeugdigs die we dan aan hebben, verliest aan charme, doordat we ons ril lerig voelen. Dan is een jasje een uitkomstbrenger. Het is daarom niet te verwonderen, dat deze jasjes steeds groter po pulariteit verwerven. De man telpakjes kwamen steeds meer in trek en meer en meer werd het gebruikelijk, het korte jasje in huis aan te houden of ook wel afzonderlijk te dragen op een fleurige jurk. Naast deze mantelpakjes waren ook altijd de zelfgebreide en tricotjasjes erg gewild. Die hadden boven dien nog het grote voordeel, dat ze gemakkelijk overal mee heen genomen konden worden. In een grote tas nam je het mee naar zee of bos. In een fietstas kon je het stoppen zonder gevaar voor kreuken, want zuiver wol len gebreide stof kreukt niet. Ook pullovers en slipovers zijn een heerlijke aanvulling van onze garderobe. Een beetje sleetse japonnen en blousjes lijken nog wat aardig wanneer we de ongerechtigheden op vlot te wijze camoufleren met een aardige zelfgebreide slipover .Veel dames van tegenwoordig heb ben, helaas, het handwerken verleerd. Breien is echter juist de laatste jaren weer wat popu lairder geworden. Bijna iedere vrouw is wel in staat zelf een jasje of truitje te breien, zeker als ze een beetje hulp krijgt. Zo nu en dan is er in de winkels wel weer wol te koop. Profiteert er van, dames, want op deze wijze bent u heel wat voordeli ger uit dan dat u gemaakt moet kopen. Op het gebied san jasjes is er echter ook een nieuwe streving merkbaar: ze worden langer en wijder. Parijs houdt zich nog veelal aan de langere, maar pas. sende jasjes, die de taille accen tueren. Amerika, de sportieve, brengt een .geheel ander genre. De Amerikaanse „sweaters" zyn lang en wyd. In goed Nederlands noemen we dat slobberig, maar in Amerika is het thans hyper modem. De jeugd vooral neemt Een zeer sportief deux-pieces voor de bakvis. Een heerlijk wij de rok met rondom plooien, waarin je je heerlijk vrij kunt bewegen. Een gezellige blouse of trui naar gelang het weer warm of koud is. En daarover zo'n ge noeglijk modern geval, dat geen jasje is en ook geen slipover, maar dat van allebei iets heeft. Of het iedereen staat, is een moeilijke kwestie, maar de jonge dame op de joto is er blijkbaar zeer mee in haar nopjes! daar deze mode met graagte aan. Zeer gewichtig is ook een nieuwe creatie, die met de slipover gemeen heeft, dat ze mouwloos is en rug en borst be dekt. Daar houdt de gelijkenis echter mee op. Verder is dit nieuwe kledingstuk wijd en lang, bij voorkeur niet sluitend. Het wordt uitgevoerd in stoftricot, maar het wordt ook wel met de hand gebreid. Scans bestaat het uit een los voor- en achterstuk, die slechts op de schouders aan elkaar zitten. Een ceintuur om het middel completeert dan het geheel. Naast zeer sportieve mo dellen zien we ook beslist ge klede exemplaren, die door oudere dames op kille dagen met graagte zullen worden ge dragen. Nu cte zomertijd nadert, vin den we weer een rijke sortering groenten ir. de winkel. Jammer genoeg zijn ze nog aan de ta melijk prijzige kaflt. maar zodra het hoogseizoen nadert, zullen ze zonder twijfel ook bereikbaar zijn voor hen, die niet over zo'n ruime beurs beschikken. Gestoofde worteltjes 1 flinke bos worteltjes, wa^ zout, een stukje boter. Verwijder het lof van de wor teltjes en was ze daarna in ruim water zorgvuldig schoon. Sr.ijd de grootste eenmaal in de lengte door en vervolgens indien nodig in stukjes. Doe het stukje boter in de pan, leg hierop de wor teltjes, strooi er waj, zout op en giet een bodempje water bij. Breng de groente vlug aan de kook en laat ze daarna op een heel zacht vuur met een goed gesloten deksel pl.m. 15 a 20 mi nuten smoren. Zorg, dat tijdens de smoortij d het vocht geheel verdampt is. Voeg er des verkie zende voor het presenteren tea* fijngehakte peterselie aan toe. Doperwten 1kg. doperwten, zout, een stukje boter, desverkiezende wat fijngehakte peterselie. Dop de erwten en was ze in ruim water. Doe het stukje boter in* de pan, voeg er de erwten bij, een bo dempje water en het zout. Breng de groente vlug aan de kook en laat ze daarna op een zacht vuur gedurende ongeveer 15 a 20 minuten gaar koken. Zorg, dat in de tussentijd het water geheel verdampt is. Voeg er tot slot desgewenst wat fijngehakte pe terselie aan toe. Tuinbonen 2 kg. tuinbonen, zout, 1% dl. melk, 1 eetlepel maizena of aardappelmeel, een stukje boter, wat fijngehakte peterselie of bo nenkruid. Dop de bonen, was ze in ruim water en kook ze ver volgens met weinig water en zout in ongeveer 25 a 30 minu ten gaar. Giet ze af en laat ze uitlekken. Breng de melk aan de kook, maak intussen de maizena of het aardappelmeel met een scheutje koude melk aan tot een glad papje en giet roerende bij de kokende vloeistof. Laat het sausje doorkoken en binden. Maak "het op smaak met zout en voeg er de tuinbonen aan toe. Iaat de bonen hierin door en door warm worden. Voeg er vlak voer het presenteren de fijnge hakte peterselie of het bonen kruid aan toe. Spercieboontjes 1 kg. boontjes, zout, een stukje boter, wat geraspte nootmus- caat. Haal de boontjes aan beide zijden zorgvuldig af en breek re door. Was ze in ruim water, zet ze op met een bodempje wat» en het zout, breng ze vlug aan de kook en laat ze daarna op een' zacht vuur m ongeveer 20 a 30 minuten gaar worden. Giet ze af, voeg er dan de boter aan toe en laat. ze hierin even stoven. Rasp er voor het opdoen wat noot- musoaat overheen. Groentonsla kg. verschillende groenten, zoals: doperwten, worteltjes, boontjes, tuinbonen, bloemkool; een paar blaadjes sla, 1 dl. melk of karnemelk, 2 koude ge kookte aardappelen, 2 a 3 eet lepels azijn, zout, peper, mos terd. Maak de verschillende groenten schoon en kook ze op de bekende wijze* gaar. Laat ze geheel afkoelen. Wrijf de koude gekookte aardappelen fijn, voeg er roerende de melk of karne melk by, de azijn, het zout, pe per en de mosterd. Vermeng de groenten met het slasaus je en schep er tot slot de gewassen en uitgelekte slablaadjes door. Ook dit jaar zal weer een Anjerdag worden gehouden en wel Maandag 30 Juni a.s., omdat ditmaal de ver jaardag van Prins Bernhard op Zon dag valt. Overal in het land zullen op die dag anjerspeldjes en levende anjers worden evrkocht. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Prins Bernhardfonds. Het fonds tracht door financiële steun aan personen of organisaties de kracht van het Nederlandse volk op het gebied van de wetenschap, kunst en cultuur te bevorderen, alsmede de Nederlandse cul tuur in de Overzeese Gebiedsdelen en in het buitenland uit te dragen. Een afdeling Indonesië van het PBF is in voorbereiding voor- de verspreiding van de Nederlandse- en de versteviging van de Indonesische cultuur zelf. Sinds Januari van het vorig jaar werd voor f300.000 steun verleend. De gebatikte sarong is terug gekeerd. Vóór de oorlog hqd de pro ductie van sarongs uit goedkope Japanse bedrukte stof de oude ba tik-industrie ongeveer doen ver dwijnen. Thans zijn vele kleine werkplaatsen op Java weer met de productie begonnen. De meeste er van werken met Chinese arbeids krachten. De gebatikte sarong, die aan de Indonesische vrouwen een zekere bijzondere stijl verleent, iets wat de aandacht van Hollywood heeft getrokken, is het resultaat van uren moeizame handenarbeid. Volleerde werkkrachten brengen eerst het grondpatroon van bloemen op de stof. Vrouwen overdekken dit zou komgp ging zij naar huis, terwijl dan met paraffine, die zij uit bam boe-houders laten druppelen. Ver volgens brengen mannen met hand stempels een achtergrond aan. Als de paraffine is afgeschraapt, is de sarong gereed in al haar ingewikkel de, kleurrijke schoonheid. Dikwijls zijn de patronen buitengewoon ge compliceerd, maar het fundamentele proces, waarbij het ene patroon met was wordt bedekt terwijl het andere wordt aangebracht, blijft hetzelfde. Het werk wordt gedaan in kleine hutten. De arbeiders hurken op de vuile grond. In het midden brandt een houtvuur, waarboven de paraf fine suddert in een pengoregan, een ondiepe ijzeren pan, die in het verre verleden uit China is ingevoerd.. door BARBARA BOWER tntimiiiiiiiimmiimiiiitiiiiiiiiiiiiimiintiiiiis 20) Ofschoon 't haar ruig en piekig was, deed de kam wonderen en de gelaats- erême temperde de rode plekken, die de zon op haar jukbeenderen had gebrand. „En handschoenen, behalve dan nog de linnen schoenen", besloot Miss Rans- kill, terwijl ze haar vingers tegen de handpalmen drukte. Ze liep naar het raam en keek omlaag ln de straat. Tussen die mensen daar be neden hoorde zij thuis; ze kon zich onop. vallend onder hen begeven; ze had weer haar eigen plaats temidden van de we reld. Een ogenblik overwoog zij, of zij de oude kleren achter zou laten, maar toen ze een stap terug deed, trapte ze op het jasje; een lucht van zout, zand en zee wier steeg er uit op. Zolang de atmos feer van het eiland er nog in hing, zou zij ze behouden. Er klonk een klopje op de deur en de verkoopster kwam binnen. „Hebt u al besloten, dame?" „Ik neem alles". Miss Ranskill nam haaf oude jasje op en haalde uit een zak ervan de bankbil jetten, een paar shillings en nog wat kleingeld. „Ik houd alles maar meteen aan; als u zo vriendelijk aoudt willen zijn, deze kleren voor mij te laten inpakken." „Dat is dan vier pond. vijf shilling en vier pence by elkaar, dame." Er zou dus nog net genoeg overblijven voor de linnen schoenen en, misschien, voor een paar heel goedkope hand schoenen. „Dank u, dame. en „Wilt U deze kleren dan voor mij la tei^ inpakken, terwijl ik naar de schoe nenafdeling ga. Daarna kom ik Ze wel halen." „Ik vrees van niet, dame." Waarom toch niet? Miss Ranskill pij nigde haar hersens af. Toen schoot het haar weer te binnen: personeeltekort. „Als u me dan papier en touw wiit la ten brengen. dan maak ik er zelf wel een pakje van." „Het spijt me. dame, maar dat mag ik evenmin doen, als uw nieuwe kleren inpakken." „Waarom niet?" begon Miss Ranskill, maar toen de wenkbrauwen weer on rustbarend omhoog rezeif, besloot ze: „Het doet er ook niet toe. Ik ga nu eerst maar naar de schoenafdeling en kom daarna weer terug." „Uitstekend, dame. Laat eens zien achttien en hej, mantelpak vier en drie voor de jumper, en de kousen ook drie dat is dus „Maar ik heb u toch betaald; u hebt het geld nog in uw hand." „Dat is dan dertig punten." „Dertig wat?" „Als u my even uw puntenboekje 'wilt geven." „Maar u hoeft helemaal niets voor mij te boeken, ik heb u net betaald." Geprikkeld had Miss Ranskill haar stem verheven, zodat de verkoopster op een effen toojj antwoordde: „Mag ik even üw textielkaart. hebben, dame, dan kan ik de punten afknippen." „Ik begrijp niet wat u bedoelt." „U hebt toch een textielkaart. dame." Je hebt toch je vlakgom, Nona, je tekenpen, je kladschrift en je potloden. Die heb je toch allemaal aan het begin van de cursus gekregen. Waar zijn 26 dan nu? ..Textielkaart?" herhaalde Mis Rans kill. „Ja. dame." „Maar ik heb geen „Ais a geen punten meer over hebt. dan vrees ik "dat wij uw bestelling niet kunnen uitvoeren. De nieuwe kaarten worden pas volgende maand geldig, maar als u scans nog punten heeft op uw oude kaart van Juni ,*In Juni was ik nog Robinson Crusoë zo goed ids, tenminste." Een open mond was het antwoord op haar uitvak „Ik probeer me niet van de domme te houden," pleitte Miss Ranskill. „Maar ik begrijp het eenvoudig niet. Wilt n my niet uitleggen „Hebt u dan geen textielpunten, dame?" „Nee; en geen kleren ook, behalve wat ik aan had en „Dan vrees ik, dat we u niet zuilen kunnen helpen, totdat u het gevonden hebt. Wij kunnen natuurlijk de kleren voor u apart houden, indien u de pun ten per post wilt opzenden.»' „Bedoelt u" Miss Ranskill keek naar haar herschapen spiegelbeeld en daarna naar de oude kleren, die op de grond lagen, naar de kousen en de schoenen van de adelborst. „Bedoelt u, dat u mij deze kleren niet kunt verkopen, tenzij ik die punten, zoals u ze noemt, kan geven?" „Ik vrees van niet, dame." „Ook niet, als ik u het adres geef van de kennissen, bij wie ik ga logeren dokter Mallison. Hillrise. Newton Road?" „Ik kan het adres noteren, maar „Is dat niet voldoende?" „Nee, dame, het spijt me, maar we kunnen geen uitzonderingen maken." „Uitzonderingen!" Miss Ranskill lachte bitter, terwijl ze bet jasje van het man telpak uittrok, waarin zij enkele ogen blikken vrouw was geweest. (Wordt vervolgd) Met het troepentransportschip „Sk>- terdijk" dat 20 Juni van Rotterdam naar Batavia vertrekt, worden tevens twee piano's verscheept, die de Niwin be stemd heeft voor de militairen in Ind-'-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3