STAKINGEN Amerika wenst snelle en vreedzame oplossing Sjahrir voert besprekingen Bevin en Bidault nodigen Molotof uit „CONSULAAT" OP ZIEKENBEZOEK Zorg voor Nederlanders in Duitsland Landwachtterreur in de kop van Noord-Holland TEGEN 0 VERHEERSING DER LINKSE VAKBONDEN V Nazi-methodes in Hongarije Drie-ministers-conferentie i.z. het plan-Marshall Repatriëring, textiel en maaltijden Drie illegale werkers te Zwaag beestachtig afgemaakt Eisen der Duitse katholieke arbeiders Tot hoofd en hart Staking te Amsterdam geëindigd NED. RODE KRUIS Het weer. Doodstraf tegen dader geëist Geweigerd naar Kndië te gaan DONDERDAG 19 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23876 DE INDISCHE IMPASSE Bezorgdheid te Londen Onder deze bevonden zich velen, die door „DE WATERWEG HEROVERD" Groot stadionspel in Rotterdam DIEF DOODGESCHOTEN „Handelwijze onrechtvaardig en egoïstisch" Ware liefde geeft ons vleugels valse slaat ons in boeien BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Met de regelmaat van eb en vloed slaat telkens een nieuwe stakings golf over ons zwaar beproefde land. Onverantwoordelijke elementen, getyend in troebel water te vissen, maken misbruik van- de nood, waarin duizen den gezinnen verkeren, om hun eigen politieke doeleinden te bereiken. De onzichtbare hand, die dit alles regisseert, reikt uit Moskou en de misleide wer kers gehoorzamen, vaak onbewust, als op commando. Het is zo begrijpelijk, dat tallozen, die bijna geen uitweg meer zien, hun oor te luisteren leggen bij de valse profeten, die hun een aards paradijs beloven, maar nooit kunnen err zul len geven. Het is zo begrijpelijk, dat de argeloze arbeider, die geen andere eisen stelt dan zijn gezin in stand te houden en daarvoor alles over heeft, zich niet afvraagt, wie hem een paar guldens per week meer belooft en waarom die geest van verzet, welke in zijn binnenste leeft tegen een naar zijn mening on rechtvaardige maatschappij, stelselmatig wordt aangewakkerd. Waarom zou hij dieper doordenken? Als zijn gezin maar wordt gered, als hij maar voldoende voedsel, voldoende kleding heeft. Wie hem dit alles belooft, moet wel zijn vriend zijn. Hij overweegt niet, dat die zelfde valse profeten geen gelegenheid laten voorbij gaan om het gezin te ont wrichten. dat het hun niet gaat om het welzijn van de arbeiders, maar om de chaos, de ideale voedingsbodem voor het communisme. Hij realiseert zich niet, dat in dat zogenaamde aards paradijs, dat Rusland heet, het welvaartspeil van de arbeiders ver ligt onder dat, waarop ónze arbeiders leven Er bestaat in het Oosten niet voor niets een ijzeren gor- dijn, dat onnoemelijk leed moet verber gen. Niemand zal ontkennen, dat de nood onder ons volk ontzettend groot is, en dat er niets mag worden nagelaten om hierin onmiddellijk verlichting te brengen. Maar onze arbeiders moeten niet hun heil zoeken, waar het zeker niet ligt. Hier in Nederland is het de E. V. C., nauw gelieerd met de communisti sche „Waarheid", die als gewillig werk tuig van Moskou ageert. Sinds de bevrij ding heeft deze zogenaamde vakvereni ging niets nagelaten om onder de ar beiders het zaad der ontevredenheid te strooien en de wederopbouw t,e belem meren. Want het mag in Nederland niet goed gaan; zonder onrust, zonder onte vredenheid heeft de E. V. C. immers geen bestaan. Voor de zoveelste maal had ze dezer dagen weer een havenstaking te Amsterdam ontketend. Hoger lonen, minder werkuren, een leuze, waarmee altijd succes te halen is. Bij die arbei ders tenminste, die niet over de gevolgen van dergelijke eisen nadenken. Nog vorige week waarschuwde de Raad van Vakcentralen, gevormd door de Ned. Kath. Arbeidersbewe ging; het N.V.V. en het Chr. Nat. Vak verbond, de arbeiders tegen het onver antwoordelijk drijven der E.V.C. „Het is geen kunst onverantwoorde looneisen te stellen en stakingen te pro clameren; daarvoor behoeft men niet over een groot verstand te beschikken, ze]fs niet over een organisatie. Brutali teit en onverantwoordelijkheid zijn daar voor voldoende. Wat schieten de arbeiders ermede op vijf gulden meer loon te ont vangen, indien de huren en prijzen met meer dan f 5.worden verhoogd? En dat gebeurt, indien lonen en prijzen wor den vrijgelaten, indien willekeurig, door het gebruik van machtsmiddelen, veran deringen in de lonen worden aange bracht Het streven van de Vakcentralen blijft gericht op: de lonen zo hoog mogelijk, de prijzen zo laag mogelijk, de sociale posi tie zo doeltreffend mogelijk, de toekomst zo ideaal mogelijk. Deze oproep getuigt van werkelijk heidszin. Hij vraagt het vertrouwen der arbeiders, zónder hetwelk immers ook de vakverenigingen niet kunnen werken. Dit vertrouwen verdienen zij. Zij komen op, dag aan dag, voor verbetering van het lof der arbeiders. Maar zij vergeten niet, dat de Duitsers vijf jaar lang ons land hebben leeggeplunderd en op de rand van de afgrond hebben gebracht. Wanneer de regering echter te kort- schiet, staan zij gereed om voor de be langen der arbeiders met alle kracht op te treden. Niet door stakingen, maar door overleg. Staking is haar laatste middel, niet haar eerste. De krachtige taal, die de voorzitter van de K.A.B. Maandag j.l. op de verbondsvergadering te Utrecht sprak, is ons uit het hart ge grepen. „Mocht het de Regering niet ge lukken de prijzen van een aantal arti kelen te verlagen, waardoor de spanning tussen lonen en prijzen kan worden ge broken, dan zal de K.A.B. zich over dit belangrijke probleem nader hebben ,te beraden.'- De heer De Bruijn bedoelde dit als een duidelijke waarschuwing. Ook zijn critiek op de werkgevers, die met hun prijzen maar steeds trachten door de mazen van het net te kruipen, was volkomen op haar plaats. Onze arbeiders behoeven dan ook niet te twijfelen, dat hun leiders, de leiders dus der bona-fide vakverenigingen, voor hen op de bres staan. Zij vergeten ech ter niet, dat zij lid zijn van een orga nisatie, wat betekent, dat zij naast aan spraken ook verplichtingen hebben. De heer De Bruijn merkte in dit verband nog het volgende, zeer terecht, op: „Als lid van een organisatie zijn eigen weg gaan, zich niet voegen naar beslui ten door de organisatie genomen, is kwalijk te verdedigen, voorai indien een organisatie-besluit op een bepaald ogen blik, hetzij voor een onderneming, hetzij voor het bedrijf, misschien zelfs voor het algemeen belang, van grote beteke nis is." Dit alles laat de E.V.C. volkomen koud. Het gaat de communisten niet om de verheffing van de arbeider, maar om het scheppen van wanorde. Niet alleen in Nederland, maar overal ter wereld. Bij de jongste havenstaking te Am sterdam verklaarde de voorzitter op een vergadering der E.V.C., aldus lazen wij in „Het Vrije Volk," „dat in de naaste toekomst op 't Europese continent mas sa-stakingen aan de orde van de dag zullen zijn. Indien besloten zou worden het werk te hervatten, zou dit daarom toch slechts voor enkele maanden *Un. Wie ziet niet in dit macabre spel de hand van Moskou? Walter Foote, de Amerikaanse consul-generaal, zou vandaag, volgens een republikeinse woordvoerder, met Sjahrir besprekingen voeren over de Indonesische crisis. Uit Amerikaanse bron wordt aan A. P. gemeld, dat Foote, naar ver. wacht wordt, de nadruk zal leggen op het feit, dat Amerika een snelle en vreedzame oplossing wenst voor de Indonesische kwestie, „opdat de rijke producten van Ncderlands-Indië weer op de wereldmarkt kunnen worden gebracht, waar men ze zo dringend nodig heeft." De premier van Oost-Indonesië. Nad- jamoeddin Daeng Malewa, en twee van zijn ministers hebben Donderdagmorgen een conferentie gehad met Sjahrir, tij dens welke de Oost-Indonesische minis ters hun standpunt uiteenzetten over het Tabor Ham, lid van de kleine boeren partij, een der 43 Hongaren, die zich op het ogenblik te verantwoorden hebben wegens beschuldiging van samenzwering, heeft gisteren tijdens een kruisverhoor voor het volksgerecht verklaard, dat hij geen verantwoording op zich kan nemen voor onjuistheden in een door hem on dertekende schriftelijke verklaring daar hjj in de gevangenis zo slecht behandeld was, dat hij niet weet wat hij onderte kend heeft. Door de mishandelingen was hij bijna een week buiten bewustzijn. In de tijdens het proces voorgelezen verklaring werden Nagy en andere leden van de kleine boerenpartij er van be schuldigd, dat zij gepoogd hebben een ondergronds leger te vormen. Geheime wapenvoorraden werden daarvoor opge slagen uit Hongaarse wapencontingen ten, die voor de geallieerde ontwape ningscommissie werden verborgen ge houden. In een onderhoud met de Britse am bassadeur, sir Maurice Peterson, bleef Molotof op het standpunt staan, dat de Britse eis om te worden ingelicht over de Hongaarse regermgsqriEfs inmen ging in Hongarije® binnenlandse aan gelegenheden betekent. Gistermiddag vergaderden de in de E-V.C. georganiseerde Amsterdamse boot werkers. Zij besloten het advies van het bestuur der bedrijfsgroep Transport van de E.V.C. en van de bedrijfskern bij de samenwerkende havenbedrijven op te volgen en vandaag het werk te her vatten. De stakingsleiding is tot dit ad vies gekomen, nadat van de zijde der S.H.B. is toegezegd, dat Maandag a.s. met de arbeiders-afgevaardigden de bij de havenarbeiders nog aanwezige wen sen zullen worden besproken. Nederlandse „ultimatum" in verband met de republikeinse voorstellen. Vervol gens voerde Sjahrir besprekingen met zijn republikeinse raadslieden. Het republikeinse blad „Kedaulatan Rakjat", dat in Djokjakarta verschijnt, deelde Donderdagochtend mede, dat Foote uit zijn functie van consul-gene raal in Batavia ontslagen zou worden, daar het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken hem te zeer pro- Nederlands achtte en meende, dat hij niet in staat was gelijke tred te houden met de nieuwe en progressieve ontwik keling in Azië. Foote zeide, dat dit bericht absoluut vals was, wèl voegde hij er aan toe, dat hy over twee jaar toch de leeftijd had om zich terug te trekken uit de consu laire dienst en dat het departement van Buitenlandse Zaken hem in verband daarmede drie maanden geleden had medegedeeld, dat hij wellicht binnen kort vervangen zou worden door een jongere kracht, die met de Ver. Staten van Indonesië zou „opgroeien". In Whitehall-kringen te Londen maakt men zich bezorgd over de huidige im passe tussen beide partijen in Batavia en tevens wordt te Londen uitdrukking gegeven aan de vrees, dat de huidige si tuatie aanleiding zal geven tot her nieuwde strijd in Indonesië, doch thans op groter schaal. De „Manchester Guar dian" schreef gisteren, dat de Neder lands-Indonesische onderhandelingen „wellicht hun meest critieke stadium be.reikt hebben". Vier gedeserteerde Amerikanen, die de omgeving van Mannheim onveilig door inbraken en aanslagen te plegen, werden vorige week gearresteerd en aan handen en voeten teruggebracht naar hun standplaats maakten geboeid Dc 'Franse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken, Bidault en Bevin, licbben gisteravond na een tweede besloten bijeenkomst met deskundigen cn adviseurs een oemmuniqué uitgegeven, waarin zij bekend maakten Molotof telegrafisch te hebben uitgenodigd om in de week, beginnende 23 Juni, deel te nemen aan een, op een nader vereen te komen plaats, te houden drie ministers-conferentie, ter bespreking van de mogelijkheden die het plan-Marshall voor het herstel van Europa biedt. In het communiqué verwelkomen Bevin en Bidault met de grootste vol doening de ideeën met betrekking tot de organisatie van economische samenwer king tussen de landen van Europa en van de hulp, welke de regering der V.S. in overweging kan nemen om deze sa menwerking effectief te maken. Het communiqué gaat voort: „De ministers zijn van mening, dat deze hulp noodza- keiyk is, maar dat zij geen vruchten kan dragen, indien de landen van Europa hun uiterste krachten niet inspannen om weer de hulpbronnen te ontwikkelen, die zij voor de oorlog in grote mate pro duceerden en waarvan zy thans het grootste deel, tezamen met onmis bare industriële uitrusting, uit het Ame rikaanse vasteland moeten importeren. De beide regeringen zijn van mening, dat de economische toestand van Euro pa de snelle opstelling van programs voor geheel Europa noodzakeiyk maakt." De programs moeten worden opgesteld door alle landen van Europa, die bereid zijn deel te nemen aan de actie, in sa menwerking met een betrokken organi satie der V.N. Met het oog op de uiterste urgentie van de te nemen initiatieven hebben Bidault en Bevin besloten aan Molotof voor te stellen, dat er in de week beginnende 23 Juni, een bijeenkomst van de drie ministers zal plaats hebben, op een nader overeen te komen plaats, ter bespreking van het gehele probleem. Volgens het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is het de bedoeling van beide partijen niets te doen voordat de Sovjets er toe kunnen worden ge- Het Nederlandse Bode Kruis heeft in Berlijn een afdeling, die aan de Neder landers in Duitsland onschatbare diensten heeft bewezen. Om een klein beeld te geven van de moeilijkheden, waarmede deze afdeling te kampen had, laten wij hieronder 't relaas volgen van dc leider van het N. K, K. in Berlijn. De opdracht, waarmede ik de vijfde September in Beriyn arriveerde, luidde: Zieke Nederlanders uit Berlijn en de Russische zone van Duits land repatriëren. Er diende in Beriyn een post te komen zoals de Belgen en Fransen er hadden, daar er in de Rus sische zone en in Berlijn nog vele land genoten op repatriëring wachtten, die onmogelijk per enkele colonne konder. worden vervoerd. De plannen slaagden. Wij kregen van de Britse autoriteiten toestemming tot requirering en met een chauffeur en een verpleger betrok ik de 10e' September 1945 de door de Duitsers ontruimde étage aan de Kurfiirstendamm. We staken dadelijk de vlag uit. Van die dag af is post Kurfiirstendamm 96 een middelpunt geworden voor alle Neder landers in Berlijn en omstreken. Daar het de eerste Nederlandse vertegenwoordiging na de oorlog te Berlijn was, werd het, hoewel een Rode Kruisteunpunt, ook min of meer een „Consulaat". Hoewel ik nimmer de pretentie heb gehad „Con sul" te zÜn, wed het op dat moment mij in de schoot gelegd en ik heb naar beste weten gehandeld. Te Berlijn was volop werk te doen. De eerste bezoeken aan Nederlanders in ziekenhuizen zal ik nooit vergeten. Ze waren blij een landgenoot te zien, die kwam vertellen, dat het mogelijk was binnen enkele dagen per Rode Kruis- ambulance naar Nederland te vertrek- kenx. In de bijna twee jaar dat de afde ling Berlijn nu bestaat, zijn 1182 Neder landers met Nederlandse Rode Kruis wagens van Berlijn naar de plaats van bestemming in Nederland gebracht, door middel van wekelijkse transporten. familieleden verloren waren gewaand. Behalve de repatriëringswerkzaamhe- den kwam de opsporing „tracing", van levenden en doden. Deze tracing werd door de afdeling voor Berlijn en de Rus sische zone var.- Duitsland gedaan. In totaal werden tot °P heden ruim 100.000 gevallen behandeld. Wekeiyks gaan gegevens en offi ciële documenten (overlijdensacten, ziektegeschiedenissen) naar het In formatiebureau en komen nieuwe aanvragen naar Berlijn. Er wordt gedaan wat mogelijk is om de fa milie ir. Nederland zekerheid te ge ven, al is dit helaas meestal de ze kerheid van het ergste. de post Berlijn van levensmid- In 1946 werden de Nederlandse levensmiddelen- Nederlanders te zone. De derde taak van omvat het distribueren delen en medicamenten, in samenwerking met Militaire Missie 15.162 pakketten verstrekt aan Berlijn en de Russische Medicamenten zijn schaars doch Ne- derlEtnders, die hun recepten bij een Duitse apotheek niet gehonoreerd kun nen krygen, ontvangen de voorgeschre ven medicamenten aan de Kurfiirsten damm. Vele Nederlanders, die van buiten Beriyn komen en bij de Nederlandse Militaire Missie bij de Geallieerde Be stuursraad in Duitsland iets te doen hebben, kunnen meestal dezelfde dag niet terug daar de treinverbindingen zeer slecht zijn, bovendien vindt men in Berlijn niet één restaurant, waar men voor een redelijke prijs kan eten. Het Rode Kruis te Berlijn helpt nu deze mensen aan warme maaltijden en on derdak. Zo worden per maand aan Ne derlanders pl.m. 600 maaltijden ver strekt. Voorts is er een groot gebrek aan textiel. Gelukkig kon het N. r. K. ook hier een weinig tegemoet komen, doch er bestaat nog steeds een belangrijke behoefte. Sinds 1 Januari 1947 heeft de afdeling ook de beschikking over een bibliotheek, bestaande uit 1000 Nederlandse boeken en vele Nederlandse tijdschriften. De B.A.R.K. zorgt wekelijks voor aanvul ling met actuele tijdschriften en dag bladen vanuit Nederland. Vooral deze laatste worden zeer gewaardeerd. Welke Nederlanders wonen er nog in Berlijn? Men zou ze in twee categorieën kunnen verdelen. Allereerst zijn er de genen, die er al voor de oorlog woon den en hun bezittingen en geld in Duits land hebben. En dan zijn er de gemeng de huwelijken, degenen dus, die tijdens de oorlog verplicht naar Duitsland ge komen zijn en een Duitse vrouw huw den. Vooral deze laatste categorie wordt momenteel onder de loupe genomen, waarvoor een commissie gemengde hu- weiyken van het departement van Jus titie zorgt. Beide categorieën worden door zuive» ringsraden, ingesteld door de Neder landse Militaire Missie, politiek getest en alleen wanneer zij een Nederlands paspoort krijgen, d. w. z. betrouwbaar bevonden zijn, ontvangen zij levensmid delenpakketten en eventueel andere fa ciliteiten. Om alle opsporing, repatriëring en levensmiddelenvervoer mogelijk te ma ken, beschikt de afdeling Berlijn over een behoorlijk geoutilleerd tractie-be- drijf, dat onontbeerlijk is voor een goe de gang van zaken. De medewerking die het Nederlandse Rode Kruis in Berlijn van de geallieerde bezetting mocht ondervinden, is in alle opzichten voortreffelijk geweest en ook de Nederlandse Militaire Missie heeft altijd klaar gestaan haar bemidde ling te verlenen. Zo heeft het Neder landse Rode Kruis in Berlijn vele land genoten kunnen helpen in hun moeilijk heden of hun tocht naar het vaderland mogelijk gemaakt. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwakke, later matige wind, overwe. gend tussen West en Zuid. Weinig verandering van temperatuur. In de provincies Friesland, Groningen en Drente vrij veel bewolking met aan. vankelijk nog nu en dan enige regen. In het overige gedeelte van het land: Tydelijk opklarend met op enkele plaatsen ochtendmist. Later weer toe. nemende bewolking met enige regen in het Westen van het land. Zon 4.19—21.03, maan 5.31—23.04. bracht aan de besprekingen deel te ne men of ten minste voordat bekend is ge worden of de Sovjets bereid zijn in het kader van het plan van Marshall samen te werken. De Belgische Senaat nam gisteren met qlgemene stemmen een motie aan waarin de grote voldoening over het plan-Marshall tot uitdrukking werd ge bracht en gewezen werd op de grote ac tualiteit, welke het plan voor de econo mische Unie tussen Nederland, België en Luxemburg in dit opzicht heeft. De hoop werd uitgesproken, dat andere lan- dën zich hierbij zullen aansluiten. Men eist echter nu reeds, dat België recht streeks aan de onderhandelingen zal kunnen deelnemen. Op een vraag betreffende een mogelijke deelneming van Rusland en de landen van Oost-Europa aan het plan-Marshall, antwoordde Clayton, dat het grote vraag stuk de betalingsbalans van die landen vormt, die door de oorlogsverwoestingen thans genoodzaakt zijn buitengewone, hoeveelheden voedsel, brandstof en grondstoffen te importeren. Met betrek king tot Rusland zeide Clayton, dat er geen moeilijkheden met de betalings balans zyn, en het zou wel mogelijk zijn, dat Rusland zich zou scharen aan de zijde der hulpverlenende mogendheden, in het bijzonder 'voor landen van Oost- Europa. Volgens door het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen berichten zijn de vooruitzichten van de graanoogst in de Sovjet-Unie buitengewoon goed. Men legde te Washington de opmerkin gen van Clayton in die zin uit, dat Rus land, zoals de zaak nu staat, niet in aanmerking komt voor steun, ingevolge het plan-Marshall. Zaterdag 30 Augustus en Maandag 1 September zal, met volledige instemming en medewerking van de regering, in het Feijenoord-stadion te Rotterdam het grote stadionspel gegeven worden, geti teld „De Waterweg heroverd", waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid". Evenals bij vorige manifestaties te Amsterdam, zullen leger, vloot en luchtstrijdkrachten medewerking verle nen, zodat het aantal spelers, bestaande uit burgers en militairen, meer dan 5000 zal bedragen. Het ligt in de bedoeling een koor van 1000 personen te vormen. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd de brandkast van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autodiensten N.V. uit het kantoor Helmond gestolen. De dieven transporteerden de brandkast, waarin zich ruim duizend gulden bevond, op een wagentje van de B B A. De Hel. mondse recherche was er spoedig achter, waar de dieven de brandkast heen had den gebracht: in mul zand vond men de sporen van het wagentje en aan het ein de van die sporen, in een kuil, de brand kast. De recherche verschool zich in de na bijheid en wachtte. Om tien uur Dins dagavond kwamen twee personen hij de kuil en zij trachtten de kast met primi tief gereedschap te openen. Toen ze druk aan de gang waren, greep de recherche in. Ze loste een waarschuwingsschot in de lucht, doch de dieven zetten het op een lopen. Toen ze na sommatie weiger den te blijven staan, schoot de recherche. De 52_jarige Helmondse koopman P. de B. werd dodelijk getroflen. De andere dief maakte van de consternatie gebruik om te ontvluchten. Onder grote belangstelling behandeIde het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, zitting houdende te Alkmaar, de zaak tegen de 30-jarige landwachtcomman. dant W. A. van der Spek, die ten laste was gelegd, dat hü 1 Mei 1945 te Zwaag opzettelijk, na kalm beraad en rustig overleg, de illegale werkers R. Dijkstra, J. Smink en J. Kort van het leven Jiad beroofd, door van korte afstand Huge schoten <JP hen te lossen, tengevolge waarvan zü terstond overleden. Voorts werd hem ten laste gelegd, uitlokking tot moord door zijn ondergeschikten. de Iandwachters Jonker, Mayer en Alders, op de illegale werkers A. c. de Graaf uit Wieringermeer 17 April 1945. op C. Commandeur te Spanbroek 23 April 1945 en op de vluchtende wielrijder J. van den Bosch 7 Februari 1945 te Hoorn. Voor deze feiten hadden genoemde land- wachters de vorige week de doodstraf tegen zich horen eisen. Verdachte Van der Spek bekende wel de illegale werkers te Zwaag te hebben doodgeschoten, doch zulks niet na overleg. Hij ontkende voorts opdracht te hebben gegeven aan zijn onderge schikten om De Graaf en Commandeur dood te schieten. Hij gaf toe in het geval Van den Bosch opdracht gsgeven te hebben om te schieten, doch niet met de bedoeling de man te doden. Bij het getuigenverhoor bleek, dat de vier illegale werkers, die te Zwaag gearresteerd werden, hand granaten en munitie bij zich had den. Een er van, G. Dijkstra, werd terstond door de landwachter Jon ker doodgeschoten. De anderen wer den met de handen omhoog en het gezicht tegen de muur voor het raadhuis geplaatst. Op enige meters afstand stond Van der Spek met een horloge in ds hand. Klokslag 12 uur schoot hij de drie mannen neer en maakte hen met een schot in het hoofd verder af. Verdachte beweerde, dat één der arres tanten een verdachte beweging had ge maakt en aangezien in die tüd illegalen Warschau, het hart van Polen, De zwaar geteisterde en beproefde stad is nog slechts een schaduw van hetgeen zij voor de oor log was, doch met ontembare energie heb ben de inwoners de wederopbouw aange pakt. Een straattafreeltje, dat wel iets ge. meen heeft met hét stadsbeeld in verschil lende grote plaatsen van ons land. Een van de weinige trams, die in de Poolse hoofd stad rijden, wordt aan de halte letterlijk bestormd meerdere Iandwachters hadden gedood, nam hij geen risico en schoot hij de man neer om vervolgens met de anderen hetzelfde te doen. De 20-jarige land- wachter L. W. D. Talman had destyds, als getuige in deze zaak, voor de politie verklaard, dat Van der Spek tegen de arrestanten gezegd had: „Trek je jas maar uit, het zou zonde zijn, als er gaatjes in kwamen." Verdachte kon zich dit niet precies meer herinneren. Vervolgens werd behandeld de moord op de illegale werkers De Graaf en Commandeur, die op transport naar Hoorn door de Iandwachters Mayer, Jonker en Alders op last van Van der Spek waren doodgeschoten. Verdachte ontkende deze opdracht te hebben ge geven, doch uit de verklaringen van de Iandwachters kwam het tegendeel vast te staan. Mr. w. P. Bakhoven, procureur-fis caal, herdacht allereerst de verzetslieden, die als slachtoffers van de terreur van de landwacht in de laatste maanden van de oorlog in de kop van Noord-Hol. land de dood vonden. Hij achtte het be wijs van moord op de arrestanten te Zwa: g geleverd, evenals de uitlokking tot moord op De Graaf en Commandeur. Ten aanzien van het derde feit, de nit- lokking tot moord op Van den Bosch, achtte mr. Bakhoven het bewijs niet geleverd en in deze zaak vroeg hij vrij spraak. Na de rol van verdachte ais commandant van de landwacht te heb ben geschilderd, eiste de procureur" fiscaci de doorstraf. Acht militairen, allen van de lichting 1925. stonden gisteren voor de Krijgs- raad te Rotterdam terecht, wegens het plegen van desertie na inschepingsver lof in December van het vorige jaar. De auditeur-militair, mr. R. Grasso. eiste tegen S. de K. uit Jubbega Schurega, J. F. uit Odoorn, G. D. uit Emmen, J. V. K. uit Odoorn. P. L. uit Suddeburen, H R. P. uit Appelscha en T. M. H. uit Echten drie jaar gevangenisstraf met af trek, terwijl de zaak van G. van der H. uit Odoorn voor onbepaalde tijd werd aan gehouden in verband met een verzoek. Als motieven voor hun desertie gaven zij allen verschillende redenen op. welke alle echter hierop neerkwamen, dat zij zich sterk aan de grond gebonden voel den en angst hadden om over zee te gaan. Ook nu werd hun voor de krijgs raad gevraagd, of zy alsnog naar IndiS wilde gaan, doch zij bleven op hun stand punt staan. Mr. Grasso wees er ln zijn requisitoir op, dat men als burger van een land niet alleen rechten, doch ook plichten heeft. Volgens hem was hier niet zozeer sprake van aan de grond ge bonden zijn als wel de angst voor het vreemde. Tegenover de duizenden die wel gegaan zijn. is hun handelwijze on- rechtvaardrig en egoïstisch. De Krijgs raad veroordeelde de zeven jongelieden conform de eis. STOCKHOLM. 18 Juni (ANP.-Sport) In het gebouw, waar vroeger de Zweedse senaat vergaderde, is gisteren de officiële opening gehouden van de bij eenkomsten van het Internationale Olym pische Comité en verschillende sport federaties. Kroonprins Gustaaf Adolf verwelkomde de afgevaardigden van meer dan twintig landen. Op een te Recklinghausen (Westfalen) gehouden conferentie der Duitse Katho lieke Arbeidsgilden werd onlangs scherpe critiek uitgeoefend op het misbruiken van vakverenigingen voor politieke doelein den. De gedelegeerden vertegenwoordig den honderdduizenden leden uit de Brit se zone in Duitsland. Vele voorbeelden werden gegeven betreffende de commu nistische en socialistische invloed op plaatseiyke en regionale vakverenigingen. Een der ergste aangevoerde geval len was een onlangs in de Britse zone gesticht opleidingsinstituut voor het vakverenigingsleven. Toen dit insti tuut geopend werd, verklaarde de di recteur n.l„ dat „het onderwijs ge baseerd zou zijn op het Marxisme". De conferentie nam ten overstaan van deze gevallen de volgende resolutie aan: ,.De Katholieke Vakverenigingen zien met bezorgdheid, dat de politieke en ideolo gische neutraliteit der „geünieerde" vak organisaties de laatste tijd ernstig ge schonden wordt, wij dringen erop aan, dat de leidingen der vakverenigingen maatregelen zullen nemen tot strikte handhaving der absolute politieke en ideologische neutraliteit. De taak der vak verenigingen heeft een sociaal-econo misch karakter en houdt geen politieke en ideologische agitatie in." De resolutie dreigt er weliswaar nog niet mee, dat de Christelijke Vakvereni gingen, die voor Hitler's bewind zeer sterk waren in West-Duitsland, weer zullen worden opgericht, indien protesten tegen de marxistische monopolisatie der vakbonden geen resultaat hebben, doch deze mogelijkheid is echter reeds herhaai.- delyk onder de ogen gezien. Het recente bezoek van de bestuurders der Interna tionale Federatie van Christelijke Vak verenigingen, diende ongetwijfeld als waarschuwing in deze richting. De conferentie te Recklinghausen pro testeerde ook tegen de marxistische in vloed op de programmaleidingen van de Duitse Radio Omroep. Uit mededelingen, ter conferentie gedaan, blijkt, hoe weinig de door de Engelsen aangestelde radio leiding rekening houdt met de wensen van de meerderheid van het publiek in de Britse zone. Gesuggereerd werd, dat dit probleem zou kunnen worden opge lost door de oprichting van een afzon derlijk zendstation te Keulen, hetwelk in zijn programma de in West-Duitsland geldende christelijke tradities zou weer spiegelen. Uit de besprekingen aangaande de po litieke situatie in West-Duitsland bleek de bezorgdheid der afgevaardigden over de bittere strijd tussen de C.D.U. onder leiding van Dr. Konrad Adenauer, voor malig burgemeester van Keulen, en de Zentrum-party onder Dr. Karl Spiecker, vroeger hoofd van de regeringsvoorlich tingsdienst. Zonder positie te kiezen t.o.v. een van beide groepen, nam de conferen. tie een resolutie aan, die de christelijke krachten aanspoort tot samenwerking op politiek en ander gebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1