Republiek zou gedachte van een interim-regering aanvaarden m Sjahrir wil oorlog noch capitulatie „Houding Koning Leopold gerechtvaardigd" Rapport van commissie van onderzoek Londen wil weer bemiddelen Antal Ban geeft Icollege in Zwitserland Wereldomroep Voorlopig nog los van Nederlandse voorstellen Éi Rede draagt persoonlijk karakter Zelfs suggestie tot arbitrage van Britten en Amerikanen GEEN MOOI WEER Overwinning op middeleeuwen Koningin ontvangt min. Jonkman Tot hoold en hart Vrij veel bewolking met nu en dan regen NORMALE JULI-MAAND ZES JAAR VOOR VOUTE VRIJDAG 20 JUNI 1947 69sfe 'JAARGANG No. 23877 Eerste nota onaanvaardbaar Commentaar regerings kringen te Batavia „Vaag over concrete zaken" Het weer. Over zomerse dagen niets te zeggen Periode van stilte zal volgen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. rs-GRAVENHAGE, 20 Juni. Officieel wordf medege deeld, daf de berichten over een mededeling van de woord voerder van de Commissie-Generaal inzake hei aanvaarden van de Nederlandse noia van 27 Mei nief juisf zijn en dal deze woordvoerder een dergelijke verklaring nief heefi afgelegd. Wel heefi de republikeinse delegatie een schrijven aan de Commissie-Generaal doen toekomen, waarin de zake lijke inhoud van de radiorede is vervai, welke Soeian Sjahrir gisteren heefi gehouden. Hierin wordf de gedachte van een inierim-regering aanvaard, alsmede het scheppen van federale organen zonder dal daaraan werd toegevoegd, daf deze volgens de Nederlandse voorstellen zouden moeten zijn ingericht. Eerder was hei volgende gemeld r Uit Batavia is van Aneia bevestiging ontvangen van hei bericht, dat de republikeinse delegatie zich mei een schrijven tot de Commissie-Generaal heefi gewend. In dit schrijven, zo meldt Aneia, wordt de zakelijke inhoud weer gegeven van de politieke verklaring, welke Sjahrir gister avond heeft afgelegd. De woordvoerder van de Commissie-Generaal heefi ook aan Aneia medegedeeld, dat de republiek zich in hei bedoelde schrijven verenigt met de Nederlandse voorstel len ten aanzien van de interim-regering. Eveneens worden de voorstellen omtrent de instelling van federale organen, blijkens het schrijven, aangenomen. Men was van Nederlandse zijde echter nog niet bereid tegenover Aneia enig commentaar te geven. Hei Franse persbureua A.F.P. wist zelfs mede ie delen, dat de Indonesische delegatie zich bereid had verklaard tot hei aanvaarden van alle punten, in de bijlagen van de Nederlandse nota vervat. Ass. Press ontleent nog aan een repu blikeinse woordvoerder: De nota verenigt zich met h«t voor stel het niteindelijk beslissingsrecht aan de Gouverneur-Generaal of de Hoge Commissaris te laten. De zegsman voegde er aan toe, dat de nota, die naar verwacht werd in Den Haag zou worden overhandigd, voordat de Nederlandse regering een definitieve beslissing neemt met betrekking tot haar toekomstige Indonesische politiek, een bevestiging vormde van de voor stellen vervat in een radio-toespraak, welke Sjahrir Donderdagavond heeft ge houden. In ruil voor de aanvaarding van de in de Nederlandse voorstellen ontwor pen interim-regering, vraagt de repu blikeinse nota om een geleidelijke over dracht van het gezag, nadat eerst de nieuwe Indonesische regering gevormd zal rijn. Naar vanmorgen bekend werd, zou de Commissie-Generaal gisteren een missive overhandigen aan de republi keinse delegatie, waarin zü tot de con clusie komt, dat het eerste republikein se antwoord op de Nederlandse nota Voor haar geen verdere mogelijkheid tot onderhandelen biedt, zodat zij de Neder landse regering de vraag zou voorleg gen, wat er verder moet gebeuren. In haar brief analyseerde de Commis sie-Generaal de verschilpunten, die er bestaan tussen de Nederlandse en de re publikeinse nota. A. P. verneemt, dat na beëindiging vandaag van de voortgezette buiten gewone Ministerraad, H. M. de Ko ningin minister mr J. A. Jonkman in audiëntie zal ontvangen. Van Hoorn, een voormalige verzets. man in Nederland, is Donderdag te Lon_ den veroordeeld tot een geldboete van 700 Pond wegens smokkelen van 42.000 gladiolusbollen en 30.000 begoniabollen. Een bende van 150 gewapende communisten deed Woensdag een inval op een partij- bijeenkomst van de Hongaarse vrijheidspartij in Szeged. Met stoelen en met spijkers beslagen knotsen sloegen de communisten op de vergadering in. Een overzicht van het enorme tumult Sjahrir heeft gisteravond een radio rede gehouden, waarin hij zeide: De republikeinen willen zowel de oorlog vermijden als capitulatie", zo zeide hij. Voorts ontkende hij, dat ach ter het republikeinse antwoord kwade opzet of catastrophe school. Het was, volgens hem, niet de be doeling der republikeinen, te verhin deren, dat de vertegenwoordiger van de Nederlandse Kroon een formele de-jure- positie innam aan het hoofd van de interim-regering tijdens de beginperiode van de oprichting van een federale regering. Hij zeide, dat het ondanks' de geladen atmosfeer nog mogelijk was de over eenkomst van Cheribon te verwezen lijken en drukte zijn bereidwilligheid uit samen te werken in een interim-rege ring, die uiteindelijk opgelost zou wor den in een souvereine regering voor de Ver. Staten van Indonesië. Sjahrir pleitte er echter voor, dat een dergelijke interim-regering na de beginperiode en voordat zij de volledige souvereiniteit verkrijgen zou, een graad van onafhan kelijkheid zou moeten hebben, die dicht in de buurt zou zijn van wat in de tegenvoorstellen verlangd was. Het onverwachte beroep van Sjahrir volgde na conferenties met de Britse Amerikaanse, Australische en Chinese consuls, welke 48 uur geduurd hebben. De Indonesische radio-omroep brak met alle tradities en gaf na de oorspronkelijke Maleise tekst een vertaling in het Engels en het Ne derlands. Omtrent de radiorede, die Sjahrir ge houden heeft, is men in regeringskringen te Batavia niet van mening, dat deze een nieuw element invoert in het verschil der gezichtspunten van de Nederlanders en de republikeinen. Men verheugt zich over „de vriendschappelijke menselijk- bewogen toon" van zijn rede, waarin hij het oprechte verlangen te kennen geeft, de deur voor nieuwe onderhandelingen te openen. Men legt er echter de nadruk op, dat deze rede geen enkel fundamen teel element bevat, waaruit zou zijn op te maken, dat de republikeinen vast be sloten zijn belangrijke concessies te doen. Voorts merken genoemde Kringen op, dat Sjahrir plotseling het besluit heeft genomen deze redevoering voor de radio te houden en dat hij dit gedaan heeft zonder voorafgaand overleè met het •ca binet te Djokjakarta. Dit geeft aan de rede een persoonlijk karakter. Ten slotte wordt er m oficiële Neder landse kringen op gewezen, dat het een zaak is van de regering te 's-Gravenhage, om te bepalen hoe de rede van Sjahrir zal worden opgevat en we;ke de verdere Nederlandse politiek in Indonesië zal zijn. De radiorede van Sjahrir bleek heden morgen aan Nederlandse zijde te Batavia met gematigde belangstelling te zijn ontvangen. Een officieel commentaar werd hierover niet gegeven. De per soonlijke opvatting van een goed ingelicht zegsman is, dat de rede naar haar toon gewaardeerd kan worden als een poging om een verzoe nende gezindheid uit te drukken. Ovfi de concrete zaken, die de Nederlandse nota aan de orde heeft gesteld, liet Sjahrir zich vager uit en hij roerde slechts een enkel punt daaruit aan. Ir.or dc sloop. Op liet schepenkerkhofte Hendrik Ido Ambacht, heerst thans grote drukte. Aan het bestaan van vele oude en ook soms nieuwe schepen wordt daar een einde gemaakt. Zo zien wc op de foto het Amerikaanse marine-escortevaartuig „Da- kins". dat in 1944 werd gebouwd. Daar de zijwand enigszins beschadigd is, hetgeen invloed zou kunnen hebben op de snelheid van het schipwerd het afgekeurd Professor Jacques Pirenne, secretaris van koning Leopold III van België, heeft Donderdag, in officiële kledij gestoken, ®en reeks bezoeken afgelegd bij de hoog- ste Belgische autoriteiten om deze ieder Wonderlijk een gedrukt exemplaar van «en „Witboek" te overhandigen, dat door ®en commissie van acht is samengesteld °ver het optreden van koning Leopold Voor en tijdens de tweede wereldoorlog eh tijdens dc Duitse bezetting van Bel gië De zeven belangrijke punten, die door hpt rapport behandeld worden, gaan Over: De neutraliteitspolitiek van Octo- W ]936 af: De verdedigingsvoorberei- ^ingen; De militaire operaties tijdens 18-daagse strijd in 1940; De houding van de Koning ten tijde van de Belgi sche capitulatie- De houding van de honing tijdens de Duitse bezetting en omstandigheden, die zijn bezoek aan ®erchtesgaden omhullen; Zijn tweede huwelijk; De omstandigheden, waaron- hij voor de Belgische bevrijding naar ^itsiand werd gevoerd. In het rapport wordt er op gewezen, dat de neutraliteitspolitiek van België voor de oorlog door Paul Spaak, de so cialistische minister van Buitenlandse Zaken, was goedgekeurd en door het Belgische Parlement slechts drie we ken voor de invasie in 1940 werd be krachtigd. Het rapport verklaart, dat de bewe ringen, als zou Koning Leopold zich. zonder de Britse en Franse bondgeno ten gewaarschuwd te hebben, overgege ven hebben, „volkomen vals" zijn. Ko ning Leopold weigerde, aldus het rap port, zich te verenigen met het stand punt van de Belgische regering, toen deze zich in Frankrijk bevond en met de Duitsers poogde te onderhandelen over een wapenstilstand. in Juni 1940 deelde de regering van Pierlot de ko ning mede, dat de tijd voor België scheen te zijn gekomen om openlijk met Duitsland te onderhandelen, doch deze weigerde daarop in te gaan. Ver der zegt het rapport, dat koning Leo pold tijdens de bezetting verzoeken van zekere politici en hoge functionarissen, die in Brussel een nieuwe regering wil den vormen ter vervanging van de re gering van Pierlot in Londen, van de hand had gewezen. Ten aanzien van het bezoek van de Koning aan Hitler te Berchtesgaden zegt het rapport dat de Koning na tweemaal geweigerd te hebben tenslotte in een be zoek toestemde om represailles te voor komen, die de Duitsers tegen de Belgische bevolking zouden hebben genomen, indien hij in zijn weigering had volhard. Ko ning Leopold vroeg tijdens 7.S>jn onderhoud met Hitler: vrijlating van de Belgische krijgsgevangenen en verhoging van het broodrantsoen. Over het morganatische tweede huwe lijk van de Koning zegt het rapport dat dit geen politieke gevolgen kon hebben, daar zijn tweede vrouw niet koningin kon worden en de kinderen uit dit huwelijk geboren geen aanspraak op de troon zou den kunnen maken. Verder worden de suggesties, als zou de deportatie van de Koning naar Duitsland in 1944 een met de Duitsers voorbereide comedie zijn geweest, van de hand ge wezen. Men weet, dat minister-president Spaak bij -de totstandkoming van de te genwoordige regering heeft medegedeeld, dat het gouvernement zou trachten een oplossing van de koningskwestie te vin den. Het is zeer waarschijnlijk dat het thans gepubliceerde rapport het voor naamste element zal zijn in de houding, die de regering weldra zal innemen. I Een berisping, waaruit geen nut valt te trekken, is bitter j LONDEN, 19 Juni. (Un. Press). Een welingelichte diplomatieke br«n zeide vandaag, dat op het ogenblik tussen Londen en Washington over leg wordt gepleegd over de situatie in Indonesië, met inbegrip van een mogelijk nieuwe bemiddeling in de kwestie tussen Nederlanders en In donesiërs. De Nederlandse regering heeft tot nu toe de Britse legering niet over bemid deling gepolst, maar men is in Londen de mening toegedaan, dat de Neder lands-Indonesische betrekkingen wel licht spoedig een punt zou bereiken, waarop een nieuwe bemiddeling het enige middel zou zijn om uit de impasse te geraken. Deze overtuiging, aldus deze bron, heeft zich in het bijzonder geves tigd na de berichten, die de speciale Britse commissaris in Zuid-Oost Azië, Lord Killearn, in de afgelopen dagen naar Londen gestuurd heeft. Het is bekend, dat de Nederlandsche Partij van de Arbeid voorstander is van nieuwe arbitrage op enkele concrete punten, voortvloeiende uit de verschil lende interpretaties, die de Nederlanders en Indonesiërs van de overeenkomst van Cheribon geven. De katholieken hebben hieromtrent tot. dusver nog geen mening te kennen gegeven. In diplomatieke krin gen in Londen overheerst de overtui ging, dat de Nederlanders, wanneer zij met de gedachte van een nieuwe bemid deling verzoend zouden raken, de voor keur zouden geven aan Britse bemidde ling. Daar de Indonesiërs meer vom Amerikaanse arbitrage voelen, zou een gemeenschappelijke Brits-Amerikaanse arbitrage een compromis kunnen vor men, aanvaardbaar voor beide partijen. Men verwacht, dat de Britse regering spoedig over meer informatie inzake de Indonesische toestand en de mogelijke militaire verwikkelingen ten tijde van het bezoek, dat Montgomery aan Zuid- Oost Azië zal brengen. Op zijn reis van India naar Au stralië, waar hij tegen het einde van de maand verwacht wordt, zal hij enige tijd te Singapore vertoeven voor een ontmoeting met Lord Kil learn, en volgens diplomatieke waar nemers zal daarbij de Indonesische toestand een der belangrijkste pun ten van bespreking uitmaken. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest matige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later brekende bewolking. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon 4.19—21.04, maan 6.52—23.40. De weersomslag, die gisteren ge schiedde, was zeer markant. Woensdag nog heldere hemel en tot bijna 28 gr. opgelopen temperatuur, Donderdag be wolkt en nu en dan regen en veel koe ler. Wij kunnen dit verschil karakteri seren door te zeggen, dat Woensdag bij Oostelijke wind continentale lucht werd aangevoerd, terwijl gisteren en vandaag de wind uit Westelijke richtingen waait, waardoor thans z.g, maritieme lucht ons land binnenstroomt. Wanneer wij het weer voor de komende dagen willen om schrijven, doen wij het best met vast te stellen, dat de aangevoerde lucht van maritieme oorsprong zal blijven. Dit be tekent ongeveer het .olgcnde, natuurlijk zeer globale, voorbeeld. Wind tussen Zuid-West en Noord- West. Vrij veel b.wolking en nu en dan wat regen. Niet overdadig warm, maar toch in het algemeen ook niet erg koud. Belangrijk is, dat de windkracht ver moedelijk niet al te groot zal zijn. De depressie-activiteit op de Oceaan en ook in Amerika is n.l, nog gering en het laat zich nog niet aanzien, dat deze activi teit in de eerste uagen sterk zal toe nemen. Tomaten en aardbeien worden op de markten in Polen tegen fantastisch hoge prijzen verkocht. Een enkele tomaat kwam Donderdag op 240 Zloys (f 6) en een doosje aardbeien op 300 Zloys (f 7.50). De Afdeling klimatologie van het KNMI te De Bilt heeft enige bere keningen gemaakt omtrent de ge middelde overdag-temperatuur voor de komende Juli-maand. De becijfe ringen leren, dat Juli 0.7 graad be neden normaal zal worden. Aange zien de normale overdagtempera- tuur 18.4 graden Celsius bedraagt, wil dit dus zeggen, dat we in JuU op 17.7 graden Celsius mogen reke nen. Men moet zich natuurlijk bij het be kijken van zo'n cijfer afvragen: Wat wil dit zeggen voor land- en tuinbouw en wat betekent tiet voor .de vacantie- gangers? Laten we in de lange reeks gegevens (1849heden) van het K.N.M.I. eens kijken hoe het met de temperaturen van de verschillende Juli-maanden ge steld is geweest. Het blijkt dan. dat die onderling nogal variëren. Men zou kun nen zeggen, dat in een gewone Juli maand de temperatuur tussen 17 en 20 graden Celsius ligt. Dergelijke Juli maanden komen 2 op de 3 keer voor. De aanstaande Julimaand zal dus. wat de temperatuur betreft, een gewone maand zijn. Een verdere vraag is onder andere: hoeveel zomerse dagen imaximum tem peratuur boven 25 graden Celsius) zal Juli tellen? Daarop is zeker niet zo gemakkelijk een antwoord te geven. Een gewone Julimaand telt gemiddeld vijf zomerse dagen. Er komen echter gewone Julimaanden voor met slechts twee zomerse dagen, doch ook met dertien. De lezer kan hieruit dus wel de con clusie trekken, dat het K.N.M.I. zich over het aantal zomerse dagen niet po sitief kan uitlaten. Hoe voorzichtig we moeten zijn blijkt wel bij het bekijken van gegevens van Julimaanden, die on geveer dezelfde temperatuur hadden als die nu wordt verwacht. Juli 1882 had een gemiddelde temperatuur van 18.0 gr. Celsius en slechts één zomerse dag; Juli 1923 met een gemiddelde temperatuur van 17.9 gr. Celsius had elf zomerse dagen. (Van onze correspondent) De party van de Hongaarse Volks-democraten was op het onlangs in Ziirich gehouden congres van de sociaal-democraten door een grote delegatie vertegen woordigd.. Het. bezoek van Hongaar se autoriteiten en ministers aan Zwitserland behoort niet tot de zeldzaamheden, daar zij er allen de voorkeur aan geven om hun zenu wen af en toe eens in het pluto cratische en Westelijk georiënteerde Zwitserland tot rust te brengen in plaats van in Rusland. Evenals de handelsbetrekkingen niet in het Oosten maar in het Westen worden gezocht. De nieuwe heren in Hongarije hebben echter wel geleerd, dat men geen ver tegenwoordigers naar het democratische Zwitserland moet sturen, die men de Oostelijke oriëntering van het gezicht kan lezen. Aldus lieten de sociaal-demo craten uit Hongarije zich door een christelijke delegatie vertegenwoordigen: de vice-premier Szakazits stond aan het hoofd. Leden waren Antal Ban, minis ter van Industrie, die vele jaren in Rus land woonde, de vice-presidente van het Huis van Afgevaardigden, mevrouw Anna Kéthly en Zoltan Horvath. De Hongaarse gezant in Londen, Ste- phan Bede, die drie jaar geleden nog met een monocle en witte glacé hand schoenen in Zwitserland zijn tijd door bracht en zich graag als het tyPe van een aristocraat voordeed, zag kans zich tijdig een sociaal-democratisch partij- boek aan te schaffen, waarin de datum van intrede heel wat vroeger dan de werkelijke gesteld is. De Hongaarse de legatie in Ziirich was uiterlijk Westers, innerlijk was zij Oostelijk georiënteerd. Na het congres organiseerde de Hon gaarse Vereniging een voordrachtsavond, waarop Antal Ban het woord voerde over „Plannen en problemen in Hongarije". Het kon niet anders of hij kwam over de jongste gebeurtenissen te spreken, waar bij hij natuurlijk alles schilderde volgens de officiële kleur en ontkende, dat er in Hongarije arrestaties hadden plaats gevonden. Hij noemde het aantal „sa menzweerders" 4000 en zeide, dat zy uit de kringen van de Party van de Kleine Boeren voortkwamen. Dat de premier Nagy van deze samenzwering op de hoogte was, heeft men eerst uit de door de Russen bekend gemaakte documenten geleerd. Bén voegde er ironisch aan toe, dat Nagy het blijkbaar plezieriger vond om in Zwitserland te verblijven, dan in Hongarije voor de sociale verworvenheden te strijden. Men kan hier slechts de op merking aan toevoegen, dat het niet de eerste keer was, dat kameraad Ban in Zwitserland verbleef en dat hij het leven er eveneens aangenamer vindt dan op de Krim of in Boedapest. Minister Bén achtte het natuurlijk noodzakelijk, om er de nadruk op te leggen, dat Nagy langs wettige weg een opvolger had gevonden. Hoe alles zich werkelijk heeft afgespeeld, is onderhand genoegzaam bekend, maar het is interessant op te merken, hoe men in Boedapest waarde hecht aan het woord „legaliteit". „Wat nu in Hongarije gebeurt" zeide Bén, „betekent een omwenteling met de kracht van het Russische leger, de overwinning op de Middel eeuwen. Dit is een revolutie, een liquidering van het oude regiem." De spreker verklaarde, dat de „groot grondbezitters, de voorname bourgoisie, de officieren en de middenstand, die voor de partij der Kleine Boeren hebben ge stemd, collectief als „oorlogsmisdadigers" moeten worden bestempeld. „In 1945 heeft men het kiesrecht té vergaand toegekend. Dit moet nu veranderd wor den", zeide Bén. die er geen enkel be zwaar in zag dergeiyke anti-democrati sche ideeën in het by uitstek democrati sche Zwitserland te verkondigen. Hy propageerde communistische ge dachten, terwijl de Zwitserse autoritei ten het omvangrijke manuscript van de oud-premier Nagy, waarin deze de we reld uitvoerig over de omstandigheden van zijn ontslag wilde inlichten, grondig censureerden en Nagy hoffelijk de raad iaven slechts dat te zeggen, wat in het manuscript overgebleven is. Nagy gaf ook de geallieerde controle commissie in Hongarije een veeg uit de pan en verklaarde, dat het ingrijpen van de Rusjssche bezettingsmacht in het proces tegen dc samenzweerders op de verantwoordelijkheid kwam van de controle-commissie, met wier onderlinge twisten de Hongaren niets te maken hadden. Minister Ban sprak ook over de dage lijkse moeilykheden van de regering; „Zonder geld. zonder telephoons en zon der auto's heeft de coalitie na de ver drijving van de Duitsers de macht op zich genomen." Maar hy zei niet, dat voor de communistische gezant in Bel grado, in Zwitserland voor bijna 10.000 gulden een auto gekocht werd; dat pre sident Tildy behalve zijn twee grote luxe wagens, via Antwerpen twee elegante auto's uit Amerika liet komen en dat de nu verdwenen minister van Buiten landse Zaken Gyöngyösi op staatskosten een auto van 10.000 dollar in Amerika kocht. Hij heeft hem niet meer kunnen gebruiken, maar zyn nog niet gevon den opvolger zal er de wegen van het straatarme Hongarye mee kunnen be rijden. Minister Ban sprak ook over de eco nomische ontplooiing, de opbloei, de grond-hervormingen en de munt-sta- bilisatie, welke sinds 1945 werden door gevoerd, maar hij sprak met geen woord over meVrouw Tildy, die bij haar terug keer uit Amerika eerst na zeer veel moeite door haar man overreed kon worden naar Boedapest terug te keren. De communistische bladen heb ben reeds een campagne tegen haar geopend, doch het grote schandaal zal eerst komen, wanneer het dossier van president Tildy geopend wordt. Voorlopig zal er in Hongarije een periode van stilte komen om de oplet tendheid van de wereld af te leiden, maar verkregen inlichtingen uit de beste en betrouwbaarste bronnen van linkse zijde, zouden reeds nu voldoende zijn, een omvangrijke artikelenreeks over het „stomme Hongarije" te schrijven. (Van een bijzondere medewerker) Na de voortreffelyke pioniersarbeid van de Kath. Radio-omroep op het gebied van de werelduitzen ding heeft de nieuwe organisatie van de Wereldomroep concrete vorm geven- den en zijn verantwoordelijkheid ge deeld met de Rijksoverheid, onder wie hy staat en die hem financiert. Dit wil echter niet zeggen, dat de overheid de Wereldomroep tot haar spreekbuis heeft gemaakt, of in bepaalde richting invloed uitoefent. Over de bekende P.CJ.-zender kan men thans horen de Nederlandse pro- grammadienst, die uitzendingen verzorgt ten behoeve van landgenoten over de gehele wereld en Nederlands sprekende belangstellenden, verder de internatio nale programmadienst. die zich slechts tot de buitenlanders richt en ten slotte de ontspanningsdienst in het populaire „Happy station". Uit de vele papieren, die ons werden voorgelegd tijdens een bezcek aan het studio-gebouw aan de Bothalaan te Hilversum, is wel gebleken, hoezeer de P.C.J.-uitzendingen beantwoorden aan een wezenlijke behoefte van talrijke, ever de gehele wereld verspreide, land genoten. Door het geven van ooggetuige- verslagen, bij voorkeur niet uit de stu dio, opdat de uitzending zo levendig mogelijk zij, tracht men de geestelijke afstand tussen de luisteraars elders en het moederland zoveel mogelijk te verkleinen. Zowel de Oost-Indische als de West-Indische afdeling hébben reeds grete luisteraars-groepen gevormd, waaronder onze Nederlandse missiona rissen, ook die elders in de wereld, een belangrijk aandeel hebben. Hier raken wij de rubriek van de godsdienstige uitzendingen, welke wy nochtans gaarne onder de K.R.O. had den zien ondergebracht. Doch zcals Kees Middelhoff het katholieke deel van deze rubriek met liefde en kennis verzorgt, kan men vrede hebben met de thans gevolgde methode. Wij denken aan de reportage van de Stille Omgang, die rechtstreeks van Amsterdam naar de West werd uitgezonden en waarin het aan schildering niet ontbrak. Verder aan het devote klankbeeld ever klooster- en priesterleven en aan het Kerstverhaal uit geteisterd Nederland, dat Middelhoff zelf geschreven en in klank gebracht heeft. Zonen van ons volk, verspreid over de gehele aardbol, genieten van deze by- zondere en natuurlijk ook van meer al gemene uitzendingen. Wars van slaafse navolging, heeft de Wereldomroep vaste series uitzendingen in allerlei talen georganiseerd ten dien ste van het buitenland. Daarbij maakt men gebruik van de gramofoonplaat. De programma's, op deze platen vast gelegd, worden aan buitenlandse om roepen ter uitzending aangeboden in hun binnenlandse programma's Daarbij overweegt men, platen-programma's van voor Nederland representatieve musici en ook composities samen te stellen, zodanig, dat ze een afgerond geheel vormen en van een toelichtende tekst in enkele vreemde talen kunnen wor den voorzien. Buitenlandse omroep- stations, die deze programma's in bruikleen krijgen aangeboden, kunnen aldus Nederlands cultureel vlagvertoon in den vreemde bevorderen. Ook aan onze zeelieden heeft de Wereldomroep gedacht. Met hen wil men een band weven door middel van het nationale programma. Juist in den vreemde, op eenzame pos ten en cp de wereldzeeën, put de zee man een stimulans uit het onmiddellyke contact met het land van herkomst. Voor die zeeman, maar ook voor de Ne derlandse zakenman in New York of de geëmigreerde jonge boer in Canada, maakt de Wereldomroep vrolijke en ernstige muziek, iaat kunstenaars aan het woord, behandelt eigen vaderlandse vraagstukken en veel meer. Het programma ..PCJ reept het Schip van de week" is bestemd voor de offi cieren en manschappen ter Nederlandse koopvaardij. Elke Woensdag wordt het de wereld ingestuurd, nadat het schip, dat die week voor oproepen in aan merking komt, telegrafisch op de hoogte is gesteld en het verzoek heeft gekregen, over de ontvangfet van de uitzending te rapporteren. Dit programma-deel vormt voor een half uur een onzichtbare, vriendschap pelijke gemeenschap van zeelieden aan boord en hun familieleden thuis. In de Hilversumse studio's kan men herhaal delijk tegenkomen de vrouwen en ver loofden, de moeders en kinderen, de vaders en broers van onze koopvaardij- vaarders, gewapend met een op schrift gestelde „groet voor hem", welke groet op de plaat wordt vastgelegd om daarna te worden uitgezonden. Zo kunnen de familieleden hier hun stemmen ver op een schip laten horen. De meeste rede rijen werken graag mee. zodat in de loop van een jaar tal van Nederlandse schepen kunnen worden opgeroepen, m de eerste plaats de schepen van de lange vaart. Het rechtstreeks contact maakt ook deze uitzending dus niet tot een dode studie-vertoning Dit kan niet anders dan welkom zijn voor hen. die ver weg zyn en zo graag rechtstreeks klanken van thuis en vertrouwde omgeving willen opvangen. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, onder presidium van prof. mr. J. A van Hamel, veroordeelde hedenmorgen Edward Voute, ex-burgemeester en rege ringscommissaris van Amsterdam, tot een gevangenisstraf voor de tijd van 6 jaar mef aftrek en ontzetting uit de diverse rechten voor het leven. Bovendien ver klaarde het Hof dat Voute de versierselen van de Orde van Oranje-Nassau heeft verloren. Op Vrijdag 6 Juni j.l. was door de procureur-fiscaal, mr. N. T. Sikkel, 8 jaar tegen Voute geëist. In Helsinki ls gisteren een proces be gonnen tegen een groep Finse officieren, waaronder enige leden van de staf, die ervan beschuldigd worden een onder grondse organisatie cm touw gezet te heb ben met het doel een gewapende actie tegen de Sovjet-Unie te beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1