TEGENVOORSTELLEN BIEDEN GEEN MOGELIJKHEID TOT VERDERE ONDERHANDELINGEN Wederzijdse voorstellen naderen elkaar niet Verkeerspolitie met radar-stopbord Klare taal Zij negeren rechtspositie, wensen algemeen overwicht, verwerpen basis van samenwerking, bieden geen waarborg voor veiligheid VERTEGENWOORDIGER DER KROON BUITEN INTERIM-REGERING Nederland krijgt geen invloed HONGAARSE PRESIDENT WIL HEENGAAN Poging der Republiek Nederland weer tot onderhandelen te brengen VEILIG VERKEER" IN DE LUCHT Iu Kabinet weigert ontslag te aanvaarden y Nieuwe nota politieke manoeuvre? Het weer. 800 TELEGRAMMEN PER DAG Van onze eigen VERSLAGGEVER J Tot hoofd en hart ZATERDAG 21 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23878 BRIEF VAN C.-G. AAN REPUBLIKEINEN De Commissie-Generaal heeft, naar Ass. Press bericht, de Indonesische Republikeinse delegatie laten weien, dat de Republikeinse tegenvoorstellen haar geen mogelijkheid tol verdere onderhandeling bieden en daarom heeft de Commissie-Generaal de vraag wat er nu verder gebeuren moei, voorgelegd aan de Nederlandse regering, zoals zij in haar nota van 27 Mei had aangekondigd. Deze mededeling is vervat in een brief aan de Repu blikeinse delegatie. De Commissie-Generaal komt hierin tot de slotsom, dat de Republikeinse voorstellen zo onbevredi gend zijn, dat vrijwel van een afwijzing van de nota der Commissie-Generaal kan worden gesproken. Verhouding tot andere staten Woordvoerder C.-G „vergist zich" Buitenlandse betrekkingen De lijd ligl al weer vrij lang achier ons, dal de leuze van „Veilig Verkeer" slechis gepropageerd werd onder die genen, die van de verkeersmiddelen op de begane grond gebruik maaklen. Hel verkeer in de luchl breidde zich lang zamerhand dermaie uil, dal een aparie diens! voor „Lucht verkeersbeveiliging" allerminst een overbodige luxe bleek. Wanl ook hel luchtverkeer kenl tegenwoordig begrippen als „tegenliggers", „inhalen", „kruizen" en „snijden" en hei is dus niet te verwonderen, dal er een luchlverkeerspoliiie in hel leven is geroepen om al deze zaken naar behoren le regelen. SCHOENWINKELS GESLOTEN Van II16 Augustus Na „staakt het vuren" •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Republ. voorstel inzake hervorming en aanpassing van de Indische regering is in wezen geen hervorming, maar een uitschakeling daarvan. De vertegenwoor diger van de Kroon, welke titel hij ook moge dragen, zou immers volgens het Republ. voorstel buiten de interim- regering, die het volledige centrale ge zag zou voeren, blijven, behoudens een vaag omschreven bevoegdheid om zijn instemming te onthouden aan beslissin gen, die hij strijdig acht met zuiver Ned. belangen. Van samenwerking, zoals bedoeld in art. 2 van Linggadjati, zou bij deze constructie geen sprake meer zijn, zegt de C. G. Bovendien behoudt de Republiek zich, door voor haar tenmin ste de helft van de zetels in de inte. rim-regering op te eisen en deze rege ring bij meerderheid van stemmen te doen beslissen, een zodanige positie voor, dat zij iedere beslissing, niet geheel met haar wensen strokende, kan ver hinderen. Het Republ. voorstel, zo gaat de brief verder, ontneemt aan Nederland iedere werkelijke invloed op de gang van zaken en schuift de Ned. medewerking aan de opbouw van de V. s. van Indonesië terzijde ondanks het feit dat millioenen Indonesiërs en de overgrote meerderheid der minderheden de verzekering van hun rechten en vrijheden van de Ned. regering verwachten. Daar de centrale organisatie, zoals de republikeinse delegatie die voorstelt de eindbeslissing zal hebben over alle zaken, die de lagere centrale organen behande. len, wordt ook hiervoor de positie van de Luit G.-G- en de Nederlandse regering De Republikeinse tegenvoorstellen, zo zegt de Commissie-Generaal, a. Negeren de rechtspositie, zoals die in de over eenkomst van Linggadjati was aanvaard, b Stellen een algemeen overwicht van de Republiek tegenover de federale constructie, c. Verwerpen de grondslag van samenwerking, die in wederzijdse zeggenschap gelegen behoort te zijn. d. Bieden geen waarborg voor een wer kelijk veilige en rechtmatige terugkeer van hen, die uit het republikeinse ge bied verdreven zijn, of voor de positie van die tallozen, welke met de Neder lands-Indische regering hebben samen gewerkt. Het kernpunt van de voorstellen der Commissie-Generaal, zo gaat de brief Verder, is gelegen in de regeling van de centrale organen in Indonesië en Neder land voor de overgangstijd, waarin de rechtspositie van het Koninkrijk nog gehandhaafd zou blijven in afwachting van de vorming van de Ver. Staten van Indonesië en de Ned.-Indonesische Unie. Het doel van de ontworpen regeling was de vorming van de V. S. van Indonesië op de snelst en krachtig mogelijke wijze te bevorderen. De Republik. nota heeft het voorstel voor de vorming van een door de Repu bliek voorgestelde interimregering zelf zodanig geamendeerd, dat het daardoor in werkelijkheid verworpen werd. Het H.K.H. Prinses Juliana heeft als ere.voor zit ster van het Nederlandse Roode Kruis Vrijdag een bezoek gebracht aan „De Goudsberg" te Lunterenwaar ter gelegenheid van het tachtig-jarig bestaan van het Nederlandse Roode Kruis een lanaaag gehouden wordtLuide toegejuicht door de aanwezigen betreedt de Prinses het terrein De Hongaarse president, Zoltan Tildy, beeft gistermorgen op een speciale bij eenkomst van het kabinet, welke te half Zes plaatselijke tyd plaats vond, zijn ont slag aangeboden, aldus heeft zijn voor malige kabinetschef, Laslo Jekely, giste ren te Genève medegedeeld Het Hongaarse kabinet heeft gewei- gerd het ontslag van de president, Zoltan Tildy, te aanvaarden. Tildy stemde er in foe nog enkele dagen in functie te blij den, teneinde de huidige gespannen poli tieke toestand niet te doen verergeren, aldus voegde Jekely aan zijn medede lingen toe. Volgens Jekely heeft Tildy verklaard, dat zijn positie te zeer verzwakt was na •Jekely's ontslag. Deze heeft geweigerd bit Zwitserland naar Hongarije terug te keren en was van plan Vrijdagavond per Vliegtuig uit Genève naar New York te Vertrekken. Hij is in Genève echter op gehouden. Jekely was uit Boedapest naar Bern begaan om zaken te regelen in verband "iet het aftreden van de Hongaarse ge- ^nt aldaar. Hij werd intussen benoemd *°t Hongaars gezant in Nederland en ®elgië en kreeg opdracht zich naar zijn hieuwe post te begeven. Jekely heeft dit «mveigerd en volgens A.F.P. zal hy zich de V. S. begeven. Naar Radio-Boedapest meldt, heeft de ®°litieke commissie der kleine boeren- bliek, die zijn party Jekely's houding afgekeurd en hem als lid der partij geroyeerd. Het Hongaarse blad „Sabasag" meldde Vrydagavond de arrestatie van het vroe gere hoofd der Hongaarse repatrieerings- commissie Laky, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de samen zwering tegen de republiek. tot vrijwel niets gereduceerd, ook al is in die organen het Nederlands element niet geheel weggelaten. Deze omstandig heid leidt tot een geheel andere beoor deling van de economische voorstellen der Republikeinse delegatie dan deze op zichzelf wellicht van de zyde van de C-G. zouden hebben verkregen. Komende tot de verhouding tot de an. dere staten, zegt de C.-G. dat ook hier voor bevoegdheden door de Republiek worden opgeëist, die geen rechtvaardi ging vinden in Linggadjati en getuigen van een streven van de Republiek om ten opzichte van niet onder haar feite- lyk gezag staande gebieden een overheer sende plaats in te nemen. De C.-G. verwerpt dan ook het be toog, dat de vorming van Oost-Indone. sië niet in de geest van Linggatjati is geschied en dat aan de republiek mede zeggenschap zou toekomen omtrent de status van Borneo. Dg niet besproken handhaving van or ganisaties, welke na die ondertekening nog zijn voortgegaan met het steunen van ge welddadige acties ten behoeve van de Re publiek in sommige van deze gebieden, moet volslagen in strijd met de overeen komst worden geacht, evenals het geval is met het zitting hebben van afgevaardigden van die gebieden in het K.N.I.P. Het gemis aan wederkerigheid spreekt Hoge regeringsautoriteiten te Batavia verklaarden aan A.P. het belang van de nieuwe republikeinse nota gering te achten door te zeggen, dat, hoewel de positie van de Nederlandse Kroonver- tegenwoordiger verhelderd werd, de hou ding der republikeinen aangaande een gecombineerde politiemacht en andere essentiële punten van het Nederlandse plan voor het functionneren van een interim-regering niet werd gewijzigd. Deze zegslieden beschouwden de nota als een politieke manoeuvre, om Den Haag te verhinderen de bilate rale onderhandelingen stop te zet ten, en als een kennelijke poging, sympathie in het buitenland te wekken. De woordvoerder van de Commissie- Generaal heeft zich, naar het schijnt, door een overdreven optimisme laten meeslepen, toen hij aan de correspon dent van A.F.P. te Batavia gistermor gen verklaarde, dat de Indonesische delegatie alle Nederlandse voorstellen had geaccepteerd. De correspondent van A.FR. heeft thans van een woordvoer der van de Ned.-Indische Regerings voorlichtingsdienst en van verschillend* persoonlijkheden uit de omgeving van Van Mook de mededeling ontvangen, dat de woordvoerder der C.-G. „zich vergist had". verder uit het voorstel om in alle centrale colleges aan de Republiek ten minste de helft zo niet meer van het ledental toe te kennen. Uit de Republikeinse stelling, dat de grote vraagstukken betreffende de uitvoering van Linggadjati voorbehouden dienen te blijven aan de beide delegaties, wordt de C.-G. versterkt in haar oordeel, dat de Republiek de deelneming en mede zeggenschap in die besluiten van verte genwoordigers van Oost-Indoneslë en Bor neo verwerpt. Ook In andere delen van het Republikeinse antwoord spreekt het streven van de Republiek om een over heersende positie in te nemen. Ook hij de militaire voorstellen verlangt de Republiek bemoeienis met de organisatie in de an dere staten, terwijl zij iedere bemoeienis bij haar zelf afwijst. Wat de buitenlandse betrekkingen be treft, blijkt het antwoord de voorsteilen van de C.-G. vrijwel geheel te verwerpen en te streven naar een onmiddellijke eigen vertegenwoordiging van Indonesië in het overgangstijdperk. Dat hiervoor geen grondslag in de overeenkomst te vinden is, blijkt uit artikel 2 en 13. De wens om ook nog een afzonderlijke vertegenwoordiging van de Republiek op economisch gebied te bandhaven, gaat rechtstreeks in tegen de dringende nood zaak van de economische eenheid van In donesië. (Vervolg op pagina 3) Het beroemde koor van het Vaticaan, onder leiding van Mgr. Licinio Refice, vertrekt binnenkort naar Amerika om een reeks concerten te geven. Het koor, bestaande uit de beste zangers der Romeinse kerken, hoopt 112 Amerikaanse steden te bezoeken Gisteren is een brief, ondertekend door Sjahrir, aan de voorzitter van de Commissie-Generaal overhandigd. Deze brief stelt de delegatie officieel in ken nis met de zakelijke inhoud van de radiorede van Sjahrir en vervolgt dan: 1. wij stemmen in met de instel ling zo spoedig mogelijk van een inte rim-regering. 2. wy stemmen er mede in, dat de po sitie van de vertegenwoordiger van de Kroon ae jure en formeel zal zijn als voorgesteld in de nota van uw delegatie van 27 Mei 1947. Wij hopen, dat in de loop van de overgangsperiode de rege ring op dit punt meer gelijkenis zal gaan vertonen met hetgeen in onze ant- woord-nota werd gesteld, zodat ten slotte deze regering overgaat in de re gering van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. 3. We besprekingen omtrent de vorm van de interim-regering, zoals door uw dele gatie voorgesteld als „nader overleg", dienen plaats te hebben met vertegen- Verwachting tot Zaterdagavond: Matige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar bewolkt, met regen. Later, voornamelijk in het Noorden van het land, brekende be wolking. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Zondag: Zon 4.1921.04. Maan 8.20 —0.18. Maandag: Zon 4.2021.04. Maan 9.480.38. woordigers van Indonesia Timor en Borneo. Deze besprekingen zullen zo spoedig mogelijk moeten beginnen, opdat de interim-regering reeds voor juli a.s. kan gaan werken. 4. Taak van deze interim-regering zal o.m. zijn het instellen van de federale organen, zoals vermeld in de bijlagen van de nota van uw delegatie. Bijzonder urgent wordt hierbij beschouwd een zo snei mogelijke instelling van de fede rale economische organen. Met dit voor stel vertrouwen wij, dat aanstonds de samenwerking, zoals de overeenkomst van Linggadjati deze bedoelt en wenst, gerealiseerd kan worden. De Commissie-Generaal heeft heden o.m. het volgende aan de Indonesische delegatie geantwoord: Wy menen in dit laatste schrijven een poging te mogen zien tot het over bruggen van de grote afstand, welke tussen de door onze delegaties gewissel de nota's bestaat. De Commissie-Gene raal wil met voldoening constateren, dat ten aanzien van de positie van de ver tegenwoordiger van de Kroon haar voor stellen, zowel ten aanzien van zijn de jure bijzondere positie met beslissings bevoegdheid, als ten aanzien van de vorm van zijn optreden in de overgangs regering te zamen met de vertegen woordigingen van de staatkundige orga nisaties in Indonesië worden aanvaard. De aanvaarding van dit ene punt neemt echter niet weg, dat op alle andere punten uw voorstellen de on ze niet zijn genaderd, aldus de C-G. (maar vooral kwaad) als het ging werd dit probleem opgelost. Met bekwame spoed werd het stationsgebouw van het Centrale Zendstation by Schiphol, waar van alleen de muren nog overeind ston den, gerestaureerd. En de rest van de technische installaties werd onderge bracht in allerlei houten hutjea en keet jes, die daartoe door de gemeente Am sterdam welwillend werden afgestaan. Thans zijn op Schiphol weer 25 radiozenders, twee landings-radio- bakens, vijf radiopeilstations, 24 radio-ontvangers en acht telex-toe stellen (voor de verbinding met binnen- en buitenlandse luchtvaartterreinen) opgesteld. Ein op de secundaire sta tions Leeuwarden, Eelde, Twente enz. beschikt men tezamen over 15 zenders, 15 ontvangers en 13 peil- installaties. Organisatie Vrijwel alle radiozender s,'die wor. den gebruikt voor verbindingen met vlieg tuigen, met andere luchtvaartterreinen, en voor meteorologische uitzendingen zyn ondergebracht in het Centrale Zendsta tion te Badhoevedorp. Zy worden op af stand bediend, waarby de seingeving door middel van relais op de zenders wordt overgebracht. Een tweede belang- ryke schakel in de keten die gevormd wordt door een serie vernuftige beveili. gingsrr.aatregelen is het binnenpeil. station. Bij slecht zicht worden de vliegtuigen, die op Schiphol willen lan. den, verwezen naar het „wachtbaken" Buiksloot (het dorpje is zich volkomen onbewust van de gewichtige functie die Het merkwaardige van deze lucht- verkeerspolitie is dat zü zetelt op de begane grond, evenals de ge wone politie, van wie zy echter in zoverre op beminneiyke manier afwykt, dat zü niet iemand wegens begane overtredin gen op de bon kan slingeren. De lucht- verkeerspolitie, die voorzover het Ne derland betreft ressorteert onder het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, bestaat n.l. uit radio-telegrafisten en haar attributen zijn niet het stopbord en de uitgestoken arm, maar radio en ra dar-installaties. De Duitsers hadden tijdens de be zetting de dienst van de luchtverkeers beveiliging grondig 'in wanorde ge bracht, maar tegelijkertijd werd weer aan de opbouw begonnen. Het perso neel, dat voor de oorlog met de dienst op de luchtvaartterreinen was belast, werd door aan ten gegeven „clan destiene" cursussen op peil gehouden. Op die manier beschikte de dienst on middellijk na de oorlog over een kern van geroutineerd^ personeel, van wie velen met leidende functies konden worden belast. Van de Engelse regering werden radio zenders en -ontvangers uit legervoor- raden aangekocht, zodat het enige pro bleem, dat nog overbleef, dat van de „huisvesting" was. Zo goed en zo kwaad het m de vliegwereld bekleedt!), van waar zü binnengeloodst worden door ge bruik te maken van het binnenpeilsta. tion. Van dit station krijgt de piloot radio-telefonisch koers en afstand op gegeven. Dit gaat zeer snel: koersen wor den voortdurend en de afstand tot de landingsbaan iedere K.M. verstrekt. Het systeem is enig in de wereld en de vliegers, die er ervaring mee hebben op gedaan, zijn er zeer tevreden over. Maar een beslissende plaats in de luchtverkeersbeveiliging komt toe aan de verkeerstoren op Schiphol. Van hieruit wordt het luchtverkeer boven het Neder landse verkeersgebied, dat 't Nederland se territorium en een gedeelte van de Noordzee omvat, geregeld. D.w.z. er wor. den aan de piloten aanwijzingen ver strekt hoe moet worden gevlogen om botsinggevaar te vermijden. Dat zulks nodig is, stelt wel de enorme toename van het luchtverkeer in een helder licht. De Algemene Verkeers leider in de toren moet steeds beschik ken over de laatste gegevens omtrent positie, hoogte en koers der vliegtuigen in zijn verkeersgebied; de vliegeniers moeten zich daartoe, direct wanneer zij het Nederlandse verkeersgebied berei ken, melden. De ontvangen gegevens worden verwerkt in een ,,tijd-weg-dia- gram", waardoor men een nauwkeurig overzicht krijgt van de hele situatie in het verkeersgebied. Per radio worden aan de verschillende vliegtuigen aanwijzin gen gegeven,. Op de eerste étage van de verkeerstoren wordt het plaatselijke verkeer geregeld en als men weet dat op Schiphol ongeveer 200 vliegtuigen landen, starten of overvliegen, dan zal mien beseffen, dat ook dat heel wat voe ten in de aarde heeft. Hier is het de plaatselyke verkeersleider, die radio- telefonisch de aanwyzingen voor starten en landen aan de piloot geeft. Zodra een vliegtuig is opgestegen wordt de verbinding tot stand gebracht op de communicatie-kanalen van de algemene verkeersleiding. Wil een vlieg tuig landen, dan wordt het, wanneer het zich zo ongeveer op 15 K.M. af stand van het terrein bevindt, „overge- Een andere conclusie ware slechts mogelijk wanneer punt 4 van nw schrijven aldus gelezen zon mogen worden, dat de republikeinse rege ring instemt met de instelling van al die federale organen, welke in de bijlagen onzer nota worden genoemd, en uit het woord „zoals" onder pnnt 4 zou mogen worden afgeleid, dat hetgeen in onze bijlagen omtrent deze federale organen wordt gesteld, alsnog door genoemde regering ten volle wordt onderschreven. De Commissie-Generaal meent in dit verband te moeten opmerken, dat het nimmer in de bedoeling kan liggen de vaststelling van de algemene regelingen der uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te ontnemen aan de delega ties en toe te vertrouwen aan de interim regering. De schoenwinkels zullen in de week van 11 tot en met 16 Augustus as. ge sloten zijn wegens vacantie. De Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, bracht een bezoek aan de Kon. Mij. „De Schelde", waar hij o.m. de in aanbouw zijnde „Willem Ruys" bezich tigde. De directeur der Mij. „De Schelde" leidde de hoge gast rond geven" door de algemene verkeersleider aan de plaatselijke verkeersleider. Per dag worden omstreeks 800 telegrammen met vliegtuigen in de lucht gewisseld. Het hoeft geen betoog, dat er een uit gebreide verbindingsdienst met andere vliegvelden bestaat. Gedeeltelijk wordt deze onderhouden door radio-kanalen (o. a. naar Kopenhagen, Prestwick en Praag) en gedeeltelijk door telex-appa raten (naar de Nederlandse, vliegvelden, Brussel en Frankfort).,Deze dienst ver werkt per dag ca. 1400 telegrammen. Meteorologisch instituut De Meteorologische Dienst is eveneens een onderdeel van de luchtverkeersbe veiliging, Hy wordt verzorgd door het KU.M.I. in De Bilt. Op ieder vliegveld wordt om het urn: of om het half uur een weerbericht gemaakt. De observa ties van een land of van een streek worden door een bepaald station ver zameld en weer doorgezonden naar andere, grotere centra. De vliegers zijn verplicht zich vóór de aanvang van de vlucht te vervoegen bij de meteorolo gische dienst, waar zij alle nodige in lichtingen over het weer op de route krijgen. Zo wordt al het mogelijke gedaan om vliegtuigongelukken die de laatste tijd opzienbarend veel gebeuren in Ame rika te voorkomen. Een deskundige verklaarde ons nog, dat de veiligheid op de Europese luchtlijnen waarschijn lijk hierom groter is dan die op de Ame rikaanse, omdat in Europa de piloot zélf vliegt, in Amerika daarentegen is de piloot vrijwel uitsluitend op het radiobaken aangewezen. Hy wilde daarmee niets ten ongunste van de Amerikaanse luchtvaart zeggen, maar veel ten goede van de Europese, in het bijzonder van de Nederlandse, en dat zy haar van harte gegund. Iedere last wordt licht, als men deze maar goed weet te dragen (Van een bijzondere medewerker) Wanneer het Nationaal Verbond van de Katholieke Arbeiders ap pèl houdt, kan men er doorgaans op rekenen, dat klare taal wordt gespro. ken. Dit mag zeker weer getuigd worden van de Verbondsvergadering welke dezer dagen in Utrecht is gehouden. Wie deze vergaderingen gedurende een lange reeks van jaren heeft kunnen bijwonen, on dergaat de bekoring van dit samenzijn steeds meer. We hebben wel eens een waarschuwend geluid op deze plaats doen horen aan het adres van bestuur ders, voor wie soms het gevaar dreigt, het contact met de massa te verliezen, omdat zij ogenschijnlijk vergeten, uit welk milieu ze zijn voortgekomen, neen, omdat zij soms schijnen te vergeten, wie ze zijn en blijven moeten. Maar op een Verbondsvergadering vraagt degene, die zulks heeft neergeschreven, zich toch af, hoe hij de verantwoording van zulk een waarschuwing heeft durven nemen. Weer zijn arbeiders bijeen. En of het De Bruijn is, die in een uitstekend gesty. leerd betoog, met grote openhartigheid, in voortreffelijke woordkeus, voorzichtig waar het kan, fel striemend waar het moet, maar leiding gevend altyd, dan wel een mijnwerker uit Zuid-Limburg of een zangerige landarbeider uit Noord- Holland, men hoort, weet en voelt het: hier spreken arbeiders namens hun vrienden, de „kompels" uit de mijnen, of de bollensorteerders uit Lisse. De Bruijn heeft kennelijk tot levensregel genomen bij alles wat hij zegt: Spreek uit wat ge. zegd moet worden, ook indien het ge sprokene minder aangenaam klinkt voor degenen, aan wier adres het is gericht. „Wie zonder licht rijdt, krijgt een bekeuring en krijgt een boete, of wordt bij niet-betaling daarvan ingesloten. Maar wat moet dan gebeuren met pro ducenten. die zich vergrijpen aan de meest eminente volksbelangen, door het opjagen van prijzen?" Maar het zijn niet alleen de werkgevers, het is niet alleen de regering, dig ernstige verma ningen en waarschuwingen van De Bruijn hebben te incasseren, het zyn evenzeer de leden zelf, wie nadrukkelijk op het hart wordt gebonden, zich te voegen naar de leiding. ,,Als lid van een organisatie zijn eigen weg gaan, zich niet voegen naar besluiten van de or ganisatie, is niet te verdedigen." Pel critiseerde De Bruijn de „staak-maax- raak-actie'' van de E.V.C. en waar schuwde de arbeiders, daar toch vooral niet aan mee te doen. Het belang van een vergadering als deze wordt zeker duidelijker onder streept door het feit, dat prof. Ramme speciaal van deze vergadering wilde ge bruik maken, mu eens publiekelijk een van zijn idealen te spuien ten aanzien van de positie, die de arbeiders in het bedrijfsleven behoren te gaan innemen. Romme is er door ervaring en kennis der historie van overtuigd, dat deze ver gaderingen vaak het startpunt zijn van uitermate belangrijke initiatieven, die een grote zegen zyn voor de arbeiders, en daarmede voor sociaal Nederland. Toch zijn de Inleidingen op dit soort vergaderingen nog niet het aller» belangrijkste. Het punt .Medede lingen" staat zo maar simpel op de agenda. Maar dan gaat de praktyk spre ken. Dan komen de mededelingen vooral uit de vergadering, dan spreken de man nen van het volk hun grieven uit over bestaande onrechtvaardigheden, die moeten worden weggenomen. En dan willen we nog voorbijgaan de volkomen gerechtvaardigde en uitermate felle cri- tiek op wat men noemde „het pot-ver teren by de liquidatie van het N.A.F.": eveneens de bijtend-ironische en daar om nog duidelijker naar voren springen de critiek op ambtenaren van de Topo grafische Dienst, die zich ver bov-r, de regering verheven wanen, door eenvoudig ministeriële opdrachten te saboteren. Eén punt in de opmerkingen van deze arbeidersleiders was ons wel zeer bijzon der uit het hart gegrepen. Het was de opmerking van de heer De Groot, die weer eens zun verontwaardiging luchtte over het ook naar onze mening zo on verdedigbare systeem van de 5 a 6 loon- klassen, waarin de Nederlandse arbeiders nog immer biyven onderverdeeld. Met cijfers werd aangetoond de onhoudbaar heid van dit dwaze stelsel. Het wil ons voorkomen, dat bij de huidige prijsver houdingen ten aanzien van het levens middelenpakket, en evenzeer ten aanzien van gebruiksgoederen als meubilair en kleding, hoogstens een drieklassen-stelsel is te verdedigen. Het verschil in leef gewoonten en in woninghuur zyn prac- tisch de enige factoren, welke invloed hebben op het verschil in de behoeften tussen de grote stad, de provincieplaats en het platteland. Bij de grote stad dient evenwel te worden gerekend de naaste omgeving van zulk een stad. Daar is immers practisch geen ver schil in huur, daar zyn de arbeiders evenzeer ingesteld op het leven in de stad: men koopt zijn meubilair, zyn kleding in de stad; men zoekt daar ont spanning, kortom, men woont en werkt slechts buiten, men leeft in de stad. Wanneer daar toonverschillen worden toegepast, profiteert daarvan slechts de fabrikant. Om ons te beperken tot het voorbeeld, dat De Groot aanhaalde: Wanneer een meubelfabrikant zjjn meu belen niet in de stad maakt, maar op het platteland, betaalt hy voor elk uur arbeid, dat aan een ameublement wordt besteed, laat ons zeggen 12 ct. minder dan wanneer dit ameublement in een eerste klas gemeente zou worden ver vaardigd. De prijsbepaling, zoals die op het. ogenblik geldt, besluit, dat b.v. voor zulk een ameublement f 800.mag wor den gevraagd, wat dan natuurlük ook gebeurt. Dat is dezelfde prijs, welk* voor een geiyk ameublement, vervaar digd in een eerste klas gemeente wordt vastgesteld. De afnemer van dit ameu blement heeft derhalve geen oent voorn deel. Het nadeel blijft voor de arbeider, dp winst voor de ondernemer. Laat de regering inzien, dat door dez» klasse-indeling een sociaal onrechtvaar dige daad wordt gesteld. Laat men luis teren naar de klare taal die de arbei ders spreken op hun Verbondsvergade- ring. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week het navolgende verlies is gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninkiyke Land macht: Soldaat eerste klasse H. de Wit, afkomstig uit Zwijndrecht. Gesneuveld in district Modjokerto 17 Juni 1947.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1