Twaalf jaar geëist tegen Gejus van der Meulen Distributienieuws „KUNST ZU ONS DOEL" DE STEIGERS IN ja m se m ij diende van 1942 tot 1945 in het Duitse Hij leger Van het witte doek Late lente in een Haarlems genootschap a(;ki\da G. HONING ZN. ZoXt?Ecl 13000 Kerkberichten Bon- en brandstoffen- kaarten LAAT UW KOLENKIST NV VULLEN Koningin ontvangt Beei en Jonkman Radio Moors ZATERDAG 21 JUNI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING (Gedeeltelijk gecorrigeerd B. A. Bax schaakkampioen Aanvragen brandstoffenkaart MELK ZONDER BON Prijsvraag Roode Kruis- colledte Nieuwe Gracht 36 Tuinwijk!aan 21 Landzichtlaan 33 Telefoon 10230 Telefoon 11 OS 2 Heemstede CHIN. IND. REST. HONGKONG Officiële ontvangst Een driftig heerschap voor de politierechter Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Boottocht ouden van dagen Artsend ienst ZANDVOORT „Au Paradis" geopend Overleg in het kabinet voorlopig beëindigd „TE LAAT" Dr. Euwe over match om wereldtitel D.E.M.-athleten naar Santpoort Waterpolo-wedstrijden H.V.G.B. naar België Nieuws van de sportclubs WELL KNOWN PRODUCE BROKERS, ANTONY WORHAM LIMITED, MARKT IN HERSTEL JE JD S AA8?, KOPERWERK! IT FRYSKE SKA THUS Hedenmorgen stond voor het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof een man terecht, wiens naam in het nog niet zo verre verleden de harten van vele Nederlanders deed popelen. Gejns v. d. >Ienlen was, als doelver- dediger van het Nederlands Elftal, wellicht een van de populairste mannen in Nederland. Maar in de bezettingstijd, toen hij kinderarts in Haarlem was, heeft hij deze „good will" afdoende verspeeld door lid van de N. S. B. en zelfs van de S.S. te worden. En dat was iets waar zelfs de grootste populariteit niet tegen bestand bleek. Het verhoor, dat v. d. Meulen moet ondergaan, duurt zeer kort, slechts en kele minuten. Maar in die minuten is een grote reputatie definitief ten onder gegaan. Als de president, mr. De Gaay Port man, verdachte de gebruikelijke juridi sche vraag stelt of hij wist, dat Neder land in oorlog was met Duitsland, ant woordt v. d. Meulen: ,.Ik wist dat er geen vrede was, maar dat er een oor log was, drong niet tot mü door." En op de vraag of hij als oud-officier van gezondheid nooit overwogen had, dat hij door dienst te nemen bij de vijand in 1942 werd v. d. Meulen „Hauptsturmführer" bij het Vrijwilli gerslegioen de eed van trouw aan de Koningin had gebroken, zegt verdachte: „'t Is te kinderlijk om het te zeg gen, maar ik heb het niet overwo gen." Dan houdt de procureur-fiscaal, mr. Jansen, zijn requisitoir. v. d. Meulen, die tijdens het korte verhoor een timide, zelfs schuchtere in druk maakt en slechts op aarzelende toon zijn luttele verklaringen aflegt, zit stil in het verdachtenbankje te luiste ren. De val van beroemdheid tot ver dachte is nóg groter dan menigeen denkt. Mr. Jansen zegt dan. dat hij het be droevend vond. dat „deze man, die eens zo'n grote populariteit bij het Neder landse volk genoot, nu hier terecht moet staan." In 1940 wordt verdachte N. S. E.-er uit „sociale" overwegingen. Als arts verrichtte hij in '41 reeds keuringen op het arbeidsbureau in Haarlem en dwaal de toen hoe langer hoe verder af. Door zijn N.S.B.-schap verliep verdachtes dokterspraktijk in Haar lem en dat hem, aldus de procureur- fiscaal, tot het inzicht moeten bren gen dat het Nederlandse volk zijn houding „niet lustte". Niettemin ging hij verder. Later doet hij pogingen om ala opvolger van dr. Creveld aan de Amsterdamse Universiteit te worden benoemd en hij In Frans Hals draait deze week de film „Eiland Prinses" met- Maria Mon ter en Jon Hal. Als kleurenfilm is deze prent bijzonder goed geslaagd, hoewei het gegeven zonder veel inhoud is. De bezoeker kan genieten van prachtige natuuropnamen, hetgeen de film toch nog aantrekkelijk maakt. Toegang boven achttien Jaar. De film „Les Enfants du Paradis", welke deze week in Rembrandt-Theater wordt vertoond, behoeft geen nadere aanbeveling. Uitvoerig is reeds daarover geschreven. (Volwassenen). Na een uitgebreid voorprogramma presenteert City de film „Stille Helden" met Paul Robeson in de hoofdrol. De toeschouwer krijgt een zeer duidelijk beeld van het emotie-volle, gevaarlijke leven van de mijnwerkers, die dag in dag uit diep onder de grond in ver raderlijke holen en gangen voor hun dagelijks brood moeten werken. Een mijnramp neemt enkele arbeiders uit het leven weg en verhindert de anderen met hun ondergrondse arbeid door te gaan, daar het levensgevaarlijk is de mijn te betreden. Met springstof en gas maskers uitgerust waagt men reddings- en opruimingspogingen, maar door in stortingen wordt steeds de weg versperd. Na moeitevol zwoegen kan tenslotte 't werk hervat worden. Een pakkend verfilmde mijnwerkersgeschiedenis. (Bo ven veertien jaar). Cinema-Palace draait deze week een aangrijpend filmwerk „De witte klippen van Dover", een verhaal van een Ame rikaanse vrouw, die in Engeland het typische Engelse leven leert kennen en tenslotte huwt. Na deze inleiding begint de film een sterk melo-dramatische in slag te krijgen, knap verfilmd en dank zu een goede bezetting van de hoofd rollen aannemelijk, hoewel het de regis seur kennelijk moeite heeft gekost zich binnen de perken van de realiteit te houden. Twee wereldoorlogen beheersen het gegeven, want in de eerste verliest de vrouw (Irene Dunne) haar man en in de tweede wereldoorlog haar enige zoon. Hier en daar vertoont de film toch wel enkele zwakheden: zo worden bijv. de verschillen in de Engelse en Amerikaanse opvattingen wel wat door een te sterk Amerikaans gekleurde bril bezien. Een werkelijk interessant werk met een uitstekende moraal. (Boven veertien jaar). Het Spaarne-theater draait deze week een film, die is opgedragen aan de Britse trawlervissers, die dag en nacht moe ten strijden tegen de wisselvalligheden van het weer en die soms in onbeschrij felijke gevaren zijn. De inhoud van dit draaiboek geeft-hier een duidelijk beeld van. Een schipbreukeling, die de enige overlevende was van een tijdens aanva ring gezonken vissersschuitje, wordt op gepikt door een andere trawler. Zoals altijd speelt ook hier de liefde weer een grote rol, want de dochter van de ka pitein begint meer dan gewone sympa thieën voor de jonge visser te voelen. Deze moet echter nog veel meemaken voor het tot een huwelijk met haar komt. Boven 14 jaar. Vermeld zij nog, dat de balconplsat- sen van bovenstaand theater gerestau reerd zijn. Er zijn mooie roodpluche clubfauteuils geplaatst. vindt daarbij steun van dr. Böhmke. Maar ten slotte trekt hij zich toch terug. Via de Ned. Volksdienst komt v. d. Meulen dan in 1942 terecht bij het Duitse leger als arts. En hij blijft dat tot 1945. Als motief gaf hij daarvoor op, dat hij zo veel Nederlandse jongens zich zag in zetten aan het Oostfront, dat hij zich verplicht voelde hen medisch te gaan verzorgen. Maar vanzelfsprekend kon mr. Jansen dit motief niet aanvaarden en hij achtte om drie redenen v. d. Meulen's daden bijzonder zwaar. V. d. Meulen legde de eed van trouw aan de Koningin af en zag er geen bezwaar in desalniettemin tot het vijandelijke leger toe te treden. Verdachte was voorts geen jonge man, die niet wist wat hij deed, maar acade misch gevormd. Verdachte was een zeer populaire figuur, die een slecht voorbeeld gegeven heeft aan de Nederlandse jeugd, van wie sommige wankelmoedigen mis schien daardoor de verkeerde weg inge slagen zijn. De procureur-fiscaal eiste ten slotte 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. En als verdachte dan het laatste woord krijgt, zegt hij op zijn weifelende toon, dat de president een betere kijk op de zaak zou hebben gekregen, als hij (verd.) langer en meer individueel tot hem (de president) had kunnen spreken. „Daar krijgt u nu alle gelegenheid toe," zegt de president. ,Hier kan ik het niet" antwoordt dan v. d. Meulen en daarmee is de zaak ge sloten. Uitspraak 5 Juli. Door remise te spelen tegen zijn con current verleur, wis^ Bax van de schaak club „De Uil" het persoonlijk schaak kampioenschap van de bollenstreek te behalen. De eindstand ln de hoofdgroep luidt: 1 B. A. Bax 2lt punt; 2, 3 en 4 P. C. Haalebos, J. H. Verleur en H. van Dlemen 2 punten: s W. de Laat 1(4 punt. Haalebos en Verleur moeten nog een beslissingswedstrijd spelen om de 2e prijs. De finale van het persoonlijk damkam pioenschap van de bollenstreek Is begon nen en de uitslagen van de 1ste ronde zijn: 1ste klasse J. v. d. LooNic. Hal 02, L. van SteenbergenG. v. d. Voet 20; L. van HaasterW. Hulsman afgeor. Van 23 Juni tot en met 2 Augustus zul len in het Centraal Uitreiklokaal „De Vleeshal", Grote Markt, de nieuwe bon kaarten voor voedingsmiddelen K. 709 worden uitgereikt. Bij deze uitreiking dienen te worden overgelegd de tweede distributiestamkaart en bonkaart 707. Losse inwisselingsbonnen zijn ongeldig. Ter bevordering van een vlotte gang van zaken, wordt het publiek verzocht, de bonkaarten bij de betreffende stam kaart te voegen. Inlegvellen niet mede brengen. De letterindeling voor deze uitreiking luidt als volgt: 23 Juni: A, 24 Juni: Ba tot en met Bez. 25 Juni: Bi tot en met Bok. 26 Juni: Bol tot en met Bram. 27 Juni: Rest. B. 28 Juni: C. 30 Juni: Da tot en met Du. Maandagmiddag geslo ten. 1 Juli: Rest. D en E tot en met Er. 2 Juli: Rest. E en F. 3 Juli: Ga tot en met Goz. 4 Juli: Rest. G. 5 Juli: H tot en met Hen. 7 Juli: Her tot en met Hor. 8 Juli: Rest. H en I. 9 Juli: J. 10 Juli: Ka tot en met Ker. 11 Juli: Kes tot en met Koz. 12 Juli: Rest. K. 14 Juli: La tot en met Liz. 15 Juli: Rest. L. 16 Juli: Ma tot en met Meu. 17 Juli: Rest. M. 18 Juli: N. 19 Juli: O. 21 Juli: Pa tot en met Pol. 22 Juli: Rest. P; Q. 23 Juli: Ra tot en met Rus. 24 Juli: Rest. R; Sa tot en met Schik. 25 Juli: Schil tot en met Spro. 26 Juli: Rest. S. 28 Juli: Ta tot en met Truf. 29 Juli: Rest. T; U; en Va tot en met Vis. 30 Juli: Rest. V. en Wa tot en met Wem. 31 Juli: Rest. W. 1 Aug.: X; IJ en Z. 2 Aug. Na-uit reiking. Geopend voor het publiek: Maandag tot en met Vrijdag van 8.30—12.15 en van 1416.45. Zaterdags van 8.3012.15. Voor Spaamdam geschiedt de uitrei king in het dienstgebouw aldaar van de gemeente-secretarie en wel op: 1 Juli van 912: A tot en met G; van 14 16: H tot en met N; 2 Juli van 912: O tot en met U; van 14—16: V tot en met Z. Van 23 Juni tot en met 5 Juli bestaat in het Centraal Uitreiklokaal „De Vlees hal", Grote Markt, volgens onderstaande letterindeling, gelegenheid tot het aan vragen van een brandstoffenkaart T.A. 707 door degenen, die deze tot heden nog niet ontvingen, omdat zij niet beschik ten over bon 72 B.V. van de oude brand stoffenkaart T. 606. Dit zijn b.v. de navolgende gevallen: Huwelijk na 31 Maart 1947. Zelfstandige vestiging na 31 Maart 1947. Trouwboekje, huurovereenkomst, vestigingsvergunning overleggen. Vermissing van bon 72 B.V. van de kaart T. 606 en andere gevallen, die volgens de normen voor een brand stoffenkaart in aanmerking komen. Alleenwonenden (geen hoofdbewoners) en kamerbewoners kunnen thans nog geen aanvraag indienen; voor deze cate gorie volgt t.z.t. een afzonderlijke rege ling. Bij de aanvragen dienen behalve de reeds hierboven vermelde stukken te worden overgelegd: 1. Het volledig in gevulde en ondertekende formulier MD 323-15. 2. T.D.'s van alle betrokken ge zinsleden. De letterindeling op straatnaam is als volgt: 23 Juni: straten met de beginlet ters A en C. 24 Juni: straten B. 25 Juni: D, E, F. 26 Juni: straten G, H. 27 Juni: J, K. 28 Juni: straten L, M. Maandag morgen 30 Juni: straten N. O. Maandag middag 30 Juni: gesloten. 1 Juli: straten P, Q, R. 2 Juli: straten S, T. 3 Juli: stra ten U, V. 4 Juli: straten W. X, IJ, Z. 5 Juli: na-uitreiking. Geopend voor het publiek: Maandag tot en met Vrijdag 8.3012.15 en van 14 16.45; des Zaterdags van 8.3012.15. Voor het examen Nuttige Handwer ken aan de Rijfc-kweekschool, Leidse- vaart, zijn geslaagd de dames G. Bak ker, T. Dijt, A. Dijt, H. Gottmer, D. v. d. Vliet, T. Kraamwinkel en T. Kruse. Ons stedelijk college van werkers met potlood en penseel onder het motto en de vrome wens: „Kunst zy ons doel", presenteert weer aan de Haarlemse gemeenschap een tentoon stelling. Hiermee gunt het den volkc een blik in de binnenkamer van haar schilderachtige huishouden, zet zy de gordijnen wijd open en wie naar binnen gluurt, zondigt niet tegen de welgcvoe- gelükheid, maar in tegendeel, wordt met een vriendelijk hoofdknikje bejegend en aangemoedigd. Ieder jaar opnieuw als eerst bij ge ruchte en later via de officiële aan kondiging dit stedelijk schiiders- open-doekje plaats vindt, hebben wij er met kloppend hart op gewacht en ver wachten wij een grote verrassing, de belangrijke gebeurtenis die ons schilders- hart van kloppen tot huppelen verleidt en (wij hebben er twee) ons Haariems hart, gloeiend warm, goed doet, doch een nerveus» blik door de zaal en de hoopvolle spanning is verbroken: de verrassing is niet aanwezig, de geoeur- tenis binnenskamers Kunst-zij-ons-doel heeft niet plaats gevonden. Juichen is overbodig, teleurstelling neemt bezit van ons schtldershart, gekwetst is ons Haarlems hart en wij voelen ons gesla gen. Dit is de gewone gang van zaken, wanneer wij de tentoonstellingen van' K. Z. O. D. bezoeken. Wij vragen ons dan af: is „Kunst zij ons doel" het feuilleton en „de Waag" een onbewoond eiland in een verre oce aan zonder contacten met de bewoonde wereld en vinden de geweldige gebeur tenissen geen weerklank in schilderkun stige vertaling, omdat het aangrijpend- geweldige van zeer verre ongeweten aan ,.de Waag" voorbij trekt? Volgens de bloot gelegde inhoud van het stedelijk kunstlichaam is er in de wereld sinds vijftig jaren niets gebeurd, niet de jongste wereldbrand, die op elk terrein zijn invloed heeft omdat hij op de mens invloed heeft! is er met een spoor terug te vinden, maar zelfs de verworvenheden van na de eerste wereld oorlog zijn hier niet geregistreerd, of juister misschien, in' de vereniging in haar huidige samenstelling is een voort bouwen op bedoelde verworvenheden niet te constateren. En is niet juist de kunste naar de gevoeligste registratienaald ln de apparatuur der samenleving? De over- wichtige sfeer in het college, blijkens de exposities, is van rond 1900. Is dan de moderne vormen- en kleu rencode alleen-zaligmakend? Men spare ons voor de nihilistische on zin, die zich b.v. de laatste jaren in Am sterdam in bepaalde kringen manifes teert en dreigt te eindigen in de leegte van het witte linnen. Dit modernisme bouwt op de verwordenheden van onze tijd, in plaats van op de verworvenheden Wij mogen wèl de minimum eis stellen, dat een levende vereniging in deze tijd ook van deze tijd is en dat zij op ge zonde wijze hier aan uiting geeft. De overheersende sfeer is als een afge kloven been en daar kan de jonge vent, die er zijn kunstenaarsbestaan mee be gint, toch niet bij in leven blijven; zy. die gekloven hebben, toen er nog 'Vlees aan zat, zijn er gezond van geworden en teren daar nog op. Voor de nieuwelingen echter wordt dit kluiven: parasiteren Minder blommig gezegd: De stijl, die de boventoon voert, is volgroeid, voldragen en bovendien afgeroomd, afgegraasd; er is geen nieuwe weg meer te banen in de styl, er zijn geen nieuwe vergezichten meer.'Er zijn zoveel voorbeelden van en de stijl is zodanig uitgeknobbeld, dat zij een procédé geworden is, dat men kan leren als een timmerman zijn vak. De kunstenaar, die er nu nog in begint, ver mag niet daarmee nog iets te zeggen, want zij is steriel. Maar het verschijnsel „Kunst" eist hét persoonlijke en het als een Mara thonloper verder brengen van de stijl tot de hoogste bloei; en die is in dit geval sinds lang voorbij. Het doel .„kunst" is hier onbereikbaar geworden. Stadsschouwburg: 22 Juni Ver. Postaal Geno:gen met ,,De vreemdeling", 7.45 u AerdenLouts Kindertoneel met „Baron Kreefterajus" 2 u. 24 Juni, Ken nemer Kunstkring met „Als het masker valt", 8 uur. Concertgebouw: 22 Juni, Show van ,,De Ramblers" dansorkest. 8 u. 24 Juni, lecr- Iingenuitvoering Haarlems Muziek Insti tuut, 7.30 u. 26 Juni, Bokswedstrijden van „De Riing" 7.45 u. 27 Juni, leer lingenuitvoering Haarlems Muziek Insti tuut 7.30 u. Cadi-club: 24 Juni, Toneeluitvoering 8 u. 27 Juni, N.I.W.A.-cabaret. 8 u. Grote Kerk: 24 Juni, orgelbespeling 8 U„ 26 juni, Orgelbespeling 3 u 27 Juni, Kerkconcert met Jo Vincent, 8 u. Bioscopen: Rembrandt: Les enfants du paradis (volw.), 2.30 en 7.30. Cineim- Palaee: De witte klippen van Dovef (14 j 2.30, 6.45 en 9.15 u. Zond. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 u. Frans Hals: White Savage,, de eiland prinses 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-thea ter: De laatste avonturiers (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u City: Stille helden (14 j.)2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 28 Juni waargenomen door: fa. C. O. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstr. 11, tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, te'i. 11793 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79 tel. 17946. Te Heemstede; Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, tel. 28320. ZiekenverVoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en voor Heemstede: A. Buite man, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen Bissclioppeuik Museum: Tentoonstelling Katholiek Gezinsleven (t.m. 29 Juni ge opend op Zondagen van 11.301, 36 en 810 uur. Werkdagen 8—10 u. Frans-Ha]s-Museum: Kunst zij ons doel (t m. 6 Juli). L,effe]aar: Tekeningen uit het Engelse leger van Pierre Samuelson (tot 25 Juni). Vrijdagmiddag reed een stadstram ter hoogte van het kruispunt Nieuwe Gracht-Kruisweg op een melkauto met tank-aanhangwagen, doordat de tank. auto geen voorang verleende- De auto werd in de flank gegrepen, zodat de v olgwagen kantelde en de witte sub. stantie 2500 L. taptemelk rijkelijk begon te vloeien en het groene gracht, water maagdelijk wit kleurde. Van alle kanten schoten Haarlemmers met pan nen en kannen aan en beleefde de sensa tie melk te krijgen, zonder bon en zonder betaling. Naast de tank, die zwaar gedeukt was, liep ook de tram aan de voorzijde zware schade op. Een toevallig passerende voetganster liep schaafwonden op- Naast de algemene Roode Kruis- collecte op 5 Juli heeft de afdeling Haarlem een prijsvraag uitgeschreven voor hen, die de juiste opbrengst kun nen raden. Voor de winnaars zijn twee prijzen beschikbaar gesteld: le prijs: 2-daags retour binnenlandse lyn K.L.M. met logies: 2e. prijs: 1-daags retour binnenlandse lijn K.l.M. Belangeloos heeft zich een aantal Roode Kruis-winkeliers beschikbaar ge steld om de loten te verkopen. Enige Haarlemse muziekcorpsen, de N.P.G, Padvindersband en de N.P.V. Districtsband zullen óp de dag der col lecte door rondgangen deze collecte muzikaal opluisteren. Collectanten voor de collecte kunnen zich opgeven: Paviljoenslaan 3, Haarlem. Zelfportret van C. Hak Daarom verheugt het ons dat de hui. dige tentoonstelling ons niet de il lusie ontnomen heeft maar juist ons vertrouwen heeft gerechtvaardigd in het begrip voor de eigen tijd. Vier wer ken schragen dit vertrouwen: de zitten, de danseuse van Leen Spierenburg; Win ter aan de duinrand van Joh. Petri, het boekenstilleven van Sjert Kuit en het Zelfportret van C. Hak. Ieder blad, dat deze jonge loten ontvouwen, moge mals en groen zijn. Dan voltrekken zy de res tauratie die kunst zij ons doel behoeft. In een gulle bui noemen wij er nog by Narcissen van J. E. Veen en de figuur Mandersloot en dan meer de portrette rende het in weze respectable portret, dat wij hier van hem zien. Wij hebben dé kwestie wel scherp ge steld, maar dat is voor het goede begrij pen. Geenszins willen wij beweren dat de overigen en bloc" onbelangrijk zijn; wij misten het eigentijdse en hiervan hebben wij een symptoom gevonden Iedere dag een scheutje water op de schotel en eens ln de week een beetje Pokon. Dit accoord is nieuw in deze om geving, en jong bovenal, het overige ken nen wij al zo veel jaren. Zelfs Boot en Verwey hebben ons onder andere namen hartelijk de hand geschud. De séance was volkomen en het medium zeer ge voelig. Zo dikwijls ook is men tevreden met (of komt niet verder dan) het re peteren van de natuur. Dan zijn er nog die tegen onze illusionisten aanleunen, maar zij komen (nog) niet voldoende los om in deze belangrijk te zijn. Na deze forcerende bespiegeling stel len wij een andere vraag: zal het grote publiek In deze tentoonstelling bevredi ging vinden? En dan menen wij, dat dit zonder twijfel het geval ls, het zal er zelfs nog wat kunnen leren. Juist in een tentoonstelling 'van dit gehalte is het gemiddeld publiek ingegroeid, zij schept voor hem geen problemen, net begrip en de waardering zal volledig zijn. Maar voor de kunst ligt de kwestie enigermate anders. De tentoonstelling wordt in het Frans Halsmuseum gehou den en is geopend t.m. 6 Juli, dagelijks van 10 tot 5, op Zondag van 1 tot 5 uur. mei de beste kolen, die wij voor U kunnen veroveren! Doe ons echier dan een genoegen en siuur ons spoedigs! de bonnen 74 en 75, wani nog langer uiisiel geefi U en ons maar moeilijkheden. Onze firma naam (sedert 1877 gevestigd) is U een garantie! Huis der (luizend heei-Hjke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, telefoon 21375 ZANDVOORT. Zeestraat 38, telefoon 2925 (Adv.) Vrijdagmiddag zijn de leden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, die des morgens te Haarlem in jaarvergadering bijeen wa ren, in het Paviljoen aan de Noord- Boulevard officieel door het gemeente bestuur van Zandvoort ontvangen. Bur gemeester van Alphen verwelkomde de gasten en merkte op, dat Zandvoort begint met de wederopbouw, waarbij het de „goodwill'» van de leden der maatschappij kopstukken van han del en industrie niet kan ontberen. Ir. den Hollander dankte voor de ont vangst. De leden waren getroffen door de vernieling van Zandvoort en zegden alle medewerking toe. Mevr. Van Alphen werd met bloemen gehuldigd. Hierna gaf de burgemeester aan de hand van de maquette en tekeningen een uiteenzetting van het wederopbouw- plan. Van de aanwezigheid van ir. den Hollander, president-directeur der N. S., maakte de burgemeester gebruik om de noodzaak van betere spoorver bindingen aan te tonen. Medio Maart reden twee ambtenaren van de gemeente Haarlemmermeer op een weg in de omgeving van Nieuw Ven nep. Een van beiden keek toevallig naar het erf van de boerderij van C. Hij zag daar tot zijn verwondering een rood witte meetstok liggen, van het soort dat alleen aan de gemeente Haarlemmer meer toebehoort. De ambtenaren stapten van hun rijwielen af en gingen naar het erf, waar zij direct de eigenaar van de boerderij riepen om hem te vragen hoe hij aan die meetstok was gekomen. C. antwoordde, dat hij hem al lang in zijn bezit had en er op geheel gewone wijze aan gekomen was, n.l. door hem. te ko pen. De beide fietsers geloofden dit ech ter niet en verklaarden, dat der ge; ij ke meetstokken eigendom van de gemeente zijn. Tevens vertelden zij C. dat er de laatste tijd verscheidene stokken waren verdwenen. Op dat ogenblik kwam H. J. C„ de broer van C., er aanlopen. Hij bemoeide zich ook met het geval en maakte zich zeer driftig. Hij gaf een van de ambtenaren een hevige stomp tégen de borst en wierp daarna beiden het erf af. Het slachtoffer had een ge kneusde rib en kon negen weken niet meer werken. Vrijdag stond H. J. C. voor de Poli tierechter te Haarlem terecht wegens mishandeling. De officier eiste twee we ken hechtenis, het vonnis luidde één week. De heer W. P. Nuyten te Haarlem, voorzitter van het Nederlands Genoot schap voor heilgymnastiek en massage, is door de Franse minister van Open bare Gezondheid benoemd tot officier in de orde de la Santé Publique. Ondertrouwd: R. Wijkstra en Houttuin; N. L. v. Schagen en J. Noo- teboom. Getrouwd: A. J. Honig en P. P. A. Knol; J. v. Ooijen en H G. Flameling. Geboren: M. K. Ullers-Verhorst, z; A. J. Nolet-Tervoort, z; G. Woudenberg- Boontjes, z; E. J. v. Wieringen-Vring, z; A. Mantje-v. Huis, z; W. Stapel-v. Os v. d. Abeelen, d; T. Kokkelkoren- Weijers, d. Overleden: J. A. Voskuil-Daniëls, 80 j.. v. Heijthuijzenweg; J. Kroon-Hofstra, 67 j„ Mentawistraat; H. J. Timmerman, 63 j„ Romeinenstraat: H. Meulenkamp, 63 j., Kleverlaan; W. Jongejan, 82 j„ Hazepaterslaan. 21 Juli zal voor ouden van dagen, bo ven vijf en zestig jaar, een boottocht ge houden worden, die de gehele dag zal duren. Voor vervoer van en naar huis per auto zal gezorgd worden. Liefhebbers gelieven zich op te geven vóór 7 Juli bij de afdeling Sociale Za ken van de gemeente Bloemendaal, Bloemendaalse weg 237a te Overveen. Ook degenen, die hun auto beschik baar willen stellen, kunnen zich opge ven aan bovenstaand adres. Zondag 22 Juni wordt de artsendienst waargenomen door dr. S. B. Drijber. Met een toespraakje van de directie namens de combinatie uit het theater bedrijf en het spelen van het Wilhelmus is gisteravond „Au Paradis" te Zand voort geopend. In de hangar, bedoeld voor het bergen van 62 jagers en 5 vlie gende forten, dansten nu badgasten op een gladde vloer met gezellige lantaarn- verlichting en toepasselijke decoratie. Het dansorkest van Piet van Dijk, dat er tot 1 Sept. blijft, was op het toneel gezeten en rondom hadden ongeveer 1500 genodigden in gemakkelijke stoelen plaats genomen. De grote attractie van Zandvoort is in bedryf. Of in de hangar alleen maar gedanst zal worden of dat er ook bijv. de H.O.V. zal spelen, hangt af van het publiek. De directie stelt haar tent voor cultuur open, mits financiële garantie gegeven wordt. Het Kabinet heeft Vrijdag tot om streeks één uur vergaderd. De Regering heeft hiermede haar onderling overleg over de Indische aangelegenheid voorlo pig beëindigd. Zij heeft vooralsnog geen aanleiding gevonden tot het doen van nadere mededelingen. De Koningin heeft Vrijdagmiddag de Minister-President en Minister Jonkman in audiëntie ontvangen. De „Nieuwsgier" schrijft heden,, dat, hoewel omtrent de beslissingen van de Nederlandse regering geen inlichtingen zijn te verkrijgen, thans wel vast staat, dat de laatste stappen van de republi keinse delegatie te laat zijn gekomen om nog een heropening van discussie mo gelijk te maken. Men js van oordeel, al dus de „Nieuwsgier," dat zich niet vol doende nieuwe elementen hebben voorge daan om tot de veronderstelling te ko men. dat zal worden afgeweken van het advies van de C.-G. i Op Schiphol arriveerden Vrijdagmorgen om 10 uur per K. L. M._Constellation uit New York dr. Max Euwe en echtgenote na een langdurige toer door Noord- en Zuid-Amerika weer op vaderlandse bo. dem. Wat de wereldtitel betreft zei dr. Euwe: „Nu de match tussen de Russen, Reshevsky, Fine en my niet tot stand is gekomen, heeft Reshevsky het volgende voorstel gedaan: Reshevsky en ik zullen een match spe. len, de Russen zullen ook een match moeten spelen en de winnaars van deze twee wedstrijden zullen dan tegen el kaar uitkomen voor de wereldtitel. De Amerikaanse schaakbond heeft zich met het voorstel van Reshevsky ac. coord verklaard. Mochten de Russen hiermede niet accoord gaan, dan was het de bedoeling van Reshevsky, toch te gen my een match te spelen en dan de winnaar van die match de wereldtitel toe te kennen. De beslissing hierover zal moeten vallen op het congres van de Fide, dat volgende maand in Den Haag gehouden zal worden. PHILIPS ,R4ni°J Van ouds bekend. Tel. 14609 ilfy Officieel Philips-reparateur Haarlem Kruisstraat 38 Op het terrein van Velsen organiseert de sportvereniging „Velsen," in het kader van haar zilveren jubileum, atle tiekwedstrijden, waaraan ook een groep D.E.M.-athlëten deelneemt. Verleden jaar legden De Bataven beslag op de uitgeloofde wisselbeker; ook dit jaar ma ken de Leidenaars de beste kansen, maar indien de D.E.M.-ploeg volledig uit kan komen, kan ze het de bekerhouders las tig maken. Van 22 tot 28 Juni zullen de volgende competitie-wedstryden van de Kon. Ned, Zwembond gespeeld worden: Maandag, dames: DWT—ADZ; DWT 2 —Waterlelie 1. Dinsdag, heten: DWRRobben; Haar lem—DAW; HVGB 3—Haarlem 2. Donderdag, heren: HVGB 2IJ 2- HVGB—DWR; VZV 2—HZFC; dames: VZV 1-HWV 1. Zaterdag, heren: DWT 1—VZV 1; DWT 2—VZV 2. Competitie kring Haarlem: Dinsdag, jongens Haarlem—DWR; PSVH 1—HPC 4; HZV—HVGB 5. Woensdag, dames: Haarlem 2—HZV 1; HVGB 2—VZV 2; jongens: HPC—VZV. Donderdag, meisjes: DWTDWR; jon gens: HVGB—DWT; heren: HVGB 4— Haarlem 4; VZV 3—HPC 4; DWT 3— HZV. Vrijdag, dames: HPC 2HVGB 2; HZV 1—DWT 3. Vrydag vertrekt voor de derde maal na de bevrijding een ploeg van de Haar lemse Zwem- en Poloclub HVGB naar België, om aldaar deel te nemen aan een Internationaal Waterpolotournooi in Verviers. De verdere deelnemers aan dit tour- nooi zijn: Royal Verviers Natation, The Otter Swimming Club en de poloclub Luxembourg. De onder grote belangstelling gespeel de waterpolowedstrijd tussen De Robben en H.V.G.B. eindigde in een 4—3 over winning voor de Haarlemmers. DAG EN NACHT doing large business daily, throughout the provision and grocery trades in the United kingdom, are desirous of re presenting (nationality) ex. porters on a commission basis Arangements can be made for pur- chassing if required. 19 Eastcheap, London E.C. 3 Amsterdam. 20 Juni 1947. Onder invloed van de gunstiger luidende berichten omtrent de Indische crisis was de beurs vandaag algemeen optimistischer gestemd. Van Suikerfondsen kon H V A na de gevoelige daling van gisteren bi» opening weer circa 10% terugwinnen. Van Oliefondso- v i. Olie 7% mon teren en o >1. was vrij vast gestemd. I larkt bleef vrij kalm. Dit is de geschiedenis van een hond en een krantenloper. Ik houd van honden, niet van alle soorten, hoewel dat natuurlijk onbekendheid met het ras moet zijn, maar over het alge meen vind ik een hond een gezellig huis dier, ongeacht of het met een staart kan kwispelen of niet.Honden, die vre dig toerende wielrijders aanblaffen en in de benen willen bijten, kan ik niet uitstaan. Als ik ergens een boodschap moet doen en ik hoor na het rinkelen van de bel een of ander kalf blaffen als een bezetene, dan krijg ik neiging om de benen te nemen, want als ik eerlijk wil zijn, moet ik bekennen, dat ik als de dood voor een grommende Pluto ben. Erger wordt het, wanneer Pluto of Ca- simir voor de voordeur wacht houdt en bij je komst een honden-hooglied aan heft mitsgaders zijn olifanten-tanden laat zien. Neem1 je de benen, dan heeft hij plezier om er in te by ten; blijf je staan, dan sta je onder bewaking en de minste beweging veroorzaakt een nieuw grommen. Maar denkt u nu eens in wat zo'n hond betekent voor een krantenloper en een postbode, die iedere dag de brieven bus moet opzoeken. Er is een conflict ontstaan tussen me vrouw. de hond en de bezorger. Mevrouw moet het zonder krant stellen, zolang de hond als een Cerberus komt aanstor men, wanneer de Nieuwe Haarlemmer nadert. De hond laat het er niet bij zit ten. want de loper is van het begin af niet vriendelijk voor hem geweest is het een wonder? en dat vergeet hij nooit. De loper moet eerst garanties heb ben en nu die hem telefonisch gegeven zijn zal hij het nog eens proberen. In ieder geval kan men er zeker van zijn, dat inbrekers dit adres voorbij zul len gaan en daarom rijst de vraag wat belangrijker is: de krant of de inbreker. Interesseert me niet, zegt de loper, als ik maar geen hondenbaantje heb. Eén adres JANSSTRAAT 8 TELEFOON 20141 tio Nutsspaarbank (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u„ jongedames 8.15 u. Woens dag. Congr. jongens 7 u. Vrydag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.308.30 u.; Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag-: H.H. Missen 6.45, 8, 9,15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Maandag: Congr. heren 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u.; congr. jongedames 8 u. Woensdag: Lof 7.30 u.; congr. jongens 6.45 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 59 u. H. ANTONITTS VAN PADUA "fNieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; Lof 7 u. Maandag: Congr. dames 8 u. Dins dag: Lof 7.30 u. Vrydag: Lof 7.30 u. Za- terdag: Biechten 49 u. O. l. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis); Lof 7.30 u. Maandag: Congr. heren 7.30 u. Dinsdag: Congr. jonge meisjes 7.30 u. Zaterdag- Biechten 5— 8.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.308.30;' Lof 7.30 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle- verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30,8, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Congr. heren 8.30 u. Donderdag: Congr. jongens 7 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 59.30 u. H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag; H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u„ ver- der de gehele week om 7.30 u. Maandag: H. Fam. heren 8.15 u. Dinsdag: Congr. meisjes-jun. 8.15 u. Donderdag: H. Fam. dames 8.15 u. Zaterdag: Biechten 5— 8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon- dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. Woens dag: Congr. jongens-jun. 7.30 en Congr. jongens-sen. 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. Maandag; H. Fam. he ren 8 u. Dinsdag: Congr. dames 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—9 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7 u. Dinsdag: Congr. jongevrouwen 8.15 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u. Donderdag: Lof 7 u- Zaterdag: Biechten 59 u.; Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 48 u.; Lof 7.30 u- H. ANTHONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u.; copgr. jongens 8 u. Vrydag: Lol 7.30 u. Zaterdag: Biechten 49 U.» Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H-H- Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. heren 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag- Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 59 u.J Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10.15 en 11.30 u. Maandag: Congr* meisjes-sen. 7.30 u. Vrydag: Lof 7.30 u* Zaterdag: Biechten 58.30 u.; Lof 1 u' H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (Hoogmis)hü\ 7 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: I»° 7 30 u. Zaterdag: Biechten 49 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam). z°^ dag; H.H. Missen 7.30 en 10 (Hoogrn1»^ Lof 7.30 u. Maandag: Congr. 7.30 u.; ouderen 8.15 u. Vrydag: Lof u. Zaterdag: Biechten 57.30 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2