Alarmerende berichten over Mgr. Stepinac Bewaking aanzienlijk strenger c r w Brievenbus in Rome's oudste kerk De nota der Comm.-Gen. aan de Republiek MARSHALL'S TOVERWOORD BRENGT EUROPA TOT DADEN MACHTIGING GELDZUIVERING MET EEN JAAR VERLENGD m L Kroning van de Bambino di Aracoeli herdacht Reizen naar Frankrijk Kritiek op kinderbijslag afgewezen ZATERDAG 21 JUNI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Na Het initiatief van Bevin en Bidault is het woord aan Rusland m Militaire samenwerking Liturgische Weekkalender Men mag f 400 meenemen Minister Fiévez naar Engeland WERKKLEDINGBONNEN CONGREGATIE H. FAMILIE Egyptische gezant bezocht Philips Sinds het eerste grote optimisme na de bevrijding, dat nog de aanvang van de werkzaamheid der U. N. O. begeleidde maar al spoedig verminderde, is er geen zo grote golf van optimisme en hoop over de wereld gegaan als ge durende de laatste twee weken, die ge volgd zijn op Marshali's aanbod van hulpverlening aan behoeftig Europa. Het schijnt, zoals de „New York Herald Tri bune" schreef, dat men in Europa heeft zitten wachten op een dergelijk geluid uit Amerika. Nu het dan geklonken heeft, zijn verantwoordelijke staatslieden cp stel en sprong aan het werk gegaan, om de uitvoering van Marshall's belofte voor te bereiden. En die haast, groter dan bij enige andere zaak van Europees belang, toont wel, hoeveel waarde men hier hecht aan het (overigèns nog geens zins door het Congres goedgekeurde) Amerikaanse hulpprogram. Wat Marshall zei was dan ook voller van mogelijkheden dan de Verklaringen van Truman van enige tijd geleden. Stelde de president de Amerikaanse bij stand afhankelijk van de politieke hou ding der betrokken landen, zijn staats secretaris deed deze voorwaarde verval len: geheel Europa, ongeacht zijn poli tieke houding, komt in aanmerking. En daarmee gaf hij zowel een bewijs van Amerikaanse breedheid van visie, als van welbegrepen eigenbelang, als van de be reidheid, de wereld metterdaad bij te staan. Eigenbelang en wereldbelang lopen voor de V. S. grotendeels samen. Het» komt er voor de Amerikanen op aan, dat de rest van de wereld zó welvarend is, dat zij hun huidig exportcijfer van 15 milliard per jaar op z'n minst kunnen handhaven. Is de wereld zo welvarend niet, dan brengt dit binnen korte tijd overal allerlei belemmerende bepalingen ten aanzien van Amerikaanse artikelen met zich mee, hetgeen verlaging van de export, daardoor van de productie, daar door van de welvaart der V. S., tot ge volg zou hebben. Amerika is derhalve evenzeer op de wereld aangewezen als de wereld op Amerika. Gegeven het feit, dat het qua levensstandaard meest ge vorderde deel van de rest der wereld, Europa, op dit ogenblik armlastig is, zit er voor de Amerikanen weinig meer op dan deze armlastigheid zoveel mogelijk op te heffen. En dat is de strekking van Marshall's aanbod. Het verleden heeft geleerd, dat Amerikaanse leningen aan afzon derlijke landen, bedoeld voor't her stel van het economisch apparaat dier landen, niet doeltreffend waren. Ze wer den aangewend voor het bevredigen van de eerste levensbehoeften: voedsel, kle ding-" e.d. Het plan-Marshall nu denkt niet 'op de eerste plaats aan die behoef ten doch aan industrieën, aan mogelijk heden der Europese grondstoffenvoor. ziening, aan mechanisering en intensive ring van de landbouw. Door Europa aan te zetten tot bundeling van nationale economieën, tot slechting of verlaging van tolmuren, tot economische taakver deling. wijst Marshall het middel aan, waardoor de Oude wereld meer dan voor. heen aan de eigen behoeften tegemoet kan komen- Overschotten van een bepaald product in een land kunnen dan ten goede komen aan andere landen, die er tekorten aan hebben. En de steun van Amerika zou, meer dan tot dusverre, kunnen bestaart in het leveren van ma chines en andere zaken, die Europa niet slechts voor het ogenblik in leven hou den doch dit leven ook voor de toekomst waarborgen. Op welke wijze Europa dient te begin- nen met zichzelf te helpen, werd enigs zins aangegeven door het Franse blad „Le Monde". Schrijvend over Steenkool- problemen, stelde het blad voor, dat alle landen hun kolenproductie zullen open baren aan een (reeds bestaande) centra le instantie, en van hun voortbrenging slechts zoveel zelf zullen gebruiken als deze instantie kan toestaan in verband met de kolenbehoeften in geheel Europa. Natuurlijk zou zulk een oplossing niet slechts voor kolen» maar voor nog ele andere goederen evenzeer kunnen gel den, voor landbouwproducten, textiel, metalen, enz., van grondstoffen tot en met afgewerkte producten, Bevin en Bidault hebben in hun Pa- rijse besprekingen een concreet voor stel gedaan, hoe overleg inzake het Amerikaanse aanbod en uitvoering daar van kunnen geschieden. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat een Europese Com missie zal moeten worden gesticht, waartoe alle landen van ons werelddeel zullen kunnen behoren. Wellicht zal deze commissie samenvallen met de Europese Commissie van de U. N. O., waarvan ook Rusland, Polen en Tsjechoslowakije lid zijn. Dit zou dan tegelijk een nooit zeer vitaal U. N. O.-instituut krachtig en nuttig leven inblazen en alle belang, hebbenden gemakkelijk bijeenbrengen. Het zou tevens de kwestie van hulp aan Europa tot het niveau verheffen waarop zij thuis hoort: tot een wereld-kwestie. Het is van uitnemend belang Rusland en zijn satellieten in deze aangelegen heid te betrekken. Het Oosten, op Rus land gericht, kan door Rusland niet tot welvaart gebracht worden en is dus op het Westen, of op Amerika, aangewezen, indien het zijn welvaart de voorrang op zijn politieke aspiraties zou geven. Aan de andere kant zou West-Europa zich sterk beknot voelen wanneer vrijwel de gehele Balkan, Hongarije, Noord-Oost- Europa en de Sovjet-zones van Duits land en Oostenrijk aan de samenwerking zouden worden onttrokken. Handhaving van de scheidingslijn zou zowel voor Oost als voor West de eco nomische problemen grotelijks verzwa ren. Zij bestendigt eveneens de huidige Bijna alleen vrouwen en kinderen waren aanwezig te Lidice, toen in het begin van deze week de eerste steen voor het nieuw te bouwen plaatsje gelegd werd. Mannen, zoons en broers werden allen door de Duitsers vermoord spanning op de wereld. Te Moskou heeft men hierover de beslissing; daar door draagt men er een enorme verant woordelijkheid, die rijp nadenken vergt en niet afgedaan kan worden met wat afwijzende artikelen in de Moskousche pers, gelijk er enkele dagen geleden ver schenen zijn. Men moet dan ook vertrou wen, dat deze artikelen het Sovjet-stand punt niet voldoende, misschien zelfs ge heel verkeerd hebben weergegeven. Blijken zij evenwel maatgevend ge weest te zijn, houdt dus Oost-Europa zich verre van de voor het Marshall-plan vereiste samenwerking, dan blijft er voor het Westen niets anders over dan alléén voort te gaan, niet noodzakelijker wijs tégen, wel zónder de Russen. Ondanks andersluidende geruch ten, die de laatste tijd de ronde heb_ ben gedaan, is uit betrouwbare be richten gebleken, dat Mgr. Stepinac zich nog steeds in de LCpoglawa- gevangenis in Zagreb bevindt. Alarmerend zijn echter de berichten over de steeds slechter wordende be handeling van de Aartsbisschop. De bewaking is aanzienlijk strenger dan vroeger geworden. Uiterst zelden worden bezoekers toegelaten. Zij moe ten zich aan de meest nauwgezette con trole onderwerpen en zeer lang wach ten voor zij eindelijk een paar woorden met de Aartsbisschop mogen wisselen. Bij zulke bezoeken zijn steeds bewakers aanwezig, die op de brutaalste wijze het gesprek onderbreken zo dikwijls en zo vlug het hun goeddunkt. De Aartsbisschop, die welhaast vol ledig van de buitenwereld is afgesloten, brengt zijn dagen in gebed en meditatie door. Aanvankelijk mocht hij nog ge bedenboeken en theologische werken gebruiken, doch deze gunst wordt hem nu volledig onthouden. De voeding is, zowel wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, tot het minimum verlaagd. De prelaat, die steeds gewoon was streng te leven, beklaagt zich echter op geen enkele manier over de hem opgelegde beperkingen. Het is hem nog toegestaan dagelijks ongeveer een uur te wandelen op de binnenplaats der gevangenis. Des Zondags, de enige dag, waarop bezoe kers worden toegelaten, wordt Mgr. Stepinac de gehele dag in zijn cel op gesloten gehouden. De Aartsbisschop ziet er bleek en vermoeid, doch ernstig en moedig uit,, meestal glimlacht hij droe vig. Tot de weinigen, die hem de laat ste tijd mochten bezoeken, spreekt hij met zwakke, ontroerde stem. Alhoewel hij blijkbaar uitgeput is, vindt hij voor zijn bezoekers steeds woorden van troost en hoop, waarin voortdurend de ge dachte wordt uitgedrukt, dat in de He mel alle lijden voorbij zal zijn en be kroond zal worden. Het is de Aartsbis schop toegestaan dagelijks de H. Mis op to dragen, hetwelk voor hem de grootste troost in zijn gevangenisleven beduidt. De onlangs verscherpte behande ling van Mgr. Stepinac staat on miskenbaar in verband met zijn weigering, in te gaan op het voor stel van een hoge regeringsautori teit, die uit Belgrado naar de Lepo- glawa-gevangenis kwam (waar schijnlijk de Kroatische premier Bakaritsj) hem te bewegen de aartsbisschoppelijke zetel van Za greb op te geven. Ingevolge deze weigering kwam het tot anti-kerkelijke volksbetogingen voor de gevangenis en zelfs de medegevan genen van de aartsbisschop werden aan gezet, onder het venster van zijn cel „Dood aan Stepinac" te roepen. Het staat echter vast, dat een deel der méh degevangenen weigerde, aan deze hetze deel te nemen en liever de gevolgen op zich nam dan de Aartsbisschop, die ook in de gevangenis groot aanzien wist te verwerven, een dergelijke krenking aan te doen. Tibet leert moderne dingen - Jacht op Zborowski, dwalend door Norfolk - Strijd om een stuk van de Alpen - De UNO op gramofoonplaten. Het oude Tibet, het geheimzinnige, zwijgende en mysterieuze land in het hart van Azië, waar auto's nog onbekende dingen zijn en tientallen ja ren oude boter nog tot 's lands lekker, nijen behoort, wordt modern. Niet dat de Lama zich een Rolls Royce heeft aangeschaft. Hij is wel bijna door bom men vermoord. Tot de dag, waarop een slecht gezind onderdaan hem van deze wereld trachtte te verwijderen, gebruikte men voor moord en doodslag een knuppel, een dolk of een snuifje vergif. Deze tijden zijn voorbij. Indien het land geschiedenis boeken rijk is, kunnen de historici op tekenen, dat in 1947 in het rijk van de Lama de bom zijn intrede deed. Een legertje van politieagenten en soldaten stroopt op het ogenblik een bebost, moerassig gebied in het Engelse Norfolk af om een uit de. ge vangenis ontsnapte Poolse soldaat te ar. resteren- Het is Stanislaus Zborowski, een van die duizenden Polen, die na de Duitse inval in Engeland terecht kwa men, meevochten in Afrika en Italië en nu met hun handen over elkaar in een Engels kamp kunnen zitten, omdat ze niet naar het huidige Polen willen terug, keren, zborowski viel van het een in het ander, werd bendeleider van deserteurs in Italië, keerde in Engeland terug om wegens diefstal van sigaretten in de gevangenis te komen. Vrees voor latere deportatie naar Polen bracht hem tot een nieuwe vlucht. En nu stapelt hij de ene strafbare daad op de andere: in braak om aan voedsel en kleren te ko. men; aanslagen, omdat de burgers zich verzetten. „Hü is wanhopig en gevaar lijk", verklaarde de politie in een bul letin aan de inwoners van Norfolk. „Hij vormt een bedreiging en moet tegen iedere prijs gepakt worden". Maar de kleine, blonde Zborowski is sluw, een meester in de vermomming. Hü zal zijn huid slechts zeer duur ver. kopen. Italianen zijn geen Nederlanders. Wat tussen de grensplaatsjes Aprica en Teglio is gebeurd, zal nooit voorko men tussen Naarden en Bussum. Aprica kreeg twintig jaar geleden een Alpen gebied toegewezen; zeer tot ergernis van de duizend Teglioci, die veel sterkere historische rechten meenden te bezit ten. Ruzie, hatelijkheden en alles wat elkander vijandige buren plegen te doen, waren de enige uitwisselingen tussen de twee dorpen. Teglio vond, dat aan deze toestand maar eens een einde moest komen. Een week lang nam het in het geheim vele maatregelen en ging in de vroege morgen van Woensdag tot de aanval over. De hoofdwegen naar Aprica werden afgesneden en geblok keerd, de spoorwegverbinding werd on derbroken en de reizigers tot die van internationale treinen toe werden ge ïnterneerd. Het ging tot in de finesses op zijn Italiaans toe. Gelukkig voor velen en vooral voor Aprica, dat er ook nog zo iets als politie bestaat, die te hulp snellend uit Milaan de Apricezen uit hun benarde positie be vrijdden. En de hele story heeft geen ander resuHaat gehad, dan dat de onder linge vijandschap tussen de beide dor pen nog iets is toegespitst en op warme zomeravonden de messen nog wat vlug ger uit de schede zullen worden ge trokken dan tot Dinsdagavond jongst leden. Di taak van de historicus van de toekomst zal behalve gemakkelijker ook uitgebreider woren. Want wil hij de verhandelingen van de zittingen van de Verenigde Volken bestuderen, dan kan hij eerst de tekst lezen en ver volgens het gesproken woord be luisteren. Was de spreker kwaad, sprak er ergernis uit zijn stem, liet hij uit zijn intonatie meer vijandigheid mer ken dan men uit zijn woorden zou op maken? Ziedaar vragen, die in de toe komst gemakkelij ker zullen zijn te beantwoorden, daar iedere redevoering voor de U.N.O. op gramofoonplaten wordt opgenomen Twaalf opname apparaten staan in de grote vergader zaal opgesteld. Geen woord kan er ge zegd worden, ster ker nog, geen Rus of Engelsman kan met zijn vuist op tafel slaan, of de platen tekenen het voor de latere on derzoeker op. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van Wet, welke ten doel heeft het Machtigingsbesluit Geldzuivering we- derom met een jaar te verlengen. In af. wijking van de oorspronkelijke doelstel, ling zal deze machtiging beperkt blijven tot het vaststellen van bepalingen met betrekking tot de afwikkeling van de geldzuivering. Alhoewel de blokkeringsbepalingen in het afgelopen jaar verzacht werden, al dus de toelichting, bleef er nog een grote hoeveelheid geblokkeerd geld over, waaraan nog geen definitieve bestem ming- kon worden gegeven. Zodra, na de totstandkoming van de wet op de ver- mogensaanwasbelasting, ook het wetsont werp vermogensheffing-ineens van kracht is geworden, zal worden overge gaan tot de afwikkeling van de geldzui vering. Naar de minister van Financiën vertrouwt, zal dit dan binnen een jaar haar beslag krijgen. De afwikkeling zal zich met name in de vermogenssfeer dienen te voltrekken. Ten gerieve van onze lezers zullen wij de bestemmingsmogelijkheid van de ge blokkeerde saldi, zoals minister Lieftinck die zich voorstelt, in een negental punten samenvatten. 1. Houders van geblokkeerde saldi en inschrijvingen in het 3 pet. Grootboek 1946 zullen deze geblokkeerde middelen allereerst kunnen en moeten aanwenden om zoveel mogelijk hun aanslagen in oude belastingen, de vermogensaanwas- belasting en de vermogensheffing-ineens te voldoen. 2. Voor een eventueel overschot zullen d« houders er van in de gelegenheid wor den gesteld deze middelen tegen verkrij ging van andere vermogenswaarden over te dragen 'aan derden, die daarmede rechtstreeks de in punt 1 bedoelde belas tingen kunnen voldoen. 3. Houders van een overschot aan ge. blokkeerd geld zullen, onder zekere voor. waarden en voor zover nodig, in de ge- Iegenheid worden gesteld daarmede ter beurze effecten te kopen. Ter vermijding van dubbele koersen zal hier niet de eis worden gesteld van rechtstreekse over. dracht van het geblokkeerde tegoed aan de ontvanger der directe belastingen voor door de verkoper verschuldigde be. lastingen. De aldus gekochte effecten moeten ge. durende drie jaren gedeponeerd worden bij een bank. Aan dit depot kunnen zij slechts worden onttrokken onder depone, ring van andere effecten tot een over. eenkomstige koerswaarde. 4. Kleinere spaarders zullen over schotten aan geblokkeerd geld tot een bedrag van f 5.000 per persoon kunnen omzetten in een speciale depositoreke ning, welke in vijf jaarlijkse termijnen zal worden vrijgegeven. 5. Voor ondernemers zal eveneens een speciale faciliteit worden geschapen en wel door overboeking van dergelijke te goeden naar een investeringsrekening. Deze zal binnen vijf jaar geleidelijk kun nen worden omgezet in verhandelbare certificaten. 6. Onder zekere voorwaarden zal aan houders van overschotten de mogelijk heid worden geboden dit tegoed aan te wenden ter betaling van koopsommen voor levensverzekeringen. 7. Eventuele overschotten, die in het kader van voorgaande punten nog geen bestemming zullen hebben gevonden, zullen uiteindelijk worden omgezet in obligaties ener langlopende staatslening. 8. Blijken deze restanten te gering te zijn, dan zullen deze eenvoudig kunnen worden vrijgegeven. 9. Houders van inschrijvingen in het 3 pet. Grootboek 1946 zullen deze in schrijvingen, voor zover zij deze niet behoeven ter voldoening van door hen verschuldigde zekerheidsstellingen of be lastingen, tegen vrij geld aan derden kunnen overdragen. Voorwaarde hiervoor is echter, dat de aldus overgedragen inschrijvingen rechtstreeks worden over- geboekt naar de ontvanger van de di recte belastingen voor aan deze derden opgelegde aanslagen. Generaal De Gaulle zal negen Juli te Parijs tijdens een déjeuner, aangeboden door de Engelse en Amerikaanse journa listen, een, naar verluidt, belangrijke, rede uitspreken. 1 (Van onze Romeinse correspondent) Het was dezer dagen vijftig jaren geleden, dat Raus Leo XIII het besluit nam, de kleine Santo Bambino di Aracoeli te laten kronen. Dit jubileum is luisterrijk gevierd. Er zullen wel mensen zijn die vragen: waarom moet dit feit herdacht worden; er zijn toch in Rome tal van beelden en beeld jes, schilderijen en zelfs mozaïeken ge kroond en als daarvan steeds een feest gevierd moet worden.... Mensen, die zulke dingen zeggen, we ten natuurlijk niet, wie de Santo Bam bino is. Zij weten r.iet, dat de Bambino het bezit is van de stad, van de gemeente, van het volkS.P.Q.R.! Ook de Kerk, waar het beeldje bewaard wordt, is van de gemeente en men moet dit hiet onderschatten; een roemrijke historie verbindt deze Kerk, de Santa Maria d'Aracoeli. met de Eeuwige Stad. Zij ligt óp het hoogste punt van de Ca- pitolijnse heuvel, waar eens in die wondere nacht de geheimzinnige ont moeting plaats had tussen Augustus en de Sibylle, die naar het Oosten wees en hem meldde, dat daar he Zoon van God uit een Maagd geboren was. Zij heeft toen op de steen gewezen, waarop de Keizer zat: „Ecce Ara Coeli...." De overlevering vertelt verder ook nog, dat op deze plek de eerste H. Mis in Rome werd gelezen. In ieder geval staat het vast, dat hier een der oudste kerken van de stad heeft gestaan. Kort na 1500 deden- de vreemdste ver halen de ronde over een klein wonder beeld in Palestina, dat onderweg zou zijn naar Rome. Een onbekend gebleven Franciscaner-broeder had uit een dikke tak van een der oudste olijven in de Hof va'n Gethemane een beeldje gesneden van het Goddelijk Kind. Op een morgen vond hij zijn werk terug, op wonder baarlijke wijze voltooid. Het gezichtje was in zachte- tinten gekleurd, met don kere krullen eromheen en ogen, die in een onbekende verte schenen te staren Er kwamen natuurlijk drommen mensen kijken en al spoedig begonnen de won deren: genezingen, bekeringen, verzoe ningen.... Kort daarop kwam het bevel van de oversten: het beeldje moest naar Rome Die reis is nog wel hét wonderlijkste van alles geworden, gen vreselijke storm teisterde het schip; doodsbange reizi gers en bijgelovigs zeelieden die alles overboord wierpen, wat maar gem.st kon worden. Ook de kist, die het beeldje bevatte. De vrome broeder, die het uit het hout van de Olijf gesneden had, bleef dag en nacht in gebed verzonken, te bedroefd om te eten of te slapen. Bij aankomst van het gehavende schip in Livorno kwam daar plotseling, voor de ogen van duizenden hevig verbaasde mensen, een klein kistje de haven bin nen drijven, recht op de plek aan. waar de broeder te bidden lag.De zee lieden sprongen onmiddellijk te water, maar het kistje begon direct weer naar zee terug te drijven en eerst toen de broeder zelf te water ging, kwam het snel en recht op hem af Van die dag d'ateert de grenzenloze ver ering voor de Santo Bambino, die naar Rome werd gebracht en natuurlijk een pl.-.ats kreeg in de Kerk van Aracoeli. Het is intussen uitgesloten een opsomming te geven van al de genaden en zegeningen, die de Bambino over de Stad heeft uit gestort. Er is waarlijk niet veel meer, dat nog mis kan lopen mits men maar tijdig de Bambino op de hoogte stelt, Hiertoe is er bijvoorbeeld een speciale brievenbus in de Kerk. Er komen ontel bare brieven uit de gehele wereld dagelijks binnen. Niet om door een mens een pa ter of de pastoor te worden gelezen; ze zijn geadresseerd „Santo Bambino, Ara coeli, Roma" en men zegent met het beeldje deze brieven. Dan is het zeker, dat er ergens ter wereld plotseling de koorts zakt of een onoplosbaar probleem ineens geen moeilijkheden meer oplevert of een jarenlange ruzie door een vrien delijke lach wordt weggevaagd. En de be voorrechte Romeinse vrouw gaat als hear uur gekomen is naar de Kerk en als zij gezegend is met het beeldje, is de geboorte van haar kind heus geen reden meer voor bezorgdheid. En zodra het mo gelijk is, neemt ze haar eigen bambino op de arm en gaat „eens praten" in Ara coeli. Er is intussen van de Bambino niet heel veel meer te zien. Het kleine lichaam is geheel omwonden met gou den kettingen, parel-snoeren, gewich tige ridder-ordes, enorme edelstenen. De korte armen en beentjes zijn on beweeglijk vastgesnoerd onder een schat van juwelenEn op 2 Mei 1897 zijn ook de donkere krullen nog bedekt door kardinaal Rampolla in opdracht van de Paus zelf met een kostbare kroon, waarin rijen paarlen en kleurige stenen. Zondag 11 Mei is voor Rome een feest dag geweest, zoals alleen Rome kent. Vele duizenden mensen hebben de Bam bino begroet, die hoog boven het prachtige hoofdaltaar Haec est Ara Coeli"....) jn een zee van licht onbeweeglijk te glanzen stond. En tegen de avond zijn ze teruggekomen, nu met vaandels en muziek; alle verenigingen van de stad. alle organisaties van de ge meente, alle congregaties en clubs. En de kardinaal-titularjs van de Ara Coeli kardinaal Van Roey heeft persoon lijk de Bambino op zijn kleine troon ge plaatst. En toen is Hij door de straten rond het Capitool gedragen met muziek van psalmen en litanieën en gejuich. En de kinderen wierpen kushandjes en de (Vervolg van pag. 1) De aanvaarding door de Republiek van mogelijke benoemingen van Indonesiërs in de buitenlandse dienst van Nederland heeft in dit verband geen zin meer en kan nau welijks ernstig zijn bedoeld. Voor de be hartiging van de Nederlandse belangen, waartoe in de gedachtengang van de Re publiek deze dienst zich zou moeten be perken, zijn waarlijk wel voldoende Neder landse krachten beschikbaar, aldus de C.-G. De C.-G. merkt voorts nog op, dat uit een mededeling van de Egyptische rege ring gebleken is, dat de Republiek ook na de ondertekening van Linggadjati is voortgegaan met pogingen om recht streeks buitenlandse betrekkingen aan te knopen, terwijl de Republikeinse no ta met geen enkel woord rept over de door de C.-G. verlangde afschaffing en intrekking van onregelmatige organisa ties en benoemingen op dit gebied. Wat de militare samenwerking en binnenlandse veiligheid betreft consta teert de C.-G., dat het antwoord tegen over haar voorstellen stelt, dat de Ne derlandse hulp zal bestaan uit materiaal en indien nodig adviseurs, terwijl de verdere samenwerking wordt verwe zen naar de wederzijdse staven. Het is duidelijk, dat van een bizondere samen werking hierbij nauwelijks sprake is. aangezien de door de C.-G. aangeboden bijstand vrijwel overal ter wereld kan worden aangeschaft. Hetzelfde geldt voor de vorming van een gemengde gen darmerie. Door de afwijzing hiervan wordt de in Linggadjati verankerde gezamen lijke verantwoordelijkheid gedurende de overgangsperiode voor de veiligheid van alle ingezetenen en bevolkings groepen verworpen. De Commissie- Generaal kan hiertegenover alleen fei ten stellen. Ondanks een reeds eeruimen tijd over eengekomen regeling nopens de demili- tarisatie van Modjokerto, duren de aan vallen op dat gebied tot dusverre voort. De internationale suiker-commissie, die op 10 Juni 1'. voor een onderzoek naar het binnenland vertrok, kon verscheide ne streken niet bezoeken, omdat de re- blikeinse regering haar veiligheid daar niet waarborgen kan. Jfog dagelijks zijn mensen, die met Nederlanders samen werken, aan allerlei gevaren bloot gesteld, terwijl zij verklaren zfch in de toekomst bedreigd te weten. En bij dit alles spreekt het wel vanzelf, dat de zo noodzakelijke rehabilitatie en hervatting van de productie der niet- Indonesische bedrijven op republikeins gebied in hoge mate afhankelijk zijn van de waarborgen van veiligheid, die kun- De Bambino, zoals hij bewaard wordt in de kerk de Santo Maria d'Aracoeli te Rome. grote mensen klapten en riepen en de kardinaal liep glimlachend vlak achter de Bambino. Een feest van kleuren en glanzen, van purper in de avondzon en juwelen, die schitterden Staande boven aan de trappen op het hoogste punt van het Capitool, waar eens de Sibylle naar het Oosten wees heeft de Kardinaal ten slotte met. deze beeltenis van het Goddelijk Kind de Eeuwige Stad gezegend: drie grote kruis tekens over de straten en de bruggen, de paleizen en ruïnes en de heuvels, met de bergen in de verte ZONDAG, 22 Juni, 4e Zondag na Pinksteren, 2. H. Paulinus. Credo, Praef. v. d. H. Drievuldigheid. MAANDAG Vigilie van de H. Joannes de Doper. 2. H. Maagd. 3. voor Kerk of Paus. DINSDAG Geboorte d. H. Joannes de Doper. WOENSDAG H. Wilhelmus. 2. oct. S. Jan. Utrecht, Haarlem. H. Adelbertus. 2. H. Wilhelmus, 3. oct. S. Jan. DONDERDAG H.H. Joannes en Paulus. 2. oct. S. Jan. VRUDAG Mis als Dinsdag. 2. H. Maagd. 3. voor Kerk en Paus. ZATERDAG H. Irenaeus. 2. oct. S. Jan. 3. Vigilie van de H.H. Pe trus en Paulus. Laatste Evang. v. Vigi lie. ZONDAG 29 Juni H.H. Petrus en Paulus. 2. v. d. 5e Zondag na Pinksteren. Credo. Praef. der Apost. Laatste Evang. v. de. 5e Zondag na Pinksteren. nen worden verschaft. De Commissie- Generaal betwijfelt zeer of zonder een actieve samenwerking deze voor de be hoeften der gehele wereld zo gewenste hervatting van economische werkzaam heid tot stand zal kunnen worden ge bracht. Aan het slot van haar missive zegt de Commissie-Generaal, dat zij getracht*^ heeft een stelsel te ontwikkelen dat enerzijds rekening hield met de wensen en suggesties der republikeinse delegatie er anderzijds de waarborgen kon bieden voor een spoedig herstel van Indonesië en een spoedige oprichting van de V.S. van Indonesië en van de Nederlands- Indonesische Unie. Deze beginselen zijn door de Nederlandse regering en het Nederlandse volk aanvaard als de blij vende grondslag van het Nederlandse beleid ten opzichte van Indonesië. Zij bieden de mogelijkheid van samenwer king, die voor Indonesië en zijn bevolking het einde zou betekenen van een tijdperk van verarming en leed en het begin van de bevestiging van een nieuw gewonnen vrijheid. Tot haar grote teleurstelling heeft de C.-G. echter moeten ervaren, dat zij bij de republikeinse regering voor dit streven ondanks maanden van over leg en volharding onvoldoende weerklank heeft kunnen vinden. Tussen de Franse en de Nederland- Se regering is een regeling tot stand gekomen, volgens welke Fransen naar Nederland kannen reizen onder me deneming van vierhonderd gulden per persoon. Naarmate het Franse bezoek naar Ne derland zich ontwikkelt, zal er voor Ne derlanders gelegenheid bestaan zich naar Frankrijk te begeven onder medeneming van een bedrag aan francs overeenko mende met vierhonderd gulden. Het zal zowel bezoekers betreffen, die om gezondheidsredenen, voor studiedoel, einden en culturele uitwisseling willen reizen als voor hen, die voor genoegen willen reizen. Zakenlieden vallen buiten de overeenkomst. Daarvoor bestaat een aparte regeling. De eerste Franse bezoekers, reizende volgens deze nieuwe bepalingen, souden reeds in ons land zijn aangekomen. Voor de Maatschappij van Nijverheid en Handel, departement Groningen en Veendam, het Verbond van Nederlandse Werkgevers kring Groningen en de R- K. Werkgeversvereniging kring Groningen sprak minister Drees Vrijdagavond over sociale vraagstukken. Tegen de achter grond van het feit, dat Nederland een totaal verarmd land is, gaf minister Drees een overzicht van de sociale voor zieningen in ons land getroffen. Urgent is de verzorging van de oude dag en de kwestie van de arbeidsvoorwaarden. De verhoging van de lonen tot bepaald pla fond brengt de noodzaak van prijsbeheer- sing mede. De grootste moeilijkheid is nu, dat deze maximumprijzen als fixum worden beschouwd, terwijl de grove winsten, soms behaald met het fabriceren van nutteloze dingen, toch geen prijs verhoging tengevolge hebben. Er ontstond na deze rede een interes sant vraaggesprek, waarbij minister Drees de kritiek op de kindertoeslag afwees als in strijd met de rechten van het kind. De minister van Oorlog, luitenant-ko lonel A. H. J. L. Fiévez, zal van 23 tot en met 28 Juni een bezoek brengen aan Engeland teneinde aldaar verschillende oefencentra van leger en luchtmacht te bezoeken. De minister zal in verband met het eindigen der kaderopleidingen in het Verenigd Koninkrijk en de op heffing der Britse militaire missie in Nederland van deze gelegenheid gebruik maken om aan zijn Britse ambtgenoten de dank der Nederlandse regering over te brengen voor de .hulp, die bij de opbouw van de Koninklijke Landmacht en haar luchtstrijdkrachten in zo ruime mate van Britse zijde werd genoten. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de plaatselijke distributiedien sten op nader te publiceren data de bonnen voor werkkleding zullen uitrei ken, welke zijn toegewezen op de collec tieve aanvragen, ingediend door bedrijven met 10 of meer arbeiders tussen 12 en 31 Mei j.l. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met deze eerste uitrei king slechts voor een gedeelte aan do aanvragen kan worden voldaan. Bij het algemeen kapittel van de Heilige Familie, dat te Grave is gehou den, waren vertegenwoordigers van Po len, Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Java, Borneo, Brazilië, Chili en Argentinië aanwezig. Tot gen.-overste werd gekozen pater G. Tehrenbach, tot nu toe vicaris-generaal. Tot vicaris-generaal werd in zijn plaats gekozen pater J. Meijer uit Putten, die tot nu toe provin ciaal was van de Nederlandse provincie. De Egyptische gezant in Nederland, de heer Hassa Zaki, heeft in gezelschap van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Egv-pte een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. In de Bt. Stephanusdom in Boedapest is giseren tengevolge van onvoorzichtig heid van arbeiders brand uitgebroken. Do koepel brandde geheel uit en de rest van de kerk werd zwaar beschadigd. Ook de oude kostbare fresco's zouden veel geleden hebben. De schade wordt geschat op 125 duiaeod gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3