Zes Nederlanders wagen hun kans in de RONDE VAN FRANKRIJK Woensdagochtend om tien uur zal het startschot vallen POLITIEKE STRIJD INDE V.S. OM DE ARBEIDSWET WIE DIT BLAD MIST, MIST VÉÉL INCASSEERDER r Militair diefstalcomplot voor de Krijgsraad ROODE KRUIS VEERT 80-JARIG BESTAAN kantoorbediende N.Z.VOORBURGWAL 65-73 AMSTE RDAM 1LLUSTRAT1EDRUKKER 2e KLAS DRUKKER Italië-België, het grote duel? Belangstelling van 1.0. C. voor Amsterdam Dataafstanden en tijden in de Tour de France V. n Veto van Truman overstemd „Zo eens in het jaar kwam wel eens een luitenant controleren" Vijfduizend mensen zien fantastisch spel in donker openluchttheater MEKOG ENIGE JONGELUI als KANTOORBEDIENDEN SALON- en MOTORBOTEN ZATERDAG 21 JUNI 1947 PAGINA 5 Twee problemen De kanshebbers Dublin-team gehuldigd Van der Steen in Bondseltal Sportsnippers PENSIOEN VOOR VERZETS LIEDEN Voorgestelde regeling te schriel geacht Fonds voor Bijzondere Noden Ned. en Belgische transito- verkeer Ned. Linoleumfabriek gehandicapt OPENBARE VERKOPING publiek verkopen: OPENBARE VERKOPING OPENBARE VERKOPING OPENBARE VERKOPING Vermaat's Boerenbrood Vermaat's Boerenbrood Vermaat's Boerenbrood Vermaat's Boerenbrood VERMAAT'S MODERNE BAKKERIJEN Gevraagd voor spoedige indiensttred. Leeftijd 20 jr. Loon naar bekwaamh. IJMUIDEN a. leerling-analyst, in het bezit van het eind diploma H.B.S. 5-jarige cursus of Gymnasium B (1947 of vroeger). b. leerling-laborant, in het bezit van het eind diploma H.B.S. 3-jarige cursus of Mulo B. Sollicitaties, ook van hen die binnenkort afstuderen, worden met beschrijving van levensloop en opleiding, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer NH 5, ingewacht bij de Sociale Afdeling Blijenhoeve. Jac.v». Noord MODERNE TANDTECHNIEK HOOFDKANTOOR: Bijkantoor: Haarlem - Smedestraat 5 - Telef. 21543 DRUKKERIJ T KASTEEL VAN A EMS TEL vraagt voor spoedige indiensttreding: en een Sollicitaties ui.tr1 d schriftelijk aan hei bedrijfskanioor, N.Z. Voorburgwal 69/73, Amsterdam. De Wagonfabriek Beijnes, N.V. vraagt ENIGE (M. OF VR.) ongeveer tussen 18 en 24 jaar. ENIGE NETTE MEISJES (Speciale correspondentie) PARIJS, 20 JUNI. Op de bureaux van het Parijse dagblad I' Equipe is de hel losgebroken. Telefoons ratelen, koeriers draven af en aan, steno-typisten vliegen deur-in, deur-uit met wapperende haren en papieren en overal klinkt het rumoer van een activiteit, die grootse dingen verraadt. Wij zijn in het hoofdkwartier van ae Tour de France. Tour de France! Het is al meer dan veertig jaar geleden, dat Papa Desgrange voor het eerst het denkbeeld opperde een grote wieler wedstrijd door geheel Frankrijk te organiseren. Geheel Frankrijk was toen een begrip, dat met zes étappes testreken kon worden. Maar het waren étappes van meer dan.... 400 kilometer per dag en het werd dan ook een imposant gebeuren, dat weldra de tegenkanting en bespotting deed ove/wimen er dat ai heel gauw zijn weg vond naar alle landen ter wereld waar wegrenners zijn. Er ls, sinds de laatste Tour de France georganiseerd werd (1939), wel een en ander gebeurd. De oorlog heeft de re gelmatige loop der dingen volkomen in d« war gestuurd, l'Auto, het bekende gele blad van Desgrange is mét zijn directeur verdwenen en nu is Jacques Goddet de gene, die de zorgen voor de Tour de Fiance op zijn schouders heeft genomen. Zorgen inderdaad, want de 34ste Tour da France, sedert het begin in 1903, zal nog onder zeer moeilijke omstandighe den gehouden moeten worden. En zelfs al waren die omstandigheden normaal, dan nog is er aan de organisatie van deze monsterrit zó enorm veel verbon den, dat het voor een normaal mens met normale middelen een volslagen onmo gelijkheid schijnt er ook maar iets van te maken. De twee grootste problemen blijken die van de volgauto's en van de huisvesting te zijn. Het regent eenvoudig sollicitaties naar de speciale vergunning die nodig is om de renners per auto te mogen vol gen. Er zijn er al vele honderden bin nengekomen. Op het ogenblik verschij nen er bijvoorbeeld in Frankrijk alleen al een kleine honderd dagbladen, die tot de „grote dagbladen'' worden gerekend, en die aanspraak maken op een auto voor hun speciale staf. Dan zijn er de aanvragen uit het buitenland. Gezwe gen nog van de wagens van officials, ploeg-leiders, monteurs en verzorgers van het materiaal. Werden al die aan vragen ingewilligd, dan zou het peleton gevolgd worden door meer dan driehon derd auto's, en dat zou meteen het einde van de Ronde als sportief evenement betekenen. Ze zou erdoor kapot gemaakt worden Er zit dus niets anders op dan de toewijzingen tot een zeker maximum te beperken, hetgeen weer zeggen wil dat de verslaggevers van verschillende bladen, onderling een regeling moeten treffen om in één auto mee te rijden. En dan nóg zal het een zeer imposante stoet wagens zijn, die zich een maand lang met de renners over de Franse wegen voortbeweegt. Zo mogelijk nog hachelijker is de kwestie van het onderdak in een land waar de woningnood zo gToot is. Voor het logies van renners, officials, equipe leiders en verzorgers zijn de nodige voor zieningen reeds getroffen. Voor de an deren is een speciale dienst ontworpen, die zich beijveren zal hen in elke etappe- stad zo dicht mogelijk bij het centrum onder dak te brengen, waarmee niet ge- zegd is, dat ze ook steeds vlak bij de renners zullen logeren. Het zal voorko men, dat ze een kilometer of tien, vijf- BEELD VAN DE RONDE: Eenzaam beklimt een achtergebleven renner de barre hellingen van een der Pyreneeëntoppen- tien daar vandaan hun tenten moeten opslaan. De Tour de France wordt dit jaar ver reden van 25 Juni tot en met 20 Juli. Ze is ruim 4600 km. lang en werd verdeeld in 21 etappes. In werkelijkheid is het niet helemaal een Tour de France meer, omdat ook Brussel en Luxemburg wor den aangedaan, hetgeen men zou kun nen zien als de eerste symptomen van een Ronde van Europa, waarvan overi gens voorlopig nog geen sprake is. Men is al blij dat men het dit jaar tot de Ronde van Frankrijk in haar oude ge daante heeft kunnen brengen. Er zijn maar drie wielematies die se rieus voer een overwinning in deze Tour in aanmerking komen: België, Italië en Frankrijk zelf. De Fransen echter zou men in dit gezelschap tócli nog min of meer als outsiders willen beschouwen, want zij hebben in dit seizoen in de klassieke wedstrijden niet veel groots kunnen verrichten en bijvoorbeeld steeds de meerderheid van de Belgen moeten erkennen. De Belgen zouden dus met de Italianen de beste kansen op een over winning maken, maar op hun beurt zien de Belgen nogal op tegen de Italianen en vinden zij bijvoorbeeld de geringere successen van hun vertegenwoordigers in de Ronde van Luxemburg, een be denkelijk teken voor hun kansen in de grootste ronde van Europa. De Nederlandse wielerwereld ziet haar afvaardiging met gemengde gevoelens ver trekken. Bij de samenstelling van de ploeg is wel gebleken, dat men hier bij ons niet met eenzelfde onstuimigheid naar een plaats in de Tourploeg dong als bijvoorbeeld in België en Frankrijk. De Hollandsche koopmansgeest, die rede neerde „Wat verdien ik er aan?" veroor deelde de Tour als een zakelijk ongunstig' object en zo is het gekomen, dat men zelfs in de ploeg die tenslotte gekozen werd, niet onverdeeld enthousiast over die keuze was. Op zich dragen de renners, die thans besloten hebben de moeilijke onderneming te wagen, wel namen die vertrouwen inboezemen. Van Sehendel, de Tour-veteraan, is uiteraard de morele ruggegraat van de ploeg. De Korver, de onvermoeide, en Syen, de glansrijke MP M_winnaar, hebben ook al enige ervaring, Vooren heeft zijn waarde als coureur reeds vele malen bewezen en Schellinger- houdt en Jansen zijn de jonge krachten wier prestaties enig vertrouwen zeker rechtvaardigden, indien Indien deze ploeg inderdaad ook zal blijken een geheel te zijn. Indien een ka. meraadschappelijke geest de talrijke moeilijkheden van een verschrikkelijke rit als deze zal helpen overwinnen en de eenheid, die onze enige kans is om al thans een behoorlijk figuur te slaan, de vaak zo egocentrische zo persoonlijke ambities, die deze renners bezielen, kan samenbundelen tot een ideale belangen gemeenschap. In een der zittingen van het congres van het Internaionaal Olympisch Comi té te Stockholm vroeg president Ed- ström aan de Amsterdamse delegatie in lichtingen omtrent de roeibaan, welke zeer sterk de aandacht had getrokken. Edström herinnerde voorts aan het spor tieve succes van de spelen in 1928 en deelde mede, dat een eventuele keuze van Amsterdam voor 1952 zeker de overweging waard was. Verschillende le den van het IOC vroegen inlichtingen over de hotelaccomodatie. Medegedeeld werd dat behalve Amsterdam voldoende hotelaccomodatie in het Gooi, Den Haag en Scheveningen en voorts in Noordwijk en Zandvoort zou zijn. Aan alle gedele geerden werd een brochure in de Engel se en Franse taal over Amsterdam en de eventuele organisatie van de spelen in 1952, ter hand gesteld. Vervolgens kwamen de delegaties van Detroit, Hel sinki, Dos Angelos en Minneapolis aan het woord, alsmede Oslo voor de orga nisatie der winterspelen. Tenslotte voer den ook nog afgevaardigden van de Ame rikaanse steden Philadelphia en Chicago het woord. Of Amsterdam de spelen zal krijgen, daaromtrent valt nog niets ve zeggen, de stemming zal het moeten uitmaken. Hoe het ook zij, Amsterdam heeft voor het forum der Olympische sportbeweging een uitnemend figuur ge slagen en de candidatuur van de Ne derlandse hoofdstad heeft sterk de aan dacht getrokken. De als de Dublin-team tegen de rest van Nederland aangekondigde bokswed strijd, die gisteravond door <iO Nederlandse Boksbond in de Apollohal te Amsterdam gehouden werd, is een teleurstelling ge worden. Voor de pauze werden de boksers, die Nederland' op de Europese kampioen schappen hebben vertegenwoordigd en in het bijzonder de Europese kampioen Henny Quentemeyer door de heer Rap- mundt, voorzitter van de NBB gehuldigd. De uitslagen luiden: Vlieggew.: Van oer Zeie onbeslist met Oorman. Vedergew.: R. Remie wint van Van Eijck., Heinkons w.o.p. van M. Linneman. Lichtgew.: Wol- ters w.o.p. van Eleveldt. Weltergew.Van Leeuwen w.o.p. van Kleijssen. Buys w.o.p van Lunding. O. van Kempen w.o.p. van Niezwaag. w. v. d. Busken w.o.p. van De Vries. Middengewicht: Hol w.oje van Snoek. Schubart onbeslist met Dlessen. Zwaargewicht: Behagen onbeslist met De Jager. 182 299 223 Ie Etappe Woensdag 25/6 Parijs-Rjjssel 2e Etappe Donderdag 26/6 Rijssd-Brussel on TPtqnnp VriirïaET 27/6 BrUSSel-LuXemb. 4e Etappe Zaterdag 28/6 L"xeIT1b.-^raatsb. 5e Etappe Zondag 29)6 Straatsb.-Besangon -48 Rustdag Besangon 6e Etappe Dinsdag 1/7 Besangon-Lyon 7e Etappe Woensdag 2/7 Dyon-Grenoble 8e Etappe Donderdag 3/7 Grenoble-Briancon Rustdag Briancon 9e Etappe Zaterdag 5/7 Briancon-Digne 10e Etappe Zondag 6/7 Digne-Nice Rustdag Nice Kil. vertr. aank. 236 10.00 16.30 12.00 7.00 10.00 9.30 16.45 16.00 16.20 16.20 247 172 185 217 255 9.30 11.00 10.00 8.30 8.30 16.25 16.40 16.30 16.30 16.25 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e Etappe Etappe Etappe Etappe Etappe Etappe Etappe Etappe Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Rustdag Zondag daf Kil. vertr. 225 9.30 Maandag Dinsdag Woensdag Rustdag 19e Etappe Vrijdag 20e 21e Etappe Etappe Zaterdag Zondag 8/7 Nice-Marseille 9/7 Marseille-Montp. 174 11.30 10/7 Montp.-Carcas. 172 11.30 11/7 Carcasonne-Luch. 253 8.00 Luchon 13/7 Luchon-Pau 195 9.00 14/7 Pau-Bordeaux 195 10.30 15/7 Bord-Les Salbes 278 7.30 16/7 Les Salb.-Vannes 246 8.30 Vannes 18/7 Vannes-St. Brieuc 139 10.30 (tegen het uurwerk) 13.00 19/7 Saint Brieuc-Caen 235 8.30 20/7 Caen-Parijs 267 7.30 aank. 16.30 16.45 16.45 16.25 16.15 16.30 16.45 16.40 14.30 17.00 16.30 16.25 De voorbereidingen voor de eerste na-oorlogse internationale T.T..races op het cir cuit van Drenthe zijn in volle gang. Een van de vele telefoonposten op het circuit wordt opgebouwd Tien militairen van het corps uit- rustingstroepen uit de Oranje-Nas- saukazeme te Amsterdam, moesten zich voor de Krijgsraad te 's-Gra- venhage verantwoorden wegens dief stal of heling van militaire goederen. De diefstallen omvatten o.m. 300 uniformen, 450 hemden, 450 broeken, 300 overalls, 300 paar sokken, 25 paar schoenen en tien stel rijwielbanden. De goederen uit deze diefstal konden grotendeels achterhaald worden. Ver moedt wordt, dat meerdere, kleinere diefstallen zijn gepleegd. Hel; complot werkte met een systeem van valse bonnen. Op het magazijn kwa men geregeld orders voor aflevering, aan onderdelen binnen. Hiervoor werden dan voor interne administratie en voor af levering bonnen in diverse kleuren uit geschreven. Met samenwerking van enige militairen, die op sleutelposities werkten, werden deze bonnen vervalst, door ze op oude posten af te boeken. Later werden de afleveringsbonnen weer vernietigd. Aangezien enige chauffeurs in het complot waren, konden de gestolen goe deren bij diverse helers worden ver kocht. Een der militairen ging zóver, enige partijen goederen onder valse voorspiegelingen aan zijn vader te ver kopen. De vader, een geacht ingezetene van een dorp, kreeg van de economische rechter f 4000 boete. Hij moest voor al zijn functies in het sociale en bedrijfs leven bedanken. De door verkoop der goederen verkre gen bedragen, liepen in de duizenden guldens. Dit geld werd door daders en medeplichtigen gedeeld. Een der betrok kenen kreeg alleen maar een stel fiets banden cadeau en kwam er dan ook, met een veroordeling van vier maanden voorwaardelijk, met een jaar proeftijd van af. Twee andere verdachten, die ook slechts zijdelings met de zaak te maken hadden, werden resp. tot 2 en 4 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld, zij kregen geen ontslag uit de dienst. De zeven anderen kregen straffen, variërende van zes maanden tot een jaar Inplaats van De Vroet, die met zijn vereniging Feyenoord naar Kopenhagen is meegegaan, zal Zondagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam als linkshalf in die de Bondsploeg worden opgesteld de Volewyckersspeler Van der Steen. Maandag 30 Juni zal Theo Nolten (Den Haag) in de Haagse Dierentuin de strijd aanbinden tegen de Amsterdammer Henk Schneider om het Nederlands bokskam pioenschap voor professionals in het ban- tamgewicht. De voetbalwedstrijd DenemarkenTsje- choslowakije eindigde in een gelijk spel 2—2. Met rust was de stand 1—l. Zondag a.s. zullen Westerkwartier en Blauw Wit op het Gerard Cailenburgter- rein van Landlust te Amsterdam een be slissingswedstrijd korfbal spelen om het af- dellngskamploenschap van de K.N.K.B. Donald Budge heeft medegedeeld, dat hij een toer door Europa arrangeert voor vier vooraanstaande Amerikaanse lawn- tennissers. De heer H. P. J- Bloemers, oud-burge meester vna Arnhem, is na een tienjarig presidium om gezondheidsredenen afgetre den als voorzitter van de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. Tot voorzitter is thans gekozen de heer P- F. Zimmerman. De Nederlanders Van Swol en Rinkel wonnen in het Queensclubtoumooi met 63, 36, 63 van de Franse tennissers Pelizza en Abd es Selam. en acht maanden gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest met de bepaling, dat zij ontslag uit de dienst kregen zonder het recht te verliezen bij de landmacht te dienen en met de bepa ling, dat de vonnissen voor de troep moeten worden voorgelezen. Zowel de auditeur-militair als de ver dediging wees op de uiterst slappe contróle, die op de gang van zaken bij de uitrustingstroepen werd gehouden. Zeer jonge jongens werden met verant woordelijke functies belast. De dienst doende sergeant ging meestal Vrijdags avonds met weekend naar huis en kwam Maandagsmorgens laat terug. Tijdens zijn afwezigheid zijn de diefstallen eind 1946, begin 1947 gepleegd. Een der ver dachten verklaarde desgevraagd: „Zo eens in 't jaar kwam er wel eens een luitenant controleren". Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet alsmede voor hun nagelaten betrekkingen" is het vol gende ontleend: Alle leden juichten de indiening van dit ontwerp van wet warm toe. Algemeen stemde men er mede in, dat door het toekennen van een recht op pensioen aan verzetsslachtoffers, c.q. hun nagelaten betrekkingen gelijk in het ontwerp voorgesteld, een einde wordt gemaakt aan de ongewenste en uit na tionaal oogpunt onwaardige toestand, dat hun verzorging tot op heden min of meer het karakter van een aalmoes had. Het is juist, zo werd vrij algemeen betoogd dat het onderhavige wetsontwerp het karakter draagt van een verzorgingswet. Met alle waardering voor de regeling, zoals zij er ligt, waren zeer vele leden van oordeel, dat de voorgestelde pen sioenuitkering te karig is gehouden. Vele andere leden achtten eveneens de voorgestelde regeling te schriel. De Stich ting 19401945 vreest, naar hun mening terecht, dat bij een ongewijzigd aanvaar, den van dit ontwerp in de toekomst van particuliere zijde in belangrijke mate ge zorgd zal moeten worden voor een alge mene toeslagvoorziening, aangezien ook naar hnn opvatting de voorgestelde uit keringen, bepaaldelijk die voor weduwen en wezen over de gehele lyn, aan de lage kant liggen. Onder het ere-voorzitterschap van Prinses Juliana werd in het ministerie van Binnenlandse Zaken te Den Haag voor het eerst na de oorlog een vergade ring gehouden van de raad van beheer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden. In deze raad hebben alle com missarissen der Koningin zitting. De voorzitter van het dagelijks bestuur, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, gaf een overzicht van de lotgevallen van het Fonds gedurende de laatste zes jaren. De penningmeester, mr. E. E. Menten, bracht verslag uit over de financiën van het Fonds. Nu Nederlands Volksherstel weldra zijn v/erkzaamheden zal beëindigen, besloot het Fonds, voor zover nodig, een deel van de taak van dit Instituut voort te zetten. Nadat president Truman gisteren zijn veto had uitgesproken tegen de van republikeinse zijde gelanceerde arbeids wet, heeft het Amerikaanse Huis ran Afgevaardigden het veto met 331 tegen 83 stemmen overstemd. Thans moet nog de stemming in de Senaat worden af gewacht, welke later zou plaats vinden. Men verwacht echter dat ook in de Se naat een twee-derde meerderheid tegen het veto verkregen zal worden. Indien ook de Senaat het veto overstemt, zal dus de wet ondanks het presidentiële veto van kracht worden. De wet zal de verplichting tot het slechts in dienst nemen van bij een vak vereniging aangesloten arbeiders terzijde stellen, gerechtelijke bevelen tegen sta kingen mogelijk maken en een aantal „maatregelen tegen oneerlijke arbeids- praktijken" buiten de wet stellen. De president heeft zich niet bij het veto neergelegd en getracht alsnog de politieke mening voor zich te win nen. In een Vrijdagavond gehouden radiorede noemde hij de nieuwe ar beidswet „slecht voor de arbeiders, slecht voor de ondernemers en slecht voor het land." De president waarschuwde, dat dit soort wetgeving het Amerikaanse volk in twee tegenover elkaar staande groe pen zal splitsen, wat de kracht der Ver enigde Staten zal benadelen. „Terwijl onze edelmoedige Amerikaan se geest ons er toe aanzet de wereld te helpen herbouwen moeten wij een beter Amerika maken, waarin allen een ge lijk deel hebben in de zegeningen der democratie. Het wetsontwerp Taft- Hertley vormt een bedreiging voor het bereiken van dit doel. Om wille van de toekomst des lands hoop ik. dat het wetsontwerp niet tot wet zal worden verheven," aldus Truman. De voornaamste opsteller van de wet, Senator Robert Taft (republikein), zal eveneens een radiorede houden. Dit is de grootste binnenlandse poli tieke strijd ran dit jaar. De republikeinse leider van het Huis van Afgevaardigden, Charles Halleek, wees op de ernst van deze ontwikkeling, welke, door haar in vloed op de samenwerking tussen het Witte Huis en het CongTes in het alge meen, wellicht haar weerslag zal heb ben op de buitenlandse politiek der V. S. Gisteren en vandaag vierde en viert het Nederlandsche Roode Kruis op de Goudsberg te Lunteren zijn 30-jarig be staan. Op de plaats, waar eens Mussert aan Göring een enorme klok aanbood als dank voor de prestaties van zijn lucht macht, wordt nu gemanifesteerd voor de naastenliefde en hulp aan allen, die door rampen zijn of worden getroffen. Duizenden hebben daarvoor opnieuw de weg naar dit enorme openucht- theater gevonden, dat is omgeven met gigantische tentenkampen, waarin op het ogenblik dat uw verslaggever deze regels neerschrijft, meer dan 4000 men sen, mannen en vrouwen, zijn ter ruste gegaan.. Die kampementen dragen namen, die stuk voor stuk herinneringen op roepen aan de grote figuren uit de wor dingsgeschiedenis van het Roode Kruis. Het vrouwenkamp draagt de naam van Miss Florence Nightingale, het mannen kamp die van Henri Dunant. Gisteravond beleefde dit feest zijn hoogtepunt, een hoogtepunt in de regen. Maar ondanks de regen, ondanks het feit, dat daardoor het verblijf in een openluchttheater steeds onaangenamer werd, is de massa der bezoekers gebleven. Meer dan drie uur lang heeft men geboeid gekeken, eerst naar de film, waarin het leven van Miss Nightingale op zo suggestieve wijze wordt uitgebeeld als ,J>e witte engel" en daarna maar het spel, dat Hanno van Wagenvoorde aansluitend op deze film had geschreven, een spel, waarin mid dels enige allegorische figuren, onder wie Miss Nightingale, uitgebeeld dcor Mieke FlinkVerstraeten, en honderden leden van diverse Roode-Kruiskorpsen in grote trekken de wordingsgeschiede nis van het Nederlandsche Roode Kruis wordt weergegeven. Naar ons beste we ten is dit een unicum in Nederland, een spel, dat aansluit op een film. Men kan niet zeggen, dat het geheel is geslaagd, maar daarvoor moet men eer de regen, die uiteraard vertragend werkte, dan de regisseur Richard Flink verantwoordelijk stellen. Het lieeft de toeschouwers aange grepen, dit donkere openluchttheater, de felle gloed der schijnwerpers en daarin, begeleid door het onheilspel lend geloei der sirenes, de dood en zijn trawanten, die als furies In jeeps het openluchttheater rondreden. Het was een fascinerend hoogtepunt, fascine rend juist daarom, omdat op deze avond de uiterlijke omstandigheden zo duidelijk de doem van die dood deden gevoelen. H. K. H. Prinses Juliana, die 's mid dags het feest met heel eenvoudige en menselijke woorden had geopend, die had opgeroepen tot een eensgezinde strijd voor de hulpvaardigheid, heeft het spel als weleer het spel op het puin in Arn hem van het begin tot het eind bijge woond. De organisatie van dit feest ls eenvou dig fantastisch. Vijfduizend mensen ge bruikten in de middag hun warme maal tijden. Bovendien werd ons gistermiddag nog een bijna, natuurgetrouwe demonstra tie gegeven van de verrichtingen van ae medische dienst van de landmacht, waar bij de mitrailleurs ratelden en de grana ten door het openluchttheater gierden als ware voor enige og©utolikken in Lunreren een nieuwe oorlog begonnen. Het Neder landsche Roode Kruis verheugt zich in de aanwezigheid van vele buitenlands^ gas ten. voornamelijk Belgen en Zwitsers, die met complete teams deelnamen aan de vaardigheidswedstrijden, die in groten ge tale werden gehouden. Hun vertegenwoor digers kwamen in hun taal hun geluk wensen aanbieden, die voor het Neder landsche Roode Kruis, naar de voorzitter zeide. een riem onder het hart. zullen zijn in de komende maanden, waarin als het feest voorbij is weer zoveel van deze or ganisatie zal worden gevraagd voor het werk in Indonesië. De Belgische ministeries van Buiten landse Zaken en Buitenlandse Handel delen mede, dat baron Silvercruys. Bel gisch ambassadeur te Washington, via het Belgische ministerie van Buitenland se Zaken ervan op de hoogte is gebracht, dat generaal Lucius Clay, opperbevel hebber van de Amerikaanse bezettings zone in Duitsland, instructie heeft ont vangen onmiddellijk met de Nederlandse en Belgische regeringen besprekingen op te vatten, teneinde het verkeer, dat over de Duitse havens werd geleid, opnieuw over Rotterdam en Antwerpen te doen lopen. Binnenkort, vermoedelijk begin Juli, zal een conferentie worden belegd om de technische bijzonderheden in verband met de hervatting van het verkeer over de Nederlandse en Belgische havens te onderzoeken. De directie van de Nederl. Linoleum fabriek te Krommenie wijst er in haar jaarverslag over 1946 op, dat de activi teit sterk wordt belemmerd door de grondstoffenvoorziening en de abnormale verhoudingen op de lijnoliemarkt- De wereldmarktprijs van deze belangrijke grondstof is in 1946 tot meer dan het drievoudige van de beginprijzen van dat jaar gestegen, en thans is het tienvou dige van de vooroorlogse prijs bereikt. Gelijke omstandigheden gelden voor ju. teweefsel. Het ziet er naar uit. dat de fabriek in 1947 haar activiteit zal moe ten - verminderen. De opbrengsten van de export waren bevredigend; een zekere verzadiging met gebruiksgoederen op enige exportmark ten is echter reeds merkbaar- Uit de nettowinst ad f 201.775 (155.391) wordt een dividend uitgekeerd van 10.35 (5%) pCt. to.v. Notaris D. M' ZING te Haarlem op 1947. n.m. 2 uur, ln net Notarishuis, Bilderdtjkstr. 1, Haarlem: 1. Pakhuis met bovenwoning, SOPHIASTRAAT 41 zw. en rd. Haarlem. Huur: pak huis f 29.— per maand: bovenwoning f 5.25 p. w.; 3. WonhlfL URSULASTRAAT 12 zw. 'en rd., Haarlem. Huur f 8.25 per week: lasten f 71.33. a. Café met woning en bo venwoning, GASTHUIS STRAAT 26 zw. en rd Haarlem. Huur (12.- P- week; lasten *72.60. 4. Woning, TEYLERPLEIN T Haarlem. Huur f 6.— per week; lasten f 37.53. 5. Winkel met woning en bov.woning, PIETER KIEo- STP.AAT 11 zw. en rd-, HaaHem. Huur f 17.50 p- week' lasten f 129.36. Bezichtiging: Dinsdag en Donderdag 24 uur. Aanvaarding en betaling uiterlyk 7 Augustus 1947. Inlichtingen by de notaris, Wilhelmin ast raat 61, telef. 10459. Notaris O. F. M. ROOZEN te Haarlem zal DONDERDAG 26 JUNI 1947. des nam. 2 uur in het, No tarishuis. Bilderdykstraat 1 te Haarlem TWEE HUIZEN onder één dak met, eRVIEN a. d- Rijks- straatwee 286 en 288 te Haarlem groot tez. 4.20 Are. No 288 verh voor f 5.-- p. w No 286 in eigen gebruik. Grondbel t 39.65. Straat bel f 19.25. Aanv by betaling koopp. vóór of op 7 Aug. 1947. Bez Dinsd. en Donderd. 24 uur. Inl ten kantore van gen. notaris. Spaarne 14. Haar- lem. op DONDERDAG 26 JUNI 1947. des namiddags te 2 uur, in het Notarishuls te Haarlem, t.o.v. Notaris P* A. DE RUIG, van: 1Twee huizen en erven te Haarlem-Noord aan de Ant. v. d. Goesstraat 32 en 34, elk groot 1.30 Are Verhuurd voor f 6.25 p w. per perceel; lasten f 48 66 per huis. 2. Het huis met afz. boven woning en erf te Haarlem, aan de Tempeliersstraat 42 zw. en rd.. gr. 1.02 A. Verhuurdbeneden voor f 25.p. m. (waterver bruik voor rek. verhuur der), boven in tweeën resp. voor f6-per week en f 20.p. maand; las ten f 135.60. 3. Twee benedenhuizen, elk met afzonderl. bovenw., en erf te Haarlem, aan de Bloemhofstraat 25 en 27. beide zw. en rd., elk gr 1.27 Are. Verhuurd: 25 zw. f 27.50. 27 zw f 26.en de beide bovenhuizen elk voor f 28.alles p. m.; lasten f 241 45 voor beide perc. samen. Deze 2 percelen worden uitsluitend ln combinatie geveild. 4. Het huis en erf te Haar lem, aan de 1ste Emma- straat 5, groot 149 Are. Verhuurd voor f 135.— p- kw.; lasten f 93.35. 5. Twee huizen en erven te Haarlem, aan de Thom- sonlaan 34 en 36, elk gr 1.17 Are. Verhuurd voor f 27.50 p. m. per huis; lasten f 36.35 per perceel. 6 Het winkel- en woonhuis en erf te Haarlem, aan de Leidsestraat 34. gr. 0 90 A Verhuurd voor f 11.Per week: lasten f 55-45. BezichtigingDinsdags en Donderdags 24 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde no taris, Wilhelminastraat 28 te Haarlem, Telef. 13503. op DONDERDAG 26 JUNI 1947, in het Notarishuis a/d Bilderdykstraat l te Haar lem, des namiddags 2 uur, ten overstaan van Notaris j. WILDSCHUT, van: EEN WOON- en WINKEL HUIS MET ERF te Haar lem aan de Schoterweg 32. groot 0.84 are. Grondbel. f 26.44, straatbel, en pree. f 14.33. Aanv. in huurgenot ad f 11 per week. Een WOONHUIS MET ERF te Haarlem aan de Ted. van Berkhoutstraat 19, jroot 0.96 are. Grondbel. f 29.75, straatbel, en pree. f 12.98. Aanv. in huurgenot ad f 30 per maand. EEN WOONHUIS MET ERE te Haarlem aan de Overton- straat 7, groot 1.33 are. Grondbel. f 35.62, straatbel, en pree. f 15.90. Aanvaarden ln huurgenot ad f 32.50 per maand. Aanvaarden bij betaling vóór of op 7 Aug. 1947. Bez. Dlnsd. en Donderd. 24 uur. Inl. bij gen. not., Kon.weg, by de Wagenweg, Haarlem. Notarissen J. DE REEDE en J. BRANTS Kzii. te Haarlem, zullen op DONDERDAG 26 JUNI 1947, des nam 2 uur, in het Notarishuis te Haar lem, a/d Bilderdykstraat 1, PUBLIEK VERKOPEN: 1. WOONHUIS en ERF te HAARLEM a/d BRANDT - STRAAT 5 groot 1 Are. Verhuurd p. w f 8.—. 2. WOONHUIS en ERF te HAARLEM ORANJE- BOOMSTR. 154, gr. 89 c.A. Verhuurd p. w. f 3.60. 3. HUIS en ERF te HAAR LEM. KENNEMERSTR 12, (onbew. verkl.) gr. 53 c.A. Verhuurd f 3 per week Aanv. bij de bet. vóór of op 7 Aug. 1947. Bez. Dinsdag en Donderdag 24 uur. Inl. ten kantore van gen nots., Geel Oude Gracht 82, Telêf. 13860. Notaris Mr. M. R. KRANS te Haarlem is voornemens op DONDERDAG 26 JUNI 1947, te 14 uur, in 't Notarishuis te Haarlem, in publieke vei ling te brengen: 1. WOONHUIS te HAARLEM, ORANJESTRAAT 194, gr. 1.20 Are. Verhuurd voor f 5.50 p. w. Grondbel. f 18.06, straat en pree, f 8.08. 2. WOONHUIS te HAARLEM, DE CLERCQSTRAAT 163, groot 1.15 Are. Verhuurd voor f 5.p. w. Grondbel. f 18.05. straat en pree. f 7.45. Water schapslasten f 0.65. Beide perc. eerst afz. en daarna gecomb. Aanv. bij bet. vóór of op 7 Aug. 1947. Bez. Dinsd. en Donderd. van 24 uur. Inl. ten kantore van gen. Notaris, v Eedenstraat 20, Telel. 15383. Er wordt nergens beter brood gebakken dan Het bewijs voor deze stelling wordt alle dagen geleverd door de duizenden die boven alle andere brood verkiezen om de heerlijke smaak en de grote voedzaamheid. heeft alle goede eigenschappen van ander brood, maar dan in hogere mate. kost. 20 cent per groot brood het is onverpakt. PAUL KRUGERKADE 31 TELEFOON; 1 1 4V6~ Brieven onder no. 39351 aan het bureau van dit blad. De Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding VAN SPA ARNE 64 -HAARLEM Wy maken er 'n natuur getrouw KUNSTGEBIT van Tetterodéstraat 3t Kleverpark Haarlem, tel. 19734 DE TIJD BANKINSTELLING vraagt Niet ouder dan 30 jaar. Brieven met copie getuigschriften onder No. 39361 bureau van dit blad. Aanmeldingen mondeling of schriftelijk aan haar kantoor Stationsplein 14, Haarlem. GOEMANS' PUDDINGPOEDERFABRIEKEN N.V. te Haarlem vraagt voor direct voor de pakafdeling. Goed loon. Goede verzorging. Aan melden: kantoor Raadhuisstraat 2, Haarlem-N. te huur voor dagreizen t/m 200 personen. m. J. FEYE Ravelingsteeg 13 - Haarlem Telel. 11202.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 5