Critiek ogenblik Nieuwe Nederlandse nota aan Sjahrir (K Nederl. regering bevestigt bedenkingen der C.-G. Britse sleepboot gekapseisd Zeven zeelieden omgekomen Tekort aan personeel, schaarste aan materiaal Moskou neemt deel aan de conferentie Republikeins antwoord op ultimatum zou vandaag overhandigd worden NIEUW HANDELSACCOORD MET BELGIË EN LUXEMBURG Wederzijdse rail ten bedrage van 18 milliard francs Aandrang de voorstellen van 27 Mei alsnog te aanvaarden Opleiding dient gereorganiseerd 3000 leerkrachten Aanzienlijke verruiming Tot hoofd en hart Gecombineerde politie macht niet ter sprake M0L0T0V OVERWERKT Ivi jaar verblijf onder de wapenen Ouderdomsvoorziening Directe instelling van Federale Raad te kort Fusie K.L.M.-K.N.I.L.M. Attlee critiseert de communisten J MAANDAG 23 JUNI 1947 69ste JAARGANG No. 23879 WEER EEN EI Sjahrir geeft nadere toe lichting Republikeinse infiltraties Artillerie-duel „Breken met de republiek" Engels vliegtuig neergestort Het weer. AIDE-MEMOIRE AAN DE REPUBLIEK NOODTOESTAND BIJ HET ONDERWIJS DE STIJKELGROEP BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 0. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Wil zelden zal een Nederlands ka binet voor zulk een moeilijke be slissing hebben gestaan als het huidige in deze uiterst critieke ogenolik- ken. Het heelt thans weinig zin de vraag te stellen, wie de schuldigen zijn. dat ons volk en dat van Indonesië in deze hachelijke situatie geraakt zijn; wie er stelselmatig op hebben aangestuurd, dat deze critieke ogenblikken moesten komen. In deze moeilijke uren ziet Ne derland op naar zijn regering in de verwachting, dat haar beslissing zal ge tuigen van moed en beleid, de karakte ristieke deugden, eeuwenlang verankerd in ons volk. De Commissie-Generaal heeft thans de Indonesische republikeinse delegatie in een uitvoerig schrijven laten weten, dat haar tegenvoorstellen onaan vaardbaar zijn. Hoe dit antwoord is tot stand gekomen is een vraag, die ons thans minder interesseert. Dat Seher- merhorn de enige was in de C—G. die aanvankelijk wèl van opvatting was, dat verder onderhandelen mogelijk was, zo als de N. R. Crt. deazr dagen berichtte, zal niemand, die de gang van zaken vóór en na Linggadjati nauwkeurig heeft gevolgd, verwonderen. Het kabinet is nu in die situatie ge komen, over welker mogelijkheid het zich in zijn vergadering van 2 Juni j.l. reeds heeft beraden. De Raad van mi nisters kwam toen tot het volgende be sluit: „Mocht het antwoord van de Republi keinse regering onverhoopt onbevredi gend zijn, dan ziet de Nederlandse re gering, in overeenstemming met het ge voelen van de Commissie-Generaal, in voortzetting der tot dusver gevoerde onderhandelingen geen heil en zal zij overeenkomstig haar verantwoordelijk heid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië bestaande on houdbare toestand streven.'' In de woorden „op andere wijze" lag de dreiging van het uiterste mid- d e 1 om de republiek tot rede te bren gen; militaire actie. Het is begrijpelijk, dat een regering, die zich van haar ver antwoordelijkheid bewust is, hiertoe slechts in het alleruiterste geval zal overgaan. Is dit stadium echter bereikt, dan is het haar plicht niet te aarzelen en zich niet door partij-politiek te laten beïnvloeden. De Partij van de Arbeid, die gaarne allures aanneemt of er nau welijks grenzen zijn tussen regering en partij, trachtte een week geleden door het opstellen van een resolutie, die ken nelijk weer op een compromis aanstuur de, de regering opnieuw tot onderhan delingen te brengen en adviseerde de ge schillen desnoods aan arbitrage te onderwerpen. Gelukkig was het de voorzitter van de Kath. Tweede-Kamerfractie zelf* prof. Romme, die de wat al te hartstochte lijke lieden van de F. v. d. een kou de douche bezorgde door een commen taar op de resolutie, waarin hij, zij het in voorzichtige bewoordingen, zijn mis noegen over bepaalde passages van de resolutie kenbaar maakte. Toch was het kwaad reeds geschied. Engeland en Amerika, die aanvan kelijk nog zeer discreet achter de schermen optraden, zagen weer een nieuwe kans om de druk op Nederland en de republiek te vergroten, nu zij zich gesteund wisten door een der grootste po litieke partijen van Nederland. Het is geen toeval, dat de laatste dagen de naam van Lord Killearn weer enkele malen in berichten uit Indië opdook. Wjj geloven er dan ook niet ver naast te zijn als wij Sjahrir's ietwat toegeeflijker houding der laatste dagen moeten toe schrijven aan de invloed die de Britse consul-generaal te Batavia de afgelopen week op hem heeft uitgeoefend. De Brit adviseerde n.l. enige concessies aan de Nederlanders te doen. In dit verband is een Engels schrijven, dat wij enkele dagen geledenuit Londen ontvingen, hoogst interessant. Wij lezen hierin o.a.: Lord Killearn, de Britse vertegen woordiger voor Zuid-Oost-Azië, op het ogenblik residerend te Singapore, heeft de laatste paar weken een stroom (a deluge of cables) van telegrammen naar Londen gezonden, waarin hij dringend verzoekt om directe interven tie. De Amerikanen zijn eveneens ge ïnteresseerd, maar men is te Londen niet zeker over de bedoeling der Ver. Staten. Veel van wat Moskou zegt over dollar-imperialisme wordt toegeschre ven aan de plannen der^V. S. in deze gebieden. Indien echter één ding zeker is dan is het dit, dat Engeland de Ver. Staten hier niet op hun eigen houtje zal laten optreden. Tot zover dit schrijven. Het bewijst nog eens hoe zeer Enge land en Amerika zich voor het Indone sische probleem interesseren, maar ook hoe zij elkander- wantrouwen. Het be tekent ook, dat Nederland er voer moet waken zich niet voor het karretje der grote mogendheden te laten spannen. Nederland is souverejn in Indië en niet Engeland, Amerika of de republiek, al heeft het er dikwijls de schijn van. De Nederlandse regering heeft het uiterste gedaan om de Indonesiërs tot een strikte en loyale uitvoering van het basis-accoord van Linggadjati te brengen. De republiek heeft tot op dit moment geweigerd haar volle medewerking aan de uitvoering van de overeenkomst te verlenen. De tegemoetkoming der laat ste dagen, onder druk van het buiten land tot stand gekomen, heeft weinig reële waarde. Het is slechts een poging om verder tijd te winnen. De Neder landse regering neme nu zelf de lei ding, zij durve de consequenties van haar laatste ultimatieve nota aan. Zwichten voor partij-politiek betekent nieuwe concessies. Zwichten voor het buiten land betekent eveneens verdere con cessies. De grens voor concessies is echter allang bereikt. De regering tone de moed het Indone sische volk op de nieuwe weg te leiden, die het accoord van Linggadjati heeft aangewezen en die de republiek bewust geweigerd heeft te gaan. 26 Juni zal één bon voor één ei worden kangewezen voor de leeftijdsgroepen A, B en C (personen van 5 jaar en ouder). Van Mook heeft vanmorgen Sjahrir persoonlijk een korte nota van de Ne derlandse regering overhandigd. Sjahrir heeft vervolgens zijn reis naar Djokjakarta enkele uren vóór zijn ver trek onverwachts uitgesteld, op grond van „belangrijke politieke ontwikkelin gen." Medegedeeld werd, dat de spoed- bUeenkomst van het Werkcomité van het Indonesische Parlement en de Kabi netszitting tot Sjahrir's aankomst waren uitgesteld. De woordvoerder weigerde over de ontwikkelingen, die de oorzaak van het uitstel waren, te spreken, maar zei, dat het „waarschijnlijk niet lang zou duren." Sjahrir's antwoord op de Neder landse eis tot ondubbelzinnige aan vaarding van het gehele Nederland se ultimatum van 27 Mei zou van daag aan de Commissie-Generaal overhandigd worden. Een Indonesische Nederlandse woordvoerder weigerde over de in houd te spreken, voordat deze Maan dag laat gepubliceerd zou worden. Van republikeinse zijde liet men blijken, dat "Sjahrir het kardinale punt, een gecombineerde politie macht, waaraan de Nederlanders vasthouden, niet zou bespreken. Te voren had Reuter uit Batavia ge seind, dat de Indonesische kabinetsle den en partijleiders, die te Batavia in vergadering bijeen waren geweest, niet tot overeenstemming waren gekomen omtrent de formulering van het ant woord op de Nederlandse voorstehen Een voltallige zitting van het republi keinse kabinet zou, volgens dit bericht, op Dinsdag bepaald zijn. Hedenmorgen heeft de C.-G. een brief ontvangen van Sjahrir als voor zitter van de Indonesische delegatie, waarin op verschillende punten een na dere toelichting werd gegeven, zoals de C.-G. had verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou de republikeinse delegatie zich accoord verklaren met de voorstellen in de Nederlandse nota, be houdens de toestemming van de Repu blikeinse regering. De kwestie van een gemeenschappe lijke gendarmerie, waarover de opvat tingen zozeer uiteen blijken te lopen, zou een onderwerp van nadere bespre king dienen uit te maken. Nog kan wor den gemeld, dat na de kabinetszitting in Nederland tussen Den Haag en Bata via, een zeer intensief telegrafisch con tact onderhouden wordt. De U. P.-correspondent heeft een kort onderhoud gehad met Sjari- foedin en Roem. Beide ministers noemden de politieke situatie in In donesië „zeer ernstig". Zij zeiden dat de republiek alle concessies heeft gedaan, welke zij mogelijk kon doen wilde zij de integriteit van Indonesië bewaren. Roem zeide echter dat de weg voor arbitrage nog steeds open lag. „Wij rekenen op de wereld opinie om deze crisis te helpen, over bruggen", z' zeide hij. Sjarifoedin beschreef de plannen tot voortzetten van de onderhande lingen als „verre van goed". Naar^een woordvoerder van het Ned. Leger vandaag heeft verklaard, nemen de republikeinse infiltraties en de bouw van versterkingen op Sumatra opvallend toe. Tijdens de afgelopen week werden vier Nederlandse soldaten als gedood en 12 als gewond opgegeven, na botsingen met Indonesiërs op Suma tra, Java en Celebes. De woordvoerder zei, dat, hoewel de republikeinen de watervoorziening voor het door de Nederlanders bezette Me- dan hersteld hadden, de Indonesiërs voortdurend hadden gevuurd op Neder landse patrouilles in deze sector van Noord-Sumatra. In de sector van Padang op West- Sumatra heeft de Nederlandse bevel hebber een ultimatum gesteld, waarin gezegd werd, dat de republikeinen de volle verantwoording voor alle „inciden ten" zouden moeten dragen, tenzij alle Indonesische posten onmiddellijk uit de demarcatie-zone van twee kilometer werden teruggetrokken. Volgens de woordvoerder waren de republikeinen druk bezig ten Noord oosten van Padang versterkingen te bouwen. In een republikeins legercommuniqué dat in Djokjakarta is uitgegeven, wordt beweerd, dat JJ. Donderdag een artille rie-duel is gevoerd tussen een Neder landse kruiser en de Indonesische kust- artillerie te Muntjar, ten Zuiden van Banjawengi in Oost-Java. In het com muniqué werd de kruiser niet met name genoemd. Antara meldde, dat tijdens het bombardement een Indonesiër ge dood en drie gewond werden. Het be richt is tot dusverre van Nederlandse zijde niet bevestigd. Het Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid" heeft een resolutie gericht tot de minister-president, waarin wordt gezegd, dat de gevoerde politiek ten op zichte van Indië steeds verder is afgegle den. Hiervoor stelt het Comité zowel de republiek als de Indische en Neder land-Indische regering verantwoordelijk. Het Comité eist het aftreden van de C. G. en van Van Mook en een defini- In de zwaar geteisterde Betuwse stad Tiel is dezer dagen een zending kledingstukken aangekomen, afkomstig uit Richland (Wash. U.S.A.). In deze pas drie jaar oude stad wonen de aibeiders, die werkzaam zijn op de fabrieken, waar plutonium, een der belangrijkste stoffen voor de atoombon vervaardigd wordt. Onmiddellijk na afloop van de laatste oorlog werd een hulpverleningsactie voor een zwaar getroffen Europese stad georganiseerd. Door bemiddeling van verschillende instanties, o.a. American Relief for Holland, is toen de keus op Tiel gevallen. Vorig jaar arriveerden reeds enkele kisten daitcs-onderkleding en baby-artikelen, evenas speelgoed voor een belangrijk deel der Tielse jeugd. Honderden Tielse gezinnen onderhouden een regelmatige brief wisseling met inwoners van Richland. Op de foto zien wij enige leden van het Centraal Adoptie Comité Tiel, dat binnenkort een aanvang zal maken met de verdeling der goederen, tijdens een bespreking met een van hun helpers. V.l.n.r.: de heer J. van Beusekom, 'penningmeester van het comité: Th. Bekker, secretaris, tevens correspon dent van het te Richland verschijnende blad „The Villager" en J. de Vries. De onderhandelingen, die sinds eni ge tijd te Brussel tussen een Belgisch- Luxemburgse en een Nederlandse de legatie werden gevoerd ten einde het 31 Mei 1947 verlopen accoord, dat een geldigheidsduur van 2 jaar heeft, te verlengen, voorziet in een wederzijdse ruil van goederen en diensten ten be drage van 18 milliard Belgische francs en zal met terugwerkehde kracht van 1 Juni 1947 af in werking treden. Op basis van de grondslagen, welke gedurende de jongste bijeenkomst te Brussel van de ministers der drie landen zijn gelegd, wordt het handelsverkeer tussen België, Luxemburg en Nederland door het nieuwe accoord aanzienlijk ver ruimd. De Belgisch-Luxemburgse export zal goederen omvatten wellke voor de economische wederopbouw van Neder land onmisbaar zijn zoals: staal, ce ment, bouwmaterialen en vensterglas Voorts zullen chemische en pharma- ceutische producten, textielstoffen en manufacturen alsmede o.m. metallur gische en electro-technische producten fotografische materialen, papier en papierproducten, keramische en glas producten, rubber- en leerartikelen en producten van de Belgische Congo, die België en Luxemburg naar Nederland zullen exporteren. Nederland zal o.m. aan België en Luxemburg leveren land- en tuinbouw- zaden, pootaardappelen, fok- en mest- vee, kaas, chemische producten, cokes, kleurstoffen en vernissen, textielproduc ten, machines, electrische en electro- technische apparaten, keramische pro ducten, alsmede producten van de Over zeese Gebiedsdelen. De tekening van het geparafeerde accoord geschiedt binnen enkele dagen. De Westlandse tuinders houden wel van de zon, doch voor hun kasgroenten kan een teveel aan zon funest zijn. Daarom bespuiten zij de ramen der kassen met een kalklaag, om een te intensieve bestraling te weren. Zaterdagmorgen omstreeks half tien is bij Elzendorp onder de ge meente Gemert een vliegtuig van de R.A.F. neergestort en totaal uit el kaar geslagen. Voor zover men heeft kunnen vast stellen werd het toestel alleen be mand door de „staffsergeant" Peter Hickson, die, onherkenbaar verminkt, aan de hand van zijn papieren ge ïdentificeerd kon worden. Het toestel maakte deel uit van een formatie van 6 vliegtuigen, welke met Engeland als bestemming van een vlieg veld in Duitsland was opgestegen. Na het ongeval zijn de andere vijf toe stellen behouden op het vliegveld Wel schap bij Eindhoven geland. De commanderende officier van de staf van de R A.F., welke op het vliegveld Welschap is gedetacheerd, begaf zich hierna onmiddellijk naar de plaats van het ongeval. Nader vernemen wij, dat het veronge lukte Engelse vliegtuig een Tempest- toestel was. De Tenipest-vliegtuigen wa len reeds in de oorlog bij de R.A.F. in groten getale in gebruik. Het zijn figh- bekend om hun grote snelheid, welke die van de Mosquito's overtreft. De Daily Telegraph weet te vertellen, dat Molotov zich heeft overwerkt en dat Wyshinsky in Tsjechoslowakije emstig ziek is en voegt hier aan toe: „Als dit diplomatieke excuses zijn, kan dit een verandering van politieke koers der Sovjet-Unie beduiden, wegens loutere economische noodzaak De Amerikaanse onderminister van Economische Zaken, William Clayton, is Zondag te Londen gearriveerd om met minister Bevin bespreidngen te voeren óver het plan-Marshall. tief breken met de dragspartij. ^publiek als ver- In de resolutie wordt ten slotte het volgende gecocludeerd„ln ver nieuwde vorm een Koninkrijk der Nederlanden. In hechte rijksverbon denheid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk rijksgezag, dat zelf-regering ook van de gebieden overzee op zodanige wijze waarborgt, dat aan de aldaar levende werkelijke nationale verlangens naar politieke zelfstandigheid ten volle recht wedervaart en de onderdanen des Rijks aldaar in veiligheid en rechtszekerheid kunnen leven." Verwachting tot Dinsdagavond: Naar Zuid-West of Zuid draaiende wind. Tijdelijk afnemende bewolking Droog weer. Warmer. Zon 4.20—21.04. Maan 11.12—0.40. De minister van Oorlog schat het verblijf onder de wapenen in deze tijd op een duur van 2J4 Jaar. althans voor het gros van de opgeroepen dienst plichtigen, doch streeft ernstig naar verkorting voor de nabije toekomst. In verband met de noodregeling ouder domsvoorziening vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat de Raden van Arbeid tot op heden nog geen enkele instructie ontvangen hebben. Het departement van Sociale Zaken streeft er naar, de voorbe reidingen zo spoedig mogelijk te doen eindigen. Het heeft vooralsnog geen nut, zich tot de Raden van Arbeid te wenden. De uitkeringen zullen beginnen per I October a.s. en aan het einde van die maand zullen de eerste betalingen ver wacht kunnen worden. De torpedobootjager „Kortenaer" op thuisvaart uit de Oost, wordt a.s. Woens dag in Den Helder verwacht. BATAVIA. 23 Juni. Van Mook heeft heden een aide-memoire overhandigd aan de republikeinse delegatie, waaraan het volgende ontleend is: „De Nederlandse regering wenst aan de regering van de republiek te bevestigen, dat zij de bedenkingen, vervat in de nota van de Commissie- Generaal van 21 Juni deelt. Zij wenst nogmaals te doen uitkomen, dat zij bij voortduring bezield is met de hoop, dat zij er in zalslagen met de republiek, evenals met Oost-Indone- sië en West-Borneo reeds het geval is, langs vreedzame weg een'schikking uit te werken op de grondslag der overeenkomst van Linggadjati. Harerzijds op 27 Mei in vokomen goe de trouw voorstellen geformuleerd heb bende, gericht op verwezenlijking van een gezonde en voor Indonesië zowel als voor Nederland vruchtbare staats vorm, voorstellen wier redelijkheid ook voor onpartijdige derden duidelijk is, wil zij te dezer plaatse, opdat blijkbaar bij de regering der Republiek nog bestaand misverstand worde opgeheven, doen uit komen, dat deze voorstellen volkomen recht doen wedervaren aan de grond gedachten van de overeenkomst van Linggadjati. Als enige van de belangrijkste grond gedachten noemt zij: A. Het Indonesisch nationalisme moet in zijn verschillende schakering volle vrijheid tot ontplooiing krijgen en zich in een eigen Indonesisch federatief staatsverband ontwikkelen. B. Nederland en Indonesië moeten, in beider belang en in het belang van de nationale samenleving, duurzaam een gemeenschappelijk staatsverband be houden. C. Om te komen tot de toekomstige staatkundige verhoudingen is uit t e Zondagmiddag 10 voor vier heeft zich op de Schelde voor Vlissingen een ernstig scheepsongeval afgespeeld, dat aan zeven zeelieden het leven heeft gekost. De Engelse sleepboot Fair Play 2 van de Fair Piay Com pany in Avonmouth, was op weg met het Finse stoomschip Kuurtanes van Bristol naar Antwerpen, waar de Kuurtanes gesloopt zou worden. Voor Vlissingen ging de Kuurtanes voor anker om te wachten op de komst (Van onze correspondent) Het onderwijs in Nederland verkeert in jy>od. De voornaamste oorzaken hiervan, het tekort aan onderwijzend personeel, het grote aantal verwoeste schoolgebouwen en de schaarste aan schoolmateriaal waren Zaterdagmiddag |n Tivoli te Utrecht punten v;an bespreking op het onderwijs-congres, belegd door de Alg. Ned. Onderwijs Federatie, waarin de katholieke, protestantse en algemene onderwijzersverbonden zijn verenigd. Onderwijzers uit alle delen van het land waren bijeen gekomen om bij monde van de inleiders bij de regering aan te dringen op een spoedige reorga nisatie en een herwaardering van het Nederlandse onderwijs. Onder het tal rijke gehoor bevonden zich ook ver scheidene Kamerleden en wethouders uit verschillende gemeenten. De spre kers betoogden in het algemeen, dat de nood, die op het ogenblik op onderwijs gebied heerst, ten spoedigste dient te worden gelenigd, daar het gehele Ne derlandse volk hiervan het slachtoffer dreigt te worden. Een dringend beroep werd gedaan op de minister van On derwijs om het achtste leerjaar niet te doen vervallen en over te gaan tot af schaffing van de classificatie-aftrek. Het volk moet wederom waardering krygen voor de onderwijzer, die een be langrijke taak als cultuurdrager heeft te vervullen. Het zyn niet alleen de onderwyzers, maar vooral ook de kin deren, die de dupe worden van deze noodtoestand. Interessant was de rede van de heer Van der Sluys, bestuurslid van de A.N.O.F.. die de schrijnende toestanden in het onderwijs schetste. Het tekort aan onderwyzers bedraagt thans ongeveer 3000, maar het heeft geen nut dit tekort aan te vullen, als er niet tevens meer schoolgebouwen ko men. Wat de waardering van het publiek voor het beroep van onderwijzer be treft, heeft de salaris-herziening een gedeeltelijke 'verbetering gebracht, maar zonder verdere maatregelen zal deze herziening geen voldoende stimu lans zyn om in het tekort aan leer krachten te voorzien. Nadat de heer Tjoelker de achter stelling van de dorpsonderwijzer had aangetoond en de afschaffing van de classificatie had bepleit, was tenslotte het woord aan de heer Willem Wilt- schut, voorzitter van het Kath. On- derw. Verbond, die de middelen ter be striding van de onderwijsnood aan voerde. Deze spreker wilde een ambte- lyke instantie in het leven doen roepen, die de distributie van het schoolmateri aal zodanig regelt, dat elke school een behoorlijk kwantum krygt toegewezen. Bovendien moet ook de onderwijzersop leiding spoedig gereorganiseerd worden. De onderwijzer behoort wat zyn op leiding betreft op hetzelfde niveau te staan als zij die toegang hebben tot de universiteit. Dit is dan een waarborg voor hen, die eventueel een andere richting wensen in te slaan. Het is dan ook noodzakelijk, dat de vooropleiding geschiedt op een H.B.S. of gymnasium. Na deze opleiding komt een driejarige voortzetting aan de kweekschool, die de practische vorming beoogt. Het grote gevaar van de nood-oplei dingen tot onderwijzer, die thans wor den georganiseerd, is dat by velen, die deze opleiding vol^n, de beroepsliefde ontbreekt. Aan ieder begaafd kind moet de gelegenheid geboden worden de on- derwyzersopleiding te volgen en beur zen dienen in ruime mate beschikbaar te worden gesteld. De heer Wiltschut eindigde met de oproep tot een per soonlijke actie van de opvoeder om zich ten volle te geven voor de opvoe ding van de jeugd tot behoud van het Nederlandse volk. van de tweede sleepboot. De Britse sleepboot, welke nog met één tros aan de Kuurtanes verbonden was, wilde deze tros inkorten, bij welke manoeuvre de sterke stroom het schip te machtig werd. Het kapseisde en binnen weinige minuten was het ge heel gezonken. Van de elf opvaren den, t.w. tien leden van de bemanning en één Belgische loods zyn slechts vier gered kunnen worden door de ijlings toegeschoten loodsboten en de sleepboot Goliath. De loodsboot Bruinvis en de Belgische loodsboot brachten de matroos Dennis Beasent, de stoker David Irmin en een Maltezer scheepsjongen, aan wal bij de steiger van het loodswezen en de Goliath bracht de geredde stuurman. John Ellam in de Vlissingse buitenhaven aan wal. De geredden zijn overgebracht naar het St. Josephziekenhuis te Vlissingen en bevin den zich in goede welstand. Op de Vlis singse boulevard aanschouwden honder den voorbygangers het voltrekken van het drama, dat gebeurde in de lijn van de vuurtoren naar de boei voor Breskens. Naar Aneta uit betrouwbare bron verneemt, is de fusie tussen K.L.M. en K.N.I.L.M. thans een feit geworden. Het is te verwachten, dat de K.L.Ml de gehele supervisie zal hebben. Voorlopig behoudt de directeur van de K.N.I.L.M.. de heer W. C. J. Versteegh, de leiding van de zaken in Indië. Geleidelijk zal de huidige situatie, waarin zowel de K.N.LLJVI. als het departement Van Verkeer en Waterstaat en het 19de squadron deel hebben aan de vliegerij in Indië, worden geliquideerd. De namen van de leden der Stijkel- groep, wier stoffelyke overschotten dezer dagen naar Nederland zullen worden overgebracht, zijn: B. H. Bloembergen, it. kol. J. P. Bolden, B. Davidson, C. Drupsteen, H. Ero, It. C. J. Gude, gen.- maj. H. D. S. Hasselman, W. A. Helmers, mr. M. Hes, J. A. Lotgering, IJ. Naber, W. van der Plas, P. A. Smit, drs. J. A. Stykel, J. C. Thomas, W. Wagenaar Jr., It. C. J. L. Wolzak, H. P. C. Zanen. gaan van de geldende wettelyke en be staande feitelijke verhoudingen. D. Zowel Oost-Indonesië en Borneo als de republiek moeten in hun eigen waarde worden erkend, opdat zij ln het nieuwe staatsbestel op de voet ener waarachtige federatie de plaats kunnen verwerven, die hun toekomt en die zy verlangen. E. De fundamentele rechten en vrij heden moeten ten behoeve van alle vol keren, volksgroepen en staatsburgers worden gewaarborgd. F. De voorbereiding der nieuwe rechts orde in geheel Indonesië moet op vol doende machtsmiddelen steunen. Hun omvang zal dus kunnen worden aange past aan de mate, waarin waarborgen voor orde en rust werkelijk aanwezig zijn. G. Onverwijijld dient in het belang van Indonesië en Nederland en van de wereld-economie, de rehabilitatie der economie van geheel Indonesië ter hand te worden genomen op basis van bedrijfs- en rechtszekerheid. Waar ook de regering der republiek deze beginelsen aanvaardt, kan zy, die beginselen in deze geest verstaande, ook met een gerust gemoed treden in de voorstellen, die in de nota van de Com missie-Generaal van 27 Mei zyn gedaan. De Nederlandse regering doet daartoe eer. herhaald en dringend beroep op de regering der republiek, rekening hou dend met de mogelijkheid, dat deze niet volledig heeft beseft, dat deze aangele genheid in het oog der Nederlandse re gering van. de hoogste betekenis is. In het sterk besef harer verantwoordelijk heid voor het opheffen van een onhoud bare toestand, wil zy harerzyds gaarne zover als mogelyk is binnen de grenzen, dte een deugdelijke constructie, zowel van de Indonesische federatie als van de Nederlands-Indonesische üftie stellen, daarbij met betrekking tot het alles be heersend vraagstuk van het centrale gezag in Indonesië gedurende de over- gagstyd, nog het volgende doen uitko men: Het is gewenst goed uiteen te hon den wat direct noodzakelijk is ener zijds en wat na verdere voorberei ding zou kunnen tot standkomen an derzijds. In verband hiermede zou een federale raad, als door de C-" G. voorgesteld, aanstonds kunnen worden ingesteld, mede om te voor zien in een gemeenschappelijke Ne derlands-Indonesische leiding bij de oplossing der actuele en dringende financiële en economische vraag stukken. In hoeverre een verdere hervorming der Indische regering voor de over gangstijd wenselyk en bereikbaar is. zal aan de orde komen, wanneer de voor bereiding der wettelyke maatregelen ter hand wordt genomen, die artikel lé der overeenkomst van Linggadjati heeft voorgeschreven. Op bepaalde bewoordingen staat de Nederlandse regering niet. Zy meent echter, mede op grond van het over leg, dat haar organen hebben ge pleegd met Oost-Indonesië en West- Borneo, en na de bovengegeven toe lichting, de regering der republiek nadrukkelijk te mogen uitnodigen de de voorstellen van 27 Mei alsnog te aanvaarden. Onmiddellijk na zodanige aanvaarding ware de federale raad als door de Com missie-Generaal voorgesteld, samen te roepen om aan de voorbereiding en wat verder geschieden moet leiding te geven (Ongecorrigeerd). Premier Clement Attlee vertelde Za terdag op een vergadering van mijn «er kers uit Yorkshire dat in verscheidene landen van Oost-Europa de menseiyke rechten met de voeten worden getreden en de zogenaamd democratische regering een bespotting is. Attlee viel regelrecht zijn critici van dB linkervleugel tn de Labourpartij aan, die de gebeurtenissen ln Oost-Europa vergoel- lijken, doch krachtig zouden protesteren indien precies dezelfde dingen werden ge daan door de rechtse regeringen. In zijn felste critiek op de gebeurte nissen in Oost-Europa die hij sedert zijn ambt aanvaardde heeft uitgesproken verklaarde de premier: „De vrijheia vou woord, de vrijheid van geweten en de per soonlijke vrijheid is het recht van elk in dividu, ongeacht of hy een kapitalist of een arbeider, een conservatief, liberaal of socialist is. Overal waar men zulke uit vindingen vindt als de enkele candlda- tenlijst, overal waar men een regering vindt die niet verwyderd kan worden mid dels de stembus, bestaat geen echte de mocratie, bestaat geen werkelijke vrijheid". Naar het officiële Russische pers bureau Tass meldt, heeft de Sovjet- Russische regering de voorstellen van de Franse en Britse regeringen aan vaard en er in toegestemd deel te ne men aan een conferentie va„ de drie ministers van Buitenlandse Zaken. In een aan Frankrijk en Engeland Smart en ervaring zijn onze beste, maar ook onze strengste leer meesters gezonden nota wordt ojn. gezegd: „Ofschoon de Sovjet-Russische rege ring nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de aard en de voorwaarden voor een eventuele economische steun aan Europese landen door de V. S. en betreffende de maatregelen, die door de Britse en Franse regeringen tydens de afgelopen besprekingen te Parijs werden besproken, aanvaardt de Sov jet-Russische regering toch het voor stel van de Franse en Britse regeringen en stemt zy er in toe, deel te nemen aan de conferentie van drie ministers van Buitenlandse Zaken. De Sovjet- Russische regering is van meening, dat een dergelijke conferentie cp 27 Juni te Parijs zou kunnen plaats vinden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1