STAD EN OMGEVING Relig igieuze kunst in de huiskamer VERSLAG UIT EEN AUTO BAARN, PRACHTIG VILLADORP DE SCHADUW van DJENGIS KHAN Splinters Daar komt de bakker.... Rijdend in seint het Brabantse land onze redacteur Afscheid van rector Bangert Op de grens van bos en wei Eén grote tuin Circus Mikkenie Strassburger komt naar Haarlem Gezinssfeer in het Bisschoppelijk Mtiseam AGENDA' MAANDAG 23 JUNI 1947 PAGINA 2 WILD-WEST IN DE GROTE HOUTSTRAAT B. J. v. Noort overleden „Postaal Genoegen" met „De Vreemdeling" .Orgelbespeling Twee auto's op elkaar Rijkskweekschool Tribunaal Burgerlijke Stand Met bloemen namens Prins Bernhard DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag 24 Juni: Uitslag aanbesteding Het Witte Paard HEEMSTEDE Tweede schepenveiling Ned. Volksbeweging W«j| BLOEMENDAAL Openlucht-uitvoering van de B.G.V. Zomeravondexcursie B.V.C. „Bloemendaal" ZANDVOORT Industrie Brandweerwedstrijden Schoenenbon H1LLEGOM Opbrengst collecte Een geslaagde avond vierdaagse BEVERWIJK DISTRIBUTIENIEUWS j-) aam, een der meest "bekende villadorpen uit ons land, ligt aan de rand. van het Gooi en geniet om meer dan één reden een bijzondere bekendheid tot ver over de landsgrenzen. Het is nog niet zolang geleden, dat de naam Baarn op ieders lippen lag en dag in dag uit in de couranten stond vermeld oj via de radio werd omgeroepen. Het Paleis Soestdijk, waar het Prinselijk Gezin is gehuisvest, vormt voor honderden in het land een aantrekkingskracht en er zijn al heel wat bezoekers in de loop van de jaren geweest, die voor de hoge ijzeren hekken getracht hebben een glimp op te vangen van het leven rondom het paleis. Iedere toerist, die op een vacantietrip hier voorbijgaat, laat zijn auto even stoppen en neemt de moeite van de fiets af tè stappen. De bevolking van Baarn en Soestdijk is hier reeds lang aan gewend. Alleen wanneer de Prinselijke standaard van het paleis wappert, wat niet altijd het geval is, gaat het als een nieuwtje door de dorpen. Hortus Botanicus C Comité Rijkseenheid opgericht Vragen omtrent de huisvesting Balans van het Lunapark Koninginnedag zal het mannenkoor Zanglust een concert geven in het door Beverwjjk geadopteerde dorp in de Be tuwe, Doomenburg. Scheepvaartberichlten H.V.G.B. wint Hoofd- klasse-tournooi Het talrijke publiek, dat Zaterdagmid dag in de Grote Houtstraat wandelde, is getuige geweest van een kleine Wild- Westvertoning. Toen namelijk ambtena ren van de Prjjsbeheersing uit Amster dam in een zaak controle uitoefenden, nam de eigenaar, die zich blijkbaar erg onrustig gevoelde, plotseling de benen. De ambtenaren waren niet zo verbouwe reerd. of ze trokken hun revolver en los ten enige schoten in de lucht. De winke lier achtte het toen maar het beste om in zijn zaak terug te keren. Zelden zal hij zoveel bekijks gehad hebben. Zaterdagmorgen overleed, na een kort stondige ziekte, de heer B. J. v. Noort, in leven leraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan de Christelijke Kweek school te Haarlem en aan het Haarlems avondlyceum- Velen, ook uit niet onderwijskringen, zul len zich de heer v. Noort herinneren door zijn letterkundige radio-commentaren. De 20 bekende boeken uit de „Nobelserie" werden de Nederlandse lezer slechts aan geboden, wanneer zij de toets van zijn vóór-beoordeling hadden doorstaan. Jarenlang had hij zitting in de Exa men-commissie der Onderwijzers- en Hoofdacte-examens. Zondagavond voerde de Haarlemse P.T.T.-toneelvereniging „Postaal Ge noegen" in de Stadsschouwburg het be kende vierdelige toneelstuk „De Vreem deling" op. De regie van dit door Antoon Coolen geschreven toneelspel was in han den van H. Kraneveld, die op uitsteken de en realistische wijze de rol van de vreemdeling vertolkte. Ook het optreden van de smid (Frans Lansheer) was na tuurgetrouw. Het stuk speelt in de rus tige, en gezellige woning van een smid In een klein dorpje. De vredige rust wordt echter op zekere dag wreed ver stoord door de komst van een vreemde ling, die wegens moord acht jaar in de gevangenis heeft gezeten. Hoewel de dochter van de dorpsmid dit weet, wordt zij toch verliefd op hem. Hierop ont staat een ernstig conflict In het anders zo gelukkige gezin. Als de dochter met de gevangene vlucht, kan de vader zich niet meer Beheersenen schiet. Na een lange tweestrijd ziet de vader ln dat oprechte liefde boven alles uit gaat. In de Grote Kerk zal Dinsdag 24 Juni van 7.308 30 n.m. George Robert een orgelconcert geven. Het programma luidt. Koraal „Wat God doet, dat Is welge-1 daan" van A. Guilmant. Sarabande et Fuguette van Fr. Couperin. Fantaisle C rr.aj. van C. Saint-Saëns. Benedictus (Elevation) van Fr. Couperin. Fantalsie A maj. van C- Franck. Musette (Ron. deau) van J. ph. Rameau. Tot slot het eerste ged. van de Ve Symphonie van Ch. M. Widor. Zaterdagavond stond er aan de Zandvoortse Laan te Heemstede een juist gerepareerde auto, toen uit de richting Haarlem een luxe auto met een snelheid van 100 km. kwam aanrijden. Van de andere kant naderde echter ook een auto met het noodlottige gevolg, dat belde wagens bij het passeren van de stilstaande auto tegen elkaar vlogen. De bestuurder van de eerste wagen werd zwaar gewond en moest naar de Mariastichting worden overgebracht. De ander had een gebroken arm en werd eveneens naar genoemd ziekenhuis ge transporteerd. Voor het examen nuttige handwerken slaagden de dames: mej. C. Souwei, mej. L. Engels, mej. M. Spaargaren, mej. E. Stringer, mej. I. Weygers, mej. M. de Wit. Mr. W. Ven let zal zijn functie als algemeen secretaris en adjunct-secre taris van de eerste kamer bij het Haar lems Tribunaal neerleggen, wegens ver trek naar Nederlands-Indië. Hij zal als algemeen secretaris worden opgevolgd door mr. N. Kolff. Als secretaris van de eerste kamer zal optreden mr. Fr. van Blerkom, secretaris van de vijfde kamer, welke van 1 Juli a.s. af zal worden opgeheven Door de bemoeiing van de V.V.V. Zandvoort zullen de Nederl. Spoorwegen voortaan in de nacht van Zaterdag op Zondag een extra trein van Zandvoort over Haarlem naar Amsterdam laten lopen. Vertrek uit Zandvoort 2.10, Over- veen 3.16, Haarlem 2.21, Amsterdam aankomst 2.38. Er is een overeenkomst gesloten met de taxi-ondernemingen, dat taxi's aan het station te Amsterdam zullen staan. Twee knechten van een Haarlemse uitgever zijn Ingesloten, omdat zij 300 boeken hadden ontvreemd en verkocht aan een koopman, bij wie de buit gro tendeels achterhaald is. Wegens het overlijden van de heer H. W. Hofmeester, in leven dirigent van de muziekvereniging „Harmonie Crescen do" (spoorkorps), is thans in die vaca ture bencemd de heer Jac. Zwaan. Op ons bureau Smedestraat 5 ligt ter Inzage de passagierslijst van het m.s. „Indrapoera", welk schip vermoedelijk 4 Juli in Rotterdam aan zal komen. De wasserij-inrichting firma Evers, organiseert Zaterdag 28 Juni een perso- neelsavond in gebouw „Rosehaghe", waarop een gezellig programma zal wor den afgewerkt. Ondertrouwd: H. Reinalda en M. G. v. Woudenberg. Genuwd: H. J. Slijper en F. H. B. Dolstra; J. C. Kai en A. G. Blok. Geboren: L. E. KorsMeiland z; E. CramerFischer z; J. M. ButjsWeber e; J. de BoerGoedhart z; A. T. de GooyertSchouten z; J. M. T. Sallé Buijs z; A. MoiVeldman z; E- Bosde Vries z: E. J. M. SchaapLipmann z; J. H. Kuijtenv. Stokkum z; A. van Akenv. Leeuwen z; J. BoeléKamp z; J MollingWarmer z; G. Weijland Kamphuis d; M. J. ScholteNuvemann d; A. G. E. SiemonsVeenendaal d; J. C. de Bie—Scholten d; E. C. v. Wijk— Scheffelaar d; C. A. AlinkMolhoek d. Overleden: C. J. de Boer 62 j; B. van Vutrt sta i Een man met een goed initiatief is goud waard. Niet dat hij, die het initiatief neemt, altijd daarvoor gond ontvangt, maar goud komt er uit. Zo is het ook met de in een vergadering gerezen idee om de an jerdag op Maandag 30 Juni in Haar lem te doen slagen. Er zal een nuis aan hnis collecte worden gehouden. En nu Is het niet moeilijk uit te re kenen hoeveel collectanten er nodig zijn om geen enkel huis over te slaan. De organisatoren zaten met de handen In het haar, want de middelbare school jeugd zit ln de proefwerkweek of voor eindexamens en overigens zijn er al zoveel collectes geweest, dat er iets nieuws bedacht moest worden. De bakkers komen Iedere dag het brood thuisbrengen. Zij komen nu 30 Juni niet alleen met brood, maar ook met een collectebus en een metalen em- bleempje. Maar nu Is het comité van voorbereiding er nog niet. Er moet ook op straat gecollecteerd worden, waarbij o.a. levende anjers te koop worden aan geboden voor de prijs van f LDaar om wordt ieder boven 16 jaar uitgeno digd het voorbeeld van de bakkers ,te volgen en zich op te geven vóór Vrijdag a.s. aan het bureau der U. V. V. op het stadhuis. De toneelverenigingen „Nieuw Leven' en „Alberdingk Thijm" zullen 28 en 29 Juni een voorstelling geven in de Stads schouwburg en respectievelijk opvoeren „Toen de storm begon" en „De man die terugkwam". De opbrengst van de plaatsen (f 1.50 en f 1.—van Vrijdag af verkrijgbaar aan de Stadsschouw burg) komt geheel ten goede aan het Prins Bernhard Fonds. Het grote Nederlandse circus Mikke nie Strassburger, dat op zijn tournée's gewoonlijk te Heemstede zijn tenten opslaat, zal thans voor het eerst in de stad Haarlem .voorstellingen geven en wel van 1 Juli af op het Phoenix- terrein. Het Circus Mikkenie Strassburger bezit thans met zijrf stal van bijna 100 paarden, de grootste paardenverzame- ling van Europa, waaronder we vele edele dieren van Nederlands ras vin den, zcals de internationaal befaamde 12 Friese hengsten, de zes Zeeuwse hengsten en de Gelderse paarden. Maar oók andere rassen zijn vertegenwoor digd. Behalve deze prachtige stal heeft men dit seizoen voor het eerst weer een geheel vooroorlogse verzameling van exotische dieren, waaronder tijgers, olifanten, beren, kamelen, drommeda rissen, lama's en guanaco's. Het overige programma is vakkundig en smaakvol samengesteld. Vcor de Haarlemmers en de bewoners uit de omgeving zal er zeven dagen gelegenheid zijn van goede circuskunst te genieten. Bonkaarten Ba t.m Bez. Zij die wonen in de straten aanvangende met de letter B, kunnen brandstof fenkaarten afhalen. Heemstede: Bonkaarten 912 Bef— Boe en 24.30 BofBrl. Hedenmorgen heeft de directeur van openbare werken in het stadhuis in het cpenbaar aanbesteed: het maken van een stamriool in de Planetenlaan en het maken van een riolering in de PlanetenlaanAmbachtsstraat en Korte Weg. De hoogste inschrijver was de heer J. Rombouts met f 32270 voer hét eerste werk en f 28.950 voor het tweede. De laagste inschrijfster was de firma A. Schoorl met f 15.597. voor het eerste en f 10220 vcor het tweede werk. Voor de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" wer den o.s. wedstrijden gespeeld: le afde ling: v. Deyzen—v. Osch 1—0, Stam Reeuwijk 10, StevensHoogland y2, v. Deyzen—Hablous 01. 2e afde ling: v. d. Stoop—Andringa 01, André WiltensKoster 10, Koster—Hompes 01, v. Oyen—Goedemans 01, v. d. Berg—Andringa 10. v. d. StoopSte vens 01, v. d. VeldeKortekaas 10, CastemillerKdster 01, v. d. Velde Hompes 10, Schoorlv. d. Stoop 10, Vossev. Oyen 10, Komen—Lippus 1—0. De tweede schepenveiling werd dit maal begunstigd door goed weer en als gevolg daarvan was de belangstel ling ook veel groter dan de vorige keer. Zeer opmerkelijk was het verschijnsel, dat men over het algemeen veel meer mteresse toonde voor zeilscheepjes dan voor motorboten. Een Johnson buiten boord-motor kon het aanvankelijk niet verder brengen dan 600 gulden en werd opgehouden. Tegen het eind van de vei ling kwam de machine opnieuw aan bod en bracht het toen niet verder dan 400 gulden, voor welke prijs hij opnieuw werd opgehouden. Over 't algemeen lagen de prijzen be duidend lager dan de vorige keer, met 't gevolg, dat enkele ingebrachte scheepjes werden opgehouden. Ook nu weer was er veel belangstelling 'voor B. M.'s doch de lust tot bieden was niet groot. In de onlangs gehouden vergadering van de afdeling Haarlem der Ned. Volksbeweging is tot voorzitter gekozen de heer G. de Leeuw en tot secretaris de heer W. Keizer. De gewestelijke secretaris, mr. B. J. Besier, hield een Inleiding over de taak van de beweging, waarna mej. mr. M. van 'Beek sprak over de jeugdverwildering. Het secreta riaat is gevestigd Teylerplein 15. De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag 26 Juni des middags 4 uur bijeen voor een uiterst onbelang rijke agenda.. Voor het aanschaffen van een installatie voor het bestralen met infra-rode stralen is het tarief voor het gebruik van diverse apparaten in het Geaondheidshuis aanwezig. In het Bisschoppelijk Museum te Haarlem is Zaterdagmiddag de tentoonstelling „Ka. tholiek Gezinsléven" geopend. Zondagmiddag bracht Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een bezoek aan deze tentoonstelling. Toen Deken Kuilman Mi de opening van de tentoonstelling „Katholiek Ge zinsleven" in het Bisschoppelijk Museum zeide, dat een gezin alleen echt gelukkig en een dienstbare cel in de samenleving kan zjjn als God gekend en gediend wordt, was daarmede het doei van de expositie kernachtig getekend. Van de morgen tut dl avond, van de geboorte tot aan de dood, moet in het huisgezin de gedachte aan God levendig' blijven en om dat beter mogelijk t« maken, hebben we onze ka tholieke gebruiken, die rijk aan vorm en inhoud zijn, zeker wanneer de ware kun stenaar er ziijn gaven aan geschonken heeft. Een select gezelschap was Zaterdagmid dag naar de Jansstraat gekomen, de De ken van Haarlem, wnd. burgemeester Ge luk (die tevens de gelegenheid te baat aam de museum-schatten eens te be wonderen), het bestuur der Kath. Ver. toor het Gezin" (organisatoren), enige geestelijken, k.A.-leden uit alle parochies van stad en naaste omtrek. Rector Henning, conservator van het museum, wees er op, dat het museum in de oorlog 75 jaar bestond, een jeugdige leeftijd voor zo'n instelling. Men kan in dit huis. aldus spr., zien hoe in oude tijden als een uiting van geloof en liefde God en eeredienst werden gediend. In de huidige kunst waarvan men op deze ten toonstelling vele goede voorbeelden zal zien, wordt deze traditie voortgezet. Daar om heb ik met beide handen de gelegen heid aangegrepen om gastvrijheid te ver lenen De heer W. van Liemt Jr., voorzitter van „Voor het Gezin", ontvouwde in enkele woorden het doel van deze organisatie, noemde het speeltuinwerk de gezins avonden en nu weer deze tentoonstelling. Hii bracht dank aan het landelijk comité van de K.A. en aan de heren Divendal en Balendong. Deken Kuitman herinnerde in zijn ope ningswoord aan de prachtige Introitus van de Huwelijksmis, waarin tot, uiting komt hoe groot de waarde van een degelijk ge zin is voor kerk en maatschappij. Voorat in deze tijd dient dat nog eens uitgestip peld te worden. In de oorlog overheerste het materiële, b;j de bevrijding vierde het ongebreidelde door de vrijheid hoogtij. Wil men de menselijke samenleving saneren, dar. moet in de gezinnen weer de gods Na lange tijd zal de Bloemendaalse Gymnastiek Vereniging weer eens een demonstratie geven. Zaterdagavond 28 Juni is er op het terrein aan de Brede- rodeiaan een openlucht-uitvoering. De afd. Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert op Woens dagavond 25 Juni een avondexcursie naar Lindenheuvel te Overveen. Onder voorzitterschap van de heer G. Voogd is de B.V.C., „Bloemendaal" in haar clubhuis in algemene vergadering bijeen gekomen. De secretaris, Ce heep J. Houwen, bracht het jaarverslag uit, dat onder dankzegging goedgekeurd werd. Vervol gens kwam een bestuursverkiezing aan de orde. Uitgezonderd de heer Linde man, die wegens studieredenen moest bedanken, stelden allen zich herkies baar. Het gehele bestuur werd herko zen; de heer J- Hulzen Sr. werd tot tweede penningmeester benoemd. Het bestuursvoorstel tot contributie- wijziging werd aangenomen. Tenslotte volgde een bespreking aan gaande de viering van het 45-jarig be staan op Zaterdag 16 November a.s. On der leiding van de le secretaris, de heer J. Houwen, werd een jeugdcommissie gevormd. Het was een aardig idee om voor de adspiranten, die minstens tien maal de training hebben bezocht, een autotocht te organiseren. Er bestaan plannen, om aan de Noor derduinweg naast het fabriekscomplex van de N.V. „Corodex" een kleine fa briek van verfstoffen te bouwen alwaar pl.m. 30 arbeiders werkzaam zullen zijn. Het is ir. Snel's verfstoffenfaöriek, thans gevestigd aan de Harmenjansweg te Haarlem. Bij informatie bleek ons, dat van gemeentewege is nagegaan dat de fabriek reuk- en geluidloos zal zijn, derhalve Zandvoort als badplaats niet zal schaden. Bij de Zaterdagmiddag te Zandvoort gehouden brandweerwedstrijd werden de volgende resultaten bereikt: 1. Haarlem, 2. Beverwijk, 3. Bloemen daal, 4. v. Gelder's Papierfabriek. 5. Zandvoort II, 6. Velsen, 7. Zandvoort I, 8. Heemstede. Een talrijk publiek woonde de wed strijd bij. Tot de officiële personen be hoorden wethouder Geluk, waarn. bur gemeester van Haarlem en de Durge- meesters van Zapdvoort en Bloemen daal. De Haarlemse brandweer zai nu deelnemen aan de gewestelijke wedstrijd te zaandam. Dinsdag 24 Juni wordt in het distr.- kantoor Haltestraat Zandvoort een schoenenbon uitgereikt aan degenen wier stamkaartnummer eindigt op 3 en voor kinderen die in Juni jarig zijn. dienstige grondslag gelegd worden, omdat «Meen op zo'n fundament een krachtige bovenbouw mogelijk is. Wil men de vor ming grote waarde geven, dan moet men beginnen bij wat eenvoudig en gewoon ls- dus met het aanprijzen van het ochtend en avondgebed, waardoor de dag met God begonnen en geëindigd wordt. De Deker hoopte, dat talrijke Haarlemmers deze week het Museum zullen bezoeken ec verklaarde de tentoonstelling daarna voor geopend. Onder leiding van Herman Divendal werden de verschillende afdelingen be zocht: de klare uitleg maakte op de aan wezigen verschillende malen een diepe in druk. De expositie is in wezen gelijk aan die van Heemstede, waarover wij uitvoerig schreven, alleen is de sfeer hier anders; bovendien heeft de conservator prachtige oude kunst ter opluistering in de zalen samengebracht. Zondag heeft Z H. Exc. Mgr. Huibers de expositie bezocht. Hoof den van scholen, die met hun leerlingen willen komen, moeten daartoe een briefje werpen in de bus van het museum, ge richt aan de heer Divendal. Dinsdag- en Donderdagavond zal om 8 uur eerst een rondleiding door het mu seum gemaakt worden. De collecte voor het fonds „Draagt elkanders lasten", van het C. N. V., bracht in totaal f 389.55 op. Woensdag 's middags van 22.30 zal in het gebouw van de E. H. B. O. aan niet-schoolgaande kinderen de tweede injectie voor onvatbaarmaking tegen aiphterie worden gegeven. De stamkaart van het betreffende kind moet worden meegenomen. (Van onze speciale verslaggeefster) Tussen Breda en Gilze-Rijen Vrijdagmiddag Op dit ogenblik spreken wij met de redactie uit een auto, die ergens tussen Gilzen.Rjjen en Breda rijdt Het enige bijzondere, dat wij te mei. den hebben, is eigenlijk juist, dat wij in een rijdende auto zitten en rustig praten met onze krant, alsof wjj thuis in een stoel zaten met de hoorn van de telefoon in de hand. De beide posten, die radio-telefonisch met elkaar in verbinding staan, be schikken over een zend- en ontvang- installatie. Even moeten wij er aan wen nen, dat hier niet zoals bij een gewoon telefoongesprek de een de ander in de rede kan vallen. Eerst als de eerste is uitgesproken, kan de ander antwoorden, maar als men daar aan gewend is. gaat het goed. De radiotelefonie werd al gedurende de oorlog toegepast voor het voeren van gesprekken van vliegtuigen en schepen uit. Zeer binnenkort beginnen de Philips- fabrieken de fabricage van installaties voor moderne radiotelefonie. Deze ap. paraten kunnen in gewone auto's worden aangebracht. De toepassing van deze telefooncommunicatie zal van groot be lang zijn voor politic-auto's, brandweer, wagens en voertuigen van dokters. De journalistiek zal van deze verbinding een grote verbetering beleven die de verslag gever in staat stelt rijdende in een auto in verbinding te treden met de redactie. Wij zijn op weg naar Gilze-Rijen, waar de leerlingen van de Rijksluchtvaart school onder leiding van hun comman- D„ avond-vierdaagse, georganiseerd door de Noordhollandse Wandelsport- bond, in samenwerking met de sport verenigingen „Concordia" en „De Zwa luwen". is een groot succes geworden. Van de 126 wandelaarsters en wande laars waren er in totaal 9 uitgevallen of niet opgekomen, zpdat 117 dames en heren het gekozen parcours geheel heb ber, uitgelopen. Na afloop verenigden een groot aan tal deelnemers en deelneemsters met de organisatoren zich in de grote zaal van „Flora", waar spoedig een gezellige stemming heerste. „De Zwaluwen" te Hillegom, R.K.S.V. „Concordia" te Hillegom, ,,Deco" te Lisse en de Chr. Gymnastiekvereniging „Jahn", eveneens te Hillegom, ontvingen als winnaars een fraaie medaille. dant een demonstratie zullen geven. In de toekomst zal het mogelijk zijn van een auto uit verbinding te kragen met ieder een, die over een normaal telefoontoestel beschikt. Het is echter ook van groot belang, dat de telefonisch aangesloten auto, die van een radiotelefoon is voor zien, op elk gewenste plaats kan worden opgeroepen. De katholieke verkennersbeweging heeft gistermiddag in „Heliomare" te Wijk aan Zee afscheid genomen van hoofd-aalmoezenier H. J. Bangert, die sinds de bevrijding het district Be verwijk van de jeugdbeweging met veel enthousiasme leidt en talloze malen van zijn belangstelling voor het jeugdwerk heeft blijk gegeven. De rector is benoemd tot pastoor te Westwoud, waar men in hem, hu pastoor Mol, oud-diocesaan-aalmoezenier van de verkenners vandaar vertrekt, voor het jeugdwerk een even ijverig opvolger hoopt te hebben. De inwoners van West woud zullen daarin niet teleurgesteld worden. Dit bleek wel uit hetgeen tij dens het afscheid op Heliomare tot de rector werd gezegd. Er is herinnerd aan de maandelijkse recollecties, aan de gro te belangstelling van de rector wanneer de een of andere groep uit het district een bijzonder feest vierde of iets had georganiseerd; er werd herinnerd aan het grote zomerkamp van 1946, aan de Sint Jorisverhalen bij de kampvuren, kortom rector Bangert droeg het jeugd werk een warm hart toe. Uit dankbaar heid werd hem een fraaie ets aangebo den, die hij op de van hem bekende geestige en gulle wijze aanvaardde, leid sters en leiders nog een hartelijk woord meegevend. Het zijn niet alleen de verkenners, die in rector Bangert iets moeten missen. Heel katholiek Beverwijk en omgeving zijn meermalen onder de ban geweest van zijn vurig en stijlvol woord van de kansel en op vergaderingen. Te Beverwijk is er Woensdag 25 en Donderdag 26 Juni van 912 gelegen heid tot indienen van aanvragen voor Bijzondere Arbeid door arbeiders werk zaam in het bloembollenvak. Te Heemskerk bestaat deze gelegen heid Dinsdag 24 Juni, eveneens van 9^ 12 uur. Baarn is een villadorp bij uitnemend heid. Wanneer men doop de straten en lanen wandelt waant men zich in een grote tuin, een lusthof van bloemen en planten, bomen en heesters. De rode da ken van de huizen en brume rietbekap- pingen van de villa's tekenen zich in de zomer scherp af tegen het groene lover. De talrijke pensions en hotels geven aan de plaats een .echt vacantie- idee. Het „Astoria-Chalêt" is wijd en zijd bekend en menig beroemdheid heeft hier gelogeerd en op zijn gemak in de tuinstoelen gezeten op het wijde gra-^ork voor het hotel. Onlangs was er nog 'n internationaal gezelschap aan-i wezig, tijdens het bekende schaaktour- nooi. Baarn is in wezen nog een nieuwe plaats en heeft niet zozeer een histo risch karakter, als het Gooise dorp Laren. Daar treft men nog de oude Saksische boerenwoningen aan uit een grijs verleden" Faam telt over het al gemeen nieuwe behuizingen. De ligging van het dorp aan de spoorlijn heeft tevens -aan Baarn een modem karakter gegeven en er bestaat een gemakkelijke en snelle verbinding, zowel met Amster dam als Utrecht. Het station heeft een landelijk aanzien en men herkent het ogenblikkelijk als een toeristenstation. De bloemen- en heeste rsaanleg in Baarn is bekend. Er wonen tal van kwekers, die de prachtigste soorten van allerlei bloemen in hun tuinen verzorgen en alleen al de Hortus Bo tanicus is een lust voor het oog. Het grote koepelgebouw steekt boven de bomen uit en van de weg heeft men een uitstekend uitzicht op de tuin. De liefhebber kan hier zijn hart ophalen en de velerlei vreemde soorten van bloemen en gewassen bewonderen. De tuin levert voor botanici een veelheid van studiemateriaal op; er fa in de loop van de jaren al menig bezoek aan de botanische tuinen gebracht. Aan de rand van het dorp staat het Waterloo-monument. Het is een grote naald op een voetstuk, waarop in Frans, Engels, Latijn en Nederlands de dank baarheid van het vaderland staat ver meld ten opzichte van de heldendaden van de toenmalige Prins van Oranje, die aan het hoofd van zijn troeen mede de Kpeizer van het Franse Rijk de neder laag toebracht. t Enige oude kanonnen wijzen met hun loen in de richting van de wtjde uitgestrekte velden rondom Baarn. Het vlakke land om de plaats een geeft juist aan Baarn zulk een eigenaardig cachet. Op een afstand ontwaart men de dichte opeenhoping van de bomen. Baarn ligt op de grens van de bosrijke streken van het Gooi en de groene wel den van de Eemnesserpolder. In de verte bemerkt de wandelaar de hoge toren van Amersfoort. Baarn ondergaat ook thans de gevol gen van de tijdsomstandigheden, hoewel er honderden vacantiegangers zijn die in dit villadorp hun bivak hebben op geslagen. Zij gaan steeds na een ver blijf van enige tijd met groot enthousias me weer naar huis en komen het vol gende jaar weer terug, doorgaans met familie en kennissen wie zij van de gro te schoonheid van deze plaats en van de omgeving hebben verteld. Hoewel het dorp niet tot het Gooi behoort heeft het tal van kenmerken welke met die van de Gooise steden en dorpen typisch overeenkomen. De bron nen van welvaart zijn bijkans dezelfde, zowel Baarn, als Hilversum, Bussum en Laren drijven in de zomermaanden hoofdzakelijk op de „vreemdelingen-in dustrie". Zolang het voor ons als Ne derlanders nog niet mogelijk is ook over de grenzen een kijkje te nemen, hetgeen alleen, dan verantwoord is wanneer men eigen, land en volk kent, loont het zeker de moeite om een be zoek aan Baarn in het vacantieprogram- ma op te nemen. Het oude station in Baarn van de spoorlijn UtrechtBaarn. Op dit traject rijdt een stoomtreintje. Het station is gelegen tegenover het grotere station, waar de eleetrische treinen af en aan rijden Bioscopen: Rembrandt: Les enfants du paradis (volw.), .2.30 (en 7.30. Cinema- Palace: De witte klippen van Dover (14 j 2.30, 6.45 en 9.15 u. Zond. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. Frans Hals: White Savage,, do eiland prinses 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaame-thea- ter: De laatste avonturiers (14i J.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u City: Stille helden (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 28 Juni waargenomen door: fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11, tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79 tel. 17946. Te Heemstede; Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 en voor Heemstede; A. Buite man, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen: Bisschoppelijk Museum: Tentoonstelling Katholiek Gezinsleven, t.m. 29 Juni ge opend op Zondagen van 11.301, 36 en 810 uur. Werkdagen 810 u. Frans-Ha]s-Museum: Kunst zij ons doel (t m. 6 Juli). L«ffeiaar: Tekeningen uit het Engelse leger van Pierre Samuelson (tot 25 Juni). Dinsdag 24 Juni Concertgebouw: Leerlingen-uitvoering Haarlems muziekinstituut, 8 u. Cadi-club: Toneel „Twaalf dagen na middernacht", 8 u. Grote kerk: Orgelbespeling, 8 u. Evenals in vele plaatsen in Nederland is nu ook te Beverwijk een comité „Handhaving Rijkseenheid" opgericht. De volgende heren zijn tot het comité toegetreden: ir. A. J. Allan, W. van Brussel, dr. M. H. P. P. van Haeff, ir. J. C van Hattum, D. Koger, H. Lijesen, W. W. Muys van de Moer, N. Passchier, A. M Pinxter, mr. E. van Tuinen, F. H. Teunissen, C. Verselewel de Witt Hamer. Het raadslid G. J. A. Wesselingh heeft aan de burgemeester schriftelijk vragen gericht omtrent de huisvesting en de werking van de daartoe benoemde com missie. De heer Wesselingh vraagt o.m. of de burgemeester bereid is mededelin gen te doen omtrent de woningen, die sedert de oprichting van het huisves tingsbureau in afwijking van- de nor male gang van zaken zijn toegewezen en xle motaeven, die daartoe aanleiding gaven. Nu het Lunapark te Beverwijk voorbij is kan het aardig zijn een overzicht te geven van het werk, dat de transport colonne van het Roode Kruis heeft ver richt om de nu eenmaal voorkomende ongelukken te verhelpen. Er zijn 56 Roo de Kruis-mannen in de weer geweest om mensen te assisteren. Gelukkig is dit slechts eenmaal geweest in verband met een arntsig ongeval, óverkomen aan een matroos in het rad van avontuur. Deze kreeg daar een zware hersenschudding en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. ADINDA 18/6 v. Hongkong n. Miri. AGATHA 17/6 v. Fladjoe te Batavia. ALCHIBA p. 22/6 Fern. Neronka n. Antw- ALCOR 20/6 v. Rio Grande n. Floriandpolis. ALDEBARAN V.S.-Ned. p. 22/6 Scilly. AMSTELKERK 22/6 Las Palm. n. Dover. AMSTELVEEN p. 21/5 Dingenes n. Z.-Afr- BACCHUS 22/6 v.' Alexan. te Tel Avid. BANTAM Bat.-R'dam p. 21/6 Gibr. BERLAGE 22/6 v. Southampton n. Bat. BONAIRE Br.-Ind.-Rott. 21/6 v. P. Said. BOSCHFONTEIN 21/6 te Kaapstad. BOSKOP 22/6 v. Chili te Amsterdam. BREDERO 21/6 v. Pt. Soedan n. R'dam. CELEBES 20/6 te N. Y. gaat n. Penang. CLAVELLA 19/6 v. Brusbane n. Cairns. CLEODORA 17/6 v. Singap. te Pladjoe. CLIO 18/6 v. Cristobal n. Curacao. COTnCA 22/6 v. Dover n. WeWst-Idië. DANAR 22/6 v Barcelona n. Genua. DIDO 19/6 v. Guayaquil n. Manta. ERASMUS 20/6 v. Antw. te Bombay. GAASTERKERK p. 23/6 Gibr. n. R'dam. GADILA 23/6 v. Hongkong n. Miri en Sydn. HEERENGRACHT 21/6 v. Rott. n. Helsinki. HELDER Amst.-W.-Ind. p. 22/6 Dover. HERMES, tank, 17/6 v. Bal.p. n. Makass. JOH. DE WITT p. 18/6 Mimkoy n. Batav. JANSSENS 19/6 v. Penang n Belawan. KERTOSONO Bat.-N. Y. 22/6 v. P. Said. KLIPFONT. 22/6 v. Zanzlb. n Mombasa. LEEGHWATER n. Perzië, 22/ te Antw. LIMBURG 22/6 v. Batavia te R'dam. MELISKERK n Sydney 22/6 te Genua. MERWEDE 21/6 v. Rio de J. n. B. Aires. MARTHA 20/6 v. Bilbao te Huelva. NAVIGATOR'S N. Y.-Bat. 22/6 v. Suez. NELUS 16/6 v. Suez n. Batavia. OPHIR 21/6 v. A'dam te Batavia. ORANJEFONT. 21/6 v. Beira n. Durban. ORION 21/6 v. Madeira n. Barbados. ORPHEUS 22/6 v. Carthagena te A'dam. OSSEND RECHT p. 21/6 Gibr. n. R'dam, PAULA 15/6 v. Balikpapan n. Manilla. PERNA 22/6 v. Sydney t, Fremanthe. PLATO 78/6 v. Vera Cruz n Tampico, PRINS BERNHARD 18/B te Maranham, RANDFONTEIN n. A'dam, 22/6 te Antw. RIJNLAND p. 22/6 Dungeness n. Z.-Am- GALLAND 23/6 y. Zd.-Aemika te Antw. SUMATRA 17/6 te Bajik Papan. SWEELINCK n. Bombay 22/6 te ntw. SALAWATI 21/6 v. Calcutta n. Suez. SAROENA 9/6 v. Hongkong n. Miri. SLOTERDIJK p. 22/6 Ouessant n. BBat. STAD SCHIED. 23/6 v. Sfax te Pernis. STR. SOENDA 18/6 v. Singap. n. Shanghai. TERNATE 18/6 v. Kaapst. n. Pt. Elisabeth. TRAJANUS 17/6 v. Trinidad n. New Orl- TRILAND p. 21/6 Las Palm. n. Barcelona- VALERIUS 23/6 v. Marseille n. Bat. ZEEMAN' 22/6 v. Lobito n. Philadelphia. Zaterdagavond nam het eerste zeven tal van H.V.G.B. deel aan een door „Sleutelstad" in Leiden georganiseerd polotoumooi. Dit nummer was gesplitst in drie afdelingen, waarvan' de hoofd klassers ZIAN, HZ PC en UZSC en de eerste klasser HVGB, afdeling I vormden. De wedstrijd ZIAN—HVGB eindigde in een 21-overwinning voor HVGB. Door de overwinning van HZ PC op UZSC met 4—0, kwam HVGB in de finale uit tegen deze sterke Haagse vereniging; HVGB won deze wedstrijd met 62. Zondagavond 29 Juni organiseert de R.K.S-V. D.E.M. een feestavond in het Kennemer-theater. Hedenavond tussen 7 en 9 uur kunnen kaarten worden ge haald op vertoon van lidmaatschapsbe- wijs bij A. Moné, Breestraat 132. 61. De heer Ken Ning Ta schuifel de langzaam bin nen, met de so bere gratie die de bewoners van Mid- den-Azië kenmerkt. „Meneer Do Kie Du?" vroeg Ken Ning Ta, terwijl hij de detective met een scherpe, maar toch aangename blik opnam. „Zo als u zegt" ant woordde Dokie hoffelijk. „Waar mee kan ik u van dienst zijn?" Het zij mij. nederig bezitter van tweeduizend Yaks, vergund dit een beroep te doen op uw onmetelijke geleerdheid" zei Keri 1~" in zangerig Engels. „Het gaat om een zaak die voor ons her ders belangrijker is dan leven en dood: om een nagedachte nis!" Dokie knikte. De ander ging nu plotseling recht op zijn doel af. „Onze stam bewaakt, sedert 23 geslachten, het graf van Dfengis Khan die zich eens met recht „Heer der we reld" noemde", zei Keri. „In dit graf bevinden zich onmetelijke schatten. Tof voor kort wist niemand behalve wij waar zich dit graf bevond. Thans bezitten wij aanwijzingen dat vZns, bereidingen worden getroffen, het te plunderen. Het gaat simpele herders, niet om de waarde van de schatten, y de schaduw van Dfengis A' wij willen vermijden is, dat over ons zou komen, wanneer zijn laatste rustplaats den. Misschien wilt u veiligheidsmaatreg iti den geschonden. treffen, meneer Du. Iedere som die mijn vermogen ligt" antwoordde Dokie rustig. Nd het trek van keri ging Dokie pakken. „Ik zal doen ""Lr- I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2