IN DE SCHADUW VAN DE OLYMPUS Spectacle coupé van het Nederlandse sportleven Ajax drie kwartier op zijn best Lenstra schrik der MVV-defensie Bondsploeg door Tsjechen geklopt mMm Vier-nul voorsprong bleek later maar juist voldoende Spelen 1952 niet in Amsterdam Heeren veen wint na 4-0 achterstand Kampioensvoetbal in Nijmegen Ajax honkbalteam aan kop Nieuwe nederlaag van H.H.C. JANSSEN KAMPIOEN OP DE WEG De Vries wint bij de amateurs P TE ZWAAR PROGRAM VOOR BLAUW WIT? V.U.C. verspeelt zijn promotiekansen Helsinki krijgt voorkeur MAANDAG 23 JUNI 1947 PAGINA 3 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 22 Juni. ,Wij geven Holland nooii". Bijna drieduizend gymnas ten, mei imposante regel maat opgemarcheerd door de poort onder de Marathon- toren, hebben 'n indrukwek kend programma afgewerkt. Prins Bernhard, die mei Prinses Juliana in de ereloge is ge zeten, heeft het teken gegeven om het gedenkteken ter ere van de gevallen sportvrienden ie onthullen en onder de ionen van 'i Wilhelmus laai hei neervallend dundoek lang zaam hei standbeeld vrij, dat voortaan hei beeld van de Zui delijke Stadiontribune zal beheersen. De oefeningen worden voortgezet en hei geestdriftig applaus, dat herhaalde malen van de totaal uitverkochte Siadionrangen opklinkt, groeit tot een ovatie, wanneer de drieduizend turners en turnsters, met de opgeheven arm in de richting van de koninklijke loge, als uit één mond hun plechtige gelofte doen: „Wij geven Holland nooii De Olympische Dag is begonnen. Roozen rechtsbuiten Bijster klopt Harris Kleyn vóór Lammers Ruiters tot besluit fiWiwilHH ■lÉÉWMi - Sterrit Noordwijk Heerenveen en Ajax nog steeds de leiding N.E.C. sleept zege uit het vuur Sportsnippers Courses Duindigt s Aardbeientournooi DEM (handbal) Motorbootr%ces A'dam «AMMiiiS 1»; Voor het eerst na acht jaar wappert ie NOC-vlag van de Marathontoren. De voetballers, athleten, wielrenners, ruiters en gymnasten verzorgen weer het bont programma, dat deze dag voor het pu bliek aantrekkelijk heeft gemaakt en dat ook nu herhaaldelijk de bijval losslaat van de tribunes, waar men vol geestdrift met de prestaties op het veld en de sintel- en wielerbaan meeleeft. Uit deze bijval bleek overigens weer eens dat een voetbalwedstrijd altijd de hoofdschotel van het programma zal blij ven vormen. Vooral met dit onderdeel van het programma leefde men opgetogen mee, al gaven de verrichtingen in het veld waarlijk niet altijd aanleiding tot en thousiasme. Integendeel, Se wedstrijd tus sen de bondsploeg en het Tsjechische R- elftal was vooral in de eerste helft van bijzonder matig gehalte en haalde het bij voorbeeld op geen stukken na bij die van Zaterdagavond aan de Middenweg, toen Ajax en Blauw Wit zo'n Tiartstochtelljk duel leverden om de beste kansen in de kampioenscompetitie. Doordat Rijvers ziek geworden was, had men in de voorhoede van de bondsploeg verschillende wijzigingen aangebracht. Wilkes, die als rechtsbuiten zou debu teren. kreeg de linksbinnenplaats aan Eijn zorgen toevertrouwd en Roozen zag zich de plaats toegewezen, die hij ook uqïi het bsgin van zijn voetbalcarrière bekleedde: rechtsbuiten. Het was geen FUCCes. Onze nationale middenvoor kon er niet meer wennen en dwaalde herhaalde lijk af naar het midden, zodat hij langs de lijn ontbrak, wanneer daar op hem ge rekend werd. De hele voorhoede deelde in de malaise en alleen Groeneveld. die later zo zou afzakken, liet in het begin nog enige goede dingen zien. B(j alle matigheid bleek toch wel dat de Tsjechen een stuk beter speelden dan hun Nederlandse vrienden. Ze deden het nogal potig en zonder pardon te zesden, maar ze waren beslist sterker, omdat ze feller op de bal waren en ook technisch hun tegenstanders overtroffen. Hun aan tallen waren gevaarlijker en vooral In het begin liet onze defensie zich nogal eens uit elkaar spelen, hetgeen o.m. het eerste doelpunt tengevolge had. Dat werd ha vi.ff minuten gemaakt, toen de actieve' Dano een half weggewerkte hal opving, tvecr voorzette en rechtsbinnen Kutala een niet te missen en ook niet gemiste kans gaf: 01. De Nederlanders konden er niet veel tegen inbrengen. Hun spel was slap en zender verband en alleen in de defensie wisten zll enigermate een rol te spelen, hetgeen maar goed was, omdat de Tsje chische aanvallen steeds op scherp ston den. Pas na twintig minuten waren de gastheren voor het eerst gevaarlijk, maar toen ontsnapten de Tsjechen als door een wonder aan het tegenpunt. Doelman Ko- pecky had zijn doel verlaten en dwaalde ergens bij de penaltystip, toen Groeneveld plotseling de bal voor zijn voeten zag en een lage schuiver loste. Maar er stond een Tsjech In de weg en de bal kwam bij Wilkes. Kopecky was nog steeds niet op zijn post teruggekeerd maar een andere Tsjech stond er wèl en van zijn lichaam girig de bal corner. Het bleef dus 10 én dat was de juiste stand. Na rost hadden Eoozen met Van On- selen en Wilkes met Bisbrouck van plaats gewisseld. Het ging toen wel Iets beter, maar interessant werd het pas tien mi nuten voor het einde, toen de geestdrift van het publiek eindelijk ook de spelers warm deed lopen. BU een van de toen volgende aanvallen zette Groeneveld goed voor en Roozen zwaaide zijn been hoog genoeg om de hele Tsjechische defensie, inclusief Kopecky te verslaan: 11. Aangevuurd «foor dit succes waren de Nederlanders onmiddellijk terug en weer onderscheidde zich Roozen. Maar het harde schot dat Van Onselen uit diens mooie pass loste werd vallend door de Tsjechische doelverdediger weggestompt. En toen was het ook meteen gebeurd, want kort daarop rushte Dano achter ean pass aan, waar onze verdediging geen vat op kre€g en gaf een paar minuten Voor tild zijn ploeg opnieuw de leiding: 2—1. Én 2—1 bleef het. Voor de tweede maal In tien dagen reea de Nederlandse sprintkampioen der amateurs. Bijster, tegen de Engelse titel houder Harris en opnieuw won hij. Zo- Wel de Engelsman als Bijster hadden hun series zonder enige Inspanning ge makkelijk gewonnen en Van Gelder, die er in z ij n serie onmiddellijk na de start tussenuit was getrokken, had zich als derde finalist geklasseerd. In de finale wera Harris maar al te duidelijk gehandicapt door het feit dat hij tegen twee Nederlanders moest rij den, vooral toen hij zich heel ontactisch het Insluiten. Van Gelder nam de kop Vóór dc Engelsman en Bijster lag boven zijn voornaamste tegenstander, die in deze hopeloze positie de laatste bocht Inging. Hij kon er Inderdaad niet tussen- hit en Bijster, die natuurlijk gemakkelijk Van Gelder voorbijkwam, versloeg ook z(in rivaal van Zürich. Harmans werd met groot verschil ge klopt in de achtervolgingsfinale tegen de Éeen Gissel. Hij startte het best en nam een voorsprong van 10 meter, die hij tot halverwege de koers behield. Toen kwam de Deen terug, annuleerde zijn. achter stand en reed ln de laatste ronde zoveel heter dan Harmans, dat hij tenslotte met hljna 50 meter verschil won 8* de athleten was de aandacht ge richt op het duel tussen Kleyn en Ham mers. Kleyn, die ln de eerste helft van het vorig seizoen met Scholten de toon had aangegeven, maar later verschillende malen de eer aan Lammers moest laten, won nu in de tijd van li seconden vóór Blok en Lammers, belden ln 11.1. Blok werd ook tweede op de 400 meter. Tot ongeveer 75 meter vóór de finish be hield hij dte leiding, maar de Belg Kun nen, die een zeer goede wedstrijd liep, ging hem op het laatste stuk gemakke lijk voorbij en won in mooie stijl met on geveer twee meter verschil. Op de 800 meter verloor De Ruyter van do Zweed Linden, die zich door zijn felle eindspurt van de Nederlander gemakke lijk losrukte, maar Slijkhuis liep een tac tische race tegen Persson op de 1500 me ter en passeerde de Zweep tenslotte ge makkelijk en goed. Fanny Koen had geen tegenstand op de 100 meter die zij ln twaalf seconden won. En tot slot van deze dag in de schaduw van de Olympus traden de ruiters aan. Fiere militairen en schilderachtig gecos- tumeerde burgerruiters, die hun paarden in gestrekte draf over de hindemissen voerden en het dankbaar publiek een zer gewaardeerde apotheose verschaften. De uitslagen zijn: l. MaJ A. de Bruiue op Golden Face, foutloos 'in l min.; 2. lt. kol. I. L. D Baron Sirtema van Gro- vestins op Random Harvest, foutloos in 1 min. 1; 3. A. C. Janssens op Yolanthe, foutloos ln 1.2; 4. P. G. Vos op Anitra foutloos in 1 min. 4; 5. C. Janssens op Gretha, fouHoos In 1 min. 11. Verdere resultaten: Wielrennen: Finale sprint: 1. Bijster; 2. Harris; 3. Van Gel der. Achtervolging: 1. Gissel (Den.) 4000 meter ln 5.33.4; 2. Harmans, 5.39.2. Athletiek: 110 M. horden: 1. J. Zwaan, 15.4: 2. Van. der Sype (Belg.), 15.5; 100 M. dames: 1. Fanny BlankersKoen, 12; 2. Koudijs, 12.7. Heren: 1. Kleyn. 11; 2. Blok 11.1; 3. Lammers, 11,1. Heren 400 M.: 1. Kunnen (Belg.), 49.6: 2 Blok, 50 5; 3. De Kroon. 51.4. Heren 800 M: 1. Lin den (Zweden), 1.53.9; 2. De Ruyter, 1.54.4; 3. Van Gogh, 1.59.9. Heren 1500 M.: 1. Slijkhuis, 3.56.2; 2 Persson (Zweden), 3.57.3; 3. Groen, 4.5 8. Fstafette 4 x 100 M.: 1, AAC, 43.8; 2. V. en L„ 44,3; 3. Rotterdam, 44.4. Idem dames; 1. Celebes, 50.7; 2. Sagitta, 51.1; 3 Zeeburg, 51.1. DE OLYMPISCHE DAG IN BEELDBoveneen overzicht van het stadion tijdens de onthulling van het monument voor de gevallen sportbeofenaars, vervolgens de finish van het nummer 100 M. hardlopengewonnen door Kleyn. Daaronder de zege van Bijster op zijn landgenoot Van Gelder en de Engelsman Harris en tenslotte een mooie safe van Kraak tijdens de wedstrijd van de Bondsploeg tegen de Tsjechen (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 21 3UNI Golven van geestdrift slaan over het Ajax-veld. Telkens opnieuw klinkt applaus en gaat een kreet van bewondering door de c^icht opeengepakte toeschouwers, die van de grote derby tussen Aj'ax en Blauw Wit getuige zijn. En daar is alle reden voor. Ajax put naar hartelust uit zijn rijkste bronnen aan technische vaardigheid en demonstreert het voet bal zoals men het op de Nederlandse velden helaas zo zeiden ziet beoefe nen. Prachtige staaltjes individueel spel en frappante combinaties, die aan val op aanval gevaarlijk maken en de dreiging voor het Blauw Wit-doel van minuut tot minuut doen groeien. De gevolgen blijven niet uit. Hoewel een Van Raalfe op ziin test naar alles grijpt en duikt en stompt wat in de buurt van zijn koo! komt en telkens opnieuw de gestokte harteklop van Blauw Wit's supporters weer op gang brengt, moet de Stadionclub tenslotte bezwijken voor het tomeioos geweld, dat deze grootscheepse stormlopen bezielt. Viermaal heeft Van Raalte de bal uit het net gehaald. Viermaal, en er was geen sprake van een flatteuze stand toen de 2O-voorsprong, waarmee de rust in ging, binnen twee minuten na de her vatting tot 4—0 was uitgegroeid. Want Ajax speelde ln die eerste periode zoals het zelf óók maar een- of tweemaal per seizoen voor de dag komt en het ver twijfelde Blauw Wit, half groggy in de hoek gedreven, ging een débacle tege moet. Maar dat vierde doelpunt was het keerpunt van de strüd. Op hetzelfde moment, dat Ajax even de teugels vierde om te genieten, van de schoonheid ln het eigen spel en het re sultaat dat er uit voortgekomen was, won Blauw Wit de slag tegen zichzelf. Een danig op de proef gesteld Blauw Wit, dat zijn zesde zware wedstrijd speelde in twin tig dagen, maar dat nog ergens de kracht vond en de moed, om terug te slaan. Niet met de schoonheid der techniek, zoals Ajax die gedemonstreerd had, maar met dat verbetene en heftige en nimmer ver sagende, dat bijvoorbeeld ln het spel van de onvermoeide Bergman zo duidelijk tot uiting komt. Wildschut maakte het eerste tegenpunt. Wildschut, aan wie zich het vonnis van dit Al te zware debuut blijkens zijn spel ln de beide laatste wedstrijden voltrokken heeft, maar die nu precies op de goede plaats stond, toen de hoge bal van Berg man naar rechts kwam afdwalen. Keizer liep uit, maar hij liep te laat en precies een half uur voor het einde had de Blauw Wlt-rechtsbulten heg eerste tegenpunt gemaakt. Dat was de voorspelling van hetgeen nu inderdaad komen ging. Wlm- mers wette op deze kans zyn wapenen en rukte en sjorde met alle kracht aan het weerstandsvermogen van de rood witte defensie. Vrije doortocht kreeg hij niet, maar een geweldig schot van twin tig meter afstand verraste Keizer op een moment dat nog van alles mogelijk was. En Bergman voedde die hoop vijf minu ten vóór het einde, toen hij eindelijk zijn zin kreeg, langs Potharst kwam en toen Keizer van dichtbij passeerde. Maar de mooiste doelpunten maakte Ajax ln de periode, dat het zo onbe twistbaar de toon aangaf. Er was een klein half uur gespeeld, toen Stoffelen op de andere vleugel Fischer ln vrije positie vond. Zijn verre, hoge bal kwam precies op de goede plaats, Fischer nam hem mee en toen de voorzet van de rechtsbuiten voor doel kwam, stond Broekman daar klaar om te scoren. Het tweede doelpunt kwam van Drager, maar nu was Van Dijk, weer een der uitblinkers ln de Ajax-voor- hoede, er de grondlegger van met een ju weel van een pass, nadat hij op het be slissende moment de Blauw Wit-defensie verslagen had. Twee echte AJax-doelpun- ten van Drager en Fischer, brachten vlak na rust de stand op 40, hetgeen ach teraf precies genoeg bleek om de punten aan de Middenweg te houden: 43. Honderd zestig autobestuurders speur den Zaterdag de omgeving van Noordwijk af naar de vijf geheime contröleposten, die zij moesten passeren, wilden zij de sterrit van de KNAC naar deze badplaats met goed gevolg volbrengen. Het was een niet al te zware opgave en de meesten slaagden er dan ook inderdaad in vóór half een de laatste controle te passeren. Ongeveer 25 deelnemers aan deze eerste sterrit na de oorlog, waren echter niet tij dig binnen. Op de Noordboulevard werd des middags onder grote belangstelling een concours d'élégance gehouden. Hier aan namen ruim vijftig dames met haar wagens deel. In Huls ter Duin werden 's middags de prijzen uitgereikt. Op 5 en 8 Juli organiseert de Ko ninklijke Nederlandse Zeil- en Roeiver eniging op het IJselmeer baar Jaarlijkse nachtwedstrijd. 4—3 6—7 2—1 Kamplocnsctmi petitie: Ajax—Blauw Wit MWHeerenveen NEC—BW Promotie-degradatie-coinpetltle: VUC—SW 0—2 Zwolse B.Tubantia 10 Rigtersbl.Rheden 31 TSCRKTVV 1—0 HoogezandAlcldes 12 Competitie 1946'47: EmmenVelocitas 0—S Door hun overwinningen op Blauw Wit en MW hebben Ajax en Heerenveen de leiding in de kampioenscompetitie behouden en nog steeds staan de wak kere Friezen met hun beter doelgemid- delde aan de kop. BW leed zijn tweede nederlaag in Nijmegen, waar NEC met 2i v in de meerderheid bleef en zo doende een redelijke kans behoudt. De stand is nu: Heerenveen Ajax NEC MW BW Blauw Wit 3 3 2 0 1 0 20—16 13—11 13—15 13—16 66 6—7 VUC verspeelde definitief zijn promo tiekansen in de thuiswedstrijd tegen SVV, die het met 20 verloor. Nog eén punt en de Schiedammers zijn gepromoveerd. SVV 3 3 0 0 6 91 Excelsior 2 10 12 47 VUC 3 0 0 3 0 49 In het Oosten gaat het ernaar uitzien dat Tubantia zijn plaats ln de eerste klas verspeelt. De Hengeloërs verloren met 1o bij Zwolse Boys, die tweede blijven achter Rigtersbleek, dat met 31 Rheden practisch uitschakelde. Rigtersbleek f3016 10—5 Zwolse Boys 4 2 1 1 5 3—2 Tubantia 4 1 1 2 3 46 Rheden '4 1 0 3 2 610 RKTVV verloor met 10 van TSC. Hier door ls RKTVV van de tweede plaats, die het verleden week nog hoopvol bezette, naar de derde plaats verdrongen. De Valk 3 2 0 1 4 54 5|c 4 2 0 2 4 6—5 RKTVV 3 1 0 2 2 24 Ook ln het Noorden is de strijd om het verwerven van het eerste klasserschap In gezet. De eerste wedstrijd werd gespeeld tussen Hoogezand en Alcldes. Alcides won met 21. De strijd om de onderste plaats van de eerste klas in district vijf is begon nen. Velocitas won met 30 van Emmen Velocitas Frisia Emmen 3-4) 0—0 0—3 De president van het Internationaal Olympisch Comité, J. S. Edström, ver klaarde Zaterdagmiddag dat het I.O.C. besloten had de Olympische Zomer- en Winterspelen in 1952respectievelijk te houden in Helsinki en Oslo. Onmiddellijk nadat Helsinki en Oslo voor de Olympische Spelen 1952 aange wezen waren, hebben de Nationale Zweedse Sportbond en het Zweedse Olympische Co mité gelukstelegrammen verzonden, waar bij zij zich tevens als de eerste deelnemen de landen voor 1952 opgaven. Ook de gemeente Amsterdam en het Nederlandse Olympische Comité hebben beide, respectievelijk aan de stad Helsinki en aan het Finse Olympische Comité een telegram gezonden, waarin zij hun geluk wensen aanbieden met het feit, dat de keuze op Helsinki ls gevallen en het ver trouwen uitspreken dat de Olympische Spelen in 1952 in alle opzichten een succes zullen worden. De Chinese gedelegeerde bij het Inter nationaal Olympisch comité heeft ver klaard, dat Peking zal verzoeken de Olym pische Spelen van 1956 te mogen organi seren. De eerste aanvraag werd, zoals be kend, door Melbourne gedaan. Toen de scheidsrechter Oussep Zater dagavond om zeven uur de spelers van MVV en Heerenveen het veld in riep, hield de stromende regen juist op, maar in plaats daarvan volgde een doelpunten- regen, die meer aan korfbal dan aan voetbal deed denken. MVV verscheen met een invaller voor de geblesseerde speler Vlieks, wiens plaats werd ingenomen door Nicolai. In valler Van Ginneken bezette de rechts half plaats. Het was een merkwaardige strijd, van twee gelijkwaardige tegen standers. Alleen de voorhoeden verschil den. De MVV-voorhoede wist de vijan delijke verdediging met snelle uitvallen te overrompelen, het Heerenveense aau- vaïsquintet was voornamelijk afgestemd on de eminente rechtsbinnenspeler Abe Lenstra, die de tegenpartij met Iedere aanval uit elkaar rukte en scoringskan sen schtfp In het begin zette MVV een overrompeling in, die lang niet mals was, want na een half uur spelen hadden de Maastrichtenaren een 30 voorsprong weten te bereiken. Deze stand was abso luut geflatteerd. Wat de Friezen ondanks dfze tegenslag lieten zien was schitterend. In de 21ste minuut dacht men Lenstra uit een corner van Hofma te zien doel punten maar de lat en de paal brachten redding. In de 33ste minuut werd het zelfs 4—0 door Berkhof. Hierna volgden vijf minuten. welke geen doelpunten (Van onze sportcorrespondent) NIJMEGEN, 22 Juni. Vol enthou siasme vuurden de 30.000 toeschouwers te Nijmegen gisteravond hun favorieten aan en tot beloning zetten BW en NEC hun een voortreffelijk gespeelde 'wed strijd voor, welke van het begin tot het einde het aankijken ten volle waard was. Afgaande op de tot dan toe weinig bevredigende resultaten van NEC werd algemeen op een kleine overwinning voor de Bosschenaren gerekend doch het werd een Nijmeegse overwinning, hoewel o. i. een gelijk spel de verhouding beter had weergegeven. Dit was nu eens een wedstrijd, waarin werkeiyk kam pioensvoetbal vertoond werd, waarin en thousiasme en techniek hoogtij vierden en waarin ondanks dit enthousiasme het sportieve element prevaleerde. Vooral de belde achterhoedes met de B V. V.-doelman Sarls en de Nijmeegse rechtsback Reynen aan het hoofd speelden de match van hun leven, terwijl de Nij meegse halflinie SpierenburgTeeuw- senMeyers het middenveld vrijwel voortdurend beheerste. Vóór half time was B.V.V. superieur en tegenover dit spel kon N.E.C. slechts een afbrekende taktjek volgen. Waren de Bossche links buiten van Beek en de middenvoor van Overbeek gelukkiger geweest met hun talrijke schoten, dan was het verloop van deze wedstrijd ongetwijfeld heel anders geweest. Vooral eerstgenoemde miste en kele opgelegde kansen en ook Swanen. berg zag eenmaal kans voor open doel hoog over te schieten. Vrijwel de gehele eerste helft had B.V.V. het heft in han den, doch het slaagde er niet ln deze meerderheid in doelpunten uit te druk ken, zodat de rust kwam met gelijke stand (001. Na de pauze tapte N.È.C. uit een ander vaatje. Overrompelend stormden de oostelijken bij herhaling op Sarls af, doch aanvankelijk liet het ver band in de voorhoede nog veel te wen sen over. Het was tenslotte van Hemert. Tijdens internationale athletlekwedstrij- den, die te Antwerpen werden gehouden, werden Brasser (Ned.) en De Bruyn (Ned.) eerste en tweede discuswerpen met 42 M. en 41.6 M. Bikkert (Ned.) werd nummer een ln speerwerpen (49.4 M.) en in kogel stoten (12.99 M.). Op de wielerbaan te Heme Hill (Enge land) won de Engelse kampioen Harris Zaterdag een sprintwedstrijd over 750 yards voor de Nederlander Bijster. In het zwembad Crailo zwommen Nel van Vliet en Willy Haverlag de 100 meter respectievelijk in 1 min. 22.8 sec. en 1 min. 24.8 sec. Op de Oerlikonbaan te Zürich werden Van Vliet en Derksen in de sprintmatch respectievelijk tweede en vierde achter Ge- rardin. Voor de roeiwedstrijden te Henley, waar van 2 tot 5 Juli 10 nummers verroeld zul len worden, zijn niet minder dan 127 In schrijvingen binnen gekomen. Ook de Ne derlandse vereniging Delftse Sport doet hieraan mee. De motorrenner Simons (Ned.) werd derde in de snelheidswedstrijden voor mo toren 250 cc. welke te Kamerijk werden gehouden. In het nummer voor motoren 350 c.c. werd Simons vijfde. die de thuisclub met een onhoudbaar schot de leiding gaf. (10). Krebbers, die wederom van de partij was en de nieuw opgestelde Nijmeegse rechtsbuiten Mackay speelden nog wat onwennig. Wederom was het linksbuiten van Hemert, die een goed opgezette N.E.C.-aanval na ongeveer een half uur met een keurig doelpunt besloot (20). Tien minuten voor het einde hervond B.V.V. zijn zelfvertrouwen en van stonde af aan klopte alles veel beter. Hoewel ook ln deze laatste fase veel over en naast geschoten werd, was toch eindelijk het geluk met de gasten toen midvoor Overbeek een uitstekende voor zet van de linksbuiten hard inschoot (21). N.E.C. zette in de laatste minu ten alles op alles om ln tegenstelling met voorgaande wedstrijden de overwinning uit het vuur te slepen en ditmaal ge lukte zulks werkeiyk. Onder grote span ning verstreken de laatste minuten en de Nlimèeese aanhang slaakte een zucht van verlichting toen scheidsrechter Schippers het einde aankondigde. opleverden. Rechtsbuiten Molenaar van Heerenveen benutte een hoekschop door Lenstra genomen. (4—1). Hierna bracht een ver schot de stand op 42. Een mis verstand ln de achterhoede van MW stelde Ploegh ln staat 43 te maken. Aan de andere zijde maakte Dresen iri de zelfde minuut 53. Even voor de rust bracht Lenstra de stand op 54 De tweede helft was nauwelijks vijf minuten oud. of keper Wittelings, die verkeerd stond opgesteld, werd van verre afstand verrast door een schot van Bosscha era de stand werd 55. Vanaf dat moment nam Heerenveen de leiding ln handen en zac het er voor MVV donker uit. Niet al leen figuurlijk, maar ook letterlijk, want de invallende duisternis maakte het uiterst moeilijk het spel te volgen. De MW-verdediging weerde zich goed en ook zijp voorhoede kreeg meer kansen Na e°n half uur spelen ln de tweede helft volgde een corner op het MW-dOel. waaruit Mo lenaar scoorde. (56). Even later volgde de gelijkmaker door Dresen (6—6). Daarna wist Abe Lenstra met een prach tige pass de Maastrichtse verdediging te doorbreken, gaf de bal door aan Ploeeh. die weinig moeite had het volgende doel punt te maken. (67). De laatste poging van MVV het spel nogmaals gelijk te ma ken gelukte bilna. maar het harde schot van Verdonschot werd door Kaanen met een kopbal teeen de lat geplaatst Heeren veen verdiende deze overwinning volko men, vooral door het schitterende spel van Lenstra. Grace Brown-prijs le afd. 1. Leo Axklt. Tweede afd. 1. Lady Soprana Koningin Draisineprijs1. Klaz'na Axklt. Zilveren Schild: 1. Martlne. Toutelleprils (defini tief): 1. Harrold Hannover (5 pt.). 2. Guv_ Hannover. 3. Clutch Hannover. Jeugdpfljs: 1 Karlna' Volaux-prijs: 1. Or du Rhin. Prijs Ierse Vrijstaat: 1. Maroo. De Parijse Steeplechase is gewonnen door het paard Llndor met wier lengten voor sprong op Rameau. De elfde schaakmatch tussen de London Stock Exchange Chesslub en de schaak club van de Amsterdamse Effectenbeurs ls geëindigd in een 10%—914 -overwinning voor de Engelsen- In de halve finale van he Queens Club- tournool verloren Van Swol en Rinkel van de Australiërs Bromwich en Palls, die ook de finale wonnen. In de finale gemeurd dubbel verloog Rinkel met miss Quertier van het Roemeense paar Tenascu-Rurac. Het hereneindspel was voor Falkenburg (Amerika), dat der dames voor Louise De Bredase Wlndhonden-rer.verenigir.g organiseerde Zondag op het NAC-terreln te Breda Nationale Windhondenrennen. Eerste in de finale Greyhounds werd Di nars Belwin van D. Stukje uit Breda ln 23.6 sec. De beslissings-finale Whippets A-klasse won Johny. van mevrouw W. Ko ning uit Voorschoten ln 25.4 sec. In de finale Whippets B-klasae won Alexander van W. Hoogenbos uit Rotterdam. De overwinning op SC Haarlem en tevens het opnieuw falen van HHC wa ren oorzaak dat Ajax na dit week-end de leiding heeft genomen in de Honkbal competitie. Het gemis van Van Holst komt HHC wel duur te staan, want nu moest het de vlag strijken voor Blauw Wit, welk laatste een kranige prestatie leverde door deze wedstrijd, zonder Altink en Wilders mét 126 te winnen. Het begin was voor de Haarlemmers hoopvol, want in de 2de innings leidden zij met 20. De 5de en 6e inning werden HHC evenwel noodlottig, want hierin werden maar liefst 10 runs tegen de Haarlemmers gescoord, waaraan Willemse door een vijftal fouten grote schuld had. Wel scoorde HHC in de laat ste innings nog vier runs, maar verder dan 126 brachten zij het toch niet. Ajax deed het tegen SC "Haarlem heel wat beter, maar hier hebben de Haar lemmers zich prachtig geweerd en tot de laatste innings bleef de Amsterdamse zege onzeker. In de 4de innings was de stand 42 voor Ajax geworden dank zij een drie honkslag van Kok en eerst in de laatste innings bracht v. d. Heide met een home run de stand op 52. Het pri ma veldwerk der Ajaxieden gaf ook thans weer de doorslag. EDO staat voorlopig alleen onderaan, want de belangrijke ontmoeting tegen OVVO werd met 115 verloren. Tot aan de 6de innings ging de strijd gelijk op en met een stand 11 was nog van alles mogelijk. Doch het werpen van Vréne- goor werd in de 7de innings minder en hoewel hij door De Koekkoek en later door v. d. Wal werd vervangen, kon EDO niet verhinderen dat de Amsterdammers een 61-voorsprong namen. Wel liep EDO de achterstand tot 65 in, maar in de laatste innings stelde OWO de zege veilig, door nogmaals 5 runs te scoren. Schoten had met WGA weinig moeite en stond in de 4de inning reeds met i31 voor. Hierna verslapte Schoten enigszins, waarvan WGA profiteerde en 6 runs bij elkaar sloeg. Zü vermochten echter de Schoten-zege niet in gevaar te brengen. Ajax HHC Schoten Blauw Wit SC Haarlem WGA OWO EDO 7 7 7 7 6 7 7 6 S 5 4 3 3 1 0 1 2 2 2 3 4 6 6 11 10 10 9 6 6 2 0 Met een groot opgezet aardbeientour- nooit in het sportpark Adrichem. waar. aah door 30 verenigingen werd deelge nomen, begon DEM gistermiddag de serie jubileumwedstrijden ter gelegen, heid van het 25-jarig bestaan van deze katholieke sportvereniging. De inzet van dit tournooi is een zilveren wisselbeket, die vorig jaar door DEM gewonnen werd. Het eerste dameselftal behaalde onlangs het kampioenschap van de Ned. Kath. Handbal bond en streed ook giste ren verwoed om het behoud van de be ker, nadat bij het begin van de wed strijden door het districtsbestuur een kampioensbeker aan de jubilerende da mes was overhandigd. Er werd in drie afdelingen gespeeld. In het geheel in 14 wedstrijden. De uitslagen waren: DEM PVC 12; Ambon 1Vitesse 1 20. Afd. II: Spirit 1Blauw Zwart 1 02; Vitesse 2—GVO 2 0—2; WSV—Tecla 2 1—2 met strafworp; Wilskracht 1 Blauw Zwart 1—2; GVO 1—Thee la 1 4—0; Blauw Zwart 1GVO 1 S—2 met strafworp; Wilskracht 1Thee la 1 30. Afd. III: WSV 2Vitesse 3 3—2 met strafworp; Ambon 3—PVCB 2 1—2; DEM 2—Vido 2 3—0; WSV 2—Odin 0—1. Alleen in de tweede afdeling werden re sultaten bereikt. Blauw Zwart behaalde de eerste prijs, GVO de tweede, Wils kracht de derde en Thecla I de vierde prijs. De wedstrijden voor de afdeling I en afdeling IET worden op Zéndag 6 Juli voortgezet. De Nederlandse kampioenschappen op de weg, die gisteren te Valkenburg wer den gehouden, ondervonden een over weldigende belangstelling. In een broeiende atmosfeer startten er om één uur 's middags 80 profs, onder wie prac tisch alle prominenten. Het traject, ruim 186 K.M. lang, was gewijzigd. De afdaling van de Daelhe- merberg verviel en in plaats daarvan was de route omgelegd over St. Jan met ,de moeilijke afdaling langs Chaloen. Het bijna 10 K.M. lange parcours moest ne gentien keer gereden worden, hetgeen tevens betekende negentien keer het be klimmen van de moeilijke Cauberg. Enorm hard gingen de eerste ronden en wel met een gemiddelde snelheid van meer dan 40 km., waardoor onmiddellijk het kaf van het koren werd gescheiden. Na zes ronden hadden plch drie groepen gevormd, die elkaar met weinig tijdsver schil volgden. De Korver. Verschuren, Steenbakkers en Pepels waren de belha mels, die de gang er ln hielden. In de vol gende ronden vormde zich een nieuwe kopgroep, bestaande uit Lambrichts, Van der Zande, Vooren, Janssen en De Ruyter, die na drie ronden 45 seconden voorsprong had op het peleton. Halverwege de koers gaf Braspenning op en ook Van Nek staakte wegens machinedefect de strijd. De voorsprong van de eerste groep bedroeg na 11 ronden 1 min. 35 sec., doch toen zette de tweede groep, bestaande uit Pau wels, Van der Voorde, Middelkamp en Schellingerhoudt de achtervolging in. In groep drie fungeerde Schulte als aanvoer der. Deze achtervolging duurde vier ron den en eiste de nodige slachtoffers, on der wie de Hoog en Lambrichts. die twee minuten achterstand verkreeg wegens ket- tfngdefect, zodat na 16 ronden een zeven tal renners op kop lagen. Daarna volgden Jansen uit Elsloo, kampioen der profes, sionals op het Cauberg.parcours De Ruyter, Van der Voord», Lambrichts en Buron. Ook de Korver had pech gehad, maar zette moedig door. In de 18e ronde nam de kleine Limburger Janssen, die steeds in de voorste gelederen had ge streden, zijn kans waar en ontsnapte op de Cauberg. De grote rivalen, Schulte en Middelkamp weigerden voo. elkaar de ach tervolging ln te zetten. Ook Seyen trok niet van leer. Intussen vergrootte Jans sen zijn voorsprong, die bijna een minuut bedroeg en zonder verder bedreigd te wor den eindigde hij met ruim 2 minuten voorsprong de rit, waarmede hij het kam pioenschap behaalde. De «print, die op prachtige wijze door Schulte werd gewon nen, besliste over de verdere volgorde De uitslag luidt: 1. Janssen (Elsloo), tijd 4 uur 55 min 22 sec. over 186 km.. 2. Met twee m n. 10 sec. Schulte (Den Bosch). 3. Pauwels (Utrecht) zelfde tijd. 4. Seyen, (Maastricht) zelfde tijd. 5. Middelkamp (Kleldrecht), zelfde tijd. 6. Van der Zande (Halsteren) zelfde tijd. 7. Vooren (Bever wijk), zelfde tijd. 8. Op vier minuten 45 sec. De Ruyter (Rotterdam). 9. Op vijf min. 25 sec. Van der Voorde (Hulst). 10. Op 6 min. 38 sec. Lambrichts (Bunde). 11. Op 6 min. 35 sec. Buron (Bergen op Zoom). 12. Op 8 min. 50 sec. Franken (St. Nicólaas). 13. De Korver (Rotterdam) zelf de tijd. 14. Op 12 min. 59 sec. Van Gel der (Sluiskil). 15. Op 13 min. 25" sec. Hulshof! (Der. Bosch). Even na de profs startten ruim 100 amateurs, die zo hard van wal staken, dat vtle Peleton spoedig uit elkaar werd getrokken. De kopstukken waren hier Voor. H?g', E*LVrle6, Van Be®k en Blankenau. -matste verdween echter onverwachts uit de koers. Het overgebleven drietal ver hoogde voortdurend het tempo en had ln de zevende ronde een voorsprong van jLmirb ,8.ec' Van Beek moest lossen. In klopte De Vries de Haarlemmer voorting en werd daarmede amateur- ^P,2Sn,van.1947' l- Vries, Vlaardln- gen, 137 km. In 3 uur 37 min. 54 sec. 2. Haarlem' zelfde tijd. 3. Smit, Antwerpen op 8 min. 30 sec. 4. Sieve- king, Amsterdam, zelfde tijd 5. Haiders, V-'s op 9 min. 15 sec. 6 Duyf, Zaan dam. op 9 min. 40 sec. t o?6 v5Ü?g3Te-^,strl-'ti om het kampioenséiap n werö pev^nnen door Neri. L" ,werd Massar kampioen en ln nm W8n sommer de wegwedstrijd om het kampioenschap van Zwitserland bij de amateurs. ln het kader van de 63ste lustrumvie ring van de Amsterdamse Universiteit or ganiseerde de KNMC gisteren op cr Am- stel motorbootraces De uitslagen Imden: 400 kg klasse: 1. K. v. d. Werf (Amster dam). Inboards: 1. J. Kaas (Amsterdam!. Outboard» A: 1. G. VU Jr. (Zaandiik). Outboard» C: 1. H. Maarse (Aalsmeer). Handicap Inboard»: 1: J. M Bikker. Out- boards en 400 kg.- 1. K. v. d. Werf Keer- Duntwedstrijd Inboards: i. J. M. Bikk°r. Outboard»: 1. TT. v. d. Werf. Vijftig Jonge zwemmers en zwemster» zijn uitgenodigd om deel te nemen aan de centrale training van de K-N.Z.B

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3