„Handhaving orde en rust taak der republiek" Republiek zal nieuwe nota formuleren Een land wordt verdeeld Eerste groep Nederlandse schepen uit Berlijn vertrokken Conferentie met een goede loodgieter? Vrijdag eerste zitting DE VLEUGEL VAN ALLAHAFGELEGD de Sultan HOLLYWOOD IN DE BETUWE Verschillen gebleven over federale economische organen Arbeidswet in V.S. aangenomen Tweede chirurgische ingrijpen in Voor-Indië Schipper Suringa is met zijn „Ida" de verste weg gegaan. T N BOMAANSLAGEN IN ITALIË Dochter van ontsluiert zich D Lalla Aïsja Paalette Goddard geeft kordate antwoorden op domme vragen I Tot hoofd en hart Senaat verwerpt veto van Truman Baggermolen gekapseisd Sjahrir naar Djokja AA JAREN WEER HUISTOE Varen voor de Russen Het weer N eof ascïstische organisaties Rond het plan-Marshall DINSDAG 24 JUNI 1947 o 69sfe JAARGANG No. 23880 SJAHRIR ANTWOORDT C-G. Drie mannen wisten zich te redden „Niet fataal" JAM EN STROOP NOG NIET VAN DE BON Minister Fiévez in Londen De arrestaties in Roemenië Opluchting in Oost-Europa 99 Een omwenteling Verwacht niet te veel van het le ven; geniet van iedere dpg, die het u geeft I DOODVONNIS BEVESTIGD BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRiATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwatf. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Gisteren heeft de Republikeinse delegatie geantwoord op de brief van de Commissie-Generaal van 21 Juni, waarin nadere inlichtingen werden gevraagd terzake van de bevestiging bij schrijven van 20 Juni door Sjahrir van de zakelijke inhoud san zijn radiorede. Dit antwoord luidt als volgt: In antwoord op uw schrijven van 21 Juni j.l. waarin uwerzijds opheldering wordt gevraagd over de summiere for mulering van ons schrijven van 20 Juni j.l. mogen wij u allereerst mededelen, dat in dit laatstgenoemde schrijven inderdaad een poging onzerzijds moet worden gezien om de kloof welke be staat tussen de visies in de door onze delegaties gewisselde nota's tot uit drukking gebracht, te overbruggen. De betekenis van deze poging wordt naar onze mening uwerzijds enigermate on derschat, wanneer u deze beperkt ziet tot onze aanvaarding van de positie van de vertegenwoordiger van de kroon in de interim-regering, op de wijze zoals door u gesteld. Deze aanvaarding stelt ook onze overige voorstellen in een an der licht. Zo werden onze voorstellen omtrent de regeling der buitenlandse betrekkin gen beheerst door onze visie op de in terim-regering. Onze bovengenoemde aanvaarding brengt derhalve met zich mede, dat ook op laatstgenoemd gebied de voorstellen onzer beide delegaties el kaar zijn genaderd. De verschillen, wel ke t.a.v. de federale economische orga nen nog bestaan tussen uw voorstellen en de onze, kunnen o.i. in nader over leg tezamen met vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo worden opge lost. Bijzondere vermelding verdient echter het door uw delegatie voorgestelde directoraat voor de binnenlandse vei ligheid. Met het denkbeeld een dergelijk De Amerikaanse Senaat heeft Maan dagavond, toen eindelijk tot stemming kon worden overgegaan, evenals tevoren het Huis van Afgevaardigden, Truman's veto overstemd. De vereiste 2/3 meerder heid werd bereikt doordat 25 stemmen voor en 8 tegen werden uitgebracht. Leiders der vakverenigingen noemen de wet „de slavenwet". Sommige republikeinen spraken hun vrees uit, dat de regering de uitvoering van de wet wellicht zal saboteren. Reuter meldt uit Washington, dat he denochtend in totaal ruim 14 000 Ameri kaanse mijnwerkers het werk hebben neergelegd als protest tegen de arbeids. wet. 22 mijnen zijn gesloten in Pennsyl vania. Alabama en West-Virginia. William Green, president van de Ame rican Federation of Labour, heeft ver klaard, dat de vakbeweging zich nooit bij de arbeidswet zal kunnen neerleggen. Hij zou onmiddellijk een campagne organi. seren om de wet te doen intrekken. Philip Murray, president van het Congres of Industrial Organisations, heeft het bestuur van deze vakvereniging voor a.s. Vrijdag in vergadering bijeen geroepen teneinde de te volgen politiek te bespreken in het licht van de nieuwe maatregel. lichaam, ressorterende onder de inte rim-regering op te richten kunnen wjj ons verenigen. Uw eigen voorstellen maken echter o.i. nadere bespreking omtrent samen stelling en werkwijze van dit lichaam nodig. Omtrent de samenstelling wordt uwerzijds immers geen andere suggestie gedaan dan dat daarin „een aantal ci viele en militaire autoriteiten van Ne derlandse en Indonesische zijde behoren zitting te nemen." ten- ijl in de volgen de alinea de mogelijkheid wordt ge opperd (gesproken wordt van „kan"), dat zou worden voortgebouwd op het in de vorige paragraaf uwer desbetreffende voorstellen voor de bezette gebieden ge dane voorstel een gemeenschappelijke gendarmerie te vormen. Ten aanzien van dit denkbeeld wil onze delegatie, teneinde geen misver stand te doen ontstaan, reeds thans opmerken, dat zij de handhaving van orde en rust in het republikeins gebied bij uitstek als de taak der republikeinse regering beschouwt. Al wijst zij dus samenwerking in fede raal verband, gezien haar aanvaarding van uw denkbeeld, een directoraat voor de binnenlandse veiligheid op te richten, geenszins af, zo zal deze naar haar mening toch moeten uitgaan van de erkenning der eigen verantwoordelijkheid terzake van de toekomstige deelgenoten der federatie. Een samenwerking op deze basis laat zich practisch zeer wel denken bij het politietoezicht ter zee, alsmede bij de uitrusting en opleiding van de politie apparaten der verschillende Negara's. Naar de mening van onze delegatie is deze gehele aangelegenheid er een, welke grondige nadere bespreking vereist tus sen alle betrokkenen, in het voren staande bleek, dat over verschillende onderwerpen, ook volgens de eigen in houd van de voorstellen uwer delegatie, nader overleg is vereist. Wij blijven by onze mening, dat dit overleg het beste geschieden kan in de op korte termijn in te stellen interim-regering. De nieuw te vormen federale organen ontlenen aar. de interim-regering, onder welke zij ressorteren, hun bevoegdheid! Het nader overleg omtrent de samenstelling dezer organen en de omvang hunner bevoegd heden dient bij voorkeur te geschieden in het kader van de interim-regering. De voorzitter van de Indonesische de legatie. (W.g. Shjarir"). (Wij tekenen hierbij aan, /dat op de aiöe-mémoire van de Nederlandse rege ring nog n i e t is geantwoord.) Gisteravond omstreeks II uur is de bsggermolen „De zwerver" van de Aan nemingsmij. C. de Ruyter te Halfweg, die 50 meter ten Noord-Oosten van de spoorbrug over de Nieuwe Maas ten anker lag om daar een dag later diep- boringen te verrichten in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen, op drift geraakt. De baggermolen is tegen de spoorbrug aangevaren, kapseisde en zonk binnen tien minuten. Het perso neel, uit drie man bestaande, had zich reeds ter ruste begeven, doch werd wak ker door het schuren van de tros. De drie mannen zagen nog kans in hun roeiboot te springen en daardoor hun leven te redden. Per andere roeiboot zijn zij naar de wal gebracht. In de fruitdorpen bij Hoorn, Blokker, Zwaag en De Bangert is de kruisbessenpluk begonnen. De vruchten zijn hoofdzakelijk bestemd voor de jamjabrieken Er was vandaag te Batavia slechts weinig reactie merkbaar op de toe lichting, die Sjahrir op verzoek van de Commissie-Generaal op zijn ra dio-rede gegeven heeft. De algemene indruk was, dat de brief de zaken niet veranderd heeft. Regerings kringen onthielden zich van com mentaar. Men vond het opmerkelijk, dat Van Mook de ade-mémoire van de Nederlandse regering aan Sjahrir overhandigd heeft en niet Scher- merhorn, als voorzitter der Com missie-Generaal. A. P. meldt daarbij, dat dit feit in Batavia tot de veronderstelling ge leid heeft, dat Den Haag de C.-G. ter zijde zou hebben gesteld. Een republikeinse bron vond het on gebruikelijk, dat de Nederlandse aide- mémoire aan Sjahrir overhandigd is temidden van een uitwisseling van cor respondentie, waardoor verschillende brieven gekruist worden. Intussen vertrekt Sjahrir vandaag naar Djokjakarta. De republikeinen hebben telegrafisch aan Hatta, die op Sumatra vertoeft, verzocht, voor een kabinetszitting naar Djokja terug te keren. U.P. weet nog te melden, dat op deze kabinetszitting de republiek haar laatste nota aan de Nederlan ders zal formuleren. Sprekend over het blad ,,Nasional", dat de mening uit. dat het kabinet van Sjahrir zal vallen, indien nog meer concessies worden gedaan, schrijft de „Nieuwsgier": Wij zouden zulk een ontwikkeling in hoge mate betreuren, maar zouden haar niet fataal achten, De aapjeswaren per 1 Januari 1947 officieel uit het Amsterdamse stadsbeeld ver dwener.. Daar het „aapje" het ideale vervoermiddel voor het rustig bekijken dei schoonheden van de hoofdstad is, voerde de V.V.V. een actie voor de terugkeer ervan en de Amsterdamse wethouder Seegers heeft een aantal koetsiers weer toestemming gegeven Het tweede chrirurgische ingrijpen Ier verdeling van Voor-Indië in Hin- doestaanse en Mohammedaanse staten Werd Maandag in Lahore op kalme en vriendschappelijke wijze voltooid, door dat de wetgevende assemblée van de Punjab besloot de rijke provincie te ver delen. Verleden week gingen de Bengalen er mee accoord hun provincie te split- son. Een gedeelte ging naar de nieuwe staat Pakistan en de rest bleef bij ^oor-Indië, dat thans vrijwel uitslui tend een Hindoestaat is. De beslissing van de Punjab was een bieuwe gebeurtenis in een reeks van be- [Shgrijke maatregelen, waardoor dit 'and van oude religieuze en sociale ge bruiken zelf besloot tot verdeling in twee stukken. De Punjab vormt het werkelijke hart van de nieuwe Mohammedaanse staat, hoewel een groot gedeelte van de bevol king van Pakistan in Bengalen, in het Oostelijke gedeelte van Voor-Indië dus, woont. Op het telegraafkantoor in New Delhi werken 700 mensen, van wie 200 Moham medaan zijn. Allen op vijf na hebben op een vraag van de regering geantwoord, dat zij naar Pakistan overgebracht wen sen te worden. Deze verdeling wordt overal in Voor-indië doorgevoerd, waar de arbeiders bij de spoorwegen, het Irrigatie systeem en de telefoon gevraagd wordt, of ze willen blijven waar ze zijn, dan wel willen verhuizen naar de gebieden, waar hun geloofsbroeders wone*- De geruchten, dat jam en stroop op korte termijn zonder distributiebeschei den vrij zouden kunnen worden 'verkocht, zoals enkele bladen gisteren meldden, missen elke grond. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft wegens de consequenties, aan het zgn. „vrijgeven" van deze producten verbonden, zijn standpunt niet kunnen wijzigen. De Britse regering gaf gisteravond te Londen ter ere van de Nederl. minister van Oorlog, lt. kol. Fiévez, een receptie in het Savoy-hotel. want deze gang van zaken zou leiden tot een opheldering naar binnen en buiten en een duidelijke scheidslijn trekken tussen de redelijke personen, die willen meewerken, tot waartoe de repu bliek zich verplichtte, en de scherp slijpers. Het is best mogelijk, dat een dergelijke „showdown'' uiteindelijk ook een goede zijde zou hebben. In naam der eenheid blijft nu bijeen, wat in feite reeds gescheiden is. Zou men Sjahrir tot aftreden dwingen, danzou ook voor de Nederlanders het probleem aanzienlijk eenvoudiger worden." Gisteren zijn de heren J. Schouten en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot met het Indië-vliegtuig uit Batavia op Schiphol aangekomen. Beiden hebben geruimen tjjd in Indië vertoefd, waar zij veie be sprekingen hebben gevoerd. De heer Schouten zeide bij zijn aankomst: „We hebben veel gezien, veel gehoord en veel geleerd, doch onze algemene zienswijze heeft geen wijziging ondergaan." Hij had alle lof voor het uitnemende moreel der Nederlandse troepen en in het bijzonder voor hun houding tegenover de bevol king. alrijke Nederlandse vlaggen wapperden Maandagmiddag boven de Westhaven van Berlijn, toen dertien schepen de lang verbeide reis naar Nederland aanvaardden. Het hoofd van de Nederlandse Missie, generaal-majoor dr. W. Ifuènder, kwam, vergezeld van kolonel A. Millenaar en talrijke officieren dei- Missie, de schippers uitgeleide doen. Het eerste schip, dat door een Duitse sleepboot de haven werd uitgetrokken, was de „Wimar" uit Rotterdam. Daarna volgde de „Archimedes" uit Makkum, die naast de Nederlandse ook de Friese vlag gehesen had. Het uitlopen en schutten van de schepen duurde verder de gehele middag en al die tijd waren de welgemeende groeten, waarmee schippers, die in deze kolonie twee jaren lief en leed gedeeld hebben, elkaar goede reis wensten, niet van de lucht. Buiten de sluizen werden op de rivier de Havel slepen gevormd, waarna de vaart naar Maagdenburg begon. Hier hebben de schepen twee weken oponthoud voor het laden van kali, zodat de reis naar Nederland minstens een maand zal duren. De volgende groep zal nog in de loop van deze week vertrekken. koersen, wat een zekere ondergang voor de schuit zou hebben betekend, wanneer het weer niet toevallig bij zonder genadig ware geweest. Verwachting tot Woensdagavond: Zonnig en warm weer met matige wind tussen Zuid en Oost. Later in het Zuiden van het land kans op on weer. Zon 4.2021.04, Maan 12.320.54. ederlandsche zeelieden hebben in de loop der eeuwen vele avon tuurlijke reizen gemaakt. Het vak van de binnenschippers was minder spectaculair. Maar als deze varenslieden straks thuis komen, dan zullen velen hunner te vertellen hebben van de maan den, waarin het avontuur hen dreef op nooit vermoede wateren. En uit hun ver haal zal het vaderland voor het eerst dit kleine, verre hoofdstukje lezen uit het boek van Nederlandse oorlogsnood, een hoofdstukje, dat vaak getuigt van de moed, waarmee de schippers hun schip en hun vlag hebben verdedigd. Schipper Suringha uit Muiden heeft er ons van verteld. Hij is met zijn „Ida", met zijn vrouw en zoon, de verste weg gegaan van de thans naar huis komen den. Het lot en de rechteloosheid van het Nazi-regiem had hem met zijn 924 ton metend sleepschip achtergelaten in de wateren van het eiland Rügen. De laatste opdracht, waartoe hij geprest was geworden, was het vervoer van Duitse vluchtelingen uit Pommeren, die voor de onstuitbare aanval der Russische legers wegstoven. Op Rügen loodste hij zijn schuit in een veilig gewaande schuil plaats, waar hij meende met rust de loop der dingen te kunnen afwachten. Maar de Russen hadden hem daar spoedig gevonden en ingeschakeld in het vervoer van krijgsbuit- Daarmee begon een lange strijd om de erken ning van het Nederlanderschap en een tijd van onzekerheid, waarin hy schommelde tussen beloften van een spoedige terugreis en verjaging van zijn schip. Eerst voer hij naar Swine- münde. Daar werd hij gedwongen over de Oostzee naar Stolpmünde te Minister-president Alcide de Gaspe- ri's regering zonder communisten die Zaterdag met 43 stemmen verschil een motie van vertrouwen heeft gekre gen zag zich Maandag voor een golf van gewelddaden gesteld. Volgens een bericht aan het Romein se onafhankelijke blad „II Tempo" werden Zondag bomaanslagen gepleegd op het hoofdkwartier der communis tische partij in Partinico en Carini. Vier personen werden gedood, terwijl vier anderen naar ziekenhuizen in Pa lermo werden gebracht. In Carini ver scheen kort na de explosie een 'geschil derd ondertekend bord, dat „het uur was aangebroken voor %de kruistocht tegen de communisten." De aanvallen tegen het communisti- tische hoofdkwartier in Sicilië waar de partij in de recente verkiezingen grote aanhang had vonden hun weerga in de aanslagen tegen de Chris ten-Democraten in Napels, nadat de communistische leider Palmiro Tog- liatti hier het woord had gevoerd. De Italiaanse politie voerde inmid dels actie tegen een nieuw neofascis- tische organisatie, waarvan de leden, volgens de politie, voor het merendeel studenten waren, wier wachtwoord zou zijn: „Geloof in Mussolini en de revo lutie." Volgens de leiders van de nationale boerenpartij in Roemenië zijn in Maart en April meer dan 1200 perscnen ge arresteerd, hoofdzakelijk van de oppo sitiepartijen, „wegens het aanmoedigen tot revolte en rassenvervolging". Van de zijde der regering is het laatst medegedeeld, dat een „zeker aantal personen" gearresteerd is, „omdat zij door hun activiteit de wetten van net land geschonden hebben en revolutie en rassenvervolging bevorderd hebben". Daar bevocht Suringha de Russische toezegging, dat hij naar Lübeck in de Britse zone zou worden teruggesleept, maar toen de sleep uitliep, ging het op nieuw naar het Oosten: Dantzig en Ko ningsbergen. Hier lag de „Ida" vier maaden onder de voortdurende bedrei ging naar Leningrad te worden gezon den. De eerste maand kwam het gezin niet van boord. Nu- eens kwamen de Rus sische soldaten de naamborden over schilderen en Sowj et-sterren op het schip aanbrengen, dan weer gelukte het de schipper de Nederlandse vlag in ere te doen herstellen. Eindelijk kwam aan de onzekerheid een voorlopig einde en werd de „Ida" met het rood_wit-blauw in top door een Russisch oorlogsschip in een convooi naar Stettin versleept. Vandaar zou het verder gaan naar Lübeck, maar terwijl de kapitein wachtte op het Brit se oorlogsschip, dat hem op sleep zou ne men, werd hij met zijn gezin van boord gehaald. Hy had geweigerd de viag te strijken, hoewel hem net pistool op de borst gezet werd. Het zag er voor Suringha uit als het einde en hij vreesde, dat de „Ida" de weg zou gaan van andere onbemande Nederlandse schepen, die in Stettin had den gelegen. Hij riep de hulp in van de Ned. Mil. Missie te Berlijn, die van de Sowjet militaire administratie de vrijla ting van het schip wist te verkrijgen. Maar vrijlating betekende nog geen te. rugreis, want de winter was begonnen cn de „Ida" raakte in Stettin ingevroren. Maandenlang duurde de ellende en eerst in Juni vorig jaar kwam de schuit te Berlijn aan, waar hij zich voegde bij het Nederlandse gezelschap, dat daar reeds een jaar op de thuisreis wachtte. Nie mand kon toen vermoeden, dat het nog een vol jaar zou duren, voor de thuisreis in zicht kwam. Een jaar van wachten en werkloosheid van honderduizend ton kostbare Nederlandse scheepsruimte. De Franse regering heeft Vrijdag 27 Juni formeel vastgesteld als de datum, waarop de conferenties van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote Drie te Parys ter bespreking van de Ameri kaanse voorstellen voor hulp aan Europa zullen beginnen. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft officieel medegedeeld, dat het met grote voldoening de Rus sische bekendmaking had ontvangen, dat de Russische regering Vrijdag te Parijs vertegenwoordigd zou zijn op de confe rentie, die door Bidault en Bevin is voor gesteld. De regering verklaarde, dat zij ver heugd zou zijn bij deze gelegenheid de beren Bèvin en Molotof welkom te he ten. Dit was de eerste formele aanwij zing, dat Molotof zelf de vergadering zou bijwonen. Uit berichten uit Moskou had men de indruk gekregen, dat een plaats vervanger de reis zou maken- Toen Bevin in het Engelse parlement meedeelde dat de Russen de uitnodiging tot bijwoning van de drie mogendheden- conferentie hadden aanvaard en dat (0! voorgesteld hadden deze op 27 Juni in Parijs te houden, verklaarde hij: Ik heb er de Russische regering van in kennis gesteld, dat- datum en plaats mij schik ken. Naar ik vernomen heb, is dit ook voor Bidault het geval. Ik juich dit snelle antwoord toe. De besprekingen zullen aanstaande Vrijdag in Parijs be ginnen. Bevin leek goedgemutst, toen hij op stond om zijn verklaring voor te lezen. Van alle kanten in het huis weerklon ken de kreten „hear, hear", toen hü zei, dat hij Ruslands snelle antwoord toe juichte. De parlementsleden, die zeer aandach tig luisterden, leunden voorover, om elk woord maar goed te kunnen opvangen Toen hem gevraagd werd, of er in 'be sloten zitting vergaderd zou worden, antwoordde Bevin onder gelach: „Bij geen enkele internationale con ferentie hebben wij nog een geschikte loodgieter gevonden, die het lek kon stoppen." Oost-Europese diplomaten reageerden met een zucht van verlichting op het nieuws dat Molotof de Anglo-Fransa uitnodiging had aanvaard betreffende de besprekingen over het voorstel van Marshall. De voormalige as-satellieten verwelkomden het nieuws zonder reserve, terwijl Ruslands Oost-Europese Slavi sche geallieerden een uitgesproken posi tieve houding toonden zonder zich echter over te geven aan een te uitgesproken enthousiasme. Een zegsman van de Roemeense am bassade zeide: „Wy hebben verlangend uitgezien naar dit nieuws en wij hopen vurig dat er in Parijs een overeenstem ming bereikt zal worden. Geen enkel ander land heeft dringender hulp nodig dan wij." (Van een bijzondere medewerker) De Islam in Noord-Afrika en het Nabije en Midden-Oosten verbiedt aan zijn vrouwelijke belijdsters haar gelaat aan anderen te tonen dan de eigen ouders en de eigen echtgenoot. Daarom gaat de Muzelmanse gesluierd over straat- in sommige oorden totaal verhuld of „in gaas verpakt", in andere oorden met neus en mond bedekt. Het Westen heeft de sluier altijd dwaas en achterlijk gevonden, maar de Islam leert z'n volgelingen, dat de waardigheid en de mysterieuze schoonheid van de vrouw juist gered en geaccentueerd worden door de sluier. „De sluier is als een vleugel van Allah", zingt een der soerah's, „hy beschermt de koningin in de vrouw." en haar vader is sultan van Marokko. In Salé werd een meisjesschool ge- opend, en ter gelegenheid van dat feest nam ztf, zich ontsluierend, het woord voor haar toehoorsters is dat een ogenblik geworden, dat zy nimmer zullen vergeten, een uur waarin geheel de oude wereld van het traditionele mohammedanisme instortte en een nieuwe verrees. „Zusters," zei Lalla Aïsja, „wij denken allen te leven volgens de wetten van de strenge Koran, maar de tekstuitleg gers gelijk de geleerden Tadir en Had- dah verklaren onder ede, dat Allah niet weten wil van onderwerping van de vrouw aan de man, doch dat Allah be doeld heeft een gelukkige wereld voor vrye mensen, voor vrouwen en mannen die gelijke rechten en plichten naleven. En wanneer is in Marokko, Allah's zoet ste doelhof, een vrouw vrij? Als zij haar sluier durft af te leggen tegenover ieder een! Welnu: ik durf het daar!! Ik aarom is de stryd om modernise ring, in het Oosten overal, een strijd tegen de sluier geworden, en Oosterse volken die naast geloofs- orthodoxie ook een dosis politieke nuch terheid bezaten, hebben de sluier verhe ven van .noodzakelijk kledingstuk tot museum-symbool; Ataturk schafte hem af in Turkije, Riza Pahlevi verzocht de Perzische vrouwen in te zien, dat „mèt sluier" achterlijk blijven betekende. Maar in het Arabië van Ibn Saoed en het eigenlijke Egypte en veel Noord- Afrikaansche streken handhaafde de sluier zich hardnekkig, èn uit koketterie èn uit geloofssleur. Nu is er een prinsesje opgestaan, dat, in het openbaar, haar sluier heeft afgelegd en daarbij een redevoering heeft gehouden- Lalla Aïsja heet neem afscheid van het symbool van onze waardigheid maar ook van onze onderworpenheid. Vat moed en doe als ik. Ontsluier u en wees van nu af ge lukkig omdat gij moedig en vrij zijt en met die moed uw veroverde vrijheid zult verdedigen." Na deze eerste verrassing had Lalla Aïsja nog een tweede: „De wereld be leeft een omwenteling op alle gebied", riep zij met stemverheffing, „Azië en Afrika staan op! Moet Marokko ach terblijven? En in Marokko de vrouw? Neen! Hebt gij wel gehoord, dat wat eeuwenlang onmogelijk was, thans zeer goed mogelijk is? Wie sprak onlangs op her Elysée Th Parijs? Prinses Zakia van Tunis en de Franse staatslieden luister den naar haar. Evenals zij, sta ik thans voor u in een grijs tailleurtje; evenals zij draag ik een bonten cape om de schouders, naar de mode van de Wes terlingen. Maar haar hart en het mijne kloppen vurig voor ons oude, enige-ware geloof en voor de diepere strekking er van voor ons, de nieuwe ongesluierde opgestane vrouw van om de Middel landse Zee. Hoe heette de lievelings vrouw van de Profeet? Aïsja! Naar haar ber. ik genoemd en ik ben even opstan dig als zij, want weet u wel, dat ook zij weigerde gesluierd te gaan? zy echter weigerde, omdat zij mooi was. Wij wei geren, omdat wij moedig zijn en van onze moed willen getuigen! Ont-slui-er u!" En alle sluiers vielen. Groot gejuich ontstond. De gazen sluiers werden op gevouwen en weggelegd. Salé, Juni 1947. Paulette Goddard is van het Brus selse Festival naar Nederland geko men. Met haar kapster, wier ver schijnen in Londen kort geleden onder andere kapsters en kappers zon verontwaardiging ontketende, dat zij gingen staken. Paulette, de gewezen echtgenote van Charlie Chaplin, speelde voor het eerst samen met hem in „Modem Times", maar ook in de beroemde Chaplin-film „The dictator" vervulde zij een rol. Ook kennen wij Paulette uit „The cat and the canary", „So proudly we hail" en uit „Reap of the wild wind". Op 't ogenblik treedt zij op nu samen met Burgess Meredith in de film „An ideal hus band", vervaardigd naar het gelijknamige tone elstuk van Oscar Wilde, waarvan juist deze week in Londen de laatste opnamen worden gemaakt. Deze film is geheel in kleuren opgenomen. Paulette beantwoordde de vraag waar om zij eigenlijk naar Nederland kwam met de wedervraag „Waarom niet?" en toen iemand informeerde of zij ook belangstelling had voor „Europese, soci ale vraagstukken", verklaarde dat zij natuurlijk zeer geïnteresseerd was, maar dat niemand haar er ooit iets over ver teld had. Kordate antwoorden op vrij domme vragen De filmster bracht een bezoek aan de kersenboomgaarden en men kon zich even Hollywood in de Betuwe denkeu, toen zij zich in aanvallige houding liet fotograferen, in haar handen een met kersenvruchten beladen tak houdend. Paulette nam een allerknust mandje met kersen in de auto mee tegen de vast gestelde prüs en de boerin kreeg als con- De filmster Paulette Goddard traprestatie een statiefoto van Paulette mét handtekening. Kortom, Paulette Goddard zag Nederland cn Nederland zag Paulette Goddard. Laten wij hopen dat het tot wederzijds genoegen was. De 29-jarige student J. Ale Visser, over wie de Groninger Kamer van net Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden het doodvonnis had uitgesproken werd hedenmorgen ook door de Friese Kamer ter dood veroordeeld, met recht van cassatie. De man heeft in de beruchte Sneker moordnacht drie burgers doodgeschoten en de tegenwoordige burgemeester dier gemeente ernstig verwond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1