Ex-burgemeester van Bloemendaal nogmaals voor de balie Vereenvoudiging der maatregelen uitvoerig ter sprake Ver. Bloembollencultuur vergadert DE SCHADUW van DJENGIS KHAN STAD EN OMGEVING WAAR BLIJVEN DE AARDBEIEN? 7&SCC? Bel 13000 Wij luisteren naar- J Bedrieglijke bankbreuk Toekomst van Hongarije Getallengoochelaar voor het Tribunaal Ons Babykoekje Van WCCrt voor de Baby AGENBA TENTOONSTELLING „Militaire actie op beperkte schaal" V. DINSDAG 24 JUNI 1947 PAGINA 2 RAADSSTUKKEN Openlucht-concert Haarlemse feestweek Burgerlijke Stand De verleiding was te groot DISTRIBUTIENIEUWS Geen hogere benzineprijs TYBB's promotie-competitie Sportdag R.K. Jongensschool Nieuws van de sportclubs i CONSUMENTENCREDIET Vergoeding aan de gemeenten Vechtpartij Waterpolo Haairlem Den Haag ZANDVOORT Wit-Gele-Klruis BENOEMINGEN BISSCHOPPELIJK MUSEUM JANSSTR.79 - HAARLEM LEDEN „KOMMANDO FRANK" VOOR HET HOF ZWENDEL IN GLASBONNEN LAATSTE NIEUW^S jE JU iS OORLOGSGRAVEN STICHTING GEVORMD Vier dagen zeilen op de Westeinderplas LICHT VERDEELD BLOEMBOLLENCULTUUR LISSERBROEK De Nicola vraagt ontslag aan Het was een waar gegoochel met cijfers, waarhij de president van het Haarlems Tribunaal, mr. T. A. M. A. van Löben Sells, al rijn theoretische boekhondkennis moest mobiliseren, om een juist beeld te kunnen krijgen van de manipulaties van F. W. Dreyer te Haarlem, die in bezettingstijd door allerlei vervoerswerkzaamheden voor de Duitse weermacht uit te voeren een omzet had van ƒ2.000.000. Hij begon in het klein, n.l. ais vracht rijder met paard en wagen, tenslotte deed hy het met auto's; dit ging sneller en leverde meer op. Want reeds spoecig 'had hy een huis gekocht voor 12.000, waaraan hij voor verbouwing 18.000 ten koe te legde. Hij kon gisteren maax niet verklaren, hoe hy aan een zeker heidstelling kwam van 164.000. Na enig heen en weer gevraag kwam men tot het resutlaat, dat deze zekerheid stelling de resultante was van vrucht baar sparen tot een banksaldo van 70.000 en het kopen van 22 huizen. De president kon zich maar niet aan de Indruk onttrekken, dat er nog wel het een en ander zweefde, want toen men de activa en de passiva met elkander vergeleek, bleek verdachte een negatief vermogen te bezitten. Na de bevrijding kocht hy tegen zwarte pryzen paarden, tuigen enz. en verkocht die met verlies aan enkele kennissen, met wie hy een maatschappij had opgericht. Zo kon hy een verlies van ƒ37.900 aan tonen, hetgeen bij het tribunaal onge twijfeld suggesties opwekte van „dat heeft hy gedaan om zijn zwarte winst weg te werken". De verdediger kon tal van goede din gen vertellen van verdachte, die hy schilderde als een góedhartig man. Uitspraak 30 Juni. In April 1946 leende de fabrikant C. K. f 20.000 van een Haarlemse bank. Als pand droeg hij daarvoor aan deze instelling zijn gehele fabrieksinventaris in eigendom over. Het lenen zal hem echter in het bloed, want in de maand Mei van hetzelfde jaar sloot hy weer een lening, nu voor f 5000, met een andere bank. Bij deze gelegenheid ont zag hy zich niet een gedeelte van de reeds aan de eerste bank in pand gegeven goederen over te dragen. Na het plegen van deze bedrieglijke bank breuk gunde de heer K. zyn dwaze hartstocht vcor het lenen enige tijd rust en hy nam een poosje vacantie. Maar in het begin van dit jaar volgde de klap op de vuurpijl, want opnieuw gaf K. al deze goederen als zekerheid, nu aan een persoon in Amsterdam, voor het voldoen van een schuld groot f 30.000. Een en ander had zijn faillis sement tot gevolg, waarna K. de goede ren heimelijk naar Amsterdam liet ver. voeren. De Haarlemse recherche heeft hem tenslotte weten te arresteren en proces-verbaal werd tegen hem opge maakt terzake verduistering, valsheid In geschrifte, het opmaken van een schijncontract en bedrieglijke bank breuk. B. en W. van Haarlem vragen de raad een bedrag van f16.000 ter beschikking te stellen ten behoeve van de doorlich ting op t-b.c. van de leerkrachten en leerlingen der openbare en bijzondere onderwijsinrichtingen te Haarlem (met uitzondering van de leerlingen der lagere scholen en de leerplichtige leerlingen Er was een vierkamp voor jongens bene var net UL.O. en het Nyverheidsonder-16 jaar en een voor de ouderen: hoog- TTf 4 ic I O IC BV, A#| A m t* A - 2-1,1 I «Sn I MAM Va - A a v, V* rt wys), alsmede van het gemeenteperso- neel en de huisgenoten van dit perso neel. B. en W. van Haarlem hebben een nieuwe verordening samengesteld op de heffing van een belasting voor het in gebruik nemen van openbare gemeente grond of openbaar gemeentewater, een en ander in verband met hogere onkos ten. Een nieuw tarief is opgenomen voor het innemeij van vaste standplaatsen door de zogenaamde bodendiensten. Zoals men weet zyn de voorbereidin gen voor de uitvoering op de Grote Markt van „Zo zong de Gouden Eeuw" en van een cyclus Haarlemse Bloemen- liederen begonnen: iedere Dinsdag- en Donderdagavond wordt in de Doelen om 8 uur gerepeteerd. Nog bestaat er gelegenheid zich by het koor aan te sluiten, ook voor hen die geen deel uit maken van een zangvereniging. Binnenkort zal een oproep worden gedaan voor het kinderkoor. Met circa 300.000 babies werd Neder land in 1946 verblijd. Ook de geboor. ten in Haarlgm waren buitengewoon hoog. Voor een klein gedeelte hebben wij momenteel een mooie kinderstoel plus veiligheidsriem. Anegang 46 (Adv.) HAARLEM Geboren: J. M. M. Ne- lissenHendrix, z.; JD. W. Groen Krikke, z.; P. D. JansenHeerens, z.; W. J. M. Barends—Bertholee, z.; J. C. A. van Rixelvan Halteren, z-; P. H. M. Roetman—Hogenbirk, z.; G. Middelkoop Klootwijk, z-: W. T. van LiereNieuw jaar, z.; F. Blaauwvan Wyk, z.; A. J- C. LipsKurvers, z.; E. T. de Vries Woerdeman, z.; J. VisReef, z.; W. van ThielRienstra, d-; E. SteendamGeer- lings, d-: M. WarbroekCotillec, d.; G. UytdewilligenWasch, d.; D. H. Meeg. desKortz, d.; J. PhilippoRoijers, d.; A. G. Maas—Kosters, d. Overleden: G. F. Wilhelmus. 72 j., Ha- zepaterslaan; M. H. A., 2 m., d. van H. A. Donk, Oosterstraat; E- P., 15 j., d. van J. Hoekstra, Koninginneweg 54; W. H van Maas, 88 j., Schotersingel; F. Lazo- nes, 77 J., Westerstraat; J. M. B. Tami- niau, 51 j.. Dekkerstraat; P. Houweling, 63 j-, Sumatrastraat; B. J. E. v. Noort, 50 j., Hazepaterslaan; M. J. T., 17 m., d. van P. Schreurs, Kamperlaan. Gehuwd: J- P. Langerys en F. G. W. van Veldhuizen. Na de bevrijding werd de heer v. L. te Heemstede voor politieke misdragin gen geïnterneerd. In de maand Augus tus van het vorige jaar werd hij echter uit het kamp ontslagen en hy ging weer naar zyn woning in Heemstede. Al spoedig bemerkte hij, dat hy zijn siera den en kostbaarheden kwyt was. Men behoeft er niet aan te twijfelen of hij een man van de klok is geweest: hij be zat voor zyn internering liefst achttien goedlopende horloges! Bij zijn arrestatie had de B. S. al deze uurwerken en ver scheidene andere kostbaarheden in be slag genomen. Toen de heer v. L. vorig jaar navraag deed, bleek alles spoorloos te zijn verdwenen. Er werd een onderzoek ingesteld en nu kwam vast te staan, dat de sieraden en horloges direct na de bevrijding naar Duinrust waren gebracht, waar ze in bewaring werden gegeven aan de waar nemend administrateur der B. s„ C. O., die alles in een zak in een kast had ge daan. Deze kast kon echter niet op slot, maar daar maakte O. zich niet bezorgd over. Zelf was hij niet in het bezit van een horloge en hij kon na een tijdje aan de verleiding niet- langer weerstand bie den. Op zekere dag raapte hij al zijn moed bijeen en opende de kast, greep de zak en pakte er twee horloges uit: een voor zichzelf en een voor een vrouwelij ke kennis in Amsterdam. Er waren ech ter ook nog andere kapers op de kust, want hij bemerkte bij het openmaken van de zak, dat er veel minder horloges in zaten dan er in moesten zijn. Dit was ook inderdaad het geval, want ook een juffrouw van de kantoorafdeling had enkele horloges ontvreemd. Maandag verscheen C. O. voor de Po litierechter te Haarlem wegens diefstal met verduistering. De Officier vond ver dachte een zeer nonchalant persoon, als hy kostbaarheden op zo'n gevaarlijke plaats weglegt, vooral wanneer het nog andermans eigendom is. Als hij dan nog gaat stelen en Sinterklaas spelen, is het einde natuurlijk niet meer te overzien. De eis luidde twee maanden, de uit spraak één maand. WOENSDAG 25 JUNI HAARLEM: Bonkaarten Bi tot en met Bok; Brandstoffenkaarten straten met de beginletters D, E en F. HEEMSTEDE: Bonkaarten 912 uur BroBroz; 24.30 uur restant letter B. Van bevoegde zyde wordt ons desge vraagd medegedeeld, dat er in tegen stelling tot een op een vergadering van Verladers en Eigen Vervoerders gedane mededeling momenteel geen sprake is van een voornemen om de- benzineprijs te verhogen. Het programma voor de tweede helft van T.Y.BB.'s promotie-degTadatie- competitle Is als volgt vastgesteld: 29 Juni: T.Y.B.B.—Hercules; O.N.A.— Musschen. 6 Juli T.YB.B.—MusschenHercules ON.A. 13 Juli: O.N.A.T.YJBB.; Musschen— Hercules. Begunstigd door ideaal zomerweer heeft de R.K. Jongensschool voor Mulo van de Ged. O. Gracht Maandag haar jaarlijkse sportdag gehouden, 's Morgens vertrokken leraren en' leerlingen ln de beste stemming en blakend van strijdlust van het school gebouw naar het sportveld bij de Buiten- rustbrug. springen, verspringen, balwerpen, en hard lopen; bovendien hardlopen over 1500 en'1000 meter. De tijd tussen deze nummers werd besteed aan honkbal- en trefbalwedstrijden en estafettelopen. Er werd flink strijd gegeven bij verschil lende nummers en er was spanning, daarvan getuigden de verbeten gezichten, waarmee de sterksten elkaar de erepalm bewistten Tijdens de wedstrijden gaven kapelaan H. Westdijk en pater De Graaf f blijk van hun belangstelling voor de school en de spor tieve prestaties der leerlingen. Na afloop verzamelden allen zich voor het kleedlokaal, waar het hoofd der school, de heer J. A. Luijten, de namen der kampioe nen bekend maakte en speciaal de heer Thijssen dankte voor de goede organisatie van deze dag. De uitslagen luiden: vierkamp jongens boven 16 jaar: 1. André Duif, 2. Rinus Koe dijk. 3. Leo Crandel. Vierkamp Jongens beneden 16 jaar: 1. Jan de Zwager, 2. Huub Zuurendonk, 3. Ton Fe lix. 4. Frans v. Gierstberg, 5. Emil Bloemer. 1500 meter hardlopen: 1. Jaap Houtkamp, 2. André Duif, 3. Wim Smits. 1000 meter hardlopen: 1. Lex Woudenberg. 2. Rens Janssens, 3. Bertus v. Maris. De trainingsavonden van DSS kun nen door bijzondere omstandigheden op Woensdag en Vrijdag geen doorgang vinden. Bioscopen: Rembrandt: Les enfants du paradis (volw.), 2.30 en 7.30. Cinema- Palace: De witte klippen van Dover (14 j 2.30. 6.45 en 9.15 u. Zond. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 u. Frans Hals: White Savage,, de eiland prinses 2.30, 7 en 9 15 uur. Zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-thea ter: De laatste avonturiers (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u City: Stille heiden (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 28 Juni waargenomen door: fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11, tel. ]0175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79 tel. 17946. Te Heemstede; Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tei. 21400 en voor Heemstede: A. Buite man, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen Bisschoppelijk Museum: Tentoonstelling Katholiek Gezinsleven, t.m. 29 Juni ge opend op Zondagen van 11.301, 36 en 8^-10 uur. Werkdagen 810 u. Frans-Hals-Museum: Kunst zjj ons doel (t m. 6 Juli). Leffeiaar: Tekeningen uit het Engelse leger van Pierre Samuelson (tot 25 Juni). De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben bepaald, dat de vergoeding van de in artikel 7 van de wet op het Consumentencrediet bedoelde door de gemeentebesturen ge maakte kosten zal worden vastgesteld volgens onderstaande maatstaven: 1. Een vast bedrag van 25, ongeacht de grootte van de gemeente en het aan tal Ingediende aanvragen. 2. Een bedrag van 0.04 per inwoner naar de stand van het bevolkingsregis ter op 1 Januari 1947. 3. Een bedrag van ƒ1 voor elke inge diende aanvrage. 4. Een bedrag van 5 voor elk toe gekend crediet. Deze vergoeding geldt voor de periode van de aanvang der werkzaamheden voor de uitvoering van de wet op het Consumentencrediet tot 1 Januari 1948. Gisteravond half tien geschiedde op de Gedempte Oude Gracht een vechtparty, waarbij 'n 27-jarige arbeider door enige messteken aan zijn rechterhand en aan zyn hals werd gewond. Hij is in het Gro te Gasthuis verbonden, waarna hij bij de politie aangifte deed van misijandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend. Zondag 29 Juni a.s., tijdens de zwem wedstrijden om de clubkampioenschappen, zal een waterpolowedstryd gespeeld wor den tussen heren zeventallen van Kring Haarlem en Kring Den Haag. Door het niet beschikbaar zijn van enige HVGB- spelers, is het Haarlems zevental sterk gewijzigd en als volgt samengesteld: doel: E. Vrugt (HPC), achter: D. van Viersen (DWR), J. G. Swier (VZV), M Driessen (HVGB), voor: A. A. v. d. Bo- gaerde (DWR), J. Kollerie (DWR), M. -Mauri tz (HPC), reserves: C. Kooc (HVGB) en H. Handgraaf (DWR). De R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëmployeerden „St. Antho- nius" houdt Woensdag 25 Juni zijn le denvergadering in ^Café Groenendaal in de Smedestraat te Haarlem. De Haarlemse recherche heeft twee meisjes ingesloten, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van la kens, slopen, badhanddoeken enz. ten nadele van een te dezer stede gevestigde stoomwasserij. De goederen zijn in beslag genomen. Voor de boottocht, die Donderdag 26 Juni voor lichamelijk gebrekkigen wordt georganiseerd, is reeds een bedrag van f 1.05252 binnengekomen. Het magazijn van verplegingsartikelen in huize „Sterre der Zee", Hogeweg 82, is geopend alle werkdagen van 1 tot 2 uur. De wijkverpleegster, zuster Hoogen- bosch, is daar dan aanwezig voor haar spreekuur. De ex-burgemeester van Bloemen daal, J. W. Zigeler, had zich Maan dagmiddag voor de tweede maal voor de Eerste Kamer van het Haarlems Tribunaal te verantwoorden wegens zijn misdragingen tijdens de Duitse bezetting. Hij was sympathiserend lid van de N.S.B. en'liad o. a. portretten van Hitler en Mussert in het gemeen tehuis van Bloemendaal opgehangen. Ter zitting bleek uit de getuigenver klaringen, dat de ex-burgemeester soms een slappe manier van handelen had. Hy was wel geen dienaar van de be zetters geweest, maar in verschillende omstandigheden heeft hy niet de moed gehad zich krachtig tegen de onbillijke maatregelen van de Duitsers te verzet ten. Op een keer was er van Duitse zijde op het gemeentehuis een bevel ge komen, dat er onder toezicht van de ge meente Bloemendaal z.g. Deckungslöcher gegraven moesten worden. Direct zette de burgemeester enige mensen in Bloe mendaal aan het werk om het bevel zo spoedig mog'elijk uit te voeren. Enige tijd later vorderden de bezetters de brandweerwagens van de gemeente Bloemendaal. De Duitsers zouden ze op hun woord van „eer" te gelegener tijd teruggeven. Ze vertelden er echter niet bij waarvoor zij de wagens nodig had den. De burgemeester schonk ze direct en de vooral in die tijd nodige brand weerauto's werden toen door de Duit sers voor het transporteren van munitie gebruikt. Ter zitting verklaarde ver dachte, dat hij de maatregelen en be velen van de Duitsers altijd zo geheim zinnig had gevonden. De president wees hem er toen op, dat van hem als bur gemeester een sterke actie tegen deze bevelen had uit moeten gaan. Hij had b.v. die wagens onklaar moeten laten maken. Tot slot werd nog ter sprake gebracht, dat verdachte tijdens zijn Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor van de onlangs op gerichte parochie van het Onbevl. Hart van Maria te 's-Gravenhage (Zijdelaan 4) de weleerw. heer Th. W. M. van der Lugt. Tot rector van het Gesticht „Heliomare" te Wijk aan Zee de weleerw. heer R. L. M. van Ginkel; tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) de weleerw. heer B. G. Stammeijer; te Zwaag de weleerw. heer S. Schut, die kapelaan was te Haarlemmerliede. Ten slotte tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Hart) de weleerw. heer M. van Stee; te Vlissingen de weleerw. heer J. P. A. M. van den Engh; te de Zilk de weleerw. heer J. M. de Koning; te Den Helder (H. Petrus en Paulus) de weleerw. heer Th. J. G. Dek ker; te Rotterdam (H. Theresia v/h Kindje Jezus) de weleerw. heer A A. de Bot: te 's-Gravenhage (H. Ger. Majella) de wel eerw. heer J. H. A. Remmer; te Rotterdam (H. Barbara) de Weleerw. heer F. A. J. J. Thijssen; te Hoofddorp de weleerw. heer P. J. Barendse; te Nieuwveen de weleerw. heer J. P. M. van Adrichem, die kapelaan was te Hazers:woude-Dorp Zeer interessante expositie van katholieke gezinsgebrui ken in het De opbouw van deze ten toonstelling evenals de ver. zorging der rondleidingen geschied door medewerkers en met materiaal van Haarlem Leidseva-art 142 Deze tentoonstelling geeft een goed beeld van de mo derne religieuze kunst in de huiskamer. Geopend van Zondag 22 tot en met 29 Juni; *s Zondags van half twaalf tot 1 uur, van 3 tot 6 uur en van 8 tot 10 uur alle weekdagen, ook Zaterdag van 8 tot 10 uur. Dat er in de kringen van de bloembollenkwekers nogal wat ver schil van mening bestaat ten aanzien van de bedrijfsmaatregelen, bewees de Maandagmiddag in het Concert gebouw te Haarlem gehonden alge mene vergadering van de Ver. voor Bloembollencultuur, welke voor het eerst door Jhr mr. dr. O. v. Nispen tot Pannerden werd gepresideerd. Oppervlakkig beschouwd zou men wel licht geneigd zyn aan te nemen, dat vereenvoudiging van maatregelen juist een groot aantal voorstanders zou vin den. Dit bleek niet het geval te zijn. Het voorstel tot opheffing van elke belemme ring om teeltrecht van een andere be- drijfsgenoot over te nemen, werd met 243 tegen 97 sternen aangenomen, nadat eerst de afdeling Lisse een amendement had ingediend, dat bedoelde het kopen en verkopen van teeltrecht te beperken tot een maximum van 300 roe per be drijf. Genoemd amendement vond ech ter een ontijdig einde, daar het met 112 stemmen voor en 207 tegen werd verworpen. Het aannemen van ge noemd voorstel had heel wat voeten in Sprakeloos van verbazing hebben wij dezer dagen gestaan, toen wij op be zoek bij een collega te IJmuiden de vraag te horen kregen: „Zijn er al aard beien?" Zijn er al aardbeien, en dat komt uit de mond van iemand, die v'ak naast de deur van Kennemerland woont, die als het ware de zachte-indringende geur van dit product ruiken moest, want Beverwijk, Heemskerk en omgeving rijn ervan doordrenkt. Dagelijks gaan honderden kilo's naar de veilingen, die handen vol werk heb ben. En toch Is de vraag gerechtvaardigd. Want, zyn er eigenlyk wel aardbeien? Wie ziet ze op tafel? We weten het niet meer. De Beverwykse Breestraat ligt bezaaid met kersenpitten, kwistig daar gestrooid door snoepende jongelui, die hun avond op straat verdoen. Kersen, ja, die zijn er, maar aardbeien? Waar gaan de volgeladen tuinderskarren met de rode vruchten heen? De tuinder zet een niet ontevreden gezicht. Hij krijgt nog alty'd, nu in het hoogseizoen, rond de vier gulden Voor een slof, eerder meer dan minder. Voor zo'n prijs san de gewone man geen aardbeien eten. Hij kluift z'n kersen, waarvan de prijs door de regering aan banden is gelegd. Waarom niet meteen een dergelijke oe- paling gemaakt voor de aardbeien? Nog twee weken en de campagne is voorbij. Het was ditmaal geen rijk jaar, - de aanvoer blijft beneden de verwachting en daarom is het des te meer jammer, dat we van deze kleine aanvoer door de hoge prijs niet kunnen genieten. de aarde, want terecht werd de vrees geuit, dat indien het aankopen geheel vrij gelaten wordt, de mogelijkheid be staat van een grote concentratie van teeltverguriningen in één hand, wat zo wel uit economisch als uit sociaal oog punt niet gewenst is. De héér Bakker, lid van het hoofd bestuur, tevens voorzitter van de vereniging voor het behoud van de bloembollencultuur toonde weinig enthousiasme voor de vereenvoudi ging van maatregelen. Integendeel, liefst wilde hij alle maatregelen af geschaft zien en evenals de heren Murk en de Brabander betoogde hij, dat stemmen voor de voorstellen in houdt. handhaving van de saneer ders-maatregelen. De voorzitter toonde zich een waar democraat door deze stemmen uit het anti-saneerders-kamp aan het woord te laten, ofschoon het naar voren ge brachte buiten de agenda viel. Zijn per soonlijke mening was, dat men, zolang de opheffing van de saneringsmaatrege len nog een utopie blijkt te zijn is, zich het leven binnen het raam van de be- drijfsmaaregelen beter zo geriefelijk mo gelijk kan maken. Na ampele besprekingen werd het voorstel om verhoging van het uit te voeren kwantum door verlaging van het prijspeil naar het buitenland tot aan de grens van pryzen, die als dumping zouden worden aangemerkt, met 160 vóór en 176 tegen verworpen. En dit was de enige keer, dat de kolonie van de anti-saneerders reden tot juichen had. Het voorstel om de lasten ontstaan door het surplusfonds te verlichten was drieledig. Dit behelsde allereerst in- me tegen pryzen die een weinig onder de teeltkosten liggen en niet meer na 15 November. Dit voorstel werd verworpen. De beide andere hielden in geen zgn. tweede kwaliteit meer over te nemen en weer toe te staan in het volgend jaar narcissen per ton te exporteren. Bei de voorstellen konden de goedkeuring wegdragen van een grote meerderheid van de vergadering, echter niet dan nadat de clausule, waarin sprake was van verscherping van de keuring voor het surplus, geschrapt was. burgemeesterschap zijn medewerking nad verleend aan het opstellen van een lijst van studerende jongelui, die in aan merking zouden komen voor uitzending naar Duitsland. In de laatste jaren van de oorlog gevoelde verdachte zich niet meer zo'n vurig nationaal-socialist als vroeger. Dit bemerkte de „party" ook en er werden pogingen gedaan van de zijde van de N.S.B. om hem uit zijn ambt te ontzetten, echter zonder succes. De verdediger wees er op, dat ver dachte zelf van mening is dat hij zijn burgemeesterschap op de juiste wijze heeft gevoerd. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft drie dagen ge reserveerd voor de behandeling van de zaak tegen vier verdachten, die tydens de bezetting als ambtenaren van de Staatsrecherche en de Staats- politie deel hebben uitgemaakt van net z g. „Kommanao Frank", een po- litiecommando, dat voornamelijk ten behoeve van de S.D.-commissaris Frank opereerde. Het zijn J H. Chr. K., Chr. W. J. baron van B„ H. Z. en C. v. B. J. H. Chr. K., hoofdrechercheur der Staatsrecherche te 's-Gravenhage,, was ten laste gelegd, dat hij 1 December 1941 een brief heeit geschreven aan de toen malige hoofdcommissaris van poiicie te 's-Gravenhage, mr. Hamer, waarin hy deze voorstelde op 1 Januari 1942 door twee N.S.B.-polïtiemannen een poruet van Hitier te doen ophangen in alle sectiebureaux, op een „volgens hem meest geschikte plaats." Veraer wordt K. o.m. ervan beschuldigd werkzaam te zijn geweest voor Piouze, chef van de „bonaerstelie F", zijnde een afdeling van de Duitse contra-spinnnage-dienst, wie hij gegevens zou heboen verstrekt over illegale activiteit, brieven en documen ten van de Nederlandse legerinlichtin- gendienst en archieven van het departe ment van Defensie. Aan Onr. W. J. baron van B„ inspec teur der Staatsrecherche te 's-Graven hage, wordt ten laste geiegd, dat hy in 1541 en 1942 als £>.S.-man aan het Oost front gestreden heeft en voorts, dat hij in 1943 en 1544 als „Unterscharfiihrer" by de Sicnerheitspolizei een illegale wer ker gearresteerd heeft en jacht heeft gemaakt op een andere illegale werker. Aan H. Z., wachtmeester der Staats politie te 's-Gravenhage wordt ten laste geiegd het neerschieten van de illegale werker Lepper, die aan de daarbij be komen verwondingen is overleden. C. van B„ opperwachtmeester der politie te 's-Gravenhage, wordt ten laste om. te verantwoorden hebben ter zake van het feit, dat hij de illegale werker Bishof beschreven heeft en de plaats heeft opgegeven waar hij tydens een bijeenkomst van illegale werkers kon worden gearresteerd. Dit is geschied. In Duitse gevangenschap gevoerd, is hij la ter geëxecuteerd. Enige controleurs van de Centrale Dienst voor de Economische Con trole hebben, in samenwerking met een controleur van het Directoraat- Generaal van de Pryzen een handel in glasbonnen achterhaald, waarbij een aantal glashandelaren en glas bewerkers betrokken is. De eerste onregelmatigheden in deze zaak werden geconstateerd bij een be- werkingsbedrijf in Gouda, waar aan merkelijk meer glas verwerkt werd dan langs normale weg mogelijk was. Van daar leidde het spoor naar een aantal j DAG EN NACHT Nederlandse zegslieden in Batavia gaven vandaag met nadruk te ken nen, dat minstens een militaire actie op beperkte schaal zou volgen indien niet aan de Nederlandse eisen, ver vat in de ultimatieve nota van 27 Mei, zou worden voldaan, bericht A.P. Onder ere-voorzitterschap van Prins j Bernhard heeft zich de „Oorlogsgraven stichting" gevormd, die onder het devies „Opdat zij met ere mogen rusten" beoogt de Nederlandse gevallenen, zowel mili tairen als burgers, waar ter wereld zij ook hun leven hebben gegeven, tot in lengte van dagen een waardige rustplaats te bezorgen. De oorlogsgravenstichting houdt zich r.iet bezig met de begraafplaatsen van de geallieerden. Uitsluitend de graven van Nederlanders ln Nederland, de Overzeese gebieden, Duitsland en waar zij zich ver der mogen bevinden, geeft zij haar aan dacht. In de raad van bestuur hebben acht vertegenwoordigers van ministeriële de partementen zitting. Voor de financiële opzet van de stichting wordt, met de hulp van de burgemeesters, een beroep op ons volk gedaan. De oorlogsgravenstichting is gevestigd: Nieuwe Parklaan 14 te 's-Gravenhage, telefoon 558802, postgiro 401000. De watersportverenigingen Nieuwe Meer, Westend, Amsterdam, Schinkel, Koenen en Aalsmeer organiseerden de afgelopen twee weekends zeilwedstrij den op de Westeinderplas. De hoofd prijzen in de diverse klassen na deze vier wedstrijddagen zijn uitgereikt aan: Drakenklasse. Stema, stuurm. J. C. Tims (Kaag). Regenboogklasse: Hollandia, stuurm. C. van Staveren (Braassemermeer) Valkenklasse A: Tonny, stuurm. H. W. Stumpe (Kaag). 12 m2 (Sharpie) klasse A: 't Geüsje, stuurm. B. E Ott (WVA) Olympiajollenklasse A: Pinguïn II, stuurm. B. Markus (Kaag). 16 m2 eenheidsklasse A: Argus, stuurm. H. Schmitz (HVZ). 12-voetsjollenkasse A: Moby Dick, stuurm. H J. de Ruyter (Nieuwe Meer). Pampusklasse: Bruinvis, stuurman K. Spaargaren (Aalsmeer). MB-klasse: Spirit, stuurm. mej. A. Scherpel (Witte Huis). Op gevaar af u jaloers te maken, moet ik toch mededelen, dat ik in het paradijs geweest ben. Eni ge honderden paren dansten er in een schemerig licht, een band schetterde de rest Van de ruimte vol en een juffrouw in een mantelpakje met een torenhoog kapsel, model Eva, zong Iets door een microfoon, waarvan ik alleen de woor den „love" en „sweetheart" verstond, wat voldoende was om in de juiste stem ming te geraken. Zo Is het zeker niet in het paradijs geweest; als er nu nog appelbomen geplant waren en slangen op de dansvloer kronkelden, zou ik ge- |f negen zijn om mijn fantasie de vrije teugel te laten, maar nu.... „Au Paradis", de grootste danstent van Europa is zonder franje een van de reusachtige hangars, die bij de lan ding in Normandië gebruikt werden De tent was als een meccano-doos in kis ten gepakt en er was een dik boek bij, dat als gebruiksaanwijzing moest dienen. Wat hebben de opbouwers gezwoegd en gepuzzied om er uit te komen. Maar nu staat „Au Paradis" er dan. Langs de wanden zijn geen paradijsvogels maar vissen als decoratie aangebracht, tr, een hoek van de enorme ruimte kan Adam naast Eva op een barkruk plaats ne men en ze zullen daar wel niet over wegen wat de oorzaak geweest is van de verwijdering uit het paradijs. Trouwens, men kan ook hier voor altijd verbannen worden als men zich niet netjes ge draagt, zeker wanneer de kleding te pa radijselijk is. Even opletten en concentreren. Daar steekt de trompettist zijn trompet weer naar de hemel en hij blaast er een ge luid uit, dat zeker gehoord moet worden in het land, waar de hangar vandaan komt. De rest van de band wiebelt met de voeten en de „croonster" bovendien met haar hoofd, zodat de haartoren bijna kapseist. Maar was ik dan niet hier gekomen om vogeltjes te horen tjilpen en boterbloemen te plukken.... au pa radis? Op de ovale dansvloer schuifelen de paren, het licht knippert, de kellners brengen volle glazen rond, de portier' incasseert de fooien. En aan het strand kabbelen zomer- avondgolven. Ligt da&r misschien het paradijs?! Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de heer S. G. Westerman uit Hoofddorp opgedragen een park wachterswoning in het Noordersport park te Haarlem te bouwen. AMSTERDAM, 28 Juni 1947 De stemming ter beurze viel vandaag over het geheel niet tegen, daar de markt zich tamelijk goed kon handhaven. Nadat de beurs Vrijdag op de eerste berichten over Indië met een zeer krachtig herstel voor de Indische fondsen had gereageerd, keeg men na kennisneming der latere berichten de Indruk, dat de markt wel uaax Kiuuc wat sterk de hele kwestie was voor. glashandelaren, die zich op zwarte wyze uitgelopen, van bonnen wisten te voorzien. Ten slotte is het gelukt de gehele ketting te achterhalen. Verdachten hebben honderden vier kante meters glas aan de normale dis tributie onttrokken. Tegen alle betrokkenen werd proces verbaal opgemaakt. De hoofdschuldige bevindt zich in voorlopige hechtenis. Dezer dagen kwam de afdeling Lis- serbroek van de algemene vereniging voor Bloembollencultuur in café Faas in vergadering bijeen, onder voorzitter schap van de heer M. J. Mesman. De voorzitter deelde mede, dat de voorstellen ter vereenvoudiging van de diverse maatregelen in het bloembol lenvak, door het bestuur niet bijzonder enthousiast zijn ontvangen. Het voorstel om te komen tot ophef fing van alle belemmeringen inzake kopen, huur en verhuur van teeltbewi.j- zen, werd in den brede besproken. De h^er Van Leeuwen diende het voorstel in om de koop van teeltbewijzen toe te staan tot maximum van 300 R.R., welk voorstel werd aangenomen. Het voorstel der commissie inzake de buitenlandse prijzen werd aangenomen. Het derde voorstel betreffende de binnenlandse prijzen werd zeer uitvoe rig besproken. De heer Joh. van der Lely gaf een felle critiek op de houding van het hoofdbestuur., dat in dit voor stel naar zijn mening de belangen der kwekers niet dient. De heer Mesman gaf hierop een nadere uiteenzetting van de opvatting van het hoofdbestuur. Ten slotte werd het voorstel aangenomen on der die voorwaarde, dat de overname prijs van het surplus zodanig gesteld wordt, dat deze niet onder de kostprijs ligt. Gaat de algemene vergadering niet met deze restrictie accoord, dan stemt de afdeling tegen dit voorstel. uitgelopen. Na een -"uie opening voor verschillen de fondsen bleef de handel vandaag in de vrije markt beperkt en zakte het koers- peil op een licht aanbod enigszins iy. Het slot bracht weer een klein herstel en zo konden aand. H.V.A., na tot 233 te zijn teruggelopen, later weer 235 oe- dirigen. Rubbefaandelen konden .merendeels de koersstijging verder voortzetten, vooral de minder courante soorten, die gevraagd in de markt lagen. Tabaksaandelen waren bij kalme handel eveneens gunstig ge disponeerd. Industriële aandelen verloren onder af nemende belangstelling enkele procenten. Bankaandelen sloten gedrukt, terwijl de. Staatsfondsenmarkt fractionele afwij kingen naar beide zijden toonde. De Hongaarse president Zoltan Tildy zeide in een interview dat in het dagblad „Villagossag" gepubliceerd werd, dat het volk van Hongarije in het program van samenwerking met de Sovjet-Unie naar links moet worden gedrukt. „Het is onze plicht om ons te verzekeren van het vertrouwen van de Sovjet-Unie. We moeten in vrede geloven. Zij die op een nieuwe oorlog hopen, weten niet hoe sterk de Sovjet-Unie is", zeide de presi dent en hij vervolgde l'AMët TJStrekKinga tot de toekomst moeten wij ons naar links bewegen, en wij moeten ook het volk van Hongarije naar links drukken." Ex-premier Nagy was volgens Tildy niet voor zijn functie capabel Enrico de Nicola, voorlopig president van de Italiaanse republiek, "heeft verzoek om ontslag ondertekend. Te Rome verwacht men, dat het Italiaan se parlement, dat vandaag bijeenkomt, bet verzoek zal afwijzen. Het is mogelijk, dat De Nicola alleen enkele weken rust zal no men. Zowel rechtse als linkse kringen gs- loven, dat de president op zijn besluit zal terugkomen. ■x De dienst van de Rijksbelastingen te 's Hertogenbosch heeft 'n onderzoek in gesteld naar het financieel beleid vaü do heer mr. L. M. te Vught, wiens goe deren sedert kort zijn vrijgegeven door, het Ned. Beheersinstituut. De heer WL* is een zekerheidstelling opgelegd va f 500.000 wegens achterstallige, eventueel verzwegen, belastinggelden. Het finan cieel onderzoek is nOg niet voltooid. Dinsdag HILVERSUM II 415 M. 16.30 Na school 16.45 Draaiorgel 17.00 Gram. 18.00 Kl. van Beeck 18 15 Sportpr. 18.30 It. klanken 19.00 Nieuws 19.20 Kl. van Beeck 20 05 Gewone man 20.12 Act. 20.20 Louise Opera 21.40 Fhil.ork. (symph. Andriessen) 22.30 Nieuws 22 45 Beethoven 23.00 Symph.conc. HILVERSUM I 301 M. 16.25 Kozakkenk. 16.40 Schoolbel 17 00 Dat kun Jij ook 17.30 Orgel 17 45 Over zee 18.00 Nieuws 18.15 Tom Erich 18.30 Strijdkr. 19.00 Rep. Wimbledon 19.15 viool 19.45 Dep. 20.00 Nieuws 20.05 Roseri- kavalier opera 21.20 Hoorsp. toerist, miniaturen 21.40 Contact 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Skymasters 23.00 Nieuws 23.15 Symph. Cesar Franck. Woensdag HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Handel 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Zieken 9.30 Fol.ber. 9.50 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Zang 11.30 Cont. Quintet 12.15 Sangh en spel 13.00 Nieuws 13.15 Scala sexteit 14.00 Garde muziek 14.30 Chr. Bondsd. 15.45 Orgel 16.00 Postz. 16.15 Kinderzang 16.45 Jeugd 17.30 Hawaikl. 17.45 Over ze© 18.00 Land- en tuinb. 18 15 Gram. 18.20 Vacantie 18.30 Volks- univ. 19.00 Nieuws 19.15 Dep. 19.30 Act. 19.45 Gram. 20 30 B. B. C. ark. 22.30 Nieuws 23.00 Mandoiinata 23.00 Richard Taubor. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8 50 Vrouw 9.00 Gram. 10.00 Mor- genw. 10.20 Koken 10.35 Plano 11.00 Gram. 11.45 Fam.b. 12.0C fjaudeville ork. 13.00 Nieuws 13 20 Millersext. 13.50 Gram. 14.00 Vrouw 14i.l5 Kam.ark. 15.00 Jeugd 15.40 Gram. 15.45 Zieken 16.15 Jeugd 17.15 Jan Vogel 17.45 Orgel J. Jong 18.00 Nieuws 18.20 Volksd.ork. 18.30 Strijdkr 19.00 Lez. UNO 19.15 Kwartet Corduwener 19.30 Curs. geloof 19,45 Bijbel 20.05 Dingen van de dag 20.15 Don Juan opera 2e bedr 21.15 Hoorsp. Opstand ^er dieren 22.00 Metropole ork. 22.45 Voetb kampioenseh. 23.00 Nieuws 23 if Viool 23.45 Ork.conc. -cv wua oei 62. Enige dagen later eat Dokie in de trein van Ka- ratsji naar Lahore en las de „Dai ly Milap". Zijn oog viel op een bericht. „Ar meens koopman ontkent dat grat van Djengis Khan zou zijn ge vonden" stond er boven. De bekende Armeense koopman Marsian...." Dokie knoopte de naam Marsian in zijn oor. „Hoe ter wereld kan iemand ontkennen dat op 3000 kiiometer a/stana een waardevolle vondst is gedaan?" vroeg de detective zich af- „Met andere woorden, redeneerde Dokie, deze heer Marsian is er heilig van overtuigd dat het graf bestaat. En hij wil niet dat anderen ook weten wat hij weet. „Van Lahore trok Dokie dwars door de bergen naar Leh in Kashmir. Hier sl°°n dP zich bij een karavaan aan die zich de volgende oiorge weg zou begeven naar Keria, in het Zuidelijke deel va Tarim-békken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2