Zeventien doden en veertig gewonden te Brussel Ministerie van Onderwijs uitgebrand Achtduizend verplaatste personen naar ons land A.s. winter weer 12 mud kolen ANTI-COMMUNISTISCHE ACTIE VERWEKT VERWEER H. VADER OVER CAMPAGNE TEGEN DE PRIESTERS JOEGOSLAVIË STEUNT DE GRIEKSE GUERILLA Russische kerk voor een crisis? Strijd tussen Oost en West Voor de mijnen, textielindustrie en de ziekenhuizen Algemene staking op Sicilië Voorbereide mishandeling van de Bisschop van Triest Brandweer was in staking HOEDENVOILE Tot hoofd en hart jjlJ Reactie op arbeidswet Nieuwe burgemeester in Berlijn Twee vliegtuigen op de grond in botsing Meer arbeiders in de mijnen WOENSDAG 25 JUNI 1947 6 69ste JAARGANG No. 23881 Amerikaanse mijnwerkers staken Russen verzetten zich Het weer. Republikeins kabinet bijeen Brand in de schouwburg te Batavia Mi Rapport van commissie van onderzoek WEER EEN STAKING TE ROTTERDAM Thans ligt het sleep- verkeetr stil GRAANSMOKKELAFFAIRE OPGEHELDERD IHet geluk, dat wij overal zoeken, zullen we moeten vinden in ons Geen persoonlijke ongelukken Actie in geheel Nederland WALS VOOR RAAD VAN CASSATIE BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severing NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te we'vgeren. (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent) De Journalisten, die Dinsdagmiddag In het Belgische parlement aanwezig waren om de discussie bij te wonen be treffende .het Nederlands-Belgisch- Luxemburgs accoord, zijn door iets heel anders verrast geworden. Precies op het moment n.l. waarop zij de wachtkamers van de pers, die aan de straatzijde lig gen, wilden verlaten om zich naar de tribunes te begeven, omstreeks half vier, schoten er aan de overzijde uit het dak van het Ministerie van Onderwijs me terslange vlammen omhoog en zagen zij een brand, die zich in een ommezien uit breidde tot wat de voorzitters van Ka mer en Senaat een uur later een natio nale ramp noemden. Zeventien doden, een 40-tal gewonden en een schade, die nog niet te berekenen valt, maar die stellig een millioen francs bedraagt, is tot op dit moment de balans. De brand ontstond in de kelders, waar een aantal films lagen opgeslagen. Het licht-ontvlambarê materiaal vatte vuur, dat door de liftkoker omhoog gezogen werd en in een oogwenk de trappen in brand zette. Voor het personeel van de bovenliggende étages van het 7 verdie pingen hoge gebouw bestond er geen mogelijkheid meer om op normale wijze te ontsnappen. Men vermoedt, dat een van de leden van hei personeel met een lucifer licht heeft willen maken in de kelder, waar een aantal onderwijsfilms lagen, daar de electrische lichtinstallatie tengevolge van de staking niet gebruikt kon worden. Enkele ogenblikken na het uitbreken van de brand zag men dan ook talrijke mannen, vrouwen en meisjes gillend uit de vensters hangen of op het dak ver schijnen, dat eveneens in brand stond, omdat de archieven op de zolders vlam vatten. De eerste slachtoffers vielen aan de achterzijde, waar enkele vrouwen, door het vuur ingesloten, geen andere uitweg meer zagen dan door naar be neden te springen, waarbij zij het leven lieten De ramp werd nog vergroot door het feit, dat onverwacht Dinsdagmorgen om 8 uur het personeel van alle stadsdien sten, dus gas- en waterleiding en brand weer in staking was gegaan. Daardoor duurde het geruime tijd voor men het zich in doodsangst op de daken en voor de ramen verdringende personeel te hulp kon komen, maar zelfs toen de brandweer arriveerde en heel het bo vengedeelte van het 30 meter brede ge bouw in lichter laaie stond, en het vuur zich tot een aangrenzend gebouw van het Ministerie had uitgebreid, duurde het nog een half uur voor er water kwam. Geen wonder, dat deze brand on gewone proporties aannam. De zitting van Kamer en Senaat werd om wille van deze nationale ramp ge schorst, en de voorzitters drukten na een ontroerd rouwbeklag de hoop uit, dat de regering onmiddellijk alles zou doen om de nood der slachtoffers te lenigen. Minister-president Spaak gaf namens de regering de verzekering, dat al het mogelijke zal worden gedaan. Des avonds om 12 uur was men nog aan het opruimingswerk bezjg en werd er nog naar vermisten gezocht. Op uitnodiging en kosten van ver schillende grote werkgevers reist op het ogenblik een studiecommissie van ver plaatste personen uit de Amerikaanse zone in Duitsland door ons land. Deze com missie bestudeert onder leiding van de Amerikaanse kapitein Thorston Ericson, die optreedt namens de intergouverne- mentale commissie voor vluchtelingen, de sociale en economische toestanden in ons land. De voorwaarden voor de 3500 mannen en 4500 vrouwen, die als uiterste grens In de haven van Berlijn liggen nog vele Nederlandse binnenvaartschepen, welke afkomstig zijn uit de Russiche zone; zij zullen weldra naar Nederland terugkeren Volgens de laatste berichten heeft ^ijna 40 pCt. van de 400.000 mijnwerkers in de Amerikaanse vetkoolindustrie het werk neergelegd onder het motto: „Laat de Senatoren de steenkool maar delven." Enkele honderden mijnen in 8 staten der V. S. zijn gesloten en meer dan 155.000 mijnwerkers in staking. In Washington heeft Howard Smith, democratisch afgevaardigde uit Virginia, aan het Huis van Afgevaardigden voor gesteld, de wet, waarbij de regering ge machtigd is over te gaan tot inbeslag neming van industrieën, nog een jaar rechtsgeldigheid te verlenen als voor zorgsmaatregel tegen een het economisch leven der V.S. verlammende mijnwerkers staking. Genoemde wet bezit rechtsgel digheid tot 30 Juni. Vertegenwoordigers van de mijnindus trie vrezen, dat de staking zich zou kun nen ontwikkelen tot een volledige staking Vah alle Amerikaanse mijnwerkers. Een algemene staking van arbeiders op Scheepswerven is voor Woensdagavond Uitgeroepen. Deze geldt voor 12.000 werk- heden in Brooklyn, New York en New Versey. hier te lande kunnen worden toegelaten, zijn streng. Uitsluitend voor de mijnen kunnen ongeschoolde mannen worden toegelaten. Reeds zijn van het contingent mannen 1500 Polen in de mijnstreek aan het werk. Deze zijn gerecruteerd uit de troepen, die meegeholpen hebben Neder land te bevrijden. Een ondergrondse mijnwerker kan per jaar gemiddeld 500 ton kolen produceren. Dit betekent, dat iedere mijnwerker meer een be sparing van f 25.000 aan deviezen is. Een geschoolde textielarbeider bespaart f 12.500 aan deviezen per jaar. Daarom stelt het ministerie van Sociale Zaken uitdrukkelijk de eis, dat uitsluitend ge schoolde krachten voor de textiel- of metaalnijverheid de grenzen mogen pas seren. Voor de 4500 vrouwen, die als uiterst aantal mogen komen is de leef tijdsgrens lager gesteld. Bovendien is de voornaamste voorwaarde, dat Nederland binnen dit contingent uitsluitend alleen staande personen accepteert in verband met de heersende grote woningnood. Vrouwen en meisjes kunnen geplaatst wórden in de textiel- of confectie-in- dustrie en in ziekenhuizen ep krank zinnigengestichten, waar groot tekort aan arbeidskrachten heerst. Op zijn vroegst zullen in September de eerste buitenlandse arbeidskrachten ar riveren. De keuze zal gemaakt worden uit ruim 60.000 Polen, 50.000 Pools- Oekrainers, 8000 Russen, 28.000 Litauers, 15.000 Estlanders, 44.000 Letlanders, 4000 Joegoslaven, 126000 Joden en pl.m. 180.000 statenlozen. De selectie geschiedt op basis van vrijwilligheid. De Sovjet-Russische bezettingsautori teiten hebben zich verzet tegen de be noeming van Reuter. Na het aftreden van dr. Ostrowski is het ambt 10 weken vacant geweest. Dr. Ostrowski werd indertijd door zijn eigen partij, de sociaal-democrati sche, gedwongen af te treden, omdat hij met de socialistischë eenheidspartij (SED) een gezamenlijke actie wilde voe ren inzake een hulpverleningsprogram ma voor de winter. De partij der Chris ten-democraten heeft zich eenstemmig achter de benoeming van Reuter ge schaard. Naar een correspondent van de „News Chronicle" Maandag uit Berlijn gemeld heeft, is de gehele gemeenteraad de thans benoemde %rfist Reuter incluis, aan de vooravond van de burgemeesterskeuze ziek geworden door het eten van bedor ven vis. Generaal Dwight Eisenhower, chef van de Amerikaanse generale staf, heeft het presidentschap van de universiteit van Columbia aangenomen, aldus wordt officiel medegedeeld. per meter, zwart-grijs-bruin-blauw DE GROOT GROTE HOUTSTRAAT 98, HAARLEM Verwachting tot Donderdagavond Droog weer met morgen overdag meer bewolking. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets lagere temperatuur dan vandaag. Zon 4.21—21.04. Maan 13.48—1.08. Op vragen van het Eerste Kamerlid Woudenberg betreffende de kolenvoorzie- ning in de aanstaande winter heeft de minister van Economische Zaken, mede namens de minister van Verkeer en Wa terstaat, het volgende geantwoord: Er wordt naar gestreefd ook gedurende de aanstaande wintermaanden in de behoefte aan industriekolen geheel te voorzien. De productie van de Limburg se mijnen is echter onvoldoende om de binnenlandse behoefte te dékken, zodat ons land voor een deel van het kolen- verbruik op invoer uit het buitenland blijft aangewezen. Hierin schuilt uiter aard een element van onzekerheid. Ten aanzien van de huisbrand kan worden medegedeeld, dat niet dient te worden gerekend op toekenning van hogere rantsoenen dan die, welke hebben gegolden voor het seizoen 1946—1947. Voor zover de aavoer zulkt toelaat, zal voorraadvorming bij industrieën vóór het begin van de winter geschieden. Met be trekking tot de huisbrandvoorziening wordt gewezen op de geldigverklaring per 27 Mei j.l. van twee bonnen van de brandstoffenkaart. Naar mag worden verwacht, zullen de daarop verkrijgbare zes eenheden vóór het begin van de win ter kunnen zijn afgeleverd. Gedurende de afgelopen winter zijn de Nederlandse Spoorwegen er in geslaagd het grootste gedeelte van het uitgeval len watertransport op te vangen, terwijl ook vrachtauto's daartoe hebben bijge dragen. Op grond van deze ervaring mag worden aangenomen, dat het kolenver- voer in de winter 19471948 geen belang rijke storing ten gevolge- van vorst zal behoeven te ondervinden. BATAVIA, 25 Juni (A.P.P.) Het republikeinse kabinet is hedenmor gen 11 uur in vergadering gegaan. In de schouwburg te Batavia is gister middag een brand uitgebroken. De to- neelrequisieten zijn grotendeels ver brand. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak hiervan. Het toneelgezelschap „Comedia" kon des avonds niet optre den. Een vlammenwerper bestrijdt de vijand... van ons volksvoedsel, de coloradokever. In overleg met de Plantenziektekundige Dienst tc Wageningen is te Vlissingen een vlam menwerper van de Irene-brigade gedetacheerd, welke met een vlamstraal, die een lengte van 80 meter kan bereiken, de coloradokevers, die op het strand aanspoelen en waarvan vele zich in het zand ingraven, te lijf gaat. Zodra ergens op het strand van Walcheren coloradokevers aanspoelen, trekt de vlammenwerper er dadelijk op uit, om het ongedierte te verdelgen Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken maakte Dinsdag be kend, dat op geheel Sicilië een alge mene staking met inbegrip van de openbare diensten begonnen is uit protest tegen de gewelddaden die j.l. Zondag tegen communisten plaats vonden, welke minstens vier doden ver oorzaakten. Omstreeks 't middaguur kwamen groe pen arbeiders voor de Arbeidsbeurs in Milaan samen en eisten een algemene staking uit sympathie met de Siciliaan- se arbeiders. In Genua hadden de ar- beidsleiders reeds besloten om Woens dagavond een algemene proteststaking te beginnen. In Turijn werd het werk Maandag neergelegd en de wegen tus sen Turijn en Milaan zijn geblokkeerd. Deze stakingen begonnen en dreige menten tot staking werden uitgesproken, terwijl de nieuwe regering zonder com munisten van Alcióe de Gasperi een race met de tijd houdt om de bedrijvers van de bom- en, machinegeweeraanval- lec op zes communistische en arbeids- hoofdkwartiéren in het gebied van Pa lermo, te arresteren. De race dient practisch om de val van de 23 dagen oude regering te vermijden, welke regering door geheel links van de Op verschillende plaatsen langs onze grote rivieren wordt de zalmvisserij beoefend. Het over de rivier uitgeworpen riet wordt met behulp van paarden naar de wal getrokken Siciliaanse daden van geweld beticht is. De anti-communistische aanvallen had den binnen 24 uur de vier kleine linkse partijen in een solide front met de com munisten, de socialisten der linkervleu gel en de arbeidsfederatie gebracht. De reactie op Sicilië, in Genua en Milaan wijst er verder op, dat de com munistische partij, die een streng be heer over de georganiseerde arbeiders beweging voert, de ban op actie tot pro test en voor loonsverhoging kennelijk heeft opgeheven. De Amerkaanse minister van Oorlog, Robert Patterson, verzocht Dinsdag aan de subcommissie voor toewijzingen van de Senaat 375 van de 475 millioen dol lar, die door het Huis van Afgevaardig den op de begroting voor 1948 van het ministerie van Oorlog waren bezuinigd, weer voor het ministerie uit te trekken. Patterson verklaarde, dat de toestand in de wereld geen verlaging van het mi litaire potehtieel der V.S. toestaat. 23 Juni heeft de H. Vader in het Hof van San Damaso de delegaties en pel. grims ontvangen, die ter gelegenheid van de drie jongste heiligverklaringen naar Rome waren gekomen. Opgemerkt werden de Portugese kar dinalen de Cerejeira en De Gouveia, de aartsbisschoppen van Turijn en Bologna, alsmede nog 80 andere aartsbisschoppen en bisschoppen en vele burgerlijke auto riteiten. Onder dezen bevonden zich de Congolese Koning, Don Pedro IV. die Z.H. twee geweldige olifantstanden aan bood, en de Prinsen van Timor in hun inheemse dracht; ook zij overhandigden de H. Vader zeldzame geschenken. Z.H. verheerlijkte in Zijn toespraak het leven van de beide nieuwe Heiligen van de Sociëteit van Jezus: St. Jan de Britto en St. Bernardino Realino. Tot besluit zeide de H. Vader In het Portu gees, over he H. Cafasso sprekend, dat „de priesters, zoals reeds de Heiland zelf het voorspelde, zijn blootgesteld aan aanvallen en vervolging, en dit niet al leen van de zijde der tegenstanders van het geloof, doch thans zelf ook van die der gelovigen Hier memoreerde Z.H.. dat „aan gene zijde der Alpen een ka tholiek zijn pen heeft geleend tot het verdachtmaken van de eigen geestelijk, heid." Tot slot spoorde Hij alle priesters aan, „het goede voorbeeld te geven en de Heilige priester Cafasso na te volgen," omdat dit het enige middel is om ver dachtmaking. waartegen de slachtoffers veelal weerloos staan, te voorkomen. Zoals bekend werd onlangs de bis schop van Triësi. Mgr. Antonio San tin, op het grondgebied van Triëst het "slachtoffer van een laaghartige aanval. De bisschop begaf zich op 19 Juni naar het .in de Joegoslavische bezettingszone van Triëst gelegen Capodistria, om daar het H. Vorm sel toe te dienen. Van deze kerkelijke Heden (Woensdag) is te Lake Success het rapport gepubliceerd van de Com missie van Onderzoek in de Balkan der V. N., welk rapport door de meerder heid der leden wordt gesteund. De voornaamste conclusies van het het rapport zijn de. volgende: 1. Joegoslavië en, in mindere mate, Albanië en Bulgarije steunen de gueril- lastrijders in Griekenland. 2. Joegoslavië heeft te Boelkes aan de Griekse grens een vluchtelingen kamp gesticht, waar Grieiken politiek en militair geschoold worden en vervol gens naar Griekenland worden terug gezonden om" aan de guerilla deel te nemen. 3. Bij Tirana bevindt zich een Alba nees vluchtelingenkamp, waar Grieken politieke en militaire scholing ontvan gen en tevens heeft Albanië gidsen en verbindingsmannen ter beschikking ge steld van guerillastrijders, die uit Alba nië en Joegoslavië naar Griekenland terugtkeren. Deze hulp had nog plaats in 1946. 4. De Bulgaarse steun aan de Griekse guerillastrijders bestaat uit hulp bij grensoverschrijding, ziekeh- huisfaciliteiten en wapenleveranties. Sedert enige maanden is een strijd gaande tussen het Moskouse pa triarchaat en de West-Europese Russische kerk te Parijs, we ke niet alleen op godsdienstig gebied van be lang is, doch ook de internationale politieke sfeer betreft. Aan £et hoofd van de Russische kerk die in Parijs een afdeling voor West- Europa heeft, staat de patriarch van Moskou, Alexeï. Daarnaast is in Kon- stantinopel de Oecumenische kerk ge vestigd. Deze ontstond tijdens de Bolsje wistische revolutie uit de behoefte om te ageren tegen de in Rusland heersende kerkvervolgingen. Aan het hoofd van deze kérk staat de patriarch Maximos. Vele kerken in de Balkan alsmede de Grieks- orthodoxe kerken buiten Europa o.a. in New York schaarden zich achter hem. Aan het hoofd van de afdeling van de Russische kerk in Parijs, waaronder alle Russische kerken in Europa ressorteren met uitzondering van de Sovjet-Unie zelf, stond de in Aug. 1946 overleden me tropoliet Eulogius. Spoedig na de be vrijding stelde hij zich eigener beweging onder Moskou, daar hij n.l. op het stand punt stond dat de kerk van Konstantino- pel thans opgeheven kon worden, nu de vrije uitoefening der kerkelijke behoeften in de Sovjet-Unie hersteld was. Dit laatste had Sergius n.l. in 1943 van Stalin gedaan weten te krijgen. En deze had erin toegestemd, toen gebleken was in welk een grote be hoefte de kerk in de Sovjet-Unie bij het van nature zeer godsdienstige Russische volk voorzag; dit temeer daar de staatscontrole zo absoluut was, dat de kerkgang geen invloed op de oorlogvoering kon uitoefenen. Eulogius werd opgevolgd door Wla- dimir, de aartsbisschop van Nizza. Deze legde in December van het'vorig jaar echter de verklaring af, dat hij zich pas onder de Moskouse patriarch kon stel len, wanneer hij formeel ontslagen zou zijn van de jurisdictie van de Oecume nische patriarch in Konstantinopel. De verwachting, dat Wladimir hierop in de ban zóu worden ge daan, is niet bewaarheid; de Mos kouse Synode heeft er zich voorlo pig mede tevreden gesteld Wladimir nogmaals dringend te verzoeken de beschikkingen van de Moskouse patriarch na te leven. Aartsbisschop Wladimir en zijn tal rijke aanhangers waren aanvankelijk het standpunt toegedaan, dat na de op heffing van de jurisdictie van de Oecu menische patriarch de wederaansluiting zou volgen van de West-Europese Rus sische kerk bij de Moskouse moederkerk. In Maart kwam het bericht, dat •Wladimir niet alleen niet uit de jurisdictie van de patriarch van Konstantinopel ontslagen is, maar zelfs door deze benoemd is als Exarch (dit is waarnemend patri arch) voor de emigranten-kerk te Parijs. De onder Parijs vallende Russische kerken moesten toen een keuze doen uit de volgende mogelijkheden: Onder Moskou. Hiervoor voelt onge veer 40 pet. Onder Konstantinopel. Zo- als van 19171945, aan welke toestand Eulogius eigenmachtig een einde had gemaakt zonder dat het merendeel zij ner onderdanen hiervoor voelde. On der de Geneefse Synode, welke is op gericht in December 'van het vorig jaar na de Parijse „crisis". Deze stroming neemt in omvang toe, vooral in Ameri ka, Duitsland en Tsjechoslowakije. Wladimir's besluit gaat rechtstreeks tegen Moskou in; immers, de Sovjet-re gering wenst de Russische emigranten- kerk te Parijs volledig van zich afhan kelijk te zien en heeft daarom in De cember (na Wladimir's „afval") de Me tropoliet Seraphim in de plaats van r~\ e Russische kerk, welke niet JJ onder het oppergezag van de Paus van Rome staat, bevindt zich in een crisis. Het gaat hier hoofdzakelijk tussen de kerk in de Sovjet-Unie en daarbuiten. Reeds zovele malen in de ge schiedenis heeft zulk een. strijd geleid tot het afbrokkelen der Or thodoxe kerk. Zal deze nieuwe krachtmetingdie zich uiteinde lijk voltrekt tussen de kerkeh van Moskou en Parijs, de breuk tussen Oost en West verder openrijten? Het is de droeve nasleep van de Oosterse hoogmoed, die de Paus niet als Opperherder wilde er kennen. Aartsbisschop Wladimir als Exarch van Parijs aangesteld. Deze is vorige maand voor instructies naar Moskou geroepen en is zeker de aangewezen man om de West-Europese Russische kerk 'te Parijs naar de zin der Sovjet-regering te lei den. De toestand is thans zodanig, dat de benoeming van Wladimir als Hoofd van Parijs onmogelijk door Moskou erkend kan worden. Deze kerkstrijd tussen Moskou en Konstantinopel heeft ook een internatio naal politieke zijde De hoogbejaarde en ziekelijke Patriarch van Konstantinopel zal wel opgevolgd worden door de Aartsbisschop te New York Aphinogoras, die zich verheugen mag in een grote po pulariteit in Konstantinopel. Dit zal slechts versterking betekenen voor de nu reeds naar voren komende politiek van beperking der Russische invloedssfeer in het Westen. In dit verband steunt het Patriarchaat te Konstantinopel dan ook Truman's hulpactie voor Griekenland en Turkije. Het openlijk partij-kiezen van Aartsbisschop Wladimir vóór Konstanti nopel het meest vooruitgeschoven bol werk van het Westen en tégen Alexeï, is voor deze laatste, die rekening houdt met een vroeg of laat optredende breuk tussen Oost en West, een harde slag. 5. Joegoslavië en Bulgarije hebben openlijk steun verleend aan de Macedo nische separatistische beweging, doch de Griekse vervolging van de in Mace donië wonende Slaven heeft een vrucht bare sfeer voor dergelijke bewegingen geschapen. 6. Het rapport beschuldigt beide zij den van talrijke kleine grensschendin- gen. Het rapport verklaart tevens, dat de discriminatie en vervolging van minder heden en politieke oppositiegroepen dooi de Griekse autoriteiten grotendeels ver antwoordelijk zijn voor het toenemen der guerillastrijdkrachten. De commissieleden, die het rapport steunen, zfjn de vertegenwoordigers van Australië, België Brazilië, China, Co. lumbia, Syrië en Engeland. Het Russi sche en Poolse lid wezen alle beschul digingen tegen de Slavische staten van de hand. In het meerderheidsrapport wordt voorts verklaard, dat de commissie in Griekenland een aanzienlijke mate van politieke vijheid van spreken heeft aan getroffen. De meerderheid van de commissie is tevens van mening, dat sommige leden van de Griekse gendarmerie en officieel toegelaten rechtse strijdgroepen zich hebben schuldig gemaakt aan massa arrestaties, gevangennemingen, verban ningen, ranselpartijen en andere bruta liteiten en het in brand steken van huizen. Nadat Maandag het varend personeel van de Sleepdiensten van P. Smit Jr. en de Ver. Onafhankelijke Sleepdienst, in totaal ongeveer 160 man, in staking was gegaan op advies van de EVC, die verbetering van lonen en arbeidsvoor waarden wenst, heeft de staking zich Dinsdag uitgebreid tot de andere sleep diensten. Op het ogenblik bevinden zich 500 man, allen tot de riviersleepdienst, behorende, in staking. Er varen nog slechts enkele sleepboten, voor het overige ligt alle sleepverkeer in de haven stil. Na drie maanden is het de politie- en CCD-instantie' te Raamsdonksveer gelukt in de graansmokkelaffaire, na een veelomvattend speurderswerk, de dos siers te sluiten en het onderzoek als gesloten te beschouwen. Een Bredanaar kocht bij een zestal firma's in Midden- en West-Brabant 171.500 K.G. graan op, welke spoedig daarop weer werden verkocht. 101 ver dachten waren hierbij betrokken34 per sonen waren met een andere zaak ge moeid en hierbij waren 34.000 K.G. graan betrokken. In de omtrek van Kaatsheuvel werd 48.060 K.G. graan opgekocht, dat gro tendeels ten goede kwam aan Baarle- Nassau. Bij deze clandestiene handel waren 34 personen betrokken. Alle za ken staan met elkaar in nauw verband. handeling waren de autoriteiten van te voren op de hoogte gesteld en het programma van de reis was met hen overeengekomen. Dit was de eer. ste maal dat de bisschop zich in deze Joegoslavische bezettingszone begaf, aangezien hij verleden jaar een reis daarheen onder bescherming van de geallieerde troepen had afgeslagen. De bisschop scheepte rich in op de boot. welke een regelmatige verbinding over zee met Capodistria onderhoudt. Bij aankomst aldaar werd hij door een groep jongelieden beschimpt. Klaar blijkelijk was een grote aanval voorbe reid, maar de hoofddaders die waar schijnlijk aannamen, dat de bisschop niet overzee zou komen, doch via de landweg, hadden zich opgesteld op de toegangswegen van Capodistria; dat hun daad zorgvuldig was voorbereid blijkt hieruit, dat op de plaatsen waar Mgr. Santin gemolesteerd werd de tele foonverbindingen van te voren waren verbroken. De bisschop begaf zich te Capodistria naar het priester-seminarie. Tegen 10 uur kwamen de benden, die tevergeefs op de landwegen hadden gewacht, daar aan en bestormden het seminarie, sleurden de bisschop de straat op en mishandelden hem op er gerlijke wijze, waarbij hem tevens het borstkruis afgerukt werd, dat hem la ter door een Joegoslavisch officier werd terugbezorgd. De Joegoslavische Volks- wacht greep slechts laat in. verspreidde de manifestanten en beveiligde de toe gangen tot het seminarie, waarheen de bloedend, doch gelukkig niet levensge vaarlijk gekweste bisschop zich terug' begeven kon. Kort daarop werd hij met een Joegoslavische legerauto naar de demarcatielijn gebracht. Vanzelfspre kend kon de verwachte toediening vaa het H. Vormsel niet doorgaan. De aan val werd georganiseerd door linkse ele menten uit Triëst en wel onder het voorwendsel, dat Mgr. Sairfin fascist zou zijn geweest. Het staat evenwel vast, dat de bisschop gedurende de nazi-be zetting van Triëst op krachtige wijze opkwam voor anti-fascistische Italianen en Slaven. De gepleegde aanslag heeft in geheel Italië de grootste verontwaar diging gewekt. Dinsdagmiddag ongeveer 6 uur zün twee eenmoto rigc vliegtuigen op het vliegveld Ypenburg met elkaar in botsing gekomen. Een der toestellen, een Tiger Moth van de Rijksluchtvaartschool, bestuurd door de 21-jarige A. N. Saaltink uit Amsterdam, werd geheel vernield; Het tweede toestel, een eenmotorige Beech Aircraft, bestuurd door de 43-jarige F. ten Bos uit Bussum, werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De Tiger Moth wa§ aan het uitlopen na een landing. Hij is vermoedelijk door de startende Beech ingehaald en eerst aan de rechtervleu gel en later aan de voorzijde - geraakt. Men neemt tenminste aan. dat het on geluk zich op deze wijze voltrokken heeft. De totale kolenbehoefte van Ne derland bedraagt ruim 12 millioen ton, terwijl in Nederland slechts 9 millioen wordt geproduceerd. Bij de bevrijding zijn 15.000 mijnwerkers uitgevallen, onder wie 6000 Duitsers en 3000 N.S.B.-ers. Daar onder deze 15.000 arbeiders 10.000 vakmensen waren, is het duidelijk, dat dit een gevoelige klap voor het mijnbedrijf betekende en al had men spoedig een even groot aantal arbeiders daarvoor in de plaats kunnen krijgen, dan nog zou het 4 a 5 jaar hebben geduurd alvorens deze mensen de ge middelde prestatie weer op het ou de niveau zouden hebben kunnen brengen. De heer Gijzen, vertegenwoordiger van de Nederlandse kolenmijnen, heeft thans een actie aangekondigd, die in geheel Nederland zal' worden gevoerd teneinde meer arbeiders in de mijnen te werk gesteld te krijgen en hierdoor de productie in de mijnen op te voeren. Voor dit doel zullen in de diverse ge meenten arbeidsbureaux worden inge schakeld, die hierbij hun bemiddehng zullen verlenen. Het zullen voornamelijk ongehuwde arbeiders zijn, die hiervoor in aanmerking konden, daar de huisves ting in het Zuiden van ons land voor ge zinnen nog zeer moeilijk is. In de ko mende dagen zullen in verschillende plaatsen van de provincie Utrecht lezin gen worden gehouden, die een beeld zullen geven van de toestand in de mij nen. Men hoopt met deze actie te be reiken, dat gemiddeld 4 a 5 arbeiders per gemeente bereid zullen #ijn in de mijnen te gaan werken en zodoende de productie van steenkool, die voor onze industrie zo onmisbaar is, te verhogen. De oud_wielrenner en S-S.-er Oor Wals uit Tilburg heeft tegen zijn ver oordeling tot 15 jaar gevangenisstraf be roep van cassatie aangetekend. Dit be roep wordt 4 Augustus door de Bijzon dere Raad van Cassatie behandeld. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1