STAD EN OMGEVING Velsen-Noord zal uit het puin herrijzen AANTAL KATHOLIEKEN IN V.S. STERK GE DROOM DER AMSTERDAM Goud maken met het duïvelsmachien Buurt vertrouwt ALCHIMISTEN IN VERWEZENLIJKT het niet E Splinters Bouw van flink aantal woningen Bouw van noodschoten wenselijk geacht Merkwaardig vonnis AGENDA Burgemeester v. Alphen gaat heen... en blijft Franse bezuinigings plan aangenomen WOENSDAG 25 JUNI 1947 PAGINA 2 Drie jaar voor Cassee Oud-leden St. Bavo- patronaat Orgelbespeling Eindexamen „Sancta Maria" Faillissementen Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE HUISHOUDELIJKE OPLEIDING Verbonden aan R.K. Huishoudschool DODELIJK ONGEVAL Onfortuinlijke motordief I RAAD VELSEN Industrie te Velsen-Noord HEEMSTEDE Voeren van een rechtsgeding Bodttocht ouden van dagen De groenteLevering aan Duitsland Ledenvergadering district Noord-Holland E.V.O. Verdere daling werkloosheid Beverwijk Nieuws van de sportclubs JE.JLIS ER KOMT TEKENING IN CRICKETCOMPETITIE H.C.C. superieur UZSC—HPC 2—1 Scheepvaartberichtten KALME MARKT Het is niet leuk aan de hongerwinter herinnerd te worden, maar het is wel interessant iets te vernemen over een merkwaardig vonnis van de Haarlemse Rechtbank contra de zwarte handel, een vonnis, dat nu eerst bekend is geworden. In de hongerwinter sloten een kruide nier en een particulier persoon door be middeling van een derde een transactie af. De kruidenier nam op zich te leve ren 8 flessen olie, 7 kg. suiker, 15 kg. tarwe, 2 flessen limonade, 5 potjes jam, 17 pond vette kaas, 17 kg. havermout, 20 pakjes puddingpoeder, 15 kg. wortelen, 4 pakjes maïzena, 15 stukken zeep, 2 y, kg. stroop en 4 flessen azijn. Tegenovfer ai deze heerlijkheden, die eind 1944 niet te verkrijgen en overigens voor een ge woon mens onbetaalbaar waren, stelde de particulier eèn piano. Het ruiltje ging door, de man met het pakhuis etenswaren smulde en de kruidenier speelde werken vdn Chopin en Mendels sohn, waarbij hij weer een nieuw gevaar liep, omdat stukken van deze laatste componist in die dagen niet gespeeld mochten worden. De bevrijding kwam en met de vrijheid de spijt van de particulier. Hij nam de rechters in de arm, om zijn piano terug te eisen en hij had succes. De Haarlem se rechtbank concludeerde, dat een over eenkomst tot ruiling van levensmidde len eind 1944 of begin 1945 zonder af levering van de daarvoor aangewezen bonnen, toewijzingen of vergunningen nietig is. Zij nam aan, dat de piano in 1939 een waarde had van f 750.en dat de kruidenierswaren in die tijd onge veer f 25.mochten kosten. Het slot van het liedje was. dat de piano voor f 25.moest worden teruggegeven. Dit vonnis kan nog heel wat gevolgen hebben. Wie heeft er in die vermaledijde dagen niet geruild om het hoofd boven water te houden, al was het je eigen gouden horloge maar. Het moeilijke in deze kwestie is, te achterhalen met wie ge echter geruild hebt en als ge het weet, het voorwerp nog te ontdekken, want vele zaken zijn vier of vijf handen gepasseerd. Het Haarlems Tribunaal heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen H. J. Cassee. autohandelaar te Bloemendaal. Hij werd "veroordeeld tot drie jaar inter nering en verbeurdverklaring van f 2500. De oud-leden van het St. Bavo-pa tronaat zijn in het clubhuis aan de Leidsevaart bijeengekomen ter bespre king van een grote reünie bij gelegen heid van het 40-jarig priesterfeest van hun oud-directeur, thans deken van Alkmaar, de hoogeerw. heer Jacobs. Zondag te 12 uur zal het comité weder om in het clubhuis zitting houden om oud-leden voor deze reünie in te schrij ven. Men kan zich ook melden bij de secretaris Jac. Overtoom, Kruistocht straat 19, tel. 19718. In de Grote Kerk zal op Donderdag 26 Juni van 34 uur George Robert- het orgel bespelen. Het programma vermeldt: Fantasie en Fuga C kl.t. (J. S. Bach); Herr, wie du willst, so Schick's mit mir (G. Bohm)Courante met Variaties (Peter Cornet); Tweede Passacaglia (H. Strategier); Cantilène (G. Pierné) en Suite gothique (L. Boëllmann). Fanfarecorps „Excelsior" Het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" zal Zondag a.s. van 3 tot 5 uur in het wan delbos „Groenendaal" te Heemstede con certeren. Van de afdeling Gymnasium van het R.K. Lyceum voor Meisjes Sancta Maria" aan de Dreef, zijn geslaagd voor diploma A, de dames: A. M. van Doom, E. E. Fibbe, B. M. Schemkes, te Haarlem; M. E. Th. van Iersel, J. Th. M. van Iersel te Heemstede; A. Kuttschrütter te Overveen, G. M. Vink, Halfweg. Herexamen 1. Afgewe zen geen. Geslaagd voor diploma B, de dames: C. M. Th. Blom. M. J. E. van Rijn, M. A. A. G. Schaap te Haarlem; J. M. H. Levelt. A. A. M. Meyer te Heem stede, H. M. F. de Groot te Hillegom Afgewezen 1. De Haarlemse Rechtbank heeft 24 Juni het navolgende faillissement uit gesproken: A. J. Half, winkelier, wo nende te Beverwijk, Kloosterstraat 35. Curator: mr. E. van Tuinen, advocaat en procureur, wonende te Beverwijk. Rechter-commissaris in bovengenoemd faillissement mr. N. Reeling Brouwer te Haarlem. Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het, faillissement van wijlen ir. J. G. Smitt, in leven wonende te Santpoort, gem. Velsen aan de Wynoldi Dahiëls- laan 33. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. Het Nederlands Verbond van Gere- patrieerden, secr. afd. Haarlem, Damia- testraat 4, deelt mede, dat de in Frank rijk ingeleverde Rijksmarken aan de be trokken gerepatrieerden zullen worden uitbetaald. De koers is 75,36 ct. per R.M. In Frankrijk verstrekte voorschotten zullen van dit bedrag worden afgetrok ken tegen een koers van 42,40 ct. per R.M. Om in aanmerking te komen voor terugbetaling moet men vóór 1 Juli a.s. zijn repatriëringskaart, waarop het in geleverde bedrag vermeld staat, inleve ren bij het plaatselijk arbeidsbureau. De fa- Hogenbirk en Zn. te Bloemen, daal heeft van de gemeente Velsen 6000 m2. industrieterrein aangekocht. Geborëh: G. J. A. M. van der Tuin— Janssen d.; A. M. G. NijmanBoelens d,; W. PronkAlbrecht d.; A. van Schaa- genvan der Linden d.W. H. T. J. Heerkensvan Hooff z.; J. YkelKuiper z.; J. E. DozemanStam z.; M. P. van der HamPettersson z.; S. A. M. Hes- selingRekveld z.C. MeerveldDonker z.; H. Romeinvan Leeuwen z.; C. J. Stui—Akkerman z.; E. D. RussSminkz. Gehuwd; C. J. van Doesburg en M. S. Rap; T. A. van Haaren en J. C. Stam. Overleden: W. van der MoolenLijn zaad, 69 j„ Schoterveerstr.; G, Bakker, 56 j., J. F- Helmersstraat. Donderdag 26 Juni: Haarlem: Bonkaarten Bol t/m Bram. Brandstoffenkaarten, straatnamen met de beginletters G en H. Heemstede: Bonkaarten 912 uur letter C, 24.30 uur DaDi. Aan de R. K. Industrie- en Huishoud school te Haarlem wordt met ingang van September a.s. een nieuwe huis houdelijke opleiding verbonden voor die meisjes, die in het bezit zijn van ten minste Mulo A-diploma, vier jaar mid delbare meisjesschool, eindexamèn gym nasium of H.B.S., welke één jaar zal duren. Deze opleiding heeft ten doel een algemene huishoudelijke grondslag te leggen en kan dienst doen als eerste opleidingsjaar voor verscheidene op leidingen. Het leerplan omvat: Roken, huishoud kunde, naaien, aesthetische vorming, E.H.B.O., waaronder ook kinderverzor ging en sociale hygiëne. Gisteravond geschiedde op de Rijks straatweg een aanrijding tussen een per sonenauto en de 61 jarige J. K. De oor zaak was, dat de voetganger plotseling, zonder op het verkeer te letten, de rij weg overstak. Het slachtoffer is ver voerd naar de Joh. de Deo, waar het inmiddels is overleden. De autobestuur der treft geen schuld. Een 18-jarige monteur, die graag een gratis rondritje wilde maken, nam zijn kans waar, toen hij een motorrijwiel on beheerd voor zijn woning zag staan. Hij reed ermede weg, doch daar hij de macht over het stuur verloor, vloog hij door een ruit van een perceel aan de Soendastraat. Hij werd door glasscher ven aan zijn hoofd gewond, waarna proces-verbaal tegen hem werd opge maakt. Vijf jongens, die trek hadden in aadr- beien, zagen kans op de groenten- markt aan de Koudenhorn 6 mandjes aardbeien te" stelen. Omstreeks het mid dernachtelijk uur hebben twee agenten hen op de Harmenjansweg aangehou den, waarna proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. Voor het doctoraal examen rechts geleerdheid slaagde aan de Rijksuni versiteit te Leiden F. J. D. Theyse, alhier. Bioscopen: Rembrandt: Les enfants du paradis (volw.), 2.30 en 7.30. Cinema- Palace: De witte klippen van Dover (14 i 2.30. 6.45 en 9.15 u. Zond. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 u. Frans Hals: White Savage,, de eiland prinses 2.30, 7 en 9 15 uur. Zond. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaame-thea ter: De laatste avonturiers (14 J.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u City: Stille helden (14 J.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 28 Juni waargenomen door: fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstr. 11. tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11793 en Teyler-Apotheek, Teylerplein 79 tel. 17946. Te Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. ZiekenverT0er: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39 tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 ra., lel. 21400 en voor Heemstede: A. Buite man, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen: Blssehoppeiijk Museum: Tentoonstelling Katholiek Gezinsleven, t.m. 29 Juni ge opend op Zondagen van 11.301, 3—6 en 810 uur. Werkdagen 810 u. Ftans-Hais-Museum: Kunst zil ons doel (t m. 6 Juli). Lcff°laar: Tekeningen uit het Engelse leger van Pierre Samuelson (tot 25 Juni) Honderdag 26 Juni: Grote Kerk: Orgel bespeling 3 uur. Naar wij vernemen is de heer H. van Alphen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester van Zandvoort. Verleden jaar heeft de heer Van Alphen reeds wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd ontslag gevraagd. Vele instan- tiès en verschillende bevolkingsgroepen hebben toen bij de rijksoverheid aan drang uitgeoefend om aat ontslag niet te verlenen, dit uit overweging dat Zand voort in deze uiterst belangrijke periode van de wederopbouw een burgemeester met de vitaliteit, stuwkracht, ervaring en bekwaamheid van de heer Van Alphen node kan missen. Dit heeft tengevolge gehad dat het ontslag een half jaar is uitgesteld'. Met de heer Van Alphen gaat voor Zandvoort een burgemeester heen met uitzonderlijke kwaliteiten, welke sommige dorpelingen ontgaan, doch die tot in de verre toekomst voor deze badplaats vrucht zullen dragen. Naar ons zo juist ter ore komt, vin den hogere instanties het ongewenst dat vlak vóór het hoogseizoen de burgemees ter van de badplaats Zandvoort zijn functie neerlegt. Er is een maatregel in voorbereiding waardoor de heer Van Alphen wordt belast met de waarneming van het burgemeesterschap tot een op- volger is benoemd. De raad van Velsen heeft Dinsdag avond het belangrijke punt van de wedropbouw van Velsen-Noord aan gesneden Nog deze maand zal kunnen worden overgegaan tot de aanbeste ding van de bouw van een flink aan tal woningen te Velsen-Noord. Ver wacht mag bovendien worden, dat in de maand Augustus zal kunnen wor den overgegaan tot de aanbesteding van enige honderden woningen te IJmuiden. Voorts is aan de Hoogovens toegestaan een 100-tal woningen te bouwen, boven het reeds voor Velsen vastgestelde aan tal. Tenslotte werd gewezen op een ver zoek van de K.N.H.S. om medewerking bij de bouw van 12 ingenieurs- en op zichterswoningen te Velsen-Noord. Terloops vestigde het college er nog de aandacht op, dat aan de architecten ir. W. Th. van Harreveld te Haarlem en L. A. v. Hoogenstraaten te Rotterdam opdrachten zijn verleend om plannen te ontwerpen voor de bouw van ongeveer 100 woningen te IJmuiden-Oost. Ook hiervoor hoopt men nog dit jaar de aan besteding te houden. De raad verleende credieten voor de volgende woningbouw: Aan de woningbouwveren. „Velsen" f 430.858 voor 28 woningen en 3 winkel huizen te Velsen-Noord. f 724.181 voor de bouw van 64 woningen, eveneens te Velsen-Noord. Aan de R. K. Veren. „Woningbouw" f 1.887.005 voor 148 wo ningen eveneens te Velsen-Noord; ook verstrekte de raad een lening onder ver band van hypotheek aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken voor de bouw van 12 ingenieurs- en opzichters woningen te Velsen-Noord. De raadsleden stonden enthousiast achter deze plannen. De heer VERBEEK (P. v. d. A.) merkte evenwel op, dat het grootste deel van de woningen te Velsen-Noord komt en wenste de wo ningbouw ook tot overige delen van de gemeente uitgebreid te zien. De bouw van scholen moet tevens niet verwaar loosd worden. Ook was spr. het er niet mee eens, dat steeds gebouwd wordt volgens de woningwet en niet op grond van het financieringsplan 1947. Wethouder VISSER zegde wat dit laatste betreft toe, dat getracht zal wor den een en ander volgens het laatste plan te doen geschieden. De wethouder deelde voorts n<>g mede, dat 30 Juni de aanbesteding van de woningen te Vel sen-Noord geschied. De gemeente heeft in Velsen-Noord een industrie-terrein van 55.000 M2 dat tegen f 4.per M2 vefkocht zal worden. Enkele industrieën hadden zich reeds aangemeld en de raad ging er z.h-s. toe over aan haar een gedeelte van de gron den over te doen. Het zijn de Staal- meubel N.V. te Amsterdam (6000 M2), fa. D. Hogenbirk en Zoon te Bloemen daal (6000 M2) en Bates Cepro Zakken- fabriek Mij. N.V. te Amsterdam (21.000 M2). In verband met het grote aantal kin deren, dat zeer lange afstanden moet af leggen om naar school te gaan wilde het college een crediet van f 17.000 voor het aanschaffen van een eigen autobus voor dat doel. De heer MAAS (K.V.P.) juichte dit zeer toe, terwijl de heer DE BOER (P. v. d. A.) de bovenbouw gaarne in de gemeente zelf zag vervaardigd. Z.h.s. werd het voorstel aanvaard. Het eertijds aangekochte voormalige gebouw van de centrale keuken zal wor den bestemd voor culturele doeleinden. Hiertoe werd een crediet verleend van f 8500 voor inwendige verbouwing. Voor het inrichten van kleedkamers bij de tennisbanen in „Velserbeek" werd f 1500 verleend. De onderwijzers krijgen voortaan poli- tiebevoegdheid. De nieuwe gemeentesecretaris, de heer J. Veenstra, die 1 Juli in functie treedt, heeft in deze vergadering de vereiste beloften afgelegd, waarna de voorzitter, mr. M. M. Kwint, de aftredende loco secretaris, de heer Suwerink, in harte lijke bewoordingen dank zegde voor het vele en goede werk door hem verricht, speciaal in de zware jaren van de be zetting, toen hij tot het kleine getal be hoorde, dat zich tegenover de overweldi ger daadwerkelijk teweer stelde. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging der leerplichtwet merkt men o.m. op, dat er twijfel bestaat of er over enkele jaren voldoende schoolgebouwen voor de invoering van het V G. L. O. ter beschikking zullen staan. De vraag rijst, of te dezen niet de oplossing moet gezocht worden in' het bouwen van nooöscholen. Het schijnt dat het tekort aan scholen momenteel 800 stuks be draagt. Het bouwplan 1947 voorziet in de bouw van 25 scholen, waarvan niet eens vaststaat, dat zij inderdaad zullen worden gebouwd. Te meer reden ziet men voor het stellen van een vraag be treffende de wenselijkheid van nood- scholenbouw, omdat volgens algemene opvatting in 1953 het aantal leerlingen van de eerste klas der lagere school in vergelijking met dat van heden met 50 pCt. zal zijn gestegen. Hoewel verschillende leden zich op practische gronden voor het overige met de voorlopige opschorting wel kun nen verenigen, vernemen zij toch gaarne wanneer met zekerheid de invoe ring van het achtste leerjaar tegemoet kan worden gezien. Op verzoek van mevr, de wed. G. J. Schuyt geb. J. F. Grau is de gemeente gedagvaard ten einde met andere ge daagden hoofdelijk te worden veroor deeld om aan de eiseresse tegen kwijting te betalen alle door haar ge leden en nog te lijden schade terzake van het dodelijk ongeval, haar echtge noot overkomen bij de op 25 November 1S46 schied zijnde aanrijding in de Kerklaan onder deze gemeente. De eiseresse acht de gemeente voor voormelde schade aansprakelijk. Daar om vragen B. en W. machtiging tegen de tegenover de gemeente ingestelde vordering verweer in te stellen. Evenals elk jaar zijn ook ditmaal de Heemsteedse ouden van dagen in to taal £<30 weer met een boot er op uit geweest. De tocht ging ditmaal via Am sterdam naar het IJselmeer en dank zij de spontane medewerking van vele win keliers en ingezetenen, bleven ook dit maal de tractaties niet achterwege. Vele ouden van dagen hadden zioh ten zeer ste erp dit uitstapje verheugd en zo kon het gebeuren, dat, hoewel het vertrek uur op 9 uur was bepaald vóór 8 uur reeds een groot aantal deelnemers en deelneemsters aan boord waren, mis schien bevreesd, dat ze te laat zouden komen. Dat de tocht uitstekend geslaagd is, spreekt vanzelf en dat de ouden van dagen dankbaar en tevreden waren, je gens het organiserend comité en de in gezetenenen, die hebben meegeholpen aan het welslagen van ditfeest, ligt voor de hand. Het „Official Catholic Directory" der Ver. Staten over 1947, dat zo juist is verschenen, bevat belangrijke statistische gegevens over de stand van het ka holicisme in de Ver. Sta ten met inbegrip van Alaska en de' Hawaï-eiianden, Uit de gegevens blijkt, dat sinds het vórige jaar het aantal katholieken in de Ver. Staten met 866.049 is gestegen. In de 22 aartsbisdommen is de toeneming 468.651, in de 101 bisdommen 397.398. Het totale aantal katholieken be draagt thans 25.268.179. De aartsbisdommen met een bevolking van meer dan 1 millioen zijn: Chicago 1.716.536; Boston, 1.208.089; New York, 1.169.376, Het grootste bisdom is Brook lyn, 1.111.446; hierop volgt Pittsburgh met 737.470. In 1946 werd het diocees Madison (Wisconsin) gesticht; het aan tal katholieken is daar 82.315. In het geheel zijn er 14.742 parochies in de V.S., (Alaska en Hawaï inbegrepen). Verder zijn er 5.257 kapellen, 4.935 mis sies en 1858 andere plaatsen, waar de H. Mis min of meer geregeld wórdt op gedragen. De Hiërarchie der V.S. telt 169 leden: 4 kardinalen, 19 aartsbis schoppen en 146 bisschoppen. Bovendien zullen binnenkort 4 bisschoppen gewijd worden. Sinds 1946 is het aantal pries ters met 1.490 tot 40.470 gestegen. Het volledig onderwijzend personeel der katholieke onderwijsinrichtingen be draagt in totaal 97.776. Hiervan zijn er 6195 priesters; 3250 broeders; 570 fraters scholastieken; 77.667 nonnen en 10.094 lekenonderwijzers. Dit betekent een to tale stijging van 2.543. De V.S. tellen 11.139 katholieke on derwijsinstellingen; algémene stijging ondanks na-oorlogse moeilijkheden: 147. Hiervan ajjn 59 diocesane seminaries, 268 seminaries of scholasticaten en üo- viciaten; 216 colleges en universiteiten voor mannen en vrouwen; 1653 dioce sane en parochiële „highschools"; 778 particuliere highschools7.637 la gere parochiële scholen en 528 parti culiere lagere scholen. Daarbij komen nog 116 beschermingsinstituten met 16.906 kinderen in opleiding (daling 2.828). Het aantal studenten en leerlin gen is aan de kolleges en universiteiten 175.120 (stijging; 72.465)aan Semina ries en noviciaten: 23.135; parochiële „highschools" 315.424; particuliere high schools 187.543; parochiële lagere scho len 2.115.006 en particuliere lagere scho len 71.559. In het geheel telt het ka tholieke Amerikaanse onderwijs 3.855.362 leerlingen (stijging: 232.803). In de V.S. bevinden zich thans 705 katholieke hospitalen met 90.222 bedden en 104 speciale geneeskundige inrichtin gen met accommodatie voor 8.928 patiën ten. Gedurende 1946 werden in al deze inrichtingen 3.840.573 patiënten ver pleegd, die voor een groot deel niet- katholiek waren. In 368 scholen worden 34.425 verpleegsters opgeleid. Verder zijn er 247 tehuizen voor invaliden en ouden 'ff mfÊttm mlw&sww* .V. Ruim zestig auto's zijn gisteren naar Soestdijk vertrokken, waar in een theetuin even gerust werd en een verfrissing werd genoten. Hierna kwam het grote moment voor de oudjes, prinses Juliana en prinses Margriet waren op het hordes van het Paleis Soestdijk gekomen. De oudste van het gezelschap, de 91-jarige mej. C. J. Sluijter, bood een groot bouquet anjers aan de prinses aan, waarna alle auto's langs de prinses reden. van dagen (stijging: 10), waar 22.051 personen verzorgd worden (stijging: 418). Voor het eerst in de geschiedenis der Katholieke Kerk in de V.S. be keerden zich meer dan 100.000 per sonen tot het katholicisme en wer den 100.528 doopsels aan volwasse nen toegediend (13.198 meer dan in 1945); 345.772 kerkelijke huwelijken werden gesloten. Nadat Maandagavond de financiële commissei van de Franse Nationale Ver gadering het bezuinigingsplan van Robert Schuman in tweede lezing had aanvaard, heeft de Kamer het plan gistermorgen na een zitting, die de hele nacht ge duurd had, mét 302 tegen 241 stemmen aangenomen. Duizenden betogers hebben Maandag op de Place de la Concorde voor het Palais Bourbon tegen de wet gedemon streerd. Naar ,wij van bevoegde zijde aangaan de de onderhandelingen over de groente levering aan Duitsland nader vernemen, acht men het niet onmogelijk, dat het bericht dat de onderhandelingen geen resultaat zouden ijebben gehad, betrek king heeft op moeilijkheden, die zich zeer kort geleden hebben voorgedaan. Deze zijn inmiddels weer opgelost. Men achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de onderhandelingen geen resultaat zouden hebben gehad, omdat de Neder landse onderhandelaars juist Maandag wederom naar Berlijn zijn vertrokken. Het district Noord-Holland van de Algemene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie (E.V.O.) heeft gistermiddag in Krasnapolsky te Am sterdam een ledenvergadering gehouden. Mr. F. Spat, voorzitter van het hoofd bestuur van- de E.V.O., hield een uit eenzetting over het ontstaan van de or ganisatie en het werk, dat voor de ver laders en eigen vervoerders door de or ganisatie gedaan wordt. Hierna werd een geluidsfilmpje vertoond, dat onder werpen, het autovervoer rakende, be handelde. Het aantal geregistreerde geheel werk lozen bedroeg volgens het C. B: S. op 31 Mei 24,100 (30 Apr. 31.000). Het aan tal geregistreerde D. U. W.-arbeiders daalde van 16.700 tot 12.600. Tennistournooi te Voor spelers van Beverwijk en omstre ken organiseert de Lawn-Tennisclub Be verwijk van Zaterdag 5 t/m Zondag 13 Juli op de Duinwijkbanen een groot tour. nooi, waaraan o.m. deelnemen B.L.T.C., Rooswijk, D.E.M-, Velserbeek. Als wed strijdleiders zullen optreden de heren H. Abir.a en C. Dingeler Jr. De inschrijving sluit Vrijdag 27 Juni. Men kan zich op geven bij de heer Abma, Boogaardlaan, Beverwijk. Zaterdag 28 en Zondag 29 Juni Wqrden de jaarlijkse aardbeientochten georga niseerd door de R.K.W.S.V. „D.E.M." in samenwerking met de N.H.W.B. Op Zondag 6 Juli organiseert de zwemclub Haarlem in het Concertge-, bouw een grote feestavond voor alle aangesloten zwemverenigingen, t.w. HV OB, HPC. DWR, VZV, HZV, DWT, P SVH en Haarlem, ten bate van het „reisfonds Haarlem-Derby" in het ka der van de Haarlemse Sportweek. en geheimzinnig apparaat is in Oostelijk Amsterdam in aanbonw. In het gebouwtje, onder aan de Ooster Ringdijk, waar eens de retortenhal was gevestigd van de oude gasfabriek der Watergraafsmeer, groeit het cyclotron. Dertig ton zwaar rail koper wordt verwerkt Mj het wikkelen der spoelen van de reusachige magneet, die straks in het cvclotron snelheden zal wekken van lOO.OÖO km. per seconde. Dit cyclotron verwezenlijkt de eenwen- oude droom der alchemisten: het zal nikkel In koper veranderen, zwavel in phosphor, het zal gond kun nen maken! Het kan zelfs licht in materie doen overgaan. Maar zyn groot practisch nut is het opwekken van kunstmatige radio-activiteit ten dien ste van medische en technische weten schap. Men zal straks onderzoekingen kunnen verrichten, die vroeger ondenk baar waren, de fundamentele levens processen en de scheimcn der stofwis seling ontraadselen. Medici krijgen een nieuw hulpmiddel bij de kankerbestrij ding, het plantkundig instituut kan er de uitwerking van meststoffen mee me ten, het materiaal-onderzoek wordt er door verbeterd. Waar bet cyclotron, al gaat het ook ijverig atomen splitsen, echter niet toe in staat is: atoombom- ipen maken. Neen, aan atoombommen maken is men ln Nederland niet toe. Al heeft men er wellicht de kennis voor, de practijk brengt nog iets anders mee dan een enkel cyclotron in de Watergraafsmeer, met 20 man bediening. In de fabrieken der States, waar men inderdaad atoom bommen vervaardigt, uitgestrekte com plexen midden in de wildernis ,van Ari zona en Nleüw-Mexico. werken zo'n slor dige 100.000 man. Het cyclotron aan de Oos ter Ringdijk is daarbij vergeleken maar 'n kleine goedaardige jongen; het mag Jan de atomen minstens even vaardig split sen, maar komt als apparatuur aan de fabricage van bommen zelfs niet te pas; i alles blijft op zijn gemoedelijk Nederlands, in dat nuchtere gebouwtje, onder de wa terspiegel van de Ringvaart, terwijl er pal naast de volkstuintjes bloeien, grote ronde klaprozen tussen bedden en bonestaken. Een bloesemende vlier kijkt nieuwsgierig binnen door de open deuren, een vlin der verdwaalt er argeloos tussen het vier kant der hoge, betonnen watertanks, waar straks het cyclotron zijn eigen geheim zinnig leven zal leiden. Alleen de buurt vertrouwt het nog niet. De volksfantasie houdt er zich mee bezig en weeft haar verhalen om dit duivelsmachien, dat daar langzaam maar gestadig wordt opgebouwd. On danks alle verzekering van het tegen deel rijst de schim van de atoombom dreigend en demonisch over het water van de Valentijnkade; de naam Valeu- tijn, die gedachtenassociaties wekt aan Gretchen, Mephisto, Faust en de ver holenheid der alchemie. Ware de wo ningnood geen - belemmering, mer.ig overbuur van het Instituut voor Kern- physisch Onderzoek, zoals de oude Re tortenhal thans heet, had allang zijn biezen gepakt; met kennelijke achter docht observeert men van achter zijn vensters, onder de gordijntjes door, het bedrijf aan de overzij: het komen en gaan der werklieden, het af- en aan rijden van auto's met hooggeleerde per sonages, de aanvoer van materiaal. En al is het cyclotron een dyister begrip, men weet iets van duizelingwekkende krachten, die het oproepen zal tot dood en verderf, m waarheid moge het cv clotron inderdaad krachten wekken, die alle menselijke verbeelding te Doven gaan, zij worden hier nóchtans niet benut tot ondergang, maar voor hef heil der mensheid. Na een gesprek met prof. dr. C. J. Bak ker en dr. ir. F. A. Heyn, die de diepste roerselen van het cyclotron kennen en zijn opbouw controleren, gaat een luikje open op die geheimzinnige wereld van het splitsen der atomen Zoals men door kijkers van een sterrenwacht onvermoede werelden ontdekt in stage. regel matige beweging, zo wordt, de mi nuscule wereld der atomen beheerst door dezelfde wetten. Wanneer men een on eindig aantal malen vergroot stuk staal tegen het licht zou houden, zae men het zelfde als aan de sterrenhemel: de ato men elk voor zich als sterren aan het firmament dus los van elkander, slechte door electrische krachten als met ontel bare elastiekjes in één onwrikbaar ver band gehouden. Elk van die atomen is weer een zonnestelsel op zich met pla neten die in verschillende banen om de kern draaien, de electronen Bovendien bestaat de kern zelf ook weer uit ver schillende deeltjes knus bijeen als eieren in een nest. Al naar.de stof of het metaal, is zo'n kern verschillend samengesteld, heeft Zij weinig of veel van die rondom haar zwevende bolletjes. Waterstof b.v. maar één, uranium daarentegen, een der zwaarste metalen, wel 92 electronen, welke in verschillende banen om de kern cirkelen. Die samenstelling en -oerbeweging heeft de Schepper de atomen gegeven, maar nu is de mens door diezelfde Schepper mej, verstand begaafd, na rusteloos speuren zo diep in die kleine wereld doorgedrongen, dat hij er de orde te zijnen bate vermag te storen. Hy gaat die atomen splitsen, dat wil zeggen: hij verstoort die knusse nestjes der kernen door er vreemde deel tjes als koekoekseieren in te jagen, waar door evenveel van de oorspronkelijke deel tjes het veld moeten ruimen; dit nu is zo ingrijpend, dat het nestje zelf totaal van wezen verandert Deze kernverande ring of transmutatie kan dus b.v. van nikkel koper maken, van het lichte me taal lithium het edelgas helium. Boven dien wordt een chaos gesticht in de re gelmaat der cirkelende bolletjes rond de kern, die wreed van de ene baan in de andere wordt gejaagd en volkomen van de wijs gebracht Die nestjes der kernen en evenmin de cirkelende electronen la ten zich echter die ordeverstoring zonder meer welgevallen. Zij verzetten zich hevig en trachten zo mogeiyk weer in hun oude gareel terug te komen. Daarbij ontstaat en komt energie vrij. waar de mens prcfijt van trekt. Het is hu het cyclotron, dat de krachten oproept nodig om de orde in die oerkleine wereldjes der atoomkernen te verstoren. Dit geschiedt weer met andere deeltjes, die met grote kracht, verkregen door grote snelheid, in die wereldjes worden geschoten, deeltjes uit de kernen verjagen om er -zich zelf in te nestelen en daarmee de aard van het beestje volkomen te wijzigen en bovendien om de rondedans, in kring om kring, rond de kernen der atomen voor een ogenblik radicaal in de war te jagen. Daartoe heeft zo'n rustver stoorder een snelheid nodig van 100.000 km per seconde, terwijl die van het licht 300.000 km. bedraagt. Reeds vóór de oorlog heeft men bij Philips te Eind hoven atomen gesplitst, maar de snel heid der ordeverstoorders, in rechte baan afgeschoten, bedroeg toen slechts 12.000 km per seconde Het cyclotron, dat, thans in aanbouw is, weet hen echter in een wervelende beweging dusdanige meppen te verkopen, dat. hun snelheid 8 maal zo groot wordt, de uitwerking van hun aanval op de vredige wereldjes der atomen daarmee 64 maal zo groot. Voor dit effect zou vroeger een gelijk spanning van 25 millioen volt nodig rijn geweest (joor de draaiende beweging in het, magnetisch veld van het cyclotron wordt dit nu bereikt met veel minder dan één millioen volt. Het versnellen der aanvallende deeltjes geschied door een wisselspanning van een zender 0p 30 meter golflengte, waarbij het in het, magnetische veld van het cy clotron voortijdig ontsnappen belet Öe stof of het metaal, waar de deeltjes aldus met hevige kracht op worden losgèlaten, verandert van wezen en uit, de tijdelijke hevige ordeverstoring, waarmee dit ge paard gaat in de atoomkernen, komen krachten vrij, die als radio-actieve stralen de mens tot nut zijn. Zo krijgt b.v. een stukje metaal een geheimzinnige kracht, die dagen, soms maanden en jaren aan houdt, in alle gewenste mate en duur zaamheid. Dit laatste juist maakt haar voor de wetenschap beter bruikbaar dan b v. radium dat van nature dezelfde kracht bezit, maar waarvan slechts een beperkte hoeveelheid op heel de wereld beschikbaar is. een materie, die duizen den jaren actief blijft, maar juist daarom minder handzaam. Aanvankelijk was het de bedoeling het cyclotron te Eindhoven te bouwen, waar toe reeds het grondwerk werd uitgevoerd. Men is hier van afgeweken en heeft tot vestiging te Amsterdam besloten om dich ter bil de centra van wetenschap, de la boratoria, universiteiten en ziekenhuizen te zijn Zo werd het Kernphysisch insti tuut in het leven geroepen, ondergebracht aan de Ooster Ringdijk, waarf ook Philips, da+ het materiaal en vakkundig personeel levert, aandeel in heeft om van de resul taten te profiteren voor rijn research. De werkzaamheden, verbonden aan de ver bouwing van de oude retortenhal tot Kernphysisch Instituut worden uitgevoerd door de Amsterdamse aannemer, de heer J. L Barends. Alle veiligheidsmaatregelen, zowel voor het toekomstig- personeel als voor de omgeving worden getroffen. Een carré van grote watertanks isoleert rond het cyclotron de actieve stralen, die >n hup volle kracht inderdaad voor de mens gevaarlijk zouden zijn. Geheimzinnigheden komen er verder niet aan te pas; de was dom van violen en slaboontjes, boven de rulle grond der aangrenzende volkstuin tjes is tenslotte even boeiend. En het splitsen van atomen, als je het weet. minstens zo eenvoudig als het doppen der tuinboontjes. die een goede tien meter verder al welig gedyen. De vorige week wijdden wij in dege rubriek aandacht aan de colorado kever, waarbij de vraag gesteld is, of het wel goed is bij de bestrijding van dit dier alles ambtelijk te bekijken. Da Bedrijfsgroep Voedselvoorzieningsam bachten, vakgroep Landbouwambachten, officieel orgaan „De loondorscher", re ageert daartegen op grond van de „ver ordening vaststelling erkenningsregelin gen en loonsproeien" en wijst erop, dat er geen Bedrijfsschap Loonspuiters bestaat, waarvan in dit stukje sprake was. Ieder, die tegen vergoeding in opdracht van derden bespuitingen uitvoert, moet een vergunning of te wel erkenning hebben. De Plantenziektenkundige Dienst had te. gen de landbouwer, die wederrechtelijk spoot, gezegd: „Ga maar spuiten, ver gunning of geen vergunning." Als gevolg daarvan heeft de Bedrijfsroep Voedsel voorzieningsambachten, vakgroep Land- bouwambachten, officeel orgaan „De loondorscher", de Plantenziektenkundige Dienst een uitbrander gegeven en niet omgekeerd. Het is de taak van de vak groep er voor te zorgen, dat alleen aan vakbekwame spuiters vergunningen wor den verstrekt, om het risico te vermijden, dat kostbare gewassen door onvakkundige bespuiting verloren zouden .kunnen gaan. Nu komt echter het merkwaardige. Als deze landbouwer een verklaring van de Plantenziektenkundige Dienst heeft,, dat hij vakbekwaam is, dan kan hij een'tij. delijke sproeivergunriing bij de Bedrijfs groep-Vakgroep enz. aanvragen. De Plan tenziektenkundige Dienst zei: „spuiten", maar vergat een briefje af te geven. En de Bedrijfsgroep-Vakgroep enz. moet eerst een briefje hebben van de Planten- ziektenkundige Dienst en van de land. bouwer, eer er volgens de voorschrif ten gespoten mag worden. Alles is zo klaar als een klontje en we nemen er nog gaarne nota van, dat employé's van de Bedrijfsgroep-Vakgroep enz. geen amb tenaren genoemd willen worden. Nu het cricketseizoen bijna ander-- halve maand aan de gang is, waardoor langzamerhand een overzicht verkregen kan worden omtrent de speelsterkte der verschillende ploegen, blijkt dat H.C.C. verre superieur is, Hermes-D.V.S., de kampioen van 1946, als een goede twee de is te beschouwen en de overige clubs elkaar in speelsterkte niet Veel ontlo pen. 1 Zondag werd H.C.C. II door de „grote broer" H.C.C. 1 gekraakt en wel met zeer groot verschil. Op 247 voor 6 sloot he® „eerste", waarna het „tweede" voor 79 werd uitgegooid Willem v- d. Bosch komt meer en meer ln vorm en produceerde een zeer fraaie 67 Sodderland met 5 voor 17 en de groglte bowler De Beus met 4 voor 24 toonden zich heer en meester met de bal. V.R.A. haalde het kunststukje uit P-W. op eigen terrein te verslaan, waarbij P.W. voor slechts 32 werd uitgegooid. Klink had de fraaie cijfers van 5 voor 11. V.R.A. sloot op 134 voor 6, waarvan Wit- tebol 42. Ofschoon VVV rich m het veld zeer kranig hield tegen Hermes-D.V.S. door de Schiedammers voor 90 aan de kant te zetten, waarbij de slowbowler Dorresteijn 6 voor 28 bowlde, faalden de Amsterdam mers aan bat voor een schamel totaaltje van 43. Molenaar, de fastbowler, was hier mét 7 voor 24 de boosdoener. Haarlem bracht V.O.C. de eerste neder laag in dit seizoen toe (12997) Sparta wist A.C.C. met 2 runs te verslaan (135 133). Aan beide kanten was het veldwerk minder goed verzorgd. Het batten van Sparta was erg taai en eenzijdig Sparta batte meerMan 3% uur over 135 runs! Bij was het runnen slecht en niet minder dan drie batsmen vonden de run- out-dood. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Amsterdam; ACCHCC I, VVVHaar lem. Schiedam ExcelsiorHermes. Den Haag; HCC II—HBS. Enschede: PW—Sparta Haarlem; Rood en WitVRA R'dam: VOCQuick (N.). Belangrijk voor de bezetting van dé ftn- derste plaats was de strijd in Utrecht tus sen UZSC en HPC. De Heemstedenaren heb ben geen kans gezien ook uit dit treffen de zo broodnodige punten te vergaren en blijven hierdoor als hekkesluiters fungeren. HPC verloor met 21. De stand luidt: ZIAN SVH UZSC HZ PC Y HPC 3 3 4 2 3 4 3 3 1 1 0 0 0 1 0 1 0 0 0 2 1 2 4 6 15—3 6 17—7 3 7—15 2 4—4 1 7—9 0 3—17 (Nagekomen) ALDABI 24/6 v. Santos n. Montevideo. ALPHERAT p. 24/6 Scilly n. R'dam. ARUBA W.-Ind.-A'dam 25/6 te Antw. EDAM n. R'dam, 23/6 te Baltimore. GAASTERKERK p. 25/6 Ouessanf n, R'd. JOH. DE WITT n. Bat. 24/6 te Singapore. TJISADANE 24/6 v. Bat. n. Soerabaja. ALCOR 24/6 te Sao Francisco do Sul. ALPHACCA 20/6 v. R'dam te Hamburg. ALDEBARAN 25/6 v. d. V.S. te R'dam. BACCHUS 23/ v. Tel Aviv n. Haifa. BANTAM Bat.-Rott, p. 24/6 Ouessant. BONAIRE Cale.-Rott. p. 24/6 Malta. BREDERO China-R'dam 24/6 te Suez. DANAE 24/6 v. Barcelona te Genua. EDAM 22/6 v. Philadelphia n. R'dam. EEMDIJK R'dam-N. Y. 25/6 te Antw. HUGO DE VRIES p. 24/6 Gibr. n. China. INDRAPOERA Bat.-Rott. 24/6 P. Said. JULIETA 21/6 v. Avonmth. te Liverpool. LENA 11/6 v. San Louis du Rh. n. Propr. LINGE 23/6 v. Keml te Oulu. MARTHA 24/6 v- Huelva n. Casablanca. MEERKERK 25/6 v. Vancouver te R'dam. MELAMPUS 22/6 v. Makass. te Batavia. NIC. WITSEN n. B.A., 24/6 te Montevideo. NOTO'S 22/6 v. Curacao te Ft. au Prince. PR> BERNHARD 23/6 v. Maranh. n. Param. ROEPAT 23/6 v. Makassar n. Soerabaja. ROSSUM p. 24/6 Holtenau n- A'dam. SIBAJAK 24/6 v. Batavia n. R'dam SLOTERDIJK Rott.-Bat. p. 24/6 Gibr. STREEFKERK 25/6 v. Shanghai te AntW. SUMATRA 23/6 v. Balikpapan n. Bat. TABIAN Bat.-N.Y. 22/6 te Penang. TERNATe n. Mombassa 22'6 te Durban. THEMISTO 23/6 v. R'dam te Montreal. TJIBADAK 24/6 v Boelel. te Soerabaja. VALERIUS Rott.-Bat. 25/6 v. Genua. VULCANUS 24/6 v Tanger n. Gibraltar, v. d. WAALS 22/6 v. Slngap. n. Soerab. WINSUM p. 24/6 Ouessant n. A'dam ZUIDERKRUIS n. Bat. 25/6 te Aden. In de week van 1522 Juni zijn t6 A'dam aangekomen 54 (47) zeeschep6® met een inhoud van 332.981 br. m3 6Ü vertrokken 54 (44) schepen met 225.36 (224.952) br. m3. AMSTERDAM. 24 Juni l9fj De belangstelling op de aandelenmar was vandaag niet bijster groot en 6r. klein aanbod was voldoende om de ko®, sen ln de meeste afdelingen 'n waartse richting te doen inslaan, de koersverliezen beperkt bleven slechts enkele procenten, terwyi ook j~,ae mlge fondsen op nagenoeg onverant" orilzen openden. -eO In de vrije markt trad merendeels lichte verbetering in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2