r r T Komkommer- f tijd MACARTHUR, JAPANS PLEEGVADER I' Ruilverkaveling, herontginning en meer mechanisatie Min. Mansholt over de moeilijkheden igen werk brengt VARIATIE KIND 2)e V.hJbmj buitenlands overzicht Katoentjes gaan naar dertig landen L L mmm WSÊÊMÊ in de \^GARDEROBE^ VAKONDERWIJS Ldie terugkeerde WOENSDAG 25 JUNI 1947 Zes jarenplan voor de lar\dbouw MGR. N. STAM ELF JAAR BISSCHOP „Tabak 2 Reserve" ongeldig Drentse dag voor K.R.O. Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? EN SPEL I door BARBARA BOWER '■iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiia (Wordt vervolgd) Als er geen generaal MacArthur was, zou het wereldpubliek al bijna vergeten zijn, üat er niet alleen met de Europese oorlogvoerenden, maar ook met Japan vrede gesloten moet wor den. De Amerikaanse bezettingscomman dant in het eilandenrijk spoort echter van tijd tot tijd de mogendheden aan, een weinig haast te maken met de Oost- Aziatische vrede, en geeft daarbij hoog op van de democratische vorderingen, die Japan heeft gemaakt. In het jongste rapport van de generaal komen zulke termen weer voor. Hij verklaart daarin, dat 'de militaire en politieke taak der bezetting ten einde loopt, omdat de mi litaire-en politieke doelstellingen onge veer bereikt zijn. Èr heeft, volgens Mac- Arthur, een revolutie van de geest onder de Japanners plaats gevonden, welke „mogelijkerwijs de grootste was die de wereld ooit gekend heeft." Japan is een democratisch en vredesgezind land ge worden, zodat voor de overwinnende landen niets te doen meer overblijft „dan toe te zien, controle uit te oefenen en leiding te geven." Veel is er intussen aan het werke lijke vredesverdrag nog niet gedaan. Er zijn wat besprekingen gevoerd over her stelbetalingen en schadeloosstelling op andere wijze, maar verder is men nog niet gekomen. En het is niet waarschijn lijk, dat men de Japanse kwestie voor het einde van dit jaar geregeld zal heb ben. De conferentie van de ministers der Grote Vier, die in November ge houden gaat worden, zal meer dan ge noeg te doen hebben met het opstellen van de Oostenrijkse en Duitse verdra gen; en waar het lang niet zeker is, dat men hiermee klaar zal komen, is er wei nig hoop, dat men ook nog aan Japan kan beginnen. Dit biedt voor Amerika, in feite het enige land dat de Japanse be zetting uitvoert, wel voorde len. MacAarthur is nu in staat door een vriendelijk militair bewind de sympathie der Japanners, die onge twijfeld een streng optreden hadden verwacht en, indien de regel van oog om oog zou gelden, ook hadden verdiend, ten gunste van de Verenigde Staten te beïnvloeden. Hij is daarmee druk bezig, en niet zonder'succes. Te gemakkelijker wordt dit succes be haald, omdat de Japanse economie op dit ogenblik geheel afhangt van wat men er in Washington over beslist. Dit kan o a blijken uit de mededelingen, de vo rige week gedaan door een Amerikaanse financiële instelling, over haar bemoei ingen met de Japanse katoenindustrie, welke, zoals men weet, een van de be langrijkste export-industrieën van de overwonnenen was. Door Amerikaanse steun is de katoenbewerking in Japan op een niet zeer laag peil gebleveh, het geen een aanzienlijke Amerikaanse bij drage inhoudt aan de werkmogelijkheid en dus aan de welstand in Japan. Vier miliioen meter stukgoederen e«i veertien millioen kilo garens zijn thans door de Amerikaanse firma verkocht, d.w.z, alles wat Japan tot nu toe geproduceerd heeft uit de katoen, die door de V.S. werd in gevoerd (90 pet.) en die bij de nederlaag nog in het land aanwezig was (10 pet.). Naar dertig landen werd dit alles Ver scheept, die vrijwel het gehele Verre Oosten en zelfs enkele delen van het Nabije Oosten en Afrika omvatten. Het geen betekent, dat het Japanse product, inplaats van voorlopig te ontbreken, de gelegenheid krijgt, zijn vroegere mark ten te behouden, de concurrentie met katoen uit andere landen voort te zet ter en zelfs nieuwe markten te winnen. ntussen is het uitblijven van een vredesverdrag voor d.e V. S. even eens een schadepost, hetgeen door hetzelfde voorbeeld wordt gedemon streerd. De transacties, die wij hierbo ven noemden, zouden niet mogelijk zijn zonder Amerikaanse financiële steun; zij komen, zo niet geheel, dan toch voor een deel ten laste van Amerikaans ka- pitaal, en staan in concurrentie-ver- houding tot de eigen Amerikaanse ka toenindustrie, die thar.s hoogstens de grondstof aan Japan kan leveren, doch niet het eindproduct, met alle winsten die aan de fabricatie verbonden zijn, kan maken. Is er dus politiek en strategisch voor deel gelegen in de bezetting van Japan, het is tegelijk ook een onderneming die geld kost. Nu, volgens MacArthur, Ja pan ver genoeg is op de weg naar de- mocratie-naar-Westerse-trant en daar door een bolwerk vormt tegen het op dringen van democratie-naar-Russische- trant, is de tijd gekomen, tenminste de kosten van dit bolwerk tot een mi nimum te reduceren. Dat is pas mo gelijk, als er een vrede wordt getekend en de bezetting kan worden opgeheven. En daarin schuilt wel een van de rede nen voor de (twee jaar na het einde van de strijd overigens niet onredelijke) haast van de generaal. Op de jaarvergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij te Middelburg heeft minister Mansholt het woord gevoerd. Er heerst, zo zei hij, een gevoel van onrust in land- bouwkringen. De oorzaak hiervan zijn de huidige overheidsmaatregelen en de onzekerheid omtrent de toe komstmogelijkheden. Deze zijn een gevolg van de wereldmoeilijkheden. De verplichte veelevering en de graan, en dorscontróle betékenen zware offers. Maar het is niet alleen de landbouw, die offers draagt. De arbeidersorganisaties tonen ver antwoordelijkheid te bezitten door de loonstop te aanvaarden. Het prijspeil moet in de hand worden gehouden, anders volgt ontwrichting van het eco nomische leven. Het herstel van de voedselvoorziening en de landbouw is afhankelijk van de grondstoffenvoor- ziening. Dit stemt niet hoopvol. Ook 1948 zal moeilijk zijn. De uitkomsten van 1946, voor wat betreft de productie, waren gunstig: de opbrengst bedroeg on. geveer 99 ij pet. van die van 1939. Het evenwicht tussen productie en con sumptie is verbroken en dit is een voor waarde voor een internationale econo mische crisis. Dt verdienste van het Plan-Marshall is, dat de have-not-staten in de gelegenheid worden gesteld aan het economisch wereldherstel deel te nemen. De Nederlandse landbouw moet zorgen door de opvoering van de ren dabiliteit der bedrijven en het afleve ren van producten van goede kwaliteit te kunnen controleren. Daartoe is in voorbereiding een zesjarenplan tot ont wikkeling van de landbouw. Deze plan nen zullen dit jaar bij de begroting aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbreiding van het landbouwonderwijs, verbetering der voorlichting, uitvoering van cultuur technische werken ter verlaging van de ruilverkaveling komen. 30.000 H.A. krij. gen een betere ontwatering. 25000 H.A. zullen worden herontgonnen, wat een zuivere .landwinst betekent van 40.000 H.A. en een deviezenbesparing van ƒ38.000.000 per jaar. De mechanisatie voorziet in 15000 tractoren en 5000 aardappelpootmachi- •nes, 2000 aardappelrooimachines e. d. Alleen de tractoren betekenen ten op zichte van de paarden tractie een de vie- zenwinst van 16.000.000 per jaar. De agrarische politiek der regering is ge richt op waarborging van een redelijk bestaan in de landbouw voor boeren en landarbeiders. Op deze bijeenkomst is voorts mede gedeeld, dat Ned. Volksherstel 130.000 heeft beschikbaar gesteld voor de Zeeuwse landbouw. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisoemoe, titulair Bisschop van Cedië, zal Zondag, de dag, waarop hij voor elf jaar tot bisschop werd ge wijd; in het missiehuis van de St. Jo seph-Congregatie van Mill-Hill te Til burg een pontificale H. Mis opdragen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Tabak 2 Reserve" van de tabakskaart QA 703, welke 11 April zijn geldig verklaard voor het ko pen van scheerzeep, na 28 Juni niet meer geldig zijn. De K.R.O. verzorgt Zondag een Drent se dag. Het programma .vermeldt onder meer de uitzending van een Hoogmis uif de St. Antoniuskerk te Zwartemeer, een beschouwing over Drente in heden en verleden door mr. dr. R. H. de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie Drente, een reportage in de middaguren, kamermuziek van de Drentse componist Louis Somer en een gevarieerd avondprogramma, dat enige HET DO productiekosten en een vergaande mechanisatie. 130.000 H.A. zullen onder j hoorspelen en een klankbeeld bevat. Alle lijnen lopen naar Los Alamos - Dure laboratoria Radar controle - Mevr. Ford Firestone. Alle lijnen lopen naar Los Alamos", verklaarde Carroll Wilson, de al gemene leider van de atoom commissie, toen hij een pleidooi hield voor vijfhonderd millioen dollar, waar van er 50 millioen bestemd zijn voor Los Alamos, een laboratorium, dat ver borgen ligt in het ruige land bij Santa Fé.- Hier brengt men het plutonium uit Handford en het uranium 235 uit Oak Ridge samen. Los Alamos was de plaats waar de eerste atoombom werd gemon teerd. Doch er zijn nog andere dure labo ratoria in Amerika. Enige dagen geleden opende kapitein James B Sykes hot marine-laboratorium Iiiyokern (Cal.), dat als een cen trum beschouwd wordt van de af- w(ter tegen atoomwapens. Dit labora torium heeft 100 millioen dollar gekost en beslaat een oppervlakte van 2500 vierkante kilometer. Bijna 12000 men sen, civiel en marinepersoneel met hun gezinnen, wonen op de basis. Het on derzoek van raketten vormt een onder deel der werkzaamheden. Verder wordt er gewerkt aan nieuwe en geheime ex plosieven voor torpedo's, radio-electro- nische systemen, om de baan van vlieg tuigen, raketten, bommen, kanonkogels en torpedo's te controleren, gerichte projectielen etc. Bovendien heeft er op kleine schaal enig researchwerk voor atoomsplitsing plaats. Volgens de ma rine-autoriteiten is het doel hiervan echter niet de vervaardiging van atoom bommen. Een natuurkundig laboratorium, welks bouw in 1945 begonnen, ge heim gehouden is, zal in de herfst gereed zijn. Hierin zullen werkzaam heden verricht worden op gebied van physica, chemie, optiek, electronics, metallurgie, ballistiek en hittebehande ling. Dit laboratorium heeft ..slechts" 7.3 millioen dollar gekost. De Amerikaanse automobilist .is ook op de buitenwegen aan een maxi mum snelheid gebonden. En te recht. De ongelukken op de weg kostten dit jaar in Amerika aan 35.000 mensen het leven. Het aantal gewonden bei'eik- te de één millioen. De politie in de Ver enigde Staten heeft een nieuwe bond genoot gevonden bij het opsporen der overtreders in een radar-apparaat. De Amerikaanse politie-agent behoeft slechts de reacties van zijn apparaat te controleren, om de juiste snelheid van pföRö CASCO iow* 5ÜSX.S icHOXViui los ALAMOS ^WTa H de auto te kennen. Wellicht zal dit ap paraat enige mensenlevens redden. In ieder geval zal het de schatkist ver rijken, want men voorspelt dat het be keuringen zal regenen. ussen twee van de beroemdste Amerikaanse industriële families werd Zaterdag een familieband gelegd, door het huwelijk van mej. Mar tha Firestone, de kleindochter van de overleden rubberkoning Harvey Fire stone, met William Ford, de kleinzoon van de overleden autokoning Henry Ford. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan (Jaar :;ijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbarevoorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijn- verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt Tob niet langer door, vraag vandaag kruschen by Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Adv.) Tegenwoordig vinden we een vrouw, die zelf haar kléren en die van haar kinderen kan ma ken, al heel bij de hand en als ze dan bovendien nog behoorlijk kan breien en haken, wordt ze beschouwd als een voorbeeld van vrouwelijke handigheid. Vroeger was dat anders. Ieder meisje leerde het vrouwelijke naaldwerk; naaien, verstellen, breien en koken. Ook teen was de een er handiger in dan de ander. Ook toen zal de een er tijd over heeft zal zien, dat het de moeite loont en dat het bo vendien een prettige tijdpasse ring is. Het is wel merkwaardig, dat juist de Franse vrouwen, die algemeen bekend staan om haar goede smaak, het naaldwerk in ere hebben gehouden en nog steeds houden. In alle goede Franse modeplaten kunt u heel goed samen. Zou het vo ons ook geen aanbeveling ver. dienen, nu alles nog zo duur is, zelf weer eens aan het werk te gaan? Als we eens zelf een ceintuur maken die we kleurig versieren met restjes vilt, met wollen draden of met ouder, wetse kralen, zal ons oude, effen jurkje weer een heel ander aan meer plezier in gehad hebben steeds voorbeelden vinden voor zien hebben dan de ander. Maar dat een meisje eenvoudig niet wist, hoe ze een naald moest vasthouden of hoe ze een handwerk voor zich moest nemen, dat bestond eenvoudig niet! Met het popu- borduurwerk. Handgeborduurde schortjes, servetten, vingerdoek jes, ja, soms zelfs hele stoelbe- kledingen vinden we daar. Het is in Frankrijk nog steeds ge woonte, dat dames een naai- lair woyden van de naaimachi- dansje hebben. Een vaste mid- nes verdween van lieverlede de belangstelling voor het hand- naaien. Toen men kousen ma chinaal ging breien en toen de zijden kousen in df mode kwa men, was het ook al spoedig met de interesse van de vrou wen en meisjes voor het breien gedaan. Eerst in de laatste tien of vijftien jaren zijn'de vrouwen zich gaan herinneren, dat breien behalve nuttig ook wel prettig dag in de week komen de dames bij elkaar en brengen haar handwerk mee. Zij werken dan tot ongeveer vier uur, de tijd voor het „goüter". Dit „goüter" is een kleine maaltijd, waarbij brood gegeten wordt en de thee gebruikt. We zouden het een zeer uitgebreide thee kunnen noemen. Na dit „goüter" wordt het werk hervat tot de tijd is gekomen om op te breken. Als men er eens per week een hele middag voor heeft, kan men heus wel eens iets aardigs klaar maken. Dat men ondertussen een gezellig praatje houdt, be hoeft hier geen beletsel voor te zijn. „Praten en breien" gaat Als we in een gewoon zijden blousje wat open 'randjes wer. ken, krijgt het dadelijk een veel sierlijker en rijker aanzien. Wie de tijd kan vinden en over wat handigheid en fantasie beschikt, kan met beperkte middelen een eindeloze variatie brengen in een op zich niet uitgebreide garderobe! Een helemaal effen jurkje krijgt door zo'n eigenhandig ge borduurd bloembouquetje juist die fleurige noot, die het nodig heeft om niet saai te worden Een zelfgemaakt kraagje en man chetten geven aan een jurkje of blousje dikwijls een eigen cachet De hier afgebeelde zijn versierd met enige kleine blaadjes. We kunnen deze in een felle kleur dik opborduren. We kunnen ze ook appliqueren. Het stelletje kan op diverse japonnetjes dienst doen Een sierlijk oud poortje in VOOR de Frans Halsstraat te Amsterdam geeft toegang tot de R. K. Vak-, Huishoud en Industrieschool voor meis jes. Dit is de officiële naam, voor wat wij meestal maar kort af met de „huishoudschool" aanduiden. Een smal, vochtig koel gangetje leidt naar het schoolgebouw, dat oorspronke lijk dienst heeft gedaan als werkplaats en kantoor voor de grote P. J. H. Cuypers tijdens de bouw van het Rijksmuseum. Sedert 1926 is het in gebruik als huishoudschool. Een van de meest waterhou dende groenten, welke we ken nen, is wel de komkommer. Ze wordt door de huisvrouw in het algemeen bijna uitsluitend gebruikt voor het bereiden van sla, al of niet in combinatie met andere groenten, of voor het garneren van een koude schotel. De komkommer biedt evenwel nog zeer vele mogelijk heden, want deze groente kan ook gestoofd worden, zodat we ae dus als warm gerecht even eens kunnen opdienen. Met een» pikant vulsel is ze uitstekend geschikt om als warme schotel bij de lunch gebruikt te worden terwijl deze groente ook kan worden verwerkt in een soep. Gestoofde komkommer. 1 grote komkommer, een klein stukje boter of vet, zout, peper, maïzena of aardappelmeel, een klein scheutje azijn, desverkie- zende wat suiker. Schil de komkommer dun af, controleer of de uiteinden bit ter zijn, snijd deze in dat geval weg. Verdeel de komkommer vervolgens in de lengte in tweeën en verwijder de pitten. Snijd de twee helften daarna in vingerlange stukken. Smelt de boter of het vet in een pan, voeg er de komkommerstukjes aan toe met het zout en de pe per, laat ze op een zacht vuur onder af en toe omschudden in ongeveer 10 a 15 minuten gaar worden. Bind het vocht, dat tijdens het koken is losgekomen, met wat aangemengde maïzena of aardappelmeel. Maak het sausje op smaak met een scheut je azijn en indien gewenst met wat suiker. K°mkommersla. 1 kom kommer, 1 koude gekookte aard appel, zout, peper, 3 eetlepels azijn, wat fijngehakte peterse lie. Maak de komkommer schoon - -x -Jk Voor de bakvis. Een feestelijke jurk van rose taftzijde. Leuk is de afwerking van hals, mouwtjes en schootje met passement van hetzelfde materiaal en aangenaam kan zijn. Eigen- gebreide truitjes en slipovers maakten weer opgang en ook het breien van sokjes en knie kousen kwam weer in trek. Breien is een gezellige bezig- heid, die geen onnodige drukte Sen aan de scho01 en de melsJe£ of rommel geeft. Een handige eens aan het werk te zien. Er breister zal onder haar werk zijn meisjes* die juist de lagers door gezellig kunnen praten en school hebben verlaten en die Dezer dagen waren wij in de gelegenheid een bezoek te bren- als ze geen ingewikkeld patroon onder handen heeft, zelfs kun nen lezen. Veel mannen; die het ongezellig vinden wanneer er avonds nog naaiwerk onder handen is, hebben in het geheel geen bezwaar tegen het tokke len van de breinaalden. nu haar zevende en achtste leerjaar benutten om vast wat huishoudelijke kennis op te doen. Deze cursus duurt twee jaar. De meisjes krijgen o.a kook- en naailessen en verder De lessen in kinderverzorging op de vakschool voor meisjes ge nieten steeds grote belangstelling. Een flinke pop fungeert als baby en zo kunnen de meisjes zich ook practisch oefenen. Alleen een echte baby wil wel eens meer spartelen dan het „oefenexemplaar" Het is jammer, dat de terug- onderwijs in voedingsleer, wa keer tot het handwerk tot nu renkennis, wasbehandeling enz. toe bijna uitsluitend beperkt Bijzonder veel belangstelling bestaat er ook altijd voor de lessen in kinderverzorging. De meisjes krijgen onderricht in op voedkunde, lichamelijke verzor ging van babies en kleuters eer ste hulp bij ongelukken enz. Zij bleef tot breien en haken. Want Zij krijgen aan h6t ®inde T leren Afschillende m?nie' juist ook in het naaldwerk lig- d" cursus een getuigschrift gen zoveel mogelijkheden voor Meisjes, die dit getuigschrift ge- een vrouw, die graag iets eigens haald hebben, kunnen daarna geeft aan haar kleding. Hand- j jaar een diploma als kin- werken is een tijdrovende bezig- heid, maar het resultaat loont derjuffrouw en in twee jaar een de moeite wel. De laatste tijd diploma als costuumnaaister ha- b.v. zijn garneringen van pail- ien. letten, kraaltjes en appuqué weer erg gewild. Als we deze dingen toepassen door, laten we zeggen, een zak te versieren met een figuur, dat we zelf ontwer pen of dat we ergens zien en mooi vinden, zal onze japon veel ren om kinderen bezig te hou den en hoe uit kleine, haast waardeloze dingetjes nog aller lei aardigs gemaakt kan wor den. De opleiding tot kinderver zorgster vraagt iets meer vooropleiding. De meis jes moeten minstens U. L. O. gehad hebben. Deze zelfde eis geldt voor de opleiding tot hulp in de huishouding. In de grote gezellige keuken die voorzien is van kolenfor- nuizen, gasfornuizen en electri- sche kookapparaten zijn de meisjes bezig een maaltijd Klaar te maken. Tengevolge van de origineler zijn dan dat we hier uorlog moest men afstand doen of daar een paillettenfiguur van de keurige uniform, die kopen of dat we de zaak machi- vroeger op de school in gebruik naai laten appliqueren. Wie kan was. „We zijn nu al blij, ais de borduren, kan een effen wollen meisjes bij het koken schorten of linnen toiletje zeer fijn gar- kunnen dragen," verzekerde ons neren door b.v. langs kraagje en de directrice, mej. C. Derksen. manchetten of onder langs de die al ruim twintig jaar de zoom een randje van bloemetje* scepter zwaait op de huisnoud- te borduren. school. Ook de naaiklassen zijn Op kinderjurkjes doen figuur, ijverig aan het werk. Er wordt leerjaar begint ook nog een tjes in kruissteek het ook altijd zoveel mogelijk voor gezorgd éénjarige vormingsklas, die aardig. Borduurzij is weer vrij dat de meisjes goed maken, dat voornamelijk bedoeld is als te koop en voor eventuele wol- practisch bruikbaar is. Dus niet vooropleiding voor verpleeg- versiering zoeken we de oude meer de poppenmodelletjes, die sters, kinderverzorgsters, maat- wolrestjes maar eens op. Kost. alleen maar grappig- waren, schappelijke werksters en Jera- baar aan materiaal behoeft zo'n maar die niet werkelijk ge- ressen bij het Nijverheidsonder- versiering dus zeker niet te bruikt konden worden, maar wijs. Vooral aan de laatste worden, kostbaar aan tijd zal ze e»n broek voor broer of een groep bestaat een enorm te- meestal wel zijn. Maar wie wat jurk voor zus. kort. Behalve de hier genoemde op leidingen, geeft de school ook nog talrijke middag- en avend- cursussen. Er worden cursussen gegeven in koken, burger keu ken en fijne keuken, in wasbe handeling, in dekken en die nen, in naaien, verstellen, knip pen en kinderverzorging. Met ingang van het nieuwe In De Bijenkorf te Amsterdam wordt op het ogenblik een ten toonstelling gehouden over Met Kind en zijn Spel". Talrijke ver enigingen, die werk zaam zijn op het ge bied van opvoedkunde, verleenden haar mede werking bij 't samen stellen van deze ten toonstelling. Voor ie der, die belang stélt in kinderen, opvoeding en gezin, is er op deze tentoonstelling veel interessants te zien. Dit geldt niet alleen voor beroepspaedago- gen, zoals leidsters in jeugdhuizen en onder wijskrachten, maar ook voor doodgewone moe ders en vaders, die hun kinderen graag het beste willen geven, wat er is. Lang niet altijd is het duurste speel goed ook het beste en soms kunnen we met beperkte middelen goed en nuttig speelgoed zelf vervaardigen. Komende week zullen wij op deze tentoonstel ling nog in een artikel tje terugkomen. op de wijze zoals in bovenstaand recept omschreven is. Snijd ze vervolgens met een scherp mes in heel dunne plakjes of schaaf ze op een komkommerschaaf fijn. Maak de koude gekookte aardappel met een vork fijn. voeg er het zout en de peper aan toe, giet er roerende de azijn bfj en schep er dan de fijngehakte peterselie door. Giet dit slasausje over de komkom merplakjes, meng de massa zorgvuldig door elkaar en laat de sla even staan vow het pre senteren om de smaak goed te laten doortrekken. Gevulde komkommer. 1 flinke komkommer, 150 gram gehakt, zout, peper, nootmus- caat, 1 eierdooier, wat fijnge wreven beschuit, een klein rest je jus, wat paneermeel, een klein stukje boter. Maak de komkommer op de bekende wijze schoon, snijd ze over de lengte in tweeën en verwijder de pitten. Verdeel de ze helften in vingerlange stuk ken. Kook ze in wfit water met zout ongeveer 5 minuten, laat ze daarna op een vergiet uit lekken. Vermeng intussen het gehakt met zout, peper, noot- muscaat, de eierdooier en de fijngewreven beschuit. Meng dit alles goed door elkaar. Leg op ieder komkommerstukje een klein gedeelte van het gehakt en schik ze dan in een vuur vaste schotel. Giet er het jus- restje in en strooi er wat pa neermeel over. Leg op ieder komkommers tuk je wat boter en laat de schotel in een hete oven gedurende pl.m. 15 minu ten bruin en gaar worden. Pre senteer dit gerecht als warme schotel bij de lunch. Komkommersoep. 1 rest gestoofde komkommer, 1. water, M 1. melk, 4 bouillon blokjes, een scheutje bouillon- aroma, een stukje boter, 45 gr. maïzena, wat fijngehakte pe terselie. Breng het water met de melk aan de kook, laat er de bouillonblokjes in oplossen, voeg er het stukje boter aan toe en bind de soep met de aange mengde maïzena. Roer er de komkommer door en tot slot de fijngehakte peterselie. Maait de soep op smaak met een scheut je, bouillonaroma. Dit gezellige kinderschortje vax gekleurde katoen wordt een pronkstukje, waarop de draagster wat trots zal zijn, als we zelf het platstukje, de zakken en de tail leband versieren met borduur- of appliquéwerk 26) Marjorie stond weer overeind, nogal rood in 't gezicht en met een witte plek ander haar kin op de plaats waar de keel band van de helm had gedrukt, en riep naar de emmerploeg. „Ik heb vorige keer toch gezegd, dat jullie niet moesten op houden met pompen vóór ik het zei! Als het een echte bom was geweest, dan zou den we naar de haaien zijn gegaan!.... Sprink, je veter is los. Je had erover kunnen struikelen en de emmer om kun nen schoppen. En als het dan een echte bom was geweest?"" Nee, er viel niet aan te twijfelen, het was Marjorie, als van ouds de mannetjes putter, en Miss Ranskill was blij, dat ze haar ontreddering niet had getoond. Juffrouw Jebb salueerde met een ruk en scheen haar knokkels aan de rand van- de helm te bezeren. Juffrouw Sprink's saluut was sierlijk en losjes. Marjorie bracht een stramme hand naar haar helm. „Ingerukt, mars!' riep zij krijgshaftig. Marjorie stevende het pad af en stond even stil om het grint van haar knieën te kloppen. .Marjorie!' zei Miss Ranskill. „Mar jorie!" Maar haar oude schoolvriendin richtte zich tot juffrouw Jebb. „Ze hebben weer aan het zand gezeten. Hoe moeten we in vredesnaam de oorlog winnen, als de mensen telkens opnieuw het zand voor de luchtbescherming voor hun kanarie kooitjes misbruiken?" „Zou je denken, dat het spionnen zijn?" Juffrouw Jebb stak zo'n angstvallig, vogelachtig gezichtje naar voren, dat Miss. Ranskill aan een mus met een stra lenkrans moest denken. „Iedereen, die het zand van de lucht bescherming voor een kanariekooitje steelt, is in zekere zin een spion." „Marjorie!" Miss Ranskill verhief vast besloten haar stem. „Herinner je je mij niet? Ik ben Nona Ranskill. Van St. Ca therine, weet je nog wel? Ik heb van ochtend opgebeld en je man...." De rest van de zin bleef steken door een daverende slag tussen haar schou derbladen. „Nona, beste'meid! Natuurlijk herinner ik me jou nog. Harry zei net iets voor hem dat er een zekere Miss Ransome Had opgebeld. Natuurlijk dacht ik. dat het Kathleen Ransome was, dat verschrikkelijke kind, dat altijd zo haar neus ophaalde. Maar zeg, ik vind, dat je er niet voordelig uitziet. En wat ga je met al die gereedschappen doen?" „Ik?" „Juffrouw Jebb, juffrouw Sprink, dit is-Miss Ranskill, een vroegere vriendin van mij. We hebben samen een reuzetijd gehad. Ze was altijd haar vlakgom kwijt, nietwaar, Nona? Ze leende altijd het mijne. Kom, ik zie jou vanavond wel, jufrouw Sprink en jou ook, jufrrouw Jebb. Komen jullie niet te laat? Ik wil, dat onze ploeg een goed figuur maakt." Miss Ranskill betuurde haar waterpas. Ze had dus een hele, lange reis afgelegd om voorgesteld te worden als iemand, die altijd haar vlakgom kwijt was. Juffrouw Jebb en juffrouw Sprink ver trokken onderemmergekletter, juffrouw Jebb zelfs na een moeras geschapen te hebben, doordat ze haar emmer niet ge heel had geledigd. „Zeg, je gaat toch nog niet weg, Nona? Ik heb niet zó bar veel tijd, maar terwijl ik me omkleed kunnen we best nog wat babbelen. Kom mee, ik moet voortmaken, anders kom ik ie laat voor de camoufla genetten." Marjorie stormde de trap op, gevolgd door Miss Ranskill. „Je hebt nog niet naar de kinderen gevraagd," verweet zij, terwijl zij een deur op het bovenste portaal opendeed. „Ik Het gerinkel van een telefoon op een nachtkastje kwam tussenbeide en Miss Ranskill plofte in een stoel neer, terwijl haar vriendin de hoorn opnam. Behalve dat de slaapkamer groter was, leek zij overigens erg veel op Marjorie's hokje in St. Catherine. Een rij boeken, op een plank naast het raam, riep herin-- neringen op. Miss Ranskill herkende een toffee-vlek op een deel van „De Wegwerker", dat nu Stond ingekneld tussen „Het Handboek voor Eerste Hulp" en „Hygiëne Thuis". P. C. Wren en Ian Hay waren goed ver tegenwoordigd, evenals Beatrix Potter en Baroness Orezy. De verzamelde gedich ten van Rudyard Kipling stonden knus gerangschikt naast een boek over gas- bescherming en een over maaltijden in distributietijd, beide vreemdelingen voor Miss Ranskill. Ze wendde zich om en keek naar de wanden, die met slagzinnen waren op geluisterd. „Doe mee," heette het boven het bed In een lijstje naast de telefoon stond: „Loslippigheid kost Mensenlevens". „Geen licht voor Hitler" was in 'n bordje naast het raam gebrand. „Wees Spor tief Spaar Zeep" gloeide in rode let ters op wit wasdoek boven de wasbak, nogal verbijsterend, want Marjorie was altijd een erg zindelijk schoolmeisje ge weest. Marjorie praatte tegen de telefoon. Haar bril met dun gouden montuur ver hoogde de ernstige uitdrukking van haar gezicht. Ze had nog steeds een muizen mondje, hoewel niet onaantrekkelijk, en haar kin was nog steeds vastberaden. „Nu, ditmaal geef ik het aan. Ik heb ze al drie keer gewaarschuwd. Dan moe ten ze maar nieuwe gordijnen nemen. Ik wil niet, dat het hele land gevaar loopt, iedere keer dat juffrouw Jackson een bad neemt. Als je mij vraagt, gaat ze veel te veel in het bad. Dat is niet sportief. Ik heb veel zin om haar ook bij de brand- stormcommissie aan te geven. Al dat ge baad is niet strikt noodzakelijk. Ik ge bruik éénmaal in de week een decimeter water." Miss Ranskill keek weer naar de slag zin boven de wastafel en was eer geschokt dan verbluft. „Adieu." Marjorie mikte de hoorn QP de haak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3