GESPANNEN TOESTAND IN DJOKJAKARTA De Prawda oefent critiek uit Indonesische Mohammedanen dreigen met een Putsch Ondervraging in gevangenis te Moskou Russische methodes om een bekentenis af te dwingen Verslag van een gevangene Gruweldaad der Republikeinen Vaticaan beschuldigt Tito Scherpe aanval op communisme in Joegoslavië Militaire voorbereidingen worden getroffen SU yiofciM „Aide-mémoire te beschouwen als nakomertje Niet opportuun? Antwoord verwacht op aide-mémoire ipi\ fel»» Gewond Ned. militair ten dode toe mishandeld Zestien schepen kolen afbesteld De Nicola afgetreden Belagers Mgr. Santin in de ban Tot hoofd en hart HEF DISTRIBUTIE OP Koninklijke namen bij de K.L.M. Mgr. P.J.Willekens moet rust houden DONDERDAG 26 JUNI 1947 e 69ste JAARCANG No. 23882 HET PLAN MARSHALL mm mm m i ii 'mm. 99 Amerika „bemoedigd" Totaal uitgeput 1 Het weer. Wegens deviezengebrek 1 MELKHANDEL ZEGT: (Vervolg op pag. 2} BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwarl. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De volgende indrukken deed de United Press-correspondent, Brackman, op tij dens een verblijf van 72 uur in de repu blikeinse hoofdstad Hoewei hier oppervlakkig be schouwd een atmosfeer van rust en vrede heerst, weerspiegelt zich in politieke kringen een situatie, die zeer ernstig blijkt te zijn. Ministers, partijleiders, hoge ambtenaren en studenten geven openlijk uitdrukking aan hun geloof, dat de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, na de maandenlange besprekingen en ondanks de ondertekening van het accoord van Linggadjati, hun meest kritiek punt hebben bereikt. De meeste kringen zijn van oor deel, dat de komende 48 uur de defi nitieve loop zullen bepalen van de toekomstige Ned'erlands-Indonesi- betrekkingen Sommige kringen vre zen voor militaire strubbelingen in de eerstkomende dagen. Indonesische kringen verklaren, dat de republiek alle mogelijke concessies heeft gedaan zonder de binnenlandse eenheid van de republiek in gevaar te brengen. Enige hunner verklaren, dat het kabinet zich door verdere concessies van de In donesische massa zou vervreemden. Een vluchtige tocht door Djokja karta levert het bewijs, dat men hier militaire voorbereidingen treft om op eventualiteiten voorbereid te f zijn. Gewapende schildwachten kan men overal aantreffen. Oefeningen, marcherende en zingende troepen zijn» normale verschijnselen en evenmin is het een ongewoon ge zicht Indonesiërs met ongeladen geweren in de straten te zien wan delen of winkelen. „Sajap Kiri", de machtige combi natie van zes tot de linkervleugel behorende Indonesische politieke groeperingen, die ir. het Indonesische parlement vertegenwoordigd zijn, hebben vandaag, zo meldt AP- uit Djokjakarta, een resolutie ingediend, waarin protest wordt aangetekend wegens de concessie, die de regering- Sjahrir aan Nederland heeft gedaan „Sajap Kiri" eiste bovendien „recon structie en consolidatie" van het ka- binet-Sjahrir. Men dringt er voorts op aan, dat de regering zich houdt aan de tegenvoor stellen van 8 Juni. Uit Indonesische bron wordt voorts vernomen, dat de resolutie van de lin kervleugel, die gevolgd is op de aan kondiging van de oppositie der Indo nesische Islamietische party, de dreiging van een republikeinse crisis imminent heeft gemaakt. Tot nu toe is het de lin kervleugel geweest, van welke Sjahrir de meeste steun heef^ ontvangen. Uit dezelfde bronnen wordt vernomen, dat de resolutie bijna stellig moest doen verwachten, dat de republikeinen zullen „Geen enkel Europees land, dat zich zelf respecteert, zal het aanbod van Marshall voor hulp aan Europa kunnen aanvaarden indien dit inhield, dat de Amerikanen zich in de binnenlandse aangelegenheden zouden mengen," aldus de Prawda in de eerste Russische com mentaar sinds Rusland er mee accoord ging met Frankrijk en Engeland te con. fereren - over het plan. In het artikel wordt verder gezegd: „Indien de opstellers van dit plan zouden luisteren naar de raadgevingen van sommige buitengewoon stekelige Ame. rikaanse reactionnairen en de Europese landen voorwaarden zouden voorleggen, die gelijk zijn aan die voor Turkije en Griekenland, ligt het voor de hand dat het stellen van deze voorwaarden wel. overwogen ten doel zou hebben het programma te doen mislukken. In werkeiykheid zou een dergelijke hulp inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Europese staten bete kenen en een schending van hun souve- reiniteit, waarmee geen enkele Europese natie, die zichzelf respecteert, het eens zou kunnen zijn." „Het Amerikaanse zakenleven tracht op deze wijze de naderende crisis de kop in te drukken door de dollar, crisis in Europa te liquideren of al- thans te verzachten," schreef de Prawda verder. „Alleen wanneer de ware inhoud van het plan.Marshall bekend ge. maakt wordt en de voorwaarden van deze hulp duidelijk worden, zal het mogelijk zijn met zekerheid een antwoord te geven op de vraag waarover op het ogenblik fel gedis. cussieerfl wordt door de buitenlandse pers: De vraag of er verwantschap bestaat tussen het plan.Marshall en de doctrine van Truman. Voor Europese landen is het van door. slaggevende betekenis welke ie voor- waarden zijn waarop de Verenigde Sta ten hun economische hulp willen verle nen. Het is juist de aard van deze voor waarden, die het succes of de mislukking van het plan zal veroorzaken." weigeren de nota der Nederlanders van 27 Mei onvoorwaardelijk te aanvaarden. Reeds serder is van Nederlandse zyde, aldus A.P., te kennen gegeven, dat zulk een weigering door militaire actie ge volgd zou worden. Sajap Kiri is samengesteld uit socia listen, communisten, arbeidspartijen, de vakbeweging en de jonge socialistische beweging. Het heeft de meerderheid zo wel in het Werkcomité van het parlement, als in het parlement zelf. Gebleken is, dat in verschillende kringen misverstand is ontstaan als ge volg van het elkaar kruisen van de aide-mémoire, namens de Nederlandse regering aan de Republikeinse regering overhandigd, en de laatste brief, die Sjahrir als voorzitter van de Republi keinse delegatie aan de Commissie- Generaal heeft gezonden. Van Bevoegde zyde wordt in dit ver band de aandacht er op gevestigd, dat de laatste brief van Sjahrir de Neder landse aide-mémoire niet ongedaan heeft gemaakt of heeft achterhaald. De Nederlandse regering verwacht een eigen antwoord op de aide-mémoire. Daar de aide-mémoire rechtstreeks is gericht tot de Republikeinse regering, zal het antwoord op ditzelfde niveau verwacht kunnen worden. Een ernstige brand in het Ministerie van Onderwijs te Brussel eiste zeventien doden en vele gewonden. Met behulp van ladders trachtte de brandweer de in het gebouw vertoevende mensen te reddenEen ambtenares wordt in veiligheid gebracht Niet alleen de Amerikaanse zanger Bing Crosby maar ook de Dionne-vijfling, nu char mant? dames, waren als deelneemsters tegenwoordig op het Mariaal-congres in Ottawa. Vergezeld van hun ouders en zeven van hun acht broers en zusters maaken zij haar opwachting bij Kardinaal Strich van Chicago De Indonesische Mohammedaanse Party, die 10.000.000 leden zou tellen, heeft Woensdag gedreigd een poging te zullen doen de regering- Sjahrir omver te werpen, indien het Indonesische kabinet besluit nog meer concessies aan de Nederlan ders te doen. De zitting van het republikeinse ka binet, welke Woensdagmorgen 11 uur zou worden gehouden, werd tot 's mid dags 2 uur uitgesteld, wegens een sa menkomst van de „defensieve raad",welke bestaat uit negen ministers en een ge bied bestrijkt, dat zich uitstrekt van de defensie tot de rijstdistributie. Sjari- foedin heeft deze byeenkomst gepresi deerd. De kabinetszitting van Woens dagmiddag, waarin Soekarno aanwezig was, duurde nog geen uur. Sjanrir zette de laatste ontwikkeling uiteen en lichtte deze toe. Vandaag komt het kabinet wederom bijeen voor bespreking van Sjabrir's laatste brief en de Nederlandse aide-mémoire. Enkele kabinetsleden verklaarden tegenover Aneta, dat de mogelijk heid van een kabinetscrisis reëel genoemd moet worden, doch ander- zyds waren zy van mening, dat een uiteenzetting over de politieke ont wikkeling aan «ie politieke partijen verhelderend zal werken. De aide-mémoire w'.rdt in republi keinse regeringskringen beschouwd als „achter de feiten aanlopend». Het dele gatielid Soepeno zeide: „De aide-mé moire is te beschouwen als een nako mertje". WASHINGTON, 26 Jurri. (United Als men de rapporten leest van berechtingen in Moskou, dan vraagt men zich af, hoe het mogelyk is dat vooraanstaande mannén die vaak de dood getrot seerd hebben voor hun idealen, er toe komen konden misdaden te beken nen welke lijnrecht tegenovergesteld zijn aan datgene waarvoor zy gevochten hebben. Als een der zestien leiders van de Poolse verzetsbeweging gedurende de oorlog, die in 1945 voor het Hoge gerechtshof in Sovjet-Rusland zich te verant woorden hadden, kan ik hierin enig licht brengen. Voor zover ik weet, ben ik de enige beklaagde in een Moskouse rechtszitting, die hierover vrij spreken kan. In zulk een politieke rechtszitting in Rusland is de ondervrager van de ge vangene meester over leven en dood van zijn slachtoffer. Deze ondervrager is gewoonlijk een oudere officier van de politieke politie. HÜ bepaalt alles wat de gevangene betreft; de uren waarop hij slapen en eten mag en zelfs of hy al dan niet een medicijn mag innemen als hij ziek is. Hy kent ook ieder detail van het gedrag van de gevangene in zyn cel, of hy bidt of heen en weer loopt, en hij be paalt de korte intervallen tussen de on dervraging. Mijn rechter werkte hard aan mijn zaak. Toen de periode van oftlerzoek ge. eindigd was zag hy er vermoeid uit- Mijn ondervraging nam zeventig dagen in 'beslag. Gedurende die tijd werd ik honderd en veertig maal on dervraagd. Sommigen van mijn col lega's hadden twee honderd of meer ondervragingen te doorstaan. Deze hadden iedere nacht en büna iedere dag plaats. De kortste duurde zonder onderbreking drie uur, de langste vyftien uur. Gedurende de dertig tot vijftig eerste ondervragingen werd de tenlastelegging öooit naar voren gebracht. Als zy ver. meid werd, dan gebeurde dit slechts ter loops Gedurende dit stadium tracht de -.rechter" drie dingen te achterhalen. Vooreerst tracht hij door te dringen in liet privéleven van de gevangene. Hy vraagt naar zijn familie en bekenden, toetst zijn wilskracht, zyn verstand, zijn Mnhities en zijn zwakheid. Voorts tracht hij zyn geest onevenwichtig te maken door afwisselend de toekomst van de ge vangene optimistisch en dan weer aller somberst voor te stellen. Ten slotte tiacht hy by de beklaagde zyn natuur lijk instinct tot zelfbehoud volkomen te breken. De eerste maal dat ik ondervraagd werd was myn rechter uitermate vriendelijk Aan het eind van myn ondervraging vroeg hy enkele din gen over mijn familie. Ik zei hem niets over de verblyfplaats van mijn zoon. De rest van mijn familie was in het Duitse concentratiekamp Ra- vensbrück. Enige van myn collega's waren niet zo voorzichtig en be ïnvloed door zyn vriendelijkheid ga ven zij hem het adres van hun fami lie- Als zij dan een paar dagen later het kantoor van de rechter betra den, lagen er op het bureau enige van hun eigen bezittingen of die van hun vrouw, zoals foto's, lievelings boeken etc. Het was duidelijk dat zij bezoek gehad hadden van de Sovjet-politie. Er werd hun verder niets meegedeeld, maar de aanwezigheid alleen van deze dingen was genoeg om het moreel van de ge vangene aan te tasten. Hy is gedwon gen aan het leven van zijn dierbaren te denken. En altyd moet de gevangene maar praten, altijd maar praten. Mijn rechter had echter nog andere middelen om my onder pressie te stel len. Deze waren licht, honger, koude, een atmosfeer van vrees en behoefte aan slaap. Een sterke lamp was zo geplaatst dat zy dag en nacht het gelaat van de gevangene bescheen. De bewaker droeg er zorg voor dat de gevangene zijn ge zicht niet bedekte. Voor het ontbyt kreeg ik twee sneden brood en een grote pot warm water, wa. ter met visgraten voor de lunch, en weer een pot water met een paar lepels gerst voor het souper. De koude in de cel is ondraaglijk. Als ik mijn armen wat wilde verwarmen onder de enige deken die ik had, stond de bewaker naast mij en fluisterde: „Dit is verboden. U moet uw armen bo ven de deken houden.'- Met bijna artis tieke perfectie werd een atmosfeer van vrees onderhouden. Als men mij kwam halen, leidde men my altyd langs een labyrint van gangen, zodat men nooit wist of men naar de executie-plaats, of wel naar de kamer van de ondervrager gebracht werd. De voornaamste druk, die op de ge vangene wordt uitgeoefend, geschiedt echter door hem van zyn slaap te be roven. Men wordt altyd ondervraagd ge durende de uren, die bestemd zijn vou» de rust en a-ls de gevangene in zijn cel terugkeert, is het alweer de tyd, dat bet hem verboden is te slapen. Dit gehele psychische en physieke proces hrengt de gevangene in een toestand van half-bewustzijn. Hy kent nog zyn naam en sommige van zijn vroegere karakteristieke eigen schappen, maar hij is een ander mens geworden. Zijn ogen met wyd opengesperde pu pillen hebben een wilde uitdrukking ge kregen, zyn armen en benen zijn gezwol len, hij is broodmager. Hy heeft alle zelfcontrole en wilskracht verloren en krijgt een dierlyk verlangen naar leven ten koste van alles. Hij kan de rol, die hy in het proces speelt, zelf niet meer inzien en gelooft alles wat de rechter hem voorhoudt. Het enigste belangrijke voor hem is vryheid. Als op zekere nacht de rechter vast stelt, dat de gevangene de grenzen der uitputting bereikt heeft, opent hy zyn aanval en stelt hem voor de keuze wer ken met en voor Rusland in het land waar de gevangene vandaan komt, of ftypulkowski, advocaat, leraar\ en leider van de Christelijke Democratische partij in Polen, was één van de 16 leiders van het Poolse verzet tegen de Russen gedurende de oorlog. Hij werd in Moskou berecht, doch nadat hij zijn straf had uitgediend ontvluchtte hij zijn land. In bij gaand artikel vertelt hij over de methodes, welke de Russen toe passen om de gevangene „murw" te maken. Het zijn dezelfde methodes waarmede de vreemde en geruchtmakende bekentenis sen werden afgedwongen aan al de politieke gevangenen in Mos kou. Stypulkowski geeft de ver klaring van al deze bekentenissen. Met eenvoudige helderheid ver telt hij het huiveringwekkende proces van de ondervraging dat voor hem zeventig dagen en ze ventig nachten duurde. Een en ander vonden wij in de Daily Telegraph." een langzame dood sterven in de con centratiekampen van de Sovjets. De menselijke automaat grijpt deze gelegenheid aan. Hy is ervan overtuigd, dat de „rechter" alles van hem weet en zelfs meer weet dan hij. Hy begint te spreken, als de rechter het hem gebiedt, in een toestand van half-bewustzijn, zonder dat hy het zich zelf realiseert. Hij vertelt dingen, die werkelijk gebeurd zyn en dingen, die hij uitvindt. Hij ver telt fantastische verhalen; de dikwyls herhaalde suggesties, die de rechter in zyn zieke verbeelding geprent heeft ge durende de eindeloze kruisverhoren. Als eenmaal de gevangene begint te vertellen, laat de „rechter" hem niet meer ophouden. Zo gaat het dag en nacht door, totdat ieder detail uit hem is en de evidentie van zijn schuld vast staat. iedere verklaring moet hy onder tekenen, opdat hij het niet meer kan herroepen voor de rechtbank. Dat deze zorgvuldig uitgedachte methode zelden faalt, bewijzen wel de woorden van een der vooraanstaande figuren van de Russische rechterlijke macht, die my zei: „U bent de eerste man, sinds de revolutie, die geweigerd heeft een schuldverklaring te tekenen en die daarom openbaar by het Sovjet Hoog Gerechtshof zal worden berecht." Hy voegde er echter aan toe: „Denkt U, dat U er verstandig aan gedaan heeft?" Press). De Ver. Staten hebben him vol doening te kennen gegeven over de her nieuwde Nederlands-Indonesische onder handelingen over de instelling van een interim-regering in Indonesië op federale basis. Een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaart: „Hetgeen tot dusverre is overeengekomen demonstreert, dat zelfs de moeilijkste problemen kunnen wor den opgelost door'te werken in een geest van goed vertrouwen en compromis." De verklaring gaat voort met te zeg gen dat de Amerikaanse regering „be moedigd" is door de berichten, dat de voornaamste obstakels op de weg naar de vorming van een interim-regering overwonnen zyn. De Amerikaanse rege ring meent, dat de Nederlandse voor- Stellen van 27 Mei in goed vertrouwen werden gedaan en een redelijke bena dering betekenen van overeenstemming over het tot stand komen van een effec tieve federale regering voor geheel In donesië gedurende de overgangsperiode Verwachting tot Vrijdagavond: Heldere nacht, morgen overdag toenemende bewolking met op vele plaatsen onweersbuien. Nog warm. Zwakke en later matige wind tussen Oost en Zuid. Zon 4.2121.04, maan 15.031.21. De „Dienst legercontacten" te Bata via deelt mede dat na een overval op een Nederlandse patrouille te Tjiandoer 16 Mei j.l. een soldaat-ziekenverpleger vermist werd. Na telefonisch contact met de TRI kregen de Nederlanders de mededeling, dat zij de volgende dag het stoffelijk overschot aan de demar catielijn in ontvangst konden nemen. Daac ter plaatse troffen de Nederlanders een lijk aan. dat geheel ontkleed was en op afschuwelijke wijze was ver minkt. Het medisch onderzoek bracht aan het licht, dat de ongelukkige een schotwond in het bovenbeen had gekregen, welke wond echter beslist niet dodelijk kon zijn geweest. Hij was door gruwelijke mishandeling ter dood gebracht. Men heeft op de protesten, by de re publikeinse autoriteiten ingediend, een onbevredigend antwoord ontvangen. 19 Juni zijn aan de demarcatielijn enige eigendommen van het slachtoffer over handigd doch omtrent zijn kleren, be wapening en munitie enz., alsmede om trent eventuele maatregelen, die de re publikeinse autoriteiten genomen heb ben om de schuldigen te bestraffen, heeft men nog niets vernomen. Een Nederlandse autoriteit te Wash ington heeft bevestigd, dat de Neder landse regering zestien scheepsladingen steenkool van de Ver. Staten in Juli heeft afbesteld, hoofdzakelijk tengevolge van gebrek aan dollardeviezen. Deze steenkool was bestemd voor de industrie en de electrische centrales in Neder land. President de Nioola van Italië is Woensdagavond om gezondheidsredenen afgetreden, aldus meldt Radio Rome. -f -get „Kleine Witte Huis" te Warm Springs waar President Roosevelt de 12e l—J April 1945 overleed, is gisteren als Nationaal museum ingericht ter her. I 1 innering aan de „man die bijgedragen heeft tot de verlichting van de lijdende mensheid". Het was gisteren de twintigste verjaardag van Roosevelts stichting voor lamme kinderen in Warm Springs. Wijlen president Roosevelt bracht in het „Kleine Witte Huis" vele gelukkige uren door. Hij bezocht het dikwijls om zijn verlamde benen te laten behandelen. De presi dent zat in de bruin lederen stoel toen een beroerte hem trof. Zijn kamer is een gelukkige combinatie van woonen eetkamer, een kamer om werkelijk in te levenmet wanden en zoldering van pijnhout. Een model van een boot hangt boven de schouw. Het semi-officiële Vaticaanse blad „Osservatore Romano" deed Woensdag een scherpe aanval op Joegoslavië. Het blad vult een hele pagina met beschul digingen aan het adres van maarschalk Tlto en zijn bewind, die beschuldigd worden van godsdienstvervolging, moord op meer dan vierhonderdduizend bur gers en de arrestatie van twejhondeid priesters, zestig nonnen, drie vicarissen- generaal en een aartsbisschop. Dit was de scherpste aanval, die dit blad ooit op het communisme in Joegoslavië heeft ondernomen. Deze actie volgt kort op twee vorige aanvallen op Joegoslavië wegens de mishandeling van bisschop Antonio Santin van Triëst in de onder Joegoslavisch beheer staande zone van Venezia Julia. Het artikel somt de verschillende fronten op, waar de Kerk in Joegoslavië „de stryd verliest." De* regering-Ti to wordt op de volgende punten aangeval len: 1. Het vervreemden der jeugd van de kerk. 2. Het gevangennemen en intimi deren van priesters, monniken en non nen -en het scheppen van een vijandige houding jegens deze geestelijken door middel van de propaganda. 3. Het in beslag nemen en sluiten van seminaries. 4. Het verbieden van confessionele scho len. 5. Het aanmoedigen van geweldda den jegens priesters, aan wie het tot op zekere hoogte toegestaan is op de open bare scholen onderwijs te geven. Enkele dezer gewelddaden hadden een dode lijke afloop. De H. Congregatie van het Concilie verklaart op grond van de betreffende artikelen In de Codex van het Kanon- nieke Recht, dat zij, die op 19 Juni jJ. de aanslag pleegden op Mgr. Santin, bis schop van Triëst, hierdoor de excommu nicatie, welke byzonder is voorbehouden aan de H. Stoel, hebben opgelopen. IOm een ware weldoener te zijn hebt gij e'en goed hart en een slecht geheugen nodig J Oud-minister mr. P. J. Oud, lid van het hoofdbestuur van de Party van de Arbeid, heeft in een schryven aan „Het Vrije Volk" gewezen op de tweeslachtig heid van de resolutie dier partij betref fende de Indische politiek. Het blad heeft echter geweigerd dit schrijven te plaat sen, omdat de hoofdredacteur het „niet opportuun vond". Mr. Oud zond zijn schryven toen aan het „Handelsblad", dat het wel opnam en waaruit wjj het thans overnemen. Mr. Oud schryft dan: Het Algemeen Handelsblad heeft aanstonds na de publicatie der reso lutie, inzake de Indische politiek op 14 Juni aangenomen door de Partijraad van de Party van de Arbeid, gewezen op de tweeslachtigheid dier resolutie. Deze opmerking was maar al te juist. Voor zover de resolutie een beroep deed op de regering der republiek In donesia, was zij alleszins aanvaard baar. Het er mede verbonden beroep op de Nederlandse regering ontnam aan het beroep op de republiek echter bij voorbaat zijn betekenis. Niet alleen, dat dit beroep geen reële grond had de Nederlandse regering is in tege moetkomendheid tegenover de repu bliek zeker niet te kort geschoten het kon bovendien tot niet anders lei den dan tot versterking der republiek in haar onjuiste houding. De regering der republiek kon er toch geen andere indruk uit krijgen dan dat zij in een der regeeringspar- tijen tegen de regering steun zou vin den. In dagen van gezagscrisis is mets zo nodig als het geven van een dul- delk geluid. Aangezien ik het een ramp voor de democratie zou achten, indien de Partij van de Arbeid de weg der tweeslachtigheid zou opgaan, meen ik daartegen een waarschuwend woord te moeten laten klinken. Zo ooit, dan is hier een pricipiis ohsta op zijn plaats. Ik ben er zeker van, dat Ik niet de enige in de Partij van de Ar beid ben die zo denkt. Er zijn tal van anderen, die miin mening delen. Begin December 1946 verklaarde mr. Oud zich, in tegenstelling tot zyn partij genoten van de P. v. d. A„ reeds tegen stander van het sluiten van het basis- accoord van Linggadjati, daar volgens hem uiteindelijk het Koninkryk hier door niet zou worden omgevormd, maar ontbonden. Bovendien meende hij, dat de republiek Indonesië, waarmede het accoord gesloten werd, geen democra tische staat was en allerminst voldoende waarborgen bood, dat de vrijheden der millioenen-bevolking zouden zyn verze kerd. „Het Vrye Volk" nam destijds het schrijven van mr. Oud, dat in politieke kringen wel enig opzien baarde, op, om dat de P. v. d. A. zich toen blijkbaar sterk genoeg voelde. Nu de Indië-politiek van- de P. v. d. A. hopeloos is vastgelo pen en de heer Koos Vorrink het uiter ste probeert om er nog van te redden wat te redden is, komt het schryven van' mr. Oud tegen de jongste resolutie van de P. v. d. A. waartegen, zoals men weet, ook prof. Romme ernstige bezwaren koesterde de hoofdredactie van „Het Vrije Volk" wel zeer ongelegen. Wij dachten evenwel, dat „Het Vrye Volk" toch zeker voor de partygenoten van de P. v. d. A.. en stellig voor een figuur als mr. Oud, een open tribune was. De drie grote Nederlandse bonden van Melkhandelaren-organisaties, die van mening zijn, dat honderd duizenden liters melk dagelijks zon der distributiebescheiden aan consu menten worden afgeleverd, doordat er op de melkveehouders geen contro le wordt uitgeoefend, hebben zich in een telegram tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gewend met het dringende verzoek de meikdistributie in het ai- gemeen belang grotendeels op te hef fen, met toepassing van enige beper king ten aanzien van grootverbrui kers en ijsbereiders. Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling van de directie der K.L.M. en heeft 't de hoge instemming ver kregen om aan de zeven D.C. 6-toe- stellen, waarover men eerlang hoopt te beschikken, de namen te geven van de leden van het Koninklijk Huis, van H. M. de Koningin als eerste en verder van Prinses Juliana, Prins Bernhard en de vier Prinsesjes. Van elk der Vorstelijke personen zal in het naar hen genoemde vliegtuig een portret warden aangebracht. De zeven nieuwe Constellations, die besteld zijn, zullen ook verder de namen van steden en gewesten dragen, terwijl de twaalf Convairs, die aan de vloot der K.L.M. worden toegevoegd, vernoemd worden naar overleden Meesters uit de ver schillende perloden der Nederlandse schilderkunst; in de interieurs van deze vliegtuigen zullen reproducties van wer ken dezer schilders worden aangebracht, waarby verwezen wordj naar de Neder landse musea, waar de schilderijen zyn te zien. De gezondheidstoestand van Z. H. Exc. Mgr. P. J. Willekens S.J., Apostolisch Vicaris van Batavia, die vandaag in on» land is aangekomen, is van dien aard, dat hy voorlopig absolute rust zal moe ten houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1