Onmiddellijke vorming van een interim-regering RUSLAND OVER CONFERENTIE VAN PARIJS Grote brand teistert Bossche veehallen Achtduizend kunnen Paniek voorkomen congressisten vluchten Indonesië en K. V.P. D De „Pijl van Amor" schoot door de nacht DE GAULLE OVER DE ROL VAN FRANKRIJK Daarna bespreking over financiële hulpverlening Molotof en Bevin optimistisch Tot hoofd en hart CONFERENTIES IN BATAVIA BEWAKING TE BATAVIA VERSCHERPT Geen dagorder van generaal Spoor Soekarno wijst vier formateurs aan Ganse orgieën van ijs te Zandvoort 'MAANDAG 30 JUNI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23885 VER. STATEN TOT SOEKARNO: y Van Mook confereert Soekarno over de nota PRINS BERNHARD HEEFT GRIEP WÊmm De kwestie Duitsland Goede stemming aan het banket Sjahrir adviseur der I ndo-regering" Het weer. GEEN EIGENMACHTIGE PRIJSVERHOGING Franse mijnwerkers arbeiden weer Schepen beschoten 1 EXTRA WEEKLOON BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mrllifneter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. WASHINGTON, 28 Juni. (tin. Press). De Amerikaanse consul-generaal te Batavia, Walter Foote, heeft aan de Indonesische autoriteiten een nota overhan digd. waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het Amerikaanse voorstel tot financiële hulpverlening aan de Indonesische republiek op voorwaarde, dat de republikeinen de Nederlandse, voorstellen tot onmiddellijke vorming van een interim-regering aanvaarden. Het aanbod heeft kennelijk ten doel het uitbreken van een oorlog tussen de Nederlanders en de Indonesiërs te voorkomen, aldus seint U. P. De Ver. Staten seggen. dat zij van oordeel zijn, dat de Nederlandse voorstellen voor een inferim- regerin- in goed vertrouwen gedaan zijn en een redelijk begin vormen voor een -.vei eenkomst op tijdelijke basis, in afwachting van de tot stand koming van de Verenigde Staten van Indonesië en een Nederlands-Indonesische Unie. Naar verluidt, is een republikeins antwoord aan de regering der Ver. Staten op korte termijn te verwachten. A P. verneemt, dat in Haagse regeringskringen de Amerikaanse stap zeer veel waardering gevonden zuu hebben. De tekst van de Amerikaanse nota luidt als volgt: „De Amerikaanse regering heeft met voldoening kennis genomen van de voorlopige berichten, dat de gedelegeer den van de Republiek en de Nederlan ders aanzienlijke vorderingen gemaakt hebben t. a. v. een overeenkomst voor de spoedige oprichting van een federale interim-regering voor geheel Indonesië. De Amerikaanse regering heeft met stij gende bezorgdheid liet gevaar, verbonden aan het niet-naleven van de overeen komst van Linggadjati, onder ogen ge zien. De V. S. moeten zich noodzakelij- kerwijze bezig houden met de ontwikke lingen in Indonesië, gezien de belangrijk heid van Indonesië als een der factoren voor het- herstel van het internationaal evenwicht, zowel economisch als politiek. De Amerikaanse regering wenst derhalve de Indonesische republiek er op te wijzen, dat uit een voortdu ren van de impasse waarschijnlijk ellende geboren wordt. Zij wil tevens wijzen op de voordelen, die een spoe dige overeenkomst en een streven naar samenwerking om de moeilijk, heden waar Indonesië voor staat te overwinnen, zullen opleveren. De regering van de Ver. Staten is van mening, dat de onmiddellijke vestiging van een centrale interim-regering voor Indonesië op federatieve basis, zoals door de Nederlandse regering is voorgesteld en in beginsel door de Indonesische Re publiek is aanvaard, dringend noodzake lijk is. Uit de tekst van de overeenkomst van Linggadjati blijkt duidelijk, dat een overgangsperiode werd beoogd (tussen heden en 1 Januari 1949), gedurende wel ke Nederland de souvereiniteit en het uiteindelijke gezag in Indonesië zou be houden. De regering van de Verenigde Sta. ten dringt er bij de Indonesische Republiek derhalve op aan, zonder uitstel mede te werken aan de on middellijke vorming van een fede rale interim-regeering. Zij vertrouwt, dat, wanneer de overeenkomst op dit punt zal zijn verwezenlijkt, de over blijvende kwesties in een geest van goede wil zullen worden opgelost. De redering van de Ver. Staten ver wacht, dat de vestiging van de interim regering op basis van wederzijds welzijn de politieke stabiliteit zal verschaffen, welke eerste voorwaarde is voor de af wikkeling van een positief programma tot economisch herstel. Derhalve is de regering van de Ver Staten bereid om, nadat de interim regering zal zijn gevestigd en de medet werking van beide partijen volgens constructieve lijnen is verzekerd, indien dit gewenst wordt, met vertegenwoordi- gers van Nederland en die van de inte. rimregering (bestaande uit vertegen, woordigers van de Republiek en van de andere samenstellende gebieden) be. sprekingen -te voeren over financiële hulp bij het economisch herstel van Indone. sië." De Nederlandse autoriteiten heb ben naar Djokjakarta een Britse nota gezonden, die een weerspiege ling is van de Amerikaanse bood schap en waarin er bij de Indone siërs op woSd't aangedrongen <ie Nederlandse souvereiniteit geduren de de interim-regering te erkennen. Van Mook heeft Zondag een confe rentie gehouden met vier hoge Indone sische autoriteiten, t.w. Boedjardjo, Soe- wandi, minister van Opvoeding (die de Amerikaanse nota ontving), Malim, re publikeinse Hoge Commissaris voor Ba tavia en Wibifono, vice-minister van Economische Zaken. Toen Boedjardjo naar Djokjakarta vertrok, vertelde hij aan United Press: „U kunt over mij zeggen, dat ik opti mistisch ben." Van Mook heeft vandaag op een persconferentie m Batavia gezegd, dat de Amerikaanse aide-mémoire „paralled loopt" met de Nederlandse voorstellen; z-i- hield de aide-mé moire zeer tijdige en constructieve hulp bij de oplossing van het pro bleem in Hij weigerde vragen te be antwoorden betreffende de mogelijk heid van militaire operaties die on- demdmen zouden zijn, indien de Amerikaanse nota Zaterdag niet was overhandigd. Op de vraag, of de Nederlanders een terrhiin in gedachten hebben waarbin nen de republikeinse acceptatie moet zijn ontvangen, antwoordde Van Mook: Ik heb er wel een m gedachten, maar noemen kan ik die niet Iets naders hieromtrent wilde hu met uitlaten. Hij verklaarde, dat de Nederlandse regering moet blijven staan op een ge mengd federaal orgaan voor de veilig heid, „zoals elke federale regering \over een dergelijk apparaat beschikt". Hij meende verder, dat voor de kwestie van een gemeenschappelijke gendarmerie een oplossing kan gevonden worden, doch over. de aard van deze oplossing deelde hij niets mede. Van Mook hoopte, dat Sjahrir op nieuw het republikeinse premierschap zou aanvaarden. In een brief, die Soekarno aan de correspondent van Ass. Press te Djok jakarta, de enige Amerikaan aldaar, gericht heeft, schreef hij o.m.; De critieke situatie m de Indonestsch- Ecn felle biand heeft de veemarkt hallen te 's-Hertogenbosch verwoest. De brand ont stond tijdens het congres van de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, dat in een der zalen werd. gehouden.. Zware rookwolken slaan uit de brandende gebouwen. De congressisten konden de veemarkthallen tijdig verlaten Nederlandse betrekkingen is in grote mate verlicht door deze ongetwijfeld goed getime-de aide-mémóire van de Ver. Staten, die tevens de wederzijdse vriendschap tussen het Indonesische en het Amerikaanse volk zal versterken.' Hij heeft een persoonlijke brief meteen dankbetuiging aan de Amerikaanse con sul-generaal, Walter A. Foote, gezonden en daarin uitdrukking gegeven aan zi^j hoop op blijvende vriendschappelijke be trekkingen met1 de Ver. Staten. Aneta verneemt, dat de bewaking van de Nederlandse militaire gebou wen te Batavia verscherpt is en dat legitimaties noodzakelijk zijn. Aneta berichtte Zaterdag, dat gene raal Spoor een dagorder zou hebben uitgevaardigd, waarin oorlog op alle fronten ,zou worden gelast, - welke van daag zou moeten beginnen. De Neder lands-Indische R. V. D. heeft in een communiqué verklaard, dat dit belicht pertinent onjuist is en zonder de ge ringste waarde („definitely untiue and without any value at all"). Een woordvoerder van het Indonesi sche leger deelde vandaag mede, dat de stellingen van het Indonesische le ger opdracht hebben gekregen op hun hoede te blijven. Hij verklaarde, dat het republikeinsche opperbevel zulks had bevolen. Prins Bernhard, die zich reeds enige dagen onwel gevoelde, heeft griep en moet op advies van zijn geneesheer rust houden. Ook zijn verjaardag heeft hij in bed moeten doorbrengen. ,-Ci De steenfabrieken aan de rivier De Waal draaien op volle toeren om de voor de wederopbouw van ons land zo belangrijke bouwstof af te leveren. De rivier, welke de grondstof voor het product levert, wordt tevens gebruikt voor het transport. Een opslagplaats van stenen aan de waterkant Het Russische agentschap Tass heeft Zondag in een verklaring het Russische standpunt inzake de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs uiteengezet. Na uitvoerig gerefereerd te hebben aan de rede van minister Marshall van 5 Juni, gaat Tass verder: Toen de Franse en Britse regeringen pi verband met de redp van Marshall voorstelden een conferentie van de drie ministers te houden, werd dit voorstel door de Sovjet-regering gunstig ontvan gen, ondanks het feit, dat het stelsel van plan-economie waarop het leven in de Sovjet-Unie berust, de mogelijk heid van crises en economische schok ken, waarop in de rede van Marshall gedoeld wordt, uitsluit. De huidige conferentie kan alleen dan haar doel bereiken, indien zij haar taak en werkmethoden nauwkeurig for muleert. Het door de Franse regering opgestelde en door de Britse goed gekeurde werkplan heeft hij de Sovjet delegatie ernstige twijfel gewekt. y Het moet volkomen duidelijk zijn, dat de binnenlandse economische aange legenheden beslist moeten worden door de souvereine volkeren zelf en dat an dere landen zich hierin niet dienen te mengen. Alleen °P deze basis is de nor male ontwikkeling van de betrekkingen tussen de landen mogelijk Zo dit waar is, dan kan geen enkele poging om de conferentie te dwingen .zich bezig tei houden met het opstellen van een allesomvattend economisch pro gram voor de Europese landen .het geen onvermijdelijk met zich zal bren gen interventie door sommige staten in de zaken van andere staten aanvaard worden als een basis voor samenwer king tussen de Europese landen. Op 't ogenblik vertonen zekere mogendhe den zulk een streven, maar deze pogin gen zijn tot mislukken gedoemd en zul len alleen maar hun internationaal prestige ondermijnen. De kwestie van Duitsland is een spe ciale kwestie. De geallieerde landen zijn het nog niet eens over de funda mentele problemen wat dat land aan gaat. Deze problemen zijn in behande ling bij de raad van Ministers van Bui tenlandse Zaken, waarvan niet alleen Frankrijk. Engeland en Rusland, maar ook de V. S. lid zijn. Daarom moet tie Duitse kwestie door de raad van mi nisters en niet door de huidige confe rentie bestudeerd en behandeld wor den. Tenslotte is de Sovjet-Unie van oor deel, aldus Tass. dat het gewenst is, dat de conferentie commissies instelt, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de drie landen, terwijl ook vertegenwoor digers van andere geallieerde landen uitgenodigd dienen te Worden zitting te nemen. Ook is het noodzakelijk de kwestie onder ogen te zien van de ver houding die geschapen moet worden tot de Europese economische commis sie." De verrassende Russische verklaring, die Zondag Vla Tass gepubliceerd werd! had Zondagmiddag noch in Parijs, noch in Landen tot commentaar geleid, daar de journalisten te Parijs min of meer in een nieuws-verduistering leven. Boven dien waren de ministers van Buitenlandse Zaken Zondag bij president Auriol ter lunch genodigd en waren zij 's middags dus onbereikbaar. Zaterdagavond heeft Molotof, de Rus. sische minister van Buitenlandse Zaken, op een officieel banket, dat door zijn Franse collega, Bidault, werd aangebo den, verklaard, dat de hoop op succes van de Parijse conferentie over de econo mische wederopbouw van Europa ge rechtvaardigd was. „Deze hoop, a us Molotof, „is gerechtvaardigd, omdat wij alle drie bezield zijn met de wil de moei. lijkheden te overwinnen. Laat ons den. ken aan de offers, die onze landen tijdens de oorlog gebracht he en. De Britse minister van Bwtentondse Zaken, Bevin, gaf te kennen, dat j ook niet zo pessimistisch gestemd was over de afloop van de conferentie en zeide, dat men de dingen met naar het uiterlijk moest beoordelen. Bidault was minder optimistisch dan Molotof en Bevin. Als om te wijzen op de urgentie van de taak, die de drie mirns- ters moesten vervullen, verontschuldigde hij zich voor de soberheid van het diner en de slechte kwaliteit van het brood. Reuter merkt hierbij op, dat ondanks Bidault's verontschuldiging het menu nauwelijks sober genoemd kon worden. Onder de genodigden bevonden zich Paul Ramadier, de Franse premier, en de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, Jefferson Caffery. Naar verluidt, heeft Bevin zijn verzoek tot geheimhouding van de besprekingen voornamelijk gedaan om het beginsta dium, waarin de standpunten van de gedelegeerden in algemene termen zou den kunnen worden samengevat op één doel gericht, door te komen. Wanneer en indien dit zal zijn geschied, zou het weinig zin meer hebben het nieuws over de besprekingen van dag tot dag geheim te houden. Soekarno heeft vandaag de leiders der vier grootste Indonesische poli tieke partijen socialisten, moham medanen, nationalisten en labour verzocht, vóór Dinsdag 11.30 uur Ne derlandse tijd een coalitieregering te vormen. Maandagmiddag 12 uur plaatselijke tijd heeft Soekarno Sjahrir tot „adviseur der Indonesische regering" benoemd. Volgens zegslieden van Sjahrirs eigen socialistische partij, wordt de kans groter, dat sjarifoedin ver zocht zal worden de leiding der re gering op zich te nemen. Volgens een bericht van Agence Fran ce Presse heeft Sjahrir in een onderhoud met het Republikeinse blad „Kedaulatan Rajat" verklaard, dat naar zijn mening het antwoord van Soekarno op de Ne derlandse aide-mémoire "voortreffelijk en tegemoetkomend" js. Mocht evenwel de Nederlandse regering dit antwoord niet bevredigend vinden, dan betekent dat aldus Sjahrir dat verdere on derhandelingen onmogelijk zijn en dat de Nederlanders geen verdere besprekingen wensen. Sjahrir voegde aan deze verklaring toe, dat er „geen enkele kans" is, dat hij opnieuw als premier zai optreden in het volgende kabinet. Zelfs noemde hij het hoogst onwaarschijnlijk dat hij in de nieuwe regering de portefeuille van Bui tenlandse Zaken zal beheren. (Van onze Brabantse redacteur) Zondagmiddag is in de veemarkthal- len te 's Hertogenbosch brand uitgeDro- ken. Met grote snelheid greep het vuur rond zich heen en enkele minuten na dat het stro had vlam gevat sloegen de vlammen reeds door het dak. Ongeveer 8000 congressisten wa ren gistermiddag bijeen in de Vee markthallen te den Bosch. Voor het eerst weer na 9 jaren kwamen de leden van de bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rafaël'' te zamen, toen de brand uitbrak. De bondsvoorzitter, de heer Blom- mers had juist het woord genomen en Z.H.E. Mgr. Mutsaerts, de even later komende commissaris der Ko ningin Prof. de Quay 'en de bur gemeester van Brabants hoofdstad, mr. Loeff welkom geheten. De bonds voorzitter sprak nog over de verhou ding tussen lonen en prijzen, toen ergens het magische woord „brand" werd geroepen. Even had het er alle schijn van, dat er een paniek zou uitbreken, doch de heer Blommers maande tot kalmte en zeer zeker de resoluut optredende burgemeester Loeff voorkwam een paniek, die ca- tastrophale gvolgen zou hebben ge had. De brand werd het eerst opgemerkt door twee leden van de transportcolonne van het Nederl. Roode Kruis, de heren Marechal en v. Dommelen, die het stroo, dat tussen de eerste en tweede hal lag, zagen bran den. Zij waarschuwden onmiddellijk de politie, die snel maatregelen nam. In vol maakte kalmte werd de grote hal, waar het congves werd gehouden, ontruimd. Intus sen sloegen de vlammen tpgen het dak en de knallen, die men kon waarnemen, de den vermoeden, dat in de hallen munitie was opgeslagen. Later bleek, dat deze knallen door het dak werden veroorzaakt, waarin materialen waren verwerkt, die bij grote hitte berstten. Zes minuten na het alarmeren van de Bossche brandweer, die juist een schoor steenbrandje in de Karrestraat had ge blust, was zij ter plaatse. Met kracht werd het vuur bestreden. Spoedig verschenen ook de intussen gewaarschuwde Vughtse en Tilburgse brandweer, die mede de strijd aanbonden. Doch de droogte en een stevige wind waren oorzaak, dat het vuur snel zijn prooi vond. In allerijl werd zoveel mogelijk in vei ligheid gebracht. Ook het huisraad van de vier gezinnen, die in de bovenhuizen van deze Veemarkthallen onderdak vonden. Iedereen, die handen had, hielp mee, en soldaten, burgers en geestelijke heren vormden een rij, waarlangs het huisraad spoedig een veilige plaats vond. De onderscheiden brandweerlieden stre den met een groot aantal spuiten verder. Toen men het vuur na ongeveer ander half uur strijd meester was, kon men con cluderen, dat, indien men met het gezicht naar de Veemarkthallen stond, de rechter zijde van het gebouw het grote werk van de voormalige burgemeester v. Lan- schot was vernield. De muren stonden nog. Niettemin deelde burgemeester Loeff ons mede, dat de veemarkten gewoon doorgang zullen vinden. Het vuur heeft veel verteerd, doch niet zóveel, dat het Bossche gemeentebe stuur radeloos Is. Brabants hoofdstad wordt wel geteisterd. Eerst de oorlog, die veel verlangde van een van Neerlands populairste steden, en nu deze grote brand. Juist had de minister toestemming ver leend tot de herbouw van de door de Duit sers verwoeste, derde hal. Ook de mate rialen werden reeds toegewezen. Men was al bezig met de restauratie van de Veemarkthallen. Naar burgemeester Loeff ons voorts mededeelde, zal de laatste hal, dus de door de Duitsers vernielde, het eerst wor den opgebouwd. De ramp heeft het Bossche doorzettingsvermogen geenszins aangetast De schade wordt geraamd op èen half mil- lioen gulden. De oorzaak van de brand kon niet worden vastgesteld. Het hoofdbestuur van „St. Rafaël" be gaf zich intussen naar het bisschoppelijk paleis, alwaar aan de oud-secretaris van bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, de heer Timmermans, door Mgr. Mutsaerts de „orde van de H. Gregorius" werd over handigd. Mgr. Mutsaerts. die gisteren vijf jaar bisschap was, ontving in dank voor zijn arbeid als geestelijk adviseur van deze bond, een zilveren schenkkan met ampullen. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer, in de nacht vorming van mist en wolkenvelden, die overdag oplossen en breken Vrij warm. Zwakke wind. Zon 4.23—21.03, maan 19.51—2.37. e „Opmars" van 27 Juni j-f, (Van onze speciale verslaggever) De eerste nachttrein van Zandvoort, door de Spoor wegen voor dit badseizoen ingelast, zat vol jongelui. Wij zijn niet sterk in poë tische namen voor nuch tere zaken als trein- en spoortrajecten in een nuch ter land als het onze. Anders zou die nachttrein uit Zandvoort, die reppen de streep licht door donker duin, ruisend geboomte en sluimerende weiden, „Pijl van Amor" mogen heten. Vanwege de jeugd en de liefde, welke hij met snelle, maar zoete cadans ver plaatst door het slapende land. Wij hebben het niet gezien, maar de bestuurder van deze eerste nachttrein moet met een stille glim lach achter zijn schakel bord hebben gezeten en geknipoogd tegen alle lich ten langs de baan. Steden en dorpen lagen in diepe rust, terwijl in de ruimte van de nacht onder een wijde sterrenhemel snel heid, licht, jeugd en liefde vervloeiden tot een harmo nie, een stralende flits door het duister: „De Pijl van Amor". Zandvoort scheen zich het gewicht van zijn nachtverbin ding bewust Maar zelden za gen wij het avondlijk leven der badplaats zo tierig' als Za terdag het geval'was. De Kerk straat leek, na bet invallen der duisternis, de Kalverstraat van Amsterdam op Koningin nedag. iets minder uitgelaten de stemming, maar evenzeer vol montere, zich verheugende lieden, die luchtig en zomers uitgedost in eindeloze stroom traden langs het hellend pla veisel. En feestelijk was de uitbundigheid van licht, over. al uit café's, winkels, eetge- legenheden en kramen, die vermengd met flarden muziek, her en der uit de dancings, iets kermisachtigs had. Het rook er naar haring en pata tes frites, gerookte aal en per ziken, men kon er te kust en te keur gaan bij broodjes half om, met pekelvlees en rauw gehakt, worst of croquetten. Bier schuimde in de glazen op de tafeltjes der terrassen, lip pen tuitten zich en zogen koele limonade door broos riet. En ganse orgieën werden ge vierd met ijs, in de kramen, salons, lunchrooms, fjsbars en ijspaleizen. Iedereen at ijs, lik kend, lepelend, zuigend, een roes van ijs scheen Zandvoort te hebben bevangen, een zwij melende hartstocht voor al die witte en rose substantie, tus sen wafels gevangen, in gla zen opgedist, op schotels ge serveerd, bedropen met bloed rode sappen en rijk met vruch ten bestikt. En mannen in kleurige hemden, shorts en palm beach, bronsbruin door zond, de gespierde armen ont bloot, wier enige portée de' whiskeyfles kon zijn, stonden met starre blik aan ver chroomde buffetten, leegden sprakeloos hun coupe en be knabbelden de wafel in hun hand als een bouderende sig- norita haar waaier. Sinds de boulevard in oor logstijd werd afgebroken, is het of de zee zich van heel dit zomeravondlijk leven heeft ge- distancieerd. Tussen de lich ten van Kerk. en Zeestraat en het lichten der zee, de bran dingrafels als aangloeiende neonbuizen, lag een gordel van duisternis, waarin een enkel terras, café en geïmproviseer de dancing als voorpost des vermaaks vooruit werd ge schoven. Wij hebben zo'n voorpost betrokken, licht, mu ziek en vertier in de rug, en vóór ons een ijssorbet, duister, ruimte en de stem van de stilte, het ijle ruisen der tel kens zwak phosphorescerende zee. En boven ons de sterren en een maan op een kussen van wolken, een dom slapend gezicht, met open mond en wallen onder de ogen, eerst lijkbleek, later verkleurend tot geel en rood, als was het de enige in dit uur die iets an ders had genoten dan louter ijs. Er woei koelte uit zee, het donkere strand, vertrapt, ge plet, besmeurd na een lange tropische hittedag, scheen diep te ademen en tot zichzelf te komen. Met lange tongen van schuim lekten de uitrollende golven het schoon. Vaag klonk het gerucht van avondlijke baders, die waadden in de rollers, donker en koel, bre kende voor hun borst met een blauwe gloed. Badstoelen vormden vage groepen, samen- gekropen voor de nacht, dood op van dienstbaarheid, slapen, de met de koppen naar elkaar. Telkens flapte vuurtorenlicht over het duin. Na de hete dag kon blijk baar de avond niet lang ge- nopg verkwikking brengen. Wq zaten op het terras tot de tent sloot. Het was toen half één. Daarop trokken wij ons terug op een zaak in de Kerkstraat, die tot één uur schonk. In een volgende moch ten w(j tot twee uur blijven Ongekend nachtelijk vertier in deze brave, goeddeels ontluis terde badplaats. Want nog steeds bleken terrassen be volkt, klonk van ergens dans. muziele en liepen mensen van en naar het strand, dat blijk baar meer lokte dan -het klamme bed in een wie weet hoe bekrompen vacantie-be- huizing. Tot langzaam de stilte viel, de lichten werden gedoofd en de wind begon te zingen in de bomen van de Haltestraat. Geuren van ha ring en patates frites dreven mee op weg naar het station, dat, met alle lichten aan, de nachttrein verbeidde. Het was zoals gezegd de jeugd, die ermee reisde. In paren of in groepjes van pa ren. Sommigen uitgelaten, an deren muisstil. Er waren er, die als het nachtgedierte vreemde kreten slaakten, an deren lalden met een galm van weemoed. De meesten echter stonden zwijgend arm in arm of hand in hand, met lodde rige ogen, waar Klaas Vaak, sluipende op zijn muilen over het perron, steeds meer zand tn blies. Eindelijk nam de trein hen meedoezelig en domme lend, verzadigd van zon en zee, van ijs, muziek, dans en liefde. De nachttrein reed van Zandvoort naar Haarlem, van Haarlem naar Amsterdam. De Pijl van Amor" schoot door de nacht. En Morpheus breid de wijd zijn armen. het propagandablad van üe K.V.P.. ziet zich genoodzaakt in verband met de huidige spanning in Indonesië, enige puntjes op enkele i's te zetten en raadt zijn lezers aan vertrouwen in de regering te stellen. Het blad schrijft: Op het ogenblik, waarop wij dit schrijven (21 Juni) is er nog geen zweem van schijn geweest, dat de Re gering dreigt af te wijken van de in Dec. eindelijk uitgestippelde richting. Zolang dit kan worden geconstateerd, is er ook voor de Partij niet de minste reden voor enig optreden. Zolang de Regering kan waar maken en dit doet zij onwedersprekelijk tot op de dag van heden dat zij de lijn van Ling gadjati voorzichtig en beleidvol door trekt, verkopen dezulken feitelijk dwaasheid, die beweren, dat het Rom- me is, die de zaak in de soep laat rij den. doordat hij niet optreedt, en dat de Partij de zwaarste blaam treft, om dat zij geen lawaai schoDt! De Partij van de Arbeid heeft dan wel „lawaai geschopt". Maar in de re solutie welke zij gemeend heeft te moeten publiceren, heeft zij in de over wegingen, waarop die resolutie berust, ervan getuigd, dat alles steunt op Linggadjati, het Linggadjati, zoals het opgesteld moet zijn in de conferenties var.- de Nederlandse en Republikeinse delegaties. Wat uit die „overwegingen" van de resolutie verder voortspruit, is van zulk een aard, dat wij ons, als Partij, wel tweemaal zullen moeten af vragen, of ook wij maar niet lawaai moeten schoppen. Het is immers de vraag, of die partij-resolutie staats rechtelijk helemaal verantwoord is! Wij zullen ons niet buiten de orde begeven, door op dit punt uitvoerig in te gaan. Dq „Opmars" acht dit het belang rijkste: Tot nog toe voert de Regering Linggadjati door! Dat is alleen be langrijk! Zij drükt zelfs Lingggatjaü door; zij bouwt, aJs het dan moet een zijdig, voort aan die nieuwe staatkun dige structuur, welke slechts duurza me samenwerking beoogt van gelijk waardige delen ener hoge, souvereine Unje. Intussen schijnen de gebeurtenissen der laatste dagen bij de voorzitter der Kath. Tweede Kamerfractie, prof. Rom- me, enige twijfel te hebben wakker ge roepen. In een artikel van zijn hand in de „Volkskrant" van hedenmorgen waar schuwt hij de regering, dat zij niet door een verkeerde procedure de verwezenlij king van het 27 Mei-plan, de uitvoering van Linggadjati, in gevaar mag brengen." Interessant is ook hetgeen prof. Rom- me schrijft naar aanleiding van de nota der Ver. Staten aan de republiek van Soekarno, waarin zij, zoals men elders in ons blad kan lezen, financiële hulp beloven indien voldaan wordt aan de instelling van een interim-regering en wederzijdse samenwerking langs con structieve weg is verzekerd. Prof. Romme komt tot de conclusie, dat vandaag evenmin als een week geleden gezegd kan worden, dat de re publiek op Linggadjati-basis is terugge keerd. In verband met het in werking treden van de wijziging der Omzetbelasting op 1 Juli, wordt van officiële zijde er nog maals aan herinnerd, dat bet aan on dernemers verboden is hun verkoopprij zen te verhogen. Van dit verbod kan van overheidswege slechts ontheffing worden verleend in die gevallen, waarin aan de hand van het benodigde cijfermateriaal kan worden aangetoond, dat de winst marges strikt voldoen aan de toelaatbare eisen. Eigenmachtige prijsverhoging is ook in deze gevallen verboden. De Franse minister voor Industriële Productie, Robert Lac os te, heeft Zater dag medegedeeld, dat het geschil met de mijnwerkers als geregeld beschouwd kan worden. De mijnwerkers zu'ien Maan dag weer aan het werk gaan, verklaarde hij. Van de federatie der mijnwerkers is tot nu toe geen desbetreffende mede deling uitgegaan. In Amerika werdendezer dagen proeven genomen met een niéuwe nood-drijfinstal- latie voor helicopters, welke van groot belang is bij cfe toekomstige reddingsoperaties op zee door de kustwacht. Rond elk der landingswielen zijn ballonvormigc zakken aan. gebracht, welke door de piloot met gecomprimeerd gas worden gevuld. Aldus ontslaan pontons met een voldoende drijfvermogen om het toestel niet te doen zinken f De Marine Voorlichtingsdienst meldt, dat een op 27 Juni ter rede van Djapa- ra varende patrouilleboot, belast met de controle op infiltratie van republikein se elementen in de Malino-gebieden en controle op de smokkelhandel, van de kust uit door mitrailleurs is beschoten. Het vuur werd beantwoord, tengevolge waagyan brand uitbrak. Een Straat Bali passerend marine schip werd van de Javaanse kust be schoten. Het vuur werd beantwoord.. In de ouderdom van 84 jaar is te Bloemendaal overleden de heer W. H. Vliegen, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer. Zowel in de schoen- als de lederin dustrie zijn de werkgeversverenigingen en de arbeidersorganisaties tot overeen stemming gekomen omtrent de uitkering van een extra weekloon. De werkgevers zullen deze uitkering zó regelen, dat een deel met de vacantie, een ander deel met Kerstmis zal worden uitgekeerd. Een mens kan een ander geen kwaad doen zonder tegelijk ook zichzelf kwaad te doen Generaal Charles de Gaulle zeide Zondag in een rede te Lille (Rijssel) dat Frankrijk een Westerse natie moet blij ven en voor de opbouw van een Europa moet werken, „gevormd uit vrije man nen en onafhankelijke staten", dat als een evenwicht tussen de rivaliteit van Rusland en de Verenigde Staten zou fungeren. Sprekend voor een menigte die hem met kreten als „De Gaulle aan dë macht'' begroette, zeide de generaal dat Europa de formatie waarneemt van „latente elemenien van een hegemonie" uit het Oosten welke de onafhankelijk heid van het continent bedreigt, waar van tweederde, naar de generaal ver klaarde, thans door Rusland overheerst wordt. De Gaulle oefende critiek uit op de Fransen, die deze stroming hielpen en zeide dat de Amerikanen ongerust zijn geworden over het karakter van de „Russische expansie". Hieruit is een ri valiteit ontstaan welke alle pogingen tot samenwerking tegenwerkt en welk „risi co ons vroeger of later naar een gigan tisch conflict leidt, waar deze maal geen volk en geen man ter aarde buiten zou kunnen blijven." In deze situatie kans Frankrijk on danks zijn huidige zwakte nog een grote rol spelen. Wederom deed De Gaulle een beroep op alle Fransen, die F. ankrijk willen dienen om ach achter zijn Rassemble- ment du Peuple Francais te plaatsen, teneinde het land een bestuur te geven „waardig en in staat Frankrijk te lei den." De Gaulle besprak voorts de Fran se eisen voor herstelbetalingen van Duitsland en ging toen over op de bin nenlandse politieke toestand. Hij besloot zijn rede met te zeggen, dat het Franse volk zich moest verenigen en dat zijn oproep tot het Franse volk om zich bij zijn R.P.F. aan te sluiten niet alleen gericht was tot de onafhankelijke kie zers, doch ook tot hen die thans „ge scheiden zijn in hun verschillende par tijen." Reuter's bijzondere correspondent sehrijtt nog het volgende: Zonder de Franse communistische partij met name te noemen, heeft I>e Gauile duidelijk doen uitkomen, dat hij die partij er van beschuldigt een dicta tuur In Frankrijk te willen vestigen en het land In de Russische invloedssfeer te willen brengen. Di® Is zijn krachtigste uitdaging aan de communisten sedert het begin van zijn campagne. Politieke kringen te Parijs kennen er de betekenis aan toe. dat De Gaulle van oordeel is, dat het tijdstip, waarop het iand hem aan de macht zou kunnen roepen, snel nadert. Wat de generaal gezegd heeft over de economische problemen, waarmede Ramadier te kampen heeft, wordt even eens opgevat als een aanduiding, dat hij gereed. Is om op korte termijn de poiitiese arena binnen te stappen. Hij liet de ge legenheid niet onbenut er opnieuw de nadruk op te leggen, dat een regering als de huidige niet in staat is de nodige, zij het °°k onaangename, maatregelen te treffen, die de economische toestand eist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1