Onjuiste suggestie Nieuw republ. kabinet gereed „Zwarte Maquis" wilde Parijs aanvallen Samenzwering tegen Franse regering verijdeld CONFERENTIE VAN PARIJS MISLUKT Molotof steekt een spaak in het wiel Heden laatste zitting mËËKS Mmm Sjarifoedin premier met drie vice-premiers? „BERG EN BOSCH" VIERT FEEST Heilzame instelling der Katholieke A rbeidersbeweging Franse reacties op de mislukking Russen volledig verantwoordelijk Gevechten bij Mod joker to? Staatsregeling Curagao Tol hoofd en hart —Liever zwemmen dan- naar school Kolen worden duurder Wereldpolitie-leger in Veiligheidsraad DINSDAG 1 JULI 1947 o 69ste JAARGANG No. 23886 Het weer. l»!.' llzks fciJrl Beroep van Soekarno Zorg en nazorg Kandij voor de Prinsesjes Plan van Bevin C.H.U. vergadert Wat doen de communisten? Regering wil later een douceurtje geven BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARlbl- zö cems pei millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Graaf Dalla Torre, de hoofdredac teur van het bekende, in Va ticaanstad verschijnende blad „Os- servatore Romano", heeft dezer dagen een tweetal artikelen in dit blad gewijd aail de betrekkingen tussen de Kerk en de Sovjet-Unie. Buitenlandse persbu- reaux hebben hiervan een kort resumé gepubliceerd, waarin de indruk wordt gewekt, dat het Vaticaan plotseling een geheel andere houding tegenover het communisme is gaan innemen. Hoewel wij de letterlijke tekst van de artikelen tengevolge van de uiterst moeilijke verbindingen met Rome nog niet in handen konden krijgen, zouden wij onze lezers toch bij voorbaat tegen een dergelijke suggestie, waarvan de Waarheid" natuurlijk een dankbaar ge- kruik zal trachten te maken, waar schuwen. De Pauselijke Encycliek „Divini Re- demptoris", tegen het godloze commu nisme, heeft ook nu nog zijn volle waar de en heeft niets aan betekenis en kracht ingeboet. Juist het tegendeel, zouden we menen. Wij herinneren bovendien aan het herderlijk schrijven van het Nederiands Episcopaat van 16 Febr. 1.1., dat zich scherp tegen het communisme kantte. Dat het Vaticaan bij eventuele betrek kingen met de Sovjet-Unie streeft naar „modus vivendi", is mogelijk en be grijpelijk. Dat het zou gaan marchan- deren met de communistische ideologie, zoals beleden in de Sovjet-Unie, is on mogelijk. Wij onderschrijven dan ook de op- vatting van het Italiaanse Katholieke hiad „Quotidiano", dat naar aanleiding van de in de „Oss. Rom." verschenen artikelen, volgens de Mbd., het volgende schreef; Voor de veronderstelling, dat deze ar tikelen wijzen op een veranderde hou ding van het Vaticaan ten opzichte van Rusland is geen enkele grond te vinden. Integendeel blijft de Kerk in de lan den, die aan het Sovjet-regiem onder worpen zijn, aan allerlei kwellingen blootgesteld, zelfs in Polen, waar de regering stappen ondernomen heeft om de geregelde betrekkingen met de Hei- üge Stoel te herstellen. Dit geldt ook voor Hongarije, waar de gebeurtenis- sou van de laatste tijd het Vaticaan maar weinig vertrouwen inboezeman. De conclusie van de schrijver m oe „Osservatore" is, dat men moet trach ten de psychose van de oorlog weg te hemen, door te trachten alle han dende kwesties op vreedzame wijze tot oplossing te brengen. De oorlog zal noch het communisme, noch de de mocratie doen verdwijnen, terwijl men Idealen nimmer door geweld zal kun nen onderdrukken. Wij meenden deze kwestie reeds te roren in het juiste licht te moeten plaatsen, niet alleen, omdat een groot gedeelte van de pers de verkeerde sug gestie gaarne zal overnemen, maar ook, omdat in de radio-uitzendingen van he denmorgen het resumé der buitenland se persbureaux werd doorgegeven. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk een enkele bui. Weinig verande ring in temperatuur. Zwakke wind. Zon 4.2421.03, maan 20.52—3.10- Antara heeft gisteravond medege deeld dat Nederlandse troepen nabjj Modjokerto Maandagmiddag in ge vecht zijn geraakt met republikeinse eenheden en dat de strijd meer dan vijf uur geduurd heeft. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren een wetsvoorstel aangenomen, waardoor Hawai de 49ste staat der Verenigde Staten zal worden. Dezer dagen werden de gronden van het voormalige concentratiekamp Mauthausen aan de Oostenrijkse regering overgedragen. Tezelfdór tijd rond de onthulling plaats van een gedenkteken ter nagedachtenis aan de ruim 122.000 mensen, die hier dood gemarteld werden. Tijdens de herdenkingsrede van dr. Figl, de Oostenrijkse Bondskanselier In verband met de voorstellen van de Nederlandse regering tot wijziging in de Curapaose staatsregeling, welke heden, Dinsdagavond, in de Staten van Curapao in een openbare zitting besproken zal worden, heeft dr. Friedericy, hoofd gan de missie van het ministerie van Dverzeesche Gebiedsdelen, die, zooals be kend, thans in Curapao verblijft, besloten zun reis naar Suriname tot Woensdag lilt te stellen om zijn bevindingen over de besprekingen met de wetgevende verga dering aan de Nederlandse regering teede te kunnen delen. Hedenmiddag 12 uur Javatjjd wa ren de technische voorbereidingen tot dp vorming van het nieuwe Republi keinse kabinet gereed. De bekendma king van de samenstelling van het ka binet kan hedenmiddag nog verwacht worden. Men vermoedt, dat Sjari foedin premier zal ztyn en dat drie vice-premiers zullen worden benoemd. Volgens Antara kan ook de benoe ming van twee vice-ministers van De fensie worden verwacht. Het Republikeins persbureau meldt ver der dat de Indonesische delegatie, voor- iieen door Sjuhrir geleid, grondig zal wor den gewijzigd. Van Sjahrir wordt gezegd, dat hii waarschijnlijk eenr post in het bui tenland zal krijgen, eventueel in Knielend of in de Verenigde Staten, doch dit wordt in de kringen, die nauw met Sjahrir ver bonden zijn, inmiddels tegengesproken. De door Van Mook verzochte ophelde ring van Soèkarno's nota zal het nieuwe kabinet geven. Republikeinse kringen in Batavia ver klaarden tegenover Aneta, dat, ingeval het nieuwe kabinet hedenavond tot stand zal komen, men tevens kan ver wachten, dat het Republikeinse antwoord op de Amerikaanse aide-mémoire zal worden opgesteld. Deze zou dan morgen per extra trein naar Batavia worden ge bracht. Volgens Republikeinse zegslieden lijkt het waarschijnlijk, dat, met wat men in politieke kringen een „coalitiekabinet op nationale grondslag" noemt, een kabi net wordt bedoeld, waarin de sleutelposi ties zouden worden ingenomen door vier partijen, wier leiders met de vorming van de regering zijn belast, terwijl andere par. tiipn zouden zijn uitgenpdt- d om minder belangrijke posten te bezetoen. Aangaande de formatie van het nieuwe kabinet verklaarde de vertegenwoordiger van de Masjoemi tegenover Antara, dat het standpunt reeds gisteren was bepaald, doch dat daaraan nog geen bekendheid was gegeven. Er is sprake geweest, dat Setiadjit Soegondo, voorzitter van de arbei derspartij „Boeroeh", het premierschap zou aanvaarden, aldus de regering het karakter van arbeiderspartijen gevend, (Labour-Government) Waarnemers achten dit echter even on waarschijnlijk als de benoeming van Soe- kiman, leider van de Masjoemi, tot pre mier. Soekiman verklaarde nog, dat de Masjoemi bereid is tot samenwerken voor de vorming van een nieuwe regering, mits deze haar politiek zal baseren op de ant woordnota van Soekarno. Soekarno deed gisteren een beroep op de Indonesiërs, tijdens de huidige crisis kalm te blijven en zeide, dat vandaag het nieuwe coalitie-kabinet tot stahd zal komen. „Het Indonesische volk," zei hij, „zal sterker dan ooit uit de huidige crisis te voorschijn komen." Ruim 27 jaar geleden begon de Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland haar sanatoriumwerk. Men stichtte nabij Apeldoorn „Berg en Bosch", waar spoedig kon worden begonnen met een daadwerkelijke bestrijding van de t.b.c. Doch reeds Is 1933 moest deze instelling verhui zen; ze vond haar nederzetting te midden van de bossen aan de Ge zichtslaan te Bilthoven. Dat men eerst 8 Juli a.s. er toe overgaat, het zilveren bestaan van „Berg en Bosch" te vieren, is gelegen in het feit, dat het er na de bevrij ding de tijd niet voor was en dat verleden jaar de geneesheer-direc teur, dokter Bronkhorst, die met het Sanatorium mee jubileerde, wegens ernstige ziekte verhinderd was. Nu staat het feest voor de deur. Een landelijke commissie heeft de no dige voorbereidingen getroffen en heeft velen naar Utrecht opgeroepen, om er ®;s- Dinsdag om 9 uur tegenwoordig te ziin in de solemnele H. Mis, die de gees telijke adviseur van de K.A.B., kanunnik Van Schaik, proost van het Metropoli- taan kapittel van Utrecht, zal opdragen in de st Martinuskerk aan de Oude Gracht. Daarna volgt om 11 uur de of ficiële huldiging in het Jaarbeursgebouw, waarbij omstreeks één uur de receptie gansluit. Men rekent op de aanwezigheid van Z. Em. Kardinaal De Jong en van prof. mr. p j M Aalberse, die de stich ting destijqs zozeer heeft bevorderd. Iu kft sanatorium zelf zal feest worden gevierd: jq juli voor de patiënten, 13 Juli voor de oud-patiënten en op 16 Juli voor het gezamenlijk personeel. Uit de latere geschiedenis van „Berg en Bosch" is het belangrijk te we ten, dat men gedurende de oorlog ongehinderd het schone charitatieve werk heeft kunnen voortzetten. Wel dreigde enkele malen een inval van de bezetter, eens zelfs door een formele vordering; doch gelukkig is het daarbij gebleven. Heiaas kon men toen niet, en ook nu nog niet, overgaan tot de nodige uitbreiding. Overbodig ware dit allerminst, als men weet, dat het beschikbare aantal bedden van 520 nu reeds sinds jaren steeds vol ledig is bezet en dat er op het ogenblik een „reuzen-wachtlijst" bestaat, zoals ons werd verzekerd. Door het beschikbaar stellen van twee Zweedse barakken, kon men slechts iets bereiken voor het snel groeiende aantal leken-verpleegsters. De personeelssterkte bedraagt thans meer dan 200. De Zusters Dominicanessen, onder wier leiding het Sanatorium staat, weren zich nochtans dapper in de ruimte die be schikbaar is, een ruimte, die ook in de economische afdelingen van keuken en wasserij feitelijk iets te wensen laat. De gehele capaciteit kan nu werkelijk niet verder worden opgevoerd. Dr. Bronkhorst en de overige lei ding hebben weliswaar de nodige uitbreidingsplannen gereed, maar dit is voorlopig alleen maar op pa pier. Men hunkert er naar, die plannen te kunnen uitvoeren, waar bij ook is gedacht aan enige ver betering van medische hulpmidde len. Mogelijk kan de komende .ju bileum-viering leiden tot versnelde voltooiing. Katholiek Nederland kan verheugd zijn wegens het kostelijke bezit van dit sanatorium, in zulk een rustige en royale omgeving. Hier kent men geen klasse-verpleging, maar uit sluitend verzorging van de patiënten in paviljoens, uitgestrekte galerijen, zowel voor mannen en vrouwen, als voor kin deren. De inrichting is voorzien van alle nodige hulpmiddelen op het gebied van de therapie. Men zou niet anders kun- Hij beloofde bovendien, dat de Indo nesische leiders hun einddoel volle dige vrijheid niet uit het oog zouden verliezen. Sjahrir is uit Djokjakarta vertrokken voor een vacantie in de nabijgelegen ber gen, vanwaar hij gemakkelijk voor ever- leg terug geroepen zou kunnen worden. Het wordt echter zo goed als zeker ge acht, dat hij op zijn voormalige post niet terug zal keren. A. P. meldt, dat een oplossing van de binnenlandse politieke crisis voorrang schijnt te verkrijgen boven de behande ling van de Amerikaanse aide-mémoire en de Britse nota, waarin op een vrede lievende oplossing aangedrongen wordt. De leiders van de Republiek hebben nog geen antwoord opgesteld op het Neder landse verzoek om ophelderingen over de brief d.d. 27 Juni van Soekarno, wat be treft de positie van de vertegenwoordiger van de Nederlandse Kroon in de voor gestelde Interim-regering en wat betreft het Republikeinse standpunt betreffende het verzoek om een eigen diplomatieke dienst. Naar verluidt, zou van Nederlandse zijde geen gewag zijn gemaakt van het kardinale punt: de gemeenschap pelijke gendarmerie, dat de Indone siërs verworpen hebben. (Telefonisch van onze Parjjse corres pondent). De minister van Binnenlandse Zaken „en van de complotjes", zoals Monsieur Edouard Depreux nog eens zal worden genoemd, heeft Maandagmiddag ten overstaan van de pers het bestaan van een nieuwe samenzwering; tegen de Vier de Republiek onthuld, samenzwering welke de veiligheidsdiensten van zijn waakzaam ministerie reeds sinds maan den op het spoor waren. Het hoofdmoment van het ingestelde onderzoek heeft zich een week geleden voorgedaan; het was de huiszoeking, ge houden in het in Rretanje gelegen kasteel van Lamballe, en de arrestatie -i .:t-'v.?: HenriPrins van OrleansGraaf van Pa rijs, pretendent naar de Franse kroon, ver toeft momenteel te AmsterdamDe Franse gast op het balcon van zijn hotel nen verwachten. Maar ook in ander op zicht komt men de verplegenden te hulp. Voor de jeugd heeft men individueel onderwijs ingesteld tot aan het zevende leerjaar en gedifferentieerd naar leeftijd en stand van het ziekteproces. De gro teren kunnen schriftelijk onderwijs vol gen; de jongemannen meer speciaal in technische vakken. En de priester-stu denten, die in „Berg en Bosch" niet schaars zijn, hebben voldoende gelegen heid tot zelf-studie. Dan is er de nazorg. Patiënten, in het laatste stadium van hun ziekte, ver blijven in eenpersoons-tentjes, midden in het bos, waar zij zich kunnen voor bereiden op het werk, dat hun wacht bij terugkeer in de maatschappij. Aller lei bedrijven worden hier uitgeoefend. Het meest bekend is de ADO-afdeling, Waar het bekende speelgoed wordt ver vaardigd. Dit ADO-speelgoed vindt zijn weg naar de winkels in ons land en is graag gezocht. ,,Berg en Bosch" zou niet volledig zijn, wanneer niet de hand van erkende, kun stenaars werkzaam was geweest voor de artistieke opluistering van kapel, hoofd gebouw en afdelingen. Dit alles wordt overhuifd door de kostelijke natuur, die een van de wezeniyke middelen tot ge nezing der patiënten is. Straks zal het zilveren feest worden ingeluid met een K.R.O-zonnebloem rondgang door het sanatorium en een radio-reportage van de viering in Utrecht. van de kasteelheer de graaf van Vulpian, directeur van het weekblad „France vivante" en van een bond van oudstrjl- ders. Tevens stond hu aan het hoofd van een anti-communistische organisa tie, de M.A-C. (Mouvement anti-commu niste) By deze huiszoeking is, gewikkeld ln een blauw overhemd, het zogenaamde „blauwe plan" ontdekt, hetwelk instruc ties bevatte aangaande operaties, die moesten beginnen met de zuivering van het gewest van zijn sovjetiserende ele menten en eindigen met een mars op Parijs uit het Westen en het Oosten. Het plan, dat in Juli had moeten wor den afgewikkeld, zou ook de bevrijding van alle te Fresnes opgesloten politieke gevangenen behelsd hebben. De huidige regering had vervangen moeten worden door een voorlopig militair directoire. Volgens de met het onderzoek belaste inspecteur zouden delen van de geblin deerde strijdkrachten, gelegerd ln Bre- tanje en ln de Franse bezettingszone van Duitsland, van de partij hebben moeten zijn. Te dien aanzien zijn docu menten ontdekt te Parijs, ten huize van madame de Waleffe, weduwe van de voormalige directeur van het dagblad „Paris midi". Madame de Waleffe Is echter voorlopig op vrije voeten gelaten. Behalve bovengenoemde graaf zijn nog gearresteerd generaal Guillaudol, arrondissementsinspecteur der gendar merie te Parijs, die bekend heeft met de samenzweerders in relatie te hebben ge staan, benevens de commandant Lous- taneu-Lacau. Beiden hebben tijdens de oorlog een belangrijke rol gespeeld in 't ondergrondse verzet en zijn gedpor- teerd geweest; de laatste had zich voor de oorlog speciaal toegelegd op de jacht op communistische cellen in het leger. Op een vraag, of ook leden van de partij van De Gaulle deel uitmaakten van de „Zwarte Maquis" antwoordde de minister, dat bepaalde leden van de „Zwarte Maquis" hadden getracht zich in de partij van De Gaulle in te drin gen, doch dat zij door vooraanstaande functionarissen van die partij waren geëlimineerd. Uit de omstandigheid, dat de minis ter van Binnenlandse Zaken erop ge staan heeft, na overleg met de minister president. zelf het complot aan de jour nalisten uiteen te zetten, leidt men het gewicht af, dat de regering aan deze zaak hecht. Niettemin verwondert zich de „Monde" over de officieel gemaakte ophef ener- en de zwakheid der mid delen van de samenzweerders anderzijds. Maar misschien zal de vastbeslotenheid van minister Depreux om zonder aan- ziens des persoons en ter verdediging van de republiek de zaak tot het einde toe uit te zoeken ook de sceptici over tuigen van dit nieuwe gevaar, dat de republiek heeft bedreigd. •J. vin Maasdijk, voormali- adjudant van Prinses Juliana en Prins Bern- harn is Maandag per vliegtuig uit New York: naar Nederland vertrokken Hij heeft een doos kandij bij zi'.n. een ge- scherk van mrs. Eleanor Roosevelt aan de kinceren van het Prinselijk Paar. Van betrouwbare zijde verwacht men, dat de besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken van de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk te Parijs heden (Dinsdag) ten einde zullen zijn,. Een Britse woordvoerder heeft mede gedeeld, dat de Britse delegatie te Pa rijs besloten heeft de geheimhouding inzake de conferentie niet meer in acht te nemen, daar volgens haar oordeel deze toch reeds niet in acht genomen was. Men gelooft, dat de drie ministers vandaag weer bijeen zullen komen en misschien nog een verklaring van Molo tof zullen aanhoren, aldus Reuter's di plomatieke correspondent. Over het al gemeen echter zijn de gedelegeerden er van overtuigd, dat de conferentie afge lopen is en voor het ogenblik de kans om tot overeenstemming te komen over een economisch plan voor Europa onder leiding van de Sovjet-Unie, Groot-Brit tannië en Frankrijk, de drie ministère ontglipt is. Op de bijeenkomst van Maandag zei- de minister Bevin o.m.: „Ik ben er van overtuigd, dat de Ver enigde Staten op geen enkele wijze de vereiste steun aan welk programma dan ook zullen geven tenzij uit de opzet daar van duidelijk blijkt, dat een economisch gezond en welvarend Europa daarvan het resultaat zal zijn. De verschillende Europese landen hebben ieder hun eigen problemen. Min of meer gedetailleerde plannen om deze op te lossen zijn reeds gemaakt. Er is natuurlijk geen sprake van, dat het door Marshall voorgestelde plan dergelijke nationale plannen ter zijde wil schuiven of aan de souvereim- teit van enig land, groot of klein, af breuk zal doen." Na beëindiging van zijn rede legde minister Bevin het volgende Britse plan voor de verwezenlijking van Marshali's voorstel voor. Aanstonds moet een coör dinatie-commissie worden gevormd, wei- ke ter beoordeling van de regeringen der Europese landen voor de komende vier jaren een programma voor het economisch herstel zal opstellen. Genoemtxe cotiiniib^xe zal L/Cotaan mt vertegenwoordigers van Frankrijk, Gr- Brittannië en de U.S.SR. en van niet meer dan vier andere landen. Zij zal contact onderhouden met de regeringen van alle Europese landen (uitgezonderd Spanje), met de V. N. en met alle an dere, daarvoor in aanmerking komende inter-gouvemementele organisaties, tn alle besprekingen aangaande Duitsland zullen de opperbevelhebbers aldaar moe ten worden gekend. Verder zullen sub commissies worden gevormd, welke aan de hoofdcommissie rapport uitbrengen over voedsel- en landbouwaangelegen- heden, steenkool en andere brandstof fen en energiebronnen, ijzer en staal en vervoer. De coördinatie-commissie en de sub commissies zullen haar werkzaamheden aanstonds aanvangen en deze tegen 15 Augustus voltooien. Het rapport van de coördinatie-commissie zal, wanneer hei door de betrokken landen is aanvaard, het programma vormen, dat door minis ter Marshall is voorgesteld, en zal ver volgens aan de Amerikaanse regering worden overhandigd. Molotof stelde tegenover Bevin's voor stellen een resolutie, die al de voor naamste punten en suggesties bevat, welke reeds door het officiële Sovjet- Russische Persbureau zijn bekend ge- gen deelnemen aan het schatten van de verschillende behoeften. Duitsland moet echter voor bespreking door de grote vier gereserveerd blijven. Voordat hij zijn resolutie indiende verklaarde Molotof, dat hij het eens was met Bidault, dat de voorstellen van Be vin, hoewel in een andere vonn gego ten, overeenkwamen met de Franse, waarmede hij, zoals reeds eerder te ken nen gegeven, het niet eens was. Molo tof zeide voorts, dat volgens Bevin er geen kans bestond op hulp uit de V. S. tenzij zijn (Bevin's) voorstellen werden aanvaard. Wat wist de Britse delegatie af van de bedoelingen der V. S. en hoe kon zij zeggen, dat geen ander plan de goedkeuring van Amerika zou kun nen wegdragen? Bevin antwoordde hierop, niets al te weten van Amerikaanse voornemens voorzover hierover niet uit gepubliceer de verklaringen was gebleken. Amerika verwachtte echter hier haalde Bevin een passage uit de Harvard-rcde van Marshall aan dat Europa zijn eigen behoeften en eigen mogelijkheden om zichzelf te helpen zou onderzoeken. Molotof betoogde voorts, dat de Sov jet-Unie een definitief economisch plan De Grote Drie bijeen. V.l.n.r. Ernest BevinVincent Auriolee?i Russische tolk, Molotof en Eidault verlaten het Elysée. waar zij een lunch gebruikten maakt en in hoofdzaak neerkomt op de volgende punten: 1. Het Europees herstel zou vergemak kelijkt kunnen worden door economische hulp der V.S. 2. Het behoort niet tot de taak der ministers een overzicht samen te stellen van de economische behoeften van alle Europese landen, daar dit zou leiden tot hej opleggen van de wil der grote mogendheden aan andere landen. 3. Het is wenselijk, meer licht te wer pen op de mogelijkheden van de Ame rikaanse hulpverlening in verband met haar aanvaarding door de Europese lan den. 4. Hiervoor moet een „Commissie van Bijstand", bestaande uit Groot-Brittan nië, Frankrijk, Rusland en „enige ande re Europese landen", opgericht worden. 5. De sub-commissies van de boven genoemde commissies moeten met vraag stukken betreffende voedselvoorziening, brandstofvoorziening en uitrusting be last worden. 6. Voormalige vijandelijke landen mo- had, terwijl vele Europese landen dit niet hadden. Dit zou een coördinatie van hun behoeften en mogelijkheden in een algemene schatting bemoeilijken. Molotof verwierp het Britse plan, om dat het afbreuk zou doen aan de nor male economische ontwikkeling van ze kere Europese landen. Hij stelde vast, dat in deze landen de economische sa menwerking op bevredigende wijze be vorderd werd. Bevin wees Molotof's beschuldiging, dat het Britse plan de souvereiniteit van kleine landen zou bedreigen, van de hand. Ook bestreed hij een verklaring van Molotof, dat het Britse plan de be staande handelsverdragen tussen Euro pese landen in gevaar zou brengen. Nadat Molotof als voorzitter van de vergadering had gevraagd of Iemand nog andere voorstellen had en Bidault geconstateerd had, dat er geen vorde ringen waren gemaakt, werd besloten de vergadering tot Dinsdag 4 uur (Ned. tijd) te verdagen. De lasteraar komt nooit stof te kort; het goede in de ander ver- schaft hem voortdurend pijlenj Een vreemde optocht, bestaande uit een dertigtal kinderen in de meest vreemdsoortige zwemkledij, wandelde het politiebureau Charlois te Rotter dam binnen, begeleid door stoere agenten en gevolgd door enige min of meer verontwaardigde vaders en moe ders. Dit was het gevolg van een raz zia, die de politie naar aanleiding van klachten van de afdeling Onderwijs der gemeente Rotterdam had uitge voerd op het terrein langs de Waal haven, waar de kinderen, voor een deel onder toezicht van hun ouders en met voorbijzien van hun school plichten, aan het baden waren. Twee van de jeugdige overtreders van de schoolplichtwet waren uit Schiedam afkomstig en hadden kans gezien, ge durende het laatste half jaar de school te verzuimen. Toen men de ouders op het schoolverzuim van hun kinderen wees, hadden zij allerlei excuses, n.I. dat hun kinderen ziek waren of door de warmte bevangen. Deze argumenten werden weinig steekhoudend genoemd, daar de ter reinen bij de Waalhaven, in de gloeien de zomerhitte van de laatste dagen, deze kwalen eerder zouden bevorderen dan genezen. y Het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie kwam te Utrecht in vergadering bijeen. Langdurig werd stilgestaan bij de ern stige politieke toestand waarin ons land verkeert. Zowel de Indische kwestie als het vraagstuk van 's lands financiën werd breedvoerig besproken. Besloten werd de petitie van het comité Rijks eenheid ie steunen. In kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken legt men de verantwoordelijkheid voor hetgeen als de mislukking van de besprekingen der drie ministers wordt beschouwd geheel op de schouders van de Sovjet-Russen. „Le Monde", van welk blad men mag aan nemen, dat het de officiële Franse zienswijze vertolkt, schrijft: „Indien de door Moskou voorgestelde procedure werd aangenomen, zou Washington deze zeker vierkant verwerpen. Dat wensen de Russen misschien juist heimelijk." Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een on derhoud van 40 minuten met Lord In- verchapel, de Britse ambassadeur te Washington, gehad. Daarna besprak president Truman met Marshall aan een lunch naar verluidt het plan van Marshall en de conferentie te Parijs. Volgens Lord Inverchapel hebben de Amerikaanse en de Engelse regering vrijwel dezelfde mening over de uitwer king van het plan van Marshall. Deze verklaring heeft nieuw voedsel gegeven aan het geloof, dat de V.S. in geval van volledige mislukking der conferentie Engeland en Frankrijk zullen steunen, indien zij besluiten alleen met West- Europa verder te gaan met het uitwer ken van het plan van Marshall, voor zover het Europa betreft. In Franse kringen hoopte men het ook zonder de Russen te kunnen doen. Men was er echter niet zeker van of dit zou gaan. De allesoverheersende vraag was het standpunt en de kracht der Franse SR Z.H. de Paus ontving in het Vaticaan inboorlingen van de Portugese ko'oniën. ge- l 'eed in hun inlandse cosiuums. Deze inboorlingen vertoefden op een pelgrimstocht in Rome en woonden de canonisatie bij pan Joao de Britto, een Portugese martelaar communisten. Zouden zjj toestaan dat Frankrijk aan het plan-Marshall deel neemt, terwijl Rusland er tegen is? Volgens Franse kringen wensen de Russen zekerheid dat het programma- Marshall geen politieke aspecten draagt. Men verklaarde, dat het plan bij hulp op basis van land-voor-land onvermijde lijk in politieke complicaties zou vast lopen, in het bijzonder inzake Duitsland. Voorts zei men, dat Bevin noch Bidault aan een dergelijke tactiek der Sovjets zouden toegeven, daar zij zich hierdoor slechts de vijandschap van' Amerika op de hals zouden halen. De toestand van 's lands financiën heeft bet noodzakelijk gemaakt, de overheidssubsidie op de kolenprijs te verminderen. Tengevolge daarvan zal met ingang van 1 Juli 1947 de kolenprijs worden verhoogd. Voor groot-verbrui kers, groot-handelaren en handelaren betekent dit in het algemeen een verho ping van f 5.per ton. Voor klein-ver- bruikers een verhoging van b.v. 40 cent per h.l. anthraciet en eierkolen en 25 cent per h.l. cokes. Ter tegemoetkoming in de lasten, welke deze kolenprijsverhcgmg voor een huishouden met zich brengt, zal aan de houders van een kolen- kaart op een nog nader aan te wij zen bon een nader te bepalen bedrag worden uitgekeerd. Byzonderheden over de uitkering zul len t.z.t. bekend worden gemaakt. De aandacht van industriële verbruikers wordt er op gevestigd, dat doorbereke ning van deze verhoging voorshands niet zal mogen geschieden. Amerika beval Maandag de Veilig heidsraad aan in het voorgestelde we- reldpolitieleger 20 divisies grondtroepen 3800 gevechtsvliegtuigen, 3 slagschepen en 6 vliegdekschepen op te nemen. Deze cijfers waren vervat in een rapport van de Grote Vijf aan de militaire stafcom missie van de Veiligheidsraad. De Sow- jet-Unie deed geen enkele aanbeveling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1