INDONESISCHE KABINETS FORMATIE MISLUKT MARSHALL VERWEERT ZICH Osservatore" pleit voor vreedzaam overleg Dreigende bakkersstaking in de hoofdstad Molotof vraagt bedenktijd Nieuw voorstel van Bidault te Parijs Voorbereiding voor mobilisatie van Republikeinse leger V.S. streven geen imperialisme na Voor ziekenhuizen zal echter gebakken worden AANVAL OP AUTO-SNELHEIDSRECORD m Italiaans munitieschip ontploft Reeds 68 doden SULY0K AGEERT FEL TEGEN HET BRIE-JARENPLAN Individuele vrijheid in gevaar' Franse banken werken weer Soekarno confereert Nederlandse marine- activiteit? Bulgarije en Polen zijn tegen plan-Marshall v\ Franse regering stelt vertrouwenskwestie Tot hoofd en hart WOENSDAG 2 JULI 1947 r 69ste JAARGANG No. 23887 J Drie mogelijkheden mmmm Het weer. ?on, ft SENIORENCONVENT BIJEEN „INDRAPOERA" IN ONS LAND Voor miilitairen in Indië 99' n i i De Paus 4 Juli a.s. voor de radio Weekstaat Ned, Bank BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSDIE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ,De vier partijleiders Sjarifoedin, Gani, Soekiman en SetiadjH zijn er. niet in geslaagd ten kabinet samen te stellen. Zij hebben hun mandaat aan Soekarno teruggegeven. In Republikeinse kringen te Batavia, zo verneemt Aneta, acht men het nu mogelijk, dat Sjahrir toch weer minister-president wordt. Inmiddels beeft de bevelhebber van het Republikeinse leger de concentratie van alle civiele en departementale motorvoertuigen bevolen, als voorbereiding voor hun mobilisatie. Gisteren zijn de leiders van de Republiek in een nieuwe impasse ge raakt, zo meldt Reuter uit Djokja karta. Deze heeft de politieke crisis gecompliceerd en de vrede op het eiland Java in gevaar gebracht, daar het laatsteverzoek van de Neder landers om verduidelijking van het standpunt van de Republikeinen on beantwoord bleef. Naar men meent te weten, is de impas se veroorzaakt, doordat de vier politieke leiders het niet eens konden worden over de verdeling van de portefeuilles in het nieuwe kabinet. De voornaamste moei lijkheid. zo meent men, bestond in de aanspraken van de Indonesische Mo hammedaanse Partij (Masjoemi) onder leiding van Soekiman op het premier schap en de portefeuille van Defensie. Deze aanspraken werden bevestigd tij dens twee interviews Dinsdagmiddag en een bespreking des avonds tussen Soe karno en de partijleiders. Soekarno zou vandaag tot zijn volgende stap besluiten. Het is mogelijk, dat hij het ..pre sidentiële kabinet" zal handhaven om aldus een verdere verbreding van de diepe scheuring, die sinds het af treden van Sjahrir is ontstaan, te voorkomen. De Nederlandse autoriteiten verwach ten uiterlijk vandaag (Woensdag) ant woord van de Republikeinen op de nota, die Van Mook Zondag heeft ingediend. Met het voortduren van de crisis in het Republikeinse kamp zijn echter zowel deze nota als de Amerikaanse, waarbij een beroep werd gedaan op de Republi keinen om tot een spoedige regeling te komen, onbesproken en onbeantwoord gebleven. Indonesische kringen te Batavia ver klaarden aan A. P., dat er nu drie moge lijkheden zijn: 1. Soekarno zou kunnen voortgaan Persoonlijk de volledige regeringsbevoegd- heden uit te oefenen, zoals hij dat ge- heelt van het ogenblik af, dat Sjannr zijn ontslag nam. 2. Soekarno zou de linkse partijen en de nationalistische partij kunnen vragen pogingen te verrichten tot het vormen van een nieuw kabinet. 3. Soekarno zou zijn persoonlijke in vloed kunnen aanwenden om Sjahrir weer aan het bewind te brengen. (Men acht dit onwaarschijnlijk, omdat Sjahrir niet meer in functie zou wensen te treden vanwege het verwerpen van zijn politiek en bij gebrek aan steun van de politieke partijen, die bijna eenstemmig zich tegen zijn herbenoeming verzetten.) In Nederlandse kringen te Batavia heeft het bericht van de mislukking van de vorming van het Republikeins kabi net geen verwondering gewekt, gezien de practisch onoverbrugbare afstand tussen de standpunten van sommige daaraan deelnemende partijen. Overi gens legde men. in Nederlandse kringen te Batavia een grote terughoudendheid aan de dag ten aanzien van de laatste ontwikkelingen in de Republiek. Aan het eind van deze week wordt het Repu blikeins antwoord op de Amerikaanse aide-mémoire verwacht. Verwachting tot Donderdagavond: Tijdelijke opklaringen met hier en daar nog een enkele bui. Iets warmer dan vandaag. Zwakke wind. Zon 4.25—21.03, maan 21.42—3.53. Soekarno heeft vanmorgen ge confereerd met de leiders der socialistische, nationalistische en labour-partijen, die, naar gemeld wordt, pogingen doen een regering te vormen, waarin alle Indonesische partijen, uitgezonderd de Moham medanen, vertegenwoordigd zijn. Een communiqué van het Indonesische Nationale Leger maakte gisteren melding van toenemende Nederlandse marine-acti viteit in de Javaanse wateren. Het com muniqué zegt, dat een Nederlandse vloot- patrouille, bestaande uit een kanonneer boot en een motorschip, betrokken waren bij een duel van een kwartier met een kustbatterij bij Jortto op Oost Java. Het motorschip, zo wordt gezegd, ,,liep schade op" en werd weggesleept. De naam van dit schip werd niet opgegeven. Voorts Is een Nederlandse onderzeeboot opgemerkt, die aan de Oostkust van Java bij Pana- roekan patrouilleerde. Het communiqué zegt nog. dat op ver schillende fronten in West-Java de bot singen tussen Indonesische en Nederland se patrouilles toenemen en dat de Neder landers bij een gevecht in de omgeving van Soerabaja twee tanks gebruikten. Antara weet nog te melden, dat een Nederlands vliegtuig ter ondersteuning van een Nederlands patrouille-vaartuig handgranaten heeft laten vallen. Twee Indonesische soldaten en een burger wer. den, volgens Antara, gedood, terwijl drie huizen vernield werden. Te Zaandijk zijn proeven genomen met een nieuw soort water-weidemolen. Door het omzetten der losse bladen aan de wie ken, kan deze molen langzaam en snel draaien V» George Marshall, minister van Bui tenlandse Zaken der V. S., heeft ln een rede voor de Womens National Press Club zich fel gekant tegen „een opzette lijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse econo mische hulp aan Europa. „Degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze onjuiste voorstelling van zaken, bewijzen de lij dende volken, wier toekomst afhangt van het succes van de internationale samen werking op economisch gebied, een zeer slechte dienst." Ter weerlegging van beweringen, dat de V. S. naar imperialisme streven, wees Marshall op de spoed waarmede Ameri kaanse troepen uit Europa waren terug getrokken en de hoeveelheid goederen, die daarheen waren gezonden sinds het einde van de oorlog. Marshall vervolgde: „In de Europese landen zijn geen aan de V. S. onderworpen politieke partijen ach tergelaten, die zouden kunnen trachten zich van regeringen meester te maken. Er zijn geen Amerikaanse agenten ge weest. die getracht hebben een overheer sende rol te spelen in de landen van Europa, er zijn geen „Amerikaans-Euro- pese maatschappijen" opgedrongen aan onwillige regeringen". Marshall verklaarde, dat 82 miliioen ton goederen, geschat op meer dan 9 mil liard dollar, sinds het einde van de oor log Europa waren binnengestroomd. „De historische feiten der afgelopen tientallen jaren", aldus Marshall, „tonen duidelijk aan, dat geen volk edelmoediger en onbaatzuchtiger heeft gehandeld dan het Amerikaanse door hulp te bieden ter leniging van kommer en ellende. Het zou echter niet geheel juist z^n te zeg gen, dat de bijdragen der Amerikaanse regering tot het herstel van het econo mische leven der wereld sinds het einde van de oorlog uitsluitend gedaan zijn uit charitatieve overwegingen. Ons volk is er zich van bewust, dat een evenwichtige In een hoofdartikel hebben wij giste ren reeds stelling genomen tegen enkele onjuiste suggesties en conclu sies van enkele persbureaux naar aan leiding van een tweetal artikelen van de hoofdredacteur van het Vaticaanse blad Osservatore Romano". Het is ons thans mogelijk hieronder Gen eigen excerpt uit de betreffende ar tikelen te geven. In twee kennelijk geïnspireerde arti kelen in de „Osservatore Romano" heeft haar hoofdredacteur Graaf dalla Torre scherp de huidige internationale politiek, die dreigt uit te lopen op een oorlog lussen de Westerse landen en Rusland veroordeeld en Rusland en de Westerse democratieën aangespoord om als goede laburen te leven. „Het Russische stre ven zich te omringen met satellietstaten eh de Amerikaanse dreigementen met atoombommen en nog vreselijker wapens gullen, zo zegt dalla Torre, eerder oor- '°g veroorzaken dan voorkomen. Londen, hfew York en Moskou vergissen zich als a) denken dat de vrede verzekerd is, °Uidat niemand oorlog wenst In hun h°eingen een volgende oorlog te voor puien omringen beide partijen zich met Jhlöese muren, doch deze wekken op beurt weer vrees voor aggressieve doelingen van de tegenpartij en de og zal het resultaat zijn van een laat 2i h e wanhopige poging van de mensen te bevrijden van de vrees, die zij °°r elkaar koesteren." Als tekst de door de Paus in een rede gelegde verklaring nemend luidende' °°r h®n, die alles zien in het licht van, de. Goddelijke, orde is het niet twijfel achtig, dat er zelfs bij de meest ernstige botsing van menselijke en nationale be- langen altijd ruimte is voor vreedzame toenadering" schrijft dalla Torre. Ver der. „Men kan als christen niet ver wachten door geweld, door de ellende en de wreedheden van de oorlog het com munisme te matigen of te vernietigen, welke ook de positie of de opinie is, die men ten opzichte van het communisme, zijn daden, zijn philosophic, zijn moraal en zijn politiek van het ogenblik en van de toekomst heeft." Het thema verder uitwerkend, zegt dalla Torre, dat de volkeren thans ook politiek moeten trachten samen te wer ken, zoals zij dat in de oorlog gedaan hebben, toen Rusland niet vocht voor de communistische ideologie, maar voor lijfsbehoud en de vrijheid en onafhanue- lijkheid van het land, en hij wijst er ver der op, dat Stalin, Roosevelt, Churchill en Truman tijdens de oorlog het er over eens waren, dat de communistische sta ten en de democratieën kunnen samen werken, mits beide van hun politieke overtuiging geen exportartikel maken. „Het is in wezen zo," schrijft dalla Torre verder, „dat de ideologieën en de revoluties, ondanks hun dwalingen en onjuistheden hun oorzaak vinden in de menselijke onrechtvaardigheid. Daarom geloven wij niet in de oorlog. Wij geloven in het plan van Marshall, in de solidari teit van de mensheid, zowel tussen de mensen onderling, als tassen de volkeren en de continenten." en welvarende wereld voor zijn eigen welzijn zeer belangrijk is." Marshall bestreed de beweringen, dat de V.S. geen consequente buitenlandse politiek zouden hebben gevoerd en deze politiek steeds gewijzigd werd door het komen en gaan van verschillende functionarissen. „In werkelijkheid heef' de houding van het Amerikaanse volk en zijn regering een merkwaardige mate van consequentie getoond, gezien de in gewikkelde en zich snel wijzigende in ternationale situatie." Vervolgens herinnerde Marshall aan de Amerikaanse bijdrage tot de oprich ting van de organisatie der V.N. On danks de tegenslagen en moeilijkheden, die de V.N. hadden ondervonden, wa» het Amerikaanse volk vastbesloten een wereld te scheppen, waarin de V.N. wortel kunnen schieten en tot bloei komen. Op deze vastbeslotenheid was de Amerikaanse politiek gebaseerd. Marshall onderstreepte de belangrijke taak voor pers en radio bij het volk meer begrip te kweken voor buitenland se aangelegenheden, „waar ververwijder- de gebeurtenissen en onbekendheid met buitenlandse nationale tradities een der gelijk begrip moeilijk maakten. Er moet echter nog rekening gehou den worden met de voortdurende propa gandistische verdraaiing der feiten. Het is betreurenswaardig, maar misschien logisch, met het oog op onze positie in de wereld, dat veel propaganda tegen de V.S. is gericht. In landen echter, waar de vrije ^>ers functiomneert, heeft een dergelijke pro paganda de neiging zichzelf te corrige ren. Dit is echter jammer genoeg niet het geval met landen, waar de pers wordt gemuilkorfd." Voor de Krijgsraad te Batavia wordt thans de Kempei-Tai-zaak behandeld Japanse beklaagden, tijdens de zitting van de Krijgsraad Twee (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het merendeel van de Franse en bui tenlandse journalisten, die zich vanavond naar de persconferentie op het minis terie van Buitenlandse Zaken hadden begeven, verwachtte waarschijnlijk mededeling van mislukking en einde der conferentie van drie. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde echter mede, dat op de Dinsdagmiddag gehouden zitting door Monsieur Bidault een tegenvoorstel was ingediend op het door de Britse en Franse delegaties als onaanvaardbaar afgewezen voorstel der Sovjet-Russen. Na een gedachtenwisseling, welke ten slotte vrij verward werd, kreeg Molotof, die 24 uren bedenktijd had gevraagd, zijn zin; de zitting werd verdaagd tot Woensdagmiddag. Het nieuwe Franse voorstel blijft erbij, dat op de eerste plaats de inventaris moet worden opgemaakt van de produc tievermeerdering, welke de Europese landen kunnen bereiken door ieders in dividuele inspanning en door onderlinge hulp; vervolgens van de tekorten, welke door buiten-Europese hulp kunnen wor den aangevuld. In de considerans is de Franse delegatie er evenwel op uit de Russische argwaan nopens inmenging in interne aangelegenheden en aantasting van de nationale souvereiniteit te be strijden. In de tekst van het voorstel zelf zijn tot dat doel ook enkele kleine wijzigingen aangebracht; de bestuurs commissie heet er commissie van samen werking; de aan ieder land te vragen inlichtingen zal ieder land „uit vrije wil" verschaffen. Het Russische voorstel behelsde, zoals bekend, dat de Europese landen, die voor de Amerikaanse hulp in aanmerking kwamen, zich zouden beperken tot het opmaken van een lijst van hun behoef ten. De overhandiging van het Franse te- Na Rusland hebben nu ook Bulgarije cn Polen het laatste via radio-Mos kou laten weten, dat zij zich niet met het plan-Marshall kunnen verenigen, zoals dat door Bevin en Bidault wordt geïnterpreteerd. Zij menen hierin een poging van de Verenigde Staten te zien pclitiek en economisch druk op Europa uit te oefenen. e drie en veertig-jarige Engelsman 1 John Cobb heeft zijn race-auto, de If drie ton Railion mobil special, ivaarmede hij in 1939 reeds een snelheids-record behaalde, herbouwd, om het snelheidsrecord op het land te verbe teren. Tot nu toe was dit 369.7 mijl per uur. John Cobb hoopt nu de 400 mijl ts bereiken. De wagen is uitgerust met twee Napier Aero-motoren. Op bijgaande foto's ziet men Cobb in de „Cockpit". Arbeiders plaatsen de lange aluminium-karkas over de motoren. Daar het geheel van de wa gen kan worden afgenomen, kunnen de 'monteurs van alle kanten vrij bij de mo toren. In Augustus zal te Bonneville Flats (U.S.A.) de officiële aanval op het record geschieden. Vertaling van Oosterse klassieken. De afdeling „Philosophie en Humaniora" van de UNESCO heeft zich gewend tot het in stituut voor Hindoese beschaving en tot het instituut voor hogere Chinese studies aan de Sorbonne en gevraagd een lijst sa men te stellen van Hindoese en Chinese klassieken, welke ln aanmerking komen voor een vertaling in de Westerse talen Tevens Is een lijst gevraagd van voor dit werk geschikte vertalers. genvocrstel heeft Bidault vergezeld doen gaan van een verklaring, welke de woord voerder voor de pers een dringend be roep noemde op de verzoeningsgezind heid. In deze verklaring betoogde Bi dault nogmaals de onmogelijkheid om Duitsland terzijde te laten en de bil lijkheid, de andere ex-vijandelijke landen op voet van gelijkheid toe te laten, daar zij weldra ook op voet van gelijkheid zouden verkeren in de U. N. O. Speciaal gewaagde hij hierbij van Italië. Op een desbetreffende vraag van Molotof antwoordde Bidault, dat zijn voorstel in niets vooruitliep op de afdoening van het herstelbetalings- vraagstuk. In wezen verschilt het nieuwe Fran se voorstel naar Bidault nog toelicht te het allerlaatste niet van het aan vankelijk door deze delegatie ingediende en van het Britse standpunt, ten aan zien waarvan Bevin met nadruk ver klaarde, dat er eeen sprake van was, dat zijn regering er ook nog maar iets aan zou veranderen. De Britse minister vroeg dan ook of het niet mogelijk was in deze zitting althans te komen tot een accoord over het principe. Een studie over details en procedure had geen zin indien men het over het prin cipe en de kern niet eens was. Molotof stond echter op de 24 uur, die hij no dig verklaarde te hebben, om de zaken in het licht van het nieuwe Franse voorstel te bekijken. Aan het slot deed zich het volgende De samenwerkende patroonsorga nisaties van de bakkers in Amster dam hebben Dinsdag op een vrij stormachtige vergadering in Belle- vue eenstemmig besloten a.s. Maan dag in staking te gaan, als de minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de aangekondigde maatregelen inzake de meel- en broodprijzen niet wijzigt. De gewraakte maatregelen houden in, dat de meelprijs met 1.70 per 100 K.G zal worden verhoogd, terwijl een verbod is uitgevaardigd de broodprijs met deze verhoging in overeenstemming te bren gen. Integendeel bepaalde de minister, dat de broodprijs in Amsterdam en ln enkele andere steden met 1 ct. verlaagd zal worden. Een en ander zou neerko men op een totale verlaging van de broodprijs met 2 ct., hetgeen, zo werd door de voorzitter van de samenwerken de patroonsorganisaties, de heer P. Pool, geconstateerd, ontoelaatbaar is, omdat dan het brood beneden de kostprijs moet worden verkocht. De heer Pool en vele sprekers met hem deden heftige aan vallen op de regering en omschreven de bovengenoemde maatregelen als zijinde een politieke manoeuvre. Het besluit om eventueel Maandag, wanneer de nieuwe meelprijs zou ingaan, de staking te pro clameren, werd vastgelegd in een bij ae- clamatie aanvaarde motie. De voorzitter deelde nog mede dat, indien het conflict inderdaad mocht uitbreken, aan een tweetal bakkerijen de opdracht zou worden gegeven speciaal voor ziekenhuizen en inrichtingen door te werken. Een afgevaardigde uit Amersfoort zegde namens zijn afdeling „morele" steun toe, indien het tot een bakkers staking in Amsterdam zou komen en een afgevaardigde uit de Gelderse Ach terhoek stelde zelfs daadwerkelijke steun in het vooruitzicht, zodat de kans niet uitgesloten lijkt, dat een eventueel con flict in Amsterdam zich over een groot gedeelte van het land zal uitbreiden. spel van vraag en antwoord voor. Bevin: „Kunnen wij dan tenminste morgen op een definitief antwoord re kenen?' Molotof: „Wat is een definitief ant woord?" Naar Reuter meldt zijn sommige waar nemers te Parijs van mening, dat Molo tof vanmiddag de Franse voorwaarden zal aanvaarden. Zij hebben hiervoor de volgende argumenten: Molotof wil tijd winnen tot een even tuele val van de huidige Franse rege ring en de vorming van een nieuwe, die meer open is voor de Sovjet-voorstellen en gezichtspunten. De Sovjet-tJnie zou meer winnen door deel uit te maken van de door Bidault voorgestelde commissies, daar zij hierdoor in staat zon zijn de ont wikkelingen meer te beïnvloeden en doelmatiger te controleeren dan indien zii er buiten blijft. De Sovjet-Unje wil voor de openbare mening der wereld (in het bijzonder die in de Oost-Europcse landen) niet de ver antwoordelijkheid voor een breuk, die Europa economisch en politiek in tweeën zou verdelen, dragen. Weinig waarnemers waren van mening, dat Molotof de voorstellen van Bidault geheel zal verwerpen, daar hij het initiatief waarschijnlijk niet zonder meer aan Engeland en Frankrijk zal overlaten. Het Italiaanse munitietransport schip Paniglia is gisteren in de ha ven van San Stefano ten Noord- Westen van Rome tijdens het lossen in de lucht gevlogen. Volgens voor lopige berichten zijn er reeds 68 do den waaronder 55 leden van de be manning. In het achterruim van het schip dat geheel is losgescheurd en gezonken be vinden zich nog vijf of zes mensen die door klopsignalen de aandacht proberen te trekken. Men beschikt echter niet over voldoende duikmateriaal om snel hulp te kunnen bieden. De üichtsbij- ziinde pontons met behulp waarvan het wrak zover gelicht zou kunnen worden, dat de enige duiker in de om geving die slechts over een gebrekkige uitrusting beschikt, met zijn werk zou kunnen beginnen, liggen in Livorno, en het is onmogelijk deze binnen be 20 uur naar San Stefano t,e brengen. Het wordt uitgesloten geacht dat de opgesloten mannen zolang in het leven zullen kun nen blijven. De voorzitters der Tweede-Kamerfrac ties (seniorenconvent) zouden vandaag bijeenkomen in het Tweede-Kamerge bouw. In deze bijeenkomst zouden de mi nister-president en de minister van Over zeese Gebiedsdelen inlichtingen verschaf fen over het regeringsstandpunt met be trekking tot de Indische aangelegenheid. Donderdagnacht omstreeks 12 uur zal het motorschip „Indrapoera" met repa- triërenden uit Indië in de haven van Rotterdam aankomen. Aan boord bevin den zich 293 evacué's, 149 mariniers en 121 leden van de Koninklijke Landmacht. Voorts komen met dit schip aan 450 vreemdelingen, bestaande uit Duitsers, Oostenrijkers en Hongaren, die dank zij de zorg van de repatriëringsdienst-Indië per speciale trein van het Lloydt.errein naar Hamburg gebracht zullen worden, vanwaar zij verder naar hun woonsteden zullen reizen. Met de debarkatie zal Vrij dag 4 Juli a.s., des ochtends om 8 uur, begonnen worden. De regering? heeft besloten, naar analo gie van de voor. in Indië vertoevende* militairen getroffen regeling voor verlofs verlenging bij ziekte of overlijden van ge zinsleden in Nederland een regeling te treffen ten behoeve van' de militairen van het K.N.I.D. en van gemilitariseerde en burgerlijke overheidsdienaren, wier gezin nen zich in Europa bevinden. De duur van het verlof mag niet meer dan een maand bedragen gerekend van de dag van aankomst in Nederland. De heenreis zal per vliegtuig geschieden, de terugreis, indien noodzakelijk, eveneens. De kosten zijn voor rekening van het rijk. Dank zij de bemoeiingen der U.N.R.R.A zal TsjecLoslowakije binnenkort een der belangrijkste penicilline-producenten van Europa worden. Ramadier verte.de aan de socialistische parlementaire groep, dat hij Woensdag middag formeel de vertrouwenskwestie zal stellen, nadat hij een verklaring afge legd zal hebben over zijn economische politiek. Men verwacht dat stemming hierover Vrijdag zal plaats vinden. Zaterdag zal de socialistische nationale raad in Parijs bijeenkomen, om zich uit te spreken over de voortzetting van een door de socialisten geleide regering zon der communisten. Verschillende socialis ten voorspelden, dat Ramadier er bij tweede stemming 15 tot 20 stemmen extra uit zou halen. Ramadier verklaarde, dat de regering verontrust was door berichten, dat in sommige mijnen in het Noorden slechts 50 pCt. van de mijnwerkers het werk her vat hebben, niettegenstaande de officiële beëindiging van de staking. liet stakingscomité van het personeel van de banken heeft Dinsdagmorgen met 30 tegen 7 stemmen besloten het werk te hervatten op de voorwaarden, welke voorgesteld zijn door de minister van Financiën Robert Schuman. De bankbedienden hebben een bijeen komst gehouden in het gebouw van de vakverenigingen, tijdens welke dezé be slissing werd goedgekeurd. De crediet- instellingen zullen vanaf heden weer ge opend zijn. Het accoord voorziet o.a. in een ver hoging van de ancienniteitspremies en verder is bepaald, dat de stakingsdagen uitbetaald zullen worden. Ook krijgen de employé's een maandelijkse toe-lag van 1100 francs en een betere pensioenrege ling. De Amerikaanse staatssecretaris George Marshall tekent een overeenkomst tussen de Verenigde Volkeren en de Ver. Staten van Amerika, welke de status van het perma nente hoofdkwartier der Wereldorganisatie in New York omschrijft. V.l.n.r. dr. Ivan Kerno, Trygve Lie, Marshall en Warren R. Austin Na een nieuwe felle aanval op de Hongaarse regering en de Sovjet-Unie tijdens de debatten over het driejaren plan in de Hongaarse kamer verliet Desze Sulyok, de leider van de vrijheids partij de zaal met de woorden: „Mijn leven is in gevaar. U geeft de Russen de gelegenheid mij te arresteren". Er ontstond een geweldig tumult toen Su lyok het driejarenplan bestreed en ver klaarde; „U wenst een regiem, dat is ge grondvest op een totalitaire economie en een staatsbestel, dat op slavernij berust. Voor uw driejarenplan wilt u zodanig vérstrekkende bevoegdheden, dat de in dividuele vrijheid kan worden uitge schakeld". Kreten als: „Verrader, je valt de Sov jet-Unie aan" weerklonken vervolgens van de communistische en sociaaJ-de- mocratische banken, waarop Sulyok met het merendeel van ?ijn partijgenoten de Kamer verlieten,. Sulyok legde er echter de nadruk op, dat hij zich niet zou laten intimideren en keerde dan ook later weer in de Kamer terug. De afgevaardigden van de partij der ln het goede met bezadigdheid te I nenieten en het kwade zich flink te ontzeggen, bestaat de ware levenskunstj kleine boeren hebben na een lange dis cussie op één na hun steun verleend aan het driejarenplan. Voordat deze verzekering werd gege ven deed de eerste minister twee be langrijke concessies. In de eerste plaats zullen overtredingen van de wet door gewone gerechtshoven en niet bij volks rechtbanken, die hoofdzakelijk onder communistische invloed zouden staan, behandeld worden. Ten tweede zal de regering voor alle overgenomen goede ren, eigendommen of belangen compen satie verlenen. Z. H. de Paus zal op 4 Juli a.s. te 19.30 uur (Romeinse tijd) via Radio Vaticana het woord richten tot het Eucharistisch Congres te Nantes. Het einde van de maand Juni kenmerkt zich steeds door gtote betalingen, zodat het niet te verwonderen valt, dat de bankbiljeten-circulatie, blijkens de week staat van de Nederlandsche Bank per 30 Juni j.l., een toename vertoont van f 51.2 miliioen, terwijl de beleningen op onder pand bij de Bank met f 14.3 miliioen stegen. Door het Rijk werd op een reeds vroe ger in het buitenland verkregen crediet een aanzienlijk bedrag opgenomen, waar door de deviezenvoorraad bij de Neder landsche Bank steeg met f 90.4 miliioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1