Geen Indisch debat in Tweede Kamer 0 e V.ko-uw DE BESLISSING IS AAN M0L0T0F Ook regeringsverklaring uitgesteld KOUDE GERECHTEN KOUDE PERMANENT Ook kleren schaarste is betrekkelijk U IP voor warme dagen Scholenbouw vordert reeks van jaren WOENSDAG 2 JULI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Vaste lijn in Russische politiek wijst naar nationaal-individualisme MINISTER VAN KLEFFENS Eervol ontslag verleend CAREL OVERHOFF ONDERSCHEIDEN Ridder 4e klasse der Mil. Willemsorde MUTATIES BIJ HET ROODE KRUIS 11111 Amerikaanse vinding tegen negerkroes" TWINTIG JAAR VOOR BEWAAKSTER Doodstraf voor landwacht- commandant Katholiek genootschap voor geestelijke vernieuwing MOEILIJKHEDEN IN HET HARINGBEDRIJF Lucifers goedkoper die terugkeerde Te Parijs is men niet tot overeen stemming gekomen, en de wereld blijft nog in afwachting, wat nu Wel de uitslag zal zijn van de conferen tie die de drie ministers vanmiddag om vier uur houden: zal de poging om Oost en West, die politiek zo scherp tegenover elkaar staan, tenminste op economisch gebied tot elkaar brengen, slagen, of zal door haar mislukking de scheidingslijn nog dieper worden? Het hangt af van Ruslands antwoord, dat, ofschoon uit de pers en uit de mededelingen van Tass al ongeveer bekend, toch nog meer hoop kan geven in zijn officiële vorm. Intussen heeft het zin, het optreden der Sovjet.Unie iets nader te bezien en er de drijfveer van te zoeken. Reeds vóór het begin van de Parijse Conferentie, en ook in het verloop daar van, bleek, dat de Sovjet-Unie zich door het plan-Marshall niet wenste te laten afbrengen van een vaste lijn, die door haar ganse politiek loopt: van het hand- hav^p der uitsluitend eigen beschikking over eigen aangelegenheden. Dadelijk nadat de oorlogstoestand zich tot vredes toestand begon te kristalliseren, werd het duidelijk, dat Rusland geen gezag of invloed van anderen duldde bij het poli tieke en materiële herstel van het eigen land en van de Oost-Europese staten. Men sprak toen in het Westen van een ..ijzeren gordijn", daarmee de absolute afscheiding aanduidend tussen Rusland hiet zijn „invloedssfeer" en de rest van de wereld. Iets soortgelijks ontmoette hien bü de Sovjet-politiek in de U.N.O.- lichamen. Van meet af aan heeft Moskou zich verzet tegen de vorming van een zodanige wereld-politiemacht, die zonder zijn toestemming zou kunnen optreden tegen Russische belangen. Het heeft zich verzet tegen de instelling van een atoom- en bewapenings-instituut, dat ook aan het Kremlin, zonder deszelfs goedkeu ring, de wet zou kunnen stellen. Het heeft zich verzet tegen iedere inperking- van zijn vetorecht, inperking waardoor ooit beslissingen ten nadele van Rusland genomen zouden kunnen worden tégen zijn wil. Het heeft zich verzet, en het verzet zich thans nog, tegen maatregelen ten aanzien van Griekerilands buren, waardoor zijn satellieten Albanië, Joego slavië en Bulgarije in het gedrang zou den komen en Rusland eigenlijk zelf schade zou lijden. H3tzelfde verschijnsel heeft zich nu ook te Parijs voorgedaan. Er zou geen sprake kunnen zijn, de Mos kous© pers verborg het niet, van een samenwerking, waarbij Rusland iets moest afstaan van zijn economisch zelf beschikkingsrecht. Hierop is dan ook de vorm gebaseerd, waarin Molotof zich een eventuele Europese samenwerking dacht: alle Europese landen, die voor de Ame rikaanse hulp in aanmerking wensten te komen, zouden hun behoeften ken baar maken, de gezamenlijke lijst van die behoeften zou aan de Verenigde Sta ten worden gepresenteerd, en het daarop binnenkomende steunmateriaal zou dan aan de hand van de lijst worden ver- De voorzitter der Tweede Kamer heeft in de vergadering van Maandag mededeling gedaan van een schrij ven van de minister-president, waar in staat, dat het in het voornemen der regering ligt, zodra haar dit mo gelijk is, een verklaring af te leg gen, nopens haar beleid ten opzich te van Indonesië en dat de regering zich voorstelt in deze verklaring tevens te betrekken de onderwerpen, waarover de aangevraagde interpel latie zich zal uitstrekken. De rege ring deelde voorts aan de voorzitter mede, dat het haar bij de huidige ontwikkeling van zaken, om redenen aan het landsbelang ontleend, nog niet mogelijk is, de harerzijds voor genomen regeringsverklaring af te leggen. Zij vertrouwt nochtans, dat dit uitstel slechts van korte duur zal behoeven te zijn. De regering is ech ter wel bereid aldus zelde de voor zitter op korte termijn inlichtin gen te verstrekken aan het senioren convent, hetgeen dezer dagen zal geschieden. De voorzitter zeide er rekening mede te zullen houden, dat In de loop van de volgende week wellicht een debat over de situatie in Indonesië gehouden zal kunnen worden. De heer HOOGCARSPEL (c. p n.) betoogt, dat de Kamer het recht heeft de dag te bepalen, waarop de interpel latie gehouden zal worden. Bij het toe staan van de interpellatie-De Groot is zi. gehandeld in strijd met het regle ment van orde, omdat de bepaling van de dag is overgelaten aan de voorzitter, die overleg zou plegen met de regering'. •De bedoeling is, dat de interpellatie zal borden gehouden en niet ad calendas graecas zal worden uitgesteld. Nu zat ze misschien gehouden worden anderhalve maand nadat de Kamer het nodig heeft 8evonden inlichtingen te vragen. Spr. meent, dat de regering zich niet bap beroepen op de gespannen toestand °f op de in gang zijnde onderhande- lingen, want daarover gaat de interpel latie niet. De wijze van handelen is in strijd met de staatkundige positie van de mi- bister en de waardigheid van de Kamer. Spr. stelt tenslotte voor de Interpel latie te houden -op a.s. Donderdag. De heer SCHOUTEN (A-R.) verklaart, haar deze vergadering te zijn gekomen 'h de verwachting, dat er een verkla- zou worden afgelegd omtrent het beleid der regering Inzake Indlë. Uit <te mededelingen van de voorzitter blijkt bem. dat dit niet kan om redenen van 's lands belang. Een Kamerlid kan zich daarover thans geen oordeel vormen. Spr. meent, dat we in een situatie Verkeren als waarin we nog nooit Verkeerd hebben. In de bladen lezen We, dat ministers gesproken hebben met de fractieleiders van de P. v. d. A. en de K.V.P., waarbij beide heren Zouden zjjn ingelicht over het rege ringsbeleid. De regering heeft het blijkbaar niet in strijd geacht met 's lands belang, om aan twee fractie voorzitters inlichtingen te geven over het regeringsbeleid. De indruk kan, volgens spr., ontstaan dat bepaalde politieke stromingen een voorrecht krijgen. De volksvertegenwoor diging kan niet worden ingelicht om r«denen van 's lands belang, maar dat bepaalde delen der volksvertegenwoordi ging worden ingelicht, wordt niet in striid met 's lands belang geacht. Geen ehkele serieuze groep zal het daarmee ®ens kunnen zijn. Wij mogen niet be- Usten in de situatie, waarin de regering aan een deel der volksvertegenwoordi ging opening van zaken verleent en aan ander deel niet. Spr. vraagt wat be doeld wordt met de „korte termijn", ^aarbinnen het seniorenconvent zal gorden ingelicht. De regering zal in dat hbvent positief hebben te verklaren, aarom geen verklaring kan worden roeven i de senioren zullen dan heb- 11 uit te maken of ze daarmee genoe gd kunnen nemen. -jDe heer VAN DER GOES VAN NA- (F. v. d. A.) is van oordeel, dat jjj slechts over een ding gaat: Eerbie- men het motief der regering? jj.r® voorzitter verklaart, dat z.i. niet "andeld is in strijd met het reglement d orde. het seniorenconvent, bevredigend. Daar door wordt z.i voldaan aan redelijke eisen. Spr. meent, dat er alle reden is zijn voorstel te aanvaarden. De heer SCHOUTEN (AR) neemt ge noegen met de mededeling, dat het seniorenconvent zeer spoedig zal worden geconvoceerd. Bepaalde groepen uit de Kamer zijn ingelicht, zo stelt spr. nader vast en de Kamer zelf niet. Wan neer men met deze methode doorgaat, draait men de democratie de nek om. De heer ROMME (KVP) verklaart zijn stem niet te zullen geven aan het voorstel-Hoogcarspel. Als de be zwaren der regering gevallen zijn, dan moet ook geen dag gewacht worden met het houden der interpel latie. Overigens neemt z.i. de heer Schouten aan, dat een bericht, als het niet wordt tegengesproken, juist is. Op die weg wil spr. hem niet vol gen. De heer Schouten heeft gesteld, dat twee fractievoorzitters door de regering zijn ingelicht, maar dat heeft zelfs niet in een krant gestaan. De heer SCHOUTEN (AR) zegt niet betoogd te hebben dat een bericht juist is als het niet wordt tegengesproken. Hij heeft melding gemaakt van berichten, dat enige politieke persoonlijkheden door de regering zijn ingelicht en daarover heeft hij inlichtingen gevraagd en op merkingen gemaakt. Spr. constateert, dat in de huidige gang van zaken iets wringt. De heer HOOGCARSPEL (CPN) mo tiveert vervolgens nog waarom hij zijn voorstel handhaaft. Het voorstelHoogcarspel wordt daar na verworpen met 58 tegen 9 stemmen. deeld; verder zou er geen instantie zijn, die ook maar enigszins een boven nationaal Europees gezag zou uitoefenen: de Sovjet-Unie zou derhalve slechts aanvragen en incasseren, en verder met niemand iets te maken hebben, In dit alles ontwaren wij een sterke Russische gehechtheid aan wat wij zou den willen noemen: nationaal-individua lisme, een neiging tot isolering van het eigene tegenover de anderen, een in ternationaal liberalisme, dat spot met de gedachte aan „één wereld" en, In uiterste consequentie, met de gedachte aan vrede. Wonderlijke onwaarachtig heid in een stelsel, dat voorgeeft zich te keren tegen individualisme, doch het individualisme van de enkeling slechts vervangt door individualisme van de staat. Het is een ontzaglijke verantwoordelijk heid, die Molotov thans draagt. Van zijn beslissing (die hem blijkbaar zó moeilijk valt, dat hij haar nog eens heeft uitge steld) hangt het wel en wee niet slechts van de wereld, waarvan zijn poliiek zich afzondert, maar ook van Rusland en de vazalstaten af. Sommigen te Parijs gelo ven, dat hij op het laatst nog water in de wijn zal doen en zich tenminste niet geheel aan beraadslaging en samenwer king zal onttrekken. De dag van vandaag zal het nog leren. Bij K. B. van 27 Juni, is met in gang van 1 Juli aan mr. E. N. van Kleffens op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag' verleend als minister zonder portefeuille, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, onder uiterst moeilijke om standigheden door hem aan H. M. de Koningin en den lande bewezen. Naar wij vernemen, heeft de minister president in de Ministerraad van Maan dagmiddag' namens het kabinet zeer har telijke woorden gericht tot de scheidende minister, herinnerend aan de vele jaren van diens zo belangrijke arbeid. De heer Van Kleffens zal over enkele dagen naar zijn diplomatieke post te Washington vertrekken. In verband met zijn moedig gedrag bij de gevechtshandelingen op de Grebbeberg in de Meidagen van 1940 is de als zodanig tijdelijk benoemde reserve-luitenant-kolo nel c. F. Overhoff, van het wapen der In fanterie, benoemd tot ridder der vierde klasse der Militaire Willemsorde. Nadat reserve-majoor Overhoff zich in Mei 1940 bij de gevechten in de buurt van Alblas- serdam een goed bataljonscommandant had getoond, heeft hij zich 7 Mei 1945- te Amsterdam onderscheiden, toen leden der Binnenlandse Strijdkrachten en Duitse militairen slaags waren geraakt. Door zijn optreden is toen een grotere omvang of verscherping van dit incident, dat aan de burgerij reeds ongeveer twintig doden en 120 gewonden had gekost, voorkomen- Voorts ls toegekend het Kruis van Ver dienste (posthuum) aan de majoor-hulp aalmoezenier pater L. A. Bleys. Op voordracht van de ministers van Oorlog, van Sociale Zaken en van Marine is aan dr. W. P. Noordhoek Hegt en dr. C. Banning, tijdelijk benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van het Ned. Roode Kruis, bij besluit van de chef staf Mili tair Gezag, alsmede aan mej. L. P. M". Loeff, eveneens tijdelijk benoemd bij besluit van de chef staf Militair Gezag, op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor ae vele en belangrijke diensten, als be- an het- Ned- Roode Kruis be wezen, ontslag verleend. ?ljn benoemd tot eerste-onder- ^gelijks bestuur van het 8£ur?+Krufis <ir- J- J- Brute 1 de la S P Bolt' t TOn hRt daSellJkS Stuur .P. B 011te Groningen, mej dr. J. J. van Dullemen te Rotterdam, dr. D. P. C. de Hoop Schetter te Wassenaar, Jos Veld man tt Zullen, tot. hoofdcommissaris van het ziekenhuiswezen jhr. j. N v d Does en tot hoofdcommissaris van he. transportwezen de heer E. M. J. de Vlam. Als men de juist verschenen „Rayon Revue", door een zuide lijk kunstzijdebedrijf uitgegeven, doorbladert en daarin de over zichtskaart van Nederland be ziet, waar ver over de honderd blauwe en rode hokjes de plaat, sen aangeven waar rayon- en rayongaren verwerkende in dustrieën gevestigd zijn rayon is de nieuwe naam voor kunstzij dan voelt men zich plezierig hoopvol gestemd. Men houdt er de indruk uit van een bedrijvigheid, die toch wel ooit op oms, zo men wil, aan ons zal afvloeien, al verdwijnt de pro ductie voorlopig nog in het bodemloze vat van de schreeu wende vraag na de jaren die ons tot op de draad uitputten. En wat er op kunstzijdeter rein gemaakt wordt, is maar eera onderdeel van alle textiel die we behoeven, hoewel de chemische vezel naar een snelle triomf gaat. Praat men eens achter de coulissen met vaklieden zowel van de ateliers die confectie maken als van de zaken die de confectie direct aan het pu bliek verkopen, dan moet men concluderen, dat we er in de grote lijn toch niet zo slecht voorstaan. Wie niet als een blinde door de dagen gaat, kan dat trouwens zelf constateren. Zien de vrouwen er deze zomer, wat haar uiterlijk betreft, al niet heel wat beter uit dan vo rig jaar en ls het nu, midden- zomer, niet al aanmerkelijk be ter dan toen het seizoen inzet te? Vooral op warme dagen als de mantels thuisblijven ziet men steeds méér, wat men goedkeu, rend kan nakijken en een ge liefkoosd artikel als de finger tip het korte jasje, hoeft toch voor geen enkele bakvis, die er de punten voor heeft, een vro me wens te blijven. Het gaat met de winkels crescendo en degenen, die no ten op haar za/ng hebben en zich niet kunnen verenigen met wat de Nederlandse confec tie biedt, omdat ze dromen van „dat" wat het buitenlandse goed heeft, moeten maar geduld heb ben tot hftt zover is, dat er méér dan de sporadische zen dingen van buiten de grenzen zal binnenkomen. Pter slot is het na twee jaar bevrijding dan toch maar zo, al kan de vrouw nog geen gar derobe opbouwen, dat ze toch enige behoorlijke kledingstukken kan aanschaffen. Ontegenzeglijk is het nóë zeer moeilijk en de meest' eisen den zullen de minst tevredenen zijn, en ook het komend jaar zal niet veel verbetering bren gen; maar dan wordt het beter, hoorden we een ingewijde voorspellen. Per slot gaat de productie ondanks ale rem men crescendo en gaan we even hard naar de verzadiging toe als we enkele jaren geleden de uitputting tegemoet gingen. En het exporteren, dat een kwestie van deviezen, maar ook van markten veroveren en be houden is, door ons meer- kleren-willenden zo met lede ogen aangezien, heeft zijn be. grenzing. omdat degenen, die exporteren, uit toekomstig zelf behoud, wel gedwongen zijn het eigen land niet te verwaarlozen, want dan zouden we over enige jaren wellicht van de eigen markt verdrongen zijn als er van over de grenzen weer veel meer binnenvloeit. Want voor veel vrouwen blijft dat, wat uit een ander land komt, toch een aureool houden. Op het ogenblik richt de con fectie zich voor de modellen- keuze grotendeels naar Amerika en het publiek schijnt daar ge. noegen mee te nemen, ook als men in het oog houdt, dat we nog altijd meer te accepteren dan te kiezen hebberr. Wat men wil, we zijn als volk arm. En desondanks gaf het Zweedse studentenmeisje dat hier was als haar mening toen ze daar naar gevraagd werd. dat de vrouwen hier goed gekleed zijn en helemaal niet schrlei, zoals RVRpyw Een heel fijne blouse, die ook bij officiële gelegenheden kan wor den gedragen. De geplisseerde stroken met de zwarte bandflu weeltjes maken het tot. een echt vrouwelijk geheel men na de tijd van ontbering zou mogen verwachten. „Het zit allemaal zo goed wat jullie dra gen," zei ze en dat compliment mogen de betreffenden incasse ren, want in Zweden weten ze het óók wel! Op "hete zomerdagen komt de warme maaltijd gewoonlijk in discrediet. De huisvrouw kan dan het bes^ koude schotels op tafel brengen. Hiervoor komt in aanmerking een mengsel van verschillende koude gekookte green ten, al of niet in combina tie met rauwe sla, komkommer, tomaten- en koude gekookte aardappelen. We kunnen er nog een restje koud vlees, gekookte of gebakken vis, haring of hard gekookte eieren aan toevoeggen. Voor nagerechtjes kiezen we zoveel mogelijk vla's of pudding, die goed samengesteld kunnen worden met fruit, of we nemen onze toevlucht tot vruchtensla's. Ook komen enkele soepen in aanmerking om koud opgediend te worden, zoals bijvoorbeeld tomatensoep, kerrysoep e.d. Koude tomatensoep y„ 1. water, 1. melk, 4 bouil lonblokjes, een stukje boter, 1 ui, 4 a 5 flinke tomaten of een half blikje tomaten-puree, 40 gr. maizena, wat PePer- Breng het water met de melk en de bouillonblokjes aan de kook, laat de blokjes geheel op lossen. Smelt intussen de boter, Een makkelijk kapsel kort haar Morgen wil die dame met natuurkrul komen voor de koude permanent", fluistert de eerste bediende, die de telefoon aannam, mijn wit- gejaste kapper in het oor. die met mateloos geduld de fijne haarsliertjes ineenrolt en met een haarspeldje tegen mijn hoofd plakt. „Begrijpt u dat?" vraagt hij mij in de spiegel aan ziend. Ik schud van nee. „De koude permanent, die ik niet iedereen kan aanraden, is uit stekend voor de vrouw met dat fijne zijachtige poppehaar, waar de gewone permanent niet in houdt, maar ook kun je er, door het op een speciale manier toe te passen, kroes mee steil maken. Het is een Amerikaanse vinding voor de negers, die hun negerkroes kwijt willen. En de negervrouwen, denk ik, hebben dan na een maand of zes, als de natuur haar rechten herneemt, de omgekeerde moei lijkheid als de onze. Bij ons. steilharigen, groeit de golf er uit, bij hen groeit de kroes er weer in! Vrouwen zijn zelden tevreden met heur haar zoals ze het mee kregen van moeder natuur en evenmin dragen ze het van haar zeventiende tot haar zeventig ste jaar op dezelfde manier. De haardracht verandert mee met de mode en misschien is het wel een heimelijke na-oorlogse be ïnvloeding dat het haar nu evenals na de vrede van 1918 weer korter wordt. Vijftien cen timeter, langer mag het rond om, in gekrulde staat, niet zijn. Bij 't nieuwste soort kapsel dat de Franse kapper „petite céte" noemt en dat veel succes had op het laatste Parijse kappers congres, ligt het haar zo na tuurlijk mogelijk tegen het hoofd, waarbij men het arran gement van golven en een en kele krul naar persoonlijke smaak kan leggen. Om de golf zo „natuurlijk" mogelijk te doen lijken, wordt de slag vóór er bij de watergolf niet met de Kam ingelegd, maar het haar wordt onmiddellijk van het voorhoofd af op haarspeldjes opgerold. De vlecht ls nog steeds in de - gunst en nog steeds zeer duur. Maar als men eens achter de coulissen mag zien hoe zo'n kunst- en geduldwerk ontstaat, waarbij haar voor haar eerst op maat tot een soort franjerand geknoopt wordt, dan verzoent men zich met de prijs. Waar het Avondkapsel voor jong meisje met wrong aan een kant haar vandaan komt? Onder an dere uit kloosters, ook wel uit China en van overal waar vrou wen heur haar afknippen. Er ls, na de saaie jaren van oorlog en bezetting, toen de vrouw de grootste moei- te had om heur haar al leen maar de meest sum. miere verzorging te ge ven, weer een levendige opbloei in de wereld van kapsels en h aar koningen. Zeer fraaie draagbare en show-kapsels wa ren er te zien op de onlangs ge houden kappersdemonstratie te Scheveningen alsmede op de kortgeleden gehouden interna tionale kappersbijeenkomst te Parijs, waar een Nederlandse kapper uit Apeldoorn het we reldkampioenschap won met de bekroning van zijn sport-, mid dag- en avondkapsel. Nederland heeft tegenwoordig een zeer goede naam in de Europese kap perswereld voeg er een fijngesnipperde ui aan toe en laat deze ongeveer 5 minuten zachtjes fruiten. Voeg er dan 4 fijngesneden tomaten bij of de tomaten-puree, en laat de massa nog ongeveer 5 minu ten fruiten. Giet er vervolgens de bouillon bij en laat de soep zo vlug mogelijk aan de kook komen Maak intussen de mai zena met een scheutje melk of water aan tot een glad papje en bind hiermede onder roeren de soep. Strooi er wat peper door om ze op smaak te brengen. Giet ze door een zeef om de stukjes ui en de tomatenschilletjes te verwijderen. Laat ze dar. on der af en tóe roeren geheel af koelen. Snijd de achtergehouden tomaat, nadat ze van de schil ontdaan is, in kleine stukjes en roer deze als vulsel door de koude soep. Gemengde sla met aard appelen 1 kg. aardappelen, 1 krop je sla, 2 tomaten, wat gaargekookte doperwten, worteltjes, boontjes en bloemkool, wat zure uitjes, een restje koud vlees of vis, of 2 hardgekookte eieren, een scheutje melk, y, dl. azijn, zout en peper. Kook de aardappelen gaar en laat ze daarna afkoelen. Maak de sla schoon, was ze in ruim water en laat ze uitlekken. Snijd de tomaten in plakken, laat de gaargekookte groenten uitlekken en afkoelen. Vermeng de melk roerende met de azijn, het zout en de peper, snijd de gaarge kookte aardappelen in plakken, schep er de tomaten-schijfjes en de gekookte groenten door, voeg er de zure uitjes aan toe met het restje vlees, vis of fijn gesneden hardgekookte eieren. Giet over deze massa de slasaus en schep ae erdoor. Laat de schotel enige tijd op een koele plaats staan om de smaak van de saus goed door te laten tresk- ken. Geef deze gemengde sla als hoofdgerecht bij het middag maal. Gevulde tomaten 5 a 6 flinke tomaten-, zout, pe per, wat azijn. Voor het vulsel: een paar eetlepels gekookte doperwten, wat plakjes komkommer, I fijn gewreven hardgekookt ei. Was de tomaten, snijd er de kapjes af en hol ze dan uit. Bestrooi ze van binnen met zout en peper en bedruppel 25e met wat azijn. Vermeng de doperw ten met de plakjes komkommer en het fijngewreven hardge kookte ei. Maak dit vulsel op smaak met zout en peper en desgewenst met pikante sla saus of tomatenketchup en vul hiermede de uitgeholde toma ten. Zet er dan de kapjes weer op en plaats de tomaten op een schotel, waarop een bedje sla gespreid is. Geef bij dit gerecht een aardappelsla of gebakken aardappelen. Beeldhouwer New York met de bijl Blinde trampassagiers in Amerika over Amsterdam Duikers naar Bikini De heer HOOGCARSPEL (CPN) acht ^/"/toedeling, dat op korte termijn in entingen zullen worden gegeven aan de Dinsdag is een expeditie van veer tig geleerden en technici met vier-en-twintig diepzeeduikers uit San Diego naar de Biniki Atol vertrok ken voor een nieuw wetenschappelijk onderzoek naar de veertien schepen, die verleden jaar by de proef met de atoom bom tot zinken zijn gebracht. Er bevin den zich geen buitenlandse waarnemers bij het gezelschap. De duikers zullen speciale instrumenten naar boven bren gen die op de schepen geplaatst wei den, doch die men niet onmiddellijk na de proef kon weghalen Een 55-jarige Amerikaanse houthak ker, Dudley C. carter, zal met zijn bijl op een reusachtige ceder over de volle lengte van 40 meter beeldhouw werk aanbrengen. Hij heeft reeds het acht meter hoge beeld van een woud- godin op de boom uitgehouwen. Carter, die zijn jeugd heeft doorgebracht in het houthakkerskamp van zijn vader in Brits Columbia, heeft veel ervaring ln het beeldhouwen in hout. Hij heeft voor een der gebouwen van de Golden Gate tentoonstelling, die in 1939/40 te San Francisco werd gehouden, de houten voorgevel gebeeldhouwd en honderden hebben hem tijdens de tentoonstelling in het paviljoen voor schone kunsten met zijn bijl aan het beeldhouwen ge zien. Hij heeft ook colleges in beeldhou wen gegeven aan de kunstafdeling van de universiteit te Washington. Hij ver wacht, dat met het werk aan de boom, waarmee hij thans bezig is, verscheidene maanden gemoeid zullen zijn. Hij zal daarbij gebruik maken van een spiraal vormige steiger en op hoogten moeten werken, die ieder ander dan een hout hakker zouden doen duizelen. Voorts overweegt hij de mogelijkheid, de boom later af te zagen en voor tentoonstel lingsdoeleinden te gebruiken. Niet alleen Amsterdam, maar ook. New York kent zijn „blinde tram passagiers" die van de drukte in tram of autobus profiteren om er zon der betalen vandoór te gaan. Maar er zlin onder die jagers op vrije ritjes per sonen, die na het plegen van hun mis drijf door wroeging- worden gekweld, en om hun gepijnigd geweten tot rust te brengen het verschuldigde aan de ge meente-ontvanger toezenden. Dat dit gewetensgeld nog aardig oploopt moge bltiken uit het feit, dat de gemeente ontvangers op die wijze gedurende «e laatste twee jaren van rouwmoedige zwarte passagiers meer dan 2000 dollar hebben binnengekregen. De kroon spant een anonymus, wiens geweten zo be zwaard is, dat hij sinds October 1945 elke week een dollar stuurt Vele restaurants in Amsterdam, zo schrijft een Amerikaans week blad, hebben terrassen met bloe men bedekt en gemakkelijke rieten stoe len, van waaruit men een prachtig ge zicht heeft op de pleinen en grachten. Gedurende de Duitse bezetting dineer den de weinige Hollanders, die zich de weelde konden veroorloven buitenshuis te eten, echter altijd binnen. De Duitse voorschriften 'verboden namelijk het ge bruik van voedsel op de terrassen terwijl de gemiddelde Hollander honger had. Nog altijd zijn de rieten stoelen leeg. De Duitse wet is nog van kracht om dezelfde reden. Kijk, dat is nu eens een bericht naar ons hart. Die buitenlandse Journalisten voelen ons al zo echt aan. We zitten er om zo te zeggen op te wachten om weer eens op het terras een augurkje uit de piccalilly te pikken. En wat die Duitsers betreft, fijnge voelige lui toch. We hebben ze eigenlijk wel wat verkeerd beoordeeld. Met 76 vluchten vice-versa en voor iedere richting 2657 beschikbare plaatsen vliegen de Amerikaan se en andere luchtlijnen, w.o. de K.L.M., wekelijks over de Oceaan. Dit is gemid deld één vlucht per 66 minuten. Zo worden per dag 760 passagiers vervoerd. Tot October zijn practisch alle oceaan- vluchten al volgeboekt. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging van de leerplichtwet deelt de minister van Onderwijs, K. en W. mede, dat hij het noodzakelijk acht, de leerplichtige leeftijd tot 7 jaar terug te brengen tot kan worden voorzien in een redelijk geoutilleerd voortgezet gewoon L.O. met bevoegde leerkrachten. De voorziening in schoolgebouwen acht hij moeilijk. De materlalenpositie maakt de scholenbouw tot een van de neteligste problemen, waarvoor de regering zich ge plaatst ziet. Op grond hiervan acht hij het helaas onwaarschijnlijk, dat 't vereiste aantal nieuwe scholen binnen korte ter mijn tot stand kan komen. Met zijn ambt genoot van Wederopbouw en Volkshuls- vesting is hij ln overleg getreden over de opstelling van een veeljarig plan omtrent scholenbouw. Ook wanneer men zijn toe vlucht neemt tot de bouw van noodscho ten, over de wenselijkheid waarvan thans mede overleg gaande is, zal met de nood zakelijke scholenbouw nog een reeks van jaren gemoeid Zijn. Met het K L. M.-vliegtuig PHDSB uit Indië arriveerde gisteren op Schiphol de minister van Financiën van de staat Oost-Indonesië, mr. M. Hamelink. Hij zal enige weken in ons land vertoeven voor algemene doeleinden. In verband met de zomermaanden heeft de afdeling voorlichting van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening besloten de radio-uitzendin gen, die zij regelmatig elke Maandag avond over Hilversum verzorgt, stop te zetten tot half September. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto- genbosch deed uitspraak tegen een der meest gehate bewaaksters van het kamp Vught, Jenneke van Rijnsbergen, kokin te Vught. Verdachte oefende een ware terreur onder de gevangenen uit- Zij werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de burgerlijke rech ten voor het leven. Zij verkreeg het recht tot beroep in cassatie. De procureur.fiscaal, mr. Deelen, had veertien dagen geleden levenslang ge- eist. Het Bijzonder Gerechtsof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 30-jarige Landwachtcomman dant W. A. v. d- Spek uit Alkmaar, die in de bezettingstijd verschillende Illega le werkers van het leven heeft beroofd en zijn ondergeschikten meermalen heeft aangezet ondergrondse werkers te ver moorden. Conform de eis werd v. d. S. tot de doodstraf veroordeeld. Duitsland niet ter waivisvaart. Radio Hamburg meldt, dat de Britse en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten het Duitse verzoek om de walvisvaart weer ter hand te mogen nemen, hebben afgewezen Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong heeft het beschermheerschap over het Katho liek Genootschap voor Geestelijke Ver nieuwing aanvaard. Dit genootschap stelt zich ten doel, mede te werken aan de gees telijke vernieuwing van alle landen in West- en Midden-Europa, die, naar Chris telijke maatstaf, in meerdere of mindere mate geestelijk en cultureel ontredderd rijn. in plaats van de vroegere voorzitter, wijlen prof. dr. J. I. J. Schmutzer, ls tot voorzitter van het Katholieke Genootschap gekozen: ir. J. B. D. Ridder de van de Schueren, commissaris der Koningin m Overijssel. Naar aanleiding van berichten, mel dende, dat ln rederskringen zou worden overwogen, de haringvisserij over enige dagen geheel stil te leggen, wegens het groot tekort aan koelhuisruimte, verneemt het A.N.P. uit visserijkringen, dat deze kwestie onder de reders Inderdaad een punt van bespreking uitmaakt. Het ls echter zeer de vraag of hiertoe, en boven dien zo spoedig, zou worden besloten. Ingevolge voorschrift van de prjjzen- instantle mag de winkelprijs van luci fers van Nederlands Fabrikaat van 1 Augustus af niet meer dan 18 ets. per pakje bedragen. U ^1 door BARBARA BOWER jJ 'iiiiiiMiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiia 32) „Wou je zeggen, dat ze uit de Marine hulpdienst is gedeserteerd? O, Harry!" „Ik kom zo gauw mogelijk naar je toe en de politie ook.' Harry, ik kan eenvoudig niet geloven, dat een meisje van St. Cat nee, zo iets beestachtigs „Het is voor mij ook zo leuk niet. Nu, kindje, tot dadelijk" Beneden klikte een hoorn op een toe stel en de telefoon aan Miss Ranskill's oor werd zo stil als een schelp op een schoorsteenmantel. Wat had zij gezegd en wat had zij gedaan en wat betekende de uitdrukking „gedrost bij de Marine?" Hoe kon zij duidelijk maken dat zij van niets an ders was weggelopen dan van haar eigen spiegelbeeld? Marjorie had een toe speling gemaakt, op desertie, maar wa ren vrouwen, die op zee opgepikt wer den, meteen ingelijfd bü de Marine? Ze had gedacht, dat het leven gemak kelijker zou worden door het omdraaien van schakelaars, het afstrijken van luci fers en het opendraaien van kranen, maar de geziohten van haar eigen land genoten keken minder vriendelijk dan de spotachtige koppen der zeemeeuwen op het eiland. Voetstappen op het portaal herinner den haar eraan, dat het hoog tijd was van de telefoon vandaan te gaan. Toen ging de deur open en kwam er een nieuwe, vreemde Marjorie binnen een omzichtig geworden Marjorie, een schoolmeisje, dat voor detective pro beerde te spelen. „Zeg", begon ze. „Ik had het je al eerder willen vragen, maar ik had het aldoor zp druk. Je blijft toch vannacht over, nietwaar? Ja, toch?" Ze had maar even een blik op het ge laat van haar schoolvriendin geworpen en sprak nu tegen haar spiegelbeeld. Ook Miss Ranskill sprak tegen een spie gelbeeld. „Dat, is erg vriendelük aangeboden," zei ze. „Ben je was je van Plan lang in Hartmouth te blijven?" „Nee. Ik ik moet zo gauw mogelijk het een en ander in orde maken, me met mijn zuster in verbinding zien te stellen en wat kleren kopen. Ik heb niets anders dan deze.'' Ze raakte haar tot op de draad ver sleten rok aan en keek omlaag naar haar blote voeten. „Wou je zeggen, dat je helemaal niets anders hebt?" Miss Ranskill schudde haar hoofd. „Waarom niet?" Marjorie's stem werd argwanend. „Ik heb vanmorgen geprobeerd, het een en ander te kopen, maar zP vertel den me dat ik punten of iets dergelijks moest hebben. Die had ik natuurlijk niet." „Natuurlijk niet. Mensen in dienst" met een lichte nadruk op het laatste woord „hebben geen punten, omdat ze alles van dienst krijgen. Ieder ander heeft een kledingkaartboekje. Natuur lijk, als je de jouwe verloren hebt. dan is dat jouw zaak." „Ik had gedacht da't je mij misschien zou kunnen helpen," zei Miss Ranskill. „Ik heb in die winkel jouw naam op gegeven. Ik dacht, dat je dat niet erg zou vinden, maar het heeft niets ge holpen." „Natuurlijk, wil ik je helpen." Marjo- rie's vingers plukten aan de her en der verspreid liggende bosjes haar van haar schoolvriendin. „Dat moest je toch we ten. Alleen er zijn sommige gevallen waarin je eenvoudig niet kimt helpen Ik bedoel, het is zo verschrikkelijk moei lijk om uit te leggen ik bedoel „Ik weet wat je bedoelt," zei Miss Ranskill, wie alles eensklaps heel duide lijk werd. „Je bedoelt dat, als ik een Royalist was en jij een aan de Koning verknocht landman, je mij in de schoor steen zou verbergen, totdat de Rond koppen voorbij waren, maar dat, indien ik een moderne spionne was of Ze stond op, want het opgeluchte ge voel, er op gezinspeeld te hebben, dat zij wist hoe men over haar dacht, gaf haar vermoeide leden nieuwe krachten en ze was nu niet langer beangst. Marjorie was met een paar grote pas sen bij de deur en versperde die met haar rug, fier rechtop als een Jeanne- d Are. „Ik bedoel", zei Marjorie. „Ik bedoel, dat als mijn hond en ik ben dol op mijn hond de nationale vlag zou op vreten, ik hem, geloof ik, zou kunnen doodschieten. Hij kan voor mijn part mijn laatste paar zijden kousen krijgen. Hij mag alles vernielen wat ik heb, alleen niet de vlag." „O!" zei Miss Ranskill. Ze plofte op het bed neer, legde haar haveloze pruik op het kussen en snikte niet om ver loren vriendschap maar van het lachen. ..Het spijt me. maar je moest eens we en, hoe belachelijk je je aanstelt." „Ik zie het belachelijke er van niet in." „Behalve dan, dat ik de vlag niet heb opgevreten." Voor een ogenblik had Miss Ranskill al haar angst en eenzaamheid en ellende vergeten. Ze schudde van het lachen. De aanblik van Marjorie, die zo precies leek op de Marjorie van St. Catherine, deed haar büna alle narigheid, die ze had doorgemaakt, vergeten. De lach van vroeger was er weer; zy was opnieuw de onbeschaamde spotter en Marjorie stond op de bres voor waardigheid. „Geestelijk misschien wel. Hoe kan ik weten, wat je gedaan hebt? Je hebt je erg vreemd gedragen en nu begin je te lachen om dingen waar niet mee te spotten valt. Ik bedoel „Ja" Miss Ranskill bedwong haar lachen „maar de kwestie met jou is, dat je je altijd verbeeld hebt een Jeanne d'Arc en een Brit in hart en nieren te zijn." „En" Marjorie stak haar kin in de lucht „wat ls daarop tegen?" „Niets, behalve historischen het werkt nogal belemmerend op de eens gezindheid." „Als jy tenminste weet wat eensge zindheid betekent." Miss Ranskill stond op en Marjorie postte zich weer voor de deur. „Je hoeft niet te denken, dat je kunt ontsnappen. Ik zou hier niet aan be- begonnen zijn, als ik van mezelf niet wist, dat ik nogal sterk ben. fk ben altlid door blijven trainen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3