Nieuw Republikeins kabinet Koffie, thee en cacao iets duurder Dertienduizend évacué's wanen nog buiten hun vroegere woonplaats BIDAULT: „HET IS AFGELOPEN" 1 i OMVANGRIJKE TAAK MOET VERVULD WORDEN In verband met omzetbelasting op levensmiddelen Amerika schenkt industriekolen Dwang tot samenwoning kan niet gemist worden Molotof's negatieve houding heeft rampzalige consequenties FRANKRIJK EN ENGELAND ZETTEN DOOR Generaal uit functie ontheven „Met al de warmte van mijn hart sta ik achter jullie" Ontsnapte gevangenen veroveren een stad bureaux van redactie en administratie: Sjarifoedin premier Smokkel in koffie Geen vordering van meubilair 213.GQQ kroppen sla doorgedraaid Teleurstelling voor Bevin en Bidault Tot hoofd en hart donderdag 3 juli 1947 69ste JAARGANG No. 23888 Alarmtoestand in Ranjoewangi r* Nederland komt het eerst in aanmerking Tal van arrestaties WEELDEBELASTING IN DE PRIJZEN Het weer. Vernietiging van groente te Venlo PARIJSE CONFERENTIE MISLUKT Bevin valt tegen Molotov uit «Mi Diepe teleurstelling in Amerika H. M. DE KONINGIN ONTVANGT DE JEUGD Kath. bruidjes in Canada Mededeling aan familie leden SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. |jn de -serie; on we >orzet- Naar in 'n uitzending van radio Djokja VandaaE is bekend gemaakt, heeft Sjari foedin met medewerking van Gani en Setiadyit Soegondo het volgende ka binet samengesteld: premier: Sjarifoe din, tevens minister van Defensie; eer ste vice-premier: Gani, tevens minister Van Welvaart; tweede vice-premier: Soegondo; minister van Binnenlandse Zaken nog niet aangewezen 'de zetel is echter bestemd voor Partai Sarekat Is lam Idonesia)minister van Buiten landse Zaken: Hadji Agoes Salim; mi nister van Onderwijs: Amidjojo; minis ter van Financiën: Maramis; minister van Voorlichting: Soekirdi; minister voor Communicatie: Doewanda; minister van Openbare Werken: Enoch; minister van Gezondheid: Leimena; minister van Sociale Zaken: Soc Radjo (naam ver- blinkt) minister van JustitieSoesan- to; minister voor Godsdienst: Kiai Ah- hiad Asj'ari; minister van Staat voor Voeding: Soejat; minister voor Arbeids- aangelegenheden: Trimoerai; minister Van Staat voor speciale gebiedsdelen: de Sultan van Djokja; minister voor Jeugdzaken: Wikana; ministers van Staat: Go Giod Tjan, Martoso en Ma- roeto Daroesman. Voorts zijn 13 vice-ministers benoemd. Radio Djokja deelde nog mede, dat dit totaal van 34 ministers en vice-mi- histers over de volgende partijen ver deeld is: 7 behoren tot de P.N.I., 2 tot de Partai Boeroeh 'Arbeiderspartij), 6 fot de Partai Socialis, één is katholiek, één behoort tot de Parkindo (Christe lijke Partij), één is Communist, acht zijn Partijloos, terwijl de overige zeven der benoemde ministers, zo zegt het bericht, Islamieten zijn. De lijst van nieuwe ministers is vandaag 12 uur 40 Javatijd aan Soe- kamo aangeboden. 11 uur 30 had Soekarno nog een onderhoud met Soekiman en andere vooraanstaande persoonlijkheden uit de Masjoemi; hij vergaderde nog tot het laatst met Sjarifoedin, doch deze besprekin gen bleven zonder resultaat. Inmid dels werd bekend, dat volledige over eenstemming was bereikt tussen de P.N.I. en de Sajap :Kiri. Naar men in Batavia verneemt, is de tijdslimiet, die de Nederlandse re gering aan de Republiek gesteld heeft voor een antwoord op de brief van Van Mook van Zondag j.l., betref fende de toekomst van de Verenigde Staten van Indonesië, verlengd tot het einde van deze week. Uit vrees voor een Nederlandse aanval op dat punt, voor het geval dat de crisis op een gewapend con flict zou uitlopen, hebben de dessa- bewoners in de buurt van Banjoe- wangi (Oo^t-Java) de vlucht geno men naar het binnenland, hebben betrouwbare niet-Indonesisehe bron nen, die Woensdag in Djokjakarta zijn aangekomen, aan A. P. meege deeld. Deze berichtgevers verklaarden, dat de gehele residentie in staat van „alarm" was en dat de Nederlandse Marine voortdurend in de Straat van Bali pa trouilleerde. Zij zeiden verder, dat Ne derlandse schepen gedurende de laatste twee maanden herhaaldelijk doelen onder vuur hadden genomen, die ongeveer 10 kilometer aan weerszijden van Bajoen- wangi gelegen waren, kennelijk met het doel, de artilleriestellingen der Indone siërs te neutraliseren. Bij deze bombar dementen waren volgens hen minstens tien personen omgekomen. Het Indonesische opperbevel heeft de mannelijke inwoners van Banjoewangi verboden de stad zonder speciale ver gunning te verlaten. Britse troepen hebben na voorbereidende werkzaamheden van enige dagen een van de twee enorme schuilkelders nabij de Berlijnse Dierentuin opgeblazenHet moment van de explosie Men weet, dat sedert 1 Juli j.l. de omzetbelasting is gewijzigd. Een aantal der noodzakelijke levensbehoeften is echter van omzetbelasting vrijgesteld. De wijzigingen in de omzetbelasting heb ben wel voor niet-vrijgestelde levens middelen. met name voor verwerkte pro ducten van de akkerbouw en enige uit import, verkregen artikelen tot prijsver- anderingen geleid, hetzij voor fabrikant, handelaar of consument, waarbij prijs verhoging voor de consument zoveel mo gelijk is vermeden. In het algemeen moet de verhoogde omzetbelasting uit de bestaande winstmarges worden be streden. Slechts in gevallen, waarin bij de tot 1 Juli j l. geldende prijzen de marge geen ruimte heeft geboden, is de verhoging van de omzetbelasting in de consumentenprijs doorberekend en kan het als gevolg van afronding verkregen surplus dienst doen als correctie op een te krappe winstmarge, hoofdzakelijk ten behoeve van de detaillist. Blijkens het Voedselvoorzieningsblad van Maandag 30 Juni j.l., waarin de dcor de Minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening goedgekeurde Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is met de Amerikaanse hulp verleningsorganisatie C.A.R.E. (Co operative for American Remittances to Europe) een overeenkomst aange gaan, volgens welke deze organisatie ..aanzienlijke hoeveelheden" indus triekolen gratis ter beschikking zal stellen van Nederland. De C.A .RE. wenste oorspronkelijk, neer overeenkomstig haar doelstelling, huisbrandkolen ter beschikking te stel en. Van Nederlandse zijde werd er ech- ter op gewezen, dat er in Nederland méér behoefte bestaat aan industriekolen. hierop is besloten aan Nederland in dustriekolen te verstrekken, waarop dan de Nederlandse regering een overeen komstige hoeveelheid huisbrandkolen ter beschikking zal stellen. Op welke wijze deze aan particuliere verbruikers ten 6oede zullen komen is nog niet geregeld, terwijl nog evenmin bekend is, welke ca tegorieën van dit aanbod zullen kunnen Profiteren. Nederland is het eerste land in Europa waarmede zulk een overeenkomst wordt aangegaan. Slaagt deze proef, dan zullen waarschijnlijk soortgelijke overeenkom sten worden afgesloten met andere lan den, welke gebrek hebben aan kolen. De economische afdeling van de Nij meegse politie is een uitgebreide smokkel in koffie op het spoor gekomen. Volgens de eerste gegevens zouden de smokke laars 500 kg. koffie over de grens ge bracht hebben. De hoeveelheid is volgens nadere gegevens veel groter, in verband met deze smokkelaffaire zijn gearresteerd D. de J., koffie- en theehandelaar te Nij megen; P. K., grossier te Leeuwarden en F. B., grossier te Amsterdam. Beide laatstgenoemden waren de leveranciers van de koffie. De koffie werd weer doorverkocht aan bewoners van Groes- beek, die deze koffie ruilden met de Duitsers voor textiel en andere artkelen. Er zijn nog meer verdachten gearresteerd en ter beschikking van de justitie ge steld. wijzigingen der desbetreffende prijzen- verordeningen van de onder het Hoofd bedrijfschap voor Akkerbouwproducten ressorterende bedrijfschappen zijn af gekondigd, heeft de prijsverhoging be trekking op de volgende producten: Koffiestroop (2 cent voor een zakje van 125 gram; de prijs van koffiestroop in blikverpakking blijft ongewijzigd). Maizcna (1 cent per pakje van 200 gr.) Kunsihoning. (i cent per verpakkings eenheid van 450 of 500 gr.). Zelfrijzend bakmeel (1 cent per pak. behalve in 200 grams verpakking, waarvoor de prijs ongewijzigd blijft). Havermout <1 cent per 500 gram). Vermicelli en macaroni (voor het uitgewogen artikel 1 cent per 200 gram, voor het verpakte artikel blijft de prijs onveranderd). Syntheti sche azijn (1 cent voor een fles van driekwart liter inhoud). Cacaopoeder (1 cent per 100 gr. Daarnaast is de mar ge voor de detailhandel gewijzigd voor bonbons (zgn. gevuld wichtgoed), welke daardoor 1 cent per 100 gr. duurder worden)Huishoudchocoladepasta en chocoladepasta (1 2 ct. per verpakkings eenheid van 450 of 500 gr.). Koffie (8 cent per kg. voor de duurste, 4 ct. per kg. voor de goedkoopste kwaliteit). Thee 10 cent per 500 gr. voor de beste kwaliteit, voor de andere kwaliteiten naar verhouding met die verstande, dat de prijs van de goedkoopste kwali teit ongewijzigd blijft. In verband met de invoering van een weeldebelasting voor bepaaldïe catego rieën luxe-goederen is een regeling ge troffen voor het doorberekenen van deze belasting in de prijzen. Krachtens deze regeling mag de fabrikant of importem, die weeldebelasting is verschuldigd, de wettelijk geoorloofde prijs van de be trokken goederen verhogen met ten hoogste 14 pet., behoudens indien hy rechtstreeks aan een consument levert. In dit laatste geval mag de prijs slechts met 10.5 pet. verhoogd worden. Wederverkopers mogen op hun beurt hun verkoopprijzen slechts verhogen met hetzelfde bedrag in geld, waarmede hun inkoopsprijs als gevolg van de weeldebelasting is gestegen. De leveran cier is in verband daarmede verplicht de grootte van dit bedrag op de v°or de wederverkoper bestemde factuur aan te geven. Deze bepalingen zijn niet van toepas sing, voorzover de prijsregeling van een bepaald luxe-goed na 30 Juni j.l. is of wordt herzien, daar in dat geval bij de vaststelling van de nieuwe prijs reeds met de heffing van weeldebelasting is rekening gehouden. woord in de ruimste zin genomen personen of gezinnen wordt gedwon gen. Uit de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het Voorlopig Verslag van het wetsontwerp Wederopbouw blijkt, dat nog ongeveer 13.000 évacué's buiten ^Un vroegere woonplaats verblijven. Ruim 100.000 Indisch gerepatrieerden zijn in Nederland aangekomen; het aantal woningbehoevenden van deze groep is niet kij benadering aan te geven. Nog ongeveer 200 gezinnen van politieke delinquenten, die op de z.g. Dolle Dinsdag" in September 1944 zijn gevlucht, verblijven in net Oosten van het land. Ongeveer 600 gezinnen van Nederlanders die reeds foren vóór de laatste oorlog in Duitsland woonachtig waren, doch ten gevolge **n de voedseltoestand aldaar of op bevel der geallieerde autoriteiten naar •Nederland terugkeerden, hebben zich in enkele gemeenten aan de Oostgrens van Nederland gevestigd, waardoor deze plaatsen overbevolkt werden.. van woningen voor z.jj. dubbele be woning, door bijbouwen van keukens en andere bfj- en verbouwingen, des noods seml-permanent, wordt over wogen. Gedacht wordt aan een financiële steunregeling voor de gevallen, waarin eigenaren vrijwillig bereid zijn hun eigen dommen voor dubbele bewoning geschikt of geschikter te maken, voorzover daar bij in de huuropbrengst geen compensa tie voor de kosten kan worden gevon den. Dwang tot samenwoning kan niet onder alle omstandigheden worden gemist, doch er zal door richtlijnen met name tegen worden gewaakt, dat tot samenwoning met a.sociale dit Gerekend over het gehele land is het "|ahtal bij Rijksdiensten in gebruik zijn- e Panden, bestemd of geschikt voor °onruimte, te schatten op rond 2200. ®hden. welke reeds vóór 1940 Rijks- 'Sendom waren, worden hierbij buiten e®chouwing gelaten. - T>e gedwongen samenwoning vormt een - °kleem van diep ingrijpende betekenis foo; 'r de Nederlandse samenleving. Een los van de opzet van het wets ontwerp te treffen voorziening ter ordering van het geschikt maken Wanneer de minister voor ambtenaren en hun gezin voorrang bij toewijzing van woonruimte nodig mocht achten, zal dit uitsluitend uit hoofde van het be lang van de dienst dat zich ook tot woonruimte voor het gezin kan uitstrek, ken geschieden, en dus meestal het geval van vestiging betreffen. Bij nadere overweging stelt de mi nister geen prijs op de mogelijkheid van vordering van meubilair. Vorde ring van stoffering zou hij willen toelaten, ook al gaat het niet om stoffering, welke bij het gebouw be hoort De minister streeft er naar de navol gende Rijksuitgaven aanzienlijk te ver minderen: a. Evacuatiegelden (de toestand 1 Mei j.l.)3370 zorggevallen (w.o. gezinnen) f 280.000 per maand; 2841 personen in kampen en inrichtingen f 200.00 per maand. b. Uitkeringen aan Indisch ge- repatrieerden, welke boven de gewone normen uitgaan, vooral omdat zij geen passende huisvesting hebben (toestand 1 Mei jl.): 2300 zorggevallen (meestal ge zinnen) f 300.000 per maand. c. Uitke ringen aan gezinnen, welke nog in het buitenland verblijven, doch dienen te re patriëren. (Toestand op 1 Mei j.l.): 1060 gezinnen van marinepersoneel, welke aan buitenlandse betaalmiddelen kosten f 167.000 per maand. Verwachting tot Vrijdagavond; Vrij heldere nacht. P/Iorgen overdag bijna overal zonnig, droog weer; later echter weer enkele overdrijvende wol kenvelden. Opnieuw iets hogere tempe ratuur. In het Zuid-Oosten van het land weinig wind. In de kuststreken vooral in de namiddag matige zee wind. Zon 4.25—21.02, maan 22.21—4.47. Naar wij vernemen zijn Woensdag op ds veiling te Venlo 213.000 kroppen sla doorgedraaid. Voor de helft bestond dit kwantum uit eerste kwaliteitsproducten. Ter veiling werd deze sla aangeboden voor 1 cent per krop, in afwachting van de door de overheid te nemen maatre gelen. Aangezien men voor de komende dagen een aanvoer van 350.000 tot 500.000 kroppen sla per dag verwacht, is spoedig ingrijpen wel zeer urgent geworden. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Voor het bordes van de Qnai d'Orsay, onder het oog van talrijke journalisten, heeft zich Woensdagmiddag tegpn 6 uur de slotscène afgespeeld der conferentie van drie. Molotov, omringd door de le den der Sovjet-delegatie, daalde de trappen af, vergezeld van Monsieur Bi dault, die nog een ogenblik in drukke discussie met de Russische minister van Buitenlandse Zaken scheen. Bidault ge leidde Molotov hoffelijk tot aan zijn au.o. Toen hjj, daarna weer de trappen van zijn ministerie opklom, wierp hy de journaliste# toe: „Het is afgelopen!" Kort daarna vernam men uit de me dedeling van de officiële woordvoerder van de Quai d'Orsay, dat het afgelopen was met een volslagen mislukking. Op deze laatste zitting, die om 4 uur was begonnen, was Molotov voor zijn doen ongewoon heftig geweest voor wat de ioon zijner woorden betreft en zeer ferm wat de inhoud aangaat. Hij verwierp het Dinsdag door de Franse delegatie inge diende tegenvoorstel, daarbij de stel ling van Radio Moskou tot de zijne makende, namelijk dat deze zogenaamde verzoeningsformule geen wezenlijk ver schil bevatte met de eerste voorstellen. Zoals bereids gisteren gemeld, was het ook niet de bedoeling van Bidault ge weest in wezen nieuwe voorstellen ter tafel te brengen, doch „iechts de door Molotov tegen de aanvankelijke Brits-Franse voorstellen aangevoerde bezwaren en gekoesterde argwaan weg te nemen tenzij het Bidault's bedoeling was om te ontmaskeren, dat die bezwaren en argwaan slechts voorwendsels waren. Molotov is er echter bij gebleven, dat het plan-Marshall, zoals opgevat door de Brits-Franse voorstellen, er slechts op uit is voor bepaalde mogendheden een overheersende positie te scheppen. Sma lend gewaagde Molotov van de „verbale reserves" van Bidault's nieuwe voorstel, die dan te kennen moesten geven, dat er geen sprake zou zijn van inmenging in de inwendige aangelegenheden van sou- vereine staten. Het resultaat van de ver werkelijking der Brits-Franse opvattin gen, aldus nog Molotov, kon slechts zijn dat een groep Europese landen wordt opgezet tegen een andere groep. Waarom de economische samenwerking, welke de Brits-Franse voorstellen impli ceren, per se niets anders kan betekenen dan de door Molotov bedoelde verwijde ring, is natuurlijk het mysterie van een zeer speciale logica; terwijl het daaren tegen zonneklaar lijkt, dat, zoals Bidault nogmaals betoogde, de negatieve houding van Molotov de verdeling der were'.d in twee tegenover elkaar staande bloes ac centueert met alle rampzalige gevolgen van dien. Geen enkel bezwerend woord gespro ken op deze laatste zitting, waar het nog veel stormachtiger moet zijn toegegaan dan de woordvoerder van de Quai d'Orsay liet doorschemeren, heeft ech ter de situatie meer kunnen redden. Mo- lotov's afwijzing bleef zijn laatste woord. Veler verwachting, dat het onuitputte lijke Russische procedure-genie met nieuwe tegenvoorstellen op Bidault's tegenvoorstel zou reageren, al was het alleen maar om geen onomwonden en definitief „neen" te moeten uitspreken, is zelfs niet verwerkelijkt. De Franse regering heeft Woensdag avond bekend gemaakt dat Frankrijk en Groot-Brittannië voort zullen gaan met de bestudering van het plan- Marshall, tezamen met alle landen, die hieraan zouden wensen deel te ne men. De' aankondiging kwam kort, nadat Molotov aan de conferentie mededeel de, dat Rusland niet kon instemmen met een Frans-Brits plan, waarbij een commissie opgericht wordt voor het vaststellen van de richtlijnen, volgens welke Europa hersteld moet worden. Molotov viel het plan aan, omdat het inbreuk maakt op de souvereiniteit van de Europese landen en hij criti- seerde de houding, die er in besloten lag, ten opzichte van Duitsland even als wat hij noemde zijn afhankelijkheid van de Verenigde Staten. Een Franse zegsman onthulde later, dat Bevin, in een antwoord op de ver klaring van Molotov die bekend ge maakt werd door de Sowjet-ambassade, na het einde van de conferentie in een uitbarsting van drift zei, dat Molo- tov's verklaring een verdraaiing van de feiten was. In een uiteenzetting, welke duidelijk in haar draagwijdte was, vervolgde Be vin, aldus de Franse woordvoerder, met te zeggen' Ik weet niet, of hij (Molotov) opzettelijk een verkeerde voorstelling van zaken herhaalt in de hoop, dat de mensen tenslotte deze verkeerde voor stelling zullen geloven. „Ik betreur de dreigementen, die ge uit zijn ten opzichte van de uiteinde lijke consequenties van ons voorgeno men besluit, maar mijn land is reeds eerder in de gelegenheid geweest een dergelijke situatie het hoofd te bieden en het zal dit blijven doen." Zeer binnenkort wordt de door Frits Diepen N.V. aangekochte Helicoptère op Ypenburg verwacht. Zij kan vier perso. nen vervoeren en wordt voorlopig gebruikt voor studiedoeleinden. Hein Bulten, chef vliegdienst van Diepen N.V., vliegt mo menteel in Amerika het hefschroef vliegtuig in De verklaring van Bidault, dat, voor wat Frankrijk betreft, zijn regering be sloten is de besprekingen over het Mar shall-plan voort te zetten met die Euro pese landen welke dat wensen, luidt een nieuwe phase in op zijn minst in de ge schiedenis van het Marshall-plan. Ook echter een nieuwe phase in de Franse buitenlandse politiek. Frankrijk schaart zich in het kamp van die landen, waar zich Rusland niet bevindt, niet bevin den wil. Het lijkt op het definitief opge ven van zijn midden- en bemiddelings positie. De minister van Buitenlandse Zaken der V.S., George Marshall, heeft geweigerd commentaar te leveren op de mislukking der conferentie te Parijs inzake de Ame rikaanse hulp aan Europa. Officieel had hij nog niets vernomen, zo zei hij. Hij wilde evenmin zeggen, of hij zijn goed keuring hecht aan het Brits-Franse plan om tezamen bij te dragen tot de verwerkelijking van de voorstellen van Marshall. Maar men neemt aan, dat Marshall zijn zienswijze reeds aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de zoëven genoemde landen heeft ken baar gemaakt. Amerikaanse autoriteiten betuigden intussen officieus hun „diepe teleur stelling". Men koestert nog enige hoop, dat oe Sovjet-Unie zal meewerken, wanneer de plannen eenmaal uitgevoerd worden. Ook de algemene secretaris van de Verenigde Naties, Trygve Lie, verklaar de zeer geschokt te zajn door het uitblij ven van een resultaat te Parijs. Generaal Edgar de Larminat, in specteur-generaal van de Franse kolo niale strijdkrachten, is Woensdag door minisler-president Paul Ramadier van al zijn functies ontheven. Dit werd bekend gemaakt aan het einde van een gisteren gehouden zitting van het Franse kabi net. Generaal de Larminat was een van de belangrijkste figuren in het Franse leger. Het was niet bekend of dit ontslag verband houdt met het com plot der Zwarte Maquis". Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat de reserve- generaal Jean Casimir Merson door do Surêté Nationale als „getuige" was ge hoord in verband met de samenzwering. Om roesten te voorkomenworden ieder jaar de enorme deuren der uitwateringssluizen in de Afsluitdijk geteerd. Bij tweeën tegelijk worden de deuren gedemonteerd cn vlak gelegdzodat men ze een goede behandeling kan geven. Arbeiders van Rijkswaterstaat bezig met het teren der deuren van de uitwateringssluizen te Den Oever Een zwaar-gewapende groep ont snapte gevangenen heeft Dinsdagavond Calapan, de hoofdstad van het eiland Mindoro, op ongeveer 125 km. ten Zuiden van Manilla (Philippijnen)bezet. Zij hadden de toestand Woensdag nog steeds in handen. De gouverneur van het eiland en twee autoriteiten van de stad werden door de gevangenen gegijzeld. De aanvoerder van de gevangenen werd gedood tijdens een gevecht met de militaire politie, dat 40 minuten duurde. De militaire politie berichtte, dat zij Woensdag 12 uur het vliegveld Calapan weer in hun macht hadden. Zij bevrijd den daar een piloot van de Philippijn- se luchtvaartmaatschappij, die vertelde, dat hy gevangen was genomen door een zekere luitennt Romero, die er zich op beriep, dat hij de stad in zijn macht had. Romero en ongeveer 45 van zijn me degevangenen waren uitgebroken uit een palissade en hadden vervolgens de gou verneur van het eiland; senor Conrad Morente, de burgemeester van Calapan, en de chef van politie van de stad ge vangen genomen. Vervolgens had Romero de stads- en militaire politie gedwongen de wapens over te geven en had hen opgesloten in de palissade, waar hjj zelf was uitge broken. Het hoofdkwartier van de militaire politie in Manilla heeft Woensdag twee vliegtuigen met versterkingen naar Ca lapan gezonden, terwijl ook uit Batan- gas, op het eiland Luzon, troepen wer den aangevoerd. Dezer dagen ontving H.M. de Ko ningin op paleis Het Loo een achttal jongeren om met hen van gedachten te wisselen over wat er omgaat in de Nederlandse Jongerenwereld en te vernemen hoe de Nederlandse jonge, ren zich voorbereiden op de taak die zij straks in de Nederlandse en Euro pese samenleving hebben te verrich ten. Er ontwikkelde zich een leven dige en belangwekkende discussie, die enkele uren duurde. De jongeren vertelden H.M. welke moeilijkheden zich thans voordoen in jeugdland, met welke problemen gewor steld wordt en in welke richting naar hun mening het jeugdvraagstuk dient te worden aangepakt. Uitvoerig werd stilge staan bij de nood die er heerst onder de jeugd en in het arbeidsleven, met name bij de problemen beroepskeuze en scho. ling, bij het werk onder de grote-stads- jeugd en de sfeer waarbinnen de ver schillende Nederlandse jeugdgroepen thans leven en werken. Hierbij werd ook gesproken over de jonge landgenoten die thans onder de wapenen zijn. H.M. bleek diep mee te leven met onze miltairen, niet het minst met hen die naar Indië gingen. Hoogtepunt van de bespreking was stellig het gedeelte dat gewijd was aan de vormgeving van de toekomst van de jonge generatie en aan het Nederland en Europa van morgen. H.M. nam met grote belangstelling kennis van de gedachten die t.a.v. deze vragen door de jongeren naar voren wer den gebracht. De discussie bewoog zich hierbij over een zeer breed terrein- Dit moge blijken uit cnxele punten die o.m. aan de orde kwamen: hoe voorkomen we werkloosheid in de toekomst? Welke po. sitie zal de jonge vrouw innemen bij het grote werk dat komt? Wat is de taak van de voorhoede van het jonge geslacht? Welke geestelijke krachten zijn nodig om de nieuwe realiteiten te beheersen? Het gesprek had een ongedwongen ka rakter. Van een officiële audiëntie was zeker geen sprake. De enige aanduiding die klopt is: De Landsmoeder sprak met IMet het leven is het als met een I redevoering. De waarde wordt niet bepaald door de lengte maar door de inhoudj enkele jongeren uit het nationale huis gezin. Zij luisterde aandachtig naar wat hen en zo taUoos veel jongeren bezig houdt. Zij informeerde, zij antwoordde, zij was midden onder hen. Bij het af scheid was het geen fraze, toen werd ge zegd: „Majesteit, in Uw rede op de Woeste Hoeve verklaarde U met de warmte van Uw hart achter ons te staan. Wij geloofden dit. Nu hebben wy het be vestigd gevonden. Wij zullen het overal aan onze leeftydsgenoten zeg gen." H.M. de Koningin gewaagde in Haar slotwoord van de ontzaglijke verantwoor delijkheid die Nederland draagt en de omvangrijke taak die de jongeren te ver. vullen krijgen. Met nadruk getuigde zft hierbü van Haar vertrouwen, dat de jonge lichting in hechte samenwerking met de ouderen het uiterste zal geven en haar gevallen kameraden niet zal willen be schamen. Pater Matteo Suijker O.E.S.A. uit New York heeft tijdens zijn terug reis van het Mariacongres in Cana da te Montréal de pas uit Nederland vertrokken Nederlandse emigranten ontvangen en wel op verzoek van Mgr. Charbonneau, Aartsbisschop van Montréal, die hem als enige Nederlandse priester verzocht, na te gaan, of de papieren van de Neder landse bruidjes in orde waren. Het kerkelijk huwelijk geldt in Canada tevens als burgerlijk huwelijk. Be houdens twee uitzonderingen waien de papieren van de bruidjes niet in orde. Pater Suijker verzoekt daarom de des betreffende familieleden in Nederland ten spoedigste, en wel per luchtpost, te willen opzenden aan het adres van ge noemde Nederlandse jonge vrouwen: 1. het doopbewijs, 2. het vormbewijs, 3 een verklaring van de betrokken parochie pastoor, dat er geen bezwaren zijn tegen het sluiten van een kerkelijk huwelijk. Daar het visum verstrekt is op voor waarde. dat het huwelijk binnen dertig dagen na aankomst in Canada wordt ge sloten, is uiterste spoed bij het zenden dezer papieren geboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1