„Mijn kabinet wil de weg van vrede bewandelen" FRANKRIJK EN ENGELAND NODIGEN 22 LANDEN UIT TER CONFERENTIE Twee masten temidden der weilanden Modernste en meest efficiënte apparatuur ter wereld Industrie te Soerabaja langzamerhand herstelt k Verhoogde Republikeinse agressie in gebied van Soerabaja Het weer blijft zomers Eerste zitting 12 Juli te Parijs D Philips draait weer, evenals de vier grote sigarettenfabrieken Getallen, termen, formules Doodstraf geëist tegen Muusse Nederlander executeerde landgenoten arbeidersstrijdgroepen Ontvoerders van Sjahrir worden berecht Seniorenconvent der Eerste Kamer Zullen bakkers gaan staken? Vliegramp in Afrika eist 10 doden Wordt batik-nijverheid hersteld? BEVIN EN BIDAULT GAAN VOORT Tot hoofd en hart V R IJ D A G 4 JULI 1947 Bureaux van redactie en administratie: 69sfë JAARGANG No. 23889 SJARIFOEDIN'S EERSTE PERSCONFERENTIE In de Republiek: GECONSIGNEERD Dollarlening moet opnieuw aangevraagd PROF. GERBRANDY VANAVOND VOOR DE RADIO Het weer. Telegram aan de minister ERNSTIGE AUTOBOTSING Vier zwaar gewonden NA DE WEIGERING VAN RUSLAND WAAK KAWO-HILVEBSUM IIITZEXHT Wederopbouw in Indië Controleruimte Mijnwerker worgde 8-jarige jongen Tiert jaar geëist Belgische Kamer aanvaardt Tol-Unie SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 1. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In zijn eerste persconferentie in Djokjakarta gehouden, zeide Sjari foedin, dat zijn kabinet dc weg van de vrede zal bewandelen. „Wanneer ik van mening was geweest, dat bet onmogelijk was de vrede tussen de Indonesiërs en Nederlanders te be waren, zou ik het premierschap niet aanvaard hebben", aldus Sjarifoedin. Setiadjit, dc nieuwe tweede vice- Premier van de Republiek, wordt morgen in Batavia verwacht met het antwoord op het verzoek van Van Mook aan Soekarno, om schrif telijke opheldering te geven op zijn laatste brief van Zondag j.l. en op de Amerikaanse aide-mémoi»e. Se tiadjit is een persoonlijke vriend Van Schermerhorn. D algemene stemming in Nederlandse kringen te Batavia blijft grotendeels een van „afwachten", hoewel kan worden opgemerkt, dat de Nederlanders niet veel vertrouwen in het nieuwe kabinet kenbaar maken. Sommige politieke kringen in Bata ta zijn van gevoelens dat het nieuwe kabinet hoewel verzoenend van ka rakter niet verder zal gaan dan Sjahrir en zelfs misschien niet alle Concessies van Sjahrir zal overnemen. Goed ingelichte neutrale perosnen te "atavia hebben A.P_ medegedeeld, dat mogelijkheid van een militaire be slissing der NederlandsIndonesische "risis in volle omvang blijft bestaan, yrijwel algemeen zijn de Republikeinen Djokjakarta van mening, dat er nog steeds tijd is voor besprekingen en ver ste onderhandelingen met Nederland. Personen die uit Batavia te Djokja zijn ""ngekomen, lieten echter blijken, zo I cldt A.P., dat het geduld aan Neder- apdse zijde vrijwel uitgeput was en dat kans bestaat, dat de gevechten be- phnen, tenzij de Indonesiërs de Neder- "hclse voorstellen, overeenkomstig het ahdnr.gen der Ver. Staten prompt aan aarden. ^e Nederlandse militaire woordvoerder lata via maakt melding van verhoogde "ubiikein.se agressie in het gebied van .°ctabaja. Hierbij werden cén Nedcrlan- r'r Sedood en twee gewond, tijdens gc- echten met zware mitrailleurs en mor tieren, Binnenl. Zaken ook bezet De portefeuille van Binnenlandse Za ken is thans gegeven aan Wondo Ami- ceno, lid van de Partai Serikat Islam Indonesia. Hij hesft een jaar gevangen gezeten, Van officiële Republikeinse zijde wordt vernomen, dat Sjahrir, die op feis was naar Tjilatjap. naar Djokja 's teruggeroepen. De Republikeinse radio heeft bericht, dat alle leden van de Indonesische Arbeidersstrijd- Groepen, welke thans verlof hebben, dringend is verzocht zo spoedig mo- Selijk naar hun bases terug te keren. in verband met de ontvoering van Sjah rir vorig jaar, waarbij ook Tan Malakka betrokken was. Hij werd Maart j.l. in vrijheid gesteld. Volgens Antara heeft Soekarno het ontslag van Ali Boediardjo, secretaris generaal van de Indonesische delega tie, aanvaard. De zo heeft ontslag geno men, omdat hij de verantwoordelijkheid van Sjahrir's politiek deelde. Soekarno heeft gisteravond het nieuwe kabinet toegesproken, waarbij hij zeide, dat hij hoopte, dat een politiek van vrede zou worden gevoerd. Hij verzocht Sjarifoedin de eenheid van de Indo nesische natie te bewaren, ondanks het feit, dat niet alle partijen in het nieuwe kabinet vertegenwoordigd zijn. Hij sprak zijn dank uit voor de door het kabinet- Sjahrir aan Indonesië bewezen diensten. Met betrekking to^ de lening van 100 mill,, welke naar aanleiding van een door de Ned.-Indische regering in 1945 ingediende aanvraag aan Neder- lands-Indië is toegekend, doch welke tot dusverre nog niet is opgenomen, delen functionarissen van de Export- Import Bank mede, daj, in verband met de tijd, welke thans is verstreken se dert het indienen van de aanvraag en standigheden, opnieuw onderhandelin gen dienen te worden, geopend, indien mede met het °°S °P de gewijzigde om- de Ned.-Indische regering de lening alsnog zou wensen op te nemen. Voorts werd medegedeeld, dat de Ver. Staten desgewenst bereid zijn be sprekingen te openen over financiële steun aan Ned.-Indië. Sjarifoedin heeft vandaag bekend ge maakt, dat Jusuf voor een militaire rechtbank zal komen, beschuldigd van deelneming aan de ontvoering van Sjah rir op 26 Juni 1946. Voorts verklaarde hij dat Tan Malaka, de vroegere commu- nistenleider, eveneens terecht zal staan terzake van pogingen tot het doen van een staatsgreep waarbij Sjahrir werd ontvoerd. De Republikeinse politie heeft van daag van Sjarifoedin opdracht gekregen tot opsporing en arrestatie van onge veer zes- tot zevenhonderd Japanners, die sedert de Japanse capitulatie zich nog steeds in het Republikeins gebied schuil houden. Gisteravond hebben de ministers Beel en Jonkman het seniorenconvent van de Eerste Kamer ingelicht over de rege- ringspolitiek ten aanzien van de toe stand in Indië. De bijeenkomst begon om 8 uur en duurde tot 11 uur. Hedenavond 21.10 uur zal de voor zitter van het Nationaal Comité „Hand having Rijkseenheid",, prof. mr. P. S. Gerbrandy, een radiotoespraak houden over de zender Hilversum 1. Een ongewoon gezicht in de Rotterdamse haven, jvaar de anders zo bedrijvige sleep boten nu aan dc kade gemeerd zijn in verband met de staking van het personeel der sleepdiensten Verwachting tot Zaterdagavond: In de vooravond in het Zuid.Oostcn van het land enkele verspreide buien, overigens vrij heldere nacht met wei. nig wind. Morgen overdag aanvanke. lijk wederom zonnig, droog weer en snelle stijging van temperatuur. Later op de dag komt een wat koelere Wes. telijke luchtstroming door, waarbij de bewolking tijdelijk toeneemt, zonder dat dit aanleiding geeft tot vorming van meer dan enkele verspreide buien in het Oosten van het land. Z#n 4.2621.02, maan 22.515.50. De Bedrijfsunie in het bakkersbedrijf, waarin samenwerken de Algemene, de R.K. en Chr. Bakkersgezellenbonden, heeft zich in een te Amsterdam gehou den vergadering uitvoerig bezig gehou den met de situatie ontstaan in het bakkersbedrijf als gevolg van de door de regering aangekondigde bloemprijs- verhogirig en broodprijsverlaging, en de daartegen aangenomen houding der bakkers-werkgevers. De Bedrijfsunie besloot zich onver wijld tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te wen den, teneinde hem erop te wijzen, dat deze aangelegenheden voor de bakkers gezellen van bijzondere betekenis zijn. De Bedrijfsunie verzoekt de minister de voorgenomen bloemprijsverhoging en/ of broodprijsverlaging op te schorten tot in een bespreking van regering, werk gevers en bakkersgezellen de situatie onder ogen is gezien. Tc Souburg (Zeeland) botste een auto bus met arbeiders van de Koninklijks Maatschappij „De Schelde" tegen een militaire auto op. Negen personen wer den gewond, van wie vier ernstig. Volgens een bekendmaking van de Air Prance zijn tien personen om het leven gekomen, toen een Air France vliegtuig Dinsdag in Frans Equatoriaa. Afrika neerstortte. Volgens de maatschappij was het toe stel het geregelde postvliegtuig, dat de dienst onderhoudt tussen Bangui (Uban- gi) naar Douala (Kameroen). Donder dag gevonden op de plaats waar het tegen een heuvel was aangevlogen. Tengevolge van*het feit, dat de lucht druk over Zuid-Europa betrekkelijk hoog is geworden, terwijl zich nabij IJsland een gebied van lage druk bevindt, is de Westelijke stroming geheel tot onze om geving doorgedrongen, zonder tot nu toe erg intensief te zijn. Belangrijk voor de weersontwikkeling van de eerste da gen is, dat de over de Oceaan aange voerde lucht betrekkelijk warm is. Aangezien enige storingsfronten naderen, zal de bewolking tijdelijk iets toenemen, terwijl het ook niet geheel droog zal blijven. Maar de temperatuur zal de eerste dagen niet erg laag worden. Hiermee wordt dan voorlopig het karakter van de prach tige zomer volgehouden. Twee zomerse dagen is deze maand nu- al weer rijk. Gisteren steeg de tempe ratuur tot ruim 26 gr., terwijl het ook vandaag warmer dan 25 gr. werd. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat namens Engeland en Frankrijk uitnodigingen zijn gezonden aan twee en twintig landen om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Marshall. Een copie- uitnodiging is gezonden aan de Russische ambassadeur te Parijs, waarbij Frankrijk de hoop uitgesproken heeft, dat de weigering van Rusland niet het laatste woord is en dat het land zal willen meewerken. In de uitnodiging wordt voorgesteld de conferentie op 12 Juli te Parijs tc doen plaatsvinden. Amerika Is van dc Engels. Franse stap in kennis gesteld. Dc uitno diging geeft verder een overzicht van het Franse, plan, zoals dat op de laatste vergadering van de drie ministers is in gediend. Bcvin heeft zich geheel met dit plan eens verklaard. Behalve met Ame rika. zal contact worden gehouden met de economische commissie voor Europa. Op de 12 Juli te houden conferentie zullen alle landen aanbevelingen kunnen doen wat betreft wijzigingen in de Fran se tekst. Het aanvaarden van de uitno diging zal voor een land betekenen, dat het in principe met het Franse plan ac- coord gaat, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Wat Duitsland betreft zal het plan voorzien in een uitwisseling van goederen tussen zones, waarvan de com-, mandanten zich bereid zullen verklaren mede te werken, en ook met het bui tenland. De 22 uitgenodigde landen zijn: Portugal, Eire, IJsland, België, Neder land, Luxembourg, Zwitserland, Italië, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Fin land, Joegoslavië, Albanië, Griekenland, Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije, Roe menië, Bulgarije, Oostenrijk en Turkije- De taak van de conferentie zal zijn: 1. Het samenstellen van een commis sie. die de instructie krijgt vóór 1 Sep. tembcr een rapport te voltooien over de middelen en behoeften van Europa in de komende vier jaar. De commissie zal haar hoofdkwartier in Parijs opslaan en vermoedelijk samengesteld zijn uit ver. tegenwoordigers van Engeland en Frankrijk, een vertegenwoordiger der Scandinavische landen, een vertegen, woordiger der Benelux en een voor Oost. Europa. 2. Het samenstellen van een aantal technische subcommissies, die kwesties zullen behandelen als voedselvoorzie. ning, landbouw, energie, transport, ruwe stoffen, machineriectc, ijzer en staal. Men neemt aan, dat de conferentie van korte duur zal zijn, aangezien haar voornaamste taak is de „machine voor het herstelprogram" op gang te krijgen, waarna de verdere en voornaamste ar beid verricht zal moeten worden door de grote commissie en de technische subcommissies. Het rapport van de hoofdcommissie, dat voor 1 September gereed dient te 2 cér groot waren en zijn nog steeds de moeilijkheden, verbonden aan het herstel van de bedrijven in Soerabaja, die alleen onder deskundige leiding over- wonnen kunnen worden. Maar reeds nu valt te constateren, dat er gunstige ^uitaten geboekt zijn. Philips draait weer, evenals de vier grote sigaretten- "•brieken, waar men van „nood ver pakking" alweer is overgegaan tot de productie ah merksigaretten. Over het eerste kwartaal van 1947 werden door deze fabrieken °"8eveer 300 millioen sigaretten geproduceerd. r\ e totale productie van de limonade. M en mineraalwaterfabrieken is voer dit jaar geraamd op meer dan drie (v a"l de productie van het vorige jaar. *ast de reeds geruime tijd in bedrijf üe ijsfabrieken- is aan het eind van g® maand Maart een vierde fabriek in jj^edheid gekomen, waardoor de totale ^Productie inmiddels aanmerkelijk kon J^en opgevoerd. d0 soortgelijk geval doet zich voor bij Productie van chocolade. Een derde wordt momenteel in b/^lacte-fabriek het "''f gesteld, hetgeen thans ook voor lewPPbliek de mogelijkheid opent, :ze het i te betrekken, waar tot nu toe leg- merendeel van de productie aan eGer ,®n en marine geleverd werd. Sim' °m de rij van genotmiddelen te be- welke thans weer in Soerabaja v0o n Gefabriceerd, belangrijk nieuws komt06 kuerliefhebbers. Nog deze maand 'atie 'lamelUk het nieuwe bier in -fcircu- djt ,.Van zeer groot belang is het feit, dat fj'1J ^erboven reeds even aanstipten. e Fhiiips gloeilampen-fabriek per 1 Kanqean tr. Madoera Sitoebon Banjoewang KA glJT VAK Maart de productie heeft hervat. Gedu rende de eerste maand heeft zij echter nog slechts 25 procent van haar normale capaciteit kunnen bereiken, doch men blijft met onverdroten ijver trachten, de normale productie-capaciteit weer te her stellen. Wat betreft de textiel-nijverheid in Soerabaja kan de toestand betrekke lijk gunstig genoemd worden. De machinale weefgetouwen zijn zo goed als intact, doch de handweefgetouwen van een der fabrieken bleken te zijn wegge haald. Doordat deze industrie gerui me tyd heeft stilgelegen, zijn de in stallaties evenwel sterk verwaarloosd, waardoor de herstel-werkzaamheden vanzelfsprekend veel tijd zullen roven. Inmiddels zijn al goede vorderingen gemaakt ten aanzien van de te hervatten productie van diverse soorten textiei-ar- ikelen. Jammer genoeg treedt hierbij de schaarste aan garens als een belemme rende factor op. Een der fabrieken met veertig weefgetouwen is alweer begonnen met de productie, waarbij eigen garens verwerkt worden. De garënfabrieken heb. ben inmiddels grondstoffen aangevraagd en na ontvangst daarvan kan de produc tie zich weer ontplooien. In dit verband willen wij ook een kort woord wijden aan de batik-nijverheid te Sidoardjo. Van deze eens zo bekende industrie is niets meer overgebleven, daar de producenten en het werkvolk gedwongen waren te eva cueren. Men is thans echter bezig het te rugkerende werkvolk in coöperaties te verenigen, teneinde een batik.bedrijf we derom tot leven te brengen. Niet zo zwaar getroffen als de batik industrie. is de vervaardiging van kroe poek te Sidoardjo uit de chaos te voor schijn gekomen. De meeste producenten, voornamelijk Chinezen, hebben de pro ductie direct hervat, doch wegens ge. brek aan grondstoffen en onvoldoende werkvolk kon deze industrie zich nog niet ten volle ontwikkelen. Zodra dit te. kort zal zijn opgeheven, kunnen de pro ductie en de kwaliteit, onder meer door mechanisering en hygiënische controle, aanzienlijk worden verbeterd, zodat de vroeger reeds bestaande export naar het buitenland belangrijk kan worden opge voerd. Wij volstaan wat betreft de verdere ontwikkeling van de wederopbouw te Soe rabaja met te melden, dat ook een aan. tal leerlooierijen, tegelfabrieken, een ry- wielenfabriek, een zwavelzuurfabriek, een rubberfabriek, een verbandstoffenfabriek en nog tal van andere fabrieken voor het merendeel de productie hebben hervat. e meesten van ons weten, dat de Nederlandse omroepstudio's in Hilversum zijn gevestigd. Anders evenwel is liet gesteld met de zendapparatuur. Het is opvallend, dat er nog velen zijn, die veronderstellen dat deze apparatuur eveneens in Hilversum aanwezig is, en om deze misvatting uit de wereld te helpen, vragen wij aandacht voor dit onderdeel van de radio-omroep in Nederland. Tussen Lopik en IJselstein, in de onmiddellijke nabijheid van de rivier de Eek, ontwaart de reiziger reeds van verre een tweetal masten, die meer dan torenhoog uit dc vlakte van weiland en nog eens weiland oprijzen. Dit zijn de zendantennes van de Nederlandse omroepstations Hilversum I en II, die u in uw huiskamer dagelijks van verstrooiing, lering en nieuws voorzien, respectievelijk via de golf lengten 301.5 en 415 meter. Maar deze masten, die zich zo scherp aftekenen tegen de wijde luchten hier, staan niet alleen. Want wie, aangetrokken door hun slanke silhouetten, het smalle, kronkelende dijkweggetje afgaat dat in hun richting voert, komt eensklaps voor een grool gebouw te staan, dat op het eerste gezicht wel wat vreemd aandoet in deze lustige omgeving van water, weiland en grazende koeien. In dit gebouw nu zijn de beide zenders van Hilversum I en II ondergebracht. Als we de ontvangzaal betreden treft ons de moderne opzet. We be luisteren een korte uiteenzetting, waarin de schematische opbouw van de zenders wordt verklaard, waarna we een bezoek brengen aan de meetkamer. Hier komt, via speciale muziekkabels, het di recte signaal var.- de Hilversumse studio's binnen. Uit de meetkamer betreden we dc zgn. omloop, waarlangs dc zenderpa- nelen staan opgesteld. Het zou ons te ver voeren, wanneer we deze zenders tot in onderdelen gingen beschrijven en dus volstaan we met vast te stellen, dat het geheel een overweldigende indruk van technisch raffinement maakt, dat vcor de niet-ingewijde de schijn van een onbegrijpbaar hokus-pokus heeft. Ver melden we verder, dat deze beide kris- talgestuurde zenders volgens het zoge heten kanalen-systeem werken en in hun samenstelling tot de modernste en meest efficiënte van dc wereld gerekend kun nen worden. Het behoeft niet te verwonderen, dat buitenlandse ingenieurs en tech nici bjj herhaling blijk gaven van hun verrassing toen zij iets derge lijks in het kleine Nederland aan wezig vonden. In de kelder zien we de grote pomp- installaties, die voor het koelwater zor gen, dat nodig is voor de koeling der zendbuiren en dat voor een deel moet worden gedistilleerd, hetgeen eveneens in deze kelderruimte geschiedt. Vermelding verdient nog, dat van do verschillende zendertrappen, de gelijk- richters, de omvormers, de koelwater- pompen, kortom van alles een overeen komstige reserve-apparatuur aanwezig is, die met een enkele handbeweging kan worden ingeschakeld, zodra er een deel van het geheel uitvalt, nadat bij een eventuele storing de zender eerst enkele malen heeft getracht zich auto matisch te herstellen, hetgeen niet zel den ook inderdaad gebeurt. Het meest attractieve in het inwen dige van het zendergebouw mag de con troleruimte worden genoemd, waar de bcdieningslessenaars staan opgesteld. Deze ligt in het midden van het ge bouw en betreedt men deze ruimte van de hoofdingang uit, dan ziet men ter weerszijden geheel dezelfde opstelling. Aan de linkerkant bevindt zich de zend- Miss Sarah Churchill, dochter van de be roemde Engelse staatsman, vertoefde op doorreis van Rome naar Londen op Schip hol. Miss Churchill was geruime tijd in Italië, waar zij een rol vervulde in de film „Daniele Cortis", welke op het filmfesti val te Brussel werd vertoond. Zij hoopt thans haar medewerking te verlenen aan de vervaardiging van een Engelse film De Groninger rechtbank behandelde de zaak tegen de 19-jarige mijnwerker J. Meijer te Ravensboseh, die in een plotselinge driftbui, waarschijnlijk voor komende uit zenuwspanningen, 28 De cember j.l., het 8-jarig jongetje Jan Hummel heeft geworgd. Toen hij op deze bewuste dag in de Glimmerbossen nabij Groningen ronddwaalde en daar een jongetje ontmoette dat naar zijn hondje zocht en hem argeloos vroeg: „Heeft u misschien mijn hondje ook gezien?1', ontstak verdachte in een hef tige driftbui en worgde het kereltje. Een voorbijganger, A. P. uit Haren, ont dekte dit vreselijke drama en waar schuwde onmiddellijk de politie. De da der kon spoedig worden opgespoord en ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De Officier van Justitie, mr. Hartsuiker, was van oordeel, dat het wettig en overtuigende bewijs was ge leverd en verklaarde verdachte schuldig aan doodslag door worging. Spr. noemde deze jeugdige verdachte uiterst gevaar lijk en eiste een gevangenisstraf van tien jaar. installatie met bedieningslessenaar van Hilversum II (415 m.), aan de rechter zijde die van Hilversum I (301.5 m.). De gedragingen van elke zender kun nen hier tot in details en als het ware met één oogopslag worden gevolgd. Stromen, spanningen, de druk en het verloop van het koelwater voor de grote Philips-zendbuizen. kortom, alles wat er bij dit onbegrijpelijk veelomvattende en interessante gebeuren te pas komt, kan van hier uit worden overzien. Is er iets niet in orde, of gaat er iets gedecideerd mis noe of wat of waar dan ook maar, de controlerende technicus wordt ogen blikkelijk gewaarschuwd, hetzij door het oplichten of doven van één of meer signaallampjes of zelfs door het loeien van 'n claxon. Er worden ons duizeling wekkende getallen genoemd van water verplaatsing (21 liter per buis per mi nuut) en stroomverbruik; het hagelt ons om de oren van technische termen en formules en meer en meer raken we onder de indruk van hetgeen er zich in dit eenzaam en verlaten in het polder land liggende gebouw dagelijks afspeelt ten gerieve van de luisteraars. Opdat we het concert van het Concertgebouworkest zo natuurge trouw mogelijk thuis gestuurd zul len krijgen en de stem van nichtje Rosalie, die als gaste bij de Skymas- ters staat te „croonen", toch vooral maar als de hare zullen herkennen. En we schamen ons een beetje als we ons herinneren, dat we wat kor zelig werden, toen die veelgeplaagde zender die nu al van 1940 af wel haast ononderbroken dagelijks „in de lucht" is eens een keertje en kele minuten uitviel, juist middenin een mooi concert, waarop we ons dagen tevoren al hadden verheugd. Izijn, is volgens de bepalingen van het Franse plan gebaseerd op informaties, verkregen door „de vrije wil van de deelnemende landen." Dit rapport zal de volgende punten omvatten: 1. De ontwikkeling van de productie, mogelijk door de individuele pogingen van de verschillende Europese landen, tezamen met inter-Europese uitwisseling van beschikbare bronnen. 2. De omvang en waarde van de hulp, die van de Verenigde Staten gevraagd wordt om het Europese herstel te be. vorderen. Bidault zal waarschijnlijk in het be gin van de volgende week in Londen aankomen om met Bevin verdere be sprekingen te voeren ter voorbereiding van de te houden conferentie van Eu ropese landen. Men verwacht, dat Bidault dan tevens de documenten betreffende de ratifica tie van het Engels-Frans verdrag van Duinkerlien zal overhandigen. Bevin en Bidault hebben een gezamen lijk communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat zij ter spoedige uit voering van het door Marshall voorge stelde. het volgende hebben besloten: Het is noodzakelijk zo spoedig mogelijk een overzicht op te stellen van de pro ductiemogelijkheden en de behoeften van Europa. Er dient een tijdelijke organisa tie in het leven te worden geroepen om de nodige gegevens te verzamelen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de douaneovereenkomst, op 5 September 1944 te Londen gesloten tussen de Bel gisch-Luxemburgse unie en Nederland, is Donderdagmiddag door de Belgische Kamer met 135 stemmen voor, 5 tegen en 21 onthoudingen aangenomen. Te gen stemden de Waalse socialisten, ter wijl de communisten zich van stemmen onthielden. Leerlingen ran de Grafische school uit Utrecht, welke veertig jaar bestaat, brach ten een bezoek aan Haarlem. Bij het standbeeld van Laurens Jansz. Coster werd de uitvinder der boekdrukkunst symbolisch tot prof. honoris causa in de typografie benoemd. Aan de voet werd een krans gelegd. De bul completeerde het geheel Pronkende weldadigheid is ijdel- j heid, gestoken in een kleed, dat aan de naastenliefde is ont- stolenj Een rilling van afgrijzen gidig door de aanwezigen, toen Luwe Muusse, die Don derdagmiddag voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terechtstond als S.D.-agent en lid van een executie peloton, onbewogen de executie van tien dappere Nederlanders beschreef op de Prins Hendrikkade te Zaandam. Opge steld in een halve cirkel aan de Zaan kant was op hen, nog voor het comman do gegeven was, door Mollis en Kuiper geschoten. Hierdoor ontstond verwarring onder de slachtoffers. Zij drongen op een hoop en halfstervenden ontvingen op nieuw een genadeschot. Verdachte, die reeds voor de oorlog N.S.B.-er en lid van de W A. was, ging tijdens de bezetting vrijwillig in Duits land werken en vervolgens op Schiphol. In 1942 werd hij op zijn verzoek aange steld bij de Dienststelle in de Euterpe, straat, eerst als administrateur maar later ook als „Polizei-Augestelle" bij de afdeling „Jodenvlucht naar het buiten land". In die kwaliteit had M. beslag gelegd op Joodse goederen. Daarna was het nog steeds verder berg af met hem gegaan. Verdachte was, naar zijn zeggen, vijf keer met een executie.peleton mee geweest. Driemaal had hij „slechts" geholpen bij de afzetting; in twee andere gevallen, in Amster. dam op de Amsteldijk en in Zaan. dani op de Prins Hendrikkade, had hij zelf geschoten. Toen de president, j mr. Lamers, ver- dachte het afschuwelijke van zijn daden onder ogen bracht, trachtte deze zich te verschuilen achter „de absolute gehoor zaamheid", die van hem als S.D.-er en S S.-er geëist werd. President: „Achtte u zich ook geroe pen in naam van deze „absolute gehoor zaamheid" misdaden te plegen?" Verd.: „Ik beroep mij op overmacht." In het vooronderzoek had M. ook toe gegeven aan Joden-arrestaties te hebben deelgenomen, maar hij was toen „zeer gedeprimeerd" geweest. Nu scheen hij minder gedeprimeerd te zijn, want hij trok althans zijn bekentenis in. Als getuigen waren drie Kriminal- Sekretare, Viermann, Boring en Wacho. wiak een nieuwe verschijning voor het Hof opgeroepen. Zij werden echter door de president als getuigen-zonder- geheugen bestempeld, nademaal hun verklaringen van nul en gener waarde bleken te zijn. Boring „verweigerte" zelfs „die Aussage". Hij had nu al tweemaal aan de Minister van Justitie en tweemaal aan de procureur-generaal geschreven, maar desondanks was hij nu na twee jaar nog niet één keer gehoord. Uit pro test weigerde hij iedere getuigenis. De president nam de zaak niet al te tra gisch op en las de schriftelijke verkla ring voor, die Boring in het vooronder zoek had afgelegd. Zeer zonderlinge verschijningen waren de getuigen a décharge. Zij wisten n.I. geen van allen iets van de verdachte, uitgezonderd dan een werkster in de Euterpestraat, die wel eens gezien had dat verdachte zich op het toilet ver stopte, als hij kans liep bij het executie- peleton ingedeeld te worden. De procureur-fiscaal, mr. Keune, had voor zijn requisitoir weinig woorden no. dig. Het beroep op overmacht van ver. dachte achtte hü juridisch, noch moreel, aanvaardbaar. Verdachte had desnoods ten koste van eigen leven moeten weige. ren aan executie.peletons deel te nemen. Mr. Keune eiste voor deze „opportunist van de ergste soort, de doodstraf. Uitspraak 17 Juli.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1