STAD EN OMGEVING 1.2.3.4.5. Zaandijker Groen deelde S.D. mede waar radiotoestellen waren •r w. Amsterdamse Dansen in de schouwburg Balletcombinatie TAXIbel op Nederland wil gaarne deelnemen AGENDA ARCHIVARIS F. CORNET t Zeven jaar geëist Ugaat met vacantie.,.. Pastoor Wester onderscheiden Distributiedienst Hillegom- Lisse-Sassenheim Plaatsing van minder- valide werkkrachten Schenking van kolen VRIJDAG 4 JULI 19*. PAGINA 2 JUBILEUM-CONCERT JAC. ZWAAN Concert in „Groenendaal" Examens Midd. School meisjes Tempeliersstraat Eindexamen ,,'t Kopje" Brand „Het Witte Paard" Burgerlijke Stand PROMOTIE OP DE GROTE MARKT Lout je doctor honoris causa EEN VRIEND KWAM OP BEZOEK BLOEMENDAALS ZIEKENTRIDUUM DISTRIBUTIENIEUWS OPENING SPORTWEEK Demonstratie volksdansen Sportbal in het Concert gebouw Wandelmars Gevonden voorwerpen Markten te Haarlem HEEMSTEDE Bevordering bij de politie ZANDVOORT Tentoonstelling V.G.L.O. Men betrede de gazons niet Gemeenteraad Schotse rokjes trekken veel bekijks VELSEN-NOORD „ZWART" VLEES HILLEGOM Zilveren jubilaris Gidsen rond het kampvuur Uitstapje R.K. vrouwen VELSEN Jaarvergadering „Con cordia" BEVERWIJK Vriendenkring blijft winnen Spannende polo-wedstrijden in De Herenduinen Rijwielbanden CASTRICUM Geslaagd Waterpolo-programma PLAN-MARSHALL MISSIEPATER TERUG Scheepvaartberichten TWEEDE KAMER BUNKER ALS SLACHTHUIS Vriendschapsverdrag ONGEANIMEERDE MARKT Ter gelegenheid van het 25-jarig diri gentschap van Jac. Zwaan gaven de drie onder zijn leiding staande zangver enigingen, Doopsgezind Zangkoor, Haar lems Christelijk Mannenkoor, Schotens Chr. Gemengd Koor, met welwillende medewerking van de muziekver. „Har monie Crescendo" een groot en goed bezocht concert in de Gem. Concert zaal. De jubilerende dirigent werd bü deze gelegenheid met een krans en tal van bloemstukken gehuldigd. Hü zelf had voor dit concert een uitgebreid pro gramma samengesteld, waaraan elk der verenigingen afzonderlijk en in samen werking met een der andere of alle ge zamenlijk haar krachten kon beproeven. Dat sommige werken daardoor wel eens boven het voor deze koren bereikbare peil lagen, mag de dirigent bij dit ju bileumconcert niet al te zwaar worden aangerekend. De eerste werkjes, van de hand van Jac. Zwaan zelf, gaven over het algemeen het peil beter aan: er werd accurater en beter op toon gezon gen in deze composities en ook de voor dracht was beter verzorgd. Ook „Af scheid" van Boedijn was wel geestig en fris; het beste wat we deze avond hoorden evenwel was het mooie wera van Ph. Loots „Lentedauw". Hier zat stemming in, bij goede voordracht en zuivere intonatie. Het grote struikelblok waren eigenlijk de zwak bezette mannenpartijen der ge mengde koren, welke stuk voor stuk te kort schoten aan voordracht en reso nance, ook in de eenvoudiger werkjes. Moge het de heer Zwaan in de komen de jaren gelukken ook deze voor de samenzang onmisbare elementen te ver stevigen. Er was veel applaus na ieder der ge boden programmanummers, terwijl na het Halleluja-koor van Handel, door de Harmonie Crescendo begeleid, een lang durige ovatie aan de jubilerende diri gent werd gebracht, wie deze zware avond zeker menig warm ogenblik zat hebben bezorgd. J. SCHEEPENS Zondag 6 Juli zal de R.K. Harmonie „St. Michael", directeur de heer J. Kik- ke, een concert geven in het wandelbos „Groenendaal", des namiddags van 35 uur. HAARLEM. Eindexamen der Midd. School voor Meisjes, Tempeliersstr. Ge slaagd voor het eindexamen: C. L. Bak ker, E M. Bexterman, .A. J. Funke, R. E. Hoekstra, I. G. Kromsigt, E. H. Melse, R. Meslier, E. M. Meyer, J. Minnema, O. de Muinck Keizer, J. G. M. van den Putten, A. Rechter, P. H. Rinsma, H. M. Tienstra, I. Vreem, P. van Waard, A. G. Foutsma, W. van Abs, T. M. Cassée, M. Eykelboom, D. E. Hattink, E Hed. lund, E. M. Horn, L I. C. van Kampen, M. Kruyt, G. J. Riphaagen, E. Rustige, G. A. L. Thorbecke, E. M. Tulling, G. L. de Vries, M. W. van der Waag, W. van der Weide, E. J. van der Zee. Afgewezen 9 eandidaten. Het einddiploma van de Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal behaalden: A. H. W. de Bas, S. S. Beels, K. Btjleveld, A. m. v. d. Giessen, S. A. Haaxman, I. Jacometti, S. P. van Mar ken, G. I. Ott, J. W. Schalkwijk, A. Sie- wertsen, S. J. van Stein Callenfels, L. M. Tjaden, M. R. van Tol. Gisteravond brak brand uit in een goederenwagen van circus Strassburger op het stationsemplacement aan de Westergracht. De wagon brandde bijna geheel uit. Vermoedelijk is de brand ont. staan door baldadigheid der jeugd. De uitslagen van de onderlinge compe titiewedstrijden v.oor de R. K. Schaak club „Het Witte Paard" luidden: le afdeling: E. J. de ReeM. van Osch 10; M. v. OschJ. P. de Lange L. C. StevensE. J. de Ree 01; J. ReeuwijkN. Hoogland 1—0; P. Fictoor—M. v. Osch 2e Afdeling: J. KortekaasW. Vosse 1—0; H. J. v. OyenJ. Hompes 01; Th. de Lcoze—Th. Schoorl 1—0; H. v. d. Velde—M. L. Stevens 10; J, Hompes F. Andringa 10; J. LippusJ. Korte kaas 10. GEBOREN; M. E. VerzijlenbergSmal, z; M. van GooiBogaert, z; J. Bos Bilker, z; H. J. A. Ny'landGarretsen, z; H. MeijerRijneveld, z; B. D. Razen- bergWesterhuis, d; M. P. Voerman Wijkhuizen, d; W. J. WegenerRoos dorp, d; J. van WanrooijVergers, d; W. Teeuwenvan der Goes, d. OVERLEDEN: S. W. Soeters, 28 j., Wagenweg; H. van Osch, 52 j., Gasthuis- vest; P. W., 2 j., z. van K. J. den Dek ker, Gasthuisvest; S. J. MaasBouma, 32 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: R. N. X. van Wijk en M. H. Heidenreich; M. Bruneel en J. P. Stolvocrrt; J. Jongepier en S. Klup- per; H. B. Weber en A. G. M. van der Veldt; N. Hendriks en P. T. Turkenburg; J. van de Wall Perné en J. H. Franken; M. Cohen en S. A. J. Reeders. GETROUWD: H. Meijer en M. P. van der Meer; V. M. Smit en H. C. Mole naar; R. H. C. Suik en C. J. Stouthamer; K. J. van den Bos en W. J. Evers; C. Heijman en E. van der Hoeff; J. A. Vals- veld en J. Rozendaal. ZANDVOORT. GEBOREN: J. J. tfeld- wisch en E. A. Vossen d. ONDERTROUWD: A. Steetskamp en J. Canrinus. GEHUWD; J. H. Keer en A. v. Hoof, H. W. Ashby en A. A. M. Wildeboer, C. Keur en K. Allis. OVERLEDEN: H. R. Costers, 75 j„ B. Meijer, 37 j„ E. W. F. M. Broers, 72 j„ W. H. Wieringa, 60 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. GEBOREN: A. Dekker—Hop man d. ONDERTROUWD: H. B. P. van Woer- kom en M. C. van Warmerdam. GETROUWD: G. C. Floor en E. de Jonge; E. H. Gerritsen en M. H. Kemp; O. L. Doeven en H. M. Jak. Een honderdtal leerlingen van de Grafische Vakschool te Utrecht, welke 40 jaar bestaat, is gisteravond feestelijk uitgedost naar Haarlem gekomen om onze uitvinder van de boekdrukkunst, Lourens Janszoon Coster, op bijzondere wijze te eren. Het huldigingstijdstip was bepaald op 7 uur, doch men moest nog enige uren geduld oefenen voor zij de geweldige krans, die zij uit Utrecht hadden mee gebracht, aan de voeten van Coster kon den neerleggen. Eerst zouden zij èn de goede oude Loutje getuige zijn van een fleurige demonstratie van oude volks dansen. Tegen half 10 kwam het plech tige moment, dat de geestelijke vader van de boekdrukkunst werd toegespro ken. Hem werden 'n fraaie krans aange boden en een bul, waarin hij door de Grafische Vakschool officieel tot doctor honoris causa werd benoemd. Voor de Haarlemse rechtbank moest terecht staan A. H. K. te IJmuiden, die 13 Maart naar een kennis ging om voor zijn gezin wat brood te vragen. Hij vond echter niemand thuis, maar wel stond de huisdeur open en dit feit was voor hem aanleiding naar binnen te wandelen. In de huiskamer vond hij vijf bonkaarten, vijf textielkaarten en een versnaperings- kaart, welke hij voor f 160 in de zwarte handel verkocht. De Officier van Justitie vorderde acht maanden. Pastoor L. Beune verzoekt ons het volgende bekend te maken: Deelnemers en deelneemsters aan het Ziekentriduum te Bloemendaal. die nog niet hebben opgegeven, of zij zelf voor het vervoer van huis naar kerk kunnen zorgen, worden vriendelijk verzocht dit alsnog op te geven aan mevr. v. Kra nendonk, Bloemendaaiseweg 72, liefst per telefoon 24880. In ieder geval moet haar dit Zaterdagavond bekend zijn. Nogmaals mogen wij een beroep doen op de autobezitters, om hun wagen tijdens deze dagen 8, 9, 10 en 11 Juli beschikbaar te stellen voor dit schone liefdewerk. Zij worden vriendelijk ver zocht, zich in verbinding te stellen met de heer Wilms Floet, N. Stationsweg 10 Bloemendaal, tel. 23875. Wj komen ook nog enkele tientallen ligstoelen te kort. Wie leent ons deze? Opgave s.v.p. bü mevr. v. Kranendonk, adres en telefoon als boven. Financiële bjdragen zijn ook zo nodig! Giro 69230, L. Beune, Bloemendaal. Zaterdag 5 Juli: HAARLEM: Bonkaarten H t.m. Hen. Brandstoffenkaarten laatste uitreiking. Donderdagavond Is de Haarlemse sport week begonnen met een optocht, een of ficiële opening op de Grote Markt en een demonstratie van volksdansen. Er be stond zeer veel belangstelling voor het aantrekkelijke programma, dat de leiders en leidsters van het „Volksdanscentrum Haarlem" onder leiding van de heer H. J. van de Wateren uitvoerden. Engelse, Noorse, Poolse, Zweedse en natuurlijk ook Hollandse dansen hebben de dans groepen gedemonstreerd. Het publiek, dat na ieder nummer gul was met ap plaus, kreeg tenslotte zelf gelegenheid op de aardige accordeon-melodie een volksdansje te maken; een gelegenheid, die vooral de jeugd gretig benutte. De bezoekers van het Sportbal, dat Zondag 6 Juli in de gem. concertzaal wordt georganiseerd door kring Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, zal een zeer gevarieerd pro gramma worden aangeboden: het poli tie-amusementsorkest geeft een show; volksdansen zullen worden uitgevoerd; voorts een Intermezzo van Hawaian.mu- ziek; de dansmuziek wordt verzorgd door „The Jig Rhythm Club". Zaterdag 5 Juli zal in het kader van de Sportweek een wandelmars worden gehouden over een afstand van ongeveer 14 K.M- De start is van gebouw Rosehaghe, Hoofmanstraat, tussen 16 en 18 uur. Aanmelding aan genoemd gebouw vóór de start; aan hen die de tocht vol brengen zal een diploma worden uitge reikt. Aan het hoofdbureau van politie, Nas- sauplein 3, zijn op alle werkdagen van 1030 tot 12.30 Inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwer pen: autoped armbandjes, badpak, hoe ken, battle-dress, collier met uettinkie, de mesarmband horloge, honden, jassen, tafellaken, portemonnaies met Inhoud, regenpijpen, snoeischaar, schoenen, tassen met Inhoud en vulpennen. Bioscopen: Rembrandt, De klokkenluider van de Notre Dame (14 j.). Cinema-Pa lace: I know where I'm going (alle leeft.). Luxor: Madame Curie (alle leeft.). Frans Hals: Ontgoocheling (volw.). City: Eerste liefde (alle leeft.). Spaarne Theater: Zet 'm op George (alle leeft.). Dagel.: 2 30, 7 en 9.15 u. Zond. Frans Hals 2, 4.30, 7 en 9.15. City, 2.15, 4.30, 7 en 9.15. Ove rige 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten tot 4 Juli waargenomen door: van Rijn. KI. Hout weg 15, tel. 10539. C. G. Loomeijer, Zijl- weg 34, tel. 12495. Nolf's apotheek Kruis straat 26. tel. 11174. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg. 19, tel. 12711. te Heemstede: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197 en de Aerden- hout Apotheek, Zandv.laan 164, telefoon 26772. Ziekenvervoer; fa. Mathot, Grote Hout straat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400; Te Heemstede: A. Buiteman, Raadh.- plein 7, tel. 28523. Tentoonstellingen Frans Hals-museum: Kunst zij ons doel (t.m. 6 Juli). Phoenixterreincircus Mlkkenie-Strass- burger t.m. 7 Juli. Zaterdag 5 Juli: StadsschouwburgLeerlingenuitvoering H. B. S.-A 8 uur. „ATAX" - AMST. RIJTUIG MIJ. Te Haarlem is gisteravond tengevolge van een hartverlamming plotseling over leden de zeereerw. heer F. H. J. A. Cor net. Deken Kuilman heeft hem nog het H. Oliesel toegediend. De zeereerw. heer Cornet werd ge boren te Amsterdam, 2 Juni 1885 en is priester gewüd 15 Aug. 1909. Hij was achtereenvolgens kapelaan te 's-Heeren- hoek. Monster, Spierdijk, Wateringen, Den Haag, Hoorn en Vlaardingen. 3 Aug. 1929 werd hij benoemd tot pastoor te De Lijnden. Nadat hij daarna nog pastoor te Boskoop was geweest, volgde 30 Juni 1945 zijn benoeming tot archivaris van het Bisdom Haarlem en conservator van het Bisschoppelijk Museum aan de Jans straat aldaar. Archivaris Comet was tevens redacteur van „Sursum Corda" in het Dekenaat Haarlem. Op de gemeentesecretarie te Haarlem ligt ter inzage een verordening regelende de vaststelling van plaatsen en tijden voor de markten te Haarlem. Met ingang van 1 Juli 1947 is de bri gadier bij de politie H. J. te Marvelde alhier benoemd tot adjudant van de po litie. De meisjes van de V.G.L.O. Peper straat houden Zondag weer een ten toonstelling van na de Hoogmis tot één uur en van 37 uur. Maandag is de ten toonstelling geopend van 912 en ran 25 uur. Het is zeker de moeite waard te gaan zien, wat de meisjes hier pres teerden. De gemeente heeft zich verplicht ge zien op de bomen in de gazons aan de Breestraat bordjes aan te brengen, waarop vermeld staat, dat het verboden is deze gazons te betreden. Gelukktg heeft men de oplossing niet gezocht ln het aanbrengen van prikkeldraad. De raad komt Maandag a.s. ten stad- huize bijeen, ter behandeling van een agenda, die o.m. vermeldt het voorstel tot het ondershands aanbesteden van de bouw van 52 woninen aan de Munniken- weg. Op het ogenblik vertoeft hier ter stede een aantal Schotse padvinders, die met hun kleurige rokjes veel bekijks trekken. De jongelui zijn de gasten van „Die Wückers" en bezoeken vele bezienswaar digheden in de omtrek. Nog deze zomer zullen een aantal Beverwükse padvinders de Schotten een tegenbezoek brengen in hun Hoogland. Begin Mei werd tegen de eigenaar van een eetsalon E. te Zandvoort proces verbaal opgemaakt inzake overtreding van de prijsvoorschriften. Een verder onderzoek wees uit, dat men ook vlees waren „zwart" verkocht, o.m. roastbeef voor f 1.50 en rookvlees voor f 1.25 per 100 gram. Weer later betrapten ambte naren de eigenaar op het vervoer van gebraden gehakt, waarvan de herkomst niet duidelijk was. Thans moest voor de tweede maal verbaliserend opgetreden worden. De slot-acte van deze geschie denis zal weldra bij de Tuchtrechter gespeeld worden. In een werkplaats aan de Gonnet- straat waren gisteren twee arbeiders bezig een 50 kg. wegende luchtverhitter welke met een ketting aan het dak van de fabriek was bevestigd, naar beneden te halen. De verhitter bleef vast zitten, waarop een der arbeiders naar boven ging om deze los te maken. De verhitter geraakte los, doch daar hij te zwaar bleek te zijn voor degene, die beneden de ketting vasthield, werd deze man naar boven betrokken. Hij kreeg het zakken de voorwerp langzaam op zijn lichaam en werd aan hoofd en been gewond. In een fabriek aan de Schalkwijker- weg geraakte een 15_jarige zeepbewer- ker met zijn linkermiddelvinger bekneld tussen een zeepstempelmachine. De vin ger werd afgekneld. De Arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in. Geslaagd voor het examen v.h. Ned. Coll. v. Belastingconsulenten, gehouden te 's-Gravenhage, onze stadgenoot, de heer J. W. Schipper. De Haarlemse Rechtbank veroordeelde W. C. van B. te Haarlemmermeer tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorafrest en ter beschikking stel ling van de regering. Verdachte had op- zettelijk brand gesticht bü een kennis, met wie hü in onmin was geraakt. Onder grote belangstelling heeft de heer P. Vrenegoor, werkzaam in de afd. cellulosefabricage aan de papierfabriek zijn zilveren dienstjubileum gevierd. Vergezeld van zün echtgenote werd hij door ir. A. J. Allan, namens de directie, gecomplimenteerd, waarbij een envelop pe met inhoud werd aangeboden. In de schaftkamer van de kapperij was de huldiging door het personeel. Aan mevr. Vrenegoor werden bloemen aangeboden en de voorzitter van het ju bileumfonds, de heer Tekamp, overhan digde de jubilaris een enveloppe met inhoud. Ofschoon het weer niet bepaald ideaal was voor het verblijf in de open lucht, waren toch vele ouders en belangstellen den naar „Rooswijk" gegaan om van het kampvuur der Gidsen getuige te zijn. Pater Bouchier verrichtte de zegening, waarna enkele toepasselyke liederen wer den gezongen. Guldo Riet, de hoofdleid ster, las vervolgens de kampvuurbood- schap van de waam. Nat. Aalmoezenier, G. Groothuis, voor. Dan laaiden al spoe dig de vlammen op en met spel, zang en dans werd deze bijeenkomst opgeluisterd. De leden van de reisclub „Ons Ge noegen" van de R. K. Vrouwenbond gaan Dinsdag 8 Juli een dagje uit. Het pro gramma vermeldt het bezoeken van Apeldoorn en omstreken; ook het kersen eten staat op het programma. De 27ste jaarvergadering van de B K S. V. „Concordia", welke Donderdag avond in het clubgebouw onder leiding van de voorzitter de heer F. C. v. Lierop werd gehouden, kenmerkte zich niet alleen door een zeer druk bezoek maar ook door een bepaalde woeligheid aan de jeugd eigen. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat verschil lende afdelingen in de desbetreffende sport een zeer goed figuur hebben ge maakt. Het ledental bedraagt thans pl.m. 600-en de kas wees een batig sal do van f 250.28 aan. Bij de discussies over de bestuursver kiezing critiseerde de voorzitter op scherpe wijze de houding van enige le den. Van de secretaris, de heer J. Schrier was bericht binnengekomen, dat hü De- dankt. Dit betekent voor de vereniging een groot verlies. In het bestuur werden gekozen de he ren G. Lubbe, J. Stü'nman, F. Agén, Jac Walkers en W. Assendelft. De elftal commissie werd gevormd uit de neren IJ. Zwaneveld, G. van Veen en J.Aarts Aan het eind van de vergadering hield de geestelijke adviseur, kapelaan J. Zijp een boeiende rede over de katholieke sport die met grote belangstelling werd beluisterd. In het Wijkertoren-toumooi heeft Vriendenkring ook de vierde wedstrijd gewonnen. Ditmaal van Uitgeest, met 6317 winstpunten. Het zwembad „De Herenduinen" was Donderdagavond het toneel van een aantal spannende polowedstrijöen. De dameswedstrijd VZV IHVGB I werd een forse partij met iets meer overwicht van de VZV-dames. De eindstand bleef 00. VZV I blijft dus met 2 punten voorsprong aan de kop staan. VZV II heren speelde tegen de a.s. kampioen van zijn afdeling D.W.R. III. Door keurig spel van de VZV-keeper en Pr. Kwak (midvoor) wist VZV II deze strijd met 40 te winnen. Met spanfling werd de volgende wed strijd VZV I—L.Z.C. I tegemoet gezien. Aanvankelijk leverde V.Z.V. goede kamp en wist een 30 voorsprong van L.Z.C. In te halen tot 3—2. Hierna raakte de moed er uit en kon L.Z.C. de stand tot 72 opvoeren. De laatste wedstrijd V.Z.V. IIH.Z. V. I werd een verdiende 2—0 overwin ning voor de V.Z.V.-dames. Woensdag 23 Juli zullen in het zwem bad „De Herenduinen" door de V.Z.V. de wedstrijden om het kringkampioen schap worden georganiseerd. Meer dan vüftien maal had C. Groen uit Zaandijk kennis gemaakt met de heren van het gerecht. Donderdag maakte hü kennis met de heren van het Bijzonder Recht in Amsterdam en hij moest ervaren, dat je beter het hekje van je buurman voor brandhout kunt gebruiken dan dat je je mede mens overlevert in de handen van de S.D. Werkzaam op een fabriek van de beer Guus Gerkens als inpakker, kreeg ver dachte op zekere dag genoeg van dit werk en meldde hij zich ziek. Gesom meerd weer te beginnen, weigerde hij, met als gevolg, dat het G.A.B. hem aan schreef dan maar te beginnen aan de kustwerken. Hierover ontstemd mop perde verdachte op zekere dag heel erg in de autobus tegen een heer, die „toe vallig" de S.D.-agenten burgemeester van Krommenie bleek te zijn> die verdachte vriendelijk uitnodigde eens een keer te komen praten. Groen gaf gaarne aan de uitnodiging gehoor en informeerde en passant hoeveel premie men kreeg voor het aanbrengen van ondergedoken radio, toestellen. De burgemeester had de ta rieven niet bij de hand en verwees hem naar de Euterpestr. in A'dam. Binnen 48 uur kreeg burgemeester Jongsma uit Am sterdam bevel huiszoeking te verrichten in de fabriek van G. Gerkens. voor alle duidelijkheid was een situatietekening bügevoegdDe inval geschiedde; twee toestellen en drie personen vormden de buit. Uitsluitend degenen, die na de bevrij ding, doch niet later dan in September 1946, bonnen voor één of meer toerbui- tenbanden hebben ontvangen, kunnen met overlegging van de T.D. een aan vraag indienen en komen in aanmerking voor een „Bewijs van inschrüving voor rijwielbanden", voor zover dit deze maand niet reeds werd ontvangen op een aanvraag wegens „vervanging". Collec tieve aanvragen (bedrijven met 10 of meer arbeiders) moeten tevens vergezeld gaan van een lijst met de namen en T.D.-nummers. De aanvragen dienen uiterlijk 12 Juli te zijn ingediend. De kantoren zijn ge opend van 9—12 uur; te IJmuiden (O.) dagelüks, behalve Dinsdag en Donderdag; te Velsen (N.) Dinsdag en te Santpoort Donderdag. Onze plaatsgenote mej. Corrie Scher. mer slaagde te Bergen (N.H.) voor het examen L.O. Als plaatsvervangster van mej. Verlaak zal zij per 15 Juli tijdel- ljjk in dienst treden bü de R.K. Meis jesschool, alhier. Onze plaatsgenoot, de heer J. E. Stuijt, slaagde voor het 2e deel van het nota rieel examen. Waterpolo-uitslagen Uitslagen van de in de zomerwater. polo-competitie Kring Haarlem gespeel de wedstrüden lulden: Meisjes: DWTDWR 14- Dames: Haarlem 2—HZV 1 50; HV GB 2VZV 2 2—3; HPC 2—HVGB 2 3—1; HZV 1—DWT 3 0—3. Jongens: HaarlemDWR 40; HPC —VZV 7—0; HVGB—DWT 3—0. Heren: le kl.: PSVH 1—HPC 4 3—1; HVGB 4—Haarlem 4 40; VZV 3—HPC 4 41. 2e kl.: HZV 2—HVGB 5 2—1. Programma van in de week van 6 tot 12 Juli te spelen waterpolo-competitie, wedstrijden voor de KHZB: 7 Juli: Dames: DWT 1Haarlem 1; DWT 2Nereus 1- 8 Juli: Heren: HPC 1—.ZIAN 1; HPC 2ZIAN 2. Dames: DWR 1—HZPC 1; DWR -2—HZPC 2. Heren: DWR 2—HZ PC 2; Haarlem 3—DWT 2; Haarlem 2— Poelmeer 2 en Haarlem 1DWT 1. 10 Juli: Heren: VZVNeptunus. Da mes: HVGB—HWV. 11 Juli: Dames: HPCDWT- (Kring Haarlem). 8 Juli: meisjes: DWR—HVGB; jon gens: DWRVZV; HaarlemDWT. He. ren: HZV 2—DWT 3. 10 Juli: Dames: DWT 3—HVGB 2; V ZV 2Haarlem 2; jongens: HVGB— Haarlem; DWT—VZV; HPC—DWR; HVGB 4PZVH 1; VZV 3—Haarlem 4; HVGB 5HPC 5 (heren). 11 Juli; Dames: HPC 2—HZV 1. en mèt U nog vele andgre abonné's op ons blad. En wilt evenals die andere abonné's graag Uw lijfblad blijven lezen op uw vaeantie-adres Dat kan! Maar mogen wü U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra. tie rekening te houden? le. Geef minstens 5 dagen van te voren op, wanneer U vertrekt- en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres. 2e. Weet U nog niet wanneer U terug komt, bericht ons dit dan tijdig zodra U dit wél bekend is. 3e. Indien U w.eekabonné bent. betaal dan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo veel maal het weekabonnementsgeld vooruit, als U weken afwezig bent. Mogen wij op Uw medewerking rekenen? Wij wensen U een prettige vacantie toe Administratie NIEUWE HAAEU CRT. Erger dan tegen de verdrukking in, n.l. tegen het koude gebrek aan belangstel ling, heeft een groepje dansers nog maar eens geprobeerd aan het dansen te gaan. Zij hebben elkaar gevonden in de Am sterdamse Balletcombinatie en het ge schiedde Woensdagavond in de Stads schouwburg. Hoe plezierig zou het zijn, wanneer men na een avond er tegenover gezeten te hebben kon opstaan en dit streven van harte kon aanmoedigen, doordat men ervan kon getuigen, dat het goed en geslaagd was of toch minstens grote beloften inhield. Het Is ook waarlijk niet zonder talent en het ontbeert niet een zekere technische capaciteit. Wanneer ir.en dit geheel ziet van klei. ne en grotere groepsdansen en solo-num mers en van het ballet „Verzet", waar mede Florrie Rodrigo onlangs in Kopen hagen op het dansconcours uitkwam, dan ziet men een massa talent voor het dan sen en voor de choreografie. Bob Nyhuis ontwikkelt zich als choreograaf verheu gend en Max Dooyes wint aan persoon lijkheid en beheersing. Zo is er meer goeds: plezier in het dansen en door de bank genomen toch wel respecta bele techniek, doch al die dingen teza men zün nog niet voldoende. Want deze dansers hebben ook hun tekortkomin gen, hun gebrek aan systematische scho ling, gebrek aan discipline en aan lei ding, en dan bovendien omstan digheden tegen zich, waar zü niet tegen op kunnen: onze ijskoude afwezigheid van belangstelling en begrip voor het begerenswaardige goed. dat een ballet troep is. Daarom laten wij nu al twee volle jaren de danskunst in ons land verkommeren, daarmee nopen wij onze dansers om met allerlei kleine baantjes hun kostje bij elkaar te scharrelen. Als zij dan toch tenslotte weer eens (hun vak willen beoefenen, dan heb ben 'zij geen leiding, geen geld en geen middelen genoeg om hun voorstelling per fect. te maken en dan mag men het al prij zen als de voorstelling niet blijft steken in de goede bedoeling, doch tenminste in de goede opzet. Want dat is al iets meer. Nochtans is zo'n hele avond voor de ware liefhebber een pijnlijke aangelegenheid. Hij ziet die opzet en het talent, dat er in schuilt en moet erkennen, dat het als regel te ver onder de maat blijft, omdat de voor waarden nu eenmaal niet aanwezig zijn, waaronder zulk een voorstelling slagen kan. Dans maar eens op de muziek van een pia niste, die men heeft moeten nemen, omdat zij de goedkoopste was, maar die dan ook. behalve dat zij er naast slaat, het tempo niet kan bijhouden, zodat menig nummer een vertraagde film wordt. Alle fouten en mogelijkheden, die er op deze avond vielen te noteren, kwamen voor de helft op die rekening; de andere helft kwam op reke ning van de onmogelijkheid om zulk een programma degelijk en lang genoeg voor te bereiden en van de afwezigheid van een goede technische leider, van een critische drilmeester desnoods, die deze mensen de elementen van het vak door en door leert en hun bijbrengt, dat zelfs de technische perfectie, zo die al bereikt wordt, nog niet meer ls dan de naakte grond, waaraan men de kunst van de dans nog altijd moet trachten te onttrekken. Onder deze omstandigheden is het vrijwel ondoenlijk uit te maken Wat deze dansers werkelijk kunnen. Zelfs een Marie Jeanne v. d. Veen, een zo groot danstalent, wat zou zü kunnen wónnen, als zij nu eens onder goede leiding kwam, ofschoon zü nu toch ook al veel kan. En voor het overige zag men in aanzet goede nummers tegenover verscheidene zwakke, zonder veel critiek naast elkaar gezet. Correct en zeer beknopt vertelt ge tuige G. Gerkens hoe hü, in de auto gezeten een brief had gezien met de ondertekening van Groen, waarin Groen aan Jongsma verzocht maat regelen te nemen. Ook de getuige Sybesma, de rijksveldwachter, beves tigt de verklaring van Gerkens en vertelt ten overvloede nog dat Green geen twee woorden kan zeggen of hij liegt er een van. Herhaaldelijk interrumpeert de ver dachte, die, ondanks zijn 67 jaar, over een enorme vitaliteit beschikt. „Het zijn grote leugens," riep hij plotseling in een woede-uitval uit, „Gerkens heeft mij al tijd de das willen omdoen." De proc.-fiscaal acht het ten laste ge legde meer dan bewezen. Door toedoen van verdachte hebben vier Nederlanders meer dan drie maanden in doodsangst doorgebracht op de Amstelveenseweg. Doelbewust en uit wraakzucht heeft toij gehandeld. Dat het nog zo betrekkelijk gunstig is afgelopen is zeker niet aan verdachte te danken. Hij eiste zeven jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de kiesrechten. Officieus verneemt het A. N. P„ dat de Nederlandse regering gaarne een uit nodiging zal aanvaarden voor de voor gestelde conferentie van 22 Europese landen, welke in Parijs zal worden ge houden op 13 Juli e.k. Vandaag had de regering nog geen uitnodiging ontvangen. Voorts wordt vernomen, daj de Nederlandse regering teleurgesteld is door het mislukken van de Parijse conferentie en door het feit, dat het blijkbaar niet mogelijk was ge weest tot samenwerking te komen. Pastoor Jos. A. Wester te New-Orleans, U.S.A., geboren te Heer-Hugowaard, ls benoemd tot Huisprelaat van Z. H. de Paus. Voorts mocht Mgr. van H. M. de Koningin de benoeming ontvangen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, als bewijs van waardering voor hetgeen hij gedurende de oorlog en daarna voor Nederland heeft gedaan. Na een tienjarig verblijf in de Missie is pater Gr. Wijfjes S.C.J. uit Varzea (Brazilië) in Nederland teruggekeer. Hij heeft zijn intrek genomen bij zijn familie aan de papentorenvest 24. Teneinde tot oen regelmatige verde ling van de beschikbare rijwielbanden te komen, worden „Bewijzen van Inschrü ving" voor rijwielbanden ingevoerd. In de week van 7 tot 12 Juli zullen degenen, die reeds een aanvrage om tourbuitenbanden ter vervangirjg hadden ingediend en vóór October 1946 reeds een toewijzing voor één of meer tourbuiten- banden ontvingen, een oproeping krijgen om een „Bewijs van Inschrijving" te ko men afhalen. Uitsluitend aan of ten be hoeve van personen, wier stamkaart gewaarmerkt is voor de verstrekking van een of meer buitenbanden vanaf Augus tus 1945 tot October 1946 mag een „Be wijs van Inschrijving" voor rijwielban den worden uitgereikt. Zij die nog geen buitenbanden ontvingen of na 1 October 1946 bonnen voor buitenbanden hebben gekregen, komen momenteel nog niet in aanmerking voor een „Bewijs van In schrijving." Personen, die in het tijdvak van 15 tot 31 Mei 1947 geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid tot het aanvragen van tourbuitenbanden wegens vervanging worden hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld op onderstaande data. Bij de in diening der aanvraagformulieren MD '33307 zullen de „Bewijzen van Inschrij ving" direct worden uitgereikt. Zowel bü het afhalen als bij de indiening der formulieren moeten de stamkaarten wor den overgelegd. Gelegenheid °m de formulieren MD 33307 te Hillegom, Huize „Treslong" af te halen 7, 8, 9, 10 en 11 Juli van 9 tot 11.30 uur v.m.; in te dienen 15 en 16 Juli -van 8.30 tot 11.30 uur v.m. en van 1.30 tot 4 uur n.m.; te Lisse, Hereweg: af te halen 7 en 10 Juli van 2 tot 4 uur n.m. en op 11 Juli van 9 tot 11.30 uur v.m., in te dienen: 17 en 18 Juli van 9 tot 11.45 uur v.m. en van 1.30 tot 4 uur n.m.; te Sassenheim af te halen: 7, 9 en 11 Juli van 1.30 tot 3 uur n.m., in te dienen: 14 Juli van 9 tot 11.45 uur v.m, en van 1.30 tot 330 UUr n-m- Het zal niet mogelijk zijn nog aan vraagformulieren af te halen in dg week van 14 tot 18 Juli. Iedere belanghebben de wordt dus aangeraden om op de daarvoor gestelde dagen in de week van 7 tot 11 Juli de benodigde formulieren af te halen onder overlegging van de stam kaarten en in de week van 14 tot 18 Juli deze formulieren in te dienen. De uit reiking der „Bewijzen van Inschrüving" zal dan gelijktüdig geschieden. (Nagekomen ABBEDIJK 3/7 V. New Orl. n! Londen. ALCHIBA p. 4/7 Madeira n. Antw./R'd. ALGARVE n. R'dam 3/7 te Leixoes. ALDEBARAN 3/7 v. R'dam te Melilla. ALPHARD1 3/7 V. Rio Grande 'n. Rotones. ARY SCHEPPER n. Leixoes 4/7 te Antw. AVERDIJK p. 2/7 Dungeness n. N.-Orl. AXELDIJK 29/6 V. Tamp'o te Brownsv'le. BACCHUS 2/7 v. Famagusta te Saioniki. BERLAGE A'dam-Bat. 4/7 te Pt. Said. COLYTTO p. 3/7 Dungeness n. Swansea. DIDO p. 1/7 Cristobal n. Manta. EDAM 3/7 v. New York n. Rotterdam. ERASMUS 3/7 v. Bombay n. Colombo. EV. PARK 3/7 vPta. Cardon n. Aruba. GORDIAS 1/7 v. N. York te La Guaira GROOTEKERK 3/7 v. Adelaide n. Melb. HUG. DE GROOT 3/7 v- Belaw. n. Slngap. IMPORT 3/7 v. Stockholm te Helsinki. INDRAPOERA 4/7 v. Batavia te R'dam. JAARSTR. 3/7 v. Freetown n. Monrovia. JAFARA New Orl.-Bat. p. 3/7 Perim. KAM. ONNES 2/7 v. Soerab. te Batavia. KELBERGEN 3/7 v- Sfax n. R'dam. KON. EMMA 1/7 v. Demerara te La Guaira, KOTA AGOBNG 3/7 v. Soerabaja. KOTA INTEN 3/7 v. R'dam te Batavia. LINGE 2/7 v. Oulu n Zaandam. LOPPERSUM 31*1 v. Montev.'o n. A'dam. MACOMA 1/7 v. Suez n. Bahrein. MADOERA 4/7 v. Makass. te Manilla. MARINIER 3/7 v. Bilbao n. Bordeaux. MARTHA 3/7 v. Gibralt. n. Marseille. MOSKAWOLA 3/7 v. Cur. te Paramaribo. NTH. VALLEY R'd.-Basra p. 2/7 Perim. ORION 3/7 v. Barbados te Trinidad, v. OSTADE 3/7 v. Amst. n. West-Indië OVRRIJSEL 3/7 to Khorrhamshar. PERNA 2/7 v. Fremantle n. Bahrein. POLYDORUS 3/7 v. Liverpool n. Amst, PR. W. v. OR. 3/7 v. Rott. n. Montreal. ROELF 3/7 v. Amsterdam te Leixoes. We hebben een groot deel van de nacht er aan opgeofferd. M'n vrouw en ik waren tot de con clusie gekomen, dat het zo niet langer ging en dat het mes er in gezet moest worden. Zij stelde voor op alle uitga ven 25 pet. te besparen en ik wilde in wild enthousiasme nog verder gaan en decreteerde merkt u het verschil: voorstellen of decreteren een derde, ongeacht het object. Het kerkbestuur heb ik om 0.32 uur een brief geschre ven, waarin ik mededeelde, dat ik helaas genoodzaakt ben, in verband met finan- tiële moeilijkheden buiten mijn schuld, de huur van de plaatsen met een derde te verlagen. Een soortgelijke brief onder tekende ik om 0.40 uur voor de ontvan ger der directe belastingen. Van de no ta van de kruidenier heb ik zonder vorm van proces en met instemming van mijn gade 33% pet. afgetrokken. De nota van het electriciteitsbedrijf onderging het lot van die van de schoenmaker enz. Om half vier, toen het al bijna licht was. zijn de gezamenlijke bezuinigers met het hoofd op de armen aan tafel in slaap gevallen, maar met een blijde lach om de lippen, omdat na dit manmoedig in grijpen inkomsten en uitgaven onge veer bleken te kloppen. Nietwaar men moet durven, het mes in het gezwel zetten op het juiste ogenblik, daden stellen als de verantwoordelijkheid je gens het gezin die vraagt. Wij praatten er de volgende dag met 'n vriendje over, dat onmiddellijk zo en thousiast over het in de nacht gebrou wen plan was, dat hij een vereniging of bond wilde stichten. „Op dit ei van Columbus zaten we te wachten", juichte hij en sprong een res pectabel gat in de lucht. „Iedereen in Nederland trekt met ingang van Maan dag een derde deel van al zijn betalin gen af". „Prachtig", voegde ik er bü, „alleen de lonen blijven gelijk,want die mogen wettelijk niet verlaagd wor den. Niemand komt te kort, want de winkelier betaalt minder aan de fabri kant en deze minder aan zün leveran ciers van grondstoffen etc''. „Dat is het, waar we al maanden naar snakten", gilde mijn vriend. „Maak jij een communiqué op voor alle bla den, te plaatsen op de voorpagina met een kop over zeven kolom". „Knap zijn ze", fluisterden onze trot se vrouwen, „er is niets tegen in te bren gen, alles klopt als een bus". In de vergadering der Tweede Kamer vanmiddag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot plaatsing van minder- valide arbeidskrachten. Dit ontwerp houdt een regeling in, waarbü de werk gevers overheid zowel als particulie ren worden verplicht bü aanstelling van nieuw personeel aap zeker aantal minder-valide arbeidskrachten in dienst te nemen. Als eerste spreker kwam aan het woord de heer VAN VI JET (K.V.P.) die de grote betekenis van het wetsontwerp schetste, dat van harte instemming vindt bij sprekers fractie. Hoe staat het echter met hen, die op latere leeftüd invalide worden? Spr. stelde voor de opzet van rehabilitatie-Inrichtingen, waar de inva liden samen met hun gezin kunnen wor den opgenomen. Spr. acht de bepaling in de wet, vol gens welke bepaalde overheidsbedrijven ontheven worden van de verplichting deze minder-validen op te hemen, over bodig. Voorts wil hij invaliden voorrang geven bij het verlenen van vestigings vergunningen. De heer STAPELKAMP (A.R.) wees er op, dat in Nederland voor de arbeid door onvolwaardigen baanbrekend werk verricht is. Hü achtte het juist, dat dank werd gebracht aan allen, die op dit ge bied particulier initiatief hebben getoond. Het Ministerie van Economische Za ken deel), mede, dat geen overeenkomst met de Amerikaanse hulpverleningsactie C.A.R.E. inzake de import van huis brandkolen of industriekolen is afge sloten. Nadat was vastgesteld', dat Dinsdag avond me^ een klein wagentje een paar teilen en wat bussen waren neergezet in een stukje weiland, gelegen tussen de Rijksweg en de Meervlietstraat te Vel sen, stelden rechercheurs zich verdekt op, teneinde na te gaan wat er verder met deze voorwerpen, onmisbaar bij een clandestiene slachting, zou gaan ge beuren. Later werd vastgesteld dat een koe was geplaatst in een van de bunkers aan de Meervlietstraat. Woensdagavond werd een inval gedaan in een bunker en trof men een volledige ondergrondse slachtplaats aan. De koe was inmid dels geslacht en vakkundig in vieren gedeeld. Wie schetst de verbazing van de rechercheurs, toen het vlees ogenschün- lijk van de vereiste stempels was voor zien. Een nader onderzoek wees echter uit, dat deze er door middel van een lucifersdoosje op waren aangebracht. Een huiszoeking bij de vermoedelüke dader, een slager uit Santpoort, leverde een fles stempelinkt en een lucifers doosje, besmeurd met stempelinkt, op. Het vlees werd in beslag genomen en zal op normale wijze worden gedistribueerd. De regering van Syrië heeft het vol gende communiqué uitgegeven: 2 Juli ls op het ministerie van Buiten landse Zaken te Damascus een vriend schapsverdrag tussen de Syrische en de Indonesische republiek ondertekend. Amsterdam. 3 Juli 1947. De markt was vrij kalm en bij gebrek aan voldoende belangstelling brokkelden de koersen in vrijwel alle afdelingen weer De Indische markt was eveneens over wegend lager met koersverliezen tot 3 4%. Ook de Nederlandse bankaandelen hadden een zwakkere ondertoon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2