NEDERLAND ACCEPTEERT IN PRINCIPE DE UITNODIGING KARDINAAL GRIFFIN OVER ZIJN BEZOEK AAN POLEN IS DE OORLOG ONAFWENDBAAR? Twee tegengestelde beschouwingen m Sjahrir afgetreden als voorzitter der Indonesische delegatie Staking als misdaad D J Bidault hoopt nog op. samenwerking met Rusland Onderhandelingen op volslagen mislukking uitgelopen Bankroet van de Indische politiek Tot hoofd en hart T' Ideologie en praktijk Enthousiasme en lijden ENKELE CONCESSIES? Kinderen minder boter Noggeen bakkersstaking in de hoofdstad ZATERDAG 5 JULI 1947 6' 69ste JAARGANG No. 23390 NA DE CONFERENTIE TE PARIJS Bidault hoopt nog op mede werking Engeland waarschuwt voor intimidatie Nederland accepteert in principe Portugal, Polen, Zweden, Italië zijn geïnteresseerd Het weer. RADIOREDE PROF. GERBRANDY 'In verband met de dwaze geruchten welke zich gevormd hebben rond twee artikelen in de ,,Osserva- iore Romano", hei semi- officiele blad van hei Vaii- caan, achten wij hei voor onze lezers van belang van de juiste inhoud hiervan kennis te nemen. Een wei nig ^ngekort volgt hier het eerste artikel van de hand van Graaf dalla Torre. In de loop van de volgende week hopen wij hei tweede ^artikel te plaateen. Wees voorzichtig viet slechte lec- tuur. Het spel dat met gedrukte I krachten wordt gespeeld is ge- yvaarlijker dan ontplofbare stoffen^ Boodschap aan Amerika In Amersfoort waar schijnlijk wel GEEN EIEREN VOOR RESTAURANTS BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., 1 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrïgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflHmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ZasI De tekst van de uitnodiging der Brit se en Franse regeringen aan „alle Euro pese Landen met voorlopige uitzondering van Spanje" om vrijelijk samen te wer ken bij het opstellen van het herstel- program voor Europa volgens het plan- 'Marshall is Vrijdagavond gepubliceerd. Diplomatieke vertegenwoordigers van twee landen hebben uitnodigingen aan 22 landen overhandigd voor het zenden van afgevaardigden naar de economische conferentie vaneParijs op 12 Juli. Men hoopt een commissie van samen werking en vier sub-commissies voor voedsel en landbouw, brandstof en ener gie, ijzer en staal en transport, te kun ten oprichten. Volgens de uitnodiging zou de commissie van samenwerking haar rapport aan de Amerikaanse rege ring uiterlijk 1 September moeten in dienen. Voorgesteld wordt, dat de com missie haar eerste bijenkomst op 15 Juli te Parijs zal houden en nauw contact met de V.N., haar gespecialiseerde bu reaux en intergouvernementele organi saties zal onderhouden. In de bijlage bij de uitnodiging ver klaren de twee regeringen, dat zij spoe dige actie van het allergrootste belang achten, doch dat Europa in de eerste plaats zichzelf moet helpen door de pro ductie op te voeren. Vervolgens wordt gezegd, dat steun der V.S. nodig is om Europa weer op de been te helpen. Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Sov jet Ambassadeur in Frankrijk, Bogomo- lof, en de Amerikaanse ambassadeur, Jefferson Caffery, in een schrijven op de hoogte gesteld van de door Frank rijk en Groot-Brittannië genomen stap pen als gevolg van de mislukking t van de conferentie van Parijs. In zijn brief aan Bogom,olof schrijft Bidault. dat Bevin en hij op 2 Juli, na afloop van de laatste, zitting van de conferentie, hadden verklaard, dat de Blitse en Franse regering vastbesloten Waren met iedere regering in Europa, die door hetzelfde verlangen naar vrije samenwerking bezield was, de bestude ring van de mogelijkheden, die het plan- Marshall had geopend, voort te zetten k'ogrnaals wordt de hoop uitgesproken, dat de Russische weigering tot samen- Werking niet definitief is. Engeland heeft Vrijdag duidelijk en openlijk Rusland gewaarschuwd, dat po gingen tot intimidatie van landen, wel ke jjjn uitgenodigd om deel te nemen aan het plan-Marshall, beschouwd zul- •cn worden als schending der souverei- niteit van die landen. De voornaamste woordvoerder van Buitenlandse Zaken richtte zich tot de pers met de mededeling: „Molotov heeft er de nadruk op gelegd, dat de grote mogendheden de souvereiniteit der kleinere staten niet zullen aantasten Dat is een uitstekend principe. Het is te hopen, dat alle tot de Parijse con ferentie uitgenodigde regeringen door een ieder volkomen vrij gelaten zullen worden om de zaken tn het licht van hun eigen wensen en belangen te be schouwen en in overeenstemming met wat zij zelf hun economische behoeften achten". Vrijdagmiddag omstreeks zes uur is door de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te 's-Gravenhage namens hunne respectievelijke regeringen aan de Nederlandse regering de uitnodiging aangeboden tot bijwoning van de te Pa rijs op 12 Juli te houden besprekingen over het plan-Marshall. De Nederlandse regering heeft deze Uitnodiging in principe aanvaard. In gezaghebbende kring te Lissabon is verklaard, dat Portugal de Brits-Franse invitatie inzake beraadslaging over de voorstellen van Marshall voor hulp aan Europa heeft aanvaard. De Poolse regering, aldus verneemt men in Warschau, heeft nog geen be slissing genomen, maar de Poolse pre mier, Cyrankiewicz, heeft op de Poolse ambassade te Praag verklaard, dat Polen positief geïnteresseerd is. personen, die in nauwe betrekking tot de Zweedse regering staan, hebben te Stockholm verklaard, dat Zweden ver moedelijk de Brits-Franse uitnodiging zou accepteren. Op het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is be kend geworden, dat Italië op de invita tie ingaat. Zondag 6 Juli om 20 uur Greenwich- tijd, houdt de president van Argentinië, generaal Juan Perón, voor de Argentijnse Radio een rede over De verbroedering van alle volleren", die 'direct na afloop in het Engel!? Portugees, Russisch, Frans en Italiaans vertaald zal worden. Het is niet onwaarschijnlijk dat de K-R O. de re de, mét de Hollandse vertaling, uitzendt. Verwachting tot Zaterdagavond: Geleidelijk toenemende bewolking met in de namiddag plaatselijk enige lichte regen, vooral in het Westen Van het land. In de kuststrook matige wind tussen West en Zuid-West; in het overige gedeelte van het land zwakke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. Zondag: zon 4.27—21.01, maan 23.14—6.59. Maandag: zon 4.28—21.91, maan 23.32—8.10. Te Soerubaja is het veertigjarig bestaan van de onder zeedienst der KonNed. Marine herdachtDe commandant der zeemacht in Ned. Indië, vice-admiraal A. S. Pinke, zelf ov.d-onderzeebootcommandantf ivas hiervoor uit Batavia overgekomen. Dc comman dant der zeemacht in Ncd. Indië met zijn gevolg bezoekt het versierde dokkencom' plex van de onder zeedienst in Socrabaja Gisteravond heeft de voorzitter van het Nationaal Comité „Hand having Rijkseenheid", de oud-mi- riister-president prof. mr. P. S. Ger* brady, een radiotoespraak gehouden. Hij begon zijn rede met te zeggen, dat het Nederlandse volk zich bewust wordt van het bankroet van de Indi sche politiek van het kabinet Beel- Jonkman. De stemmen die pleiten voor een rek ken der vernederende besprekingen met de z.g. Republiek worden zwakker en zwakker. Spreker haalde 'de woorden aan van een hooggeplaatst Amerikaan tg Batavia, welke luiden: „Als de Ne derlanders nu, na de publicatie van d£ Republikeinse antwoord-nota, nog gaan praten, dan kunnen zij beter tegelijk in pakken, zij hebben dan alles verloren Hierna sprak prof. Gerbrandy over onze verantwoordelijkheid. Het Nationaal Comité heeft van het begin af gewaarschuwd, dat het in zee gaan met de heel of half communisti sche figuren op een volslagen mislukking moest uitlopen. Die mislukking is er nu. Gedurende de maanden van dit zin loos onderhandelen zijn miïlioenen van honger en ellehde omgekomen en is de welvaart veranderd in armoede. Vreemde redeneringen duiken op, zo vervolgde prof. Gerbrandy, waarbij wordt aangenomen, dat Linggadjati de basis blijft voor de verdere politiek. Maar het accoord van Linggadjati is gesloten met personen, die zich voordoen als ver tegenwoordigers der volken van Indië. Nu komt men tot de conclusie, dat deze personen geen vertegenwoordigers zijn. Toch wil men het met deze z.g. verte genwoordigers gesloten verdrag uitvoe ren. Maar kan men aannemen, dat de vol keren in Indië het ook willen uitvoeren? De besten des lands spreken de grootst mogelijke twijfel uit over de grohdsla- 1 De laatste tijd is er veel sprake over een derde z.g. uiteindelijk beslissende oorlog. In het verleden hebben We nu al twee oorlogen gehad, die beloofden een „eind aan de oorlog" te zullen maken. Bü de eerste is dit al mislukt, bij de tweede staat het op het punt van mislukken. Een derde oorlog zou wel weer gevolgd worden doe een vierde, een schakel meer in de keten, die de mensen boeit aan het vooroordeel van het geweld. Hat betreft de stand van zaken kunnen wij Uitgaan van het woord van Z. H. de Paus, dat wij allen schuld zouden hebben, indien wij voor deze droeve werkelijkheid de ogen zouden sluiten, onthaar niet te zicïÏT en de armen zouden*kruisen om niet te handelen, daarbij als 'excuus naar voren brengende dat er eigenlijk toch niets meer aan te doen is. De oorzaak van deze onmiddellijke werkelijkheid is het bestaan van twee programma's, twee verschil lende aan elkaar tegengestelde opvattin gen over politiek en economie; men zou kunnen zeggen: twee beschavingen. Men stelt hen tegenover elkaar als het Oos ten en het Westen. Telkens, wanneer deze twee woorden gebruikt werden, was het een beslissend ogenblik in de geschie denis der mensheid: bij het einde van het Romeinse Keizerrijk; bij het ont staan van het Ruk van Karei de Grote; bij de eeuwenlange strijd tegen de Islam. Er waren dan steeds ideeën, verlangens, gewapend imperialism^: oorlogen. Of de gevechten beslissen konden over de Waarde van de ene partij boven de an dere, staat nog te bezien. In ieder geval staan wij thans weer op zo'n punt. En al vinden de optimisten dit overdreven: een bestaande overdrijving is ook een Werkelijkheid en duidt op een bepaalde geestesgesteldheid. Een geestesgesteld heid nu beslist vaak over de zakenze ker wanneer zij te vinden is bij de re geringen, de politici, de partijen en de Pers. Wij gaan dus uit van dc veronder stelling, dat er twee ideeën bestaan, aan de ene kant het communisme met zijn philosophic, methodes en gebruiken, en aan de andere kant de democratie, ook jmet haar systeem en practijken. De onverzoenbaarheid Schijnt des te absoluter, naarmate het communisme en de democratie beiden absoluut vertrouwen in dc Waarde hunner respectieve syste men en zich tegenover elkaar stel len niet alleen pp theoretisch, doch ook op practisch gebied. Beide syste men zijn van de katheder naar het léven afgedaald en hebben zich om gezet in politieke en sociale werke lijkheden. De philosophische problemen zijn eco nomische en politieke problemen gewor den. Indien d?, onverzoenlijkheid der theoriën kan blijven bestaan op de leer stoelen en in de pers (in het rijk der gedachten), waar immers de meest te gengestelde-ideeën kunnen leven zonder zich verdrukt te gevoelen in de wereld van de staat en het volk, geldt daaren tegen het motto: „Mors tua vita mea" (Uw ondergang' is mijn leven). Men kan echter de practische werke lijkheden niet negeren. De leer der Kerk» houdt een geloof. een levend geloof in, en is een geestelijke macht. In haar on sterfelijk bestaan is zij nu reeds twintig eeuwen op weg, doch leeft en werkt in tussen, daarbij rekening houdend met haar reisgezellen: de mensen en de sta ten in de tijd, terwijl Zij gericht is op het hejl van allen, moet Zij ook Haar eigen leven verzekeren, opdat Zij tot Haar taak in staat zij. Het is dus voor ons de vraag, of wij van de onverzoenbaarheid in het ideeën rijk onvermijdelijk moeten afdalen tot onverzoenbaarheid in het rijk der prac- tijk, van de politiek. Dit zün zo maar geen eenvoudige logische abstracties: er bestonden reeds enige typen van staten, die een idee concretiseerden, zowel in de tijd voor als na Christus: de Joden, en Spanje, de Turken, of om een recent voorbeeld te vermelden: het Frankrijk van de Revolutie. Deze Staat, die een concretisering' ener idee beoogde te zijn, moest in de persoon van zijn Eerste Consul en zijn Keizer een compromis sluiten tussen zijn opvatting en <Je wer kelijkheid. Daardoor kwam het, nat de Staat zelfs eigen wezenlijk^ distinctieven verloor. Evenzo ging het -met Rusland var.- de Revolutie: het heeft rebels van Lenin tot Stalin een evolutie doorlopen, die laat vermoeden, dat deze ontwikke ling zichzelf niet zal verloochenen. Het is voldoende hier te memoreren, hoe het Bolsjewisme aanvankelijk, in naam zij ner idee, tegen de oorlog zijnde, neutraal bleef, doch na drie jaren van deze neu traliteit moest afzien, om partij te Kiezen voor een der tegenover elkaar staande groeperingen (het nazisme en do angelsaksische machten), die het beide als eigen tegenstanders beschouwde. Het Bolsjewisme deed dit niet uit het oogpunt van een theoretisch ide aal, doch omwille van het leven en de noodzakelijkheid van een vrije staat, die onafhankelijk wil blijven. Als er gedurende de oorlog tussen communisme en democratie geen on verzoenbare tegenstelling was in practische zin, waarom is dit dan heden uitgesloten? Waar ter wereld ook: overal geldt dat de Staat, die een idee wil belichamen, altijd ob. jectief een Staat zal blijven, welke zal moeten zorgen voor de eigen be langen en de eigen veiligheid. Men zal beweren: de ideële motieven gaan vóór de practische. Dat is waar. in dien er sprake is van een niet te voor komen conflict, dan geldt dit voor de ideële motieven, doch dan blijft nog altijd de taak over, zich bezig te hou den met de practische motieven en deze tot een oplossing te brengen. Dit is niet de geestestoestand van het „onafwend bare". Integendeel: deze geestestoestand schept begrip voor de verantwoordelijk heid, vooral bij hen; die vooraanstaan de posten bekleden. De oorlog is geen onafwendbare noodzaak, dit was hij trouwens nooit. Dat de vrede onmoge lijk zou zijn is Christelijk genomen een dwaling en menselijk gesproken een barbaarsheid. Tot slot van dit eerste artikel haalt de Hoofdredacteur van de „Osservatore" een recente uitspraak van Z.H. de Paus aan: „Voor hen, die de zaken in het licht der Goddelijke Orde beschouwen, bestaat er geen twijfel, dat zelfs in geval van de ernstigste tegenstellingen der menselijke en nationale belangen, er steeds ruimte blijft voor een vreedzame schikking." gen van Linggadjati. Het accooord moge gen van Linggadjati. Het accoord moge politiek, voor klaroen, die doet horen, wat men eigenlijk wil, deugt het niet. Wie, zo vervolgde prof. Gerbrandy, zijn de veldheren op het slagveld, die ons door hun strategie -deze ver schrikkelijke nederlaag hebben be zorgd? Dat zijn och zeker Van Mook en de Commissie-Generaal. „Indien ik het politieke zondenregi'ster van deze heren moest opsommen, zou ik morgei^nog staan te spreken." Het kabinet liep achter Van Mook en zijn circus aan, als een hondje achte* zijn baas. Men heeft zich niet ontzien met de tegenpartij onder één hoedje te spelen. Zolang dit genre politici gehand haafd blijft, staat de zaak hopeloos. De regering, Zo zei prof. Gerbrandy, kan dit weten, het Nederlandse volk weet het. De vertegenwoordigers te Batavia hebben een dubbel spel gespeeld, waar bij men de Republiek op de been wilde houden. Het Nederlandse volk werd mis leid. We moeten los van d'1 alles, los van de Republiek, los van hen die het schip van staat op de klippen hebben ge stuurd. Een kreet stijgt op van millioe- nen rijksgenoten: „Helpt ons eindelijk of verdwijnt voor immer." Kardinaal Griffin, Aartsbisschop van Westminster, die op 19 Juni van zijn grote reis uit Polen terugkeer de, verklaarde op een bijeenkomst in Ratcliffe College, Leicester: „De voornaamste indrukken, die ik in Po len opdeed, waren, dat in Polcn ge. wcldig veel mensenlevens en eigen dommen verloren gingen als gevolg van dc oorlog en het vaste voorne men van dc Nazi's, de Polen uit te rceicn; dat Polen zeer arm is, dat het Katholieke levCn er flink en krachtig bloeit en er een zeer grote toegenegenheid bestaat voor Groot- Brittannië." Sprekend over zijn gastheer. Kardinaal Hlond. Primaat van Polen, zeide Kardi naai Griffin: „Hij wordt door het volk zeerg eacht en bemind, ook al omdat hij tijdens de oorlog enige tijd gevangene van de Duitsers was. Ook merkte ik op, dat dit voor de overige Poolse bisschop pen geldt, die allen te zarnen met hun volk leefden; sommigen hunner waren o.a. in Dachau, in de door mü bezochte vroegere Duitse kampen in Polen, wer den 41? millioen mensen vermoord en vergast, onder hen bevonden zich twee bisschoppen en duizenden priesters. Te Warschau hoorde ïk de H. Mis in een Jezuieten-Colegel, waar de relikwie, ën van de H. Andreas Bobola, een mar telaar der Jezuïetenorde bewaard wor den. In de kelder van het huis waren 25 Jezuietenpriester en enige vooraanstaan de leken voorlopig bijgezet; zij werden door de Duitsers doodgeschoten. Alleen reeds in Bydgozcs werden van de 140.000 inwoners 20.000 doodgeschoten op de openbare pleinen. Wie door War schau wandelt, ziet op vele plaatsen ge denkstenen om er aan te herinneren, dat daar mensen werden vermoord. Overal waar ik priesters bijeen trof, hadden er talrijke in Dachau gezeten. In een dio cees kwam 50 pet. van de priesters om. Duizenden wezen worden door de Cari tas verzorgd. Op stoffelijk gebied zijn onoverzienbare verwoestingen öange- ricfit; te Warschau bliezen de Duitsers met moedwil de Kathedraal op. Het Poolse volk is arm, auto's zijn er nauwelijks, hele families zag ik geknield op de velden werken om te planten en te wieden. Zeer velen leven van de Ca ritas, die ook op haar beurt door het buitenland wordt gesteund. Ik hoop, dat Groot-Brittannië zich nog meer zal in spannen om zijn bondgenoot te hulp te komen met voedstel, kleding en ook met boeken. Over het katholieke leven in Po. len merkte de Kardinaal op, dat het uit munt door „diepte, trouw en een gezind- Onder de. goede zorgen van de hoofdopzichter vertoeven tioee jonge antilopen in Ar - tis. Ze zijn een geschenk van de bemanning van de „Kortenaervoor onze prinsesjes Naar Reuter verneemt, is Sjahrir afgetreden als hoofd van de Indone sische delegatie, die de onderhande lingen met dc Nederlanders tot nu toe namens de Republikeinse regering heeft gevoerd. Het nieuwe Republikeinse kabinet ver gaderde gisteravond om het antwoord op het verzoek van Van Mook om ophel dering, te formuldren. Waarnemers, die in nauw contact staan met het nieuwe kabinet, verwachten, dat het antwoord een Verzoenend karakter zal dragen en een duidelijke verklaring zal bevatten op de door Van Mook naar voren gebrachte punten. x De overhandiging van het antwoord der Republikeinse'regering op de Ne derlandse voorstellen is tot morgen uitgesteld. Dë republikeinse vice-pre mier. Setiadjit, zal vanavond uit Djokjakarta naar Batavia vertrekken. De Indonesische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Tamsil, heeft ver klaard: „De Indonesiërs zijn bei'eid con cessies te doen aan de Nederlanders, mits dit geen schade doet aan het de facto- gezag van de Indonesische Republiek'. Gemeld wordt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agoes Salim, teruggeroepen is uit Damascus, waar hij op het ogenblik vertoeft. Sjarifoeddin heeft een boodschap ge zonden aan het volk en de regering van Amerika, waarin Amerika wordt verzocht „voort te gaan zijn invloed aan te wen den voor de waarborging van de vrede, zoals wij door vredelievende onderhan delingen streven naar het bereiken van een overeenkomst met Nederland. Op Amerika's onafhankelijkheidsdag vragen wij, als volk dat op het ogenblik streeft naar dat grote doel van vrijheid en de mocratie, aan uw regering en uw volk onze gelukwensen over te brengen." Kardinaal Griffin heid om het'geloof openbaar te belijden. De devotie is er zeer groot. Dit nam ik waar tijdens mijn tocht van ca. 2500 kilo meter." In verband hiermede memoreerde de Kardinaal zijn bezoek aan het Nationale Maria-heiligdom, Czestoehowa, waar 's avonds onder een stromende regen duizenden aan dq processie deelnamen „Overal werd ons gezelschap met stormachtige geestdrift ontvangen door geweldige menigten; in ieder dorp, waar wij doorkwamen, was een triomfboog opgericht Twee keer werd onze auto door het enthousiaste pu bliek in de hoogte getild. Toen ik te Bydgoszcs de drie mijl van het vlieg veld naar het centrum aflegde, stond/ er langs de gehele weg een jui- chende menigte en ieder huis was versierd. Ik had het voorrecht dui zenden te kunnen toespreken." Bij zijn bezoek aan de Katholieke Universiteit^ van Lublin bleek het Kar dinaal Griffin, met hoeveel goede moed de jeugd vooruit kijkt en het land gees telijk en stoffelijk wil heropbouwen. „Op de joaige katholieken heeft Polen zijn hoop gesteld." Met ingang van 20 Juli zal het boterrantsoen voor kinderen van 4 Lm. 15 jaar weer op het oude peil worden teruggebracht, t.w. 125 gram per 14 dagen, naast 375 gram mar garine/vet. Zoals men weet, is onlangs het rant soen boter voor deze groep verhoogd, uiteraard met een gelijke vermindering van het margarine/ vetrantsoen, omdat de boterpocitie daartoe mogelijkheid bood. De rantsoenwijziging hield in. dat het 14-daagse rantsoen voedingsvetten voor deze kinderen uit 250 gram boter en 250 gram margarine/vet bestond. Een zo gelijkmatig mogelijke boterver- strekking in het komende winterseizoen maakt bovengenoemde wijziging nood zakelijk, zo wordt ons van de zijde van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening medegedeeld. Naar het A. N. P. van de zijde dei- Amsterdamse bakkerspatroons ver neemt, wordt het in deze kringen hoogst onwaarschijnlijk geacht, dat vandaag, Zaterdag 5 Juli, van de zijde van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening nog een beslissing zal afkomen in zake de verhoging van de meelprijs. Met hej hierop is de vrees bij het publiek voor de aanvankelijk dreigende stopzetting der brood voorziening op a.s. Maandag volko men ongegrond, aldus de bal^kers- patroons, en is hamsteren van brood onnodig. In een stormachtige vergadering heb ben ook de Amersfoortse bakkers hun misnoegen geuit tegen de voorgenomen maatregelen van de regering, om de prijs va'n liet brood te verlagen. Indien er geen oplossing wordt gevonden zul len zij Maandag in staking gaan. Voor ziekenhuizen, gestichten en kazernes blijft men doorbakken. Met ingémg van Maandag 6 Juli zal de verstrekking van eieren aan restau rants worden stopgezet. Zoals men weet, liet de eierproductie toe, dat begin Maart tijdelijk aan restaurants een toe wijzing van één ei per twee maaltijden werd verstrekt. De seizoenschaarste aan eieren en de behoefte aan export maak ten het onmogelijk momenteel de ver strekking aan restaurants voort te zet ten. Tot de revatriëerenden, die met het m.s. „Indrapoera" uit Indonesië te Rotterdam arriveerden, behoorden ook een contingent mariniers ter sterkte van 148 man en 121 man van de Kon. Landmacht. Onder hen bevond zich ook Neerlands jongste marinier. Rawi, een waarschijnlijk acht jaar oud Indonesisch jongetje, dat geen ouders meer heelt. Hij werd in Tjermee door het K.N.I.L. gevonden. Dc marinier korporaal Kapteyn adopteerde hem en kreeg verlof, hem naar Nederland mede te nemen. Temidden van zijn' makkers wacht Rawi op cle ontscheping (Van een bijzondere medewerker) oor heel West-Europa slaat een golf van stakingen. Een brief uit de tweede ring van de Banlieue, die kring van prettig aandoende dorpjes en kleine stadjes rond Parijs, vertelde ons van de verschrikkingen welke de kor te maar hevige stakingen, die onlangs algemeen het Franse leven bedreig den en die onregelmatig nu hier, dan daar nog steeds voortduren, verooftaakten. „Les grèvistes sont des criminels", „Stakers zijn misdadigers", schrijft c>ns een bevriend arbeider uit dit Parijs. Ook in Nederland krijgen we zo nu en dan een demonstratie van het ver- oordelenswaardige gestook van mala-fide elementen, die de arbeiders opzetten toj slaking. Het is zonder twijfel opmer kenswaardig, dat uit Rusland zelden van staking wordt vernomen. Natuurlijk komt dat, omdat daar alles ideaal is. Daar hebben de arbeiders geen wensen, laat staan eisen. En als er eens iets, mocht zijn, wat hun ontevredenheid zou kunnen gaande maken, dan behoeven ze maar te kikken bij de kameraad-vak bondcommissaris en de zaak is in orde. Precies zó was het in het voorbije „dui zend-jarig rijk", alieen met dit verschil dat we daar zo nu en dan nog eens achter de schermen konden kijken en dan tot de ontstellende ontdekking kwamen, dat zelfs de minste poging tot staking met de dood, minstens met ver banning naar de gruwelijke concentra tiekampen, werd gestraft. Dat hiermede een zedelijk recht van de mens wordt aangetast, komt in de hoofden van col- ic-ctivisten natuurlijk niet op. Een mens heeft daar immers geen zedelijke rech ten. De collectiviteit, de gemeenschap is het, waar alles om draait, de mens, ook al is hij van koninklijke bloede door zijn kindschap Gods, is slechts een ra dertje in het dode en dodende mecha nisme van de staatsmoloch. Dat de werkstaking als sociaal-eco nomisch verschijnsel, als middel, zede lijk geoorloofd kan zijn, betwist inmid dels niemand meer ernstig. Dat voor het geoorloofd zijn aan bepaalde voorwaar den moet worden voldaan, is evenzeer duidèlijk. Koenraadt vat ze in zijn Maatschappijleer als volgt samen: le. Een staking mag alleen om gewichtige doeleinden worden begonnen; 2e. de meer vreedzame middelen moeten alle hebben gefaald; 3e. het te verwachten goede ge volg van de strijd moet tegen de daar aan verbonden nadelen opwegen; 4e. er moet gegronde hoop aanwezig zijn, dat de staking tot het beoogde resultaat zal voeren; 5e. in geen geval mag ze wor den gehanteerd, waftneer de eisen van het algemeen welzijn zich er tegen ver zetten. Dit. alles betreft de staking als sociaal- economisch verschijnsel. We kennen in de geschiedenis van dt werkstaking evenwel ook de politieke staking. De oorlogsjaren hebben er ons een tweetal duidelijke voorbeelden van gegeven, n.l. de Februari-staking van '42 en de spoorwegstaking. Vooral in het laatste geval zal niemand ontkennen, dar aan deze staking kanten waren, waardoor het directe algemene welzijn ernstig in gevaar werd gebracht. De nog aanwezige auto-tractie b.v. bleek niet in staat het restant voedselvoorraden gelijkelijk over he^ land te verdelen. Slechts het grotere goed: de bestrijding van de onrechtmatige indringer kon hier a'.s rechtvaardiging van het tijdelijk aangebrachte kwaad gelden. De arbeiders-centrale, die nog steeds niet als bona-fide vakbeweging wenst te worden aangemerkt (anders zou ze zich we! naar. de regels van het spel gaan voegen), de splijtzwam in de Neder landse (neutrale) vakbeweging, die zich volkomen ten onrechte een eenheids- vakcenfrale noemt, heeft, sinds de oor log officieel eindigde, niet opgehouden de naar Nederlandse beschavingsopvat tingen reeds lang uit de tijd 'zijnde ,.staak-maar-raak"-methode toe te pas sen, zonder zich daarbij ooit aan een van de vijf bovengenoemde voorwaar- o'en, regels van het spel, te hebben wil len storen. Meermalen hielden deze sta kingen rechtstreeks verband met be paalde politieke eisen of verlangens. Voor zover achteraf bleek, dat ze bij het Nederlandse publiek zeer sterke anti pathie tegen de communisten kweekten, heeft onlangs de hoofdredacteur van „De Waarheid" getracht de schuld voor al van de Rotterdamse stakingen op de Trotskisten te schuiven, nadat aan vankelijk ten stelligste was ontkend, dat de communisten er iets nree te ma ken hadden. hans hebben de communisten een nieuwe „stunt" aangekondigd. In dien het in Indië tot militaire actie mocht komen, zullen de E.V.G.-ers tot een algemene staking worden opgeroe pen en zal getracht worden de andere arbeiders eveneens tot zulk een (men leze hierover nog eens de voorwaarden wanneer een staking geoorloofd is) zede lijk ongeoorloofde handelwijze op te zet ten. Reeds gaat men zó ver, te sugge reren, dat het N.V V. met dit streven in stemt. Men heeft nog precies voldoende verstand, niet te trachten he ,|fde van de katholieke arbeiders te zeggen. Toen in April 1903 Albert Hahn Jr. zijn beruchte „worgprent" tegen de sta- kingswetten publiceerde, liet de regering niet na politiemaatregelen te nemen. In het andere geval immers zou zij zichzelf een brevet van onvermogen hebben uit gereikt. Nu zijn er enkele aanplakbiljet ten in beslag genomen, welke reeds tot deze misdadige staking aanspoorden. Zijn niet nog krachtiger maatregelen hier meer en eerder op hun plaats? Het Ljpderlandse volk en speciaal de bona-fide Nederlandse arbeider tone de rust en de waakzaamheid van de ge waarschuwde. Ook in de E.V.C. zi.in, naar onze mening, vele bona-fide, maar misleide, werkers. Men signalere de voor genomen misdaad, men beneme de on ruststokers de kans. hun euveldaad uit te voeren. De C.C.D. te Nunspeet heeft -een in val gedaan in hotel „Atlanta" aldaar. Een grote hoeveelheid clandestien /er- kregen levensmiddelen werd in beslag ge. nomen. De eigenaar van he hotel en éen kellner werden in, voorlopig arrest gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1