rs m?z m DE SPAARNEKERK LEen van Haarlems stamparochies VERHEUGEND NIEUWS VOOR NOORD Republiek blaast tunnels op Kerkberichten Van het witte doek UIT HET OERWOUD IN DE PISTE Vijf-minutendienst der N.Z.H. op drukke uren TYBB HEEFT NOG KANS Radio Moors Parochie ontstaan op de moutzolderj van een brouwerij r AGENDA' Voorbereiding op alle eventualiteiten ZATERDAG 5 JULI 1947 PAGINA 2 I" STAD EN OMGEVING Rel 13000 ADIEUAARDBEI DISTRIBUTIENIEUWS Hsarl, zwemkampioenschappen V.V,E. kan promoveren CHIN. IND. REST. HONGKONG DAG VOL ONGEVALLEN BLOEMENDAAL Jumbo, de goede lobbes Artsendienst Koperwerk! - It Fryske Skathfis ZANDVOORT WJt-Gele Kruis Huisvestingsbureau Anjerdag TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF VELSEN Ouders van achtergelaten kind opgespoord IJMUIDEN TRAGISCH ONGEVAL Zomerreisje Kath. Vrouw Wie is de eigenaar? HVGB wint van Nereus KALME MARKT Mach. no. 4 Haarlem VB stad Men kan waarlijk niet zeggen, dat de N. Z. H. Haarlem-Noord zonder behoor lijke busverbinding laat. Onmiddellijk na de overname van de Brockway werd de capaciteit van het vervoer belangrijk vergroot, maar nog altijd waren er op drukke uren vele malen meer reizigers dan de bussen plaats boden. Wij verne men thans, .dat N. Z. H. deze maand wederom vijf nieuwe Ford autobussen afgeleverd zal krijgen. Het ligt in de bedoeling in de eer ste dagen van Augustus de lijn Ver- gierdeweg'-Station v.v. tot een be tere exploitatie te brengen. Als re gel zal een tien-minutendienst- wor den onderhouden, maar op de druk ke uren zullen om de vijf minuten bussen aan en af rijden. Deze verbetering lost het probleem met Noord weer een stuk in de goede richting op. Overveen klaagt sinds de lijn van het station is doorgetrokken naar het Planetenpiein. Op drukke uren is er geen bus te krijgen. Daarom heeft de N. Z. H. besloten ook enkele bussen DAG EN NAQHT De film „Ontgoocheling" is een typisch Frans product, waarin de meest uiteen lopende menselijke gevoelens dusdanig dooi- elkander gestrengeld zijn dat een boeiende, doch ietwat overdreven rol prent ontstond. Erich von Stroheim, in de rol van ©en door een ongeval zwaar verminkte millionnair, wordt verliefd op een knap, doch blind circusmeisje en treedt met haar in het huwelijk en overstelpt haar daarna met buitensporig dure geschenken, met het gevolg, dat geldgebrek hem tot de speeltafel dwingt. Zware verliezen zijn oorzaak, dat hij het rechte pad verlaat en geen andere uit weg ziet dan valse bankbiljetten te ver vaardigen. Hoe het tragische verhaal eindigt kan iedere volwassene in het Frans Hafstheater zien. We hebben bewondering voor de Ame rikanen waar het hun manier van za ken doen en hun techniek betreft, maar voor de film „De klokkenluider van de Notre Dame" naar het boekwerk van Victor Hugo welke deze week in Rembrandt draait, kunnen we niet zo'n bewondering hebben. In deze rolprent is de geschiedenis wel wat geweld aan gedaan en het gegeven rijkelijk met sensatie overgoten. Ongetwijfeld prach tig spel geeft Charles Laughton te ge nieten in zijn huiveringwekkende rol als bultenaar, die een lieftallig zigeuner meisje weet te redden uit de handen van een gewetenloze schurk. (Boven 14 jaar). City brengt deze week een oude film. „Eerste liefde", maar een Deanne Dur- binfilm is altijd wel een tweede bezoek waard. In deze film zien we haar als een meisje, dat de kostschool verlaat om haar intrek te nemen by een rijke fa milie, een exotisch, weelderig, dwaas en egoïstisch huishouden en men kijkt geamuseerd naar de tegenstelling tussen Deanne, een goedhartige oom en de be dienden enerzijds, een hautaine richt, een aan astrologie verslaafde tante en een vervelende neef anderzijds. Zo zien we Deanne in een van -haar aardigste films met zang uit „Butterfly" en Home sweet home. (Alle leeftijden). Voor de zoveelste maal komt de En gelse filmindustrie met een film voor de dag, die de reeds bekende waarheid be vestigt, dat Engeland in de filmwereld voorop gaat. Michael Powell en Emeric Pressburger hebben van ,.Ik know where I'm going" („Ik weet wat lk wil") een bij zondere rolprent gemaakt. Het onderwerp is bijna simpel, doch het wordt uitgediept en rijk met korte bespiegelingen overladen. Joan Webster, 'n nogal zelfstandige jongedame, die weet wat ze wil, vertelt in der haast haar va der, dat zij afscheid gaat nemen om op een eiland aan- de barre kust van Schot land haar verloofde, die zeer rijk is, te ontmoeten en op stel en sprong met hem te trouwen. Een hevige storm belet haar naar het eiland over te steken. Zij ont moet in die dagen van afwachten de eigenaar van dit eiland, die echter niet zo rijk is als haar bruidegom, maar die toch zeer sympathiek is. Het einde kunt u wel vermoeden. Een qua tec*r.iek en vormgeving be langwekkende film, die In Cinema Palace vertoond wordt en welke u niet verzui men moogt te gaan 4en! (Elke leeftijd). Naar het bekende boek over Madame Curie, geschreven door haar dochter - Eva, is een film gemaakt, waarin Oreer Garson en Walter Pidgeon (bekend uit mrs. Minver) de hoofdrollen spelen. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat de film te wetenschappelijk zou worden en daarom minder aantrekkelijk voor het grote publiek. Daarom is de liefde, die het echtpaar Curie zo diep in het hart gegrift was, tussen formules en kristal lisaties gevoegd. Men krijgt een goede indruk van de vasthoudendheid der pio niers. die tenslotte het radium aan de wereld schonken. Hier en daar komt sentimentaliteit om de hoek gluren, maar dat mag men de Amerikanen al bijna niet meer kwalijk nemen. De filrfl draait In Luxor en is voor alle ieefUden geschikt. Het Spaarne-theater Iaat zijn bezoe kers deze week eerst een poosje grieze len by het vertonen van de luguoere voorfilm „De Geheimzinnige Schaduw" voordat het publiek aan het schateren wordt gebracht bij het zien van Zet 'm op George", waarin Formby ter ge legenheid van de sportweek als Jockey optreedt. Hoewel de humor in deze ko mische hoofdfilm de boventoon voert kan men toch niet zeggen, dat dit aan de spanning afbreuk doet. (Toegang alle leeftijden). meer tussen het station en de Rampiaan te laten lopen. Men ziet dus, onze Haar lemse vervoersmaatschappij doet alles om tevreden passagiers te zien en.... er staat nog veei meer te wachten. De aardbeiencampagne te Beverwijk, de kortste in de geschiedenis, is na twin tig dagen voorbij. Gisteren werd voor laatste maal de speciale exportvei ling gehouden, volgende week zal slechts op de gewone dagen geveild wor den. Het gevolg van een en ander is, dat er voor de tuinders in Kennemerland, ondanks de gunstige prijzen,- niet zeer hoopvol uitziet, daar de financiële resul taten heel wat beneden het vorige jaar blijven, en dit terwijl de onkosten gro ter waren. De aanvoer was zeer gering. Bijna zonder do aardbeien gezien te hebben moeten we er afscheid van nemen. Maandag 7 Juli: Haarlem: Bonkaarten - Her-Hor Heemstede: Bonkaarten 9—12 I-J1, 2—4.30 restant letter J. Extra-bonkaar ten jonge en a.s. moeders letters A enB. In het kader van de Sportweek werd in Stoop's bad de tweede ronde gehou den van de zwemkampioenschappen in de kring Haarlem. Een der meest op vallende prestaties bij deze wedstrijden was wel Jan Overeem's overwinning op de 200 m. schoolslag. Deze jeugdige HPC- er heeft kans gezien binnen de veertien dagen zijn persoonlijk record met 10 seconden te verbeteren. Hij won dit nummer in de zeer fraaie tijd van 2.26.2, waardoor hij zich thans een plaats ver worven heeft in de eerste gelederen van onze borstcrawlzwemmers. Op de 100 m. rugslag-dames liet M. Wisker zich gelden en met ruime voorsprong op nummer twee eiste zij de erepalm voor zich op. De 50 m. borstcrawl voor meisjes leverde een kordate zege op voor Masgot Mars man, die een eind voor de finish reeds kansloos voor haar mededingsters was uitgelopen. Het slot van de avond bracht een waterpolo-wedstrijd tussen de vertegen woordigende zeventallen van Haarlem en Amsterdam. Haarlem won de wedstrijd met 5—2. De uitslagen luiden; Heren: 200 m. borstcr. 1. Overeem (HPC) 2.26.2; 2. Merkesteyn (HV 2.27; Dames: 200 m. schoolslag: 1. A. van Wijk (DWR) 3.13; 2. Proper (H) 3.13.6: 50 m. borstcrawl: 1. Marsman 32.6, Kraan (DWR) 35.6; 100 m. rug: 1. Wisker (DWR) 1.25.8; 2. van Meel (H) 1.30.1. Estafette 3 x 50 m. wissel; 1. Haarlem 1.38.9; 2. HVGB 1.39.6;; 3. HPC 1.40.8. Er zijn altijd nog twee R.K. ploegen welke de aandacht vragen in de pro motie-degradatiecompetitie, welke ech ter nu toch eindelijk oo haar eind raakt. TYBB en WE spelen morgenavond voor deze competitie beide een zeer belangrijke wedstrijd en in elk dezer gevallen kan dan de zo lang verwachte beslissing vallen. TYBB krijgt bezoek van het sterke Musschen uit Rotterdam dat na de vier de ronde op fraaie wijze de leiding heeft maar nog lang niet zeker is van de promotie, omda^ TYBB b.v. een spaak in 't wiel kan steken. De stand luidt namelijk: Musschen ONA Hercules TYBB 4 6 4 4 4 4 4 2 Verleden week heeft de Haarlemse kampioen bewezen dat het nog volle ernst is met de plannen maar slechts in theorie heeft TYBB een kans. Bij voetbal Is echter alles mogelijk en omdat TYBB juist met Musschen een sportief appeltje heeft te schillen, kun nen de Rotterdammers op een warme ontvangst rekenen. Enkele feiten zijn er echter om vermeld te worden. Wint Musschen en spelen ONA en Hercules tegen elkaar gelijk, dan promoveert de Rotterdamse club. Wint TYBB dan be houdt de Haarlemse club een kansje wanneer ONA zou weten te winnen van Hercules, maar verliest ONA dan is TYBB's kans evengoed verkeken. In elk' geval wordt de strijd op het EDO- terrein van bijzondere betekenis en daar de Haarlemmers Zondag j.l. de talrijke toeschouwers op- een uitsteken de partij voetbal vergast hebben zullen ook ditmaal talloos velen de gelegen heid benutten om met een aantrekke lijke en zo belangrijke ontmoeting af scheid van Koning Vpetbal te nemen. En wat doet WE? De kranige vierde klas-kampioen uit Wijk aan Zee staat met één been reeds in de derde klassè en speelt morgenavond ln het Bever- wijks Sportpark tegen ASVK. Hier luidt de stand als volgt: WE ASVK SDZ 2 2 0 0 4 3 10 2 2 3 10 2 2 Een eenvoudig rekensommetje vertelt dat WE reeds aan een gelijk spel ge noeg heeft om te promoveren. En zou den de kustbewoners in het bijzijn Van een grote schare supporters zich deze fraaie kans laten ontnemen? Wij menen van niet en we zouden ons al sterk ver gissen wanneer de vlag niet aan de mast ging ln de Wijk. Maar ook hier dient WE met a"es rekening té hou den, want ASVK klampt zich aan het laatste stroohalmpje vast. Daarom WE, de tanden op elkaar. Huls (Ier duizend heerlijke smaken HAARLEM, Smedestraat 21, telefoon 21375 ZANDVOORT. Zeestraat 38, telefoon 2925 ^(Advj Na onderhandse aanbesteding heeft architect H. L. Klein Schiphorst namens zijn .principaal, Drukkerij De Spaame- stad, aan de Aannemers Mij. „Noord- Holland" te Heemstede, Postlaan 13, op gedragen het maken van een nieuwe centrale-verwarmingskelder e.a. De bond van Melkhandelaren heeft besloten, dat er in d4 gemeenten Haar lem, Heemstede en Bloemendaal van 16 Juli tot 3 September des Woensdags geen melk zal worden rondgebracht; ook de winkels zullen dan gesloten blijven. Overveen beleefde een ware pech dag, want voor niet minder dan vier ongevallen werd de hulp van de Bloe- mendaalse politie ingeroepen. Er waren ingedeukte auto's, ge schaafde en gebroken lichaamsdelen, terwijl een 8-jarig jongeje zelfs zóda nige verwondingen opliep, dat men voor zijn leven vreest. Het ernstigste ongeval geschiedde op de Zeeweg, nabij de Mllitairenweg, waar de 8-jarige G. W. slachoffer werd van zijn eigen onvoorzichtigheid. Een zware militaire truck, die in volle vaart van het Bloemendaalse strand komende in de richting Overvee nreed, greep ter hoogte van de Miütairenweg het kerel tje, dat zónder op het verkeer te letten de rijweg overstak. De besuurder, die nog krachig remde, kon de jongen niet meer ontwijken .zoodat hij overreden werd. Het zwaar lichamelijk letsel moest hij per ziekenauto naar het Diacones- senhuis worden vervoerd. Bij informatie vernamen wij, dat G. W. nog stee'ds bui ten kennis is. Het tweede ongeval deed zich voor op de Brouwerskolkweg. Momenteel is Pu blieke Werken de gaten in de wegen op te vullen. Voor dit doel wordt grint ge strooid. hetgeen echter voor de wielrij ders minder prettig Is. Dit moest het twaalfjarig meisje, A .d. B. ervaren, die op de Brouwerskolkweg zó ongelukkig kwam te vallen, dat zij ernstige ver wondingen aan armen en benen opliep. Bij de scherpe bocht Brouwerskolk- weg-Du;inlustweg geschiedde -het derde ongeval. Op de Brouwerskolkweg stond en aantal militaire auto's geparkeerd, die het uitzioht belemmerden van de chauffeur van een personenauto. Bij het nemen van de gevaarlijke bocht, merkte de bestuurder een naderende zieken auto van de fa. Mathot uit Haarlem te laat on. Beide wagens botsten, waar door zware materiële schade ontstond. Tenslotte werd de hulp van de politie ingeroepen voor een ongeval bij Kraan tje Lek. Een 13-Jarig jongentje, H. G., was in een boom geklommen. Op eén gegeven ogenblik verloor hij zijn even wicht, waardoor hij van grote hoogte naaf beneden viel. De knaap moest o.a. met een gebroken pols opgenomen worden. Ja, het was werkelijk wel aardig, die goede lobbes van een Jumbo met zijn op de maat van de mu ziek wiegende slurf zijn kunststukjes voor het publiek te zien uitvoeren. Hij krijgt er zelf plezier in en het is hem aan te zien, dat h is gul applaus dat in de nok van het tentendoek te- rugklatert, hem niet onverschillig laat. iVe durven het ernst schrijven Jumbo heeft het toch niet zo ver gebracht dat hij het zelf zal lezen dat die grijze kolos evenveel indruk maakt in de door schijnwerpers fel beschenen piste als in de donkerste oerwouden van Afrika. Slechts weinigen zullen echter vermoe den dat achter die schijnbaar met gemak uitgevoerde bravourstukjes een voorberei dingstijd schuil gaat, die afhangt van de laten we het zo maar noemen ver standelijke vermogens van het dier. Of dacht u soms, dat een olifant, na het verbaasd aanschouwen van het eerste levenslicht, zo maar sierlijke danspasjes gaat maken of rustig als een groot men senkind op een tonnetje gaat zitten? Niets daarvan, vraag het Jumbo en hij zal u met zijn wijsgerige kop enkele ogen blikken verwonderd aanstaren, vrezende dat u hem in de maling wilt nemen. Dan zal hij u vertrouwelijk met zijn kleine flonkeroogjes eens goedmoedig toeknipperen en als hij van uw discretie verzekerd is, zal hij u toevertrouwen, dat in de olifantenwereld het devies geldt van: Kalm aan, dan breekt het lijntje niet. En Hiermede is de sleutel van het succes voldoende aangetoond. Het op commando oprichten van de dreunpoten heeft nog al wat olifanten- voëten in de aarde, de dresseur kan nu v/el naar zijn linkerpoot wijzen, maar hoe moet Jumbo, die nauwelijks het ver schil Lissen links en rechts weet, daarop reageren? Maar de dresseur is ook niet van gis teren en dreigt nu met een stok achter de deur of beter gezegd, hij trekt met een stompe haak de linkerpoot voorwaarts en of Jumbo nu wil of niet, hij zal zijn poten opheffen, links, rechts, naar voren De artsendienstt wordt Zondag 6 Juli waargenomen door dr. S. B. Drijber. fBADioj yan oucjs bekend. 14609 Phllips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Officieel en naar achteren. Opmerkelijk is echter dat wanneer deze gymnastiek dikwijls herhaald wordt, vriend ..Oli" er mee ver trouwd raakt en er feelfs zoveel plezier in gaat krijgen, dat hij de zwaardere oefeningen met een voor olifanten be wonderenswaardige gratie en bevallig heid kan verwerken. En dan gaat hij zó in zijn spel op, dat het niet in zijn logge kop komt te denken dat hij toch van eerbiedwaardige afkomst is, want ston den. zfjn voorouders niet in hoog aanzien, mochten zij niet dagelijks een bad nemen in de rivier de Ganges? Toch moet er nog wel iets -an hun waardigheid in zijn olifantenhart rond sluipen, want het is een feitj, dat hij zich verre distanciëert van de Siberische 'ka- meflen en de Noord-Afrikaanse drome daris, die met hun hoge bulten en ern stige koppen aan de romantiek van de woestijn doen denken. Kamelen en dro medarissen zijn maar luibakken, te be roerd om te heupwiegen of te dansen. Veei te ongemakkelijk, denk eens aan ons gewicht, mijnheer. Wij hebben maar liefst 800 k.g. vlees mee te sjouwen en dat vinden we al veel te veel. Circus Mikkenie telt nog meer kost gangers aehter tralies; Guanaco's een soort spring bokken die, wanneer zij erg zenuwachtig worden, zonder een kik te geven, een hartverlamming krijgen, bruintje beer, die er wel goedig uitziet, iinaar waar de oppasser toch terdege voor moet oppassen, tijgers en natuurlijk de paarden. Want wat is een circus zonder paarden? Staat dit niet. gelijk aan een .JANSSTRAAT 8 TELEFOON 2014T (EIETHUIS MET DE FRIEISe VLAG) Zuster Hogenbosch heeft- in de maand Juni 169 bezoeken afgelegd, eenmaal de dokter geassisteerd en eenmaal de laat ste hulp verleend. Uit het magazijn wer den 19 verpiegingsarikelen uitgeleend. Het gemeentelijk huisvestingsbureau is van 9 tot en met 12 Juli gesloten. De oollece ten bate van het Prins Bernnardfonds heeft opgebracht f243. Een der stamparochies van Haarlem bezochten wij deze week. Het is die, welke gewyd is aan de H. Dominicus en O. L. Vrouw van de H. Rozenkrans, genaamd de Spaarnekerk. Ondanks haar gothisch masker telt deze kerk nog niet het aantal jaren, dat een iedere mens zich graag voorstelt te bereiken. Toch zijn de dubbele titel en de gevelsteen boven de pastorie „De drie klaveren" souvenirs van een historie van drie eeuwen. De parochie Is ontstaan op de mout- zolder van brouwerij „De drie Klaveren" aan de Anthoniestraat (vroeger: Achterstraat), waar een Domi nicaner pater bijeenkomsten hield. Zijn Oijde had vóór de onlusten het klooster, complex ln de Jacobijnestraat, waar zij een kerk bediende met twaalf altaren. St. Dominicus is begrijpelijk de eerste patroon geweest. Spoedig reeds heeft al eerder genoemde pater, een ijve. rige monnik, de „Broederschap van de H. Rozenkrans" opgericht. De moderne devotie tot O. L. Vr. v. <f. H. Rozenkrans .in de figuur van Maria van Lourdes is hier uiteraard levendig en een kapei is verbouwd tot een natuurgetrouwe grot. De verscholen statie heeft zeer ge bloeid, want mef 3000 communicanten trad men in de vrijheid. De verbouwde schuilkerk deed,dienst tot 1885, in welk jaar de huidige kerk van architect Margry geconsacreerd werd. In de tweede helft der vorige eeuw zijn zeer veel kerken gebouwd en de versie ring er van beleefde een hoogconjunc tuur. In de plotselinge en grote behoefte aan glas-in-lood, schilderingen, beelden en „smeed"-werk zal de verklaring opge sloten zijn, waarom zoveel werk uit België en Duitsland in onze kerken prijkt; werk, dat ontstaan is in glas-in-lood. en beel denfabrieken, welker industrie-producten uiteindelijk hun onpersoonlijke afkomst niet kunnen loochenen. Voorzover aan de vraag naar kerksie raden in ons eigen land voldaan kon worden, kunnen wij niet loskomen van de steeds weerkomende idee, dat een groot gedeelte van degenen, die zich met de decoratie bezig hielden, „arti sans" waren: kunstnijverheidsmensen die- een vak beoefenden zonder meer. De enkele gevallen, die wij ontmoet hebben, dat een beeld of statie een be zieling heeft meegekregen, welke het werkstuk opheft boven de engheid van zijn tyd, is het uit de handen gekomen van de vakman, die tevens kunstenaar was, die dus van zijn begenadigde geest iets kon mee-dclen aan de dode mate rie, welke hierdoor tot leven wordt ge. wekt. De grootheid van dit kunstwerk wordt dan weer ten dele bepaald door de grootheid van de scheppende geest. Want kunst is scheppen en de kunste naar leeft dicht bij de Schepper. Kunst is dan ook niet te begrijpen (met het verstand) maar aan te voelen (door het hart). Na, deze benaderende beschouwing over een onderwerp, dat door de leek (en niet alléén door de leek) nogal eens verkeerd beschouwd wordt, keren wij terug naar de Spaamekerk en ■tot de aanleiding, die wij er voor onze gedachten vonden. De versiering van de kerk bestaat op enkele uitzonderingen ma als uit de gepasteuriseerde room van •de neogothieke periode. De kruiswegstaties zijn van de Lim burgse schilder Windhausen, voor wie de inspiratiebron zelfs iets later ligt dan de gothiek. Zijn werk doet in stijl en kleding der figuren veel denken aan de vroege Duitse renaissance. In de ge. wijde personages ontkomt hij niet aan een onoprecht toneelsentiment, maar de profane figuren er om heen zijn sterk en van een persoonlijke opvatting en een rijke, soms anecdotische fantasie. De ramencyclus is een typisch product van de glas-in-lood-industrie uitge zonderd echter het raam vooraan rechts, dat de Hemelvaart tot onderwerp heeft en dat door een geestverwant van Diwer gemaakt kon zijn. Hierbij sluiten wij aan het eerste raam voorbij de doopkapel: „de geseling van Christus", dat zeer per soonlijk van opvatting is: het werd in grote partijen gehouden, meer genuan ceerd dan gekleurd en knap getekend. Men neme eens de zeldzame kans waar, hier de proef op de som te nemen op onze beschouwing, nu de twee genres pal naast elkaar te vergelijken zijn. Legrelle heeft een tiental jaren terug ramen geplaatst; in het ontwerp is echter te weinig rekening gehouden met het materiaal; glas, waarin het uitgevoerd zou worden; waar dit wèl gebeurd is, heeft hij de spanning niet vol kunnen 'jouden en het resultaat komt niet boven het gc^d gehanteerd gekleurd glas-in- lood uit. Boven de pilaren zijn apostelen en enige heiligen-mèt-karakter gehouwen door de ^beeldhouwer Stracke. Bij een biechtstoel zagen wjj een Antoniusbeeld, dat in «fin soort zeer goed genoemd kan worden; van Jan Verdonk een beeld, groep, waarin wij dé knielende figuur het meest waarderen. Het priesterkoor heeft altaarschilde. ringen van Brouwer, van wie wij in de Overveense kerk de staties memoreerden Zij hebben alle betrekking op het H. Sa crament: een der taferelen toont Haar lemse Hoeken en Kabeljauwen, die ge. knield hun eenheid vinden in het Hei- lig Brood. De opstand van het altaar is beschil derd met twaalf apostelfiguurtjes, zó fijntjes van expressie, dat wij het met respect voor de verheven plaats be treuren, dat deze slechts door zo weini gen worden opgemerkt. De kandelaars en het goed-moderne altaarkruls zijn van de edelsmid Brom. In de sacristie zagen wjj het rjjkst. bewerkte ampullenstel, dat wjj tot nóg toe onder ogen kregen; de pastorie mo gen wjj een particulier museum van de pastoor noemen om de rijkdom aan beel- acn, ikonen, schilderijen en originele prentjes, die wjj er hebben bewonderd. Ij. T. Grote Kerk: 8 Juli, orgelbespeling 8 u. 10 Juli. Idem 3 uur. Concertgebouw: Ij Juli, H.O.V.-Zomer- concert. 8 uur. KlfJPp®rsingclkerk: 8 Juli, orgelconcert G. Faber, 8 uur. Cadi-club; 8 Juli, Film en Indië, 8 u. 11 juli. Cabaret 8 uur. Bioscopen: Rembrandt, De klokkenluider van de Notre Dame (14 j.). Cinema-Pa lace,: I know where I'm going (alle leeft.). Luxor: Madame Curie (alle leeft.). Frans Hals: Ontgoocheling (volw.). City: Eerste liefde (alle leeft.). Spaarne Theater: Zet 'm op George (alle leeft.). Dagel.: 2 39, 7 en 9.15 u. Zond. Frans Hals 2, 4.30, 7 en 9.15. City, 2.15, 4.30, 7 en 9.15. Ove rige 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 12 Juli waargenomen door: Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstr. 26, tel. 13290. Apoheek Florijn, Gr. Houtstr. 78. tel. 10500. H. Remmers en Zn., Kruisstr. 6. tel. 10354. Noorder-Apotheek. Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Te Heemstede: Apotheek Scotsman, Binnenweg 2056, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot Gr. Hout str. 39 tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400. Te Heemstede: A. Buite man. Raadhuisplein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen; Kunsthandel I-effeiaar: Schilderijen tentoonstelling Schrljnder (tot 26 Juli). De commissaris van politie deelt het volgende mede: Dank zij de medewerking van pers en publiek is de politie te Velsen erin ge slaagd de ouders van het kind „Jenny", dat te Velsen was achtergelaten, te Rot terdam op te sporen. Zij bevinden zich thans in arrest. Naar de redenen waar om zij het kind hebben achtergelaten wordt een onderzoek ingesteld. De ouders zijn een schipper en zijn vrouw, die hun schip op 10 Mei 1947 in Velsen verlie ten en daarna in het buitenland, o.a. in Frankrijk, zwierven. In de Edisonstraat is een dodelijk on geluk geschied. Een driejarig meisje, genaamd A. J- D„ was op de rechter- treeplank van een stilstaande vrachtauto gaan zitten, terwijl de chauffeur even in een melkwinkel vertoefde. Bij zijn te rugkomst stapte de chauffeur ter lin kerzijde in en reed daarna weg zonder het kind te hebben gezien. Het kind is vervolgens van de treeplank gevallen en door het rechterachterwiel overreden. Een ooggetuige heeft het meisje, dat wel steunde, doch nog aan de hand mee liep, naar de ouderlijke woning overge bracht. Voor de deur zakte het echter in elkaar pn overleed kort daama. Uit het onderzoek is gebleken, dat de chauffeur de aanwèzigheid van het kina op of bij zijn wagen in het geheel niet heeft opgemerkt. De Kath. Vrouw, afd. IJmuiden-Oost, vertrok Donderdagmorgen met vier grote autobussen voor het jaarlijks uit stapje. De reis ging dit jaar richting Arnhem en Apeldoorn, waarbij ook een bezoek werd gebracht aan de Grebbe- berg. Tijdens het diner vond de presi dente, mevr. De Rooij, gelegenheid spe ciaal mej. Thijssen dank te brengen voor de organisatie van dit uitstapje. Uiterst voldaan kwam het gezelschap tegen mid dernacht weer in' IJmuiden-Oost aan; Vorig jaar werd bij opruimingswerk zaamheden .n het Westelijk deel van IJmuiden onder puin een aantal bank biljetten gevonden, ten bedrage van en kele duizenden guldens. Tot dusver heeft h% onderzoek geen resultaat gehad. Zij, die menen enige inlichtingen te kunnen geven omtrent de herkomst, kunnen zich melden bij de afd. Recherche, hoofdbureau tan poli tie IJmyiden-Oost. „Jezus valt onder liet fcrutej'. Kruiswegstatie in de Spaamekerk De Lampegan. tunnel tussen Soe. kaboemi en Bandoeng is, naar U. P. uit Batavia meldt, volgens een be. richt van het „Nieuwsblad" opgebla. zen. Dit' zou geschied zijn als een voorzorgsmaatregel ttegen een even tuele bezetting van Soe kaboemi door Nederlandse troepen. Tengevolge hiervan is het trein, verkeer tussen Batavia en Bandoeng via Soekaboemi onderbroken. Tegelijkertijd wordt te Batavia vernomen, dat de Indonesiërs voor bereidingen treffen voor het opbla zen van nog een tunnel in deze spoorlijn, ditmaal in Tiet traject via Poerwokarta. Radio Djokjakarta heeft een oproep uitgezonden van het defensie-hoofdkwar. tier voor eerste-hulp-diensten. Ook het hoofdkwartier der Indonesische padvin ders heeft een beroep gedaan op alle afdelingen om zich voor te bereiden op alle eventualiteiten en „samen te wer- ken met alle geregelde en ongeregelde legereenheden". De vijfde competitiewedstrijd bracht na een rustige wedstrijd de overwinning voor de Haarlemmers (63). Vooral doorslagballen waren in deze ontmoeting favoriet. Zo wist Hol (HV GB) enkeie malen keurig te scoren. Aan de andere kant had Boot succes met verre schoten op de Nereus-midvoor- HVGB 2 speelde voor de Reserve- Hoofdklasse tegen HPC 2 en zegevierde. Verdere uitslagen: HVGB 2Haarlem 2 1—1; dames HVGB 4—VZV 3 5—0. Amsterdam, 4 Juli 1947 De ondertoon op de aandelenmarkt was vandaag niet ongunstig, de handel onder ging echter geen grote uitbreiding en was ;:j! kalm. Scheepvaartwaarden 'stonden Xjk heden weer in het middelpunt der belangstelling in verband met net grote aantal claims, dat aan de markt kwam Claims Hon. Melksuiker werden op f 550.— verhandeld. In de vrffe markt toonden de actieve industriële aandelen oa een vaste opening verder weinig ver andering. De Indische markt hield vrij goed stand en kon ha een aarzelende opening ln de vrije tapes licht verbeteren. We hebben over een prettige interna tionale sfeer in onze stad niet te klagen. Wie door de city loopt en zijn oor te luisteren legt, hoort vloeiend Frans spre ken en minder -vloeiend beantwoorden; het zal hem weinig moeite kosten om de Engelse dames van die van eigen bodem te onderscheiden, want ook al zwijgen ze, dan zijn ze toch te herkennen, al was het alleen maar om de overvloedige make-up en het aparte uiterlijk, dat specifiek Engels is. Misschien heb ik niet goed uitgekeken, maar lichame'ijk gefor tuneerde dames heeft men daar aan de overkant blijkbaar heel weinig. Leuk is het om de jeugd met de gasten te horen koeterwalen. Geloof maar, dat die uit wisseling van groot belang is voor de talenontwikkeling van beide partijen. Een Engelse wilde in een fietsenstalling voor twee fietsen 'oeta.en en gaf twee kwartjes, menende, dat het dubbeltjes waren. Wat zei de eerlijke stalwachter? „No, no, lady, dat binne two heitjes, one terug en een stuiver van mi ook nog back." Nee hoor, wij zijn veel te blij met het vreemdelingenverkeer en iedere Haar lemmer weet waar hij staan rioet, d.wjz. hij zet geen vreemdeling af en neemt niet meer dan hem toekomt. Er stond een deftig heer in de nabij heid een evenbesid van babbelaar die zich i daarna uitsloofde om zijn ken nis van'de Engelse taal aan de omgeving bekend te maken. Hij trof het niet erg, want bijna op het zelfde ogenblik kwa men twee buitenlanders binnen, die een voor ons onverstaanbare taal spraken. Hollands verstonden %;e niet, van Engels wisten ze alleen dat er „Yes" en ,jio" bestaat, Frans moest Latijrï zijn en Duits.och, daar begin je zo gauw niet aan, als je niet zeker weet, dat er Zwitsers tegenover je staan. De buitenlanders keerden zich gesti culerend tot de deftige meneer, omdat ik nu eenmaalmeer op de achtergrond ge bleven was. Meneer sprak van alles, maar niet de gewenste taal. De stalwachter lachte en daarna lachte iedereen. Meneer bloosde. Toen stapte ik naar voren en vroeg aan de twee vreemdelingen: „Danske?" Ze knikten en zeiden een heleboel, wat lk niet vertalen kan. „Het zijn Denen," pochte ik tegen de deftige „gaat uw gang". Toen ik vlug vertrok, omdat ik slechts eén woord Deens ken, knikten de Denen zeer vriendelijk. Daarna is zeker nog wat over me gezegd. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). zondag; H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) 11 uur. Lof 7 u. Maan dag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: con gregatie meisjes 7 u„ jongedames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Vrij dag: lof 7.30 Zaterdag: biechten 4 36 —8.30 u. lof 7 u. H. JOZEF (Jan-rtr.i ZöïlfTffïj' H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en llu. Lof 7 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u., jongedames 8 u. Woensdag: lof 7.30 u. congr. jongens 6.45. Zaterdag: lof 7.80 u„ biechten 59 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: HJï. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u„ lof 7 u. Maandag: congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4—9 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis), lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u„ lof 7.30 u. H. JOHANNES DE DOPEr., (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: cqpgr. meisjes sr. 7.15 u„ Jon- ged. 8 u. Donderdag: lof. 7.30 u. Zater dag: biechten 4.308.30 u. Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle- vcrpaikweg). Zondag: H.H. Missen 7.30. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u„ lof 4 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Woensdag: lof 7.30 u„ Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA, (Paul Krugystraat)Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 il, lof 7 u. Maandag: H. Fam. heren 8 15 u. Dinsdag: lof 7.30 u„ congr. meisjes sr. 8.15 u. Donderdag: lof 7.30 u., H. Fam. dames 8.15 u. Zaterdag: biechten 5— 8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u., lof 7 u. Maan dag: H. Fam. heren 8 u. Woensdag: congr. jongens sr. 8' u. Donderdag: lot 7.30 u. Zaterdag: biechten 58 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u„ lof 6:30 u. Maandag: H. Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr. da mes 8 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7 u. Zaterdag: biechten 5—9 u. Lof 7 u. O. L. VR. ONBEVL. ONTV. (Over veen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 en 10.30 (Hoogmis). Lof 7.30 u. Woens dag: lof 7.30 u. Zaterdag: lof 7.30 u. biechten 48 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. heren 7.30 u. Woensdag: lof 730 u„ congr. mannen jr. 8 u. Donderdag: lo« 7.30 u. Zaterdag: lof 7.30 u„ biechten 59 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). j- Zondag: H.H. Missen 7, 830 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u„ lof 4 u. Maandag: congr. meisjes sr. 7.30 u. Woensdag: lof 7.30»u. Zaterdag: biech ten 58.30 u. Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dinsdag: lof 730 u„ congr. jongens 8 u. Zaterdag: biechten 4—9 u„ lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 630. 7.30, 9 en 10.15 (Hoog mis). Lof 7 u. Donderdag: Lof 7.30 Zaterdag: biechten 5—8 u-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2