Truman hekelt economisch nationalisme Georganiseerd wantrouwen Walcherens dode bomen worden weggevoerd J6.000m3 hout moet uit de modder worden gesleurd m m TSJECHOSLOWAKIJE EN HET PLAN Kaal, troosteloos landschap Intern. Maria-Congres te Maastricht in September Onze militairen en hun meisjes BESTUDERING VAN DE MARIA-LEER ZATERDAG 5 JULI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Op de drempel tussen de mogendheden, en tussen de mogelijkheden 99 Eisenhowersamenwerking of ondergang Oude luister verdwenen Oersterk materieel OP de drempel tussen Oost en West ligt Tsjechoslowakije. En als er een regering is, die, tengevolge van het ontbreken van overeenstemming tussen Molotof en zijn Westerse collega's, voor ®en moeilijke keus staat, dan is het die te Praag. Moet het land meegaan met de Stote meester van het Kremlin en op die wijze de consequenties trekken van oen politiek, welke ideologisch in bedui dende mate op het Oosten was gericht? Of moet het de voorrang geven aan zijn energieke pogingen tot herstel van de economie, waartoe een twee-jaren-plan is opgesteld en waarvoor men tot dus- Verre aan beide kanten steun heeft ge docht? Medewerking aan het plan- ^farshali stelt in feite deze keus en biedt, ter vergoeding van he^ door die Medewerking practisch te verbreken contact met Rusland en de kleinere Cost-Europese staten, opneming in het West-Europese economische verbond. Aan deze keus is echter voor Tsjecho slowakije een gewichtig voordeel ver bonden: het moet het Westen iets waard Sfin, Praag als ver bolwerk te winnen, en evenveel is het de Russen waard, het land binnen zijn invloedskring te hou den; mep zal dus, indien de Tsjechèn het daarop aanleggen, van weerszijden bloeten concurreren om de gunst der f\iechoslowaakse regering door het in Uitzicht stellen van economische en wel licht zelfs politieke gunsten. Beziet men de lijst van afnemers en leveranciers, dan wordt de twee-richtin- 6en.positie van Tsjechoslowakije duide- Jijk. in procenten uitgedrukt betrof de handelsbeweging in Januari 1947 1937 Export Import Export Import Zwitserland 15,3 11,0 3,8 3,3 Rusland 11,5 3,1 0,8 1,1 Zweden 9,6 7,0 - 3,4 3,8 Rederland 7,2 8,4 4,2 3,8 ®dgië 7,0 9,6 2,1 2,9 R-Amerika 6,8 15,2 9,3 8,7 "uitsland - 1,2 1,2 13.7 15,5 In vergelijking met in- en uitvoer van de jaren voor de oorlog is Tsjecho- s'°wakije nu dus veel meer op Rusland sangewezen. Tenminste als leverancier, h»et als afnemer: de Sovjet-Unie heeft bcg niet veel aan te bieden. Dat heeft Amerika wel, zodat de door de V.S., 'aan gebrachte goederen meer dan het dub bele van de ontvangene bedragen. Ver- er is er levendig verkeer ^net de Lage Landen procentueel eveneens heel wat Meer dan 't dubbele van 1937. Van twee langrijke markten, Zweden en Zwitser- a"d, kan men wel zeggen dat zij ideo- Ogisch aan de Westerse kant staan, doch Zweden heeft zich het vorig jaar Cor een handelsverdrag economsich vrij erk aan de Sovjet-Unie gebonden, en c'. is uitstekend mogelijk, dat dit van J^tekenis is voor de houding die de J^agse politici ten opzichte van het est-Eurpese verbond zullen aannemen. en soortgelijke indruk doet men op Ji bp het nagaanvan de formele relaties die Tsjechoslowakije met ™,7,f",landen heeft. Het is ten nauwste g ee cl aan Ruslandmaar staat even eens in verdragsverhouding tot Frank rijk. Het heeft een politieken econo misch accoord aangegaan met Polen, met Joegoslavië, maar heeft nog „stille reserves" liggen in Engeland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk e.d. Het heeft met de Sovjets een overeenkomst aangeagan voor dé levering van een grote partij Russische katoen voor zijn textielindus trie, maar ook vroeg het bij de Ameri kaanse-EScport-Iinport-Bank een crediet aan -van 20.000.000 dollar voor de aan koop van katoen, terwijl enige weken ge- leden een delegatie in Londen is gearri- veerd, om economische aangelegenheden Met de Engelse regering te bespreken. Rekenend naar het directe handelsbe lang heeft Tsjechoslowakije dus twee mogelijkheden. Over een iets groter tijdsverloop ziende kan het evenwel veel meer voordeel hebben van samengaan met de West-Europese naties en van deelnemen aan de steun krachtens het aanbod van Marshall. Noch de Sovjet- Unie immers, noch haar Oost-Europese satellieten, zullen in de eerstkomende jaren economisch krachtige partners zijn. Voor de sterk onder communistische invloed werkende regering is deze erken ning echter weinig atngeppam: in haar consequentie is zij een argument voor aansluiting bij het Westen, hetgeen ech ter feitelijk een loslaten van de band met de Russische beschermer zou inhouden. Weliswaar stelde Marshell niet devoor waarde, die in de Truman-doctrine was vervat: ook aan communistisch geregeer de landen is Amerika bereid hulp te verlenen. Maar het zal ongetwijfeld de openbare mening in het land ten zeerste beïnvloeden, als de welvaart uit het Westen komt. Nog afgezien van het ze ker niet geringe aantal politieke propa gandisten uit het buitenlapd, die als uitvoerders van het hulpprogram nu eenmaal deze welvaart zullen vergezel len. Wellicht is de overweging voor de Praagse leiders, ondanks hun sterke afkeer van de vroegere 'vijanden, van betekenis, dat hun deel name aan het plan een garantie te meer is voor de heropbloei van Duits land, dat, zoals bovenstaande tabel weergeeft, veruit de belangrijkste han delspartner van Tsjechoslowakije was. Wellicht 00k^zien zij de mogelijkheid, dat door economisch samengaan met het Westen hun land een verbindings-taak op zich kan nemen tussen West en Oost, tussen West-Europese economische unie en Oost-feuropese politieke unie. Men zou haast denken, dat deze overweging wel vat heeft op de Tsjechoslowaakse politieke mening: tal van staatslieden hebben in de afgelopen maanden te ken nen gegeven, dat zij zowel met Rusland als met de Westerse democratieën wen sen samen te werken en dat niets hun zo fataal toescheen als definitieve schei ding tussen beide groepen. 'Er is dus nog wel enige hoop, dat Tsjechoslowakije, al is het ook eng ver bonden met de Sovjet-Unie, nog genoeg zelfstandigheid bezit, om een eigen keus te doen. Op dit ogenblik is er nog geen beslissing genomen. Op 30 Juni uit te de regering officieel haar vreugde over het Amerikaanse plan en de minister van Buitenlandse Zaken, Jan Masaryk, kreeg Opdracht cm Rusland, Engeland en Frankrijk mede te delen, dat zijn land bereid was, aan de voorbereidingen deel te nemen. In hoeverre deze houding door Molotov's vertrek uit Parijs veran dering zal ondergaan, is nog onzeker. Gisteren zou het kabinet de uitnodiging van Bevin en I'idault bespreken. Maar zonder meer afwijzen wil men blijkbaar niet, maar of men haar nu zonder meer zal aannemen? Farnco houdt een „uiterst belangrijke" rede Generaal Franco heeft Vrijdagavond in ©en rede voor de Spaanse radio, die officieel als „uitermate belangrijk" werd aangekondigd, verklaard, dat hij het'zijne wilde zeggen over het as- referendum over de opvolgingswet. Franco spoorde alle Spanjaarden aan, te stemmen voor de opvolgingswet, die inhoudt, dat Franco hoofd van de staat zal blijven, totdat Spanje uiteindelijk een monarchie zal worden onder een koning of regent. Afscheid van Parijs Molotov: „Ik hou het maar bij de souvereiniteit van de kleine staten' Ter gelegenheid van Independence Day heeft president Truman hi het Jef ferson House te Charlotteville, Virginia, een rede gehouden, waarin hij kritiek liet horen op Ruslands weigering om deel te nemen aan het Marshall-plan en waarin hij het dictatorschap de oorzaak noemde van het versperren van de weg tot wereldvrede Hoewel Truman Rusland niet met na me noemde, bestond er geen twijfel, dat hij dit land bedoelde, toen hij zei; „Zeke re naties onthouden hun'steun aan de reconstructie-plannen op grond van het feit, dat deze zouden betekepen, dat som mige naties zich met de binnenlandse aangelegenheden van andere zouden gaan bemoeien. Dit is even onlogisch als de man, die weigert deel te nemen aan e«i winstgevende handelszaak, om dat het inmenging in zijn particuliere aangelegenheden zou betekenen. Na twee wereldoorlogen zouden de naties de dwaasheid moeten inzien van een na tionalisme, dat zó extreem is, dat het de coöperatieve economische planvor ming voor een vredelievende r®#onstruc- tie onder de volken tegenwerkt". Truman viel eveneens, wederom zon- „Grofe politiek" over de tong Millionna>r naar Moskou Bruidje met heimwee Tenoren worden zeldzaam Parachutisten van dertien jaar Vreemde vermaken. 4 KMÜ en drieduizend man politic-personeel en mobiele garde waren in Parijs J2j samengebracht om „een beetje in de buurt te blijven" van Bevin, Molotof en Bidault gedurende de conferentie. Toen aan en bij hei jhislukte einde van deze conferentie nog niets gebeurd was, wisten de jannen in blauw uniform niets anders te doen dan kringetjes te spuwen an de oever van de Seine, waarbij de „grote politiek" wel over die tong zal zijn gegaan Een Londense millionnair is enige dagen geleden in zijn eigen vlieg- tuig gestapt op weg naar Moskou j.aar hij een persoonlijk onderhoud teft aangevraagd met Stalin om ovei te spreken. Deze man heet Abel Laban. Hij werd geboren in Stalingrac b1 bij trouwde .met een meisje uit een ussisch dorpje in de buurt. Op acht- ^djarige leeftijd besloot hij naar zuid- r'ka,te emigreren. Toen kon hü reeds pVeh talen spreken behalve Engels. Hi, crde Engels en \yerd journalist. Toer. 'J echter tot de ontdekking kwam dat in de journalistiek nooit rijk wordt, Ucfaf 21011 in zaken en werd mil- v bhair. op achtendertigjarige leeftijd e©S het hoofd van een trust met kapitaal van twintig millioen pend c>H h<; koper-, goud- en kolenmijnen, b0C ,:'ronllen' transportondernemingen, bP?en en diamantconcessies onder ha: kom6r hacl- °m zUn geloof in de toe- Viif St ^an Engeland te tonen steekt hij en een half millioen In de Engelse j^at. „t)lt is mijn antwoord op al dé eniiades", zegt Abel Shaban. E en keurig uitgedost Engels bruidje schreed naast haar „Canadees", die inmiddels al gedemobiliseerd was, naar het altaar van een grote kerk in Chicago. Haar wasbleek gelaat toonde aan dat zij de innerlijke strijd van dt grote stap die zij moest doen nog niei te boven was. Op het ogenblik dat zij „Ja ik wil" moest zeggen, zei ze „Nee, want ik heb zo'n heimwee". De plech tigheid werd afgelast en de genodigden, niet wetende wat zij dóen moesten, be gaven zich maar naar de receptiezaal Hier barstte het bruidje in tranen uit en vertelde onder heftig snikken, dat zij toch eigenlijk wel wilde. Maar nu nam de bruidegom het woord. „Nu wil ik niet, want een vrouw kan zich over mij maar éénmaal uitspreken", antwoord de hy met enige waardigheid. In de gangen van de Franse opéra heerst grote opschudding. De opera acteurs zijn In alarm gebracht door een studie die in Parijs verschenen is. Volgens deze studie zou de gemiddelde mannenstem langzamerhand zijn hoge toon verliezen en van tenor naar bari ton, van bariton naar bas dalen. Zou men hierin de oorzaak moeten zoeken van de schaarste aan tenoren? De pessi misten voorspellen dat binnen enkele eeuwen (wij zijn' dan gelukkig al dood, verontrust u dus niet operaliefhebber alle tenoren verdwenen zullen zijn. De schrijver van deze studie doet echter nog een andere onaangename ontdek king, want de vrouwelijke stem onder gaat een gelijksoortige verandering. DUS ook de sopranen worden kostbaar. Op het vliegveld Mitry.Mory (Frankrijk) heeft deze week Mi chel Lemaitre, een jongen van dertien jaar, een parachutesprong ge daan van een hoogte van 400 meter. Hierdoor verkreeg hij een militair brevet en de titel van de jongste parachutist van de wereld.Een seconde nadat de jeugdige parachutist het vliegtuig verla ten had, opende zich vlak boven hem een andere parachute. Men hoorde een stem in de lucht „Michel, je benen, hou je benen bij elkaar". Het was zijn "vader, luitenant Lemaitre, die tegelij kertijd met zijn, zoon sprong en diens doen en laten gadesloeg. Toen Michel Lemaitre de grond bereikte, maakte lhij een buiteling en zonder enig spoor van nerveusiteit begon hij zijn parachute op te vouwen. Luitenant Lemaitre verzorgt in Frankrijk de militaire opleiding van parachutisten. Als de Portugezen lieden zijn, die doorgaan voor altijd opgewekt en zonder enige haatgevoelens bezield, dan worden zij nu dan toch overtroffen door de Japanners. In Japan is het vijf, zes en zeven Augustus groot feest. Er wordt gedanst, gedronken en gezongen opde atoombom, die twee jaar gele den Hirosjima vernielde. De onderdanen van de Mikado hebben toch wel vreemde vermaken en bizarre verjaardagen. der de Sowjet-Unie bij name te noemen, de landen aan, die per radio op georga niseerde wijze wantrouwen en haat zaaien tegen de naburen." De eerste stap tot het beëindigen van onwetendheid en achterdocht zou het stopzetten van pro- paganda-aanvallen op andere landen zijn. De tweede stap zou- zijn het slech ten van de scheidsmuren, welke het ver. strekken van inlichtingen, de versprei ding- van gedachten en het reizen in de weg staan. De laatste stap: samenwerken met andere landen,* die ernstig er naar streven een vriendschappelijke ver standhouding onder de mensen te be vorderen." Eert ander vereiste voor de vrede, al dus Truman, is de ondersteuning van een wereldeconomie eer dan van aparte nationalistische economieën. Truman verwachtte niet, dat alle landen met Verschillende geschiedenis, instellingen en economische verhoudingen het over gemeenschappelijke idealen en politieke werkwijze eens zullen zijn. „Het is ech ter niet te veel gevraagd, dat de sta ten, ieder binnen zijn eigen grenzen, de voorwaarden zouden scheppen voor de groei van een wereldharmonie. Een eer ste vereiste daarvoor is het gemeen schappelijk aanhangen van het beginsel, dat regeringen haar ware macht ontle nen aan de instemming van de geregeer- den. Er .rr.oet een oprecht streven zijn om dit beginsel te verwerkelijken- Een ander vereiste is: eerbied in de gehele wereld voor de rechten van de mens. In alle lande"h, zeker in het onze. moet op dit gebied nog veel verricht worden." Tér gelegenheid van Onafhankelijk heidsdag heeft ook generaal Eisenhower te Vicksburg, Mississippi, een rede ge houden, waarin 'hij zeide, dat de landen van de wereld dienden samen te werken voor de vrede of anders zoüden onder gaan. Hij zelde verder: ,.Wij moeten ons zelf goed beschermen zolang tot alle andere naties gereed zijn het slagveld te verwis selen voor de conferentietafelOf de volkeren werken samen' voor het alge meen belang, óf zij blijven afzonderlijk en zullen langzaam ondergaan in het verval, of snel In de catastrofe van'een totale oorlog. Er kan geen welvarend Amerika bestaan in een stervende wereld. Ware veiligheid is onmogelijk als andere, afgunstig en vervuld van Jiaat, klaar staan om ons te bespringen bij de eerste gelegenheid welke zich voor doet." Midden op de wijde, dorre vlakie kruipi een monsier op rupsbanden langzaam voorwaarts. Als een geheven klauw steekt de kraan schuin omhoog, een winch ratelt waanzinnig in hei rond en laat een lange staalkabel, die flikkert in hei zonlicht, langzaam vieren. Mannen in over alls lopen door hei modderige grasland, slepen de kabel achter zich aan en bevestigen hei uiteinde om de kruin van een gevelde boom. Hei monster kruipi achteruit, de kabel staat als een snaar gespannen en de boom wordt uit de greppel gesleurd. Dan komt de kraan in werking, zij tilt <^e stam eenvoudig op of hei een veertje is en niet een boomstronk van een ton of fwee, en plaaisi hem bovenop een gereedstaande iruck. Dat werk herhaalt zich eindeloos, want hei zijn vele stammen, die in Walcherens greppels liggen Jan van Micfdelburg, rechts het slanke silhouet van Veere's raadhuis, repht vooruit de spitse toren van Domburg en links opzij de stoere vuurtoren van wat eens Westkapelle heette. Men is aan het ruimen getogen en iedereen helpt er aan mee. Ook de vrachtwagens verrichten werk om Wal cheren weer mooi te maken. De bomen zijn thans gerooid, zij moeten nu naar Middelburg worden gesleep^ en men heeft van de nood een deugd gemaakt door de Nederlandse Industrie van. dit hout te laten profiteren. Vijf .houthan delaren en industrieën hebben de Hout combinatie „Walcheren" gesticht en te zamen met het Rijksbureau voor hard hout wordt deze hoeveelheid zo eerlijk mogelijk verdeeld, d.w.z. het Rijksbureau verleent de vergunning en de combina tie zorgt voor de uitvoering. Ruim twee jaar geleden reden, neen voeren wij met een D.U.K.W. over de weg:van Middelburg naar Dom burg, aldus lezen wij in „Beroepsvervoer". Even buiten dé Zeeuwse hoofdstad plons de het gevaarte £et water in, op een hoger gedeelte reed het weer verder, maar het grootste deel van het 25 km. lange traject moesj gevaren worden. Walcherens trots, de fraaie bomen, stonden daar nog als rampzalige sta ketsels langs de bermen overeind en de ca. 15 landgoederen, vroeger verscholen achter hoge bossages van iepen, eiken, beuken en peppels stondeh nu kapot geschoten en verfomfaaid voor een ieder te kijk. Het was een trieste tocht, vooral voor hem die Walcheren in zijn volle glorie gekend heeft. Onbeschaamd spoelde het water tegen de muren der huizen, bru iaal drong het overal naar binnen, deu ren, half uit de hengsels gerukt, zwiep ten schrikaanjagend open en dicht, een fampekaj? met druipende franje slin gerde heen en weer. En soms, a|s een laatste stuiptrekking, stond daar mid den in het water een appelboompje zon der blad, maar met bloesem, een laat ste groet aan wat eens was geweest. Walcheren had zijn tol aan de oorlog betaald, het stond in Middel burg te lezen op grote spandoeken boven de straten, op kleurige affiches tegen de muren en in de etalages dor winkels: een verdronken Walcheren voor een bevrijd Europa. En nu is Walcheren droog, het land heeft zijn oude rechten weer hernomen, de gaten in het dijklichaam zijn, zij het met schier bovenmenselijke inspanning, gedicht. Nu klotsen de golven weer zoals vroeger tegen de bazalten beschoeiing, Walcheren is wederom door zijn dijken beschermd. Maar wg-t is gebleven van de oude luister? Hoe ligt daar het land kaal en eenzaam, prijsgegeven aan de gieren de najaarsstormen of blakerend onder een verzengende zon. Een boomloos eiland zonder enige be schutting, en verspreid rondom staan de hoge zwarte schuren en de batige bui tenhuizen, niet meer sdhuilijknd onder ritselend geboomte. Hier fluisteren geen populieren meer, hier tracht men tever geefs de geuren pp te snuiven van de bloeiende meidoornhagen, die vroeger- een sieraad van het eiland waren. En als men naast het grijze monster staat en men tuurt de wijde horizon af, dan ziej men alle nog overeind staande to rens van de dorpen rondom: geen boom belemmert het uitzicht. Dan ontwaart ge achter u de deerlijk verminkte Lange Van de kade van Middelburg wordé'n de stammen in schepen geladen en naar alte windrichtingen vervoerd. Men moet genoegen nemen met hetgeen wordt ge stuurd; een keuze doen is niet mogelijk. PoWa staat met grote witte kalkletters op de bomen geschreven, dat is geen Russisch, maar het betekent doodnuch- ter Polder Walcheren. Maar vóór deze bomen hier liggen, moet heel wat werk worden verzet. Dit grote opruimingswerk heeft de Hout combinatie opgedragen aan de fa. Jac. Stoof Zonen te Breda. Deze firma zorgt er voor, dat alle gevelde bomen, die over het gqheje eiland liggen ver spreid, op de kade te Middelburg komen, en het grijze monster, waarover wij in de aanvang spraken, is een der twee kraanwagens op rupsbanden, die dit karwei opknappen. 16.000 m3. hout moet uit de modder gesleurd worden. De stammen moeten vaak uit greppels en dwars door sloten worden gesleept, alvorens zij op de vrachtwagens geladen kunnen worden. Mooi Is het materieel niet, maar het moet oersterk zijn. Het is voorwaar geen alledaags akkefietje en geenszins gemak kelijk, vooral niet toen de strenge vorst intrad en het werk toch doorgang moest vinden over spiegelgladde wegen. Dik wijls moest men de stammen uit het ijs hakken, houwelen kwamen er aan te pas. Maar toen het ging dooien, bewezen de rups wielen pas hun ware diensten! 4 ton slepen zij op hun gemak voort en soms staan de voorwielen wel 50 cm. van de grond, maar het gaat; zij doen hun werk voortreffelijk. Van September af is men reeds met deze „schoonmaak" bezig. Van Septem ber af ploeteren de zware karren en deze stoere kerels in de modder. Lang niet altijd zonder gevaar! Denk maar eens aan de landmijnen, die hier en daar nog loeren. Er is wei eens zo'n projectiel te voorschijn gekomen, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Dc hemen, die met een rupsbandenkraan uit het land zijn gehaald, worden aan de verharde weg door middel van dc kraan op de vrachtauto's geladen, die de bomen naar de kade in Middelburg brengen, waar ze met schepen verder worden vervoerd Het Intern. Maria Congres, dat van 3 tot en met 7 September a.s. te Maastricht zal worden gehouden, bedoelt aan Maria, zowel in het openbare als in het persoonlijke le- Ven der gelovigen, die plaats te ge ven, welke Haar door God in Zijn heilsorde is toebedacht. Het Nederl. en 't Belgisch. Instituut voor Visserij-onderzoek zijn bezig de groei van de schoi cn de dichtheid van de scholstand vast te stellen. Na de onderzoekingen voor de Franse cn dc Belgische kust is men thans begonnen met navorsingen voor de Nederlandse kust. Aan boord van het Belgische vissersvaartuig „Hinders", liggende in de Sclievenintise havensteltmen de leejtijd van schoUcn vast Naast de kerkelijke plechtigheden, uitingen onzer Maxia-devotie, is daar om een grote plaats ingeruimd voor de bestudering van de Maria-leer. Godge leerden van naam zullen enkele van de gewichtigste aspecten dezer leer behan delen. Op de bijzondere vergaderingen, gewijd aan de bestudering van de leer over Maria, zullen de volgende onder werpen worden ingeleid: Maria, Konin gin van de wereld (dr. L. de Gruyter); Maria, nieuwe Eva (dr. C. Friethoff O.P.); Maria, mede-verlosseres (dr. P. Bloumen S.J.)Maria, middelares aller genaden (dr. Al. van Hove); Maria, moeder der mensen (dr. Leonardus O. Carm.) In de tweede reeks bijzondere verga deringen, niet parallel lopende aan de onderwerpen der eerste reeks, wordt de devotie tot Maria bestudeerd iri vier onderwerpen: 1. „Onze afhankelijkheid van Maria" (dr. H. Fortmann)2. ,,Ons liefdevol ver trouwen op Maria" (O. de Groot C.ss.R.) 3. „Onze dankbaarheid tegenover Ma ria" (C, Tesser O.F.M.)4. „Onze na volging van Maria, speciaal in Haar vij andschap tegen Satan" (dr. J. Tesser, S.J.). Op de algemene vergaderingen, die iedere avond in de open lucht worden gehouden en voor alle gelovigen toe gankelijk zijn, wordt °nze toewijding aan het Onbevlekte Hart, van Maria, welke In de oorlogsjaren reeds geschiedde, in haar consequenties uiteengezet: „Onze persoonlijke toewijding aan de Koningin der harten" door dr. G. Philips, ,,De toewijding onzer gezinnen aan de Ko ningin van het huisgezin" door dr. K. Steur, „De toewijding onzer organisaties aan de Koningin der wereld" door dr. O. Friêthof O.P. Op de eerste avondvergadering van het Congres zal mgr. dr. F. Feron de openingsrede uitspreken. Een militair, die dienst doet in In- dië, wijst in een brief op de grote steun, die hij en zijn collega's on dervinden van de regelmatige briefwis seling met hun ouders, vrienden en voor alhün meisje. De moeilijkheden, die de jongens overzee toch in grote mate ondervinden, schrompelen ineen, als zij een aardige brief ontvangen van €en vriend, een goedbedoelde raadgeving van hun moeder of een lieve brief van hun meisje, waarin ze hem verzekert, dat ze op hem blijft wachten. Maar, aldus onze briefschrijver, „een jongen zit stil voor zich uit te sta ren. „Zij" heeft het 't beste gevonden 't „af te maken". Weg illusie, weg dat kleine steuntje in je rug, wat je hier zo hard, zo ontzettend hard nodig hebt. Hij had kort geleden nog hoog opgege ven van haar en met één klap, met één briefje, is alles weg, voorbij. Denkt men wel aan de gevolgen, als zo'n jongen een borreltje te veel gaat drinken? Troostwoorden helpen zo weinig In zo'n geval. Zij was alles voor hem en dat Is nu ook voorbij. Laten de meisjes in Holland toch be seffen wat voor 'n geestelijke vernie ling ze kunnen aanrichten. Is twee Jaar dan zó lang? Is 't werkelijk onmogelijk twee jaar te wachten? Met 'n beetje wilskracht en zelfrespect moet dit toch geen moeite kosten. De jongens deen hun plicht onder vaak moeilijke om standigheden. Ze missen al zo veel. Hui selijke gezelligheid? Hij mag er alleen van dromen. Het valt voor een meisje misschien niet mee, vooral in de zomer. Fietstochtjes, zwemmen cn zeilen, t moet allemaal zonder hem. De overwin, ning straks bij de thuiskomst is echter te mooier". Laten de meisjes trouw blijven en hun steun aan onze jongens blijven geven. Ze hebben het hard nodig. Op 24 en 25 Augustus zullen te HHvarcn- beek een tweetal culturele dagen worden gehouden teneinde contact te leggen tussen Noord cn Zuid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3