Antwoord van Republiek onbevredigend „VLIEGENDE SCHIJVEN AMERIKA IN OOST-EUROPA NIET NAAR PARIJS Spanje stemt vóór Franco Opvolgingswet aangenomen Gevechten aan de grenzen van Joegoslavië Inkrimping van ons leger? Militaire actie mogelijkheid, die niet onderschat mag worden Gem. gendarmerie verworpen Sensatie of een nieuw wapen? Maatregelen tegen Duitse boeren Tot hoofd en hart Republikeinen zetten stellingbouw voort REGERING LAAT ZICH NIET UIT Mgr BRITSE VLIEGBOOT IN ZEE GESTORT DRIE FRANSE VLIEG TUIGEN VERONGELUKT |gp KOSTEN ZIJN TE HOOG Argentinië edelmoedig Amerika zendt voedsel naar Duitsland Wamelink berucht en gevreesd S.D.-man Maandag t juli 1947 o 69ste JAARGANG No. 23891 •S '5b Setyadjit en Gani naar D jok ja Besprekingen op Rijswijk Oefeningen tegen aanvallen van buiten Stroom van vluchtelingen naar Semarang G. de Jonghe d'Ardoye Apostolisch Delegaat van Indië 99 Duitsers maken zelf hun krant I Bedenk bij alles, wat men over u i zegt, dat verwijten soms lof in- I houden en goedkeuringen vaak een blaam op u werpen j Het weer. Doodstraf tegen hem geëist TWEE NIEUWE HEILIGEN Mgr. Nic. Verhoeven Mgr. Brans in ons land STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM T®tefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mHlimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 00 G De artwoordnota van de Republiek aan de Nederlandse regering is Zondag •on Van Mcok overhandigd. Volgens officiële Nederlandse kringen in Batavia Wordt het onbevredigend geacht. In deze kringen bevestigde men. dat het antwoord in grote "trekken de aanvaar ding van de Nederlandse voorstellen inzake de interim-regering bevat en een hand haven van de Republikeinse afwijzing ener gemeenschappelijke gendarmerie. Ver der worden afwijkende voorstellen gedaan inzake de buitenlandse betrekkingen. Heoggcplaatste Nederlandse autoriteiten te Batavia hadden aan A. P. reeds Verklaard, dat de nota „buitengewoon vaag was en geen oplossing gebracht heeft Van de «o haar aanleg hoogst gevaarlijke Nederlands-Indonesische crisis". Gisterenavond hebben vertegenwoordigers van de Republikeinse regering Persoonlijke nota's van Soekarno gericht aan de Britse Consul-Generaal Mitcheson en de Amerikaanse Consul. Generaal Walter Foote overhandigd. Deze nota's bevatten het antwoord op het Britse schrijven van 29 Juni en het Amerikaanse aide-memoire Van dezelfde datum. uiting gegeven aan de verwachting, dat de Verenigde Staten op hun aide- mémoire zouden doorgaan, wellicht door het aanbieden van arbitrage, welke de zekerste garantie zou vor men voor het handhaven van de vrede. De nieuw vice-premier Setyadjit en de vice-minister van Buitenlandse Za ken Tamzil, die de nota te Batavia heb ben overhandigd, verklaarden echter aan Aneta op een vraag of het juist is, dat de Republiek de interim-regering aan vaardt: „Men kan zeggen, dat de Ne derlandse voorstellen terzake in wezen zijn aanvaard." Ofschoon hoge republikeinse autori teiten te Djokjakarta Zaterdag hebben Verklaard, dat de nieuwe nota aan de «ed. regering de aanvaarding van het beslissend gezag van de vertegenwoor diger van de Nederlandse Kroon over de interim-regering zou betekenen, be vatte de nota geen beloften van óeze ^trekking, aldus verklaarden Neder landse zegslieden aan A. P. De republikeinse leiders hadden ge- *6gd, dat de nota de volledige instem ming zou belichamen met de kort ge- feden door de Amerikaanse regering ge bonden aide-mémoire, maar de Neder landers verklaarden, dat er slechts vol doening in werd uitgesproken over het Teit, dat Amerika de betekenis van de Jhdonesische Republiek niet van ge heel Indonesië als een factor van économisch en politiek belang in de stabiliteit van de wereld erkende. De meest gefundeerde opinie te Batavia is thans, dat de oplossing van het twee jaar oude conflict door een militaire actie nog een mogelijkheid is, waarmede terdege rekening moet worden gehouden, of schoon het minstens één week zal duren, voor Nederland een definitie ve beslissing neemt. De zegslieden, die aan deze opinie «ting gaven, legden er de nadruk op, ^at Nederland de eis inzake een gemeen- Séhappelijke Nederlands-Indonesische &°litiemacht in de Republikeinse gebie- "en nog niet heeft laten vallen. De Re- *mt>Ukeinen hebben zich tegen zulk een Politiemacht hardnekkig verzet en te Jannen gegeven, dat zij een oompromis betekenen, hetwelk geen enkele Re- W^Ukeinse regering in haar staatkunde aanvaarden. In neutrale kringen In Batavia werd De ministers Setyadjit, Gani en Leimena zijn hedenmiddag met een speciaal Nederlands vliegtuig naar Djokja vertrokken, om verduidelijking te vragen over enkele punten van het Republikeinse antwoord aan Van Mook. Het vliegtuig werd beschikbaar gesteld in verband met de urgentie van de aan gelegenheid. De ministers worden reeds morgen in Batavia terugverwacht. De gevraagde verduidelijking zou in het bij zonder betrekking hebben op de interim regering en de Republikeinse verantwoor delijkheid voor binnenlandse aangelegen heden, alsmede op de kwestie van de ge meenschappelijke gendarmerie en de bui tenlandse betrekkingen. Zondagavond is ten paleize Rijswijk een bespreking gehouden tussen Van Mook, de Commissie-Generaal en de adviseurs over het Republikeinse ant woord. Uit gezaghebbende bron verneemt Aneta, dat Hadji Agoes Salim, dus niet Setiadjit, leider van de Indonesische delegatie zal worden. Totdat Salim uit Arabië is teruggekeerd, zal Soesanto de Indonesische delegatie leiden. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken beeft Zon dagavond bekend gemaakt, dat Walter Foote, consul-generaal in Batavia, vervangen zal worden. In zijn plaats komt Charles A. Livengood, adviseur voor economi sche Zaken der Amerikaanse am bassade in Rome. Llivengood, die thans in Washing ton is, zal, naar verwacht wordt, omstreeks 20 Juli per vliegtuig naar Batavia vertrekken. Om de menigte een beeld te geven van hetgeen te doen staat bij aanvallen van buiten, zijn, aldus meldt radio- Djokja, in de stad en het regentschap Madioen op grote schaal oefeningen ge houden, waaraan leger-, politie- en strijdorganisaties, de gewestelijke de fensieraad en de gehele bevolking deel namen. De Nederlandse militaire woordvoer der te Batavia heeft over de militaire situatie in de afgelopen week het vol gende medegedeeld: Te Medan hadden voortdurend be schietingen plaats in de Noordelijke, Westelijke en Oostelijke sectoren, waar bij de Republikeinen gebruik maakten van automatische wapens en luchtaf weergeschut. De voedselblokkade en de stellingbouw binnen de twee kilometer zone worden voortgezet. Ook te Padang vindt de aanleg van versterkingen en versperringen door de Republikeinen voortgang. De TRI heeft hier de bevol king binnen de twee kilometer zone ge last te evacueren Te Batavia was driemaal ge vechtsactiviteit binnen de demar catielijn. De stroom van vluchtelin gen naar Se m a r a n g houdt aan en de Republikeinse stellingbouw wordt hier voortgezet, evenals jn het gebied van Soerabaja, waar de Republikeinen tot tweemaal toe Ne derlandse patrouilles onder vuur na men en de Nederlandse posten driemaal uit een vliegtuig werden beschoten. Op Midden-Ban neemt de terreur actie t.de. Op Zuid-Celebes hebben terro ristische elementen een Indonesisch be stuursambtenaar vermoord. Naar aan leiding hiervan werd de patrouille-acti viteit vap de Nederlandse troepen inten ser, hetgeen tot een aantal arrestaties leidde. Op Borneo is het rustig. Naar een politieke medewerker van hel A.NJ». schrijft, wenst men zich ln rege- "npskringen te Den Haag nog ln geen énkel opzicht uit te laten over het ant woord van de Republiek Indonesia, dat Sisteravond is ontvangen. Zelfs ln krin- tén, welke In nauwe relatie staan tot de ••«gering, ls men dus nog aangewezen op voorlopige berichtgeving uit Batavia. Mt feit in aanmerking genomen, ver klaarde men daar niet de Indruk te heb- '•«U, dat het antwoord bevredigend ge- •*°emd kan worden. -Als een ongunstige factor beschouwde 7}éh ook de uitlating van Tamzil, de vice- rj'nister van Buitenlandse Zaken, waar- J?«de hy zegt niet te zullen afwijken van lijn, welke Sjahrir volgde ten aanzien Lah de buitenlandse betrekkingen der Ifpubliek. Deze Bin wordt in flagrante Tijd met Linggadjati geacht. - Bovengenoemde ongunstige factor acht nog versterkt door de benoeming ,aa Salim, die zo juist in de Arabische '»®den buitenlandse Betrekkingen heeft -ahgekpoopt voor de Republiek, tot voor ster der Indonesische delegatie. Te Batavia is officiël bericht ont vangen, dat Z. H. Exc. Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye ls benoemd tot Apostolisch Delegaat van Indië. ®j kou 5 Juli in Batavia aankomen, .Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, titulair- ^Artsbisschop van Mistia, werd 23 April ®87 te St. Gilles-Brussel geboren. Hij JjAd in bij de Sociëteit der Vreemde Jussiën van Parijs en werd 17 Septem- ?ér 1933 tot Bisschop gewijd. 17 Gcto- 0ér 1938 volgde zijn benoeming tot Apostolisch Delegaat in Irak met als Bagdad r-rrr- Zaterdagmiddag werd te Soestdijk een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het versoneel van het paleis Soestdijk en dat van paleis 't Loo. Bij deze wedstrijd waren ook de prinsesjes aanwezig. Op onze foto blijkt duidelijk, dat zij zich kostelijk amuseerden Geheimzinnige „vliegende schijven", die op verschillende plaatsen van enkele staten in het Noord-Westen van de V. S. zijn waargenomen, hebben de directeur van het observatorium van de „North western University" een verklaring ont lokt. Deze is van mening, dat de „vlie gende schijven»' radiografisch bestuurde apparaten kunnen zijn, misschien wei een nieuwe TOriogsuitvinding. Aan de andere kant heeft de direc teur van het observatorium van Yerkes, Wisconsin, pertinent verklaard, dat het in dit geval geen hemellichamen betreft. Een natuurkundige van het Techno logische Instituut van California geeft De laatste hand wordt thans gelegd aan de nieuwe grote schutsluis te Zwatrsluiswelke in de plaats is gekomen van de door de Duitsers vernielde „Grote KolJcsluisDe nieuwe sluis is van groot belang voor het scheepvaartverkeer in de Noordelijke provin. des van ons land. De kustvaarder „Cornells" was het eerste schip dat de sluis binnen voer Een vliegboot van de Royal Air Force met een bemanning van 10 koppen en twee waarnemers is Zaterdagavond tij dens gecombineerde oefeningen van de vloot en de luchtmacht in de Ierse Zee gestort. Vijf leden der bemanning wer den gered door de duikboot, waarop de vliegboot juist een 6chijnaanval deed. Later zijn door schepen, die een onder zoek instelden, drie lijken gevonden. Er worden nog uitgebreide nasporingen gedaan, maar de autoriteiten deelden mede, weinig hoop te hebben dat van de vier nog vermisten nog iemand in leven is. Bij vliegdemonstraties zijn Zondag drie Franse vliegtuigen verongelukt, twee in Frankrijk en een in België. Bij deze ongelukken kwam een piloot om het leven, terwijl een ander ernstige verwondingen opliep. Eten Frans leger vliegtuig stortte bij een vliegdemonstra- tie te Dijon neer. Hierbij werd de piloot ernstig gewond. De piloot van een Franse Courlis-eendekker werd gedood by een demonstratie van verschillende typen vliegtuigen op het vliegveld Villa- coublay bij Parijs. Het derde Franse toestel startte voor de ogen van 8000 toeschouwers brandend neer bij een demonstratie te Brussel, in dit geval wist de piloot zich met de parachute te redden. de volgende lezing: De aanwezigheid van de schijven wordt door hem ge weten aan proeven met „omzetting van de atoomenergie", die in verschillende Amerikaanse centra worden genomen. De schijven zouden een omtrek hebben van ongeveer zeven meter, door een raketsysteem gelanceerd en per radio bestuurd worden. In Califomië en Oregon staan snelle vliegtuigen gereed om te trachten het raadsel op te lossen, wanneer de „vlie gende schijven" weer worden waarge nomen. Zij zouden zich voortbewegen met een snelheid van 1900 K.M. per uur. David Lilienthal, voorzitter van de commissie voor de atoomenergie, heeft verklaard, dat de „schijven" niets met atomische experimenten uitstaande heb ben. De Finse regering- heeft, naar thans bekend wordt, de Brits-Franse uitno diging tot nadere bestudering van het plan-Marshall tot hulp aan Europa niet aanvaard. Als redenen worden ge noemd: politieke en geografische gron den. Het besluit van de Finse regering wordt als „voorlopig" aangeduid. Nader wordt gemeld, dat het merendeel ""er ministers de invitatie zou hebben willen aanvaarden, maar dat afkeuring van de zijde der Sovjet-Unie werd gevreesd, terwijl het vredesverdrag met de Sovjet- Unie nog niet geratificeerd is. Zaterdag 5 Juli hadden drie landen de uitnodiging van Engeland en Frank rijk officieel geaccepteerd: Eire, Italië en Portugal. Het Hongaarse communis tische blad Czabad Nep meldt, dat Joegoslavië, Roemenië en Bulgarije niet geaccepteerd hebben en dat omtrent de houding van Tsjechoslowakije en Polen „geen twijfel" bestaat. „Hoe zeer Hon garije een buitenlandse lening ook nodig moge hebben, het kan deze niet met de beperking van zijn nationale onafhan kelijkheid betalen", zegt het blad. Volgens het Hongaarse socialistische blad „Vilagossag" zal de Hongaarse socialistische partij alles doen wat in haar vermogen ligt om te voorkomen, dat Europa in twee bloes wordt ver deeld. Naar verluidt, zal de Turkse ambas sadeur te Parijs Turkije vertegenwoor digen op de conferentie van a.s. Zater dag. Volgens berichten uit de Turkse pers zal de overeenkomst betreffende het gebruik van de Amerikaanse lening van honderd millioen dollar aan Turkije Dinsdag te Ankara worden getekend. De ministers van Buitenlandse Zaken en Handel van Denemarken, Noorwegen en Zweden zullen hun standpunt t. a. v. de uitnodiging tot het bijwonen van de conferentie te Parijs Woensdag op een speciale vergadering te Kopenhagen vaststellen. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is de dag, waarop de antwoorden op de F.ans-Britse uitnodiging uiterlijk binnen moeten zijn, bepaald op Don derdag as. Eerst daarna zal worden be kend gemaakt, welke landen hebben geantwoord. De voormalige Franse vice-premier, de communistenleider Maurice Tho- rez, heeft verklaard, dat men als ge volg van uitvoering van de thans be staande plannen Bevin-Bidault een „nieuw München" zal zien. Frankrijk, zo zei hij, geeft er blijkbaar de voor keur aan samen te werken met hen, die dit land de kolen uit het Ruhrgebied willen onthouden en die medelijden hebben met de arme Duitsers. Thorez meende echter, dat Frankrijk hulp van elke geallieerde zou kunnen aanvaar den, mits de onafhankelijkheid van het land gewaarborgd blijft. De poging om de Franse buitenlandse politiek te beïnvloeden was, aldus Tho- rez. een der oorzaken voor de uitslui ting van de communisten uit de rege ring. G. Cecil Sprigge, hoofd van de Voor lichtingsdienst in de Britse zone van Duitsland heeft het beheer van het Duit se persbureau D.P.D. aan de Verenigde Duitse bladen in de zone overgedragen Deze stap moet worden gezien, aldus Sprigge, als een bewijs van vertrouwen in- de Duitse journalisten, die thans al het nieuws rechtstreeks krijgen te be handelen. De nieuwe regeling betekent echter niet, dat de bezettingsautoriteiten geheel afstand hebben gedaan van haar bevoegdheid voor het misbruik van het nieuws te waken. Km, Het Koolzaad, in de Noord-Oost polder is rijp en met man en macht werkt men van 's morgens vroeg tot 's avonds laatom de oogst in een paar dagen tijds binnen te halen. Als het rijpe koolzaad n.l. te lang blijft staan barsten de zaaddozen open en veel van het kostelijke producteen zeer belangrijke grondstof voor de margarine- fabricagezou daarmede verloren kunnen gaan. Een machinale zelf binder-maaimachine aan het werk in de uitgestrekte polder Zondag is in Spanje het referendum over de opvolgingswet van generaal Franco gehouden. De bevolking, voor welke de stemming verplicht was, moest beslissen of Franco al dan niet hoofd van de staat zal blijven met het voor behoud, dat Spanje eenmaal een monar chie zal worden met een koning of een door Franco benoemde regent aan het hoofd. De uitslagen, die Zondagavond bekend -.^eigens een te Belgrado gepubliceerd tficieel bericht heeft een aantal Wit- ardisten (door de Duitsers gevormde j^0ep Slowenen, die thans in Oostenrijk kampen geïnterneerd zijn) van Oos- ^brijk uit de grens van Joego-Slavië v Efschreden en te Maribor een aantal j^éraanstaande leden van het provin ce bestuur gedood, q bekendmaking van dit bericht heeft Perscampagne tegen de uit Joego- avië gevluchte Quislings tot éen g^égtepunt gebracht. De pers te Bel- <Y*do acht de bezettingsautoriteiten in c stenrijk grotendeels verantwoordelijk, tw^at zij hebben geweigerd bekende jy 'ogsmisdadigers, die benden georga- ?éerd hebben, uit te leveren, lu^ét Franse Persbureau A.F.P. meldt Saloniki, dat in het gebied van Doi- bij de Joegoslavische grens een 18 gevecht ontbrand, is tussen Griek se regeringstroepen en een grote leger- formatie uit Joegoslavië. Volgens een dagorder van de bevelhebber van net derde leger wordt de hulpverlning van nabuurlanden aan de opstandelingen steeds minder verborgen gehouden. De Joegoslaven zouden aan de Griekse par- tisanen hebben aangeraden om niemand krijgsgevangene te maken en alle mili taire gevangenen te doden. Gasparof, Sovjet-afgevaardigde van de ploeg der commissie van onderzoek der V. N., welke te Saloniki is achterge bleven, om grensinèidenten te onder zoeken, heeft geweigerd deel te nemen aan het onderzoek naar Griekse be schuldigingen tegen Joego-Slavië inzake grensincidenten in het gebied van de berg Beles nabij de Joegoslavische grens. Het onderzoek zal niettemin door gaan- waren, wezen er op, dat de wet in over. weldigende meerderheid was aangeno men. Volgens een berekening van Associated Press omstreeks middernacht waren bij de 2.069.764 uitgebrachte stemmen 103.776 tegen de wet en 51.097 blanco stemmen. De regeringsradio heeft hedenmorgen bekend gemaakt, dat in totaal 710.434 kiezers in Madrid gestemd hadden. Vol gens de radio hadden 622.440 „ja" ge stemd en 87994 „neen". De uitslag voor andere steden was: ja 1.132927, neen 88.083, blanco 35.404. Ver spreide resultaten uit 14 provinciën: ja 937.437, neen 15.693, blanco 34.863. De voorzitter van de stemcommissie te Madrid heeft medegedeeld, dat het aan tal bevestigende stemmen te Madrid naar schatting 85 procent zal bedragen van het totaal der uitgebrachte stemmen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft buitenlandse verslaggevers mede gedeeld, dat in de arbeiderswijk Vallecas te Madrid 35.000 stemmen voor en 10.000 tegen zijn uitgebracht. Volgens de civiele gouverneur van Bil bao kan het referendum als een succes worden beschouwd, daax de opkomst zeer bevredigend is geweest ondanks de intensieve campagne ten gunste van ont houding, die met alle mogelijke midde len van het buitenland uit is gevoerd. Op het laatste ogenblik moest bijna 30 pet. van de voorzitters van de stemlokalen te Madrid worden vervan. gen, omdat vele artsen, die tot voorzitter waren gekozen, naar hun zeggen hun patiënten niet geheel in de steek konden laten. _^?!3Ï2553S8&»o2üfc» Duizenden affiches riepen in de afgelopen week de Madrilenen op ter stembus. Vota si" was de leuze der „regeringsaffiches", doch vaak was deze leuze overkalkt en vervangen door het „Vota non" van Franco's tegenstanders Leden van de linkse oppositie ver spreidden pamfletten met de inhoud: „Dapperen stemmen niet. In de nabije toekomst zullen wij met lafaards de rekening vereffenen." Volgens berichten uit de provincie heeft in Oviedo meer dan 50 pet. der kiezers „neen" gestemd. (Van onze Haagse redacteur) Het was al geruime tijd bekend, dat de hoge kosten van ons leger de rege ring in verband met de précaire toe stand der staatsfinanciën ernstige zorgen baarden en dat men overwoog effectieve bezuinigingsmaatregelen door te voeren. Stond het tot nu toe nog niet vast op welke wijze men de gewenste bezuiniging zou trachten te verkrij gen, het is nu wel zeker, dat dit zal gebeuren door de troepensterkte binnenslands in te krimpen. Wanneer men daartoe metterdaad zal overgaan en of de eerstvolgende lich ting daarvan reeds de gevolgen zal on dervinden, kon men ons nog niet zeg gen, doch men wil het aantal soldaten met ongeveer een derde verminderen. Officieel ls de troepensterkte 87000 man in werkelijkheid zijn er 75000. In de toekomst zullen er slechts 50000 zijn. Het contingent van 100000 man-in Indië valt uiter aard geheel buiten deze maatregelen. De luchtmacht wil men terugbrengen van 6000 tot 4000 man en de marine van 33000 tot 20000. Alvorens deze inkrim pingen kunnen worden doorgevoerd, zul len verschillende reorganisaties moeten plaats hebben. Juan Perón, de president van Argen tinië, heeft Zondag een radiorede uit gesproken, waarin hij pleit voor vrede en samenwerking in de gehele wereld. Internationale vrede kan slechts tot stand komen, wanneer in elk land af zonderlijk vrede heerst. De politiek van Argentinië is altijd vredelievend en edel moedig geweest en dat zal zo blijven. Argentinië zal al het mogelijke doen om het geteisterde werelddeel Europa te steunen in wat het nodig heeft. Senora Eva Duarte de Perón heeft aan Associated Press te Rome mede gedeeld, dat verdere plannen voor de rest van haar Europese reis geheel afhangen van haar gezondheidstoe stand. Zij heeft een aanval van griep gehad. Zij zou Rome verlaten om verschei dene dagen rust te nemen en laten be slissen of zij zich sterk genoeg gevoelt voor haar bezoek aan Engeland, dat op 15 Juli zou aanvangen. Ook haar plan nen voor een bezoek aan Frankrijk zijn nog onzeker. De Britse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat zij onverwachte contróle zullen uitoefenen op de Duitse boerde rijen in de Britse zone om hamsteraars van vee te betrappen, en de boeren ge waarschuwd, dat gebruik zal worden ge maakt van de hulp van militairen, indien zij zich verzetten tegen het in beslag nemen van overtollig vee. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanhouden van het koele weer met vooral aan de kust een nu en dan krachtige Zuid-Westelijke wind. Wisse, lende bewolking met enkele losse buien, voornamelijk in de namiddag en vooravond in het Midden en Oosten van het land. Zon 4.2921, maan 23.47992. Clinton Anderson, de Amerikaanse minister van Landbouw, heeft te Ber lijn tezamen met zijn collega van Han del, Harriman, een persconferentie ge houden. Hij zei, dat hy generaal Clay, de Amerikaanse gouverneur, wat het komende jaar betreft de verzekering had gegeven, dat Duits land op een maandelijkse import van 300.000 ton voedsel uit Amerika kan rekenen. De Duitsers moeten daarnaast in staat worden geacht zelf zoveel op te brengen, dat zy een rantsoen van 1550 calorieën per dag kunnen handhaven in de Britse en Amerikaanse zone. Harriman antwoordde op de vraag, of de Amerikaanse zakenwereld een afzet gebied in Duitsland trachtte te vinden, dat het „vinden van een afzetgebied in Duitsland het verst verwijderd lag van de Amerikaanse politiekwy hebben echter genoeg gezond verstand om be taald te willen worden, wanneer wy le vensmiddelen en grondstoffen naar Duitsland exporteren." Een van de meest bloeddorstige jachthonden, welke dP Duitse S.D. na Juli 1942 in de Aussendienststelle Arn- heim van zijn apparaat ter beschikking had was de ryksrechercheur P. J. Wa melink. voordien veldwachter in Hoofd dorp. Hfj kreeg opdracht zich hoofd- zakeiyk te bemoeien met het onder gronds verzet van het Nederlandse volk. Bedreiging. mishandeling. brand stichting, intimidatie. schietpartijen, fusiilering van Nederlanders," dat alles passeerde de revue in deze uitgebreide zaak, welke het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem behandelde. Slechts een zeer klein deel van Wamelinks wandaden waren in de dagvaarding vastgelegd.. Het was hoofdzakelijk het Oosten des lands en na „Dolle Dinsdag" ook het Noorden waar Wamelink zijn „arbeid" verrichtte ten dienste van een Duits ap paraat, dat. zoals de procureur-fiscaal dat uitdrukte, het meest ruïneus op het Nederlandse volk heeft ingewerkt en de meeste slachtoffers heeft gemaakt on der de goede vaderlanders.. Veel mensen heeft hij aangebracht en verraden. De Doesburgse ambtenaar Th. G. Weetink en de huidige hoofdredacteur van de Gelderlander Pers te Nijmegen, Louis Frequin, vertelden van de beest achtige manier waarop Wamelink hen bewusteloos sloeg en trapte, terwijl nog juist bü het dossier was gevoegd een serie misdaden op dit terrein, welke Wamelink in de gevangenis van Hee renveen heeft begaan. Hy en zijn mede- beulen ontzagen zich zelfs niet om de murw geslagen gevangenen tegen een gloeiende kachel te roosteren. Nerveus en schichtig weersprak Wa melink veler getuigenverklaringen. Hy moest mishandelingen toegeven, maar de meest weerzinwekkende stelde hy op rekening van andere S.D.-ers, o.a. op die van de beruche Johnnie de Drooge, die dood is. „Ik ben een grote stommerd geweest en heb zwaar misdreven. Ik be grijp dat ik zwaar gestraft moet worden" kwam er aarzelend uit. Zijn verweer was dat hü' alleen maar opdrachten uitvoer de en nimmer het initiatief nam. De procureur-fiscaal eiste de doodstraf. Stilletjes voor zich uit snikkend hoorde Wamelink het requisitoir en het cle- mentiepleidooi van mr. Schoor uit Am- hem aan. Uitspraak 19 Juli. De bisschoppen van Poitiers, Lourdes en Bayonne en een zeer groot aantal pel grims uit de Midi waren Zondag in de St. Pieter te Rome getuige van de of ficiële heiligverklaring van twee Franse ordestichters: Elisabeth Bichier, stich. teres van de Dochters van het Kruis en de stichter van de Congregatie der Pries, ters van het H. Hart. Michel Garicoits. Mgr. Nic. Verhoeven M. S. C„ Aposto lisch Vicaris van Menado, hoopt 14 Augustus a.s. naar ziin Vicariaat te ver trekken. Tevoren zal hy een oezoek gaan brenger, aan Z. H. de Paus. Dezer dagen arriveerde op het vlieg veld Ypenburg de Apostolisch Vicaris van Sumatra, Mgr. M. Brans O. M. C. Het betrof hier een plotseling repatrië ren van de Capucyner Bisschop, die en kele maanden rust nodig heeft. 1 1000— 1904 5231 13700 f 1500.— 9181 f #000.— 6086 f 400.— 5451 6391 f 200.— 5198 9633 14216 t 100.— 2054 4490 4575 10214 18443 19621

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1