STAD EN OMGEVING Twee belangrijke films GASTEN UIT DERBY IN HAARLEM „De verdachteen Colonel Blimp &&VlCUlW HET BLOEMENFEEST IN AUGUSTUS Herwonnen Levenskracht REQUIEM VAN VERDI Genoeglijke, ongedwongen verwelkoming U gaat met vacant ie.... Critiek op afwikkeling geldzuivering AGENDA die terugkeerde Speciale K.L.M.-vlucht naar Holland (Mich.) MAANDAG 7 JULI 1947 PAGINA 2 Oproep van de loco burgemeester ECHTPAAR VAN CORSTANJE GEHULDIGD Pro Ecclesia ei Pontifice Trekkingslijst ter inzage WACHT-PAVILJOEN IN DE HOUT ENGELSEN OP BEZOEK Haarlemse amateurs in het buitenland Uitvaart archivaris Cornet Eerste Zomer-concert H.O.V. Orgelbespeling internationale gladiolen- expositie Burgerlijke Stand ZIGELER VEROORDEELD DISTRIBUTIENIEUWS Eindexamens Alcmaria VictrixH.B.C. NOORDWIJKERHOUT VOORHOUT OUDSTE INWONER VERJAART De coloradokever VELSEN Coucouirs-successen VELSEN-NOORD De P.M. 18 gaalt weer draaien Kinheun behoudt een kans Twee jubilea 1JMUIDEN Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Zilveren jubileum bij de Hoogovens Melkflessenpositie précair Prins Bernhard hersteld door BARBARA BOWER 'iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiimmiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii (Wordt vervolgd) ONTDEKKER VAN INSULINE IN ONS LAND President Dierenartsenkamer voor Tribunaal Scheepvaartberichten De loco-burgemeester schrijft cos het /olgende: In berichten in de dagbladen heeft men In de afgelopen weken kunnen lezen, dat het programma voor Haarlems feeetweek van 2 tot en met 9 Augustus na een zorg vuldige voorbereiding is samengesteld. De verschillende commissies hebben op haar terrein getracht het beste te berei ken, met het gelukkige resultaat, dat elke dag in de feestweek een bijzondere dag zal zjjn. Kr is, evenals voor de eeuwfeesten ln 1946, weer met zoveel geestdrift en ilefdo voor onze stad gewerkt, dat ik niet an ders dan mijn vreugde kan uitspreken over zoveel verheugende samenwerking. Daarom is de verwachting zeker ge grond, dat ook de ingezetenen zullen to nen hun deel te willen geven in de vorm van bloem versiering van hun woningen en straten, zodat, Haarlem een week lang waarlijk Bloemenstad zal zijn; en van medewerking aan die gedeelten van het program, waarvoor ze gevraagd: wordt. Een speciaal woord tot de zangers en zangeressen van Haarlem. Het zangfeest op 5 en 7 Augustus op de Grote Markt, waar uitgevoerd wordt: „Zo zong de Gou den Eeuw" van Peter Benoit, kan slechts slagen, als geheel zingend Haarlem deel neemt. Zangkoren en ongeorganiseerde zangers, jongeren en ouderen wek ik op om mee te zingen. Herinnert tl het grote succes by de uitvoering van voor een tiental Jaren. Wie kan en wil zingen, geve zich op, op de repetities in de Doelen, welke daar elke Dinsdag- en Donderdagavond om 8 uur gehouden worden. In de pastorie van de parochie van OXi.V. Rozenkrans aan het Spaame verenigde zich gistermorgen 13 uuir een klein gezelschap, met als middelpunt de heer en mevrouw Van Corstanje. Pas toor J. de Vlieger deelde mede, dat het Z.H. de Paus had behaagd, beide boj- zondere figuren in het charitatieve le ven te begiftigen met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De heer G. van Oorstanje wegens zyn vele verdiensten voor de St. Vincentiusvereniging en mevrouw voor haar parochie-werk in het algemeen, speciaal dat voor de missie- naaikrans. Van beide organisaties wa ren de leden bij deze plechtigheid te genwoordig. Nadat de pastoor de ver sierselen had opgespeld spraken de he ren G. P. Geukers Sr., president der Spaarne-conferentie en ir. P. C. v. d. Heyden, president van de Bijzondere Raad, waarderende woorden, waaraan zij een gelukwens vastknoopten. De heer v. Corstanje dankte mede namens zijn echtgenote voor de onderscheiding. Van de landelijke loterij voor Her wonnen Levenskracht tot uitzending van tubercu.'ose patiënten naar het ta- natorium is 26 Juni de trekking ge schied. Ook in Haarlem en mus treken zijn zeer vele loten verkocht voor dit liefdadig doel. De trekkingsiysten liggen ter inzage bij het bestuur van het plaatselijk comité en bij de sub-oomité's der kringen. In de Haarlemmerhout, nabij de tramhalte en de hertenkamp, wordt een gebouwtje opgetrokken, dat eind van deze maand geopend zal worden. Het is bestemd als wachtkamer voor de talrijke passagiers van de tram, die de Maria- stichting of het Diaconessenhuis hebben bezocht en voor de bezoekers aan de hertenkamp. De exploitant, de oud-lange afstandzwemmer A. J. Gerritsen, heeft echter verder gekeken en architect Schultbeys een ontwerp laten maken voor een vriendelijk verversingshuis met een' gezellig terras. De gemeente heeft de plaats aangewezen, de schoonheidscom missie bepaalde de kleur van het ge bouwtje en de verkeerspolitie werkte mee aan een goed uitzicht op de gebogen weg ter plaatse. Het huisje zal voorzien worden van toilets en telefoon. Zeker mag hier van een aanwinst, niet het minst voor het publiek, gesproken wor den. Na de groepen Deense en Engelse gasten, die reeds in Haarlem verblijf houden, is Zaterdagavond een nleywe groep van vijftig Engelsen in Haarlem gearriveerd. Hedenmorgen ten stad- huize sprak de heer D. J. A. Geluk, loco burgemeester, de gasten toe en gaf hun de geruststelling, dat het in Nederland niet altijd zulk slecht weer is. Hij hoopte, dat de bezoekers in Haarlem een prettige tijd zouden hebben. Het zal niet dikwijls voorkomen dat een amateursband een uitnodiging ont vangt om enkele dagen op te treden bui ten het land. The John Milano Boys uit Haarlem hebben dit voorrecht echter wel gehad en zyn, door gelukkige omstandigheden be gunstigd, in staat geweest drie dagen met groot succes op te treden in Charleroi (België), alwaar zij in z-g. nationale eostuums (Voiendamse kleding) op een fancy-fair het „grote" nummer waren. Het is aardig te weten, dat de opbrengst van deze fancy-fair, bestemd voor het bouwen van een nieuwe R. K. school, alle verwachtingen overtrof, zodat met recht kan gezegd worden, dat de Haar lemmers een belangrijke steen hiertoe hebben bijgedragen. Dat de Haarlemmers er populair waren, blijkt duidelijk uit het feit, dat zij voor de komende maanden drie engagementen kregen en eerst afscheid konden nemen, toen zij op erewoord beloofden spoedig terijg te komen. In Juni 1947 werden aan de Prinsen- hoffcibliotheek 10060 werken, aan het filiaal 3731 werken, tezamen 13791 wer ken (v.j. 16624), waarvan 502 vanSie Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door #230 en 338 bezoekers en bewaaiestoas te- samen 3568 (v.l 382D. In de parochiekerk van de H. Jozef te Haarlem heeft de hoogeerw. heer J. Kuilman, deken van Haarlem, heden morgen de plechtige requiem-Mis op gedragen voor de zielerust van de zeer- eerw. heer H. Cornet, archivaris van het bisdom. Assistentie verleenden pastoor P. Braak uit Sassenheim als diaken en pastoor G. A. Jongejan uit Haarlem als subdiaken. In het priesterkoor had o.a. plaats genomen mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem. Verschillende pas toors en kunstvrienden woonden de H. Mis bij. Pastoor Th. Roorda O.F.M. vroeg in een kort woord een gebed voor de overledene. Later op de dag werd het stoffelijk overschot bijgezet in het fami liegraf op de R.K. Begraafplaats Bui- tenveldert te Amsterdam. Rector J. Henneman verrichtte daar de absoute. De Mlssa di Requiem van Giuseppe Verdl is een hier te lande zeer geliefd werk, ondanks het leit. dat deze muziek hier nooit voor haar oorspronkeiyke be stemming wordt aangewend. Het is niet goed denkbaar, dat 6611 uitvaartdienst in een Nederlandse kerk met deze weelde rige, gloei-warme, sonore melodieën wordt begeleid. Men hoort ze ln de concertzaal Het Hollandse temperament ls geneigd van theatrale muziek te spreken. Men duldt haar alleen op het podium. En ge niet er dan ook met een goed geweten tc volle van. Zaterdagavond is het Requiem door Plet van Egmomd met zyn Amsterdams Oratoriumkoor, met medewerking van Greet Koeman, Suze Luger, Justus Bonn en Theo Baylé (uitgezonderd de alt alle opera-zangers) en de Haarlemse Orkest vereniging met Br°ot succes uitgevoerd. Van Egmonq heeft een persoonlijke styl van koor-dirigeren, die zioh hier duide lijk liet gelden. Wat WU genoemd hebben het „theatrale" element kwam onder zijn handen behoorlijk tot zijn recht. Er ls uitstekend gezongen, en het koor gaf blijk van goede scholing. Zoals bij een gecombineerde, uitvoering onder een koor dirigent meer voorkomt, was aan het or kestwerk Iets minder zorg besteed, wat aan enl-ele onzuiverheden by de strij kers merkbaar was. Van de solisten mag, na <je boeiende vertolking door Greet Koe man van haar sublieme panty, vooral Justus Bonn genoemd worden die met veel ernst en Inleving heeft gezongen Over het geheel genomen een Indrukwek kende uitvoering, die de toehoorders dankbaar heeft gestemd. v. E. Vrijdag 11 Juli opent de Haarlemse Orkest Vereniging het zomerseizoen met een concert, dat o. 1. v. Marinus Adam in de Gem. Concertzaal te Haarlem zal worden gegeven. Aan dit concert, waarop een drietal zeer geliefde werken ten gehore zullen worden gebracht, zal onze stadgenote Eli zabeth v. d. BergKostense haar solisti sche medewerking verlenen met Chopin's eerste pianoconcert in e kl. terts, het welk zal worden voorafgegaan door de Ouverture Der Freischütz van C. M. von Weber. Tenslotte zal nade pauze op veelvuldig verzoek een uitvoering gegeven worden van de Derde symphonie met orgel en piano van Saint-Saëns. De orgel- en pianopartijen zullen resp. vervuld worden door Piet Halsema en de dames Bets Nederkoorn en Ans Bouter. Xn de Grote Kerk zal Dinsdag 8 Juli 's avond van 7.30—8.30 uur Willy Hard- meijer (Zwitserland) een orgelrecital geven. Het programma vermeldt: Zwei Canzonen für Orgel, Andrea Gabrieli, Gioseffo Guammi; Pastorale, Domenico Zipoli; Allegretto, Padre Martini; Fuge in g, Fantasie und Fuge in c-moll en Orgelchorale aus dem Orgelbiichlein vain J. S. Bach. Hij besluit zijn pro gramma met een Praludium und Fuge in Es-Dur, eveneens van J. S. Bach. Op 1, 2 en 3 Augustus zal in het Kre- lagehuls te Haarlem de 2e internationale gladiolententoonstelllng worden gehouden. Reeds thans' zyn er zoveel Inzendingen aangekondigd, dat de grote zaal van 1300 M2. te klein zal zyn en de nevenzalen zul len moeten worden Ingeschakeld. De internationale Jury bestaat uit ver tegenwoordigers van Frankryk, Engeland, Schotland, België, Zwitserland, Tsjecho- slowaklje en Denemarken. Op 26 Juli komt de directeur van de stadsparken te Johan nesburg per vliegtuig naar ons land om deze expositie te bezoeken in verband roet zijn plannen om Johannesburg te verryken met gladlolenbeplantingen. Op l Augustus zullen de Juryleden op het Haarlemse stadhuis officieel worden ontvangen, waarna de buitenlandse gasten en de autoriteiten een diner zal worden aangeboden door het tentoonstelllngsbe- stuur. GEBORENA. A. A. van der Veldt- Bakker, z; M. Tieleman-Keijzer, z; C. G. Venneker-Roobeek. z; A. A. M. Burger de Looze, z; F. Bosch-Dirks, z; H. V. Klimbie-van Adelberg, z; P. F. Hermans van Rumpt, d; M. P. Blijleven-van Vel- sen, d; J. F. ,R. de Haan-Smit, d; C. G. Venneker-Roobeek. d; J. C. de Vogel- Plakke, d", M. J. Westendorp-Kok, d; M. H. Deen-van der Born, d: J. H. van Beelen-van Bilderbeek, d; L. A. Wiers- ma-van Rijn, d. OVERLEDEN: O. T. M., 2 m., d. van M. J. B. Bissink, Bloemhofstraat'; E. M., 6 j„ z. van M. A. J. Scholten, Keizer Kareis traat. Het Haarlems Tribunaal deed uit spraak in de zaak tegen J. W. Zigeler. ex-burgemeester van Bloemendaal, en veroordeelde hem tot een verbeurdver klaring vah zjjn vermogen tot een be drag van 15.000, voorts ontzetting uit de beide kiesrechten en het verbod om in enigerlei overheids. om semi-over- heidsdienst werkzaam te zyn. De tijd in internering doorgebracht, namelijk van 9 Mei 1945 tot November 1946, werd voldoende geacht als strafmaatregel. Dinsdag 8 Juli: HAARLEM: Bonkaarten restant letter H en letter I. HEEMSTEDE: Bonkaarten 912 uur Ka Ke, 24.30 uur KJKl. Extra bonnen Jonge en a.s. moeders letters C, D en E Geslaagd voor het eindexamen 2e Gem. H. B. S., Santpoorterplein, zijn de dames: A. Bordes, H. van Soeren, A. Swart, H. Roggeveen, W. Klingers en de heren: C van Andel, G. v. d. Beek, P. Fasol, E. Koster, K. Lassche, K. Tap, B. du Pon, B. Rietveld, C. Timmer, E. van 't Veer, J. Vos, H. Gérard, D. Timmer, T. Mulder, H. v. d. Bos, F. Burghout, K. Brouwer, B. Asbeek Brusse, J. Ver meer, H. Jansz, H. ZJuurendomk, D. Vring, Th. Meyer. H. B. C. heeft Zaterdagavond de laat ste wedstrijd van de promotie- en degra. datie-competitie in Alkmaar tegen AJc'- maria gespeeld. Er stonden voor geen van beide partijen nog belangen op het spel en dit was goed merkbaar aan het vertoonde spel. Na rust wist Alcmaria tweemaal te doelpunten en daarmede de overwin ning te behalen. Het was jammer, dat na de rust enkele spelers van beide kanten zich niet konden beheersen, waardoor het laatste gedeelte van de wedstrijd een minder aangename Indruk achterliet. H. B. C. zal zijn geluk het volgend jaar nu in de derde klas moeten zoeken. Laat het een vorbeeld nemen aan Alcmaria, dat na slechts een jaar ln de derde klas gespeeld te hebben, wederom met vlag en wimpel het ver loren terrein heroverde. De wnd. burgemeester de heer D. J. A. Geluk zal Woensdag 9 Juli van 11 tot 12 uur zijn spreekuur houden. Bloembollenbeurs De burgemeester van Noordwijkerhout opende een dezer dagen de bloembollen- beurs; hij spoorde kwekers aan trouwe bezoekers te worden. Immers wanneer er kwekers komen, zijn er ook expor teurs. Voorzitter Braun dankte de bur. gerr.eester, die altijd klaar staat voor de belangen van de kwekers. Spreker be aamde de woorden, dat steeds meer kwe kers naar de beurs moeen komen, hetzij om te verkopen, hetzij om relaties voor latere verkoop aan te knopen. Heden viert de heer A. van Schooten, wonende aan de Prinsenweg alhier, zijn 90ste verjaardag. Daar hij de oudste in woner onzer gemeente is zal de plaat- seiyke muziekvereniging hem en zijn familie een serenade brengen Móesten vele dorpen het onheilspel lende bericht doorgeven, dat een of meerdere coloradokevers waren gevon den. over onze gemeente kunnen we het tegendeel berichten. In een onderhoud met de betreffende controleurs verna men wij, dat dit jaar nog niet één ke ver is gevonden. De enige verklaring welke zij hiervoor konden geven was deze, dat het vorig jaar de bestrijding zeer goed ter hand was genomen, zodat dit de resultaten zijn. Ook dit jaar is de bestrijding zeer goed geweest, hoewel toch nog tegen een drietal onwillenden na waarschuwing proces verbaal is opgemaakt. Tijdens de tweede dag .van het bonds- zangconcours, georganiseerd door en bij gelegenheid van het 12%-jarig be staan van het „Streeker Mannenkoor" uit Grootebroek, dat te Bovenkarspel ge houden werd, behaalde „Da Pacem" uit Santpoort, dir. Theo Spook, in de eerste afdeling een eerste prijs met 330% punt. „Inter Nos", o. 1. v. Lou Tervoort, dat in de afdeling Uitmuntendheid uitkwam, verkreeg voor een eerste prijs juist 2 pun ten te kort en moest zich met 298 pun ten met een tweede prijs tevreden stellen. Gezien het feit, dat dit koor na de oor log geheel verjongd moest beginnen, is Toch ecu nare geschiedenis vroe ger met die toren van Babel, daar stonden we juist over te filosoferen hoe gemakkelijk het anders wel zou zyn als die „torengeschiedenis" er maar niet geweest was, toen de boottrein uit Derby Zaterdag het Haarlems perron binnen gleed met een gezelschap, bestaande uit 62 per sonen, die voor een week onze gast zullen zijn. Wie heeft niet uit stoffige kastjes een grammatica of „Hoe spreek ik in drie weken vloeiend Engels" opgevist en daarin een diepe duik genomen om even zijn kennis op te halen; Immers wy wilden ons van onze beste taalzijde laten zien. Wellicht hebt u evenals uw verslaggever enkele prachtige vol zinnen uit het hoofd geleerd om zodra de sympathieke gemeente-secretaris mr. j. Hil] uit de trein zou stappen, hem eens echt hartelijk te kunnen begroeten. En heimelijk zult u dan de uitwerking van deze gedemonstreerde „gedegen" kennis der Engelse taal willen aflezen van het gelaat van genoemde heer Hill, Mede in verband met de ruimere aan voer van kolen en grondstoffen, gaat vandaag de P. M. 18 weer draaien, waardoor een beduidend groter kwan tum papier gefabriceerd kan worden, dan tót nu toe 18 geschied. Het is te hopen dat de aanvoer blijft doorgaan, want de hoeveelheid grond stof die nodig is om met deze machine te blijven werken is geweldig. Onze plaafcseiyke club is er in ge slaagd door een 30-overwinning op Alkm. Boys de kans op promotie te be houden. In de 12de minuut opende Raamma kers de score (01), waarmede de rust ihging. Na de hervatting waren de Boys het eerst aanvallend, waarbij Indrië keurig inkopte, maar Druyven was op zijn post. Een hard schot van Versteeg beukte tegen de lat, maar kort daarna had hy meer succes en de Kinheim- aanhang juichte weèr (02). Het was 3 minuten vóór het einde, dat by een doelschop Alkmaars' keeper slecht uittrapte. De bal kwam bjj rechtsbuiten Raaymakers, die zich geen seconde bedacht en de stand op 03 bracht. Aangezien Helder bij I.V.V. met 10 het onderspit moest delven, zullen Kinheim en Alkm. Boys nog maals de degens moeten kruisen. Zaterdag herdachten J. Brouwer en P. Zalm de dag waarop zij resp. 40 en 25 jaar geleden ln dienst traden by de papierfabriek alhier. Ten directlekantore werden zy door de heer J. Smit toegesproken. De heer Zalm mocht by monde van de heer Smit vernemen, dat, als waarde ring voor zijn yver en toewijding, hem de functie van chef van het contróle- laboratorium is toevertrouwd. Beiden ontvingen de gebruikeiyke enveloppe met inhoud, terwijl J- Brouwer boven dien het diploma van de Mij. van Nij verheid en Handel met zilveren medail le werd overhandigd. Namens jubileumfonds en collega's werd hun nog een stoffelyk biyk van waardering aangeboden. ook dit een mooi resultaat. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Is het feesteiyk versierde schaftlokaal van de Bouw-afdeling der Hoogovens werd de heer R. Veenstra, voorman metselaar, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. Nadat de directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate de jubilaris, onder aanbie' ding van de gebruikeiyke enveloppe, na mens de directie had gelukgewenst sprak ir. A. Drijver, algemeen procura tiehouder en lid van de directie-staf, de heer Veenstra; die in gezelschap van zijn echtgenote op het podium was gezeten, toe en vereerde hem het gedenkbord en het vererend getuigschrift der Maat- schappy. Daarna nam de heer F. J. j. collard, bouwkundig opzichter van de afdeling nieuwbouw, het woord. Hy sprak harte- ïyke woorden van vriendschap en waar dering. Namens de afdeling overhandigde de heer Collard een geschenk. De heer F, Basstra vertolkte de ge voelens van het gedeelte der bouwafde- ling. De jubilaris dankte met een korte toespraak. dat echter niets doet dan joviaal grijn zen. Want evenals de oud-burgemees ter mr. I. Johnson, had hy het te druk met handjes drukken en met het „Haw do you do", zodat men deze zinnen maar moest bewaren tot het volgend jaar. Het was een vrolijk tafereeltje, en mistroostige reizigers, die net op het be ruchte nippertje de trein voor hun neus zagen wegschieten, fleurden zienderogen op bij het aanschouwen van deze ver broedering. Zelfs Pluviue had er plezier in en hield het hemelkraantje stevig dicht. Een „extra-N.Z.H." stond op het Sta tionsplein te wachten om de Derbyanen met omvangrijke bagage naar het stad huis te vervoeren, waar de officiële ontvangst was. Wanneer men denkt aan een officiële ontvangst ten stadhuize, dan rijst u wellicht een visioen op van hoge zijden doppen met daaronder plechtige ge zichten, en van driftig heen en weer rennende bodes. Dit beeld is onjuist. Er heerste eèn genoeglijke stemming. De waani. burgemeester, D. J. A. Geluk, heette het gezelschap van harte wel kom en -richtte zich daarna tot de kunstenaars vijf in getal die Voor het eerst naar Haarlem waren gekomen. Ongetwijfeld zullen ze hier veel indruk ken kunnen meenemen. Spr. wenste de gasten vele prettige dagen toe. De heer c. P. Bases, burgemeester van Derby, dankte vervolgens zijn col lega voor de vriendeiyke ontvangst en sprak als zyn oordeel uit, dat een sport- uitwisseling het middel by uitstek is, pm de volkeren naar elkaar toe te brengen. Hierna begaf het gezelschap zich naar café De Munniks, waar met een hand druk kennis gemaakt werd met de gastheren en gastvrouwen. en mèt U nog vele andere abonné's op ona blad. En U wilt evenals die andere abonné's graag Uw lijfblad biyven lezen op uw vacantie-adres Dat kan Maar mogen wy U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra. tie rekening te houden? Ie. Geef minstens 5 dagen van te voren op, wanneer U vertrekt en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres. 2e. Weet U nog niet wanneer U terug komt, bericht ons dit dan tydig zodra U dit wél bekend is. 8e. Indien U wpekabonnö bent, betaal dan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo veel maal het weekabonnementsgeld vooruit, als U weken afwezig bent. Mogen wy op Uw medewerking rekenen? Wij wensen U een prettige vacantia toe! Administratie NIEUWE HAARL. CRT. De vakgroep detailhandel in melk boter, kaas en eieren schrijft ons: „De aflevering van melk en melkproducten in flessen ondervindt door allerlei oor zaken ernstige moeilijkheden. Tegenover een toenemende vraag naar melk, pap, yoghurt e.d. in flessen bestaat geen vol doende aanvulling met nieuw materiaal. Het is derhalve een gebiedende eis, dat met het aanwezige materiaal gewoekerd wordt. Het publiek wordt daarom met grote aandrang opgewekt by te dragen tot een snelle circulatie der flessen door de lege flessen zo spoedig mogelyk aan de melkhandelaar terug te geven." Blijkens het voorlopig verslag der Tweedo Kamer betreffende het wetsontwerp: ver lenging van de machtiging, bedoeld in het Machtigingsbesluit Geldzuivering, had men tegen het afwikkellngsplan dit grote be zwaar, dat de geldblokkering, met name ten aanzien van z.g. depositorekeningen en investeringsrekeningen, ln feite met vijf Jaar zou worden verlengd. Verscheidene leden drongen er op aan om de mogelijkheid te openen ook belas tingen, verschuldigd over latere jaren dan 1944 en 1945, uit geblokkeerde gelden te voldoen. Vele leden vroegen, of het juist ls, dat aan do deelnemers der z.g. liquiditeits rekening -een bij het Rijk omstreeks 1 Juni 1946 geopende rekening, waarop in stellingen tegen een aantrekkelijke rente kort lopende deposito's konden inleggen tot 1 Juni J1- thans voor het conti nueren van deze mogelijkheid de els is ge steld, dat zij zich zullen verbinden geen gelden van hun liquiditeltsrekentag op te nemen, tenzij de minister de aan de op te nemen gelden te geven bestemming heelt goedgekeurd. Op deze wijze zouden de deelnemers de vrije beschikking over hun beleggingen volkomen verliezen. Is het voorts Juist, dat de houders dier liquiditeitsrekeningen op grond hiervan voor belangrijke bedragen schatkistpapier zijn gaan aankopen en dat mede met liet oog hierop het disconto voor schatkist papier is verlaagd? De hier aan het woord zijnde leden zouden een zodanige maat regel allerminst fraai vinden en deze zelfs betreuren. Prins Bernhard, die vorige week een lichte griep heeft gehad, is thans zover hersteld, dat hy het bed mag verlaten. Hy zal echter nog niet in de buiten lucht mogen en voorlopig enige tyd rust moeten houden. Ex-koning Carol van Roemenië is Za terdag te Rio de Janeiro in het huwe- lyk getreden met Magda Lupescu, met wie hy sinds jaren bevriend is. De hu- welyksplechtigheid heeft plaats gevon den in het Palace-hotel, waar mevrouw Lupescu ernstig ziek ligt. Volgens de behandelende artsen kan zij binnen 24 uur sterven. Klopperslngeikerk: 8 Juli, orgelconcert G Faber, 8 uur. Cadi-club: 8 Juli, Film en Indië, 8 u. 11 Juli. Cabaret 8 uur. Bioscopen: Rembrandt, De klokkenluider van de Notre Dame (14 J.). Cinema-Pa lace: I know where I'm going (alle leeft.). Luxor: Madame Curie (alle leeft.). Frans Hals: Ontgoocheling (volw.). City: Eerste liefde (alle leeft.). Spaarne Theater: Zet 'm op George (alle -leeft.)Dagel.2 30, 7 en 9.15 u. Zond. Frans Hals 3, 4.30. 7 en 9.15. City, 2.15, 4.30, 7 en 9.15. Ove rige 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Apotheken: De avonddiensten worden tot 12 Juli waargenomen door: Bos- ;n Vaartapothee-k, Bos- en Vaartstr. 26, tel. 13290. Apoheek Florijn, Gr. Houtstr. 78. tel. 10500. H. Remmers en Zn., Krulsstr. 6. tel. 10354. Noorder-Apotheek. Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Te Heemstede; Apotheek Scotsman. Binnenweg 2056, tel. 28320. Zakenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Hout str. 39. tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400. Te Heemstede: A. Buite man, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen; Kunsthandel i-cffeiaar: Schilderijen tentoonstelling Schrijnder (tot 26 Juli)- Het is wel toevallig, dat we, na een teleurstellend festival en een vry slappe periode in de biosco pen, in één week twee films te zien krij gen, die de filmvriend weer enige moed geven: te weten De Verdachte van Ro bert Siodmak en Het begon in Beriyn (Colonel Blimp) van Powell en Pres burger. De eerste loopt in Kriterion, de tweede in Roxy te Amsterdam. Siodmak herstelt zich na enige zwak heden in de loop der jaren en is ons komen verrassen met een film, die voort durend getuigenis aflegt van zyn talent. De geschiedenis, die hy vertelt en die zowel dramatisch als psychologisch op uitnemende wyze is uitgewerkt, is het tragisch leven van een- ongelukkig ge trouwd man, die door zyn vrouw tot wanhoop wordt gedreven, haar ver moordt en tenslotte een abject buurman, die door chantage zijn geluk wil versto ren, eveneens uit de weg ruimt. Tot de man onder de psychologie van Scotland Yard bezwijkt en, door „eigen noblesse gedreven, zich gaat melden bij de poli tie. Men zou dit nogal sombere verhaal kunnen afmaken met simplismen, doch men zou in dit geval oneerlyk zyn. Siod mak heeft hier met grote ernst de stryd van een geweten getekend, zoals Dosto- jewski (de verhoudingen in acht geno men) dat deed in Schuld en Boete. En Siodmak slaagde er in door tal van uiterst fyne trekjes herhaaldeiyk te preludiëren op de grote dingen die komen gaan. Hij deed zulks in de orde van de filmaesthetiek en daar ligt zyn grote verdienste, die des te groter wordt, naar mate men overweegt, dat hij een speler te regisseren had als Charles Laughton, die vrijwel steeds alle aandacht voor zich opeist. Ditmaal had hy echter te maken met een vakman, die het klaar speelt, de figuur en het spel van Laugh ton op te vangen met zoveel intelligen tie, dat de acteur vrijwel geen ogenblik uit de band springt en onverbreke- lyk met de sfeer van het drama is ver bonden. In dit opzicht heeft Siodmak meesterlyk geprocedeerd. De Verdachte is niet voor kinderen, maar de volwassen fllmvriend kan Kri terion deze week niet overslaan. E^i bijzonder genoeglijke film ls „Het begon in Beriyn", van het vruchtbare tweetal Powell en Presburger, de makers van ,,A Matter of Life and Death". De oor spronkeiyke titel Is „Colonel Blimp", een naam, die het grote publiek niet kent. Van daar de verklaring, dat Blimp de held ls van een serie tekeningen, door de Engelse tekenaar David Low vervaardigd en waarin een conservatieve Engelse kolonel slag levert met de vooruitgang, die hij niet aanvaarden wil. In de film fantaseert men om deze figuur heen allerlei gebeurtenis sen, die zich afspelen ln het Duitsland uit de kelzerstyd, ln de oorlogvoerende landen ten tyde van de eerste wereldoorlog ln Engelana ten tyde van de tweede wereld ramp. Aan het slot moet de kolonel capitu leren voor de oorlogsmethodes, die hy niet meer aanvaarden kan, doch die het pleit winnen. De met roem overladen great old man, die tot de ontdekking komt, dat zyn opvattingen verouderd zyn ln een nieuwe wéreld, brengt per saldo zyn saluut aan de Jonge mensen, die zijn generatie aflos sen. De film zit vol stekeligheden aan het adres van de Duitsers, doch weet een zekere distinctie tussen de germaanse broeders te handhaven in de persoon van een Duitser, die de vriend van de kolonel is en de weldenkende Duitsers, voor zo ver aanwezig, vertegenwoordigt. Hier speelt de kleur nu en dan een verant woorde rol. zy legt b.v. de nadruk op de fraaie operette-achtige uniformen van Uhlanen en andere krijgsgoden, die de heerlijkheid van Duitsland uitmaken, maar zO heeft dikwyis door een onver antwoorde toepassing een zeer negatieve betekenis voor de overige fragmenten van de film. Afgezien daarvan bevat de film menig grappig en zelfs fyn accent, dat vaak tot waarMjk humoristische vormgeving leidt. De tegenstelling tussen het Engelse en het Duitse karakter spreekt duideiyk en aannemeiyk uit deze fantasie, die geen minnaar van de goede film zich zal laten ontgaan. Dbg. u 36) Laten we vanavond weer naar de bioscoop gaan, Miss Ransk111. Het is mijn beurt om in de pluche stoel te zitten. Wat ga je me dit keer laten zien? En Miss Ranskill, veilig tussen de lakens, speelde net bioscoopspeileije van vroeger. En ditmaal ging ze alleen terug naar het eiland, can by de gloed van het vuur te zitten, één wang gloeiend van de vlammen en de andere yskoud door de blazende wind. In het donker klonk gehuil. Het was te luid en wanhopig voor een meeuw: een vogel kon onmogelyk zo'n aanhou dend, huilend gejammer voortbrengen. Het had iets radeloos, iets uitzinnigs. Miss Ranskill, worstelend met de slaap, stelde zich een halfmenselyk monster voor, dat langzaam uit zee oprees. Het gejammer klonk luider, het bedreigde het eiland en ze begon tegen de lakens te vechten, waarvan de gladheid haar huid, die aan het kittelige zand gewend was, begon tegen te staan. Ze trachtte zich uit de vouwen vry te maken en vocht als een wanhopige. Was 't het monster, dat haar ln zy-n greep hield? Toen, met een ruk de nachtmerrie van zich afschuddend, herinnerde zy zich waar ze was. Het was volmaakt stil. Ze had slechts gedroomd. Maar de stilte duurde niet langer dan een ogenblik. De kwelgeest uit haar droom was haar gevolgd. Opnieuw ver hief hy zyn onbeschrijflijke stem en bedreigde stilte en vrede. Toen de jam merklacht zweeg, volgde er de echo van een klein, klaaglijk kreetje. Ergens in huis huilde een kind. Miss Ranskill stommelde haar bed uit, het donker in. Ze kon de schake laar niet vinden, maar tenslotte be roerden haar vingers de deurknop en struikelde ze de gang ia. Er was iets vreselyks gebeurd. De gefolterde weeklacht klonk haar nog na in de oren en de kinderstem nuilde nu uit alle macht: „Mammie 1 Mammje! Mammie!" Halverwege de gang tastte ze langs een tweede deur en bonsde er op. „Dokter Mallison! Dokter Mallison! Word wakker!" Er kwam een antwoord en de kinder stem werd nu elk ogenblik dringender. Tenslotte vond ze een schakelaar. By het schi.1 nsel van een vreemd, blauw licht zag zU, dat ze bovenaan de trap stond. „Mammie 1 Mammie! Mammie!" Ze legde een blauwe hand op de leu ning. Haar voeten waren eveneens blauw. Ik droom, hield Miss Ranskill zichzelf voor. Dadelijk word ik wakker. Het kan niet waar zijn. Wie heeft er nu blauw licht? Er is iets in Engeland, dat zo'n geluid maakt. Toen, dit keer verder weg, verhief een andere stem zyn huiverende kreet. De bocht van de trap weerkaatste ternau wernood een enkele weerspannige, blau we lichtstraal, maar het was genoeg om haar een klein bundeltje te laten zien, dat op de laatste trede ineengedoken zat. Het scheen eerst vormeloos, maar toen kwam er een hoofd uitkyken. „Mammie! Mammie!" zei het ventje. Het volgend ogenblik werd haar hand gegrepen door een ander klein handje, waarvan de eigenaar zei: „Toe, gauw, terwijl hy hard trok. Hy hield een lan taarntje in zyn hand, waarvan het zwak ke schynsel op een groenbaaien deur viel. „We moeten goed uitkyken," zei hel kereltje en Miss Ranskill, haar hand nog gevangen in zijn dringende greep, volgde hem, terwijl hij de deur met zijn schou ders openstootte. Ze was bang te zien, wat er wellicht achter die deur plaats had moord, wie weet, of foltering, maar er was niets anders dan een met grote plavuizen betegelde gang met aan het einde weer een deur. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij, maar het enige antwoord was: „Kóm mee." Het kind opende nu de andere deur en begon met pletsende voeten een stenen trap af te dalen. Miss Ranskill sloot de deur achter zich en volgde hem. Een vierkant kistje bungelde aan een riem over zijn ene schouder. Hil droeg een blauw-met-wit gestreepte pyama en zyn goudgetint haar stond op de kruin ver ward omhoog. Nu waren ze in de kelder, maar deze verschilde in alle opzichten hemelsbreed van een gewone kelder. Op de vloer lag een stuk tapyt. Drie veldbedden, elk met een bundel dekens er op stonden achter elkaar langs een wand. Er stond een pllekacheitje en een kookstel en er waren een paar ligstoelen, ln één waarvan een nogal viezige teddybeer lag. Op een paar planken langs 'n andere muur bevonden zich een rij boeken, een ry blikjes en een wit geschilderde doos met een robd kruis er op. Een andere plank herbergde een paar kookpannen, een braadpan, aar dewerk en een theepot. Op de tafel lagen kaarsen en een doosje lucifers. De kleine Jongen rolde zich op in een van de lig stoelen, wreef zJjn neus tegen de teddy beer en merkte op: „We zijn op tijd van avond. De bioscoop wordt mam's ongeluk nog eens." Er waren sporen van tranen op zijn gezicht te zien, zyn ogen glans den vochtig en op de slaap klopte een kleine, blauwe ader. Maar nu hij niet langer huilde, voelde hij zich volkomen gerust en op zUn gemak. „Zou je niet liever de kachel aanste ken en een kaars voor als de lichten soms uitgaan?" Het aanstryken van een lucifer en de vlam er van te beschutten met haar holle hand deden Miss Ranskill meer goed dan alle electrische schakelaars ter wereld. Ze had het idee een soort plech tigheid te verrichten, toen ze de kachel aanstak. Ze haalde nu haar schade in voor de vele malen, dat ze op het eiland moeizaam met het vuur had geworsteld. Ze hield de lucifer ook by de kaars en vroeg. „Waarom zouden de lichten uitgaan?" „Ze zouden de centrale kunnen raken," antwoordde de jongen. En toen voegde hy er aan toe: „Donderdag hebben we twee Focke Wulfs naar beneden ge haald dat was die avond, dat ons eigen geschut mynheer Coppinger gedood heeft." „O." Weer drong die nieuwe Engelse taal zich aan Miss Ranskill's aandacht op. Ze stelde een andere vraag. „Wat was dat voor een geluid dat vreselijk gehuil, voordat we naar beneden gingen?" De stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan viert het eerste eeuw feest van haar bestaan van ra tot 15 Augustus. De herdenkingsplechtigheid en feesteiykheden zullen de aandacht trekken van geheel Amerika, terwyi ook Nederland dit historisch feit niet onop gemerkt voorbij zal laten gaan, daar deze door Nederlanders gestichte stad nog zo'n specifiek Nederlands karakter draagt. De K.L.M. bereidt een speciale vlucht voor van Amsterdam naar het nabij Holland (Mich.) gelegen vliegveld van Grand Rapids. Deze vlucht, die waar- schynlijk met een Lockheed Constella tion zal worden gemaakt, zal 11 Augus tus beginnen, zodat men de 12de te Grand Rapids is, vanwaar de 15de de terugreis wordt aanvaard. Nederland zal bij de feestelijkheden officieel worden vertegenwoordigd. De vertegenwoordi gers zullen aan de luchtreis deelnemen, het ligt ook in de bedoeling toeristen in de gelegenheid te stellen by deze gele genheid mee te vliegen. Waarschijnlijk komt te New York mr. E. N. van Klef- fens aan boord. Intussen werken ook de Nederlandse Posteryen mede om het honderdjarig bestaan van 't stadje Holland aan de vergetelheid te ontrukken door het gebruik van een speciaal stempel. De eerste twee brieven, die aldus werden gestempeld, waren toevalligerwijze af komstig van de Amerikaanse gezant i in Nederland, Herman B. Baruch. Prof. C. H. Best, die in 1921 tezamen met dr. Banning de insuline ontdekte, het praeparaat. dat een omwenteling in de behandeling van suikerziekte teweeg zou brengen, arriveerde Zaterdagmiddag mef "het s a. ;vr™w", vergerew v»*» zijn vrouw en zyn 18-jarige zoon, in Nederland. Prof. Best zal een toumée maken door een gedeelte van West- Europa en lezingen houden in Leiden, Brussel, Luik, Leuven en Londen over insuline en de onderzoekingen, die ge- durende de 25 jaar na de ontdekking daarvan leidden tot de vervolmaking 1 van dit geneesmiddel. Het Haagse Tribunaal heeft de zaaK tegen de dierenarts dr. B. J. C. de H-, ui4 Den Haag behandeld. Hij had zich o.ra te verantwoorden voor zyn lidmaatschap van „Nationaal Front", dat in de dag vaarding wordt betiteld als een .Aan Of N.S.B. verwante nationaal-socialistisch« instelling", voor het in het openhaal brengen van de „Germaanse groet" et> voor het geabonneerd zyn op de organeC van Nationaal Front, „De Weg" en „He1 Nederlandsch Dagblad", waarin ook pu blicaties van zyn hand verschenen zijo- Vóórts vermeldde de ten laste legging vriendschappelijke omgang met Arnold Meyer, leider van Nationaal Front, he4 lidmaatschap van het Medisch Front et> vriendschappelijke omgang met Duitseri behorende tot de bezettende macht. iX' de H. had zich voorts nog te verant woorden voor het aanvaarden van Of functies van president van de Nederland se Dierenartsenkamer, van directeur vai> de Rijksseruminrichting, van directed1 van de Veeartsenykundige Dienst en va1"'] veterinair hoofdinspecteur van de volks'1 gezondheid. Tenslotte vermeldde de dag'! vsarding nog o.m. onnodige bezoeken aafi Duitsland, het schrijven van artikelen met nationaal-sociaiistische strekking ef het houden van een radiovoordracht. By zyn ondervraging en het voorlezen van verschillende getuigenverklaringen gaf beschuldigde verschillende feiten to«< doch andere bestreed hij ten stelligste. Mr. Klaassen, die als verdediger optrad' besprak de beschuldiging, dat zyn cliën' lid was geweest van Nationaal Front- Naar zyn oordeel zou het Tribunaal óf P.R.A. overbelasten door een onderzoek in te stellen naar de politieke betrouW' baarheid van 21.000 leden van National Front. (Nagekomen) AARD1JK 2/7 v. N.Y. te Philadelphia. ALPHACCA p. 5/7 Finist. n. St. Vincent. ARIADNE Oran-A'dam 6/7 te Antw. BACCHUS 6/7 v. Volos 11. Kimassi. BENGKALIS p. 7/7 Gibr. n. Antw. BONAIRE 6/7 v. Calcutta te Antwerpen. BOSCHFONT. 6/7 v. Lor. Marq. n. Beira. BREDERO n. R'dam 6/7 te Barcelona. CASTOR 7/7 v. Mobile te Curasao, CHR. 6ASS 5/7 v. Genua n. Port said. DANAE 6/7 v. Barcelona te Carthagena. DBLFTDIJK '6/7 v. Londen te Antwerpen* DOURo p. 2/7 Cristobal n. Curacao. EL LIBERTADOR 5/7 te Makassar. ERASMUS 7/7 v. Bombay W, Colombo. GROOTEKERK n. sydn. 5/7 te Melbourne v. HEUTZ 5/7 v. Penang te Belawan. HILVERSUM 5/7 v. Sfax n. Rotterdam. HUGO DE VRIES 6/7 v. Suez n. China. ILOS Rott.-Genua p. 6/7 Dungeness. IRIS 5/7 v. Triest te Flume. ITTERSUM A'd.-Rio p. 6/7 FlnUt're. JOH. v. OLDENB. p. 7/7 Gibr n. A'dam. JUPITER 6/7 v. Curasao n La Gualra. KAM. ONNES 5/7 v. Batav. n. N. York. KONGSBORG 6/7 v. Port Said n. R'dam- KOTA AGOENG 6/7 v. Bat. te Soerab'a. KOTa GEDE p. 7/7 Flnisterre n. Bat. LEEGHWATER p. 6/7 Gibr. n. Perzië. LEEUWENHOEK n. R'dam 6/7 te Antw. MANOERAN n Vanc. 6/7 te Socrabaja. MAASKERK 7/7 v- Lagos te Pt. Harct. MERWEDE n. Amst. 6/7 te Rio Grande. MELISKERK p. 5/7 Pcrim n. Sydney. NIGERSTR. 7/7 v. Loanda te Lobito.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2