Republiek bepleit een wederzijdse vermindering der strijdkrachten t m Beveiliging en oorlogsbedreiging „Wijbevinden ons in een crisisperiode H TSJECH0SL0WAKIJE NAAR PARIJSE CONFERENTIE Tegenvoorstel betreffende gemeensch. gendarmerie GELEERDEN BEMOEIEN ZICH MET DE' VLIEGENDE SCHIJVEN" Tol hoofd en hart Republ. kabinet heel de nacht bijeen Het weer. KOEL WEER MET WIND EN REGEN Bisschop van Litauen naar Siberië In het voetspoor der Franse politiek? Italiaanse communisten steunen het plan-Marshall Nederland naar Parijs Dr. Hirschfeld leider der delegatie? Ons rokertje BEURTELINGS ZES EN VIER RANTSOENEN DINSDAG 8 JULI 1947 69ste JAARGANG No. 23892 VERDUIDELIJKING VAN SOEKARNO'S ANTWOORD RADAR-PR0EFSTATI0N GEOPEND Republiek treft maatregelen Austral, havenarbeiders eindigen de boycot GEEN MIJNWERKERSSTAKING IN AMERIKA Staking bij Ford geëindigd n aansluiting op hei arii-x I kei dai wij Zaterdag pu bliceerden, volgt hier de verdere uiteenzetting van Graaf Dalla Torre over de Russische politiek en de ^oorlogsdreiging.j Het standpunt van Togliatti Haringvisserij wordt niet stilgelegd MILITAIREN WERKZAAM IN AARDAPPEL-CAMPAGNE De luiaard verknoeit niet alleen zijn eigentijd; hij is vaak ook een plaag van de werkzame mensen J BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. United Press verneemt, dat Sjarifocdins toelichting op de brief van Soekarno, die Setiadjit vandaag naar Batavia heeft gebracht, eindigt met een Republikeins verzoek voor een wederzijdse vermindering van de Indonesische en Nederlandse strijdkrachten teneinde het wederzijdse vertrouwen" te herstellen, dat nodig is voor het voortzetten der onderhandelingen. Sjarifoedin legt er in zijn toelichting van drie pagina's de nadruk op, dat de Nederlanders het de facto-gezag van de Republiek hebben erkend en wijst er op, dat dit gezag „bij dc onderhandelingen niet veronachtzaamd kan worden." Niettemin zeggen de republikeinen, dat zij volledig aservaard hebben de „speciale de jure positie" van de Ne derlandse afvaardiging in de interim- regering tot 1949, wanneer de Republiek haar volledige souvereiniteit ontvangen moet hebben. Beloofd wordt, dat de Republiek, zo dra de interim-regering gevormd is, „onmiddellijk stappen zal ondernemen om elke indruk weg te nemen, dat de Republiek haar gezag buiten haar ter ritorium. uitbreidt". De brief constateert, dat wanneer heide partijen tot overeenstemming kun nen komen over hetgeen de ultimatieve bevoegdheid de jure uitmaakt van de Nederlanders in de interim-regering, alle Vraagstukken opgelost kunnen worden. De nota herhaalt enige malen de wens om de vreedzame besprekingen voort te zetten en geeft, terwijl de door de Nederlanders voorgestelde gemeenschappelijke gendarmerie ver worpen wordt, als tegenvoorstel de vestiging va„ een Gemeenschappe lijke Raad, die gezag uitoefent over de gendarmerie met vertegenwoor digers van alle Staten. Voorgesteld wordt elke Staat zijn eigen politie macht te geven onder leiding van de Gemeenschappelijke Raad. „Wij hebben het menselijk moge lijke gedaan om het Nederlandse Standpunt zoveel mogelijk te benade ren", aldus verklaarde Setiadjit te genover Aneta. Het Indonesische kabinet was gister middag te Djokjakarta bijeengekomen, hadat Setiadjit en Gani uit Batavia wajren teruggekeerd, waar zij met Van Mook hadden geconfereerd. De bijeen komst duurde tot hedenochtend. Het kabinet had de leiders van politieke partijen, enige zeer hoge militaire auto riteiten en de voorzitter van het voor lopig parlement verzocht, zich beschik baar te houden voor overleg tijdens de zitting. Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld, dat de reis van Setiadjit naar Djokja in genen dele op verzoek van Van Mook of van de Comm..Gen. is geschied- Goedingelichte gen deelden U. P. Republikeinse krin- mede, dat de Verenig- By verhindering van minister Vos heelt de secretaris-generaal van het departe ment van Verkeer, mr. D. Spitzen, Maan dagochtend in Noordwijk aan Zee een maar-proefstation geopend. Tal van autoriteiten waren aanwezig, ®hder wie de Engelse ambassadeur, Sir Nevile Bland en lt.-admiraal C. a L. Reltrich. Door een druk op de knop stelde de "eer Spitzen dc apparatuur m werking, d'eike dadelijk op de indicator binnen een bereik van 13 zeemijl dc gehele oinge- v|"g bloot legde; zo bijvoorbeeld dc af- •vhelding zee-strand, de duinen, het huis "Ter puin" en twee scheepjes, wier be wegingen men behalve op de radar-indl- mtor ook met liet blote oog op de zee kon gadeslaan. De 'heer Spitzen zeiöe te hopen, dat bit station ook in symbolische zin een müar-uitwerking zal hebben, n.l. het °P" Wckken van vele reacties. Hij besloot met hoop uit te spreken, dat deze oor- 'bgsuitvinding thans op grote schaal ge transponeerd zal worden voor vredesdoel einden. De directeur van het proefstation, de beer van Dijk, memoreerde het grote aan bel, dat radar gehad heeft in de over- Winning van de slag om Engeland, welke Voor een groot deel dank zij radar ge- Wonnen kon worden. Zeelieden, die me^ radar vertrouwd moe- kn worden, zullen hier enige dagen hun mtrek kunnen nemen om zich de prac- }|sche werking van de apparatuur eigen m kunnen maken. de Staten een tweede nota voorberei den, welke zich met het Indonesisch probleem bezig houdt en die aan beide partijen overhandigd zou worden ot> het ogenblik dat „oorlog onvermijdelijk zou lijken." Engeland heeft er vandaag opnieuw de nadruk op gelegd, dat het een vreed zame oplossing wenst voor de gespan nen situatie in Indonesië. Men heeft er bij de Indonesische republiek op aan gedrongen, de Nederlanders spoedig een duidelijke en rechtstreekse verklaring met betrekking tot het republikeinse standpunt te verstrekken. De Engelse consul-generaal Mitche- son heeft deze wens mondeling te ken nen gegeven tijdens een conferentie met de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken Tamsil. Op Java werden in de afgelopen nacht voorzorgsmaatregelen genomen tegen luchtaanvallen, aldus een Indonesisch militaire woordvoerder. Hij verklaarde voorts, dat Java thans in staat van ge vaar was en dat tong-tongs zouden wor den gebruikt om luchtgevaar aari te kondigen en het volk op te roepen voor het nemen van luchtbeschermingsmaat regelen. Guerillatroepen worden zo spoe dig mogelijk in het Republikeinse leger opgenomen en de verdediging van de desa's wordt georganiseerd. Een gerechtshof te Singapore heeft Rachmad Bin Achmad veroordeeld tot 14 maanden strenge gevangenisstraf. Hij was als klerk werkzaam op het bureau van Lord Killearn en stal vertrouwelijke documenten uit dit bureau. Hij over handigde deze aan Indonesische han delsvertegenwoordigers. Drie Indone siërs, die bij de zaak betrokken waren, kregen vrijheidsstraffen variërende van 16 tot 18 maanden. Te Sidney werd Maandag bekend ge maakt, dat de bij de Waterside Union aangesloten havenarbeiders voor het eerst sedert twee jaar er in hebben toegestemd Op een Nederlands schip te werken. De secretaris-generaal van deze vak bond, J. Healy, zeide, dat de leden van de bond er in hebben toegestemd de „Tjikampek", die thans te Brisbane ligt, te laden. Hij voegde hieraan toe, dat 't schip het eerste vaartuig zou zijn, dat geladen zou worden op grond van de overeenkomst, die tussen de Indone sischrepublikeinse regering en de Ne derlandse autoriteiten bereikt is om meer dan 40.000 ton Nederlandse goede ren, die in Australië liggen, te versche pen. Heel Amerika houdt zich op het ogenblik bezig met een probleem, dat een waardig pendant vormt van dat der „raketten" boven Zweden. Honderden personen in het Midden- Westen hebben aan de hemel vliegen de Schijven gezien. De eerste werd 25 Juni waargenomen boven de staat Wash ington. Daarna zijtn er berichten uit Idaho, Oregon, Washington en Califor- nië, Louisiana, Michigan, Pennsylvania en de Oost-Canadese provincie Edward Island, binnengekomen over deze mys terieuze schijnen, die de Amerikanen fascineren. Kapitein Brown van de staf van het Amerikaanse luchtwapen zei, dat de verhalen over platte ronde voorwer pen, die door het hemelruim snorren, te verspreid zijn, om ongegrond te zijn. Al tien dagen lang, verklaarde hij ech ter, tracht de luchtmacht de verhalen te controleren, „maar wy hebben nog niet het minste idee wat het voor din gen kunnen zyn". David Lilienthal, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, verklaarde, dat de waargeno men voorwerpen niets uitstaande had den met atoom-experimenten. Inmiddels heeft zich ook een psychi ater met de affaire bemoeid. Deze, dr. Harry Steckel, achtte het uitgeslo ten, dat hier van massa-hysterie ge sproken kon worden. Hij verklaarde, dat de borden misschien Iets te maken hadden met experimenten van onbeken de regeringsinstellingen. „Ze zijn door zóveel mensen in zóvele plaatsen ge zien, dat er wel iets waars in de ver- Een woordvoerder van de mijneigena ren in het Noorden der V-S. heeft ver. klaard, dat de voorzitter van het vak verbond der verenigde mijnwerkers, John Lewis, volledige overeenstemming heeft bereikt met de eigenaren der steenkoolmijnen in het Noorden en der staalindustrie. Deze overeenkomst betekent, dat er geen mijnwerkersstaking zal uitbreken in de grote myngebieden van Pennsyl. vanië, Ohio, West-Virginië en Maryland. Zij zal echter nog door de politieke com missie van het vakverbond der verenigde mijnwerkers moeten worden goedge keurd. tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, is het Qr-Drcie-fs+nt-imi ±p Nnrtrrliniilf. nnrip.r d.irectie van. dp h.pp.r .7 eerste Nederlandse -""-proefstation te Noordlvijk onder directie van de heer J. M. F. A. van Dijk, tevens Rnioteur van Al9- Ned. Radio Vnie, ojjicieel in gebruik genomen. Op de jo to: Sir .obert Watson Watt, de Engelse geleerde, die reeds in 1935 de grondslag der Radar- .^hnlek legde: de heer Spits, secr-gen. van verkeer; de heer van Dijk; de Engelse m°assadcur, Sir Neville Bland, prof. Vening Meinesz, dir. Kon. Ned. Meteorologisch Instituut en admiraal Hel/rich, b(j het ontvang, en zendapparaa* halen moet schuilen". zy, die de schijven gezien hebben, zijn het er algemeen over eens, dat de voorwerpen rond of ovaal waren en dat zy met een snelheid, variërend van 450 tot 1800 kilometer per uur op een hoog te van 6000 meter of minder,vlogen. Sommige zouden gloeien of licht geven. De wetenschappeiyke medewerker van Ass. Press tekent hierby aan: Vliegtuigen, die op grote hoogte vlie gen, worden als lichtende ronde schij ven waargenomen, indien zjj in het zonlicht komen. Ook al heeft een waar nemer een schijf op geringe hoogte waargenomen, dit rechtvaardigt niet te zeggen, dat zy alle slechts op geringe hoogte vlogen. Wetenschappelijk ge zien kunnen de vliegende schyven dan ook alleen toegeschreven worden aan gezichtsbedrog, dat zich voordoet bij het zien van vliegtuigen, die op zeer grote hoogte vliegen De leden van de Groot Dajak Raad kwamen onlangs in een buitengewone zitting bijeenom een soortgelijke status als West Borneo te vragen. De heer Cyrillus doet aan. de hand van een geografische kaart mededelingen aan de pers omtrent de Daerah Groot Dajak, die bij besluit van de Luit.-Gouverneur.Generaal van 7 Dec. 1946 werd ingesteld Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele losse buien, aanhouden van het kou de weer, met een nu en dan krach tige Zuid-Westelijke wind. Zon 4.30—20.59, maan 24—10.34. Vergeleken bij de ongekend war me periode, die ons land eind Juni doormaakte, is het weer thans wel geheel omgeslagen. West-Europa be vindt zich op het ogenblik ten volle in de oceanische luchtstroming of, anders gezegd, de zomermoesson, die soms twee maanden kan duren, is Europa binnengevallen. Er ligt thans boven Engeland een kern van lage luchtdruk, terwyl iets ten Westen van de Azoren in warme tropische lucht de druk hoog is. Tus sen deze beide drukcentra door bewe gen zich de uit Amerika afkomstige depressies naar onze omgeving. Achter het lage-druk-centrum over Engeland om stroomt zeer koude uit de Pool streken afkomstige lucht naar het Zui den, waardoor de langstrekkende sto ringen telkens worden geactiveerd. Dit betekent koel, of, wanneer de wind naar het Noorden zou ruimen, zelfs koud weer met nu en dan krach tige wind, vrjj veel bewolking en regen buien. Een weinig prettig beeld dus voor de komende dagen. Op een Zondag gehouden vergadering hebben de 3800 ploegbazen van de Ford Motor Cy., die reeds 47 dagen in staking waren, met een stemmenverhouding van 10 tegen 1 besloten het werk te hervatten. De voorzitter van het Litause Hulp werk in Amerika heeft bekend gemaakt, dat Mgr. Matulionis, bisschop van Kai- sadoris in Litauen, door de Sovjet-auto riteiten gearresteerd en naar Siberië ver bannen is. De bisschop werd reeds in 1923 te Leningrad gearresteerd en tot dwang arbeid op het beruchte schiereiland So- luki in Noord-Rusland veroordeeld. Na 6 jaar slaagde de Litause regering er in hem weer vrij te krijgen. Verdere berich ten maken gewag van de voortdurende arrestaties in Litauen van geestelijken en leken, omwille van hun geloof. De heer P. Windmeyer te Delft, heeft een camera geconstrueerd, waarmede onder wa ter kan worden gefotografeerdIn de loop der komende maand zal hij met de&e ca mera in de Middellandse Zee een speciale reportage maken van het leven onder de zeespiegel. Voor de biologische wetenschap kan de vinding van de heer Windmeyer van grote waarde zijn. In het Delftse sportfond- senbad zijn met de camera proeven geno men, die goed zijn geslaagd et antwoord van Rusland op dc Anglo-Amerikaanse nota over Hongarije, de redevoeringen van Acheson, Hoover, Summer Welles, die iedere overeenkomst met de Sovjet-Unie onmogelijk verklaren en haar van herhaalde schending van het verdrag van Jalta beschuldigen; en de Sovjet-bedoelingen die tegengesteld zijn aan het plan-Marshall geven nieuwe reden tot spanning en wekken bezorgdheid voor een onvermijdelijk conflict. Wij bevinden ons ongetwijfeld midden in een crisis van het principe der „beveiliging", en dit omdat er geen vertrouwen heerst. Zonder vertrouwen kunnen noch de Maginot. en Siegfriedlinies, noch het ijzeren gordijn, noch bewapening, noch diplomatie nogmaals verhinderen dat een toevlucht tot geweld wordt genomen. Wij hebben reeds gewezen op de overeen komst tussen de huidige politieke toestand en die in Europa ten tijde van het Frankrijk der Revolutie. Oosten ten opzichte van Frankrijk, ter wijl zij nu uit het Westen komt t. a. v. het Bolsjewistische Rusland. Het schaak bord is nu dus gedraaid. Tussen hoge idealen en de harde werkelijkheid van elke dag ligt zulk een afstand, dat Stalin evenals Eden: Stalin evenals Roosevelt en Churchill en Truman vóór de moeilijke fase van nu hebben kunnen denken en zeggen dat bolsjewisme en democratie een vreedzaam politiek leven niet uitsluiten, indien zy geïnspireerd blijven door het Evenals de Franse geest door zijn speculatief vermogen het meest ge schikt was om het algemeen prin cipe van de revolutie toe te passen op politiek en economie, op mensenrecht en vryheid, so is de Russische geest met zijn mystiek en zijn onderbewust mes sianisme het meest geschikt om, zoals hy leefde in enige bolsjewistische lei ders en leraren van het communisme, een universeel principe te maken. Het communisme is zodoende van een eco nomische en sociale doctrine op zijn beurt een „totalitaire" levensopvatting geworden. Evenals indertijd met het Frankryk der Revolutie het geval was, geeft dit ook nu aanleiding tot ongerustheid, tot dezelfde geestestoestand, dezelfde te rughoudendheid en dezelfde politiek Gelijk Frankrijk anderhalve eeuw geleden, tengevolge van invasies zijn grenzen opnieuw vaststelde en deze niet alleen door gewapende ver dediging, doch ook door verdragen, vriendschappen en politieke allian ties beveiligde, evenzeer geldt dit nu voor Rusland, waar de Duitsers binnenvielen, Frankrijk bezette al le randgebieden, Holland inbegie- pen. Rusland streeft naar de gren zen van het Tsarenrijk en bezet Finland, de Baltische landen en de overige randgebieden in Europa eo het Oosten. De Sovjet-Russische politiek volgt op moderne wijze het voetspoor van de Franse politiek tydens het Consulaat (1793). De huidige Angelsaksische po litiek t. a. v. Europa en de rest van de wereld, ls ook een herhaling van haar toenmalige activiteit. Er is slechts één verschil; de politiek kwam toen uit het principe van Gambetta in verband met zijn anti-elericalisme in eigen huis. De ze immers wilde hiervan geen export artikel maken en de vertegenwoordiger van Frankrijk kon dan ook als bescher mer der christenen in het Oosten van bepaalde liturgische eerbewijzen geen afstand doèn, ongeveer zoals thans de vertegenwoordigers van het Kremlin geen afstand doen van protocolaire eer bewijzen. Ook deze immers hebben de grenzen van hun land overschreden en bewegen zich in de „burgerlijke" maat schappij, hoewel dit alles in eigen huis als een anachronisme wordt beschouwd Wanneer we bij de overwinnaars de heterogene oorsprong van de oorlog be schouwen en de verschillende visies over de oorlog, die hieruit voortvloeien, heb ben wij dan niet de sleutel tot veet te genstellingen in handen? De Anglec-ak- sische machten, Frankryk, zelfs Chi na, hebben als redenen voor de oorlog opgegeven de bedreiging met een nazis- tisch-fascistische overheersing. Rusland heeft als reden opgegeven, dat het een aangevallen staat was. Rus land was van plan neutraal te olijven by de strijd in deze „familie der bour geois", welke zou beëindigen met de uit schakeling van de ene partij en de ver zwakking van de andere. Het commu nisme en Sovjet-Rusland zouden dan de weg in de toekomst vrij hebben. De strijd liep wel uit op de uitschakeling van een party maar betrok Rusland zelf te gen de verwachting in bij de stryd. Bo vendien zijn de democratische machten niet verzwakt en deze bevinden zich op hun beurt tegenover een Sovjet-Rus land dat moreel en militair sterk is door een gewonnen oorog. De redenen van het samengaan in de strijd lagen geheel buiten de tegenstelling der ideeën, die bleven. De wijze, waarop men daarvan nu de vruchten hoopt te plukken, kan daarom dan niet anders dan ver schillend en tegengesteld zijn. Doch de beveiliging alleen op het plan van het geweld zien, als enige en uit sluitende titel van verdediging is een allergevaarlijkst plan. Want zo wel aan het militaire als diplomatie ke front kan de verdediging wel eens een aanval als beveiliging eisen en dit kan worden voorgesteld als heerszucht en imperialisme. Verder wijst Graaf dalla Torre er op, dat ter voorkoming van een oorlog het nodig is, het hoofd koel te houden. Zo het vertrouwen tussen deregeringen al niet opbloeit na de vreselijke oorlog, dan zal het althans van een practisch inzicht getuigen, vertrouwen te stellen in de volgende realiteit: De oorlog wordt door niemand gewild, komt niemand wenselijk voor, wordt door een ieder ver oordeeld en door allen gevreesd. Het volstaat om een besluit te nemen en niet bang te zijn. Dan zal er in tegenstelling tot het huidige mobilisatie proces een ontspanning intreden en een overeenkomst mogelijk worden. Er is geen andere weg! Graaf dalla Torre besluit zijn artikel met de woorden te citeren van Paus Pius XII: „Wij zouden de volkeren wil len aansporen en vermanen: de veilig heid in zover deze hier op aarde be reikbaar is, kan geen andere betrouw bare grondslag hebben dan de lichame- lyke en zedelyke gezondheid van het volk, de juiste openbare orde, naar bin nen en naar buiten, de normale betrek kingen van goede nabuurschap. Derge lijke normale betrekkingen zijn, ook na de tweede wereldoorlog, nog steeds aan te knopen. Dat de bestuurders der sta ten zich deze gelegenheid niet aten ontglippen, want zy kon wel eens God moge het verhoeden de laat ste zyn." Als eerste van de landen in de Sovjet- Russische invloedssfeer heeft thans Tsjechoslowakije. de Brits-Franse uit nodiging tot deelneming aan de aanstaan de conferentie te Parys over het plan- Marshall aanvaard. Officieel is te Praag medegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse regering besloten heeft over haar ver dere houding ten aanzien van het plan te zullen beslissen op grond van de te Parijs in te winnen inlichtingen. Radio Moskou heeft een Tass-bericht uit Boekarest uitgezonden, waarin ge zegd werd, dat de' Roemeense regering besloten heeft niet aan de Parijse con ferentie deel te nemen. Volgens de Tass- correspondent in Parijs hebben Polen en Joegoslavië eenzelfde besluit geno men. Volgens Reuters diplomatieke corres pondent bestaan er vier theorieën over de Tsjechoslowaakse aanvaarding van de uitnodiging, namelyk: 1. Tsjechoslowa kije heeft zich onafhankelijk weten te houden tegenover de afwyzing van het plan-Marshall van Sovjet-Russische zijde, 2. Tsjechoslowakije heeft toestemming gekregen van Sovjet-Rusland om zich te Parijs te doen vertegenwoordigen ten einde precies te weten te komen welke terugslag de door de Franse en Britse delegatie voorgestelde procdure zal heb ben op de nationale economie van Oost- Europa; 3. Sovjet-Rusland heeft Tsje choslowakije positief aangemoedigd de Parijse conferentie bij te wonen in de rol van waakhond namens het „Oosters Blok"; 4. Moskou hoopt, door de econo mische satellieten van Sovjet-Rusland toe te staan aan het plan-Marshall deel te nemen, voordeel te verkrijgen in de vorm van vergrote industriële capaci teit op basis van Amerikaanse hulpver lening by uitrusting met kapitaalgoede ren. Reeds eerder hadden Eire, IJsland, Turkye, Griekenland, Italië en Portu gal de uitnodiging aanvaard. Verder wordt Instemmend antwoord verwacht van Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland Het karakter van de te Parijs te hou den conferentie is iets meer omlijnd geworden dcor het bericht, dat Ernest Bevin zelf van plan ls naar Parijs te gaan, althans om de conferentie te openen. Toch verwacht men, dat de besprekingen zo veel mogelijk strikt economisch en zo weinig mogelyk poli tiek gehouden zullen worden. Landen als Zwitserland, Zweden, Noorwegen en Denemarken zullen zeker alle politieke complicaties willen vermijden. Diploma tieke waarnemers zien het besluit van Bevin eerst en vooral als een gebaar van hoffelijkheid van een der Initiatief nemende mogendheden tegenover de anderen. De Italiaanse communistische partij heeft zich, ondanks de oppositie van Moskou ten opzichte van het plan- Marshall, uitgesproken ten gunste van de aanstaande Parijse conferentie. Dit is tot uiting gekomen in redevoeringen, die gehouden zijn doop de communisti sche leider Palmiro Togliatti te La Spe- zia en de communistische president van de Nationale Vergadering, Umberto Terracini. Zowel Togliatti als Terracini deden uitkomen, dat het voor Italië gebiedend was mede te werken aan het plan- Marshall. Zij noemden daarbij de vol gende voorwaarden: 1 Er mag geen blok tegen de Sovjet-Unie worden ge vormd; 2 Geen verdeling van Europa; 3 Geen economische ondergeschiktheid van Italië; 4 Geen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Italië. Togliatti stelde de Amerikaanse hulp aan Europa voor als het enige middel, waardoor het Amerikaanse kapitaal een vernietigende economische crisis in de Verenigde Staten kan voorkomen. Het plan, zo zeide hij, is daarom even be- langry'k voor de Verenigde Staten als voor Europa. De nieuwe communistische positie ten opzichte van het plan-Marshall betekent een versterking voor de reg- ring, wier politiek afhankelijk is van de Ameri kaanse hulpverlening. Maandagmiddag heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, aan de ambassadeurs van Frankryk en Groot-Brittannië het ant woord overhandigd van de Nederlandse regering op uitnodiging van genoemde regeringen tot deelneming aan de Parij se conferentie over het plan-Marshall, waarin deze uitnodiging formeel is aan vaard. Ten aanzien van de Nederlands- Belgische besprekingen over het plan- Marshall, waarover wij reeds eerder be richtten, deelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken nog het volgende mede: „Naar aanleiding van de uitnodiging van de Franse en Britse regeringen hebben de Nederlandse en Belgische ministers van Buitenl. Zaken persoonJyk contact opgenomen ter bespreking van de standpunten van beide regeringen. De eerste minister van België en de Belgische minister van Buitenlandse Handel, met enige hunner medewerkers, hebben te Den Haag officieus van ge dachten gewisseld met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en met de minister van Economische Zaken en enkele hoofdambtenaren van de betref fende departementen. Uit deze bespre kingen bleek een volkomen overeenstem ming van de te volgen gedragslyn. Des kundigen van de drie landen zullen thans nader contact met elkaar op nemen." Naar Reuter uit Londen meldt, ver wacht men in Nederlandse kringen te Londen, dat dr. Hirschfeld dc Neder landse delegatie te Parijs zal leiden. Naar wij vernemen, heeft de reders- vereniging voor de haringvissery voor het opslaan van maatjesharing het koel huis te Boxmeer voor de tijd van drie jaar gehuurd. Zoals wij onlangs meld den, was de mogelykheid groot, dat by gebrek aan koelhuisruimte de maatjes- haringvjssery zou moeten worden stop gezet. :cu men een.koelhuisruimte heeft gevonden, is de kans op stopzetting practisch uitgesloten. Met een door de K.L.M. gecharterd, vrachtvliegtuig, arriveerde op Schiphol uit Ame rika de Fair Child", bestemd voor Zwitserland. Dit is voor de eerste maal in de geschiedenis der luchtvaart, dat een vliegtuig in een ander vliegtuig wordt vervoerd. De „Fair Child" wordt op Schiphol gemonteerd en vliegt dan op eigen gelegenheid naar de plaats van bestemming Maandag 14 Juli a.s. komen duizend man van het 10e Infanterieregiment uit Haarlem, Utrecht en Limburg naar de Wieringermeer, om daar gedurende drie weken de helpende hand te bieden bij het rooien van de pootaardappelen. Zij worden ondergebracht in een aantal graanpakhuizen, in het werkkamp „Oude Zeun" en in enige juist gereed gekomen boerderijen, die door de goede zorgen van het bureau huisvesting van het Ministerie van Wederopbouw voor het onderbrengen der militairen in gereed heid zijn gebracht. De Argentijnse ambassadeur, senor Ra fael Gimenez, heeft de Italiaanse premier, Alclde de Gasperi. namens president Fe- ron, zijn vrouw 1.800.000 lire aangebo den voor steunverlening aan de gezinnen van de ongeveer 60 personen, die verle den week bij de ontploffing van het Ita liaanse munitieschip „Panigaglia" om het leven kwamen. Het C. D. K. deelt mede, dat met In gang van 10 Juli a.s. een wijziging wordt gebracht in de aanwyzing der bor.nen van de tabakskaart. Zoals bekend, is de hoeveelheid sigaretten en kerftabak, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, bepaald op 5 rantsoenen. Dit heeft ten gevolge, dat gebruikers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veertien daags rantsoen in tabak op te nemen, tenzij de detaillist zich bereid verklaart een pakje tabak door te snijden. Deze laatste handelwijze is, zoals men veet, feitelük verboden. Om aan dit bezv.aar tegemoet te komen zullen voortaan af wisselend zes en vier rantsoenen per veertien dagen worden beschikbaar ge steld. A.s. Donderdag worden op de ta bakskaart dus bonnen voor zes rant soenen aangewezen. 24 Juli zullen op dezelfde kaart dan bonnen voor vier rantsoenen worden aangewezen. De bonaanwysing op de gemengde ta baks- en versnaperingskaart onder gaat geen wijziging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1