b Woningruimtewet 1947 in de Tweede Kamer Bevoegdheid burgemeesters beperkt N VI r Onze nationale heiligen van Gorcum Waar zij wreed gemarteld werden staat een kapel m Nogmaals de vliegramp op Kastrup b| b 1 REFERENDUM IN SPANJE EEN SUCCES VOOR FRANCO EN ZIJN STELSEL bi 3-e V.hJOJüLw ts- 375 jaar na hun dood Doodstraf geëist tegen Jodenmishandelaar Conclusie ongewijzigd Maar zijn internationale positie verbetert er niet mee L Ldie terugkeerde Acht jaar voor handlanger van Duitse politie Driejarig kind uit raam gevallen DINSDAG 8 JULI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT ZlJlV V ER Ëliiifa Den Briei's martelveld. De met een hekwerk omgeven vijver, waarin de beenderen der Marte laren na de opgraving zouden zijn gewassen en daarachter het ge denkteken op de plaats, waar zij, nu 375 jaar geleden, werden opge hangen. „Eerst in Londen, tot de oorlog uit brak." (Wordt vervolgd) zo- >nt- "stel |t te ssen pen? Jeekt 'tere een taak eens ;»nen kste een Men l!en, >>nen ater sche nog inde lig- ®ar" ben- ,oest •si is om- tlige sden. die eten een 'aalf iden bei- aan. noet den. gul- ver- (de :rne- zijn. al«k, r de on- voor de naar naai iuur. mjer kaas Het van- van ■ïoop, niet, n is. n in i als ispi- ïuit- ven- Laat heeft het PH- ydon was I i de staat velke het rtko- van be- oor- ran co heeft een volksstemming ge houden en een zeer groot deel van de Spaanse bevolking heeft f aan deelgenomen. Men kan het gro- aantal stemmers niet verklaren door verwijzen naar de stemplicht, die Wico zijn volk had opgelegd; en 'enmin door op te merken, dat vooral vrouwen hun belangstelling hebben 'toond, alsof dat ook maar enigszins ^belangrijker zou zijn dan dat de man- 6n zulke belangstelling bezaten. Het 'ijkt, dat Spanje wel degelijk aan- ^cht heeft voor het vraagstuk, wie'de !iding van de staat in handen dient te 'bben en dat 't er in meerderheid op ogenblik niet afkerig van is, die deling aan Franco te laten. Het is niet 1st, overgrote waarde toe te kennen an olksstemmingen, plebiscieten e.d. bch è.ls er een conclusie getrokken '4g worden uit het referendum dat ban je Zondag j.l. heeft beleefd', dan th in ieder geval niet deze, dat Fran- 5 er zo erg zwak voor staat. Men 'ent hierbij te onthouden, dat niet !4ere Spanjaard stemgerechtigd was; ■Ie politieke vijanden van het Franco- -Sime hebben het land verlaten of in het land zelf gekortwiekt en 'chts tot heimelijke actie in staat, bch daar staat dan weer tegenover, eveneens een groot aantal van !J'ke politieke vijanden, n.l. de monar- 1 te ten, wèl stemgerechtigd was en dat 'Zen voor een deel hun stem ook uit bracht hebben. t>ie stem was tegen. Don Juan, de bn van koning Alfons XIII en de le xeme pretendent naar de Spaanse ton, heeft zich onomwonden tegen 1 wet van de opvolging, die de inzet van het referendum, verklaard. En is nogal natuurlijk. Niet alleen .°rdt aan Franco krachtens deze wet 't regentschap voor het leven gelaten, bh ook is hij degene, die feitelijk do bntueel opvolgende koning zou aati- 'Jzen. Die koning zou dan slechts aan bewind kunnen komen, indien hij fundamentele wetten (wetten van de beid, van de opvolging, enz.) be door en trouw beloofde aan de begin gen van het Falangisme. M.a.w., door i" te stemmen in het referen- bh, legde het Spaanse volk zich voor en voor altijd (zolang er niets bij- „bders gebeurt) vast aan het Falan- ie, dat juist de ideële en organisa- /teche grondslag is van het regerings- .®teel, waar zich nu ongeveer de ge wereld tegen verklaard heeft. it is echter precies wat Spanje Zondag heeft gedaan. De volks- stemming is voor Franco een be idend succes geworden, dat hem ech- noch door de Oosterse noch door de twüls racht n de dat moet 5 die gun- enige twee ver- een van een mers na- iarde van inige Zijn Hij nwet als iten- zich nties >y te n de >00 inder >r te n in HU 0 is. toe- wil ver van zou sdjnt. oogt, 1 het kan isteld ,dat - is leent icht- i zelf ideld >rake volk, van jdeti» trol- laart hier Aan ver-> men. laart op maat Ant- •emie isteld 'sterse staten wordt gegund. Men *3 dit al wel zien aankomen. En het (Jtft Bevin en Bidault dan ook goed v^eschenen, al vóór het referendum uit te sluiten van het overleg „tetrent het plan-Marshall. Dit optre ed van de Engelse en Franse staatslie- 5h is voor de Spaanse economie een ,'duchte slag. Nog pas vorige maand >6rtrok een hoog Spaans ambtenaar, -.uerica, naar Washington, om on- bhandelen over een Amerikaanse le- ,lbg aan Spanje, die volgens de „Ob- bver'' 200.000.000 dollar moest bedra- <«n. Over deze onderhandelingen heeft men verder niet veel meer gehoord, hetgeen de conclusie wettigt, dat de politici van Washington Lequerica niet met grote bereidwilligheid hebben ontvangen. Di recte steun kan Spanje, dat er werke lijk wel behoefte aan heeft, van Ame rika dus niet verwachten en in dit licht is het een slag, dat het nu ook uitge sloten wordt van het gezamenlijke pro fijt van Amerikaanse steun. Tevens is Spanje nu uitgesloten van de economische samenwerking met de andere Europese landen. Sommige sta ten hebben reeds vrijwel alle handels betrekkingen met Madrid verbroken Sommige echter niet: Engeland, Italië en ook ons land, doen, ofschoon niet druk, nog zaken met Spanje. Deelneming aan het Europees economisch verbond zou Spanje weer binnen de Europese han delskring trekken, waar het door afzon derlijke regeringen steeds meer buiten gestoten was. Uitsluiting van deze deel neming heeft tot richting de neiging Spanje nu ook volledig van Europa af A' Tijdens het 35ste jaarlijkse internationale padvindsterskamp te Camp Barree, Penn sylvania, Ver. Staten, demonstreert Jeanne Gottjredson (links) aan haar Luxemburgse (midden) en Nederlandse collega's de Amerikaanse bereiding van de hot dogs (warme worstjes te snoeren. Een toestand die het Spaan se huishouden niet zeer ten goede kan komen, en die niet goedgemaakt wordt door de warme vriendschap van Argen tinië, welke niet alleen uit het bezoek van Senora Perón maar ook uit han delsbetrekkingen blijkt. Ondanks zijn binnenlands succes staat Franco dus eenzamer ln de wereld dan tevoren. Men past geen sancties op hem toe, maar negeert hem, hetgeen hin derlijk zowel voor het humeur als voor het prestige van een autoritair regent kan blijken te zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp „Bevordering van doelmatige verdeling van woongelegen heid" het zal voortaan op voorstel van de heer Alger? eenvoudiger „Woon- ruimtewet 1947" heten waarmede de Tweede Kamer zich de eerste dag van een week. die zich als een der zwaarste van het hele parlementaire jaar laat aanzien, onledig hield, is van direct be lang voor een onnoemelijk aantal Ne derlanders. Het stelt eindelijk een cen trale regeling in voor het vraagstuk van de woonruimte-verdeling en het bepaalt, kort gezegd, dat woningen en gedeelten van woningen gevorderd kunnen worden ten bate van mensen en gezinnen, die geen dak boven het hoofd hebben. Deze onaangename wet. die diep ingrijpt in het beschikkingsrecht over de particu liere eigendom en in de beslotenheid van het gezinsleven, al stelt zij eigenlijk geen nieuws aan de orde, al is zij meer te beschouwen als een codificatie van de bestaande niet erg overzichtelijke regelingen, is een door de nood geboden noodzakelijkheid, waarop niet veel valt af te dingen. De manier, waarop de Minister van Binnenlandse Zaken zich evenwel in eer ste instantie heeft voorgesteld deze aangelegenheid te kunnen regelen heeft tot. veel en gerechte kritiek aanleiding gegeven; kritiek, die zich voornamelijk riehttte tegen twee beginselen, waar door dit ontwerp beheerst werd. In de eerste plaats hield het veel meer reke ning met de doelmatigheid dan met de rechtmatigheid, in de tweede plaats kende zij aan de burgemeesters schrik kelijk grote, practlsch dictatoriale vol machten toe. De burgemeester zou. na een advies ingewonnen te hebben van een commissie, waardoor hij overigens niet gebonden werd, vorderen; de bur gemeester en hij alleen werd bevoegd de mensen thuis te sturen, die hem goed dachten. Men had dat allemaal af te wachten en men kon hoogstens in be roep gaan bij de Kroon, dat wil jn feite zeggen bij de minister, die uiteraard niet het geëigende orgaan is om de woongelegenheden in een bepaalde ge meente te beoordelen, laat staan in elk particulier geval. Van het gezonde denk beeld, dat iemand, eigenaar of huurder, tenslotte de baas is over of in zijn huis en dat het dus wel zo verstandig zou zijn de huurder of de eigenaar de ge legenheid te geven het met gegadigden vrijwillig eens te worden en zelf de men sen uit te kiezen, van deze gezonde ge dachte viel niet veel te bespeuren en waarom nu juist aan dP burgemeester alleen zulke grote bevoegdheden moes ten worden toegekend en het normale gemeentelijke bestuursapparaat van burgemeester en wethouders en gemeen teraad er buiten moest tjlijven, daar werd nu ook niet bepaald een duidelijke argumentering voor gegeven. Dat leek allemaal een tikje te veel op doelmatig- heidsrecht, dat meestal weinig recht en veel doelmatigheid is en daarom te verstaan valt als een uitvloeisel van een oorlogsmentaliteit De Kamer heeft Maandag uitermate nutrig werk gedaan door op dit wetsont werp stevige correcties aan te brengen, waarmede zij bij uitstek haar natuurlijke taak vervulde. Zij heeft dltf zonder heel Miquelina en de toverkollen Bedelaars van de straat in Portugal Spijbelende prins terug De jongen in de melkbus Tentoonstelling „Het hedendaagse puin". rr iquelina Paulo Almeido in Portu- jyl gal had een kikker ingeslikt, doch in pjaats van naar de dokter te l^n, wendde zij zich tot enige tover ijen. Doch deze zijn er alleen maar t geslaagd Miquelina en haar echtge- ,^t 7.000 hardverdiende escudo's lidl ik te maken. De eerste twee heksen, vöen van een zigeunerstam uit de buurt Fomos de Algodres, hebben geld ge- jöt. zy vertelden Miquelina, dat zij, als ;,f' haar geld veertien dagen lang in een floten doos bewaarde, de kikker kwijt zijn, en vijfmaal zoveel geld zou be ften. Antonio en zijn vrouw leenden geld, ze deden het in een doos en *ertien dagen later kwamen zij tot de dekking, dat het tezamen met de 'verkollen verdwenen was. Van de kik- L hadden ze echter niets gezien of ge- 'Dord. Toen leenden ze nog meer geld L*1 huurden twee andere toverkollen, om M verdwenen paar (per bezem?) achter- va te gaan. Ten slotte hoorde de politie .ah het geval. Alle vier zigeuners werden 'arresteerd en gevangengezet. Van het /'d werd nog een gedeelte teruggevon- 'th e Portugese minister van Binnen landse Zaken heeft de subsidie voor de liefdadigheidsinstellingen te Lis- q1ban verdubbeld in een campagne, om vele bedelaars uit de straten te krij- vjï. De politie te Lissabon is tevens een Ijstocht tegen alle mogelijke gokspe- h, dobbelpartijen en kansmachines be- Ven. noemt „klem". Goede raad was duur, maar ook in Londen doet de brandweer blijk baar dienst als manusje van alles. Enkele stoere brandweermannen kwamen, en zaagden de bodem onder de bus weg, waarop Diogenes junior er beteuterd uit kroop. Een paar uur later zaten de spuitgasten zich nog suf te prakkizeren over de vraag, hoe ie er nou toch wel in gekomen kon zijn. Deze week zullen ongeveer vijfhon derd Duitse architecten, ingenieurs en bouwkundigen in Hamburg bijeenkomen ter bespreking van revo- lutionnaire bouwmethoden, om een op lossing te vinden voor het probleem van de 500 millioen ton puin, die op het ogenblik in Duitsland een overlast vormen. Een tentoonstelling is geopend, waar methoden gedemonstreerd wor den om het puin van de verwoeste ste den te veranderen in bruikbare pro ducten. Deskundigen uit geheel Europa zullen de tentoonstelling en conferentie bezoeken. „Dit is niet alleen een Duits probleem", zeggen de organisa toren, „heel Europa is er bij geïnteres seerd en wij hopen, dat het Duitse ver nuft een bijdrage tot oplossing er van kan leveren". De deskundigen bereke nen bijvoorbeeld, dat er 15 millioen ton stalen skeletten zijn, waaruit meer staal geproduceerd kan worden dan Duits land op het ogenblik mag maken op grond van de overeenkomst van Pots dam. Meer dan de helft van het puin bestaat uit bakstenen, die na een be handeling weer gebruikt kunnen wor den. Machines, zoals drukpersen, die jaren lang onder het buitenpuin begraven lagen en verroest zijn, kunnen met groot succes met behulp van een spe ciale vloeistof schoongemaakt en her steld worden. Uit geborgen aluminium zijn aantrekkelijke dakpannen ge maakt. In enkele dagen tijds is op de ten toonstelling een heel huis uit geborgen materiaal gebouwd. veel moeite gedaan gekregen van een mi nister Deel, die de leidende gedachten van zijn we: sneller prijs gaf dan men verwacht zou hebben en zich kennelijk niet zeer gedisponeerd toonde om zwaar partij :e leveren. Zeer begrijpelijk, als men bedenkt, dat de minister van Binnenlandse Zaken ook nog minister-president is en als zodanig waarschijnlijk wel enige andere zorgen aan het hoofd zal hebben gehad. Maar toch eigenlijk Jammer, omdat de krachtsverhou dingen hier nier, y,° goed verdeeld lagen sis men wel zou wensen bij een Op zich zelf genomen belangrijk wetsontwerp. En een versterking te meer van het standpunt der leden, die van oordeel zijn, dar, de minister president in tijden als de tegenwoordige zeer zeker zich niet moet belasten met de leiding van een gewoon departement. Hoe dan ook, het wetsontwerp is er nog al vlot doorgekomen, dank zij vooral de bemoeiingen van den heer Algera (A.R.), die als wethouder van Leeuwarden het klap pen van deze zweep goed kent. In een groot aantal amendementen had hij het erop aangelegd de bevoegdheden van de burge meester in deze zaken over te doen aan het college van B. en W„ terwijl hij er ook nog in slaagde de gemeenteraad, die er overi gens liefst niet al te gauw bij betrokken moet raken, er niet geheel en al buiten te laten door de benoeming van de commis sie van advies te veranderen van een vaste in een benoeming per Jaar, waardoor de raad de gelegenheid krijgt in het algemeen zijn mening over het beleid ter zake van de vordering van woonruimte te kennen te geven. En bij de schriftelijke gedachtenwisse.'ing was ook al een belangrijk voordeel bereikt, doordat de minister er in had toegestemd het beroep op de Kroon te vervangen door bet beroep op Ged. Staten, het geëigende college voor beroep in zulke gevallen. Zo is deze wet dank zij het zakelij ke en in goede geest gevoerde overleg tussen regering en Kamer, hoewel dan noe altijd onvermijdelijk onaan genaam, toch een zeer behoorlijke wet geworden. Ook op het stuk van de vrijwilligheid van het afstaan van een woning of gedeelte daarvan is veel verbetering aangebracht door een amendement van de heer Algera, dat door dr. Beel werd overgenomen, en waarbij de mogelijkheid werd geopend, dat de Raad door plaatselijke veror deningen de nadelen van deze wet verzacht in dier voege, dat men alvo rens tot vordering over te gaan de eigenaar of de huurder ln de gelegen heid stelt zelf een gezin uit te kiezen De minister is ook bereid dit nog na der in richtlijnen uit te werken, doch hij houdt er niet geheel ten onrechte aan vast, dat B. en W. tenslotte moe ten beslissen. Ook bij woningruil is dit van betekenis. De heer Algera had eigenlijk het denkbeeld geopperd, dat in het geval, waarin twee partijen het over woningruil eens worden de ver gunningen automatisch verstrekt zou den worden, doch dit maakt het dan toch al te onzeker of de woonruimte daarbij ook werkelijk doelmatig ver deeld zou raken. Bij al deze verbeteringen ln de rich ting van grotere rechtszekerheid behoor de intussen nog een noodzakelijke aan vulling, waarvoor de heer Maenen zors droeg. De bepaling n.l. dat de eigenaar of de huurder ook nog het recht moet heb ben te vorderen, dat degene, die hü op zijn dak heeft gekregen eruit wordt ge zet zo hij zich onbehoorlijk gedraagt, of wanneer eigenaar of huurder kunnen aantonen, dat zij de ruimte inmiddels zelf dringend nodig hebben. Dr. Beel had al heel vlot verklaard dit aan de Kamer te willen overlaten toen prof. Romme er zijn verwondering over kwam uitspreken, dat de minister dit op zich zelf onafwijsbaar noodzake lijke onderdeel van de wet zo lauwtjes opnam. Het resultaat van deze Inter ventie was, dat het amendement werd aangehouden tot Dinsdag, opdat de mi nister gelegenheid zou hebben zich er nog wat nader over te beraden. Het was dan ook wel wat erg laat, zonder toe lichting en niet zeer onberispelijk van vorm ingediend. Trouwens alle stemmingen over amen dementen behalve die van de heer Algera waren er nog enige van de he ren Maenen en Ten Hagen over minder belangrijke punten voorzover zij niet door de minister werden overgenomen of zonder hoofdelijke stemming aan vaard zijn uitgesteld tot Dinsdag. Doch het lijdt geen twijfel, dat deze wet aan zienlijk verbeterd en daardoor veel doel matiger geworden want wel be schouwd is doelmatigheid toch alleen maar te vinden in rechtmatigheid door de Tweede Kamer aan de Senaat zal worden doorgegeven. Naar dag en datum is het morgen, Woensdag 9 Juli. 375 jaar geleden, dat in Den Briel de negentien Martelaren van Gorcum werden op gehangen. Vijftien aan een lange, drie aan een korte balk en een aan de bo venste sport van een ladder. Het verhaal van hun martelingen, zo als dit staat opgetekend bij Guilielmus Estius, wiens werk Paus Clemens x diende als voornaamste grond voor hun Zaligverklaring, is doortrokken met wreedheid en bestialiteit. Het vangt aan met de even begrijpe lijke als onrustbarende verwarring on der de Katholieken van Gorcum, toen daar het bericht werd verspreid, dat ook Dordrecht onder de druk der Geu zen was bezweken. Dan verschijnt on Woensdag 25 Juni 1572 onder aanvoering van Willem van der Marck. graaf van Lumey, een geuzenvloot voor Gorcum zelf. Een tafereel als van een schilderij van Goya. Een geuzenschip met in de mast, een groot processievaan onder een bon kige avondhemel. Op het, schip, hon derd vijftig beschonken Geuzen, over wier levenswandel ook Fruin geen woord goeds weet te melden, met in hun han den gouden kelken en cibories. In de stad zelf een heilloze chaos. Op de markt het complete schuttersgilde, bij de poort en op de wallen de wachters, doch geen van hen tot werkelijk strij den bereid. Nauwelijks verspreidt zich dan ook het valse gerucht, dat de Span jaarden Rotterdam hebben in brand ge stoken en een tegenoffensief hebben in gezet, of de poorten zwaaien open. De paters van het Franciskaner Convent vinden nog maar juist de tijd zich met enige burgers in de burcht terug te trekken. De burcht opent de strijd, doch het is een kamp van weinigen tegen ve len. En als de verdedigers op hun laat ste bolwerk, een toren zijn teruggedron gen, als onenigheid over het al of niet voortzetten van de strijd hen nog in twee kampen verdeelt en Brant. de aan voerder van de Geuzen in de slag, een ieder vrije aftocht toezegt, capituleert Kasper Turck. De Geuzen trekken binnen. Weer wordt het avond en terwijl de Geuzen hun overwinning vieren met wijn en bier, begint de eerste der twaalf mar- teldagen. Het vrijgeleide wordt vergeten en onder het voorwendsel als zouden de geestelijken een schat verbergen, wordt eerst pastoor Nioolaas Poppel gemarteld. Het eigen koord om de hals, wordt hij over een deur op en neer getrokken tot hij buiten kennis tegen de grond slaat. Na hem komt de gardiaan, Nicolaas Pieck. Hetzelfde spel, zo lang tot het touw. waaraan men hem ten laatste geheel wil de hangen, doorbrak. Dan. om zich te overtuigen, of het lichaam, dat slap ln een hoek is neergevallen, inderdaad geen leven meer bergt, branden zij hem met een kaars voorhoofd, kruin, lippen, wan gen, oren, kin en zelfs door de neus de hersenen. Voor dood blijft hij liggen, doch als zij geruimen tijd later in de nacht, weerke ren met bijlen, om zijn lichaam, naar ge bruik, ln stukken aan de stadspoorten te timmeren, vinden zij hem opnieuw opge richt tussen zijn broeders, die hij ver maant en sterkt. De geschiedenis van hun verder ver. blijf is een orgie van sadisme, honger, martelingen, lage grappen en daar tus sendoor telkens en telkens dat wat deze geschiedenis zo kenmerkt: hevige en schier eindeloze debatten tussen de ge vangenen en hun overweldigers over die geloofspunten, waarover katholieken en protestanten van inzicht verschillen. Tijdens hun overtocht naar Den Briel 3t\ ontdekken de soldaten nog een niéuw spel. Zij hebben de gevangenen ontkleed en achter een zeildoek verborgen en leder, die een oortje offert, mag er al zijn haat aan botvieren. In Den Briel, waar Lumey zelf de marte laren ontvangt, herhaalt zich het spel van Goroum. Men formeert van de aan elkaar gebonden geestelijken een processie. Een processie, waar men vaandels en met groen omwonden stokken voor liet aan dragen, die dwars door het dorp trekt naar de galg op het Marktplein. De paters en wereldgeestelijken zingen liturgische gezangen en het volk van Den Briel loopt te hoop, Joelend en scheldend. Dan werpt men hen in de ..dief- pette". Daar verblijven zij, gepijnigd door honger, kou en wonden, totdat plotse ling nog onverwacht hun laatste uur aanbreekt. I>aT is als Lumey 'n missive ontvangt van de Prins van Oranje, waar in hem gelast wordt alle priesters en leken met rust te laten. Hy ontsteekt ln toorn en beveelt onmiddellyke te rechtstelling. Het is dan nacht. Alleen de turfschuur achter het klooster biedt voldoende balk- ruimte voor zoveel slachtoffers tegelijk. By het licht van flakkerende kaarsen oegint de executie. Zij vordert slechts heel lang zaam. Ieder slachtoffer opnieuw is een aanleiding tot een debat over het H. fca- cramen, door de martelaar verdedigd tot hem het koord de adem beneemt. Als allen zyn gehangen slaat de et. Catharlna vier uur. Geen is er zo gehangen, dat zyn dood- stryd tot niet meer dan de gebruikelyke tijd bekort wordt. Hij vordert uren. En als wij dan mogen aannemen, dat hy voor al len is geëindigd en Nederland, naar het woord van Pius IX van 29 Juni 18G7, ne gentien nationale Martelaren mag eren, is nog de wreedaardigheid der beulen niet gestild. Zij hebben hun lichamen aan stukken gehakt en naar betrouwbare bron nen melden, in de stede by 't pond ten verkoop aangeboden. Wie nu van Den Briel komt, zal van de sporen van dit misdrijf, dat wij niet zon der schroom onder woorden hebben ge bracht, weinig terugvinden. Sinds 1932 staat er een grote stenen kapel. Door wonderschone glas-in-lood-ramen wordt het licht er gezeefd als moest het voor altijd de kleur van het bloed zijn, dat in deze kapel zou domineren.In iedere bank, op iedere plaats vindt men er het gebed voor de martelaren, wier levensgrote beelden de kapel versieren Ook op het Martelveld, dat achter de kapel gelegen is, is niets van die sfeer van wreedheid. Het is omgeven door een hardstenen processiegang. Het staat vol oude bomen, die het op de mooie zomerse dag, dat wij het bezochten, een sfeer geven van wijding en stilte. Men verbeel de zich in een klooster te zijn en niet op de plaats, maar in twee prachtige- schrijnen de beenderen worden bewaard van hen, die hier zo onmenselijk werden gemarteld. De omtrekken van de oude turfschuur heeft men op de grond met stenen banden aangegeven en in het midden daarvan is op acht pilasters een groot monument opgericht, waar iedere Woensdag opnieuw een H. Mis wordt gelezen te hunner ere. Dag aan dag kan men hier pelgrims vinden, die het gewoel van onze steden zijn ontvlucht en een kruisweg bidden of wat toeven bij de vijver, waarvan de over levering zegt, dat de beenderen, die in de grond werden gevonden, daarin wer den afgewassen. Morgen, op de 375ste verjaardag van dit gruwelijke feest zal Mgr. Huibers in de kapel een plechtige Hoogmis celebre ren, Studenten van Warmond zullen de liturgische gezangen uitvoeren en een corps mariniers uit Hoek van Holland zal een eerewacht vormen als de relieken en de 19 vaantjes der martelaren in pro cessie worden rondgedragen. Maandagmiddag heeft de advocaat fiscaal van de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof de doodstraf geëist tegen de 23-jarige G Klut uit Rotterdam, wegens het mishan. delen van twee Joden, vader en zoon Levi uit Zwolle in de gevangenis aldaar in October 1944. Reeds op 16-jarige leeftijd had K. ge tekend voor een politie-opleiding in M'ünchenr hetgeen had geleid tot zijn dienstneming bij de S.S. en vervolgens bij de S D. In October 1944 was hy be last met bewakingsdiensten in de ge vangenis te Zwolle. De twee Joden, die geen ster droegen en vervalste persoons bewijzen hadden, waren by een razzia gearresteerd en naar de Zwolse gevan genis gebracht. Daar hadden K. en enige anderen ge tracht hen tot de bekentenis te dwin gen, dat zy Joden waren, door hen te slaan en te schoppen. Vyf maal in één nacht hadden zij deze behandeling her haald, terwijl K. tevens door het aan draaien van een handboei om de pols van de zoon, waardoor deze gewond werd, de behandeling doeltreffender had trachten te maken. Vader en zoon, die later overgebracht zyn naar Westerbork, overleefden de Duitse bezetting. De advocaat.fiscaal mr. J- Donker meende dat K. slechts met zyn leven voor deze wandaden kan boeten. De Raad voor de Luchtvaart onder voorzitterschap van mr. J. E. van der Meulen heeft een open baar onderzoek ingesteld naar de vliegramp op het vliegveld Kastrup bjj Kopenhagen, waarbij alle inzit tenden om het leven kwamen. De Raad bouwde daarbij voort op het rapport van de Deense autoriteiten, dat tot de conclusie komt, dat het niet wegnemen van de roerklamp de vermoedelijke oorzaak is ge weest. Als deskundige werd nu gehoord de heer J. H. L. M. van de Voort, employé by de K. L. M. op Kastrup. Deze ver klaarde, dat het al eens eerder op Kastrup was voorgekomen, dat een klamp was blyvcn zitten. Toen is het nog tydig ontdekt. Als deskundigen werden gehoord de heren J. Luymers, waarnemend hoofd van het technisch bedrijf der K. L. M„ H. Fuchs, hoofd van het vliegbedryf der K. L. M. en I. W. Smirnoff, vliegtuig bestuurder. Eerstgenoemde verklaarde dat het wel gebeurde, dat de hofmeester de roerklampen aannam, die door de gronddienst werden weggenomen. Hy moest toegeven, dat dit buiten de voor schriften was. Deze luiden, dat de ooord- werktuigkundige verantwoordelijk is. Op een vraag van de voorzitter ver- e 15-jarige Iraanse prins Hamid Reza Pahlevi, die op 26 Juni stil- j, letjes naar Parys Is gevlogen, heeft op het ogenblik druk met de bezich- van Washington, naar een func- (;te'aris van de Iraanse legatie mee- Kelde. Hy zou weer spoedig te Newport school gaan. Verder zei hy, dat de geen heimwee had. maar alleen 26-jarige broer All Reza Pahlevi, die school by Parys bezoekt, „wilde ver in". e opening van een melkbus is slechts 30 centimeter in doorsnee, maar toch is een zesjarig Lon- schoffie er in geslaagd Diogenes ju Citeren. Hy had het echter niet zo ^bdig ingepikt, want hy zat wet men door BARBARA BOWER j|iiiiiiuiitiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiu= 37) „Onze sirene. Harold gaat altyd het eerst. De tweede, die we hoorden, was Minnie by Larkford." „Sirene?" „Luchtalarm natuurlyk." Hij kon zowat acht of negen jaar oud zyn, dacht Miss Ranskill, maar hij leek verschrikkelijk wijs voor die overgevoelige leeftyd. Zyn gezicht was grauw van ge brek aan slaap en zijn haar plakte tegen zyn voorhoofd. Hy bibberde een beetje en zy veranderde van onderwerp. „Wat heb je daar in die doos om je hals?" „Kom nou! Net of je dat niet weet!" „Nee." „Maak een ander wat wys." „Laat dan eens zien." Een paar groezelige vingertjes morrel den aan een sluiting en trokken iets te voorschyn met rubber riemen. Toen, met een duik van zyn hoofd en een paar rukken van zyn vingers was het kereltje veranderd in een monster met een varkenssnuit, een soort kobold. Zijn stem klonk gesmoord terwyl hy praatte: „Mevrouw Mallison wil, dat Ik het altyd mee naar beneden neem voor als er soms een gasleiding springt. Ze denkt niet, dat Hitler met gas gaat wer ken, behalve in- grote steden. We moeten 't mee naar school nemen ook, voor alle zekerheid." Voor Miss Ranskill's geestesoog para deerde een optocht van kobolden met varkenssnuiten, een luguber ballet van dwergkinderen, dansend naar het PÜPen van Hitier en huppelend op de doodsroep van Harold en Minnie. Dus dit was nu Engeland en zy had er zich op ver heugd bosviooltjes te plukken. Het kind trok de varkenskop af en duwde hem weer in de kartonnen doos. „Ik heb een helm ook," vertelde hij haar. „Met Kerstmis gekocht." „Neem je die ook mee naar school?" „Nee, da's eigenlijk maar een beetje voor de grap. Maar het helpt misschien wel tegen granaatscherven, zie je. Denk je, dat ze vanavond bommen zullen gooien?" Zijn ogen werden een tikje donkerder. „Ik. zei Miss Ranskill, hulpeloos onder de ogen, die haar ten onrechte al wetendheid toekenden. „Ik nee, van avond vast en zeker niet." Ook haar stem klonk pleitend. „Ik geef er eigenlyk ook niet zoveel om. Als er bommen gevallen zijn krygen we van mevrouw Mallison chocolademelk en beschuitjes." Hy liet zyn stralende blikken over de plank langs de muur glyden en ging peinzend voort: „Toen we die keer in Plymouth gebombardeerd waren hebben we blikjes vlees en cacao gehad. Dat krijg je nou niet, behalve als je gebombardeerd bent." „Nee?" Miss Ranskill dacht aan de medicynen, die zij in haar jeugd geslikt had en waar op dan als beloning 'n chocolaatje volgde „om de smaak weg te nemen." Was blik jes vlees net zo iets voor het yzeren me dicijn der bommen? „Ik vond het In Plymouth fijner dan hier. Toen de blitz begon gingen we al tijd de hele nacht buiuen op het veld slapen en dan liepen we 's ochtends weer terug." „Wie deden dat?" „De meesten in onze straat. Dan mocht ik soms wel eens meeryden op een melk- kar. 's Zomers ging het best. Maar toen hebben ze onze straat te grazen geno men. Ons poesje en myn tante waren dood en mams zei, dat ze geen fut meer had om nog wat meubelen bij elkaar te scharrelen en daarom is ze hierheen ge gaan om mevrouw Mallison te helpen. Ik heb poesje zo gemist." Na deze beschry- ving-zonder-woorden van „tante" ging de jongen verder: ,,'t Ergste was het, toen ze onze school raakten. We mankeerden wel niks, ik en nog een stuk of vyf tien anderen, maar een paar van myn klas waren dood." Hy hield eensklaps op en omknelde de teddybeer, zodat zyn knok kels wit werden. „Denk je dat ze van nacht bommen gooien?" Miss Ranskill zocht op het plafond naar een antwoord, maar vond er geen, evenmin als in haar brein. Ze stelde een tegenvraag: „Heb je altyd in Plymouth gewoond?" „En was het daar mooi?" Ze wilde zyn aandacht naar ietskin- derlijkers leiden, naar de Lord Mayor's optocht of een school-uitstapje of een rit boven op een bus. De jongen trok een somber gelaat by die vraag. „Paps was werkloos." Er was even een korte stilte, toen voegde hy er aan toe: „Paps Is by Duinkerken ge sneuveld." Hy draaide aan de oren van de teddy beer, terwyl Miss Ranskill peinsde over deze twee hoofdstukken uit een levensge schiedenis. De zinnen verenigden zich tot een armzalige versdreun: Paps was werkloos. Paps is by Duinkerken gesneuveld. Hy was vermoedelyk gestorven, opdat zyn zoon het land zou erven. Tot dus verre had het kind de luchtaanvallen op Plymouth geërfd eh zijn vyanden had den hem de zorgeloosheid, waarop hy recht had, ontstolen. Miss Ranskill voelde woede in zich opstygen om het feit, dat zo iets kleins als vyand kon worden beschouwd. De jongen wreef nu met zyn knokkels in zijn ogen en gaapte. „Waar was jy, voordat je hier kwam?" „Ik was op een eiland." „Op Sheppey?' Nog voor zij kon antwoorden, knikke bolde hij al, zijn kin zakte op de kop van de teddybeer en de oogleden sloten zich over een paar ogen, die meer gezien had den dan enig kinderbrein in zijn fantasie kon bedenken, dingen, die zich voor al tijd in zijn geheugen geprent hadden als beelden op een gevoelige plaat. Hy zag er zo tenger uit, zo'n gemakkelyke prooi voor vernietiging en Miss Ranskill wilde, dat ze wat meer begrip had over wat een bom woog. Plotseling was er een geluid alsof er gens in een andere plaats een reus on geduldig een deur toesmeet. Het geluid herhaalde zich. De jongen opende zyn ogen een ogen blik. „Zowat twintig mijl hier vandaan," merkte hy op en omklemde zyn teddy beer wat steviger. klaarde deskundige Fuchs, dat er aan boord een strikte discipline heerst. Op een vraag van prof. Jongbloed antwoord de deze deskundige, dat GeyssendorJfer, de bestuurder van het verongelukte toestel, steeds startte met een lage staart. Hierbij blyft het roer in een neu trale stand, hetgeen van invloed kan zyn geweest op het ongeluk. Verder kan een rol gespeeld hebben de haast, die misschien betracht werd doordat zich de Zweedse Prins in het toestel bevond. Het toestel was wat laat en de Prins wilde gaarne op tijd in Stockholm zyn. Overigens stond Geyssendorffer bekend als een buitengewoon voorzichtig vlie ger. Vastgesteld dient echter te worden, dat de maximale uitslag van het hoog teroer niet is gecontroleerd. De vlieger Smirnoff verklaarde, dat de verhouding aan boord meer kameraadschappelyk is. Van een mi litaire discipline is geen sprake. Een dag voor het ongeluk heeft hy Geyssendorffer nog gesproken. Er was toen niets byzonders aan hem te bemerken. De heer Smirnoff hechtte geen waarde aan de op het vliegveld Kastrup genomen proeven met vastgezet roer. De heer J. W. F. Backer, optredende namens de directeur-generaal voor de luchtvaart, concludeerde, dat het on geval te wijten is aan het niet-verwijde- ren van de roerklampen. Het onderzoek was daarmede afgelopen. De raad za! op een nader te bepalen dag uitspraak doen. De 37-jarige bakker G. uit Breda, die iR het najaar van 1944 als hulpagent de Duitse politie had geholpen ln Bre da en Etten-Leur, onderduikers en ille gale werkers op te sporen en hen te doen arresteren, werd door de Rotter damse Kamer van het, Haags Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Een meisje van drie Jaar is Maandag avond op de Llndengracht te Amsterdam uit het raam gevallen. Zwaar gewond werd het naar het Wllhelminagasthuis overge bracht, waar het bU aankomst, overlej-" Het ongeluk gebeurde toep van het kind een ogenblik naar ren gegaan om te kijken naar1 wedstrijd voor slagersjongensj kader van de Amsterdamse Spe Llndengracht werd gehouden! is het, kindje, dat lag te slapT worden van het rumoer op sj aan het openstaande ra: heeft het zich te ver naar met het reeds vermelde gev

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3